לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > חומרה ורשתות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-10-2015, 10:02
צלמית המשתמש של פפילון
  משתמש זכר פפילון פפילון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.06.15
מחיקת קבצים לתמיד

* זה קשור גם לאבטחת מידע, ולא מצאתי פורום מתאים.

יש ברשותי דיסק קשיח שמחקתי בו קבצים. את הקבצים הללו אני לא רוצה שיהיה שום דרך לשחזר, וראיתי שבתוכנה של Recuve (תוכנה לשחזור קבצים) יש אפשרות נוספת - את מה שהתוכנית מצאה, היא מאפשרת לכתוב עליהם מחדש בשיטת gutmann, מה שאומר 35 פעם על כל קובץ.

מכיוון שאינני יודע עד כמה התוכנה הזאת אכן עושה את עבודתה, חשבתי אולי ליצור תוכנית קטנה שתייצר עשרות אלפי קבצים פיקבטיים עם גודל משתנה (עד 5 מ''ב) במקומות שונים בדיסק הקשיח, ואז למחוק אותם. בתקווה שזה יביא לדריסת המידע הקודם.

וכאן 3 שאלות עיקריות:
1. אם יש לכם היכרות איתה, אשמח לשמוח עד כמה היא טובה.
2. איך שחזור במעבדה מקצועית עובד? האם הכל מבוצע נטו תוכנות כאלו?
3. מה הסיכוי שיצירת תוכנית כמו שציינתי בפיסקה האחרונה אכן יועיל? האם יש צורך ליצור קבצים בפורמטים שונים? האם גודלם משנה?
אשמח לשמוע כל עצה בנושא...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-10-2015, 10:08
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פפילון שמתחילה ב "מחיקת קבצים לתמיד"

אם אתה לא רוצה שום דרך שחזור, גם למישהו בעל משאבים כלכליים אדירים, הדרך היחידה להבטיח זאת היא להשמיד פיזית את הכונן בצורה מוחלטת. זה מה שעושים גופים בטחוניים...

ישנם שחזורים מבוססים על שאריות שוליות של מיגנוט מהמיגנוטים הקודמים, שנקראות באמצעות ציוד רגיש מיוחד - כביכול בגלל זה מגיעה השיטה של לכתוב הרבה פעמים על אותו מקום (מה שהתוכנה הקטנה שלך לא תעשה, כי היא תכתוב רק פעם אחת; אגב, למה צריך עשרות אלפי קבצים עם גודל משתנה? תעשה קובץ אחד גדול עם זבל אקראי על כל המקום הפנוי וזהו... מה ההבדל? ל"קובץ" אין שום משמעות, זו סתם רשומה בטבלת הקבצים, שמצביעה על מקום מסויים בדיסק.)

יש עוד משהו שלא שקלת (אני משער, כי אתה דן באי השמדה שלמה של תוכן הדיסק) - המידע הסודי שלך לא נמצא בהכרח רק בקבצים שבו שמרת אותו - סביר להניח שבמהלך היצירה הוא גם ביקר זמן מה בקבצים זמניים ואולי אף בזיכרון ה Swap, מה שאומר שהוא נמצא בדיסק במקומות מסויימים שאינך מודע להם, ואולי כאלה שהם עדיין "תפוסים" מבחינת המערכת (כמו קובץ swap בחלונות...)

ישן 02-10-2015, 12:33
צלמית המשתמש של פפילון

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "אם אתה לא רוצה שום דרך שחזור,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שימי
אם אתה לא רוצה שום דרך שחזור, גם למישהו בעל משאבים כלכליים אדירים, הדרך היחידה להבטיח זאת היא להשמיד פיזית את הכונן בצורה מוחלטת. זה מה שעושים גופים בטחוניים...

ישנם שחזורים מבוססים על שאריות שוליות של מיגנוט מהמיגנוטים הקודמים, שנקראות באמצעות ציוד רגיש מיוחד - כביכול בגלל זה מגיעה השיטה של לכתוב הרבה פעמים על אותו מקום (מה שהתוכנה הקטנה שלך לא תעשה, כי היא תכתוב רק פעם אחת; אגב, למה צריך עשרות אלפי קבצים עם גודל משתנה? תעשה קובץ אחד גדול עם זבל אקראי על כל המקום הפנוי וזהו... מה ההבדל? ל"קובץ" אין שום משמעות, זו סתם רשומה בטבלת הקבצים, שמצביעה על מקום מסויים בדיסק.)

יש עוד משהו שלא שקלת (אני משער, כי אתה דן באי השמדה שלמה של תוכן הדיסק) - המידע הסודי שלך לא נמצא בהכרח רק בקבצים שבו שמרת אותו - סביר להניח שבמהלך היצירה הוא גם ביקר זמן מה בקבצים זמניים ואולי אף בזיכרון ה Swap, מה שאומר שהוא נמצא בדיסק במקומות מסויימים שאינך מודע להם, ואולי כאלה שהם עדיין "תפוסים" מבחינת המערכת (כמו קובץ swap בחלונות...)

ציטוט:
היחידה להבטיח זאת היא להשמיד פיזית את הכונן בצורה מוחלטת. זה מה שעושים גופים בטחוניים...

זה נכון גם לכוננים מסוג SSD?

הכונן הזה הוא כונן חיצוני, אם זה משנה משהו.
ובוא נגיד שיספיק אבטחה ברמת כזאת שלמשתמש הביתי יהיה קשה לשחזר את הנתונים... האם ליצור קובץ גדול שיתפוס את כל המקום בעזרת תוכנה יספיק? האם צריך לחזור על זה כמה פעמים?

כדרך אגב, יש לי נתונים שבכונן שאני כן רוצה לשמור, ומדובר על כמה מאות GB, האם זה מפריע?

או שאצטרך קודם להעביר אותם ואז?

וחוץ מזה, איך הכונן מסוגל לשמור כולכך הרבה מידע אם יש לו קיבולת מוגדרת? זה נשמע שתמיד יהיה אפשר לשחזר כמעט כול קובץ שהיה על הכונן, לא משנה כמה קבצים היו ומה גודלם..
ישן 02-10-2015, 14:50

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי פפילון שמתחילה ב "[QUOTE=שימי]אם אתה לא רוצה..."

זה אפילו יותר גרוע ב SSD, כי יש אלגוריתם בבקר שמשתדל *שלא* לכתוב פעמיים על אותו מקום, אפילו אם אתה מדמיין שאתה כותב לאותו מקום פיזי (יש טבלת תרגום שכזו בדרך) - וזאת כדי למנוע התקלקלות של הכונן... קוראים לזה wear-leveling algorithm.

המידע מאוחסן על כונן באותה צורה ללא קשר למיקומו הפיזי. כונן חיצוני הוא כונן רגיל לכל דבר, רק שהבקר שלו נמצא על ההתקן החיצוני (אא"כ זה eSATA), וזהו בערך.

ברמת המשתמש הביתי, אני חושב שאפילו כתיבה אחת על כל הנפח הפנוי מספיקה... אבל אני לא יכול להתחייב לך על זה... כי קשה לי להגדיר "משתמש ביתי".

זה שאתה משאיר מידע אחר על הכונן לא משנה - אבל כיוון שאנחנו לא יודעים איפה נמצא מה, כותבים את כל המקום ה"פנוי", ואז בהכרח המידע החדש מכסה את המידע שהוא לא המידע שאתה רוצה לשמור, וכך מוודאים זאת. אבל תתחשב במה שאמרתי לגבי SSD (וכל זיכרון פלאש אחר)

כנראה שפתרון יותר נכון הוא פשוט להגדיר על הכונן קובץ או מחיצה שלמה שהיא מוצפנת - ואז - כל עוד שמי שאתה לא רוצה שישיג את המידע אין לו את המפתח... (אבל כאן חבויות הנחות, כגון: הוא לא מישהו שהצליח לגלות את המפתח שלך, נניח באמצעות keylogger או סוס טרוייאני כלשהו שהוא כן הצליח להתקין) - אז אין לו את המידע - אפילו אם לא תמחוק אותו.

העולם הוא אנלוגי. בניגוד לעולם הדיגיטלי שמטרתו להגיע להבדל בין רמות, המייצגות "0" או "1" ומבחינתו מדובר בשינוי מוחלט - הטבע לא מתנהג כך. לפעילות מגנטית או חשמלית שמתרחשת על חומר - יש שאריות. הן אולי קטנות ולא מפריעות למחשב להבחין בין "0" ל-"1", אבל למרות זאת, זה עדיין "רעש" שקיים שם. גם אם הוא מאוד חלש. כמובן שבשלב כלשהו אתה תגיע למצב שבו גם הציוד הכי רגיש שקיים היום, לא יוכל להבחין ברעש הזה, בייחוד ביחס לרעשים האחרים (כל המחיקות/כתיבות שעשית) - אבל אינך יודע מה הגבול הזה. יותר פשוט להשמיד - כי בסופו של דבר - מידע שבאמת כזו בעייה שיתגלה, סביר להניח ששווה את הכסף שעולה הכונן שמאחסן אותו (והרבה יותר מכך). לרוב, מידע כזה גם מספיק חשוב בכדי שיעובד במחשבים ייעודיים, שוודאי שהם מנותקים מכל תקשורת חיצונית (אם הם לא, האמן לי שהבעייה שלך הרבה יותר גדולה מלמחוק באופן בטוח מהדיסק...)

ישן 02-10-2015, 17:24
צלמית המשתמש של פפילון

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "זה אפילו יותר גרוע ב SSD, כי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שימי
זה אפילו יותר גרוע ב SSD, כי יש אלגוריתם בבקר שמשתדל *שלא* לכתוב פעמיים על אותו מקום, אפילו אם אתה מדמיין שאתה כותב לאותו מקום פיזי (יש טבלת תרגום שכזו בדרך) - וזאת כדי למנוע התקלקלות של הכונן... קוראים לזה wear-leveling algorithm.

המידע מאוחסן על כונן באותה צורה ללא קשר למיקומו הפיזי. כונן חיצוני הוא כונן רגיל לכל דבר, רק שהבקר שלו נמצא על ההתקן החיצוני (אא"כ זה eSATA), וזהו בערך.

ברמת המשתמש הביתי, אני חושב שאפילו כתיבה אחת על כל הנפח הפנוי מספיקה... אבל אני לא יכול להתחייב לך על זה... כי קשה לי להגדיר "משתמש ביתי".

זה שאתה משאיר מידע אחר על הכונן לא משנה - אבל כיוון שאנחנו לא יודעים איפה נמצא מה, כותבים את כל המקום ה"פנוי", ואז בהכרח המידע החדש מכסה את המידע שהוא לא המידע שאתה רוצה לשמור, וכך מוודאים זאת. אבל תתחשב במה שאמרתי לגבי SSD (וכל זיכרון פלאש אחר)

כנראה שפתרון יותר נכון הוא פשוט להגדיר על הכונן קובץ או מחיצה שלמה שהיא מוצפנת - ואז - כל עוד שמי שאתה לא רוצה שישיג את המידע אין לו את המפתח... (אבל כאן חבויות הנחות, כגון: הוא לא מישהו שהצליח לגלות את המפתח שלך, נניח באמצעות keylogger או סוס טרוייאני כלשהו שהוא כן הצליח להתקין) - אז אין לו את המידע - אפילו אם לא תמחוק אותו.

העולם הוא אנלוגי. בניגוד לעולם הדיגיטלי שמטרתו להגיע להבדל בין רמות, המייצגות "0" או "1" ומבחינתו מדובר בשינוי מוחלט - הטבע לא מתנהג כך. לפעילות מגנטית או חשמלית שמתרחשת על חומר - יש שאריות. הן אולי קטנות ולא מפריעות למחשב להבחין בין "0" ל-"1", אבל למרות זאת, זה עדיין "רעש" שקיים שם. גם אם הוא מאוד חלש. כמובן שבשלב כלשהו אתה תגיע למצב שבו גם הציוד הכי רגיש שקיים היום, לא יוכל להבחין ברעש הזה, בייחוד ביחס לרעשים האחרים (כל המחיקות/כתיבות שעשית) - אבל אינך יודע מה הגבול הזה. יותר פשוט להשמיד - כי בסופו של דבר - מידע שבאמת כזו בעייה שיתגלה, סביר להניח ששווה את הכסף שעולה הכונן שמאחסן אותו (והרבה יותר מכך). לרוב, מידע כזה גם מספיק חשוב בכדי שיעובד במחשבים ייעודיים, שוודאי שהם מנותקים מכל תקשורת חיצונית (אם הם לא, האמן לי שהבעייה שלך הרבה יותר גדולה מלמחוק באופן בטוח מהדיסק...)

קודם כל, אני מודה לך מאוד.. החכמתי פה מעבר למה ששיערתי.

את הכונן אני מתכוון למסור. היה לי מידע שכלל סיסמאות וכו' מיני דברים (שאני מבין שכדאי לשנותם). אם אתה מכיר תוכנה לשחזור קבצים שהיא איכותית - אשמח שתתן לי את שמה. אני מתכוון לנסות ולדרוס את המידע, ולכך אני צריך לראות שאכן שהקבצים נדרסו.

שוב, תודה רבה לך שימי.
ישן 03-10-2015, 20:02

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי פפילון שמתחילה ב "[QUOTE=שימי]זה אפילו יותר..."

ובכן, אם אתה מוסר אותו, אתה כן יכול למחוק את כולו, לא? מקסימום תעתיק לתוכו אח"כ את התוכן הרצוי.

יש כלי חביב שעולה מתוך התקליטור ומטרתו השמדת מידע (וגם להם יש את רשימת האזהרות שכתבתי לעיל). קישור להורדת הכלי: http://www.dban.org/download - יש להם גם משהו מסחרי יותר שאמור להיות יותר טוב... יש השוואה בקישור.

שאני מתעסק עם דברים מהסוג הזה, אני דואג להוציא פיזית מהמארז של המחשב את כל הכוננים שיש בהם מה שחשוב לי. אפילו לא מתעסק עם ניתוק כבלים. שהכונן הנכון לגמרי בחוץ, זו הדרך היחידה להבטיח שלא טעית טעות כזו היא יקרה מאוד, בייחוד אם במקרה אין לך גיבוי. כמובן אחרי הוצאת כל מה שחשוב, שזה בעצם אומר השארת רק הדיסק המיועד למחיקה, אני עולה עם LiveCD/DVD, נכנס לכונן ומוודא שאכן הוא הכונן שאני חושב שהוא. ורק אז הולך לעשות data wipe...

אני לא מומחה בתוכנות שחזור מידע. אני מעדיף את השיטה של גיבוי, ואז אם מידע הולך לאיבוד, אני לוקח מהגיבוי וזהו. אבל שמעתי על Recuva שהזכרת קודם. שמעתי גם פעם ממישהו שהתוכנה הזו עזרה לו: http://www.active-undelete.com - אבל זה לא היה אחרי משהו כמו DBAN - אלא אחרי סתם מחיקה בטעות...

אשר לסיסמאות ולשמירתן על המחשב - לדעתי רעיון רע באופן כללי. למה אנשים עושים את זה? כי הם רוצים סיסמאות שונות למקומות שונים ולא מסוגלים לזכור את כולן, וחושבים שהדרך היחידה היא לשמור אותן איפשהו. אבל זה לא נכון... תסתכל בחתימה שלי.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:59

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר