לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-11-2015, 09:34
צלמית המשתמש של Big Joe
  Big Joe Big Joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.01
בוודאי שיש מה לשפר,
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "מה חסר? שוק חופשי? צמצום..."

אבל בכל דבר יש מה לשפר.

שוק חופשי? - מה שלא חופשי בשוק בארץ, זה בגלל העדר רגולציה.

צמצום ההתערבות הממשלתית? - תלוי במה.

צמצום וביטול חלק ניכר מהרגולציה (משרד התקשורת קופץ לראש) ? - בדיוק להיפך. הרגולציה נועדה להבטיח תחרות ושוק חופשי.

הפרטת כל הגופים הממשלתיים שניתן להפריט (נמלים ועוד)? - נכון כמעט לגמרי. (למעט ייצור חשמל)

איזה שני שליש מהחוקים במדינה אפשר פשוט לבטל? - לא יודע. ספר לי.

ביטול המכסים (כולם)? - מתחיל להשמע כמו איין ראנד...

הפרטת קרקעות מדינה? - כדי שאחר כך תצטרך רגולציה?

תמיכה בעסקים קטנים ובינוניים (במדיניות מיסוי)? - נכון. אבל זה לא קשור לקפיטליזם/סוציאלליזם. סתם להתנהלות נכונה

צמצום המס על צריכה, לטובת מס על הכנסה? - אפשרי עד גבול מסוים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-11-2015, 10:12
צלמית המשתמש של Benjamin Willard
  משתמש זכר Benjamin Willard Benjamin Willard אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.04.11
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "בוודאי שיש מה לשפר,"

1. לא יודע מי זאת איין ראנד, למרות שהיא נשמעת מעניינת...

2. אם אתה רוצה להביא טיעונים, אני מציע שהם יהיו מתחום הכלכלה, ולא מתחום הספרות...

3. "שוק חופשי" כקונספט מנוגד לקונספט של "רגולציה". רגולציה זה משהו אצל אנשים שמאמינים באטטיזם, ובכלכלה מנוהלת. העקרון היסודי של "שוק חופשי" הוא לסייה פייר (let them play בתרגום עילג). כלומר, האמונה שהשוק עצמו מסדיר את עצמו הכי טוב בלי התערבות חיצונית. (ועוד איזה משהו על יד נעלמה...)

ברור שיש מקרים שזה לא נכון (ביחוד בכלכלות קטנות כמו ישראל), ונדרשת התערבות ממשלתית לטובת תחרות, אבל זה היוצא מן הכלל, שעדיף להיקלע אליו כמה שפחות.

4. רוב הבעיות במשק הישראלי הן בגלל רגולציה, כמעט כל המונופולים, הקרטלים, עיוותי השוק, מחירי המזון, והדיור... אין לי סבלנות להכנס לעומק אולי שרוקי יבוא ויחנך אותך...

5. רק לגבי הדיור \ קרקעות...
אם תפריט את כל הקרקעות באזורים שאתה רוצה שיבנו בהם, הרגולציה היחידה שתצטרך להתעסק בה תהיה להגביל, כמה לבנות ואיפה. והפעילות הציבורית היחידה שהממשלה תצטרך לעשות תהיה לבנות תשתיות (תחבורה, תחבורה ציבורית, בתי ספר, וכו'), וגם חלק ניכר מהקמת התשתיות אפשר להפריט. ואז הפלא ופלא, יוזמה פרטית, והיצא וביקוש יחסלו את משבר הדיור.

6. לגבי השאר נקווה שיבוא שרוקי ויחנך אותך...

--
עוד איזה קונטקסט... כי הגולשים שנשארו פה מכירים את העמדות אחד של השני, ואתה לא כל כך... אז אולי זה יעזור לך להבין את ההקשר של מה שכתבתי...

אני מאמין בליברליזם, גם ברמה החברתית, וגם מבחינה כלכלית. אני מאמין שהכי טוב שאפשר לעשות זה לתת לאנשים את היכולת והאחריות לנהל את החיים שלהם בעצמם.

זה אומר לצמצם בצורה דרסטית את תפקידיה של המדינה למה שנחוץ ואי אפשר בלעדיו, ומה שנוח לארגן ברמה הלאומית. מה שמצמצם את תפקידיה של המדינה באידיאל לשמירת החוק הפלילי, קיום בתי משפט אזרחיים, אחזקת צבא ומשטרה, ומימון של שרותים ציבוריים (חינוך, בריאות וכד'). וחוץ מזה את כל שאר הדברים שהמדינה לקחה על עצמה לדעתי צריך ליטול ממנה.

נערך לאחרונה ע"י Benjamin Willard בתאריך 29-11-2015 בשעה 10:18.
ישן 29-11-2015, 18:14
  משתמש זכר meac meac אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.04.13
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אין מה להתגאות בזה שאינך יודע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Big Joe
בקיצור: קפיטליזם ללא רגולציה מצמיח מונופולים שהם תופעה מנוגדת לליברליזם ושוק חופשי. אפשר בהחלט לנהל ויכוחים מרתקים על היקפה ועצמתה של הרגולציה.

נכון. ולכן בישראל בה יש פיקוח על ענפים רבים, אין קרטל בנקאי/חברות ביטוח/חברות סלולר/מועצות חקלאיות/שידור רב ערוצי, אין מונופולים בקרקעות, קידוחי מים, ייצור חשמל, הולכת חשמל, הולכת גז, הולכת מים, חלוקת דואר, נמלי ים (בינתיים) ועוד.

אגב, אולי די עם הבורות לגבי שוק חופשי וליברליזם? עצם קיומו של מונופול אינו סותר שום עיקרון בשוק החופשי. שוק חופשי- חופשי מהתערבות ממשלתית. השאלה היא כיצד נוצר המונופול. קל לראות שברוב המוחלט של המקרים מדובר על חברה ממשלתית או חברה שקיבלה הגנה ממשלתית מפני תחרות ובכך נוצר קרטל או אוליגופול.
ישן 01-12-2015, 10:29
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי meac שמתחילה ב "[QUOTE=Big Joe] בקיצור:..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי meac
אגב, אולי די עם הבורות לגבי שוק חופשי וליברליזם? עצם קיומו של מונופול אינו סותר שום עיקרון בשוק החופשי. שוק חופשי- חופשי מהתערבות ממשלתית. השאלה היא כיצד נוצר המונופול. קל לראות שברוב המוחלט של המקרים מדובר על חברה ממשלתית או חברה שקיבלה הגנה ממשלתית מפני תחרות ובכך נוצר קרטל או אוליגופול.

אוקי.
בוא נפסיק עם הבורות.
בעושר האומות אדם סמית טוען בצורה ברורה שהמונופול מונע יצירת שוק חופשי, ולמרות שהוא מועיל רק לשכבה צרה, המונופול גורם נזק למדינה ולרוב אוכלוסייתה.
הוא נותן מספר פעמים דוגמאות של מונופולים מלאכותיים, בעיקר כאלו שנוצרו על ידי מיסים, ותמיד נותן אותן כהנגדה למציאות בה יש שוק חופשי.

בשלב מסויים הוא אפילו טוען שמונופול שנוצר על ידי כוח פוליטי זה למעשה סוג של פאודליזם, ומזהיר ששימור מונופולים הרסני לבריטניה כמעצמה.

למעשה, ה״אויב״ העיקרי של השוק החופשי שאדם סמית מתייחס אליו לכל אורך הספר, הוא המונופול.

אז כן, אתה צודק, צריך להפסיק עם גילויי בורות מזעזעים כמו הטענה שאין סתירה בין השוק החופשי וקיום מונופול.....

ישן 06-12-2015, 17:50

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "כל סוג של מונופול עומד בסתירה..."

שמת לב מה כתבת?

"הוא נותן מספר פעמים דוגמאות של מונופולים מלאכותיים, בעיקר כאלו שנוצרו על ידי מיסים, ותמיד נותן אותן כהנגדה למציאות בה יש שוק חופשי."

אין הרבה פירושים למילה חופשי במשמעות "שוק חופשי"- חופשי מהתערבות ממשלתית. לא חופשי ממונופולים. שוק בו המחירים נקבעים על ידי קונים ומוכרים. הגדרה מאוד פשוטה. אתה מוזמן לחפש במילונים אחרים אם אתה לא סומך על אוקספורד.
http://www.oxforddictionaries.com/d...ish/free-market

ואם אתה כן מתעקש להעניק משמעות חדשה למילים בעברית ובאנגלית, ניחא. מכיוון שגם אין סתירה בין מונופול שלא נוצר כתוצאה מהתערבות ממשלתית לבין שוק חופשי. אם אני מייצר את הטלפונים הכי יפים בעולם וכולם קונים אותם מרצונם, אני לא פוגע בשוק החופשי. נוקיה לא פגעה בשוק החופשי כשהיא שלטה בשוק הטלפונים, אפל לא פגעה בשוק החופשי כשפגעה בשוק הסמארטפונים, כל חברה שכזאת חייבת להמשיך ולהציע מוצרים טובים לצרכנים שלה (טובים עבור הצרכן המסוים, אני למשל לא הייתי מגדיר מוצרים של אפל כטובים) או שהיא תוחלף. אם אני אופה את הלחם הכי טעים בעיר וכולם קונים רק אותו, אני חייב להמשיך ולייצר אותו בטעם הזה או שכל הלקוחות יברחו ממני, לא פגעתי בשוק החופשי רק כי יש לי מתכון טוב יותר משל המתחרים, שפושטים רגל.

אני אפילו לא נכנס לתרומה של המונופולים לרווחת האזרח, כיוון שגביית רנטה עודפת מאפשרת להמשיך ולהשקיע במו"פ, מה שבשוק משוכלל קשה הרבה יותר בשל מתח הרווחים הנמוך.

נערך לאחרונה ע"י meac בתאריך 06-12-2015 בשעה 18:01.
ישן 12-12-2015, 14:00

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "סמית, ואני שציטטתי אותו,..."

אתה הליטרליסט הכי מעצבן שפגשתי.
על אף שמעולם לא נפגשנו.

אדם סמית החזיר את נשמתו לבורא לפני 220 שנה.

בקרב כלכלנים מודרניים שתומכים בקפיטליזם, הטענה היא שבשוק חופשי, מונופול, שמפקיע מחירים בצורה מלאכותית, לא יכול להתקיים. ושרוב המונופולים נוצרים בעקבות רגולציה ממשלתית, או מצב בשוק שמונע ממנו להיות תחרותי (בלעדיות על ידע, או משאבים, לדוגמה).

כלומר, זה לא שמונופול לא יכול להווצר בשוק חופשי, או שעצם קיום המונופול פוגע בשוק החופשי (במובן הרחב, ברור שהוא פוגע בתחרות באותו תחום), אלא שאם אפשרי לספק את אותו מוצר במחיר יותר נמוך ממה שהמונופול מציע, אזי כוחות השוק יפרקו את המונופול.
ישן 12-12-2015, 15:29

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "זו טענה נכונה. זה לא מה שהוא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
נ.ב. מצטער שלהתייחס למה שכן קיים ונאמר מעצבן אותך.
אני מוצא את זה יותר יעיל מאשר כשמתייחסים לדברים שמעולם לא נאמרו או התקיימו.

זה מעצבן אותי כי הצורך שלך למצוא טקסט בעל סמכה, ויחיד (איך אומרים authoritative בעברית?) , ולבסס את כל הדיון עליו בד"כ מסית את הדיון מהמהות, לכל מיני כיוונים לא רלוונטיים.

לדוגמה: האם יש או אין כיבוש? סבבה לפי החוק הבינלאומי - אין. למה? כי מאז המנדט לשום מדינה לא הייתה עליהם בעלות חוקית. יופי. לאוכלוסיה המקומית, למתנחלים, לחיילים שמשרתים שם, ולשאר העולם זה לא משנה. זאת כאילו ההבחנה הכי רלוונטית לנושא. אפשר לקרוא לזה "דיכוי האוכלוסיה המקומית, ומניעת הגדרה עצמית, במובן הלאומי" במקום כיבוש, וזה יסתדר עם הטענות שלך, ועדיין לא ישנה כלום לאף אחד.

או בדיון הנוכחי, למי אכפת מה כתוב בעושר העמים? כאילו זה מעניין והכל, אבל עברו מאז 200 שנה, ומתו מאז הרבה מאוד הוגי דעות, שתרמו הרבה מאוד לאידיולוגיה הקפיטליסטית. אולי אפשר להתייחס למשהו יותר מודרני ורלוונטי...

ציטוט:
מה שהוא כתב זו שטות מוחלטת.
ציטוט:
עצם קיומו של מונופול אינו סותר שום עיקרון בשוק החופשי.

תלוי איך מפרשים מה שהוא כתב... אבל עצם היווצרותו או קיומו של מונופול, לא סותר את קיומו של שוק חופשי.

בוא ניקח דוגמה, נניח שהמצאתי מחשב על קוואנטי, ואני היחיד שיודע לייצר אותו (היו המון דוגמאות כאלה במאה הקודמת). ונניח שאנחנו חיים בשוק חופשי לחלוטין בלי שום רגולציה. בהנחה שלמחשב שלי תהיה דרישה גבוהה, וכל עוד אני היחיד שיודע לייצר אותו אני מונופול, ויכול לדרוש איזה מחיר שאני רוצה. מה שאנחנו מתארים פה זה אומנם שוק חופשי, אבל לא משוכלל. ואני אמשיך להיות מונופול ולהפקיע מחירים עד שהיפנים ילמדו גם הם לבנות מחשבים, כאלה ויתחילו להתחרות בי.

הוא בתכלס כתב "שוק חופשי" והתכוון ל laissez faire ולא למודל של כלכלת שוק חופשי...
ישן 15-12-2015, 21:13

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "סמית, ואני שציטטתי אותו,..."

אני אנסה לסכם את כל הטיעונים שלי כי איכשהו עיוותת הכל.
בשוק חופשי אמיתי, יכול לקום מונופול, השאלה היא לכמה זמן. אם חברה תוריד בדרסטיות את המחירים של המוצרים שלה ותכבוש 90% מנתח השוק, אבל מכיוון שהיא מתחילה להפסיד היא מעלה מחירים- אז היא הייתה מונופול בפרק הזמן הזה, אבל לאחר מכן היא תשוב להפסיד נתח שוק. אז כן, היה פה מונופול, אבל זה לא נשאר לנצח- השוק מצליח לא פעם להשתנות ולהעניש את מי שלא מתאים.
מונופול שבאופן קבוע פוגע בצרכנים לא יכול להתקיים בשוק חופשי אמיתי יותר מתקופה חיכוך קצרה. מישהו יקום- יזם אחר שיראה תשואה גבוהה מאוד בשוק הזה ויהיה מוכן להסתפק בפחות, חידושים טכנולוגיים, ייבוא ממדינה אחרת (כשהממשלה לא מטילה מכסים ומכסות..) וכך הלאה. ולכן- אין קשר בין שוק חופשי לבין מונופול, מכיוון שיכול לקום מונופול זמני ויכול להיות שלא יקום בכלל.

בשוק לא חופשי, מונופול יכול להישאר לנצח בשל אותה הגנה ממשלתית שמעוותת את השוק.

אלו כל הטיעונים, מקווה שזה ברור יותר.
ישן 15-12-2015, 23:41
צלמית המשתמש של Big Joe

התסריט שלך אינו מציאותי
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי meac שמתחילה ב "אני אנסה לסכם את כל הטיעונים..."

הנה דוגמה מובהקת: אילו הרגולטור לא התערב בשוק התקשורת של השיחות הבינלאומיות - בזק הייתה נשארת מונופול לנצח. (אני לא מדבר על שוק הסלולר שעדיין אנחנו לא רואים את סוף התהליך).

כאשר הוקמו כל שרותי 01X למיניהם, אסר משרד התקשורת על בזק להוריד מחירים. אלמלא כן הוא היה מוריד מחיר שיחות לאגורה אחת, ובגלל גודלו ומעמדו - היה "שוחט" כל מתחרה פוטנציאלי. זה בדיוק כוחו של מונופול. כלומר הורדת המחירים כדי לפגוע במתחרים אינה פעולה שצריכה להסתיים - כפי שתיארת בתסריט של - בגלל הפסדים. תמיד האויר של המתחרים הקטנים ייגמר קודם. וזה נכון יותר ככל שסף הכניסה לענף גבוה יותר מבחינת השקעות. זאת בדיוק הסיבה שבארה"ב - ערש הקפיטליזם - חלקו את חברת הטלפון למספר חברות, מכוח החוק.

ישן 16-12-2015, 14:31

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אגלה לך סוד: שיחות לחול נעשות בכבלים..."

קשקוש. מוחלט.

הדבר היחיד שצריך בשביל תחרות לשיחות לחו"ל זה לחייב את בזק לאפשר לך להתקשר למפעיל (ובזמנו גם אם בזק הייתה לקוחת על זה תעריף של שיחה מקומית זה היה סבבה). התשתית ש International calls carier צריך היא יחסית פשוטה : Uplink ללוויין או נפח שמור בכבל תקשורת (שזה משהו שרגולציה יכולה להבטיח, אבל מאז שהיו בישראל ISPs זה נהיה שגרתי).

כשכתבתי ל"כבלים" התכוונתי לטלויזיה בכבלים (ותשתיות דומות) כאלה שמגיעות לכל לקוח הביתה ועולות סכום עתק לפרוס, והתמורה עליהן (ועל כל כבל שאתה פורס) אינה ברורה. התשתית של המפעילים לחו"ל, (וה ISPs) , לעומת מה שיש להוט זה פינוק...

אם נעשה רגע את האנלוגיה לחשמל או למים... זה כמו להשוות תשית יצור חשמל, לתשתית הפצה (לבתים). או במקרה של מים כמו להשוות תשתית שאיבה או התפלה, מול צנרת שמגיעה לדירות. בשני הראשונים אין בעיה להתחרות, בשני האחרונים כמעט בלתי אפשרי להתחרות...
ישן 02-12-2015, 08:45
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אין מה להתגאות בזה שאינך יודע..."

ציטוט:
הסוציאליזם הוא השיטה שמביאה לרווחה הכי טובה.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Benjamin Willard
בולשיט.

וכדי לחזק את דבריו, הרי לך הדו״ח השנתי המלא והעדכני של "מכון פרייזר" לחופש כלכלי בעולם:
Economic Freedom of the World - Annual Report 2015

אתה מוזמן לעיין שם בעמ׳ 24, ולראות איך ההכנסה הריאלית אפילו של העשירון התחתון עולה באופן ניכר עם פתיחות המשק; זה מעבר לעלייה בהכנסה הממוצעת, בצמיחה הכלכלית של המדינה, וכיוצ״ב.
סוציאליזם אמנם מעניק כל מני שיט לשכבות החלשות, אך הוא גם מעלה משמעותית את יוקר המחיה, כך שמבחינה ריאלית הם יוצאים מופסדים.
מעבר לכך שעם ההתערבות ממשלתית הוא גם מעלה שחיתות, פרוטקציות והעדפת מקורבים, יצירת מונופולים, וגזלת כספי הציבור כדי לממן כל זה.

סוציאליזם היא השיטה שמורידה את רמת־החיים של כולם, כולל (ואולי אף בעיקר) של העניים, אבל את הסוציאליסטים זה לא ממש מעניין, כל עוד "נצמצם פערים".
מרגרט תאצ׳ר המנוחה ניסחה זאת היטב בנאומה האחרון בבית־הנבחרים הבריטי:

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

ישן 02-12-2015, 11:26
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
אם נתעלם לרגע מפרופוגנדה סובייטית, ונתייחס למציאות.
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הסוציאליזם נותן מינימום הכרחי לאוכלוסיה"

כשמדברים על "מי שאין לו", עולות אוכלוסיות שונות: מהגרים, נכים ומפגרים, זקנים.
ניתן לבחון את מצבם

מהגרים - לא היו בברית המועצות. זו הייתה מדינה שאנשים ברחו ממנה, לא אליה,

בכל הנוגע לנכים - ניתן להתייחס למשחקים הפראלימפים כאינדיקציה מסויימת למאמצי השיקום.
כשברית המועצות התבקשה להשתתף במשחקים - התגובה התמוהה הייתה: "אין אינוואלידים בברית המועצות", מה שהדגים את היחס לנכים.
ובפעם היחידה שמדינות הגוש לא החרימו את המשחקים, התוצאות שמדינות הגוש השיגו היו בינוניות מאוד, בינוניות שבולטת מאוד ביחס להצלחתם באולימפיאדה, ולהשקעה בכושר גופני בצבא הסובייטי...

בכל הנוגע לדיור:
במדינה רחבת ידיים עם פריון נמוך, כמו רוסיה או מדינות סקנדינביה - לא אמורה להיות בעיית דיור. ובכל זאת במדינות סקנדינביה יש היום בעיית דיור קשה.
ברוסיה הקומוניסטית היו בעיות קשות בכל הנוגע למינימום: דיור ואספקת מזון, בעיות שנפתרו ע"י מתן קרקע חקלאית מחוץ לעיר, וחופשה ארוכה לצורך בנייה עצמית וחקלאות אוטרקית.

השכלה סבירה ואפילו טובה אמנם הייתה בבריה"מ,
אבל התמונה שאנחנו רואים מעוותת - כי לעומת המיעוט היהודי שנטה לרכוש את ההשכלה הזו,
רוב האוכלוסיה לא ניצלה את החינוך הגבוה כשלא היה בצידו תקווה לשיפור במשכורת ותנאי המחייה.
ישן 02-12-2015, 14:26
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
הקשר בין דבריך ובין המציאות קלוש עד לא קיים
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אם נתעלם לרגע מפרופוגנדה סובייטית, ונתייחס למציאות."

כל העניים בישראל הם נכים וזקנים? בכל חברה יש עניים שיש להם מעט או כלום, מסיבות מגוונות. פעמים רבות העוני הוא "תורשתי" - מי שאין לו מוריש כלום לילדיו ולכן יש להם קושי להתקדם ולצאת מהעוני, ובייחוד כאשר מצב העוני מביא גם להשכלה ירודה.
העובדה הפשוטה אין מי שיכחיש היא שברוסיה ניתן לכולם המינימום בכל הנוגע לתנאי מחיה ולגבי השכלה, גם יותר מהמינימום. תנאי המחיה המינימליים לא היו מזהירים במיוחד אבל לרבים זה היה טוב בהרבה מהאלטרנטיבה. הבעיה היא שעבור רוב האחרים המינימום היה קרוב מאוד גם למקסימום והם כמובן שאפו ליותר וידעו שהם מסוגלים ליותר בחברה שאיננה קומוניסטית. לכן הם גם שמחו להגר אל מחוצה לה.
הסוציאליזם בצורתו הקיצונית (הקומוניזם מהטיפוס הסובייטי) מנוגד לטבע האדם ולא עובד מסיבות רבות. בין השאר משום שהוא לא מאפשר לבעלי היכולת להתקדם מבחינה חומרית ואחרת (מלבד בתחומים פוליטיים ובירוקרטיים מסויימים). ועדיין, הוא טוב מאוד לחסרי האמצעים והיכולות.
ישן 06-12-2015, 15:59
צלמית המשתמש של ai22

נראה שלך אין מושג מה הבעיה
בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אתה ממש לא מבין את הבעיה. בירוקטיה היא מטרד. היא לא שורש הבעיה"

גם אם המדינה מכרה לך קרקע - לא תוכל לעשות בו שום דבר בלי תוכניות מאושרות,
גם אם יש לך קרקע באמצע העיר, לא תוכל לעשות שום דבר בלי תוכניות מאושרות
וזה שהתוכניות נתקעות למשל עשרות שנים, הופך את הקרקע שאנשים מחזיקים ומנסים לבנות עליה לחסרת משמעות.

לא חסר קרקעות, ואפילו קרקעות בידי אנשים פרטיים וקבלנים.
אבל בהחלט חסר האישור לבנות על אותן קרקעות,
מה שהופך את הבעיה - לבעיית בירוקרטיה,
ולא בעיית "מחסור בקרקעות".

אם תיקח לדוגמא את כיכר המדינה בתל-אביב, שהיא אדמה פרטית:
כבר עשרות שנים שמנסים לבנות במרכז הכיכר, שעומדת ללא שימוש מאז שנות ה70, וכל פעם התוכניות מוכשלות.
ישן 06-12-2015, 14:25
מנהל

לא כל אחד מוצא עבודה, לא כל אחד יכול למצוא עבודה שמשתלם לשים ילד בפעוטון
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי meac שמתחילה ב "ועם שתי משכורות שכר מינימום?..."

שני משכורות מינימום משמע שכר נטו של גג 10000 שקל (כולל קצבאות ומינוס מסים). אישתי ואני מביאים הביתה יותר מפי שניים מזה ועדיין מקיימים את עצמנו ושלושת בנותינו הקטנות די בצניעות. לא חוסכים באוכל, בבגדים לבנות או חוגים, אבל עם מכונית אחת וותיקה למדי וכמעט בלי חופשות בחו"ל או אפילו בארץ ובאופן כללי ללא מותרות מי יודע מה. ולחסוך אנחנו חוסכים מעט מאוד. מה עושה זוג במצבנו עם הכנסה של פחות מחצי אני לא רוצה לדמיין.
ולגבי הטיעון של "השרצת ילדים". ובכן, מי שלא יכול להביא ילדים לעולם בגלל מצבו הכלכלי הוא עני באבוע בואה. חוסר יכולת לממן הבאת ילד או שניים לעולם חמור לפחות כמו חוסר יכולת למממן לעצמך קורת גג נאותה.
ישן 07-12-2015, 06:33

בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "התעלמת מרוב דברי, ואני מניח שהייתה לכך סיבה טובה"

מדוע? האם זוג של שכר מינימום חייב להביא 3 ילדים לעולם? לא. 10 אלף נקי בחודש לזוג עם ילד אחד זה לא בשמיים, ועל הצהרון כבר דיברתי.
גם לא באמת קשה למצוא עבודה בישראל, בטח לא בשכר מינימום.

אגב-
http://www.btl.gov.il/About/newspap.../onietonut.aspx

"תחולת העוני של המשפחות עם שני מפרנסים המשיכה לעלות גם ב-2013, מ-5.5% ל-5.7% (תרשים 5). חלק ניכר מהמצטרפים החדשים לשוק העבודה נכנסים לראשונה ולכן שכרם נמוך. שיעור המשפחות שבהן שני מפרנסים ויותר עלה בשיעור של כ-10% על חשבון ירידה דומה בשיעור המשפחות שבהן יש מפרנס אחד. הכניסה לשוק העבודה של מפרנסים שניים התרחשה בעיקר במשפחות חרדיות וערביות. בשתי אוכלוסיות אלה שיעור המשפחות העניות עם שני מפרנסים עלה ל-24.4% ו-21.1% בהתאמה. בקרב היהודים הלא-חרדים תופעת העוני של משפחות עם שני מפרנסים במשפחה זניחה והיא פחתה השנה ל-2.8%."

משמע- כששני ההורים עובדים אבל אין להם הרבה ילדים, אתה כמעט ולא תמצא עוני, אפילו בהגדרה של הביטוח הלאומי. קיבלת תשובה מלאה?

נערך לאחרונה ע"י meac בתאריך 07-12-2015 בשעה 06:38.
ישן 02-12-2015, 19:42
  liorif liorif אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "בהווה? שונה מהן ברמה..."

כן, בהווה.
ברמה העקרונית, מדובר בכל הגישות היוצאות מתוך הנחת המוצא שחברה תקינה צריכה לפעול להפחתת אי-שיווין הכלכלי הקיים בה, וזאת ניתן להשיג רק באמצעות מדינה דמוקרטית אשר תפעל למען חלוקה מחדש של המשאבים בה.
כל אותן הגישות מאוגדות כיום תחת המונח "סוציאל-דמוקרטיה".

קיים ויכוח (שכמובן קצרה היריעה מלפרטו) בין הגישות השונות לגבי הדרך היעילה להשיג זאת, אבל בשורה התחתונה כולן יוצאות מתוך הנחת המוצא הנ"ל.

שוב, אני לא עד כדי כך משועמם כדי לפשפש בהיסטוריית הודעות שלך, אבל אני זוכר היטב שביטאת דעות שבמהותן מבטאות הסכמה עם הנחת המוצא של הגישות הסוציאל-דמוקרטיות.

קיים מרחק של שנות אור בין הנחות המוצא המדוברות לבין אלו של השקפת העולם הליברטריאנית.
ישן 02-12-2015, 12:56
צלמית המשתמש של ai22

החלק הראשון נכון - השני לא.
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אני מסכים"

זה שהכלכלה הסוציאליסטית לא מסוגלת לספק מה שהיא מבטיחה, ומה שהיא מספקת מגיע במחיר מפולפל - אמור להיות ברור.

מבחינת מה שהכלכלה הקפיטליסטית רוצה ומסוגלת לספק - זה כבר מעלה שאלות טובות.
האם כל מה שניתן לעשות, גם צריך לעשות?
למשל - אם יש יכולת כלכלית לספק לכל אזרח את האייפון הכי חדש, האם זה אומר שיש חובה לספק לכל אזרח את אותו אייפון חדיש?
את אותה שאלה שלקחתי לקיצונות - ניתן להחזיר לנושא החינוך:
כשהמדינה לוקחת על עצמה אספקת חינוך חינם מגיל אפס עד סיום אוניברסיטה, החינוך המסופק מתאים פחות לצרכים המקצועיים, ולכן התמורה ממנו הולכת ויורדת - עד שהוא הופך לנטל ולא לשדרוג תנאי המחייה.
לצד שינוי בסטנדרט המינימלי הנדרש מעובד, אין שינוי לא בתפוקה ולא בשכר - רק קיצור בשנות העבודה.

הקפיטליסט לעומת הסוציאליסט - תמיד יפריד את נושא המימון מהביצוע:
גם אם יוסכם שהמדינה תממן את החינוך מגיל 0 עד 100,
בין אם בשל יעילות כלכלית, שוויון הזדמנויות, שיפור מדדים בינלאומיים,או כל סיבה אחרת,
אין שום סיבה שהיא תהיה זו שתבצע את החינוך בפועל.

הסוציאליסט - תמיד ינצל את המימון הממשלתי, כדי לספח למדינה נתחים הולכים וגדלים מהביצוע.
לכן החינוך הממלכתי גרוע, אבל לפחות הוא "חינם".
ישן 02-12-2015, 20:38
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "מהות החיים היא מציאת פשרות. מי שלא יודע לעשות זאת - אומלל ומאמלל"

ציטוט:
מהות החיים היא מציאת פשרות. מי שלא יודע לעשות זאת - אומלל ומאמלל
האם אתה גורס שמי שאינו קיצוני אינו יכול להיות אידיאולוגי?

משהו מהסוג של:
  • אני רוצה שתניח תפילין כל יום, אתה לא – בוא ונגיע לפשרה שתניח רק שלושה פעמים בשבוע?
  • אני רוצה להרוג את השכן שלי, הוא רוצה לחיות – אז נגיע לפשרה ואני רק אשבור לו את הרגליים?
  • אני רוצה שתתן לי כסף לשוקו ולחמנייה, אתה לא – נגיע לפשרה שרק תממן לי שוקו?
פשרה אך ורק לשם פשרה היא דבר מטופש כאשר אתה לא לוקח בחשבון את מהות הצדדים.

ישן 03-12-2015, 08:51
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 160 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אתה מדבר על אלימות. לא על פשרה."

נו ברור, ואתה לא מדבר על אלימות? ברצינות?
  • מה ההבדל בין להכריח אדם להניח תפילין ובין להכריח אישה שהקימה עסק קטן למכירת תכשיטים בעבודת ידה, ושהילד שלה בן ה־14 בנה לה אתר פשוט, לשכור עכשיו שירותים של אנשי מקצוע כדי שהוא יהיה מונגש גם לעיוורים וכו׳?

• מה ההבדל בין להכריח אדם לממן שוקו ובין להכריח אותו לממן משחקי כדורגל, או חקלאים פרטיים, או כל קבוצת לחץ אחרת שמקבלת תקצוב/סיוע ממשלתי?
אתה למעשה אף גרוע מהדוגמאות הללו, אתה רוצה לגזול את כספו של אדם כדי לממן את עצם האלימות כלפיו
להכריח אותו לממן את הגופים הרגולטוריים שפוגעים בו.
להכריח את האישה לממן את אלו שמכריחים אותה להנגיש את האתר הקטן שלה, ושיקנסו אותה אחרת.
להכריח את האדם לשלם משכורת לבוריס ביטוחלאומיסקי שהתפקיד שלו זה לקחת ממנו כסף לשוקו עבורי (במקום שוקו ולחמנייה!)
אחלה פשרה..

ישן 06-12-2015, 14:52
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 161 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "נו ברור, ואתה לא מדבר על..."

אני מסכים איתך לגבי ״פשרה בכל מחיר״. רק צריך לשים לב לא להגזים לכיוון השני - העדר רגולציה היא לא העדר אלימות.
האלימות שאתה מדבר עליה היא אלימות ממוסדת שנועדה למנוע אלימות של פרטים. אם אני אקח את אדם סמית כדוגמא (ועליו אי אפשר להגיד שהוא לא היה קפיטליסט),
סוחר שעושק את הציבור בגלל מונופול על אמצעי ייצור/יבוא הוא סכנה מהותית לשוק החופשי.
כך שמדינה שמפעילה רגולציה כדי למנוע היווצרות מונופולים למעשה יוצרת שוק חופשי יותר מאשר זה שהיה קיים לפני התערבותה.

קל יותר להבין את זה בדוגמה מתחום הפשיעה. המשטרה מהווה הפעלת אלימות ממוסדת, שנועדה למנוע מהפרטים להפעיל אלימות אחד כנגד השני.
העדר רגולציה נותן יד חופשית לפרטים להתנהג באלימות, וביטול הרגולציה לא מביא לשוק חופשי או לקפיטליזם. העדר רגולציה רק יוצר אנרכיזם, שמהר מתמוטט לאין סוף דיקטטורות מיניאטוריות.

ישן 06-12-2015, 16:26
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אני לא מבין מהי "פשרה בכל מחיר", ומ איפה צמח המושג המוזר הזה"

נכון, רק שכאשר הפשרה היא בהכרח באמצע הדרך בין העמדות השונות, זוהי מיטת סדום, פשרה שבהכרח לא תפתור שום בעיה ובוודאות מאוד גבוהה תיצור בעיות נוספות.

פשרה יעילה מחפשת למצוא את הנקודה בה ההסכמה מספקת את התועלת המרבי לכלל המשתתפים.
כדי למצוא נקודה כזה, יש להתחיל בתפיסות שיצרו את העמדות השונות, בינן יש צורך לפשר.

אני עדיין לא ראיתי אותך מעלה שום תפיסה, רק נסיון לייצר איזשהו ממוצע מתמטי בין העמדות השונות.

ישן 06-12-2015, 19:26
צלמית המשתמש של Big Joe

אתה חושב שאתה מרק צוקרברג של הלחם?
בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי meac שמתחילה ב "כתבתי, יש לי מתכון סודי שהופך..."

תחפש דוגמאות טובות יותר. יש רשתות חברתיות אחרות...

וברצינות: קיימים מה שנקראים "מונופולים טבעיים". ובמקרים כאלה, הממשלה צריכה לקבוע אם מדובר במוצר חיוני או לא. כך למשל אם בכפר נידח במדבר יש באר מים אחת בבעלות פרטית, הרי לא יתכן שהוא יוכל לדרוש מבני הכפר כל סכום וכל תנאי. סופו שהכפר יתערב ויקבע תנאים. לעומת זאת אם באותו כבר ימצא מישהו מכרה זהב - אין הצדקה שהכפר יתערב ויקבע מחיר - זה לא חיוני.

בכלכלה המודרנית נחשב ייצור חשמל כמונופול טבעי, ולכן הוא נמצא כמעט תמיד בבעלות ממשלתית. בקליפורניה ניסו להפריט את ייצור החשמל והתוצאה הייתה אסון. (מחסור כבד!). לכן גם אצלנו כשמדברים על הפרטת ענף החשמל - מדברים על ההולכה - לא על הייצור. (כל היצרנים הפרטיים בפנלים ופרופלורים הם מבחינה כמותית בדיחה).

ישן 06-12-2015, 19:40

בתגובה להודעה מספר 175 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אתה חושב שאתה מרק צוקרברג של הלחם?"

ציטוט:
תחפש דוגמאות טובות יותר. יש רשתות חברתיות אחרות...

אני משתמש בדם ילדים נוצרים וזרעי קימל. זה מדהים, וכולם קונים רק את הלחם שלי... הבנת את הדוגמא שלי, הבנת למה התכוונתי ומדוע אני לא שווה ערך למי ששורף מאפיות אחרות בשביל להפוך למונופול

וברצינות: קיימים מה שנקראים "מונופולים טבעיים". ובמקרים כאלה, הממשלה צריכה לקבוע אם מדובר במוצר חיוני או לא. כך למשל אם בכפר נידח במדבר יש באר מים אחת בבעלות פרטית, הרי לא יתכן שהוא יוכל לדרוש מבני הכפר כל סכום וכל תנאי. סופו שהכפר יתערב ויקבע תנאים. לעומת זאת אם באותו כבר ימצא מישהו מכרה זהב - אין הצדקה שהכפר יתערב ויקבע מחיר - זה לא חיוני.

בכלכלה המודרנית נחשב ייצור חשמל כמונופול טבעי, ולכן הוא נמצא כמעט תמיד בבעלות ממשלתית. בקליפורניה ניסו להפריט את ייצור החשמל והתוצאה הייתה אסון. (מחסור כבד!). לכן גם אצלנו כשמדברים על הפרטת ענף החשמל - מדברים על ההולכה - לא על הייצור. (כל היצרנים הפרטיים בפנלים ופרופלורים הם מבחינה כמותית בדיחה).

בדיוק ההיפך ממה שכתבת. ייצור חשמל התחיל כעסק פרטי, בישראל ובארה"ב (מלחמות אדיסון ווסטינגהאוז, בישראל עד שנות ה-50 חח"י הייתה פרטית). כיום ישנה מגמת חזרה של ייצור החשמל לידיים פרטיות, חוק החשמל מ-96 אסר על חח"י להקים תחנות כוח, רק יח"פים קמו מאז. גדולים כמו דוראד, דליה ואופיסי, קטנים כמו תחנות החצר של כמה מפעלים. אפילו בלי הפאנלים.. דווקא ההולכה היא מונופול טבעי בגלל שדי קשה לרשת את כל הארץ בעוד קווים של חמישה ספקים שונים. המגמה היא שבעוד מספר שנים לא רב כמחצית מייצור החשמל בישראל יהיה ביח"פים.

ישן 06-12-2015, 20:54
צלמית המשתמש של Big Joe

בתגובה להודעה מספר 176 שנכתבה על ידי meac שמתחילה ב "[QUOTE=Big Joe]תחפש דוגמאות..."

אני אמשיך להתעלם מהאוולת של שריפת המתחרים. זאת לא כלכלה זה פשע. עניתי לך בעניין הלחם. נתתי לך דוגמה היסטורית ודוגמה עכשווית.

אעשה עוד נסיון אחרון: נניח שאתה מגלה גאז לחופי הארץ, ואין אף אחד אחר שיש לו גאז. אתה מונופול טבעי והממשלה חייבת לעשות אחח מהשניים: רגולציה או לגרום לתחרות.

ולגבי חשמל, חבל שאתה לא מתייחס לעובדות. ייצור חשמל הוא מונופול טבעי. תשקיע קצת בגיגול הנושא. בוודאי שהייצור התחיל כעסק פרטי בגלל היקפו הקן שאז. היום כל היצרנים הפרטיים (בכמויות שוליות) מתחברים לרשת ומי שקונה מהם את החשמל הוא חברת החשמל. אני גם מציע לך שוב לראות מה קרה בקליפורניה. אנחנו לא מדברים כאן על אידיאולוגיה. אנחנו מדברים על עובדות.

ישן 06-12-2015, 21:25

בתגובה להודעה מספר 177 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אני אמשיך להתעלם מהאוולת של..."

ציטוט:
אני אמשיך להתעלם מהאוולת של שריפת המתחרים. זאת לא כלכלה זה פשע. עניתי לך בעניין הלחם. נתתי לך דוגמה היסטורית ודוגמה עכשווית.

מניח שפספסת את תחילת השרשור, הגולש למעלה השווה מצב בו אין רגולציה למצב בו אין משטרה, לכן כתבתי על הפשע.
ציטוט שלו -"קל יותר להבין את זה בדוגמה מתחום הפשיעה. המשטרה מהווה הפעלת אלימות ממוסדת, שנועדה למנוע מהפרטים להפעיל אלימות אחד כנגד השני.
העדר רגולציה נותן יד חופשית לפרטים להתנהג באלימות,"

אעשה עוד נסיון אחרון: נניח שאתה מגלה גאז לחופי הארץ, ואין אף אחד אחר שיש לו גאז. אתה מונופול טבעי והממשלה חייבת לעשות אחח מהשניים: רגולציה או לגרום לתחרות.

למה נניח? מצאו גז, ולולא ישבו בממשלה חבורה של טיפשים היו באים לפה עוד מאתיים חברות קידוח.

ולגבי חשמל, חבל שאתה לא מתייחס לעובדות. ייצור חשמל הוא מונופול טבעי. תשקיע קצת בגיגול הנושא. בוודאי שהייצור התחיל כעסק פרטי בגלל היקפו הקן שאז. היום כל היצרנים הפרטיים (בכמויות שוליות) מתחברים לרשת ומי שקונה מהם את החשמל הוא חברת החשמל. אני גם מציע לך שוב לראות מה קרה בקליפורניה. אנחנו לא מדברים כאן על אידיאולוגיה. אנחנו מדברים על עובדות.

שמע, אני "טיפה" מבין בשוק החשמל בארץ ואתה כותב שטויות. ללא רגולציה, כל אחד יכול לבנות תחנת כוח, ובכך לייצר חשמל. מה שקשה עד בלתי אפשרי לעשות זה לפתוח לתחרות את מקטעי החלוקה וההולכה, כי כל עוד צריכים לזה מנהלי מערכת וכבלי חשמל קשה לי לראות איך מקימים עמוד חשמל מקביל ליד כל אחד קיים.
ייצור הוא לא מונופול טבעי, זה שאסרו על אדם פרטי להקים תחנות כוח לא הופך את הייצור לבלתי אפשרי למי שאינו המונופול. 3 תחנות הכוח שהזכרתי מייצרות היום כ-2000 MW חשמל, זה הרבה, ביחס לכ-13000 שמיוצרים בישראל. במיוחד כאשר לפני 5 שנים שלושתן לא היו קיימות. גם לגבי הרוכש אתה טועה (חצי טועה). תחנת כוח פרטית כזאת יכולה למכור לגריד, ואז חברת החשמל היא הלקוחה שלה. חברת החשמל עדיין לא מייצרת את החשמל, היא קונה אותו, מזרימה לרשת הארצית ואתה כלקוח בבית לא יודע מי ייצר לך את החשמל. יש תחנות שלא מוכרות לגריד, הן מוכרות לחברות פרטיות, דרך הרשת של חברת החשמל כמובן. הלקוח, למשל מפעל גדול, משלם לתחנה בעצמו, והתחנה מפרישה לחברת החשמל עלויות מסויימות על השימוש ברשת. גם במקרה כזה ייצור החשמל הוא פרטי, החלוקה וההולכה היא של חברת החשמל, רק שפה הלקוח יודע מי ייצר לו את החשמל ולמי הוא משלם. אתה רוצה דוגמאות מהרשת כי אתה לא סומך על גולש אנונימי שאומר לך שהוא מכיר את שוק החשמל בארץ? אין בעיה.

לקוחות פרטיים של תחנת דוראד-
http://www.dorad.co.il/%D7%9C%D7%A7...97%D7%95%D7%AA/

תחנת דליה (שתמכור כמחצית ומעלה של החשמל שלה לגריד, כלומר לחברת החשמל, אבל כן יש לה לקוחות פרטיים)-
http://www.dalia-power.co.il/%D7%9E...%D7%A0%D 7%95/

מספיק? או שאתה רוצה עוד דוגמאות?

ושוב לסיכום- ייצור חשמל הוא לא מונופול טבעי כי כל אחד יכול, טכנית, להקים תחנת כוח. זה עולה 1-3 מיליארד ש"ח, לפחות אלו שקיימות היום, אבל אפשרי. רק שלא כל אחד מקבל רישיון מרשות החשמל. מונופול טבעי הוא כזה שלא ניתן להקים לו מתחרה, כמו הולכת חשמל. כמו הולכת המים (בניגוד להפקת מים שאפשר לבצע בצורה פרטית, ראה את כל מתקני ההתפלה הפרטיים בישראל).

ישן 29-11-2015, 13:02
צלמית המשתמש של ai22

קצת על הסופרת איין ראנד
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "1. לא יודע מי זאת איין ראנד,..."

איין ראנד נולדה בסנט-פטרסבורג למשפחה יהודית ממעמד הביניים.
לאחר המהפכה דעותיה גרמו לה לתעב את המשטר (והיא הייתה חכמה מספיק כדי לא להדגיש זאת ולהרצח כמו חבריה), לאחר התואר, הייתה לה הזדמנות והיא ברחה לארה"ב.
בארה"ב היא החלה לכתוב ספרות אנטי-קולקטיביסטית, ואספה עדת מעריצים.
בעיקרון היא התמקדה בתיאוריה שפיתחה בשם "אובייקטיביזם" - טענה שמבחינה אובייקטיבית הקולקטיביזם (ולכן הסוציאליזם על כל גווניו שאינם אנרכיזם) הוא פגום מוסרית,
ונסיון לבנות תיאוריה מוסרית חליפית על בסיס עקרונות הליברליזם והשוק החופשי.

חלק מהספרים שכתבה היו דיסטופיות על הרעיון הקולקטיביסטי, ולפחות אחד מבוסס חלקית על חוויותיה ברוסיה.
ישן 01-12-2015, 11:35
מנהל

לא הגדרת מספיק במדויק מהו האובייקטיביזם
בתגובה להודעה מספר 187 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "קצת על הסופרת איין ראנד"

האובייקטביזם הוא הוא התורה האלטרנטיבית לסוציאליזם, אבל לא רק לסוציאליזם אלא לתורות רבות כולל מהאיזור הליברלי.
חלק מהאובייקטביזם מבוסס על תפיסות קודמות וחלקו דגשים שלה. בגדול, ההתמקדות ב"אני" תוך התעלמות ממצוקת כל אחד אחר (כל עוד אי-ההתעלמות לא משרתת את צרכיך) היא יסוד אחד מרכזי בתיאוריה שלא רק זה שאפשר להתווכח לגביו מבחינה מוסרית, אלא גם מבחינה מדעית. בני אדם, כמו בעלי חיים אחרים, נוטים מטבעם (מי יותר ומי פחות) לאלטרואיזם, ויש לכך סיבות טובות מבחינה אבולוציונית. להתעלם מכך חמור כמו להתעלם מכך שבני אדם לא בנויים לחיים של שוויון מלא אלא מחפשים להתעלות זה על זה ולדבוק במה שהם תופסים כלשהם (הטעות הבסיסית של הקומוניסטים).
לכן לפחות מסד אחד של התאוריה בעייתי. גם הדגש שלה על יכולת האדם לחשוב ולשפוט באופן רציונלי מנוגד למה שידוע לנו מבחינה מדעית.
בגדול, הפילוסופיה של ראנד היא פשוט דרך עבור מי שיש לו (שכל, כסף, יוזמה וכו') להצדיק את מעמדו העדיף ללא רגשי אשם או אילוץ לחלוק במידה כלשהי את מה שיש לו עם מי שאין לו. זה ביטוי רב מלים ומתוחכם ל"אם הוא היה מוכן לעבוד קשה כמוני אז הוא גם היה עשיר אז שייחנק".
ישן 06-12-2015, 07:37
  hamedinai hamedinai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.11
הסיבה שהקומוניזם נחל תבוסה, כי קשרו אותו לכפירה בבורא עולם ומנהיגו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "חדשות טובות מארגנטינה: נבחר נשיא חדש שהדיח את עוכרת ישראל השמאלנית"

כאשר אין אמונה אמיתית וכנה בבורא עולם ומנהיגו, על זה כבר כתוב בתהילים לפני יותר מ2000 שנה:

אָמַר נָבָל בְּלִבּוֹ אֵין אֱלֹהִים הִשְׁחִיתוּ הִתְעִיבוּ עֲלִילָה אֵין עֹשֵׂה טוֹב. (תהילים יד,א).

נבצר ממני להבין: הקומוניסטים רצו לעזור לעניים, למה הם קשרו את זה עם מרכיב של כפירה בבורא עולם. זה מה שקבר את הקומוניזם.

ובאשר לגוף העניין, אין 100% קפיטליזם, כי בין כה צריכים התערבות ממשלתית לפקח על הקפיטליזם, לחייב תחרות, למנוע מונופולים. ועוד נקדה הכי חשובה: העסקים הכי טובים זה עסקים עם הממשלה, יוצא שמי שהוא מקורב איכשהו לצלחת ועושה עסקים עם הממשלה יש לו יתרון עצום. וצריכים משפט צדק ויושר אמתי וכן, לא רק דמוגגיה.

ואכן, יש היום המון מדינות שהם קפיטליסטיות והמצב שם מאוד מאוד ירוד: כמו ברזיל, ארגנטינה ועוד הרבה.

איפה שאין מצפון, אין משפט צדק, ויש יותר שחיתות, ורשויות המדינה אינם עושים את עבודתם נאמנה. בין אם זה בשיטה הסציאליסטית ובין אם זה בשיטה הקפיטליסטית.

אם כן, המפתח לכל הדברים הטובים זה חינוך ליושר ומצפון. ואם אין את זה, כל שיטה שרק תהיה, סופה לנחול תבוסה.

https://sites.google.com/site/hamedinai/

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 06-12-2015 בשעה 07:42.
ישן 06-12-2015, 08:08

אחרי 3 דורות זה מתאדה. זה בדוק.
בתגובה להודעה מספר 192 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "[QUOTE]אם כן, המפתח לכל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Benjamin Willard
אפיקורוס הוא אדם טוב ומוסרי.

רק אם ההורים והסבא-סבתא היו יהודים מאמינים באמת ובתמים.

אחרי 3 דורות זה מתאדה וכמעט שלא רואים הבדל בינו לבין סתם מישהו יליד איטליה, גרמניה, פולניה, ברזיל או ארגנטינה. ובמיוחד אם יש נישואי תערובות רחמנא ליצלן, אז כבר נעלם היהודי שבתוכו לגמרי.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 06-12-2015 בשעה 08:17.
ישן 06-12-2015, 08:11

בתגובה להודעה מספר 192 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "[QUOTE]אם כן, המפתח לכל..."

http://www.mako.co.il/news-law/crim...4c94b421004.htm

הסיפור של משפחת קרליק בישראל מתחיל בשנת 2002. אולג קרליק, סב המשפחה מחליט לעלות לישראל. עד שנת 2004, במשך שנתיים, מפעיל קרליק לחץ על בנו דמיאן, המכונה "לאקי", לעשות עלייה לארץ הקודש מעיר מגוריו צ'יליבינסק, שבמזרח הרי אוראל ברוסיה.

הסיבה שאולג רצה שדמיאן יגיע לישראל הרחוקה כלל לא הייתה רגשות ציונים חמים. למעשה, קרליק כלל אינו יהודי. הסיבה העיקרית שבגינה רצה אולג שבנו יגיע לישראל היא - התנקות מעברו הפלילי. מעט זמן לפני כן, נעצר אולג בחשד לשוד.

http://www.mako.co.il/news-law/crim...f884b421004.htm

רצח שלושה דורות

קרילק הגיע לדירה בסביבות השעה אחת בלילה, שם שהתה הסבתא לודמילה עם שני הילדים. למשטרה עדיין לא ברור מה אירע שם בדירה, אך החוקרים משערים כי קרילק דרש מהסבתא את הכספים המצויים בדירה. כשסרבה לדרישותיו, רצח את הילדים, ייתכן כדי לזעזע את הסבתא, או להשתיק את צווחותיהם למראהו.

לאחר שרצח את הילדים דקר את הסבתא בבטנה. לעומת הילדים, שנדקרו עשרות פעמי

לאחר זמן קצר הגיעו לדירה דימיטרי וטטיאנה אושרנקו, ההורים. השניים הגיעו בגילופין לאחר ערב מוצלח ב"פרמייר". קרילק המתין להם בדירה ורצח גם אותם. לאחר מכן שב אדוארד, שבאמתחתו התיק עם הפדיון של אותו הערב. בקור רוח דקר דמיטרי גם את הסבא, וחיסל בזאת שלושה דורות של בני משפחה אחת, משאיר רק זכר יחיד לבני המשפחה: אחותו של דימיטרי, יאנה.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 06-12-2015 בשעה 08:27.
ישן 06-12-2015, 14:15

קל מאוד להרוס, קשה מאוד לתקן.
בתגובה להודעה מספר 199 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "ואשר על כן, ברוסיה של היום שהכנסיה חזרה למעמדה - הכלכלה פורחת..."

בינתיים, בגלל שליהודים היה קשה להחזיק את יהדותם ובגלל הדיכוי ושנאת ישראל, 90% מהיהודים עזבו את המדינה.

לא צפוי שהם יחזרו לשם כל כך מהר.

אבל, כבר עכשיו פוטין שנותן חופש דת, הרבה יותר טוב מאשר המשטר הסובייטי שהיה מחמש את המחבלים. שכחנו איך במשטר הסובייטי שחימשה את שונאי ישראל הייתה לנו גם מלחמת ששת הימים וגם מלחמת יום הכפורים, שבשניהם שרדנו רק בניסים גדולים.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 06-12-2015 בשעה 14:27.
ישן 07-12-2015, 08:11
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 191 שנכתבה על ידי hamedinai שמתחילה ב "הסיבה שהקומוניזם נחל תבוסה, כי קשרו אותו לכפירה בבורא עולם ומנהיגו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hamedinai
הסיבה שהקומוניזם נחל תבוסה, כי קשרו אותו לכפירה בבורא עולם ומנהיגו
למה ציפית? ברור שייקשרו זאת בכפירה, שהרי קומוניזם הוא אבי אבות הגזל.

כמו שנאמר במסכת אבות:
"(האומר) שלי שלך, ושלך שלי – עם הארץ"

נציץ בפירושו של ר״ע מברטנורא על המקום:
"...וזהו לשון עם הארץ האמור בכל מקום, שרוצה בתקונה של הארץ, אבל אין בו חכמה להבדיל בתקונין הראויין"

אך הסיפור לא נגמר כאן. הבה נראה מה אומר עליו העיקרי תוי״ט:
"ודווקא שהוא רוצה ליהנות מנכסי אחרים מדעתן. דאילו שלא מדעתן, אע"פ שרוצה גם להנותם, הוא גזלן גמור, ואין לך רשע גדול מזה! ..."

אמור מעתה: סוציאליסטים הם גזלנים ורשעים גמורים!*

*אלא אם מדובר בקומוניזם התנדבותי (נניח שפיקציה כזאת הייתה מסוגלת להתקיים), שאז הם רק "עמי־הארץ".

ישן 07-12-2015, 12:53
  liorif liorif אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "[QUOTE=hamedinai]הסיבה..."

מצד שני, רמב"ם:
http://www.mechon-mamre.org/i/7207.htm
ציטוט:
מי שאינו רוצה ליתן צדקה, או שייתן מעט ממה שראוי לו--בית דין כופין אותו, ומכין אותו עד שייתן מה שאמדוהו ליתן; ויורדין לנכסיו בפניו, ולוקחין מהן מה שראוי לו ליתן. וממשכנין על הצדקה, ואפילו בערבי שבתות.

ציטוט:
לפי מה שחסר העני, אתה מצווה ליתן לו--אם אין לו כסות, מכסין אותו; אין לו כלי בית, קונין לו כלי בית; אין לו אישה, משיאין לו אישה; ואם הייתה אישה, משיאין אותה לאיש: אפילו היה דרכו של זה העני לרכוב על הסוס ועבד רץ לפניו, והעני וירד מנכסיו--קונין לו סוס לרכוב עליו ועבד לרוץ לפניו, שנאמר "די מחסורו, אשר יחסר לו" (דברים טו,ח); ומצווה אתה להשלים חסרונו, ואין אתה מצווה לעשרו.

http://www.mechon-mamre.org/i/7210.htm
ציטוט:
כל המעלים עיניו מן הצדקה--הרי זה נקרא בלייעל, כמו שנקרא עובד עבודה זרה בלייעל, ובעבודה זרה הוא אומר "יצאו אנשים בני בלייעל" (דברים יג,יד), ובמעלים עיניו מן הצדקה הוא אומר "הישמר לך פן יהיה דבר עם לבבך בלייעל" (דברים טו,ט). ונקרא רשע, שנאמר "ורחמי רשעים, אכזרי" (משלי יב,י); ונקרא חוטא, שנאמר "וקרא עליך אל ה', והיה בך חטא" (דברים טו,ט).

ציטוט:
הכופה אחרים ליתן צדקה, ומעשה אותן--שכרו גדול משכר הנותן; ועל גבאי צדקה וכיוצא בהם נאמר "ומצדיקי, הרבים, ככוכבים" (דנייאל יב,ג).
ישן 07-12-2015, 08:12
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 191 שנכתבה על ידי hamedinai שמתחילה ב "הסיבה שהקומוניזם נחל תבוסה, כי קשרו אותו לכפירה בבורא עולם ומנהיגו"

ציטוט:
ואכן, יש היום המון מדינות שהם קפיטליסטיות והמצב שם מאוד מאוד ירוד: כמו ברזיל, ארגנטינה ועוד הרבה.
אוי לבורות.
ברזיל וארגנטינה, כמו שאר מדינות דרום אמריקה, הן בין המדינות הכי פחות חופשיות מבחינה כלכלית בעולם המערבי.

ציטוט:
איפה שאין מצפון, אין משפט צדק, ויש יותר שחיתות, ורשויות המדינה אינם עושים את עבודתם נאמנה. בין אם זה בשיטה הסציאליסטית ובין אם זה בשיטה הקפיטליסטית.
אתה מפספס את העיקר.
ככל שיש לממשל פחות התערבות במשק, כך יש לו פחות מקום לשחיתות.
יותר שליטה = יותר שחיתות, ולא משנה עד כמה אדוקים בדתם האזרחים.

בכלל, לקשר דתיות ליושר כלכלי זה די מגוחך לאור זאת שהמגזר החרדי במדינתנו הוא אולי הגדול ביותר בהיקף העבודה בשחור שבו, ושאת נציגיו בממשל מעניין בראש ובראשונה תקציבים על חשבון שאר הציבור.
במילים אחרות, לאור המצב הקיים, קומוניזם חרדי יאמר שכולם ינסו לקבל מהממשל, וכולם יתחמקו מלתת לו.
גן עדן.,

נערך לאחרונה ע"י ShoobyD בתאריך 07-12-2015 בשעה 08:31.
ישן 07-12-2015, 09:52

מסכים שכולם צריכים שיפור, אבל היקף העבודה בשחור זו לא אינדיקציה
בתגובה להודעה מספר 216 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "[QUOTE=hamedinai]ואכן, יש..."

עובדי ממשלה ועובדי רשויות לא עובדים בשחור כלל וכלל, ומשלמים מיסים כהוגן, כי זה סוג עבודה שלא מאפשר עבודה בשחור. אותו דבר גם כל החברות הגדולות והמבוססות.

אם תיקח את כל העובדים בשחור ותיתן להם משרות ממשלתיות, הם מייד יפסיקו לעבוד בשחור.

אם כן, אם אתה מוצא אוכלוסיה שיש בה אחוז גבוה של עובדים בשחור, פירושה שמדובר באוכלוסיה שהיא הכי מקופחת בעבודות ממשלתיות.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 07-12-2015 בשעה 10:19.
ישן 07-12-2015, 11:01
צלמית המשתמש של ai22

עובדי ממשלה שעובדים בשחור זה הכי מסוכן
בתגובה להודעה מספר 217 שנכתבה על ידי hamedinai שמתחילה ב "מסכים שכולם צריכים שיפור, אבל היקף העבודה בשחור זו לא אינדיקציה"

כי לעבודה הזאת יש שם ידוע - שוחד ושלמונים.
ולשכר הזה יש השפעות מאוד גרועות על התועלת מאותה עבודה.

לא סתם התורה לא ציוותה על הקמת מערכים שלטוניים מאסיביים (כמו שהכירו יפה ממצריים) והעדיפו על פני זאת מינימליזם ממשלתי,
כשאפילו מערך השיפוט והפעילות הדתית לא כפופים לשלטון,
אחרת השלטון ישחית גם אותם.

אם תיקח את רוב עובדי המשרות הממשלתיות, ותעביר אותם לעבודה כחברות המספקות שירות,
כל נושא השחיתות יעבור מאחריות ופיקוח המדינה (שלא מנסה להיות אחראית ובקושי מפקחת) לאחריות החברה, שתפקח כדי להימנע מקנסות כבדים שיפגעו ברווחיה.
וכך - את מיעוט העובדים "שונאי השלמונים", תוכל להעביר למשרות פיקוח.

ולגבי הסיבה לכך שהקומוניזם מבוסס על שנאת הדת:
השנאה לעשיר והשנאה לדתי, הן שתי השנאות שעליהן מבוסס הקומוניזם.
ושתיהן נובעות מהיצר הרע - שמסית אדם לשנוא את כל מה שטוב ומוצלח במקום לנסות לדמות לו.
ישן 08-12-2015, 02:04

היו המון דברים טובים בקומוניזם, אבל נכשל בגלל העדר מצפון
בתגובה להודעה מספר 220 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "תחשוב רגע ברצינות ובלי..."

המצפון קשור עם 2 דברים: אמונה בבורא עולם ומנהיגו וכבוד לעם ישראל, העם שה' בחר לו להיות עם קרובו.

העמים והארצות שדגלו בזה הצליחו מאוד, ואילו העמים שהלכו נגד ה' ונגד משיחו נפלו.

זה הצד של "מבחן התוצאה" . ובצד ההגיוני: כל שיטה שלא תהיה חייבת משפט צדק, ומשפט צדק ישנו רק כאשר יש מצפון, ומצפון ישנו רק כאשר מאמינים שיש בורא עולם ומנהיגו, אמונה המבוססת על 3 התכונות שיש לעם ישראל: רחמנים ביישנים וגומלי חסדים.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 08-12-2015 בשעה 02:08.
ישן 09-12-2015, 11:55

בתגובה להודעה מספר 224 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "בניגוד למיסיונרים אני לא מנסה לשכנע..."

ציטוט:
אבל כיוון שאלטרואיזם שהוא "אביו" ל המצפון הוא תכונה גנטית - וכך יודעת הביולוגיה המודרנית, ממילא הוא קודם לכל המצאה אנשוית.

לפי דבריך, מי שיש לו תכונות של גנב או אנס, יוכל לעשות את זה בכייף, כי זה בא מצורך ביולוגי. בנוסף לזה, אם הוא מחליט שהוא מצפצף על צו המצפון ועושה מה שבא לו, מי יוכל להגיד לו משהו. הדבר היחידי שימנע ממנו זה שהשוטר לא יתפוס אותו. אז הבעייה היחידה שלו תהיה רק איך להתחמק משוטר. ואם הוא עצמו הוא שוטר ושופט, אז...

אבל כאשר יודעים שיש כוח עליון שהוא הבורא, אז זה מחייב בין אם מתחשק או לא, בין אם יש שוטר בסביבה או אין אף אחד שרואה אותו. אבל הקדוש ברוך הוא רואה את הכול.

הדבר היחידי זה להחדיר את האמונה בבורא עולם ומנהיגו שתהיה חזקה כמו ברזל. וגם שהתוקף לא יהיה מנוצל חס וחלילה לדברים שליליים.

http://chabadlibrary.org/books/defa...dhaz/sh/sh1/1/1
יהודה בן תימא אומר הוי עז כנמר וקל כנשר רץ כצבי וגבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים עז כנמר הוא שלא להתבייש מפני בני אדם המלעיגים.

http://chabadlibrary.org/books/defa...dhaz/sh/sh1/2/1
ולא יתבייש מפני בני אדם המלעיגים עליו בעבודת בוראו יתברך ומכל מקום לא יענה דברי עזות כנגד המלעיגיםיב שלא יקנה קנין בנפשו להיות עז פנים אפילו שלא במקום עבודתו יתברך

(שולחן ערוך סימן א)

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 09-12-2015 בשעה 12:25.
ישן 08-12-2015, 14:55
מנהל

זה מעניין. האם לדעתך עם ישראל נטה לקומוניזם בימי בית ראשון או שני?
בתגובה להודעה מספר 221 שנכתבה על ידי hamedinai שמתחילה ב "היו המון דברים טובים בקומוניזם, אבל נכשל בגלל העדר מצפון"

אני לאו דווקא מנסה לקנטר. יכול להיות שיש בזה משהו.
עובדתית, יש הרבה מאוד חקיקה יהודית סוציאלית, שכוללת התערבות גסה בזכות הקניין ובשוק החופשי. כולל דרישה למיסים, לקט שכחה ופאה, שחיטת חובות והגבלת משך עבדות ועוד.
גם בדברי חלק מהנביאים ניתן למצוא הד לתפיסות סוציאליסטיות, ואם מתייחסים לישו כאל אחד הנביאים אז אחת כמה וכמה...
אולי זו אחת הסיבות (יש הרבה סיבות חברתיות והסטוריות) שיהודים ואישים ממוצא יהודי בלטו כל כך בתולדות הסוציאליזם והקומוניזם, ובראש ובראשנה מרקס שאומנם הוא עצמו לא היה יהודי אך סבו היה רב.
יכול היה להיות מעניין אם הקומוניזם היה בוחר לא להיות כל כך אנטי דתי
ישן 09-12-2015, 11:47

לא הכול וולנטרי
בתגובה להודעה מספר 231 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אלא שיש התעקשות שהמיסוי הסוציאלי יהיה וולנטארי"

שמיטת חובות זה לא וולנטרי,אלא חובה.

שמיטת קרקעות בשנת היובל, גם זה לא וולונטרי.

גם בעולם המודרני, תשלומי מיסים הם לא וולונטריים, וזה בלתי אפשרי כיום שהכול יהיה בהתנדבות.

אלא, שהכול צריך להיות בחסד וברחמים, בצדק ובמשפט.

אבל הקומוניסטים הבולשביקים רצחו אנשים למען האידאולוגיה שלהם, ופרקו את גדרי האנושיות. כל זה היה בגלל שהיסוד היה "כוחי ועוצם ידי" ולא משמעות לבורא עולם ומנהיגו. כאשר האידואולוגיה אין לה משמעות לכוח עליון שמחייב, אז אם בא לו הוא הולך לפי האידאולוגיה, ואם לא בא לו, אז הוא יכול לעשות בדיוק הפוך,

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 09-12-2015 בשעה 11:49.
ישן 09-12-2015, 13:49

כל הדתות קיבלו מדת ישראל, ואלו שהם הולכים הפוך מדרכו של עם ישראל, הם עוות.
בתגובה להודעה מספר 233 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "ועכשיו חברינו בדאעש עושים אותו דבר בשם בורא עולם..."

האמונה בבורא עולם צריכה להיות שהבורא הוא הנותן חיים, והוא חנון ורחום.

גם הקומוניסטים הכופרים לכאורה, גם זה מעין דת מעוותת. לקחו אלמנטים מסויימים מדת ישראל "לא יהיה בך אביון", אבל הם עוותו את זה.

אותו דבר גם נושאי הצלב ודעא"ש.

וכבר כתבתי למעלה. כדאי לשנן:

ציטוט:
להחדיר את האמונה בבורא עולם ומנהיגו שתהיה חזקה כמו ברזל. וגם שהתוקף לא יהיה מנוצל חס וחלילה לדברים שליליים.

http://chabadlibrary.org/books/defa...dhaz/sh/sh1/1/1
יהודה בן תימא אומר הוי עז כנמר וקל כנשר רץ כצבי וגבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים עז כנמר הוא שלא להתבייש מפני בני אדם המלעיגים.

http://chabadlibrary.org/books/defa...dhaz/sh/sh1/2/1
ולא יתבייש מפני בני אדם המלעיגים עליו בעבודת בוראו יתברך ומכל מקום לא יענה דברי עזות כנגד המלעיגים שלא יקנה קנין בנפשו להיות עז פנים אפילו שלא במקום עבודתו יתברך.

(שולחן ערוך סימן א)

ציטוט:

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...%EF#post4595672
אתה משתין ודעא"ש משתינים, שניכם שווים!

דת ישראל זו דת של חסד, ואילו הדת של דעא"ש זו דת של רצח (או שהם כלל ללא דת, רק הפקרות). זה הבדל עצום.

ובעצם, גם אתה דתי, אבל דת מסוג אחרת. אני יכול להוכיח את זה, אבל אני ייתן לך להירגע קצת קודם.

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...742#post4595687
ציטוט:

כל התרבות האנושית זו דת.

כתבתי שאני אסביר לך שגם אתה דתי, הנה ההסבר:

גם אתה דתי. הרי אתה בעד חמלה ורחמים ובטח נגד גזל ורציחות. ומאיפה זה נובע? אם בן אדם הוא בסך הכול מקבץ אקראי של אלקטרונים, אז מה לו ולחמלה ורחמים? אפשר כן או לא, הכול אותו דבר לכאורה. אבל אם אתה בעד חמלה ורחמים ובעד אנושות, אז זה נובע מאיזושהי גישה דתית. כי עם היגיון מתמטיקאי-פיזי לא תוכל להסביר את זה.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 09-12-2015 בשעה 14:14.
ישן 10-12-2015, 07:29

שניהם הורגים בשם איזושהי אידאולוגיה מעוותת, אחד קורא לזה דת, והשני קורא לזה קומניזם
בתגובה להודעה מספר 235 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אתה מנסה עכשיו למרוח. דאעש הורגים בשם בורא עולם."

יש רק דת אחת וזו דת ישראל, כמו שיש רק אלוקים אחד. והסימנים של עם ישראל הם "ביישנים, רחמנים וגומלי חסדים". וכל דת, וגם כל אידאולוגיה שאין בה את אלו לא תחזיק מעמד. אבל גם אם יש רחמנות וגמילות חסדים, כמו בדת המערבית, והתחלת דרכו של הקומוניזם (כמו שהם טענו), אם זה לא מבוסס על אמונה בבורא עולם ומנהיגו, גם היא תלך לאבדון, כמו שקרה עם הקומוניסטים.

דת אמיתית מתבטאת במילים הבאות:

שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד

אם רוצים לבטא את האמונה בבורא עולם, למה מתחילים עם המילים "שמע ישראל"? אלא יש פה עוד נקודה חשובה מאוד, וזה בא עוד לפני האמונה בבורא עולם ומנהיגו: חייב להיות את 3 התכונות של עם ישראל: רחמנים, ביישנים וגומלי חסדים. בלי זה אין שום דת.

וכל דת וכל אידאולוגיה שאינה מבוססת על העקרונות האלו, ובמיוחד אם זה נוגד את העקרונות האלו, סופה ללכת לאבדון.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 10-12-2015 בשעה 07:42.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:18

הדף נוצר ב 0.47 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר