לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 22-11-2016, 18:40
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים

אני רוצה לפתוח דיון בשאלה שעומדת בעצם בבסיס הדיון שמתנהל בימים האחרונים (שוב) בנוגע לשילוב בנות כלוחמות במגוון רחב של יחידות שדה (בין השאר שריון) בראש ובראשנה - כך אני מבין לפחות - בכדי למלא חוסרים בקרב לוחמים גברים.

מן הסתם אי אפשר להביא כאן מספרים כי אין לדון בסד"כ אבל אפשר לדבר באופן כללי על המצב היום לעומת העבר.

קודם כל אם אנחנו מתייחסים לפוטנציאל הגיוס בכל שנה - הרי שהוא גדל משמעותית - נניח אם אנחנו לוקחים את ישראל של 73 (בערך 3.2 מליון תושבים) לעומת היום (למעלה מ-8.2 מליון) - אין אחוז גבוה יותר של ערבים ישראלים להערכתי כך שזה לא משפיע וגם אם יש אחוז חרדים גבוה יותר שמשתמטים עדיין אנחנו צריכים להיות עם הרבה יותר פוטנציאל גיוס ממה שהיה אז. בוא נוסיף לזה סגירה של לא מעט מסגרות קרביות (בעיקר שריון) - ואני פשוט חייב להעלות את השאלה - למה לצה"ל חסרים לוחמים?

הינה מה שאני יכול להעלות כהשערות/נושאים לדיון (אולי בכל זאת יש נתוני גיוס שצה"ל מפרסם ואפשר להתבסס עליהם לדיון קצת יותר מדויק):
* מלבד משתמטים חרדים יש גם ירידה כללית באחוזי הגיוס (השאלה למה)?
* יש היום הרבה חיילים שהיו מתגייסים בעבר ליחידות קרביות אבל כיום מעדיפים (והצבא מעדיף) בגלל יכולותיהם הטכניות והאישיות לגייסם ליחידות שלא היו קיימות בעבר כמו סייבר, מודיעין, לווינים, מל"טים וכו'.
* קיצור השירות לבנים יוצר חוסרים ביחידות הקרביות (זאת אולי הטענה שחוזרת הכי הרבה - אני עדיין לא מבין מדוע הסכימו בממשלה לקצר שירות אם ידעו מראש שאין מספיק לוחמים - זה הרי לא הגיע בהפתעה...).

אני מאד אשמח לשמוע איפה אתם רואים את הבעיה כי על פניו היינו צריכים להיות במצב כיום שלצבא יש דווקא יותר פונטציאל גיוס ממה שהוא צריך (צריך לזכור יש גם הרבה מקצועות שנעלמו או צפויים להיעלם בשנים הקרובות בגלל מחשוב/מיכון/רובוטיקה וכו').
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 22-11-2016, 19:04
  kutykuty kutykuty אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.01.09
הודעות: 239
50% מהגברים שלא מתגייסים - תורתם אומנותם
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

72% מהגברים לא מתגייסים, מחציתם (14%) "תורתם אומנותם", ורבע מהם רפואי.
אין נתונים על אחוזי ההסדר, אבל זה עוד כמה אחוזים של גברים המשרתים 17 חודשים בלבד.
השירות לגברים קוצר כפי שכתבת.
הערבים אינם מתגייסים (למעט שברי אחוזים).
יש בשנים האחרונות כמה שנתוני גיוס קטנים משמעותית לעומת השנים הקודמות.
כל הנתונים האלה מביאים למחסור בכח אדם, בפרט כ"א לוחם.
הפתרונות לדעתי:
1. בעלי פטור "תורתם אומנותם" שאינם מקיימים את דרישות הפטור - עובדים, לומדים במכללות או סתם משוטטים ברחובות - גיוס מלא ומיידי. רק במסלול החרדי של מכללת קריית אונו אפשר לגייס כמה פלוגות של חבר'ה בני 18 ש"תורתם אומנותם" ועושים שם תואר במשפטים.
2. כנ"ל לגבי תלמידי הסדר - יש ישיבות בהן המחוייבות וההתאמה של התלמידים למסלול רופפים ביותר. מי שלא עומד בדרישות - לגייס לשירות מלא.
3. גם פטורים רפואיים ואי התאמה צריכים עיון חוזר.
4. לבטל את קיצור השירות ו/או להאריך את השירות לבנות.
5. לעשות יותר ילדים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 22-11-2016, 19:25
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי kutykuty שמתחילה ב "50% מהגברים שלא מתגייסים - תורתם אומנותם"

אנסה להתייחס.
קודם כל מה שאני עדיין לא מבין ביסוד זה איך יכול להיות ששנתוני הגיוס קטנים ופוטנציאל הגיוס קטן אם האוכלוסיה (היהודית) של המדינה הולכת וגדלה. אולי אני לא מבין עד הסוף את כמות החרדים באוכלוסיה - האם למישהו יש נתון על השינוי באחוז החרדים מכלל האוכלוסיה היהודית בישראל נניח מ-1973 ועד היום? כי לי פשוט משהו לא מסתדר עם המספרים.

לגבי פטור לתלמידי ישיבה - דעתי הייתה ונותרה שזאת הייתה טעות פוליטית לתת אותו מראש והיא יוצרת עוד ועוד בעיות למדינה בכל שנה. אם היהודים החרדים בארה"ב ברובם עובדים אין שום סיבה שכאן הם יתנהגו אחרת (פרט כמובן לכל העניין הפוליטי ולכוח של הכסף לישיבות וכו'). מכיוון שזה פורום לא פוליטי אז לכל הפחות כמו שכתבת יש לגייס באופן מיידי את כל מי שלא עומד אפילו בהסדר הקיים - למישהו יש מספרים - על כמה חברה מדובר בשנה ביחס למחזור הגיוס השנתי? כלומר אם מחר מגייסים את כל מי שניתן לגייס מתוך האוכלוסיה החרדית שלא מתגייסת כרגע - כמה אחוזים נוספים של חיילים נוכל לקבל (לא ברור כמובן גם כמה מהם יוכלו בכלל לשרת כלוחמים אבל זה סיפור אחר).

ישיבות הסדר זה עוד משהו שלא ברור לי ולא היה ברור לי מעולם. מדובר באוכלוסיה שהיא חלק מהקבוצה שהיא אולי אחת התורמות הכי גדולות לצה"ל (דתיים לאומיים), מדוע הם משתמטים משירות מלא בצה"ל (כן בעיני לא לשרת 100% כמו כל השאר זאת השתמטות וזה לא משנה עם היה איזה הסדר פוליטי לפני אי אלו שנים שאיפשר את ההשתמטות הזאת), הרי בעיני האוכלוסיה הזאת עצמה לשירות יש ערך משמעותי מאד - איך הם לא רואים בעצמם פסול עמוק בהסדר של ישיבות ההסדר - לדעתי צריך לבטל את ההסדר הזה מהיסוד ולעשות הסדר חדש - שרתו שירות מלא אבל מחולק לחלקים (חלקים הגיוניים מבחינת הצבא).

הלא משרתים כתוצאה מפטור רפואי מהנתונים שאתה מביא מבהילים ממש - שוב - האם למישהו יש טבלה מסודרת שמראה את האחוזים האלו לאורך השנים - לכאורה אמורים להיות יציבים - האם באמת למעלה מ-10% מכל שנתון גיוס של נוער בגילאי 18 לא יכול לשרת מסיבות בריאותיות? האם אנחנו מדינה של חולים/פצועים? נשמע לא מתקבל על הדעת.

מישהו יכול להסביר את הרציונאל שבקיצור השירות לבנים? אני זוכר במעומעם שדיברו על חיסכון - האם לקחו בחשבון את הצרות ש"החיסכון" הזה יביא? כי זה ממש לא נראה ככה.

לגבי עוד ילדים - כאבא טרי אני יכול לומר שגם ככה זה מספיק קשה. מה שכן בהסתכלות כוללת ישראל היא מהמדינות עם אחוזי הילודה הגבוהים במערב (אני מדבר על האוכלוסיה היהודית) - כך שבאמת אין מה לבוא בטענות - אוכלוסיית המדינה גדלה בצורה מטורפת בשנים האחרונות - אנחנו מתקרבים מבחינת גודל האוכלוסיה למדינות בינוניות באירופה כמו שוודיה (סביר שנעקוף אותם בעוד כמה שנים) - זה אמור לייצר לנו מספיק לוחמים בכל שנתון.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 22-11-2016, 20:25
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.06
הודעות: 1,442
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אנסה להתייחס. קודם כל מה שאני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
לדעתי צריך לבטל את ההסדר הזה מהיסוד ולעשות הסדר חדש - שרתו שירות מלא אבל מחולק לחלקים (חלקים הגיוניים מבחינת הצבא)

כדי לעשות את זה תצטרך, בין היתר, להעלות איכשהוא את הביקוש ללימוד בישיבות הקיבוץ הדתי. פעם היו שתיים כאלה, רק אחת נותרה - אין ביקוש.

לגבי הביטול של ההסדר - בזה אני מאמין בשינוי שצריך להגיע מלמטה. נדמה לי שעם השנים מספר הבני''שים לאו דווקא נמצא בעלייה (כשבמקביל רואים יותר בנות דתיות שמוורתרות על שירות לאומי לטובת צבא, למרות התנגדות חיצונית - כמו שנאמר כאן בשרשור ''הכל מתחיל ונגמר בחינוך שמגיע מהבית''.
_____________________________________
"היטלר מת, סטלין מת ועוד כמה ששכחתי את שמם

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהנערך לאחרונה ע"י a_tell בתאריך 22-11-2016 בשעה 20:29.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #7  
ישן 22-11-2016, 21:58
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי a_tell שמתחילה ב "[QUOTE=עידו גנוט] לדעתי צריך..."

אני מודה שאני לא מספיק מכיר את האוכלוסיה הספיציפית הזאת (כתת אוכלוסיה של החברה הדתית בכלל) שהולכת לישיבות ההסדר. לי זה נראה פסול מיסודו ואני מופתע שמי שהולך לישיבות (ישיבה?) הזאת לא רואה את זה בעצמו. אם זה תופעה שולית שכמו שאתה מתאר צפויה בסופו של דבר להיעלם מעצמה אולי הגיע זמן לתת לזה איזה פוש מסודר ושיתגייסו רגיל.

בכלל משהו אחד שלא הבנתי בטיעון החרדי (ולכאורה גם בעניין של ישיבות ההסדר). יש בישראל חוק גיוס ל-3 שנים - הטענה היא (לפחות של חלק מהגורמים, אלא שאינם אנטי ציונים) שהם צריכים ללמוד תורה בזמן הזה - מה הבעיה שלהם לעשות 3 שנים ואז ללמוד תורה כמה שהם רוצים בשאר חייהם (נעזוב רגע מילואים)? זה משנה אם מגיל 18-21 הם ילמדו או מגיל 21-24?

ברור לי לגמרי שזה טיעון לא אמיתי ושמאחוריו עומדים מניעים אחרים לגמרי אבל הוא פשוט אווילי בעיני.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #8  
ישן 22-11-2016, 21:08
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אנסה להתייחס. קודם כל מה שאני..."

העניין של "מחסור" הוא יחסי.

אם יש מחסור בלוחמים הוא ביחס ל"תקן" = כמות הלוחמים שהיו בשנים קודמות.

כמות זו אינה תוצאה של דיון מערכתי במדינת ישראל שקבע כי זה המספר הנכון אלא זה עניין תוצאתי של שנתוני גיוס בעבר הקרוב מאוד.

כאשר תקציב צה"ל החל לממן את ימי המילואים נוצר תמריץ גדול מאוד לצה"ל להגדיל את המערך הסדיר ע"ח המילואים בחזקת "גדוד סדיר מחליף 13 גדודי מילואים בתעסוקה" כאשר מעבר לחסכון הכספי בעין (להבדיל מהחסכון האמיתי למשק שהוא קטן משמעותית) נשמר עקרון נוסף של "אבות לפני בנים" - כלומר להוריד את העומס על "הדור הקודם" על חשבון "הדור הנוכחי"

יוצא איפוא כי התוצאה מהפעלת שני העקרונות הללו היקף התעסוקות של המילואים אינו בר השוואה בכלל למצב של שנות ה- 70 בהם גם בני 40 במערכים שאינם קרביים היו מבצעים כשגרה 30 ימי מילואים במשימות אבט"ש למיניהם - כלומר צה"ל הסדיר היום מבצע גם את המשימות שבעבר היו מבוצעות באמצעות ימי מילואים.

בנוסף למגמה זו , האינתיפאדה הראשונה והשניה הביאו למצב בו נדרשת כמות גדולה של כ"א למשימות שיטור ואבטחה באיו"ש / סובב ירושלים / אבטחת גדר ההפרדה - משימות שלפני 1987 כלל לא היו קיימות .

מעבר לכך קיים גם הגרעין הסדיר הלא קטן של פיקוד העורף, מגוון "יחידות מיוחדות" שהוקמו במהלך השנים והפכו באחרונה לחטיבה , והנה לנו דרישות לא קטנות ללוחמים ברמות שונות - ממג"ב / קרקל למגלן / שלדג

אל מול הגידול הדרישות כ"א הלוחם יש לכאורה צמצום במערך השריון -אך דווקא השריון הוא חיל חסכוני בכ"א לוחם ביחס למסגרות החי"ר הרבות שהוקמו - אך גם כך הוספת "פלוגה מסייעת" הגדילה את היקפי כ"א (מי שזוכר, המקור הרחוק של חטיבת כפיר הם פלוגות החרמ"ש של השריון )

בסופו של יום השאלה האמיתית היא שאלה של מדיניות - כיצד המדינה משתמשת בכ"א הסדיר העומד לרשותה:
  • מי "משטר " באיו"ש - צה"ל הסדיר "הזול" או משמר הגבול המורכב מאנשי קבע ?
  • האם פקע"ר (לוחמי חילוץ) יחזיק גדודים סדירים המבצעים בט"ש או שכל החילוץ וההצלה יעברו למכבי האש ?
  • האם באמת יש צורך ב - 6 (!) חטיבות חי"ר סדירות "מתמרנות" שאין מול ישראל אף אוייב מדינתי או שאפשר להסתמך יותר על מילואים כשיש צורך בכך .

עד כאן על הגידול האדיר בביקוש לכ"א לוחם סדיר בצה"ל.


לקיצור השרות אין השפעה על "מחסור בלוחמים" מכיוון שלצה"ל ניתן תקציב מכובד כפיצוי לקיצור השרות המאפשר להשאיר בקבע את מי שצריך מהלוחמים על מנת "לגשר" על המחסור. כלומר לצה"ל הזדמנות לבצע רציונאליזציה של שימוש במשאבי כ"א ולהגיע לאופטימיזציה בהיבט התקציב.

דוגמה פשוטה לכך - אם יוחלט כי תנתן אפשרות למט"קים להישאר שנה-שנתיים בקבע (רק מי שרוצה) - יש צורך בהכשרת פחות מט"קים ולפיכך גם פחות אנשי צוות - החסכון עצום אם לוקחים בחשבון עלות הכשרתו של מט"ק ואיש צוות טנק , ומי יודע אולי אפילו כך יהיה אפשר לעבור למחלקה של 4 טנקים כמקובל בארה"ב ובכך לחסוך תקורות של חטיבת שריון שלמה בסדיר.

האם צה"ל הולך בכיוון הזה? כנראה שלא - הוא מעדיף להכניס בנות לשריון ולא להשאיר אף מט"ק בקבע.

במילים אחרות, על פניו נראה כי צה"ל כעת מעדיף "למצות" חרדים / בנות לתפקידי לוחמים על מנת לפצות על קיצור השרות.
המשמעות היא כי במקום לשלם על חודשי קבע של לוחמים מיומנים עם מוטיווציה להישאר בשרות קבע קצר, צה"ל מעדיף לשלם על הכשרתם של יותר לוחמים מבעבר - וזה בסדר גמור, רק פחות כלכלי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #9  
ישן 01-12-2016, 22:51
  משתמש זכר יואל 2000 יואל 2000 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.12.14
הודעות: 35
Facebook profile Follow me...
תגובה לעניין ישיבות ההסדר
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אנסה להתייחס. קודם כל מה שאני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
אנסה להתייחס.

לגבי ישיבות הסדר זה עוד משהו שלא ברור לי ולא היה ברור לי מעולם. מדובר באוכלוסיה שהיא חלק מהקבוצה שהיא אולי אחת התורמות הכי גדולות לצה"ל (דתיים לאומיים), מדוע הם משתמטים משירות מלא בצה"ל (כן בעיני לא לשרת 100% כמו כל השאר זאת השתמטות וזה לא משנה עם היה איזה הסדר פוליטי לפני אי אלו שנים שאיפשר את ההשתמטות הזאת), הרי בעיני האוכלוסיה הזאת עצמה לשירות יש ערך משמעותי מאד - איך הם לא רואים בעצמם פסול עמוק בהסדר של ישיבות ההסדר - לדעתי צריך לבטל את ההסדר הזה מהיסוד ולעשות הסדר חדש - שרתו שירות מלא אבל מחולק לחלקים (חלקים הגיוניים מבחינת הצבא).


אני שמעתי את הרב חיים דרוקמן , ראש ישיבת ההסדר אור- עציון

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן. : " כדי למלא את חובתנו הלאומית אנחנו לומדים תורה וכדי למלא את חובתנו הדתית אנחנו משרתים בצבא". לכן גם הציבור הדתי לאומי מסכים לשרת פחות מכיוון שישנו ערך עצום ללימוד התורה [הם אינם מזלזלים בערך השירות בצבא והתרומה למדינה] אך עצם זה שהם יושבים ולומדים תורה מהווה הצדקה לזמן שירות קצר יותר.

אולי בהמשך ארחיב יותר בעניין.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #10  
ישן 02-12-2016, 00:06
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי יואל 2000 שמתחילה ב "תגובה לעניין ישיבות ההסדר"

אם זה כך אז הם מתקרבים לחרדים שלא משרתים כלל בגלל שרוצים ללמוד תורה.
לתפיסתי רוצים ללמוד תורה שילמדו בזמנם החופשי - שירות צבאי שיעשו מלא כמו כולם (ואם אפשר אפילו יותר כמו אחיהם מהציבור הדתי לאומי שגם חותמים קבע והולכים לקצונה). לימוד תורה הוא לא תחליף לשירות בצבא - אני אוהב פילוסופיה (10 שנים באונ') ועשיתי שירות צבאי מלא ואחרי זה הלכתי ללמוד - רוצים ללמוד תורה - יסיימו את השירות הסדיר וילכו ללמוד תורה (במקסימום כמו שכתבתי אפשר לתת להם סידור של 3 שנים בחלקים שנוחים לצבא).
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #13  
ישן 02-12-2016, 12:11
  משתמש זכר יואל 2000 יואל 2000 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.12.14
הודעות: 35
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אם זה כך אז הם מתקרבים לחרדים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
אם זה כך אז הם מתקרבים לחרדים שלא משרתים כלל בגלל שרוצים ללמוד תורה.
לתפיסתי רוצים ללמוד תורה שילמדו בזמנם החופשי - שירות צבאי שיעשו מלא כמו כולם (ואם אפשר אפילו יותר כמו אחיהם מהציבור הדתי לאומי שגם חותמים קבע והולכים לקצונה). לימוד תורה הוא לא תחליף לשירות בצבא - אני אוהב פילוסופיה (10 שנים באונ') ועשיתי שירות צבאי מלא ואחרי זה הלכתי ללמוד - רוצים ללמוד תורה - יסיימו את השירות הסדיר וילכו ללמוד תורה (במקסימום כמו שכתבתי אפשר לתת להם סידור של 3 שנים בחלקים שנוחים לצבא).


לקראת סוף הדקה ה-19 הוא אומר בעצמו שזוהי לדעתו ההצדקה לכך שבחורי ישיבות משרתים שירות מקוצר.
אולי במצוא"ש אספיק להתייחס לכך בצורה רחבה יותר ולהביא כל הטיעונים שלו...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #18  
ישן 22-11-2016, 19:53
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.12.08
הודעות: 8,557
הטענה שלי איננה מבוססת:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

היא רק מבוססת על מידע אישי שנחשפתי לגביו בשנים האחרונות.

בשנתיים האחרונות, במסגרת שירות המילואים שלי, מלבד לאימונים ובט"ש נאלצתי להתלוות לעוד מילאומניקים מיחידות שונות בצבא, ולהרצות בבתי הספר בכל הקשור לנושאים צבאים.

פעמים רבות יצא לי לדבר לשמוע ממלשבי"ם שאין להם מוטיבציה להתגייס לקרבי כי מבחינתם אין לכך משמעות, קרי - הם חושבים שעוצמת צה"ל איננה באה לידי ביטוי עקב הגורם השלטוני אשר מסרס את הצבא בזמן מלחמה, ומונע ממנו להגיע להכרעה.

במידה מסוימת אני יכול להבין אותם ואולי אף להסכים איתם.

נתון נוסף שנחשפתי אליו, זה שיש הרבה חבר'ה שרוצים ללכת למג"ב, כי הם חושבים שהם הלוחמים שעושים הכי הרבה (יש לא מעט אמת בכך).

ודבר אחרון - יש חבר'ה שלא רוצים קרבי (למרות הפרופיל), כי הם מעדיפים לשרת ביחידה שתעזור להם עם ההיי טק לאחר השחרור.

*האופציה הרביעית והאחרונה (משתמטים \ ג'ובניקים \ וכ'ו) היא פחות רלבנטית, כי כמעט שלא הייתה לי אינטרקציה עם החבר'ה האלה, אז אני לא יכול ממש לדעת מה עובר להם בראש.

אני חושב שבסופו של דבר הכל מתחיל ונגמר בחינוך שמגיע מהבית.
_____________________________________

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #20  
ישן 22-11-2016, 20:33
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "ערכנו את הכותרת ליותר..."

תודה - FANG - כאמור המטרה היא ממש לא פוליטית וגם הסיפור עם הבנות הוא רק תירוץ לדיון בנושא הזה שנמצא באויר כבר הרבה זמן ואני מנסה (עד כמה שאפשר בלי מספרים רשמיים של הצבא - כי אסור) להבין מה שורש הבעיה (או הבעיות) שבגללן נטען כי חסרים לוחמים (אגב FANG שינית את זה לקיימת טענה - אני חושב שזה קצת יותר חזק מזה - האם אין גורם רשמי בצה"ל שאמר זאת?).


סתםסקרן - אני לא רוצה כלום - יהיו חיילים חרדים טובים - ילכו לקצונה ויתקדמו בדרגות כמו כולם - אם יהיה רמטכ"ל חרדי שיהיה - הוא עדיין יפעל במסגרת נהלי הצבא. צה"ל הוא הטרוגני מאד - יש חילונים, דתיים, חרדים, גם דרוזים ונוצרים ואפילו מוסלמים, גברים ונשים וגם לא מעט להט"בים - הצבא מנסה להתאים את המסגרות לכולם ככל האפשר. אם אתה רומז שיהיה בשנים הקרובות רוב חרדי בישראל - לא נראה לי, אבל כן - יהיו יותר ויותר חרדים כי הגידול באוכלוסיה שלהם הוא מהיר בהרבה משל שאר חלקי העם - ולכן הגיוני שבשנים הבאות נראה יותר מהם בצבא (אלא אם יעצרו את זה פוליטית).

מתוך מה שהבאת - משהו מעניין (סליחה מראש על הקופי פייסט שיצר קצת בלבול במספרים):
"הדעה הרווחת בציבוריות הישראלית היא שהצמיחה בילודה היהודית בישראל נובעת מהפריון הגבוה יותר של הנשים מהמגזר החרדי. בניגוד לדעה , זו לפי נתוני הלמ"ס, הפריון הכולל של החרדים דווקא ירד ב- %3.14- מ, 62.7 2007-2009 בשנים לאישה ילדים 6.53 ל - 2003-2005 בשנים 5.
במקביל, הפריון הכולל של נשים דתיות ירד מ-33.4 ילדים לאישה - ל 26.4 ,ואצל נשים מסורתיות דתיות -מ - 74.2 ילדים לאישה - ל 58.2 ילדים לאישה. לעומת זאת, צמח הפריון הכולל אצל נשים חילוניות מ-82.1 ילדים לאישה בשנים 2003-2001 - ל 07.2 בשנים 2009-2007 ,גידול של %8.14 ה. צמיחה המתמדת בפריון של כלל היהודים בישראל החל משנת 2001 התרחשה דווקא בזמן שבמגזר החרדי והדתי הוא ירד".
חבל שאין נתונים דומים מהשנים האחרונות - בכל זאת עבר זמן ומעניין אם המגמה נמשכת.


לגבי הנתונים האחרים שהבאת - בלי להבין כמה זה 9000 מתוך מחזור הגיוס השנתי זה די באויר - במצגת שהבאת יש משהו כמו 80 אלף יהודים סביב גיל גיוס (אם אני קורא נכון). אם זה נכון זה אומר שיותר מ-10-15 אחוז לא מתגייסים בגלל סיבות דתיות - זה המון (בטח אם תוסיף לזה עוד 10+ אחוז חולים/פצועים ובעיות רפואיות אחרות).

אגב מה הסיפור עם מכינה - הם גם לא עושים שירות מלא?

ועדיין - אם הגידול באוכלוסיה היהודית החילונית אכן נמשך - זה מוזר שיש בעיה...

Narion - יש בהחלט הגיון במה שאתה מתאר - וזה גם בא לידי ביטוי במוטיבציה לשירות קרבי שפורסמה לאחרונה - ועדיין מדובר בירידה יחסית זניחה לפי נתוני הצבא. לגבי מג"ב זה דווקא חיובי - היה לנו פה יותר מדיון אחד בסוגיית הגדלת מג"ב - לא ידוע לי שיצא מזה בפועל יותר מידי.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים


נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 22-11-2016 בשעה 20:36.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #22  
ישן 22-11-2016, 21:38
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי סתםסקרן שמתחילה ב "עידו התשובה בתוך דבריך כל מי..."

אתה לוקח את זה רחוק מידי לדעתי.
הצבא בהחלט מתגמש בהרבה מקרים ויוצר מסגרות שמתאימות לחרדים ובוודאי לדתיים.
מה שכן הרוב שמשרתים הם עדיין חילוניים וזאת רוח הצבא. אם רוב הצבא יהיה חרדי אולי זה ישתנה - אבל כאמור אני לא רואה את זה קורה לא בעתיד הקרוב ואפילו לא בעתיד הבינוני.
מה שכן בהחלט יכול להיות שבעוד עשור או שניים נראה הרבה יותר חובשי כיפות במטכ"ל ויכול להיות שיהיו גם שינויים מסוימים באופי של הצבא.

לגבי הדוגמאות שהזכרת - יש מתחים מובנים בין חלקים שונים בעם - ברגע שיש לך מסגרת שהיא מחייבת מבחינה חוקית שאליה צריכה להיכנס אנשים שונים ממגזרים שונים יהיו חיכוכים וחלק מהמגזרים יאהבו יותר או פחות את הפיתרונות שהצבא ימצא - אין לזה פיתרון מוחלט וזה לא ייעלם וככל שיהיו יותר מגזרים שישתלבו בצבא באחוזים גבוהים הדברים האלו רק יתרחבו.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #25  
ישן 22-11-2016, 20:55
  double_o double_o אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.09.07
הודעות: 2,507
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

כדאי לזכור שמחסור בלוחמים זה לא רק עניין של מספר המתגייסים אלא גם עניין של המשימות המוטלות על הצבא. הצבא קיבל מהממשלה או לקח על עצמו לבצע רשימה ארוכה של משימות ועל מנת לבצע אותן הוא נדרש לכוח אדם מסויים וכנראה שלצבא אין את כוח האדם המספיק על מנת לעמוד בכל המשימות שלו ברמה שאליה הוא שואף. למעשה אם רק נשנה את משימות הצבא או נוריד את הדרישות אזי בעיית המחסור תפתר.

חלק מאותן משימות נופל בתוך המערכים החדשים שאותם הזכרת, אבל חלק נובע משינוי באיומים על ישראל ואופי הלחימה. כאשר האיום העיקרי היה מלחמה בצבאות סדירים לא נזקקת לצבא יבשה סדיר גדול יחסית. היו מחזיקים כוח סדיר קטן יחסית על הגבול שנועד למשימות בט"ש ובמקרה של התחממות בגבול היו מעבירים לשם כוחות מאימון או קוראים למילואים. היום האיום העיקרי של צה"ל הוא התקוממות של אוכלוסיה אזרחית פלסטינית בחיכוך גדול עם אוכלוסייה אזרחית יהודית. רוב הכוח הלוחם של צה"ל נמצא היום בבט"ש ביהודה ושומרון. העירוב בין האוכלוסיות והעובדה שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את אותן אבדות כמו המלחמה עם צבא סדיר מחייבות פרישה של הצבא במגוון משימות של שמירה על יישובים, מחסומים, פיזור הפס"דים, מעצרים וכו' שדורשים הרבה יותר חיילים מהעבר.

וזה גם משפיע על מערכים תומכים, למשל מודיעין, מול צבאות סדירים ידעת שאתה צריך להאזין למספר מוגבל של קווים ותדרים. מול אוכלוסיה אזרחית לעומת ישנם הרבה יותר קווים להאזין להם, הרבה יותר קשה להעריך סיכונים ולתעדף אנשים, האינטרנט והטלפונים הסלולרים הגבירו את הכמות של התעבורה האלקטרונית שצריך לנטר. וזה לא נגמר במודיעין אלקטרוני, יש גם מודיעין חזותי שהצורך גם גדל וכל זה מצריך יותר כוח אדם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #26  
ישן 22-11-2016, 21:51
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "כדאי לזכור שמחסור בלוחמים זה..."

אני עונה פה במקביל ל- double_o ול-tby (אני שונא את מערכת השרשור של פרש).
זאת נקודה מאד מעניינת.
אז אתה טוען שהסדיר היום יותר גדול (אולי משמעותית) מזה של יום כיפור (במיוחד הלוחם)? לא זכור לי ששמעתי את הטענה הזאת עד כה.

לגבי המשימות שיש לצה"ל מבחינת בט"ש - אני חושב שיש פה (בלי להיכנס לנושאים פוליטיים) די הרבה דברים שצה"ל יכול לעשות בשביל לצמצם את נושא כ"א.

קודם כל בנושא בט"ש גבולות - אנחנו הולכים יותר ויותר להסתמך על תצפיות, מודיעין חזותי ואחר ואמצעים אוטומטיים (רואה יורה, נשק מונחה מדויק כמו התמוז וכו') ופחות על כמויות של לוחמים שעושים פטרולים. עדיין יצטרכו כוח אדם מוכן להקפצות אבל את העבודה היום יומית יוכלו להערכתי בשנים הקרובות לעשות יותר ויותר כלים רובוטיים שיסיירו על הגבול (אמנם הפסיקו תוכנית אחת אבל כנראה שממשיכים עם אחרות).

לגבי השטחים - בהנחה שהמצב יישאר כמו שהוא כיום גם בעתיד הנראה לעין אז צריך הרבה כוח אדם יחסית ולא ניתן להחליפו באמצעים טכנולוגיים (ברוב המקרים). השאלה אם לא נכון כמעט מכל הבחינות להמיר את כל החיילים שכרגע משרתים בשטחים בלוחמי מג"ב - מלבד אולי ההיבט הכלכלי - שישראל ללא ספק יכולה לעמוד בו - אני חושב שזה לחלוטין נכון - אחרי הכל מדובר ברוב המקרים באוכלוסיה אזרחית משני הצדדים (יהודים ופלסטינים) והטיפול הנכון צריך להיות בידי המשטרה לא הצבא. אפשר להשאיר רק לצבא אולי פעולות יותר מורכבות אבל שאת רוב שגרת היום יום ייקח על עצמו מג"ב שיוגדל משמעותית. כמובן שזה לא באמת פותר את הבעיה העקרונית של כ"א - למרות שצריך לזכור שבמג"ב בהחלט משרתות לוחמות בתפקידים משמעותיים של לחימה כך שאולי בכל זאת זה יכול לעזור גם בהיבט הזה.

אם תגדיל את מג"ב על חשבון הסדיר שעשוה כיום בט"ש בשטחים תקבל סדיר קטן יותר אבל שעוסק בעיקר באימונים למלחמה - וזה אני חושב עדיף בהרבה מהמצב היום. כן זה ללא ספק יותר יקר אבל עושה הרבה יותר שכל מכל בחינה אחרת ואני מקווה שגם הצבא וגם מקבלי ההחלטות יבינו את זה.

מה שכן אתה מעלה נקודה נכונה - יכול להיות שיש פה מאבקי כוח בין משרדי ממשלה - משרד הביטחון לא רוצה לוותר על כ"א ותקציבים עבור המשטרה - אם זה המצב ראש הממשלה צריך לדפוק עם היד על השולחן ולהכריע עבור מה שטוב למדינה.

אתה כותב:
"במילים אחרות, על פניו נראה כי צה"ל כעת מעדיף "למצות" חרדים / בנות לתפקידי לוחמים על מנת לפצות על קיצור השרות.
המשמעות היא כי במקום לשלם על חודשי קבע של לוחמים מיומנים עם מוטיווציה להישאר בשרות קבע קצר, צה"ל מעדיף לשלם על הכשרתם של יותר לוחמים מבעבר - וזה בסדר גמור, רק פחות כלכלי."

אני לא יודע אם זה נכון - אין לי נתונים - אבל למה אתה חושב שזה בסדר? זה נשמע לי פיתרון ממש גרוע. אני הייתי רוצה לראות את צה"ל הולך לכיוון ההפוך של התמקצעות דווקא ברמות הפיקוד הנמוכות ("סרג'נטים" וכו'), חברה שישרתו נניח עד גיל 25 ויתוגמלו כראוי ויהיו מפקדים זוטרים אבל עם הרבה ניסיון (אם יש לנו פה אירוע מלחמתי כל שנתיים אז אלו חברה שיכולים להיות עם "זיכרון אירגוני" של 2-3 עימותים כאלו - זה מאד חשוב).
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים


נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 22-11-2016 בשעה 22:05.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #27  
ישן 22-11-2016, 23:39
  double_o double_o אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.09.07
הודעות: 2,507
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני עונה פה במקביל ל-..."

ציטוט:
אז אתה טוען שהסדיר היום יותר גדול (אולי משמעותית) מזה של יום כיפור (במיוחד הלוחם)? לא זכור לי ששמעתי את הטענה הזאת עד כה.


פירטתי לך למטה.

ציטוט:
לגבי השטחים - בהנחה שהמצב יישאר כמו שהוא כיום גם בעתיד הנראה לעין אז צריך הרבה כוח אדם יחסית ולא ניתן להחליפו באמצעים טכנולוגיים (ברוב המקרים). השאלה אם לא נכון כמעט מכל הבחינות להמיר את כל החיילים שכרגע משרתים בשטחים בלוחמי מג"ב - מלבד אולי ההיבט הכלכלי - שישראל ללא ספק יכולה לעמוד בו - אני חושב שזה לחלוטין נכון - אחרי הכל מדובר ברוב המקרים באוכלוסיה אזרחית משני הצדדים (יהודים ופלסטינים) והטיפול הנכון צריך להיות בידי המשטרה לא הצבא. אפשר להשאיר רק לצבא אולי פעולות יותר מורכבות אבל שאת רוב שגרת היום יום ייקח על עצמו מג"ב שיוגדל משמעותית. כמובן שזה לא באמת פותר את הבעיה העקרונית של כ"א - למרות שצריך לזכור שבמג"ב בהחלט משרתות לוחמות בתפקידים משמעותיים של לחימה כך שאולי בכל זאת זה יכול לעזור גם בהיבט הזה.

אם תגדיל את מג"ב על חשבון הסדיר שעשוה כיום בט"ש בשטחים תקבל סדיר קטן יותר אבל שעוסק בעיקר באימונים למלחמה - וזה אני חושב עדיף בהרבה מהמצב היום. כן זה ללא ספק יותר יקר אבל עושה הרבה יותר שכל מכל בחינה אחרת ואני מקווה שגם הצבא וגם מקבלי ההחלטות יבינו את זה.

אני גם חושב ככה, הצבא צריך להתעסק בעימות בעצימות גבוה ואילו השכנת סדר בשטחים צריך לעבור לידי גוף יותר משטרתי באופיו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #31  
ישן 22-11-2016, 22:24
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.12.08
הודעות: 8,557
אפשר לייעל את הצבא בצורה ניכרת
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "כדאי לזכור שמחסור בלוחמים זה..."

יש לך סד"כ של אלפי סדירניקים ומילאומניקים בבט"ש שברב הזמן פשוט לא עושים כלום.

לדעתי כל עניין הסיורים המאוישים צריך להיעלם מהעולם, אין שום משמעות לסיור האמר בקו גבול של עשרות ק"מ, כאשר כל מי שנמצא ברכב חצי ישן, ואין סריקה בכלל או מוכנות לקרב.

עדיף שבציר ינוע גארדיום (שישתמשו בכוח האדם לתפעול משמרות של 7\24).

כנ"ל מארבים רכובים.

לדעתי גם כל עניין היזומות בכפרים הוא חסר פרופורציה, מביאים בשביל משימות ליווי פשוטות סד"כ לוחמים ענק.

באופן כללי - צה"ל הוא גוף שמנוהל לא נכון, מה שיותר חמור זה שהוא איננו חשוף לביקורת, ושלא ניתן לכפות עליו החלטות חד צדדיות (בדק ע"י חברת חיצונית וכ'ו).

על כל עניין התקנים המיותרים אין בכלל מה לדבר, אני מניח שכולם פה יודעים שמדובר במחדל מתמשך.
_____________________________________

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #32  
ישן 22-11-2016, 23:41
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "אפשר לייעל את הצבא בצורה ניכרת"

התייחסתי לעניין הבט"ש - הוא מחולק כאמור ל-2 בעיקרון - מה שבגבולות - יצומצם אני מאמין מאד בשנים הקרובות - פרט אולי ללבנון/סוריה שם אתה מחזיק גם כוחות למקרה של התלקחות אמיתית - בגבול מצרים אין בזה צורך וגם בעזה אני מניח שלא צריך מסות של לוחמים כי היכולת של החמס לבצע התקפת פתע עם כוחות גדולים היא די מצומצמת (אם כי לא מבוטלת מן הסתם).

לגבי השטחים - שוב ראה מה שכתבתי למעלה - לגבי הגדלת מג"ב.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #33  
ישן 22-11-2016, 22:05
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,408
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

מאותה סיבה שלצבא האמריקאי יש בעיה מתגברת בגיוסים -
יש פחות כ"א בר גיוס - רוב העליה בכוח האדם בגיל גיוס היא של ערבים וחרדים. אלה לא תורמים לפוטנציאל הגיוס. יש ירידה בכשירות הפיזית של המתגייס הממוצע, וגם זה מוריד את פוטנציאל הגיוס ללוחמים. לבסוף יש לך ירידה מתמשכת במוטיבציה לגיוס כאשר אין אבידות אזרחיות גדולות.

תוסיף על זה את הצורך לגייס ~20% יותר לוחמים רק בשביל להחזיק את הסד"כ הקיים ויש לך בעיה אמיתית...
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #34  
ישן 22-11-2016, 22:16
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מאותה סיבה שלצבא האמריקאי יש..."

רגע רגע ביטיס - מהדיון והנתונים שכן הועלו פה אפשר ללמוד שדווקא בקרב האוכלוסיה היהודית (ובתוכה גם היהודית הלא חרדית) יש עליה מתמשכת (לפחות עד סוף העשור שעבר) בילודה. אם זה המצב ואם אנחנו מסתכלים על זה שהאוכלוסיה הכללית של ישראל גדלה בקצב מהיר מאד (ובכללה גם האוכלוסיה החילונית או הדתית המתגייסת) אזי פוטנציאל הגיוס אמור לגדול משמעותית ביחס לשנים עברו (הבאתי את 73 סתם כדוגמא לנקודה בה נדרש כוח צבאי גדול מאד).

צריך לזכור יש אולי פחות פוטנציאל גיוס באחוזים מהאוכלוסיה ביחס ללפני נניח 30-40 שנה אבל במספרים מוחלטים - שזה מה שחשוב הפוטנציאל צריך להיות גדול משמעותית (אפשר להניח שפי 2-3 לפחות אם מסתכלים על גודל האוכלוסיה אפילו אם לוקחים בחשבון גידול מסוים ביחס של החרדים באוכלוסיה - הערבים לא עלו בהרבה).

למה אתה מתכוון ב"תוסיף על זה את הצורך לגייס ~20% יותר לוחמים רק בשביל להחזיק את הסד"כ הקיים ויש לך בעיה אמיתית..."?
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #35  
ישן 22-11-2016, 23:05
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,408
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "רגע רגע ביטיס - מהדיון..."

כשאתה מנכה מהמספרים המדוברים חרדים וערבים, המספר הרבה פחות מרשים. תוסיף על זה שהכמות היחסית של המתגייסים לקרבי מפונציאל הגיוס נמוך יותר (יחסית).
לגבי הסיפא, משך זמן השירות האפקטיבי של חייל קרבי היה (בשירות של 3 שנים) 28-30 חודש, מבלי לדבר על סיירות. כאשר אתה מקצר 4 חודשים, אתה מקצר את הזמן אפקטיבי ל 26 חודשים (במקרה הטוב) - או ירידה של 14% בזמן השירות האפקטיבי. כוח האדם ביחידה הזו יורד באחוז הזה ביחס לשירות של 3 שנים, ואם אתה משקלל את ההשפעה של סגל מש"קים צעיר יותר וסגל לוחמים צעיר יותר, המספר הזה נוטה לעלות (לפי הנסיון האמריקאי והבריטי). התוצאה היא שאתה זקוק ל-20% יותר לוחמים במחזור רק בשביל להחזיק את הסד"כ. אם אתה ניצב בפני מקור גיוס בעייתי, אתה צריך למצוא לוחמים ממקומות שלא ניצלת עד כה.
מ.ש.ל.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #42  
ישן 22-11-2016, 23:34
  double_o double_o אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.09.07
הודעות: 2,507
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

לגבי מספרים בוא ננסה לעשות הערכה. נתוני צה"ל לשנתון הגיוס האחרון מתייחסים לאוכולסייה המחוייבת בגיוס, כלומר יהודים ודרוזים. לגבי גברים לפי שנתון סטטיסטי לישראל היו ב2014 228.8 אלף גברים יהודים ודרוזים בגילאי 15-19 בישראל. כלומר אלו המתגייסים השנה הם טיפה יותר מחמישית שזה בערך 46 גברים. אבל הנתונים של צה"ל כוללים גם 2.9% אחוז שלא מתגוררים בארץ. אם נוסיף אותם נגיע לבערך 47 אלף גברים כנקודת התחלה.

מהם כאמור 2.9% לא מתגייסים כי הם לא שוהים בארץ, בערך 1300 איש. 14.7%, בערך 6900 איש לא מתגייסים עקב תורתו אומנותו. 7.1% בערך 3300 מקבלים פטור רפואי ו3.4% בערך 1600 איש לא מתגייסים עקב רישוום פלילי נתונים נמוכים וכו' . סה"כ מתגייסים 71.9% שהם בערך 34000 איש.

אם נעשה אותו הדבר לנשים אז נתחיל מ45 אלף נשים שמתוכן 2.6% ( בערך 1200 ) בחו"ל. 34.7% פטורות מטעמי דת שזה 15600 בערך, 0.8% (360) לא עומדות בתנאי הסף לגיוס, 0.6% (270) נשואות או נפטרו ו3.2% (בערך 1400) מקבלות פטור רפואי. רק 58.1% מתגייסות שזה בערך 26000 אלף.

בסך הכל מחזור גיוס בשנה בערך 60000 איש (וישנם גם אחוז מאוד קטן של מוסלמים ונוצרים ומתנדבים). כדי לקבל מספר משרתים בחובה אז נכפיל 2.666 (עבור 32 חודשי שירות) זה 160,000 חיילים בחובה בלי להתחשב בנשר באמצע השירות. עם עוד בערך 40,000 אנשי קבע כמו שהתוכנית הצה"לית רוצה זה 200,000 חיילים בסדיר סך הכל.

לגבי השוואה לעבר יש נתונים ממרכז המחקר של הכנסת שהם מאוד מעניינים, לפיהם בשנות ה90 אחוז הפטור של תורתו אומנותו היה 7-8. בערך 5% פטור רפואי, היו יותר שוהים בחו"ל ו2.7% שלא עומדים בסף. כלומר עלייה גדולה באחוז הפטור של תורתו אומנותו וטיפה עלייה בפטור הרפואי לעומ ירידה בשוהים בחו"ל. נקודה מעניינת שהם מפלחים שם בין פטור רפואי גופני לפטור רפואי נפשי. פטור רפואי גופני בנים קיבלו 1.5% בערך ואילו בנות 1%, אבל פטור רפואי נפשי בנים הוציאו בערך 5% בעוד שבנות 1.5%. כמובן שזה נובע ממשתמטים בעוד שבנות פשוט מצהירות דת במקום (גם שם עלייה מ27% בערך עדיין אחוז גבוה ביחס לאוכלוסייה).

לגבי השוואה ל1973, בלקסיקון לבטחון ישראל מזכירים הערכה מ1975 שהצבא הסדיר מנה 112 אלף חיילי חובה ו33 אלף קבע. אם ההערכה הזו טובה אזי הצבא הסדיר של היום גדול ב38% מזה של אז.

נערך לאחרונה ע"י double_o בתאריך 22-11-2016 בשעה 23:41.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #43  
ישן 22-11-2016, 23:53
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "לגבי מספרים בוא ננסה לעשות..."

איזה יופי של נתונים (גם אם זה לא 100% מדוייק זה ממש עושה סדר) - תודה.

תראו אני למדתי מהדיון הזה עד כה כמה דברים מעניינים מאד:
1. הצבא הסדיר היום גדול (אפילו משמעותית) מזה שהיה לנו בעבר - זה נתון שאותי מאד מפתיע ביחס לאיומים שהיו לנו בעבר (איומים בפועל לא בפוטנציה).

2. אחוזי הגיוס של בנות דתיות מזעזעים ממש - אלו בחלקן הגדול בנות מאד איכותיות (בכלל בנות חרידיות וחלק גדול מהדתיות הלאומיות שלא מתגיסות בחלקן הגדול משכילות יותר מהגברים), צריך לנסות למצוא דרכים לשלב אותן במסגרות שמתאימות להן - נניח יחידות מודיעין סגורות שלהן בפיקוד נשים - אני מניח שזה יכול לעבוד והן יכולות לעשות עבודה טובה שתחסוך חיילים וחיילות איכותיים למשימות אחרות. לגבי חרדים שלא משרתים - המספרים גבוהים אבל לא מפתיעים - נקווה שיימצא לזה פתרון.

3. אני אפילו חזק יותר בדעתי עכשיו שצה"ל צריך לעבור מהפכה של ממש. אם אנו זקוקים לאחוזים כל כך גדולים מהצבא בשטחים אז אנחנו עושים טעות איומה. זה לא שאלה פוליטית - יש לנו מצב נתון וההתמודדות איתו היא פשוט שגויה. צה"ל יכול לוותר על כל הסד"כ של חטיבת כפיר ולהעביר אותו למשטרה (אולי גם סד"כ נוסף של פיקוד העורף או כוחות אחרים שעושים בט"ש בשטחים רוב הזמן). ככה יהיה אפשר להגדיל את מג"ב משמעותית. המטרה צריכה להיות תוכנית במסגרתה בתוך נניח 5 שנים לא יהיו יותר כמעט כוחות של צה"ל הסדיר בשטחים ובמקומם רק כוחות שיטור מג"ב.

אני ממש מקווה שיש מישהו בצבא שקורא את השרשור הזה - זה לא שאני חושב שאנשים שם לא מבינים ויודעים את הנתונים טוב מאיתנו - אני פשוט חושד שהם מעדיפים את המצב הקיים מסיבות לא ענייניות.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #44  
ישן 23-11-2016, 08:49
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "איזה יופי של נתונים (גם אם זה..."

ציטוט:
אם תגדיל את מג"ב על חשבון הסדיר שעשוה כיום בט"ש בשטחים תקבל סדיר קטן יותר אבל שעוסק בעיקר באימונים למלחמה - וזה אני חושב עדיף בהרבה מהמצב היום. כן זה ללא ספק יותר יקר אבל עושה הרבה יותר שכל מכל בחינה אחרת ואני מקווה שגם הצבא וגם מקבלי ההחלטות יבינו את זה.

מה שכן אתה מעלה נקודה נכונה - יכול להיות שיש פה מאבקי כוח בין משרדי ממשלה - משרד הביטחון לא רוצה לוותר על כ"א ותקציבים עבור המשטרה - אם זה המצב ראש הממשלה צריך לדפוק עם היד על השולחן ולהכריע עבור מה שטוב למדינה.


ראשית הפעלה של מג"ב גדול על בסיס קבע באיו"ש אינה יקרה יותר באופן ניכר מהפעלת סדיר - הכשרת מג"ב סדיר משמעותית זולה מהכשרת לוחם גולני ואם קולטים יוצאי צבא לקבע עלות ההכשרה אפסית . תוסיף העלות למשק של שרות הסדיר ויוצא שהעלות האמיתית למשק בין הפעלת גולני / שריון באיו"ש למג"ב קבע היא קטנה.

הנושא אינו מאבק בין משרדי ממשלה אלא נושא שהוא 100% פוליטי - נוח לממשלה שסדיר ישלוט בשטחים מכיוון שהשרות טעון פוליטית ומצד שני העלות האמיתית של השליטה הבטחונית בשטחים ממוסכת מהציבור

ציטוט:
אתה כותב:
"במילים אחרות, על פניו נראה כי צה"ל כעת מעדיף "למצות" חרדים / בנות לתפקידי לוחמים על מנת לפצות על קיצור השרות.
המשמעות היא כי במקום לשלם על חודשי קבע של לוחמים מיומנים עם מוטיווציה להישאר בשרות קבע קצר, צה"ל מעדיף לשלם על הכשרתם של יותר לוחמים מבעבר - וזה בסדר גמור, רק פחות כלכלי."

אני לא יודע אם זה נכון - אין לי נתונים - אבל למה אתה חושב שזה בסדר? זה נשמע לי פיתרון ממש גרוע. אני הייתי רוצה לראות את צה"ל הולך לכיוון ההפוך של התמקצעות דווקא ברמות הפיקוד הנמוכות ("סרג'נטים" וכו'), חברה שישרתו נניח עד גיל 25 ויתוגמלו כראוי ויהיו מפקדים זוטרים אבל עם הרבה ניסיון (אם יש לנו פה אירוע מלחמתי כל שנתיים אז אלו חברה שיכולים להיות עם "זיכרון אירגוני" של 2-3 עימותים כאלו - זה מאד חשוב).


אני חושב שזה בסדר כי יש עקרון קטן נוסף שנקרא "צבא העם" . כל עוד לא כולם מתגייסים ומי שמשרת לא מקבל תגמול מלא והוגן על השרות יש לבצע מאמץ כנה ואמיתי לגייס את מי שיכולים ולהקטין את החורים ברשת הגיוס - גם אם זה לא כלכלי.

אני 100% מסכים לנושא של שיפור הפיקוד הזוטר וצה"ל קיבל הזדמנות יוצאת מהכלל לבצע את הרציונאליזציה בתכנון כ"א אך כגוף גדול עם גמישות מחשבתית מאוד נמוכה בכל הקשור לתכנון כ"א לצה"ל יקח עוד זמן עד אשר "האסימון יפול" - זו פשוט חריגה בלתי רגילה ממסלול השרות החרוש היטב ודורש חיבורים של עלות הכשרה (ששונה בכל מקצוע) למשך שרות בקבע של מפקד זוטר מול וויסות כ"א לתפקידים המזינים את המקצועות הללו.
אם צה"ל עד היום לא יודע לחשב את עלות הפנסיה של קציניו ולפקטר זאת לקבלת ההחלטות אינני מצפה כי יהיה מסוגל לחבר עלות הכשרה לחודשי קבע ולגזור חסכון כלכלי גדול - אין אף אחד שאחראי על העניין.

קצת על מה הגודל של צה"ל במקרה של רה-ארגניזציה במשימות וכיצד הגענו לצה"ל סדיר ענקי - מ - 3 חטיבות סדירות בלבד ערב ששת הימים ושרות חובה של 30 חודשים למצבנו הנוכחי.

http://idf-il1.blogspot.co.il/2015/11/blog-post_17.html

http://idf-il1.blogspot.co.il/2015/11/blog-post_17.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #48  
ישן 23-11-2016, 12:57
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל
 
חבר מתאריך: 16.02.04
הודעות: 5,452
אני מניח שזה קשור בין השאר לקיצור שירות ולחוק המילואים, מחזורי הגיוס דווקא גדלו.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

צה"ל הביא דוגמה מכך שב-2004 77% מהגברים התגייסו ועכשיו רק 72%; אז הלכתי ובדקתי טבלת לידות חיות יהודים של הלמ"ס 18 שנה אחורה, (כמה תינוקות יהודים נולדו בשנה מסויימת), הורדתי תמותת תינוקות, חילקתי בשניים, חישבתי את האחוז הרלוונטי ויצא שמחזור הגיוס של 2016 גדול בכשלושת אלפים גברים לשנה מאשר מחזור הגיוס של 2004 (מגוייסים בפועל, כן?). הנתונים שלי לגבי מחזור הגיוס של 2016 די תואמים את החישוב של דאבל-או למעלה, אם כי מכיוון אחר.

אבל צריך להביא בחשבון שצה"ל הולך לכיוון של קיצור שירות לכולם, ומיד צריך לפצות על זה בעוד מגוייסים; וצריך גם להביא בחשבון את העובדה שמאז חוק המילואים יש הגבלת תעסוקות, מה שהיווה את אחד המאיצים הגדולים לגדודי הבט"ש המעורבים שנועדו להחליף מילואימניקים - צריך יותר סדירים (וסדירות). כך שייתכן שיש מחסור בשטח, אבל אם כן הוא לא נגרם כתוצאה מכך שיש פחות חיילים שמתגייסים, אלא מכך שיש פחות חיילים *שנדרשים כדי למלא את התפקידים ברגע נתון*.
_____________________________________
"במידה רבה, הודות למאמרי הארץ הוקמה ממשלת הליכוד הלאומי ונתמנה משה דיין כשר הבטחון. הארץ דרש תגובה צבאית על האיום המצרי שבועיים לפני המלחמה, ואף דרש את תפיסת הרמה הסורית ימים אחדים לפני הפעולה".
(הארץ מפרסם את עצמו, 22 ביוני 1967)


המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה שניה, 2012

גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #49  
ישן 23-11-2016, 17:27
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אני מניח שזה קשור בין השאר לקיצור שירות ולחוק המילואים, מחזורי הגיוס דווקא גדלו."

אני מאד שמח שפתחתי את הדיון הזה - הוא הפך לאחד המעניינים כאן בתקופה האחרונה והוא גם ענייני וגם מגובה נתונים שזה תמיד טוב.

tby - אתה אומר: "הנושא אינו מאבק בין משרדי ממשלה אלא נושא שהוא 100% פוליטי - נוח לממשלה שסדיר ישלוט בשטחים מכיוון שהשרות טעון פוליטית ומצד שני העלות האמיתית של השליטה הבטחונית בשטחים ממוסכת מהציבור".

אני בכוונה נזהר מלערב פוליטיקה וזה נושא טעון אבל בגבולות הפורום אני נוטה לחשוב שזה נכון אבל יותר מורכב - אני חושב שלכל הנוגעים בדבר יש אינטרס סמוי (יותר או פחות) למנוע את ההעברה של השליטה על השטחים - לממשלה הנוכחית כמו שכתבת אין אינטרס כזה אבל לדעתי גם למערכת הביטחון אין כי מדובר על צמצום תקציב וסמכויות (ותקני כ"א) נרחב ביותר - איזה גוף גדול ירצה שלא לדבר ידחף למהלך שיצמצם לו תקציבים/תקנים וכו'?

YGH - אולי מישהו אחד בשרשור הזה יסביר לי את ההגיון האמיתי בקיצור השירות לבנים? אני מתנגד לכך מכל וכל וחושב שזאת אחת הטעויות הכי גדולות שנעשו כאן בשנים האחרונות (יכול להיות שכל השרשור הזה לא היה קיים אם הדבר לא היה נעשה), יותר מזה לדעתי לא רק שלא היה צריך לקצר היה צריך להשאיר 3 שנים לבנים ולהאריך גם לבנות ל-3 שנים (לא ברור לי מדוע מראש היה פער).

את עניין השחרת דמותו של משרת הקבע (בעיה חשובה בפני עצמה) שהוזכרה פה נראה לי שנשאיר לדיון אחר אני לא חושב שהיא נוגעת ישירות לשאלה של כמות הלוחמים בצה"ל (שרובם המוחלט הם סדירניקים).
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #50  
ישן 23-11-2016, 18:00
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני מאד שמח שפתחתי את הדיון..."

ציטוט:
אולי מישהו אחד בשרשור הזה יסביר לי את ההגיון האמיתי בקיצור השירות לבנים? אני מתנגד לכך מכל וכל וחושב שזאת אחת הטעויות הכי גדולות שנעשו כאן בשנים האחרונות (יכול להיות שכל השרשור הזה לא היה קיים אם הדבר לא היה נעשה), יותר מזה לדעתי לא רק שלא היה צריך לקצר היה צריך להשאיר 3 שנים לבנים ולהאריך גם לבנות ל-3 שנים (לא ברור לי מדוע מראש היה פער).


אני לא מבין מה אתה לא מבין - פשוט קרא את דוח ברודט שאומץ ע"י הממשלה ואת דוח לוקר - כל ההסברים והרציונאל שם.

כפי שכתבתי המחסור , אם בכלל קיים , הוא פיקטיבי כי לצה"ל ניתנו מאות מליוני שקלים תמורת קיצור השרות במטרה מוצהרת שיאפשרו תשלום למי שרוצים להשאירו לקבע לתקופה קצרה.

לתשומת ליבך , הקיצור שבוצע הוא צעד ראשון, יהיה קיצור נוסף בעוד מספר שנים שמחזורי הגיוס יעלו.

ציטוט:
אני בכוונה נזהר מלערב פוליטיקה וזה נושא טעון אבל בגבולות הפורום אני נוטה לחשוב שזה נכון אבל יותר מורכב - אני חושב שלכל הנוגעים בדבר יש אינטרס סמוי (יותר או פחות) למנוע את ההעברה של השליטה על השטחים - לממשלה הנוכחית כמו שכתבת אין אינטרס כזה אבל לדעתי גם למערכת הביטחון אין כי מדובר על צמצום תקציב וסמכויות (ותקני כ"א) נרחב ביותר - איזה גוף גדול ירצה שלא לדבר ידחף למהלך שיצמצם לו תקציבים/תקנים וכו'?


אתה חושב שאם תגיד לרמטכ"ל שאת כל משימות פיקוד מרכז הוא מעביר למשטרה והפיקוד נסגר ובתמורה צה"ל צריך להעביר את כל התקנים למשרד הפנים מאלוף הפיקוד ועד אחרון החיילים הוא יאמר שהוא מעדיף לשמור את המשימה אצלו? הדיון היחידי שיהיה הוא על התמהיל האיכותי של חיילי חובה שיועברו בתהליך ואין ספק כי בסוף לצה"ל יהיו יותר חיילים איכותיים פנויים למשימות אחרות ובאיוש נראה הרבה יותר בנות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #51  
ישן 23-11-2016, 18:35
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "[QUOTE]אולי מישהו אחד בשרשור..."

בהנחה שלא אשב לקרוא את דו"ח ברודט ברגע זה - מה הרציונאל שמופיע שם - למה לקצר (ועוד חלילה לקצר שוב)? הם רוצים שחברה צעירים יתחילו לעבוד קודם? זה אולי טוב לשוויץ במצב הנוכחי אני לא בטוח שאנחנו יכולים להרשות את זה לעצמנו...

ולגבי הכסף שקיבלו בתמורה - אני חושב שאתה טענת שצה"ל משתמש בו למטרות אחרות לא? ובכלל אני לא בטוח שכסף זה תחליף לעוד כמה חודשים של חיילי סדיר - לא בצבא שנועד להיות צבא העם (גם אם בפועל הוא כבר לא לגמרי).

אתה אומר: "אתה חושב שאם תגיד לרמטכ"ל שאת כל משימות פיקוד מרכז הוא מעביר למשטרה והפיקוד נסגר ובתמורה צה"ל צריך להעביר את כל התקנים למשרד הפנים מאלוף הפיקוד ועד אחרון החיילים הוא יאמר שהוא מעדיף לשמור את המשימה אצלו? הדיון היחידי שיהיה הוא על התמהיל האיכותי של חיילי חובה שיועברו בתהליך ואין ספק כי בסוף לצה"ל יהיו יותר חיילים איכותיים פנויים למשימות אחרות ובאיוש נראה הרבה יותר בנות".

אני איתך 100% עם העובדה שזה עושה את כל השכל שבעולם - אני כנראה רק קצת יותר ציני לגבי האופי של קציני צה"ל ובעיקר אנשי מערכת הביטחון (את הרמטכ"ל אני לא מכיר אישית כמובן למרות שהוא נראה כלפי חוץ כמאד מדוד בנושאים האלו). לדעתי במערכת הביטחון לא יתנו לזה בשום אופן לקרות (וזה כאמור בלי קשר לעובדה שיש גורמים פוליטיים שיתנגדו לזה באופן נחרץ מסיבות אחרות).
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #52  
ישן 23-11-2016, 19:20
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "בהנחה שלא אשב לקרוא את דו"ח..."

ציטוט:
למה לקצר (ועוד חלילה לקצר שוב)?


1. כי יש עודף כ"א עורפי בצה"ל הנובע מהגידול במחזורי גיוס - על זה יש הסכמה כללית
2. שרות חובה הוא בחזקת מס על המשרתים כל זמן שאינם מקבלים פיצוי כספי הוגן
3. החזקת עודף כ"א עולה כסף לצבא ופוגעת בתל"ג - החיילים לא הולכים ללמוד / לעבוד .
4. רוצים לשמור על מודל צבא העם ולהימנע מאורך שרות דיפרינציאלי - נושא שנבחן ע"י הועדה.
5. מכיוון שלצה"ל חיילים זולים , הם משאב שניתן "לבזבז" אך למשק נגרמים נזקים.

לאור זאת וועדת ברודט הציבה "שווי כלכלי" לחודש שרות חובה על מנת לתת לצבא מוטיווציה לחסוך במשאב - ככל שיחסכו יותר , לא רק שיחסכו בתקציב הקיום הצה"לי , המדינה תחלוק את היתרונות הכלכליים למשק עם הצבא ותעביר תקציב נוסף המיועד לאפשר התמודדות עם קיצור השרות בהיקף של 550 מליון ש"ח בשנה (זה בערך 5000 שנות קבע)

החסכון המוערך מקיצור השרות 1.5 מליארד ש"ח בשנה!

צה"ל ממשיך להיות צבא העם, נלחם לגייס כל מי שאפשר רק משך שרות החובה מתקצר ועם ישראל חוסך הרבה כסף

אז מה ניתן לעשות על מנת להתמודד עם קיצור שרות היכן שחסר כ"א?:
1. להכניס טכנולוגיה במקום חיילים
2. לשלם על חודשי קבע היכן שנחוץ
3. לשפר את מיצוי כ"א בתחומים במחסור (לקצר הכשרות / להוריד % נפל)
4. להעביר חלק מעודפי כ"א למקומות בהם יווצר מחסור - כלומר אם חסרים לוחמים כי משך השרות האפקטיבי לאחר הכשרה הצטמצם ב 14% , פשוט נכשיר 14% או יותר חיילים בתחום וכך נגשר על הפער

את כל הפעולות מבצעים יחדיו על פי הצורך , וכמובן כי מיצוי כ"א הוא בחינם , כל היתר עולים כסף . למיטב הבנתי לוחמים ישרתו 3 שנים ויתוגמלו על 4 החודשים האחרונים.

אני חושב שאת 5000 שנות הקבע צריך לנצל באופן שיביא לחסכון בהכשרות - להשאיר יותר בקבע מש"קים / קצינים שעלות הכשרתם גבוהה וכ"א שנחסך מכך להפנות לתפקידים שעלות ההכשרה נמוכה יותר ולהכשיר שם יותר אנשים שישרתו מבלי להיכנס לקבע


הארש לצה"ל באיו"ש - יש כבר תקדים להוצאת משימה מצה"ל ואזרוחה - רשות המעברים במשרד הבטחון קיבלה אחריות על המעברים באיו"ש שהיו בשליטת צה"ל - זו היתה נקודה החיכוך הכי בעייתית ולצה"ל לא היתה שום בעיה לוותר. באותו אופן נותן לטפל ביתר המשימות - לא חשוב איזה משרד אחראי, העיקר שזה לא צה"ל.

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 23-11-2016 בשעה 19:24.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #53  
ישן 23-11-2016, 19:40
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "[QUOTE]למה לקצר (ועוד חלילה..."

אני מבין, אבל זה מרגיש עקום.
בגלל שרוצים לשמור על מבנה צבא העם שכולם ישרתו ויש עודף ג'ובניקים שלא עושים הרבה ומיעוט לוחמים אז מקצצים את משך השירות של כולם ונתקעים עם חוסר בלוחמים שהם בסופו של דבר אלו שיכריעו את המלחמה הבאה ואז צריך להמציא כל מיני פתרונות עקומים כמו גיוס בנות לשריון (גם ככה לפי המתווה הנוכחי הם ישרתו רק בתפקידי בט"ש בתוך גבולות המדינה - אגב לא ידעתי שלשריון פרופר יש בט"ש משמעותי - אם הייתי צריך לנחש בלי לדעת הייתי מניח שבכל זמן נתון יש בבט"ש מקסימום עשרות טנקים בודדים בכל הגבולות).

אני מאמין שהיו יכולים למצוא מתווה עדיף שבו לא מקצרים את השירות או לחילופין מקצרים לג'ובניקים ובתקופה הזאת קרביים משרתים מלא אבל מקבלים משכורת מלאה (נניח לפחות שכר מינימום לעוד מספר חודשים + אופציה לחתום עוד קבע קצר במסגרות בהם יש צורך לכך עם תשלום גבוה אפילו יותר).

אגב אתה כותב אחרי זה שלוחמים כן ישרתו מלא (שזה בעצם מה שהצעתי) - אם זה נכון אז למה בכלל יש בעיה?

כמה תקנים ואיזה מסגרת תקציבית צה"ל הפסיד כתוצאה מהעברת נושא המעברים לגוף אזרחי? האם אתה באמת יכול להשוות את זה להעברה של סד"כ אוגדתי כמעט לגוף אזרחי על כל המשתמע מכך תקציבית ותקנית?
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #54  
ישן 23-11-2016, 20:12
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני מבין, אבל זה מרגיש..."

ציטוט:
אגב אתה כותב אחרי זה שלוחמים כן ישרתו מלא (שזה בעצם מה שהצעתי) - אם זה נכון אז למה בכלל יש בעיה?


מי אמר שיש בעיה? מהלך קיצור השרות בוצע בהסכמה מלאה ,הפיצוי הכספי לצה"ל הוא ענקי. הכל דבש.

ציטוט:
כמה תקנים ואיזה מסגרת תקציבית צה"ל הפסיד כתוצאה מהעברת נושא המעברים לגוף אזרחי? האם אתה באמת יכול להשוות את זה להעברה של סד"כ אוגדתי כמעט לגוף אזרחי על כל המשתמע מכך תקציבית ותקנית?


אני לא יודע. אני מניח שצה"ל לא תרם דבר , המשימה אוזרחה באמצעות הגדלת תקציב .

אני לא רואה הבדל עקרוני בין זה לבין סד"כ אוגדתי - הפיקוד, האוגדה והחטמ"רים יבוטלו וחלק מהתקנים יועברו למשטרה שממילא נמצאת בשטח היתר חיסכון נטו (מה גם שתקן קבע במשטרה זול משמעותי מתקן צה"לי) - אז לצה"ל יהיה פחות אלוף, ופחות כמה עשרות תא"ל / אל"מ / סא"ל - מישהו בצבא ילחם על התקן של מח"ט חברון?

מכיוון שהמשימה כבר לא שלו, נוצר עודף לוחמים בצה"ל - אז או שיקוצר השרות שוב או כ"א יושאל למג"ב , כפי שנעשה היום - רק תמהיל הכוח שיושאל יהיה שונה ממה שמשרת היום - ולצה"ל יוותר יותר כ"א איכותי למשימותיו.

כמו כן , לצבא יש הרבה מה להרוויח במקומות "כואבים" - יש מחסור ברופאים צבאיים - רופאים המשרתים באיו"ש יהיו פנויים לשיבוץ חדש, יש מחסור בנהגים ? - המחסור משמעותית פחות חריף וכך הלאה -
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #55  
ישן 23-11-2016, 21:15
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "[QUOTE]אגב אתה כותב אחרי זה..."

אם אנחנו מסכמים את כל הדיון המקיף הזה במה שאתה אומר - אז אין בעיה ולצה"ל יש מספיק לוחמים (מקווה שזה אכן המצב).

אם זה המצב קצת מוזר לי כל סיפור שילוב הנשים בשריון אבל מצד שני אולי באמת "סתם" החליטו לעשות ניסוי ולראות מה יקרה.

לגבי החלק השני - איכשהו אני עדיין מסרב לקבל את זה. אני אתן לך דוגמא מהנסיון הצבאי המצומצם והסובייקטיבי שלי. שרתתי ביחידה X במהלך השירות - ורציתי לעבור ליחידה Y. קיבלתי לכאורה את כל האישורים כולל מכתבי המלצה מהמפקדים שלי אבל כ"א של היחידה סירב לאבד חייל ולכן לא הסכימו שאעבור. נתקלתי במקרים דומים רבים מאד בהם יחידות (כ"א בדרך כלל) נלחמו בשיניים על חיילים למרות שכל הנוגעים בדבר כולל החיילים והמפקדים רצו והמליצו כי אלו יועברו.

עכשיו אתה מדבר לא על חייל אחד אלא על סד"כ אוגדתי פחות או יותר - אתה באמת חושב שכל הגורמים הרלוונטיים בצבא ובמערכת הביטחון פשוט יתנו לסד"כ/תקציבים ותקנים הזה להיעלם לטובת גורם שהוא לא פנים צבאי אחר אלא חוץ צבאי בכלל?

ומה לגבי החיילים - אמרת שיעלמו תקנים של קצינים ונגדים - אבל הרי גם את תקני החיילים צריך לקחת - כי הם יהפכו לתקני משטרה - כלומר בפועל אתה מוריד מצה"ל סד"כ של כאוגדה מבחינת כ"א - הכל כולל הכל - לנצח (או עד שילדו במדינה הזאת מספיק בשביל ליצור אוגדה חדשה יש מאין).
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #56  
ישן 23-11-2016, 22:18
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אם אנחנו מסכמים את כל הדיון..."

עידו,

אינך צריך לקבל דבר, אך כאשר חושבים ברצינות על העניין, אזרוח השיטור באיו"ש פשוט מחוייב המציאות .

זו לא החלטה של צה"ל, זו החלטת ממשלה - וממשלה שכבר תגיע להחלטה כזו לא תיתן לקטנוניות של תקנים / תקציב לפגוע בגודל השעה - אין להתייחס לעניין כאל עניין פנימי, זה יהיה ארוע עם משמעויות מדיניות.
הממשלה שתחליט על כך תגדיר גם כיצד זה יבוצע - כמה כסף חדש מוכנים להכניס לסיפור על מנת לאפשר הקמת כוח המבוסס על תמהיל קבע / חובה .

את מרכיב החובה צה"ל יספק כפי שמספק היום למג"ב, לשב"כ , למוסד, למשרד הבטחון והחינוך - אם יוחלט שצריך X חיילי חובה הדיון יהיה על התמהיל - יש בצה"ל לא מעט מסגרות יחודיות לבט"ש - אריות הירדן / נצח יהודה / קרקל / גדוד פיקוד העורף וכו' - פרקטית לצה"ל לא צריכה להיות שום בעיה להעביר את כ"א של המסגרות הללו למי שצריך.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #58  
ישן 25-11-2016, 20:53
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
מחסור בלוחמים. בסדיר, במילואים או גם וגם?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

אשר לכמות הנדרשת לצבא מילואים. צריך כמה שיותר. כול גבר שיכול צריך להימנות על צבא המילואים. מלחמה כוללת נגד צבאות סדירים ענקיים היא דבר אפשרי במזרח התיכון ההפכפך שלנו. אמנם צריך שיזוזו כמה לוחות טקטוניים בסוריה ובמצרים. ניצחון צבא אסד בסוריה ומהפיכה איסלאמית במצרים שלאחריה תבוא הדחה המונית של קצינים פרו ישראליים והחלפתם במפקדים מטעם האחים המוסלמים, בערך כמו שארדואן עשה בטורקיה, וקדימה ביחד, לחסל את היאהוד. בשביל להתמודד עם כזה דבר נצטרך לגייס את כולם. לאמן חייל רגלי זה בערך שנה וחצי וזה לא כולל הכשרת מפקדים. מלחמה בין ישראל לבין מצרים וסוריה יכולה לפרוץ תוך פחות משנה וחצי אם התהליכים שציינתי אכן יתרחשו. לשם כך צריך לוודא שלכול גבר ישראלי יהודי יש הכשרה לעת מלחמה אם כלוחם ואם כתומך לחימה. זה לא המצב כיום. חלק גדול ממגויסי החובה אינו עובר הכשרה לקראת מלחמה אלא ממלא תפקידים עורפיים ותומכי לחימה הנדרשים רק בעת בשגרה. מדיניות זו של שימוש במגויסי חובה למשימות שגרה במקום לאימון לקראת מלחמה מקטין באופן משמעותי ומסוכן את גודלו של צבא המילואים. גם הפטור לחרדים אינו מקטין רק את גודל הצבא הפעיל בעת שגרה אלא גם את צבא המילואים. כך גם הפטור מאימון לאזרחים מבוגרים כחלק מהמדיניות של איזנקוט להוסיף עוד אימונים למילואימניקים צעירים ולבטל לחלוטין את כשירות הלחימה של המילואימניקים המבוגרים. אני רק מקווה שבנוסף לביטול האימונים לא זורקים לפח את ציוד הלחימה של המילואימניקים המבוגרים ממחסני החירום.
אשר למחסור בלוחמים בעת שגרה. יש איזו שהיא נטייה אצלנו לחשוב שאם נגייס לצבא כמה שיותר אנשים בכל מחזור גיוס אז נוכל לקצר לכולם את השירות. קוראים לזה "שוויון בנטל". לא מסכים. בכול תקופת שירות יש פרק זמן של הכשרה ופרק זמן של תפוקה. כלומר עם מגייסים שני אנשים כול אחד למשך 3 שנים ומשך ההכשרה הוא שנה ושנתיים הם תפוקה. אז שניהם ביחד יספקו תפוקה של 4 שנים. לעומת זאת אם נגייס אדם אחד למשך 6 שנים תהיה שנה אחת של הכשרה ועוד 5 שנים של תפוקה. אז בכול הנוגע לתפקידים שחיוניים בעת שגרה, שירות ארוך יותר של מעט אנשים עדיף על שירות קצר של הרבה אנשים. אז במקום גדודים קרביים מעורבים של בנים ובנות ובמקום שירות חובה קצר לכולם, צריך לעבור לשירות חובה סלקטיבי שבו יחויבו בגיוס רק גברים מתאימים אך השירות יהיה ארוך יותר. ועוד משהו. את מי שמשרת צריך לתגמל.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #59  
ישן 25-11-2016, 22:10
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.12.08
הודעות: 8,557
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "מחסור בלוחמים. בסדיר, במילואים או גם וגם?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אספרסו קצר
אשר לכמות הנדרשת לצבא מילואים. צריך כמה שיותר. כול גבר שיכול צריך להימנות על צבא המילואים. מלחמה כוללת נגד צבאות סדירים ענקיים היא דבר אפשרי במזרח התיכון ההפכפך שלנו. אמנם צריך שיזוזו כמה לוחות טקטוניים בסוריה ובמצרים. ניצחון צבא אסד בסוריה ומהפיכה איסלאמית במצרים שלאחריה תבוא הדחה המונית של קצינים פרו ישראליים והחלפתם במפקדים מטעם האחים המוסלמים, בערך כמו שארדואן עשה בטורקיה, וקדימה ביחד, לחסל את היאהוד. בשביל להתמודד עם כזה דבר נצטרך לגייס את כולם. לאמן חייל רגלי זה בערך שנה וחצי וזה לא כולל הכשרת מפקדים. מלחמה בין ישראל לבין מצרים וסוריה יכולה לפרוץ תוך פחות משנה וחצי אם התהליכים שציינתי אכן יתרחשו. לשם כך צריך לוודא שלכול גבר ישראלי יהודי יש הכשרה לעת מלחמה אם כלוחם ואם כתומך לחימה. זה לא המצב כיום. חלק גדול ממגויסי החובה אינו עובר הכשרה לקראת מלחמה אלא ממלא תפקידים עורפיים ותומכי לחימה הנדרשים רק בעת בשגרה. מדיניות זו של שימוש במגויסי חובה למשימות שגרה במקום לאימון לקראת מלחמה מקטין באופן משמעותי ומסוכן את גודלו של צבא המילואים. גם הפטור לחרדים אינו מקטין רק את גודל הצבא הפעיל בעת שגרה אלא גם את צבא המילואים. כך גם הפטור מאימון לאזרחים מבוגרים כחלק מהמדיניות של איזנקוט להוסיף עוד אימונים למילואימניקים צעירים ולבטל לחלוטין את כשירות הלחימה של המילואימניקים המבוגרים. אני רק מקווה שבנוסף לביטול האימונים לא זורקים לפח את ציוד הלחימה של המילואימניקים המבוגרים ממחסני החירום.
אשר למחסור בלוחמים בעת שגרה. יש איזו שהיא נטייה אצלנו לחשוב שאם נגייס לצבא כמה שיותר אנשים בכל מחזור גיוס אז נוכל לקצר לכולם את השירות. קוראים לזה "שוויון בנטל". לא מסכים. בכול תקופת שירות יש פרק זמן של הכשרה ופרק זמן של תפוקה. כלומר עם מגייסים שני אנשים כול אחד למשך 3 שנים ומשך ההכשרה הוא שנה ושנתיים הם תפוקה. אז שניהם ביחד יספקו תפוקה של 4 שנים. לעומת זאת אם נגייס אדם אחד למשך 6 שנים תהיה שנה אחת של הכשרה ועוד 5 שנים של תפוקה. אז בכול הנוגע לתפקידים שחיוניים בעת שגרה, שירות ארוך יותר של מעט אנשים עדיף על שירות קצר של הרבה אנשים. אז במקום גדודים קרביים מעורבים של בנים ובנות ובמקום שירות חובה קצר לכולם, צריך לעבור לשירות חובה סלקטיבי שבו יחויבו בגיוס רק גברים מתאימים אך השירות יהיה ארוך יותר. ועוד משהו. את מי שמשרת צריך לתגמל.


על בסיס מה הגעת למסקנות הנ"ל?

סוריה מפורקת, גם פיזית וגם נפשית, לא נשאר הרבה מצבא אסד, ככה שאני לא רואה תרחיש שהוא יוצא עם מה שנשאר מהצבא שלו למלחמה אבודה נגד ישראל.

בטח לא כשהוא עדיין רחוק מניצחון על המורדים ודאע"ש.

עם המצרים זה סיפור אחר, אומנם הם מחזיקים בצבא גדול וחזק, אבל המצב הכלכלי במדינה הוא מאוד קשה, ומלחמה עולה המון כסף.

ככה שבמילים אחרות - אם עכשיו מצרים קרובה לפשיטת רגל, מלחמה עם ישראל תמוטט אותה לגמרי.

*לסד"כ חי"ר אין שום משמעות אם אתה סובל מנחיתות קשה בתחום האוויר, השריון, והאמצעים המיוחדים.

טייסת אחת של חיל האוויר, עם החימוש הנכון, יכולה גם להשמיד סד"כ של חטיבה ואף יותר מזה.
_____________________________________

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #60  
ישן 25-11-2016, 22:27
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "[QUOTE=אספרסו קצר]אשר לכמות..."

אספרסו קצר - אני מסכים עם חלק ממה שכתבת ועם חלק ממש לא.

אין צורך במילואים עצומים - יש צורך במילואים אפקטיביים שמתאמנים. אין לישראל יכולת להחזיק מילואים עצומים וגם מאומנים - זה מעל ומעבר ליכולת התקציבית של מערכת הביטחון ומדינת ישראל (אתה גם לא יכול לקחת כמויות כל כך גדולות של אנשים על בסיס קבוע כמה פעמים בשנה לאימונים ולא לשמור על כשירות של כוחות עצומים). ומעבר לזה כמו שנאמר לך - אין בכך צורך. סוריה הרוסה וייקח לה שנים לשקם צבא אם בכלל שיוכל לסכן אותנו - מצרים היא בשלב זה איום בעתיד הרחוק אם בכלל ומעבר לזה האיומים הם אלו שאנו כבר מכירים - בעיקר חמאס, חיזבללה ומרחוק האירנים - מול אלו צבא סדיר חזק + מילואים קטנים יחסית ומאומנים הם מספיקים.

מה שכן כאמור אני מסכים עם מה שאתה כותב לגבי הכשרה - אם יש אפשרות עדיף חייל שעבר הכשרה ומשרת מספר שנים אחרי זה בתפקיד על פני שני חיילים שעוברים הכשרה ומשרתים חצי מהזמן ואז משתחררים - יש המון חשיבות לנסיון ואכן צריך לתגמל בהתאם. הבעיה היא שכל עוד נשארים עם מודל צבא העם זה יוצר בעיות - צריך למצוא פיתרונות לשמר על מודל צבא העם וגם לאפשר לקבוצה שכן רוצים להשאיר בשירות קרבי ארוך יותר (גם יותר מ-3 שנים אגב) להיות מתוגמלים בצורה ראויה+. אפשר למצוא דרכים לעשות את זה.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים


נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 25-11-2016 בשעה 22:35.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #62  
ישן 26-11-2016, 00:40
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
כן לצבא גדול ככול האפשר
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אספרסו קצר - אני מסכים עם חלק..."

ציטוט:
אין צורך במילואים עצומים

אני חושב שדווקא כן צריך כמה שיותר לוחמי מילואים. מתקפה של צבאות ענק על ישראל זה משהו שיכול לקרות גם אם לא מחר או מחרתיים. אנחנו נצטרך לפחות את כול מי שכשיר ללחימה. האורבניזציה באזורים הסמוכים למדינת ישראל תצריך יותר כוח אדם ללחימה בשטח בנוי מאשר במלחמות העבר, וכידוע בשביל לוחמה בשטח בנוי, הררי, סבוך ו/או עם מנהרות צריך הרבה מאוד כוח אדם לוחם. זו אחריותה של מדינה להעניק לאזרחים שלה כישורי לחימה ולהחזיק ציוד לחימה לשעת חירום לכול גבר כשיר לא פחות מאשר חובת הממשלה להעניק לאזרחיה השכלה בסיסית ושירותי בריאות. פחות מזה זה לדעתי הפקרות. לדעתי זו גם הייתה טעות לבטל את שירות החובה במדינות אירופה מאותה סיבה בדיוק. נכון שצריך להתאמן כדי לשמור על כשירות אבל אני מאמין שגם יחידה שלא התאמנה במשך 5 שנים שלמות יכולה לשמור על כשירות מסוימת כול עוד לא החליפו לה את הציוד, את שיטת העבודה ואת הרכב כוח האדם וכול עוד החיילים שומרים על הכושר הגופני שלהם באופן קבוע. אז אני מציע שהכוח הלוחם הרגלי יורכב משלושה דרגים של כוננות. חלק יורכב מאנשי סדיר שיעשו לסירוגין חצי שנה תעסוקה מבצעית וחצי שנה אימון, חלק מהיחידות תורכבנה מאנשי מילואים שיגויסו לאימון פעם בשנה, וחלק יורכב מאנשי מילואים שאותם יגייסו פעם בחמש שנים לאימון באורך של חצי שנה מכיוון שאת חלק מציוד הלחימה, בעיקר האלקטרוני יש לשדרג אחת לכמה שנים. כמובן שהכלכלה הישראלית תצטרך להתאים את עצמה למדיניות זו. בדרך זו נוכל לוודא שכול גבר שכשיר לאימון לחימה יהיה גם כשיר במידה מסוימת ללחימה גם אם לא בהכרח כלוחם עילית. כול מי שיכול להתאמן צריך להתאמן.

ציטוט:
צריך למצוא פיתרונות לשמר על מודל צבא העם

מה אנחנו מרוויחים מחזון "צבא העם"? הדבר היחיד שאנחנו מרוויחים מהמדיניות של "כולם חייבים להתגייס ולתרום" זה פגיעה בתוצר הלאומי הגולמי כי אנחנו מונעים מאנשים לפרנס את עצמם ולשלם מסים. כול אדם שמגייסים זה אבדן של כוח עבודה למשק הישראלי ולכן גיוס החובה צריך להיות סלקטיבי. לא לחייב בגיוס את מי שהמערכת מסוגלת להסתדר ללא גיוסו הכפוי. תנו לאנשים ובעיקר לבנות המין הנשי להיכנס למעגל התעסוקה מוקדם ככול האפשר ולמשק תהיה ברכה.

ציטוט:
אם עכשיו מצרים קרובה לפשיטת רגל, מלחמה עם ישראל תמוטט אותה לגמרי.

זה גם מה שאמרו לפני מלחמת יום הכיפורים

ציטוט:
אבל הבסיס העיקרי שלהם מבוסס על כושר גופני גבוה, והמצב הזה עגום מאוד בלא מעט יחידות, גם בסדיר.

מסכים אתך במאה אחוז. יש לנו במדינה בעיה של התפדלאות ואני מודה שאני בעצמי חלק מהתופעה. . לפחות אני לא לוחם במילואים. זה בהחלט לא מספיק להתאמן רק בזמן השירות הפעיל או סמוך לתחילתו. לדעתי יש לחייב את הנוער באימון אירובי + חדר כושר כהכנה לקראת שירות צבאי החל מגיל 14. החל מכיתה ט'. ולעודד שמירה על הכושר הגופני גם לאחר השחרור משירות פעיל. לא לשכוח שאדם משרת בפוטנציה עד גיל 45 לפחות. מי שהחל להתאמן עם משקולות בגיל 14, תהיה לו יותר מסת שריר כשהוא מגיע לגיל 18. מי שמסת השריר שלו יותר גדולה בעת גיוסו לצבא, יהיה מסוגל לסחוב מטען כבד יותר בעת מסע.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #64  
ישן 26-11-2016, 01:44
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
לדעתי דרושה רפורמה משמעותית במערכת החינוך
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "הילדים בישראל הם בין השמנים בעולם"

הכנה לשירות בצה"ל במערכת החינוך זה לא הגדנ"ע או נציגים של הצבא שבאים להרצות לתלמידים. הכנה לצבא זה שבשיעורי אזרחות יסבירו לתלמידים על הצורך של מדינה בצבא ובהיגיון שמאחורי חוק שירות הביטחון. וכמובן שבכול הנוגע לכושר גופני, החל מכיתה ט' יש לחייב את התלמידים באימון גופני בן שעה וחצי בכול יום. 3 ימים בשבוע להרים משקולות בחדר כושר ו 3 ימים בשבוע להתאמן באגרוף תאילנדי לסירוגין. כשהאנשים יגויסו לצבא בגיל 18 או 20 (במידה והם דחו את הגיוס לצורך לימוד תורה בישיבה) הם כבר יהיו מוכנים לשירות בכול מה שקשור למסת שריר, סיבולת לב ריאה וקרב מגע. תתאר לך איזה חיות יהיו לך בצבא אם אנשים יתגייסו בגיל 20 אחרי שהם התאמנו במשך 6 שנים ברציפות + תזונה עתירת חלבון.
ומה אתה אומר על ההצעה שלי שחלק מכוח המילואים היותר מבוגר יתאמן פעם ב 5 שנים למשך חצי שנה. האם לדעתך כוח כזה יכול לשמור על כשירות מבצעית כלשהי לאחר תקופה ממושכת ללא אימון קרבי? אני נוטה להאמין שכן, כול עוד נשמר הכושר הגופני, ואין שינויים בציוד, בטקטיקה או בהרכב כוח האדם של היחידות. אבל אני לא מומחה.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #65  
ישן 26-11-2016, 02:40
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "לדעתי דרושה רפורמה משמעותית במערכת החינוך"

אם אתה חושב שלישראל יש יכולת להחזיק מילואים עצומים בכשירות גבוהה מבלי לפגוע במשק בצורה רצינית אתה הוזה.

ישראל לטעמי בהחלט יכולה להקטין את היקף המילואים אבל לדאוג שהמילואים שישארו יהיו ברמת כשירות גבוהה עם ציוד שקרוב ככל האפשר לזה של הסדיר. צריך לזכור כי לוקח זמן להכשיר מילואים בזמן מלחמה. המלחמות בעתיד חייבות להתקצר כי עוצמות האש על העורף הולכות להיות עצומות - אם ייקח לך שבועיים להכשיר מילואים מרגע פתיחת המלחמה יש מצב שהם כבר לא יהיו רלוונטיים כי המלחמה תסתיים עד אז. לכן אתה צריך סדיר חזק ואולי כמות מצומצמת יחסית של כוחות מילואים בכשירות גבוהה שניתן לגייס בהתראה קצרה עם אימון מינימאלי (וכאלו אתה בטח לא יכול להחזיק בכמויות גדולות - שוב המשק לא יעמוד בזה ופשוט אין מספיק חברה שמוכנים לעשות מילואים כאלו - גם אם תשפר תגמול).

לגבי מודל צבא העם - זה דיון אחר - גם אני לא בטוח שהוא כזה יתרון גדול - הבעיה היא שהתחליף שלו הוא צבא מקצועי על כל המשתמע מכך - ואני לא בטוח שאנחנו מוכנים לכך. אם בעתיד יפורק נניח החיזבללה (לא סביר אבל אפשרי תיאורטית במצבי עניינים מסוימים) אולי יהיה ניתן לשקול את זה.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #66  
ישן 26-11-2016, 12:46
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
לא כול כוח המילואים חייב לשמור על כשירות גבוהה
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אם אתה חושב שלישראל יש יכולת..."

לא כול כוח המילואים חייב לשמור על כשירות גבוהה. חלק יכולים לשמור על כשירות גבוהה וזה מה שאתה הצעת וחלק יכולים להיות בכשירות נמוכה. גם לכוח בכשירות נמוכה במתכונת שאני הצעתי יש אפקטיביות גם אם פחותה. אשר לתרגול לפני מלחמה של כוח בכשירות נמוכה. נכון שחיזבאללה לא ייתן לנו התראה של שבועיים לפני שהוא יתקוף אבל אם אנחנו נחליט לתקוף ראשונים נוכל לגייס את חיילי הכשירות הנמוכה בהתראה של חודש, לאמן אותם לרמת כשירות גבוהה ואז לתקוף. גם במקרה של מתקפת פתע על ישראל, עדיף חייל בכשירות נמוכה מאשר שלא יהיה לך חייל בכלל. במקרה של תרחיש אימים שצבאות ענק תוקפים את מדינת ישראל צריך לעבור למנטליות של מרד גטו ורשה. כולם נלחמים ונלחמים אם מה שיש. האם עלה בדעתם של מורדי גטו ורשה לא להילחם כי הם לא מספיק מיומנים? כשהאפשרות היא "בשר תותחים" או "צאן לטבח" עדיפה האפשרות הראשונה.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #67  
ישן 26-11-2016, 16:25
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "לא כול כוח המילואים חייב לשמור על כשירות גבוהה"

ישראל לא עומד בפני איום קיומי סטייל 1973 - המצב הזה עבר מהעולם ולא יחזור בעתיד הנראה לעין אין צבאות קרקעיים עצומים שמאיימים לשטוף את הארץ ואין סיבה להחזיק מסות של מילואים בכשירות נמוכה שיעלו הרבה ויועילו, אם בכלל, מעט.

שוב אמרו לך כבר כמה פעמים (לא רק אני) צבא הוא חלק ממכלול שיקולים לאומיים - חלק אחר ממנו הוא הכלכלה - וישראל על אף עוצמתה הכלכלית היא עדיין מדינה קטנה - בשביל שנמשיך לשגשג אנחנו צריכים לדאוג לכוח עובד ולמשק פועל - אי אפשר להוציא את כל הכסף על צבא ואי אפשר לקחת כמויות גדולות של אנשים בגילאי שיא בפריון העבודה לתקופות מילואים ממושכות.

לכן אתה צריך סדיר חזק עם מילואים קטנים יחסית אבל מאומנים ומצוידים - כפי שכתבנו.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #68  
ישן 26-11-2016, 10:35
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.12.08
הודעות: 8,557
אתה צריך לעשות הסבה של תיכונים לפנימיות
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "לדעתי דרושה רפורמה משמעותית במערכת החינוך"

ולעבוד ע"פ המודל של הפנימיה הצבאית לפיקוד.

העניין הוא שזה על גבול הלא ישים, מעבר לעלות התקציבית, אין לך מספיק חומר אדם איכותי בשביל זה.

כפי שציינתי מקודם - מרבית הנוער שלנו דפוק, תצא בהזדמנות לפאב \ מועדון בחמישי \ שישי בערב ותראה עם איזה חומר של אנשים אתה רוצה לעשות חינוך קרבי.

זה פשוט לא יקרה.

אני גם לא רואה ילדים עובדים בחדר כושר ומעלים מסת שריר.

באשר למילואים - כפי שציינתי מקודם, הכל בעולם הזה עובד ע"פ אינטרסים, ברגע שמילאומניקים יבינו שיש להם אינטרס להיות בכושר, אז הם יהיו בכושר.

היום כל אחד יכול להיות בכושר, ואתה לא חייב חדר כושר צמוד ושייקים בשביל להיות במצב טוב.

אפשר עם חבל קפיצה פשוט, ומדרגות (שקיימות כמעט בכל מבנה בישראל), להיכנס לאחלה כושר שבעולם ולהרזות לא מעט.

הכל עניין של רצון וסדר עדיפויות, התירוץ העיקרי שאני שומע מחבר'ה בני 30\40 עם עודף משקל, זה שאין להם זמן להתאמן בגלל המשפחה \ ילדים \ עבודה \ כאב ראש.

וזה כמובן בולשיט טהור, כי בניהול זמן נכון אפשר תמיד להכניס שעה של אימון.
_____________________________________

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #72  
ישן 26-11-2016, 13:55
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.12.08
הודעות: 8,557
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "באמת שאם מערכת החינוך וצה"ל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Benjamin Willard
באמת שאם מערכת החינוך וצה"ל יהיו מה שאתה מציע - עדיף ללמוד בחינוך פרטי, ולהשתמט מהצבא.


----


אולי בספרטה.


דווקא יש משהו במה שהוא אומר,
ישראל ממוקמת בחור של החור, אנחנו חיים באיזור נפיץ.

ואין לנו את הפריבילגיה של האמריקאים \ אירופאים שיכולים לעשות מה שבא להם כי הם לא מוקפים במדינות אויב.

אגב, בשוויץ דווקא יש גיוס חובה, ויש הקלות מטורפות בהחזקת נשק פרטי למילואים.

כמו כן הצבא במצב מעולה, הם עושים המון אימונים שנתיים עם הקצאות שבחיים לא יהיו בצה"ל.

כנראה שהשוויצרים לא טומנים את הראש באדמה כמו שאר העולם המערבי, והם כן לוקחים את האפשרות לפריצת מלחמת עולם בכל זמן נתון.
_____________________________________

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #82  
ישן 26-11-2016, 19:37
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
הערות
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "[QUOTE=Benjamin Willard]באמת..."

בשווייץ למרות ההשקעה העצומה בצבא ולמרות החובה הכוללת של אימון לחימה, הם מצליחים לשמור על רמת חיים גבוהה במדינה הזאת אז זה לא סותר.
מתקפה של צבאות ענק על ישראל זה תרחיש אפשרי גם אם זה לא יקרה מהיום למחר. אמנם צריך להתרחש בסוריה ובמצרים תהליך בן מספר שלבים אבל תרחיש קיצון כזה הוא אפשרי תוך שנה לכול הפחות על פי דעתי. לאמן חייל רגלי לוקח יותר משנה. האם מישהו חזה את האביב הערבי?
אשר לכושר גופני, Narion הציע דרכים לשמור על הכושר הגופני של לוחמי המילואים, אבל זה נוגע בעיקר לסיבולת לב ריאה. המשקל שנותנים לחייל רגלי לסחוב הוא חלק יחסי ממשקל גופו של החייל. ככול שהחייל כבד יותר כך הוא יכול לסחוב מטען כבד יותר. בשביל גבר יש שתי דרכים לעלות במשקל. הדרך המהירה - לזלול כמו חזיר ולהשמין. הדרך הבריאה - אימוני משקולות ותזונה עתירת חלבון. אני מעדיף את הדרך השנייה. אם כדי להכין כמה שיותר אנשים לאפשרות של לחימה עד גיל 45 לפחות המדינה מנהיגה גיוס חובה מגיל 18 עם אימוני נשק, אז ניתן לדעתי לחייב את הנוער להתחיל כבר מגיל 14 אימונים חיוניים ללא נשק. ורק כשהבחור מגיע לגיל 20 להתחיל את האימון עם הנשק. אימונים מתאימים לנוער הם אימוני אירובי, כוח וקרב מגע. זה עדיף על הגדנ"ע.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #83  
ישן 26-11-2016, 21:06
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "הערות"

אני באמת לא יודע באיזה סרטים אתה חי.
סוריה לא תתקוף את ישראל בתוך שנה - למדינה הזאת ייקח עשורים לשקם את עצמה ושנים רבות לשם את הצבא (שספק אם אפילו לפני מלחמת האזרחים היה באמת איום על צה"ל).

מצרים זה סיפור אחר ועדיין - מצב בו מצרים תתקוף לבדה את ישראל נראה רחוק מאד אפילו אם מחר יקרוס שם השלטון שוב והיפוך לשלטון עוין כפי שכבר קרה - סביר יותר שפשוט תהיה התקררות ביחסים אפילו עד ביטול הסכם השלום אבל מלחמה בפועל עם דווזיות טנקים שרצות לעבר הגבול לא נראה (וגם אם כן - יש לך התראה של כל מרחבי סיני להשמיד אותם מרחוק עם חיל האויר וחימוש מונחה מדויק מהקרקע שפותח בדיוק למען המטרה הזאת).

כל שאר הדיונים פה נראים לי לא ממש קשורים לנושא הדיון הכללי שלנו.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #85  
ישן 27-11-2016, 09:45
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 11,192
כל אלו לא באמת רלוונטים.
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "זה גם מה שנאמר על מצרים אחרי..."

מצרים אחרי 67 שמרה על צבאה הגדול, ואפילו הגדילה אותו (עקב שיתוף אינטרסים בינם לבין בריה"מ).
לרוסיה אין אינטרסים דומים היום, ולא תקציב שמתקרב לכך.

מתום המלחמה יש לך צבא קטן משמעותית ממה שהיה בעבר (שכח מגיוס הסונים) - אך כזה שמכוון מאוד לדיכוי-מרידות.
כמות הכלים האדיר (בטח ביחס לגודל הכלכלה, אבל גם בהשוואה עולמית) שהיה להם לפני הלחימה - לא יחזור על עצמו.
ונסיון מכוון ללוחמה נגד אוייב המתבצר בשטח עירוני - ולא להפך.
מדיניות הנייטרליות הישראלית שהתמקדה בסיוע הומניטרי - דווקא מבטלת את אלמנט השנאה (אחרי פרופוגנדה של עשורים על כך שישראל רוצה לכבוש את סוריה, ישראל לא ביצעה דבר בכיוון, למרות שהמשטר דה-פקטו התפרק).
ומבחינת כלכלה והיקף אוכלוסיה - סוריה הידלדלה משמעותית (חצי מהאוכלוסיה פליטים ברמה זו או אחרת, הבתים הרוסים וחלקים משמעותיים מהכלכלה פשוט הושמדו).

כך שסוריה הופכת ממעצמה-מקומית שפינטזה על כיבושים - לאיום בסדר הגודל של חיזבלה-ללנד.
גם לבנון מהווה איום מסויים, אבל בכל מקרה לא ברמה של 73...


מה שעלול להיות יותר בעייתי מבחינתנו - זה תרחיש שבו דאע"ש או "הכוחות המתונים" הסונים מצליחים להתייצב ולבנות את סוריה החדשה סביבם.
במצב הכמות האדירה של לוחמים שהתמחו בתקיפה מתוך שטח בנוי, לוחמה כנגד צבא כבד, הפיכת הגבול למסננת, והתשתו עד ריסוקו של צבא סוריה - יהיו הכח על הגבול.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #92  
ישן 27-11-2016, 10:17
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.03.11
הודעות: 2,962
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "הערות"

צודק , אבל למה להתחיל בגיל 14 , אני מציע להתחיל מגיל חמש , זה עבד מצויין לספרטה.
אני גם מציע שכדי שנוכל להגדיל את מכסת החיילים נחייב את הנשים במכסת הריונות (כל אישה תהייה חייבת להביא ללדת לפחות שלשה בנים) נצמצם את ההטבות ללידת בנות (נניח , חופשת הריון ללידת בנות רק שבועיים במקום שלשה חודשים) ואולי נתקדם צעד נוסף ותינוקות שנולדים עם מום לא נשקיע בהם יותר מידי וניתן לטבע לעשות את שלו הרי הם לא יתרמו לצבא (חיילי רגלים שיעצרו את טורי השריון הסורי,מצרי, לבננוני וטורקי הם לא יכולו להיות) וסתם יהוו נטל על החברה, במקום להעביר משאבים עצומים לטיפול בילדים כאלו אפשר להעביר לאימון צבא חיל הרגלים.
אפשר לייעל את זה קצת יותר, נעשה מבחני חובה בכיתה ז ומי שלא יעבור את המבחנים ישלח למחנה חינוך גופני מחדש חובה (משטרה צבאית יכולה לאתר את המשתמטים ולהעניש אותם ואת הורהם), ילד שלא יעבור את המבחנים ולא יוכל בעתיד לתרום לצבא המילצייה הישראלית לא יוכל להמשיך בלימודיו (הרי הוא כבר לא יוכל לתרום לחברה) ,יופנה למסגרת לימוד מקצועי בתחומים שיוכלו לתרום למאמץ המלחמתי (נניח, ייצור מנות קרב), בנוסף ילד כזה יסורס שלו יפיץ חס ושלום את הגנים הקלוקלים שלו , הוריו יקנסו , כדי להתחמק מהקנס הם יוכלו להביא בן זכר נוסף לעולם.
יש לי עוד כמה רעיונות , כמה חבל שאי אפשר לרשום עלהם פטנטים, הם כבר יושמו בכמה משטרים נאורים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #97  
ישן 27-11-2016, 18:51
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
אין כאן עניין של הנדסה חברתית
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "לא רק עניין של דיקטטורה"

אין כאן עניין של הנדסה חברתית. חינוך חובה לילדים ונוער זה דבר שמונהג בכול מדינה. אימון חובה לקראת אפשרות של מלחמה זה דבר שמונהג בהרבה מדינות כולל מערביות. בשווייץ, החובה להתאמן כוללת כמעט את כול הגברים גם אם לא כולם יאומנו לרמה גבוהה. לא אני המצאתי את הדברים האלה. אני ממש לא חסיד של חזון "צבא העם" ואני בעד לתת פטור סלקטיבי מגיוס חובה למי שהמערכת יכולה להסתדר בלעדיו. אבל מי שכן כשיר ללחימה צריך להיות מאומן לקראת אפשרות של לחימה. אתם אומרים שמה שאני מציע זה ספרטני. אבל יש כאלו שיסתכלו עלינו מבחוץ ויגידו שגיוס חובה של נשים לצבא בשם עיקרון "צבא העם" זה אולטרה מיליטריסטי ואני בעצמי מתנגד לגיוס חובה לנשים. אימון גופני בבתי ספר צריך להיות חובה לכולם. גם לבנים וגם לבנות כדי לשמור על הבריאות ולעודד תרבות של ספורט. כבר יש אצלנו כזה דבר בארץ אבל זה באמת לא מספיק. זה צריך להיות שעתיים ביום 6 ימים בשבוע. כהכנה לאפשרות של לחימה עד גיל 45 לפחות אני חושב שאת האימון הגופני יש להתחיל כבר בכיתה ט'. למה לא לפני? כי לפני כיתה ט' לא מכניסים ילדים לחדר כושר, וגם מסת השריר לא עולה בעקבות אימון כוח, כי לילדים אין מספיק טסטוסטרון בדם, אז בגלל זה קבעתי את כיתה ט' כזמן שיש להתחיל אימוני כוח עם משקולות. צה"ל על סגל המילואים שלו צריך להכיל פחות ג'ובניקים ויותר לוחמים ותומכי לחימה. אפשר לעשות את השינוי.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #98  
ישן 27-11-2016, 21:21
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 11,192
זה לא נשמע יותר הגיוני מההצעה הספרטנית של CU
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "אין כאן עניין של הנדסה חברתית"

עם כל הכבוד לצבא - צבא זה לא הכל בחיים, ולהשקיע בכושר באותה רמה שמשקיעים באנגלית וחשבון ביחד (12 שעות שבועיות!) - יבוא בהכרח על חשבון הרבה דברים אחרים.
ואתה מדבר על היקפי אימון שאין להם תקדים בשום מקום בעולם.

די ברור שההשקעה היום היא אפסית, והתוצאות בהתאם,אבל לא חייבים להרחיק למחוזות ההנדסה החברתית.
במקום לבזבז את זמן החינוך הגופני בתיכון על משחקי כדור,
ניתן להשקיע בהקמת מכון כושר בכל תיכון, לקבוע שעה אחת בשבוע לאימונים בו לכל כיתה (כדי לייצר הרגל וידע),
ושעות שבהן המכון יהיה פתוח לאחר הלימודים לכל תלמיד שרוצה בו (כדי לייצר זמינות).
עם תוכנית ייעודית רחבה יותר למלש"בים.
הרגל וזמינות דומה ניתן לייצר לחיילים בשירות ולחיילי המילואים במימון הצבא (שיקבל כך גם מידע על רמת המוכנות של חיילי המילואים).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אספרסו קצר
צה"ל על סגל המילואים שלו צריך להכיל פחות ג'ובניקים ויותר לוחמים ותומכי לחימה. אפשר לעשות את השינוי.
בכלל לא ברור מה צה"ל צריך.
צה"ל הולך למספר כיוונים שמנוגדים לכיוון שאתה מציג:
הפחתת הנטל על המשק (בעוד אתה מציע להגדיל אותו - על חשבון בני הנוער)
הפחתה של כמויות הלוחמים, לטובת האפקטיביות שתומכי-לחימה וג'ובניקים נותנים לו,
ומעבר מתעסוקה-מבצעית במילואים למודל של סדיר+קבע כשהמילואים נשמרים לשעת מלחמה בלבד.
הצורך הוא לא במאסה אדירה של חיילים קרביים - אלא בהגדלת האפקטיביות שלהם.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 27-11-2016 בשעה 21:24.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #107  
ישן 27-11-2016, 18:52
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "האם קצין בכיר כלשהו התייחס..."

בוא נהיה אופטימיים ונקווה שהנושא בעבודת מטה.

מצד שני יתכן שצה"ל יעדיף להשקיע ב"איים של מצויינות" - להפוך היחידות המיוחדות בצבא כולל את "חטיבת הקומנדו" , יהלו"ם וכו' ליחידות המבוססת יותר על קבע , אולי גם אלמנטים מגדודי הסיור בחי"ר - למעשה כל לוחם שמשך ההכשרה שלו עולה על X חודשים.

יש בזה הרבה הגיון שכן מסלול ההכשרה ביחידות אלו ארוך ויקר והן "שואבות" ממאגר המתגייסים כ"א מאוד איכותי. צמצום היקפי הגיוס ליחידות אלו יאפשר שיפור כ"א בצה"ל הגדול ותהיה לכך השפעה חיובית רוחבית.

יחד עם זאת , איני רואה הבדל בלוגיקה בין הכנסה לקבע של לוחם בעוקץ או מגלן להם הכשרה ארוכה ויקרה לבין מתן שרות קבע למפקדי טנקים להם הכשרת המש"קים היקרה ביותר ביבשה , כך שבהחלט סביר כי נראה קבע למש"קים לוחמים גם בצה"ל הגדול - לאו דווקא בחי"ר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #108  
ישן 27-11-2016, 19:30
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "בוא נהיה אופטימיים ונקווה..."

מסכים לגמרי בשני המקרים והם צריכים להתקיים במקביל לדעתי.
אין בכלל ספק שלוחם במטכ"ל או עוקץ (וזה נכון לכל המיוחדות בעצם) שעבר הכשרה ארוכה והושקעו בו הרבה כספים יבוזבז בשירות קצר ולכן ראוי להשאיר אותו בקבע לפחות עוד שנה שנתיים (קצין או לא - זה פחות משנה בעיני).

וזה נכון שגם כמות מצומצמת יחסית של לוחמים איכותיים בגדודים יוכלו לתרום הרבה אם יישארו שנה שנתיים בקבע - פה אגב הרציונאל שלי הוא שיש לנו עימותים פעם בשנתיים שלוש בערך והם יכולים לשמש כזיכרון מערכתי חי עבור הגדוד גם אם המ"מ או המ"פ מתחלפים.

אני חושב ששווה לעדכן את האשכול הזה אם יהיו פרטים חדשים בנושא הזה.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #115  
ישן 29-11-2016, 13:21
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 11,192
אין שום הצדקה לחקיקה כזו
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אז שישנו את החוק - שהחוק יגיד..."

בזמן חקיקת החוק ישראל הייתה מדינה ענייה עם מעט תושבים שכולם נדרשו לשרת גם חובה וגם הרבה מילואים - והיום היא מדינה גדולה ועשירה משמעותית, שגם הצורך בשירות מילואים בשוטף - צומצם בה משמעותית.
בזמן החקיקה היו לישראל אוייבים חזקים מאוד שהיה ביכולתם להשמיד את ישראל ללא תקנות לשעת-חירום.
היום האיום הגורף הצטמצם והפך נקודתי.

היום היקף המשרתים ירד (ובהמשך ימשיך לרדת), מה שהופך את השירות - למס על יהודים שאינם חרדים, המסבסד ערבים וחרדים.
היות ויש התנגדות גורפת ממגזרים אלו לשרת, בטח לא באופן גורף (במקרים מסויימים שירות חלופי, שבכל מקרה לא יתן מענה),
גיוס כפוי יגרום להרבה חיילים עם מוטיווציה נמוכה - וצורך לתגמול גבוה.
המענה הסביר יותר הוא שיפור תגמול החיילים, ולא קיבוע "שעת חירום" והרעת תנאים דה-פקטו.
התגמול ההגיוני יותר - הוא למי שמשרת באותם תפקידים נדרשים במיוחד - במשך 36 חודשים מלאים.
ולא למי שלא נדרש ליותר מ30 חודש, והצבא שמח לשחרר אותו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
אם צריך את כ"א הזה היום אז שהחוק ישקף את זה.
אם אכן היה צריך את כוח האדם הזה באופן גורף, כל הקרביים היו נשארים 36 חודש, ומקבלים משכורת 6 חודשים אחרונים,
וכך שום דבר לא היה משתנה למעט עלייה בתקציב הביטחון לטובת שיפור התגמול.
בפועל - כולם מבינים שזה לא המצב.
אפקט משני של מהלך זה - הוא ייעול של שישית מהכוח הסדיר: אם הצבא יכול להסתדר בלעדיו - הוא משוחרר.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 29-11-2016 בשעה 13:23.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #119  
ישן 29-11-2016, 21:15
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "הנקודה העיקרית שכל הויכוחים..."

הדיון הזה מאד ענייני בניגוד למה ש-Benjamin Willard כתב.

יש פה שאלה גדולה - (אני לא בהכרח מביע דעה לכאן או לכאן) בנוגע להפיכת צה"ל לצבא מקצועי. אני חושב שתיאורטית בעתיד הרחוק יותר נניח אם נגיע לפי 2 אזרחים במדינה - סביב 15 מליון (עם אחוז יהודים לא חרדים לא רחוק מאד מעכשיו) אולי יהיה אפשר לשקול לעבור לכך בהנחה שהאיומים יפחתו משמעותית (נניח תיאורטית בעוד 2 עשורים אחרי הסדרה שתפרק את חיזבללה מנשקו בעקבות עימות נרחב דוגמת לבנון 3 שיגרום נזקים עצומים ללבנון ויגרור כפיה בינלאומית להסדרה ארוכת טווח).

לגבי קיצור השירות - למה דווקא 3 שנים ולא 30 חודש או 20 חודש או 10 חודשים. אין לי תשובה מוחלטת אבל אני יכול להגיד מההיכרות שלי עם המסגרת וזמני ההכשרה בצה"ל שהצבא מתחיל להפיק תועלת מרוב החיילים רק אחרי בערך שנה בשירות (זה משתנה יש יותר ויש פחות כמובן אבל זה ממוצע סביר). שנתיים שירות אומר שהצבא משקיע שנה ומקבל שנה בתמורה - זה מעט מאד. לכן בעיני יחס של 1:2 נראה הרבה יותר הגיוני.

אם הצבא אומר שיש לו מספיק לוחמים (ואגב זה נכון לעוד מקצועות מן הסתם) שיקצרו - אין לי את הנתונים הפנימיים של הצבא.

הנקודה בגדול היא שלדעתי אנחנו במצב שאין מספיק לוחמים (וגם חיילים תומכי לחימה בלא מעט מסגרות) ומצד שני יש קבוצות גדולות מאד שמבזבזות את זמנם בצבא והצבא היה שמח לוותר עליהן אבל בגלל אופי השירות כיום (צבא העם, חוק הגיוס וכו') הוא מחוייב להחזיק אותם במסגרת והוא בעצם הופך לסוג של גננת.

מה שעלה פה יותר מפעם אחת זה לקצר את השירות ולהשאיר רק את מי שצריך ואותו לתגמל. תיאורטית זה בסדר אבל יש עם זה בעיות. קודם כל מי אמר שכל מי שהצבא ירצה גם יישאר בפועל (כסף זה לא הכל בחיים ויש חברה קרביים שיעדיפו ללכת ללמוד או לטוס או לפתח איזה סטארט אפ ולהרוויח הרבה יותר) וכך יצא שהצבא יצא קירח מכאן ומכאן (גם שיחררו וגם לא השאירו את מי שרצו). מעבר לזה מדובר במהלך שהוא בעצם סוג של פיחות זוחל במודל צבא העם - כי בעצם לטובים משלמים ובשאר משתמשים "וזורקים".

לכן אני אומר אין פה פתרונות אידאליים - יכול להיות שאם היינו צריכים להקים עכשיו צבא מאפס בלי שום היסטוריה היינו מקימים צבא מקצועי נטו - אבל זה לא המצב ואנחנו סוחבים ועוד נסחוב כנראה הרבה שנים את הגיבנות שמודל צבא העם משאיר לנו.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #121  
ישן 30-11-2016, 04:07
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "בולשיט. צרכים? אסטרטגיה?..."

איזה יופי - לקחת את כל מה שכולם כתבו כאן וכתבת בולשיט. בוגר מאד ומאד מוסיף לדיון.

דיון בפורום כזה הוא תמיד מוגבל בנוגע למידע הגלוי שיש ואני חייב לומר שהופתעתי מהמידע שהובא כאן. האם זה תחליף לדיון בפורום מטכ"ל - ברור שלא - האם זה חסר תועלת - אני ממש לא חושב - הדיון הזה עלה כפועל יוצא של דיון בתקשורת שעסק בנושא גיוס בנות לשריון כשברקע לכאורה מחסור בלוחמים. מכאן עלו כל שאר השאלות ודיוני המשנה (כולל השאלה של צבא מקצועי או המצב הנוכחי שבו אנו כנראה צועדים לכיוון של צבא חצי מקצועי שבו חלק מהלוחמים (ותומכי לחימה מסוימים) ישרתו יותר ויקבלו שכר משמעותי יותר (בדומה לצבא מקצועי).
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #122  
ישן 30-11-2016, 08:08
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "איזה יופי - לקחת את כל מה..."

ציטוט:
לגבי קיצור השירות - למה דווקא 3 שנים ולא 30 חודש או 20 חודש או 10 חודשים. אין לי תשובה מוחלטת אבל אני יכול להגיד מההיכרות שלי עם המסגרת וזמני ההכשרה בצה"ל שהצבא מתחיל להפיק תועלת מרוב החיילים רק אחרי בערך שנה בשירות (זה משתנה יש יותר ויש פחות כמובן אבל זה ממוצע סביר). שנתיים שירות אומר שהצבא משקיע שנה ומקבל שנה בתמורה - זה מעט מאד. לכן בעיני יחס של 1:2 נראה הרבה יותר הגיוני.


לגבי מדוע 30 חודש יש תשובה מצויינת - זה החוק , כך היה בעבר .

האם 30 חודשים זה סוף התהליך? בפרוש לא . לאחר שצה"ל "יעכל" את קיצור השרות ל 30 חודשים (חייל ראשון משתחרר לאחר 30 חודשים רק ב 2023 ) התהליך ימשך - ישראל תהיה אז עשירה בכ 25% יותר מאשר היום, % המתגייסים מהמחזור יקטן ויהיו מקורות תקציביים להמשיך בתהליך (העלאת תגמול משרתים החובה במקביל לקיצור שרות ופיצוי צה"ל)

הנוסחא של כמה צה"ל משקיע לעומת מה מקבל היא שגיאה תפיסתית הנובעת מהסטיה שהתרחשה עם השנים במבנה ותפקוד צה"ל - צה"ל היבשתי יועד עם הקמתו להיות בראש ובראשונה "בית ספר" לצבא מילואים ענקי - "בט"ש" לא היה תפקיד מרכזי של הסדיר אלא רק מה שמכונה היום "מערכה שבין מלחמות , כך שגודל הסדיר ואורך השרות נקבע עפ"י צרכי ההכשרה והמב"מ ובבט"ש עסקו מילואים ו- 30 חודשי שרות הספיקו לבנות את צה"ל של 67.
כלומר "החזר ההשקעה" היה מתוכנן ל עוד 25 שנות של 30 ימי מילואים .....

הארכת השרות ב 6 חודשים נבעה מהצורך להגדיל את הסדיר כי קווי החיכוך לאחר ששת הימים הפכו צמודים ("הסדיר יבלום" - זו תפיסה של לאחר ששת הימים)

היום מישהו חושב שייעודו המרכזי צה"ל להכשיר צבא מילואים גדול? זה הפך לתוצר משני של "הבעיה" מה לעשות עם כל כך הרבה חיילים מגוייסים לכל כך הרבה זמן במצב הדומה הרבה יותר לתקופה שלפני ששת הימים מאשר אחריה...

אז עם הזמן תפיסת הבטחון האמיתית , הלא מוצהרת של ישראל השתנתה - לא עוד הסדיר יבלום ותפקיד הסדיר להכשיר , אלא הסדיר יכריע, המילואים יבלמו - וכך הפרופורציה בין הסדיר למילואים משתנה לחלוטין ופתאום מתחיל דיון על "החזר השקעה..."

לדעתי מדינת ישראל צריכה לחזור ליסודות של תפיסת הבטחון של טרום ששת הימים - הסדיר מכשיר , בט"ש מבצע משמר הגבול , מילואים מכריעים מלחמות / מבצעים.

הסדיר מקצועי, מג"ב מקצועי, מילואים מאומנים ומצויידים - זו מערכת יציבה, מקצועית ויעילה המתבססת על שרות חובה בתשלום מלא של 18 חודשים - זה לא מחר בבוקר, אלא בתהליך המתכנס ל 2030 - אך בשביל זה המדינה צריכה לעסוק בנושא ולעצב המציאות ולא להגרר אחריה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #123  
ישן 30-11-2016, 11:03
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "[QUOTE]לגבי קיצור השירות -..."

אנחנו חלוקים לגבי משך השירות כי אנחנו חלוקים כנראה לגבי תפקידו של הסדיר.
אני רואה בסדיר את הכוח המכריע של צה"ל (זאת הסיבה שאני חושב שהוא צריך להפסיק לחלוטין לבצע בט"ש - פרט למקומות שהן גזרות לחימה כמו עזה ולבנון/הגולן). המילואים צריכים להיות קטנים ומאומנים/מצויידים ולהוות השלמה לסדיר בלבד עם זמן הכשרה קצר בהרבה מהיום - אידאלית ימים בודדים ביותר ולא שבועות.

הסדיר צריך להיות גדול מספיק בכדי להתמודד בעצמו ובמידה רבה להכריע בעצמו כל איום רלוונטי (חמאס/חיזבללה) או לפחות להתחיל את המהלך ההתקפי ובנתיים יצטרף אליו המילואים לאחר הכשרה קצרה.

זאת הסיבה שלדעתי הראיה של מה נותנים בהכשרה לעומת מה מקבלים אחר כך (בסדיר) נכונה ולא מה מקבלים אחר כך (במילואים) היא הנכונה.

עוד שנה של סדיר לא תפגע במשק (ושצה"ל ינהל את מי הוא רוצה או לא רוצה) לעומת זאת עוד נטל מילואים פוגע קשה במשק כי בגילאי המילואים (במיוחד סוף שנות ה-20 וכמובן ה-30+) הם הגילאים הכי יצרניים. מעבר לזה שמילואימניקים הם לא בכושר, לא בעניינים ולא בתוך המערכת באופן קבוע (פרט לקומץ שעושים הרבה מאד מילואים ביחידות מיוחדות, קצינים וכו').
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #125  
ישן 30-11-2016, 16:22
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "התכוונתי רק לשורה הזאת, שהיא..."

נו - אבל השורה הזאת היא סיכום של כל הדיון - אז לומר שזה בולשיט זה בדיוק כאילו כתבת שכל מה שכל החברה שכתבו בשרשור הוא בולשיט...

לא ברור לי למה הכוונה שלך בבריחה - מידע על סדרי הכוחות של צה"ל ומידע פנימי על כמויות לוחמים וכו' הם מן הסתם סודיים ואין לדון בהם פה - יחד עם זאת כמו שאתה רואה יש מספיק מה לדבר במישור המהותי (סדיר גדול/מילואים קטנים ולהפך, משך שירות קצר הגדלת קבע קצר בתשלום ועוד, ועל זה בעצם הדיון כרגע).
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #132  
ישן 20-12-2016, 19:09
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.09.05
הודעות: 5,542
בתגובה להודעה מספר 131 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "לא הבנתם. מה הקשר בין שרות..."

ומי אמר לנו שכל מי שמתגייס ליחידות הללו יהיה מוכן לסידור הזה? ואם תגיד לי שזה יהיה המסלול ובעצם יכריחו אותם אז יצא שמכריחים אנשים לשרת קבע. אבל הרי אי אפשר לעשות את זה - ולעומת זאת שירות קרבי הוא חובה (למי שהצבא מחליט) - אז מה יקרה? יהיו לא מעט אנשים שילכו לקרבי אבל לא ישלימו את אותו שירות קבע שהצבא רוצה שהם ישלימו (אני לא מדבר על מיוחדות שזה יחידות התנדבותיות ושם אפשר ומותר להתנות - אני מדבר על החטיבות).

ואגב גם במיוחדות - קח בחשבון שיהיו חברה שהיום היו בוחרים ללכת לשם כי זה לא שירות נורא ארוך ואם יאריכו בכוח ל-4 שנים או אולי יותר הם יחשבו פעמיים ואולי יבחרו ללכת למסלולים אחרים - קצרים יותר (ואגב זה דווקא החברה הטובים יותר - כאלו שיודעים שהם אחרי זה הולכים לאונ' או לפתוח איזה סטארט-אפ - מי שממש צריך כסף "קל" דווקא יישאר - אבל זה לא בהכרח החברה הכי איכותיים).

יש פה בעיה.
_____________________________________
עידו גנוט, מייסד ועורך ראשי
MegaPixel - אתר הצילום הישראלי
עמוד הפייסבוק שלנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #140  
ישן 15-11-2018, 06:45
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 954
מחשבות בצה"ל על העברת משימות באיו"ש למשטרה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קיימת טענה שחסרים לצה"ל לוחמים"

פרסום ראשון: צה"ל שוקל לצמצם כוחות ביישובי קו התפר

בצה"ל שוקלים להעביר את השליטה על אבטחת יישובי קו התפר למשטרת ישראל במקביל לצמצום כוחות צבאיים.אם יתברר כפרסום נכון מדובר בצעד ראשון וחשוב של העברת האחריות הבטחונית באיו"ש למערכת האזרחית.


יש לזכור כי גדוד קרקל השלים לאחרונה תקופת בט"ש מוצלחת בחטמ"ר בנימין בעוטף ירושלים כך שגם גיזרה זו מועמדת טובה לאזרוח המשימה.


כמובן שיש בעלי אינטרס מובנה שהצבא ימשיך לכלות כוחות, זמנו ומרצו באיו"ש אך ברור כי כוח משטרה בעל סמכות יהיה הרבה יותר אפקטיבי אם הכוונה לחתור לנורמליזציה של המרחב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #141  
ישן 15-11-2018, 17:25
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
לא מסכים
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "מחשבות בצה"ל על העברת משימות באיו"ש למשטרה"

לא מסכים
לפי דעתי ברגע שנדרשת נשיאה של נשק אוטומטי ו/או על קולי תם תפקידה של המשטרה ומתחיל תפקידו של הצבא. משימות לחימה בטרור, ביטחון שוטף, קונסטבולרייה, או ז'נדרמריה, או איך שתקרא לזה צריכות להיעשות על ידי חיילי צה"ל בין אם זה באיו"ש, בגבול או בתחומי הקו הירוק כולל בלב גוש דן. ההחלטה אם האחריות תהיה של הצבא או של המשטרה צריכה להיות תלויה בסוג אמצעי הלחימה שהמשרתים נושאים עמם ולא המיקום הגאוגרפי או רמת העצימות של הלחימה. אם זה M-16 או תבור אז זה צבא. אם זה אקדח עם או בלי ערכת RONI אז זה תפקיד המשטרה. לפי דעתי צריך להפוך את כול מג"ב כולל ימ"מ וימ"ס לחלק מצה"ל כמשרתי חובה, קבע ומילואים. לא צריך לתת למשטרה משימות צבאיות. צריך לתת לצבא משימות משטרתיות. החוק האמריקאי מ 1878 שאוסר על חיילים פדרליים לאכוף את החוק הוא חוק רע ולא צריך לאמץ אותו כמו שלא צריך לאמץ את התיקון השני לחוקת ארצות הברית. אבל מה? אין שום סיכוי בעולם שהולכים ליישם את מה שאני מציע.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #142  
ישן 17-11-2018, 10:41
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.10.04
הודעות: 1,401
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "לא מסכים"

לא מבין את החלוקה שאתה עושה. מה הקשר בין הייעוד והמטרה של הזרוע השלטונית (משטרה, צבא) לכלים שהיא מפעילה (נשק קצר/ארוך)?!? מחר ימציאו נשק לייזר נישא, אז נצטרך להקים גוף חלל?
לכל אחד מגופים אלו יש יעוד ומטרה שונים ויש להם את האפשרות לבחור את הכלי המתאים למטרה ספציפית.
בגדול, המשטרה עוסקת בבטחון האישי של תושבי המדינה. הצבא עוסק בהגנה על גבולות המדינה ומשמר הגבול בתווך שביניהם (והוא זרוע של משטרת ישראל ומשרתים בו גם חיילי חובה).
_____________________________________
"החטיבה אינה מטה ואינה פיקוד ואינה מערכת של חוקים ופקודות.
החטיבה היא קודם כל מאות זוגות רגליים. הרגליים הובילו אל הקרב – אף כי מתוך פחד. הרגליים עמדו ולא ברחו, אף כי כמעט אבדה התקווה. והרגליים צעדו וצעדו וצעדו בעייפות, בגשם ובבוץ, כשלו וצעדו.
ולכל זוג רגליים היה לב, לב שחש בכאב, שהרגיש בעייפות, שנאבק עם הפחד. בלב הזה התחולל הקרב האמיתי, הקרב שהכריע. בלבו של הלוחם הבודד ניצחה החטיבה. זה הסוד אשר שמו "גבעתי"."
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח


נערך לאחרונה ע"י amitaikl בתאריך 17-11-2018 בשעה 11:05.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #143  
ישן 17-11-2018, 12:43
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
לדעתי תפיסתך שגויה
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "לא מבין את החלוקה שאתה עושה...."

לדעתי תפיסתך שגויה.
אתה אומר שיש לחלק את הכוח לצבא, משמר הגבול, ומשטרה לפי המיקום הגאוגרפי של הפעילות וזהות האיום. אני אומר שלא. לדעתי ההבדל צריך להיות באמצעים. לא במיקום הפעילות של הכוח, לא במיקום האיום ולא בזהות האיום - אזרח ישראלי או אזרח זר. מה אם באופן תאורטי כוח אויב גדול יחדור מבעד לקו האבטחה ויצליח להסתנן עמוק לתוך מדינת ישראל כשברשותו נשק אוטומטי על קולי - מקלעים קלים ובינוניים. למה שזה לא יהיה תפקיד הצבא להילחם בו עם הציוד שברשות הצבא? זה כמו להגיד שיהיה גוף בטחוני אחד שצריך להילחם מול חיזבאללה בצפון וגוף בטחוני אחר שצריך להילחם מול חמאס בדרום. או שמול מטוסי קרב שתוקפים מסוריה צריך להזניק F-16 של חיל האוויר אבל מול מטוס אזרחי שסטה באופן מחשיד מהמסלול צריך להזניק F-16 של משמר הגבול. החלוקה צריכה להיות פונקציונלית ולא גאוגרפית. כמו שצה"ל צריך להיות אחראי בלעדי על הפעלת כוח עם נשק ארוך או אוטומטי בעומק העורף האזרחי של מדינת ישראל, כאשר זה נדרש, בגבול בין לאומי שקט ובטוח מאוד של מדינת ישראל, נגיד והיה כזה, צריך להפעיל את המשטרה הכחולה עם אקדחים או עם ערכת RONI. חלוקה לפי אמצעים. לא לפי אזורים ולא לפי זהות האיומים. פעילות עם נשק ארוך בגוש דן זה תפקיד שהרבה יותר מתאים לחיילים של הצבא מאשר שחיילים ישרתו בתור מורות חיילות, חיל חינוך, גלי צה"ל או אפילו חטיבת המחקר של אמ"ן.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #144  
ישן 17-11-2018, 16:25
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.10.04
הודעות: 1,401
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "לדעתי תפיסתך שגויה"

כנראה שנשאר חלוקים בדיעותינו.
יש כוחות שונים עם משימות שונות, מהם נגזר הציוד בו נעשה שימוש.
אתה רוצה שהמשימה תוגדר לפי הציוד.
ראה מטה את חזון משטרת ישראל ואת רוח צה"ל (החלקים הרלוונטים לדיון):

חזון משטרת ישראל
נפעל מתוך שליחות ומתוך מחויבות כדי להקנות ביטחון אישי וביטחון חברתי לאזרחי המדינה, לתושביה ולאורחיה, כדי להעניק להם שירות איכותי ושוויוני וכדי לשפר את איכות חייהם, בד בבד עם פעילותנו הנחושה לאכיפת החוק.


רוח צה"ל:
מטרת צה"ל היא להגן על קיומה של מדינת ישראל ועל עצמאותה, ולסכל מאמצי אויב לשבש את אורח החיים התקין בה.
_____________________________________
"החטיבה אינה מטה ואינה פיקוד ואינה מערכת של חוקים ופקודות.
החטיבה היא קודם כל מאות זוגות רגליים. הרגליים הובילו אל הקרב – אף כי מתוך פחד. הרגליים עמדו ולא ברחו, אף כי כמעט אבדה התקווה. והרגליים צעדו וצעדו וצעדו בעייפות, בגשם ובבוץ, כשלו וצעדו.
ולכל זוג רגליים היה לב, לב שחש בכאב, שהרגיש בעייפות, שנאבק עם הפחד. בלב הזה התחולל הקרב האמיתי, הקרב שהכריע. בלבו של הלוחם הבודד ניצחה החטיבה. זה הסוד אשר שמו "גבעתי"."
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #146  
ישן 18-11-2018, 16:03
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי dbe3 שמתחילה ב "אז לפי השיטה שלך ניידת סיור..."

ציטוט:
ניידת סיור עוברת בגבעתיים ושומעת צרור ירות מנשק אוטומטי , משום שזה נשק אוטומטי השוטרים יתרחקו ויתקשרו לצבא שיבוא לטפל בבעיה ?


במציאות כנראה שהשוטרים עם האקדחים צריכים לנסות להתערב במהירות למרות הנחיתות שלהם בנשק, או שיקראו לשוטרים נוספים כדי לתחום את האזור ויקראו גם לימ"מ עם הנשק היותר עצמתי שלהם. לדעתי הימ"מ צריכה לעבור להיות חלק מהצבא ולא מהמשטרה. כדי שהכוחות שחמושים בנשק אוטומטי ארוך יהיו זמינים למענה מהיר בתור הערים בעומק המדינה, זה דורש היערכות קבועה שלהם בתחנות בתוך העיר, אבל אותם משרתים חמושים צריכים להיות אנשי צבא ולא אנשי משטרה כחולה. גם כך, למיטב ידיעתי, נכון לעכשיו רוב השוטרים בניידות הם בלי נשק ארוך. אז אלה שהם עם נשק ארוך יהיו חיילים שכפופים לשרשרת הפיקוד הצבאית. ואלה שרק עם אקדחים יהיו חלק מהמשטרה הכחולה.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #147  
ישן 19-11-2018, 10:34
  arielsh arielsh אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 09.10.04
הודעות: 206
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "[QUOTE]ניידת סיור עוברת..."

לא הגיוני לך יותר חלוקה לפי אופי המשימה?

מג"ב - אם זה באיו"ש, בסביבה לש"בית שכוללות מחסומים וצ'ק פוסטים ו"התמחות" באוכלוסיה זרה לא עוינת בהכרח. גוף צבאי תחת המשטרה, בהכוונתה, שלא צריך לעשות תרפ"ל עם טנקים ולא צריך לעשות שבועות מהגיהינום בשטח 100.
את הזמן שהם יחסכו על הכשרות חי"ר לא רלוונטיות, הם יוכלו להעביר בסדנאות עבודה מול אוכלוסיה אזרחית, על תרגולות מחסומים, על תרגולות פטיש חם ומעגל פתוח וכל הביטויים המפוצצים שרלוונטיים לאיו"ש ודורשים תרגול של כל הכוחות בשטח.
הם בהכרח מוכשרים על M-16, אבל אין סיבה להכשיר אותם על מרגמה 60 או על מק"כ.

צה"ל - כל השאר. מה שדורש תצפית של מחס"ר, ופתיחות ציר של הנדסה, והסתערות של שריון, וליווי של תותחנים, וסיוע אש וקס"ג וקת"ק וכל ראשי התיבות המפוצצים שרלוונטיים לעימות בעצימות גבוהה יותר מאשר זריקות אבנים בציר 60.
את הזמן שהם יחסכו על מחסומים וסיורים והפס"דים של ילדים בני 16, נוכל לנצל לטובת התכוננות אמיתית לתרחיש אופרטיבי. אין זה אומר שהם לא יכולים לעשות תעסוקה מבצעית, אבל לא ננתק אותם מהיעוד האמיתי שלהם למשך שנה שלמה כי הם בדיוק תפסו 2 קווים ברצף כי אין מי שיתפוס קו.

גילוי נאות,
אני יכול להעיד שאני בסדיר, כמו רבים אחרים, נותקתי מהיעוד האמיתי שלי למשך שנה כדי לעשות 2 סבבי תע"מ שלא היינו מוכשרים אליו באמת (אל"ת של שלושה ימים זה כסתח, עם כל הכבוד), בסביבה שלא הכרנו, בתרגולות והוראות שהכרנו פעם ראשונה רק באל"ת.
מאידך, אם הייתי עושה את זה במשך 3 שנים, כולל נגיעה נרחבת בזה בטירונות ובאימון המתקדם, כנראה שהייתי "חייל איו"ש" מקצועי בהרבה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #148  
ישן 19-11-2018, 16:22
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
גופים ביטחון שונים למשימות שונות
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי arielsh שמתחילה ב "לא הגיוני לך יותר חלוקה לפי..."

ציטוט:
לא הגיוני לך יותר חלוקה לפי אופי המשימה?


גם צה"ל עצמו ללא מג"ב ומשימותיו, אמור להיות מסוגל להתמודד מול קשת מאוד רחבה של איומים, החל מקרבות שריון בשריון בסיני, דרך לוחמת הרים מול אויב שאין לו רק"ם בלבנון, ועד מבצעי ענק אורבניים מול אויב חלש יחסית כמו ב"חומת מגן". אף אחד לא מציע שיהיו גופים ביטחוניים שונים לכול מתאר שונה של עימות מזוין שמדינת ישראל עלולה להיקלע אליו. אבל רק במקרה של חיילים עם נשק ארוך אוטומטי, שמתמודדים מול אזרחים, לפעמים אזרחים שאפילו חמושים בנשק חם תקני, אתם מציעים שיעשה גוף בטחוני נפרד. לדעתי התפקיד של משטרת ישראל, צריך להסתכם במניעה ופענוח של פשעים ולשמירת החוק והסדר, כול עוד זה אינו דורש נשק שהוא יותר מאקדח. ברגע שנדרשת התערבות של מישהו עם M-16, או תבור, או משהו יותר עצמתי, תם תפקידה של משטרת ישראל ומתחיל תפקידו של צבא ההגנה לישראל. זה מה שצריך להיעשות לפי דעתי.

ציטוט:
אין זה אומר שהם לא יכולים לעשות תעסוקה מבצעית, אבל לא ננתק אותם מהיעוד האמיתי שלהם למשך שנה שלמה כי הם בדיוק תפסו 2 קווים ברצף כי אין מי שיתפוס קו.
גילוי נאות,
אני יכול להעיד שאני בסדיר, כמו רבים אחרים, נותקתי מהיעוד האמיתי שלי למשך שנה כדי לעשות 2 סבבי תע"מ שלא היינו מוכשרים אליו באמת (אל"ת של שלושה ימים זה כסתח, עם כל הכבוד), בסביבה שלא הכרנו, בתרגולות והוראות שהכרנו פעם ראשונה רק באל"ת.
מאידך, אם הייתי עושה את זה במשך 3 שנים, כולל נגיעה נרחבת בזה בטירונות ובאימון המתקדם, כנראה שהייתי "חייל איו"ש" מקצועי בהרבה.


יחידה שאומנה ללחימה בעצימות גבוהה סביר שגם תתאים ללחימה בעצימות נמוכה, אבל לא להפך. לכן אני מציע לסגור את מג"ב ולהקים עוד כמה חטיבות רגלים בצה"ל שיקבלו כוח אדם שמנותב כרגע למג"ב. אותם חיילים שיאומנו גם ללחימה בעצימות גבוהה וגם ללחימה בעצימות נמוכה יעשו עם גיוסם מסלול לוחם ותרגילים יחידתיים, ואחר כך גם תעסוקה מבצעית באיו"ש או בתחומי מדינת ישראל. אחרי סבב תעסוקה של חצי שנה, אולי שנה, יפסיקו לעשות תעסוקה מבצעית, יתאמנו עוד קצת ללחימה בעצימות גבוהה ואחר כך ישתחררו ויעברו למערך המילואים, כשהם מיומנים הן בלחימה בעצימות נמוכה והן בלחימה בעצימות גבוהה. בצורה הזאת נוכל להגדיל את היקפו של כוח המילואים שמתאים ללחימה בשני הסוגים, ויהיה לנו כוח מילואים גמיש יותר להפעלה. נכון לעכשיו חלק מהחיילים הרגליים במילואים מתאימים רק לאיו"ש אבל רק חלק גם מתאימים ללבנון ורצע"ז. אני מעדיף שכול הלוחמים הרגליים במילואים יתאימו לכול הזירות.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #150  
ישן 19-11-2018, 16:54
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
נשק לשוטרים
בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "לדעתי, לא נתת הסבר מדוע לא..."

ציטוט:
לדעתי, לא נתת הסבר מדוע לא טוב לתת לשוטרים נשק ארוך, כשצריך,

מאותה סיבה שלא נותנים להם מרגמות ומקלעים.
האמצעים האלה אמורים להיות מופעלים על ידי כוח אדם שמאומן בידי הממסד הצבאי, וכפוף לפירמידת הפיקוד הצבאית, גם אם הוא עוסק במשימות ביטחון פנים, בהנחה שמדינת ישראל לא צריכה יותר ממוסד צבאי אחד. אני לא בא ואומר שביטחון לאומי זה רק נשק. להפך. בתור אחד שמאמין שביטחון לאומי מושג לא רק על ידי שימוש בנשק, אלא גם על ידי גורמים נוספים כמו, מודיעין, דיפלומטיה ויכולת כלכלית, אני מאמין שהמאמץ הביטחוני לא צריך להיות באחריותו הבלעדית של הצבא. בעוד שאני מציע להכניס לאחריות הצבא את אנשי מג"ב החמושים ב M-16 , אני דווקא מציע להוציא מאחריות הצבא את רוב אנשי המודיעין של 8200 וחטיבת המחקר, שלרוב הם אינם נושאים נשק, ולהעבירם לאחריות גופים ממשלתיים אזרחיים.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #152  
ישן 20-11-2018, 15:52
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
זו שאלה של יחסי ציבור
בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "לא הבנתי מה הסיבה לדעתך כי..."

ציטוט:
מה רע כי שוטר בעת הצורך ישתמש במיקרו תבור או בm16....

אז אותו שוטר יהיה גם חייל צה"ל שעוסק במשימות ביטחון פנים במידה והוא נושא עמו M16.
כבר היום, חלק ניכר מחיילי צה"ל עוסקים במגוון משימות שאינן דורשות אפילו נשיאה של אקדח כמו סייבר, ומודיעין. שלא לדבר על חיל חינוך וגלי צה"ל. אז משימות שכן דורשות נשק אוטומטי ארוך לא תעשנה על ידי חיילים, אלא על ידי גוף שאינו חלק מצה"ל?

ציטוט:
אני חושב כי הצבא לא יודע לטפל בחסידיו של עוזי משולם, או לחפש את משאת מלחם המחבל מדיזנגוף.

הצבא צריך לדעת לטפל גם באיומים האלה. צה"ל צריך להיות מותאם ללחימה נגד אויב חמוש ומסוכן לא רק מחוץ לגבולות המדינה אלא גם בתוך גבולות המדינה. האמת היא שמבחינה מקצועית אין יותר מדי הבדל בין פעולה של הימ"מ בתוך הקו הירוק לבין פעולה של הימ"מ באיו"ש לבין פעולה של הימ"מ בגבול ישראל מצרים. לכן, בכול הגזרות האלו אותו ימ"מ לוקח חלק. הצבא צריך גמיש ביכולת הפעולה שלו. לפעול מול מגוון רחב של אויבים בעלי אג'נדות שונות במגוון רחב של מקומות, בתוך המדינה ומחוצה. הן כאשר האויב הוא אזרח זר והן כאשר הוא אזרח מדינת ישראל. החל מעוזי משולם, כולל משאת מלחם ועד איזה פסיכי בחיפה שתוקף קשישים עם מסור. אני נוטה להאמין שהצבא מעוניין להשאיר באחריותו את 8200, שרוב אנשיה בכלל לא צריכים נשק, ושמקבילותיה במדינות מערביות זרות הן אזרחיות, אך להשאיר את מג"ב כחלק ממשטרת ישראל, ממניע פסול. החשש ששימוש קטלני בנשק על ידי חיילי צה"ל נגד אזרחי מדינת ישראל יפגע בקודש הקודשים של צה"ל. יחסי הציבור שלו.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #154  
ישן 19-11-2018, 23:42
  dbe3 dbe3 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 05.02.18
הודעות: 369
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "[QUOTE]ניידת סיור עוברת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אספרסו קצר
במציאות כנראה שהשוטרים עם האקדחים צריכים לנסות להתערב במהירות למרות הנחיתות שלהם בנשק, או שיקראו לשוטרים נוספים כדי לתחום את האזור ויקראו גם לימ"מ עם הנשק היותר עצמתי שלהם. לדעתי הימ"מ צריכה לעבור להיות חלק מהצבא ולא מהמשטרה. כדי שהכוחות שחמושים בנשק אוטומטי ארוך יהיו זמינים למענה מהיר בתור הערים בעומק המדינה, זה דורש היערכות קבועה שלהם בתחנות בתוך העיר, אבל אותם משרתים חמושים צריכים להיות אנשי צבא ולא אנשי משטרה כחולה. גם כך, למיטב ידיעתי, נכון לעכשיו רוב השוטרים בניידות הם בלי נשק ארוך. אז אלה שהם עם נשק ארוך יהיו חיילים שכפופים לשרשרת הפיקוד הצבאית. ואלה שרק עם אקדחים יהיו חלק מהמשטרה הכחולה.

ידעתך לוקה בחסר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #157  
ישן 28-11-2018, 17:01
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 11,192
לגבי האימון המתקדם, גם אני חושב שזו טעות
בתגובה להודעה מספר 156 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "בניין הכוח והפעלת הכוח"

ויש הגיון רב בביזורו, כך שיבוצע כחלק מהשירות השוטף בתוך החטיבות,
במתקנים חטיבתיים בהם יתבצעו לחיילים שאינם בבט"ש, תוך התאמות לזירה הרלוונטית.
נראה שלפחות לגבי גדודי הגנת הגבולות (שהדגשים בהם שונים מאוד מלוחמים הצפויים לתמרן לשטח האוייב) הדבר יבוצע.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי אספרסו קצר
אני מאמין שחיילים דתיים וחיילות מהגדודים המעורבים לא בטוח שיסתדרו בבסיס משותף כזה.
להבנתי זו לא הייתה עיקר הבעיה. האימונים עצמם לא היו משותפים,
ופקודת השירות המשותף הייתה אמורה לתת לבעיות מענה.
עיקר הבעיות נותרו, כאשר גדודים מעורבים וגדודים שאינם מעורבים נאלצו לפרוס יחד מטעמים מבצעיים, והתבצעו חריגות מהפקודה.

אבל היו תלונות - שהמענה בפקודה ובעיקר הפרשנות עליו בבסיסי האימונים "חונקים" מדי.
למשל - תוצאה של השירות המשותף הייתה שבבסיס מעורב-אוכלוסיות, הבנות הוגבלו יותר במד"סים, ובלבוש החופשי ובכללי התנהלות בשעות הת"ש,
ומעבר לבסיס חטיבתי יכול לאפשר התנהלות חופשית יותר, עם פחות חיכוכים.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 28-11-2018 בשעה 17:07.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #158  
ישן 28-11-2018, 17:46
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
למה לבזר את האימונים?
בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "לגבי האימון המתקדם, גם אני חושב שזו טעות"

למה לבזר את האימונים?
במלחמה בעצימות גבוהה גולני, גבעתי ונח"ל יכולות למצוא את עצמן תחת אותו מפקד אוגדה.
בשגרה מפצלים את החטיבות ומכפיפים את הגדודים לחטיבות המרחביות.
כמה כבר שונה האימון המתקדם של חטיבות הרגלים השונות.
איחוד בסיסי האימונים לחיילים הרגליים לבסיס אחד גדול כמו שקורה בארצות הברית, יאפשר למפקדי החטיבות להתמקד בפיקוד על חטיבות לוחמות וישפר את הסטנדרטיזציה והלוגיסטיקה בהכשרת החייל הרגלי. אם זה היה תלוי בי אפילו הייתי עושה טירונות + מתקדם באותו מתקן לכול הכוחות המתמרנים קרקעית כמו רגלים, שריון והנדסה קרבית. כולם בתוך אותו בסיס. זה רק מצריך השקעה חד פעמית עצומה בלבנות כזה בסיס ענק.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #159  
ישן 28-11-2018, 19:22
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 11,192
בגלל שההשקעה היא בכיוון ההפוך
בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "למה לבזר את האימונים?"

אתה מרחיק את החיילים מהמקום בו הם נדרשים,
אז אתה צריך יותר חיילים בבט"ש - רק כדי שיהיו לך אנשים להקפיץ כשיקרה משהו.

החלופה היא לבזר את חלק מהמתקנים,
כך שחלק מהחיילים יעסקו בבט"ש,
וחלק מהחיילים באימון, עם יכולת להקפיצם מייד.
זה מצריך רק השקעה חד-פעמית - בניית מתקנים איכותיים בכל בסיס במקום לחסוך ולבנות פיל לבן יקר שירתק את הכח שלך לצד השני של המדינה.

ונכון - לפי התכנון החדש החטיבה ואפילו הגדוד יכילו את הכוחות המתמרנים,
אז כשגדוד אחד יבצע בט"ש,
השני גם יתאמן אימון איכותי,
וגם ישמש כעתודה למצב חירום,
והשלישי בכלל יהיה בבסיס חטיבה אחרת, ויתרגל שת"פ איתם, ולוחמה בזירה אחרת, עם דגשים אחרים...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #160  
ישן 29-11-2018, 18:48
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 470
אורגניות חטיבתית
בתגובה להודעה מספר 159 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "בגלל שההשקעה היא בכיוון ההפוך"

אורגניות חטיבתית
לפי מה שאתה אומר, חוץ מאשר במקרה של עימות בעצימות גבוהה, החטיבות לא אמורות לפעול כיחידות אורגניות. גדוד אחד בתעסוקה, גדוד שני באימון לבד, וגדוד שלישי באימון עם יחידה אחרת. אבל מכיוון שצה"ל גדל מאז 48 ויש לנו כבר לא פחות מ 5 חטיבות רגלים סדירות, לפי דעתי צריך שתהיינה אפילו יותר, אפשר לשדרג את המודל ולעבור למסגרות גדולות יותר. חטיבה שלמה בתעסוקה מבצעית, חטיבה שלמה באימון לבד, וחטיבה שלמה באימון עם יחידה אחרת. המפקדים והמפקדות (מלשון מפקדה) של החטיבות יעסקו בפיקוד על החטיבות בתרגילים ובמבצעים ולא בטירונות או באימון מתקדם. העניין פה הוא מה שכבר הבינו מזמן אבל לא מיישמים. הפרדה בין בניין הכוח והפעלת הכוח.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #161  
ישן 29-11-2018, 21:03
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 11,192
אין חוק שאוסר על מעל 3 גדודים בחטיבה
בתגובה להודעה מספר 160 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "אורגניות חטיבתית"

ונראה לי שההתמקצעות בזירה עדיפה על גנריות.

בזמן אימון חטיבתי - גדוד לא יישלח לחטיבה אחרת,
ואפילו יתוגבר עם גדוד מחטיבה אחרת שיהיה בכוננות.
למעט הגדוד שבתעסוקה - השאר יתמרנו חטיבתית ( או אפילו יארגנו תרגיל אוגדתי עם חטיבות מילואים).ציטוט:
במקור נכתב על ידי אספרסו קצר
המפקדים והמפקדות (מלשון מפקדה) של החטיבות יעסקו בפיקוד על החטיבות בתרגילים ובמבצעים ולא בטירונות או באימון מתקדם. העניין פה הוא מה שכבר הבינו מזמן אבל לא מיישמים. הפרדה בין בניין הכוח והפעלת הכוח.
בצה"ל יש הפרדה בין בניין והפעלת הכח,
ולא את זה צריך לשנות.
רק את הצורך להגיע לצד השני של המדינה כדי לעבור אימון זה.
אין סיבה לשנע את כל הגדוד - ולא רק את המדריכים,
עם אותה כפיפות ארגונית.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 07:32

הדף נוצר ב 0.97 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר