לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-12-2016, 19:41
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "צודק, טעות שלי. וכאן שאלה-"

כיוון שהתותח הצרפתי המקורי היה באורך 6 מ', ואילו התותח שהותאם לשרמן קוצר ל4.5 מ', הוקטן גם בית הבליעה של התותח. השרמן לא יכול היה לעמוד ברתע של מהירות לוע גבוהה של כ-1200 מ"ש. לכן הוקטנה מהירות הלוע של התותח ל1000 מ"ש- מהירות שאצילי התותח יכלו לעמוד בה. כתוצאה מכך הוקטנה גם כמות החנ"ה וממילא גם ניתן היה להקטין את התרמיל לגודל בית הבליעה. כתוצאה מכך היה צורך ביצור תחמושת יחודית לתותח הישראלי. תחמושת כאמור יוצרה בארץ.
יתרונו של התותח לעומת תותחים אחרים בזירה: לתותח פותח פגז מטען חלול יחודי, הבנוי ממטען בחלק פנימי, הקבוע בתוך קופסת המעטפת ע"ג מיסבים כדוריים. בראש המעטפת היו נחירים, שהזרימו אויר אשר סובב את המטען ע"ג המיסבים, בניגוד לכיוון סבסוב הפגז בעת תנועתו. כך, שבפועל, המטען נותר עומד על ציר הסיבוב. כתוצאה מכך לא נפגע אנרגית סילון הגז שיצר המטען החלול בעת היזימה- דבר שהגדיל בצורה משמעית את כושר החדירה של הפגז לעומת מקביליו מיוצבי הכנפונים. מהירות הלוע הגבוה יחסית הביאה לדיוק בפגיעות לטווח ארוך.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-12-2016, 13:03
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "תודה רבה ושאלה נוספת שלא ממש קשורה"

אכן בגדודי הטנקים של 67 היו בתקן 4 מחלקות של 14 טנקים כל אחת + טנק מגד וסמג"ד.
האמת היא שהיו כל מיני חטיבות שריון. החטיבה הממוכנת כללה גדוד טנקים אחד במבנה הזה. בחטיבות הטנקים היו בדרך כלל 2 גדודי טנקים כאלה, (דוגמת חטיבה 37) וגדוד הרמש. גדודי הטנקים כללו גם פלוגת חרמ"ש וסוללת דגם ד. וכן מחלקות סיור וחבלה. בקיצור, כל גדוד כזה היה חטיבה מוקטנת.
בפועל היו כל מיני חטיבות מוזרות. לחטיבה 7 היו 58 טנקי שוט בגדוד 82 ו66 טנקי מגח בגדוד 77. בגדוד 46, שהועבר לחטיבה 401 היו 51 מגחים ואילו בחטיבה 14 היה ערב רב של כלים: גדוד שוט עם 38 כלים גדוד שרמנים עם 3 פלוגות ועוד 20 טנקי AMX. למעשה, בפועל היחידות לא נבנו כל כך לפי תקן 4 פלוגות X14 לגדוד.
לקראת מלחמת יום הכיפורים נקבע ביחידות הטנקים הסדירות תקן אחיד של 3 מחלקות בנות 3 טנקים כל אחת טנק מ"פ סמ"פ. סה"כ 11. במפקדת הגדוד היו 3 טנקים בתקן- מג"ד, סמג"ד וקש"א. סה"כ 36 טנקים לגדוד. בחטיבה היו 3 גדודי טנקים. גדודי החרמ"ש יצאו מהתקן, אבל נותרו בחטיבות הממוכנות. איני זוכר את תקני הטנקים של היחידות הממוכנות של 73.

ישן 08-12-2016, 16:02
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "בהחלט"

פגז כימי הוא פגז שיכולת החדירה שלו מושתתת על עבודת החומרים שבתוכו. זאת בניגוד לחודרן קינטי, אשר יכולת החדירה שלו מושתתת על מהירות הגעתו למטרה בשילוב עם קשיות גבוהה מאוד, חתך קטן ככל האפשר ומשקל מירבי בתנאים אלה.
חפש באינטרנט "ח''ש חץ" או ח''ש מנעל" לעומת "חלול" או "מעיך", יש טונות של הסברים וסרטים והמדע שמאחוריהם. כמובן גם כאן בפורום.
כימי משמעו אנרגיה כתוצאה מתגובה כימית של חומרים לעומת אנרגיה קינטית.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 09-12-2016, 21:04
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "למה ה"חלולן" נחשב כתחמושת קינטית?...."

פגז חלול לא נחשב בטרמינולוגיה המקובלת לפגז קינטי. מתייחסים אליו כפגז "כימי" מכיוון שהוא מכיל חומר נפץ ומסתמך על תגובה פנימית כדי ליזום את הליך הפעולה. פגז קינטי הוא, כמקובל, פגז שאת אופן פעולתו ניתן להסביר כמעט במלואו על ידי חוקי הקינמטיקה הכי פשוטים שיש.

ישנו מעין מיתוס בקרב חובבנים שהפגז החלול חודר שריון בעזרת החום הרב שלו שממיס את השריון ועובר דרכו כאשר השריון "נוזלי" ומופחת ביכולותיו דרסטית. המיתוס הזה נפוץ בצורה די מדאיגה אני חייב לומר.
עיקרון הפעולה של החלול שונה מכך לחלוטין. הסיבה היחידה שמשתמשים בחומרים בעלי מוליכות מצויינת היא על מנת שהליינר יוכל בעצמו לקבל תכונות של נוזל וליצור זרם צר.

את יכולת החדירה מקבל הפגז החלול מעצם מהירותו העצומה. הקצה נע במהירות של עד 14 ק"מ לשנייה, וה"זנב" במהירות של עד 3ק"מ. כלומר החלק הכי איטי נע כמעט פי 2 יותר מהר מפגז ח"ש קינטי.

עיקרון החדירה הוא קינטי לחלוטין.
ישן 09-12-2016, 21:40
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
אין לי מושג על איזה מהמיתוסים אתה מדבר....
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "פגז חלול לא נחשב בטרמינולוגיה..."

יש גם מיתוס שטוען שהמטען החלול זה משהו שטס בתוך חלל הטנק מצד לצד....

עם זאת, יש אפקט אחד עליו מבוסס המטען החלול שעליו מבוסס החלולן, החלול וגם האר פי ג'י 7...הוא נקרא אפקט מונרו שנובע מהמבנה הגיאומטרי החרוטי של מטען החנ"מ שבתוך הקלע בסיוע הליינר שמכסה/מצפה את החרוט, המבנה הגיאומטרי יחד עם כוון יזימה שהוא לעבר קדקד החרוט יביא למירכוז/כווניות של גל הניפוץ הנע בחנ"ם ויצירת סילון צר של חומר לוהט הנע במהירות קדימה, מתיך נקב במיגון השריון ופורץ לחלל הפנימי של הטנק !

בעניין ה"מוליכות המצויינת" והפסקה הבאה:

..."את יכולת החדירה מקבל הפגז החלול מעצם מהירותו העצומה. הקצה נע במהירות של עד 14 ק"מ לשנייה, וה"זנב" במהירות של עד 3ק"מ. כלומר החלק הכי איטי נע כמעט פי 2 יותר מהר מפגז ח"ש קינטי.
"

אין לי (!) שמץ של מושג על מה אתה מדבר !

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 09-12-2016 בשעה 21:51.
ישן 09-12-2016, 21:53
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אין לי מושג על איזה מהמיתוסים אתה מדבר...."

יש פה פשוט אי התאמה בינינו בשימוש במושגים.
כמובן שהליינר, התוצר של פיצוץ הפגז בעל המטען החלול, חודר עקב אנרגיה קינטית. העניין הוא שתהליך החדירה קורה לחלוטין לא כתוצאה ממהירות מעוף הפגז כולו. הליינר מתפתח כפי שהסברת לבני, כתוצאה מפיצוץ המטען החלול. זה יקרה גם אם תיקח איזולירבנד ותדביק את המטען לדופן הרכב, או תניח אותו על ארגז תנובה הפוך.

פגז ח''ש או חודרן קינטי הוא פגז שלא מתרחש בו שום תהליך ניפוץ או פיצוץ על מנת ליצור חדירה. אלא- הוא נורה מהתותח במהירות ועשוי חומר כזה, שהמכה שהוא מכה במטרתו, על משקלו ומהירותו ותכונות החומרים מהם הוא עשוי מאפשרים לו לחדור ולעבור את השריון פנימה.

אז בחלול הרכיב החודר חודר בעזרת אנרגיה קינטית שנוצרה על ידי פיצוץ- תגובה כימית בפגז כשבגיע למרחק הנכון ביחס למטרה (יזימה לפי גביש פיאזו-אלקטרי וחוט או מה שזה לא יהיה).
בח''ש הרכיב החודר חודר בעזרת אנרגיה קינטית שנוצרה בזמן הירי עוד בתותח, והחודרן פשוט מוטח בכח אדיר במטרה ומבקיע דרכה בכח התנופה.

השוני הוא בדרך שבה מקנים את האנרגיה הקינטית לרכיב החודר ובהתנהגותו בזמן מעברו דרך השריון הנחדר.

עד כאן ההפסקה שלי מחיתולים והשכבות...

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 09-12-2016, 22:11
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

קראתי שוב ודעתי כדעתך בעניין השימוש השונה במושגים....
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "יש פה פשוט אי התאמה בינינו..."

כשמר צוק התכוון ל 14 ק"מ לשניה ב"חלקו הקדמי של הפגז" הוא כנראה התכוון ל"קצהו הקדמי של הסילון שנוצר" ואילו ה 3 ק"מ לשניה לקצהו האחורי של הסילון שם נוצר מה שמכונה "סלאג", אותו אלמנט נחושת שלעיתים סותם את הנקב שיצר הסילון והרבה פעמים נראות ממש "מריחות" שלו על שפתי הנקב המדובר....
בכל אופן, שוב, תחמושת חלולה נחשבת בהחלט לתחמושת העושה שימוש באנרגיה כימית לצורך יצירת אפקט החדירה ולא קינטית!
כך זה מופיע בכל הספרות שלפחות אני מכיר, זה נלמד ככה בכל הקורסים שלפחות אני עברתי וזו החלוקה השגורה לפחות במסגרות בהן אני נמצא ופועל !

ישן 09-12-2016, 22:48

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "קראתי שוב ודעתי כדעתך בעניין השימוש השונה במושגים...."

נכון, אבל כוונתי הייתה שההליך הכימי אליו מיוחס השם CE(Chemical Energy) הוא רק ההליך שמתרחש בטרם פגיעת הסילון בשריון. יש לפגז החלול את יתרון הטווח, שכן יכולת החדירה שלו כלל לא מושפעת ממהירות מעוף הפגז.

בתגובה לציטוט שהבאת בתגובה קודמת, לא נוצרת שום פעולת התכה. זאת ניתן להבין ע"י בדיקת סימני חדירה.
המהירות הגבוהה בשילוב עם עובי הסילון הנמוך, הם אלה שיוצרים אפקט כל כך הרסני שמסוגל לחדור מטרים של פלדה. הבעיה היחידה כמובן היא שיש שיטות מאוד פשוטות יעילות לפיזור הסילון וכתוצאה להפחתת המסה של הסילון על נקודה מסויימת. בגלל זה פגזי ח"ש קינטיים רגילים יכולים לחדור הרבה יותר שריון מרוכב אבל הרבה פחות פלדה.
ישן 10-12-2016, 13:41

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מסקרן אותי מאוד לדעת איזו מילה תבחר במקום ״התכה״....."

אגיב קודם לשורה השנייה: את זה הבהרתי בתגובות קודמות. אני מסכים עם ההחלטה לקרוא לפגז חלול כבעל אנרגייה כימית מעצם תלותו בפעולה כימית כדי ליזום את פעולתו העיקרית, ואי-תלותו במהירות הפגז אלא תלות במהירות הסילון שנוצר בתופעה פנימית.
כלומר, אופן הפעולה פה הוא ריכוז האנרגייה מהחנ"מ לנקודה אחת ע"י ליינר.

אני לא אבחר במילה כדי לתאר את התהליך, מכיוון ש"אנרגיה קינטית" לא מספקת בשבילך. אבל אולי אני יכול להשתמש במונח "אנרגייה כימית", לפחות לפי הגדרתך, כדי לתאר את אופן הפעולה של פגזי ח"ש קינטיים? בעת פגיעה בשריון ובמהלך החדירה, החיכוך העז בין הקלע לשריון יוצרים טמפרטורה שגם היא מספיקה כדי ליזום התכה של חלק מהמתכות בשריון. ואם נהיה ספציפיים ונדבר על פגזים מבוססי אורניום (בשימוש ארה"ב, צרפת, רוסיה), הרי בעת התנפצות הפגז על מעטה השריון עקב זווית פגיעה לא מתאימה (בדרך כלל מעל 82°), ניתזים רסיסים בטמפרטורה מאוד גבוהה על הטנק, מה שעלול לחסום פתחים או להרוס אופטיקה.

אם פגזים חלולים היו באמת מסתמכים בצורה כלשהי על התכה, הרי ניתן היה בקלות רבה לנטרל אותם מבלי להסתמך על שריון עבה. שיטות ההגנה נגד רש"ק חלול, באופן מאוד לא מפתיע, כמעט זהות לאלו הנדרשות להגנה נגד פגזי ח"ש קינטיים. אם תרצה אפרט עליהן בתגובה נפרדת.
ישנם חומרים שניתן לעשות בהם שימוש, שהם לא מוליכים ובעלי נקודת התכה גבוהה מאוד, וכך לחסוך בהרבה מאוד נפח ומשקל. אבל זה פשוט לא קורה.

ישנה עוד דרך שבה אוכל להסביר את זה: הקטלניות של הרש"ק החלול מושגת ע"י תהליך שנקרא באנגלית spalling, רסיסים רבים שניתקים מהשריון במהירות גבוהה וזורעים הרס בטנק, בזמן שהסילון התפזר לו. לו היה נעשה שימוש רק בטמפרטורה הגבוהה של הליינר בסילון, לא היו נוצרים רסיסים, ועוד בטרם הייתה אפילו חדירה מלאה.
חשבת פעם כיצד יוצא מצב שטיל קורנט או מטיס, מצליחים לפגוע במטרה הרבה יותר קשה מאשר לדוגמה סאגר או PG-7, אפילו אם כולם מצליחים לחדור את השריון?
התשובה היא ליינר כבד יותר ומהירות גבוהה יותר.
ישן 10-12-2016, 16:30
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

מר צוק, אין לי שמץ של מושג מאיפה אתה קורא את התיאוריות האלה!
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אגיב קודם לשורה השנייה: את זה..."

אין לי מושג מאיפה אתה מביא מושגים (ע"ע "מוליכות" ואחרים)....
כל תשובה שלך מצריכה קריאה חוזרת שוב ושוב רק בכדי לנסות ולהבין למה אתה מתכוון... (כן, כנראה שההבנה שלי היא הבעייתית כאן)...
אל תנסה לשייך את דברי לעניינים אחרים דוגמת "קלעים הפועלים באנרגיה קינטית"....

לקחת את דברי ולהשתמש בהם כדי לעשות הקבלה דוגמת זו:...."אבל אולי אני יכול להשתמש במונח "אנרגייה כימית", לפחות לפי הגדרתך, כדי לתאר את אופן הפעולה של פגזי ח"ש קינטיים? בעת פגיעה בשריון ובמהלך החדירה, החיכוך העז בין הקלע לשריון יוצרים טמפרטורה שגם היא מספיקה כדי ליזום התכה של חלק מהמתכות בשריון. ואם נהיה ספציפיים ונדבר על פגזים מבוססי אורניום (בשימוש ארה"ב, צרפת, רוסיה), הרי בעת התנפצות הפגז על מעטה השריון עקב זווית פגיעה לא מתאימה (בדרך כלל מעל 82°), ניתזים רסיסים בטמפרטורה מאוד גבוהה על הטנק, מה שעלול לחסום פתחים או להרוס אופטיקה. " זה להוציא דבר מהקשרו (ומאיפה צץ עכשיו נושא ה D.U רק אלוהים יודע)!

אולי הוא גם ידע להסביר מה הכוונה מאחורי המשפט העלום הזה:..."ישנם חומרים שניתן לעשות בהם שימוש, שהם לא מוליכים ובעלי נקודת התכה גבוהה מאוד, וכך לחסוך בהרבה מאוד נפח ומשקל. אבל זה פשוט לא קורה."

סתם רק לצורך הדוגמה לכך שלא ממש נראה לי שאתה מכיר את התהליך (מה שלא מונע ממך להמשיך להתווכח):

... "שנה עוד דרך שבה אוכל להסביר את זה: הקטלניות של הרש"ק החלול מושגת ע"י תהליך שנקרא באנגלית spalling, רסיסים רבים שניתקים מהשריון במהירות גבוהה וזורעים הרס בטנק, בזמן שהסילון התפזר לו."...

"הסילון התפזר לו"????... אם הסילון מתפזר לו (כדבריך), איך בבקשה תסביר את העובדה שבהרבה מאוד מקרים הסילון חודר בעד המיגון וממשיך בדרכו לרוחב חלל הטנק ופגיעתו ניראית בבירור בדופן הפנימית הנגדית?... איך זה מסתדר עם הקביעה שלך על כך שהסילון "מתפזר לו"?.....

אתה יכל להמשיך להתעקש ולנסות לכפות את התיאוריה שלך על מה שקורה בפועל, זה בסדר...
לעשות סלט שלם ממושגים ותיאוריות שכל קשר ביניהן למציאות הוא קלוש ותלוש...
עובדתית, כנראה שכל מי שממנו למדתי הוא כנראה כדבריך... "חובבן" וש"חובבנים"מועסקים במקומות שאחראיים על חלק עיקרי ממה שמפותח כאן בארץ... אולי זה סוד הקסם.

ישן 10-12-2016, 17:26
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אני מבין שהבעיה פה היא אורך..."

אולי הכנסת הטונגסטן לחרוט שיהפוך לליינר היא שגורמת לחדירת-יתר שאופיינית לטילים מודרניים, אשר בסרטי פגיעות שלהם רואים יציאת חלק מהליינר מצידה השני של המטרה. עד כה ראיתי את זה בסרטים בהם המטרה היתה כלי ישן עם שריון יצוק בלבד, או בתוספת מיגון ראקטיבי.

ואגב spalling, תופעה זו מתרחשת גם עם פגיעת חודרנים קינטיים. למעשה כאן היא הרבה יותר חשובה כי כי הליינר עצמו הוא נוזל רותח על סף פלסמה אולי, שמתבדר עם יציאתו מהמיגון במידה משתנה ובעצמו מזיק בחלל הכלי, גם ללא הspalling.

נערך לאחרונה ע"י רגב06 בתאריך 10-12-2016 בשעה 17:29.
ישן 10-12-2016, 22:37
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אולי הכנסת הטונגסטן לחרוט..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
אולי הכנסת הטונגסטן לחרוט שיהפוך לליינר היא שגורמת לחדירת-יתר שאופיינית לטילים מודרניים, אשר בסרטי פגיעות שלהם רואים יציאת חלק מהליינר מצידה השני של המטרה. עד כה ראיתי את זה בסרטים בהם המטרה היתה כלי ישן עם שריון יצוק בלבד, או בתוספת מיגון ראקטיבי.

ואגב spalling, תופעה זו מתרחשת גם עם פגיעת חודרנים קינטיים. למעשה כאן היא הרבה יותר חשובה כי כי הליינר עצמו הוא נוזל רותח על סף פלסמה אולי, שמתבדר עם יציאתו מהמיגון במידה משתנה ובעצמו מזיק בחלל הכלי, גם ללא הspalling.

יצא לי לראות סרטון של אבראמס נחדר מצד לצד על-ידי rgp-29, ועוד סרטון שבו רואים רק צד אחד של הטנק, אבל המתכת בחור פונה כלפי חוץ, כך שכנראה גם זה "פצע יציאה" שמעיד על חדירה מצד לצד.

ישן 10-12-2016, 18:33
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

טוב, א היה לי ספק, עכשיו כבר אין !
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אני מבין שהבעיה פה היא אורך..."

אם את הסיבות לחדירות שמנית היית מייחס לחודרן קינטי דהיינו, מהירות, שטח פנים קטן ( כן, "עוביו הקטן מאוד"= בשפה אפעס... "קצת" יותר מקצועית - "שטח פנים קטן").... ומסה, אזי בכך באמת תשפיע על כושר החדירות, אלא מה שאתה כנראה עושה זה פשוט לשכתב מושגים שאינם קשורים לצרכי הצדקת התיאוריה שלך, חבל מאוד שניחא אתה טועה ומתעקש על כך אך גם מטעה !
אתה מעתיק מאיפה שהוא את מה שאני כותב עכשיו כאן בהמשך רק שכנראה התבלבלת ותחת "מטען חלול" מנית את מה שמתייחס בפועל לתחמושת קינטית, אז הנה החלוקה הנכונה:

כושר החדירה של חודרן קינטי תלוי בשלושה גרמים עיקריים:

1. מסה
2. שטח פנים קטן ככל הניתן (לכן החדירות עם השנים גדלה עקב המעבר לתחמושת הח"ש - מנעל).
3. מהירות.

כשר החדירה של מטען חלול תלוי בלא מעט גרמים כשביניהם:

1. סוג החנ"מ/ אופן הופעתו ברש"ק וההומוניות שלו..
2. תצורת הליינר ורציפותו דהיינו, ללא סדקים/עובי אחיד/סימטריות וכו'...
3. שמירה על מה שנקרא "STAND OFF" אופטימאלי מהמטרה בעת יזימת החנ"מ שברש"ק החלול (STAND OFF אופטימאלי נאמד לרוב בכ 5 - 4 קטרים של מפתח הליינר דהיינו כדור 105 מ"מ חלול זקוק למרחק של כ 42 ס"מ מהמטרה כדי להשיג יכולת ניצול אופטימאלית של הסילון שנוצר, לכן יש לקלע את אותו "חוטר" שעקב אילוץ אינו באורך המלא ).

לא עברו לליינרים "כבדים", ליינרים מזה עשורים מיוצרים מנחושת למעט פריטים רוסיים ממשפחת האר.פי.ג'י להם ליינר שמרכב מאחוז מסוים של נחושת עם אלמנטים נוספים מה שמקנה לו גוון אפרפר!
גם ליינר טיל הקורנט, טיל הגיל ואחרים...עשוי נחושת!!!
טונגסטן לשימוש כליינר זה דבר שלא קיים ואם כן אז מדובר במשהו איזוטרי לחלוטין! אתה כנראה לא ממש יודע מה הדרישות מחומר כדי שישמש כליינר... לא יפתיע אותי!

בקיצור מר צוק, צא ולמד במקום להטעות ולהתעקש על תאוריות וגיבובי מושגים.

ישן 10-12-2016, 20:31
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

"רגב"....
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אנ, יופי, עכשיו גם אני לומד...."

במהלך השנים בוצעו המוני ניסויים, בחנו לא מעט חומרים ואף יושמו כמה מהם פה ושם (כולל מטען חרוטי אמריקאי שכונה למיטב זכרוני M2 A3 שכלל ליינר מ.......... זכוכית!!!
אז מה?.... אז היה...
זה ממש לא מעיד על הכלל ועל המקובל בכל העולם! ליינרים מנחושת היו ונותרו המובילים בתחום כול בפריטי התחמושת המתקדמים ביותר, אם יש משהו אחר אז זה ממש נדיר וספציפי למטרות מסוימות.

יש שיפורים תמידיים בתצורת הליינרים, בסוגי החנ"מ אולי גם בתצורות של הרש"ק עצמו...אבל ליינר נחושת הוא הנפוץ ביותר ובגדול.

ורק כדי לסבר את האוזן, יש כמה וכמה דרישות בסיסיות ממתכת כדי שתשמש כליינר ביניהן:

1. משקל סגולי גבוה יחסית.
2. אלסטיות (כמה שפחות פריכות - ע"ע טונגסטן).
3. על הליינר להיות אחיד ללא פגמים כגון סדקים, עוותים וכו.
4. כמובן שעלות הנה גם מרכיב חשוב מאוד.

מכאן שנחושת הייתה ונותרה המועמדת הטובה שעונה לכל הדרישות הללו ואחרות...

אגב, זהב הוא חומר מצויין למטרה זו...אבל כנראה שמעט יקר מדי...

ישן 10-12-2016, 21:49

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מרוב שאתה "מפשט" לא נשאר דבר ללהתדין עליו !"

מניתי כך, מכיוון שרציתי לפשט את זה בשבילך.
קודם אתה משתלח עליי בגלל שאני מסביר את זה במפורט מדי, ועכשיו בגלל שאני מסביר במפושט מדי?
במקום להעביר ביקורת על הרטוריקה שלי, תנסה לפחות להבין מה אני מנסה לומר, בגלל שאתה מדבר על דברים שונים לגמרי.

כמובן שאת הרשימה הזו אפשר להדביק גם לחודרן קינטי. כי זה בדיוק מה שמגדיר חדירה לפי אנרגיה קינטית.
אבל אם נסתכל על חודרן קינטי יותר לעומק ומה דרוש ממנו שיחדור כמות מירבית של שריון, אז הרשימה הזאת ממש לא מספקת. ולעתים אף לא נכונה.
אז אם הייתי גם מנסה להתחכם, הייתי שואל אותך למה אתה מנסה להדביק את הרשימה הזאת לחודרן קינטי.

המרחק שבו יש ליזום את הרש"ק לא קשור לחלק בו מתחילה החדירה. הוא רק קובע באיזה מצב יהיה הסילון לפני שיתחיל לחדור. שים לב, זהו פרמטר חשוב אבל מדובר פה בתהליך שלא קשור לזה עליו אני מדבר.
הומוגניות הרש"ק (אני מניח ש"הומניות" הייתה שגיאת כתיב) ואחידות הליינר וחוסר פגמים בכלל המערכת גם לא קשורים, מכיוון שפה כבר מדובר על צמצום טווח הערכים (של כושר החדירה) לרש"ק נתון. תמיד יש התחשבות בפרמטרים האלה, אבל לא אלה קובעים את כושר החדירה האופטימלי של הרש"ק, אלא רק על עד כמה קרוב יהיה כושר החדירה במציאות לתיאוריה.

והדו"ח שנתתי, הוא בתגובה לרגב, רק כדי להראות אילו חומרים נבחנו.

בשורה התחתונה:
זכותך לחשוב שאני טועה ומטעה, וזכותי לחשוב שמטען חלול לא מסתמך על התכת שריון.
ישן 10-12-2016, 22:13
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

אני מעביר ביקורת על הריטוריקה שלך מהסיבה הפשוטה והיא...
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "מניתי כך, מכיוון שרציתי לפשט..."

שלצורך הסבר על תהליך שכדי להסבירו נעשה שימוש במונחים מקצועיים שגורים אתה משמש במונחים מעולמות תוכן אחרים ואז גם מתפלא שאתה לא מובן...
זה כמו שאני אדבר לצורך העניין עם המוסכניק שלי על גיר אוטומאטי לרכב במונחים של קונדטוריה!

ולעצם דבריך:

..."כמובן שאת הרשימה הזו אפשר להדביק גם לחודרן קינטי. כי זה בדיוק מה שמגדיר חדירה לפי אנרגיה קינטית. (לא, לא "להדביק" ולא "גם" לחודרן קינטי אלא רק לחודרן קינטי) אבל אם נסתכל על חודרן קינטי יותר לעומק ומה דרוש ממנו שיחדור כמות מירבית של שריון, אז הרשימה הזאת ממש לא מספקת (לכן רשמתי - "שלושה גורמים עיקריים" ולא רק שלושת אלה). ולעתים אף לא נכונה ("לעיתים לא נכונה"? מתי היא כן נכונה ומתי היא לא נכונה בדיוק? אשמח להעשיר את ידיעותי)."

הלאה...

..."המרחק שבו יש ליזום את הרש"ק לא קשור לחלק בו מתחילה החדירה. הוא רק קובע באיזה מצב יהיה הסילון לפני שיתחיל לחדור (הסילון יהיה במצב של סילון אלא אם נרחיק את הרש"ק משמעותית מהמטרה אז הסילון יתחיל להפרד לטיפות והמרחק מהמטרה מה שמכונה STAND OFF חשוב מאוד ומשפיע מאוד על כושר החדירה של הסילון, לא יודע איפה קראת שכתבתי מה שאתה כביכל טוען שכתבתי) . שים לב, זהו פרמטר חשוב אבל מדובר פה בתהליך שלא קשור לזה עליו אני מדבר.
הומוגניות הרש"ק (אני מניח ש"הומניות" הייתה שגיאת כתיב)
(נכון, מצטער) ואחידות הליינר וחוסר פגמים בכלל המערכת גם לא קשורים, מכיוון שפה כבר מדובר על צמצום טווח הערכים (של כושר החדירה) לרש"ק נתון (אפשר את זה גם בעברית?) . תמיד יש התחשבות בפרמטרים האלה (רגע...אז קשור או לא קשור?.. זה כבר מתחיל לסתור את עצמו), אבל לא אלה קובעים את כושר החדירה האופטימלי של הרש"ק, אלא רק על עד כמה קרוב יהיה כושר החדירה במציאות לתיאוריה (מה??????) ".
אחדד שוב - כושר החדירה של מטען חלול נקבע על פי לא מעט פרמטרים ביניהם:

1. סוג, הומוגניות וצורת הופעת החנ"מ שבמטען.
2. תצורת הליינר, שלמותו והחומר ממנו הוא עשוי.
3. יזימת המטען החלול מכוון קדקודו ובאופן סימטרי.
4. קיום של STAND OFF אופטימאלי ככל הניתן בין קצה החרוט למטרה.
5. על הקלע להיות כמה שפחות מסוחרר בעת המעוף.
6. מהירות הקלע (אסור שיהיה מהיר מדי).
7. רצוי כמובן שיהיו לסילון כמה שפחות מכשולים והפרעות בדרכו (לכן חלק ניכר מתחמושתו הנ"ט חלול כגון טילים, בנויים באופן כזה שכרטיסי אלקטרוניקה ורכיבים נוספים הם היקפיים עם חור עגול במרכזם).

ויש עוד...

ובהקשר לכך:

...:זכותך לחשוב שאני טועה ומטעה, וזכותי לחשוב שמטען חלול לא מסתמך על התכת שריון."

(זכותך המלאה, רק שחבל להטעות אחרים עם התיאוריות האלה...)

ישן 10-12-2016, 23:07

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני מעביר ביקורת על הריטוריקה שלך מהסיבה הפשוטה והיא..."

טוב, את דעתך בנושא זה לא אשנה, אז לפחות ארחיב כבקשתך בנושא חודרנים קינטיים ומדוע חלק מהפרמטרים לאו דווקא מבטיחים כושר חדירה מוגבר.

1)מסה - פה אין ויכוח. מסה תמיד תעזור. הלאה.

2)מהירות - פה הבעיות מתחילות במהירויות גבוהות מדי. אצל חודרן 120ממ בעל יחס אורך לקוטר 30:1, החודרן מתחיל לאבד כושר חדירה לאחר שעובר את רף ה-2000מ"ש. טיפה יותר נגד מטרה יותר קשה.
אצל חודרנים בעלי אותם הפרמטרים אך מאורניום מדולדל, הרף הוא 1,800מ"ש.

ההסבר שניתן לתופעה הזאת, הוא שהכוח ההדדי שמופעל על החודרן יוצר בעת החדירה סדקים בחודרן ומקל על ניפוצו ועצירתו, עד כדי מצב שהחודרן מתחיל להינזק יותר מהשריון.
היו בעבר פרוייקטים לתותחים בקוטר 140 או 152ממ וכיום גם תותח 130ממ. אך אלה מתמודדים עם הבעיה ומצליחים לקבל כושר חדירה מוגבר בזכות הקוטר הגבוה יותר.

3)שטח פנים - מתקשר גם עם הנקודה הקודמת. ישנו שטח פנים מינימלי הדרוש על מנת שהחודרן לא יאבד את כושר החדירה, מסיבות הדומות לנקודה הנ"ל (למנוע ניפוץ החודרן) בעיקר נגד מטרות בעלות שריון מרווח (spaced armor) או שריון נפיץ, למרות שנגד שריון נפיץ משתמשים בעיקר בקצה פלדה רכה.

4)לא עיקרי כמו הפרמטרים הנ"ל, אבל חשוב לזכור שחודרני אורניום הם בעלי מהירות אופטימלית של 1,600מ"ש (האחרונים בסדרת M829 האמריקאית כולל ה CHARM הם בעלי מהירות של 1,555מ"ש) בזמן שחודרני טונגסטן בעלי מהירות אופטימלית של 1,800מ"ש, ויהיו בעלי יכולות דומות במהירויות הללו אפילו אם שאר הפרמטרים זהים לחלוטין.
ישן 11-12-2016, 21:13
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

מודה על ההסברים, עם זאת....
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "טוב, את דעתך בנושא זה לא..."

שוב אין סתירה בין מה שציינתי מבחינת הדרישות העיקריות מחודרן קינטי !

בעניין המהירות - ברור שמהירות גבוהה מדי כך גם נמוכה מדי היא בעייתית - לכן כשנגשים לתכנון התחמושת דואגים שהפריט ישיג את המהירות הנחוצה וכך בעניין שטח הפנים !

זה כמו שתגיד לי שטיל נ"ט הוא לא אמל"ח הכי יעיל נגד טנקים כי אם המהירות שלו תהייה גבוהה מדי זה יפגע בכושר החדירה של הרש"ק שלו ואם לא יהיו לו כנפונים הוא בכלל לא יגיע למטרה.... או לחליפין, כדור 5.56 יכל להיות מאוד בעייתי ולא בטיחותי אם כמות האבש" בו תהייה גבוהה מדי ולא יעיל אם היא תהייה נמוכה מדי (בצירוף של נתוני צפיפות ומשקל על מנת לשוות לעניין מראה מדעי)....

ושוב... מסה, שטח פנים ומהירות הם לושת הפרמטרים העיקריים המשפיעים על כושר החדירה של חודרן קינטי ואני מאמין שמי שמפתח חודרן קינטי ידאג לפתח אותו על פי נוסחאות ידועות בכל הקשור לכך.

ישן 11-12-2016, 22:58
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

מדוע להתעלם מהאנלוגיה? למה?..... היא שגויה במשהו?
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אני אתעלם מהאנלוגיה... כיום..."

תודה על ההפניה לאתר ועל הנוסחה... אלא שלא ממש ברור לי איך היא כזאת מקובלת בה בשעה שאתה כותב את זה: ...״הבעיה היא, שלמרות שהנוסחה הזאת היא המקיפה ביותר והמדויקת ביותר, ישנה כמות נכבדת של פרמטרים שאי אפשר להתחשב בהם בנוסחה, שהם לרוב יוצרים שינויים די משמעותיים המאפיינים דורות מסויימים של פגזי ח"ש קינטיים.״

משהו בלוגיקה לא ממש מסתדר לי ... אבל שוב.... זה קורה לי לא מעט במהלך הדיון הזה אתך במהלכו אתה מתאמץ להביא בכל מחיר טיעונים והוכחות לתיאוריות שבמקרה הטוב לא מדוייקות.... מעניין לאילו מחוזות עוד נגיע ....

ישן 11-12-2016, 23:20

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מדוע להתעלם מהאנלוגיה? למה?..... היא שגויה במשהו?"

האנלוגיה שלך לדעתי שגוייה. אני לא אמרתי שפגזי ח"ש קינטיים אינם טובים בגלל בעיות של מהירות, או בעיות של מציאת שטח פנים אופטימלי.
אמרתי פשוט שהעקרונות האלה לא אבסולוטיים, והגדלת המהירות או הקטנת שטח הפנים ללא כל הגבלה, לאו דווקא יובילו לביצועים טובים יותר (אם כי מדובר פה שוב לרוב במקרי קיצון).

הנוסחה הזאת מקובלת מכיוון שהיא הכי קרובה למציאות כרגע. איתה ניתן למצוא כושר חדירה בתנאי מסויים שאותו ניתן לקחת כנקודת ייחוס.
אני אשתמש בדוגמה העיקרית להמחשת הבעיה:
לא ניתן לחשב חדירה במקרה של נורמליזציה אחת או יותר. למרות שטכנולוגיית השריון התפתחה במהלך השנים בקצב מהיר, העקרון שמאחורי השמדת הפגז נשמר זהה - נורמליזציה.
הנורמליזציה היא תכונה שניתנה ושופרה אצל פגזי ח"ש עם השנים כדי להתמודד עם משטחים משופעים. לדוגמה פגז הפוגע במשטח המשופע ב70°, יתנהג כאילו פגע במשטח בשיפוע 65°, ובכך יפחית משמעותית את העובי הפיזי שהוא צריך לחדור.
אך מספר רב של נורמליזציות, שניתן להשיג ע"י מספר רב של פלטות מרווחות זו אחר זו בזוויות שונות, יגרום לעיקום ולהתנפצות הפגז ולעצירתו.

למרות שבשיטה כזו השתמשו במשך עשרות שנים, נקודת הייחוס, לפחות לעכשיו, תישאר משטח אחיד.
ישן 12-12-2016, 10:19
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

נו, אז אני באמת שם לב שזה עקבי... לקחת את דברי ולעצב אותם בהתאם לצורך...ניחא.....
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "האנלוגיה שלך לדעתי שגוייה...."

אינני מתכוון להעמיק את הדיון בעניין תחמושת קינטית כאן שהרי לא זה נושא האשכול מלחתחילה.... מבחינתי שוב, לא משנה כרגע איזו נוסה כן איזו נוסחה לא... יש שלושה פרמטרים עיקריים )"עיקריים" זה לא אומר שהם היחידים( שמשפיעים על כשר החדירה וזו עובדה! להזכירך....נושא האשכול היה אם קלע חלול משתייך לקבוצת התחמושת נ" ט מבוססת אנרגיה כימית או קינטית.... גם שם אני עדיין איתן בדעתי על סמל עובדות קיימות בפועל ולא על תיאוריות איזוטריות יותר או פחות.....

ישן 09-12-2016, 15:46
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "כתבת את זה לי או למישהו אחר?..."

כתבתי בתגובה לקגנס שהתענין. אין לי שום יומרות לדעת מה אתה יודע.

למיטב ידיעתי, נכון לעדכון האחרון שאני מכיר מלפני איזה זמן, החלולן אינו פגז קינטי, אלא מתבסס באופן כמעט בלעדי על אנרגיה כימית לצורך חדירה. האנרגיה הקינטית משמשת רק להביא אותו מהתותח למטרה.
אבל שוב- אין לי יומרות, ומי שמעודכן מוזמן לעדכן במגבלות בטחון מידע (בטחון כוחותינו).

נערך לאחרונה ע"י רגב06 בתאריך 09-12-2016 בשעה 15:50.
ישן 20-06-2017, 19:01
  HSI HSI אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.11.16
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תחמושת שרמן 75 מ"מ"

כדורי 75 מ"מ שרמן (מצבא לבנון החופשית של מייג'ור חדאד, שהפך אח"כ לצד"ל) שלל בידי המחבלים בלבנון, אפריל 1977

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

0:01: מהם הכדורים משמאל, שצבעם ירוק בהיר עם פס אדום?
0:21: ח"ש בעל כיפה בליסטית (APBC) מדגם 75 POT 51.
0:30: ארגז תחמושת עשן מתפוצץ. כנראה כדור הנפיץ-זרחן המופיע בחוברת הנ"ל. מה פירוש ראשי התיבות מ"י?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי HSI
בחיפוש בפורום מצאתי את אשכול זה, בו מופיעה חוברת משנת 1960 המפרטת את סוגי התחמושת 75 מ"מ בשרמן M-50. מוזכרים 2 סוגים שונים של ח"ש, בנוסף לנפיץ ולזרחן. בסה"כ בטן של 62 כדורים.

סרטון נוסף, מאוגוסט 1977, בו מופיע החל מ-0:52 טנק שרמן M50 שהושמד וצריחו הועף:

ישן 22-11-2022, 22:44
  HSI HSI אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תחמושת שרמן 75 מ"מ"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי HSI
להבנתי, אחרי מלחמת ששת הימים פותח גם כדור חלול לשרמן M-50 על מנת שיוכל לחדור טנקי T-54/55, שכן במקור התותח תוכנן לחדור T-34.

בראיון המצורף מטה מספר יעקב רמות על חוסר היכולת של כדורי ה-75 מ"מ לחדור את טנקי האויב. לדבריו החל מ-23:57 בראיון, ירה 20 כדורי תותח על T-62 מבלי לחדור. מציין כדורי ח"ש ומעיכים, אך לא מוכר לי מעיך 75 מ"מ צרפתי בצה"ל. לא מציין חלולים.
רמות שירת כקצין בפלוגת טנקי M-50 בגדוד 226 של חטיבה 11. חטיבה זו לחמה בגזרת קנטרה מול דיוויזית חי"ר 18 המצרית, שתוגברה בחטיבת השריון העצמאית 15, אשר הפעילה כידוע טנקי T-62.

בתקופת המלחמה, גדודי השרמן בחטיבות הממוכנות הורכבו מ-3 פלוגות טנקי M-51 ופלוגת M-50 בודדת, כך שצרכו הן תחמושת 105 מ"מ צרפתית והן 75 מ"מ (כך נכתב גם כאן באשכול בעבר). לעומתם, הגש"פים הורכבו מ-4 פלוגות M-50.

נערך לאחרונה ע"י HSI בתאריך 22-11-2022 בשעה 23:02.
ישן 02-03-2021, 19:52
  HSI HSI אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "בשוט מטאור היה מקום ל69 פגזים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דוד שמואל
בשוט מטאור היה מקום ל69 פגזים (נדמה לי שבמרק 8 היו 70 לא יצא לי להיות עליו) בשוט קל 72. צריך לזכור שהיה סידור אחיד של תחמושת לפי הפק"ל אבל מבנה הבטן יכל להשתנות לפי המשימה הספציפית כפוף לכך שלא כל פגז ייכל להכנס לכל מתקון. בד"כ החשים התאימו כמעט לכל מקום.

בסרטון המצורף, שפורסם ע"י יד לשריון, מופיעים ב-0:18 איורים המתארים את ארגון התחמושת בטנק השוט. המידע תואם את שכתבת וממנו עולה כי הרכבי הבטן היו:

20 לטראות - 64 כדור: 40 ח"ש, 21 נפיץ, 3 עשן.

105 מ"מ סימן 5 - 69 כדור, מהם 10 תורניים: 28 ח"ש, 9 חלול, 29 מעיך, 3 עשן.

10 הכדורים התורניים: 3 ח"ש ו-3 חלול בצריח, 2 מעיך ו-2 עשן מתחת לתותח.
באיור מסומנים תאים המתאימים רק לכדורי ח"ש. בנוסף נכתב כי ארגון התחמושת בסימן 8 מפורט בנפרד.

נערך לאחרונה ע"י HSI בתאריך 02-03-2021 בשעה 19:55.
ישן 14-07-2022, 21:35
  HSI HSI אינו מחובר  

מתוך דו"ח חטיבה 7
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "פגזים בשוט קל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דוד שמואל
בשוט קל היו בבטן 72 פגזים- 3 עשן 12 חלול והשאר חשים ומעיכים בחלוקה כמעט שווה. פגז החש המבצעי היה L52 כאשר הL28 שימש בעיקר לאימונים

ציטוט מתוך עמ' 2 של נספח א' אג"מ לדו"ח חטיבה 7, אשר הועלה לאתר המרכז למלחמת יום הכיפורים:

"התאמת תחמושת למטרות

1. הפגז הדומיננטי הינו ה-ח"ש ולכן יש להגדיל את כמות הח"ש ע"ח המעיך:
  1. א. 35 ח"ש (במקום 28).
  1. ב. 25 מעיך (מתוכם 5 פלשט במקום 29).
  1. ג. 12 חלול.
2. בירי על T-62 בטווח 3,000 אין חדירות של פגז ח"ש בצריח (יש יוצאים מהכלל!) וע"כ יש לעבור לירי מעיך ע"מ להשמיד המטרה.

3. בירי על מטרות טנקים יש להשתמש גם בפגזי חלול ומעיך.

4. כדורי ח"ש L-28 אינו מדויק מעל 2,500 ויש להקפיד על הטנקים עם ח"ש L-52".
ישן 12-12-2016, 18:55
  HSI HSI אינו מחובר  

סיכום ביניים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תחמושת טנקים ביום כיפור"

שוט קל – 72 כדור, מהם 13 תורניים. הרכב הבטן: 12 חלול, 3 עשן, השאר מעיך וח"ש מנעל בחלוקה כמעט שווה.

שוט מטאור – 64 כדור, מהם 12 תורניים. הרכב הבטן?

מגח 3 – 54 כדור, מהם 19 תורניים. הרכב הבטן?

מגח 6א – 63 כדור, מהם 13 תורניים. הרכב הבטן?

מגח 6 (היכן שימשו במלחמה?) – 59 כדור, מהם 16 תורניים. הרכב הבטן?

טיראן 5ש – 43 כדור. הרכב הבטן?

טיראן 4ש – כמה כדורים? הרכב הבטן?

שרמן אם 51 – 55 כדור 105 מ"מ צרפתי: ח"ש (מאיזה סוג?), חלול, מעיך. הרכב הבטן?

שרמן אם 50 – 62 כדור 75 מ"מ צרפתי: חלול, ח"ש כיפתי (APCBC), ח"ש בעל כיפה בליסטית (APBC), נפיץ, עשן. הרכב הבטן?

הרחבה לששת הימים:

מגח 2 – 64 כדור 90 מ"מ, 16 תורניים? מאילו סוגים? הרכב הבטן?

איי אם איקס 13 - 32 כדור 75 מ"מ צרפתי (כמו של השרמן M-50), מהם 12 תורניים. הרכב הבטן?
ישן 25-12-2016, 22:15
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

אם יותר לי...
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תחמושת 90 מ"מ מגח"

השמאלי בהחלט חלול אולם נראה לי שהאמצעי הוא דווקא נפיץ היות ומה שנראה ככיפה בליסטית דווקא נראה לי כמרעום הקשה...
יש תחמושת 90 מ"מ נפיצה שמכונה M 71 עם מרעום 557 שיועדה לירי גם מטנקי "פטון", השאלה אם צה"ל קיבל כזו בתקופה ההיא כחלק ממשלוחי הנשק.... אני אחפש תצלום של הכדור טנק הזה לצורך השוואה.
לגבי הימני, היתה בצה"ל תחמושת 90 מ"מ חלולה מדגם M348A1 בעלת מבנה קלע שונה שדומה למה שמוצג בתצלום אולם למיטב זכרוני הקלע כאן מעט יותר קוני ופחות מעוגל מכפי שהיה בדגם המדובר...שוב, אחפש תמונות... זה מעניין....

הנה ה M 71 המרעום שמופיע עליו כאן שונה מעט מה 577 שגם תמונה שלו אחפש...

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ordnance.com/images/90mmM71/90mmM71%20(1).JPG]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://thumbs.worthpoint.com/zoom/images4/1/0607/07/155mm-549-hera-artillery-round-with-fuze-inert_1_7146a4f91a81e4d0ff58a3483b22d757.jpg]

הנה הוא ה 577.... שים לב שהוא ממש ממש דומה למרעום שנראה ככיפה בליסטית, שים לב לחלק העליון בעל הגוון השונה שקיים גם בתמונה שבספר....

וזה ה M348A1 לשיפוטך....

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://64.78.11.86/uxofiles/mulvaney/images/90mm-HEAT-%20M348A1.jpg]

תשווה את צורת הקלע שמחוץ לתרמיל.....

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 25-12-2016 בשעה 22:31.
ישן 28-12-2016, 21:18
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

עוד פרטים להשלמת הפאזל...
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תודה"

מתוך ספר ההדרכה הצה"לי "תותחנות טנקים" משנת 1969 עולים הפרטים הבאים:

תחמושת הטנקים בקוטר 90מ"מ בשימוש צה"ל באותה תקופה היתה כדלקמן:

- כדור 90 מ"מ נ"ט / נפיץ - נותב (חלול) לתותח נ"ט צרפתי (תחמושת בעלת תצורה מאוד ייחודית, אם יהיה
צורך אצלם אותה).
- כדור 90 מ"מ נפיץ לתותח צרפתי.
- כדור 90 מ"מ נ"ט - חלול אמריקאי M431 (מופיע בתמונה שהעליתי זה מכבר לכאן).
- כדור 90 מ"מ מעיך M502A2 (מופיע בתמונה).
- כדור 90 מ"מ ח"ש מוגבר HV.AP - T (מופיע בתמונה).
- כדור 90 מ"מ נפיץ אמריקאי M71 עם מרעום הקשה M51 (הדגם אליו התיחסתי באחת ההודעות
הקודמות שם זוהה המרעום כ 557 ומסתבר כי מדובר בדגם "מוקדם יותר" של מרעום מאותה סדרה).
- כדור 90 מ"מ אמריקאי "עשן מתפוצץ" עם מרעום הקשה M51 (מופע גם הוא בתמונה שהעליתי).

כאמור, כל זאת נכון לחודש מאי 69.

ישן 29-12-2016, 00:37
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "עוד פרטים להשלמת הפאזל..."

האם יש לך צילום של חלול 105 מ"מ לתותח צרפתי M-51. לפי המדריכים שלי בקורס קצינים בזמנו, היתה זאת תחמושת הנ"ט היעילה ביותר בבסוף שנות ה-60 תחילת שנות ה-70. במלחמת יום הכיפור לחמו שרמנים מצויידים בתותחים כאלה מול טנקים חדישים T-62 והצליחו להתמודד איתם בשתי החזיתות. הפגז מעניין, משום מרכת היצוב היחודית שלו: עוגיב חיצוני כקליפה ובתוכו מסתבב המטען החלול ע"ג מיסבים כדוריים כנגד כיוון הסיבוב שנוצר ע"י סלילי התותח. התנועה הנגדית יוצרה ע"י נחירי אויר שהוזרם לתוך גוף הפגז ויצר את התנועה בכיוון הנגדי. בפועל, עקב הסיבוב הנגדי נוצר מצב בו המטען לא נע כלל ביחס לסביבה, ובכך הוא יוצב- פעולה הנעשית כיום באמצעות כנפונים ביעילות פחותה.

ישן 20-10-2020, 19:31
  HSI HSI אינו מחובר  

חיזוק לדברים
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "האם יש לך צילום של חלול 105..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
האם יש לך צילום של חלול 105 מ"מ לתותח צרפתי M-51. לפי המדריכים שלי בקורס קצינים בזמנו, היתה זאת תחמושת הנ"ט היעילה ביותר בבסוף שנות ה-60 תחילת שנות ה-70. במלחמת יום הכיפור לחמו שרמנים מצויידים בתותחים כאלה מול טנקים חדישים T-62 והצליחו להתמודד איתם בשתי החזיתות.

ציטוט מתוך הפסקה האחרונה בעדותו של מג"ד 95 סא"ל משה הדרי (החליף את סא"ל יעקב נויפלד הי"ד שנפל במלחמה), שנגבתה עבור ועדת אגרנט:

"דעתי על ה-מ.-51: התותח והתחמושת טובים, הטובים בזירה. בהתחרות קליעה עם חטיבה 188 הוכיחו את עצמם, על אף אמצעי הכינון הלא-טובים של טאנק מ.-51. התותח שלו טוב מאוד - גם לטווח 2200 מטר, ויכול לדייק עד 4000 מטר".

לעדויות נוספות
ישן 29-12-2016, 19:02
  HSI HSI אינו מחובר  

תודה, בהחלט מעניין
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "עוד פרטים להשלמת הפאזל..."

1. כדורים לתותח צרפתי - להבנתי אלו היו מיועדים לתותחי הנ"ט F1 ששימשו את צה"ל כנגררים, מותקנים ע"ג זחל"מים בפלוגות המסייעות של גדודי החרמ"ש ובשריוניות AML-90 של סיירת דוכיפת. שריוניות ה-AML הוצאו משימוש לאחר פעולת כראמה ב-1968 ואילו את הזחל"מים הללו מפקד גי"ש אברהם אדן הנחה להוציא גם כן, אך למיטב ידיעתי נעשה בהם שימוש ביחידות החרמ"ש במלחמת יום כיפור.
2. מעיך M502A2 - לא מצאתי עליו כל מידע בגוגל. האם מדובר בתוצרת הארץ?
3. האם בספר ההדרכה הנ"ל מוזכרים גם כדורי 20 ליטראות לשוט? חלק מהשוטים במלחמת ששת הימים היו עדיין עם תותח זה. האם מוזכר דבר מה בעניין כוונת השוט שנידונה כאן באשכול?
בכלל, אשמח אם תשתף כל פרט מעניין נוסף מתוך הספר.
ישן 29-12-2016, 19:31
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

ערב אור.... למיטב ידיעתי אכן מדובר בתחמושת לתותח נגרר....
בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תודה, בהחלט מעניין"

זהו כדור נ״ט - חלול בעל מבנה קוני ייחודי .....(הצרפתים תמיד היו חייבים לעשות משהו שונה... כל מני ״פטנטים״ .. כמו ברכבים שלהם... (-; ).....אני אבדוק אם יש ברשותי תצלום שלו ואם לא אז אשתדל לצלמו ביום א׳.

לגבי המעיך, אינני יודע מה מקורו אולם על פניו הוא נראה לי אמריקאי לפחות ע״פ הכיתוב המופיע עליו ותרמיל שאיננו תרמיל הפליז כפי שקיים בתחמושת שראלית אלא נראה לי כתרמיל פלדה כמקובל בתחמושת מתוצרת ארה״ב... מעניין, צריך לבדוק.

את תחמושת ה 20 פאונד אני מכיר (כמדומני שהיה מדובר ב 84 מ״מ), אני מכיר בעיקר את כדור העשן הפלטה בעל המבנה המיוחד, אצלם גם אותו ביום א׳....

ישן 18-02-2021, 18:58
  HSI HSI אינו מחובר  

תותחי נ"ט ברמת הגולן
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "לא ממש בלחימה."

באתר של חטיבת אלכסנדרוני נכתב כי גדוד הנ"ט של החטיבה, שהיה מצויד בתותחים נגררים, נפרש בדרום רמת הגולן במהלך המלחמה. הגדוד ספג אבדות מאש הארטילריה הסורית:

ציטוט:
הגנ"ט בפיקודו של רס"ן יחזקאל (חזי) דר (גדוד תותחים נגררים, נגד טנקים) נפרס ממזרח לכביש רמת מגשימים מדרום לתל סאקי, כוח אחר של הגנ"ט סייע באזור תל פארס.

ביום 15 לאוקטובר נפל סגן הדר ניצן בהפגזה סורית על הסוללה שלו ליד תל פארס.

ביום 16 באוקטובר נפל החובש סמל אפלבוים משה בהפגזה סורית על הסוללה שלו שהייתה ליד מוצב 116.

כמו כן:

ציטוט:

מיד אחרי המלחמה, בתקופת מלחמת ההתשה ברמה, הוקם גדוד נ.ט. מאולתר בפיקוד רס"ן יהודה זימנבודה וסגנו נמרוד רותם.

הגדוד נערך במתחם הגנה באזור צומת ג'וחאדר.

הגדוד הורכב ממחלקות התול"ר וממחלקות תותחי הנ.ט. של הגדודים, מספר מערכות טילי טאו על ג'יפים וממספר טילי סאגר שנפלו שלל ומפעילים שעברו הכשרה קצרה, ועוד בזוקאים.

נערך לאחרונה ע"י HSI בתאריך 18-02-2021 בשעה 19:00.
ישן 12-08-2017, 10:58
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "סרטון מאותו..."

יתכן שהזכרון שלי קצת מתעתע. נראה לי שהסרטון שהבאת צולם בנבי מוסא ערב מצעד יום העצמאות 73. לקראת האירוע הבומסטי הזה העלו את סד"כ הארטילריה שהשתתף במצעד לאיזור לצורך אימון למצעד. כולל גדוד קרדום (זה למעשה לא היה גדוד אורגנני אלא אנשי גדוד 55 שהצעידו כלים של גדוד רומח וגדוד קרדום (התפעול היה זהה). נראה שבאותה שנה נחשף גם הרועם ויתכן שגם ה"טיראן שריר" (כך אני זוכר במעומעם מפקודה שקיבלנו). הותגו גם ערכות טנק דחפור. האירוע בביר תמדה נראה שהיה ערב יום העצמאות 72כלל את מטוס ההרקולס (הוא עשה הצגת יכולת על המסלול שם) וכנראה שגם הרומח - שאלמלא כן לא היה לי מה לעשות שם. לא זוכר באיזה מן האירועים הוצגו טיראנים, אך בוודאות אני זוכר שהם הוצגו באחד האירועים.

ישן 18-08-2017, 16:37
  HSI HSI אינו מחובר  

ביר תמדה אפריל 1972
בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "יתכן שהזכרון שלי קצת מתעתע...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
האירוע בביר תמדה נראה שהיה ערב יום העצמאות 72כלל את מטוס ההרקולס (הוא עשה הצגת יכולת על המסלול שם) וכנראה שגם הרומח - שאלמלא כן לא היה לי מה לעשות שם. לא זוכר באיזה מן האירועים הוצגו טיראנים, אך בוודאות אני זוכר שהם הוצגו באחד האירועים.

גלריית תמונות מהאירוע בביר תמדה באפריל 1972, בו הוצגו לתקשורת תומ"ת רומח, משגר רקטות שלל מצרי מתוצרת צ'כוסלובקיה RM-51 בקוטר 130 מ"מ (תמונות 3, 47-50. האם באמת הוכנסו לשימוש צה"ל?), טנק מגח 6א ומטוס קרנף.

בסרטון הבא מודגמת הפעלת הרומח:

ב-15 השניות הראשונות של הסרטון הבא מודגם שיגור רקטות השלל ואח"כ מוצג טנק המגח 6א עד 1:12. לאחר מכן מופיע ראיון עם רה"מ גולדה מאיר. בין זיווד הטנק המוצג, מופיעים ב-1:04 כדור חלול וכדור מעיך, אותם ניתן לזהות גם בתמונות 51-53, 61-63, 74-81 מהגלריה הנ"ל.

ישן 16-06-2019, 17:38
  kutykuty kutykuty אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.09
קנה קצר של הקרדום
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "כן. אני נזכר. הצגת הקרדום..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
כן. אני נזכר. הצגת הקרדום הייתה ערב מצעד 1973. הפריסה צולמה בנבי מוסא.שימו לב שלעות התותחים אינם צבועים בקצה בצבא שחור. הצילום של הצגת הכלי הבודד עם ההגבהה ותצוגת התחמושת נעשו כעבור מספר ימים בעטרות. רואים כאן את קצות הקנים צבועים כאן בשחור- ביצוע של חברת טמבור לקראת המצעד. גם קסדות ה VRC צבועות למשעי והצוותים לבושים בסרבלים חדשים שסופקו לקראת המצעד. הרומח נחשף שנה קודם לכן בביר תמדה. נכחתי בשני האירועים.

זכור לי כי הייתה סוללת מטל"ר בודדת של 130 מ"מ שהופעלה ככל הנראה ע"י גדוד איכון, או מילואים מאגד המטכלי. הם נעלמו זמן קצר לאחר מכן ובמקומם הופיע גדוד 270 באגד המטכלי שהפעיל מטל"ר 240 מ"מ.

הקנה של הקרדום נראה קצר באופן כמעט מגוחך בסרטונים האלה. זכורות לי תמונות עם קנה הרבה יותר ארוך (ראה תמונה מויקיפדיה).
האם הקרדום נכנס מלכתחילה במקביל לרומח, ואז כשאזלה התחמושת הוסבו תובות הרומח לקרדומים נוספים, או שרק כשאזלה תחמושת ה 175 ממ הוכנס הקרדום לשימוש?
לכאורה מהאמור באתר חיל התותחנים ובערך תותחים מתנייעים בצה"ל, הקרדום הוכנס לשימוש רק כאילוץ בגלל אזילת תחמושת 175 ממ, אך מהסרטונים שצורפו נראה שנכנס לשימוש עוד לפני המלחמה.

https://upload.wikimedia.org/wikipe...tzer_M110A2.JPG
ישן 07-12-2017, 23:44
  HSI HSI אינו מחובר  

הרכבי בטן

הדו"ח שהובא באשכול הזה כולל, בעמוד 45, טבלת השוואה בין דגמי הטנקים העיקריים שלחמו במלחמת יום כיפור. הרכבי הבטן של הטנקים המופיעים בטבלה:

מגח 3: 18-20 ח"ש מנעל, 12-13 חלול, 25-26 מעיך, 3 עשן. סה"כ 62 (זוהי שגיאה, ראו בהמשך).

שוט: 28-30 ח"ש מנעל, 12 חלול, 28-29 מעיך (דומה לנכתב כאן). סה"כ 70 (זוהי שגיאה, צ"ל 72).

טי 55: 8 ח"ש מנעל, 6 ח"ש נפיץ, 6 חלול, 23 נפיץ. סה"כ 43.

טי 62: 20 ח"ש מנעל מיוצב סנפירים, 6 חלול, 14 נפיץ. סה"כ 40.

בגיליון 19 (אוקטובר 2003) של ביטאון עמותת יד לשריון, בעמוד 41, מופיעה טבלת השוואה דומה. לפי טבלה זו, שמדייקת יותר, בשוט קל 72 כדורים, במגח 3 - 59, במגח 6 (אינני יודע באיזו מסגרת שימשו במלחמה) - 60, במגח 6א - 63, בטי 54 - 34, בטי 55 - 43 ובטי 62 - 40.

עפ"י הנכתב על המוצגים באתר יד לשריון (כאן וכאן למשל), בטנם של המגח 3 ו-5 כללה 54 כדורים. אני משער כי לאחר מלחמת יום כיפור מס' הכדורים הופחת מ-59 ל-54 לטובת אמל"ח אחר, אולי פצמ"ר 60 מ"מ?
ישן 09-02-2022, 21:55
  HSI HSI אינו מחובר  

הרכבי הבטן בצבא סוריה
בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "הרכבי בטן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי HSI
הדו"ח שהובא באשכול הזה כולל, בעמוד 45, טבלת השוואה בין דגמי הטנקים העיקריים שלחמו במלחמת יום כיפור. הרכבי הבטן של הטנקים המופיעים בטבלה:

...

טי 55: 8 ח"ש מנעל, 6 ח"ש נפיץ, 6 חלול, 23 נפיץ. סה"כ 43.

טי 62: 20 ח"ש מנעל מיוצב סנפירים, 6 חלול, 14 נפיץ. סה"כ 40.

בגיליון 19 (אוקטובר 2003) של ביטאון עמותת יד לשריון, בעמוד 41, מופיעה טבלת השוואה דומה. לפי טבלה זו, שמדייקת יותר, ... בטי 54 - 34, בטי 55 - 43 ובטי 62 - 40.

מתוך עמ' 49-50 במסמך "צבא סוריה - תורת הקרב ויישומה", שפורסם באתר המרכז למלחמת יום הכיפורים:

טי 62: 20 נפיץ, 6 חלול, 14 ח"ש מנעל. סה"כ 40.

טי 55: 21 נפיץ, 15 ח"ש, 7 חלול. סה"כ 43.

טי 54: 17 נפיץ, 11 ח"ש, 6 חלול. סה"כ 34.

טי 34 "חזית": 28 נפיץ, 18 ח"ש, 9 חלול. סה"כ 55.

פי טי 76: 20 נפיץ, 6 ח"ש, 8 חלול, 6 ח"ש מנעל. סה"כ 40.

הרכב הבטן של ה-אס יו 100 לא מפורט במסמך. באתר יד לשריון נכתב כי בטנו כללה 34 כדורי תותח. ייתכן כי הרכב הבטן היה זהה ל-טי 54, אולם סביר שכלל יותר כדורי ח"ש על חשבון נפיץ, לאור ייעודו של הכלי כמט"ן.
ישן 05-04-2022, 18:42
  HSI HSI אינו מחובר  

מבין המסמכים שפורסמו באתר המרכז למלחמת יום הכיפורים:

1. דיון בנושא "מרכבה" - 27/6/1972 (28 עמודים):
עמ' 7: סא"ל יהושע רוזן, בהתייחס כנראה ל T-55 עם כדורי ח"ש נפיץ מששת הימים: "תותח 105 מ"מ מסוגל לחדור ט/52, בעוד ש-100 מ"מ מסוגל לחדור לנו ב-100 מטר בלבד. ידוע לנו היום שקיים תותח 100 מ"מ שהביצועים שלו יותר טובים מזה שראינו במלחמת ששת הימים".
אח"כ, נראה כי סא"ל רוזן משווה בין כושר החדירה המשוער של כדור הח"ש מנעל 115 מ"מ של ה T-62 לבין זה של כדור ה L-52: "הנתון לגבי חדירה של 1500 מטר לגבי 115 מ"מ הוא 125 מ"מ לעומת 118 של פ/52".
עמ' 13: אלוף עמוס חורב: "...שוט קל יכול לעמוד מול ט/62 בטווח מקסימלי של 1700 מטר. ט/62 מול פגז ל/52 יפגע בערך ב-2100".

2. מתוך תשובותיו של ראש אג"א לשאלות ועדת אגרנט:
טבלת תחמושת - הצטיידות ומצאי בפועל לעומת הצרכים בפריטי תחמושת עיקריים

3. מתוך יומן המבצעים של פיקוד הדרום:
14/10/1973, 19:00, מאת אלוף (גונן) אל אריק (שרון): "ברעם דפק 19 162 במתלה דפקו 40 להשתמש בתחמושת מעיך כי יש בעיות חדירה".
דיווח זה מתייחס כנראה לפגיעות ב T-62 של חטיבת שריון 25 המצרית בציר הג'ידי וב T-55 של חטיבת שריון 3 המצרית בוואדי מבעוק. תואם לנאמר כאן.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:57

הדף נוצר ב 0.36 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר