לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-11-2016, 20:44
  etio40 etio40 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.12.14
מידע מהפכה בסיירת מטכ"ל: כל הלוחמים - קצינים

(חדשות ערוץ 2)

מהפכה בסיירת מטכ"ל: כל הלוחמים - קצינים
בצבא מסיימים לגבש בימים אלה מהלך שבסופו כל הלוחמים בסיירת מטכ"ל ייצאו לקורס קצונה מזורז. מטרת המהלך: לשמר ידע ומקצועיות. הרמטכ"ל צפוי לאשר את המהלך בקרוב
ניר דבורי | חדשות 2 | פורסם 26/11/16 21:31

פרסום ראשון: סיירת מטכ"ל כפי שאנו מכירים אותה עומדת בפני מהפכה, לפיה כל הלוחמים ביחידת העילית יידרשו בקרוב גם להיות קצינים ויוחתמו לשלוש שנות קבע נוספות. בכך תהפוך הסיירת ליחידת קצינים שכל הלוחמים בה יהיו קצינים.

באגף המודיעין ואגף כוח אדם נשלמת בימים אלה עבודת מטה שנועדה להכשיר ולעשות את השינוי המשמעותי ביחידה. הסיבה העיקרית למהלך: היחידה מבצעת כיום מבצעים עם ציוד ויכולות טכנולוגיות, והמיומנויות שנדרשות מהלוחמים הן גבוהות במיוחד. בשל כך זמן ההכשרה וההתמקצעות מתארך. בצבא שואפים לכך שאותם לוחמים, שהוכשרו באופן ייחודי וייעודי, ימשיכו לשרת בצבא ולתרום - ושלא ישתחררו לאחר שלוש או ארבע שנים, דבר שיוביל לאובדן ידע.
----------------------
הכתבה המלאה:
http://www.mako.co.il/news-military...1e12a851004.htm
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-11-2016, 08:31
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי etio40 שמתחילה ב "מהפכה בסיירת מטכ"ל: כל הלוחמים - קצינים"

אמנם אין לי מושג מה הייתה כל עבודת המטה שהובילה להחלטה הזו אבל לי זה נראה כמו להמשיך ולחזק נטיה די דפוקה בצה"ל של לא לבנות מעמד סמלים ונגדים חזק ולפזר במקום זה קצינים זוטרים בכל מקום.
כאן זה כבר מגיע לשיא. למה בכל העולם מי שנחשב למרכז ידע ואפילו מפקד מסגרות קטנות הוא נגד ותיק (גם לוחם, לא רק מקצועי) ואצלנו מתעקשים לשים ברזלים על כתפיים בתור פרס?

קצין זה הכשרה ומעמד שמטרתם פיקוד והתקדמות בשדרה הפיקודית. מה הטעם בצוות של מפקדים? קטונתי. חוץ מלספק איזה שהוא פרס וצ'ופר מעמדי אני לא רואה בזה שום יתרון. אפילו חסרון מסויים, במקרים בהם אותם "קצינים" יזרמו ליחידות השדה הרגילות עם ותק בקצונה אבל הכשרה סמלית ומקוצרת בפיקוד ואפס נסיון בו.
ישן 27-11-2016, 11:36
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
האם אתה מכיר? כי אני כבר אומר שאני ממש לא!
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "טייס נמצא במגע רב עם חיילים..."

אבל לפי מה שלמדתי מספרים של אנשי היח' הללו שנכתבו עליהם, הם אכן עובדים מול המון גורמים אחרים...

אבל אני חושב שהנק' של בניין הכוח ויצירת יחידה מקצועית הרבה יותר - היא משעותית יותר כאן מכל רובד אחר.

כנראה רוצים להפוך את היחידה למעין "מקום עבודה" יוקרתי..

ישן 27-11-2016, 16:09
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "למה בדיוק אתה מתכוון בתרבות..."

זה נושא ענק. בכוונה כתבתי "לא מתאים" ולא טוב או רע.

במודל הקיים בצה"ל, כולם כמעט הופכים לסמלים וזו צריכה להיות דרגת פיקוד זוטר ולא דרגת פז"ם.

במציאות הקיימת בצה"ל קצינים הם מפקדים בפועל ומסתייעים בסמלים. הדרך היחידה לשמר כוח אדם איכותי בקבא"ות הגבוהות הוא דרך מסלול הקצונה.

כמובן ההבדל הקריטי הוא האפשרות שיש לצה"ל לקבל אנשים מקב"א שצבאות אחרים יכולים רק לחלום עליהם ולא משנה איזה תנאים תציע. לאנשים כאלה קורצת האזרחות אחרי שירות החובה ומסלול קצונה אטרקטיבי הוא הדרך לשמרם.

בעבר ביחידות כאלה חילקו דרגות קצונה ואנשים היו תקועים בין מילואים ארוכים, למילואים בתנאי קבע או חזרה קצרה לשירות קבע. נראה שמנסים להסדיר כאן את הענין.

בצבאות אחרים,זו עבודה שאתה יכול לבחור, בהתאם למאפיינך האישיים את מסלול השירות: חפ"ש, נגד או קצין. קצין היא דרגת ניהול וגם בדרגות הנמוכות הם צריכים את הנגדים.

גם ביחידות זרות מיוחדות מצוינות, הלוחמים רוצים להיות חפ"שים כי הם אוהבים את המקצוע וממשיכים שנים עם הענין כל עוד הגוף והמוטיבציה מאפשרים. מהיכרות עם היחידות שלנו, זה לא דומה ולכן לא מתאים.

מהיכרות אישית עם יחידות זרות וצוותים ביחידות המיוחדות שלנו, אומר לך שאני מעדיף את המודל שלנו. יש רק יחידה זרה אחת שאנשיה ברמה הדומה לצה"לית וגם שם ההבדלים במנטליות/תרבות ארגונית יהפכו אותה ללא מתאימה למודל הצה"לי.
ישן 27-11-2016, 22:02
  Devilito Devilito אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.03.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי etio40 שמתחילה ב "מהפכה בסיירת מטכ"ל: כל הלוחמים - קצינים"

האמת, זה נשמע יותר כמו חשיבה מאולצת "מחוץ לקופסא" מאשר פתרון רציונאלי. אולי אי שם בפיקוד יחגגו את ה"פתרון היצרתי" כפי שרק סיירת מטכ"ל יודעת לייצר... אבל לדעתי זה סתם התחכמות טיפשית.

רוצים שלוחמים בסיירת מטכ"ל ישארו בקבע יותר זמן? תחתימו אותם מראש על יותר זמן.
רוצים לפנק אותם בתנאים? תמציאו סעיף שלישותי כמו "תוספת יחידה מטכלית" ותפנקו אותם בשכר ובתנאים.
אבל להפוך את כולם לבעלי דרגות קצונה? מה הפואנטה? ברגע שהפכת ל"קצין" אתה בהגדרה חייל טוב יותר מ"נגד"? נוסף לך שכל בקודקוד? שריר בזרוע? יהלום לקצה?
בטיס - קל להבין את זה. טייס הוא מפקד כלי טיס - פלטפורמה שדורשת מעבר להבנה הטכנית גם הבנה צבאית מעמיקה. פלטורמה בעלת יכולות אסטרטגיות - וההכשרה בהתאם.
קצין חי"ר - שוב, נדרשת הכשרה צבאית כדי שיבין את הפואנטה של המשימה שלו בתוכנית הגדולה. שיבין איך עובדת המערכת, שיבין את הרעיון והשיטה מאחורי החשיבה הצבאית...

אבל "לוחם על" צריך להיות בהגדרה "קצין"?!

** אבל אם זה יתפוס - למה שלא כל סיירת תייצר צוות קצינים? כל גדוד מחלקת קצינים... וכו...?
ישן 28-11-2016, 00:50

חיל האוויר והיחס לטייסים קבע רף גבוה ולא מציאותי
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Devilito שמתחילה ב "האמת, זה נשמע יותר כמו חשיבה..."

בלי לזלזל באף טייס, אבל האקסיומות כאילו כל בוגר קורס טייס (נווט או טייס) הוא בעל יכולות אסטרטגיות ולכן יש לצ'פרו בתואר אקדמי, דרגת סגן ואופק שירות לרב סרן, הן פשוט לא נכונות.

את התהליך שאולי קורה כרגע בסיירת ייצר חיל האוויר:צריך אנשים איכותיים, שיעברו הכשרה ארוכה ויישארו במערכת הקבע למספיק שנים כדי להפיק מזה תועלת. כל מיני תירוצים על מנהיגות באוויר ויכולות אסטרטגיות זה מענין אבל לא רלבנטי.

אולי לאור המצב הנוכחי שיש צוואר בקבוק בדרגות הביניים בח"א ומבקשים מטייסים לקצר חתימה, כדאי לשקול פיחות במעמדם האסטרטגי?

כשחיל האוויר האמריקאי היה צריך טייסי מסוקים כי הם הופלו יותר מהר מתהליך ההכשרה, אז כל חייל שהתנדב עבר קורס הטסה מזורז והטיס כנגד. היום כשחא"א לא מצליח לגייס מספיק טייסים, אז הוא משפר תנאים, דרגות, מלגות וכו'.

בוויכוח כאן חסר המון מידע לגבי מה תהליך ההכשרה של חייל ביחידה, לפני ואחרי המסלול, מה תחומי האחריות המבצעית שיוטלו עליו כמה זמן המערכת מצפה ממנו להחזיר תפוקה בצורה מיטבית. וגם, אולי לשבור את המעגל של צוות סדיר מתגייס, עובר הכשרה ארוכה, מבצע (או לא) ואחר כך משתחרר כדי שצוות חדש יתכונן (אולי) לאותה המשימה? אולי הצוות הראשון יישאר בקבע ויהיה מוכן לבצע בפחות זמן/ הכנה?

נערך לאחרונה ע"י vitaman בתאריך 28-11-2016 בשעה 01:09.
ישן 28-11-2016, 09:17
  Devilito Devilito אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.03.02
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "חיל האוויר והיחס לטייסים קבע רף גבוה ולא מציאותי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי vitaman
בלי לזלזל באף טייס, אבל האקסיומות כאילו כל בוגר קורס טייס (נווט או טייס) הוא בעל יכולות אסטרטגיות ולכן יש לצ'פרו בתואר אקדמי, דרגת סגן ואופק שירות לרב סרן, הן פשוט לא נכונות.

את התהליך שאולי קורה כרגע בסיירת ייצר חיל האוויר:צריך אנשים איכותיים, שיעברו הכשרה ארוכה ויישארו במערכת הקבע למספיק שנים כדי להפיק מזה תועלת. כל מיני תירוצים על מנהיגות באוויר ויכולות אסטרטגיות זה מענין אבל לא רלבנטי.

אולי לאור המצב הנוכחי שיש צוואר בקבוק בדרגות הביניים בח"א ומבקשים מטייסים לקצר חתימה, כדאי לשקול פיחות במעמדם האסטרטגי?

כשחיל האוויר האמריקאי היה צריך טייסי מסוקים כי הם הופלו יותר מהר מתהליך ההכשרה, אז כל חייל שהתנדב עבר קורס הטסה מזורז והטיס כנגד. היום כשחא"א לא מצליח לגייס מספיק טייסים, אז הוא משפר תנאים, דרגות, מלגות וכו'.

בוויכוח כאן חסר המון מידע לגבי מה תהליך ההכשרה של חייל ביחידה, לפני ואחרי המסלול, מה תחומי האחריות המבצעית שיוטלו עליו כמה זמן המערכת מצפה ממנו להחזיר תפוקה בצורה מיטבית. וגם, אולי לשבור את המעגל של צוות סדיר מתגייס, עובר הכשרה ארוכה, מבצע (או לא) ואחר כך משתחרר כדי שצוות חדש יתכונן (אולי) לאותה המשימה? אולי הצוות הראשון יישאר בקבע ויהיה מוכן לבצע בפחות זמן/ הכנה?

אני חושב שעשית קצת סלט וכתבת כמה דברים שלא קשורים לדיון.
לגבי הטייסים - לא אמרתי שכל טייס הוא בעל יכולות אסטרטגיות. כתבתי שהמטוס הוא מערכת אסטרטגית - ההבדל עצום בעיקר בגלל שזה שני משפטים שונים.
הנגזרת מהמשפט שאני כתבתי היא כזו (לפחות בעיני) - עוצמה של חיל אוויר בפרט או של צבא בכלל לא נמדדת בקרב אוויר בודד (דוגפייט תותחים קלאסי).קרב טנקים פרטני או בהתקלות בודדת. עוצמה נמדדת ביכולת מערכתית - תכנון והוצאה לפועל של מהלכים בקנה מידה גדול (מבצע אופרה/מוקד/you name it). בשביל להוציא לפועל פעולות כאלה מורכבות צריך לא רק יכולת טכנית גבוה בהפעלת אמל"ח אלא בעיקר יכולת אנלטית גבוה, משמעת גבוה, כוח אדם סופר איכותי שיכול לתכנן משימות מורכבות תוך התחשבות במגוון עצום של פרמטרים. כדי להביא את כוח האדם הזה - חיל האוויר מעביר את הטייסים שלו קורס שמקנה יותר מיכולת טכנית. התואר הראשון למשל - ולדעתי יגיד לך זאת כל בוגר אוניברסיטה (ואני בכללם) - מקנה לך בעיקר כלים שמאפשרים יכולת ללימוד עצמי, כלים לפתרון בעיות בכלים אנלטיים (הדבר הכי חשוב), הרחבת אופקים במגוון תחומים. אלא כלים שבסופו של דבר משפרים בעיני את יכולת קבלת ההחלטות של הטייס בתכנון מבצע, ניהול מלאי בשגרה, ניהול טייסת וכו'... לכן, חיל האוויר פשוט מכשיר קצינים שינהלו אותו. וזה מה שהטייסים עושים חוץ מלהטיס מטוסים.

לגבי המטכליסטים - אם במהלך עבודת המטה הגיעו למסקנה שנדרש תוכן נוסף בהכשרה... שבמקרה חופף תכנים שעוברים בבה"ד 1 - שיעבירו את המטכליסטים את הקורס המדובר.
במהלך השירות שלי כקצין ביחידת שדה ראיתי כל כך הרבה קצינים מטומטמים שרק אלוהים יודע איך הם סיימו בה"ד 1. אין לי ספק שאם תיקח צוות בסיירת מטכ"ל תגלה שכמעט כל אחד שם זה חומר לקצונה. ובסבירות לא קטנה כל אחד שם יכול להיות קצין נהדר. הבעיה שהחבר'ה שסיימו איתי בה"ד 1 אשכרא הלכו לפקד על חיילים - לעשות עבודה של קצינים... יתכן מאוד שהם עשו את זה בצורה גרועה - אבל עדין עשו עבודה של קצין. החבר'ה של סיירת מטכ"ל הולכים לעשות עבודה של אנשי צוות בתוך צוות. הם לא הולכים לעשות עבודה של קצינים. לכן, אין שום סיבה שהם יוגדרו ככאלה.

** לא חושב שהצבא קטנוני ברמה של "לטייסים יש מעילים, לשייטת יש שעונים אז למטכל יהיו דרגות" אני אתן קרדיט לפלאפלים ולחרבות שבמטה.
ישן 29-11-2016, 23:33

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Devilito שמתחילה ב "[QUOTE=vitaman]בלי לזלזל באף..."

אין שום סלט חוץ מזה שבצה"ל כדי לצ'פר מישהו ולתת לו אופק שירות איכותי אתה צריך ללכת על מסלול קצונה.

ואין שום דבר אסטרטגי במסוק. אולי לצוות היחידתי שיושב בתוכו ומוסע למשימה האסטרטגית שלו.

כמו שלטייס ולנווט יש דרגות קצונה בצוות אוויר של שניים, ארבעה או חמישה אנשים, אז אולי גם לצוות האסטרטגי שהוסע ליעדו אווירית והמשיך יבשתית בכלי רכב אחר יש מקום לקצין נהג, קצין נווט, מפקד כלי הרכב, קצין מפעיל מערכת/קשר ומפקד המשימה (או סגנו)?

בסיום הקבע הראשוני הקצינים הללו ייבחרו אם להשאר במערכת הצה"לית או היחידתית. מי שימשיך לפיקוד קרבי ייצטרך להוכיח שעבר הכשרה וביצע תפקידי פיקוד קרבי בפועל. באופן מסורתי ביחידה, מפקדי צוותים בפועל עשו קק"צ חי"ר והאחרים בחרו במגוון נתיבי קצונה אחרים אך לרוב לא המשיכו לפיקוד מחוץ ליחידה.
ישן 28-11-2016, 01:03

"רוצים שלוחמים בסיירת מטכ"ל ישארו בקבע יותר זמן? תחתימו אותם מראש על יותר זמן."
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Devilito שמתחילה ב "האמת, זה נשמע יותר כמו חשיבה..."

אני מבין את הכיוון שלך והוא נכון בעיקר: מי שרוצה לשחק בנבחרת חייב לקבל את התנאים מראש. אבל, זה צריך להיות נכון לכולם.

מי שרוצה להינות מהזכות להטיס את המטוסים הכי טובים בעולם ועל הדרך רישיון טייס ומקצוע לאזרחות אולי לא צריך את כל ההטבות המוצעות כרגע (כולל מעיל עור למרות ששנים הקוקפיט כבר סגור)? או, למה כל לוחם בשייטת מקבל מייד בסוף המסלול רס"ל (ושעון)?

במשך שנים לוחמי היחידה היו הצנועים והכי פחות מתוגמלים מכולם. סיימו מסלול ארוך (בלי לספר לאף אחד ובלי כנפי דאווין), קיבלו במקרה הטוב ספר (והפניה לאורטופד בשביל הגב), חתמו קבע בתור סמ"ר והארכו אם צריך. המציאות הכללית, צה"לית והיחידתית אולי השתנתה וכנראה שזה כבר לא מתאים.

נערך לאחרונה ע"י vitaman בתאריך 28-11-2016 בשעה 01:05.
ישן 29-11-2016, 22:21
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
לא מדויק
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Jaguar890 שמתחילה ב "מסכים איתך. הצבא היחיד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Jaguar890
הצבא היחיד בעולם בו כל הטייסים קצינים.

ראשית, נכון שבעבר היו טייסים שאינם קצינים, גם בצה"ל וגם בצבאות אחרים. עם השנים, הבינו בחילות האוויר שהמורכבות של פלטפורמת הטיסה, כמו גם ההשפעה של כלי טיס, אינה דומה לאף כלי אחר שמופעל בידי חייל בודד, שניים או שלושה. אי לכך הטייסים קצינים.
אם ניסית להשוות לארה"ב, ששם יש טייסים שאינם קצינים, ההשוואה אינה במקומה. ראשית, ה"לא קצינים" אמנם אינם commisioned officer אבל הם warrant officer שזו דרגת ביניים בין הנגד הבכיר לבין הקצונה ה"רגילה". ההתייחסות אליהם היא כשל קצינים.
למיטב ידיעתי, המעמד הזה (WO בעבר וכיום CWO) אינו קיים או שאינו נפוץ בזרועות האוויר והים כאיש צוות אוויר, אלא נפוץ בעיקר באווירית ה-ARMY. בויטנאם, למשל, רבים מבין טייסי המסוקים היו WO/CWO.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 28-11-2016, 08:16
  טומי בן ארי טומי בן ארי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.14
אולי שייך לעניין ואולי לא

1. תקופה מסויימת היתה מגמה בחיל האויר להציע מסלול טייס-לוחם ומסלול פיקודי.
משום מה ח"א הפסיק עם הרעיון (לי לא ידוע מדוע).

אולם ידוע לי לפחות על שני חברים שלי שעזבו את ח"א כי לא טסו מספיק (לטעמם).
"אני מתקדם בדרגות ולבסוף מסדר תורנויות וחופשים. לא בשביל זה סיימתי קורס טייס".

בחילות אויר זרים אפשר לראות "זקנים" טסים מבצעית קבוע עם נסיון אדיר כאשר הצעירים רואים בהם דמויות לחיקוי.

2. צבאות אנגליה וארה"ב מתבססות בעיקר על שדרת מפקדים זוטרים בדרגות רב"ט - רס"ר בכל חילות השדה. הקצינים יודעים ומעריכים זאת ומסתמכים כמעט ללא עוררין על נסיונם הרב.

לא ממש רואה סיבה לשים ברזלים על הכתפיים, כמו שנכתב כבר כאן, זה לא יעשה מהם לוחמים טובים יותר. מה? כל מטכ"ליסט הוא חומר פיקודי על יחידתו או יחידות אחרות?

צריך לחשוב בכוון אחר כיצד להשאיר אותם לשירות קבע ארוך.
ישן 28-11-2016, 13:54
  טומי בן ארי טומי בן ארי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.14
אבחון להנהגה / פיקוד
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "באופן עקרוני המבדקים ליחידות..."

לא יותר טוב מניסוי סטטיסטי. (אני נכנס עכשיו לכוננות ספיגה)

אני מניח שכולנו - ללא יוצא מן הכלל - נתקלנו בנושאי דרגות קצונה שלחלוטין אינם מתאימים לפקד. מכאן שאבחון מראש (במיון) לא ממש מצליח.

בשונה מכך, מטכ"ליסט לאחר שנה-שנתיים פעילות בפירוש יכול להיות מובחן כחומר לפיקוד (או לא)

כתב כאן חבר כי צ"א לא מקבל פיקוד אוטומטי על לוחמים, אלא רק אחרי שנים של הוכחת יכולת, כאשר הוא כבר לפחות סרן רס"ן.

אגב ידוע כי ח"א עושה נסיונות: מכניס לקורס כאלה שלא עברו את המיון. וראה איזה פלא, חלק מהם מצליח לא רע. (ואנא אל תבקשו ממני מסמכים חתומים ע"י מח"א.....)
ישן 28-11-2016, 09:59
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
ולמה עו"ד בצה"ל צריכים להיות קצינים?

לא אתפלא אם שקלו לתת למטכ"ליסטים (במקום או בנוסף) תואר אקדמאי לקראת סוף החתימה.
ניראה שכל מי שתהליך ההכשרה שלו ארוך ויקר צה"ל מחתים אותו לקבע על מנת לממש את ההשקעה.
דרגות קצונה ותואר אקדמאי כבר הפכו להיות חלק מהעניין הזה כי התחרות מול השוק האזרחי גדולה.
בכלל זה אנשי צ"א ועתודאים.

בכוונה לא כתבתי חובלים כי הם מפקדים בשטח מהיום הראשון, אנשי צ"א לעומתם הופכים למפקדים רק אחרי כמה שנים כשהם מוסמכים להיות מובילים.

לגבי עתודאים - רק מי שנמצא במסלולי היוקרה ברקים, תלפיות וצמרת יוצאים לקורס קצינים כחלק מתהליך הכשרתם.
עתודאים רגילים מקבלים דרגות קמ"א, אחרי הלימודים רק אם המקצוע שהם ישובצו אליו דורש קצונה הם יצאו לקורס.

ישן 28-11-2016, 10:40
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "תקן אותי אם אני טועה"

בגדול זה נכון, גם מעמד חברתי.
וזה נכון לא רק לרופאים ועו"ד אלא גם למהנדסים שעובדים כתף אל כתף עם מהנדסי התעשיות הביטחוניות ורואים את ההבדלים בתנאים.

לגבי המטכ"ליסטים, לא יודע מה הסיבה להקצין את כולם, אני מניח שזה נועד לתת להם סוג של דירבון לחתום יותר קבע על מנת לממש אותם טוב יותר בכוח הסדיר של צה"ל ולא ככוח מילואים.
אלה אנשים צעירים בתחילת שנות העשרים שלהם שרוצים כמו כולם מקצוע, לימודים, קריירה ומשפחה.
כאנשי מילואים זה במוקדם או מאוחר יתנגש עם צרכי הצבא כי הם בצורה הכי טבעית יעדיפו את האקטואליה שלהם קודם.

ישן 02-12-2016, 19:58
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי reason שמתחילה ב "[QUOTE=Fang] לגבי עתודאים -..."

שום סלט, תלפיונים הם לא עתודאים אבל הם במסלול אקדמי.
זה לא משנה צורת ההכשרה, בסופו של דבר הם הולכים להיות חלק מהמערך הטכנולוגי של צה"ל כקצינים בוגרי בה"ד 1 אקדמאים.

לא יודע מאיפה הבאת 90%, אבל עתודאים רגילים שמסיימים את הלימודים שלהם מקבלים דרגת קמ"א ואז הם משובצים לתפקיד כלשהוא, אם התפקיד מצריך קצונה הם יצאו לקורס ואם לא אז ימשיכו לתפקד כקמ"א עד ההזדמנות הראשונה להכשיר אותם כקצינים (זה כולל את מסלול פסגות).

בתחום הטכנולוגי רק חניכי מסלול ברקים יוצאים לקורס קצינים בבה"ד 1 כחלק מתהליך ההכשרה שלהם - בפגרת הקיץ בין שנה ב' לשנה ג'.
השלמה חילית הם עושים רק לאחר השיבוץ בהתאם ליחידה אליה שובצו אחרי הלימודים.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 02-12-2016 בשעה 20:08.
ישן 02-12-2016, 20:07
  reason reason אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.06
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "שום סלט, תלפיונים הם לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
שום סלט, תלפיונים הם לא עתודאים אבל הם במסלול אקדמי.

יש הבדלים מהותיים בין המסלולים, לכן אי אפשר להגיד אותם באותו משפט, כפי שאי אפשר להגיד טייס ועתודה (אף על פי ששניהם עושים תואר).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
לא יודע מאיפה הבאת 90%, אבל עתודאים רגילים שמסיימים את הלימודים שלהם מקבלים דרגת קמ"א ואז הם משובצים לתפקיד כלשהוא, אם התפקיד מצריך קצונה הם יצאו לקורס ואם לא ימשיכו לתפקד כקמ"א עד ההזדמנות הראשונה להכשיר אותם כקצינים (זה כולל את מסלול פסגות).

המסלול הוא הפוך ממה שאתה מתאר, עם החזרה לשירות (בסוף לימודיך) שולחים אותך לקקצ ורק בחזרה מקקצ (אם זה בסיום או בנפילה) משבצים אותך לתפקיד.
מאיפה אני מביא את זה- אני בוגר עתודה אקדמאית, השתחררתי כסרן לפני תקופה לא רבה מהצבא, אז אני אומר את זה מניסיון, וממה שנאמר לנו ממדור עתודה אקדמית + מנטם (הגוף שאחראי לעתודאים בזמן השירות).
ישן 02-12-2016, 20:18
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי reason שמתחילה ב "[QUOTE=Fang]שום סלט, תלפיונים..."

נכון תלפיונים וחבצלות הם לא עתודאים, אלה מסלולים אחרים אבל השורה הסופית היא זהה - קצינים אקדמאים!
נסגור את הפינה הזו?

לגבי עתודאים ודרגת קמ"א, לא יודע מה היה בתקופה שלך אבל היום לא פשוט להוציא אותם לקק"צ (תלוי בתפקיד ובפז"מ) כי יש לא מעט ורובם רוצים להשתבץ בתחום המקצועי אותו למדו.
יש תקופה לא קטנה שהם מתפקדים כקמ"א בתקופת שירות החובה שלהם ואפילו נכנסים לשירות הקבע ומקבלים דרגת קא"ב.
כעתודאי אני בטוח שניתקלת בהם, כניראה שהיית חלק מאלה שהיה צריך להוציא אותם לקק"צ, אבל זה לא אומר שזה נכון לגבי השאר.

כאמור, רק חניכי ברקים וצמרת (עתודה רפואית) יוצאים לקק"צ במהלך הלימודים שלהם.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 02-12-2016 בשעה 22:00.
ישן 03-12-2016, 11:00
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי reason שמתחילה ב "אומנם סיימתי קקצ לפני שנים לא..."

אין כאן שאלה של נכון/לא נכון, הדברים שלך ושלי לא מנוגדים, אבל לטעמי אתה מסתכל על התמונה שחור/לבן מידי.

כל העתודאים מיד אחרי הלימודים יהיו קצינים וישובצו בתפקיד אותו למדו - זו שאיפה שמדור העתודה שם לפניו ובעידן הנוכחי עובד על זה הרבה יותר מאשר בעבר.
האם הגיעו לזה? עדיין לא ולכן יש כל מיני פטנטים ביניים כמו קמ"א/קא"ב
אני ראיתי ואני מניח שגם אתה ראית !

באתר העתודה החדש יש התחייבות מפורשת של צה"ל לשיבוץ במקצוע הנילמד ותפקיד ראשון בדרגת סגן.
לא זוכר שראיתי את זה באתר הקודם, זה מעיד על רצינות הכוונות
http://atuda.org.il/

יש גם את אתר העתודאים, קרא את המלצות שלהם (זה ממש לא מצחיק)
http://atudaim.org.il/%D7%A2%D7%AA%...9E%D7%99%D7%AA/

ועוד דבר לא פחות חשוב, לא כל העתודאים רוצים ו/או יכולים לצאת לקק"צ

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 03-12-2016 בשעה 11:33.
ישן 30-11-2016, 06:29
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13

אז מגייסים מטכ"ליסטים בגיל 18, ואחר שנים מעטות ביחידה רוצים להפוך את כולם לקצינים כדי לשלוח אותם לפקד על יחידות אחרות בצבא?

זה לא אמור להיות הפוך? קודם שירות 5-10 שנים ביחידה לוחמת כלוחם מן השורה, ורק לאחר צבירת הנסיון והתבגרות, ביצוע המיון ומעבר ליחידות ה- Tier1 ?

חוצמזה כל ההתיחסות פה לקצינים לא נכונה - אין אף קצין ביחידות השדה שמסוגל לארגן ולהשיג דברים לחבר'ה שלו יותר מהקומבינות של הרס"פים והנגדים.

מישהו אמר פעם:
The NCO corps is the backbone of the army

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 02-12-2016, 19:52
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מה נהוג ב-504, במוסד ובשב"כ?"

בשב"כ וב 504 יש בתחום הזה שני תפקידים עיקריים:
- מאבטחים: ב 504 אלה לוחמים בסדיר שעוברים מסלול לוחם מלא (רובאי 07) עם גולני, הקידום והתנאים כמו כל לוחמי חי"ר בצה"ל.
בשב"כ אלה בוגרי יח' קרביות בצה"ל שעוברים קורס מאבטחים אחיד (התפקיד ניקרא לוחם מבצעים), הקידום והדירוג בהתאם לזמן התיפקוד שלהם ביחידה, זה לא מסלול קריירה (חלק גדול ביחידה הזו סטודנטים).
- סוכני שטח: ב 504 לרוב אלה קצינים בקבע שזו גם הקריירה שלהם, התנאים והדרגה עולים עם השנים.
בשב"כ אלה רכזי שטח שזו הקריירה שלהם, התנאים והדירוג עולים עם השנים.

במוסד מטבע הדברים התפקידים שם שונים.

ישן 04-12-2016, 06:24
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "בקיצור, נראה שבמטכ"ל החליטו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
בקיצור, נראה שבמטכ"ל החליטו שכל הלוחמים שלהם יהיו מעכשיו "רכזי/סוכני/פעילי [operatives בלעז] מטכ"ל" עם דרגת קצונה (-:

סוג של...
רק שאצל הרכזים והסוכנים זו קריירה עם כל המשתמע מכך ואצלם זה עדיין שירות מוגבל בזמן.
מה תאכלס יוצא להם מזה עוד לא הבנתי? משפר קצת את תנאי השכר, משפר קצת את המעמד וזה עוד קצת מגניב, לא יותר מזה.

לעניות דעתי צה"ל היה צריך לעשות איתם ועם ש.13 מה שעשו עם בוגרי חובלים וטיס - במקום או בנוסף להכניס לתהליך ההכשרה שלהם גם את אותם מסלולים אקדמאים ובהתאם להאריך להם את תקופת הקבע.
צה"ל גם היה מרוויח, מקבל לוחמים עם אופק שירות ארוך יותר ורגועים יותר (השאלה מה הלאה? תמיד מהדהדת והזמן לא מחכה לאף אחד).

גם ככה במדינה שלנו עד שמשתחררים מהצבא, גומרים לטייל, להתלבט וללמוד לרוב מגיעים לגיל 25-26 ואז איכשהוא מתחילים להתברג לאותו מסלול ממנו צומחת קריירה (בהמשך/במקביל כמובן הקמת משפחה, רכישת דירה וכו')
בעולם החופשי זה קורה לצעירים כ 4-5 שנים מוקדם יותר.

המטכ"ליסטים/ש.13 משלמים מחיר יקר יותר, בגלל המסלול הארוך והחתימה לקבע, אצל מי מהם שלא ממשיך קריירה בצבא זה נמשך עוד כ 3-4 שנים.
לא נעים בגיל 28-29 להתחיל לחפש קריירה כשיש לך תחרות עם צעירים יותר (גם אם חסכת קצת בקבע).

אז לפחות שיפטרו אותם מנושא התואר הראשון, זה אמנם יאריך את מסלול ההכשרה שלהם בשנה אבל יחסוך להם את 3-4 שנות הלימוד אחרי השחרור.
צה"ל יודע את זה ולכן עשה זאת עם החובלים והטייסים שלו, צריך להרחיב את זה לכל מי שמסלול ההכשרה שלו ארוך והוא למעשה לא חלק מהצבא הרגיל.

מה גם שהיום עם הרעיון של לממן לכל לוחם לימודים אקדמאים זה יותר קל מבחינה כספית, פשוט סדר הזמנים משתנה.

ישן 29-05-2017, 04:31
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
מסלול השירות החדש בסיירת מטכ"ל

שירות מקוצר, יציאה כוללת לקצונה ושילוב לימודים אקדמיים. בסיירת מטכ"ל מציגים את המסלול החדש - "סייר לוחם", אשר נועד להתאים את הניסיון המקצועי של לוחמי היחידה המובחרת לאתגרי העתיד.
אלון תשובה, מערכת אתר צה"ל.

בתום עבודת מטה ממושכת של גורמים באגפי המודיעין, התכנון וכוח האדם, ולאחר אישור הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וראש אמ"ן הרצי הלוי - יצא לדרך מסלול השירות החדש של לוחמי סיירת מטכ"ל: "סייר לוחם". מדובר במסלול ראשון מסוגו בצה"ל, המהווה פריצת דרך בהכשרת הלוחם. במסגרת השינויים, שחלו כבר עם גיוס אוגוסט האחרון, קוצר משך ההכשרה מ-20 חודשים ל-16 חודשים. קיצור הזמנים, מסבירים באגף המודיעין, מהווה ייעול מבצעי של פרק שירות הלוחמים, ומאפשר פעילות ממושכת ורציפה יותר במהלך השירות הסדיר. לדבריהם, מדובר בשינוי הכרחי לאור המציאות המשתנה ומורכבות המשימות עמן מתמודדים לוחמי היחידה.

https://www.idf.il/%D7%90%D7%AA%D7%...98%D7%9B%D7%9C/

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

כמה הערות:
1. המושג "סייר לוחם" אינו חדש - חשיפתו לציבור היא כן.
2. זאת הפעם הראשונה מאז 2006 בה נחשפות תמונות רשמיות של לוחמי ס. מטכ"ל לתקשורת.
3. רוב הסיכויים שמדובר בלוחמים במסלול.
4. התמונה השניה מעלה הרבה מאוד שאלות.

ישן 18-09-2017, 15:41
  arielsh arielsh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.10.04
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "זו ראשית המעבר לצבא מקצועי..."

לפחות בנוגע לשריון, הלוואי.
זה היה נכון פעם, והיום עם מרכבה סימן 4 זה נכון שבעתיים-
יכולות השו"ב והאמצעים הטכנולוגיים בטנק הזה דורשים זמן רב למיצוי, הרבה מעבר לשירות סדיר של שנתיים (אחרי הכשרה) שכולל נגיעה מזדמנת פעם בתקופה בטנקים (בין קו חי"ר פה לקו חי"ר שם), והסדירניקים משתחררים כשהם לא שולטים בטנק ברמה שהחבר'ה אצלנו היו שולטים בסימן 2 דאז.
אני עובד עם הסדירניקים האלו ואני רואה אותם פעם בכמה חודשים, זה פשוט לא שם.

רק במילואים, ורק כי אנחנו מעמידים רף גבוה מאוד, אנחנו מתחילים למצות את הטנקים לגמרי, ולעקוף את ההבנה שזה לא סימן 2/מג"ח עם תותח גדול יותר ומזגן.
אין לי ספק שמוקדי ידע ותיקים, אפילו מחלקתיים, יכולים לשדרג בהרבה את המוכנות של פלוגת טנקים שכזו, ולמצות בצורה יעילה יותר את השו"ב הלא מנוצל שלה כרגע.

מנסיון אישי - הקצינים אצלנו שהיו שנים בהכשרה הם האנשים היחידים שמצליחים לשלוט בכל האמצעים הטכנולוגיים בטנק, וגם זה אחרי מספר שנות מילואים לא מבוטל שממוקד טנקים ושו"ב. הייתי שמח לראות עוד כאלו, ולא רק יחידי סגולה.

נערך לאחרונה ע"י arielsh בתאריך 18-09-2017 בשעה 15:51.
ישן 16-09-2017, 15:24
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
מאמר בבלוג "על הכוונת" ובו התייחסות לרפורמה ביחידות העילית

הצורך הוא אבי ההמצאה \ מאת גל פרל פינקל
חלק מהמאמר מצורף

הצורך הוא אבי ההמצאה \ מאת גל פרל פינקל

הספר "קוסמי הנשק" מתאר כיצד הפכה ישראל למעצמה צבאית ולאחת המובילות בפיתוח אמצעי לחימה. אך לצד פיתוח הפיתרונות הטקטיים יש להתייחס גם למהלכים שיפתרו את האתגרים האסטרטגיים.
הרמס 450 מתוצרת אלביט בטיסה, (מקור: ויקפדיה).

... כשקוראים את הספר הוא מצטייר כעוד מהדורה של "מדינת הסטארט אפ"(Start-up Nation), גרסת התעשיות הביטחוניות. לשיטתם של המחברים בישראל קיים זלזול מופגן בפורמליות, בנהלים ובביורוקרטיה. זה קיים בצבא, בעסקים ובשאר מערכות הממשל. כדי להמחיש זאת מצוטט בספר מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף עידו נחושתן, בהתייחסות לטיסה שביצע באף-16 במהלכה שימש כנווט. הטייס היה קצין צעיר כבן 25. "אין דרגות בתא הטיס" (עמוד 20), אמר נחושתן למחברים. בספר מצטיירים קציני צבא ואנשי עסקים ישראלים כמי שנכונים יותר לקחת סיכונים בהשוואה למקביליהם במדינות מערביות. כך למשל מובא סיפור של נפתלי בנט, כיום שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אשר "שירת כקצין בסיירת מטכ"ל ובמגלן, שתי יחידות המתמחות במבצעים חשאיים עמוק מעבר לקווי האויב. בגיל 21 בנט כבר הוביל 100 חיילים במבצעים בלבנון" (עמוד 166). כיזם היי-טק צעיר הציג בנט את התוכנה שפותחה בחברת ההזנק שלו לבנק בניו-יורק. בעוד ששותפיו היו מלאי חששות היה בנט רגוע, שהרי בניגוד לתקופה בה פעל בלבנון בפגישה העסקית הזו איש לא ימות או יעלה על מטען.

מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, האלוף (מיל') אודי שני, אמר למחברים כי יתרונה של ישראל מגיע משילוב של שלושה יסודות. "יש לנו אנשים חדשנים, ניסיון קרבי כדי לדעת לְמה אנחנו זקוקים, ושימוש מבצעי מיידי לְמה שאנחנו מפתחים, מכיוון שאנחנו נמצאים כמעט תמיד במצב של מאבק"(עמוד 32). כדוגמה מביאים המחברים את סיפורו של המהנדס עמית וולף, שעשה את שירותו הצבאי כלוחם ביחידה המובחרת מגלן. כתוצאה מכך הבין וולף "דרך הרגליים" את הצורך המבצעי של הכוחות לדעת מה מסתתר מאחורי הפינה או הגבעה הבאה והגה את פיתוח המל"ט "פנתר" של התעשייה האווירית המסוגל להמריא ולנחות אנכית. החיבור הזה מסייע רבות למערכת הביטחון הישראלית, כמו גם למאמצים המדיניים, במה שהמחברים מכנים "דיפלומטיית הנשק" במסגרתה סוחרת ישראל באמצעי הלחימה שפיתחה ומייצרת אגב כך בריתות אסטרטגיות וקשרי מסחר. הצד השני של המשוואה הוא העובדה שזה נובע מצורך חיוני. דוגמה לכך היא טיל הפופאי, טיל מונחה מדויק שמגיע לטווח של מעל 100 קילומטרים. "אם ישראל לא תייצא את הפופאי, רפא"ל לא תוכל להרשות לעצמה לפתח ולייצר אותו" (עמוד 230). כלל זה נכון כמעט לכל מערכת נשק מתקדמת שפיתחה ישראל.
הטכנולוגיה היא לא העיקר
למרות הפתרונות הטכנולוגיים פורצי הדרך מבקשים המחברים להדגיש כי בסופו של יום עיקר המענה לאתגריה הביטחוניים של ישראל נותר היתרון האנושי. להמחשה מתארים המחברים שורת אירועים מן האינתיפאדה השנייה. בפברואר 2003 נכנס תא"ל גדי איזנקוט לתפקידו כמפקד אוגדת יהודה ושומרון. אחת ההחלטות הראשונות שלו היתה להוציא את הטנקים מהאזור, משום שלתפיסתו העליונות הצבאית שהושגה באמצעותם פעלה לרעת צה"ל. "באותם ימים הגה מי שלימים נבחר להיות הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל את המשפט: "את הטרור צריך לנצח עם אם-16 ולא עם אף-16". איזנקוט האמין כי ניתן להשיג הרתעה באמצעות הנכונות להסתכן ולהילחם. טכנולוגיה יכולה להיות מרשימה מאוד, אבל בסוף, הממד האנושי ורוח הלחימה הופכים לפעולה משפיעה נגד הטרור" (עמוד 256).

כרזת הסדרה "פאודה" בנטפליקס, (מקור: IMDB).

שנה מאוחר יותר נדרש איזנקוט לאשר מבצע במרחב השומרון שנדמה שכאילו יצא מסדרת הדרמה והמתח "פאודה" (שבקרוב תשוב לעונה שנייה), שעסקה בצוות מסתערבים בשטחים. נוכח מידע שהתקבל אודות מקום הימצאו של מבוקש בכיר שעשוי היה להימלט בכל רגע, נדרש מפקד האוגדה להחליט אם לאשר לכוח בן ארבעה מסתערבים, חלקם מחופשים לנשים, להיכנס לשטח ולנסות לעצור את המבוקש, מבלי שיהיו ברשותם כוחות חילוץ זמינים. "תא"ל איזנקוט החליט לאשר את המבצע למרות הסיכון הרב. הכוח נכנס ללב השטח הפלסטיני, עצר את המבוקש ונעלם כאילו בלעה אותו האדמה. אחרי שנים סיפר איזנקוט שהבין כי למרות החשש לאשר את הפעולה, לא נותרו המסתערבים לבד בשטח. מעליהם ריחפו שלושה כלי טיס בו זמנית, אמצעי איסוף מתקדמים ממספר רב של כיוונים ותצפיות נוספות כולל סוכנים בשטח. מבחינתו של מפקד האוגדה, ידעו ארבעת המסתערבים לטפל במידת הצורך גם בשמונה מחבלים חמושים. העליונות הטכנולוגית-מודיעינית סייעה בהחלטתו, אך הרמה המקצועית של המסתערבים וניסיונם המבצעי הכריעו בשאלה" (עמוד 258).

למרות ההבנה הזו נראה כי בעשרות השנים האחרונות התמקד צה"ל בעוצמת החומר ואמצעי הלחימה, ובחיפוש מענה טכנולוגי לבעיות המבצעיות, דוגמת האיום הרקטי ואיום המנהרות. אך כפי שהוכח גם במלחמת לבנון השנייה וב"צוק איתן", צה"ל חייב לשפר את מוכנותו בתחום המקצועי של הפעלת התמרון המהיר ללב מערכי האויב ולעומק, כמו גם בפיתוח החשיבה היצירתית והתחבולנית, שכן בסופו של דבר הלוחמים בקצה שפועלים בשטח האויב הם מי שמשיגים את ההכרעה. השינוי, מציינים המחברים, ניכר עם מינויו של איזנוט לרמטכ"ל, שכן הוא תרגם את ניסיונו באיו"ש ובהמשך כראש אמ"ץ ב-2006, לכדי תכנית בניין כוח רב-שנתית "שכללה השקעה ניכרת בשילוביות מבוססת רשת, סייבר, גרף אימונים ברור וקשיח ומדדי כשירות עבור הלוחמים באוויר, בים וביבשה, כדי שכוח קטן של צה"ל ינצח כוח גדול. זה עתיד הלחימה של צה"ל" (עמוד 259). עיקרון זה עומד גם מאחורי המהלכים שמקדם כעת הרמטכ"ל לשיפור תנאי השירות של לוחמי החוד המתמרנים לשטח האויב, כמו גם להתמקצעות יחידות העילית (סיירת מטכ"ל, שלדג, 669 ושייטת 13) שישרתו שירות ארוך בהרבה, בדומה לטייסים, ואף ירכשו השכלה גבוהה.

כוח צה"ל בתרגיל, (צילום: דו"צ).

הספר מרתק ומתאר תהליכי מחקר ופיתוח מרשימים במיוחד. עם זאת מוטב היה שהמחברים יקפידו על העובדות והפרטים. השר בנט למשל,
לא היה בן 21 (בדיוק בתום הכשרתו כקצין) כשהוביל חיילים כה רבים בלבנון ולקהלני לא היו כ-150 טנקים בפיקודו בקרבות ב-1973, אלא הרבה פחות. חסרה גם קצת ביקורת בספר, על סוגיות כמו מכירת ידע ביטחוני ואמצעי לחימה ישראליים ללקוחות מפוקפקים בדרום אמריקה ובאפריקה, ובהם לדרום סודאן בעת מלחמת אזרחים. כאמור, הצורך הוא אבי ההמצאה וכפי שהספר מתאר צרכי הביטחון של ישראל חייבו אותה לפתח מערכות נשק מתקדמות ולפעול כל העת באופן יצירתי ותחבולני. מנגד, הצורך אף פעם לא היה מציאה גדולה. כל עוד זו המציאות מוטב שיהיו בידי ישראל פתרונות נקודתיים, אבל כדאי גם לפעול לשינוי המציאות הזו לטובה.

(המאמר פורסם במקור באתר "דבר ראשון", בתאריך 15.09.2017)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 15.09.2017)

"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:46

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר