לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-03-2017, 07:49
  תוכניתן תוכניתן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.08
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "א. לא משנה. במעגל טורי פשוט..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי זיו
א. לא משנה. במעגל טורי פשוט אין חשיבות לסדר הרכיבים. אותו זרם עובר בכולם.

ב. כן, נגד זה בזבוז הספק. הוא רק מתחמם וזהו. עדיף סוללה עם מתח זהה למתח הצרכן (נורה) כך אין בזבוז הספק על חימום נגדים. המשפט עם הזרם לא נכון.

ג. הקשר בין המתח לזרם הוא חוק אום. אין פטנט אחר. מתח זה מה שהסוללה נותנת. זרם, הוא מה שלוקח הצרכן, והוא תלוי בהתנגדות הצרכן. סוללה בפני עצמה (ללא צרכן=התנגדות אינסופית) לא מוציאה זרם כלל. לגבי זרם מקסימלי של סוללה, זה תלוי בהתנגדות הפנימית שלה.

ראשית , תודה רבה לך!
א, מדוע אין חשיבות?
אני מנסה להבין את זה בצורה מופשטת,
אם הזרם עובר מצד (לדוגמא) פלוס של הסוללה ואז נפגש מייד עם הנורה ואחרי הנורה יש נגד ואז צד המינוס
אז הנורה תקבל את הזרם המלא, לא?

ב.מדוע המשפט עם הזרם לא נכון?
כתבת שעדיף סוללה עם מתח זהה למתח הצרכן ואז לא צריך נגד
אך, תמיד בשאלות ראיתי, יש לנו סוללה שיש לה X מתח, הנורה יכולה לקבל Y זרם, איזה נגד צריך
אתה אומר שאם המקור והצרכן אם אותו מתח לא צריך נגד? אתה לא מתייחס לזרם?
יכול להיות שהמקור והצרכן בעלי אותו מתח אבל הצרכן יכול לקבל עד X זרם וזה יותר ממה שבפועל המקור מוציא(לפי חוק אום ביחס להתנגדות של המוליך ולמתח של המקור)

ג, זה אומר שאם אחבר סוללה עם מוליך מצד הפלוס למינוס לא יהיה ביזבוז של מתח, כי אין צרכן?
אם אגע בחוט המוליך אני אתחשמל כי אני אהיה הצרכן? ואני אתחשמל בזרם לפי משפט אום ביחס בהתנגדות של המוליך מול המתח שהסוללה מוציאה?

ד. אם זרם זה בפועל מה שצרכתי, אז למה בחברת החשמל אני משלם לפי קילו ואט לשעה?, זו מידה של מתח לא של זרם(והבנתי ממך שזרם זה מה שבפועל הצרכן צרך)

אני כמובן תוך כדי לומד את החומר לבד, אך אלו כמה נקודות שלו ברורות שלי
תודה רבה מראש!

נערך לאחרונה ע"י תוכניתן בתאריך 29-03-2017 בשעה 08:05.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-03-2017, 08:21
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי תוכניתן שמתחילה ב "[QUOTE=זיו]א. לא משנה. במעגל..."

א. אתה יכול לחשוב על זה קצת כמו מכוניות בכביש מעגלי צר - כמו כיכר (שלא סתם נקראת "מעגל תנועה"). האלקטרונים מנסים לנוע בין שני מקומות שמהווים הפרש פוטנציאלים כמו שהמכוניות מנסות להגיע להמשך הכביש. נניח שאתה שם משטרה בנקודות שונות בכיכר שגורמת להאטת התנועה ( = התנגדות) - זה לא משנה איפה המחסומים - כל המכוניות ינועו לאט יותר, שהרי אינן יכולות לנוע מהר יותר מהמכוניות שלפניהן - זה בעצם מה שגורם לפקקים. המהירות בכל הכיכר תהיה לפני המהירות האיטית ביותר מכל נקודת המחסום.

ב. אם צרכן מותאם לעבוד במתח מסויים, אז אם תחבר אותו בין הפרש פוטנציאלים המתאים לו, לא תצטרך נגד. הנגד נועד להגביל זרם (ראה סעיף קודם) ו/או שחלק מהמתח ייפול עליו (כי נגד הוא בעצם צרכן ההופך אנרגיה חשמלית לאנרגיית חום - בדיוק כמו נורה, אך בנורה חלק מהאנרגיה עובר לפליטת אנרגיית אור. למעשה שניהם בעצם גלים אלקטרומגנטיים...). הצרכן יצרוך בדיוק כמה שהוא צורך לפי ההתנגדות שלו מול המתח...

ג. אם תחבר פלוס ישירות למינוס (אם הבנתי אותך נכון) - ודאי שיזרום זרם - שהרי סגרת מעגל בין הפרש פוטנציאלים - ובהנתן יכולת הולכה בין פוטנציאלים - האלקטרונים יעשו את מה שמצופה מהם. יתרה מזאת, כיוון שהתנגדות המוליך מאוד נמוכה, לא רק שיזרום זרם - יזרום הרבה זרם! למעשה הזרם יוגבל ברובו על ידי התנגדותה הפנימית של הסוללה (ועוד התנגדות של המוליך שחיברת - כמה - תלוי בעובי החתך שלו; אין מוליך אידאלי עם אפס התנגדות - לא בטמפרטורת החדר בכל אופן. אולי באיזור האפס המוחלט אפשר להתקרב למוליכות אידאלית). אתה לא תתחשמל מסוללה משום שאי אפשר להתחשמל ממתח של וולטים בודדים - גם לגוף שלך יש התנגדות - וצריך מתח גבוה יותר כדי לשבור אותה.

ד. מה שצרכת זה הספק ("עבודה"), והספק אכן נמדד בקוט"שים. זו לא מידה של מתח. מתח נמדד בוולטים, לא בוואטים.

ישן 29-03-2017, 08:30
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי תוכניתן שמתחילה ב "[QUOTE=זיו]א. לא משנה. במעגל..."

א. תחשוב על זה בתור זרם מים בתוך צינור.
אם יש לך מגביל לחץ (חסכם) בכניסה לצינור - הזרם יוגבל בכניסה לצינור,
אם יש את אותו מגביל לחץ אחרי הצינור - הזרם יוגבל ביציאה מהחסכם אחרי הצינור,
בשני המקרים - הזרם שקיבלת הוא אותו זרם, וזה הזרם שהנורה מקבלת..

ב. סוללה לא מוציאה זרם קבוע - היא אמורה להוציא מתח קבוע, ויש לה הספק מקסימלי (תחת מגבלה מסויימת - פריקה מהירה תגרום למתח נמוך יותר, וזה משמעותי ככל שהסוללה מתרוקנת), והזרם תלוי בהתנגדות הנורה והנגד שחיברת (ובהספק הנורה אחרת היא תישרף).

ג. אם תחבר מוליך - המוליך וההתנגדות הפנימית הם הצרכנים, ולכן יהיה בזבוז מתח.
במצב כזה אם תיגע בחוט לא יקרה כלום - כי ההתנגדות שלך כ"כ גבוהה ביחס לנתיב השני - שלא יעבור זרם,
אבל אם תנתק את החוט ותחזיק בשני הקצוות - אתה הצרכן.

ד. בחברת החשמל אתה משלם לפי הספק - כי כך מודדים עבודה.
לא מעניין אותם מה המתח שצרכת, והרי מהממתח והזרם נובע ההספק.
מעניין אותם כמה עבודה צרכת - וכמה עבודה הם היו צריכים לייצר.
ישן 29-03-2017, 08:42

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "א. תחשוב על זה בתור זרם מים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22

ב. סוללה לא מוציאה זרם קבוע - היא אמורה להוציא מתח קבוע, ויש לה הספק מקסימלי (תחת מגבלה מסויימת - פריקה מהירה תגרום למתח נמוך יותר, וזה משמעותי ככל שהסוללה מתרוקנת), והזרם תלוי בהתנגדות הנורה והנגד שחיברת (ובהספק הנורה אחרת היא תישרף).

במצב כזה אם תיגע בחוט לא יקרה כלום - כי ההתנגדות שלך כ"כ גבוהה ביחס לנתיב השני - שלא יעבור זרם,

תודה רבה
מה הכוונה פריקה מהירה תגרום למתח נמוך יותר? למה דווקא פריקה? הרי כל פריקה תגרום למתח נמוך יותר
אם חיברתי סוללה לנורה דרך נגד לפי חוק אום, אז אחרי שהסוללה תתרוקן מעט(זה יקרה מיידית הרי) הנורה תדלק פחות חזק (כמובן שבהתחלה זה לא מורגש אבל נגיד שהסוללה תגיע לחצי מתח כי היא חצי גמורה הנורה תדלק בחצי העוצמה- או שנוריד את התנגדות הנגד
ישן 01-04-2017, 23:02

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "א. תחשוב על זה בתור זרם מים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22

איך סוללה מוציאה מתח הרי המתח הוא הפרש האלקטרונים בין 2 קטבי הסוללה
ואחרי זמן קצר כבר הסוללה תתחיל להתרוקן והמתח שהוציאה היום הוא לא המתח שתוציא מחר
כך שלא הבנתי אם אני מחבר נורה עם נגד לסוללה לפי חוק אום
הרי יום אחרי כבר המתח בסוללה יקטן ולכן הזרם שיגיע לנוכה יקטן והיא פחות תאיר
ישן 02-04-2017, 00:22
צלמית המשתמש של זיו
  זיו מנהל זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי תוכניתן שמתחילה ב "[QUOTE=ai22]א. תחשוב על זה..."

לא מדוייק, תרתי משמע.
יש מתח נומינלי שאותו הסוללה נותנת. אם המתח הנקוב הוא 1.5V, והקיבול הוא 3Ah נניח, הרי שהסוללה תתן זרם של 100mA במשך 30 שעות, במתח ממוצע של 1.5V. (בגדול. לא אומר שזה ככה בכל מצב ובכל סוללה, אבל זה מה שאמור)
כמו שהבנת, המתח אינו מדוייק, והוא יכול להיות גבוה או נמוך בכמה עשיריות וולטים. למוצר כמו מנורה זה לא אמור להפריע. כשבוחרים נגד, לוקחים את הממוצע.

היחידה הדרסטית שאתה מתאר, מתרחשת אחרי שהסוללה נתנה כבר 90% פחות או יותר מהקיבול שלה, וזה כבר באמת יותר תלוי בזרם הנצרך. זו הסיבה שסוללה שכבר לא עובדת במוצר בזבזני כמו מצלמה, תעבוד יפה במוצר עם צריכה נמוכה כמו שעון.

ישן 05-04-2017, 00:21

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "לא מדוייק, תרתי משמע. יש מתח..."

קראתי למדתי אך עדיין כמה נקודות לא ברורות לי
1,איך אותו זרם עובר בכל הרכיבים במעגל?
הרי אני יכול לחבר 50נורות בטור,
זרם זה כמות האלקטרונים שעוברת,והרי כל רכיב "משתמש" באלקטרונים כדי לעבוד,לא? הוא צריך להמיר את זה לאנרגיית חום כדי להאיר
ולמה אותו מתח לא עובר בכל המעגל?כי כל צרכן מבזבז מתח? למה?מתח זה כמות הפרש האלקטרונים בין קיטבי הסוללה?

2מה הכוונה שבכל המעגל יש אותו מתח?הסוללה מוציאה הרי זרם ולא מתח
מה אכפת לצרכנים בתוך המעכל מה הפרש האלקטרונים בין 2 קטבי הסוללה?אכפת להם כמה אלקטרונים עובאים במעגל

3, כאשר יש לי נורה במעגל,
כתבתם שאם היא מותאמת לעבוד עם המתח של הסוללה לא צריך נגד
איך זה עובד ?יש לי אפשרות להדליק אותה או ע"י הזרם ואז אצטרך לפי חוק אום לבדוק כמה התנגדות של נגד אני צריך (כי ידוע הרי המתח של הסוללה) או שאם לסוללה ולנורה יש אותו מתח הכל בסדר ולא מעניין אותי מה הזאם שהיא מקבלת ולא צריך נגד?
כמובן שכתבתי שטויות,אך זה לא ברור לי

תודה
ישן 05-04-2017, 06:25
צלמית המשתמש של זיו
  זיו מנהל זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי תוכניתן שמתחילה ב "קראתי למדתי אך עדיין כמה..."

האמת שהשאלות האלה יותר קשורות לפיזיקה מאשר לחשמל. אני מתחום החשמל, והפיזיקה של הדברים פחות מעניינת אותי...
1. הזרם מוגדר כתנועה של מטען במעגל. אלקטרונים לצורך העניין. יש חוק שאומר שסכום הזרמים במעגל צריך להיות שווה. כלומר הזרם שיוצא מהסוללה, חייב להיות זהה לזרם הנכנס אליה מהקוטב השני. מה שיוצר את האנרגיה במעגל ומפעיל צרכנים הוא ההספק. הנורה לצורך העניין, מתנגדת למעבר האלקטרונים דרכה, וזה מה שיוצר חום ואור.
מתח זה הפרש הפוטנציאלים בין קטבי הסוללה. כשיש מספר צרכנים בטור במעגל, המתח מתחלק בינהם לפי ההתנגדות של הצרכנים.
2. המתח הוא זה שקובע (בנוסף להתנגדות) כמה זרם יעבור במעגל. הרי אם מתח הסוללה יהיה אפס, היא לא תוציא זרם.
3. קודם כל, מבחינה חשמלית גם נורה היא "נגד". פשוט אחד כזה שגם מוציא אור. לנורה יש זרם מקסימלי שבו היא יכולה לפעול מבלי להשרף, מה שנותן לנו בעצם (לפי חוק אום) את המתח המקסימלי שאליו ניתן לחבר אותה. אם המתח שלנו גבוה מדי, אפשר לחבר נגד בטור למנורה שיגרום לחלוקת מתח הסוללה בין הנורה לנגד, כך שהמנורה תקבל את המתח המתאים, וממילא גם את הזרם המתאים.
אם המתח של הסוללה והמנורה ידוע וזהה, הרי שאתה יכול לחבר בינהם ישירות. מישהו כבר עשה עבורך את עבודת החישוב.
אתה לא יכול "להפעיל אותה ע"י הזרם" כי מה שיש לך זה סוללה, שהיא מקור מתח ולא מקור זרם. (יש דבר כזה מקור זרם, אבל לא קיים כמוצר פשוט כמו סוללה, זה יותר מעגל קטן שמשתמש במקור מתח ומסוגל לייצר זרם קבוע)

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 05-04-2017 בשעה 06:29.
ישן 05-04-2017, 09:37

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "האמת שהשאלות האלה יותר קשורות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי זיו
האמת שהשאלות האלה יותר קשורות לפיזיקה מאשר לחשמל. אני מתחום החשמל, והפיזיקה של הדברים פחות מעניינת אותי...
1. הזרם מוגדר כתנועה של מטען במעגל. אלקטרונים לצורך העניין. יש חוק שאומר שסכום הזרמים במעגל צריך להיות שווה. כלומר הזרם שיוצא מהסוללה, חייב להיות זהה לזרם הנכנס אליה מהקוטב השני. מה שיוצר את האנרגיה במעגל ומפעיל צרכנים הוא ההספק. הנורה לצורך העניין, מתנגדת למעבר האלקטרונים דרכה, וזה מה שיוצר חום ואור.
מתח זה הפרש הפוטנציאלים בין קטבי הסוללה. כשיש מספר צרכנים בטור במעגל, המתח מתחלק בינהם לפי ההתנגדות של הצרכנים.
2. המתח הוא זה שקובע (בנוסף להתנגדות) כמה זרם יעבור במעגל. הרי אם מתח הסוללה יהיה אפס, היא לא תוציא זרם.
3. קודם כל, מבחינה חשמלית גם נורה היא "נגד". פשוט אחד כזה שגם מוציא אור. לנורה יש זרם מקסימלי שבו היא יכולה לפעול מבלי להשרף, מה שנותן לנו בעצם (לפי חוק אום) את המתח המקסימלי שאליו ניתן לחבר אותה. אם המתח שלנו גבוה מדי, אפשר לחבר נגד בטור למנורה שיגרום לחלוקת מתח הסוללה בין הנורה לנגד, כך שהמנורה תקבל את המתח המתאים, וממילא גם את הזרם המתאים.
אם המתח של הסוללה והמנורה ידוע וזהה, הרי שאתה יכול לחבר בינהם ישירות. מישהו כבר עשה עבורך את עבודת החישוב.
אתה לא יכול "להפעיל אותה ע"י הזרם" כי מה שיש לך זה סוללה, שהיא מקור מתח ולא מקור זרם. (יש דבר כזה מקור זרם, אבל לא קיים כמוצר פשוט כמו סוללה, זה יותר מעגל קטן שמשתמש במקור מתח ומסוגל לייצר זרם קבוע)

נראה שהבנת את חוסר ההבנה שלי , אני מתחיל לקבל רקע יותר טוב
1-לפי מה שאתה אומר כל צרכן(נורה/סנסור/רמקול וכו') הוא מתנגד למעבר האלקטרונים ולכן נוצרים אור/דגימה של סנסור/voice וכו'
אבל האלקטרונים ממשיכים לעבור(אולי לאט יותר כי הצרכנים מתנגדים) אבל הם יחזרו בסוף לקוטב השני של הסוללה, הם לא נעלמים בדרך

מה שלא מובן לי :
2-אם הבנתי נכון תאם יש לי סוללה ואני מחבר נגד כדי להוריד קצת את הזרם ומחבר בטור מיליון נורות כולם ידלקו באופן שווה כי כל נורה מבקשת זרם X וכל הנורות יקבלו את אותו הזרם
לא הגיוני כמובן,
לכן עדיין משהו חסר לי כאן

תודה
ישן 05-04-2017, 10:43
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי תוכניתן שמתחילה ב "[QUOTE=זיו]האמת שהשאלות האלה..."

1. למעט מוליך אידאלי (ואתה יודע איך זה בפיסיקה, האידאלי קיים בד"כ רק על הנייר או בתנאים מיוחדים מאוד שרוב בני האדם לא יכולים להגיע אליהם), לכל מוליך יש התנגדות וצרכנים הם למעשה מוליכים מסוגים שונים.

2. למה אתה מתעקש לחבר את הנגד הזה כל הזמן? כל הנורות שחיברת (שגם הן נגדים) לא טובות לך? נורות לא "מבקשות" זרם. האלקטרונים זורמים בין הפרש הפוטנציאלים בהתאם להתנגדות. אם תחבר מליון נורות לסוללה, ההתנגדות של כולן יחד תהיה מאוד מאוד גבוהה, והזרם שיצליח לזרום, אם בכלל (בסופו של דבר אתה מגיע להתנגדות דומה להתנגדות של האוויר שכידוע דרכו לא עובר חשמל אלא אם כן המתח גבוה מאוד ביחס למרחק במוליך שאותו יש לעבור - כמו במצית או ברקים), יהיה כה נמוך, כך שהתוצאה תהיה שלא תגיע לרף ההספק המינימלי הנדרש כדי להפיק אור כלשהו. כל הנורות אכן "ידלקו באופן שווה", שווה ל"לא ידלקו".

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:22

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר