לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-12-2017, 17:36
  tjhv tjhv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.17
מתי נולד נעמן בלקינד?

שלום. אולי מישהו יוכל לעזור לי.
אני מנסה למצוא את תאריך הלידה המדויק של נעמן בלקינד.

בדקתי מספר מקורות.

אפשר להניח בוודאות גבוהה על פי הכיתוב על מצבתו: נולד בין א' בטבת תרמ"ט (5/12/1888) לבין א' בטבת תר"ן (24/12/1889).
עוד תאריך שהוא די מוצק הוא לידתה של אחותו הצעירה ימימה, ב-27/3/1890.

מכאן העניינים מתחילים להסתבך.
יש סתירות בין מקורות שונים. התאריכים שראיתי הם:

1. ב' בטבת תרמ"ט - 6/12/1888: אתר "יזכור".
2. י"ב בטבת תרמ"ט - 16/12/1888:
אלבום המשפחות של ראשון לציון, הבילויי"ם של שולמית לסקוב.
3. סתם 1889 - עץ המשפחה של משפחת בלקינד, הספר ניל"י - תולדותיה של העזה מדינית (ועוד מספר מקורות).
4. כתבה עיתון משנת 1940 בחתימת אחיו איתן בלקינד בה נכתב שנעמן נולד בי' בטבת 1889. אין כלל תאריך כזה, למרבה ההפתעה. אם מדובר בי' בטבת תרמ"ט הרי שזה תאריך נוסף (14/12/1888) אך ייתכן שזה גם י' בטבת תר"ן (2/1/1890). זה לא מסתדר כי הכותרת בכתבה היא "50 שנה להולדת נעמן" והכתבה מינואר 1940 - אם התאריך הראשון אז מלאו 51 שנים להולדת נעמן. אם התאריך השני נכון זה סותר את התאריכים על המצבה ואת טווח הזמן מלידתה של אחותו הצעירה ימימה במרץ 1890.
5. האנציקלופדיה לחלוצי היישוב ובוניו (הוא כותב: י"ב בטבת תרמ"ט - 1889; התרגום לשנה אזרחית הוא שגוי כי התאריך העברי הוא 16/12/1888).
6. בריאיון אמרה אחותו ימימה שהוא נולד ב-1888.

לכאורה התאריך הכי פשוט הוא 16/12/1888 אבל התאריך הוא חשוד כי הוא דומה מאוד לתאריך המוות שלו, 16/12/1917.

יש מישהו שיוכל לנסות לתת מידע חדש? או להפנות למישהו שידע לעזור?
תודה רבה, אחיה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-12-2017, 08:21
  irir irir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
עשית עבודה יסודית ביותר!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tjhv שמתחילה ב "מתי נולד נעמן בלקינד?"

לאור כל מה שכתבת לא נראה לי שימצא פיתרון ודאי לתאריך.
ובכל זאת, אני הולך לפי הכתבה מ 1940. יום לידה בתאריך עברי הוא יום שנוהגים לזכור אותו, אם כי פחות מיום הפטירה. לכן ניתן להניח שאכן יום הלידה היה י' בטבת (אם כי צריך לקחת בחשבון שבכתבה קיימת טעות דפוס ואולי בכל לא מדובר ב י'). תאריך עברי כזה נופל בד"כ בדצמבר כלומר קרוב לחילופי השנים הלועזיות. אני מניח שהאח (או כותב הכתבה) לא שם לב ופשוט תרגם את תרמ"ט ל1889. כלומר את ה ט' בשנה העברית הפך ל 9 בשנה הלועזית . זו טעות נפוצה. (גם כאן צריך לקחת בחשבון שהייתה טעות דפוס בכתבה ובמקום 1888 כתבו 1889).
השורה התחתונה, לדעתי התאריך הנכון הוא י' טבת תרמ"ט. 14.12.1888
הפניה לכתבה:
http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_...601&sk=65FC99D0

ומתוך סקרנות: לשם מה נחוץ התאריך המדויק?

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 08-12-2017 בשעה 08:26.
ישן 10-12-2017, 07:27
  tjhv tjhv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.17
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "עשית עבודה יסודית ביותר!"

י' בטבת זאת אפשרות, כמובן, אבל היא חשודה ביותר.

קודם כל, איתן בלקינד בכתבה טועה פעמיים: ראשית זאת לא 1889 אלא 1888 (תרמ"ט אמנם ומכאן ברור מקור הטעות). שנית, כנראה נובע מאותה טעות, בשעת פרסום הכתבה מלאו 51 שנה ללידתו של נעמן (ולא כאמור בכותרת). אם כך, מקור המידע הזה לא ממש אמין. בנוסף: הוא היחיד שמציין את התאריך הזה, וכמו שאמרת - זה עיתון. ייתכנו שיבושים.

הדבר השני החשוד, הוא שי' בטבת הוא יום צום - זהו מועד בלוח העברי. מקובל לסמוך ימי הולדת לתאריכים מתאימים בלוח. אני נוהג לומר שנולדתי ביום העצמאות, אף שבפועל נולדתי בח' באייר. אחי נולד ב"ערב פסח" - שבוע לפני פסח, ואני חושב שזה די נפוץ לזכור כך ימי הולדת. סביר שאיתן בלקינד זכר בערך וכתב י' בטבת. דווקא זה מחזק את ההשערה שהתאריך הוא באמת י"ב בטבת, אבל כמובן לא מוכיח אותה.

מה שאולי יכריע את העניין הוא רשומות מקוריות בנות התקופה. האם מישהו כאן יודע להפנות לפנקס קהילה או משהו מעין זה של הביל"ויים בגדרה? או אולי מפקד אוכלוסין עות'מאני? רשומות לידה מהאזור והתקופה?

אין לי שום צורך מעשי בתאריך האמיתי. כתבתי את הערך בוויקיפדיה על נעמן בלקינד לפני כעשור. בחודשים האחרונים צצו ספקות סביב תאריך הלידה וניסיתי לבדוק מה נכון. לאט לאט הבנתי שיש כאן סוגיה מעניינת. גם אם המידע עצמו לא ממש מעניין, מתברר שהוא לא כל כך קל להשגה והדרך אליו נעשתה מאוד מעניינת.

נערך לאחרונה ע"י tjhv בתאריך 10-12-2017 בשעה 07:38.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:46

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר