לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-01-2018, 12:09
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי MCGP שמתחילה ב "אין הארקה. חוברו בנפרד וביחד..."

לא מחברים אפס להארקה! הארקה מתחברת להארקה, בשביל זה יש שלושה פינים בשקע. אם תחבר את האפס עם ההארקה, ויש לך ממסר פחת ("מכשיר נגד התחשמלות") בבית, סיכוי קרוב ל 100% שהפחת יקפוץ. זאת משום שהמתח ב 0 (יחסית להארקה - האדמה) הוא לא בדיוק 0 אלא רק קרוב לכך. בחיבור בין האפס להארקה, כיוון שיש מתח - יזרום זרם - ובעצם "ידלוף" החוצה - יהיה "פחת" מהמעגל (מה שעובר בסך הפאזות והאפס שעוברים דרך ממסר הפחת אינו שווה) - והפחת יקפוץ - כי לזה הוא מתוכנן - המצב דומה להתחשמלות - שבה אדם נוגע באדמה ובמוליך אחד (ולא בשני, אם תיגע גם בפאזה וגם באפס מבלי שאתה נוגע גם באדמה, אתה תמות והפחת לא יקפוץ - כי אתה צרכן נורמלי לחלוטין שצורך חשמל במעגל)

אני אשמח ללמוד (כל יום לומדים דברים חדשים) הסבר טכני על הפרעות בצליל כתוצאה מחיבור להארקה (ולא כתוצאה מזה שיש התקנים לא מוארקים שמחוברים למכשיר שמחובר להארקה). הארקת גוף המכשיר מחברת את גוף המכשיר לאדמה. לא הגיוני בעיני שמישהו ביסס את מעגלי ההספק שמוציאים את הצליל - להיות בחיבור גלווני עם גוף המכשיר (ולו משום שזה יקצר את כולם אחד לשני בתוך המכשיר עצמו וזה לבד יגרום להפרעות במקרה הטוב, או לשיבוש מוחלט עד כדי נזק במקרה הרע - שהרי כל ערוץ יציאה אמור להיות נפרד...)

כן יכול להיות שיש שם שנאי מבדל בכניסה (בייחוד ברסיבר...) ואז בגלל זה לא שמים הארקה (ולא הייתי ממליץ לשים הארקה במכשיר שבו היצרן לא שם אותה בעצמו - אתה יכול לסכן את עצמך שאתה עושה דברים כאלה). מצד שני, אם משהו גורם למארז המכשיר להטען בחשמל סטטי, אם אין הארקה, אין מי שיפרוק אותו, ואז שאתה נוגע... החשמל נפרק דרכך לאדמה (אתה ההארקה בעצם)

מה שכן, לפעמים יש רעשים דווקא בגלל שלא כל הציוד המחובר יחדיו מוארק לאותו מקום (או מוארק בכלל; כלומר לחלק מהציוד יש ולחלק אין)... ראה http://www.avsforum.com/forum/90-re...-receivers.html

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-01-2018, 12:24
צלמית המשתמש של MCGP
  MCGP MCGP אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.06.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "לא מחברים אפס להארקה! הארקה..."

אז מה לעשות?
אחרי שנאי מבדל נוצר 0 ו ~ חדשים וברוב המכשירים החשמליים (מגברים וטלוויזיות) ה0 החדש מחובר לכל החלקים המתכתיים במכשיר והמצב הוא שהחלקים המתכתיים האלו כן מורגש זליגה מהם.
חיבור ההארקה ימנע את הבעיה שאתה תהיה ההארקה בזליגה הזאת. אבל ... זה ייצור בעיה חדשה שהמכשיר יהיה חסוף לנזק והפרעות מכל הרשת (בגלל שההארקה בבתים מאופסת) אז זה אומר שכל תקרית של נגיעת פאזה במכשיר תגרום ל"פיצוץ" ונזק בלתי נמנע למכשיר עצמו. כלומר יש סיכון שאני יאבד את המגבר או הטלוויזיה שלי או את השנאי אם בטעות פאזה תגע במכשיר החשמלי. רק בגלל שרציתי לגרום לעצמי יותר נוחות ולהגן על עצמי מפני הזליגות המעצבנות.

אכן שנאי משמש כמבדל מתנתק מה0 המקורי לכן חיבור ההארקה ל0 אחריו לא תשפיע על הממסר פחת בבית.
ישן 24-01-2018, 12:27
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי MCGP שמתחילה ב "אז מה לעשות? אחרי שנאי מבדל..."

מאיפה תגיע הפאזה שתיגע במכשיר שאתה מדבר עליה? כי אם למשל היא תגיע מהשקע - ואתה תיגע במכשיר וברצפה - שום שנאי מבדל לא יעזור לך - הוא לא צד בעניין - החשמל יזרום דרכך כאילו שדחפת אצבע לשקע...

אגב, טלוויזיות, לפחות אלה שאני מכיר - כלל אין בהן מתכת בחוץ - אין שום מקום שאפשר להתחשמל דרכו... הכל פלסטיק? חוץ מכניסות הוידאו/רשת/וכו' שעל מעגל המתח הנמוך...

רסיברים זה משהו אחר...

אודה ואתוודה שלמעט כשחיברתי את כל הדברים אצלי אחד לשני (רסיבר, מחשב, רמקולים וכו') - ואת כל זה עשיתי כשהכל מנותק מהחשמל - ומה שאפשר מחובר אופטית - שהרי סיב אופטי לא מוליך חשמל - לא נגעתי בזה יותר מאז - אולי רק בכפתור ה power הראשי של המגבר כדי לנתק אותו לגמרי (ומזה לא התחשמלתי אף פעם, אפילו שאין הארקה ברסיבר שלי - יש לו תקע עם שני פינים ולא חיברתי הארקה בעצמי.).

ישן 24-01-2018, 20:41
צלמית המשתמש של זיו
  זיו מנהל זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי MCGP שמתחילה ב "גוף המכשיר מחשמל"

בעיה מוכרת.
המכשירים אמנם לא זקוקים להארקה כי הם מוגדרים כבעלי בידוד כפול, אך לעיתים יש זליגות, או קבלים קטנים במקביל לשנאים ממותגים שגורמים להפרש פוטנציאלים בין המכשיר המבודד לבין האדמה.

חיבור גוף המכשיר (המתכתי) להארקה פותר את הבעיה. אמנם עלולה להיות בעיה של הכנסת רעש HUM כתוצאה מחיבור כזה, אך ברוב המקרים זה לא מתרחש, ותלוי בתשתית המקומית. בימינו עם החיבורים הדיגיטליים רעשי HUM הרבה פחות נפוצים. במגברי הספק וציוד מקצועי יש כפתור מובנה במכשיר GROUND/LIFT שמאפשר לחבר את הגוף להארקה או לנתק אותו לפי הצורך בדיוק מהסיבה הזו.
(למשל https://sep.yimg.com/ay/sixstardj/a...0-w-4-ohm-4.gif )

בציוד אודיו ביתי לרוב כל הציוד מחובר לאדמה משותפת ע"י הכבלים (מלבד מקרה של כבל אופטי) אך כמובן עדיין לא מבטיח הארקה.
בהרבה מקרים הזליגה לא מגיעה מרשת החשמל, אלא מתשתית כבלים/לווין. במקרים כאלה מרכיבים איזולטור על הקו.

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 24-01-2018 בשעה 20:43.
ישן 24-01-2018, 21:39
צלמית המשתמש של MCGP
  MCGP MCGP אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "בעיה מוכרת. המכשירים אמנם לא..."

תודה על התגובה וההסבר.

יש לי איזה לאזניות סיני שמכיל מנורה (TUBE) שלא רק שלא מצאתי עבורו שנאי טוב, הוא דורש 24V
מדובר על הדגם של LITTLE BEAR P1.
הוא גם יוצר HUM בלי שום קשר וגם חיבור השנאי אליו גורם לתחושת התחשמלות מהאזורים הגלויים (כמובן שאם הוא מחובר למחשב אז אין את התחושה הזו כי ה GND של המחשב הנייח מחובר להארקה)
אבל שמתי לב שם אני מאלטר לו הארקה שמתחברת ל0 של השנאי ובמקביל אני מחבר אותו למחשב (עם כבל בננה ) אז נוצרים לו הפרעות חדשות .
קיצור אני לא יודע, אני לא אקנה יותר מגברים כאלו עם מנורות, עשיתי בעבר ניסיון לקנות מגבר שמכיל מנורה כדי לראות איך זה ירגיש בפועל ואני מאוד מאוכזב מכל רעשי הרקע והצרות שהשנאי גורם איתו.
פעם הבאה כנראה אקנה DAC עם הגברה עבור האזניות.

לגבי מה שאמרתי לגבי הרסיבר, היו לי חששות בסיסיות לגבי חיבור ההארקה באופן עצמאי (שכן בהרבה ציוד אאודיו וגם רסיברים וטלוויזיות היה קיים אזור לחיבור הארקה)
נוצרו לי החששות מחיפוש בגוגל מהתגובה השישית כאן https://www.fresh.co.il/vBulletin/s...288#post4395954
יש בזה צדק כלשהו, לא שזה כזה גרנדיוזי. אבל הייתי שמח לשמוע תגובה על זה.

שוב תודה.

ד"א: התעניינתי ללמוד ולהבין האם אני יכול לפרק את הקבלים הקטנים האלו שנותנים פידבק בין המקור למתח המומר ובכך להוריד את הזליגה.
בעבר עשיתי את זה עם טלוויזיה שהפריע לי הזליגה איתה (אני לא יודע אם זה גרע מהביצועיים שלה), אבל הייתי שמח לדעת לעומק איך אני יכול לנתר את הבעיה ומה ההשלכות של זה?
ישן 28-02-2018, 00:05
צלמית המשתמש של MCGP
  MCGP MCGP אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי MCGP שמתחילה ב "גוף המכשיר מחשמל"

זיו, רציתי להמשיך את הדיון שהתחלנו בפרטי:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מוצרי החשמל בבית עדיין זולגים. בעל ה ~ וה 0 בלבד.
דיברתי על כך עם חשמלאי בדרג מוסך, הוא הדגיש בעיות של הארקה.
בפועל ההארקה בבית תקינה ואף מסדרת את הבעיה, אבל למוצרים באופן טבעי אין הארקה.
לדעתי אם הבניין היה עובד על שיטת איפוס (הארקה) שבראשיתו ה0 והארקה היו מקוצרים ביחד. אז המוצרים לא היו יוצרים את הבעיה הזו.
מכיוון שאני חשמלאי מעשי, אין לי התמחות וסמכות בהארקות, אז אני לא יכול לבצע פעולות בנושא.

על דעת עצמי, הוצאתי את הקבל המשווה במכשירים (מתאמים) רבים והם הפסיקו לחשמל כמאט לחלוטין, נותר רק חשמל סטטי.
באמת שכבר אין לי ברירה.
הרסיברים/סטריאו חוברו להארקה בבית.
מסך אחד שאין לו 3 פינים בחיבור הוצאו גם בו כל הקבלים המשווים.
לצערי ללא קבל משווה האאודיו במגבר אזניות זול שהיה לי הפך להיות זוועתי ממש (בהתחשב שהוא גם מבוסס מנורה) של LITTLE BEAR

השקעה בחשמלאי מהדרג הגבוהה תהייה 700+ש"ח ועדיין לא התקשרתי לחברת חשמל להתייעץ בנושא. אז אחזור בתשובה לגבי זה. נראה מה הם יגידו... בטח לא יתערבו בנושא.

ממה שהבנתי, סכמת הקבל המשווה (שהוצאתי) נראת ככה
ערכו באזור 700pF
ישן 28-02-2018, 01:18
צלמית המשתמש של MCGP
  MCGP MCGP אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "מנצל"ש"

-מטען מקורי בלבד שכולל הארקה!. הארקה פותרת את זה.
מחשב נייד הוא אינו מוצר עם בידוד כפול (למרות שעקרונית הוא כן), אבל המטענים כמאט תמיד בעלי הארקה המוכללת עם ה- ביציאה
-ללכת בבית רק עם נעליים! אחרת חוץ מזרם קל תיצור הפרש פוטנציאלים גדול יותר, שאשכרה גם תרגיש זרם יותר רציני.

רציתי להוסיף לגבי
הורדת קבל המשווה במגבר אזניות גורמת להווצרות רעשי רקע בלתי נסבלים. החלטתי בשנאי שלו לשים הארקה ל - ולהחזיר את הקבל הזה.

אז השאלות שלא ענו לי:
1- מה הקטע של הקבל המשווה?
2- מה הבעיה ב0 בבית ?
3- מוצרים שיוצרים זליגה שכזו, במקרה ולא תהיה הארקה במקום ... מה זה אומר?, שהם ייצרו אי נוחות שכזו!... זה קקה לעבוד עם כאלו.
יש לי תנור שאם לא מחובר להארקה יוצר מן חשמל סטטי מציק מסביבו

אני ממש מתוסכל מהסוגייה

בסופו של דבר זה נראה ככה
גם לפני המיישר בטח יש את אותו הקבל הכחול של המשווה שאחרי שמתח הופך מ0 ו ~ ל + ו - בגשר הדיודות בטח יש עוד קבל כזה שמקשר 0 ל -

נערך לאחרונה ע"י MCGP בתאריך 28-02-2018 בשעה 01:25.
ישן 28-02-2018, 12:06
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי MCGP שמתחילה ב "-מטען מקורי בלבד שכולל..."

הספקים צריכים לעמוד במגוון דרישות תקינה, שחלק מהן סותרות.
בספקים עם בידוד כפול (ללא חיבור ארקה), הצד המשני אמור להיות צף לחלוטין. הבעיה היא שיש בתוך השנאי גם צימוד קיבולי קטן בין הראשוני למשני, כך שתדר המיתוג - בדרך כלל כמה מאות קילוהרץ - עובר למשני כרעש common mode וגורם לכך שהספק לא יעמוד בדרישות ה EMC.
כדי לפתור בעיה זו, מוסיפים את הקבל (שמחבר את המשני לצד השקט של הראשוני). זה למעשה ניצול של התקן שמרשה "זליגה" קטנה בין הראשוני למשני על מנת לפתור את בעית ה EMC.
הזליגה אמורה להיות במסגרת התקן המותר ואינה מסוכנת, אך לאנשים מסויימים עם התנגדות עור נמוכה היא אכן לא נעימה.
חיבור ארקה למשני פותר כמובן את הבעיה.
ערך הקבל הדרוש כדי לפתור את בעית ה EMC תלוי בתכנון השנאי בעיקר (בקיבול הטפילי בין הסנפים). עם תכנון מוקפד ושנאי גדול יותר שמאפשר מרחק פיזי גדול יותר בין הסנפים, הקבל הדרוש הוא קטן יותר כך שהזליגה אינה מורגשת גם ע"י אנשים רגישים.

נערך לאחרונה ע"י Elim בתאריך 28-02-2018 בשעה 12:11.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:58

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר