לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-05-2018, 17:01
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.07
דיון: כתבות בתקשורת הישראלית על מערכת הביטחון - נזק מול תועלת

כמעט ואין שבוע בו אנו לא עדים לכתבה חושפנית על פרט כלשהו בצה"ל או מערכת הביטחון בכלל. אני רוצה לפתוח בדיון שנובע ממספר הכתבות הרב בתקשורת והעיתונות הישראלית. רבים, כולל חברי פורום זה, טוענים כי אין שום תועלת בכתבות אלו שלכאורה חושפות מערכים ופיתוחים טכנולוגיים של הצבא שאולי מוטב היה להשאירם בצל.

האם ישנו מקום לחשיפה זו? האם מוטב להמעיט בה? מהם השיקולים בחשיפה זו? הרתעה? ל"פ? יח"צ? האם ניתן להסתדר גם ללא חשיפה זו? מהם, לחילופין, היתרונות באי חשיפה?
האם ישנו מקום לכתבות כמו "מפקד יחידה 504 הוחלף. א' החליף את ב'"? (כתבות שלא באמת אומרות דבר - בשב"כ ובמוסד, לדוגמא, אין כתבות סרק כאלו).

האם מדינת ישראל ומערכת הביטחון צריכה לבחון מחדש את מדיניות החשיפה של הפרטים שהיא מעניקה בתקשורת הגלויה אודות מערכים ופיתוחים טכנולוגיים בפיתוח או בשירות מערכת הביטחון?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-05-2018, 10:24
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "דיון: כתבות בתקשורת הישראלית על מערכת הביטחון - נזק מול תועלת"

ראשית, אני חושב שרוב הכתבות הן תוצאה של רצון המערכת (התקשורת כמובן שמחה לשתף פעולה עם הרצון הזה). המערכת שמחה להתגאות, ובמידה מסוימת היא גם חשה שהיא זקוקה ליחסי צבור - בין ברמה היחידתית (למשל כדי למשוך מתגייסים ליחידה מסוימת או להעלות את התדמית ומורל של המשרתים שם) ובין ברמה המערכתית (למשל כדי להצדיק את הבקשה התורנית לתוספת של מיליארדי שקלים למרות התחייבויות של ראשי המערכת לא לבקש יותר ולמרות דו"חות של ועדות שמונו כדי לבחון את הצרכים התקציביים).

הבעיה שלי היא יותר עם מה שלא מתפרסם מאשר עם מה שמתפרסם. יש מעט מאד דיון, למשל, בנושאים הכבדים של מבנה הכוח, ההצטיידות, מודל כוח האדם, תפישות ההפעלה וכיו"ב. יש הרבה מאד שאפשר לדון עליו גם בלי לחשוף סודות. דברים שבמדינה מסודרת נידונים בשימועים פומביים, בדו"חות צבוריים, במכוני מחקר וגם בעתונות כמעט לא זוכים כאן לאזכור. נכון שהרבה יותר סקסי לפרסם שיחידה של מאתיים איש שחלקם דוקטורים בפיקוד אל"מ הצליחה לפתח רחפן שחותך חוטים של עפיפונים או שבין בוגרי קורס הטיס האחרון יש ארבע בנות ואחד חרדי לשעבר ושיש סיכוי שאולי בעוד ארבע שנים נזכה לראות טייס אתיופי, אבל עם כל הכבוד זה לא מה שיקבע את עתיד מדינת ישראל.
ישן 28-05-2018, 22:36
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי שפן סלעים שמתחילה ב "על עונת המלפפונים שמעת?"

דיון צבורי לא אמור להתקיים רק בעתונות היומית. יש לא מעט ערוצים אחרים. ועדות של הכנסת, כנסים, מאמרים ב-"מערכות" ובמקומות אחרים, כתבי עת אקדמיים וחצי-אקדמיים, אפשר היה לעשות הרבה. בנושאים הכלכליים יש, למשל, לא מעט דיון בעתונות הכלכלית - אבל בדרך כלל הנושאים האלה הם רק האספקט הכלכלי של נושא רחב יותר (למשל שכר הסדירים ואנשי הקבע, שהוא חלק מהנושא הגדול של "צבא העם"). לפעמים יש קצת דיונים בנושאים אחרים (למשל היחס בין הרבנות הצבאית לחיל החינוך, שוויון הנשים בצה"ל וכו') כשזה חלק מאג'נדה חברתית של קבוצה כזו או אחרת. בנושאים העקרוניים והמקצועיים נראה שלאף אחד כמעט לא אכפת.

אני מוכרח לומר שפורומים כמו זה הם לא מקום לקיום דיון צבורי רציני. גם כאן הענין בפרטים קטנים (מה לעשות מול עפיפונים, נגיד) גדול בהרבה מהענין ואולי גם הידע בנושאים הרחבים (מסמך "אסטרטגיית צה"ל" שפרסם הרמטכ"ל, נניח). מגבלה קשה על קיום דיון צבורי היא העובדה שהמערכת מנסה בכל כוחה למנוע קיום של דיון כזה ומסתרה כל נתון אפשרי גם במקרים שאין לכך שום סיבה של בטחון שדה. רק לאחרונה התבשרנו שלראשונה בתולדות המדינה צה"ל מוכן סוף סוף ברוב טובו לחשוף בפני משרד האוצר כמה כסף הוא משלם לחייליו, אבל גם עכשיו הוא לא מוכן להעביר נתונים לגבי השנם הקודמות... זו רק דוגמה אחת. אבל לא רק הצבא אשם, גם אנחנו שבעצמנו ודרך נציגינו בכנסת ובתקשורת לא דורשים ממנו לחשוף יותר ולא מפקחים עליו.
ישן 29-05-2018, 03:33
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.07
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "דיון צבורי לא אמור להתקיים רק..."

אמת.
יש הרבה מאוד כתבות בנושאי צה"ל-חברה, שחיתות, ביקורות וכו' שאכן טוב מאוד שמתפרסמות. לעומת זאת, כתבות בסגנון "חשיפה: הצעצוע החדש של סיירת מטכ"ל" אני לא מבין איך בצבא מסכימים לכך. נכון שהן עוברות צנזורה אבל עדיין אין להן שום תכלית. להרעיל את הנוער על היחידה? לשכנע את הממשלה להוסיף תקציבים לצבא? שיעשו את זה על יחידות אחרות שיותר "זקוקות" לכך.

ובאשר לל"פ. קשה מאוד לדון בכך כי אף אחד לא יוכל להגיד פה האם הוא שם לב שכתבה מכילה ל"פ. אולי יש דוגמאות מן העבר לל"פ בכתבות בעיתונות? אני הולך על גישת ה'ל"פ בתיאוריה אך בפועל הכל אמת'. איזה כלי תקשורת בארץ יעז לפרסם מידע שקרי במכוון? (*אני לא מדבר על כלי תקשורת בחו"ל*)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:24

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר