לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ‎print ‎"Hello World!"; if‎ ‎not rules.‎know ‎then rules.‎read(); חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > תכנות ובניית אתרים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-07-2019, 00:12
צלמית המשתמש של Nati323
  משתמש זכר Nati323 Nati323 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.05
למה להשתמש ב triggeres ב SQL?

היי, לאחרונה השאלה הזו עניינה אותי עקב מדריך שראיתי על MYSQL, למה בכלל להשתמש ב TRIGGERS? הדוגמא במדריך הייתה data validation ו logging וזה גם התשובות פה https://www.quora.com/Why-are-triggers-used-in-SQL , אז ל logging זה נחמד (*) אבל ל data validation הרוב ירצו לעשות את זה ברמת האפליקציה במיוחד כדי להחזיר שגיאה נורמלית למשתמש הקצה.

* ללוגים גם לא הייתי משתמש הרבה, לוגים שכתבתי מומשו ברמת האפליקציה כי רציתי לדעת מי משתמש הקצה שביצע את השינוי

עריכה: השאלה היא אם יש שימוש אחר ב triggers?

ד אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה. ה עֲנֵה כְסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ פֶּן יִהְיֶה חָכָם בְּעֵינָיו

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-07-2019, 20:28
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Nati323 שמתחילה ב "למה להשתמש ב triggeres ב SQL?"

כל פעם שאתה רוצה שבעקבות שאילתא מסויימת יקרה משהו בצורה אוטומטית וללא צורך לנהל את זה באפליקציה.

האם אתה צריך את זה? לא יודע. כשתצטרך, תדע שזה קיים...

דוגמאות אפשר לתת בשפע, וגם דוגמאות סותרות. למשל, יכול להיות שאתה רוצה למנוע מחיקת מידע בטעות, ותעשה trigger שמשכפל מידע שנמחק לטבלת מחיקות. אבל אם זה הייתי אני - לא הייתי מאפשר למחוק את המידע מלכתחילה מהטבלה, אלא במקום זה שם טור is_deleted ופשוט מעדכן אותו ל 1. למעשה, במידת האפשר, הייתי (ואני אכן עושה זאת, זה לא תאורטי) מונע מהמשתמש של האפליקציה בכלל שאילתות DELETE, בטח בצורה גלובלית... אם צריך ואין דרך לעשות מחיקה לוגית כנ"ל, אז הייתי נותן הרשאה ספציפית על טבלה ספציפית. אבל זה רק אני...

בעיני (אני הקטן), הדבר משול לכתיבת לוגיקה אפליקטיבית במקום לא-לה: במערכת שאמורה רק לשמור נתונים. יש אולי מקרי קצה מאוד מאוד ספציפים (ביצועים? שזמן ה roundtrip ל DB משנה?) שאולי יש לזה לגיטימיות. לא יצא לי באופן אישי להתקל במקרים כאלה, אבל יכול להיות שזה רק כי לא עבדתי במספיק מקומות. בכל המקומות שעבדתי בהם והשתמשו בזה, ידעתי שהשתמשו בזה רק כי זה הרס לנו את החיים... אז אתה מקלל את החמור שעשה את זה, וממשיך הלאה. כי לגעת בזה זה כל כך מסוכן, כי כמובן שבנו תלי תלים על ההנחות של מה שזה עושה.

ישן 23-07-2019, 19:38
צלמית המשתמש של Nati323

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "כל פעם שאתה רוצה שבעקבות..."

תודה על התגובה, אכן בתור backup זה אחלה, אבל שוב בד"כ (במיוחד למי שרגיל לעבוד עם Laravel שזה יחסית build in) יש עמודה של deleted_at.

אבל קרו לי מקרים שהייתי צריך למחוק לחלוטין (truncate) שוב אם זה backup אני נוטה יותר לעמודה deleted_at (הקונבנציה של Laravel)

אגב, מה החיסרון בלאפשר שאילתות DELETE למשתמש אפליקציה, אני מתכוון בדוגמא של שאתה באמת לא צריך את ה data יותר (אם יעלה על הדעת) משתמש קצה בסה"כ מסוגל לעשות מה שאפשרת לו, לא להזין שאילתות

ד אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה. ה עֲנֵה כְסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ פֶּן יִהְיֶה חָכָם בְּעֵינָיו

ישן 24-07-2019, 06:47

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Nati323 שמתחילה ב "תודה על התגובה, אכן בתור..."

truncate כחלק מלוגיקה אפליקטיבית? נשמע לי משהו נדיר ביותר... נשמע כמו משהו שיכול לקרות רק כשמשתמשים ב DB לא כדי לאחסן נתונים, אלא ב anti-pattern כלשהו כמו DB-as-IPC, DB-as-queue וכיוצ"ב (וגם אז נשמע כמו מתכון ל race condition אא"כ מנהלים נעילות בצד ודואגים לרמת מקביליות שהיא בדיוק 1), או אם משתמשים בטבלה ואז מרוקנים אותה כדי בעצם להשתמש בטבלה זמנית, במקום להשתמש ב... טבלה זמנית

החסרון הוא שאם יש לך באג בקוד, בין אם הוא קורה ספונטנית, ובין אם הוא קורה בגלל בעיית אבטחה (SQL Injection וכיוצ"ב), אי אפשר באמת למחוק את המידע[*], בטעות או בכוונה, וכל שתצטרך כדי להחזיר אותו, הוא לאפס את ערך טור ה deleted...

[*] צריך אבל לחשוב גם על update, שגם הוא כמובן יכול למחוק מידע. בהתאמה, ניתן למזער נזקים על ידי הגבלת המשתמש האפליקטיבי לאיפשור update רק לטורים שבאמת צריכים אותו. ואפשר לעבוד גם בתור append-only: אף אחד לא יכול לעדכן, אף אחד לא יכול למחוק - כל הזמן רק מוסיפים, וכשקוראים את המידע, קוראים את הנתון האחרון. כך, בעצם, גם אם פרצו לאפליקציה לגמרי, הנזק מוגבל לנזק זמני - אם אתה מוחק את הרשומות שנוצרו אחרי הפריצה, המצב חוזר לקדמותו, מבלי שתצטרך לחזור לגיבוי אחרון (שמי יודע מתי הוא היה וכמה מידע הלך לאיבוד בינתיים. וכן, לחכמים שקוראים את זה, אני יודע מה זה point in time recovery. לא כולם יודעים, לא לכולם יש, וכו'.)

ישן 24-07-2019, 19:59
צלמית המשתמש של Nati323

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "truncate כחלק מלוגיקה..."

תודה על המענה.

לגבי ה truncate, זו הייתה טבלה שמאחסנת נתונים חודשיים שעולים פעם בחודש ע"י האדמין, לאחר החודש הם לא רלוונטים, נכון שאולי היה נכון לגבות את הנתונים למקרה קצה כל שהוא לבדוק מה היה מה מו מי, אבל מבחינת הצד לקוח של האפליקציה לא היה בהם צורך.

נ.ב על טבלה זמנית אתה לא יכול לעשות self join (לפחות ב MYSQL) ככה שגם במקרה כזה במקום להשתמש בטבלה זמנית הייתי משתמש בטבלה אמיתית, וגם עשיתי את זה בפרודקשן (לא אמור להתגאות בזה אולי?) במקרה שבו כן השתמשתי בטבלה זמנית הייתי צריך שתי טבלאות זמניות כדי לעשות SELF JOIN

ישן 21-10-2019, 18:05
  rpi rpi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.17
לא מכיר ארגון מורכב שמתבסס על db רלציוני מרכזי שהצליח להמנע מטריגרים
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "כל פעם שאתה רוצה שבעקבות..."

אתה צודק לגבי הבעיות והסיכונים. מצד שני יש הרבה יתרונות כשיש שילוב של קבוצות פתוח וריבוי אפליקציות איזוטריות במערכת מרכזית.
אני לא ממש מפתח אבל יוצא לי בשנים האחרונות לעבוד גם עם גופים מבוססי node.js ומאוד מתסכל אותי היעדר היכולת שיש בטריגרים היות ואני תמיד מעדיף להעביר כמה שיותר עידכוני מידע אוטומטיים לשרת (שזה אומר להוריד מידע מהקליינט) מסיבות שונות כמו להקטין מאמצי אבטחה ומאמצי סינכרון בקליינט.
גיליתי שפיתוח עדכון מידע לטבלאות "אחרות" באמצעות טריגר באורקל יקח חצי יום, לעומת יומיים בפונקציונליות מקבילה בסביבת node.js. משהו נוסף לא בהכרח קשור, תופעה שראיתי בכמה מקומות: צוות ה Api לשכבת הדטה הופך להיות צוואר בקבוק משמעותי ושינוי api לעדכון נתונים עם לוגיקה אפליקטיבית לוקח ים של זמן. אני לא מתיימר להיות מומחה בעניין אבל תוהה אם מישהו השווה פעם או מצא פתרונות לסביבת node.js שמתחרה ביעילות פיתוח טריגרים באורקל.
ישן 21-10-2019, 19:31

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "לא מכיר ארגון מורכב שמתבסס על db רלציוני מרכזי שהצליח להמנע מטריגרים"

זה קצת נשמע לי כמו יותר בחירה בטכנולוגיה נוראית (node.js) מאשר הצדקה לביצוע לוגיקה אפליקטיבית שלא באפליקציה (see what I did there? אגב, יש לי דעה דומה על שמירת קבצים במסד נתונים במקום במערכת קבצים...)

אם הטכנולוגיה שלך לא מאפשרת לך לעשות משהו, אולי אתה משתמש בטכנולוגיה הלא נכונה... ולא, נדיר שיש one-size-fits-all (אני מסתכל אליכם, ג'אווהאיסטים!), הכוונה היא שכשהמערכת עושה משהו מורכב מספיק, זו לא מילה גסה להשתמש ב 2 טכנולוגיות/שפות שונות בהתאם לחלקי המערכת השונים. גם לא ב 4.

אתה אומר שצוות ה API לשכבת ה data עובר להיות צוואר בקבוק. ואתה מעביר את הבעייה ל DBA (איכשהו בדרך כלל מגיעים לצורך בDBA כשמתחילים להתעסק עם SP... לא?) אבל שם היא פתאום לא? זו אותה בעייה, אתה רק הולך איתה לסביבה עוד יותר מוגבלת, של DB, שלא רק שלא נועדה לזה, אלא גם כמות המפתחים שיודעים לעשות את זה טוב, קטנה בסדרי גודל... מה הסיכוי שזה יצא טוב אם זה טיפה מעבר למשהו סופר בסיסי?

השאלה היא למה אתה בכלל צריך להעביר מידע בין טבלה לטבלה? כאילו, אני יודע שיש מקרים שזה נחוץ לצורכי ביצועים בלבד, אבל לרוב, כשעושים דברים כאלה, זה פשוט מפתחים שחוטאים באי-הכרה של 3NF, ומשם מתחיל המדרון החלקלק של חברה שעוסקת כל היום ב data integrity במקום בלפתח פיצ'רים חדשים...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:35

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר