לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-05-2005, 19:23
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
לא מדוייק בכלל.
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי DJ ESH שמתחילה ב "אם נשים רגע בצד את המינוחים המדוייקים,"

יק"ל הייתה אחראית על הגזרה הצפונית/מזרחית בלבנון (למעט רכס עלי טאהר) , ועל חטמ"ע (חטיבה מערבית) שהייתה מובלעת בתוך מערב לבנון.
כל שאר השטח נשלט ע"י עוצבת הגליל.
המפקדות היו ממוקמות בבינת ג'בל (מערבית) ומרג' עיון (מזרחית).
מעבר לשליטה הנ"ל כל נושא התיאום מול צד"ל והסיוע האזרחי נעשה דרכה - כולל קציני הקישור לצד"ל והפעלת בא"ח מג'דיה.
למעשה מרבית השטח והרוב הכמעט מוחלט של מוצבי צה"ל בלבנון היה ת"פ עוצבת הגליל.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 19-05-2005, 23:18
צלמית המשתמש של Big Bad Joe
  Big Bad Joe Big Bad Joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.07.02
רקע והסטוריה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי micro9 שמתחילה ב "יחידת הקישור ללבנון"

בהתחלה היתה יחידת אד"ל - איזור דרום לבנון.
מין יחידת ממשל מבצעית, שטיפלה בכל הנדרש בתיאום עם הכוחות העצמאיים בדרום לבנון בפיקוד מייג'ור סאעד חדד.
היח' הוקמה, לאחר מבצע ליטני, על בסיס אנשי מודיעין בעיקר ואנשי ממשל צבאי, סייעו בהקמת תשתית לוגיסטית ומבצעית לחדד, לבסס שלטון עצמי בכפרי דרום לבנון, מהיכן שגרש את המבלים הפלשתינאים.
בהמהלך של"ג, כאשר השטח שנכבש היה עצום ורב, ממידותיו של צבא דרום לבנון, של מייג'ור חדד, הוקמה תוך כדי המלחמה, בשבוע השני, מפקדה ליחידות הממשל הצבאי במילואים, שנפרשו בשטחים שנתפשו על ידי צה"ל, מפקדה שנקראה תחילה, ממשל לבנון.
מבסיס במטולה, דולגה היחידה לצידון, חלשה על האיזורים שנבשו (עד עליי ובחמדון), פיקדה על יחידות הממשל ומנהל, במרחבים השונים.
בשלב מסויים, איזור דרום לבנון הפך לא רלוונטי, בשל כיבוש חצי מארץ הלבנון והאיחוד בין 2 היחידות, זכה להקרא יק"ל - יחידת הקישור ללבנון.
התפישה היתה מבצעית בעיקרה, אך היו שזורים בה, קשר וקישור לכוחות הנוצרים בלבנון, קשר לכוחות המשטרה וצבא לבנון, מוסדות ממשל והנהגות מוניציפאליות מקומיות.
המפקד הראשון של ממשל לבנון היה תא"ל ואח"כ אלוף דויד מימון. הוא הוחלף עי ידי מאיר דגן, בזמנו נקראה כבר היחידה, יק"ל.
יק"ל, בהמשך שלטה על פעילות 2 החטיבות המרחביות, תיאמה את פעילות הכוחות הנוצריים, ברצועת הביטחון.
מפקדיה היו בדרגת תא"ל.
ארז גרשטיין, נהרג במארב, כאשר פיקד על מפקדה משימתית זו.
הח"מ שירת בעת ממשל לבנון, כקמב"ץ הראשון שלה ואח"כ כק. האג"מ, משך מספר חדשים.
היתה פעילות הומניטרית רבה, כולל סיוע רב לאוכלוסיה הפלשתינית של עין אל חיווה, מול התנכלויות כוחות הפלנגות, שהגיעו מבירות.
ישן 30-04-2007, 19:38
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "אם כבר בצד"ל עסקינן, הרצתי..."

סד"כ - בסביבות 2500 לוחמים.

אמל"ח - כל מה שישראל העבירה. קלצ'ניקובים, אמ-16, נגמשי אמ-113 וזחלד"ים, תותחי 122 ו130 מ"מ רוסיים וגם טנקים - בהתחלה טנקי שרמן, ואח"כ טנקי T-55.

אימונים - בהתחלה פשוט לא היו, אח"כ נערכה טירונות מסודרת של כמה שבועות, והיו גם קורסים ואימונים בארץ. כמה מתושבי ואדי ערא הערבים הופתעו מאוד לפגוש צדלניקי"ם מתאמנים בשטחי האש שבאזור.

הכסף - מתקציב הביטחון של ישראל. תשלומים בדולרים ובמזומן. בנסיגה מלבנון היה אירוע משעשע עם הכספת בבינת'-ג'בל שהייתה מלאה באלפי דולרים ונעולה היטב - המפתחות היו אצל נועם בן-צבי המח"ט שבאותו זמן בדיוק היה במקרה בחו"ל (אגב - האם נכונה השמועה שהוא חזר לצבא אחרי 15 שנה באזרחות כנהג משאית?). הוחלט לפוצץ את הכספת, ולפחות לפי הדיווחים הרשמיים חלק מהכסף פשוט "נשרף" בפיצוץ, אבל אני לא אתפלא אם זמן מה אחרי זה היו לפלוגת חבלה מסויימת אחל'ה ווסטים ועוד כל מיני צ'ופרים שנרכשו בנדיבותו של "תורם אלמוני".

שיטת הגיוס - פיתויים ואיומים, בשיטת המקל והגזר. דרום לבנון הייתה מונופול כלכלי של לאחד, ששלט בשוק רשיונות העבודה, שוק הדלק (במקום דלק זול מלבנון נמכר שם דלק ישראלי יקר) שוק הטבק ליצוא (מפקד החטיבה המערבית עאקל האשם נרצח בזמן שנפגש עם סוחרי טבק) וכו' (כבר בשנות השמונים ישראל ייצאה המון בננות לדרום לבנון, למשל). מי שהיה מעוניין להתפרנס, מצא את עצמו לא פעם נדרש לעבוד עם צד"ל בצורה כזאת או אחרת.
ישן 13-07-2005, 09:46
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
אז ככה...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ozery1 שמתחילה ב "[b][size=3]שתי קושיות לפניכם,..."

מרבית שטח אזהב"ט (איזור הבטחון) היה ת"פ עוצבת הגליל.
היק"ל החזיק את הגזרה המזרחית -צפונית (בגדול השטח ממרג' עיון צפונה) והייתה לו מפקדה בלבד בגזרה המערבית (בינת ג'בל) שתפקידה היה לרכז את כל מוצבי צד"ל בגזרה המערבית.
הגזרה המזרחית נחשבה בעייתית הרבה יותר מהגזרה המערבית - הדבר נכון הן לגבי יק"ל והן לגבי עוצבת הגליל.
המוצבים החודרים הבולטים במערבית היו רותם וכרכום (ת"פ עוצבת הגליל) במרכזית - בופור,דלעת ובמזרחית סוג'וד ריחן ועיישיה.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 29-04-2007, 18:38
  HSNR HSNR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.06
תשובה לשאלות על היק"ל - חטמ"ע

1. ) באיזו חטיבה ביק"ל האקשן היה יותר רציני, המזרחית או המערבית?
מזרחית - וישנם הרבה סיבות לכך : - עומק הגיזרה,תנאי השטח, ואיכות גדודי ומפקדי צד"ל - מח"ט צד"ל המערבית היה בפועל מפקד צד"ל (או האיש הכי חזק בצד"ל ולכן חוסל ע"י חיזבאללה).
2)
2) האם הייתה גם חטיבה מרכזית ביק"ל? למה התכוונו כשדיברו על הגזרה המרכזית?
לא היו רק 2 חטיבות , והגיזרה המרכזית הייתה כינוי ללא הגדרות ברורות, בצורה כללית מדובר על רכס רמים.

החטיבה המערבית הייתה אחראית על 3 גדודי צד"ל - גדוד החוף (80 נראה לי) גדוד מרכזי - מקביל פחות או יותר לגדוד זרעית (תלוי באיזה תקופה) וגדוד תל-אל-קבעה (70) מקביל לגדוד רכס רמים .

ב 2 הגדודים המערבים צד"ל עבדו מול 300 ובמרכזי עבדו מול 769.

נוסף לפיקוד על גדודי צד"ל, חטמ"ע הייתה אחראית על תא שטח גדול שכלל בצפון את רכס ברעשית -רשף , במזרח את וואדי דבה (הסלוקי) רכס האצבעות ,ובדרום את מרון-א-ראס.
וכן יק"ל הייתה אחראית על המעברים (נושא כבד ונפרד).

המשך יבוא...

ישן 29-04-2007, 23:41
  עין טרמית עין טרמית אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.07
כמה תוספות - צד"ל

בקשר לצד"ל .הגזרה המרכזית שאליה התכוונו מדברת בעצם על הגדרת צה"ל לגזרה המרכזית כלומר מקו נבטיה והליטני בצפון עד לאיזור מיס אל ג'בל וחולה. בדרום..

יצא לי פעם להתלוות לחונך שהיה ממונה מטעם צה"ל והיה איש קשר לגדודים צד"ל.כלומר לכל גדוד היה חונך..

תשלום המשכורות לחיילי צד"ל היה מתבצע בכל חודש במזומן בדולרים אמריקניים..

ובצה"ל היה כוח אבטחה שליווה את הפעילות הזו.. כל ראשון לחודש היו באים הצ"לניקים לקבל משכורת וזו הייתה חוויה לא נורמלית.

בשירותי נתקלתי גם באנשי המב"ט.. מנגנון הביטחון שהיו בעצם מיני שב"כ בתוך צד"ל..אלה היו המלכים של דרום לבנון..

באשר לגזרה החמה יותר אני מסכים עם אלה הטוענים כי הגזרה המזרחית הייתה יותר חמה..פשוט בגלל התוואי של הליטני סלוקי וכל הרכסים בסביבה..
כל הנושא הזזה של היחס לצד"ל היה מורכב כי תמיד חששו מכפל נאמנות..
אני זוכר מקרה של תקיפת מוצב בתלוסה שזה כפר בגזרה המרכזית שהיה בו מוצב של צד"ל .מפקד המוצב היה שיעי ובעצם הוא שיתף פעולה עם המחבלים ,בני משפחתו , שירדו מע'נדוריה שהיה כפר עוין אחרי קו אדום.

נערך לאחרונה ע"י עין טרמית בתאריך 29-04-2007 בשעה 23:44.
ישן 30-04-2007, 08:33
  HSNR HSNR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.06
המשך יק"ל - חטמ"ע
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי עין טרמית שמתחילה ב "כמה תוספות - צד"ל"

• מבנה צד"ל במערבית:החלוקה לגדודים הייתה ע"פ עדות, אם אני לא טועה גדוד 70 היה שיעי , ו2 המערבים יותר היו ונוצרים. ואכן לקראת הנסיגה היו המון עריקות בתחילה זה היה נדיר אך לקראת הסוף זה היה יומיומי. כמו כן הרבה פעמים היו משפחות שאח אחד היה בצד"ל והשני בחיזבאללה. לכל גדוד צד"ל היה חונך צה"ל - בדר"כ מ"פ לשעבר דובר ערבית. ובעצם מח"ט המערבית חנך את מח"ט צד"ל, קצין חימוש חנך קצין חימוש וכו'.
  • מפג"ד 70 - לזכרוני המפג"ד ישב ב"תל אל קבעה" - מול ציפורן/ציבעוני.ואני לא חושב שלגדוד עצמו היה שם.
  • מפג"ד 81 - לזכרוני ישב בבית ג'ביל
  • מפג"ד 80 - ישב במוצב ליד רותם שאני כבר לא זוכר את השם שלו (שקיף - אל - חרדון ?)
  • מפח"ט צד"ל המערבית היה ממקום בבינת ג'בל מול החטיבה של צה"ל.
  • מנגנון הסיוע האזרחי היה בפיקוד סא"ל (לכל חטיבה) והוא היה אחראי לחיים האזרחים ברצועת הביטחון.היו קציני סיוע בדר"כ סג"מים שעזרו במגוון דרכים - עבודה בישראל, טיפולים רפואים, לימודים ועוד. עוד דרך סיוע לאכלוסיית הדרום (בדיוק כמו חיזבאללה) הייתה בניית בי"ח שהיה צמוד לחטיבה וצה"ל תחזק וחנך את הבי"ח בציוד וברופאים. אחת הסיבות העקריות שכמעט לא פיצמרו את החטיבה הייתה העובדה שהחטאת החטיבה 10 מטר מזרחה הייתה פוגעת בבי"ח.
  • אכן מנגנון המודעין של היק"ל היה יחידה בפני עצמה בפיקוד אל"מ.
  • מב"ט היה השב"ק של צד"ל ארגון מאוד אכזרי ויעיל (הם לא חסכו בחשמל).
  • בשנים האחרונות 97-00 היו מספר רב של זירות מטענים שכוונו לשיירות לבינת ג'בל (לזכרוני יותר מ20) ובזכות מודעין ומח"ט מאוד עירני (אל"מ נעם בן צבי) כמעט שלא היו נפגעים מהמטענים הנ"ל. היו הרבה כניסות מוסקות , והיו מספר רב של צירי כניסה לבית ג'ביל כך שכל פעם שהיה חשש לזירה במיקום מסויים סגרו את הציר ונסעו בדרך אחרת(ולפעמים פשוט הלכנו ברגל 10 ק"מ).
  • בשנה הארונה לפני הנסיגה ישבו בבנית ג'ביל דרך קבע 2 פלוגות - חה"ן צנחנים/גולני ופלוגת שריון מ500 / 401 . כמו כן היו מספר רב של מבצעים של כל היחידות, ובהם מבצעים בעלי דמיון ואיכות רב. לזכרוני אחת המקומות הבודדים בדרום ללבנון שבה חיזבאללה עלה על מטען צה"לי (מבצע של סיירת צנחנים) היה בגיזרת בינת ג'ביל - נהרגו 2 מחבלים.
ישן 30-04-2007, 14:48
צלמית המשתמש של Shavit69
  Shavit69 Shavit69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.10.06

לא כל-כך הנושא של השרשור, אבל בכל-זאת כמה שאלות-כלליות אם אפשר על דר"ל:
1) אפשר עוד מידע על המב"ט? (המיני שב"כ של צד"ל, 'מלכי לבנון'?(!))
2)
ציטוט:
במקור נכתב על ידי HSNR
  • מבנה צד"ל במערבית:החלוקה לגדודים הייתה ע"פ עדות, אם אני לא טועה גדוד 70 היה שיעי , ו2 המערבים יותר היו ונוצרים. ואכן לקראת הנסיגה היו המון עריקות בתחילה זה היה נדיר אך לקראת הסוף זה היה יומיומי. כמו כן הרבה פעמים היו משפחות שאח אחד היה בצד"ל והשני בחיזבאללה. לכל גדוד צד"ל היה חונך צה"ל - בדר"כ מ"פ לשעבר דובר ערבית. ובעצם מח"ט המערבית חנך את מח"ט צד"ל, קצין חימוש חנך קצין חימוש וכו'

היו צד"לניקים שיעים?(!) סליחה על הבורות, אבל לא כל השיעים שונאים אותנו בלבנון..? איך קרה שחיזבאללה, ארגון שיעי, הרג צד"לניקים שיעים? זה לא נגד הדת שלהם?
וברמה כללית יותר, תוחלת החיים ורמת החיים של תושבי דרום-לבנון הייתה טובה\גבוהה יותר משאר תושבי-לבנון?

ישן 30-04-2007, 19:27
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "לא כל-כך הנושא של השרשור, אבל..."

תמיד היו שיעים בצד"ל. אמנם לידתו של צד"ל הייתה בנוצרים תושבי הכפר קליעה שיצרו קשר עם צה"ל בגדר המערכת, אבל ב"צבא לבנון החופשית" של הרס"ן סעד חדאד היו כעשרים אחוז שיעים, מתושבי הדרום.

בתקופת צבא דרום לבנון של לאחד, מספרם של השיעים עלה בהתמדה. חלקם גוייסו קצת בכפייה, בעוד שאחרים פותו על ידי התנאים הטובים - השיעים היו די עניים, ושירות בצד"ל לא רק שהבטיח ללוחם שכר טוב בהשוואה למקובל בדרום לבנון, אלא גם אפשר לו לקבל רשיון עבודה בישראל עבור זוגתו או בן משפחה אחר, ואם לא היה לו בן משפחה שרצה לעבוד בישראל (תתפלא כמה לבנונים רחצו כלים במלונות של טבריה...) תמיד היה אפשר "להשכיר" את הרשיון למישהו וככה לקבל עוד כסף.

בסוף שנות התשעים, השיעים הפכו למעשה לרוב בצד"ל - הנתונים שאני מכיר מדברים על משהו בין שישים לכמעט שבעים (!) אחוז של שיעים...

אגב - היו גם קומץ נוצרים ששירתו בחיזבאללה. סיפורו של "טוני השהיד הנוצרי" הוצג די בהבלטה בעיתונות החיזבאללה, ומובא בסקירה ישראלית של מרכז דיין שעסקה במאפייניהם של אנשי הדרג הלוחם של החיזבאללה.
ישן 30-04-2007, 15:11
  עין טרמית עין טרמית אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.07
דר"ל

ראשית על מב"ט -מנגנון ביטחון .היה מעיין משטרה חשאית של צד"ל הוא היה אמון בעיקר על מציאת משת"פים באיזור דרום לבנון .זה כלל אזרחי כפרים וחיילי צד"ל.אם נשתמש במילים עדינות הרי שהוא לא היה הכי מקצועי בעולם והוא לא יופיע בטקס יקיר אמנסטי ,אבל הוא נוצר משום שהייתה בעיה לחדור לאיזור ולהפעיל מערכת ביון יעילה כמו שהשב"כ מפעיל באיוש ובעזה.
למה הם התנהגו בכבעלי הבית? משום שהיה להם כוח רב וגיבוי של צה"ל.הם היו חושפים משתפי פעולה עם החזבאללה מענים אותם ומעבירים אותם לכלא אל ח'יאם שהיה מתקן של השב"כ .והיו להם מרצדסים הכי יפות ומדוגמות בדר"ל.
כמזרחן אני יכול לומר שהנושא העדתי הוא בעייתי:שיעי שהורג שיעי אחר הוא כופר.אבל החזבאללה עקף זאת(והוא לא היה הראשון) ע"י כך שהוא קיבל מחכם דת שיעי פתואה (פסק הלכה מוסלמי) הטוענת כי שיעי שמשתף פעולה עם הכופרים דינו מוות.חומיני עשה את אותו דבר שנלחם בעירק של סדאם חוסיין לה היו חיילים שיעים.
צד"ל כשמו כן הוא הורכב מאנשי דרום לבנון שהיו בעיקר שיעים ונוצרים .בעיקרון חלוקת הגדודים לעדות נבעה גם מהמיקום הגיאוגרפי שלהם.כלומר ריכוז עדתי מסויים באיזור כפרי הביא להקמת גדוד.המסגרת הייתה מעין מקומית: כל חייל היה משרת במוצב וחוזר לכפר ,מעין קל"ב .למשל לגדוד 70 שהיה שיעי היו מוצבים בכפרים:תלוסה ,חולה מרכבה בני היין שהיו כולם שיעים .

צה"ל התנהג בחשדנות רבה לצד"ל לכל אורך הלחימה .היו מקרים בהם חלק מהכפר שירת בצד"ל וחלק היה אוהד חזבאללה .הפילוג חצה גם משפחות מכאן שהדרך להפעלת לחץ והפיתויים לבגידה הייתה קצרה.לכן אני זוכר ששום פעילות רצינית לא דווחה לצד"ל.התיאומים ההכרחיים היחידים היו מעבר של כוח צה"לי בקרבת מוצב של דצ"ל למנוע ירי על כוחותינו.

באשר לטענה כי כל השיעים שונאים אותנו בדרום לבנון ,היא לא נכונה .מהסיבה הפשוטה ישראל נכנסה ללבנון ב82 והשיעים קיבלו אותה באורז ופרחים .הנוצרים טבחו בשיעים עד שישראל הגיעה והמצב העדתי בלבנון היה חמור.ישראל שיקמה את דרום לבנון מתוך הנחה כי טיפוחו יהפכו לאוהד ישראל .הבעיה ההחלה עם התחזקות השיעים באיראן לאחר המפיכה וייצוא רעיונות ללבנון.חלק מהשיעים עדיין רוצים לחיות בשקט ולא מעוניינים בדרדור האזור למלחמה וחלק הרוויחו יפה מהיותם חיילי צד"ל.
רמת החיים של תושבי דרום לבנון לא הייתה גבוהה מאלו שבערים.כלומר הם עסקו בעיקר בחקלאות ורוב האיזור היה כפרי באופיו.מה שכן עזר להם הוא יציאתם לעבודה בישראל:אלפי פועלים לבנונים מקרב אנשי צד"ל בני משפחות וכו היו יוצאים בוקר בוקר לנהריה מטולה לעבודה באיזור דרך מעברים כמו בירנית בגזרה המערבית ושער פטמה במזרחית.האם זה העלה להם את רמת החיים אני מסופק.

נערך לאחרונה ע"י עין טרמית בתאריך 30-04-2007 בשעה 15:24.
ישן 12-06-2007, 21:13
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
צר לי להשבית את השמחה, אבל...

איני מוצא כל נוסטלגיה בזכרונות מימי יק"ל, לכל הפחות מן הימים בהם אני הכרתי אותה.

דפוס העבודה הראשוני עם צד"ל היה ב'חניכה'. לכל פלוגה ומעלה היה מוצמד קצין צה"ל כחונך. למ"פ, למג"ד וכו'. כל זמן שצה"ל ישב בפריסה רחבה בלבנון - נהנתה דרום לבנון מרמת הארגון הסבירה יחסית של צה"ל. עם הנסיגה הגדולה ב1985 הפכו אנשי יק"ל וצד"ל למלכי השטח.

פוזרנו כחילי חי"ר סדירים בכדי 'לאבטח' את אנשי היק"ל. שני חי"רניקים מודאגים, שני צד"לניקים מתלהמים עם כדור בקנה המכוון לכל עבר וקצין יק"ל זחוח אחד - משייטים להם במרצדס בודדת במרחבי הדרום וממתינים שחיזבאללה יבחין במתרחש. מצוידים באפודי חי"ר, בגלילים ובמ.ק 77 ומבלי שמישהו מלבד צד"לניק עילג יודע [אולי] על מיקומנו ומסלולנו היינו יוצאים למרחק של 30-25 ק"מ מ'הנקודה הצה"לית' [5 חברינו העייפים מהמחלקה שנותרו לישון בסוג'וד או בעיישיה] הקרובה. עולים על דרכי עפר חשודות במיקוש בכדי לבקר בן דוד מכניס אורחים של אחד מהצד"לניקים אשר הבטיח לקצין היק"ל ארוח, נכנסים ללא סנדלי חבלה או דקר לתוך שד"מ ["על העקבות"] לחלץ רועה אלמוני שעלה על מוקש, מצפינים ללא תכנון או גיבוי לג'זין או משוטטים בודדים בחשיכה לאורך רכס עלי טהר בין מוצב צד"ל למוצב צד"ל, חוטפים אש לא מבוקרת ומאזינים לתדריכים מסמרי שיער של חונכי יק"ל ומפקדי צד"ל [מעודדים שלפחות הבופור נמצא בטווח ה77 שלנו].

מי שזוכר את ימי הממשל הצבאי בשטחים זוכר גם כי לא תמיד הייתה מופנית לשרות במסגרת זו העילית שבקצונה הצה"לית. בתקופה עגומה זו - נתקבל בעיני הרושם כי את עודפי הממשל הצבאי היפנה צה"ל ליק"ל. אני מניח כי אני עושה עוול לקצינים בודדים - רבים מחונכי היק"ל אותם פגשתי אז, היו לא מקצועיים. החפיפניקיות, הסטנדרטים המקומיים, העדר המקצועיות, חוסר האחריות לחייהם ולחיי החי"רניקים השומרים עליהם זעקו לשמיים. אך חמור מכך - גם הנורמות המוסריות בהם נתקלנו בשטח היו ירודות.

זכור לי היטב ליל שישי בו נתבקשתי בדחיפות לשבץ לאחר החשיכה שני מאבטחים לחונך שריון ביק"ל הנוסע מעיישיה למרג' עיון. היינו סחוטים מעייפות והחשיכה לא הייתה אף פעם מציאה גדולה בלבנון. שאלתי פעם ועוד פעם אם הנסיעה חיונית ומשנענתי שכן שיבצתי את עצמי ואת חברי הטוב. כך נסענו מתוחים על ציר ... הזכור לרע [שהיה אז הציר המערבי והחשוף ביותר בגזרה המזרחית]. משהגענו למרג' עיון, הורה היק"לניק לנהג להמשיך הלאה ועצר ליד חנות שעונים בסמוך לככר בה [היה?] מוצב פסלו של חדד. מבלי למצמץ יצא מהרכב כשאנו איתו ונכנס לחנות לברר אם שעונו שב מתיקון בביירות.
זו רק דוגמא קטנה לשחיתות ולסאוב וחוששני כי פרוט יתר עלול להוות עדיין עברת בטחון שדה

מאחר והיינו מחלקה ותיקה - דרשנו ונפגשנו עם המח"ט ואף עם הדרג שמעליו בחידתנו אנו. צה"ל שיחק אז ב'אנחנו לא ממש בלבנון', נאסר עלינו להכניס את מרבית הציוד הקרבי ללבנון ויחידות האם שלנו לא גיבו אותנו. התשובות ששמענו התאימו לתפישה זו.
מפצמ"רים אותנו - "זה אף פעם לא פוגע"
סכנת נתק וחטיפה - "מחבלים אף פעם לא מסתערים"
מוסר, אבטחה, העדר מקצועיות - "זה מה יש"

קו זה שהיה אקורד הפתיחה של יק"ל כמלכת השטח היה גם אקורד הסיום של שרותנו הסדיר.
לא הייתי טורח להזכיר בגועל ימים אלו - אלמלא כחצי שנה לאחר שחרורנו קפאתי במקומי מששמעתי על שני חילי צה"ל שנחטפו בידי החיזבאללה באותו האופן מפניו התרענו. חיי החטופים שהיו צעירים מאיתנו רק בשנתיים-שלוש, קפאו לנצח בשל זחיחות פושעת.

משחזרתי ללבנון כחיל מילואים, הייתה זו כבר ארץ אחרת, את הפיקוד על החטיבות והאוגדה קיבלו מפקדים מנוסים וגם יק"ל נראתה שונה. אך לימים הראשונים הללו שגבו שכר לימוד כה יקר - ראוי לא להתגעגע.
ישן 27-03-2012, 13:36
  2c זקן 2c זקן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.11.07
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "צר לי להשבית את השמחה, אבל..."

מי שזוכר את ימי הממשל הצבאי בשטחים זוכר גם כי לא תמיד הייתה מופנית לשרות במסגרת זו העילית שבקצונה הצה"לית. בתקופה עגומה זו - נתקבל בעיני הרושם כי את עודפי הממשל הצבאי היפנה צה"ל ליק"ל. אני מניח כי אני עושה עוול לקצינים בודדים - רבים מחונכי היק"ל אותם פגשתי אז, היו לא מקצועיים. החפיפניקיות, הסטנדרטים המקומיים, העדר המקצועיות, חוסר האחריות לחייהם ולחיי החי"רניקים השומרים עליהם זעקו לשמיים. אך חמור מכך - גם הנורמות המוסריות בהם נתקלנו בשטח היו ירודות.

לצערי בעניין החומר האנושי לא היה שינויי גדול גם בהמשך...

קו זה שהיה אקורד הפתיחה של יק"ל כמלכת השטח היה גם אקורד הסיום של שרותנו הסדיר.
לא הייתי טורח להזכיר בגועל ימים אלו - אלמלא כחצי שנה לאחר שחרורנו קפאתי במקומי מששמעתי על שני חילי צה"ל שנחטפו בידי החיזבאללה באותו האופן מפניו התרענו. חיי החטופים שהיו צעירים מאיתנו רק בשנתיים-שלוש, קפאו לנצח בשל זחיחות פושעת.

אתה מתכוון ל"עיקול החטופים" בבית יהון? כל פעם שעברנו שם הרגשתי תחושה מאוד מוזרה, בזמנו(1987) היינו מבצעים את מה שנקרא "ירי מונע" תוך כדי מעבר שם... המראה הסוריאליסטי של עיירת רפאים כולל מכוניות בחניה והכל מחורר מירי בלתי נגמר של שנים על שנים גורם להרגשה מאוד מוזרה...
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:45

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר