לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-03-2022, 08:49
  Assaf B Assaf B אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.04.14
רוסיה, אוקראינה ונשק כימי - לאן זה יכול להתגלגל?

(לא בטוח אם זה מצדיק דיון נפרד. במידה ולא כמובן אפשר להעביר אותו לאחד משרשורי הפלישה הרוסית לאוקראינה וסליחה על הטירחה! )

הדיווחים החל מאתמול על חשש מכוונה רוסית להפעלת נשק לא קונבנציונלי גרמו לי לנסות ולחשוב: לאן המערכה יכולה להתפתח מכאן? עד לנקודה זו המערב די יצא מגדרו כדי לא להיכנס לעימות צבאי ישיר מול רוסיה. השאלה אם ואיך גישה זו עדיין מחזיקה גם לנוכח הפעלת נשק לא קונבציונלי.

ברשותכם, אנסה לפרט כמה התפתחויות אפשריות שעולות לי בראש. אשמח לקבל הערות וכמובן לראות רעיונות נוספים. ברור לי שמדובר כאן על בניית מגדלים באוויר כיוון שאין לנו את כל המידע הרלוונטי על כוונות ויכולות של אף אחד מהצדדים המעורבים ולכן לדעתי אפשרי וסביר שגם אם אחת הדפ"אות הנ"ל יתממשו זה כנראה יהיה יותר מזל ופחות יכולת חיזוי...

הנחות המוצא עליהן אני מתבסס כאן:
א) הצבא הרוסי מפעיל חל"כ בתוך ו/או בסביבה הקרובה לקייב ע"מ לשבור את התנגדות המגינים על העיר.
ב) השימוש בחל"כ גורם לאבידות כבדות בכוחות צבא ואזרחים בעיר
ג) האבידות הפיזיות והמכה המוראלית גורמים לשבירת יכולת ההגנה ולהצלחת הרוסים לכבוש את העיר בהתקפה מהירה
(אני מניח כאן שלכוחות הרוסים יש אפשרות לפעות בסביבה מוכת חל"כ)

ההתפתחויות האפשריות שאני יכול לחשוב עליהן מתחלקות בגדול לשלושה תרחישים אפשריים:

תרחיש 1
תגובת המערב: ממשיך בגישת "רק לא עימות ישיר", מחאות דיפלומטיות חריפות, סנקציות אבל עדיין אין כניסה של המערב ללחימה מול רוסיה.

רוסיה "רואה כי טוב" כיוון שהשימוש בחל"כ לא רק שלא גרר תגובה תקיפה מצד המערב אלא אף איפשר להכריע את המלחמה המתמשכת בזמן קצר יחסית.
הצלחה זו מאפשרת לרוסיה להעלות את גובה ההימור ולכוון לשני כיוונים אפשריים:
1א) פינלנד ושבדיה שתיהן לא חברות בנאטו (עדיין) ועשויות למצוא עצמן תחת לחץ דומה לזה שהופעל כנגד אוקראינה: איום ב"מבצע מיוחד" רוסי והפעם עם הטייטל של כוח שכבר הפעיל בעבר נשק כימי כדי להשיג את מטרתו. פעולה כזו תבוא רק לאחר זמן שינוצל לחזרה-לכשירות של הכוחות הרוסיים וכן "בניית הסיפור" של פוטין מול הציבור הרוסי ("יש שם בפינלנד/שבדיה דוברי רוסית הסובלים מרדיפה, ואני מתכוון לסייע להם!"...)
1ב) רוסיה מעלה את ההימור לרמה נוספת ומפעילה לחץ ישיר על מדינות החברות בנאטו ע"מ לאלצן לפרוש מהברית.
ההנחה בתרחיש הזה היא שאם המערב לא צייר קו בחול לאחר הפעלת חל"כ, פוטין יעשה כל שביכולתו ע"מ לנסות ולנצל את המומנטום ולראות עד לאן יוכל לדחוף את המערב ע"מ למקסם את הישגיו.

תרחיש 2
תגובת המערב: כניסה ללחימה ישירה אך מוגבלת בהיקפה מול כוחות רוסיים.

דוגמא לפעילות כזו יכולה להיות למשל תקיפות אוויריות של היחידות הרוסיות שהפעילו חל"כ, ואולי הפעלת איזור אסור לטיסה מעל מערב אוקראינה.
מזכיר שבשלב זה המערכה באוקראינה למעשה כבר הוכרעה כך שלתקיפות אלה אין אפקט ממשי על תוצאותיה למעט ציור המערב כיוצא-ידי-חובתו ("הנה, הגבנו לתוקפנות הרוסית")
רוסיה יכולה ללכת מכאן לשני כיוונים
1א) "הכלת" התגובה המערבית. הבנה שהתגובה מדודה ונועדה לאפשר לשני הצדדים להצטייר כאילו השיגו את שלהם ויכולים עכשיו לרדת מהעץ ולהירגע. המשכו של כיוון זה לדעתי יכול להיות אחד מאלה של תרחיש-1 כיוון שתגובות מוגבלות כעין אלה שהועלו כאן אין בהן כדי ליצור הרתעה משמעותית.
1ב) רוסיה מעלה את גובה ההימור ומסלימה את המערכה בלחימה פעילה מול כוחות אוויר של נאטו. זה יכול להיראות כמו קרבות ע"מ לאתגר את יכולת המערב לאכוף אזור אסור לטיסה, אולי גם נסיון לפגוע או לפחות להרחיק מטוסי סיור ובקרה מערביים הפועלים במרחב האווירי הפולני קרוב לגבול (רואים הרבה כאלה בFLIGHTRADAR24...). אפשרות נוספת היא קידום סוללות נ"מ מתקדמות למערב אוקראינה ו/או מערב בלרוסיה ע"מ להפריע לפעילות נאטו מעל מדינות אלה ומעל חלק מהמרחב האווירי הפולני.

תרחיש 3
תגובת המערב: כניסה ללחימה ישירה בקנה מידה נרחב מול כוחות רוסיים באוקראינה.

דוגמא: כניסה קרקעית של צבאות נאטו ע"מ להדוף כוחות רוסיים מאוקראינה.
תגובה רוסית לתרחיש כזה תהיה לדעתי תוקפנית מאד. אני לא רואה את פוטין נסוג בקלות מאוקראינה לאחר המשאבים שכבר השקיע בכיבוש. לחימה מול כוחות המערב להערכתי תגלוש במוקדם או במאוחר אל מעבר לאוקראינה (תקיפות רוסיות בטילי שיוט כנגד בסיסי אוויר בפולין או בכלל במזרח אירופה, הפעלות נוספות של נשק לא קונבצניונלי וכו).

מסייג שוב: אני לא בקיא בפרטי הפרטים וברור לי שאני מנסה לשחק ב"מה יקרה אילו" ולבנות מגדלים באוויר כאן ואולם עדיין להבנתי העולם נמצא במצב בו לא היה בעבר ובאין יכולת להשפיע כל מה שאפשר זה לפחות לנחש מה יקרה, לא?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-03-2022, 13:59

נכון ולא נכון
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Jaguar890 שמתחילה ב "אם כבר הלכת על חלכ תוסיף גם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Jaguar890
אם כבר הלכת על חלכ תוסיף גם נשק גרעיני. יש לפוטין את כל האופציות על השולחן.
אין לפוטין שום הישג עד עכשיו נהפוך הוא. משליט בלתי מעורער הוא הפך לנטל על הרוסים. לדעתי חסר לך תסריט רביעי :הפיכה ברוסיה. לא מעט מומחים פוליטיים נותנים לו שנה גג בתפקיד.

כפי שציינתי בהנחות היסוד שלי - שימוש בחל"כ כנראה ייתן לפוטין את ההישג שכרגע עדיין אין לו קרי - הכרעת המלחמה.
שימוש בנשק גרעיני לאותה מטרה אמנם יעשה כנראה את העבודה אבל מעלה מאד את ההימור ומפחית את היכולת לחזות לאן הסיפור יתגלגל (להבנתי בכל אופן).

לגבי הפיכה - לא יודע להעריך כי אני לא מכיר את הכוחות הפנימיים שעובדים שם בקרמלין. אני כן יכול לומר שראיתי ראיון של הנרי קיסינג'ר שהתייחס לסאדאת ואמר שמבחינת האמריקנים הוא היה "אף אחד" בעת שעלה לשלטון ולא נתנו לו סיכוי לשרוד יותר משנה בתפקיד.
ישן 10-03-2022, 17:02
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "אם כבר טום קלנסי"

היה ונשאר ספר אדיר.‏קלנסי חזה לא מעט מהמציאויות הקטנות של שדה הקרב, גם הפוליטי וגם המלחמתי. שתי נקודות מעניינות שאפשר לראות בלחימה פה באוקראינה היא השפעתו של נשק נ"ט קל על התקדמות כוחות שריון וחשיבות הלוגיסטיקה והאספקה וכמה שיבוש של הנ"ל יכול להיות קריטי.

מודה ומתוודה שקראתי את הספר הרבה פעמים, הן בעברית והן באנגלית. לקראת סוף הספר, כשהפוליטביורו מתחיל לדבר על שימוש בנשק גרעיני הם ראשית מעלים את ההצעה לייצר מסקירובקה על ידי שימוש בנשק גרעיני על אדמת רוסיה כדי ליצור צידוק לשימוש בנשק גרעיני טקטי. בנוסף, לפני תחילת המלחמה יש הצעה לעשות שימוש בנשק כימי כנגד מצבורי כוח אדם ותחמושת אך ההצעה יורדת מן הפרק בעקבות לחץ של מזרח גרמניה.

ישן 10-03-2022, 14:10

תודה
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נושא החל"כ נשמע לי דמיוני,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
נושא החל"כ נשמע לי דמיוני, מהמון סיבות.
* זעם בינ"ל
* פגיעה בכוחותינו- בצבא שחלק מהיחידות הפולשות לא ידעו שהן בשטח אוקראינה, איך אפשר להבטיח הגנה מחל"כ?!
* דעת הקהל הרוסית- אם אתה יוצא למבצע מיוחד "להציל את האחים האוקראינים מהחונטה היהודית הנאו נאצית ששולטת עליהם", איך אתה משמיד את "האחים" בחל"כ?!

אני חושב שהדאגה של פוטין לכוחות הקדמיים שלו פחותה מדאגתו לנצח את המלחמה.
גם "מכירת הסיפור" לציבור הרוסי יכולה להיות בסגנון "כן, לצערי נאלצתי לטבוח חלק מהאחים האוקראינים ע"מ לשחרר את רובם מרדיפת השלטון שלהם"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
פרט לכך, הניתוח שלך יפה; רק זכור שכניסה קרקעית של נאט"ו לאוקראינה עלולה לחזק את פוטין- "הנה, אמרתי לכם כל הזמן שזלנסקי משרת את המערב האימפריאליסטי!".

נכון מאד. כנראה שכניסה של המערב ללחימה קרקעית תצטרך לכוון להשיג הכרעה מהירה כדי שפוטין ל
א יוכל "להרוויח" משינוי אפשרי בדעת הקהל הרוסית. בהינתן זמן הוא עשוי לצייר זאת כהתקפה של נאטו על רוסיה גופא ולזכות בתמיכה ציבורית משמעותית יותר מזו שנראה שיש לו כרגע.
ישן 10-03-2022, 20:33
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Assaf B שמתחילה ב "רוסיה, אוקראינה ונשק כימי - לאן זה יכול להתגלגל?"

אבל האם פוטין באמת משוגע? עד עכשיו הוא הוכיח שאין לו עכבות אבל זה לא אותו דבר כמו להיות אובדני. מבחינה דיפלומטית הפלישה לאוקראינה הייתה הימור מחושב עבורו. פוטין יודע שפעולות מלחמתיות בגודל מוגבל לא גוררות תגובות צבאיות מהמערב. ההישגים שלו בגאורגיה וחצי האי קרים הם אינדיקציה ברורה לשמוע ברכה קצרה בסדר גודל מוגבל תהנה בעיקר בקול ענות חלושה. בסבירות גבוהה הוא בנה על סיפור דומה כאן זה לא ציפה שהמערכה תסתבך כפי שהסתבכה.

מכאן ועד מעבר לשימוש בנשק להשמדה המונית הקפיצה מאוד גדולה. מצבה המערכה לא טוב אבל שימוש בחל"כ יהפוך את כל העניין מהימור מחושב למשחק רולטה רוסית. בסוף היום פוטין רוצה להיות קיסר. אין שום מטרה ששווה לו להקריב את חייו.

ישן 11-03-2022, 05:03
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי איש123 שמתחילה ב "הבעיה היא שנראה שהמערב לא..."

מעניין שאתה מזכיר את התקופה שלאחר מלחה"ע I מכיוון שגם אני רואה הקבלות - כמו היטלר, פוטין ניצל את הססנות המערב כדי לכבוש שטחים (במקרה של היטלר כמובן היה מדובר בסיפוח אוסטריה וצ'כוסלובקיה) אבל היטלר לא ידע מתי לעצור (או שיהיה פסיכי מכדי לעצור) ולכן עבר את הקו האדום עם הפלישה לפולין. פוטין לדעתי הרבה יותר מחושב מהיטלר, הרבה פחות אימפולסיבי... הוא פעל עד עכשיו בשיטת הסלאמי, חתך חתיכות קטנות ולקח הפסקות ארוכות בין לבין... כשנכנס לאוקראינה הוא עבר קו אדום ולמרות שנאט"ו עדיין לא יורה על כוחות רוסיים, הלחץ הכלכלי על פוטין עצום ויכול לבדו לגרום לנזק עצום לרוסיה. פוטין לא טיפש ולדעתי גם לא משוגע. בנקודה זו, הגברת התוקפנות ועליית מדרגה נוספת רק יזיקו לו והוא יודע את זה

ישן 11-03-2022, 10:27
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "מעניין שאתה מזכיר את התקופה..."

אבל עובדות שנקבעות בשטח קשה להחזיר.
אם הוא מצליח לכבוש עוד ערים ושטחים ומחזיק בשטחים שכבר כבש ל-10 השנים הקרובות ומוכן לשלם את מחיר הסנקציות, האם בסוף התקופה כשהמערב "יתעייף" הוא לא יקבל בדיוק מה שרצה?
כמו מצרים שאמנם הפסידה במלחמת יום הכיפורים אבל גרמה לישראל להבין שעדיף לתת/להחזיר את סיני?

או לוותר על חלק ממה שכבש ולקבל את דוניצק, דונבאס וכו' שלא היו "שייכים לו" לפני היציאה למלחמה - כלומר בסוף קיבל את מה שרצה.

רוסיה יודעת לחיות עם מחסור, ויש לה רצון אמיתי לשלוט פיזית על שטחים מסויימים, זה "המערב השבע שחושב רק על כסף" שלא מוכן באמת להקריב את הנוחות של החיים המודרניים ועלול להתקשות להתמודד עם מחירי נפט גבוהים וכו' לאורך זמן.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 11-03-2022, 11:06

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "אבל האם פוטין באמת משוגע? עד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
אבל האם פוטין באמת משוגע? עד עכשיו הוא הוכיח שאין לו עכבות אבל זה לא אותו דבר כמו להיות אובדני. מבחינה דיפלומטית הפלישה לאוקראינה הייתה הימור מחושב עבורו. פוטין יודע שפעולות מלחמתיות בגודל מוגבל לא גוררות תגובות צבאיות מהמערב. ההישגים שלו בגאורגיה וחצי האי קרים הם אינדיקציה ברורה לשמוע ברכה קצרה בסדר גודל מוגבל תהנה בעיקר בקול ענות חלושה. בסבירות גבוהה הוא בנה על סיפור דומה כאן זה לא ציפה שהמערכה תסתבך כפי שהסתבכה.

מכאן ועד מעבר לשימוש בנשק להשמדה המונית הקפיצה מאוד גדולה. מצבה המערכה לא טוב אבל שימוש בחל"כ יהפוך את כל העניין מהימור מחושב למשחק רולטה רוסית. בסוף היום פוטין רוצה להיות קיסר. אין שום מטרה ששווה לו להקריב את חייו.

אני ממש לא חושב שהוא משוגע (לפחות לא קלינית). הוא כנראה מאד רציונלי לפחות בסטנדרטים מסויימים גם אם לא באלה שלנו ודווקא בגלל זה קפיצת המדרגה לשימוש בנשק לא קונבנציונלי עשויה להיות משהו לא משמעותי באותה מידה שהוא משמעותי בסטנדרטים שלנו.

אמנם לא נכנסתי לרזולוציות של איך בדיוק הוא יעשה את זה ב"תמונת המצב" שהבאתי (כי חשבתי יותר על השלבים המאוחרים יותר) אבל אם כבר הנושא הזה עולה אז שווה להתייחס לזה:

1) רוסיה כבר מפמפמת כמה ימים את הנרטיב של "לאוקראינה היו תכניות פיתוח נשק ביולוגי וכימי" כך שלפחות המונח כבר עלה ("בקטנה" אבל עדיין)

2) לאחר "1", רוסיה עשויה לבצע שימוש מוגבל תחילה כמו שעשה אסד בסוריה. בניגוד לתקיפה נרחבת עם הכרזות וכו - תקיפות מקומיות שבימים הראשונים קשה אפילו להשתכנע שבאמת אירעו (ע"ע קשיי תקשורת) ולאחר שיוצאות הידיעות אז עדיין רוסיה יכולה למשוך זמן עם קצת הכחשה ("פייק ניוז אוקראיני" וכאלה) או אף להציג את המצב כתקיפה קונבנציונלית שפגעה במאגרי נשק כימי אוקראינים שהיו מוכנים לשימוש או אף כפרובוקציה אוקראינית.

3) המערב, במצב כזה, יתקשה לגייס כוח רצון כדי להגיב או אף בכלל להודות בפה מלא שבוצעה תקיפה בנשק כימי.

4) עם כל ה"סחבת" שהצגתי בין 1-3, בשטח התוצאות עדיין יהיו כאלה שיישחקו לטובת רוסיה - פגיעה קשה בצבא ובאוכלוסייה האוקראינים בקייב ואפשרות להכריע את המלחמה בעוד המערב עדיין מנסה להסביר לעצמו מה בכלל קרה.
ישן 12-03-2022, 22:19
צלמית המשתמש של benihartmann
  benihartmann benihartmann אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.06
הודעה בחדשות " כאן" ב12 למרץ בשעה 22.00
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Assaf B שמתחילה ב "רוסיה, אוקראינה ונשק כימי - לאן זה יכול להתגלגל?"

לפי הידיעה ששמעתי ,לפני כשעתיים , דובר על כך שהרוסים מעבירים חליפות אב"כ

ליחידות שלהם הנמצאות באוקראינה.לעניות דעתי,שימוש בנשק כימי עלול להצית מלחמת עולם שלישית.

אגב,בספר "מלחמת העולם השלישית",שנכתב ע"י הגנראל הבריטי הבכיר סר ג'ון האקט ( בשיתוף עם

עוד גנראלים בריטים) , ב1978 ,תורגם לעברית בהוצאת מערכות.

מתואר מצב בידיוני בו פורצת מלחמת עולם באוגוסט 1985.

הרוסים, בשיתוף צבאות מדינות ברית ורשה כובשים את צפון גרמניה הולנד ובלגיה.

הרוסים עושים שימוש בנשק כימי, ובהמשך מוטלת פצצת אטום על ברמינגהם.

המערב מגיב בהשמדת העיר מינסק בביילורוסיה.

נערך לאחרונה ע"י benihartmann בתאריך 12-03-2022 בשעה 22:35. סיבה: תוספת
ישן 13-03-2022, 10:19

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "למה להמשיך בכוח "לשחק לפי החוקים" כשהצד השני שובר אותם פעם אחר פעם?"

איזו תועלת יכולה לצמוח לאוקראינים משימוש בנשק לא קונבציונלי כנגד רוסיה במלחמה הזו?

- אני לא מצליח לחשוב על תועלת טקטית כלשהי (למשל השבתת כוח רוסי ספציפי שבהשבתתו ישתנה מצב המלחמה)
- שימוש כנגד מטרות בשטח רוסיה רק ייתן לפוטין תמונות בהן יוכל להשתמש כדי לשלהב את הציבור הרוסי ("תראו מה הם עשו לנו!!1"...) פוטין לא נראה כמו מישהו שיזיל דמעה על כמה אלפי אזרחים רוסים שימותו משימוש בחל"כ.

ה"תשלום" על שימוש אוקראיני בחל"כ יהיה גבוה:
1) מתן תירוץ לרוסיה להחמיר את התקיפות הלא-קונבציונליות
2) פגיעה בסיוע האפשרי שאוקראינה תקבל לשיקום לאחר המלחמה - מדינות המערב יתקשו להעביר סיוע למדינה שהשתמשה באמצעים כאלה הגם שלא עשתה זאת ראשונה.

בקיצור. מעבר ליכולת לעשות משהו כזה צריך גם סיבה ממש טובה לעשות את זה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:16

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר