לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-10-2023, 12:15
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15
10-2023 מבצע "חרבות ברזל" בעקבות חדירה של החמאס לישובי עוטף עזה (2)

לאחרונה אנחנו רואים לא מעט סרטונים של טנקים ונגמ"שים חוטפים טילי נ"ט, רימוני נ"ט מרחפנים, ורקטות RPG.
לפחות ברוב המקרים שתועדו, הטנק נפגע - מכל סיבה שהיא. בחלק מהמקרים לא הופעלה מערכת מעיל רוח.
אנחנו רואים שבתחום ההגנה האווירית, מערכת כיפת ברזל משיגה אחוזי יירוט נמוכים יותר ויותר בין מבצע, עקב טקטיקות חדשות של חמאס כגון ירי במסלול שטוח יותר במבצע שומר חומות, והיום מטחים הרבה יותר גדולים. סביר להניח, אם כך, שחמאס ניסו למצוא דרכים להתגבר גם על מעיל רוח.

בסרטון הבא אנחנו רואים 2 מקרים נפרדים של ירי על טנקי מרכבה סימן 4מ. בראשון לא ברור אם בוצע יירוט, ומה הנזק לטנק אם בכלל יש.
בשני ניכר נזק ויש סבירות גבוהה שלא התבצע יירוט (נזק נגרם לטנק גם ביירוט מוצלח! זה לא באג).

x.com/AndreiBtvt/status/1711333602691059987?s=20

לא ברורות עדיין הנסיבות אבל נשאלות שאלות לגיטימיות אצל אנשים כגון:
האם נמצאו נקודות תורפה?
האם לא הדליקו את המערכת?
האם המערכות דורשות פעולה כלשהי טרם יציאה לקרב? (לדוגמה טעינת מיירטים, כיול וכו')

מזכיר שמה שבספק אם בלמ"סי, עדיף לא להגיד.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-10-2023, 19:14
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "שריונר מספר פה על מחסורים..."

השאלה היא אם מדובר על פחות טנקים מהתקן ליחידה, או על פערי כשירות שמונעים שימוש בחלק מהטנקים שמצויים בימ"ח. סיפרתי באשכול שלי על חומת מגן שבטנקים שקיבלנו אז היו פערי כשירות, שחלקם התגלו רק בבחינה הטכנית בסוף המבצע. אבל רוב הפערים הם לא חמורים וניתנים לתיקון/החלפה/השלמה בקלות. היום גם הימ"חים טובים משמעותית (בחומת מגן הטנקים של הימ"ח שלנו עדיין היו בחניונים, מכוסים אבל חשופים לפגעי מזג אוויר; מאוחר יותר, לפני שהם הלכו לגריטה, הם עוד הספיקו למצוא בית חדש ומודרני, מקורה וממוזג). לגבי מספר הכלים - לא אמור להיות מח"ט בשריון, גם במילואים, שלא יודע בדיוק את מספר הכלים הזמינים לו. אני מניח שבשגרה יש טנקים שמועברים באופן שוטף למש"א וחזרה לצורכי טיפולים גדולים או שדרוגים, אם יש מלחמה בהפתעה הם יחסרו זמנית.
ישן 10-10-2023, 17:57
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
à la guerre comme à la guerre (במלחמה כמו במלחמה)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "10-2023 מבצע "חרבות ברזל" בעקבות חדירה של החמאס לישובי עוטף עזה (2)"

בימים אחרונים אני נמצא כל הזמן באתרי מדיה ערביים (אין צורך לתת להם פרסומת, מי שרוצה שיתקשר לפרטי)

עכשיו רואים בעזה "חושך מצרים" וגם מסוף הדלק על כביש רפיח (בקרבת הגבול המצרי ) עולה באש.
ז"א שעוד מעט יישארו בלי אנרגיה ודלק.
גם בנמל עזה יש כמה שריפות.

בתל אביב אפשר לשמוע מטוסי סילון ולאחר כמה שניות, מגיע הדף אוויר. (כנראה פצצות של טון)

יש "פתאם" הרבה חברים לא מזוהים המבקשים להיות חברים בפייסבוק (כמובן שנחסמים מייד)

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 11-10-2023, 04:49
  yave333 yave333 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.19
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "10-2023 מבצע "חרבות ברזל" בעקבות חדירה של החמאס לישובי עוטף עזה (2)"

אם נתקלתם בתחנת דלק שהחנות סגורה ולא הבנתם למה יש בפנים אור עם מוכר, אבל אי אפשר להכנס. מדובר במחאה של עובדים ערבים.
גם אני לא הבנתי למה ביום הראשון של המלחמה הגעתי לרכוש דברי מזון בסיסיים בחנות מנטה בתחנת הדלק סונול שליד ביתי, אבל היא היתה נעולה עם שני עובדים בתוך החנות שיושבים ליד הקופה ולא מכניסים אנשים.

אל תוותרו, אין שום הוראה מצד חברות הדלק לא לשרת לקוחות בחנויות הנוחות. תצלמו ותדווחו לחברה על כל מקרה.

זאת תופעה שמתרחשת בעיקר כאשר מגיעים חיילים לחנות.

הנה עדות, על טיפול של חברת דלק בעובד שסרב בשיטה הזאת למכור מוצרים לחיילים בצומת מחניים.

https://m.facebook.com/story.php?st...l&id=1185234297

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י yave333 בתאריך 11-10-2023 בשעה 05:01.
ישן 11-10-2023, 07:50
  dbe3 dbe3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.18

מטוס מטען ראשון עם ציוד צבאי מארצות הברית נחת בנבטים :

לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter, לחצו כאן.

לא מדובר במטוס אמרקאי (כנראה גם בציוד רכש) אלה במטוס מטען ישראלי . כנראה זה עוד לא הסיוע הישיר האמרקאי שיגיע בקרוב.

נערך לאחרונה ע"י dbe3 בתאריך 11-10-2023 בשעה 07:59.
ישן 11-10-2023, 10:16

הוראות של חמאס על איך להילחם נגד רק"ם צה"לי כולל טנקי סימן 4, נמרים, אכזריות, זלדה וכו.
מסמנים את החלק התחתון של הצריח והגריל כנקודות תורפה, ועל נגמ"שים הדלת האחורית.
יש רק"ם עם אמצעים רכים נגד נשק מונחה לייזר, לירות עליהם רק חימוש לא מונחה.
על מעיל רוח לירות רק מטווח של פחות מ-50 מטרים. מדובר גם על מהירות מטרה אבל התרגום שם לא ברור.

בפוסט מצורפות גם הודעות למטה בהן לבקשתי נוספו גרסאות עם זום טוב יותר על הטקסט.
אכן ראינו ניסיונות של חמאס לירות ספציפית על אזור טבעת הצריח במקום להתמקד על הצדדים.
ישן 11-10-2023, 15:42

אם יתברר כנכון, זה מאשר את מה ששיערתי קודם שבגזרת עזה צה"ל לא ערוך להתמודד עם רום הקרוב לקרקע, ואמצעי החישה מותאמים להתבוננות בקרקע.

ישן 12-10-2023, 11:12

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אם יתברר כנכון, זה מאשר את..."

כתבתי כבר באשכול הקודם: לחלוטין לא מובן לי איך, אחרי שנים שחמא"ס מפתח יכולת הפעלה של כטב"מים ואחרי אוקראינה, המכשול שלנו בגבול לא צוייד לזיהוי כלים כאלה וניטרולם (או לפחות שיתוק התקשורת שלהם - הרחפנים שראינו בסרטונים לא היו אוטונומיים). העובדה שעמדות רואה-יורה לא היו מכוסות אפילו בגגון או רשת היא פשוט מדהימה - וכמובן, עוד יותר מדהימה היכולת לחדור במצנחי רחיפה שנראה שגם אליה לא נערכנו.

נקודה אחרת היא שחשבתי שהרצועה מצויה 24/7 תחת כיסוי של כטב"מים שלנו. לפחות ממה שפורסם עד עכשיו לא ראיתי שום דבר שהצביע על קיומה של איזושהי יכולת תצפית שלנו לעומק השטח לפני ובזמן הארוע. גם אחרי החדירה לא לגמרי ברור לי אם היה איזשהו כלי באוויר (גם מעל השטח שלנו) שתפקידו היה לסייע לפיקוד לגבש תמונה רחבה של הארועים ,להבין את תמונת המצב הטקטית, ולהביא מודיעין בזמן אמת כדי לכוון את הכוחות ולמנוע הפתעות ומארבים.
ישן 12-10-2023, 03:13
  Prototype Prototype אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.14

לילה\ בוקר טוב
לא כתבתי מאז היום הראשון למתקפה, ספגנו ועדיין סופגים התקפה קשה.
מטחים בלתי פוסקים ועדיין יש מדיי פעם מחבלים שצצים אי שם אצלנו.
יש המון מה לכתוב על מה שהיה פה.
המראות הקשים, העדויות המזעזעות, וכמובן, סיפורי הגבורה.
אני מותש מדיי כדי לכתוב.
יש עוד הרבה עבודה, עוד לא התחלנו
אני רק רוצה להגיד תודה ללוחמים, למתנדבים, לאלו שרצו, הסתערו, חילצו, סייעו, חילקו, קנו, נתנו, מסרו, עזרו, עשו, טילפנו ולא חששו מהתופת.
נא בין דמעות של צער וכאב לדמעות של התרגשות מהאנשים הטובים שיש פה. המון המון דמעות.

נערך לאחרונה ע"י Prototype בתאריך 12-10-2023 בשעה 03:18.
ישן 12-10-2023, 10:56

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי אינקה שמתחילה ב "אין מילים"

כבר כמה ימים שאני אחרי העבודה נוסע לתרום דם. תמיד אומרים לי שנגמרו הערכות. מצד אחד כואב, מצד שני מרגש ברמות.

בנושא קצת אחר, אני מתוקף תפקידי בסדיר קיבלתי נגד רצוני פטור מילואים. ביקשתי בזמנו שיבטלו לי וכנראה שכחו לבטל, או שפשוט לא גייסו אותי. אמרו לי אז שיש לי שיבוץ כללי שזה בערך המקסימום שאפשר לעשות עם רובאי 02.

אתמול שלחתי סמס למוקד מילואים בשאלה אם אפשר לבצע בכל זאת הכשרה ייעודית כלשהי על חשבוני ולקבל תפקיד ספציפי למקרה חירום. אמרתי שהשאיפה ביום מן הימים היא להנהיג צוות משלי עם טנקים ומסוקים ללבנון.
לא ענו לי, אבל פתאום צצה לי בארנק הצה"לי תעודת משרת מילואים.
לא ברור לי אם סתם עדכנו שאני לא פטור ממילואים כבר, או שאני באמת מקבל את הצוות שביקשתי.
ישן 12-10-2023, 23:25
  Prototype Prototype אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.14
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי אינקה שמתחילה ב "אין מילים"

התמיכה הציבורית מטורפת
הייתי יכול להקים מדינה נוספת רק עם הנכונות, הציוד והמזון שמגיעים.
כמות הטלפונים היא בלתי נתפסת.
כולל אנשים בכירים מאוד שמתקשרים כאחד האדם ומתעקשים - אתה תנהל אותי.
ע"ע יאיר גולן אשר עשה מעשה ועוד רבים וטובים כמוהו שכשאוכל, ארחיב.

אני אישית משתדל לענות לכל אחד בצורה אישית, גם למי שלא השתמשתי או לא היה לי הצורך באותו הרגע בתרומותיו.

זה לא מובן מאליו שאדם, משאיר בית מאחוריו, ורץ לתופת בשביל להביא מזון לחתולים, לחלוב פרות או להפעיל השקייה.
באמת שאין לי מילים. ועם כל הצער שנתמודד איתו. ונתמודד. על אף שכרגע מעדיף לעסוק בלחימה ולהשאיר את הצער לזמנו.
האנשים האלה, שרצו לתופת, שנתנו 150% מעצמם, שלא פחדו, לא חששו, לא שאלו ולא התפנקו - הם האנשים שאני מקווה שביום שאחרי, ירימו את המדינה הזו ויעשו אותה למקום שראויי יותר לחיות בו.
בניגוד להגנה שלנו.

מקווה שנצא מזה בחיים. מקווה שנצא מזה חזקים יותר.
תודה לכל מי שלוקח לךק במאמץ. כל מאמץ, גם הקטן ביותר ראוי להערצה. תדעו שכל אחד מכם עושה המון.
אני עוזב קצת, החשיפה לדברים שרצים ברשת היא לא משהו שאני רוצה להתעסק בו.
שוב תודה,
נתראה ב6 אחרי המלחמה.
שימרו על עצמכם, ואם מישהו מכם יורד למילואים בעוטף וצריך משהו, שישלח לי כאן מסר פרטי. הבית קצת שבור, אבל תמיד מוזמן למקלחת חמה.
ישן 15-10-2023, 14:09

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "לא ראיתי תיעוד לידיעה אפשר..."

ישן 15-10-2023, 10:30

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי yave333 שמתחילה ב "דיווחים על השתלטות של..."

עוד חייל מת, צה"ל תוקף, עוד חוליית חיזבאללה פורצת, צה"ל מגיב... עוד ועוד חיילים נהרגים על גבול לבנון ולחיזבאללה אין לא נפגעים, לא אבידות בציוד, תשתיות, מחסני נשק, מפקדות, כלום.
אני כבר לא יודע כמה חיילים נהרגו על הגבול מתחילת המלחמה אבל אני יודע בוודאות שההפצצות על ביירות לא הגיעו עדיין.
כשצה"ל תופס יוזמה הוא מבצע את העבודה כמו שצריך. אבל כשאין יוזמה, צה"ל הוא גוף סטטי שאפשר פשוט להלום בו עד אינסוף.
יום תשיעי למלחמה, יום שני שבו קיים כבר קבינט מדיני, נראה שלא הייתה עדיין התעוררות.
לא יודע אם צה"ל עושה לנו שוב מבצע תודעתי שמשקרים על אבידות לנו כדי לרצות את חיזבאללה, אבל אם כן, זה ממש משפיע לרעה על הציבור.

מסתבר לא רק אני שמתי לב לזה:

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 15-10-2023 בשעה 10:51.
ישן 16-10-2023, 12:47

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "הרגע הראו בתקשורת סרטון של..."

כשמדובר על תורן מהסוג הזה, ספק אם מערכת כמו מעיל רוח תועיל: תתקין אותה בבסיס התורן - אז יירו חמישה מטר מעל. תצטרך כמה וכמה מערכות - ועדיין, אפשר לראות כמה דוגמאות של ירי נק"ל וצליפה אל המצלמות והאלקטרוניקה שמותקנים על תרנים למיניהם, שמעיל רוח לא יעילה מולם.

אפשר לראות בימים האחרונים את חיזבאללה תוקף באופן שיטתי את אמצעי החישה שלנו ומנסה לעוור את המבט שלנו לתוך השטח הלבנוני. לאחר המתקפה בשבוע שעבר, זה מדאיג מאד. אני תוהה מה בכוונת צה"ל לעשות בנושא הזה.

ברמה הרחבה יותר, לא שמעתי עד היום הצהרה פומבית שאומרת "אנחנו מתיחסים לחיזבאללה כאל יחידה צבאית איראנית, וכל התקפה של חיזבאללה על ישראל תיחשב כהתקפה איראנית ותיענה בהתאם". כמובן, לא משמיעים הצהרות כאלה בקלות; הכרזה על מדיניות כזו צריכה לבוא רק לאחר עבודת מטה (של המל"ל, נניח) שתבחן את ההשלכות ותעלה תרחישים אפשריים עם התגובות המוצעות - וגם הכנה של צה"ל למימוש המדיניות (איסוף מודיעין, הכנת בנק מטרות, בניית תכניות תקיפה והגנה וכו'). אבל אני מקווה שמסרים ברוח הזו כבר הועברו למי שצריך.
ישן 15-10-2023, 15:46

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "תגובה קטלנית? מתי וכמה מחבלים..."

הספקת בסוף לקרוא את המאמר ששיתפת כאן על הארסנל של חיזבאללה? מה שמופיע במאמר ההוא יכול לספק לכל אחד מאתנו לא מעט לילות בלי שינה, וכמובן מופיע שם רק מה שכבר ידוע ופורסם שיש לארגון. לכן, אם ניכנס ללחימה פעילה מול חיזבאללה נתגעגע מהר מאד לימים השקטים והרגועים הנוכחיים; בוודאי לא יהיה לנו פנאי אפילו ללטף את הראש של החמא"ס.

אתה מציע כאן תגובה לא פרופורציונלית, כלומר הסלמה יזומה. אני בטוח שהקברניטים היו שמחים לאמץ את ההצעה לו היית יכול למכור להם ביטוח נגד המשך לא מבוקר של ההסלמה. אבל אף אחד, גם לא לויד'ס בלונדון, לא מוכר ביטוח כזה. לכן אני מבין את הקברניטים שלא רוצים להמר (ומן הסתם גם לא רוצים להיתפש כמחרחרי מלחמה בזמן שאנחנו נהנים מגיבוי של העולם בהתמודדות עם חמא"ס).
ישן 15-10-2023, 23:32

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "הספקת בסוף לקרוא את המאמר..."

המצב הקיים: חיזבאללה יורים על כוחות צה"ל ומשיגים הרוגים. צה"ל תוקף בצורה רפה ולא גורם לפגיעה ממשית אחרת.

עוד מצב קיים: אין פרופורציונליות בין חיזבאללה לצה"ל. הרוג אחד לנו לא שקול להרוג אחד לחיזבאללה, לא חומרית ולא תפיסתית.

ועוד מצב קיים: חיזבאללה מעלים לאט לאט הילוך מולנו ויורים סוגי חימושים נוספים בכמויות גדולות יותר, ותוקפים יותר סוגי מטרות, כולל אזרחים.

את תגובתי הקודמת אני מציע לראות כרעיון, לא כהוראה. אני לא מציע שבאמת על כל הרוג שלנו נגיב כאילו אנחנו במלחמה, אבל במבחן התוצאה, הרעיון שלנו של מידתיות שגוי. אם חיזבאללה רק מעלים הילוך כל פעם, זה אומר שהם רואים את התועלת בזה ומחשיבים את התגובה שלנו לחלשה ביחס לפעולות שלהם.
קח אלופים רלבנטיים, שים אותם בסאונה יחד לשעה, והם יצאו עם רשימת רעיונות שניתן ליישם. משם צריך לתת להם אור ירוק. נראה שהתהליך הזה לא נעשה.

אם אני טועה וצה"ל כן מגיב בחוזקה וזה רק נדמה לי, אז בהינתן העובדה שאני קשוב מעל הממוצע לחדשות ולאירועים בגבולות, צה"ל נכשל הסברתית.
ישן 15-10-2023, 16:39
צלמית המשתמש של jetman_2
  jetman_2 jetman_2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.01.08
המקום הכי טוב להחביא משהו הוא להשאיר אותו גלוי

כך היה כל הצבא המצרי פרוש לעיני צה"ל באוקטובר 1973, וצה"ל לא הבין .
כך התאמן החמאס מול גדרות רצועת עזה ב 2023, וצה"ל ל הבין.
ואני שואל - מה עוד קורה סביבנו ואנחנו לא רואים?
גל הרציחות הנורא בחברה הערבית, למשל. האם הם בודקים את יכולות המשטרה? האם הם מחסלים מקורות של המשטרה?
וחיזבאללה - מה הוא עושה בגלוי ואנחנו מתעלמים?
לפחות לגבי המצרים אני יודע שהם הכינו תשתיות להעברה מהירה של כוחות גדולים לסיני - האם צה"ל מתייחס לזה? אפילו יצחק בריק מדבר על 5 זירות לחימה, ואינו כולל את מצרים.
עיניים להם ולא יראו - קרה כבר פעמיים, נקווה שלא יותר
ישן 15-10-2023, 21:29
  iaf-man iaf-man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.07.04

שאלות שמטרידות אותי-למה מוציאים כל כך הרבה גיחות מטוסים לתקיפה?למה לא משתמשים בתותחים,עם חימוש מונחה,בלי חימוש מונחה.העלות היא אפסית יחסית לשעות טיסה.אז במקום להטיל פצצה אחת של טון,אפשר לירות 10 פגזים,עדיין יותר זול.נראה לי הכל בשביל ליצור רושם על העם
שאלה שניה-אם המכ"מ והמחשב של כיפת ברזל יודעים לחשב בדיוק של שניות/מילי שניות את המסלול של הרקטות,בטוח יודע לחשב את המקור של השיגור-למה לא משגרים ירי מדויק לפי מסלול בליסטי הפוך ומחסלים את עמדות השיגור?תסריט חוזר של 2014-חודש של תקיפות ולוחמה ויכולת השיגור שלהם לא נפגעה

ישן 16-10-2023, 08:50

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי iaf-man שמתחילה ב "שאלות שמטרידות אותי-למה..."

למטוסים יש יתרון גדול - שיש בהם טייס שרואה בדיוק מה הוא מפציץ. ירי ארטילרי (בוודאי לרצועה, שבה אין אפשרות למקם קציני תצפית) הוא עיוור, ובשטח צפוף כזה קל מאד לעשות טעויות. מעבר לכך, ארטילריה לא מיועדת לחדור מטרות אלא להפיץ רסס; מספיק פגזים יפילו בית, כמובן, אבל יידרשו הרבה פגזים עם לא מעט נזק היקפי פוטנציאלי ועדיין התוצאה לא מובטחת.

לגבי אש למקורות הירי - ודאי שידוע איפה הם, אבל עמדות השיגור האלה הן, לעתים קרובות, לא הרבה יותר מאשר בור באדמה ובתוכו צינור וטיימר או טלפון נייד. השמדה שלהן לא תתן הרבה, ואם תבצע אותה אוטומטית על כל ירי חמא"ס ינצל את זה נגדך (למשל בשימוש בילדים מקומיים או בחטופים שלנו כבשר תותחים ותעמולת זוועה נגדנו).
ישן 16-10-2023, 06:36

הלילה הותקפו לדברי חיל האוויר כ-100 מטרות. זה מהווה ירידה בקצב לאחר הלילה הקודם בו הותקפו כ-300 מטרות, ותחילת המלחמה בה הותקפו למעלה מאלף מטרות בכל יום.
מעבר לתקיפת בנק המטרות, לחיל האוויר ישנה גם מטרה להכין את הקרקע לכניסה קרקעית - השמדת מנהרות קיימות, השמדת כמה שיותר עמדות ירי שיכולות לשמש את החמאס, יצירת מסדרונות שישמשו את צה"ל, ובכללי הכנה של תנאים שייעלו כמה שיותר את פעילות הכוחות הקרקעיים.

ירידה בכמות מטרות בבנק הינה דבר צפוי, אך כ-100 מטרות בלילה זה מספר נמוך גם בשביל משימה כמו הכנת הקרקע. לכן אני מניח שההכנות לכניסה קרקעית כבר פחות או יותר הושלמו.

מה מעכב? לבינתיים, להערכתי עניין השבויים. אם חלק נמצאים בצפון הרצועה, כניסה קרקעית כמעט בהכרח תביא למותם.
לדעתי צריך להיות מוכנים לאפשרות שאף אחד לא יחזור בחיים, אבל יש היגיון בהצבת החזרת השבויים כמשימה במלחמה זו.

מעבר לכך יש גם את עניין האזרחים העזתים שחמאס מנסים בכח להשאיר בבתיהם. מי שמכיר קצת את דרכי הפעולה של צה"ל יודע שהוא לא עובד בדדליינים אלא לפי מודיעין והערכות מצב. לא סביר שצה"ל יאשר כניסה עד שיצליחו מספיק עזתים להימלט משם.

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 16-10-2023 בשעה 06:39.
ישן 16-10-2023, 08:01
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
נוהל מזורז לקבלת רישיון לנשק.

ביום ראשון 15.10.23 יאושר בוועדה לביטחון לאומי נוהל מזורז גם לרובאי 03.
קודם צריך לגשת למקום/חנות הנשק לקנות אותו ושם למלא את הבקשה.

לאחר מכן כאשר יגיע האישור לרכישה, נא לפנות אלי לפרטי עם מספר האישור

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 16-10-2023, 08:32

חיזבאללה מפרסמים עוד תיעוד של ירי על טנקים, גם הפעם מערכת מעיל רוח לא עבדה.

מערכת לעובדה שהטיל לא יורט, לא בוצעה הכוונת התותח אל המטרה ע"י מעיל רוח למרות פירסומים שזו יכולת קיימת.
כמו כן, אין יישום של לחימה במדפים סגורים.

אם לא מדובר בחדירת מחבלים, אזי זה מחדל חמור, שמחנים עוד פעם רק"ם שהוא ציוד יקר, בשטחים פתוחים עם שדה ראייה לעמדות ירי של חמאס וחיזבאללה, וחיילים לא הולכים מאחורי מכסה.
לא יודע מה התנאים והשיקולים שם, אבל גם בשבילי כשהובלתי צוותים למוצבים היה לנו ברור מאוד שכל הפעילות שלנו מאחורי מכסה קשיח, ולא מציצים לאיפה שיש שדה ראייה של מי שבצד השני של הגבול.

אני מאוד מקווה שזו תהיה תקרית בודדת ולא נובעת ממדיניות כלל צה"לית. לצערי, ריכוזים צפופים של חיילים ורק"ם הם מוטיב חוזר בסרטוני התעמולה של חמאס וחיזבאללה, ואפילו בצילומי יח"ץ ובתקשורת הישראלית.
ישן 16-10-2023, 09:04

בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "חיזבאללה מפרסמים עוד תיעוד של..."

אין ספק שההתנהלות שאנחנו רואים בסרטון הזה היא לא של לחימה אלא של שגרה. די מדהים שבימים האלה לוחמים שנמצאים ממש על הגדר לא עשו את הסוויץ'. הם חשופים לא רק לנ"ט אלא גם לנק"ל, צלף היה יכול לפגוע בהם בקלות. הייתי שמח להבין מה היתה המשימה של הכוח הזה; היא בוודאי לא היתה לעמוד שם, אולי כלי כלשהו נתקע. בכל מקרה, הלוחמים לא אמורים להסתובב חשופים ככה על גבי הכלים בנקודה גלויה לאויב.

לגבי מדפים סגורים - זה דבר שנוגע רק לתנועה בשטח תוך כדי לחימה (ואפילו זה לא תמיד), לא בחנייה או בשגרה מבצעית. לגבי מעיל רוח, בלי להכיר את הפקודות אני משער שגם אותה דורכים רק בתנועה או במהלך פעילות - לא כשהטנק חונה ואנשי הצוות מסתובבים סביבו.
ישן 17-10-2023, 06:15

בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "חיזבאללה מפרסמים עוד תיעוד של..."

תיעוד של תקרית נוספת:

טנק מפטרל מעבר לגדר ועוצר בזווית מאוד בעייתית. להפנות את הצד לאויב זו כבר בעיה רצינית. להיות בשיפוע זה עוד יותר בעייתי. בזווית זו, חיזבאללה יכולים לחדור את גג הצריח ללא שום בעיה גם עם חימושים יותר ישנים, מה שמסכן בבת אחת 3 אנשי צוות. לא ראיתי אם לטנק יש מעיל רוח, אבל כך או כך היא לא פעלה.

כמה עוד ילכו חיילינו חשופים? למה לא מיידעים אותם שחיזבאללה על הגבול ויורים לתוך ישראל?
ישן 16-10-2023, 14:35
  rubb1sh rubb1sh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.16
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "כלובי התמודדות, או בלעז cope..."

הערותיו של David Lisovtsev בעניין:

אם יש מישהו שבקיא ביתרונות והחסרונות של זה , זה הוא.
ישן 16-10-2023, 15:19

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי rubb1sh שמתחילה ב "הערותיו של David Lisovtsev..."

מכיר ועוקב אחרי דוד, אבל עם כל הכבוד הוא טוען פה משהו ללא ביסוס.
טענתו היא שכביכול באוקראינה ורוסיה זה נחשב לפתרון שדווקא גורע מהשרידות והיכולות של הטנק, אבל הוא לא מתייחס להטייה הסטטיסטית שקורית כשמסתכלים על נתונים בצורה שיטחית.
טנקים סובייטים בנויים בצורה שונה. כניסה ויציאה, כמו גם טעינה, נעשים דרך הפתחים בצריח. כלוב יסרבל את הפעולה הזאת, בייחוד כאשר השרידות הנמוכה והתכנון הלקוי של הטנקים הללו דורש מצוותים לצאת מהר מהכלי בעת פגיעה.
האופטיקה המיושנת והארגונומיקה הלא קיימת שם דורשת מהצוות להילחם במדפים פתוחים.
בנוסף, לפחות רוב הכלובים שראיתי שם מאולתרים בשטח או בסדנאות עם אנשים שיודעים לרתך אבל לא ברור כמה הכוונה מקצועית במיגון הם קיבלו.

המרכבות הינן טנקים שונים במבנה עם פתח יציאה אחורי, אופטיקה יותר מודרנית שמאפשרת מודעות מצבית יותר טובה במיוחד באזורים אורבניים, וכמובן שאם דבר כזה מותקן על טנק אז הוא עבר פיתוח ואישור של מדור מיגון ברפ"ט שיודעים מה הם עושים.
בנוגע למיגון כלוב בכללי, הוא דורש תכנון מדויק. גם מיגון כלוב בנוי ומתוכנן היטב, יספק רק הגנה חלקית בעשרות אחוזים של יעילות ולרוב יהיה די מוכוון לסוג ספציפי של איום. כלוב שעשוי ממתלה ייבוש, לא יהיה כל כך יעיל. הסיבה היא שכלוב אמור לנטרל את הרש"ק ע"י פגיעה מדויקת וחזקה מספיק במנגנון היזימה שלו.
שריון כלוב המיועד נגד רקטות PG-7 פשוטות, מתוכנן, אאל"ט לחתוך את חיישן הפיזו שלו מה שימנע יזימה.
ישן 16-10-2023, 20:10

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "מכיר ועוקב אחרי דוד, אבל עם..."

במצב של טנקים בבט"ש (כלומר סטטיים פחות או יותר), כלוב כזה עשוי לספק מיגון. לעומת זאת, ברגע שנדרש תמרון הוא עלול להיות בעייתי מאד. אחד הפרמטרים החשובים בלוחמת שריון הוא הצללית של הטנק. טנקים מנסים לאתר מטרות כאשר הם לא חשופים לאויב - אידיאלית, רק הראש של המט"ק עם משקפת או אמצעי תצפית שממוקם מעל מפלס הצריח יהיו חשופים, כך שהטנק עצמו לא יזוהה ולא יהווה מטרה עד הרגע שהוא עולה כדי להשמיד את המטרה. מובן, אם כן, שכלוב כזה יגרום לטנק להיחשף עוד לפני שהוא עצמו גלוי, וכל מה שיישאר לאוייב לעשות הוא לכוון לנקודה שאליה הוא רואה את הכלוב מטפס. אם יש אפשרות לפירוק מהיר של הכלוב ע"י הצוות, הוא יכול להועיל - אבל אם לא, אני לגמרי לא משוכנע שזה כדאי.
ישן 16-10-2023, 23:52

הערכה שלי:

יצרי הנקמה יישככו, חמאס בסופו של דבר יסכימו לשחרר את החטופים הזרים, אך הישראלים ככל הנראה לא. נראה ככל הנראה ירידה ראשונה בסד"כ מילואים כדי למנוע נזק כלכלי.
צה"ל יסתפק בסבב נוסף כדוגמת צוק איתן. לא ברור אם יוחלט על כיבוש צפון עזה וסיפוחה לישראל. הפינוי מאפשר כיבוש בצורה יחסית מהירה, קלה, ועם אבידות נמוכות - ביחס למבצע דומה בכלל הרצועה ובמיוחד בדרום הרצועה שכעת צפופה יותר ומסובכת בהרבה לכיבוש וטיהור מחמאס.

יציאה מהירה תאפשר לצה"ל להוריד נוכחות מול עזה ולהתמקד בצפון - בתורו מאפשר הורדת סד"כ מילואים נוספת והחייאת הכלכלה.
חיזבאללה עד אז יפספס את ההזדמנות לפעולה משמעותית ויאלץ לחכות לטריגר הבא. הסימפתיה העולמית תדעך ובחלקה תעבור לענייני הגירה באירופה. הלגיטימציה לפעולה מול חיזבאללה תדעך ולישראל לא תהיה היכולת, או הרצון, ליצירת קזוס בלי ממילא.

תזכירו לי בעוד חודש. מקווה שאני סופר טועה.
ישן 17-10-2023, 10:38

בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "הערכה שלי: יצרי הנקמה..."

הערכה נוספת:

ישראל הופכת דה פאקטו למדינת חסות של ארה"ב ועצמאותנו האופרטיבית יורדת. אם בעבר התעקשנו להילחם לבד בכל מלחמותינו ורק לקבל סיוע חומרי, היום התערבות צבאית של ארה"ב אמנם לא קורית אך כבר אינה טאבו. ישנה אפשרות ממשית שארה"ב תכניס כוחות קרקעיים שלה ללבנון, או תתקוף מהאוויר, כדי לספק לישראל את אורך הנשימה שאותו היא מבזבזת בקצב גבוה עוד טרם פעולה צבאית כלשהי. או אפילו רק תאיים בהכנסת כוחות כדי לקבע חלקים גדולים מחיזבאללה על רצועת החוף.

בנוסף, סביר שארה"ב רואה לא פחות תרומה לישראל מהפיכת "ציר ההתנגדות" האיראני לנושא אמריקאי ומערבי במקום נושא ישראלי לחלוטין. זה יכול לספק לישראל תנופה חדשה של לגיטימציה גם בטווח הקצר וגם בטווח הרחוק, ולתרום לאפשרות שכבר נידונה בעבר של יצירת ברית ישראלית אמריקאית, ולהפוך אותה לברית ישראלית מערבית בצורה הדומה במהותה לנאט"ו לדוגמה.

חשוב לזכור שלבנון =/= עזה. לא רק מבחינת צורת הלחימה והאתגרים שנחווה גם אם ניכנס קרקעית, אלא גם מבחינת הלגיטימציה המקומית (בניגוד לבינלאומית). בשונה ממדינות ערב האחרות ובדומה לאיראן, יש בלבנון אוכלוסיה גדולה שמתנגדת לחיזבאללה ומחזיקה בדעות הרבה פחות עוינות, לפעמים אפילו חברותיות כלפי ישראל. לא צריך לחפש הרבה כדי למצוא לבנוני שחושב שאמנם אנו פוגעים בפלסטינאים אבל אין חסם לשלום אמיתי עם ישראל. או אפילו כאלה ללא סימפתיה לפלסטינאים בכלל.
ארה"ב הינה גורם אפילו פחות שנוי במחלוקת בלבנון, מסיבות ברורות. ואם תהיה כניסה קרקעית ללבנון וארה"ב תצטייר כמנהיגת המהלך, גדל הסיכוי להניב מהמצב ממשלה לבנונית יציבה שביום מן הימים תוכל אף לכונן שלום עם ישראל ולהפוך, בפן הביטחוני, למעין ירדן קטנה.

מסיבות ברורות חמאס רואים את החטופים הישראלים כגורם נפרד מחטופים בינלאומיים. הם רוצים ליצור מינוף נגד המערב מצד אחד, וגם ליצור תנופת סימפתיה מצד שני ע"י שיחרורם בסופו של דבר. אותה משוואה לא קיימת מול ישראל. ביטוי חלקי לזה רואים בכמות הגדולה של הישראלים החטופים לעומת הכמות הקטנה של זרים חטופים. יש סבירות גבוהה שחמאס התמקדו בפסטיבל במיוחד כדי לתפוס אזרחים זרים.
אני סבור שכחלק מהאסטרטגיה האמריקאית הם ינסו לשבור את המשוואה הזאת וללחוץ על חמאס לוותר על השבויים הישראלים כדי לזרז פעולה ישראלית אם וכאשר תתקבל החלטה, ע"י, בפעם הראשונה, להפעיל לחץ צבאי ולא רק כלכלי, ובכך צמצום הפערים בין שבויים ישראלים לזרים בשיטת "תשחררו את כולם, לא רק את שלנו, או שנרדוף אתכם מכל כיוון".
הרצון של חמאס להישאר מתחת לרדאר האמריקאי ברור לאור המחסה שמקבלים ראשי חמאס במדינות ידידותיות לארה"ב כגון טורקיה והאמירויות, עליהן לארה"ב יש כח רך מאשר ישראל.

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 17-10-2023 בשעה 10:50.
ישן 17-10-2023, 11:10

בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "הערכה נוספת: ישראל הופכת דה..."

ממשלה לבנונית יציבה שמבוססת על גורמים ידידותיים לישראל ומגיעה איתה לשלום - ניסינו את זה ב-82. לא ממש עבד. היום המצב בלבנון הרבה יותר גרוע, המשקל הדמוגרפי של השיעים גדול משמעותית והכח הצבאי שלהם עולה בהרבה על זה של הצבא (שחלק גדול ממנו עצמו הם שיעים) ועל זה של כל אחת מהעדות האחרות. הסיכוי שתוכל לעלות שם ממשלה שתהיה מסוגלת לאכוף מרות על כל הפלגים ובפרט על חיזבאללה נראה לי אפסי.

כמובן, המצב עשוי להשתנות אם יום אחד יפול המשטר בטהרן וחיזבאללה יאבד את הספונסור שלו. שוב כואב הלב לחשוב איך הנשיא בוש שגה ב-2003 ופלש למדינה הלא נכונה, וכמה המזה"ת היה יכול להיות שונה היום לו הוא היה הולך על איראן במקום עיראק.
ישן 17-10-2023, 11:30

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "ממשלה לבנונית יציבה שמבוססת..."

זה שנכשלנו פעם אחת לא אומר שניכשל פעם שניה. ב-1982 נכנסנו כדי להוציא את הפלסטינאים אבל משום מה נשארנו הרבה מעבר לסיבולת הכנסת האורחים של הלבנונים ששאפו לשחרור ובמקום זה גילו שישראל היא רק עוד צרפת או סוריה שבאות לכבוש ולא לעזור. לא צריך להיות גאון כדי לראות שהתפיסה הלבנונית על ישראל השתנתה לרעה עם כל שנה שנשארנו שם.

לכן אסור שלישראל תהיה עוד משימה של כיבוש שטח למספר עשורים. נכנסים, מבצעים את המשימה המוגדרת, ויוצאים. אם הוגדרה משימה ללא תאריך יעד - זו לא משימה הגיונית.

אמנם לבנון ידידותית יחסית לישראל לעומת מדינות אחרות בשכונה, אך עדיין יש מספיק עוינות כדי למנוע מישראל מלבנות ממשלה יציבה. שם יש לארה"ב את הניסיון, האהדה והכבוד, והשילוב של כוח רך וקשה ההכרחיים לביצוע המשימה. לא תמיד הם הצליחו, אבל לבנון היא מדינה עם מאפיינים טובים בשביל המשימה הזו.
צרפת היא מדינה נוספת בעלת השפעה גדולה על לבנון. אמנם גם היא נוקטת בדוקטרינת המכתבים המנוסחים בחומרה, אך גם היא יכולה לתרום בצורה ריאלית למאמץ. וישראל? לא צריכה להישאר יום מעבר לנדרש.
ישן 17-10-2023, 14:52

בתגובה להודעה מספר 131 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "לא חושב שארה"ב תתערב בלחימה...."

אני חושב שאתה מפספס את הרגישות של עניין ייצור הנפט. רוב תשתיות ייצוא הנפט של איראן מרוכזות באזור הדרום-מערבי שלה, עם דגש על האי חארג. קל מאוד לפגוע בהן, כולל בשביל סעודיה ואיחוד האמירויות, וגם לישראל. אך גם הן נמנעו למרות שאיראן המטירה טילים בליסטיים על ריאד.
הסיבה הפשוטה היא שכל העולם, וגם הם עצמם נשענים על יציבות שוק הנפט. לכן אין צימוד בין יצרניות נפט לתשתיות הנפט והייצוא שלהן. רוסיה היא יוצאת דופן וכל המערב חטף פגיעה קשה, אמנם יזומה, על ההחלטה להטיל סנקציות על רוסיה.

אם נחליט אנחנו לפגוע בתשתיות הנפט של איראן, נמצא את עצמנו נלחמים נגד דעה בינלאומית מאוחדת שהבאנו עליהם אסון כלכלי.

גם אם נפיל את השלטון בסוריה, סביר להניח שזה יאפשר לאיראן דווקא לחזק את המעמד שלה שם, ולא להפך. אסד מתמרן כל הזמן בין רוסיה לאיראן. רוסיה אמנם נחלשת ומעבירה סמכויות לאיראן, אבל זו דינמיקה, לא מצב קבוע. אנחנו גם לא רוצים כאוס בסוריה שבגללו שוב יתרוצצו בגבול ארגוני טרור, כולל איראניים.
ישן 17-10-2023, 13:29

חלק אחרון: שינוי הפרדיגמה מול חמאס וחיזבאללה
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "הערכה נוספת: ישראל הופכת דה..."

במשך שנים, חמאס וחיזבאללה דגמו את הגבולות ואת התגובות הישראליות. פרט לתקופה קצרה, יכלו ארגוני הטרור לנסות חדירת גבולות, פיגועים בשטח ישראל, והריגת חיילים על הגבול. התגובות הישראליות תמיד היו חלביות בלשון המועטה וניכר שחמאס וחיזבאללה ראו זאת כמשוואה עם תועלת רבה. את המים בוחנים בצורה איטית, מובן שיש סף אותו לא כדאי לחצות, אך הפעולות עדיין נהיו יותר תדירות ויותר נועזות בהתאם להבנת המשוואה אצל ארגוני הטרור.

סביר להניח שכך או כך, ארגוני הטרור ימשיכו לנסות לבצע פעולות על הגבול גם אם התגובה תהיה יותר קשה, בין היתר מתוך הצורך לתדלק את הפופולריות שלהם, ולתקף את היתכנות תוכניות המגירה שלהם. כמובן, תגובה מאוד אגרסיבית על כל אירוע עלולה לגרור להסלמה לא רצויה.

משמע, יש כרגע פער בין העוצמה בה צה"ל יכול להגיב, לבין התפיסה שלו של כיצד צריך להגיב וכמובן התגובה שלו בפועל. כמו שחיזבאללה וחמאס יודעים לבחון את צה"ל כדי להבין איך אפשר לתקוף אותנו, כך גם צה"ל צריך לבחון אותם. כדי להבין היכן נמצא הרף הגבוה של תגובה פוטנציאלית, אנחנו היום יכולים להסתכל על סוריה - איתה המשוואה שונה לחלוטין. אין לצה"ל בעיה, פרקטית או מנטלית, לתקוף בסוריה מטרות איראניות וסוריות כאחד. אסד בוחר בכל פעם לא להגיב. לאחרונה אפילו אין דיווחים על שיגור טילי נ"מ סוריים. בהיסטוריית התקיפות הישראליות בסוריה אפשר לראות טרנד של נירמול. קודם אלו היו פעולות חשאיות שהסתירו כל הצדדים, אחר כך זה נהיה פומבי ורוסיה איימה למגן את סוריה, אחר כך רק סוריה ניסתה להגיב, אחר כך היה רק מצג של תגובה, ואחר כך הפכו התקיפות לדבר שבשגרה.

גם בלבנון ועזה, כל עוד חמאס, חיזבאללה, ודומיהם קיימים ובונים את כוחם, יש צורך לבצע באופן תדיר תקיפות כנגד בניין הכח שלהם.
בלבנון כמובן המצב יותר מסובך עקב האינטרס של ישראל לשמר תדמית טובה בקרב הלבנוני הממוצע על מנת לשמר את היכולת העתידית לקיים יחסי שלום. אך לא כל מטרה בהכרח תהיה אורבנית.
בנוגע לעזה, הספינה הזאת הפליגה. ניתן לבצע חיסולים ממוקדים באופן תדיר כדי לפגוש את חמאס במצב מוחלש תמידי, ולא אחרי שיכל לבנות את כוחו במשך שנים טרם עימות כלשהו.
כח אדם של חיזבאללה באזורי הגבולות, בתוך סוריה, בתוך איראן, גם ניתן לפגוע בו בחיסולים ממוקדים.

מב"מ כזה הינו יקר. על זה אין עוררין. אך עדיף הוצאות שגרתיות בינוניות על פני זינוקי הוצאות גבוהים ובלתי צפויים.
ישן 19-10-2023, 17:18
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "חלק אחרון: שינוי הפרדיגמה מול חמאס וחיזבאללה"

מאו תיאר שלושה שלבים של גרילה:
* פעולה בתאי מחתרת מתוך האזור שבשליטת האויב
* שליטה בשטח שהאויב חושש להיכנס אליו, ופשיטות לשטח האויב
* לוחמה גלויה וכיבוש כל השטח

החיזבאללה והחמאס מדברים שנים על מעבר מהשלב הראשון לשלב השני/שלישי, מה שהחיזבאללה כינה "כיבוש הגליל". החמאס עשה זאת. זו לא "בדיקה של המים". זו עדות לשינוי מאזן הכוחות ולהתחזקות הגרילה ביחס לאויב.

אתה מדבר על מב"מ; תפיסה לפיה נשלים עם ארגון גרילה גדול, ללא נשק מתקדם.
ה-7/10 הראה שאנחנו רגישים מאוד לכוחות עם אופנועים, רחפנים, מקלעים; אמצעים שאף מב"מ לא יעצור, ושהוכח שאין לנו התראה על שימוש בהם.
מי שגר ליד גבול עזה או לבנון יידרוש או קו גבול מבוצר+ מחלקת "איתן" אצלו ביישוב, או הבסת החמאס והחיזבאללה. המב"מ כבר לא רלוונטי.
ישן 18-10-2023, 16:24

מר בוחבוט כותב כי האיתן ייכנס לשירות בעזה אם כניסה קרקעית תצא לפועל, וגם כי השתמשו בו מבצעית ביום הראשון למלחמה כדי לחסל מחבלים, לנגח גדרות, לעבור מכשולים, וכמובן להגיע לזירה כמה שיותר מהר (120קמ"ש - מאוד מטיל ספק בזה אבל בסדר).

אבל מה? שוב נאלצו להשתמש במקלעים כגון הקטלנית הנשלטת מרחוק ומאגים שדורשים להוציא פלג גוף עליון מהכלי.
לא נעשה שימוש בתותח שיכול היה לעזור להם במצב כזה, ויהיה שימושי במיוחד באזורים אורבניים בדיוק כמו עזה. גם לא מותקנת עליו מערכת הגנה אקטיבית, וראינו איך אפילו למרות קיום מערכות כאלה חמאס וחיזבאללה מצליחים לפגוע בטנקים ונגמשים שלנו. רק בניגוד לטנקים, האיתן לא ישרוד קורנט לפנים, או רחפן שמפיל רימוני נ"ט ו-RPG.
מערכת חץ דורבן שצה"ל אמור היה לצייד בה את האיתן, מסוגלת ליירט רחפנים.
https://news.walla.co.il/item/3617021

במהלך המלחמה התגלו לא מעט כשלים הנובעים מחוסר הבנת הצרכים הטכנולוגיים של צה"ל. כמו שלא על כל בעיה תרבותית והכשרתית אפשר לחפות עם טכנולוגיה, לא על כל בעיה טכנולוגית אפשר לחפות תרבותית והכשרתית.
חוסר היכולת של צה"ל לייצר פתרונות אד הוק כבר פוגע בנו, ויפגע בנו עוד יותר כשנבין רק בדיעבד את הדמוקרטיזציה של טכנולוגיות נוספות שהיו שמורות לצבאות סדירים, אחרי עידן הרחפנים.

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 18-10-2023 בשעה 16:46.
ישן 19-10-2023, 11:10

בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "צריך לראות את האיתן לא כנגמ"ש..."

האיתן הוא לא סתם שריונית אלא אמור ללוות את החי"ר לכל מקום ולתת להם פתרון ניידות ומיגון היכן שיידרש. בקונספציה של צה"ל זה אמור היה להיות גם נגמ"ש לחימה, ולכן אלא אם הקונספט הזה השתנה משיקולים שלא תקציביים, החי"ר נשלח לשם, לפי אותו קונספט, ככוח מוחלש.

בצוק איתן ראינו כיצד חמאס מצליחים להשמיד זלדה מלאה בלוחמים ע"י אמבוש ממנהרה. היום זה לא רק מנהרות סטטיות אלא גם רחפנים שיכולים להגיע ועובדתית יגיעו לכוחות הלוחמים ויפגעו בהם. איתן הוא לא רק נגמ"ש אלא כלי קיבול - יש לו מנוע, מצברים, ונפח שמיש שמאפשרים לכוח הלוחם לשים מערכות שאמורות לאפשר להם להתמודד עם איומים כאלה. אבל אם הפוטנציאל הזה לא מנוצל, לצערי יהיו אבידות. ואסור לנו להיכנס לאותו מוד של שאננות לפיו יש לנו יתרונות טכנולוגיים ולמדנו מצוק איתן וכו וכו ולכן לא יקרה לנו כלום. יקרה ועוד יקרה.

עכשיו, אני לא אומר שאין לצה"ל שיקולים לגיטימיים פה. הם רוצים חץ דורבן לדוגמה במקום המעיל רוח, שזו מערכת שדורשת היכרות ומפגרת מאחורי מעיל רוח מבחינת בשלות, ואולי פערים תקציביים לא איפשרו להשמיש עדיין את הצריח החדש, ואולי יש עיכובים בפרויקטים של שבשים או אמצעים כאלה ואחרים להגנה אווירית נקודתית וזיהוי מטרות במרחב. אבל צריך גם לדעת להכניס פתרונות אד הוק כמו שעשו עם ה-cope cage.

אגב, אין כרגע בסיס ראייתי לכך שהמרכבות לא עמדו היטב בפני מה שחמאס זרקו עליהם. קיבלנו רק סרטונים קצרים ובכולם ניכר שחמאס השקיעו לא מעט מאמצים כדי לפגוע בטנק בודד.
שמע, מערכות מודרניות שצה"ל מכניס לשירות הן טובות ורלבנטיות מאוד. אבל זה שעושים משהו טוב לא אומר שלא כדאי לשאוף לעוד יותר טוב.
ישן 19-10-2023, 14:24

בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "האיתן הוא לא סתם שריונית אלא..."

הוא לא נגמ"ש לחימה, זו עובדה. בלי תותח משמעותי ו/או אמצעי לשיגור טילים, הוא לא יכול לנהל לחימה בכוחות עצמו. וללא מערכת מיגון אקטיבי יעילה, הוא לא יכול לשרוד בשדה קרב. אם וכאשר יציידו אותו בכאלה, אז ניתן יהיה לדבר עליו כעל נגמ"ש לחימה. בינתיים הוא יכול לתפקד במקום הזלדות - הובלת לוחמים לנקודת פריקה, הובלת אספקה, פינוי וכיו"ב לוגיסטיקה. לא להחליף את הנמ"רים, נגיד. אחרי המלחמה הזו מן הסתם יעדכנו את התכנון לאור הלקחים שיהיו, אבל למלחמה הנוכחית - זה לא נגמ"ש לחימה.

לגבי הטנקים ויכולת העמידה שלהם - אני ממליץ מאד לקרוא את העדות המרתקת הזו. אמל"ק: הטנק הוקפץ לגדר, הגיע לפרצה וספג טיל נ"ט שהרג את המפקד ופצע קשה את התותחן והטען; הנהג ניסה להציל את מי שאפשר ולהיחלץ מהשטח בנסיעה, הגיע עד לאיזור מסיבת נובה, שם המשיך בדריסת מחבלים וכלי רכב עד שהטנק עלה באש באופן שאילץ את הנהג לצאת ולהתחבא בשטח. מעבר לגבורה האישית של הנהג, העובדה שהטנק נפגע כבר בשלב הראשוני של הקרב באופן ששיתק את היכולת שלו לייצר אש לא מבשרת טובות.
ישן 19-10-2023, 13:08

לא רוצה להעביר נשק לישראל. האחראי על העברת הנשק מארה"ב מתפטר.

ג'ון פאול, האחראי מטעם מחלקת המדינה על העברת נשק למדינות זרות מתפטר עקב החלטת ארה"ב לתמוך בישראל, בטענה שאיננו רוצה לקחת חלק בהפרת זכויות אדם.

די מטריד שיש אנשים בדרגים הללו בארה"ב שההבדל בין טוב לרע התבלבל אצלם לגמרי. עצוב ומסוכן.

ציוץ מקורי :

מכתב ההתפטרות:

ישן 20-10-2023, 11:39

בתגובה להודעה מספר 175 שנכתבה על ידי SG-Israelk9 שמתחילה ב "היום שאחרי המלחמה"

לא יהיה צבא מקצועי, להפך. המחשבות שאפשר לנוע לכיוון של צבא מקצועי התבססו במידה לא קטנה על הנטיה להחשיב את מערכי האוויר והמודיעין (שבנויים במידה רבה על שלד של קבע) ואת הטכנולוגיה (שמחייבת התמקצעות) על חשבון מערכי היבשה המסורתיים שזקוקים למספרים גדולים של לוחמים ותומכים. מתקפת חמא"ס הראתה שיש עדיין צורך בלוחמים - והרבה. הטכנולוגיה נכשלה בהחלפת האדם. כמו כן, נראה שמתוכנן מהלך קרקעי בהקף גדול ואולי בשתי גזרות; שוב, יש צורך בסדרי גודל של כח אדם שכבר כמעט שכחנו (דומני שלא היה גיוס בהקף הנוכחי מאז יום כיפור). המסקנה - לא ניתן יהיה לוותר על גיוס חובה כדי להבטיח את המספרים הנדרשים, גם בכמות וגם באיכות; גם קיצורי שירות שכבר נקבעו יתבטלו.
ישן 19-10-2023, 19:57

חיל הים טוען שסיכל את כל הפשיטות מהים, בפועל זה לא נכון.

לפי מה שמתואר בוויקפדיה לפחות היו בתחילת המתקפה 3 סירות גומי שניסו לפשוט על חוף זיקים, שחיל הים סיכל. לתיאור המלא:

"הזירה הימית
על פי חיל הים,[68][69] בבוקר שבת בדקות הראשונות של המלחמה נכחו מול זיקים שתי דבורות וצרעה מפלגה 916 של חיל הים, מאוישות בלוחמים ולוחמות.

סירה מהירה ושלוש סירות גומי שהובילו מחבלים ניסו לפשוט לחוף זיקים ולאשקלון. על כל סירה היו בין שישה לשמונה מחבלים, שירו צרורות לעברם. במקביל, מהחוף שוגרו לעבר סירות חיל הים טילי נ"ט ונחילי רחפנים חמושים, שהלוחמים הצליחו להתחמק מהם. הלוחמים הצליחו להטביע שלוש סירות חמאס."

אולם, יש סרטון המראה בבירור מחבלים בכ-3 סירות גומי עושים את דרכם לחוף זיקים, ואחת לפחות גם מצליחה לעלות על החוף, להרוג צעירים שהתחבאו בשירותים ויש דייגים שעדיין נחשבים לנעדרים, בין אם נחטפו או שטרם נמצאה גופתם. בסוף הסרטון גם רואים את המחבלים ממשיכים הלאה ברכב ליעד הבא.

צילומי מסך מתוך סרטון שלם המראים את התקדמות הסירות עד שעלו על החוף.

כניסה לים

התקדמות לחוף

לקחו רכב ונסעו ליעד הבא

את הסרטון המלא אפשר לראות כאן (כולל מראות די קשים לקחת בחשבון):

https://www.reddit.com/r/2ndYomKipp...hare&utm_term=1

מה אני מפספס?

נערך לאחרונה ע"י rubb1sh בתאריך 19-10-2023 בשעה 19:59.
ישן 24-10-2023, 16:36
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
מעט מזעיר

שלום וברכה
עדכון נוסף מהאתר והפעם על כתבות מעשי גבורה מחרבות ברזל. אין הכתבות מצביעות על מעשים שיזכו את בעליהם בצל"ש או בעיטור. בתום המלחמה יחליטו בעניין הוועדות הרלוונטיות הן של צה"ל והן של המשטרה.
בתפילה שכל חיילינו ישובו הביתה בשלום
עפר דרורי
מנהל אתר הגבורה

אתר הגבורה - מבוא והגדרות
עפר דרורי

אתר הגבורה מביא את סיפורם של חיילי צה"ל מקבלי צל"שים ועיטורים מקום המדינה ועד היום. המידע באתר הגבורה מבוסס על מחקר מתמשך שאני עורך בשנים האחרונות. האתר מאפשר לבני משפחות ומכרים להוסיף מידע לאתר, בעיקר לצורך הסיפור שמאחורי הסיפור (כל החומרים שיוכנסו לאתר בדרך זו יהיו צפויים לעריכה). ___ עפר דרורי - יוזם המחקר ומנהל אתר הגבורה, מארס 2007.

http://www.gvura.org/a3944-%D7%90%D...%A8%D7%95%D7%AA

במקצועיות וקור רוח, הטנקיסטיות נלחמו והצילו יישובים מטבח: "מגיע להן צל"ש"
YNET - 17 באוקטובר 2023 אילנה קוריאל

הן הדפו וחיסלו עשרות מחבלים, מחפות כל העת על הלוחמים שמטהרים את יישובי העוטף. פלוגת פרא, הטנקיסטיות של גדוד קרקל, לחצו לצד צוות פלד. "הן לחמו כמו לביאות ותפקדו ברמה הכי גבוהה שאפשר"

http://www.gvura.org/a351215-%D7%91...A6%D7%9C-%D7%A9

הכוח של אורי חיסל 35 מחבלים, לפני שהוא נהרג בקרב
YNET, 16/10/23 אלישע בן קימון

סרן אורי שני (22), מ"מ בגדוד 51 של גולני, ניהל עם לוחמיו קרב הרואי מול מחבלי חמאס במוצב כיסופים, ומנע טבח בבסיס. אחת התצפיתניות: "לולא אורי לא היינו פה". אחיו ישי: "בזמן הלחימה הוא כתב לי 'תתפללו, אנחנו בלי תחמושת ומים'"

http://www.gvura.org/a351216-%D7%94...%A7%D7%A8%D7%91

הצל"שניקית מקרקל לחמה עם הצל"שניק מהסיירת: "המחבלים הסתובבו כזומבים"
YNET, 17 באוקטובר 2023 יואב זיתון

סמ"ר י', שקיבל צל"ש בזכות תפקודו בהיתקלות שבה נהרג סגן מפקד סיירת הנח"ל רס"ן בר פלח, חיסל עם חבריו יותר מ-15 מחבלים בקרב על מוצב סופה - ויחד הם מנעו את כיבושו: "נלחמנו בשיניים". כאשר נותרו הכדורים האחרונים במחסניות, הגיעה מפקדת גדוד קרקל, חיפתה על הכוח - והצטרפה ללחימה

http://www.gvura.org/a351214-%D7%94...%91%D7%99%D7%9D

סמ"ר י', לוחם בסיירת נח"ל
מקור ראשון, 11 באוקטובר 2023 ישי אלמקייס

סמ"ר י. בעל צל"ש על אירוע אחר...

http://www.gvura.org/a351213-%D7%A1...A0%D7%97-%D7%9C

סמ"ר (מיל&#1523 ד׳, לוחם ביחידת לוט"ר
מקור ראשון, 11 באוקטובר 2023 ישי אלמקייס

עם פתיחת הלחימה, סמ"ר ד' חתר למגע והגיע ליישוב בארי. שהגיע ליישוב ראה מולו בית בוער, ד' מיד התקרב לבית על מנת לראות האם יש בו אנשים וחילץ לבדו זוג קשישים מתוך הבית הבוער תוך הרגעתם בקור רוח מוחלט.

http://www.gvura.org/a351212-%D7%A1...95%D7%98-%D7%A8

התלמיד המופנם שקפץ על הרימון
YNET, 16 באוקטובר 2023 תמר טרבלסי חדד

המורה דימה בולט נהג לספר בכיתה בה לימד על מעשה הגבורה של חברו רועי קליין ז"ל במלחמת לבנון. הוא לא האמין שיאבד את אחד מתלמידיו, מתן אברג'יל, במקרה דומה באופן מצמרר

http://www.gvura.org/a351211-%D7%94...%9E%D7%95%D7%9F

הגיבורה של ניר עם: הרבש"צית שהצילה קיבוץ שלם ממחבלי החמאס
ישראל היום, 10 באוקטובר 2023 מרב סבר

בעוד הקיבוצים הסמוכים חטפו מכת מוות אנושה, הודות לסדרת פעולות נחושה ואמיצה של ענבל ליברמן, שניהלה מיני-מבצע צבאי עצמאי, ניצל הקיבוץ מגזירת מוות • "זה היה מדהים, בכך שהם עשו זאת מוקדם, נמנעו עשרות נפגעים בנפש"

http://www.gvura.org/a351210-%D7%94...%9E%D7%90%D7%A1

נלחם גם לאחר שנפצע ברגלו ובראשו
יאיר קראוס

נלחם גם לאחר שנפצע ברגלו ובראשו

http://www.gvura.org/a351209-%D7%A0...%90%D7%A9%D7%95

הפגיז את תחנת שדרות
YNET, 13 באוקטובר 2023 יואב זייתון

מח"ט 401 טנקים הפגיז את משטרת שדרות

http://www.gvura.org/a351208-%D7%94...%A8%D7%95%D7%AA

נטע זינק על רימון כדי להציל את אהובת ליבו: "הגן עליה בגופו"
YNET, 15 באוקטובר 2023 מתן צורי

כשהיה בן 17, נטע אפשטיין היה ממובילי מחאת "תנו לגדול בשקט" של בני הנוער מעוטף עזה שסבלו מירי הרקטות ומטרור הבלונים. בשבת שעברה, כשהמחבלים חדרו לבית שלו ושל בת זוגו בכפר עזה, הוא הגן עליה בגופו - ונרצח. "האמנו שיש מי ששומר עלינו ושהחוזה שחתמו הוריך עם המדינה יקוים. לא נסלח ולא נשכח"

http://www.gvura.org/a351207-%D7%A0...%95%D7%A4%D7%95

סיפור הגבורה של כיתת הכוננות בדרום - והפרופ' שהציל את אחיו ממוות
מעריב, 12 באוקטובר 2023 שקד שדה

צירוף המקרים של מוכנות כיתת הכוננות המוגברת להגנה מגניבות באזור, ששימשה כבלימה של חוליות הטרור: "אנחנו בעיצומו של מגה אירוע שמעמיד במבחן קיומי את יישובי העוטף בפרט"

http://www.gvura.org/a351206-%D7%A1...%95%D7%95%D7%AA

"החזיר 7 רימונים ובשמיני נפצע אנושות" - סיפור הגבורה של ענר שפירא מארנונה
נועם שרפלר

ענר אלקים שפירא, לוחם בסיירת הנח"ל, בילה בסוף השבוע שעבר במסיבת הקטל בדרום. הוא היה עם עוד עשרות במיגונית, ועל פי העדויות שהגיעו משם - הציל בידיים חשופות חיים רבים. זהו סיפור גבורה של לוחם ללא חת, שהיה חודש לפני השחרור. יהי זכרו ברוך

http://www.gvura.org/a351205-%D7%94...%95%D7%A0%D7%94

סגן יבגניה ליטובצ'יק
לשנת 2017 מצטיין הנשיא

יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל תעודת הצטיינות מוענקת בזאת לסגן יבגניה ליטובצ'יק כהערכה והוקרה על היותך דוגמא ומופת לחיילי צה"ל ועל תרומתך לחיזוק צה"ל ובטחון המדינה "על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד, לא יחשו" (ישעיהו סב, ו') ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה ו' אייר התשע"ז 2 במאי 2017

http://www.gvura.org/a351190-%D7%A1...A6-%D7%99%D7%A7

רב-טוראי סופי קרמצ'סקי
לשנת 2017 מצטיין הנשיא

יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל תעודת הצטיינות מוענקת בזאת לרב-טוראי סופי קרמצ'סקי כהערכה והוקרה על היותך דוגמא ומופת לחיילי צה"ל ועל תרומתך לחיזוק צה"ל ובטחון המדינה "על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד, לא יחשו" (ישעיהו סב, ו') ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה ו' אייר התשע"ז 2 במאי 2017

http://www.gvura.org/a351204-%D7%A8...%A1%D7%A7%D7%99

רב-טוראי שרי כרמונה
לשנת 2017 מצטיין הנשיא

יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל תעודת הצטיינות מוענקת בזאת לרב-טוראי שרי כרמונה כהערכה והוקרה על היותך דוגמא ומופת לחיילי צה"ל ועל תרומתך לחיזוק צה"ל ובטחון המדינה "על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד, לא יחשו" (ישעיהו סב, ו') ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה ו' אייר התשע"ז 2 במאי 2017

http://www.gvura.org/a351201-%D7%A8...%95%D7%A0%D7%94

רב-טוראי רות ורשבסקי
לשנת 2017 מצטיין הנשיא

יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל תעודת הצטיינות מוענקת בזאת לרב-טוראי רות ורשבסקי כהערכה והוקרה על היותך דוגמא ומופת לחיילי צה"ל ועל תרומתך לחיזוק צה"ל ובטחון המדינה "על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד, לא יחשו" (ישעיהו סב, ו') ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה ו' אייר התשע"ז 2 במאי 2017

http://www.gvura.org/a351191-%D7%A8...%A1%D7%A7%D7%99

סמל ג'סיקה גולד
לשנת 2017 מצטיין הנשיא

יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל תעודת הצטיינות מוענקת בזאת לסמל ג'סיקה גולד כהערכה והוקרה על היותך דוגמא ומופת לחיילי צה"ל ועל תרומתך לחיזוק צה"ל ובטחון המדינה "על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד, לא יחשו" (ישעיהו סב, ו') ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה ו' אייר התשע"ז 2 במאי 2017

http://www.gvura.org/a351202-%D7%A1...%95%D7%9C%D7%93

סמל לינוי ספון
לשנת 2017 מצטיין הנשיא

יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל תעודת הצטיינות מוענקת בזאת לסמל לינוי ספון כהערכה והוקרה על היותך דוגמא ומופת לחיילי צה"ל ועל תרומתך לחיזוק צה"ל ובטחון המדינה "על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד, לא יחשו" (ישעיהו סב, ו') ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה ו' אייר התשע"ז 2 במאי 2017

http://www.gvura.org/a351203-%D7%A1...%A4%D7%95%D7%9F

סמל אסתר אגרנט
לשנת 2017 מצטיין הנשיא

יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל תעודת הצטיינות מוענקת בזאת לסמל אסתר אגרנט כהערכה והוקרה על היותך דוגמא ומופת לחיילי צה"ל ועל תרומתך לחיזוק צה"ל ובטחון המדינה "על חומתיך ירושלם הפקדתי שמרים כל היום וכל הלילה תמיד, לא יחשו" (ישעיהו סב, ו') ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה ו' אייר התשע"ז 2 במאי 2017

http://www.gvura.org/a351199-%D7%A1...%A8%D7%A0%D7%98
ישן 28-10-2023, 00:14

לא ראיתי בזמן האחרון תיעודים של פגיעות רחפנים ברק"ם ישראלי, אני סבור שיש פתרונות שיבוש כאלה ואחרים. עם זאת, שיבוש תקף רק למצב בו רמת האוטונומיה של הרחפנים מאוד נמוכה או שמערכות התקשורת שלהם מסחריות.

מה יכול לאפשר לחמאס וחיזבאללה להפעיל רחפנים כאלו:
1. מערכות תקשורת מוצפנות.
2. אמצעי אנטי-שיבוש כגון מערך אנטנות נסרק דיגיטלית.
3. מערכות ניווט אינרציאלי.
4. אוטונומיה מבוססת יכולות זיהוי תמונה מסחריות ולא מפוקחות.

כל אלה דברים שאפשר להשיג בעצמם, דרך העברת טכנולוגיות ממדינות עוינות, או בייבוא מהן. אלה דברים קיימים. אם תהיה רגיעה וארגוני הטרור באמת ישקיעו בזה מאמץ, נוכל לראות תוך מספר חודשים איום קונקרטי בתחום הרחפנים, ותוך שנים בודדות איום מאסיבי.
אמצעי הנגד לוקחים יותר זמן להשמיש. השלב הבא בשבילנו הוא יירוט קינטי ובו אנחנו מפגרים מאחור.

זו יכולת שצה"ל צריך להשמיש בהקדם:

ישן 28-10-2023, 08:19
  גקשדב גקשדב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.17

אוקיי, אני הולך לקשר לכתבה מסויימת, וארוכה, וצריך לציין שהאתר ובמיוחד האדם שכתב אותה הוא (אוטו)אנטישמי קיצוני, אנטי ציוני, פרו-רוסיה ופרו איראן, ככה שכן, כבר מעצם זהות כותב המאמר אפשר אולי לפסול את הכתוב. אבל בהתחשב בזה שהוא כן מתבסס על דברים שפורסמו בתקשורת הישראלית, אני מודה שהקריאה קצת הטרידה אותי ו"נכנסה לי מתחת לאור".

בקיצור, הוא טוען בכתבה הזאת, מבלי לציין מספר מדוייק, שעדויות מיום המתקפה מעידות שהרבה מאוד מהאזרחים הישראלים ההרוגים נהרגו אם כבר מאש צה"ל. הוא מחלק את המקורות שלו לשניים - כאמור כתבות ישראליות בעיקר מהקרב על בארי שבהן טענות לאש כוחותינו שהורגת בני ערובה. אני חושב שאף אחד לא משלה את עצמו שייתכן מאוד ודברים כאלה קרו בכאוס של הקרב, למרבה הצער, אבל הוא מרחיב על זה בצורה שגורמת לך לחשוב שרוב ההרוגים האזרחים הם כתוצאה מזה. מדובר ברובה של הכתבה כך שאם יש מישהו שמבין יותר ממני במה שהלך שם (וברור לי שיעברו חודשים אם לא שנים עד שנבין בדיוק מה קרה שם), אשמח אם יוכל לנתח את הכתוב ואולי להפריך את זה.
https://thegrayzone.com/2023/10/27/...ks-helicopters/

ולגבי טענה שנייה שלו, היא יותר טכנית, ולכן אשאל אותה באופן פרטני. הוא טוען שיש סיכוי טוב שישראל בעצמה לא יודעת מה היא עשתה ומשתפת לא מעט תמונות של הרוגים מאש ידידותית ומציגה אותם כקורבנות חמאס. הוא מביא שתי דוגמאות, כאן הוא כבר נכנס לממבו-ג'מבו טכנולוגי שאני מניח שמישהו כאן יידע יותר טוב האם יש אמת בדבריו.

1. הוא מתייחס לתמונה הזו (https://i0.wp.com/thegrayzone.com/w...68%2C1024&ssl=1) וטוען שזה נראה פחות כמו רכב שנשרף על ידי חמאס ויותר כמו רכב שנפגע מטיל צה"לי.
"mong the most gruesome videos of the aftermath of October 7, also published on the Telegram account of South Responders, shows a car full of charred corpses (below) at the entrance of Kibbutz Be’eri. The Israeli government has portrayed these casualties as Israeli victims of sadistic Hamas violence. However, the melted steel body and collapsed roof of the car, and the comprehensively scorched corpses inside, evidence a direct hit from a Hellfire missile."

2. הוא טוען לגבי סרטון של אחת ההרוגות מפסטיבל המוזיקה (לא אקשר אליו מפאת הקושי בצפייה, אבל זה נמצא בכתבה עצמה) ש-
" the young woman appeared to have been killed instantly by a powerful blast. And she seemed to have been removed from the car in which she was seated - and which may have belonged to a captor from Gaza. The vehicle was comprehensively destroyed and situated on a dirt field, as many others attacked by Apache helicopters were. and her bent limbs were typical of a body that had been seated in a car after rigor mortis".
ישן 16-10-2023, 18:10
  beatma beatma אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.05
בתגובה להודעה מספר 199 שנכתבה על ידי helpy4 שמתחילה ב "מישהו יכול לפרט את החימוש..."

תחמושת גדודי עז א-דין אל קאסם, חמאס:

מרגמות בקטרים 81מ"מ ו-120מ"מ.
107מ"מ ו-114מ"מ לטווחים עד 10 ק"מ לערך.
קאסם 10/20 - עד 20 ק"מ
סג'יל 40 - עד 40 ק"מ
גראד 122מ"מ תוצרת חו"ל או חיקוי גראד תוצרת עזה לטווחים 20-50 ק"מ.
M-75 עד 75 ק"מ
J-90 עד 90 ק"מ לערך
SH-85 עד 85 ק"מ עם רש"ק מעט כבד יותר.
A-120 עד 120 ק"מ
R-160 עד 160 ק"מ
A-250 עד 250 ק"מ

תחמושת פלוגות ירושלים, ג'יהאד איסלאמי:

מרגמות בקטרים 81מ"מ ו-120מ"מ.
רקטות דמויות גראד S.Q בגרסאות 10 ק"מ, 20 ק"מ ו-40 ק"מ.
קאסים - רקטה כבדה לטווח לא יותר מ-10 ק"מ.
בוראק 70 - עד 70 ק"מ
בוראק 85 - עד 85 ק"מ
בוראק 100 - עד 100 ק"מ
בוראק 120 - עד 120 ק"מ

שאר הארגונים משתמשים בד"כ ברקטות תוצרת עצמית דמויי גראד או חיקוי של קאסם לטווחים 10-60 ק"מ.
ישן 17-10-2023, 17:14

בתגובה להודעה מספר 228 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "תחמושת גדודי עז א-דין אל..."

הרקטות המסוכנות ביותר הן אלה שלטווחים נמוכים, להן יש רש"ק כבד ומעצם היותן כבדות, הן יותר יציבות בליסטית, לכן הסטייה תהיה קטנה יותר.
רואים בסרטון רקטה שעל פי הכותב בעלת רש"ק 400קג. בעת השיגור, הרקטה עושה מספר ספירלות קטנות באוויר, מה שאמנם משפיע עליה פחות עקב הטווח הקצר שלה, אך ממחיש עד כמה משימת האיכון קשה. רקטה לטווח של 40קמ שתעשה כאלה ספירלות תסיט את נקודת השיגור המחושבת במאות מטרים.

אני מעריך שאת הלקח צה"ל ילמד אחרי הרקטה ה-3 שמצליחה לפגוע בכוח. הרקטה הראשונה תהיה רק במזל של הגא"פ, אחרי השניה יגידו שהבינו ומתמגנים, והשלישית כי הפנימו לאט מדי.

לא רוצה לחשוב מה הקטל שרקטה כזו תעשה לכוח לוחם. זו בדיוק הסיבה למה אני לא מצליח להבין למה צה"ל מסרב אקטיבית להצטייד באמצעי הגנ"א לכוח המתמרן, ולפזר ריכוזי כוחות כגון שטחי כינוס.

לפחות בסוף שמו cope cage על טנקים - אחרי שאחד נוטרל ע"י רחפן.
ישן 17-10-2023, 22:39

בתגובה להודעה מספר 230 שנכתבה על ידי yave333 שמתחילה ב "מדובר פה בחמאס ובג'יהאד ובנשק..."

הו, אבל דווקא כן מאוד מעניין אותם הדיוק.
תאר לך את תחושת הניצחון שישיגו אם יצליחו להפיל אחת כזאת למרכז שטח כינוס. פלוגה שלמה של הרוגים ופצועים. סוללת ארטילריה מושמדת.

עכשיו תאר לך את לבנון. אין הרבה נתיבים שם. חיזבאללה מטווחים נקודות לאורך עשרות קילומטרים לעומק לבנון עם מאות אם לא אלפי עמדות ירי לרקטות קלות פלוס רקטות כאלה. תצפיתן מדווח על כח עובר, יורים ממשגר שהוסתר ע"י עצים, בודדות נופלות ותא שטח שלם מושבת ודורש פינוי ע"י כוח שיכנס לאותו מארב.
במקום לירות טילי נ"ט שייורטו ע"י מעיל רוח, יורים ארטילריה קצרת טווח תוך ניצול המחסור בנ"מ טקטי בצה"ל.

זה מצד אחד הרתעה, ומצד שני תמונת ניצחון שלהם ש-1,000 רקטות שנופלות על שדות ריקים לא יתנו.
ישן 20-10-2023, 14:24
  איש123 איש123 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.05.14
בתגובה להודעה מספר 237 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "לא התכוונתי שזו פעולה מכוונת..."

גם בייצור הכי מדויק תמיד תהיה סטייה זוויתית קלה של ציר הדחף מציר הרקטה (עליו אמור להיות גם מרכז הכובד).
זה יוצר מומנט שמסובב את הרקטה.
אם לא מסחררים את הרקטה המומנט יהיה בכיוון אחד כל זמן פעולת המנוע, מה שיגרום לסטייה גדולה של מסלול הרקטה.
מה שעושים זה לסחרר את הרקטה ואז המומנט שגורם לרקטה לסטות פועל בכל פעם בכיוון אחר ומנטרל (כמעט לחלוטין) את הסטייה שנוצרה רק לפני רגע כשהרקטה הייתה בזווית גילול הפוכה.

את הסחרור יוצרים או באמצעים מכאניים כמו מסלול הולכה של פין שבולט מהרקטה, או שנחירי הרקטה מוסטים קצת אחד מהשני (אם יש יותר מנחיר אחד), או שמשתמשים במנועי סחרור קטנים שנמצאים בקדמת הרקטה (מכונים גם "ממטרות")
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:51

הדף נוצר ב 6.31 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר