לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-10-2023, 08:52
  rubb1sh rubb1sh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.16
סנטימנט ביטחוני: ישראל מוצגת כהרבה יותר חלשה משהיה נדמה

מייקל סטפנס, חוקר במכון FPRI לניתוח מדיניות חוץ מפרסם ביממה האחרונה סנטימנט שהוא שומע מאסטרטגים שונים בחוגי הביטחון בעולם ואילו הם דבריו בתרגום פשוט:

"אני חושב שאני צריך לומר מה שרבים בקהילות המחקר האסטרטגי חושבים כעת בשקט; וזה שישראל מוצגת ברמה האיכותנית הרבה יותר חלשה משחשבנו קודם, והיעדר תפקודה ניכר הן ברמה הפוליטית\אזרחית והן ברמה הביטחונית.

היעדר תכנון אסטרטגי למגוון של אירועים בעזה מדהים בעיני. איך זה ייתכן שישראל לא קידמה "שלב סופי" לטרטוריה שנחשבת מבחינתה כטרטוריה עוינת?" אפשר להכניס פה את הערת הנסיך הסעודי שביקר את ישראל אתמול על כך שהעבירה כסף קאטרי לרצועה ובעצמה חיזקה את חמאס.

"איך זה ייתכן שאין תכנית למתקפת נגד ברצועה שהיא מעל לרמה הטקטית עצמה.

כל צבא שמכבד את עצמו מחזיק ברשימה של תכניות המוכנות לביצוע באופן מידי עבור מנהיגיו. אולי התכניות הללו קיימות..."
שווה להכניס פה הערה שהצבא (אני חושב זה היה אלוף פיקוד דרום), שאמר אתמול או שלשום שכל התכניות הקודמות נמחקו והכינו עתה תכניות חדשות לגמרי ולכן העיכוב.

"ואולי זה פשוט בגלל שההנהגה האזרחית פשוט לא יודעת למה הצבא מסוגל ולמה הוא לא, ואיפה הוא יכול לעזור בהקשר הפוליטי.

אבל זה ברור לי שאין קונצנזוס לגבי מה הצבא יכול לעשות, איך לעשות את זה, ומה ההשלכות של ביצוע כזה או אחר יכולות להיות. ישראל הייתה חייבת לפנות לשכנותיה הערביות ולהביא אותם סוף סוף למהלך של חיסול חמאס. במקום זאת, היא הרחיקה את כולן החוצה, ובודדה את עצמה.

לא משנה איך מסתכלים על הקונפליקט הזה, ישראל שיחקה את היד שלה בצורה מחפירה. הן ברמת המאקרו בהקשר האזורי, והן ברמת המיקרו עד כדי כך שעד כה לא השיגה שום הישג. ישראל כעת בארץ ללא מוצא והאפשרויות העומדות בפניה מעטות.

אם הולכים אחורה בזמן למנהגיה הקודמים של ישראל, דיין, רבין, שרון, ברק, הם היו וודאי מתחלחלים מרמתם של הפוליטיקאים שכעת מנהיגים את המדינה. אפשר לא לאהוב אותם, אבל הם ידעו מה הם רצו להשיג ואיך לעשות זאת. ההנהגה הנוכחית לא, וזה עד כדי כך פשוט."

ציוץ מקורי:

לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter, לחצו כאן.

בנימה אישית וכאזרח שצופה מן הצד: אין לי שום רצון להיכנס פה לדיון פוליטי, אלא גרידא לניתוח של ההתנהלות הישראלית מרגע המתקפה ועד עכשיו, והסתכלות קדימה. אני יכול להבין את הסלידה מהתבוננות פנימית בזמן מלחמה, אולם לאור זאת שהמערכה הזאת כנראה לא תהיה קצרה, ייתכן שאנחנו חוטאים באותו חטא היבריס שהביא אותנו למצב הזה מלכתחילה, אם לא נעשה זאת.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-10-2023, 19:23
  ענקנמן ענקנמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי rubb1sh שמתחילה ב "סנטימנט ביטחוני: ישראל מוצגת כהרבה יותר חלשה משהיה נדמה"

לפני שנים רבות אמר קיסינג'ר: לישראל אין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים.
אם כל אותם המומחים היו טורחים לקרוא את המשפט, הם היו פחות מופתעים מהתנחלותינו בעניין עזה ולבנון בשלושים שנה אחרונות. חוסר תיכנון, ארוך טווח, חוסר רצון לפעול, החלטות מהיום למחר בלי דיון של ממש בהשלכות, זה ממש לא המצאה של השנים האחרונות. אם כי, בשנים אחרונות זה באמת הגיע לשיאים שלא ידענו קודם.
בעניין היכולות של צה"ל, זה סיפור אחר, אבל גם עצוב. לצה"ל אין זיכרון אירגוני של ממש, אין לימוד עיוני של ממש, וכל תחום ההדרכה לא נלקח ברצינות. לכן הצבא יודע לעשות את מה שהוא עושה כרגע, עם אפס מוכנות להפתעות, אפילו כשההפתע די צפויה.

נערך לאחרונה ע"י ענקנמן בתאריך 21-10-2023 בשעה 19:27.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:14

הדף נוצר ב 1.31 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר