לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-02-2024, 20:44
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בג"ץ יקיים דיון ראשון בעתירות לחייב גיוס תלמידי ישיבות

https://www.ynet.co.il/news/article/r1xbefu3t

אחרי שהיועמ"שית הודיעה כי על צה"ל יהיה לגייס חרדים ב-1 באפריל אם עד אז לא יקודם חוק שמסדיר את הנושא, ידונו שופטי בג"ץ בעתירות בסוגיה הנפיצה. כמה ארגוני מחאה יפגינו מחוץ לבית המשפט: "סיימנו לשלם את המחיר"

ציפיות מהיועמשית הפוליטית ביותר שאי פעם קמה בישראל - אין לי. אך כמה תהיות:
א. בהנחה שמישהו ירצה לקיים את מדיניותה מעבר לעצירת תקציבים כיצד יתבצע?!
ב. גיוס עשרות אלפי אנשים בכפיה?! לחילופין הגדרתם כעריקים - למה בדיוק זה יתרום? לחילופין תעשיית הפטורים תועתק מרמת אביב וצהלה לבני ברק....
ג. האם הצבא באמת בנוי בכדי לקלוט חרדים. האם בציבור החילוני מבינים את הנפיצות בהצבתו של מ"כ בן 19 מ"מ בין 20 ומ"פ בן 22 לפקד על חיילים בני 18-22 שלא ממש רואים בנ"ל סמכות, כשיש תהום השקפתי שפעורה בין הצדדים שלמעשה גם חולקים ערכים שונים לגמרי.
ד. הפערים הם גם במהות. איש בציבור החרדי לא יקבל את ערך ההמנעת מפגיעה בבלתי מעורבים, את הקוד האתי של אסא כשר שאימץ מפקד הצבא אפשר לרשום על נייר טואלט - ירו מבית - כולם! מעורבים! אלאור אזריה - בעיני 98% מהציבור החרדי צדיק יסוד עולם - קרבן של השמאל הסהרורי!
ה. שבת - אין היתרים גורפים כל מעשה ידון לגופו ובהוראת רבנים מקובלים.
כשרות - למהדרין בלבד. כל קהילה וחומרותיה.
הדרת נשים - חיילים חרדים לא יסכימו להצאות או אימונים או כל מגע אחר עם נשים. עימותים יובילו לשביתה מושלמת וכליאה לא תהווה כל איום בהקשר זה . אביזרייהו דעריות הן בבחינת ייהרג ואל יעבור והתפיסה פשטנית! תירו בי קודם!

לסיכום גיוס אמיתי של חרדים בטווח הקרוב בלתי ישים לחלוטין - לא לצבאם של הרצי וכוכבי! תחסכו את הסרט.....

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 25-02-2024 בשעה 20:56.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-02-2024, 15:43

דן חלוץ: אנחנו האומה, והאומה היא שתתקבע את הכללים. לא גולדקנוף ולא גפני.׳
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "בג"ץ יקיים דיון ראשון בעתירות לחייב גיוס תלמידי ישיבות"

החיים על פי דן חלוץ יש טייסים פריווילגים יש קצינים וקסנרייים - אלה הם "בני האומה" הם שקובעים את הכללים.

כל השאר נייטיבס ניתן להם להתקדם מקסימום לדרגת תא"ל ע"ע וינטר, רק חירם ושות'. לאחר מכן -
רק בני האומה קובעים השאר משרתים ופקודים שיעשו בדיוק מה שנגיד להם....

האם החרדים יקבלו את סמכותם של הפריוולגים כמו חלוץ, הרצי הלוי, פינקלמן, פוקס, וחליווה? גיוס בכפיה אינו מציאותי אך גם באמצעות לחץ עקיף יגיעו למצב שבו חלק מהחרדים יתגייסו מרצון תהיה לצבא בעיה אדירה עם קליטתם והטעמתם.
כמה פעמים התנער דו"צ פומבית מחיילי נצח יהודה בחודשים האחרונים. (שמע ישראל במסגד בג'נין, בעזה, סרט הנקמות, טענות הפרקליטות הצבאית על השחתת רכוש, ועוד). החיילים במקרה הגרוע הושעו מפעילות - אם זאת המטרה אפשר לוותר על הגיוס מראש....זה פשוט לא יילך!!
ישן 26-02-2024, 15:49

גנץ עם מתווה הגיוני שמתחשב בנ"ל. השאלה מהם הפרטים.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "בג"ץ יקיים דיון ראשון בעתירות לחייב גיוס תלמידי ישיבות"

עוד מגנץ - "למתןןה מספר עקרונות, שמבטאים הוגנות לאומית:
הראשון - רוב מוחלט מהצעירים ישרתו בהתאם לצורכי הביטחון והחברה.
השני - צה"ל הוא ראשון בין שווים - מנהלת גיוס אחודה שתקום, תקבע איזה שירות יבצעו כל צעירה או צעיר ותהיה אָמוּנה על מתן הפטורים. מי שישרת שירות ארוך יותר וקרבי יותר, יזכה לתגמול גבוה יותר.
השלישי - יוקמו עשרות מסלולים בארגוני ביטחון, חירום וחסד מוכרים.
פיילוטים שקידמתי בנושא כשר הביטחון הביאו לתוצאות חסרות תקדים.
בתוכנית קודקוד שהוביל משה לייטר ז"ל שנפל בקרבות בעזה, גויסו בשנתיים מעל 300 מתוך למעלה מ-3000 מועמדים.
הרביעי - אופי השירות לא יפגע באורחות חייו ואמונותיו של אף משרת.
והמטרה: בתוך עשור, רוב מוחלט של הצעירים בישראל ישרתו.
ישן 01-03-2024, 00:41

טעות לחשוב כך זה לא השמאל! אלא המרכז וכמעט כל מי שאינו חרדי!
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי helpy4 שמתחילה ב "[QUOTE=channb][/QUOTE] גלנט..."

כל אזרח יהודי במדינת ישראל ששירת וממשיך לשרת במלחמה שואל את עצמו מדוע שהחרדים לא ישרתו. מדוע הבנים שלהם שונים, מדוע אנחנו צריכים למות בעדם ולהגן עליהם בעוד הם ישובים לבטח בישיבה.

התשובה לכך מתחלקת למספר רבדים:

א. מי שאכן לומד תורה פטור משירות צבאי ברמה האמונית והערכית של עם ישראל. על מנת לקבל תשובה זאת צריך להיות שותף לאמונה בה' ובתורתו ובקצרה להאמין בעיקרי הדת.

ב. מדינת ישראל לא קמה בחלל ריק אלא מתבססת על היותה מדינת העם היהודי שמתקיים על אותם ערכים מזה 3000 שנה. כלומר גם מי שלא מאמין בנ"ל חייב לקבל את הסדרים החברתיים היהודיים כפי שהם מתועדים במקורות ובספרות ההלכתית.

ג. מגילת העצמאות המסמך המכונן שהגו מקימי המדינה ושקיבל אישוש לחשיבותו בבג"ץ ההתגברות -בכפוף להדלפות כמובן - מדברת על כך שהמדינה מהווה המשך למסורת ישראל מעצם הוויתו של עם ישראל ובכפוף לתנ"ך. הפטור ללומדי התורה מבוסס על האמור בתנ"ך ובכפוף לפרשנותם של חכמים כמפורט בספרות ההלכתית באופן מפורש (אם יעניין מישהו אפרט).

ד. מתחייב מהנ"ל כי מי שאינו לומד תורה כן ימצא דרך לשרת ולשאת בחלק מהנטל. לשם כך נדרשת מסגרת מתאימה שלא קיימת כרגע ולדעתי לא תוכל לקום במסגרת הצבא.

ה. לא אכחד כי צרם לי לראות קליפים של בחורי חמד חוגגים בשעות הקטנות של הלילה את תוצאות הבחירות המקומיות - אכן אין זה מדד ובודאי ייתכן שחרגו ממנהגם אך הייתה אמורה להיות רגישות רבה יותר בתקופה זאת. הן לאור המלחמה והן לאור הדיון הציבורי הנוכחי בנושא זה שזקוק לפיתרון לטובת כל העם וכל הנוגעים בדבר.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 01-03-2024 בשעה 00:43.
ישן 04-03-2024, 00:21
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "טעות לחשוב כך זה לא השמאל! אלא המרכז וכמעט כל מי שאינו חרדי!"

יש כאן שקר גדול, לא שלך ח"ו אלא של החברה וההנהגה החרדית.

הידע המוגבל שלי לא מאפשר לי לדון איתך בפלפולי הלכה.
אבל הלכות מלחמה של הרמב"ם ידועות ומוכרות והפעם מדובר לא במלחמת מצווה שלפי הרמב"ם כולם יוצאים אליה, אלא בפיקוח נפש ממש שקל וחומר כולם צריכים לקחת בכך חלק.

ולמרות המצב, אני מסכים שלומדי תורה חייבים להיות.
אבל אנחנו ישרים ויודעים את האמת. יש לי היכרות לא רעה בכלל עם הציבור החרדי, (הסבא רבא שלי הוא הרב אליה לופיאן) העברתי תקופה לא קצרה בחיי בעבודה בבני ברק.
לצייר את הציבור החרדי בגילאי 20-35 זה אליטה למדנית מפונוביץ זאת לא האמת. אתה יודע את זה, אני יודע את זה וגם גדולי הרבנים יודעים את זה.
המאבק הוא לא על לימוד תורה, ולא משם באה ההתנגדות, המאבק הוא על כוח ושליטה.
ברגע שבחור חרדי שפחות מתאים ללימוד תורה ויותר מתאים לחיי המעשה יצא לצבא השליטה של הממסדר הרבני עליו תקטן. הוא יוכל לבחור את עתידו, גם אם הוא כזה שלא מיישר קו עם החצר.
אבל זה לא קשור לצבא.

החתך החברתי ביחידות הלוחמות כיום הוא שאפילו ביחידות הלא יעודיות (נח"ל חרדי ודומיו) היהדות נמצאת בכל מקום. אין בעיה לא לתפילה במניין, לא לאוכל כשר וגם לא לשיעור תורה.
האווירה היא הרבה יותר דתית מחילונית.

במלחמה היתה לפנו פלוגת אבטחה של הסדרניקים, ביום שישי בצהריים הם מתחו בין העצים עירוב. לצבא היה חשוב לדאוג שיגיע להם ספר תורה. וכשהיה צריך הדרכת על איזה אמל"ח אז מצאו דרך להביא מדריך ולא מדריכה.
בפועל יש יותר סיכוי שחייל שהתגייס כחילוני יתחיל להסתובב עם ציצית מאשר שדתי ירגיש צורך להוריד את הכיפה. למעט המקרה בו הבחור גדל כדתי וחיכה להזדמנות הנכונה להפסיק לשמור תורה ומצוות.

אני לא חושד בציבור החרדי עצמו שהוא מנותק מההוויה. ראיתי את המתנדבים החרדים מגיעים לכל מקום שיש בהם חיילים. ברור לי שמעבר לדאגה הפרטית שיש לכל אחד מאיתנו מה יהא עלינו אם חס וחלילה נפסיד אזי יש גם דאגה לכלל ישראל.
אבל בשורה הסופית הציבור החרדי באשמת מנהיגיו בוגד בעם ישראל.
אנחנו אוספים את עצמנו יום יום מחדש. בין אם כי חזרנו מהמלחמה, בין אם כי קרובי משפחתנו וחברנו נמצאים בלחימה והחשש המתמיד שיש לי כי ברגע שיתחיל תמרון בצפון אצטרך לעלות שוב על מדים.

החרדים לא מוותרים על מילמטר, לא בתקציבים, ולא בכניסה מתחת לאלונקה במשמעות הכי קונקרטית שלה.

ואסיים בסיפור על בחור שנקרא לו כאן שלמה.

באחת הפעמים שפגשתי את שלמה, זה היה בשבת בפארק השכונתי. ראיתי אותו מרחוק והתעצבנתי. חרדי חב"דניק צעיר ממני בעשור, שמסתובב עם שקית מלאה בחטיפים אוסף ילדים בלי לדבר עם הוריהם ולוקח אותם לצעוק פסוקים תמורת חטיף.
ממש רציתי להוכיח אותו, התקקרבתי וראיתי שזה שלמה. אותו אני מכיר מהסטאז' אותו הוא עשה כעתודאי חרדי. בהמשך הוא התגייס כרופא לגדוד חרדי, התקדם בצבא והיום אנחנו נפגשים לא מעט בבית החולים.
ובמלחמה פגשתי אותו לא מעט, בתור המפקד של הפלה"ק של החטיבה.

בארוחות צהריים בחדר האוכל, אם הוא לא לבוש בסקרבס אז הוא לבוש כחרדי לכל דבר ועניין, ואנחנו מדברים על האימון לקראת המלחמה בצפון.

אני מתפלל שהציבור החרדי יהיה חזק יותר והגון יותר מהעסקנים שלו. שיותר משהם פוחדים על לימוד התורה הם פוחדים מאובדן השליטה בציבור שלהם.
הצבא באמת צריך עכשיו עוד חיילים, אתם פשוט לא יכולים להשתמט.

ישן 04-03-2024, 17:51

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "יש כאן שקר גדול, לא שלך ח"ו..."

א. למען הסר ספק יש בחורים וגם אברכים נשואים שהם ממש תלמידי חכמים מופלגים ומבריקים שחולשים על ידע נרחב הבנה עמוקה וכו'. [העלית של הישיבות מציגה בחורים בני 20-21 שחולשים על מרחבים משמעותיים בש"ס כולל שיטות פוסקים ופרשנות - כמובן שאלו המיוחדים יותר].ב. יש כמובן את האמצע אלו שלומדים ולא מבריקים - זהו הרוב - אך עם הזמן גם אדם פחות מבריק צובר ידע נרחב ומשמעותי. כמו כן היקף הידע אינו המבחן היחיד בהקשר זה. עמדת ההלכה בהקשר זה הוא שיש לאפשר לכל אחד שרוצה בכך לממש בחירתו ללמוד. [הרמב"ם פוסק שכל אחד יכול לבחור להימנות על שבט לוי המטאפורי בסוף הלכות תרומות כמו כן פסק שאין לך אדם שאינו יכול לזכות לידע מקיף בהויות התורה הנגלית המכונה כהויות דאביי ורבא].

ג. אכן יש אחוזון מסוים שאינם מנצלים את זמנם ויכולותיהם ולמעשה ואף נמצאים במסגרת "בלית ברירה" בחלק מהמקרים. אלו צריכים לשרת כפי שציינתי גם קודם. בהערכה גסה מדובר בכ 15-20% בדרגות שונות כמובן.

ה. אני סבור שהצבא לא מתאים מהסיבות שציינתי לעיל באשכול לבחורים החרדים. בהקשר זה הצעתי של גנץ ראויה כמובן שיש ללטש את הפרטים - אולי אחרי העברת חוק עקרוני.

הנושא ההלכתי בקיצור נמרץ וללא כל פלפול - אוכל להפנות לשרשרת מקורות אם יש צורך בכך.

באשר למלחמת מצווה השתברו קולמוסים וקשה מאוד להוסיף בעניין. (יש גם שהרחיבו לגדרים נוספים וחילקו בין מלחמת חובה מצוה ורשות ובין שבאו כבר עלינו או שאנו מנסים למנוע תקיפה וכו').

גם אם נקבל את העמדה שמלחמות ישראל הינן מלחמות מצווה - יש לכך סימוכין בדברי הרמב"ם שכל יציאה להציל את ישראל מיד צריהם היא בכלל, ומשתמע שקטגוריה זאת עומדת בפני עצמה. - עדיין תלמידי חכמים פטורים גם ממלחמת מצווה (למשל אסא נענש על כך שהוציא תלמידי חכמים. עמשא בן יתר לא גייס תלמידי חכמים בזמן המרד בדוד ויואב נענש על הריגתו בשל כך. יהושוע נידון על ביטול תלמוד תורה במלחמת יריחו שלא הייתה מלחמת מצווה גדולה הימנה. משה לא שלח את כל ישראל למלחמת מדין ועוד. הנ"ל משמש כמקור לפוסקים ובראשם הרמב"ם שפסק שבני שבט לוי לא יוצאים למלחמת מצווה ובכלל שבט לוי כל שנשאו ליבו כמו שכתב הרמב"ם בסוף הלכות שמיטה ויובל. [גם בהקשר זה רבו הכתבים השונים וישנן סתירות בין פסקי הרמב"ם בעצמם ובינם לבין התקדימים בתנ"ך ובשל כך ריבוי הקטגוריות והחילוקים שיש להם השלכות כמובן].

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 04-03-2024 בשעה 17:54.
ישן 04-03-2024, 19:04
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "א. למען הסר ספק יש בחורים וגם..."

לרוב החברה הישראלית אין בעיה עם העלית של תלמידי החכמים.
לא עליהם הדיון.
ברמה האישית, בוודאי שחשוב לי שבחור שחפצו וכשרונו בתורה ישב וילמד, ומקומו צריך להיות מובטח יותר מאשר של ספורטאי מצטיין.

הדיון הוא על שתי קבוצות:
האחת, אלו שלא רק שליבם לא חושק בלימוד התורה, אלא שגם בפועל הם לא שם.
מהם העסקנות החרדית מונעת את הגיוס בטענה כי הצבא אינו ערוך אליהם.
טענה שעובדתית היא לא נכונה. אלא אם כן החשש שלך הוא שבהנתן בחירה חופשית הם יעיזו שלא ליישר קו עם הקהילה. וכאן בעצם אתה מודה של מדובר במאבק על לימוד תורה אלא על שליטה.

הקבוצה השניה היא הבחור הממוצע, נולד חרדי, לכן הוא הלך לישיבה קטנה ומשם המסלול ברור.

הבחור ממוצע שהבחירה היא לא לגמרי שלו אלא זה מה שמצופה ממנו בחברה בה הוא חי, עליו הדיון.
כי הבחור הזה יכול להתגייס במסלול 'הסדר מרכז' השירות שם הוא סביב שנה, ולאחריו נמצאים במערך המילואים להמשך החיים.
לא מגיעים משם לסיירת מטכ"ל, אלא אם כן רוצים, בסיום השנה מחוייבים לעוד מספר שנים לא קטן לישיבה וללימוד התורה.

קשה לי להאמין שאתה חושב שהבחור הממוצע מהציבור החרדי, שמצא את עצמו יושב בישיבה ולומד גמרא, לא בהכרח כי זה חלום חייו אלא כי לא ניתנה לו שום אפשרות אחרת, שאם הוא יעצור את לימודו למשך תקופה שיכולה להיות אפילו קצרה משנה, ישרת בצבא ויחזור לישיבה כשהוא מחוייב אליה יותר. (כי בלעדיה הוא ילך חזרה לצבא) תגרם פגיעה בלימוד התורה.

אני מקווה שהציבור החרדי ישתחרר מעסקניו ויתעקש לתרום את חלקו.

אנחנו

ישן 04-03-2024, 20:03

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "כאן ניסיתי להעלות את התמונה...."

כאמור יש כאלו שיכולותיהם ממוצות באופן חלקי ביותר במסגרת הישיבה. הם אכן מועמדים לשרת בשירות ביטחוני. יש לאפשר להם מסגרת מתאימה. הצבא יכול לספק מסגרות חלקיות בהקשר זה ומוספקני אם יצלח במקרה של גיוס המוני יותר - למרות ההצהרות.

באופן כללי ברור שקשה לעמוד בפיתויים. אדם חכם מונע עצמו מפיתויים מיותרים ולא מביא עצמו לידי ניסיון. [בהקשר זה נקודת המוצא הציבורית שאדם שכשל הינו בהכרח בלתי ראוי אינה נכונה לטעמי. גם אדם גדול וראוי שיביא עצמו לידי נסיון ייכשל לסוף וכדאי ביזיון וקצף]. לפיכך הטיעון של "מה החשש" וכו' מוטעה לחלוטין הן במישור המעשי והן במישור הערכי והפילוסופי. ובקצרה היהדות מכירה בהיותו של האדם בעל מכלול של יכולות וסתירות שמחייבות מלחמה פנימית ועליו להנהיג עצמו באופן שימנע מכשול.
עליך גם לקחת בחשבון כי אדם שמור מתקשה יותר לעמוד בפיתויים. (אדם שרגיל לראות נשים חשופות בים ובבריכה חסין יחסית להשפעות אלו וזאת לעומת מי שלא רגיל בכך כלל. הפער קיצוני ביותר).

ברור לי שקיימים מכלול של פתרונות מעשיים בהינתן הצורך (ובהחלט ייתכן שההסדר שהצבעת עליו רלוונטי בצורה כזאת או אחרת) ישנן תחילה שתי עקרונות שיש להסכים עליהם.

1. ההכרה בפטור לאלו שכן רוצים ללמוד ולמצות.
2. ההכרה בכך שמי שלא ממצה ישרת באופן שומתאם לאורח חייו מחד ויכולותיו מאידך.

הערה: מלחמת היצר היא מונח ידוע בספרות המוסר והמחשבה. בקהלת הוא מתואר כמלך זקן וכסיל (זקן משום שנמצא באדם מלידה לעומת היצר הטוב המגיע רק עם עמידתו על דעתו, אך כסיל משום שהחטא מגיע מתוך חסרון דעה והשכל). בהקשר זה מתוארת מלחמה כביכול בין יצר הטוב לבין יצר הרע. אין הכוונה כמובן לכך שקיימות שתי ישויות באדם אלא שקיימות בקרבו תכונות סותרות שמביאות אותו ללבטים שניתן לתאר באופן המתואר בספרות המוסר.

רמח"ל במסילת ישרים כותב כדלהלן: והנה שמו הקדוש ברוך הוא לאדם במקום שרבים בו המרחיקים אותו ממנו יתברך, והם הם התאוות החמריות אשר אם ימשך אחריהן הנה הוא מתרחק והולך מן הטוב האמיתי, ונמצא שהוא מושם באמת בתוך המלחמה החזקה, כי כל עניני העולם בין לטוב בין למוטב הנה הם נסיונות לאדם...

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 04-03-2024 בשעה 20:12.
ישן 11-03-2024, 09:29
מנהל פורום סטודנטים

עוד מחשבות על הציבור החרדי.
בפוסט אחר שלך אתה מכנה את השמאל כסרטן, בסאב-קונטקסט אתה דורש את הוצאתם מן המחנה.
אני חושב על הציבור החרדי.

מתחילת המלחמה הציבור החרדי מתנהג כמי שאין המלחמה ממש נוגעת אליו.
מיטיב לתאר זאת, פעם אחר פעם, השר גולדקנופף, שמבהיר שהמלחמה לחלוטין לא קשורה אליכם.

ראשית כמובן הסירוב המוחלט לקחת כל חלק בשירות הצבאי, את החרדות, הסכנות ההפרעה לחיים התקינים אתם משאירים לנו.
שנית, היחס לכלכלה, לא משנה מה גודל המשבר הכלכלי הניצב בפנינו, ההנהגה החרדית מבהירה שלה אין שום כוונה להכנס מתחת לאלונקה הכלכלית. הייתי מצפה שהציבור שמאמין שזכותו להשתמט מהלחימה והתרומה הצבאית, יגיד בקול אנחנו לא יכולים להתגייס אנחנו מבינים שנאלץ לרדת ברמת החיים.
אבל לא, שום דבר. תוספות התקציב חייבות להמשיך לזרום כאילו כלום לא קרה בשמחת התורה האחרון.

בעוד בתוך החברה הישראלית לא ברור לאנשים איך אפשר לחגוג את פורים, כי התחושה היא שבאוויר אין מספיק חמצן בשביל לחגוג בציבור החרדי כאילו כלום.

ועכשיו הקמפיין המגדיר את החרדים כבני לוי, רובו לדעתי בא לענות לתהיות בתוך המחנה, (כי נער חרדי הגון בן 17 יודע שהמקום הנכון ביותר לו עכשיו הוא להתכונן ללחימה כדי להגן על החיים של משפחתו).
האמירה החצופה של ההנהגה החרדית לציבור הכללית היא כזאת:
- לנו יש מערכת חינוך משלנו שאתם חייבים לממן ואין לכם שום זכות להתערב בה.
- אנחנו דורשים הגדלת תקניים והעדפה מתקנת בקבלה למשרות ציבוריות, כי לעבוד אנחנו לא רוצים אבל על הג'ובים אנחנו מתעקשים. https://www.ynet.co.il/articles/0,7...4741743,00.html
- אנחנו לעולם לא נלך לצבא, אנחנו יודעים שחלק לא קטן מהבחורים הם לא באמת תלמידי חכמים אבל תמיד נמצא תירוצים למה הם לא יכולים ללכת לצבא.
- אנחנו דורשים שהמרחב הציבורי ימלא אחר ערכי תורת ישראל (סגירת עסקים בשבת, איסור מכירת חמץ בפסח) כל דרישה הפוכה של הציבור החילוני (עזרת ישראל בכותל המערבי) היא חוצפה.
- ראוי שהציבור כולו ייפגע אם הדבר פוגע באמונתנו ע"ע עבודות תשתית בשבת.

וזה רק קצה הקרחון, כמו שהמלחמה מגלה את הצורך של השמאל בישראל להשתנות. (חבר טוב, שהיה פעיל מאוד באחים לנשק, לוחם בשייטת 13 ניהל איתי לפני אוקטובר דיונים ארוכים על החובה שלי להפסיק להתנדב למילואים. ב 9.10 פגשתי אותו באורים, סיכן את חייו ונלחם לכל אורך המלחמה. ובהתכתבות האחרונה כתב לי שאחים לנשק הם ארגון לא רלוונטי) כך החרדים יהיו חייבים להשתנות

בינתיים אתם נמצים מחוץ למחנה!

והאמת היא שזה לא הציבור זאת ההנהגה, הנהגה מושחתת (כמה דירות יש לשר גולנדקופף, איך נראים החיים של אלו השולטים במערכת החינוך הפרטית)
הציבור החרדי היה שמח להיות חלק מהישראליות, בעלי השליטה בעולם הפדואלי שלכם מנסים לעצור זאת, בעזרת השם ייכשלו.

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 11-03-2024 בשעה 09:31.
ישן 11-03-2024, 14:48

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "עוד מחשבות על הציבור..."

א. המונח השמאל הסרטני לא מתייחס לכלל השמאל בכלל!

דעה שמאלנית היא לגיטימית לחלוטין בדיוק כמו דעה ימנית. מה שאני שולל לחלוטין הן קריאות לסרבנות, הוצאת הדיבה בעולם ושיתופי הפעולה עם האויב. אני גם שולל דעות סהרוריות - בכלל האמור עקירת עצי זית של הפלסטינאים ממניעים משיחיים, כמו גם עקירת עצי זית של מתנחלים בשל שאיפות שלום סהרוריות. [אני גם מבקר את הטהרנות הצבועה, ואת ניכוס עמדות השליטה אך הנ"ל לא בהכרח קשור לשמאלנות וגם לא קשור למונח האמור].

ב. גולדקנופף מייצג את חסידות גור בלבד בדיוק כמו ליצמן לפניו. אשר לחוסר הסכמה חרדית לקיצוצים איני משוכנע שזה נכון. אציין כמה נקודות:
1. הכספים הקואליציוניים בממשלה זאת ללא יחס לקודמת. ודאי ללא יחס לכספי מנצור עבאס.
2. הכספים הקואליציוניים החרדים מיועדים למטרות שנכללות בבסיס התקציב החילוני כמו למשל פעילות חברתית במוסדות החינוך, לימודי שחיה, קייטנות וכו'.

ג. שירות צבאי: הטיעון הפשטני של למה רק אני צריך לסכן את חיי אכן מקומם במחשבה ראשונה ואף קשה להתמודד עמו בהעדר אמונה בתורה ובערכה. אציין בקצרה את שצוין קודם:
1. רוב המשרתים אינם מסכנים את חייהם.
2. אשר להקרבה ובכן חרדי שבוחר לשבת וללמוד מקריב לאורך תקופה או אף לאורך חייו את המאויים הגשמיים הבסיסיים שיש לכל אחד.
3. התורה ולימודי היהדות חיוניים לא רק במישור האמוני רוחני אלא גם במישור המעשי בשל הצורך בשימור רוחו של העם ואספקת צורכי הדת למיניהם.
4. כפי שצוין מי שלא לומד אכן יכול לשרת במסגרות מותאמות מבחינה דתית וערכית.
5. בסופו של יום אין מנוס מהנושאי הדתי אמוני שמייחס חשיבות קיומית ללימוד התורה.

השבת במרחב הציבורי: אני סבור שלא ניתן לכפות את הציבור החילוני לשמור שבת. מנגד ישנן שתי נקודות שמשותפות.
1. הנשוא הסוציאלי. 2. דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית שלדעתי עדין חשובה לרוב הציבור החרדי בארץ.

אקווה שפירקתי קצת את הנ"ל. מציין שאני יכול להבין את התיסכול מכח השילוב של כל טענותיך - אני גם סבור בהחלט שמייצגים כמו גולדקנופף ושת' לא מוסיפים בהקשר האמור.

נציגי דגל בכלל כמו גפני אשר ומקלב לעולם לא יתבטאו באופן שהזכרת הם גם לא חושבים כך. לעומת זאת גולדקנופף נהנה להרגיל ולהפגין לעומתיות - כמו כן הוא מייצג את חסידות גור. אסביר מעט אודות חסידות גור בתגובה נפרדת.

שבט לוי הוא מונח הלכתי - ערכי ולא קמפיין ציבורי. המונח מבטא תפיסה אמונית אמיתית.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 11-03-2024 בשעה 14:52.
ישן 11-03-2024, 18:03
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "א. המונח השמאל הסרטני לא..."

במסגרת התאמות תקציב בוצע קיצוץ רוחבי של מליארדים, בכספים הקואליציוניים לא נגעו.
אשמח לשמוע איפה המלחמה פגשה את התקציב החרדי או את ההתנהלות החרדית.
האם הוחלט על ביטול חופשת בין הזמנים בפסח הקרוב בגלל המצב הקשה והצורך בלימוד תורה, או שמא לשמה לא הגענו?

אתה מתעלם מהדרישה הבסיסית של החרדים, להיות אוטונמיה שנהנת רק מזכויות.
למדינה אין זכות להערב בחינוך, למשטרה אין זכות לבצע נתיחה שלאחר המוות, ולצבא אין זכות לגייס.
אבל כל זה לא מונע מהחרדים לדרוש שוויון מלא בתקציבים ובהקצאות.

לימוד התורה הפך ממזמן לקרדום שמטרתו חיזוק המוסדות והכוח.
אפשר גם אחרת

ישן 11-03-2024, 18:51

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "במסגרת התאמות תקציב בוצע..."

מציין שאחרי סוכות רובם המוחלט של המוסדות ביטלו את יתרת חופשת בין הזמנים שנמשכת בדרך כלל עד לראש חודש. לגבי ניסן טרם הוחלט. להערכתי יקוצר חלקית.

בכתבה הבאה מוזכר שקוצצו 70% מהכספים הקואליציוניים ושהמחלוקת הייתה בנוגע לביטולם המוחלט.
https://www.ynet.co.il/economy/article/s1y00gpxsa
כאמור חלק גדול מתקציב החינוך החרדי אינו כלול בבסיס התקציב - אכן הגיע הזמן לשינוי וביטול הכספים הקואליציוניים כליל. יוכנסו תקציבי הבסיס הללו לתקציב ואת השאר באמת לא צריך.

בנות חרדיות לומדות כיום את לבית הלימודים הנדרשת. ברוב התיכונים החרדים מגמות באנגלית ומתמטיקה המסתיימות במבחני חוץ ברמת 5 יח"ל. (מוכר גם על ידי האונברסיטאות). באשר לחינוך הבנים הדגש הוא תורני. ושוב אנחנו חוזרים לנושא האמוני הבסיסי ושאלת מטרת החיים.

אכן מתבקשת השאלה - כיצד המדינה הייתה מתקיימת לו כולם היו לומדים ולא מתגייסים - חלק מהתשובה היא שנדון כשיקרה לא רק כהתחמקות אלא גם כמהות משום שמציאות שונה באמת מחייבת התייחסות שונה. ומעבר לכך קשה מאוד לדון היפתטית. מזכיר בזאת את שאלת התורה ביחס לעלייה לרגל וההבטחה של לא יחמוד איש את ארצך, אכן חיים יהודיים אינם דבר טבעי... לא קיומנו כעם שמשמר את המסורה אחרי 3000 שנה וגם לא תקומתנו לאחר השואה.
ישן 11-03-2024, 19:12

קצת על חסידות גור
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "עוד מחשבות על הציבור..."

בקצרה ממש חסידות גור שואבת את הנהגותיה מרמ"מ מקוצק. הנ"ל לא הנהיג תנועה עממית לגמרי אלא העמיד רף תובעני טהרני (במובנו החיובי) וסגפני ברמה הערכית והמעשית כאחד. ממשיך דרכו ר' יצחק מאיר אלתר הפך תנועה זאת להרבה יותר עממית ולקח את רעיונותיו הנעלים ביותר של רמ"מ מקוצק למשנה שאליה יוכלו גם המוני העם להתחבר.

יחד עם זאת ולאור האמור חסידות גור מתייחדת בתקנות שונות שמייצרות חזות סגפנית וטהרנית כנ"ל. (למשל: בחסידות תקנות המציבות מגבלות משמעותיות בחייהם האישיים של זוגות נשואים שהם הרבה מעבר לדרישות ההלכה הבסיסיות). מייסד החסידות וממשיכי דרכו דגלו בהנחלת גאוות יחידה על מנת לקיים את המתווה הנ"ל. בהקשר זה קיים משל מפורסם בו טפסן הרים מגיע לפסגה ומוצא בו תינוק קטן - הוא שואל בהלם הכיצד?! ומקבל את התשובה האלמותית - נולדתי כאן. הייחוס העצמי הנ"ל ממחיש את המבט לעבר כל מי שאינו גערער.

בחסידות דאגה עצומה לזולת אך לאנ"ש (אנשי שלומנו בלבד). במסגרת זאת בחסידות מעודדים "קוזקים" כאלו שיודעים לפעל ביעלות על מנת להשיג את הנדרש לאנ"ש כאמור.

ניתוח בסיסי של כל הנ"ל ילמד על קיומה של חברה סגורה והומוגנית שדואגת רק לעצמה ולא מתחשבת בכל ציבור אחר. הם מאורגנים מאוד ובעלי תודעה עצמית גובהה ביותר. התוצאות מדברות בעד עצמם.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 11-03-2024 בשעה 19:16.
ישן 12-03-2024, 02:28

בוגי יעלון: המשיחיים הם סכנה גדולה יותר למדינה מאשר איראן והחיזבאללה.

בן גביר וסמוטריץ אשמים באסון ה7/10

דוגמה מצוינת לשמאל הזוי סהרורי ובלתי ריאלי לחלוטין. אדם ששאיפותיו המגלומניות מעבירות אותו למחוזות סהרוריים ביותר.

בעוד שהתבטאויות דומות כלפי אנשי שמאל כמו לפיד או בנט היו זוכות לכל גינוי אפשרי. כשהן מגיעות מהשצד השמאלי הן מיינסטרים לגמרי.

בעוד שקיצוני הימין במעצר מנהלי. קיצוני השמאל שמשתתפים בפועלות אלימות לחלוטין נגד מתנחלים וחיילי צה"ל פועלים באין מפריע.
את הסיגנון הנ"ל הנשמע מפי ברק יעלון אולמרט ושת' אני אכן מגדיר כ"שמאל סרטני וסהרורי!" - לא את האישים חלילה! אלא את ההתבטאויות והגישה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:03

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר