לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-03-2024, 16:37
  משתמשת נקבה סיון 2021 סיון 2021 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.04.21
הרב הראשי יצחק יוסף: "אם יכריחו חרדים להתגייס - נעזוב לחו"ל"

ואני אומרת - שיעזבו, ויפה שעה אחת קודם. הם לא מאיימים על אף אחד.
אדרבה - ישראל היא מדינה צפופה מאוד, ותהיה אף יותר צפופה בעתיד, אז כל העוזב - הרי זה משובח.
מישהו באמת חושב שאזיל דמעה שכשאנשים מהמגזר שנותן הכי מעט ומקבל הכי הרבה יעזוב את המדינה?
נראה אם בקנדה או בארה"ב הם יזכו למעמד הילד המועדף, שלו הם זוכים פה.
בינינו, הם לא באמת יעזבו, נוח להם מדי פה: לשבת כל היום בישיבה, לקבל תקציבים סופר-נדיבים ושהחמור החילוני יסכן את חייו בצבא ויעבוד בשבילם.
פשוט מדהים איך ששום דבר לא משתנה, ושגם בשנת 2024 יש אנשים שאומרים בביטחון מלא בטלוויזיה, בלי לגמגם, שהאסון שקרה למשתתפי מסיבת הטבע ב-7 באוקטובר קרה בגלל שהם לא שומרי מצוות.
בורות ופרימיטיביות מגעילות אותי.
מדינה שכזו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-03-2024, 04:07
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סיון 2021 שמתחילה ב "הרב הראשי יצחק יוסף: "אם יכריחו חרדים להתגייס - נעזוב לחו"ל""

אני דוקא אתייחס לסוף...
בורות ופרימיטביות.... ובכן אם ישנה בורות היא דוקא נמצאת בצד שלך:

• אין שאלה פילוסופית שלא נידונה במסגרת היהדות.
  • המשפט הממוני היהודי הוא ללא ספק המורכב ביותר בעולם, מכסה טענות ומענות מכל סוג חילוקים דקים ואינספור תקדימים. (אחר חשיפה מהותית למשפט הישראלי וכמובן למקבילה היהודית)
  • הקוראינים לומדים את התלמוד - כמיטב הבנתי התופעה מקיפה מיליונים! ברמות משתנות כמובן. האם זה בגלל שהם מטומטמים?! (למען הסר ספק חכמי התלמוד ניהלו חיים יהודיים מלאים!)
  • התורה והמסורה מכילים חכמה מידות ערכים ודרך חיים.
  • התורה מהיגה בדרך ישרה. שוללת התנהגות בלתי מוסרית.
  • את בטוחה שאנו חיים בחברה מתקדמת?! להלן כמה תהיות אודות הקידמה והליברליזם: מדוע פונדקאות יותר מוסרית מזנות, מדוע קשר בין אחים ואחיות פחות מוסרי מקשר חד מיני. במה טעו אלו ששללו זאת באופן גורף אך לפני עשור בודד.
  • למה יש לך זכות לחיות בארץ הזאת הפלסטינים צודקים לגמרי לגביך. אין לך כל קשר למסורת היהודית ואין לך מה לחפש כאן חוץ מנישול אלו שגרו כאן לפניך. חזרי לאירופה! כיצד ההתנחלות שלך בתל אביב מבטאת קידמה?! במה לגיטימית תל אביב יותר מאריאל?
  • את בודאי מאלו שמדברים גבוהה על לימודי האנגלית, עברית את יודעת? האם פעם התעמקת בלשון הקודש בחכמה הספרותית המדהימה שבתנך במטבעות הלשון המחוכמים להפליא של המשנה - ממה העולם התרבותי מתפעל? משייקספיר?! הוא לא מתקרב - למען הסר ספק אנגלית שפת האם שלי וקראתי חלקים גדולים ממחזותיו של הנ"ל - את חטאי אני מזכיר.
  • הגענו למתמטיקה ומדעים: ובכן רוב הידע המיושם הוא טכני במהותו והעיסקו בו לא מעיד על כל התקדמות תרבותית או העדר פרימטיבות ערכית ואנושית. [יחידי סגולה עוסקים במחקר תיאורטי ומביאים לפריצות הדרך המדעיות. בסיגנון ניוטון ואיינשטיין אופנהיימר וטיורינג מקסוול ושות'. פריצות דרך אמיתיות מתרחשות אחת לעשרות שנים. פריצות דרך קולוסליות אחת למאה שנים.
  • האם במסגרת התקדמותך המטאורית את מסוגלת לשחזר את ההישג של בניית הפירמידות - כמה היה עולה לעשות זאת היום? אילו מדינות יכולות לעמוד בהוצאה והלוגיסטיקה (חציבה ושינוע של מיליוני טון! פר פרמידה למרחק של 1000 ק"מ + בניה מדויקת להפליא ומכוונת אסטרונומית - לשם מה?!). כיצד עשתה זאת מצרים העתיקה באמצעים דאז ובהתחשב בגודל האוכלוסייה - משהו כמו מדינת ישראל דהיום. כיצד עשו זאת באמצעים של זמנם. מה הייתה המטרה של הפרמידות - הם באמת היו שוטים מושלמים?! הביצוע לא עושה את הרושם הזה. הפפירוסים במוזיאונים השונים מעידים על חברה מסודרת מאוד, ידע מתוחכם ובעיקר הרבה מאוד דברים שלא מובנים וידועים לנו.
  • האם את חושבת שכל העולם שלפנינו הכיל רק מטומטמים שעבדו אלילים ללא קשר. האם את חשבת שמיליוני אבותנו שהעבירו במסורת דור אחר דור את מעמד הר סיני היו פרימיביים וחסרי הבנה.
  • "אמונת" האבולצויה שמטרתה היחידה והמרכזית היא לפרוק את עולו של הבורא - הזויה [ניסויי המרק ואבני הבנין לא מוכיחים דבר חוץ מאפשרות תיאורטית]. יש בה אינסוף שאלות ומכשולים לוגיים. למשל: היכן כל המעברים ומדוע כל הברואים בידיוק באותה מתכונת - עין אחורית הייתה אבולציה נהדרת למשל. כיצד נוצרו האיברים הגדולים. אין כל תועלת בעין עד להשלמתה המלאה הכיצד התחיל אבר זה להתפתח?! איזה תועלת יש ברשתית ללא העדשה ולהיפך איזו תועלת בשניהם ללא האישון. איזה תועלת בשלשתם ללא גלגל העין , ובכלל עינו של הזבוב שיש לה מבנה שונה לגמרי הרבה יותר יעילה מדוע לא התפתחנו בכיוון הזה. למה אין לכולנו מכ"ם כמו לעטלף.
לסיכום אין בדל ייתרון במה שאת מייצגת והיה רצוי שתפנימי זאת.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 13-03-2024 בשעה 04:29.
ישן 15-03-2024, 02:34

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "למד מגלנט לאיים"

אני לא רואה בדבריו כל איום. הוא ביטא את תפיסתו שהצבא לא מקום שחרדי יכול לשהות בו.

לגופו של ענין דבריו מציאותיים לפחות ביחס לבעלי אזרחות כפולה - כ20% מהאוכלוסייה בהתאם לפירוסמים שקראתי (פוטנציאל המימוש גבוה בהרבה). כמו כן אין לי ספק שתהיינה מדינות שתהיינה מעוניינות בבחורי הישיבות. בכל מקום אליהם הגיעו הישיבות התפתחה סביבן קהילה יהודית מסרחית משגשגת ומדינות מתפתחות תיראנה בכך הזדמנות.

מי שכן מאיים הוא דוקא גנץ שלא הגיע לפגשה בעניין היום. עוד משיח שקר שכולו פוליטיקה קטנה -

• בזמנו ניצל את ניסנקורן במשרד המשפטים כדי לנגח את נתניהו והתנהלותו היא שהביאה לריאקציה של המהפיכה המשפטית - בין היתר. הוא וחבירו הם אלו שמינו את הפוליטרוקית מיארה. היא אפילו לא מנסה לשוות לכך חזות מקצועית - כולה בריונות ולהג.
  • משחק ביחסי החוץ עם ארה"ב ומפגין לגבי כל העולם את הפילוג המקומי.
  • משחק באושיות הביטחון של מדינת ישראל. ללא ספק זרע רעל איום בארה"ב התגובות של ראשי הדמוקרטים מעידות על כך באופן הבורר ביותר. היום קריאה של שומר לבחירות חדשות בארץ - חסר תקדים. מה אמר להם גנץ?!
  • כל ראשי הממשלה בעבר ידעו להגן על האינטרסים של ישראל אל מול ארה"ב למעט פרס ורבין - לברק לא הייתה ההזדמנות - הודו לה'. לא רק שרון ושמיר אלא גם הפוליטרוקית גולדה. האם מישהו סומך בהקשר זה על לפיד או גנץ?! גולדה (הפוליטרוקית הכושלת) היא ביסמארק בהשוואה אליהם.
  • משחק באושיות החברה הופך את סיפור הגיוס והמרקם החברתי בישראל לכלי משחק קטנוני ופוליטי - ייאמר שבזה הוא לא שונה מקודמיו.
אינני רואה באיש הזה כל בשורה כולו אינטרסים ושימור שליטה. עוד משיח שקר קטנוני שאפילו לתפקיד חמורו של משיח אינו מתאים. (אל נא נעלוב בחמורים הפשוטים).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 15-03-2024 בשעה 02:42.
ישן 15-03-2024, 06:37

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "בוודאי שזה איום"

לגבי החלק הראשון אתה טועה: היחס ללימוד התורה והחשיבות העצומה שהיא תופסת כנים ואמיתיים היא מרכז החיים של כל אדם דתי ואמוני. הדרך הטובה ביותר שלי להמחיש זאת היא באמצעות המדרש הבא (מבוא גם בתלמוד ברכות דף סא עמוד ב'). (תוכל למצוא אותו מעובד בכמה מקומות חפש משל השועל והדגים).

תנו רבנן פעם אחת גזרה מלכות הרשעה שלא יעסקו ישראל בתורה בא פפוס בן יהודה ומצאו לרבי עקיבא שהיה מקהיל קהלות ברבים ועוסק בתורה אמר ליה עקיבא אי אתה מתירא מפני מלכות אמר לו אמשול לך משל למה הדבר דומה לשועל שהיה מהלך על גב הנהר וראה דגים שהיו מתקבצים ממקום למקום אמר להם מפני מה אתם בורחים אמרו לו מפני רשתות שמביאין עלינו בני אדם אמר להם רצונכם שתעלו ליבשה ונדור אני ואתם כשם שדרו אבותי עם אבותיכם אמרו לו אתה הוא שאומרים עליך פקח שבחיות לא פקח אתה אלא טפש אתה ומה במקום חיותנו אנו מתיראין במקום מיתתנו על אחת כמה וכמה אף אנחנו עכשיו שאנו יושבים ועוסקים בתורה שכתוב בה כי הוא חייך ואורך ימיך כך אם אנו הולכים ומבטלים ממנה על אחת כמה וכמה אמרו לא היו ימים מועטים עד שתפסוהו לר"ע וחבשוהו בבית האסורים ותפסו לפפוס בן יהודה וחבשוהו אצלו אמר לו פפוס מי הביאך לכאן אמר ליה אשריך רבי עקיבא שנתפסת על דברי תורה אוי לו לפפוס שנתפס על דברים בטלים

האמור אינה מטאפורה או פולקלור אלא תפיסת חיים אמיתית ומחייבת: קשה לאדם חילוני לתפוס את עומק האמונה והחשיבות שהיא תופסת. האמונה היהודית אינה רק מושא רגשי ונעדר הגיון צרוף כפי שנתפס מטבע לשון זה בעברית מודרנית אלא מובנה הלשוני הוא אימות וכמו כן גם המשמעות העניינית. היהדות מתבססת על המסורת שהועברה על ידי מיליונים מאב לבן ובאופן מדויק ביותר עד למעמד הר סיני וכאמור לא על רגשות ופולקלור כפי שהחילוניות אוהבת לחשוב - לחלוטין לא! בדיוק בשל כך לימוד התורה כה חיוני כי מי שלא לומד תורה מידרדר מהר מאוד לאוסף הנהגות שטחיות וחסרות משמעות. המאמין משלב אימות הגיוני עם עומק רגשי ותפיסתי וכתוצאה מהנ"ל מייחס למעשיו חשיבות אמונתו בעומק לבו והויתור עליה מקביל למוות במישור התפיסתי - כפשוטו!
(אדם המנהל אורח חיים מערבי מתקשה לתפוס את המונח הדתי. זה נכון גם לגבי התייחסותו הנאיבית של המערב לעולם המוסלמי - אין כל סיכוי להסדר שמבוסס על כסף ומנעמים בהינתן מחלוקת דתית - האיסלאם באופן ספיציפי מעודד את הצביעות, העמדת הפנים ואת תרבות השקר ההונאה והדקירה בגב. המערב מגלה זאת לאיטו בדרך הקשה. מנצור עבאס המחייך ויחיא סינוואר מפרעות שמחת תורה מאמינים בדיוק באותה מטרה במקרה הטוב הם חלוקים לגבי האמצעי ובמקרה הרע כל אחד ממלא את תפקידו במישור האמוני).

החלק השני בדבריך:

ישנן קהילות שלמות בחו"ל. בקהילות ארה"ב יש מי שלומד ויש מי שועבד לצד הלומדים. גם בציבור החרדי בארץ יש מי שאינם לומדים אין כל בעיה לשלב אותם בשירות ביטחוני במסגרת מתאימה ומאוחר יותר בשוק העבודה בהקשר זה ניתן להגיע להסדר ואין באמת ויכוח עקרוני על כך.

מאז ומעולם מרכז היהדות היו הישיבות זה קיים בארץ וגם בארה"ב - שם יש דוגמאות התפתחותיות קלאסיות להיסטוריה בהזדמנות ארחיב.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 15-03-2024 בשעה 07:03.
ישן 16-03-2024, 18:50

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אין חולק על חשיבות הלימוד לעולם האמוני"

מי שלומד פטור כמעט בכל מקרה שהוא משירות צבאי על פי ההלכה המסורה.

יחד עם זאת הנקודה הייתה כי הרב יצחק יוסף התכוון למה שהוא אמר ולא מדובר במניפולציה כזאת או אחרת.

ביחס לרבי עקיבא איני יודע מנין לקחת ששלח את תלמידיו - גם בדור זה היו עמי ארצות שלא עסקו בתורה כל הזמן (עם הארץ במובנו הענייני אינו כינוי גנאי אלא אדם שעיקר עיסוקו קיומי וארצי).
ההתמיכה במרד בר כוכבא - פרשיה שצריכה לימוד רב. יש לה מימדים רוחניים (לגביהם קשה לי לדון במסגרת זאת - אני מניח שקיימים גם פערי תפיסה בנושא זה), וגם מימדים היסטוריים. המרד היה משולב וכנראה שהיה תיאום בין כמה גורמים באימפריה, הניצחון הרומאי לא היה מובטח כפי שזה נדמה ומכאן גם תגובתם האיומה.
ישן 17-03-2024, 05:07

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "חלק מהמחלוקת ביננו זה לגבי..."

יש לייצר את המסגרת להגיע להסכמות על המתווה והם יבואו לבד. אתה באמת מעוניין במכסות שמות וסלקציה. (גם בגץ פסל זאת - מטרותיו הפוכיות כמובן...)
אני גם חוזר על כך שאני סבור שהצבא אינו המקום המתאים לכך:
  • המערכת הצבאית חסרת גמישות. ופוטנציאל ההתנגשות נפיץ ווודאי.
  • מפקדי הצבא דוגלים באופן מוצהר בערכים שנוגדים את היהדות [מפלגת וקסנר השלטת מנטרלת כל קצין שעשוי לחשוב אחרת למשל וינטר ועכשיו גם ברק חירם. ממתי תפקידו של הצבא לקדם ערכי פמיניזם ולהט"ב - הורה 1 והורה 2].
  • הצבא פועל באופן שנוגד באופן מושלם את אורח החיים החרדי. למשל: האם פקודה תחת נוהל "פיקוח נפש" באמת כזאת - לא ייתכן שמפקד יסביר להוד מעלתו החייל כל פקודה ומצד שני החייל לא יציית באופן עיוור בהעדר אימון - שאין כל סיכוי שיתקיים - כמה זמן זה יחזיק?!
  • זה לא רק שבת. מבחינה יהודית וערכית כל חמוש בעזה לבנון וגם יו"ש שנלחם בנו בן מוות! גם אחרי שהרים ידים ו"נוטרל" - עד לעסקה הבאה. מרבית הרבנים היו מזכים את אלאור אזריה.
  • יש חוסר אימון מובנה בין ההנהגה החרדית לבין הפיקוד הצבאי.
  • הצבא אינו ערוך לספק את דרישות הדת החרדיות. (למשל: אוכל כשר ברמת הנוהל).
לסיכום הנ"ל + פערים מנטליים משמעותיים ביותר מובילים למסקנה כי השירות בצבא בבחינת ייהרג ואל יעבור ואין כל סיכוי שזה ישתנה ביחס למיינסטרים החרדי. אם רוצים לגייס חרדים המשמר הלאומי של בן גביר פיתרון הרבה יותר טוב...

ואחרון חביב: תחזור אלי כשגנץ השטניקר וגלנט יסכימו לדבר....

(חזרנו לפריטטיות האופוזיציה שמבפבנים כולל פגיעה בחוסנה הפנימי והחיצוני של מדינת ישראל).

אם רפיח לא תיכבש וחמאס יחזור לצפון הרצועה - על סינוואר לשלוח פרחים לגנץ - זר ענק של פרחי דיונאה מצחינים...
ישן 17-03-2024, 07:26

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "חלק מהמחלוקת ביננו זה לגבי..."

אדגיש כי לחלוטין לא מדובר על שאלה של שליטה אלא על דאגה כנה ואמיתית לגורל הנוער החרדי. חרדי שיוצא לציבור החילוני מוצא עצמו בהתמודדות משמעותית ללא קשר לעומק אמונתו וערכיו:

• גירויים והצפה חושית - והתמודדויות שמעולם לא נחשף אליהם - ללא קשר לרמת הערכיות, ההתמודדות עמם קשה ולו בגלל שעצם קיומם של הגירויים לא מאפשר אדישות ושוויון נפש [התגובה האפשרית פרוסה על פני קשת שבקצה אחד שלה היטעמות ובקצה השני הסתגרות קיצונית ואף אלימות. איך שלא יהיה שווין נפש - כמעט בלתי מצוי].
  • לחצים חברתיים - מפגש עם אנשים טובים ונחמדים שמושכים לכיוון שלהם וכו'. גם אדם ערכי בסופו של דבר יחפש את השילוב והאמצע והמגשר....
  • קריסת חומות הגנה
  • סביבה חדשה ומנוכרת לכל מה שהכיר לפחות במובן מסוים.
כל הנ"ל מקשה מאוד והופך את ההתמודדות עם הנ"ל לבלתי אפשרי - כמעט! כאמור גם אדם אמוני מאוד יתקשה לעמוד בנ"ל ויש סיכוי משמעותי שהוא יעזוב את הנהגות דתו (אף שיש כאלו שכן מצליחים בכך כמובן).

אמנותנו האמיתית שאורח חיים פרוץ ומופקר צניעותית, חילול שבת וחג מכשולות כשרות וכו' הינם אסון רוחני שעומד בעוכריו של האדם הן בחייו ובודאי שלאחר מותו (אני מניח שאתה מכיר את התייחסות לעולם כפורזדור ביחד לטרקלין העתידי). זאת הנקודה המרכזית והכמעט הבלעדית שעומדת בפני ההנהגה החרדית ביחס למערכת היחסים עם המדינה והחברה בישראל.

מעניינת אותי מאוד סטטיסטיקת החוזרים בשאלה ביחס לשאלות הבאות:
  • כמה מהם נוטלים תרומות פסיכיאטריות. נוגדי דיכאון וכו'.
  • כמה נעים במטולטלת שבין התחזקת רוחנית חזרה בתשובה ושוב נפילה חופשית
  • בכמה מהם מזהים ייסורים נפשיים (אחד הסירטונים המרגשים ביותר שראיתי היה של חוזר בשאלה שעושה קידוש מרגש ביותר - בסיגנון של הבית כמובן - בליל שבת. ניסתי כמה פעמים לאתר שנית ולא הצלחתי).
  • סטטיסטיקת נישואין ביחס לאוכלוסייה.
  • שכיחות של אובדנות.
אני משוכנע שהנפש לא מניחה להם. [היכן היא אצל החילונים - התשובה היא שהיא (מה שמכונה בספרים נפש דקדושה -לא התודעה הרגילה שאנו מבחינים בה) אכן בקושי קיימת אצל רובם - אלו שהיא כן קיימת אצלם אכן חסרי מנוחה].
כיום רוב האירגונים העוסקים בכך מעודדים את יוצאי הציבור החרדי לשמור על קשר עם משפחתם - הם תולים את הקשיים עם אובדן הקשר המשפחתי -שאין חולק על חשיבותו אך הם טועים ביחס לסיבה המרכזית - אין לי ספק בכך!

https://publichealth.doctorsonly.co.il/2018/05/142149/

הפיתרון קיים: יש לייצר עבורם אורח חיים של קיום מצוות ביסיסיות לצד השתלבות במעגלי החיים שבהם הם רוצים להיות. זאת לצד העצמה ותמיכה חברתית ואישית. אך לדעתי לא ניתן לטפל בבעיות אלו ללא מענה רוחני!

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 17-03-2024 בשעה 07:43.
ישן 19-03-2024, 00:53
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "[b]אדגיש כי לחלוטין לא מדובר..."

הבעיה בדברים שלך היא כפולה.
הן בתפיסת המציאות והן בהגדרה הערכית.

אתחיל דווקא מהעובדות. אין שום בעיה להיות יהודי דתי ואפילו חרדי בצבא.
המחלקת אבטחה שלנו תקופה מסויימת היתה מחלקה של הסדריניקים במילואים. בשטח, על הגדר ביום שישי הם יצרו לעצמם ערוב. הצבא קשוב, בצדק, לצרכים ההלכתיים שלהם שגם כשהיה צורך בהדרכת על איזה אמל"ח דאגו שיגיע מדריך ולא מדריכה.
מדובר בהרבה מעבר לאוכל כשר בכשרות כזאת או אחרת, אלא ביצירת עולם שמאפשר להם לשמור על האמונה ועל הערכים שלהם, תוך כמובן מאמץ הגיוני שלהם.
גם החרטוט שלך על דיני מלחמה הוא מטופש ותלוש. מעבר לזה שצה"ל של חרבות ברזל כבר ממש לא משחק את משחק הצבא המוסרי ביותר בעולם הרי שגם לפני כן, בטח בדרג השטח לא היתה התנגשות. מעבר לזה שאתה צודק חייל צריך למלא פקודות. אבל איך שהוא נדמה לי שתפיסות העולם הלאומיות ודיני המלחמה של בוגר עלי או הר המור יותר קיצוניות וגם יותר מסודרות משל רוב החרדים שהשקיעו בנושא מחשבה אמיתית.
את דיבורי הלהט"בים לא מרגישים בצבא, הבנות זה יותר מורכב אבל בסופו של דבר בגולני אין לוחמות ובעיקר בפלוגות של דתיים אין בנות.
מעבר לזה, יספר לך כל חייל שבבסיסים בהם יש שירות מעורב. (לא יחידות מעורבות אלא רק בבסיס) אז בערך מהיום הראשון בצבא אוכלים לחייל את הראש, על השילוב הנכון. שבגדול זה איך לשמור על גדרות הצניעות כך שמי שלא ירצה להחשף לא יחשף.

מעבר לעובדות, אנחנו חוזרים למהות.
אני טוען, שאם היה מדובר במאבק על לימוד תורה ולא על שליטה הרי שהאינטרס של ההנהגה היה לשלוח את בחורי הישיבות הפקטיביים, אלו שלא ממש לומדים, לשירות משמעותי.
ואתה אומר, אני לא יכול לאתגר את הנפש הרכה של הילדים. (ילדים שרשאים לנהוג, לעבוד ותוך שנים בודדות יקימו משפחה)
ואני אומר שהפחד שלך לאתגר אותם הוא מאבק על שליטה. על השליטה של הקהילה והארגון בחייו של האדם הפרטי שנולד במשפחה חרדית.
בחייו של אדם יש מעט מאוד רגעים בהם הוא באמת חופשי לבחור.
כילד אתה סמוך על שולחן הוריך, כהורה אתה אחראי לחיי ילדיך. ובשני המקרים הללו הבחירה כבר מאוד מוגבלת.
התקופה שבה האדם כבר יכול לכלכל את עצמו אך עדיין לא מחוייב למשפחתו היא הרגע שבו הוא בוחר מה ומי הוא רוצה להיות.
המגזר החרדי, מייצר חיי קהילה חזקים, שהפרט תלוי מאוד בקבלה אל אותה קהילה. תלוי לא פעם גם ברמה החומרית, בעיקר אם הוא בעל משפחה.
אז האינטרס של הקהילה היא לצמצם ככל שניתן את התקופה בה יש לאדם לבחור.
ובחור בן 20 הוא לא ילד.
תתמודדו עם הבחירה החופשית של חבריי הקהילה שלך. ובטח שאל תשתמשו ברצון שלכם לשלוט בחיי החברים בקהילה ככלי שמאפשר לכם להמלט מהזכות לעזור לנו להלחם על החיים שלנו.

ועוד משהו אחד.
כשהייתי ילד, בקהילה המכובדת של הציונות הדתית, בה גדלתי.
היה ברור שאלו שאינם הולכים לישיבת הסדר או לישיבה גבוהה הם בסיכון גדול מאוד להוריד את הכיפה. כנער אני זוכר שזה היה על גבול המקובל.
את מה שאני ראיתי כילד ונער ראו גם בהנהגה של הציונות הדתית.

ולכן נפתחה המכינה בעלי, אחד מהחבר'ה הגדולים ממני בישוב היה במחזור א' של עלי.
נאמר זאת כך, הוא לא אחד שמשהו חשב שאי פעם הוא ילך לישיבת הסדר.
כשהוא התגייס לסיירת גולני היתה התרגשות בישוב, פעם ראשונה בחור מהישוב ביחידה מובחרת. במטבח בשטח 100 אז היו מבשלים ארנבות ודורבנים. וביום טוב היה אפשר להביא חזיר בר מהרי נפתלי.

היום בוגרי הישיבה בעלי יתמודדו בקלות עם לימוד סוגיה, חלק לא קטן מהם בסיום השירות הצבאי או במהלכו יחזרו, מבחירה, לתקופה ללמוד בעלי. כמו עלי יש מכינות רבות.
בקרב בעלי הבתים, בציונות הדתית למדנות מהמון סוגים מקובלת ונפוצה.
ובשטח 100 יש פחות או יותר שטיבל וכשרות למהדרין.
ואת הקונספט של המכינות הדתיות אימצו גם החילונים.

ישן 19-03-2024, 06:07

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "הבעיה בדברים שלך היא..."

החלק העובדתי: הדוגמאות שהבאת הן דוקא אלה שייצרו את ההתנגשות.
הלכה: אתה נחשפת לציבור שצורך את השורה ההלכתית התחתונה שכוללת שיקלול של צדדים וקולות הלכתיות, אינך רגיל לציבור שמדקדק בקוצו של י' ההלכתי ודוקא לחומרא [עירוב - להלן חלק קטן מהנידונים ההלכתיים הרלוונטיים - העדר צורת פתח הרחבה מעשר אמות, אם צורת פתח מועיל מכל ארבעת הרוחות או כשפרוץ מרובה על העומד, בית סאתיים שלא הוקף, לדירה, מיקומו של החוט העליון כאנך על פני הקנים שבצד, מתיחה ראויה של החוט שלא תאפשר לו לנוע ג' טפחים. מחיצות שתי או ערב בלבד - האם כשרות. במה מהנ"ל ניתן להקל לגבי מי ששבת בבקעה. צירוף מי שאינם שומרי שבת לעירוב אלו קניינים המועילים בשיתוף כיצד לבצע זאת וכו'].
האמור ככל שתרצה לגייס את כולם! בני הישיבה יפקפקו בכשרות האוכל, בכל הוראה הנוגעת לפיקוח נפש וכו'. אין לאף מפקד כיום בצבא כלים להתמודד עם זה! זה לא יהיה משחק אלא הנהגה אותנטית ואמיתית כך הם חונכו להתנהל. [אלה לא החברה של נצח יהודה].

צניעות: הפער בין ההפרדה היחסית שאתה מתאר לבין צניעות הלכתית כרחוק מזרח ממערב! אני באמת לא מכיר את הסביבה הצבאית אבל מתקשה להאמין שניתן לגשר על פערי המנטליות בעוד שבסביבה חילונית אינטראקציה עם נשים היא דבר יום ביומו והמובן מאליו בציבור החרדי המצב הפוך. (בפרט בקרב בחורים שבאמת לא מכירים נשים מעבר לאחיותיהם ואמותיהם - ההווי החברתי נפרד לחלוטין).

קוד הערכים: כוונתי הייתה להדגיש את חוסר קבלת המרות בנושאים אלו. לגופו של ענין - בעזה אכן הותרה הרצועה עד גבול מסוים, ביו"ש ממש לא. כרגע מפקד הצבא פועל במרץ כדי להחזיר אותנו ל"שיגרה". אם ברק חירם מועמד לדין בשל פיצוץ מוצדק לחלוטין של מבנה טרור מה יענו אזובי הקיר. סביר שיש קיצונים מהחרדים אך ההבדל הוא שאלו מקבלים מרות ואלו לא חונכו לכך.

ולסיכום אתה הולך להפעיל ניסוי סוציאלי בקנה מידה - באם ייכשל (כפי שאני צופה בוודאות) התוצאה העגומה תקרע את הצבא את העם וגם את הציבור החרדי. הציבור הספרדי חווה עד היום את היחס המתנשא והדרוסני שחווה עם עלייתו ארצה שלא לדבר על התימנים. הציבור החרדי לעולם לא יאפשר זאת לגביו - אכן יברחו.

שיקולי ההנהגה:

אתשמש בעולם הדימויים שלך. סנטינל הצפונית North Sentinel אי באוקיינוס ההודו שסגור לכניסת זרים. באי שבטים נידחים שלא נחשפו לעולם המודרני וההערכה היא שחשיפתם תביא חורבן אפידמולוגי על האי. האם הם לא בני אדם האם אין להם מערכת חיסונית וכו'. את התשובה אתה מבין טוב ממני.

חשיפה חושית והלם תרבותי למי שאינו מוכן לכך תביא ברובה חורבן נפשי ולא חופש בחירה ע"ע החוזרים בשאלה. מפנה למקור מהתגובה הנ"ל.

אכן כל מה שכתבת נכון לחלוטין. ואכן ישנו רצון לשמור על בני הנוער אך לא בכדי לשלוט בהם חברתית - אלא כדי לאפשר להם לקיים את התורה והמצוות ולחיות חייהם כיהודים. מעבר לכך היהדות ובכללה האגף החרדי אינה כת. ישנה חשיפה מהותית לעולם הרחב השתלבות ראויה וכו'. אך התצורה של הצבא בלתי מתאימה לחלוטין.

אתה מדבר על האפשרות לבחירה כערך: א. בתנאים הנכונים ולא מתוך הלם וכפיה תרבותית. ב. כל חברה מבינה שיש גבול לחופש וזכות הבחירה, אובדן כל מוחלט חיי הרוח בכלל האמור. [אמונתנו (מלשון אימות המסורה) השלמה שיש בורא שאנו חפצים בקירבתו יש גמול ויש עולם הבא. העולם הזה שהוא זמני - הוא רק פרוזדור לעתיד. הנ"ל אינו שולל את הצורך לנווט ולהצליח בו אך לא מתוך אובדן רוחני].

לסיכום: ככל שהמטרה היא לייצר מתווה שירות תועלתי ויעיל למי שאינם לומדים, ניתן לעשות במסגרות אחרות למשל פיקוד עורף עצמאי (אם ייצא לדרך) משמר לאומי גופי הצלה ועוד. אני עומד על דעתי כי הצבא אינו המקום לבן נוער חרדי!

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 19-03-2024 בשעה 06:17.
ישן 19-03-2024, 06:48

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "החלק העובדתי: הדוגמאות שהבאת..."

אחדד שתי נקודות
א. חרדי שנסיבות חייו הביאו אותו לחלל שבת לאכול טרפות או לפרוץ קשות את גדרי הצניעות - יחווה אובדן, דימוי עצמי שפל ביותר (זה מוטבע בו בעומק הנפש מילדות וכמעט ולא ניתן להשתחרר מזה), וגם חשש אמיתי מפני הבאות (הוא יכול לחזור על רעיון האבולוציה כמו מנטרה - ספק אם יצליח לשכנע אפילו את עצמו). אפשר לנסות לכבות את האש הפנימית עם עוד חוויות ועוד הוללות או לחילופין עוד מטלות ועוד מרוץ - אך בסוף זה נגמר הדיכאון גובר ומגיעה הקריסה הנפשית.
עקרונית די באמור, אך אני גם סבור [אף שאין לי כל אפשרות להוכיח מציאותית - בספרות הקבלית זה מופיע רבות] שקיים גם מימד "מיסטי" בהקשר האמור. ה"נפש דקדושה" "משגעת" את מי שהיא בקרבו ולחלופין הנפש שאותה אנו חווים - חווה אובדן עצום עם עזיבתה של הנ"ל. אצל החילוני הרגיל נפש זאת בקושי קיימת והם אכן לא חווים אותה - אלו שכן אנשי רוח הזויים וחסרי מנוחה שלעתים חוזרים בתשובה ומפתיעים את כולם.

יהיה איך שיהיה הסטטיסטיקה עמי ובאופן חד משמעי. חוזר בשאלה יוצא בהדרגתיות ובהעדר כפיה, לעומת זאת המתווה המתוכנן ייצר מצב שונה לגמרי.

ב. בהתייחס ל"חירטוט" כדבריך - אציין כי לעתים תגובותיי כוללות "קריקטורת מלל". כמשל אציין את ההשתלחויות בהלוי [הביקורת קיימת כמצוין אך מתחייב איזון - יש לכבדו כרמטכ"ל עושה עבודת קודש קשה ביותר ויש לאפשר לו מינויים הכרחיים. בתום המלחמה עזיבה מסודרת. שולל סבב מינויים מקיף בבחינת עסקים כרגיל]. הקריקטורה במהותה מדגישה עיוות באופן בלתי פרופורצינלי הביקורת אכן קיימת נכונה ויורדת עד השיתין, אך הדגשים והפרופורציות אינם בהכרח מדויקים -בדיוק כמו בקריקטורה. (אל תבקש סימנים - אני לא על דוכן העדים... אך דומני שבכל אופן אפשר להבין) אני מרשה זאת לעצמי הן במסגרת האנונימיות והן בשל הציפיה שדברי יובנו גם ברמת ה"אומנות הקריקטוריסטית" שבהם ולאו דוקא כעמדה חלוטה.

(האמור אינו נוגע לתגובה זאת וגם זאת שלפניה שכן נכתבו באופן מאוזן ומתוך שיקול דעת)

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 19-03-2024 בשעה 07:04.
ישן 19-03-2024, 14:41

"חייבים פתרון לגיוס - ולא לפטור": גנץ ואיזנקוט דנו לראשונה עם החרדים על החוק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סיון 2021 שמתחילה ב "הרב הראשי יצחק יוסף: "אם יכריחו חרדים להתגייס - נעזוב לחו"ל""

אחרי שסירבו להגיע לפגישה דומה בשבוע שעבר, שרי המחנה הממלכתי ישבו עם שר הביטחון גלנט, יו"ר ש"ס דרעי ואריאל אטיאס - בניסיון לגבש מתווה מוסכם לגיוס. גנץ נאם בכנס וקבע: "הגיעה השעה שרוב החרדים יתגייסו למאמץ. ההסכמות חייבות לפתור את האתגרים - ולשמר את לימוד התורה"

השמאל מעוניין להכתיב קוד אתי, להכתיב שילוב נשים (טוף לא ביחידות החרדיות - אעלק), להכתיב גיוס ופיקוד שמאלני, להכתיב מסרים חינוך וערכים חברתיים. לכל הקלחת הזאת הוא מעוניין לגייס את החרדים!

גורל הנוער והמשכיות התורה המצוות וחיי הרוח התורניים חשובים מכל תקציב אפשרי. האמור לעולם לא יזכה לשיתוף פעולה במגזר על כל המשתמע.
ישן 20-03-2024, 09:39

היה עדיף במנדט הבריטי; חילוני גרוע ממוות

https://www.davar1.co.il/497672/

הנרטיב מאוד קיצוני, אך ההתייחסות העקרונית אינה נחלתם של קיצונים בלבד.

• אף אחד במגזר החרדי לא מאמין שייתכן קיום של חיים חרדיים בצבא.
  • ברמה ההלכתית העקרונית יש לשבת שבעה על קרוב שהמיר את דתו בדיוק אמו שיושבים שבעה על מי שנשפטר - אין באמור בכדי לכלול את מרבית המקרים של "יוצאי הציבור החרדי", אך האמור משליך על היחס לניתוק מחיים רוחניים.
  • מחר הנעצוצים הללו או דומיהם על מלוא השחץ והבוז שהם מפגינים ימצאו עצמם מפקדים על צעירים שחושבים בערך כמו הרב פרידמן - בתוך כמה זמן יתרחש הפיצוץ?!
  • גם אם אני חלוק על הרב פרידמן (בנוגע לניואנסים - לא הייתי קורה לאנשים תת תרבות לא משווה לרוצחי האיסלאם ולא מעדיף מוות איסלאמי על פני הליכה לצבא) לעולם לא הייתי שולח את ילדיי לצבא. הסיכון הרוחני הודאי שמגלם גם סיכון נפשי, היו גורמים לכך שהייתי עושה הכל כדי שילדי לא יגיעו לשם.

כל חרדי מהמיינסטרים יראה בגזירת גיוס כוללנית איום קיומי שיחייב צעדים דרסטיים הכוללים את הברחת בני הנוער מהארץ. ומי שחושב שזה לא משנה לו צריך לקחת בחשבון -
  • עשרות אלפי הבנות שמועסקות כיום בהייטק.
  • עשרות אלפי גברים חרדים שכן מועסקים, אנשי עסקים רבים שצברו הון לא מועט וכו' -
  • והכי חשוב - מי שמספק 99% משירותי הדת בארץ הם החרדים. ל85% מהעם שירותי דת אלו חשובים ביותר.
  • קרע עצום בעם ושינוי דמותה הערכית והמדינת של מדינת ישראל באופן בלתי הפיך.
  • שלילת הלגיטימציה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי!

לדעתי אין כל סיכוי להסכמה של ההנהגה החרדית באשר היא לגיוס המוני לצבא, והסיכוי לפיתרון נעוץ בהקמת מסגרות שריות אלטרנטיביות בלבד!

להלן ציטוטים נבחרים (שני הצדדים התנהלו ללא כפפות ובאופן שממחיש לחלוטין את ההתנגשות. הצד החילוני הגיע ללא כיפה ולא ניסה לכבד אפילו באופן מינמלי, אף התריס בתובעניות וללא הרף. הרב פרידמן מצידו הקצין את המסר ולא חסך משבט לשונו - תת תרבות, מוות, פשע, איסלאם, פקיסטן - יש שם הכל....):
"אגיד לכם משהו", משיב הרב פרידמן, "אתם תופתעו מזה אבל יש לי 5 בנות ו-3 בנים וכ-30 נכדים ונינים, אם היו שואלים אותי מה אתה מעדיף, שערבים יהרגו אותם או שיהיו חילונים, אני מעדיף את האופציה הראשונה. זה משהו גרוע יותר מהמוות. אין פתרון. אנחנו לא רוצים אוכל כשר, שבת וכו'. ההימצאות בצבא כזה חילוני יותר חמור אצלנו משבת וכשרות וכל הדברים, טוב להיות חזירים מאשר להיות במקום עם חילונים. אין שום פתרון".

"למה זה יותר גרוע?" שואלים בתגובה הפעילים.

"החילונים אצלנו זה תת תרבות", משיב הרב פרידמן, "זה הפיגור הכי גדול, זה פשע, אצלנו יותר גרוע מהמוות. לא הקמנו את המדינה, (בן גוריון י.פ) ידע שהחרדים לא ישתתפו אתו בביטחוני, היה לנו עדיף להשאר במנדט הבריטי, ולא מדינה".

"אם הייתם גרים בפקיסטן", מנסה הרב פרידמן להבהיר את עמדתו, "שם יש מלחמות עם הודו, וכל מי שהיה הולך לצבא של הודו היה הופך למוסלמי אדוק, הייתם שולחים את הבנים שלכם לצבא?"

"זו השוואה?" תוהים נציגי אחים לנשק, "אם הצבא הפקיסטני היה מאפשר ליהודים לשמור על דתם זה היה יכול להיות שיהודי משרת בצבא הפקיסטני".

"אנחנו אומרים זה לא מאפשר", קובע הרב פרידמן.

"ואם זו יחידה נפרדת?" מקשים האחים לנשק.

"אנחנו לא מעוניינים בזה, לא מאמינים להם, אין כזה דבר יחידה נפרדת. האווירה תחדור זה סתם סיפורים". - כאן קבור הכלב....

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 20-03-2024 בשעה 09:56.
ישן 20-03-2024, 13:32

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "האם זה שמבחינה אמונית אתם לא..."

א. כתבתי שאני מנתנגד לנרטיב.

ב. הצעתי פתרון הגיוני. עומדים על הפרק הקמת פיקוד עורף עצמאי משמר לאומי יחידות מגב נוספות וכו'. המשטרה כגוף אזרחי במהותו הרבה יותר ערוכה לקלוט חרדים. לינה יכולה להעשות בקהילה - לפחות בחלק מהזמן וכו'. זה גם המצב בחלק מהיחידות הצבאיות העורפיות כמיטב ידיעתי (ואם לא - אז למה לא?!).

ג. החרדים נושאים בנטל המסים כמו כולם (הכנסה, מע"מ מס רכישה מס שבח וכו'). ולמוסדות הדת שלהם מגיע לקבל כמו כולם.נושא הנטל הביטחוני צריך פיתרון נקודתי והוא מוצע כנ"ל. האם גם לגבי ערבים אתה מציע שלילת תקציבים אל מול אי השוויון בנטל. (מעגל סגור של כלכלה שחורה ופשע מאורגן שמעט יחסית ממה שמושקע בהם חוזר למדינה - בניגוד כמעט מושלם לציבור החרדי).

ד. מבחינת שירותי הדת המצב כנ"ל. לבני הציונות הדתית ייקח הרבה מאוד זמן לספק את השירות ברמה החרדית. בנוכחי חסרי יכולת. עתידית אני מטיל ספק רב - מפנה לפיאסקו של צוהר - "כשר בנוהל בג"ץ".
ישן 20-03-2024, 15:02
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "א. כתבתי שאני מנתנגד לנרטיב...."

ב. לא, זה לא פתרון הגיוני. מצטער, אולי זה היה הגיוני לפני ה 7.10, לצהל אין מספיק חיילים. חלק לא קטן מחיילי המילואים עכשיו נמצאים במקומות כמו גבול ירדן ומצריים כי פשוט השמיכה קצרה מדי.
מצטער, אבל לשלוח משהו לעבוד בכיבוי או במד"א זה לא תחליף לשירות צבאי.

ג. החרדים נושאים בנטל מיסים פחות מכולם. מעצם הבחירה שלא לנסות לנצל את פוטנציאל ההשתכרות בחלק מאוד גדול באוכלוסיה גורם להם לשאת הרבה פחות בנטל המיסים.
בנוסף הם נזקקים להרבה יותר סיוע מביטוח לאומי.
בשל הבחירה המודעת שלהם בעוני אז הם זכאים ליותר הקלות בשתלומים דוגמת ארנונה באלעד יש יותר אנשים שזכאים להקלות בארנונה מבבאר שבע.
ערבים מופלים בצורה כמעט מובנית במדינת ישראל. החל מהקצאת קרקעות, וכלה במתן תקציבים. אתה מרבה לכתוב כאן על הכסף שניתן לרע"מ בממשלה הקודמת. רובו הגדול בה לצמצמם במעט פערים שנוצרו במודע ובכוונה במשך שנים. אין ספור מנגנונים בארץ בנויים כך שהם יפלו לרעה ערבים.
מעבר לזה, ערבים גם אם הם רוצים לא פעם לא יכולים להתגייס. (למדתי זאת על בשרי, היה איזה סטאז'ר ערבי שלמד בחול שאמר לי שהוא חולם להתגייס, אמרתי לו שזה לא בעיה ואני אעזור לו, השקעתי מאמץ וכשלתי, כך גיליתי שלמעט משפחות מסוימות הצבא לא רוצה לגייס ערבים)
במאמר מוסגר בתחילת שנות ה 50 היתה קריאה לערבים להתגייס. (זה נעשה בתליית מודעות בכפרים) הסיבה שזה הפסיק מייד היתה בגלל שהיתה הענות גדולה מדי.

ד. אם הציונות הדתית תחליף את החרדים, שירותי הדת יהיו לשביעות רצון הרוב הגדול של אזרחי ישראל הלא חרדים.
צוהר הוא לחלוטין לא פיאסקו, להפך, מקום שנמצא תחת השגחת צהר, האוכל כשר, הבעיה היא שהם הפקיעו את המונפול מהרבנות ופגעו בהכנסות של הרבנות ונוהלה כנגדם מלחמה עיקשת.

מצטער, זה לא רק טרמינולוגיה, זאת מהות. אי אפשר להתעקש על חתיכה כמה שיותר גדולה מהעוגה, ולא לקחת חלק בעשייה בחברה שנלחמת על חייה.

ישן 20-03-2024, 19:22

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "ב. לא, זה לא פתרון הגיוני...."

א. מג"ב מורחב פיקוד עורף עצמאי ומשמר לאומי בהחלט יורידו מצה"ל משימות משמעותיות ביותר כולל יו"ש אבטחת יישובים איוש מחסומים וכו' ויאפשרו לצבא להתמקד במשימתו המרכזית ניהול לחימה עצימה. ברורו שהפניית החרדים לשם תועיל לבעיית כח האדם.

ב. יש הרבה חרדים שמשלמים מס הכנסה משמעותי למדיי. יש לקחת בחשבון מסים עקיפים מכס דלק מע"מ מס שבח מס רכישה וכו'. [על פי נתוני מס הכנסה הוא בסדר גודל של 22% בלבד מהמיסוי. כ25% מהגברים בגיל העבודה לומדים. לפיכך ההשפעה בפועל כ6% מפוטנציאל הגביה החרדי וכ0.7% מהכללי. מנגד החרדים מגדלים דור עתיד משמעותי שיש לו ערך כלכלי בפני עצמו. ההכשרה החרדית שחיונית לצורך איוש שורה של משרות תורניות עולה אחוזון בודד לעומת הכשרות מקבילות. ואם בכך אנו עוסקים כמה עולה לנו הפשיעה והכלכלה השחורה במגזר הערבי - ללא יחס!).

ג. החינוך החרדי מקבל פחות. לפי פירסומים כ60% בלבד פר תלמיד.

ד. צוהר פיאסקו - יוכיחו שורת הרבנים שעזבו אותם (הבולט שבהם הוא הרב מיכה הלוי).

אימצו שורה של פסיקות מקלות שרוב שומרי הכשרות לא מקלים בחלקם מופרכים לחלוטין

- לא חוששים לבישול בשבת במסעדה (הנושא אם נחשב שהתבשל עבור כל מאן דבעי).

- לא חוששים לבליעה בכלי נירוסטה אם הפירסומים שראיתי נכונים. - מסייג!
- נותנים הכשר לעסקים מחללי שבת. מקלים בבליעות בהקשר זה. כמו כן בלתי אפשרי לפקח. נאמנות בהקשר זה מופרכת הלכתית ומציאותית (גם אם הם ישרים - הם פשוט לא מבינים ובודאי חסרי כל אכפתיות).

ולסיכום: לפני שאתה צורך כשרות בצהר תטפל בסרטן באמצעות הומפאתיה.
ישן 21-03-2024, 08:23
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "א. מג"ב מורחב פיקוד עורף..."

א.אני לא בטוח שאתה מבין את מה שאתה כותב.
אז יהיו מחסומים באיו"ש שיוחזקו על ידי חרדים, הם יצטרכו לקבל פקודות ממשהו, איפה להציב אותם, את מי להעביר ואת מי לא להעביר. הם יצטרכו לשתף פעולה עם השב"כ, עם מפקד החטמ"ר, לקבל התראות מודיעיניות לשתף פעולה עם כוחות שפושטים לתוך הישוב הערבי הסמוך.
הם יהיו בפיקוד העורף, משהו יצטרך לאמן אותם, כשיהיה בניין שיקרוס על לוחמים בתוך עזה הם יצטרכו להכנס ולחלץ את החיילים משם (חלק מהמשימות של פיקוד העורף) במלחמה הם יצטרכו לקבל הוראות ומשימות מאלוף פיקוד העורף.

ושיהיה ברור, הצבא מוכן לייצר דברים כאלו, את נצח יהודה שלחו למשימות שהן רחוקות מכמה שיותר כוחות. אפשר לייצר כוח לוחם חרדי שיהיה אחראי על גבול ירדן, על גבול מצריים, אזורים מבודדים שדורשים כוחות חמושים, הצבא ייקח את זה בשמחה. ההתגמשות שהמערכת בצעה בעבר כבר הוכיחה שהיא מוכנה להתאמץ כדי לשלב חרדים.
עכשיו נשאר החלק הזה של האינטגרטי שבו עומד הרב ואומר שראובן ושמעון אולי הם יהודים יקרים אבל למדנים גדולים הם לא ולהיות פעיל בבחירות המונציפאליות זה לא תורתו אומנותו.

ב. המתמטיקה החרדית הזאת תמיד מפתיעה אותי מחדש. 100% כסף שפלוני קיבל מקצבה שהתקבלה מכספי מיסים ובוצעו בעזרתם רכישות במכולת ומהרכישה נלקחו 20% מס. עדיין הקטין את הקפיטל הכללי ב 80%. אז לא מיסים עקיפים לא מחזקים את האוצר אם מקורו של הכסף הוא מהאוצר.

ג. אם הציבור החרדי בוחר שלא להיות חלק מהעשייה בחברה הישראלית אז שיוותר לחלוטין על הכל. שיסתדר לבד. בעיירה היהודית בליטא אף אחד לא חשב שהפריץ צריך לממן את אלו שהקהילה החליטה שילמדו תורה. אם אנחנו הפריץ אז תצפו מאיתנו והצבא שלנו הוא הצבא של הצאר, אז למה שתקבלו יותר ממה שקיבל היהודי בשטייטל?

ד. לא מספיק מכיר את הפרטים, אבל אני די בטוח שהציונות הדתית תוכל למלא את הרוב המוחלט של התפקידים. ככלל צריך להפריט את מערך הכשרות, אחד יאכל רק כשרות של 'העדה החרדית' ואחר יסתפק בהבטחת בעל העסק שהוא מקפיד. הסטנדרט לפיו כל ארגון עובד צריך להיות מפורסם.

(ותופתע אבל זאת גם דעתי על שירותי בריאות)

ישן 20-03-2024, 15:07
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "ארגון מיסיונרי שתכליתו ''ללמוד על ישוע'' יערוך בעוד שעה 'על האש' ללוחמי חטיבת כרמלי"

כותב טוויטר טיפש, וטיפש מי שלא מבין.

זה בערך כמו להגיד שעל האש שארגנו חב"ד זה אירוע של הדתה.

באופן שעלול להפתיע מגזר שמוטרד רק מחוק הרבנים ומג'ובים. הדאגה בארץ מהמצב היא חוצת מגזרים, אז גם יהודים משיחיים או כתות מוזרות אחרות רוצות לתרום את חלקם. והם עושים על האש.

במילואים שלי, בזמן שלא הייתי בתוך הרצועה, חיינו מעל-האש שעשו אנשים שונים. החל מתהארגנויות פרטיות (כמה משפחות שאספו כסף בשכונה ובאו 'להרים' לגולני) וכלה בארגונים מסודרים שהרגישו צורך לתרום את חלקם.
כפי שקראת מי שלא נוח לו להגיע, מוזמן לבוא ולקחת את האוכל, אין כאן שום אירוע מסיונרי.

ומשעשע, מה ירגישו החיילים שיורד עליהם מהשמיים גשם וכטבמים שחרדים שיושבים בנוח בבתיהם החליטו לדפוק להם את ארוחת הערב.

בבקשה, תתעוררו כבר!

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 20-03-2024 בשעה 15:09.
ישן 20-03-2024, 20:19

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "כותב טוויטר טיפש, וטיפש מי..."

(לגבי הכתבה ברור שאתה צודק, אך 90% מהכתבות החברתיות הן כאלה: החל מתקרית מינורית של קרובי חטופים מול מאבטח כזה או אחר, אירוע מטופש באוטובוס 'נפרד', אמירה מטופשת של פעיל מחאה או עיוות מטרותיה של תפילת יוה"כ בתל אביב - הבעיה היא שלכל הנ"ל יש אימפקט...).

לגבי הסיום מדגיש בזאת -

• את דאגתי הכנה לעם ישראל בארץ. אני רואה אתך עין בעין את הצורך במיצוי משאבי הגיוס. ואכן מי שאינו יושב ולומד צריך להתגייס למסגרת מתאימה.
  • כאמור הוחלט על הקמתם של גופים ביטחוניים משלימים שזקוקים לכח אדם איכותי ושיורידו את הנטל מצה"ל ויכולים להוות פיתרון לגיוס חרדים .
  • את חשיבות לימוד התורה ואת אמונתי המלאה כי אם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר (כולנו חווינו זאת!).
  • יש לייצר את המסגרות והבנה עם ההנהגה החרדית והמתגייסים הפוטנציאליים אכן יגיעו - אין לי ספק בכך. החרדים לא מנותקים ויש רבים שמבינים את הצורך.
אני אעלה את השאלה ההפוכה האם אינך רואה שקיומנו בארץ אינו טבעי. (מנהל את הדיון מתוך נקודת מוצא אמונית - כאשר השאלה העומדת על הפרק היא כיצד צריך האדם המאמין להתנהל אל מול צרכי הביטחון).
  • האם יש הסבר לכשל הקולוסאלי בשמחת תורה - אין! ולעולם לא יהיה הסבר מלא ומספק - טחו עיניהם מראות לבם מהשכל!
  • מתו 30 אלף איש בעזה. שומו שמים והאזיני ארץ... כמה מתו בסוריה 500 אלף עד מיליון! כמה בעיראק, כמה בתימן בסודן בנגורנו קרבך. את מי זה עניין?! מה קרה כאן שכולם! התעוררו כולל הסינים והרוסים...
  • כיצד ייתכן שכל העולם כולו נגדנו. הזוועות התחוללו אך לפני חמשה חודשים, התפרסם בכל העולם כולל תיעודים זוועתיים שלא ניתן להכחישם. מנין השינאה הזאת מנין הביקורת והדרישה הצבועה וחסרת הפרופורציה הזאת דוקא מאתנו. [מנין האיפה והאיפה שנוהגים בנו].
  • כיצד תמיד נמצא הספונסר שעוזר לנו. עוצמתו של הצבא ללא פרופורציה למשאבי המדינה מבחינת אוכלוסייה כלכלה שטח ומשאבים טבעיים. האם אתה יכול להצביע על מדינה מקבילה שיש לה נתונים דומים לשלנו ועם עוצמה צבאית דומה. [גם את הטכנולוגייה שלנו אין לנו משאבים לייצר בכמות הנדרשת ואנו נשענים לגמרי על כושר הייצור האמריקאי].
  • נוצר ניגוד אינטרסים ביננו לארה"ב לפחות בהתאם לתפיסת העולם הדמוקרטית. ברור שלא הרחמים עומדים בראש מעייניהם אלא הצורך והאינטרס לייצב את המזרח התיכון לקראת עימות אפשרי באירופה ובמזרח הרחוק. אנחנו פיון בלוח השחמט שלהם. על מי בדיוק אתה נשען...
אכן אנחנו זקוקים לסייעתא דשמיא ותלויים בהקשר זה בלימוד תורה.
(איפה היו אלוקים והתורה בשואה - אשאל את השאלה עבורך - אכן מחייב דיון נפרד והפנמה של מידת הדין שרחוקה מאוד מברירת המחדל של תפיסת העולם האנושית).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 20-03-2024 בשעה 20:21.
ישן 21-03-2024, 08:30
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "(לגבי הכתבה ברור שאתה צודק,..."

אתה נכנס לנושא האמוני.

יש לי כמו ללא מעט המון מחשבות בנושא.
מניח שכמו לא מעט מאיתנו אנחנו מרגישים שסיפורי החורבן ממש נמצאים כאן לפתחנו.
אם יש לי חשש לגבי הציונות הדתית זה שבאופן מדאיג קורים להם בני עקיבא, ומרד בר-כוכבא הביא עלינו כנראה את האסון הגדול של גלות בית שני. גבורה לא היתה חסרה אצל תלמידי רבי עקיבא, המצביא שלהם היה כנראה מוצלח והכשלון היה קולוסאלי.
אני גם זוכר שבתקופת חורבן בית שני היה יותר לימוד תורה בישראל כנראה מבכל תקופה אחרת חוץ מבימנו. חכמי המשנה הסתובבו ברחובות הפכו את התורה שבעל פה להתחלה של ארון הספרים היהודי ונטבחו בצורה אכזרית.
וחכמי בבל, ראו איך הלאומנות והלעומתיות הנחיתו עלינו חורבן שנמשך 2000 שנים.

שלא כמוך אין לי שום תשובות. אבל בטח שלא הייתי מרגיש בנוח כמוך להגיד שהדבר היחיד שמציל אותנו הם לומדי התורה החרדים. בעיקר בגלל שכבר הוכח יותר מפעם שלא הכל תלוי בנפח הלימוד. תשאל תלמידי העיירות הלא קיימות בפולין ובליטא. תלמידים של ענקי תורה שנשרפו ונחנקו חיים.

אני בהחלט חושש שהשביעי לאוקטובר לא היה החלק הכי קשה שעמדנו בפניו עד כה.
ואני לא רואה שום שינוי מהותי בעם ישראל כחלק ממנו. כולנו מתבצרים בצדקתנו.

ישן 21-03-2024, 11:18

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אתה נכנס לנושא האמוני. יש..."

ברור שאי אפשר לנתק את הדיון אודות חשיבות לימוד התורה מהנושא האמוני - אתייחס בקצרה:שאלותיך כולן נכונות מאוד. מחייבות דיון מעמיק וממצה. אציין מספר נקודות עקרוניות אף שאין בהן כלל בכדי למצות.

• מידת הדין נתכללה (מלשון וכל בשליש עפר הארץ) בשלישו של הבורא, עומקה מי ישורנו, והיא לא נמסרה להבנתנו. (ג' צידוקי הדין - והאחרון צדקתך כההרי אל ומשפטיך תהום רבה וכו').
  • גם אדם שומר תורה ומצוות אינו מפנים את משמעותן של העברות על אחת כמה וכמה מי שלא. האם הנך מפנים כי מעשה עבירה מחייב חורבן וכליה.
  • אמונתנו כוללת את הישארות הנפש. ולאור האמור אנו חווים מעט מאוד מההוויה האנושית - הכיצד תוכל לשפוט דבר בטרם ראית את כל המכלול.
  • חכמים עמדו על שאלותיך בנוגע לחורבן וציינו את העבירות בגינן נחרבו המקדשות - האם מצבנו יותר טוב?! כן ולא!
  • בכל פורענות משמעותית כמו השואה החורבנות וכו' נסגרים חשבונות עולם שהם מעבר לתפישתנו (איננו ידועים מה נלקח בחשבון, איננו יודעים את המשמעויות, ואיננו מסוגלים לחשב את הדקויות הנלוות - בכלל זה המשקל האלוקי לכל מעשה דיבור ומחשבה, כמו גם ההשפעות ההדיות של המעשים על בני הדור ועל הדורות הקודמים - הם קיימים - או הבאים אחריהם) אכן קבלת הדין מחייבת הרבה מאוד ענווה והכרה במגבלה האנושית.
לסיכום חסרים לנו רוב הנתונים היכולות והתובנות בכדי "לשפוט את ההיסטוריה" או לנסות לדון בהנהגה האלוקית. בימים אלו אנו חוגגים את פורים - היום תענית אסתר. מקובלנו כי מרדכי היהודי הציל את עם ישראל מגזירות הכליה שנגזרה בזכות לימוד התורה של תינוקות של בית רבן. עלינו לעשות את המוטל מצד אחד להשתדל אך מנגד לדבוק בתורה ובתפילה ולהבין שאם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר.
העולם מתאחד נגדנו באופן חריג ביותר (בדיוק כמו שהתאחד באופן חריג כשאישר את הקמת המדינה). ניסינו כאן הכל. פתרונות מדיניים שכיום ברור לכל בר דעת שהם מובלים אל פי פחת - ע"ע נובה. אין לנו גם פיתרון צבאי - כושר הייצור שלנו לא יאפשר לנו לנהל מלחמה תחת אמברגו נשק.

לאורך קיומה של המדינה אנו מחליפים משענת קנה רצוץ במשענת קנה רצוץ (נעים כמו מטולטלת בין שלום בלהות לבין כוחי ועוצם ידי מלא רהב והזיה). הגיע הזמן לקרוא לה'.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 21-03-2024 בשעה 11:21.
ישן 21-03-2024, 13:02
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "ברור שאי אפשר לנתק את הדיון..."

אולי רק לשורה האחרונה שלך.

ציטוט:
לאורך קיומה של המדינה אנו מחליפים משענת קנה רצוץ במשענת קנה רצוץ (נעים כמו מטולטלת בין שלום בלהות לבין כוחי ועוצם ידי מלא רהב והזיה). הגיע הזמן לקרוא ל ה'

העובדה שאתה מתעלם ממנה.
האסון הזה הגיע בדיוק בזמן שלימוד התורה והיהדות הם בשיא שלא היה כמוהו מאז הקמת המדינה.

לא רק במבנה הממשלה אלא בתפיסת הציבור.
כמויות החיילים שלא באים מבית דתי שהולכים באופן קבוע עם ציצית הדהימה אותי במלחמה.
זה כמעט פריט אופנתי.
הערוצים ברשת של יהדות וחזרה בתשובה הם עמוק במיינסטרים ונצפים בכמויות גדולות.
ההיסטריה בשנים האחרונות של כותבי הארץ אינה מנותקת מהמציאות.
החילוניות הציונית הקלאסית נהפכת להיות מיעוט לא רלוונטי.
נשאר השמאל האנטי-ציוני המתבולל, מיעוט חילוני ציוני באזור המפלגה של יאיר לפיד
והחל מבוחרי בני גנץ וימינה אתה תמצא אנשים עם חיבור כזה או אחר למסורת ישראל.

כפי שכתבת לבד, הרוב הגדול של אזרחי ישראל צורכים שירותי דת אורתודוכסיים.
על כמות האנשים שמעדיפים לאכול כשר יעידו כמות המסעדות הכשרות בתל אביב ובאילת. (שתי ערים שבעבר זה היה מצרך נדיר) ולימוד תורה כמו שיש במדינת ישראל היום היה בעבר בתקופת המשנה, לפני חורבן בית שני.

איך שהוא לימוד תורה ושמירת מצוות בצורה המוכרת הם לא הבעיה שלנו, more of the same

ואם את פורים הזכרת, אז התשובות שלך היום מתאימות לכאלו שביד' אדר המקומי היו מעדיפים לשבת בבית בשושן ולא לצאת ולאחוז בנשק ולעמוד על נפשם.

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 21-03-2024 בשעה 13:07.
ישן 21-03-2024, 15:43

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אולי רק לשורה האחרונה..."

אכן יש בעם ישראל את אלו שמשלבים תורה ומצוות וקיום מציאותי באופן מרשים ואינני מוריד מערכם. מנגד יש כמובן גם צד שני של ירידה רוחנית... אך מודגש שנית כי אינני מתיימר לשבת על הפנקס של הקב"ה ולהבין את נימוקיו.

אך מה שכן ברור לי - בגלל שהתורה מעידה על כך ולא בגלל "חשבון עו"ש אלוקי" כזה או אחר:

א. שיסוד קיומו של עם ישראל תלוי בקיום התורה והדבקות בה'.
ב. יש לקיים את ציוויי התורה ובכלל זה לימוד התורה - יש לנו 3000 שנות היסטוריה מחייבות בהקשר זה.
ג. באופן כללי התורה מעידה במספר מקומות שקיום המצוות מביא לתועלת קיום ושכר והעבירות את ההיפך. [מדוע לעתים צדיק ורע לו רשע וטוב לו, ומדוע מתי איך ולמה מתבצעת הגביה הנוגעת לעבירות - את זאת אין בידי בשר ודם לדעת. ואינני מתיימר... אני יכול אך להבין ולקבל שהדין נעשה. מציין כי ספר איוב עוסק בנושאים אלו . הפרשנים השונים עסקו בכך רבות - אך מיהו שיתיימר להגיד שבירר ומיצה].
ד. שאנו נמצאים במצוקה השתדלותנו הגשמית באה לידי מיצוי ושאנו צריכים סיוע אלוקי שהוא הרבה מעבר ליכולת הטבעית שלנו.

לאור האמור ובמצב הנתון נגזרות שתי מסקנות:
1. שעלינו לנהוג באופן בלתי מותנה כציווי התורה ולאפשר ללמודי התורה פטור משירות.
2. שאם יש לנו סיכוי להינצל אל מול האיומים העומדים לפתחנו זהו באמצעות סיוע אלוקי. תורה תשובה צדקה וחסד ומעשים טובים הם מתכון מצוין לזכות בסיוע אלוקי זה. (האם נזכה מדוע בדורות קודמים לא זכו מדוע נגזר דינם באופן שנגזר - כאמור קטונתי!).

ובשאר לפורים ובכן אילולי הנס שחוללו אסתר ומרדכי לא היה עוזר וגם כמעט ולא היה שייך להילחם.... אני קורא את כל הצהרות הרהב של ניכנס לרפיח גם מול כל העולם וכו' - תתאפסו! אם נגזים יפעלו נגדנו - כולם!!

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 21-03-2024 בשעה 15:50.
ישן 22-03-2024, 11:07
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "עוד שתי נקודות צדדיות: א...."

א. הערוץ היחיד שאני צורך זה את השיעור בדף היומי של הרב חיים שמרלר. וגם בזה אני לא מתמיד כמו שהייתי רוצה.

ב. חילוניות קלאסית או יותר נכון שמאל ציוני קלאסי זה בעצם ממשיכי דרכם של מפא"י, החיבור של בן גוריון לתנ"ך היה מיומו הראשון ועד יומו האחרון. למרות העדר שמירת המצוות, הקשר לארץ ישראל נבע מהזכות ההיסטורית ונשען על 3000 שנות היסטוריה יהודית. לבן גוריון היה קל לוותר לחזון איש על גיוס החרדים, לא בגלל לחצים קואליציוניים כי לימוד התורה לא היה זר לו.
כשמוטה גור קרא בהתרגשות 'הר הבית בידנו' הוא לא התחיל לשמור שבת, לא התחיל לאכול כשר אבל בקול שלו היו 2000 שנות כמיהה וגעגוע.

לצערי הרב, החלק הזה של הישראליות, זה ששורשיו נטועים בהיסטוריה הישראלית והיהודית, והיחס שלו ליהדות נובע מהעבר שלו, החלק הזה שהביא לנו את הקמת המדינה ואת הנצחונות הגדולים הולך ונעלם.

ישן 22-03-2024, 10:21

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אולי רק לשורה האחרונה..."

מציין שדבירתי עם כמה ממכרי בעקבות עלייתו של הנושא לדיון ציבורי. להערכתם אם תהיה מסגרת ראויה שתקבל תמיכה רבנית שקטה. תהיה לשם נהירה של כאלו שאינם מתאימים ללמוד.

אני מציע את המתווה המעשי הבא.

• הקמת משמר לאומי / פיקוד עורף / מג"ב מורחב - גופים שעומדים לקום בכל מקרה בכפוף להחלטת הממשלה.
  • מערך פיקוד בלתי כפוף למטכ"ל מבחינה מנהלית כולל משפטית וכח אדם. אני לא מאמין ביכולת לייצר את התנאים הנדרשים במסגרת הצבא מהרבה סיבות שאת חלקן ציינתי.[אחרי הטבח פנו חרדים רבים למינהל הגיוס. רובם חזרו בהם - מדוע?!]
  • במסגרות הנ"ל יחידות חרדיות ייעודיות שיתאפשר בהם ניהול אורח חיים חרדי מלא, לצד שירות ביטחוני.
  • רבנות היחידה תאויש על ידי חרדים.
  • היחידה תשלב פעילות תורנית. (שיעורי תורה במקום ערבי שירה).
  • הייתי מציע במישור החוקי לחוקק חוק ביניים כפיילוט מבלי לציין מכסות ויעדים.
אני מוסיף שלפני כעשור לפחות ניהלתי כאן בפורום דיון ממושך אודות השילוב הכלכלי של הציבור החרדי צפיתי את כניסתם של בני המגזר לכל תחומי החיים. כיום תחומי הייטק שלמים נשענים על עובדות חרדיות- עשרות אלפים! תחומים כמו ראיית חשבון עריכת דין וכמובן הייטק מאוישים רבות על ידי גברים חרדים. ויש גם רופאים חרדים (לא עולים אלא חרדים מבית שעברו את המסלול - פגשתי בעצמי באחד מבתי החולים עת ליוויתי בן משפחה למיון).

הנ"ל נכון גם לגבי הביטחון: ברור שאפשר לשלב את הציבור החרדי במאמץ הביטחוני הלאומי - יוכיחו כל אירגוני ההצלה והסיוע למיניהם! צריך רק לרצות לעשות את זה נכון! (אם ייעשה בעוד עשור תראה מג"דים חרדים - במשמר הלאומי או פיקוד העורף כמובן..).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 22-03-2024 בשעה 10:37.
ישן 22-03-2024, 11:01
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "מציין שדבירתי עם כמה ממכרי..."

אני משוכנע שמכריך צודקים ואף ממעיטים.

אין עוד ציבור שהפער בין מנהיגיו ועסקניו לבין הציבור עצמו גדול יותר מהציבור החרדי.
הפער בין הרצון להיות מעורב ולתרום מצד הציבור, לבין הפחד של ההנהגה מאובדן השליטה על הקהילה הוא מאפיין בולט.

בציבור החסידי בו האדמו"ר, משפחתו וסביבתו נתרמים חומרית מהמבנה הקהילתי זה עוד יותר משמעותי.

הבחורים החרדים שיצאו עוד שבועיים לחופש, וילכו לטייל במדבר יהודה. או אלו שמתחמקים מסדר ערב ומסדר בוקר כי הם מעדיפים להיות ב'איחוד', ממש ישמחו אם משהו ייתן להם הכשרה, משימה וציוד מתאימים ויאפשר להם להתגייס.
סביר להניח שאלו שלא מוצאים את מקומם בן דפי הגמרא הגיוס גם יסלול דרך לחיים טובים ושלמים יותר. (בלי צורך להפסיק לשמור תורה ומצוות)
אבל העצמאות שהם יצרו לעצמם תגרום להם להטיל ספק במבנה ההיררכי. וכשהעסקן הקהילתי ינסה להפעיל עליהם לחץ דרך השליטה שלו במערכת החינוך או בגמ"ח הם ימצאו פתרון אחר.

הדרך למנוע מהם את ההתייגסות היא ע"י יצירת מצב שברגע שהם מתגייסים הם לעולם ייחשבו סוג ב' לעיתים הם גם יגרמו לפגיעה במשפחתם. (לך תמצא שידוך הגון לבת שאח שלה ר"ל הלך להגן על החיים של המשפחה שלו בצבא)

ההצעות שלך לפיתרון מטרתם העיקרית היא למשוך זמן.
אין היגיון ובעיקר אין הצדקה למהלך שאתה מציע והוא גם לא ממש ישים. (מטרתו העיקרית היא להגיד הנה אנחנו מוכנים)
הצבא הוכיח כבר שנים שהוא מסוגל לשנות לגמרי את התנהלותו כדי ולאפשר שילוב.
במקום לבקש להקים מערך שונה, ההנהגה החרדית צריכה להגדיר את הצרכים שלה. כשרות, צניעות, הקפדה על ההלכה, הגדרות ברורות של פיקוח נפש, ההכשרה המתאימה לרב היחידה, אופי אירועי התרבות וגם השילוב הנכון וההפסקות הנדרשות לטובת לימוד תורני במהלך השירות (כמו ישיבות ההסדר).
תאמין לי שהפער התורני, אמוני והתמימות וההסתגרות שיש בין בחור בן 20 מבני ברק או אלעד שלא מוצא את עצמו בישיבה. לבין בחור שגדל בהתנחלות חרד"לית, למד בישיבה לצעירים (ישל"צ) או במוסד מקביל אחר. והלך אחרי זה ללמוד בישיבה מישיבות הקו הוא הרבה יותר לטובת הבחור שגדל בהתנחלות.
הצבא רוצה ומצליח למצוא לו מענה תורני בלי לקפח את החובה ואת הזכות שלו לשרת בצבא.
לרבנים שלו יש קו פתוח עם המפקדים הבכירים במטכ"ל. והשירות לא פוגע בו מבחינה רוחנית.

ישן 23-03-2024, 21:14

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אני משוכנע שמכריך צודקים ואף..."

לגבי הפתיח:

• כאמור ההנהגה בעיקר דואגת לציבור ובראש מעייניה הנושא הרוחני.
  • לגופה של הצעתי ובכן המתינו 76 שנה ויכולים להמתין עוד חצי שנה... אני גם סבור שהיא ישימה לחלוטין ודי ברור לי שזה גם מה שיקרה בפועל.
  • את דעתי לגבי גיוס לצבא ציינתי אך אוסיף נקודה: הצבא חולה וידרוש שיקום! ע"ע משבר ההערות הפיקודיות ואת פערי הגישה בין המטכ"ל לפיקוד הבינוני (מדרג רס"ן ועד לתת אלוף). האם אתה רוצה להוסיף לחגיגה גם את גיוס החרדים?! - אתגר גם בימים כתיקונם.
ככלל אני מעריך את המיינסטרים של הציבור הדתי לאומי שהוא ציבור יקר ביותר ומכיל שורה של אנשים מצוינים הנדרשים כולם! לעם ישראל בכלל זה תלמידי חכמים כמובן (אני מכיר תלמידי חכמים בעלי שיעור קומה שנמנים על ציבור זה). [יש לי ביקורת נוקבת כלפי גורמים רפורמיסטים כמו צהר ותורה או סטון אך זהו דיון בפני עצמו]. גם בציבור הד"ל מסלולים ללא גיוס בישבות השונות ועל כלל הלומדים נאמר אל תגעו במשיחי!

הדף היומי חשוב ביותר כמו גם תכנים תורניים נוספים. [מבלי לגרע ובמלוא ההערכה והעידוד, אציין עם זאת שאין זה תחליף לאלו שמעיינים לעומקם ורוחבם של הסוגיות בקיאים בנבכי הסוגיות ובצדדי ההלכה השונים, ולשם כך נדרשים חיים שלמים].

לבן גוריון ובני דורו היה אבא או סבא חרדי הם למדו ברובם בחיידר (פרס, לוי אשכול ועוד רבים). ניניהם שהם הצעירים כיום במדינה ללא זכר מהנ"ל וברור שזה נעלם ואין לכך קיום.

לגבי המגילה - המדרש מציין כי התורה לא פסקה לרגע ושבזכותה ניצלו. בעיקר מצוינים בהקשר זה תינוקות של בית רבן. ומסופר שכאשר המן הגיע להרכיב את מרדכי על הסוס מצאו שהוא לומד עם תינוקות של בית רבן במסגרת צום שלושת הימים.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-03-2024 בשעה 21:17.
ישן 23-03-2024, 21:28

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "לגבי הפתיח: [list] [*]כאמור..."

אם אתה רוצה להאניש (מלשון אנוש) את סיפור המגילה להלן התייחסותי:

החידוש הגדול במגילה הוא נקודת ההתייחסות: הפער בין סעודת אחשוראש לבין מעשה המגילה בכלל זה עלייתו לגדולה של המן וגזיורתיו הוא כ-9 שנים ואין כל קשר ישיר בין השנים.

לבני הדור היה בהחלט נדמה שסוף סוף הם תופסים מקום של כבוד באימפריה יישוב יהודי בירושלים שותפות גורל וגם השתתפות ומעמד בענייני המלוכה שכללו השתתפות בסעודת המלך ובשאר ענייני המלוכה. מרדכי ישב בשער המלך כמנהיג יהודי שווה ערך. (שער העיר משמעותו מועצת העיר ושופטיה -באותם ימים לא נהגה הפרדת רשויות - ע"ע ולוט שישב בשער סדום). בין מרדכי לבין המן נתגלע סכסוך שיכל להתפרש כסכסוך פוליטי, ובהקשר זה סירובו של מרדכי לקבל את מרותו של המן כהתגרות מיותרת שסיכנה את מעמדו של עם ישראל, הישגיו, ואף את קיומו בכל רחבי האימפריה.

משכך היה יותר ממקום לתרעומת והאשמה כלפי מרדכי. וללא ספק היו מי שחשבו כך. בתזמון מושלם אסתר נלקחה לבית המלך (בעל כרחה ולא כסירסור כפי שאתה מתאר - אף לא היה בכך כל הגיון - ודאי היה שם סינון משמעותי ביותר מי שכבר נכנסה מצאה עצמו בהרמון גועלי שבו אין לאשה כל מעמד וזכויות וסיכוייה לזכות בהכרה מטעמו של המלך היו אפסיים. גם כמלכה היא חוששת לחייה ומציינת כי תהיה תלויה ביחסו של המלך האכזר וההפכפך באותה שניה בו תופיע בחצרו. באופן כללי גורלה של אשה בהרמון היה עלוב ואכזר במקרים רבים - אלמנה חיה מבודדת מהעולם ששבויה במערכת תככים ותיסכול אינסופיים).

מי שעוקב אחרי שרשרת האירועים המתוזמנים באופן מופלא החל מהפרנויה של אחשוראש, המשך בבגתן ותרש שדיברו דוקא באוזני מרדכי, מציאת החן הניסית לחלוטין של אסתר המלכה בעיני המלך. ולאחר מכן נידודי השינה של המלך איזכור המרד של בגתן ותרש שאירע שנים קודם, הגעתו של המן באותו רגע לחצר המלך והמשימה המשפילה שניחתה עליו - כל אלו ועוד היו נדרשים לשם הנס.

גדול היה לא רק הנס בעצמו אלא גם ההוכחה הניצחת של מרדכי כי הגזירה לא הייתה בעטיו ואילו דוקא נס ההצלה הוא שתרחש על ידו ועל ידי אסתר באופן כה מופלא. כתיבת הספרים והנצחת הפרשנות לאירועים מנקודת מבט זאת ולא האלטרנטיבית היא נקודה לא פחות מרכזית בפורים. ה"ניצחון" האלמותי על אלה שמתעקשים להתייחס למציאות אותה אנו חווים אך ורק בעיני בשר.

ולא היא - שום דבר בהנהגתו של עם ישראל אינו טבעי לא אז ולא בימים אלה! זהו המסר המרכזי של פורים.

גם היום כשכל העולם נגדנו עלינו לדבוק בקב"ה ומי שענה למדרכי ואסתר בשושן הבירה הוא יעננו אין לנו כל דרך אחרת!
הצביעות האיומה של העולם מוכיחה לנו שכמה שנשתתף בסעודותיהם - ברגע האמת הם ימכרו אותנו שוב ושוב בעד עשרת אלפים ככר כסף! בליווי צביעות וטהרנות בסגנון גוטרש! אין להם ספק למה חמאס מסוגל הם מבינים היטב את המשמעות של אי המקלט ברפיח ובהמשך חזרתו לעזה - עשרת אלפי ככרות הכסף חשובים בעיניהם יותר!

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-03-2024 בשעה 21:42.
ישן 24-03-2024, 12:08
מנהל פורום סטודנטים

מחשבות מהדיון איתך.

הפער בנושא הגיוס בין הציבור החרדי לציבור הישראלי הוא בלתי ניתן לגישור.
חברי הכנסת של ש"ס אמרו זאת ביושרה אופיינית. אנחנו לעולם לא נצליח להבין.
גם אנשים הרואים בלימוד תורה ערך גדול, ומאמינים בחשיבות של שמירת המצוות מתקשים מאוד לקבל את ההחלטה החרדית וההתנהלות בפועל. ומתקשים להאמין שכל מה שעומד מאחוריה זה רק דאגה ללימוד תורה. (ולא הרצון למשל לשמר את השליטה על הקהילה והשתמטות הנובעת ממניעים אישיים)

באם באמת לא מדובר ביצר הרע, הציבור וההנהגה החרדים צריכים לראות מה הם כן מוכנים ויכולים לעשות בטווח הזמן הקרוב.
לדרוש שהמדינה תקים מערכת שלמה יחודית בתקופת זמן קצרה, כשהמטרה היא כרגע לצמצם הוצאות מיותרות ולא להגדיל אותן היא לחלוטין לא סבירה.
יועילו אלו מבין המנהיגים שלא רואים בנו רק עבדים שלהם ושמתוך תחושת אחריות יגידו מה הם כן מוכנים לעשות.

אני מאמין שהצהרה ומהלך חרדי, שלאור המצב ולאור חוסר היכולת של הציבור החרדי לקחת חלק במאמץ הבטחוני הנהגת הציבור והציבור מוותרים על הרוב המוחלט של הכספים המגיעים מהמדינה. תתקבל בהערכה ותחשב תרומה אמיתית והגונה בקרב אלו שאינם סובלים משנאת חרדים באשר הם. (הרוב הגדול של הציבור הישראלי) אחרת, הקרע שמתהווה יהיה גדול מנשוא.

ישן 24-03-2024, 18:07

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "מחשבות מהדיון איתך. הפער..."

בסופו של דבר אפשר למצוא גשר בצעדים הדרגתיים (בדיוק כמו בנוגע לשילוב חרדים בשוק העבודה) וזה באמת לא משנה אם במסגרת הצעתי או במסגרת המנגנון של הצבא [זה שאני סקפטי לא שולל פיתרון מכל וכל].אך היות שהנושא הפך לכלי ניגוח פוליטי ומכשיר להפלת ממשלת נתניהו בניצוחם של גלנט וגנץ, אני חושש מאוד שלא יימצא פיתרון. לפיכך: (לתרחיש הבא סיכוי של כ35% להתגשם לדעתי - אף שאקווה מאוד שלא יקרה).

• פנינו לבחירות תוך כדי אחד המשברים הגדולים בתולדותיה של מדינת ישראל. הבחירות יהיו בחירות בזק ובמהלכם תהיה הממשלה משותקת לחלוטין.
  • צופה הפסד מוחלט לביבי.
  • עלייתה של ממשלת "מרכז" שמאל שתחזיר את החטופים במחיר כבד, תסיים את המלחמה בהסדר ביטחוני בנוסח 1701 ותאפשר לחמאס להשתקם.
  • הצבא יהפוך לאולטרא שמאלני בחסות מינויים חדשים לגמרי.
  • החרדים "יגוייסו" ורבים יעזבו את הארץ - זה הרבה יותר קל ממה שנדמה.
  • גם הממשלה שתיבחר לא תחזיק לאורך זמן. הזעזוע הביטחוני והצבאי לצד שיקום מהיר של חמאס והידרדרות צפויה של הביטחון בדרום ובצפון לא ייתנו להם מנוחה. העם ידרוש תשובות ובהעדרן תתפרק גם ממשלה זאת.
לו הייתי מייעץ למפלגות החרדיות הייתי ממליץ להם לספוג אובדן תקציבים ולנהל מו"מ אך לא! לפרק על רקע זה את הממשלה. לו היה לגנץ וגלנט מעט חשיבה אסטרטגית מעבר הם לעולם לא היו יוצאים לדרך זאת אובדנית זאת. אך נראה שהפור נפל אצלם! כמה חבל!
ישן 28-03-2024, 15:40

האפשרויות על הפרק

א. עזיבה של כל המפלגות החרדיות ובחירות - בלתי סביר במיידי!

ב. יציאה של יהדות התרה מהקואליציה הישארותה של ש"ס.

ג. הקמת משמר לאומי עצמאי כפיתרון לגיוס חרדים - יש לסכם עם גלנט כמוצא של כבוד. בינתיים אינני רואה שזה קורה....

ביבי העדיף את גנץ על פני סער שאם היה נשאר היה הרבה יותר לויאלי מגנץ - אך ורק בשל אילוצים פוליטיים כמובן.

כרגע בהתאם למסתמן ניתן להתחיל את הספירה לאחור לבחירות... אכן ייתכן פיתרון זמני עם ש"ס וגנץ אך הוא יחזיק זמן קצר בלבד. צירופו של ליברמן אינו ממש אפשרי: ספק אם גנץ ואייזנקוט יסכימו לשבת עם ליברמן בקבינט ספק עוד יותר גדול אם ביבי יסכים, וברור שליברמן לא ייכנס ללא קבינט. כמו כן לא ניתן לסמוך עליו ויוכיחו הממשלות הקודמות שהוא הפיל.

נתניהו שמחשב 8 צעדים קדימה תימרן עצמו ביודעין למצב הנוכחי.

• נמנע מחקיקה מראש - לגבי החוקים הפרסונליים ראינו כיצד הפך עולמות.

• השאיר את מיארה על כנה- השקפת עולמו קרובה לשלה בהרבה לעומת זאת של גפני.

• העדיף לבגוד שוב בסער (אחרי שהיה בינהים דיל סגור שגרם לסער לפרוש מהמחנה) - גנץ ואייזנקוט אינם חייבים לו דבר והם אופוזיציה פנימית וחיצונית לכל דבר וענין (גנץ השטינקר - לא שכחנו).
  • ביבי לא באמת מתאמץ בנושא הגיוס יכל מזמן לנטרל את כולם ולעבוד על משמר לאומי - שגם אותו מסמס.. (קשיים?! הוא התגבר על דברים הרבה יותר משמעותיים).

ולסיכום נתניהו לא מוותר על מטרותיו (ייאמר לשבחו) והם הרבה יותר קרובים לאלו של מיארה פוגלמן ועמית מאשר לאלו של גפני וגולדקנופפפפפ....ף.
מה שמדהים הוא כיצד כולם נופלים שוב ושוב בפח היקוש הזה - רק בממשלה זאת: לוין ורוטמן, גנץ ואייזנקוט, סער, יהדות התורה , רוב שרי הליכוד שאותם הוא מתמרן לצרכיו כמו מריונטות. (לעומת זאת עם דרעי שוררת הבנה הם קרוצים בדיוק מאותו חומר - מתמרנים אחרים, דבקים במטרות על ומפעילים מניפולציות על ציבור בוחריהם הנבערים - הבצל תמיד בכיס על כל "צרה" שצריכה לבוא -)
ישן 28-03-2024, 18:57

בג"צ הקפיא תקציבי ישיבות שתלמידיהם חייבי גיוס

לכאורה מדובר בכל הישיבות הגדולות.

https://www.ynet.co.il/news/article/bjjicqxja

החרדים יצטרכו להחליט אם הם נשארים בממשלה או לא. להערכתי לא יפרשו עכשיו אלא אם מישהו ינקוט צעד לגיוס בפועל. אך הממשלה יכולה להתחיל ספירה לאחור. זה היה הדבר הכי חשוב לציבור החרדי - לא הכסף! אלא הסדרת המעמד. והעדר כל הסדרה וכל מתווה לא יאפשרו הישארות.

בקונסטלציה הנוכחית עם גנץ וגלנט בממשלה אין סיכוי! ביבי יכול לבוא בטענות רק לעצמו!
  • ויתר על סער עמו ניתן היה לעשות עסקים!
  • נתן מראש את הביטחון לגלנט שלא היה נאמן לו. ללא ספק ידע זאת.
  • הכניס את גנץ ואייזנקוט.
  • הותיר את מיארה על כנה.
  • סיכל את חוק הועדה לבחירת שופטים.
  • סירב לקדם הליכי חקיקה בתחילת הקדנציה של הממשלה כמו שהתחייב.
דוקא הפיתרון של המשמר הלאומי יכל להיות מצוין לכל הנוגעים בדבר וחבל מאוד שלא מקודם.

לי אישית ברור כי כל ניסיון לגיוס בכח יוביל לשסע אדיר וללא כל תוצאה רצויה למדינת ישראל או צה"ל. אקווה שגם גלנט והלוי מבינים זאת!

ישן 28-03-2024, 19:39

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "את החוצפה, הגסות והאלימות של..."

ביבי מנע את פיטוריה בעת הקמת הממשלה - לוין ממש רצה בכך.
לביבי היתה הזדמנות נאותה לחוקק חוק מוסכם בעת הקמת הממשלה היו את כל התנאים והיה אפשר למצוא פיתרון חכם לעניין [שילוב של יחידות צבאיות ייעודיות משמר לאומי ופיקוד עורף שהיה מותיר את כולם מרוצים. עם אשראי משפטי מסוים - יכל לערוך פיילוט לשנתיים וכו']. זה לא קרה כי הוא לא רצה בכך!

מיארה נמצאת בדיוק במשבצת שבה מיצב אותה נתניהו והיא פועלת כמיטב תפיסת עולמה בתנאים שהיא נמצאת בהם. אכן יש לה תפיסה מסוימת משפטית פוליטית וחברתית וברור שהיא פועלת על פיהם. היא גם רחוקה מרחק שנות אור מהתיחכום של קודמה בתפקיד וזה אכן בעוכריה - אבל אני סבור שהיא לא לעומתית ולא פועלת באופן לעומתי כפי שמיוחס לה.

אם לנתניהו היה חשוב להגיע לפיתרונות בשורה של נושאים הוא היה מוצא. כל הישיבות המרתוניות בענין הגיוס הן מן השפה ולחוץ - וכדי לדאוג לכך שלא יהיה פיתרון. ולסיכום: את הכאוס בכל התחומים (המדיני, הביטחוני, תכניות המלחמה, הדשדוש והעדר ההכרעה, הפוליטי והמשילותי) יצר אדם אחד - ביבי הוא הכתובת היחידה לאמור! (אם תתבונן היטב בתמונה הגדולה תגיע לאותה המסקנה. זה כאוס מתוכנן מחושב מאוד מסודר ומתומרן).
האמריקאים משתוללים מזעם משום שגם בהם הוא משתמש באותה הצורה - קשה להם למצוא מענה לכך בשל שורה של אילוצים פוליטיים ובינלאומיים - אך הם מתוסכלים עד כלות ויעשו הכל כדי להיפטר ממנו. (זה לא שהוא לא מבין - אך הוא פשוט לא יכול אחרת).

ביבי רואה את העולם כמשחק אסטרטגיה והימורים - אין כל הסבר אחר להתנהלותו ואין לי ספק שהוא צורך את המתח והאדרנלין המלווים + שכרון הניצחון כסם... ("סם ההימורים"!)

במידה ויש לך ספק באמור אציין מספר דוגמאות:
א. הקמת הממשלה - עקרונית כולם ידעו בערך למה הם מצפים, אפשר היה להקים ממשלה בשבועיים. בפועל ביבי שיגע את כולם וליהטט בהם, לקח לו חודשיים כמעט להקים אותה - עד הרגע האחרון כמובן - ואף אחד לא קיבל בדיוק מה שרצה ואת מה שבאמת התאים לו (למעט גלנט וגם שם דחפו לו את סמוטריצ' כעז).
ב. לשכתו לדורותיה תמיד מלווה בתככים פנימיים - הוא מיצר אותם מעניק סמכויות כפולות, מנחה באופן סותר מקרב ומרחק משחק עם אנשים וכו'.
ג. תמיד יבגוד ויתעללל בשותפיו תמיד יפר הבטחותיו ויתבונן בהנאה כיצד הם נלחמים כדי לקבל את שהובטח להם וכו'. האם יש אחד שיאמר שהוא התנהל מולו ביושר.
ד. תמיד יבגוד באלו עשו עמו דיל פוליטי האחרון הוא סער. גם גנץ יוצא גרוע אך יש לזכור שנתניהו עושה הכל כדי להביך אותו ולנטרל את מעמדו בממשלה ובקבינט.
ה. למרות ביקורתי העזה על מטה החטופים וההפגנות נתניהו נוהג בהם באופן מגעיל! לא מעדכן איש, משחק ברגשותיהם מנצל את מצוקתם לצריכיו ובקצרה ממש לא מתנהל מולם ביושרה המצופה.

לסיכום עם ביבי לא ניתן לעבוד ולא נכון להאשים רק את מיארה. ונניח שהיתה רוצה לייצג - מה בדיוק העמדה אותה היא אמורה לייצג?! האם אתה יכול להסביר את עמדת הממשלה האם יש תוכנית סדורה בעניין? לביבי הפיתרונים!
(אכן כולם אשמים חוץ מביבי. שיושב במרכז הרשת שטווה מלהטט בכולם ומחכך ידים בהנאה אל מול הפירפורים).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 28-03-2024 בשעה 20:09.
ישן 29-03-2024, 00:01
מנהל פורום סטודנטים

מה שעצוב בסיפור הזה שבעצם אין באמת ויכוח לגבי לומדי התורה.
הרוב הגדול בציבור הישראלי ייתן לאלו שתורתם אמונתם את הפטור משירות צבאי. (כפי שניתן למוזיקאים, ספורטאים ושאר אנשים מוכשרים, ובשונה מהמקצועות שמניתי לא יידרש מהם להוכיח כשרון כמו להוכיח דבקות.
העולם החרדי בסך הכל צריך להגיד שאלו שאין תורתם אומנותם מקומם בצבא, במסגרות מתאימות.
העולם החרדי ימצא את הדרך איך לצייד אותם בצידה טובה לדרך כך שיתמודדו עם הפיתויים הנגזרים מהמפגש עם העולם שבחוץ. ואלו מהם שיבחרו להפסיק להיות חרדיים, סיכוי טוב שבפועל כבר אינם חרדים אך לכל היותר מיישרים קו עם הכללים של הקהילה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:30

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר