לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-11-2004, 20:13
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
מאמר- חיל התותחנים

בהמשך לסקירה שלי על הגיוס לתותחנים, הנה מאמר על אופי השירות, ועל היחידות השונות בחיל:

חיל התותחנים הוא חיל מרכזי בחילות היבשה, אך הוא אינו חיל אשר מסתער על יעדים וכיפות.
היחידות הלוחמות מחולקות לשני סוגים- המסייע והמסתייע, חי"ר ושריון למשל הם חיל מסתייע זאת אומרת הם מסתערים וכוחות אחרים צריכים לעזור להם.
תותחנים נ"מ, והנדסה הם חילות מסייעים- הם עוזרים לחילות המסתערים כל אחד בתחומו. נ"מ שומרים על שמיים נקיים, הנדסה מכשירים דרכים, ופורצים דרכים ומכשולים, והתותחנים אחראים על ריכוך מקדים של היעדים על ידי המטרת כמויות אדירות של פגזים.
חיל התותחנים הוא החיל הכי מגוון בצה"ל מבחינת סוגי האמל"ח שהוא מפעיל ואני אפרט עליהם מייד.
זהו גם חיל שאפשר להתקדם בו מהר מאוד- אחרי 11 חודש בצבא לסיים קורס מפקדים, ואחרי שנה ו-8 להיות קצין.

מערכות הנשק שבחיל על קצה המזלג-

תומ"ת דוהר/דורס (תומ"ת= תותח מתנייע)

מדובר בשיפור ישראלי של תותח ה M-109 האמריקאי, דוהר ודורס הם שני דגמים ישראלים של התומ"ת, ישנו גם "רוכב" במילואים.
על השיפורים שהוכנסו אסור להרחיב אבל מה שמותר לכתוב במסגרת ביטחון שדה זה שבתומ"תים יש מערכות ניווט וכינון עצמאיות, מערכת חשמל משופרת, יכולת עבודה בסביבת אב"כ, מערכת כיבוי אש חדישה, תוספת ביכולת נשיאת הפגזים ועוד...
התומ"ת יורה תחמושת בקוטר 155 מ"מ, והפגזים שוקלים בסביבות 40+ ק"ג.
טווח הפגזים נע בין 19.8 ל 30 ק"מ- תלוי בסוג הפגז ובעוצמת חומר הנפץ ההודף אותו.
נזק- פגז נפיץ יכול להרוג כל דבר ברדיוס של 50 מ'.
סוגי תחמושת בשימוש צה"ל:
נפיץ, מצרר, עשן, תאורה, זרחן.

MLRS- "מנתץ"

משגר רקטות רב קני, גיבור מלחמת המפרץ. העירקים קראו לרקטות שלו "גשם של פלדה".
מדובר במשגר שמורכב על גבי נגמ"ש בראדלי, ומסוגל לירות 12 רקטות בתוך כמה שניות.
הטווח שלהן הוא כמה עשרות ק"מ.

מיתר

יחידה מיוחדת של חיל התותחנים אשר פעילותה מסווגת ואין לחשוף שום פרט עליה

מערך האיכון:

תפקידו של מערך זה הוא לדאוג לכל מה שקורה מסביב לירי על מנת שהירי יהיה תקין ומדוייק, אם זה צפייה בפגיעות והעברת תיקונים, חישוב נתונים, מציאת מטרות, איכון סוללות תותחי אויב, טיווח של תותחי צה"ל וכו'...

המערך מורכב ממספר גורמים:
תא"ט- תצפיות ארוכות טווח, חבר'ה שיושבים בנקודות שולטות וצופים בפגיעות שלנו, ומעבירים תיקונים לתותחים כדי שיפגו יותא טוב.
בתא"ט משתמשים באמצעי תצפית מתקדמים ביותר- מקפות מיוחדות ואמצעים טרמיים לראיית לילה.
נורית ושילם- שני מכ"מים לאיכון וטיווח. הם יכולים לגלות יציאות של האוייב ולחשב היכן הן יפגעו וכמו כן לחשב ולהעביר נתונים של הירי שלנו- איפה יפגע ובאיזה דיוק.
מטאורולוגיה- אחראים על מדידות שונות של האויר בגבהים שונים כדי לבדוק את הטמפ' שלו ואת הצפיפות שלו, זה חשוב כדי שהדיוק בירי יהיה מקסימלי.

מ"ט- משנה טכני, אלו חבר/ה שיושבים בנגמ"ש הפיקוד של הסוללה אשר נקרא מפי"ק- מרכז פיקוד ירי קדמי, ועושים את כל החישובים לקראת הירי- יש להם מפות, ומחשב ארטילרי ובו הם מחשבים ובודקים כל מה שצריך- העברת נתונים לתותחים, חישוב נ"צ, חישוב נתוני ירי...

יחידות ומבנה החיל:

בראש חיל התותחנים עומד קצין בדרגת תת אלוף, הוא קצין התותחנים הראשי (קתמ"ר)
מתחתיו ישנם מפקדי האגדים הארטילריים, קצינים בדרגת אלוף משנה. אגד ארטילרי זה כמו חטיבה, אגד מורכ משלושה/ארבעה גדודים.
בכל אגד ישנם גדודים המורכבים מקצינים בדרגת סגן אלוף (מג"ד= מפקד גדוד).
בכל גדוד יש סוללות (=פלוגות) שבראשן עומדים קצינים בדרגת סגן/סרן.
בכל סוללה יש 6 צוותים וכל שלושה נקראים פלגה (=מחלקה, 2 פלגות בסוללה), בראש כל פלגה ישנו קצין בדרגת סגן משנה או סגן ובראש כל צוות ישנו מפקד צוות, חייל בוגר קורס מפקדים בדרגת סמל/סמל ראשון.
צוות מורכב מתותח, נגמ"ש נושא תחמושת ו7-12 חיילים.

חוץ מהיחידות הלוחמות ישנו גם בסיס ההדרכה המרכזי של החיל שנמצא בשיבטה ובו עוברים טירונות, קורס מפקדים, השלמת קצינים, והכשרות נוספות (נהיגה על נגמ"שים ותומ"תים למשל, או טיווח).

מרכז הדרכת המילואים של החיל נמצא במרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל"י) שליד צאלים, ובג'וליס.

בחלי משרתות גם מדריכות רבות אשר תפקידן להעביר קורסים שונים והכשרות יעודיות על כל מיני נושאים. לשם כך הן עוברות קמ"ד (קורס מדריכות) של כ 4 חודשים ובסופו הן לומדות את החומר שעליו הן ידריכו.

דוגמאות לשמות של יחידות בחיל:

גדודי תומ"תים- רשף, דרקון, נמר, קרן...
גדוד MLRS- הרעם

מסלול השירות בחיל:

טירונות- חודשיים+ חודש אימון מקצועות
עליה לגדוד לסוללה המחזורית, שם מבצעים אימון הקמה והמשך פעילות מבצעית- 4 חודשים.
אפשרות ליציאה לקורס מפקדים אחרי 7 חודשים בצבא, מי שלא יוצא הולך לאחת מהסוללות הותיקות של הגדוד.
קורס מפקדים- 4חודשים
אפשרות ליציאה לבה"ד 1 לקורס קצינים ואחריו השלמת תותחנים, ביחד 8 חודשים, סה"כ קצין אחרי שנה ושמונה חודשים.
מי שלא יוצא לקצינים יכול לחזור כמש"ק לגדוד- מפקד צוות, מ"כ טירונים, מדריך בשיבטה...

איפה משרתים ומה עושים?

בכל מקום ועושים הכול.
מאז שנת 2000 צה"ל נמצא בלחימה בשטחים, וכל היחידות הלוחמות משתתפות בה, גדודי תותחנים תופסים קוונים בכל הגזרות השונות, מג'נין בצפון, ועד חברון בדרום, דרך רמאללה, קלקיליה, שכם, טול כרם וקו התפר.

מה עושים בשטחים? הכול
מחסומים, מארבים, מעצרים, תצפיות, סיורים...

וכשלא בשטחים?
אפשר להיות ברמת הגולן, להתאמן שם או לתפוס כוננות מול הגבול הסורי.
אפשר לתפוס כוננות מול הגבול עם לבנון ובגזרת הר דוב.
אפשר להתאמן בשיבטה
אפשר להתאמן בצאלים.

חשוב להדגיש- כל היחידות עושות הכול

התפקידים בצוותי התותחים:

בכל צוות יש מפקד צוות, חוץ ממנו ישנו גם כוון שהוא חייל שמפתעל את מערכת הניווט והכינון ואחראי על צידוד הקנה.
אנשי החוץ- תפקידם להכין את התחמושת- הכנת הפגזים והמרעומים, הכנת חומרי הנפץ ההודפים.
טען- החייל שאחראי על טעינת הפגז, ועל נקירתו.
רץ קוי- אחראי על התקשורת הקוית של הצוות עם נגמ"ש הפיקוד, אחראי שהוא הכין את זה הוא חוזר להיות איש חוץ
נהג אלפא- נוהג בנגמ"ש התחמושת של הצוות (יש שם 80 פגזים)
מש"ק אלפא- חייל ותיק שמפקד על הנגמ"ש.
לוחם אלפא- עוזר לאנשי האלפא בפריקת התחמושת מהנגמ"ש
נהג תומ"ת-הנהג של הצוות

היציאות הביתה במהלך השירות

בקורסים פעם בשבועיים (טירונות, קורס מפקדים, קורס קצינים)
בגדוד- תלוי בסוללה, ובמה שעושים, בשטחים היציאות לא טובות אבל באימונים הן כן טובות

אם יש למישהו שאלות- אתם מוזמנים לשאול

תמונות:
דוהר

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

MLRS

שילם

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 13-11-2004 בשעה 20:43.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-11-2004, 17:29
צלמית המשתמש של עידו403

תשובות לשתי השאלות של גיל
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי gil_halperin שמתחילה ב "לאן כדאי לי ללכת בתותחנים?"

עושים שטחים כמו כולם? כן בדיוק כך. קלעים, מארבים, מעצרים, מחסומים...

לאן כדאי להגיע ומה מיתר עושים?
נתחיל ממיתר- זוהי יחידה מסווגת אשר אסור לכתוב שום פרט על המסלול שלה ובמה היא מתמחה.
בגדול, אורך המסלול הוא שנה וחודשיים, ומנווטים שם הרבה.
איך מגיעים אליה? בעלי פרופיל 82 ומעלה ללא סעיפים פוסלים (כמו עיוורון צבעים למשל) מתמיינים אליה בזמן הטרום טירונות (4 ימים).
המיונים כוללים מבחני נייר ועיפרון, ראיון אישי עם אנשי היחידה, בדיקות על ידי רופא וגיבוש בן מספר שעות, סטטיסטית בערך 20% מתקבלים.

גם אם לא תהיה ביחידה הזאת סביר להניח שבשלב כלשהו בשירות שלך תיתקל באנשיה (קורסים שונים בחיל, קורס קצינים...).

לאן אני ממליץ להגיע? אני משוחד כי אני הייתי בגדוד תומ"תים, ואחר כך הייתי גם מפקד בגדוד.
אבל לדעתי עבודת האיכון מאוד מעניינית, במיוחד אנשי התא"ט (תצפיות ארוכות טווח) שחלקם נמצאים בכל רגע נתון במוצבי הר דוב ומטווחים את האש של צה"ל לעבר החיזבאללה.

MLRS הוא כלי מדהים, אחד הדברים שאני זוכר מהטקס סיום טירונות שלי הוא שיגור 2 רקטות, מדובר במשהו שאי אפשר לתאר.
הבעיה היא שכמעט ולא יורים רקטות משום שהן מאוד יקרות (עשרות אלפי דולרים עולה רקטת אימונים אחת עם ראש גבס). יורים אחת/שתיים בשנה.
כמו כן מעולם לא היה ירי מבצעי של MLRS בצה"ל משום שהעוצמה שלו פשוט גדולה מדי לסוג העימות שבו צה"ל נמצא, לכן שומרים את הכלים האלה למלחמה.

עוד דבר- מחשבים וטכנולוגיה מתקדמת יש בכל החיל, חיל התותחנים עבר בשנים האחרונות שינוי אדיר- הכנסת מערכות מתקדמות מכל הסוגים ולכל המטרות, מניהול ובקרת אש, דרך מערכות תצפית איכון וטיווח, וכלה במערכות נשק ואמל"ח שהן המילה האחרונה בתחומם.

ישן 16-11-2004, 20:43
צלמית המשתמש של עידו403

גדוד "הרעם" (הגדוד המפעיל את המערכת) הוא גדוד איכותי מאוד
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי persephone שמתחילה ב "היית ממליץ לי ללכת לMLRS?"

ואחד המקומות היותר טובים שבהם בנות יכולות לשרת בתפקידי לחימה.
הם עושות הכול אבל הכול בדיוק כמו הבנים, גם במסלול, גם בגדוד וגם בקורסים הפיקודיים.
אני מכיר קצינה בגדוד הזה שהיתה איתי בקורס מפקדים והיא הרבה יותר טובה מהרבה קצינים שאני מכיר (ולא רק אני חושב ככה).

אז כן, אני ממליץ לך להגיע לשם.
לגבי שמירות וטחינות- כל הצבא עושה את זה אין מה לעשות.
ההבדל הוא בגזרות שבהם פועלים קרקל והרעם, קרקל פועלים בגזרה אחת קבועה שמוגדרת כ"גבול של שלום", ורוב היום מפטרלים ולא מבצעים יותר מדי פעילות מבצעית.
הרעם לעומת זאת נמצא בגזרות הרגילות באיו"ש, ביחד עם גדודי חי"ר, שריון והנדסה.
אני זוכר מהשירות שלי שהגדוד הזה היה בעיקר בסביבות רמאללה.
הם גם שומרים אבל לא רק, יש סיורים רכובים, מעצרים, מחסומים, מארבים...
והכי חשוב- אימונים ברמת הגולן עם הכלים שהם כלים מדהימים (ואני בכלל תותחן "רגיל" שאמור לשנוא אותם...)

ישן 28-11-2004, 15:08
  the-unknown-friend the-unknown-friend אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
עידו לא אמר את כל האמת
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "ממש לא, כל הגדודים מתחלפים מדי פעם בבסיסים ובגזרות"

הוא מעולם לא היה "מפק"צ בקורס מפקדים", אם הוא מתכוון לגנן בקורס מפקדים גם זה הוא לא היה ומעולם לא היה לו שום קשר לקורס. למעשה מפקד הענף מפקדים דאז, סא"ל יוסי לא קיבל אותו לקורס כגנן לעומת אחרים מן המחזור שלו.
המסלול שלו היה ככה:
סיים טירונות ומחזורית, עבר לסוללת פז"ם ויצא לקורס מפקדים מחזור שני (לא ראשון), סיים קורס מפקדים, לא יצא לקצונה ועבר לסוללת פז"ם בגדוד 403, ירד לטירונות כמ"כ מלווה, ליווה את הסוללה, ירד שוב פעם לטירונות וסיים כרס"פ (כבוד) בפלוגה ג' של הטירונות (הכש"ל= הכשרת הלוחם).

וואלה אחשלו, עכשיו הבאתי להם תיקון טוב.

ישן 28-11-2004, 22:13
צלמית המשתמש של עידו403

אז בוא נחזור שוב פעם על המסלול שלי בצבא...
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי the-unknown-friend שמתחילה ב "עידו לא אמר את כל האמת"

1. טירונות
2. מחזורית סוללה ב' 403
3. מחזור בסוללה ג' (כרישי גלבוע) של הגדוד, לא יצאתי לקורס מפקדים מחזור ראשון כי לא רציתי
4. קורס מפקדים- יצאתי אך ורק בזכות המחזור שעשיתי בסוללה ג' כי רציתי לחזור לשם בתור מפקד (שם הרעילו אותי)
5. מפק"צ בסוללה א' (ארזים של הגדוד) במשך מחזור אחד בתקופת חומת מגן.
6.+7. מפק"צ מלווה במחזור אוג' 02 של 403 שזה אומר מפק"צ בטירונות, ומפק"צ שלהם בסוללה המחזורית בגדוד.
8. את המחזור שאחר כך התחלתי בתור גנן (מפק"צ בקורס מפקדים) אך עזבתי את התפקיד לאחר מספר ימים עקב פציעתם של מספר חברי סגל ההכשרה של הטירונים בפיגוע בנתניה והצורך בהחלפתם בתפקיד.
המשכתי את המחזור בתור סמל בגדוד "רשף" ולקראת סוף המחזור הייתי בנוסף לזה גם רס"פ פלוגה ג'
9. ובמחזור האחרון הייתי רס"ל של סוללת "דורסים" של גדוד דרקון.

סה"כ 9 מחזורים של 4 חודשים=36 חודשים/שלוש שנים
מה בדיוק לא אמת פה? אתה רוצה להסביר לי משהו?

לגבי קורס מפקדים- אני הייתי גנן 1 ג' אם אתה רוצה לבדוק אתה מוזמן... הייתי הגנן של מחזור אוג' 02

למה לא יצאתי לקצונה?
במבדקי קצונה בקורס מפקדים קיבלתי דחיה ליציאה של מחזור (לא פסילה, דחיה).
בסוף המחזור שאחר כך היתה לי שיחה עם המג"ד (יוסי כהן אם אתה זוכר) ואמרתי לו שטוב לי כמפק"צ ואני רוצה להישאר בגדוד.

אז the-unknown-friend, לפני שאתה כותב דברים לא נכונים כדאי שתבדוק אותם .

אם אתה רוצה עוד הוכחה אני אפילו אעלה תמונה של השרוך החום שקיבלתי כגנן

תוספת בעריכה- הנה השרוך החום שקיבלתי כשהייתי גנן

עכשיו אתה מאמין?

אז אחרי שהוכחתי לך שטעית במה שכתבת לגבי- אתה מוזמן להתנצל...

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 28-11-2004 בשעה 22:46.
ישן 29-11-2004, 14:19

לינוקס תותחנים, סקירה נגדית.
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "אז בוא נחזור שוב פעם על המסלול שלי בצבא..."

עידו ש. מה אתה מתגונן כל כך?
רק אמרתי שלא היית גנן, אם היית גנן איזה שבוע, שבועיים, שלוש שבועות זה לא נקרא שהיית גנן כי קורס מפקדים זה קורס של כמעט 4 חודש.
אהבתי שצילמת את השרוך.. מצחיק אותי בכלל ששמרת את הדבר המכוער הזה, יש לך גם תצלום של שרוך ירוק והסמלים שלך?

|חכם|

עכשיו אני אפנה אל המתגייסים, עם כל הכבוד לעובדות הנחמדות שכתב עמיתי עידו, להיות חייל פשוט בחיל התותחנים בגדודים הסדירים, שזה המקום שרוב המתגייסים מגיעים אליהם מה לעשות, זה פשוט חרא. היחס אלייך הוא מחפיר וזאת לא סטיגמה. אתה חלק מצוות גדול של כ-9 חיילים שכל אחד עושה עבודה קטנה ומינורית ואולי היא חשובה אבל אי אפשר לקרוא לה מעניינת. רוצים דוגמא? מס' 4 טען עם כל הכבוד שנותנים לו בחיל זה חייל שתפקידו לטעון פגזים של עד 46 ק"ג, מס' 7 רץ קוי זה חייל עם אפוד שרץ כמו טמבל עם כבל תקשורת לחבר לאיזה נגמ"ש ואחרי הוא חוזר ומכניס כמה חנו"ת.. אוו.. מעניין.. מס' 3 מרים פגזים מבחוץ ומכניס אותם פנימה.. הוא גם מכוון את המרעום בעזרת מפתחות מוזרים כאלה, כמו מוסכניק שמרכיב לכם ת'סשי.. תעזבו.. התומ"ת זה כלי תלאים שמקורו במלחמת ויאטנם, אל תצפו להנדסת אנוש איכותית, ההרגשה לנסוע בו זה כמו ההרגשה לנסוע בכלי ממלחמת העולם, הוא אולי עושה את עבודתו אבל מה עם החיילים? ומה כאשר אתה לא יוצא לקורס מפקדים מגלל מפקד נאלח ונשאר לשרת בסוללת פז"ם (הותיקות) ומה קורה כאשר יש חייל שנשאר לשמור 14 שעות רצוף!! מגלל שאין חייל צעיר שיחליף אותו כי כולם טוחנים, ואף פז"מניק לא מוכן להחליף אותו כי הם פז"מניקית הרי.. ואין מפקד גבר שיעמוד מול הפז"ם ויגיד להם להחליף אותו?

אז אולי מדברים איתכם על טכנולוגיה ושכלולים של התותחנים, אבל מה ייקרה אם בסופו של דבר תמצאו את עצמכם כחפ"שים הורסים את הגב ואת האוזניים בסחיבת פגזים של בין 39-46 ק"ג ואחרי זה עושים מילואים של חודש בשנה, כל שנה במשך 18 שנה כי לאחר השחרור עושים אותו הדבר.. וואלה תהיו בריאים, אבל מהתותחנים, אם כבר אתם שם, תעשו הכל להגיע ליחידות שיש אליהן מיונים (מיתר, מ"ט, MLRS, נורית, תא"ט ומטרואולוגיה), אם כבר הגעתם לגדודים הרגילים תעשו הכל לצאת לפיקוד ולברוח מהטחינה שאני לא רואה סיבה שמישהו יירצה בה, ואם לא פיקוד אז קורס מקצועי אחר כמו קורס חובשים או משהו בסגנון, העיקר לא להשאר חפ"ש בסוללת הפז"ם, שם כל הערכים שהרעילו אותכם כעת לפני הגיוס, להכל את אתם יכולים להגיד שלום.

אז אולי עידו ועוד כמה אנשים יגידו לכם שזה לא ככה ואל תקשיבו לי (אני בטוח שזה מה שהוא יגיד), ואולי הם יגידו שאני סתם בייכן, אבל מכיוון שאני לא רוצה שתעשו את אותה הטעות שאני עשיתי אני כותב את הדברים האלה. בטח הייתי יכול לומר ששירתי בחיל מצוין והייתי לוחם גדול שעשה שירות מסוכן והכל, אבל אני אומר את האמת, האמת שהיה חרא, היתה שינאה לסגל המפקדים והרגע הכי מאושר בשירות שלי היה שהשתחררתי, ואז לקחתי את הכומתה הטורקיזית ניגבתי בה ת'תחת והחזרתי אותה לצה"ל..

אתם תעשו את השיקול שלכם, אם אתם רוצים תקשיבו ואם לא אז לא. בכל מקרה אני אומר אני האמת שלי.

ישן 29-11-2004, 19:32
צלמית המשתמש של עידו403

אני לא פוסל את מה שאתה אומר
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי the-unknown-friend שמתחילה ב "תותחנים, סקירה נגדית."

בחלק מהדברים אני אפילו גם מסכים איתך.

בשמונת החודשים הראשונים שלי בצבא לא רק שלא נהניתי, אני סבלתי מכל רגע (טירונות+מחזורית) משום שאני לא רציתי להגיע לתותחנים. החלום שלי היה להיות טייס, ולא חשבתי על שום דבר אחר, הסיבה שהתגייסתי לתותחנים היתה משום שביקשתי מורן/מיתר אחרי גיבוש צנחנים ולכן אני התגייסתי בידיעה שלשם אגיע אך הגעתי בסוף לגדודים. אני מודה- שנאתי את המפקדים, הכול נראה לי גרוע וזה גם השפיע על התפקוד שלי כחייל. כן, הייתי טירון "נצנצן".
אך כל זה השתנה כשהגעתי לסוללה הותיקה, שם שובצתי לצוות שהמפקד שלו (מולי ב. אם אתה זוכר מי זה) "סימן" אותי ועוד מישהו וככה מחייל נצנצן הפכתי לחייל טוב ומשקיע ורק בזכות ההשקעה של מולי יצאתי לקורס מפקדים- הוא הצליח להרעיל אותי.

אני לא פוסל את הדיעה שלך, אני רק אומר שצריך להסתכל על הכול בפרופורציה הנכונה.
קל זה לא היה, אבל בראיה לאחור אני מרוצה מהשירות שלי.

ישן 29-11-2004, 19:58

לינוקס אני שמח שאתה מסכים איתי
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "אני לא פוסל את מה שאתה אומר"

באמת שהמפק"צ לשם היה המפקד שלך אז באמת לא הרשמת והיית שבוז תחת ואחרי זה קיבלת מוטבציה.
אבל תודה גם שה-4 חודשי טחינה בסוללת פז"ם הביאו אותך למסקנה ששם אתה לא רוצה להשאר בתור חייל ולהמשיך להיות חפ"ש עד שתקבל את הדרגות הפז"ם המגוחכות- צב"כ (צעיר בכיר) וסגן (לא עושה שמירות ומטבחים) שזה לא דרגת קצונה "סגֶן" לכל המלש"בים.
חח.. מצחיק אותי הצעירים המורעלים כאן בפורום שחולמים להגיע על "מיתר",על יחידה מיוחדת שמפעילה אמל"ח סודי שיימצאו את עצמם בסופו של דבר תקועים עמוק בחרא של הסוללת פז"ם (וזה בדיוק מה שקרה לעידו), ששם יש קליקות, תככים, קומבינטורים, מזימות וכל מיני סיפורים מוזרים של חיילים בעייתים. כי בסופו של דבר הפיקחים יצאו מקרבי, הטובים יצאו לפיקוד, המבריקים (חלקם לפחות) המשיכו לקצונה, והבררה נשארו כחיילי העם בסוללת הפז"ם המגעילה.

בסופו של דבר אתה מבין שהיית עוד איזה מספר של חייל בעוד איזה גדוד עלוב שכבר לא קיים כבר ועשית איזה משהו ששווה איזה חתיכת מגן עלוב מעץ שעליו יש את סמל הגדוד המכוער, אותו סיכה מכוערת ששברת ביום שהזדכת על מדי ה-א' בבקו"ם. ודיברתי על עצמי, לא עלייך.

אתה יודע מה, הייתי יכול לראות את הכל כחוויה קצת נחמדה אבל למה זה צריך להיות סיוט שיחזור אליי כל שנה פעם בחודש?! מה עוד שאני פרייאר לגמרי ואני רק 3% מגלל אוכלוסיית גיל 21-40 בישראל שעושה מילואים של מעל 21 יום בשנה!!!

כאחד שסיים שירות בחיל אני לא רואה סיבה שמלש"ב יירצה להתגייס לתותחנים. בטח הוא יכול להיות מסונוור מהשמות המפוצצים "מיתר"- יחידה סודית! שמי שמכיר את הכלי שלה יודע שזה חנטריש אחד גדול, נורית! מטארולוגיה! תא"ט! M-L-R-S רקטות.. ואווווווו מדהים, אבל בסוף שאתה מוצא את עצמך מרים פגזים מלאי בוץ ושם אותם על המגש כמו טמבל.. לשם האימון..

חבר'ה שלא יעבדו עלייכם עם ה"הביאו אותי בתחכום וזיינו אותי בעוצמה":
1. רובם מגיעים לגדודים! ולא ליחידות המיוחדות.
2. רובם נשארים חיילים בגדודים ונשארים בסוללת הפז"ם חפש"ים!
3. רובם לא מצליחים לצאת על פרופיל 21 ולצאת מקרבי.
זאת האמת וכולם יודעים זאת!
ככה שלרובכם נגזר לטחון, אם כי זה שאתם יודעים לגלוש באינטרנט אולי מעיד עלייכם שונה, אבל זה תלוי במזל שיש לכם עם המפקד האישי שלכם, אם אתם טובים אבל המפקד שונא אותכם, הלך עלייכם.
התותחנים משקיעים הרבה בשיפור התדמית של החיל בקרב המתגייסים, אבל שלא תטעו, החיל לא השתפר עד כדי כך!

ישן 29-11-2004, 20:26
צלמית המשתמש של עידו403

אני באמת חושב שנסחפת...
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי the-unknown-friend שמתחילה ב "אני שמח שאתה מסכים איתי"

כל העניין בלהיות בסוללה ותיקה הוא איך אתה מתאקלם שם.
נכון, בכל מקום, ולא רק בסוללות הותיקות יש את העניין של הפז"ם. גם בין מש"קים וגם בין קצינים אבל אתה מתמודד עם זה וזה תלוי רק בך.
כשהייתי חייל ב ג' ידעתי שאני הכי צעיר וכצעיר עלי לעשות יותר דברים מאחרים, אם זה אומר שמירות או מטבחים או שאר סינג'ורים אבל כשאתה רואה את החיילים היותר ותיקים עם התנאים היותר משופרים אז אתה יודע שאתה לא טוחן לחינם ושיש לך לאן לשאוף. ככה זה כשאתה חייל.
כשאתה מש"ק אז זה אותו דבר רק עם דברים אחרים- המש"קים הצעירים יהיו סמל תורן יותר פעמים, ויאזינו במפי"ק במשמרות פחות טובות, או כשהסוללה ברגילה וצריך מישהו שישגיח על הכלים עם חיילים אז המש"קים הצעירים יתחלקו בשבוע הזה, וכמש"ק צעיר יש לך גם לאן לשאוף- סמפל"ג או רס"ל.
אותו דבר כקצין- מפל"ג צעיר יטחן הרבה יותר מהסמסו"ל לדוגמא.

למה? כי ככה זה, כל הצבא נע סביב העניין הזה של הפז"ם- הצעיר עושה יותר והוא שואף לקבל בעתיד את אותם התנאים של הותיק.

לגבי מילואים- אין מה לעשות, מה אני אגיד לך? אני גם חזרתי השבוע ממילואים בבאלי"ש, היה לי אימון גדוד (M-71, איפה אתה דרך אגב?), ופגשתי שם עוד הרבה חבר'ה מהמחזור שלי, גם מה M-71 וגם מהדורס. לכולנו זה בא בזמן לא טוב אבל באנו למילואים, כי אם לא אנחנו אז מי ישמור על הארץ הזאת? אני יודע שזה נשמע פלצני אבל לא יעזור כלום, זאת עובדה.
אתה זוכר כמה המילואימניקים קיטרו כל השנים? והנה בחומת מגן במרץ-אפריל 2002 כשהיה גיוס מילואים כולם התייצבו אפילו כאלה שלא באו כבר הרבה זמן למילואים.

ושריונרים, וחי"רניקים לא עושים חודש מילואים בשנה? עושים כמו נינג'ות, הנה שני חבר'ה שעובדים איתי יצאו השבוע ל 25 יום תעסוקה בשטחים, אחד גולנצ'יק והשני מוהנדס.

לגבי השיפור של החיל, החיל מתקדם המון במשך השנים, אתה רוצה להשוות דברים שאתה ואני עברנו בטירונות לעומת מה שעוברים היום? או את הטירונות והמחזורית שלנו לעומת מה שהיה לפני 10/15 שנה?

אתה כועס, וכנראה שיש סיבות מספיק טובות לכך אבל כמו שכתבתי בתגובה קודמת, על כול דבר אפשר להסתכל בזוויות שונות, משהו שיכעיס אותך ישמח אחר ולהיפך.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 29-11-2004 בשעה 20:28.
ישן 29-11-2004, 20:27
  Spinoza Spinoza אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.02
עצוב, כי אתה בהחלט צודק
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי the-unknown-friend שמתחילה ב "אני שמח שאתה מסכים איתי"

אבל האם בחילות אחרים טוב יותר? אני לא לא בטוח. לחיל התותחנים (וגם לשריון) יש שתי מעלות עיקריות: תנאי המגורים (טוב, זה נכון רק לחלק מהגדודים) והאנשים. כל היתר באמת די זיפט. דבר שני, ניכר שהייתי פז"מניק מתוסכל. מי שהולך למסלול פיקודי אמנם נוטה להיות לא פחות מריר, אבל הוא לפחות יכול להרגיש סיפוק רב יותר. והמסלול הפיקודי המהיר, כפי שצוין בסקירה, הוא עוד יתרון בולט בחיל.
שלוש הערות לסקירה של עידו:
כבר ראיתי מסו"ל בדרגת רס"ן.
פגז זרחן? מצרר? חס וחלילה... אם כבר, אולי יש "עשן מתפוקק". אני חושב ששכחת עוד משהו, אבל לא יודע מה מותר לומר ולמה לא.
לגבי השירות בשטחים, בד"כ נותנים לתותחנים לעשות את הדברים הפשוטים יותר, כגון מחסומי קבע, ופחות לבצע מעצרים. יש כמובן מספר יחידות יוצאות דופן בחיל, אבל בגדול, מטבע הדברים, רמת החיילות של התותחנים פחות גבוהה משל חיילי חי"ר. אם זה מנחם אותכם, תותחנים לעתיד, הסיכוי שתהיו "בשר תותחים" בשטחים - נמוך יותר. לעומת זאת, תלמדו להכיר כל בוגי וכל פטמת גירוז בתומ"ת או בנגמ"ש שלכם. תהנו!

ישן 24-09-2005, 21:43
  EladEk EladEk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "אז בוא נחזור שוב פעם על המסלול שלי בצבא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו403
1. טירונות

2. מחזורית סוללה ב' 403
3. מחזור בסוללה ג' (כרישי גלבוע) של הגדוד, לא יצאתי לקורס מפקדים מחזור ראשון כי לא רציתי
4. קורס מפקדים- יצאתי אך ורק בזכות המחזור שעשיתי בסוללה ג' כי רציתי לחזור לשם בתור מפקד (שם הרעילו אותי)
5. מפק"צ בסוללה א' (ארזים של הגדוד) במשך מחזור אחד בתקופת חומת מגן.
6.+7. מפק"צ מלווה במחזור אוג' 02 של 403 שזה אומר מפק"צ בטירונות, ומפק"צ שלהם בסוללה המחזורית בגדוד.
8. את המחזור שאחר כך התחלתי בתור גנן (מפק"צ בקורס מפקדים) אך עזבתי את התפקיד לאחר מספר ימים עקב פציעתם של מספר חברי סגל ההכשרה של הטירונים בפיגוע בנתניה והצורך בהחלפתם בתפקיד.
המשכתי את המחזור בתור סמל בגדוד "רשף" ולקראת סוף המחזור הייתי בנוסף לזה גם רס"פ פלוגה ג'
9. ובמחזור האחרון הייתי רס"ל של סוללת "דורסים" של גדוד דרקון.

סה"כ 9 מחזורים של 4 חודשים=36 חודשים/שלוש שנים
מה בדיוק לא אמת פה? אתה רוצה להסביר לי משהו?

לגבי קורס מפקדים- אני הייתי גנן 1 ג' אם אתה רוצה לבדוק אתה מוזמן... הייתי הגנן של מחזור אוג' 02

למה לא יצאתי לקצונה?
במבדקי קצונה בקורס מפקדים קיבלתי דחיה ליציאה של מחזור (לא פסילה, דחיה).
בסוף המחזור שאחר כך היתה לי שיחה עם המג"ד (יוסי כהן אם אתה זוכר) ואמרתי לו שטוב לי כמפק"צ ואני רוצה להישאר בגדוד.

אז the-unknown-friend, לפני שאתה כותב דברים לא נכונים כדאי שתבדוק אותם .

אם אתה רוצה עוד הוכחה אני אפילו אעלה תמונה של השרוך החום שקיבלתי כגנן

תוספת בעריכה- הנה השרוך החום שקיבלתי כשהייתי גנן

עכשיו אתה מאמין?

אז אחרי שהוכחתי לך שטעית במה שכתבת לגבי- אתה מוזמן להתנצל...

פשש הייתה רס"ל בסוללה שלי (אני עכשיו בסוללת דורסים מדרקון)
כבוד!!!!
אתם המחזור שציר את החיל בתוך הרספיה בפלח? או שזה היה לפני שהגעתם??
ישן 30-11-2004, 14:43

לינוקס האמת על חיל התותחנים.
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי yziser שמתחילה ב "the-unknown-friend טוב..."

חשבתי שמן הראוי לומר למתגייסים את האמת שלי, אם למישהו זה מפריע כי חס וחלילה אני מוריד את המוטבציה לחיל אז על הז*ן שלי, לא אכפת לי.

השירות שלי בקרבי היה ממרמר זה מילא, אבל האם הצבא משלם לי על הטיפולי הפיסיותרפיה שאני עושה ועל הכאבי גב כל שלישי וחמישי? לא נראה לי..

לעידו תאמין לי שאני יודע טוב טוב מה זה פז"ם, אבל תאמין לי שאני גם יודע טוב טוב מה זה קצינים ומש"קים אפסים, אחד הדברים החותכים ביותר שאני יכול לומר שבכל השלוש שנים שלי בתותחנים לא ראיתי מפקד או קצין אחד שראיתי אותו כמושא להערצה או דמות למופת.

תשמעו היחס לחייל הוא מחפיר וזה הבנתי שזה תהליך מתמשך והולך של כמה שנים.

אלמנט נוסף שפוגע בתותחנים היא העובדה שעקב המוטבציה הנמוכה יחסית לגיוס לחיל, הבקו"ם משבץ לחיל גם מתגייסים שלא רצו להתגייס בכלל לקרבי, שלא לדבר על תותחנים! החמור הוא אלה שהגיעו לתותחנים מלאי מוטבציה ורצון להתגייס ליחידה מובחרת כמו "מיתר" ובסופו של דבר איבדו את עצמם בסוללה סדירה ופשוטה של גימליסטים, קב"ניסטים, בכיינים ואנטיפאתים והצטרפו לזרם האי-מוטבציה.

באחד הימים האחרונים שלי עשיתי רשימה של כל החבר'ה התחילו ביחד איתי טירונות ומה קרה להם בסופו של דבר. תתפלאו מתוך רשימה של כ-60 חיילים שהתחילו ביחד את הטירונות פחות מ-10 נשארו חיילים פשוטים. זוכרים שהזכרתי לכם שרק שליש יוצאים לפיקוד ומהם רק חצי ממשיכים לקצונה? תעשו לבד את החישוב כמה נפלטו לכל מיני ג'ובים שונים ומשונים ויצאו על קב"ן ועל מי יודע מה, תקעו אותם בכל מיני חורים, רק מבחינתם שלא יהיו בקרבי..

תעשו לבד את החישוב, שיהיה לי בן בעזרת השם, אני אומר לו שאני הייתי תותחן ושהוא לא יהיה.

יום טוב לכולם.

האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:11

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר