לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-07-2005, 09:31
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בעקבות הסירטון הנ"ל התפתח פולמוס מעניין
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי וואחשית שמתחילה ב "להקת האלופים במחווה לרמטכ"ל היוצא"

יוס הוא מט"ק שלי במילואים וחבר, אליה כותב בפרש תחת הכינוי שונרא, שניהם מוכנים להמשיך את הויכוח על גבי הפורום:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוס

יש דברים שקשה בפניהם לעמוד מנגד.

התגובה הזו באה ממקום של אכפתיות, ומתריסה נגד מקום של חוסר אכפתיות.
מובן שאיני רואה אותך כחלק ממקהלת השוטים הזו...
בברכה,
יוס

"
פעם שניה היום שקבלתי את הבדיחה הפאתטית הזאת, ואם לא הייתי רואה את עצמי כאזרח בחברה דמוקרטית הייתי ודאי מחייך.

זה מסוג הדברים שגורמים לך לספקות של ממש לא רק בנוגע לשרות בצה"ל או במילואים, אלא בקשר לחיים בארץ.
כולנו יודעים שצה"ל הוא ארגון בזבזני ולא יעיל בעליל, שאם היה מנוהל על ידי אנשי עסקים\כלכלנים התפוקה שלו היתה גבוהה יותר מבחינת הביטחון לאזרחים, ובפרט- בעלות נמוכה מהנוכחית.

אבל הריח שעולה מהקליפ הזה הוא דווקא ריח אחר, ריח של סיאוב, של התבשמות עצמית, של טפיחה על השכם (לא ברור בדיוק על מה ולמה), ומעבר לכך-צחנה של ממש שמגיעה מראש הדג.
למה?

כי כשהם שרים שם, בהפקת דובר צה"ל, באולפן ההקלטות, הם לא רק מרטיבים את ראשינו האזרחים, אלא עושים את זה מהמקפצה.
כי הם בעצם מוכיחים שכל הרעות החולות הקיימות בצבא אינן בעיות מובנות של אירגון בירוקרטי, אלא בעיות מערכתיות של ממש, מהמסד ועד הטפחות.
כי אם אף אחד מהם לא חכם מספיק כדי לראות שזה בעייתי מבחינה ציבורית יש לנו בעיה טאקטית ואסטרטגית. מחר או מחרתיים החכמים האלה אמורים לנהל גייסות, והם אחראים שלא יגיעו טרוריסטים מתאבדים לגני הילדים ובית הספר שלנו.
כי אם באמת כל כך אכפת להם מבוגי, ויש שם כזאת אחוות לוחמים אמיתית (הרי כולם שירתו יחד בתנאים הקיצוניים של משהב"ט בקריה, ואכלו מאותו מגש במקדונלדס של עזריאלי)- שיפגשו עם בוגי ויביעו את אהבתם בפורום אינטימי יותר.
כי אם אין שם אפילו אחד אמיץ ורגיש מספיק כדי לראות כמה האקט הזה צורם, הרי שאין במטכ"ל הצה"לי ולו מנהיג אחד ראוי לרפואה.
כי אם הם לא רואים בזבוז משווע בפסטיבל ה-"פרידות מבוגי", ומרשים לעצמם להשתתף באקט בזבזני זה, הרי שהגנרלים שלנו לא יודעים באילו תנאים חיים הטוראים שלהם. או לא יודעים, או מתעלמים, בכל מקרה- יש לנו בעיה רצינית עם הגנרלים שלנו.

הצניחות הבומבסטיות, הראפטינג בירדן, ועכשיו הקליפ הזה- צריך לשאול את עצמנו, שבוע לאחר שפיטרו 2500 מורים, עד מתי ימשך שלטון הגנרלים המיותר ועד מתי נשתוק.

אליה הגיב בכחול

יוסי הגיב בשחור לתגובה שלו

ציטוט:
חבל לי ועצוב לי מאוד שזה מה שאתה חושב

אני חולק עלייך באופן מהותי

אני סבור שאדם שסיכן את חיו למענך ולמען משפחתך, למעלה מ30 שנה, הגיע לקצה הפרמידה ומשתחרר, בהחלט ראוי לכזה סוג של מחווה יפה ואישית.

[יוסי ברוך] ראוי למחווה כן, לא על כספי משלם המיסים. בארצות הברית למשל לא עושים דברים כאלה. גם לא בבריטניה, גרמניה או צרפת.

אני סבור שזה מראה שעם ישראל-העם היהודי ומפקדיו (למרות שיש ברקע גם אלוף דרוזי אחד, שלא התבלט), הם מסוג אחר, מזן אחד, ולא פוצים-מרובעים-חונטות-דה-גנרלים, חסרי מעוף וכיו"ב.

[יוסי ברוך] אפשר לדבר הרבה על המעוף של הגנרלים הישראלים לאורך היסטוריה, בפרט למשל המעוף הרבה שהפגינו בהתבססות על קו בר לב ובשהות בדרום לבנון. ראה שלח, מלחמת שולל, הצופה שנרדם וכו'.

שיש להם גם אמירה אישית...

רובם ככולם, עשו וכנראה בהצלחה כזו או אחרת, את שלל התפקידים הקרבים, ממ"מ ועד מח"ט/מפקד אוגדה, בכל גזרות הלחימה ולכל הפחות במלחמה "אמיתית" אחת...

[יוסי ברוך] אף אחד פרט למערכת הצבאית לא בוחן את המערכת הצבאית ותפקודה, ולכן "הצלחתם" הרבה מוטלת בספק. מעבר לכך- 4 השנים האחרונות הוכיחו חד משמעית שלמרות ההצלחה המטורפת שלהם, לא נמנע מותם של כ-900 ישראלים, והם לא הצליחו לגרום אפילו לתחושת בטחון לשאר.

הם כבר הוכיחו שהם ראויים

אני מצדיע להם ומעריץ אותם

[יוסי ברוך] אוקיי, זו בחירה אסתטית שלך, אני אישית מעדיף סופרים, רבנים משכילים ואנשי רוח.

אגב מי שלא רצה להיות שם לא חוייב להיות (למרות שזה צבא, מדהים אה שיש גמישויות כאלה, ורגישות מדהים אה?)

[יוסי ברוך] אבל הנפקות של "לא להיות שם" היא דיי ברורה, לא? חבל שזה לא רלוונטי גם לגבי שאר המשימות הצבאיות.

(אני ספרתי 4 "נפקדים" - איש איש וסיבתו...)

[יוסי ברוך] בטוחני כי יתוגמלו כראוי על ידי האחראים לכך, לכאן או לאן J

צה"ל הוא ארגון להתקנא בו,

[יוסי ברוך] על תקציבו ודאי. על כח האדם שבו- לפעמים כן ולפעמים ממש לא.

המערכת היחידה שמתייעלת כל העת, ואכן על רקע גודלו וההיסטוריה שלו - ושל הארץ שלנו, יש לו עוד הרבה מאוד איך ומה להתייעל והוא עושה זאת כל העת והדרך אכן עוד ארוכה,

אבל בצה"ל עושים!!!!

[יוסי ברוך] אני מסכים. צה"ל הוא לא המקום הבזבזני היחיד בארץ. עם זאת הוא הגוף הציבורי הגדול ביותר ומכאן- בעל פוטנציאל הבזבוז הגדול ביותר. ע"ע דוחות מבקר המדינה האחרונים באשר לתקציבי פיתוח המתנפחים מעצמם, ועל מוכנותו למלחמה. ע"ע פרשיות החשבוניות הפיקטיביות של הגנרלים היקרים שלך "שמגיע להם כל כך".

אנשי עסקים רואים רק כסף-כסף-כסף וצה"ל עוסק בבני-אדם!!!! ב א נ ש י ם!!!!

[יוסי ברוך] צה"ל לא אמור לעסוק בשום דבר חוץ מסיפוק צרכי הביטחון. בשביל צרכים אחרים יש מערכות אחרות במדינה. תפישה כזו היא תפישה שמזכירה משטרים שלא אתה ולא אני היינו רוצים לחיות בהם.

בחינוך אמיתי לערכים ולאהבת המולדת,

[יוסי ברוך] לא תפקידו של צבא בדמוקרטיה. המחנכים לחינוך והלוחמים ללחימה. מי שמם? מה הם מבינים בכלל בחינוך? מה הם מבינים בערכים? יש להם איזו שהיא השכלה רלוונטית? או שאולי יש לצבא רק "ערכים" כי אנשיו "מחונכים היטב"?

כמו גם בסיכון אמיתי ואישי ולא לתפארת המליצה, של מאות ואלפי לוחמים ומפקדים, נגדים וקצינים מטים כתף אחת, כדי שה"אנשי עסקים" שלך יוכלו לעשות עוד שקל כל דקה...

[יוסי ברוך] נגדים וקצינים מקבלים על כך משכורת, מכובדת בדרך כלל. זו העבודה שלהם ובחירתם בחיים, וכמו שאני לא מצפה שיגידו לי תודה על זה שאני עובד למחייתי, או כמו שעובד חברת חשמל שמטפס על עמוד ענק לא מצפה שיסגדו לו ברחובות.

אתה יודע אנחנו עדיין לא שוויץ-עובדים על זה במרץ-אבל עדיין לא....

סיאוב??, התבשמות עצמית??טפיחה על שכם??? על מה אתה מדבר בכלל, מחווה חברית אמיתית, רעות שכזו של פעם בין גנרלים זייפנים,

לאדם שכולם שם יודעים הייטב שהוא כבר לא ישפיע עליהם כנראה יותר בחיים...
[יוסי ברוך] רעיון יפה. אני מסכים שאפשר לראות במחווה הזו מצידם משהו אצילי. מצד שני לאמר שגנרל בדימוס לא ישפיע על חייהם של גנרלים כפופים לו מכיוון שהשתחרר מהשרות זה לחיות אולי בארה"ב או בבריטניה, ודי לחכימא. (דוגמאת מרדכי-אי מינוי וילנאי ומופז-אי ההארכה לבוגי מוכיחות יפה טענה זו).

אז מה כאן סיאוב, משהו השפריץ על יכולות הצבא וכדו' (?)

איזה טפיחה על שכם - אולי בעצם כן, טפיחה לא רק טפיחה אלא חיבוק חם ואוהב לרע-לנשק.

[יוסי ברוך] המממ. הם באים ברובם מזרועות שונות ומיחידות שונות. לא ממש אכלו מאותו מסטינג. אולי מאותו מגש במקדונלדס או בשיפודי התקוה.

אני מבין שאתה מעדיף חבורת דה-גנרלים חמורי סבר, כמו שיושבים כעת חיה, סביב השולחנות בדמשק, קהיר או רבת-עמון????

[יוסי ברוך] אני דווקא פוזל למודל הבריטי או האמריקאי. גנרלים רחוקים מעיני התקשורת שעושים את עבודתם ולא יותר. לא סתם מודל ההשוואה שלך הוא המזרח תיכוני, אנו אכן צועדים לעברו בצעדי ענק.

אז זהו שצה"ל-צבא העם- הוא מעט רק טיפונת שונה, טיפ-טיפונת...

רובם ככולם באמת לא ישנים בלילות, אבל זה רק כדי לעצור מתאבדים, טרוריסטים, להערך למלחמה הבאה...

[יוסי ברוך] זו העבודה שלהם ובחירתם, שיבושם להם. אגב, אני לא בטוח שעשינו חייל ביום הכיפורים, בלבנון ובפרט לא באניתיפאדה האחרונה.

ואגב כולם באים ללמוד אצלנו, האנגלים, האמריקאים,הרוסים,הסינגפורים

הסינים, הקוראנים, הגרמנים, הצרפתים ועוד רבים וטובים

ממש כולם!!!!! טכניקות, שיטות לחימה, מוסריות, רעות ועוד ועוד

[יוסי ברוך] חבל ששיטות מלחמה ולא אתיקה. אני חושב שאתה קצת נסחף כאן. כמו שגולדה אמרה פעם לדיין "אל תהיה כל כך מרוצה מעצמך, אתה לא עד כדי כך מוצלח" (לא מתכוון אליך ספציפית, אלא עלינו כאומה). אני לא חושב שאנחנו עד כדי כך מוצלחים, לא בחכמת המלחמה, לא בדיפלומטיה וגם לא במוסריות. נדמה לי שיש לנו עוד הרבה ללמוד בעצמנו לפני שנהווה דוגמא ואור לגויים. ההפתעה של יום כיפור היא כשלון קולוסאלי מערכתי, וגם על ניהול המערכה אפשר לדבר (עופר שלח נותן כמה נקודות טובות למחשבה בספרו על המהפיכה הנדרשת בצה"ל). מלחמת לבנון היא איוולת טאקטית (9 אוגדות כמדומני?) שלא השיגה את מטרותיה. האינתיפאדה השניה היא הקזת דם מטופשת דוגמת מלחמת ההתשה האווילית.

תתבייש לך-לדבר על התנאים האופטימליים

[יוסי ברוך] כיוונתי לכך שאין חרמוניות ללוחמי מילואים, המוצבים מוזנחים ומטונפים, ואיכות הציוד המנופק שואפת לאפס מלמטה. אני מדבר על נעליים שמתעכבות באפסנאות, על מדים לא מתאימים, על מחסור באמצעי ראיית לילה, על תחמושות כוננות שהן נפלים, על אנשים שמביאים ציוד אזרחי כי הצבאי שווה תסלח לי ל...

- בעצם סליחה אתה צודק ב121, ראוי שמלחמות יתוכננו וינוהלו מאוהל, ע"ג השו"ח, מעל גבו של סוס דוהר, והתקשורת תבוצע עם נל"ן...צודק צודק במאה אחוז....

[יוסי ברוך] מה הקשר? אי אפשר להיות צבא מקצועי בלי לבזבז כסף על חגיגות פרידה ראוותניות?

בזבוז משווע??????-עכשיו כבר גלשנו לדמגוגיה, אני מעריך ש"הקליפ" הזה עלה פחות מאירוע פדיון הבן שעשיתי ביום ראשון

[יוסי ברוך] מזל טוב

שכירת האולפן=ביום שישי אגב, על חשבון זמנם הפרטי (כשאולפן במילא ריק)

[יוסי ברוך] על חשבון מי?

נגיד 1000 ש"ח

צוות ההסרטה של דו"צ + עריכה , סדירים+מילואים נגיד עוד 1000 ש"ח

[יוסי ברוך] זה חלק מבטחון ישראל הסיפור הזה? צריך לזמן מילואימניקים?

מנהלות (דלק לרכבים של האלופים, קפה וסנדוויצים) עוד 1000 ש"ח

WOW כ3000 ש"ח צודק בזבוז משווע הזועק לשמיים.

תגיד מתי לאחרונה עלית על גג החברה העסקית אורנג' בראש העין????

לא היו שום צניחות בומבסטיות, אגב צניחות הצ'ופר בוטלו בצבא לפני שנים, במסגרת מסע הקיצוצים שנגע בהכל!!, מעת לעת בעת צניחות של חטיבה 35, מצטרפים גם קצינים בכירים לצניחה.

[יוסי ברוך] לא היה איזה ארוע צניחה של 60 שנה למלחמת העולם??? בוגי לא הצטלמן שם עם כל המי ומי?

ראפטינג בירדן - זו אכן חוויה יקרה לפחות כמו מלון 5 כוכבים, מתי לאחרונה עשית ראפטינג???

על הקליפ דברנו כבר...

[יוסי ברוך] מסע יחצנות ע"ח משלם המיסים

וזה שפטרו רק 2500 מורים, זה באמת עצוב, כי צריך היה לפטר לפחות 4000.....

[יוסי ברוך] ודאי, כדי לממן עוד כלי נשק למלחמה שלא תבוא

"שלטון הגנרלים בצבא" - צודק חייבים להפסיק את הבושה והכלימה ולאפשר לסמלים לתת פקודות, לרבטים את הגדודים ושהמחטים יכינו קפה לחיילות צודק!!!!!

[יוסי ברוך] לא, אבל צריך שאזרחים ינהלו תקציבים ושיעשה חקר אמיתי של COST & EFFECT, בפרט בתחומי ההשקעות וכו'. החשיבה החד מימדית הזאת כאילו "רק גנרל לוחם יכול לנהל ארגון בסדר גודל של צבא" והדיכוטומיה (החלוקה) הזאת בין "סמלים ורב"טים" לבין "מח"טים" היא מדד רק כשאתה לובש מדים. טר"ש אינטיליגנטי שיש לו תואר שני בחשבונאות וניסיון יכול לנהל את אט"ל או את חיל השלישות לא פחות טוב מגנרל שיודע להשכיב מארב ולפרוש אוגדה. סביר אפילו שהרבה יותר טוב.

אחי

ת ר ג י ע

[יוסי ברוך] רגוע תמיד. לא רגוע כלפי שמאיים על הדמוקרטיה.

ותפסיק לתת למתהלמים למיניהם, צרי עין ואופק להשפיע עלייך...

[יוסי ברוך] איני תינוק שנשבה. אני רואה בצרות עין אנשים שחוגגים על חשבוני, תמיד. ומסרב חד משמעית כאזרח, לסגוד לתרבות המיליטנטית הזו.

כי בסך הכל אתה נראה לי בחוטר טוב...

[יוסי ברוך] תודה, גם אתה, למען האמת.

המשך יום נפלא

J[יוסי ברוך]

אליה

ויוס המשיך:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוס
אליה שלום,
ראשית אני מודה לך על תגובתך המפורטת, המעידה אל אכפתיות רבה.

אני מוצא את טענותיך ראויות לתגובה אמיתית.עם זאת, אף אני חולק עליך לחלוטין, לשם שמיים כמובן.

אנסה לשטוח את טיעוניי, בהקשר הרחב יותר שלהם.

בגוף הטקסט שלך, למטה, נשזרה תגובתי המיידית, החריפה יותר- אך חשובה לי פחות.

על שלושה צירים הקייס שלי עומד- לחם, בטחון והרוח היהודית.

א. הלחם

עקומת התמורה הראשונה הנלמדת על ידי תלמידי כלכלה מבטאת התלבטות בסיסית של כל מנהיגות מדינית באשר היא- הבחירה בין תותחים לחמאה. השאלה כיצד מחלקים את העוגה בצורה האופטימאלית היא מאבני היסוד של המחשבה המדינית באשר היא. אצל רוב האזרחים במדינת ישראל לא מדובר על חמאה ולא על עוגות. רבים מהם רעבים ללחם. אחרים- נאבקים על קיום בכבוד. איני יודע מתי השתכרת שלושת אלפים שקלים לאחרונה, אך אני מבטיח לך זאת- הישרדות בשכר רעב זה אינה עניין פשוט כלל ועיקר. אולי אדוני מרשה לעצמו להקל בסכום פעוט זה, אני איני. לא אתקטנן איתך על שאלת העלות, שכן המהות חשובה כאן יותר.

תקציב מערכת הבטחון מגיע משני מקורות עיקריים, כידוע לך ודאי, ממסים ומסיוע אמריקאי. האמריקאים רשאים לעשות בכספם כרצונם, אז בוא ונדבר על כספי המיסים. הכספים האלה יורדים בכל חודש מתלוש המשכורת הצנוע שלי ושל כמותי. איכות החיים שלנו היתה טובה יותר לו המדינה היתה שולחת פחות עמוק את ידה אל כיסינו. מאחר ואזרחים שומרי חוק אנו, והחוק במדינה קובע שעלינו לשלם, אנו משלמים כנדרש. והמדינה- כראות עיניה ועיני מנהיגיה הנפלאים, מחלקת כספים אלו למטרות ראויות ולעיתים לפחות ראויות.

אבל מכובדי, כאשר ארגון ציבורי, שסחבק וסמי מממנים אותו מכיסם הפרטי, בוחר "לומר תודה" למנהיגו, על חשבונם הפרטי (וגם אם תרמתי רק עשר אגורות לשטות הזאת), זכותי כאזרח להתרעם על החוצפה הרבה שבה נוהגים גנרלים יקרים אלו בעשר האגורות הצנועות שלי. זכותה המליאה של המערכת להטיל את מימיה על קודקודי, וזכותי המלאה שלא להרכין את ראשי בהכנעה ולברך על טיפות הגשם הזכות.

ניסיתי לשאול את עצמי מה יכולה להיות מטרתו של תשדיר התעמולה רווי הרעות והחברות של "בחורינו הטובים" והעליתי בחכתי שלוש תשובות אפשריות:

1.תשובתך- "מדובר בחברות לוחמים ותיקים, שבעי קרבות וחמורי סבר, שנתאספו יחד להביע את הוקרתם בחיוך ואהבה לרעם מימים ימימה ומפקדם האהוב". מוזר, בבית הספר שלי לימדוני מורי כי תודה אמיתית, מקרב לב, נאמרת לא בראש חוצות, אם כי בארבע עיניים. מעבר לכך, לאור סוגיית "הנעליים של בוגי", קצת קשה לי להאמין שמדובר אכן בחבר רעים. מדובר במנהלים של ארגון גדול, המגיעים איש איש מיחידתו\חילו, וקיימת ביניהם תחרות גלויה לעתים וסמויה לעתים אחרות על תפקיד הרמטכ"ל הנכסף, על תקציבים, יוקרה וכולי, כמו בכל ארגון בירוקרטי או כלכלי המכבד את עצמו. במה שונים הם אם כן מפקידי משרד האוצר? בנעליהם הגבוהות? במדיהם הירוקים? באותות המערכה? אחוות לוחמים רעי, נרקמת בין לוחמים, בשטח, כתף אל כתף. במקרה הטוב אלופי המטכ"ל הם אוסף של קולגות מפרגנות. במקרה הפחות טוב על גחונם יזחלו ועפר יאכלו תחת מגפיו של בוגי.

2.מדובר בניסיון של המטכ"ל להתנער מכתם המגפיים של בוגי. אחד המדדים החזקים ביותר למידת היריבות בין פוליטיקאים היא עוצמת החיבוק. המטכ"ל מחבק בעוז את בוגי הפופולארי וישר הדרך (גם לדעתי), כדי לנקות את עצמו. אם אכן כך הוא- מדובר בעניין פוליטי לחלוטין, ויש לי בעיה עקרונית לממן אותו.

3.מדובר בהפגנת סולידאריות עם יעלון, כהתרסה כלפי מופז. אני בטוח שמופז התעצבן מאוד כשראה את הקליפ הזה, בפרט כשחלוץ עומד שם בשורה הראשונה. גם במקרה זה מדובר במהלך פוליטי, על הציר שבין "הנהגה צבאית" ובין "הנהגה אזרחית" (מופז ושרון, אכן הנהגה אזרחית של ממש). שום דבר שקשור לבטחון המדינה או לאמירת תודה של ממש.

הקליפ הזה הוא לא נגיסה ממשית בכיכר הלחם הלאומית, הוא נגיסה סמלית במידה של צניעות או בושה, שפעם היתה במקומותינו ואינה עוד. דוד בן גוריון היה נואם בבגדי חאקי של פועל פשוט. אלופי המטכ"ל ורות ("זה לא אלונקות?") ירון משתעשעים בכוכב נולד על חשבוננו. אחלה.

ב. הביטחון

אם יש דבר אחד שצה"ל לא סיפק לאזרחי המדינה בארבע השנים האחרונות זה ביטחון. צה"ל היקר מוכן היטב למלחמת יום כיפור (למרות ש-"שכינינו הטובים" הרבה פחות מוכנים היום למלחמה זו), מתקדם מאוד מבחינה טכנולוגית, ויושב על תקציבי עתק. אני מאוד שמח שיש לנו סער 5 ואף-16 Z, ולווינים פוקחי עיניים וגנרלים מוכשרים מצליחים ונפלאים, אך כל תקציבי העתק הצהליים לא הצליחו לעצור את היחפנים הפלשתינאים מלהתפוצץ בתוך האוטובוסים והרחובות שלנו, להטיל אימה במקומותינו ולצרוב בתודעה הישראלית טראומה שתוצאותיה רחוקות מלהתברר.

בדילמה הישראלית שבין תותחים וחמאה, החמאה היא לחם או חינוך. בשני התחומים ישראל פותחת פער מרשים ביחס למדינות המערב, ואינה מראה כוונות להשקיע כסף בצמצום הפערים, אלא להיפך- מפטרת מורים ומקצצת בתקציב החינוך.

אדוני היה רוצה לראות 4000 מורים מפוטרים- כה לחי! הבנתי כי הפרוטה מצויה בכיסך, וכי בנך הרך יזכה לחינוך נאות. אך לאיזה חברה יגדל ילד זה? האם לחברת בני אדם מחונכים ומשכילים, או לחברה של פראים נבערים חסרי חינוך? אם עתידו של בנך חשוב לך, צריכה להיות חשובה לך גם דמותה של החברה לתוכה הוא גדל, ודמות זו מעוצבת במידה רבה על ידי מורים ומחנכים המשתכרים שכר זעום ביחס לאנשי הצבא.

תאמר לי- "זו החלטה מדינית ולא צבאית". התשובה על כך היא פשוטה- מצעד היללות השנתי של צה"ל על אלופיו וכתבות האימה בעיתונים על הסכנות הבטחוניות האיומות הצפויות לנו אם יקוצץ תקציב הביטחון- כולן נגיסה ישירה בתקציבים אחרים. הלובי הבטחוני נוגס בתקציבי הבריאות, החינוך, הרווחה, הסביבה וכו'. במובן זה, ובמובן זה בלבד- המנהיגות הצבאית מסכנת את קיומה של מדינת ישראל.

קיומה ובטחונה של מדינת ישראל אינו תלוי בחרב בלבד. מה הטעם לקיים כאן מדינה של חמורים נבערים? בטחונה וקיומה של המדינה תלוי באיכות האזרחים, ואיכות זו נקבעת בראש ובראשונה על ידי מערכת החינוך. גם אם לא אכפת לך ממותרות כגון "חברה ראויה", או "חינוך להמונים", ותבחר ללבוש משקפי שמש ביטחוניסטיות בלבד- כבר אמר ב"ג כי לא המיראז' והשרמן ינצחו במלחמה אם כי הטייס והטנקיסט. לוחמי המחר שלך מכובדי נפגעים ישירות מפיטורי המורים.

וכל F-16 נוסף הוא פחות כיתות לימוד, פחות שעות לימוד, ומחנכים פחות טובים. בעצם- פחות ביטחון למדינת ישראל.

ג. הרוח היהודית

על שלוש מידות יהודיות מובהקות אתעכב זו הפעם- עליונות הרוח, מתן בסתר, והגדת לבנך.

1. עליונות הרוח על הכח. זו המידה היהודית הקדומה, בזכותה זקפו יהודים את ראשם בפני הקלגסים הרומאים שהוציאום להורג. "שמע ישראל" היא קריאת ההתרסה של המאמין היהודי בפני התליין הפגאני. היא האמונה ברוח המופשטת של האל והאדם אל מול הכח הפיזי הגשמי הנחות של הפסל והחרב. אוחזי חרב הם היהודים הישראלים, נכון, אך כמדומני כי קצת שכחנו את הרוח היהודית, והפכנו לעכו"גים (עובדי כוחנות וגנרלים). ההערצה היהודית הופנתה מאז ומתמיד אל החוכמה והלמדנות ולא כלפי השררה והכוח. להעריץ גנרלים זה רומאי יותר מאשר יהודי. עיון מרתק בעניין תמצא אצל מוטי גולני בספרו המצויין "מלחמות לא קורות מעצמן".

2. מתן בסתר- ברי כי הנותן בסתר עושה מצווה זו לשם שמים. והנותן שלא בסתר? או אולי נחדד- הנותן בראש חוצות? שם יכולים להיות "מניעים בסתר"... וזה בדיוק מתקשר לשאלת המניעים של הקליפ הזה. הסיטואציה היא סיטואציה קלאסית של "מתן בראש חוצות", שמטרתו אינה הנתינה עצמה, אלא גריפת רווח פוליטי או אחר. אם היו רוצים להודות לו באמת- היו עושים זאת בסתר. טול קורה ידידי הטוב.

3. והגדת לבינך- זהו החינוך. למרות היומרה החינוכית של צה"ל, כאזרח, כהומאניסט וכיהודי הייתי מעדיף שהמורה שלו או רבו יורו לו את הדרך, ולא קציני צבא שהתמחותם ירי ולא הוראה, נטולי הכשרה ערכית ממשית. לרב למשל אמורה להיות הבנה בעניינים ערכיים, גם לשופט, למחנך ולאתיקן. אבל גנרל? גנרל הוא אדם שתפקידו להתמחות במלחמה, כלומר בהרג של בני אדם אחרים באופן יעיל. אתה רוצה לטעון שהגנרלים הישראלים וצה"ל הם סופרמנים? גם אנשי מידות וגם לוחמים בחסד עליון? ייתכן. אבל קשה לי לראות את שרון, מרדכי ומופז כאנשי מידות בעלי ראיה ערכית ראויה. לא הייתי רוצה שיחנכו את ילדי העתידיים. האם היית רוצה באמת שהם ושכמותם יחנכו את שלך?

איני מצפה לשכנע אותך, הנחות היסוד שלנו שונות מדי. אך אם אצליח לנטוע בך הרהור או שניים בצדקת הדרך אבוא על סיפוקי. מקווה שלא הרחבתי יתר על המידה. היה לי חשוב להבהיר שלא מדובר בהתלהמות ריקה מתוכן.

בהערכה וכבוד רב,
יוסף ברוך (יוס)

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 08-07-2005 בשעה 09:35.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:41

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר