לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-06-2005, 20:45
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
סיכום חלקי של המידע, כשיהיה לי יותר זמן אני אסכם את הכל.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "צה"ל בהתנתקות מרצועת עזה"

התייחסתי כרגע רק לאזור הפינוי ברצועה, לצפון השומרון נקדיש תגובה נפרדת.

התכנון הוא לבצע, ברצועת עזה, שני מאמצי פינוי עיקריים:
  • בצפון החבל (דוגית, אלי סיני וניסנית, יחד עם ההתנחלות הגדולה והמבודדת נצרים) ע"י אוגדת ע"ידן" בפיקוד תא"ל עוזי מוסקוביץ והמשל"פ תנ"צ חגי דותן (לאחר סיום פינוי צפון הרצועה תעבור אוגדת עידן להמשך פעילות בגוש קטיף)
  • בכל יישובי גוש קטיף, מכפר דרום בצפון ועד רפיח ים בדרום. ע"י אודה 36 ("געש") בפיקוד תא"ל גרשון הכהן והמשל"פ תנ"צ אהרון פרנקו.
יחידות מפנות
אוגדת 'עידן' פינוי צפון הרצועה
  • תפקיד – מעגל ראשון, האוגדה תהיה אחראית לפינוי היישובים בצפון רצועת עזה: ניסנית, אלי-סיני, דוגית ונצרים. לאחר שהאוגדה תסיים לפנות את צפון הרצועה היא תועבר להמשך הפינוי בגוש קטיף.
  • הרכב – כ5,000 חיילים ושוטרים מהחטיבה הכחולה וחטיבות נוספות.
  • מפקד - תא"ל עוזי מוסקוביץ. במקביל משל"פ (מפקדת שליטה לפינוי) 340, בפיקוד תנ"צ חגי דותן, 48, בשיגרה מפקד מרכז ללימודי המשטרה.
  • מיקום - מחנה רעים ב'
  • כפיפות – פד"ם
  • הקמה ואימון – הקמה בסוף חודש מאי.
באוגדת עידן שתי חטיבות, החטיבה הכחולה, וחטיבת אביב:
  • "החטיבה הכחולה"
    • תפקיד – מעגל ראשון.
    • הרכב – חיילים (בעיקר אנשי קבע) מחיל האוויר, טייסים ואנשי מפקדה ותחזוקה (ישנן חיילות סדירות בודדות) ושוטרים מסופחים.
    • מפקד - אל"ם חיים מוריה, בשיגרה מפקד אגד נ"מ (מפקדי הגדודים: מג"ד נ"מ, מהנדס בדרגת סגן-אלוף מהמערך הלוגיסטי. שני המג"דים הנוספים הם טייסים: המדריך הראשי של בית הספר לטיסה, והאחר מפקד טייסת לשעבר).
    • מיקום - מחנה האוהלים רעים ב'.
    • כפיפות – אוגדת עידן.
    • הקמה ואימון – אימון החטיבה החל ב26.7 ויימשך שבועיים.
  • גדוד רקיע
    • תפקיד - מעגל ראשון
    • הרכב - חיילי חיל האוויר (בעיקר אנשי קבע) , טייסים ואנשי מפקדה ותחזוקה (ישנן חיילות סדירות בודדות).
    • מפקד - סא"ל הודי להב (חיל האוויר)
    • כפיפות - החטיבה הכחולה.
  • גדוד אור
    • תפקיד - מעגל ראשון
    • הרכב - חיילי חיל האוויר (בעיקר אנשי קבע) , טייסים ואנשי מפקדה ותחזוקה (ישנן חיילות סדירות בודדות).
    • מפקד - סא"ל
  • גדוד גלבוע
    • תפקיד - מעגל ראשון
    • מפקד - סא"ל
    • בגדוד ארבע פלוגות, א,ב (בנטל), ג, ו-ד.
  • חטיבת "אביב"
    • תפקיד – מעגל ראשון מוגדרת כחטיבה לטיפול במתפרעים.
    • הרכב – חיילי מג"ב וימ"מ וחיילי חיל הים.
    • מיקום - מחנה רעים ב'.
    • מפקד - מח"ט גיזרת רמון בממג"ב ניצב-משנה אבשלום פלד.
    • כפיפות – אוגדת עידן.
    • הקמה ואימון –
  • גדוד "אופק"
    • תפקיד – מעגל ראשון מוגדר כגדוד ל"משימות מיוחדות".
    • הרכב – חיילי שייטת, חיל הים וטייסים
    • מיקום - ליד מעבר ארז
    • כפיפות – חטיבת עמק, מח"ט של מג"ב.
    • הקמה ואימון – אמצע יולי

אוגדת 'געש' (36) פינוי גוש קטיף
  • תפקיד – מעגל ראשון, האוגדה תהיה אחראית לפינוי היישובים בגוש קטיף: כפר דרום, נצר חזני, קטיף, גני טל, נווה דקלים, גדיד, גן-אור, שירת הים, כפר ים, שליו, בדולח, רפיח ים, מורג, עצמונה ובני עצמון.
  • הרכב – חטיבת 'אנשי הקבע' וחטיבות נוספות.
  • מפקד - תא"ל גרשון הכהן. במקביל המשל"פ (מפקדת שליטה לפינוי) בפיקוד תנ"צ אהרון פרנקו, בן 49, בשיגרה סגן מפקד מחוז המרכז של המשטרה.
  • מיקום - מחנה רעים א'
  • כפיפות – פד"ם
  • הקמה ואימון – האוגדה הינה אוגדה סדירה, אך במהלך הפינוי תפעיל כוחות שאינם ת"פ שלה בשיגרה. אימון בתחילת חודש אוגוסט.
באוגדת געש שתי חטיבות, חטיבת אנשי הקבע וחטיבת עמק:
  • חטיבת 'אנשי הקבע'
    • תפקיד – מעגל ראשון, מפנים בפועל.
    • הרכב – ארבעה גדודים שבהם קצת יותר מ2,000 קצינים ונגדים (בעיקר אנשי קבע, 500 בגדוד) מחילות העורפיים השונים, אנשי מחשב, לוגיסטיקה, מנהלה, ותחזוקה (ישנן חיילות סדירות בודדות) ושוטרים מסופחים.
    • מפקד - אל"ם דוד סויסה, 38, בשיגרה מפקד אגד ארטילרי של פיקוד צפון, תושב עפולה (סגנו תושב אלקנה, דתי שיש לו קרובי משפחה בנווה דקלים, הרמ"ט אל"ם מיחידת המחשב של צה"ל).
    • מיקום - מחנה האוהלים רעים א'.
    • כפיפות – אוגדת געש.
    • הקמה ואימון – הקמה באפריל 2005, אימון החטיבה יחל בשבוע הראשון של אוגוסט ויימשך שבועיים. המפקדים התאמנו כבר בג'וליס.

• גדוד "ליאל"
    • תפקיד- מעגל ראשון, צוותי פינוי בפועל (החיילים שיודיעו למשפחות על פינוי וירוקנו את הבתים. מוגדר כגדוד לוגיסטי.
    • הרכב – כ-550 קצינים (מדרגת סגן משנה ועד סגן אלוף) וחוגרים (מדרגת סמל ראשון ועד לדרגת רב-נגד). רוב החיילים מאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) של צה"ל ומאגף כוח אדם, כולם אנשי קבע. מחולקים לפלוגות, מפקדי הפלוגות בדרגת סא"ל.
    • פיקוד – סא"ל מוטי זברסקי, בשיגרה מפקד בסיס אחסנה של מרכז ציוד וחלפים (מצל"ח) במרכז הארץ.
    • מיקום – בעיר האוהלים רעים א'.
    • כפיפות – אט"ל.
    • הקמה ואימון – הוקם בתחילת מאי, התבצעו ראיונות עם מפקדי הפלוגות וחלק מהמפק"צים, עוד לא היה אימון או כינוס של החיילים.
חטיבת "עמק"

• תפקיד – מעגל ראשון מוגדרת כחטיבה לטיפול במתפרעים.
  • הרכב – חיילי מג"ב וימ"מ, שוטרים ואנשי יחידות מיוחדות.

• מיקום - מחנה רעים א'.

• מפקד - מח"ט ממג"ב בדרגת ניצב משנה.
  • כפיפות – אוגדת געש\

• הקמה ואימון –
מהלך הפינוי במעגל הראשון

הכוחות המפנים יקבלו בשעות הלילה הודעה איזה ישוב הם מפנים למחרת.
בשעות הבוקר המוקדמות (5:45?) הם יצאו מעיר האוהלים ברעים אל הישוב המפונה.
אל כח הפינוי יצטרפו כתבים בליווי דובר צה"ל (שאטל)
לפני הגעת הכח המפנה יתפרס סביב הישוב המעגל השני שנועד לסגור את הישוב מפני חדירת מסייעים להתנגדות לפינוי.
בהגעה ליישוב יתפרסו צוותי הפינוי צוות לבית. צוותים אחרים יפרסו מפקדה במרכז הישוב ויקימו אמצעי נוחות: מזון, פינות ריענון ומקלחות לכוחות המפנים.
צוות הפינוי יגיע לבית 'שלו', יבקש מהתושבים להיכנס פנימה ולפנות את הבית. אם לא יכניסו אותם הם יפרצו את הדלת.
אם התושבים יסכימו להתפנות הם יועלו לאוטובוס שימתין במקום. אוטובוס שיתמלא יעזוב את הישוב.
אם התושבים לא יסכימו להתפנות צוות הפינוי ינהל איתם משא ומתן.
אם יראו שניתן לפנות אותם תוך כדי התנגדות פסיבית בלבד צוות הפינוי עצמו יפנה אותם.
אם הפינוי ידרוש הפעלת כוח רבה יותר צוות הפינוי יעזוב את הבית ויכנסו לפעולה כוחות 'למשימות מיוחדות' (חטיבת עמק, גדוד אופק: אנשי ימ"מ, יס"מ, מג"ב שייטת וכו'). במידת הצורך יופעלו אמצעי פיזור הפגנות (אלות יכלות להיות מופעלות כבר ע"י צוות הפינוי)
לאחר שהבית יפונה יכנסו לפעולה עובדי משרד הבטחון וקבלנים פרטיים שיארזו את תכולת הבית ויפנו אותה. קבלנים אחרים יהרסו את הבית (אל אם יוחלט לבסוף שלא להרוס את המבנים), לא מתוכנן להפעיל כוחות הנדסה סדירים בהריסה.
לאחר שכל היישוב יתרוקן מיושביו יפונו בתי הכנסת והישיבות (מתוכנן ע"י הרבנות הצבאית, אך, בשל סירובי פקודה, ייתכן שגם את המשימה זו יבצעו קבלנים פרטיים) ומבני הציבור ביישוב.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

^ אנשי מג"ב בכלוב בתרגיל פינוי

צוותי הפינוי ביחידות המפנות במעגל הראשון
בכל פלוגת פינוי ישנם ארבעה צוותים (כל צוות מפנה בית אחד), על צוות פינוי מפקד קצין (לרוב לוחם) בדרגות סגן-סרן.
בצוות פינוי 16 חיילים ושוטרים:
חמישה שוטרים כחולים, אחת מהם שוטרת.
ארבעה שוטרי מג"ב, שניים בסדיר ושניים בקבע.
7-8 חיילים, רובם בקבע, לפחות שלוש חיילות (בשל מיעוט נשות הקבע, יתכן והחיילות יהיו סדירות).

ערי האוהלים
בערי האוהלים, שהוקמו כשלושה קילומטרים מדרום לצומת גמא, עתידים להתגורר כל הכוחות המיועדים להשתתף בפינוי. בתוכן אוהלי מגורים, חדרי אוכל, ואמצעי נוחות כמו: מטענים לטלפונים סלולריים, שרותים, מקלחות, מזנונים (חלקם אוטומאטיים כמו מכונה להכנת לחמיניות עם המבורגרים), מועדונים וכו'.
רעים א' בפיקוד אל"ם איתן הראל
רעים ב' בפיקוד אל"ם רונן וולף

מעגלי פינוי
מעגל ראשון הכח המפנה עצמו. מורכב משוטרים, אנשי קבע וכוחות רפואה. כולם לא חמושים. אלות ואמצעי אלפ"ה יכנסו לשימוש רק באישור מג"ד או מח"ט (תלוי בחומרת האמצעי). כח התערבות (חטיבת אביב באוגדת עידן וחטיבת עמק באוגדת געש) מורכב משוטרי מג"ב, יס"מ וימ"מ וחיילי יחידות מיוחדות. בכח זה יהיו חיילים חמושים שיכנסו לפעולה רק במקרי קיצון, שאר אנשי הכח יתערבו המקרי התנגדות וילבשו שכפ"צים וקסדות ללא נשק (אבל עם אלות). כח שלישי במעגל הראשון הוא קבלני הפינוי שיכנסו לפעולה לאחר שיתפנה היישוב. בכח זה יהיו קבלני אריזה והובלה, קבלני עבודות עפר וכח צה"לי שיפוצץ מבנים קשים או מסוכנים להריסה (פורסם שיפוצצו בתי כנסת).

מעגל שני כח חסימת צירים בין הישובים. תפקידו לבודד את היישובים בגוש, לשלוט בצירים, לאבטח "פרוזדורים" צרים שמובילים להתנחלויות מבודדות וכן לבודד את גדרות הישוב ולמנוע תיגבורו ע"י מתנגדי ההתנתקות. ייתכן שידרשו לתגבר את המעגל הראשון.

מעגל שלישי כח מגן על המפנים. חיילי צה"ל שיאבטחו את המרחב המפונה. אלו למעשה הכוחות שפרוסים בעמדות כיום.

מעגל רביעי כח אבטחה צבאי היקפי גדול יותר מהשלישי. המעגל הרביעי יקיף את כל שטח הפינוי ויהיה "הכוח ההתקפי" - מול הפלסטינים בעת הפינוי. המעגל הרביעי יקיף כל אחד מהאזורים ומטרתו לפעול מול הפלסטינים במקרה של הפעלת טרור בסידרת מבצעי פעילות יזומה ותגובה שיכונו "אגרוף ברזל". הכוחות במעגל הרביעי יהיו גדולים, ויכללו גם חיילי חי"ר, שריון והנדסה. יהיו מבצעי אגרוף ברזל יזומים למניעה ואגרוף ברזל מגיבים בתגובה על ירי.

מעגל חמישי יורכב משוטרים צבאיים, ומעט שוטרים "כחולים". יתפרס קרוב לגבול שבין רצועת עזה לישראל ויבודד את כל אזור הרצועה מישראלים שאולי ינסו להיכנס ולהתנגד לפינוי. המעגל החמישי נפרס כבר החל מ14.7.05 לחסימת דרכי הגישה לישובי חבל עזה.

מעגל שישי החיצוני ביותר - מחוץ לרצועת עזה - בו יהיו כוחות משטרה מהמרחבים לכיש ונגב. השוטרים שבמעגל זה יבדקו כל רכב בצמתים הקרובים למישור החוף הדרומי, די רחוק מהרצועה, וימנעו כל כניסה של מי שעלולים להיות מתנגדי הפינוי.

מעגל שביעי ייפרס ברחבי הארץ למנוע ממתנגדי ההתנתקות לחסום כבישים או לבצע פעילות התנגדות שתרכז אליה כוחות.

כוחות, כפיפיות ומשימות

הכוח פיקוד דרום
מפקד אלוף דן הראל
תחום אחריות

הכוח אוגדת עזה
מפקד תא"ל אביב כוכבי, אל"מ דוד מנחם (סגן)
תחום אחריותמעגלים שלישי ורביעי (אבטחה ואבטחה היקפית)
ת"פ פד"ם

הכוח אוגדה 36 'געש'
מפקד תא"ל גרשון הכהן
תחום אחריות מעגל ראשון-שני וחמישי בגוש קטיף

הכוח אוגדת עידן
מפקד תא"ל עוזי מושקוביץ
תחום אחריות מעגל ראשון בישובי צפון הרצועה ולאחר סיום פינויים בישובי גוש קטיף.

הכוח חטיבה מרכזית
מפקד אל"מ מוטי כידור (מח"ט 401)
תחום אחריות

הכוח חטיבה דרומית
מפקד אל"מ אבי פלד

הכוח חטיבת "עמק"
מפקד אל"מ
תחום אחריות מעגל ראשון - טיפול במפירי סדר.
ת"פ

הכוח חטיבת גולני
מפקד אל"מ ארז צוקרמן
תחום אחריות מעגל רביעי (אבטחה התקפית). חמש פלוגות מהבט"ר במעגל חמישי (חסימת גבול הרצועה).
ת"פ אוגדת עזה

הכוח חטיבת גבעתי
מפקד אל"מ אייל אייזנברג
תחום אחריות מעגל רביעי (אבטחה התקפית).
ת"פ אוגדת עזה

הכוח חטיבת ברק 188
מפקד
תחום אחריות מעגל ראשון ????

העירכות הפלשתיניים לקראת ההתנתקות
גם הפלשתינים מקימים מעגלים לקראת ההתנתקות, כך נמסר לסגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, בפגישתו עם סגן שר הפנים הפלשתיני, הגנרל ג'אמל אבו זיאד בסוף חודש יוני:
  • (מעגל רביעי) "כח מחץ נייד" כפוף ונאמן לשר הפנים,. 5,000 שוטרים פלשתיניים מהכוחות המיחודים בפיקוד ג'ומעה ראלי. הכח יעסוק במתן מענה מיידי לאירועי טרור שעלולים לשבש את ההתנתקות וכן ייכנס לתוך האזורים שיפונו ויימנע ביזה וונדליזם. לטובת כח זה נרכש (התקבל כתרומה ממדינות ארופיות) ציוד לפיזור הפגנות רב.
  • מעגל שלישי חיצוני על הגדרות של הרצועה ושל הגוש בכדי לתפוס ישראלים שינסו להסתנן דרכה, להעביר אותם לידי צה"ל ולמנוע מפלשתינים לפגוע בהם.
  • מעגל שני שיחצוץ בין ישובי הגוש לישובים הפלשתיניים שבאזורם וימנע גלישות פלשתינים מצירים שבשימושם לתוך גוש קטיף. הכח יוצב בריכוזי האוכלוסיה הפלש'. מעגל זה יורכב מכח התערבות של המשטרה הפלש' ומשמר הנשיאות.
  • מעגל ראשון שימנע ירי קאסמים ופצמ"רים על הכוחות המפנים. יש להבחין בין כח התגובה המהירה של המעגל הרביעי שיפעל כנגד אירוע שמתבצע בשטח לבין כוחות המעגל הראשון שיבצעו פעילות סיכול מקדימה באתרים שמוכרים כאתרי שיגור פצמ"רים וקסאמים.
בנוסף יקימו הפלשתינים שלושה חמ"לים וחדר מצב מרכזי משותף עם גורמי תיאום מטעם צה"ל.

אלכס פישמן, הפרשן הצבאי של ידיעות אחרונות, מציין שגורמי ביטחון בישראל הביעו חוסר אמון לנכונות וליכולת של הפלש' לתפקד כפי שהם מבטיחים (כפי שניתן לראות בשטח, אם הם יוכלו אז לבצע פעילות סיכולית באתרי שיגור מדוע הם אינם מבצעים זאת היום? כיצד יוכלו להתמודד עם המון שרוצה לבזוז ולחגוג על הישובים המפונים?).

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 07-08-2005 בשעה 16:37.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-07-2005, 16:41
צלמית המשתמש של יוסיפון

תת ניצב פרנקו במעריב של יום ו' האחרון
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סיכום חלקי של המידע, כשיהיה לי יותר זמן אני אסכם את הכל."

כותרת עמ' 9:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי תת ניצב פרנקו
הכח הראשוני ייכנס ללא אמצעים למעט מימיה. מאחור תמתין חטיבת 'עמק' (הדגשה שלי - י.) שתעסוק בהפרות סדר ושם יהיה ציוד לפיזור הפגנות. כח אבטחה צבאי חמוש יאבטח את כל המעגל מניסיונות פיגוע פלשתיני. כל בית שיפונה יאובטח מפני מעשי ונדליזם וביזה.

ישן 11-07-2005, 23:32
צלמית המשתמש של יוסיפון

תיקון
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי DJ ESH שמתחילה ב "במעגל החמישי"

במעגל הראשון לא אמורים להיות כלל חיילים סדירים אלא רק אנשי קבע! (יש מספר קצינות סדירות מאחר וישנו חוסר בנשות קבע) הרעיון הוא שלא יצטרכו לשפוט את מי שיסרב אלא, בפשטות, על פי הוראה ישירה של ראש אכ"א והרמטכ"ל, יפרו איתו חוזה וישחררו אותו משרות הקבע (כמובן שהוא יצטרך לשאת בכל ההשלכות הכלכליות).
קורסי הקצינים והמ"כים כבר הוצאו מהמעגל הראשון. הצליחו לבלבל אותי עם המגמות אז הדיווח שלי לא ממש מפורט אבל קורס אחד (גפן?) יהיה במעגל רביעי. קורס שני (להב?) יהיה במעגל רביעי. והקורס השלישי (זה שנפתח בימים הקרובים) יהיה במעגל חמישי (אפילו פגשתי אותם בסיור על גדר צפון הרצועה, למעשה הגדוד הזה לא ממש יבצע קורס קצינים. מדובר על מספר שבועות הכשרה ואז עבודה כפלוגת חי"ר).

ישן 27-07-2005, 12:54
צלמית המשתמש של יוסיפון

את מקומות הלינה קחו בערבון מוגבל
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סיכום חלקי של המידע, כשיהיה לי יותר זמן אני אסכם את הכל."

בעקבות הכתבה בוואלה!

ציטוט:
אנשי כוחות הביטחון ילונו בבתי המפונים
יום רביעי, 27 ביולי 2005, 13:20 מאת: מערכת וואלה!

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://wmh.walla.co.il/w/18-200/146860-18.jpg]

^חיילים בנצרים. קיים קושי לנייד כח גדול במהלך ימי הפינוי (צילום ארכיון: רויטרס)

ההחלטה התקבלה ע"י בכירים במשטרה ובצה"ל כדי לחסוך כניסה ויציאה מהרצועה. הכוחות יפקחו שמסתננים לא יפלשו לבתים

במערכת הביטחון מסתמנת החלטה, לפיה אנשי המשטרה והצבא שיעסקו בפינוי היישובים, במסגרת תכנית ההתנתקות, ילונו בבתי התושבים שיפונו, כדי לחסוך כניסה ויציאה מהרצועה.

בגלי צה"ל דווח, כי אל ההחלטה הגיע מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, יחד עם גורמים שונים במשטרה ובצבא, בעקבות אירועי כפר מימון בשבוע שעבר. במסגרת הלקחים שהופקו בעקבות האירועים, התברר כי קיים קושי לנייד כח גדול של שוטרים וחיילים במהלך ימי הפינוי ועל כן הוחלט כי הכוחות יישארו ללון ביישובים אותם יפנו באותו היום.

נקיטת גישה זו תחסוך את הצורך להשיב מדי יום את הכוחות ל"מאהל רעים", שאמור לאכלס את הכוחות המפנים עד תום משימת ההתנתקות, ועקב כך ימנע גם העומס הגדול הצפוי על כבישי רצועת עזה עם יציאת הכוחות מדי יום לבסיסיהם. יתר על כן, הישארות הכוחות ביישוב תסייע לפקח, כי מסתננים לא יפלשו לבתים במקום יושביהם שהתפנו.

אני יכול להבין את הרציונאל להחלטה הזו: מתנגדי הפינוי ינסו לחסום את ציר הכניסה היחיד לגוש ובכך לעקב את הכוחות. באמת לא היה לי ברור מדוע חיילים שנוסעים לדוגית צריכים ללון באתר רעים (נסיעה של כארבעים דקות בלי חסימות).
אבקש שלא להכינס כאן בפורום להשגות הצפויות על ניצול ציוד המפונים, בשביל זה קיימים פורום סקופים וחדשות ופורום פוליטיקה ואקטואליה.

ישן 27-07-2005, 22:28
צלמית המשתמש של יוסיפון

המפקדים

תת ניצב אהרון פרנקו - מפקד משל"פ אוגדת געש
פרנקו, 49, נשוי ואב לארבעה, מתגורר בראשון לציון. נולד בקזבלנקה ועלה לארץ בגיל חמש וחצי. גדל בבית שמש בבית שני חדרים יחד עם שמונת אחיו ואחיותיו. שלושה מאחיו משרתים במשטרה.
למד בישיבה התיכונית "קריית נוער" בירושלים.
בגיל 17.5, באוגוסט 1973 התגייס לחיל ההנדסה.
במלחמת יו"כ הטירונות הופסקה ופרנקו שמר על בסיסים. החל הכשרה של חבלן שבוטלה. אחרי המלחמה עבר קורס קציני הנדסה והגיע בחיל עד לתפקיד מ"פ. בהמשך מונה לרע"ן אימוני הנדסה בצאלים.
בשנת 1977 השתחרר והתגייס למשטרה כקצין חבלה בדרגת מפקח.
"הקים את בית הספר לחבלה" (להצלחה אבות רבים).
קצין חבלה מחוז מרכז.
לימודי תואר ראשון קרימינולוגיה וסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן.
תפקידי פיקוד ומטה במרחבי השפלה והשרון של מחוז המרכז במשטרה.
פיקד על מרחב השרון.
סגן ראש אג"מ במטה הארצי.
סגן מפקד מחוז המרכז של המשטרה.

תנ"צ חגי דותן - מפקד משל"פ אוגדת עידן
דותן, 48, בשיגרה מפקד מרכז ללימודי המשטרה.

ישן 31-07-2005, 13:54
צלמית המשתמש של יוסיפון

ניצב אורי בר-לב מפקד המחוז הדרומי של המשטרה
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "המפקדים"

מתוך מקור ראשון
ציטוט:

קו בר לב
הוא נפצע בפעילות מבצעית ורגלו נקטעה, אבל זה לא מנע ממנו להקים את יחידת המסתערבים הצבאית ולאחר מכן את המקבילה המשטרתית שלה. הקריירה שלו במשטרה נסקה עד לפיקוד המחוז הדרומי, ממנו יפקח על ההתנתקות שאותה הוא נוטה לנהל ביד קשה כבר עכשיו. ועוד לא הזכרנו את הבית שלו בעפרה

מאת:אלישיב רייכנר 29 ביולי 2005, כ"ב בתמוז תשס"ה השוטר שעמד השבוע בעין הסערה הוא מפקד מרחב הנגב, תנ"צ ניסו שחם, שהוקלט כשהוא מתבטא באופן חריף נגד המפגינים בכפר-מימון. החל מהשבוע, לאחר שהוחלט להרחיקו מביצוע ההתנתקות, שחם כבר לא יהיה רלוונטי לתושבי גוש קטיף ולתומכיהם. מי שכן נשאר בשטח וצפוי להתחכך עוד פעמים רבות עם מתנגדי ההתנתקות הוא ניצב אורי בר-לב, מפקד המחוז הדרומי.
המסתערב
אורי בר-לב (בריל), 46, נולד במושב עין-ורד שבשרון לאב ייקה ולאם מרוקנית. בשנת 1977 התגייס להנדסה קרבית, יצא לקורס קצינים וסיים אותו בהצלחה. כשהיה מ"פ נפצע קשה במהלך פעילות מבצעית בשכם; רגלו נקטעה מתחת לברך ונקבעו לו 60 אחוזי נכות. באמצע שנות ה-80' חזר בר-לב לצבא והיה בין מקימי יחידת המסתערבים 'דובדבן' בימים שקדמו לאינתיפאדה הראשונה. בר-לב זכה גם לפקד על היחידה ובאחת הפעילויות אף פיקד על אהוד ברק, סגן הרמטכ"ל באותם ימים, שהצטרף באופן ספונטני כלוחם לאחד הצוותים בפעילות מבצעית בשטח.
בשנת 1990 נקרא בר-לב למשטרה על ידי אסף חפץ כדי להקים את יחידת המסתערבים 'הגדעונים', המקבילה המשטרתית של דובדבן הצה"לית. את כישוריו כמסתערב הביא בר-לב לידי ביטוי גם בהמשך דרכו, בהיותו מפקד מרחב איילון. במסגרת מבצע מיוחד ללכידת סוחרי סמים שהתקיים במאי 2000 התחפש בר-לב ליאפי תל-אביבי; על פניו הודבקו זקן ושפם, ופדחתו המגולחת הוסתרה בפיאה. הופעתו וכנותו היו משכנעים. הוא לכד שני סוחרי סמים שמכרו לו 14 גרם מריחואנה.
המתנחל
בר-לב מתגורר עם אשתו וארבעת ילדיו במושב משמר איילון, אבל בתולדות המשפחה רשומות גם שלוש שנות מגורים באחת ההתנחלויות האידיאולוגיות ביותר - היישוב עפרה. בר-לב הגיע לעפרה בראשית שנות ה-90' בעקבות התקרבות אקטיבית שלו ושל אשתו, גיורת ממוצא הולנדי, לדת. משפחת בר-לב קנתה בית ביישוב והשתלבה במרקם החברתי. תושבי עפרה העידו השבוע שבר-לב עצמו הסתובב באותה תקופה עם כיפה גדולה, והתפלל במניין. כיום, על פי הידוע, משפחת בר-לב אינה מקיימת אורח חיים דתי. הבית בעפרה נמכר, ובאירועי כפר-מימון בשבוע שעבר נפגשו בר-לב וחבריו ליישוב משני עברי הגדר.
הקרבי והמתוקשר
לאחר חמש שנות פיקוד על הגדעונים מונה בר-לב למפקד היחידה המרכזית במחוז ירושלים, ושנה לאחר מכן עבר לשמש כראש לשכתו של המפכ"ל אסף חפץ, שבר-לב נחשב לבן טיפוחיו. בשנים שלאחר מכן מילא בר-לב שורת תפקידים מגוונים ויוקרתיים, בהם: מפקד מרחב איילון, מפקד מרחב ירקון, מ"מ מפקד מחוז המרכז, ראש אמ"ן של המשטרה ונציג המשטרה במועצה לביטחון לאומי.
בר-לב לא שייך לזן קציני המשטרה האפרוריים, אנשי המטה הביורוקרטיים המצטיינים בעיקר בניהול. הוא שייך לזן ה"אסף חפצי" של המשטרה אליו משתייכים קצינים נוצצים, אנשי שטח, בעלי הילה קרבית. בר-לב קיבל בעבר צל"ש רמטכ"ל, צל"ש אלוף פיקוד וב-1992 הוענק לו עיטור מיוחד מהמשטרה על שורה של פעילויות במבצעים שמנעו פיגועים. בר-לב הוא גם קצין בעל חשיבה מקורית המיטיב להתבטא ו'עובר מסך', תכונות שהפכו אותו לקצין מתוקשר במיוחד, לעתים על חשבון אחרים. כששירת כמפקד מרחב ירקון במחוז תל-אביב תחת ניצב יוסי סדבון, טענו קצינים במחוז שפעמים רבות הוא גונב למפקדו את ההצגה, גם אם הוא אינו מתכוון לכך. לא מעט קציני משטרה שהחליפו את בר-לב בתפקידים שונים נראו חיוורים על רקע הצבע התקשורתי שהוא השאיר אחריו.
מפקד המחוז
לפני כשבעה חודשים מונה בר-לב למפקד המחוז הדרומי של המשטרה, המחוז שאמור להתמודד בחודש הקרוב עם המשימה המסובכת ביותר בתולדותיו, ביצוע תוכנית ההתנתקות. עוד לפני אירועי כפר-מימון הספיק בר-לב לייצר סערה תקשורתית כשכתב להנהלת רכבת ישראל בעקבות תאונות הרכבת הקשות, כי לו היה יכול היה עוצר את תנועת הרכבות לדרום הארץ עד לתיקון הליקויים.
אירועי השבועות האחרונים זימנו לבר-לב לא מעט חיכוכים עם תושבי גוש קטיף ועם מתנגדי ההתנתקות. במהלך האירועים ניתן היה להתרשם שבר-לב תופס את המפגינים העומדים מולו כפורעי חוק לכל דבר, ומתפיסה זו הוא גוזר את הצעדים המחמירים בהם נקטה המשטרה כלפי המשתתפים בצעדת ההתחברות. מערכת היחסים בין בר-לב לבין מנהיגי יש"ע מאופיינת בשבועות האחרונים בחשדנות רבה ובחוסר אמון בין הצדדים, אך עם זאת בכירים בהנהגת יש"ע טוענים שקשה להעריך מהי מידת הסמכות שיש לבר-לב לקבל ההחלטות וליזום מהלכים, ועד כמה הוא מקבל פקודות וכפוף להחלטות המפכ"ל וראש הממשלה. בכיר ביש"ע שנכח במו"מ שנוהל לפרקים באירועי כפר-מימון, אמר השבוע: "אני יודע בפירוש שהיו דברים מסוימים שבר-לב רצה לעשות לטובתנו, אבל אלוף הפיקוד מנע ממנו".
בר-לב הוא מסוג הקצינים שעליהם נאמר עוד בתחילת דרכם המשפט "הוא עוד יהיה מפכ"ל". בינתיים הוא צועד בבטחה במסלול המוביל לפסגת צמרת המשטרה. משרת מפקד המחוז הדרומי כבר סיפקה בעבר מפכ"לים כמו רפי פלד ויהודה וילק. ממנה גם נשלף בדיוק השבוע לפני שנה המפכ"ל הנוכחי.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.makorrishon.net/images/site/pixel_grey.gif]

ישן 29-07-2005, 09:20
צלמית המשתמש של יוסיפון

נעים להכיר: "ראש העיר" הצה"לי הראשון

YNET
ציטוט:
נעים להכיר: "ראש העיר" הצה"לי הראשון

מחנה האוהלים שהקים צה"ל סמוך לצומת רעים עבור 14 אלף חיילים שישתתפו בפינוי, מתחיל לקבל סממנים של עיר לכל דבר: "מרכז מסחרי" עם חנויות בגדים, כספומט ואינטרנט, 1,100 אוהלים ועשרות חדרי אוכל. "ראש העיר", אל"מ איתן הראל: "אנו ערוכים להיות כאן כל זמן שיידרש"
חנן גרינברג
עיר ואם בישראל? עיר האוהלים הגדולה שהקים צה"ל סמוך לצומת רעים לכוחות שישתפו בפינוי, הופכת בימים אלה כמעט לעיר לכל דבר. 14,000 חיילים, שוטרים ואנשי מג"ב מתוכננים לשהות שם ב-1,100 אוהלים, 25 חדרי אוכל ואפילו "מרכז מסחרי" שקורם עור וגידים.
לעיר הזו יש גם מעין "ראש עיר", אלוף משנה איתן הראל, שמשמש כמפקד מרכז הציוד באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל). "מבצע לוגיסטי בסדר גודל כזה לא היה מעולם בצה"ל או בשום ארגון אחר במדינה", הוא אומר.
על פני שטח של 300 דונם פרוסים האוהלים ועימם כל מה שצריך כדי לקיים שגרת חיים של אלפי אנשי מערכת הביטחון. בשבועות האחרונים הקימו את התשתיות, בנו שיפצו והובילו ציוד רב, היום זה כבר נראה מחנה ענק, די מסודר ומוכן לקראת המשימה.
"כל חייל שנכנס לכאן מקבל ערכה עם ציוד בסיסי, כולל סכיני גילוח, ציוד היגייני לבנות, מפת התמצאות וכל מיני מוצרים נוספים", מסביר אל"מ הראל.
עיר האוהלים מחולקת לשניים – רעים א' בו נמצאת גם המפקדה ורעים ב' - שם נמצאים אוהלי המגורים. אל"מ הראל הציג את "המרכז המסחרי" של עירו: מרכז מידע; "ביגודית" חנות בה אנשי קבע יכולים לרכוש ציוד, בעיקר בגדים, באמצעות נקודות אישיות; משרד הוצאה לאור בו ניתן לשכפל מסמכים ולהכין חוברות. כל אלה לצד כספומט, עמדת גלישה באינטרנט, שולחנות עם מכשירי טלפון צבאיים המאפשרים שיחות באופן חופשי לבתי החיילים, מעבדת תיקוני טלפונים ניידים, ואפילו סניפים קטנים של בורגר ראנץ' ופיצה דומינוס.
"יהיה גם אוהל דודות", מסביר אל"מ הראל, "זה אוהל ממוזג אליו יגיעו מתנדבות האגודה למן החייל, ידאגו לרווחתן, נציג בו כל מיני משחקי שולחן". בעיר גם מאות חדרי שירותים ומקלחות, בית כנסת אחד כבר הוקם, שני בקרוב.

מאבק באבק וביתושים
אם לא די באתגר הגדול שעמד בפני צה"ל בהקמת עיר האוהלים (עיר אוהלים נוספת, קטנה יותר, הוקמה סמוך לזיקים ותשמש את הכוחות שיבצעו את הפינוי בצפון החבל), היו צריכים המתכננים באט"ל לחשוב כיצד לסייע לדיירים להתמודד עם החום הכבד, ולא פחות - עם האבק והיתושים.
"בחדרי האוכל התקנו מזגנים, גם שמנו חומר מיוחד שימנע אבק במקום, באוהלים יש מאווררים, התקנו רשתות נגד יתושים כולל מכשירים אחרים שיסייעו להילחם ביתושים", אמר הראל. ברחבי העיר נפרסו שלטים רבים, כאלה המזכירים לחיילים לשתות מים, אחרים מזהירים מפני עקרבים ושלטים נוספים מזכירים להילחם בחיידקים על ידי שטיפת ידיים.
גם בתחום המזון שברו בצה"ל לא מעט את הראש. שתי חברות מספקות מזון לחיילים מנה חמה אחת ביום בערב, ביתר שעות היממה יש כריכים, שקיות ממתקים ופירות. בכל יום מגיעות, על פי דרישה, גם 150 עד 350 מנות גלאט כושר וכמה מאות מנות צמחוניות. ויש גם את איש הקבע הוותיק של מרכז המזון באט"ל, במבינו שמו, שנוהג ברכב מלא כל טוב ומחלק לחיילים במחסומים.
בעיר האוהלים ברעים הוקמה גם תחנה של המשטרה הצבאית - מתקן מעצר לא מתוכנן בשלב זה. "אנו ערוכים להיות כאן כל זמן שיידרש", אמר אל"מ הראל, "ננסה להתמודד עם כל בעיה שתצוץ, למצוא את הפתרון הטוב ביותר, אבל אני סבור שבהחלט הקמנו כאן תשתית ראויה, באזור מדברי לא קל, וצריך לזכור שישי לנו משימה ונבצע אותה".

כאמור לעיל אל"מ הראל הוא 'ראש העיר' של רעים א' על רעים ב' מופקד אל"ם רונן וולף.
כמה תוספות:
על פי דו"צ בכל אוהל אמור לישון צוות פינוי אחד = 17 איש באוהל של 20 איש. בפועל החיילות ישנות בנפרד כך שבצוות נשארים 11-12 חיילים ולכן שני צוותים ישנו יחד = 24 איש באוהל של 20.
מזגנים הותקנו בחדרי האוכל ובמשרדים, אין מזגנים באוהלים.
האוהלים שהוקמו אינם אוהלי 11 או 12 רגילים אלא אוהלים שעוד לא ראיתי במקומות אחרים בצה"ל, גדולים יותר, בעלי ארבעה עמודים במרכז וללא קורת תמיכה מרכזית.
לכל מתחם אוהלים יש מקלחות ושרותים המחוברים לתשתית ביוב שנבנתה במיחוד.
ברחבי ה"עיר" מפוזרים מזנונים: פלאל, המבורגרים, סטקיות, בורקס ועוד.
חברת ניקיון אזרחית נשכרה כדי לנקות את ה"עיר".

ישן 15-05-2008, 20:43
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
הקפצה קלילה אחרי 3 שנים לטובת כתבה מעניינת עם אל"מ אבי פלד דאז מח"ט הדרומית בעזה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "צה"ל בהתנתקות מרצועת עזה"

בין היתר מוזכרים המאו"ג דאז תא"ל שמואל זכאי (שימו לב להערצה כלפי המח"ט המיתולוגי), סא"ל רונן מרלי (כיום סמח"ט גבעתי), אל"מ פינקי זוארץ (עדיין מדריך במב"ל?), אל"מ אילן אטיאס (לשעבר מח"ט כרמלי) ואחרים. כמו כן תקרית ירי הטנק לעבר שוטרי משמר הגבול המצריים. בשלהי כהונתו ארע סיפור חטיפת גלעד שליט למרות זאת קודם בסוף התגובה יש לינקים לכתבות בנושא. היום אל"מ אבי פלד כידוע מח"ט גולני.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/643/962.html
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3457781,00.html
http://www.haaretz.co.il/hasite/pag...SubContrassID=0

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 15-05-2008 בשעה 20:47.
ישן 10-08-2015, 09:11
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
זכרון קטן שלי מההתנתקות

באמת שאני לא זוכר הרבה מההתנתקות עצמה חוץ מהרבה שמירות בשמש והעמסת ציוד, אבל סיפור אחד נצרב בזכרוני.
זה היה אירוע ענק שנגע ופגע בהרבה אנשים, אבל כשאתה בתוך השגרה המבצעית אתה די נסגר בתוך העולם הפרטי שלך, ולכן הזכרון הכי משמעותי שלי קשור דווקא באוכל.

בסופ"ש לפני הפינוי של אלי סיני הייתי שם, צוער בבה"ד 1, היינו שם לעשות שמירות ובעיקר כדי לעזור לתושבים להעמיס את הבתים למכולות (ריהוט, ציוד אישי, חיות משק הבית וכו').
התושבים הזמינו אותנו (כל הגדוד) להשתתף בארוחת שישי, שהייתה גם סעודת הפרידה מהיישוב.
במהלך כל התקופה ההיא אכלנו בעיקר "לורד סנדביץ" אבל בארוחה הזו התושבים הכינו המון אוכל, וגם הצבא תרם חמגשיות ברמה די גבוהה - עוף, לשון בקר, אורז וכו'.

כולם ישבו לארוחה, נאמו נאומים וכו' והתכוננו לאכול.
בדיוק לפני שנתתי ביס בלשון הבקר שהייתה לי בצלחת, עברה הפקודה בין כל הצוערים להפסיק לאכול במיידי ולהמתין להמשך פקודות.

מה קרה? מלחמה? חדירת מחבלים? רעל באוכל?

לא - מסתבר שמש"ק הדת הודיע שהמשאית שהביאה את החמגשיות הצבאיות, הגיעה ליישוב שלנו שתי דקות אחרי כניסת שבת, ולכן עלינו לפנות את האוכל במיידי מהשולחן, לסלק את הבשר הריחני שישב לי מתחת לאף ולפתוח מנת קרב.

מעולם לא שנאתי את הצבא יותר מבאותו רגע. באופן חלקי בגלל חוסר הכבוד לתושבים שטרחו והכינו אוכל ואף הזמינו את הצוערים שבאו לפנות אותם להצטרף לארוחה העצובה ברוח ידידות וכוונות טובות, אבל גם בגלל שהפעילו לי את כל בלוטות הריר עם אוכל מצויין ואז לקחו לי אותו מתחת לאף, בגלל טמבל אחד שלא ידע מתי לסתום את הפה.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 11-08-2015, 11:52
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Nargila Dwarf שמתחילה ב "[left]Good story, thank..."

היי,

מצב הרוח ביישוב מן הסתם היה עצוב אבל שקט, בקרב הצוערים הייתה בעיקר שביזות קלה עקב החום וסוג המשימה. הצוערים שהייתה להם בעיה עם הפינוי ניגשו באופן דיסקרטי למג"ד וקיבלו משימות שמירה, סיורים וכו'.

אנחנו (הצוערים שהיו באלי סיני) לא נתקלנו כלל בפלסטינים, וגם לא בהתפרעויות כלשהן.
יצויין שלמרות שהיינו כביכול חלק מ"מעגל ראשון", התאמנו על טכניקות פינוי ופיזור הפגנות, ואף הקפיצו אותנו לאיזור כפר מימון כשהיה צפוי שם בלגן, בפועל לא הוטל עלינו לפנות אף אדם - ההוראות היו "לעזור" לאנשי היישוב לפנות את הציוד והריהוט שלהם, והכל נעשה תוך רצון לעזור.
את פינוי האנשים השארנו ל"חטיבה הכחולה".

עוד כמה אנקדוטות:

היו כמה אנשים שצעקו וקראו לנו נאצים כשהגענו ליישוב בפעם הראשונה, אבל מעבר לכך לא זכורה לי כל התנגדות או בעייה מצד התושבים או הפלסטינים. יצא לי גם קצת לשבת ולדבר עם צעירים מהיישוב.

בין השמירות ישנו בפריקסטים וראינו את הסרט "מבצע סבתא" עשרות פעמים.

אני מניח שברמות הגבוהות יותר דאגו באופן מודע לכך שיהיה שקט ושצוערי בה"ד 1 לא יהיו אלו שמתעסקים עם היישובים הבעייתיים.

אני זוכר שביום הפינוי הגיעו צוותי צילום וראיינו חלק מאנשי היישוב, וכשלא הייתה מספיק דרמה ביקשו מהם להצטלם שוב, "הפעם עם רגש".

הייתה כתבת חמודה מה BBC עם חזה גדול שרצתה לראיין אותנו, כמובן היה אסור להתראיין ללא נוכחות דובר צה"ל, אבל קיוויתי שבכל זאת יאשרו. כשהמפק"צ שאל למי יש אנגלית טובה הרמתי את היד וזכיתי בשמירה
אחרי כל האיסורים, אחר כך ראיתי את המפקדים שלי מתראיינים אצלה תוך פלירטוט מאסיבי...

חוץ מתקרית האוכל וכמה אפסנאים שתפסנו עושים צרכים בתוך בתים שננטשו, הפינוי התנהל אצלנו בצורה שקטה ומכובדת.
,

שוב, כל זה מהזכרון האישי שלי, ויכול להיות שלאחרים באותה גזרה היו חוויות שונות.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 11-08-2015 בשעה 12:00.
ישן 11-08-2015, 08:27
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
זכרונות של מילואימניק צעיר

התגייסנו ביום שלישי. ביום שבת לפניו נסעתי עם חברה שלי לקנות ב-ace משהו לחדר, וילונות או איזה שטות אחרת. היינו בשלב של יחסים בו או שזה מתקדם למשהו רציני, או שזה לא. כשיצאנו החוצה, היא ביקשה ממני לחכות רגע ורצה חזרה פנימה. אחרי 10 דקות היא יוצאת ודוחפת לי ליד מן תיק כחול שטוח - פתחתי אותו והיה בפנים פק"ל קפה חדש, היא רק נישקה אותי ואמרה "שיהיה לך טוב במילואים".

כשהתגייסנו זה היה יחד עם חצי מהחיל בערך. הגיוס בוצע בבסיס ההדרכה של החיל במחנה כפר יונה (היום הוא כבר עבר לעיר הבה"דים), הבסיס השתדל ועדיין לא הצליח לעמוד בכמות החיילים שגויסה - מהלך שכזה מעולם לא בוצע לפני כן באותו בסיס. היה הרבה ברדק, בין כל תחנה לתחנה חיכינו לפחות שעה. בלילה ישנו באוהלים של הקורסיסטים ובבוקר יצאנו באוטובוסים לעוטף עזה. הגענו למחנה זיקים שפונה מהטירונים והפך לבסיס הכנה לפעילות ב"תוחמת הצפונית" - הריכוז הקטן של היישובים בצפון הרצועה.

כשהתחיילנו ביום הראשון לא ממש הרגשנו את זה, רק כשהגענו לשטח הרגשנו שמישהו אחר שהוא ממש לא צה"ל הוא הספונסר של המבצע הזה. אחרי 6 או 7 שנים של מילואים אתה כבר מבין איך העסק עובד, ופתאום פשוט הכל עבד כמו שצריך. לא היה חסר כ-ל-ו-ם: אוכל, ציוד אישי וייעודי, מיטות, הכל היה שם בערימות ענקיות וזמין לכל דורש כשעל חצי מהדברים בכלל לא חתמנו.

ישבנו בבסיס ארעי - "עיר אוהלים" - צמוד לבסיס אורים של פיקוד העורף, שמוכר יותר בזכות אנטנות הכדור הענקיות שלו. מול הלוגיסטיקה האמריקאית המשומנת, היכולת הארגונית של צה"ל התגלתה קצת פחות מוצלחת: מאות אוהלים שביניהם שבילי עפר, כל משאית וטנדר שעברו העלו ענני אבק. חום אימים בחוץ, בכל זאת חודש יולי במערב הנגב לא פראייר!

אנחנו מילואימניקים ולכן "זכינו" בתפקיד הכי פחות אחראי: מחסומים במעגל החיצוני, כדי למנוע מכל מיני חוליגנים וברדקיסטים לשסתנן לתוך גוש קטיף. שמו אותי עם עוד כמה חבר'ה במחסום ביציאה מנתיבות לכיוון מערב, משמרות 12-12. בגלל שהייתי יחסית צעיר בפלוגה נתנו לי משמרת שניה, משבע בערב עד שבע בבוקר. רוב הזמן שעמום נוראי, מדי פעם מריצים צחוקים. יחד איתנו במחסום קבוצת שוטרים מהמרכז, שגם הם הוקפצו בסוג של "צו 8". יחד איתם עוד שוטר או שניים מהתחנה המקומית, שמכירים היטב את כל עושי הצרות מהאיזור. צחוקים איתם, מרוב שהם מבואסים יוצאות להם בדיחות ערסים הכי קורעות.

השעות המאוחרות של הלילה הן השעות המתות. עושים סבב, שניים ערים וארבעה ישנים ואם מגיעים בלגיניסטים כולם קופצים למטה למחסום. באותם לילות מתחילה הקריירה הארוכה והמפוארת של אותו פק"ל קפה שהחברה שלי - היום אשתי - קנתה לי. בשלבים מסויימים היו סביבי יותר פלאפלים מבדוכן ליד השוק, כי איזה מח"ט מותש קלט שהמילואימניקים שמבינים עניין הדליקו גזיה... הפק"ל קפה עדיין איתי, עושה את עבודת הקודש כל פעם שאני במילואים.

בשעות היום אין הרבה מה לעשות, בחוץ חום אימים ולישון אי אפשר באמת. הפיתרון הוא "סאונת מדבר", לוקחים כסאות של כתר פלסטיק למקלחת, פותחים מים הכי קרים שאפשר ופשוט יושבים ומדברים ומדברים ומדברים. מדי פעם הפסקת סיגריה ושוב חוזרים פנימה, זה בערך הכי קריר ונעים שאפשר.

העבודה עם השוטרים היתה אחד הדברים היותר מצחיקים שקרו בכל הסיפור הזה. מסתבר שהם בכלל בלשים של ימ"ר ת"א וחלקם לובשים מדים פעם ראשונה אחרי 5 או 7 שנים וכמובן מקללים על זה בלי הפסקה. בכל פעם שהגיעו כל מיני מתווכחים סדרתיים ועושי צרות מקצועיים, הם ידעו להעיף אותם מהר מאוד בחזרה למקום שממנו באו. מבין כולם, הכי מצחיק ויצירתי היה רס"ר אלעד נחשוני - אם הוא לא היה בלש סביר להניח שהיה עובד בתור דוגמן, כל החיילות והשוטרות שעבור במחסום הזילו עליו הרבה ריר... שנתיים מאוחר יותר הוא ייהרג בתעונת דרכים ליד הקריה בתל אביב.

באחד הלילות, לפנות בוקר ראינו במרחק כמה עשרות מטרים מהמחסום אשה מבוגרת מסתובבת בחוסר מעש, מדי פעם מתקרבת ואז מתרחקת. מרוב שעמום התחלנו להסתלבט עליה שהיא חובשת כובע שנראה כמו עציץ הפוך. סיימנו את המשמרת וחזרנו לבסיס. בהמשך הבוקר דיווחו לנו שאותה אשה הציתה את עצמה במחאה נגד ההתנתקות.
ילנה בוסינובה לא היתה מהבלגניסטים הרגילים. היא נולדה באוקראינה, הייתה מהנדסת במקצועה ובעלת תואר נוסף היסטוריה ופילוסופיה יהודית. היא פעלה רבות במחאה נגד ההתנתקות, כתבה מאמרים והשתתפה בהפגנות וגם נעצרה פעמיים. 10 דקות לאחר שאנחנו יצאנו חזרה היא שפכה על עצמה דלק והציתה את עצמה, מפקד המחסום יוסי זינק עליה בגופו בניסיון לכבות את האש ללא הצלחה – עד שהשוטרים הביאו שמיכות ומים היא כבר סבלה מכוויות דרגה 3 בכל חלקי גופה. היא פונתה במצב קריטי לבית החולים סורוקה, ונפטרה לאחר 9 ימים בגיל 54. מעטים יודעים שהיא היתה ההרוגה היחידה בכל תהליך ההתנתקות.

לאחר שבוע ברצועת עזה פינוי המתיישבים הסתיים ואנחנו הופנינו אל הפינוי השני בצפון השומרון. עלינו בשיירה של אוטובוסים וניידות מ"צ אל בסיס עין שמר, כמה שעות לאחר שהגענו פנה אלי המ"פ שלי ואמר לי שעוד באותו הלילה מתחיל הפינוי. בשעה 4:00 בבוקר יצאנו אל החמ"ל הראשי ושם קיבלנו את המשימה שלנו – הובלת השיירה של העיתונאים אל חומש ושאנור. 20 דקות מאוחר יותר מצאתי את עצמי בניידת מ"צ חבוטה, מוביל שיירה של לא פחות מ70 אוטובוסים וניידות שידור בחושך מצרים אל היישובים. לאחר נסיעה איטית שכמעט הסתבכה בגלל הכוונה חובבנית של קצין דו"צ שישב איתנו ברכב (וכמעט נגמרה בפאדיחה ברמה היסטורית) הגענו לשם בדיוק בזריחה. בצומת הכניסה היה בלגן של כלי רכב וחיילים, בלי לחכות לפקודות הלכתי והעפתי אותם בלי יותר מדי ויכוחים – מ"מ, מג"ד, לא מעניין אותי מי אתה רק תרד מהכביש ועכשיו! סיימנו והתקפלנו חזרה.

התעוררתי בשעות הצהריים וניגשתי לחמ"ל שלנו. מסתבר שהפינוי כבר בשלבי סיום. בבוקר שאחרי נסענו חזרה לבית ליד וכך סיימנו את המילואים. בשנים לאחר מכן הפלוגה שלנו פורקה והוקמה מחדש מספר פעמים, ובשלב מסויים התסבר לי שכמה מהמפקדים בפלוגה שהיום הם מחברי הטובים ביותר נשארו שבועיים נוספים במילואים וחזרו לגוש קטיף כדי להשתתף במבצע פינוי הקברים מבית העלמין המרכזי של נווה דקלים.

הלילה הראשון - עוצרים קבוצות של בלגניסטים בפאתי העיר נתיבות

כנ"ל

התארגנות למשמרת לילה - האוהל הענק מאחור היה חדר אוכל, חדר טלויזיה ו"המרכז המסחרי" של הבסיס

המחסום שלנו

השוטר בפנים החשופות הוא מקומי, הוא עבד איתנו רק 8 שעות ביום אבל העזרה שלו בהתעסקות עם תושבים מקומיים היתה חסרת תחליף

רס"ר אלעד נחשוני ז"ל

פק"ל הקפה המיתולוגי

סמל ההתנתקות של צה"ל, מתוך שלט בתוך הבסיס

ישן 12-08-2015, 19:52
  double_o double_o אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.07
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "זכרונות של מילואימניק צעיר"

ציטוט:
ילנה בוסינובה לא היתה מהבלגניסטים הרגילים. היא נולדה באוקראינה, הייתה מהנדסת במקצועה ובעלת תואר נוסף היסטוריה ופילוסופיה יהודית. היא פעלה רבות במחאה נגד ההתנתקות, כתבה מאמרים והשתתפה בהפגנות וגם נעצרה פעמיים. 10 דקות לאחר שאנחנו יצאנו חזרה היא שפכה על עצמה דלק והציתה את עצמה, מפקד המחסום יוסי זינק עליה בגופו בניסיון לכבות את האש ללא הצלחה – עד שהשוטרים הביאו שמיכות ומים היא כבר סבלה מכוויות דרגה 3 בכל חלקי גופה. היא פונתה במצב קריטי לבית החולים סורוקה, ונפטרה לאחר 9 ימים בגיל 54. מעטים יודעים שהיא היתה ההרוגה היחידה בכל תהליך ההתנתקות.

זה לא נכון, באותו היום שבו ילנה הציתה את עצמה רצח אשר ויזגן 4 פועלים פלסטינים בשילה. שבועיים אחרי ילנה הצית עצמו אדם נוסף במחאה על ההתנתקות וגם הוא נפטר מפצעיו.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:41

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר