לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-08-2005, 18:24
  רותי תותי רותי תותי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.05
הטענה בבסיס מסקנתו של כותב המאמר ב- NRG היא:
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא, השסע העיקרי כאן הוא בין תומכי דמוקרטיה למתנגדיה."

ש"אמונה דתית היא החומר החזק והיציב ביותר באזורנו, וכנראה גם בעולם כולו. "
ובתור שכזו היא אמורה לנצח את החילוניים.

נדמה לי שהטענה הזו יש לה על מה לסמוך, לצערי הרב כמובן. אמונה דתית היא עיוורת מעצם מהותה, ופוטנציאל הקנאות מקנן בתוכה, מובנה לתוכה.
הגישה החילונית היא פרגמטית במהותה, גמישה יותר, ויכולה לשנות כיוון אם המציאות מחייבת. אין אצלה "יקוב הדין את ההר" ויהי מה. אין בכך נחיתות ערכית כלשהי, אלא הבנת מוגבלות האדם.
ברגע שיש חיבור בין אדם לאלוהים, אנשים מתחברים למשהו מוחלט. זה מצד אחד נותן להם ביטחון, אבל יכול להוביל לאבדון.
לצורך זה, כמובן, גם האידיאולוגיות או ה "איזמים" למיניהם (קומוניזם, נאציזם, פשיזם, וכ') הן כמובן
דתות לכל דבר, כיון שהעקרון של חיבור למשהו מוחלט מתקיים בהם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-08-2005, 21:44
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
לא אצל הדתיים אין הסכמה מלאה על היעד - ולא אצל החילוניים יש הסכמה כזו...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי רותי תותי שמתחילה ב "אתה צודק, אך השאלה היא -"

רוב הדתיים ירצו מדינת הלכה - אבל כיצד נראית מדינת הלכה? יש בערך 4000 גירסאות. האם זו תהיה
מדינה הנשלטת ע"י סנהדרין, ע"י מלך? האם יש לעם זכות בחירה? אם תבדקי באתר מנהיגות יהודית,
הקוראים למדינת הלכה, תגלי ששם תומכים במדינת הלכה (הגם שמסבירים את הבעייתיות של המושג)
ועדיין מדברים על דמוקרטיה, בהקשר של בחירות וריבונות הבוחר.
בקרב מה שנקרא בשם חילוניים, אין הסכמה מינימלית על צורתה של המדינה. יש כאלה המגדירים עצמם
חילוניים, אבל בעצם רוצים מדינת הלכה, רק שבראשה יעמוד נשיא ביה"מ העליון שחסין מכל טעות,
וקדוש מכל אדם. הם לא מתנגדים לבחירות, אבל מעדיפים שבמידה וניצח אדם שאינו מאמין בעקרונות
שלהם, אזי יכולתו לשלוט, תהיה מינימלית...
לעומת זאת, יש חילוניים שמעדיפים שהשלטון יינתן לפוליטיקאי שזכה ביותר קולות בקלפי...
ישן 20-08-2005, 22:03

תשובה מעניינת ואני מסכימה בגדול, אבל -
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא אצל הדתיים אין הסכמה מלאה על היעד - ולא אצל החילוניים יש הסכמה כזו..."

נניח רגע ל"הלכה" נוסח החילוניים על פי הגדרתך, ונתמקד בהלכה הדתית, שאמנם 70 פנים לה, אבל הבסיס הוא אמונה באל (בדרגת דבקות זו או אחרת), ובעיקר בקיום המצוות. ישנה מחלוקת אצל מי השחיטה כשרה יותר, אבל אין מחלוקת לגבי ההכרח באכילה כשרה. כמובן שיש כאלה המקפידים על כל המצוות, קלה כחמורה, ויש העושים "הנחות" לעצמם, אבל לא מתוך זלזול בעצם המצווה, אלא מתוך חולשה (מבחינתם) וכ'.
השאלה היא כמה מצוות והלכות וחוקים ומנהגים (שכידוע נחשבים לדין) יאכפו הדתיים על כלל הציבור לכשיתאפשר להם. איפה תיגמר הסובלנות ונכונות הספיגה של החילוניים. גם היום ישנם חוקי דת בחיינו. החילוניים מוחים אבל מקבלים. יש כאלה המקבלים ברצון (למשל חופה עם רב, או שבת כיום מנוחה, וכ'). אבל זה על רקע החופש של מדינה חילונית דמוקרטית. למדינת הלכה יש משמעות מרחיקת לכת, וטוטאלית. אתה צודק שלחילונים רבים יש אהדה למסורת, ואולי הם ירצו שהיא תתקיים אפילו יותר, אבל אתה באמת מאמין שיש חילוניים הרוצים במדינת הלכה במובן הרציני יותר?
ישן 20-08-2005, 22:09
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
שוב, השאךה היא מהי מדינת הלכה, ובהשוואה למה את מציבה אותה...
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי רותי תותי שמתחילה ב "תשובה מעניינת ואני מסכימה בגדול, אבל -"

אני חילוני עפ"י כל הגדרה: איני שומר כשרות, שבת, איני צם, אני אוכל חמץ בפסח והשנה אפילו שכחתי
להדליק נרות בחנוכה (דבר שאני משתדל לעשות כשאני זוכר...) - ובכ"ז אם ישאלו אותי מה אני
מעדיף: "דמוקרטיה אתרוגנית", "דמוקרטיה בג"צית" או "מדינת הלכה", במובן שאומר שהמדינה תהיה
מעט דתית יותר (עפ"י מה שמגדירה מנהיגות יהודית, בהנחה שהם דוברים אמת) - אז אני מעדיף אותם,
שמאפשרים לעם להיות הריבון ב99 אחוז מהמקרים, בניגוד לשיטות הנוכחיות, הרומסות את העם,
והופכות את המושג של שלטון העם, לבדיחה תפלה.
בכל מקרה, נושא מדינת ההלכה הוא פיקציה - והסיכויים שתוקם מדינת הלכה פה, קטנים מהסיכויים
שביג ג'ו יפסיק לקרוא לחסימת גולשים והעברת אשכולות, שלא מוצאים חן בעיניו...
ישן 21-08-2005, 02:19
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
לא חשבת הרבה כשהגבת לי, נכון? רואים...
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי רותי תותי שמתחילה ב "מה זאת המשוואה הזו ? יש בזה משהו אגרסיבי ולא נעים."

לא התייחסתי אליך כחילוניה (ולמען האמת, זה לא ממש מעניין אותי), אלא התייחסתי
בדיוק לכתוב בהודעה שלך שהגבתי אליה (מה שעושה רושם כגדול עליך בשתי מידות):
ציטוט:
במקור נכתב על ידי רותי תותי
לצורך זה, כמובן, גם האידיאולוגיות או ה "איזמים" למיניהם (קומוניזם, נאציזם, פשיזם, וכ') הן כמובן
דתות לכל דבר, כיון שהעקרון של חיבור למשהו מוחלט מתקיים בהם.
כל שעשיתי היה להכיר לך גם את אלו שהפכו החילוניות לדת, ל"חילוניזם".

עכשיו, שמני את הגלגלים במוח, שיש חשש שישברו אם תאמצי אותם אחרי שנים של חוסר
שימוש בולט לעין, ובפעם הבאה אנא השתמשי בהם לפני שתגיבי ותוציאי עצמך, איך אומר
זאת, לא מבריקה במיוחד...
ישן 21-08-2005, 07:11
  מדינאי מדינאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.04
פרגמטיות קיצונית, גם זה קיצוניות
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי רותי תותי שמתחילה ב "הטענה בבסיס מסקנתו של כותב המאמר ב- NRG היא:"

נניח שמישהו פרגמטי ולמען השלום הוא מוכן לוותר פה ושם על שטחי ארץ ישראל, אבל אם מישהו פרגמטי ורוצה לוותר על ארץ ישראל ולקבל עוד פחות שלום מאשר קודם, ולאידך - יותר טרור ויותר סכנות קיומיות לכל המדינה, זו כבר פרגמטיות קיצונית.

במלחמת עולם השניה, היו מדינות שוויתרו לגרמנים ונתנו להם לכבוש מדינה אחרי מדינה עד שנפל להם האסימון, גם הם היו מאוד מאוד פרגמטיים, וזו אכן פרגמטיות קיצונית ומסוכנת.

יש עוד להרחיב בזה. אבל אני אשאיר את זה לקוראים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רותי תותי
.
הגישה החילונית היא פרגמטית במהותה, גמישה יותר, ויכולה לשנות כיוון אם המציאות מחייבת. אין אצלה "יקוב הדין את ההר" ויהי מה.

יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן (תהילים קכט, ח)

נערך לאחרונה ע"י מדינאי בתאריך 21-08-2005 בשעה 07:16.
ישן 21-08-2005, 07:43

נכון. כל דבר קיצוני הוא רע.
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי מדינאי שמתחילה ב "פרגמטיות קיצונית, גם זה קיצוניות"

אם שמת לב, ציינתי שלא מדובר בחברה חסרת ערכים, אלא בחברה שמודעת לצורך בגמישות בחיים, בניגוד לקיצוניים ש"לא מעניין אותם שום דבר", ומוכנים להרוג וליהרג על תפיסתם.
אתה בוודאי מכיר את עקרון הג'ודו שהוא עקרון קנה הסוף הכופף עצמו בסערה ושב ומתיישר אחר"כ, והוא שורד, בניגוד לעצים הזקופים הנשברים.
פרגמטיות אינה ותרנות ואינה פייסנות כנועה. פרגמטיות היא חכמת החיים לדעת איך לשמור על הקיים. צ'רצ'יל היה ריאליסט ופרגמטיסט, הוא הבין שהיטלר מתכוון לכבוש והוא הכין את אנגליה למלחמה, שהוא הבין שהיא מלחמת אין ברירה. דווקא האידיאליסטים ולא הפרגמטיסטים האמינו בשלום המזוייף.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:36

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר