לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-12-2011, 10:11
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "ובין הלחלוחיות - זיהוי מקומות"

כבר אמרתי לפני 5 שנים שאני לא מזהה. כיום אני יכול להסתמך על האשכול הישן. אני מעדיף להתרגש משתי הסולניות ברייני וינשטוק וישראלה קריבושה שנעלמו מהנוף מאז התוכנית ההיא שנקראה "נשרים בערבה"
שבחי מעוז

ביצוע: להקת פיקוד דרום
מילים ולחן: נעמי שמר

מעוז צור ישועתי, לך נאה לשבח
הרחק הרחק ליד ביתי הפרדסים נתנו ריח
אבוא במנהרות ובמצדות ובמערות
ובנקרות צורים ובמחילות עפר
אי שם בלב הלילה דרוך וחרישי
צופה בי מבקש נפשי

מעוז צור ישועתי, מבצר עיקש וקישח
עצי שקד ליד ביתי עומדים בלובן פורח
מביט בי מבקש נפשי

מעוז צור ישועתי, בקרב אין קץ ינצח
אלי איילת אחותי חיוך עייף תשלח
אורב לי מבקש נפשי

אבוי לו מעוקצי, ואבוי לו מדובשי
אבוי למבקש נפשי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-12-2011, 11:44
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי roli_bark שמתחילה ב "מתי צולם הקליפ לדעתכם ? אני..."

מעוז צור ישועתי..
"קודקוד כאן מקס ממן,
המצרים במוצב, תפגיזו אותי,תפגיזו אותי.."
הרחק הרחק ליד ביתי, הפרדסים נתנו ריח,
"24 שים לב צריך ארטילריה,ואת השער לאבטח.."
אבוא במנהרות ובמצדות ובמערות,
"אני מקבל כדורים מעל הראש, תשלחו מיד תגבורות.."
אי שם בלב הלילה דרוך וחרישי,
מקס ממן דורך את הנשק האישי..

מעוז צור ישועתי, מבצר עיקש וקישח,
אבל את מקס ממן וחבריו ,להציל איש לא הצליח..
ועצי השקד ליד ביתי,עדיין עומדים בלובן פורח!
"תשלחו מיד מיד תגבורת עבור.."
"כאן 24,מיד נשלח לך מטוסים לדפוק את הטנקים עבור.."

מעוז צור ישועתי, בקרב אין קץ ינצח..
אורקל, לחצנית,מצמד ומפצח..
קבל "ליטוף" מקס ממן,
מצא "פורקן" למכאוביך..
קצרה ידינו אז לעזור
אבל תמיד תמיד אותך ואת חבריך נזכור.....

יהי זכר נופלי המעוזים והתעוזים חקוק בליבנו..

ישן 26-12-2011, 12:57
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "מה אתה רוצה מ-24? אגב, מי..."

קולו השקט של קצין המבצעים של הגזרה המרכזית בתעלת סואץ, זה המכונה המכונה בקשר "24", בוקע מטייפ הסלילים הגדול: "כאן עשרים וארבע רות עבור."

מקס ממן (הקשר של מוצב חיזיון) צועק לעזרה בקול ניחר ורועד מהתרגשות: "אני רוצה אש מטוסים על כל הסוללה הזאת של הטנקים, מדרום לצומת שיחריבו אותם. שיחריבו אותם. עבור."
"כאן 24. תתאזר עוד כמה דקות בסבלנות. מטוסים יהיו מעליך מייד לדפוק את כל הטנקים. עבור."
ממן: "עשרים וארבע שים לב. נכנסים עלי דרך השער. אני מבקש ארטילריה דרך השער ולאבטח לי את השער. עבור.... אני מקבל כדורים מעל הראש. לא יכול להיות שיהיה עוד שעה. תשלחו מיד מיד תגבורת עבור. אחרת אנו ניפול, מוקפים מכל עבר גם דופקים אותנו מכיוון השער. עבור."
"כאן עשרים וארבע. מייד אתה מקבל ארטילריה ומטוסים צריכים ...."
ממן: "עשרים וארבע אני לא יכול להרים את הראש לראות מה נעשה. תזרז את המטוסים. עבור."
"כאן עשרים וארבע. התאזרו בסבלנות. שבו בבונקרים. עוד מעט חיל האויר יתקוף."

גם היום, שלושים שנה אחרי, מתרתח אבי יפה, הקשר של מעוז פורקן, למשמע קולו השקט, המדוד, הרדיופוני של קצין המבצעים של הגזרה, זה המכונה בקשר בשם הקוד 24: "הוא עבד עלינו כל הזמן, הבטיח לנו סיוע אווירי, הבטיח לנו ארטילריה וכלום לא בא. נותרנו לבד. התייחסו אלינו כמו חולים גוססים, שמנסים להנעים את רגעיהם האחרונים על ערש דווי, ושיקרו לנו כל הזמן".

בהקלטות נשמע אחד מלוחמי המעוזים קורא לעזרה ומתחנן לסיוע אווירי או אש ארטילרית על המוצב. "הם הורגים אותנו, הם הורגים אותנו". איש לא בא לעזרתו. הקשר צועק "הם הורגים אותנו אחד אחד", ומתכוון לחלק מחבריו שנכנעו והוצאו להורג מחוץ לבונקר לאחר שנכנעו. המצרים חודרים לבונקר בו הוא שוהה עם להביורים והלוחם צועק "אני נשרף". כאן הפסיק יפה את ההקלטה: "לא הייתי מסוגל להמשיך. אחרי זה הוא עוד הספיק לומר "אני הולך למות. בגדתם בנו. אלוהים ישלם לכם" משחזר אבי יפה, "והקשר עימו נותק לעולמים".
http://www.aviyaffe.com/studio1/main/heb_kippur.aspx

ישן 27-12-2011, 09:36
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
תשמע, זה ממש, אבל ממש טוב.
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "כן אבל..לקחתי ממילות השיר..."

התגובה הראשונה שלי הייתה 'איום ונורא', אבל לא בגלל הרמה, בגלל המשמעות.

ובאשר ללקיחה משירים - פול צלאן כתב יצירה שלמה שמורכבת משירים של אחרים, אבל התוצאה הסופית הייתה שלו בלבד.

בכל מקרה, זה ממש טוב.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 27-12-2011, 08:33
  irir irir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
אני אהבתי את הלילות הבהירים
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי חירניק שמתחילה ב "אהבתי את הלילות הבהירים..."

באמצע 1968 אז היו רק תקריות בודדות. ישבתי מספר שבועות בתור מ.ט. עוזר לקת"ק, במוצב הלשון, ליד איסמעליה, המוצב היה קרוב מאוד למים. כך שלמרות האיסור, באחד הלילות החלטתי שאני חייב קצת להרטיב את עצמי. באחד הימים פרצה תקרית שהתחילה ביריה בודדת אל המוצב שלידינו, המשיכה בירי טנקים ומשם אל ירי ארטילרי משני הצדדים. הקת"ק טיווח את האש שלנו (סוללת 155 מ"מ של 402 ) הוא צעק לי את נתוני הטיווח ואני העברתי בקשר. הבערנו בצד השני כמה מדורות. בנוסף מ"כ החרמ"ש הפעיל מספר זאבים. אנחנו לעומת זאת חטפנו תערובת של פצצות 82 מ"מ ו 160 מ"מ. אז הבונקרים היו ממש לא רציניים. הכיסוי היה מקשתות ברזל ומעליהם שקי חול. האדמה מסביב רעדה, אך לא הייתה אף פגיעה ישירה.
ישן 28-12-2011, 18:29
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
אני יודע להשתמש ב Google Map
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי dsho שמתחילה ב "על לא דבר. התמונות הן מגוגל..."

ואני גם מכיר היטב את המעוזים בתעלה מזמן ההתשה....

בוודאות כמעט מוחלטת אני אומר כי ה"גינה" הזאת איננה מיקומו של מעוז פורקן.

מבחינה מדוקדקת יותר של התצלום נראה לי כי בצידה המערבי של ה"גינה" הזאת שלולית מים די גדולה (מעין מאגר מים) וממנה יוצאות תעלות מים לשיחים ולעצים שסביב. כעין נווה מדבר מלאכותי קטן. מה תפקידו ומה הצורך בו דוקא שם - אינני יודע. ייתכן והדבר קשור למטעים הנראים קרוב יותר לתעלה במקום.

על כל פנים, המעוז לא ישב במרחק כזה מהתעלה. זאת אני זוכר בברור.
ישן 28-12-2011, 18:38
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

"בית חולים" או לא "בית חולים" ?
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "מיקום "פורקן א'"..."

התייחסנו אז לשני מבנים הגדולים שמולנו, האחד שסימנת והאחר כמה מאות מטר צפונית לו (נראה שאיננו שם יותר), ביה"ח הישן (הדרומי) וביה"ח החדש (הצפוני).

בדיעבד, אינני בטוח כי היו אלה בתי חולים. ייתכן ושימשו לכך לפני 1967.

המעניין הוא כי חיפוש מדוקדק שערכתי היום ברשת, אינו מניב תוצאות זיהוי המבנה כבית חולים כיום. למעשה אין שום התייחסות למבנה הזה במפות ובאתרים הרולונטים מבחינת ייעודו.

אנו קראנו גם ל"חווה הסינית" בשם זה, למרות שלא היתה "סינית" כלל - אבל זה סיפור אחר.

האם ידוע למישהו מה שוכן כיום בבניין שנותר ? (חברים מצריים המציצים כאן, נא עזרתכם....)
ישן 30-12-2011, 11:56
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

ואם כבר עסקינן בקתרזיס
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי roli_bark שמתחילה ב "השרשור הזה הוא מעין קטרזיס...."

הרי לך עוד טיפ- טיפה ממכתבי חברי:

"כשחזרנו מההפלגה במפרץ ,עגנו במועדון היכטות בעיר סואץ.מול המועדון ראיתי את מוצב הכפר. יצאנו לטייל בטיילת של פורט תאופיק וחזינו במוצב המזח. על הטיילת ישנם שלטים האוסרים לצלם את מוצב המזח. התחכמתי וצילמתי את שני אנשי הצוות מהיכטה אשר התלוו אלי לסיור כאשר ברקע ניתן להבחין במזח.

בתמונה רואים גם את השלט האוסר לצלם. אנשי בטחון הסתובבו על הטיילת בבגדים אזרחיים בין היתר כדי לשמור על בטחוננו. הבחור המצולם מצד ימין,xxxxשלא אזכיר את שמו, היה אחד מאנשי מחלקת הטנקים שהותקפה על המזח בזמן מלחמת ההתשה והיה אחד מהבודדים ששרד את ההתקפה.יש ודאי משתתפים בפורום המכירים את הארוע טוב ממני."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 04-01-2012, 18:50
  שיןשין1 שיןשין1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.07.05
ודאי שזה המזח
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי tag55 שמתחילה ב "תיקון טעות: האזור המצולם..."

מיידע אישי (עשיתי שם חודש וחצי בזמן ההתשה):

התצלום מציג בבירור את לשון היבשה, על שני צדדיה. "הכפר" היה מעבר לצד השמאלי של התצלום

והוא אינו מופיע כאן, כמובן.

בין "הכפר", לבין המזח הייתה "צומת הבית הלבן", ממנה הובילה דרך עפר לכיוון צפון מערב, אל מעוז

הכפר. מאותה צומת הובילה דרך דומה, מערב דרומה, אל המזח.

ההבדל בין שני המעוזים היה תהומי:

חיילי הכפר איבדו שם בתקופתי, את יעקבי, המפקד, בן גבעת חיים. וגם חייל נוסף (נחלאי). וחזרו משם

חיוורים, עקב השהות בבונקרים. ואילו החברים במזח חזרו שזופים מבטלה בשמש, וסיפרו לכולם כיצד

נפלו אצלם, לאורך התקופה, ממש ממש שני פגזים. כן, שכחתי: במסדר סיום המילואים, במחנה

שדה-תימן, שמעתי אירוע מחריד: מילואימניק מהמזח נחתך מקופסת שימורי תירס, רחמנא ליצלן.

לספר שהתבזינו בתחנה המרכזית?

ביום השחרור, כאשר מישהו חמד לצון והכריז:"ענת יציאה! ענת יציאה!" וכל החבר'ה נשכבו.

טוב! בואו לא נדבר על זה.
ישן 16-02-2012, 13:13
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

זכרונותיו של קת"ק ממעוז המזח. האי גרין, נברונים ועוד.
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תמונות נוספות של מעוז המזח מתוך "קשרי מעוז" החדש של גיורא שנר"

חברי, ראודור רויכמן, המבקר מעת לעת בפורום, שירת בגדוד 403 בתעלה משך כל מלחמת ההתשה. במסגרת שיחותינו, גיליתי אצלו אוצר שלם של מור"ק מתקופת מלחמת ההתשה ויוה"כ (את חלקה עברנו יחד בגדודים אחים).
הכתיבה בפורום אודות המעוזים, ומעוז המזח בפרט, וכן האי גרין עוררה בו זכרונות, אשר שכנעתי אותו לספרם כאן בפורום. כיוון שהבחור הינו צנוע, נטלתי על עצמי את המשימה.
סיפורו מתמקד בתקופה בה שימש כקת"ק במעוז המזח. בעתיד אולי אשכנעו לספר סיפורים נוספים ותאמינו לי, יש לו כאלה שאוזן אדם טרם שמעה.

כידוע, מעוז המזח שכן אל מול האי גרין:

(הצילום באדיבות עפר דרורי- אתר הגבורה)

מעוז המזח בתקופה בה ראודור "טיווח" אותו:

לוחמי מעוז המזח בעת ההתשה:

(הצילומים באדיבות ראודור).

סיפורו של ראודור

התקופה, חורף 70-69.המקום מוצב המזח.המזח הינו לשון יבשה מלאכותית שבסיסה בגדה המזרחית.הוא נועד לתחם את הכניסה הדרומית לתעלת סואץ ולחצוץ בינה לבין הלגונה הרדודה הנמצאת מדרומה.

בגדה הצפונית,בכניסהלתעלה,נמצאת פורט תאופיק,רובע של העיר סואץ.לאורכהשל גדה זו, משתרעת הטיילת.בגלל מלחמת ההתשה,העיר סואץ ננטשה כמעט לחלוטין.המבנים לאורכה של הטיילת,נהרסו כתוצאה מחילופי האש ההדדיים. לאורכה של הטיילת נחפרו תעלות קשר שמהן נורתה אש צלפים ואש מרגמות. קתקי''ם מצרים כיוונו אש ארטילרית כבדה יותר.לא היה ניתן לשמוע תמיד את היציאות של הארטילריה שנורתה ובמיוחד את קול יציאתן של המרגמות הקלות.היינו חשופים לנפילות של פצצות ופגזים שגרמו לנפגעים לא מעטים.נהגנו לענוד על הצואר משרוקית שנועדה להתריע בעת ששומעים יציאה. תפקידי כ-קת''ק היה לאתר את גורמי הירי בגזרה ולהנחית עליהם אש ארטילרית.האמצעים שעמדו לרשותי כללו מרגמה 81 מ''משהיתה במוצב, סוללת הנברונים בעין מוסה וסוללה 155 מ''מ באזור ציר המיתלה.גזרת הפעולה שלי היתה מוגבלת לגדה הצפונית,קרי,הטיילת של פורט תאופיק ולאי גרין. מגבלה זו היתה לרועץ לכוח המצרי שהחזיק באי.אל האי הפעלתי לעתים מזומנות אש ארטילרית מסוללת הנברונים .באותה תקופה היא היתהמצויידת בקני שלל מסוג 122 מ''מ ארוך קנה.מימדיו ומבנהו של האי וכן הפיזור הטבעי שהיה לקנים,היקשו עלי להשיג תוצאות טובות במיוחד.למיטב זכרוני ,כל פגז שני או שלישי שנורה מקנה מסויים, היה פוגע באי.לעומת זאת הירי היה יעיל מאד כשהיה מדובר בהטרדה.ברגע שהתקרבה ספינת אספקה אל האי, היו מספיקים מספר פגזים שנורו מקנה בודד על מנת לגרום לספינה לשוב על עקבותיה.אל העיר סואץ הפעלתי את סוללת ה-155 מ''מ. בעיקר על אזור הטיילת של פורט תאופיק.באחת מן הפעמים,סטה אחד הקנים והפגז פגע על גג הבונקר במוצב, שמאחוריו היתה עמדת התצפית שלי.מעוצמתהפגיעה,הזדקר אחד מן ה''רלסים'' שהיו על גג הבונקר.(ראה תמונה מצורפת). למזלי, הייתי מוגן בצורה טובה, ולמעט ההלם בו הייתי שרוי זמן מה, לא נגרמו לי פגיעות כלשהן.אחת המשימות שהוטלו עלי בהיותי במוצב היתה לסייע בהצבת ''זאבים''. עד כמה שזכור לי, אלה הוצבו על הציר שהוביל אל הכניסה למוצב המזח. הטילים כוונו לכוון פורט תאופיק.נדמה לי שלקצין ההנדסה אשר סייעתי לו בהצבת הטילים קראו משה מזרחי.שני מפקדים היו למוצב המזח בזמן ששהיתי בו. הראשון,נחמיה תמרי ז''ל.הוא קיבל הצבה להיות מדריך בבה''ד 1 .למרות התנגדותו הנמרצת לעזיבת המוצב הוא נאלץ לפנות את מקומו לחיים אורן ,''איוון'' ז''ל. ''איוון'' ניסה ללמד אותי את רזי הטיווח שהוקנו לו בקורס קציני חי''ר.רק אחרי שראה תוצאות הירי שלי בשטח, הוא התרצה והניח לי לפעול כרצוני. זמן מה אחרי שעזבתי את המוצב שמעתי כי הוא נפצע.

ישן 17-02-2012, 23:20
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

נכון ועוד....
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי tag55 שמתחילה ב "התמונה הנכונה היא זו, ולא..."

וכך הוא נראה "אז":

145מטר אורכו וכ- 50 מטר רוחבו
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://static.app.widdit.com/images/features/searchwiddit.png]
</IMG>.

ועסקנו בו בשעתו:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=333773

ועוד כמה מילים על מהות האי הזה:
http://en.wikipedia.org/wiki/Green_Island_(Egypt)

http://www.ovguide.com/green-island...000000000a047a1#
אגב איור אנימטיבי מעניין מופיע ב- Youtube
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://static.app.widdit.com/images/features/searchwiddit.png]
</IMG>

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 17-02-2012 בשעה 23:44.
ישן 16-02-2012, 16:35
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

האי גרין
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "בי איי שתי שאלות..."

השאלה ששאלת טובה. אני סומך על הסברו של חברנו b.a, הנוגע לדיוק פגיעת הארטילריה. זה היה מיקצועו וזה היה מקומו.

יחד עם זאת אני חייב לומר שאני לפחות אינני מודע לבעייה הזאת בהיבט הדיוק הארטילרי שלנו עצמו. בזווית הראייה שלי, האי לא היווה מטרת נקודה שלא ניתן היה לפגוע בה בדיוק מספיק באמצעות ירי מקני ארטילריה צהל"ית. הן הנברונים והן הקנים שהיו מוצבים באיזור המיתלה, היו לעניות דעתי מדויקים כדי לפגוע במטרות קטנות בהרבה בשטח המצרי באותה העת. אותם קנים שימשו גם לכיסוי שטח בתירגולות ירי "מתקרב" והולך למעוזים במסגרת הגנת המעוזים בפני פשיטות קרקעיות עליהם. וכאן מדובר בדיוק של עשרות מטרים בודדים עד גדרות המוצבים...

יתרה מכך, ניתן היה ל"כתוש" את האי הזה באמצעות הפצצה מהאויר גם כן.

עד היום קיימת מחלוקת בנושא הזה, וחלקה בא לידי ביטוי בדברים המובאים אף במספר ספרים העוסקים בתקופה ובנושא עצמו. מקור הפולמוס הינו בצורך או באי-הצורך שהיה או לא היה לפשוט בכוחות קומדו ואחרים על האי הזה. נושא מעניין לכשעצמו.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 16-02-2012 בשעה 16:57.
ישן 16-02-2012, 16:07
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

מעט קוסמטיקה להבהרה...
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "זכרונותיו של קת"ק ממעוז המזח. האי גרין, נברונים ועוד."

תודה לך על הבאת הסיפור של חברך.

אני חייב רק להעיר כאן כדי שנוסח הסיפור לא יתפרש באופן שגוי - כשחברנו מדבר על ה"גדה הצפונית" כוונתו לחלק הצפוני שבגדה המצרית של התעלה באזור הזה. אין כמובן מדובר ב"גיזרה הצפונית" - מרחק של 140 - 163 ק"מ צפונה מהמזח.

חברנו קורא לגיזרתו "גדה צפונית" משום שבמקום הזה מוצב המזח אכן שכן מדרום, דרום מזרח לפורט תאופיק, אליו הוא מתייחס.

בסיפור המורשת ההיסטורית שלנו - המצרים ישבו בגדה המערבית ואנו בגדה המזרחית של התעלה. "צפון" ו"דרום" ככיוונים משוייכים באותה מורשת לגזרות התעלה - צפונית - מרכזית - דרומית. כך שהרגשתי צורך להאיר את הנושא כדי למנוע אי הבנה לצעירים יותר....

כהערת אגב הנוגעת ל"גדות התעלה וכיוונים" - ראוי לציין כי בפיתחת התעלה הצפונית באזור פורט-פואד שמול פורט-סעיד בואכה הים התיכון, ישבו המצרים בשטח די נרחב גם בגדה המיזרחית שם !! רבים כך אני נוכח מדי פעם, אינם מודעים לכך...

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 16-02-2012 בשעה 16:13.
ישן 02-01-2012, 01:40
צלמית המשתמש של hayal pashot
  hayal pashot hayal pashot אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.10.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "שבחי מעוז - נעמי שמר"

עוד אנקדוטה היסטורית קטנה בקשר לתצפית מ"פורקן".

בקטע זה בו מתאר מאיר ויזל מי שהיה מפקד המוצב במי"ה. את הלחימה והנסיגה:

http://www.kibbutz.org.il/itonut/20...1002.purkan.htm

מסופר שהם תצפתו לעבר וילה באיסמעילה שנקראה "הוילה של סוזי אבן".

ולפי הכתוב הייתה בית ילדותה של רעייתו של שר החוץ אבא אבן. (סוזי הייתה בת למהנדס שעבד

במפעילת התעלה הצרפתית ,ולכן גרה תקופה ארוכה באיסמעילה שעל גדת התעלה.)

מענין אם הוילה מופיעה באחת התצ"אות או התצלומים שבאשכול, מופיעים בתצלומים בנינים

קולוניאליסטים עם גגות רעפים (מדרום ל"בי"ח הישן") , בסגנון שבו קרוב לודאי שוכנו בכירים בחברה.

שממוקמים בדיוק מול מיקומו המשוער של המוצב ממזרח.

נערך לאחרונה ע"י hayal pashot בתאריך 02-01-2012 בשעה 01:42.
ישן 08-01-2012, 21:42
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
אני קורא את האשכול הבהחלט מרגש הזה ולא יכל שלא להעלות לכאן מילים/קטע מתוך שיר אחר

..."השיר על ארץ סיני,
הוא שיר על פגישה עם אנשי המדבר,
אהיה נא שופר לאנשי המשמר,
היושבים לאורכה של גבעת העפר,
השיר על ארץ סיני,
אבק המדבר מתערב בשערם,
נדבק בבגדם ומזהיב את עורם
וידיהם בקיאות בכלי נשקם, אני גדלתי בבית קטון,
על כן שירי מלא תימהון,
אני גדלתי בבית קטון,
על כן שירי מלא תימהון,
כה אדירים הביצורים בקצה הארץ החמה,
כאלה לא ראיתי מעודי,
המשכנות החפורים במעבה האדמה,
כאלה לא ראיתי מעודי,
אני בגרתי בארץ הזאת ועצב בשיר הלום המראות,
אני בגרתי בארץ הזאת ועצב בשיר הלום המראות,
כי מלחמתה כה ארוכה,
כי מלחמתה כה ארוכה,
ועל חרבה תחייה ועל חרבה,
כי מלחמתה כה ארוכה,
כי מלחמתה כה ארוכה,
על כן השיר מהול גם בתוגה. "

מהתקופה בה עוד שלמה ארצי שר וגם ניתן היה להבין על מה....

ישן 09-01-2012, 20:32
  חירניק חירניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.11
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני קורא את האשכול הבהחלט מרגש הזה ולא יכל שלא להעלות לכאן מילים/קטע מתוך שיר אחר"

האשכול כמובן מתייחס למעוזים בתעלה . בתקופה שאני הייתי שם אחרי ההתשה הם היו יותר אתרי בנייה מאשר עמדה צבאית . כל העולם הסתובב שם והיו יותר אזרחים מחיילים .
לעומת זאת המוצבים ברמה היו קומפקטיים , במרחק קצר מישובים של ישראלים או דרוזים עם שמירה רצינית כי האזור אף פעם לא היה שקט לחלוטין .
בשונה מאלה בתעלה חלק גדול מהשמירה שלנו היתה לכיוון פנימה , כלומר ,הפחד ממפקדים שיפתיעו אותנו גרמה למה שנקראה אז "כוננות אנטנות ". הכי כף היה מוצב 103 שהיה והינו פרבר של מג'דל שאמס וזה אומר אספקה טריה וקבועה של כל מה שרצית
במוצב זה יצא לי להיות מספר ימים וכשיצאתי הביתה פשוט הלכתי ברגל למרכז הישוב ועליתי על אוטובוס "אגד " לקירית שמונה . איפה זה ואיפה המעוזים בסיני .
ישן 10-01-2012, 17:11
  gutman76 gutman76 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.11
שלא תהייה מוטרד
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי חירניק שמתחילה ב "האשכול כמובן מתייחס למעוזים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי חירניק
האשכול כמובן מתייחס למעוזים בתעלה . בתקופה שאני הייתי שם אחרי ההתשה הם היו יותר אתרי בנייה מאשר עמדה צבאית . כל העולם הסתובב שם והיו יותר אזרחים מחיילים .
לעומת זאת המוצבים ברמה היו קומפקטיים , במרחק קצר מישובים של ישראלים או דרוזים עם שמירה רצינית כי האזור אף פעם לא היה שקט לחלוטין .
בשונה מאלה בתעלה חלק גדול מהשמירה שלנו היתה לכיוון פנימה , כלומר ,הפחד ממפקדים שיפתיעו אותנו גרמה למה שנקראה אז "כוננות אנטנות ". הכי כף היה מוצב 103 שהיה והינו פרבר של מג'דל שאמס וזה אומר אספקה טריה וקבועה של כל מה שרצית
במוצב זה יצא לי להיות מספר ימים וכשיצאתי הביתה פשוט הלכתי ברגל למרכז הישוב ועליתי על אוטובוס "אגד " לקירית שמונה . איפה זה ואיפה המעוזים בסיני .

גם בתעלה היתה כוננות אנטנות, אנחנו בוגרי 50 די שמנו קצוץ והיינו חייבים לשמור על הישבן בתעלה יותר מהאנטנות מאשר מהמצרים.
ומה לא תפשו אותי, בטח שכן, מסתובב במכנסים קצרים במוצב , ציונה לפני כן פח ובסוף אני חושב לקקן.
ישן 29-05-2014, 23:16
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תמונות של מיכה ברעם

טמפו 1969

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore3.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR2/4/5/7/1/NYC142946.jpg]

בהנחה שמדובר בים התיכון מדובר באותו המעוז

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore4.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR2/e/9/4/1/NYC142953.jpg]

אחד המעוזים, נראה כמו הגזרה הצפונית, 1971

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore3.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR2/5/5/f/9/NYC142952.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore2.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR1/c/8/f/e/PAR116491.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR2/d/6/f/3/NYC142950.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore3.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR1/9/2/1/3/PAR128232.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore4.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR2/f/7/5/c/PAR127933.jpg]

אשכולות נוספים
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=184353
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=328524
ישן 29-12-2019, 21:47
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

הקליפ צולם בהפסקת האש ב 1972

להלן מספר תמונות שהורדתי מהסירטון ועליהן סימנתי מספר שמות מקומות.

המעוז בו הן שרות, במפת הקוד של אז - "יופיטר", נקרא "נחלה א". במפת הקוד "סריוס" המאוחרת יותר משנת 1973,המעוז קיבל את שם הקוד "פורקן א".

המעוז היה ממוקם מול העיר איסמעליה בפיתחה הצפונית של "אגם תמסח" ממזרח ומצפון-מזרח לעיר בצמוד לתעלה.

ברקע הקליפ נראים יפה שני בתי חולים פגועים מאש כוחותנו. הדרומי יותר נקרא: "בית החולים הישן" והצפוני (כמה מאות מטרים צפונה מה"ישן") נקרא בפינו: "בית החולים החדש".

ה"חדש" נפגע מטיל "זאב" שלנו לפני הפסקת האש, וחלקו העליון נהרס מהפגיעה. למרות זאת הצליחו המצרים למקם שם בין הריסות הגג תצפיתנים ומטווחים ולזכרוני גם צלפים.

ה"ישן" נפגע מספר פעמים מירי כוחותנו אולם לא נהרס לגמרי. סימנתי בתמונות כאן היכן ישבו תצפיתנים מצריים שאת מקומם זיהינו.

למרות הכינוי "בית החולים החדש", בדיעבד אינני בטוח יותר שזה היה יעודו כשהוקם, אולם כך כינינו אותו. כיום אינני מוצא אותו יותר בתצלומי לווין או בצילומי קרקע. ייתכן והמצרים הסירו אותו לגמרי.

לעומת זאת "בית החולים הישן", שופץ והוא שייך כיום לרשות התעלה. כל האזור הזה בצד המערבי של התעלה קיבל "תפאורה" חדשה ויפה בשנים שלאחר 1973.

בית החולים הישן והמשופץ כפי שהוא נראה בשנת 2017:

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 29-12-2019 בשעה 21:55.
ישן 29-12-2019, 21:48
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "הקליפ צולם בהפסקת האש ב 1972"

השיר הזה נכנס לאתוס הלאומי כאשר הוכנס לתוכניתה של להקת פיקוד הדרום "נשרים בערבה" בשנת 1971. מלחמת ההתשה תמה באוגוסט 70, כך שהלהקה יכלה לזמר בשקט על הסוללה בסיני אם חפצה בכך, מבלי שיהיה לה כל איום. לפי האמור באתרי אינטרנט שונים השיר נכתב בהשראת ביקורה של נעמי שמר ז"ל בחנוכה במעוז וראתה חיילים מדליקים חנוכיה עשויה מתרמילי פגזים.
לי יש בעיה עם השיר. אם נצא תוך הנחה כי השיר מתייחס לחג חנוכה ולשיר החג "מעוז צור ישועתי", הכיצד זה, באותה עונה הפרדסים שליד ביתה נתנו ריח- שעה שהפרדסים פורחים בכלל באביב. ואם בכך לא די הרי הרחק ליד ביתה עצי שקד בלובן פורח. ידוע לכל דרדק כי השקד פורח בשבט. ואולי המשוררת לא כיוונה כלל לחג החנוכה,אלא לגעגועי החיילים שבמעוזים לביתם בכל ימות השנה?
ולמרות הכל זה שיר מקסים, אשר אהבתי להאזין לו, עת הייתי הרחק מהבית באותם ימים.

ישן 26-12-2022, 13:31
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
מקור השיר

אין הרבה דברים מרגשים כמו לגלות ששיר כזה אהוב, בעצם נכתב על מישהו מוכר - בן קיבוץ במקרה זה. "מיכאל" המוזכר בטקסט הוא מיכאל רכס ז"ל - נכה צה"ל, גיבור מלחמת יוה"כ ואב שכול לנווט שגיא רכס ז"ל. את הטקסט הבא קיבלתי מאמא שלי, שהיתה חברה טובה שלו בימי חייו ותועד ע"י דורון פיליפס (החותן) ועמית רכס (הבן).

ב-1969 היה מיכאל קצין מילואים שהתנדב לתגבר מעוז מול תעלת סואץ. היו אלה ימיה הקשים של מלחמת ההתשה, והכוחות שלנו ושלהם כתשו אלה את אלה מידי יום. בצה"ל ביקש מקציני מילואים שמוכנים להתנדב לשירות במעוזים. כמפקדי מעוזים וותיקים שיינסכו ביטחון בחיילי הצבא הסדיר. הקצינים שהתנדבו כונו "נמרים" ומי שפיקד עליהם בין היתר היה אלוף שלמה (צ'יץ') לַהַט.
מיכאל אהב לעשות דווקא, מעט להציק. הוא סיפר לבית שבכוונתו בחנוכה לעשות דווקא למצרים ולהדליק נרות חנוכה מול הפרצוף שלהם (דבר שהיה יותר מטופש ומסוכן מאמיץ). ברור היה שכאשר ידליק את הנרות, אש תיפתח עליהם מהגדה המצרית. אבל מיכאל היה נמר ו"דוואקאי" ומי יעצור? אז הוא הכין חנוכייה מתרמילים של פגזים, והציב אותה ממש על גדת התעלה.

כאן הסיפור מקבל שדרוג...
באחד מימי החנוכה הגיעה למעוז המשוררת נעמי שמר. מיכאל היה מפקד המעוז, וכמנהגו, ולנגד עיניה של המשוררת הדליק את תרמילי הפגזים לחנוכה. נעמי שמר התרגשה מאד, ולימים סיפרה שכשחזרה לביתה כתבה את השיר "שבחי מעוז" (מעוז של חנוכה ומעוז בתעלה). שמענו את הסיפור הזה לראשונה לאחר שאריאל הורביץ -בנה של נעמי שמר - הופיע בכפר עזה בימי "צוק איתן" (הקיבוץ ממנו באה המשפחה), וסיפר איך נולד השיר. החיבור בין סיפור השיר לבין מיכאל נעשה על ידי אחד מוותיקי הקיבוץ שקם ואמר שהקצין היה חבר הקיבוץ, ולאחר מכן התקשר לספר לאילנה.
אז זה הסיפור, מעניין ומרגש ביותר.

החנוכייה דולקת על גדות תעלת סואץ, מול האויב המצרי במלחמת ההתשה ב-1969.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:57

הדף נוצר ב 0.23 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר