לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-10-2005, 01:55
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מלחמת קדש המושמצת, המלחמה החשובה ביותר לקיום עם ישראל

מאמר של זאב גלילי מתוך מקור ראשון, מומחי חי"א שימו לב לקטע המודגש :

ציטוט:
מלחמת קדש המושמצת

החודש ימלאו 49 שנים למלחמת קדש, המלחמה המושמצת ביותר בתולדות ישראל, אך לדעתי החשובה ביותר לקיום ישראל.

זו היתה מלחמה יזומה, שתוכננה על ידי דוד בן-גוריון חודשים רבים מראש. 'מלחמת ברירה' בלי שקדמה לה התקפה של מדינה ערבית. מלחמה ש'מחנה השלום' ראה בה הוכחה לשאיפות ההתפשטות והמלחמה של ישראל, המשתפת פעולה עם האימפריאליזם הבריטי והצרפתי.

המלחמה פרצה ב-29 באוקטובר 1956 בהצנחת כוח צנחנים במעבר המיתלה בסיני. היא נמשכה בהפצצות בריטיות וצרפתיות ובפלישה לערי תעלת סואץ. תוך כמה ימים השתלט צה"ל על כל חצי האי סיני ועל האיים שבכניסה לשארם א-שייח'. בן-גוריון הכריז על הקמת מלכות ישראל השלישית, אך חזר בו לאחר זמן קצר והסכים לנסיגה מכל השטחים שנכבשו.

המניע העיקרי למלחמה היה החשש של בן-גוריון ומשה דיין מפני יוזמת 'סיבוב שני' של העולם הערבי, שתביא את הקץ על המדינה היהודית. בין לבין הפכו החיים בישראל לבלתי נסבלים עקב פעולות מסתננים מעבר לגבולות, שיזמו המצרים הירדנים והסורים. פעולות תגמול של צה"ל הקיזו דם רב אך לא עצרו את ההסתננויות.

באותה תקופה החלו מדינות ערב לגבש שיתוף פעולה ובריתות שנועדו לאפשר העברת צבאות ממדינה למדינה, כולל ממדינות שאין להן גבול משותף עם ישראל. הרוח החיה בהתארגנות נגד ישראל היה מנהיג כריזמטי שעמד בראש מצרים, גמאל עבדול נאצר. בראשית 1955 הטילו המצרים מצור ימי על ישראל ומנעו מעבר אוניות דרך מצרי טיראן לאילת.

בספטמבר 1955 נחתמה עסקת נשק בין מצרים לבין צ'כיה, שאיימה להפר באורח מכריע את מאזן הכוחות בין ישראל לבין שכנותיה.

מעמדה המדיני של ישראל היה רופף. ארצות הברית יזמה את ברית בגדד, שנועדה לאגד מדינות ערביות בברית עם המערב נגד ברית המועצות. ישראל נדרשה לשלם את המחיר והופנו אליה תביעות לוויתורים טריטוריאליים (בנגב) ולהחזרת פליטים ערבים לשטחה.

באותה תקופה - שמונה שנים בלבד לאחר מלחמת העצמאות והקמת המדינה - היתה ישראל ישות שספק היה אם תתקיים. צה"ל היה צבא קטן וכמעט בלתי חמוש. צרפת הסכימה אמנם לספק נשק חדיש, אך הוא עדיין לא נקלט. הצרפתים התחייבו לספק 60 מטוסי סילון מדגם מיסטר-4 אך בדיון שנערך זמן קצר לפני המלחמה אמר מפקד חיל האוויר דן טולקובסקי לבן-גוריון כי רק 12 טייסים יכולים להטיס את המטוסים, ורק 6 מהם מסוגלים גם להילחם בהם. לפי הערכת מפקד חיל האוויר נדרשה לפחות שנה כדי להכשיר את הטייסים להטיס את כל 60 מטוסי המיסטר שיגיעו.

למרות חולשתו של צה"ל החליט בן-גוריון לצאת למלחמה ולנצל את ההזדמנות הנדירה שבה גם בריטניה וגם צרפת היו מוכנות להשתתף בה. מחשש שהמצרים יפציצו את ערי ישראל תבע הצבת טייסות צרפתיות כאן כדי שיגנו על שמי המדינה.

מדוע זו המלחמה החשובה ביותר בתולדות ישראל?

"במלחמה זו", כותב ההיסטוריון מוטי גולני, "הפכה ישראל ממדינה שההצדקה לקיומה מוסרית למדינה שיש להתחשב בקיומה ובאינטרסים שלה בשל עוצמתה". והייתי מוסיף עוד מילה אחת. דווקא האיום הסובייטי לפתוח במלחמה גרעינית נגד המערב, כתגובה על הפעולה המשותפת של בריטניה צרפת וישראל, היא שנתנה פוליסת קיום למדינה. ישראל הפכה לילד הרע של העולם, אבל ילד שצריך להרגיע אותו ולהתחשב בו.

מתוך אתר אדיולינק:

ציטוט:
ב-26 ביולי 1956. על פי דרישת דוד בן גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון, הוצבו ברמת דוד ובלוד ערב המבצע טייסות מיסטר צרפתיות, שתפקידן היה להגן על שמי המדינה. טייסת F84 צרפתית יועדה למשימה להשמיד מפציצי איל 28, שחנו בבסיס לוקסור המרוחק. בן גוריון חשש, שמפציצים אלה יתקפו את האוכלוסייה האזרחית בארץ. למרות שמפקד חיל האוויר, האלוף דן טולקובסקי, הגיש כבר שנה לפני המבצע תכנית להשמדת חיל האוויר המצרי בבסיסיו, העדיף בן גוריון לסמוך על חיל האוויר הצרפתי. לפני פרוץ הקרבות בוצע רכש מסיבי בצרפת, ולארץ הגיעו מטוסי קרב מדגמי אורגאן ומיסטר.

כיוון שהנכד של טולקובסקי כותב פה (כשהוא מתפנה מהשרות בצנחנים) אולי הוא יוכל לשאול אותו על הבעיות המועלות ע"י לורד
תוספת בעריכה: כשכתבתי את הנ"ל לא הייתי מודע לדיון בסוף אשכול זה

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 30-10-2005 בשעה 03:20.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-10-2005, 08:00
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מלחמת קדש המושמצת, המלחמה החשובה ביותר לקיום עם ישראל"

ציטוט:
תוספת בעריכה: כשכתבתי את הנ"ל לא הייתי מודע לדיון בסוף אשכול זה

יוסיפון - אתה עושה עוול לאיש. דן טולקובסקי עודו צלול וחד כתער.
העובדה שלא יכול היה לענות לי על השאלות שהצגתי לו, אין בהן לאמר דבר מעבר לעניין הספציפי לגביו ביקשתי שיתייחס. יתכן שבנוגע לנושאים אחרים - יוכל לענות בפרוט.

השלכת הארוע בו הצגתי בפניו שאלות בנושא שעסק בו רבות, ולא ידע להשיב לי - אין בה משום הוכחה ליכולת או אי-יכולת של האדם.

אני מבקש להבהיר זאת למרות "חיבתי" הרבה לנכדו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:50

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר