לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-03-2006, 08:10
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
צילום שאלה על תמונה מפיגוע: רסס או קליעים?

זהו צילום של חבלן הבודק את גופת המחבל ליד טול כרם, באירוע שבו נהרג סגן אורי בינמו. ניתן להבחין במונית הפלשטינית בחורים רבים. האם הם תוצאה מרסס המטען או מירי החיילים?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אגב, תמונה נוספת מאותו אירוע:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חיילי גדוד נחשון מחפשים את שרידי חבריהם.
צילומים: שאול גולן.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-03-2006, 22:26
  טנדם טנדם אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.06
לי נראה כי הפגיעות בדופן הרכב הם של רסס
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "שאלה על תמונה מפיגוע: רסס או קליעים?"

יתכן כי מדובר ברסס כדוריות ויתכן כי מדובר ברסס אומים בכל מקרה הרסס הוא סימטרי ורואים זאת היטב.
למה רסס? התשובה היא שהפגיעות של הרסס נמצאות בדיוק במקומות בהם ניתן להבחין באפקטים נוספים של הפיצוץ שהתרחש בסמוך למקום והוזכרו אפקטים של עיוותים פיוח טמפרטורה גבוהה וכד".
לגבי האוטובוס לא מדובר ברסס או חלקי מטען אלא מדובר בפגיעות וחדירות של תוצרי המטען כפי שהמתכנן תיכנן.
לגבי תמונת קניון השרון בתמונה רואים הרבה אבל הרבה אפקטים ואת מה שסימנת בלבן אני משייך דווקא לאפקט אחר - יניקה. דרך אגב מאיפה יש לך U367 את התמונות?

נערך לאחרונה ע"י טנדם בתאריך 12-03-2006 בשעה 22:33.
ישן 12-03-2006, 23:21
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
יניקה
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "שמע , בוא לא נלך סחור סחור .."

כאשר מתרחש פיצוץ חומר נפץ נוצרות שתי פעולות:
1. גל נפץ שמתחיל בנקודת היזימה ויוצר הדיפה של שכבת האוויר מעליו שהודפת את השכבה מעליה וכן הלאה עד שעוצמת הפיצוץ (דטונציה) דועכת
2. לאחר ששכבות האוויר נהדפו נוצר חלל ריק שע"פ חוקי הפיזיקה לא יכול להתקיים ולכן נוצרת יניקה חזרה של שכבות אוויר שכבר לא מושפעות מפעולה 1.

עוצמת הדטונציה תלויה בחנ"פ עצמו (פלסטי, TNT, מאולתר וכו') וגם במקום עצמו (אוויר פתוח, מקום סגור) ויש לה יכולת הרס בהתאם.
ליניקה יש יכולת הרס שגם תלויה במקום עצמו ובמצבים מסויימים היא לא פחות הרסנית (שימו לב לעקירת אריחי הקרמיקה מהקיר).
לכן בכל פיצוץ שומעים שני בומים אחד להדיפה והשני ליניקה!
ישן 12-03-2006, 23:09
  טנדם טנדם אינו מחובר  

יניקה מהי?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "שאלה על תמונה מפיגוע: רסס או קליעים?"

גל ההדף הינו גל אשר מכיל בתוכו למעשה גלים רבים שמתפשטים במרחב במהירות עצומה.
בין גל לגל יש הפרש זמן קצרצר ולכן ישנה תופעה של היווצרות ריק בי הגלים שכן גל ההדף למעשה דוחף את האויר שסביב מוקד הפיצוץ זהו תהליך שמתרחש כל עוד גל ההדף מתקיים..
כידוע ריק לא יכול להתקיים לכן ישנה תופעה הפוכה של השוואת לחצים וכך מתבצעת היניקה כלומר חזרת לחץ האויר האטמוספרי לריק וביטולו.
לגבי התמונה יתכן כי גל ההדף גרם לסדיקת האריחים ואפילו לאפקטים של רסיקות באריחים אך שאיבתם החוצה זה כבר לא גל ההדף. גם אם מדובר בגל חוזר של גלי הדף שפגעו בקיר וחוזרים עדיין הם יוצרים ריק ליד הקיר ואז יש יניקה.
אני מקווה שאני ברור.
ישן 12-03-2006, 23:56
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
כמו שטנדם ציין
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי טנדם שמתחילה ב "אין מצב שאין יניקה."

אין מצב שאין יניקה השאלה היא איך תוצאותיה באים לידי ביטוי.
ניקח לדוגמה פיצוץ של בית, מייד לאחריו רואים ערימת אבנים של המבנה שקרס פנימה לכוון מרכז הבית (בהנחה שהיזימה היתה במרכז הבית), זו תוצאה של היניקה כי מה שקרה בעצם הוא שגל ההדף פירק את המבנה והדף את הקירות אך היניקה החזירה אותם חזרה למרכז הבית.
בפיצוץ במבנים סגורים מין הסתם תוצאות היניקה יהיו יותר הרסניות.

לגבי דיפלגרציה (פיצוץ בעירה: זיקוקים למיניהם, פצצות תבערה וכו') בודאי שיש יניקה אך היא קטנה מאד עקב שימוש בחנ"פ מיוחד.

עוד חנ"פ שראוי להזכיר הוא חנ"פ אזרחי (נונל) המשמש להריסת מבנים מבוקרת המשלב מהירות ניפוץ נמוכה בתוך מבנים היצרת יניקה גבוהה.
ניתן לכוון את גל ההדף ואת כיוון הקריסה ואף את צורת ערימת וכיוון החורבות (ע"י נפצי השהייה).
ישן 13-03-2006, 00:35
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
U-367
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אני לא מבין מה אתה לא מבין .."

ההסברים הקודמים היו ברמת תרשים זרימה בעת פיצוץ חנ"פ באופן כללי.
אתה מנסה לראות כיצד זה בא לידי ביטוי בתמונות שהעלת!
אחרי כל פיגוע מגיעים צוותי חבלה וביניהם מעבדת חבלה שתפקידה להנציח את הזירה ולאסוף את כל אותם אלמנטים שירכיבו את הפאזל מה באמת קרה שם!
ז"א איזה מטען זה היה, איזה חנ"פ, איזה רסס, איך היתה הדטונציה, מה היה הפיזור וכו וכו'
כמובן שמעבדת חבלה עובדת יחד עם מעבדת מז"פ, שב"כ וגורמים אחרים על מנת לאתר ברישומים מי המעורבים.
לכן לא קל ע"פ תמונות לבחון את הנזק ובשביל זה מעבדה שלמה קיימת.
למרות זאת על פניו באוטובוס רואים קריעה של המרכב כתוצאה מההדף אך תוצאות אפסיות של יניקה עקב פיצוץ באוויר הפתוח (קריעת הגג והמרכב הפכו את האוטובוס למקום פתוח).
בבית המלון יש תוצאות הרס גם של הדיפה וגם של יניקה (אם כי המבנה ניזוק אך מבחינה הנדסית שרד את עוצמת הפיצוץ).
אני לא רואה כל סתירה בין מה שנכתב לבין תוצאות הפיצוצים בתמונות.
ישן 13-03-2006, 00:27
  טנדם טנדם אינו מחובר  

הכי פשוט

דמיין עץ,
5 מטר ממנו פיצוץ של חנ"מ
אחרי 20 שעות תגיע או אחרי דקה תגיע תבחין באותם המראות:
חלק מהעץ התרסק ו"נעלם" , חלק מהעץ נשבר והועף ליותר מ 5 מטר ממוקד הפיצוץ, אבלללללללללללללללללל אם תתקרב לעץ ותסתכל טוב תבחין כי ישנם ענפים אשר מונחים בין העץ למוקד הפיצוץ וגם עלים. לכאורה לא מתאים ולא הגיוני וזאת היניקה.
כלומר מה שלא עומד בכוח גל ההדף מתרסק או מועף עם כיוון גל ההדף, יש חלקים חזקים אשר עומדים מול הגל אך יציבותם מתערערת כתוצאה מהגלים המהירים שמכים עד שבסופו של דבר גם הם יהדפו או שישאבו על ידי גל ההדיפה.
נסה להקביל זאת לארחים על הקיר בקניון.
קשה קשה

נערך לאחרונה ע"י טנדם בתאריך 13-03-2006 בשעה 00:44.
ישן 17-03-2006, 06:32
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי yamasnick שמתחילה ב "תשובות והבהרות"

תודה רבה על המידע.
העליתי את השאלה כשאלה אמיתית ולא מתוך רצון לפגוע בכם או לערר על ההחלטות שלכם בשטח.

זה שהיו שני מחבלים ושניהם התפוצצו ואנחנו לא יודעים על כך, זו בעיה. לא במישור של זכות הציבור לדעת, אלא בגלל שאי-הידיעה גורמת לעירעור והירהור אחרי החלטות החיילים בשטח. נהגתם כשורה כשיריתם ירי מונע. לא לכולם זה ברור (ראה את הטוקבקים באתרי החדשות הגדולים).
המקרה הזה הוא מקרה קלאסי של נתק בין השטח לבין הדיווחים שמועברים לתיקשורת (ע"י דו"ץ). את התיקשורת פחות מעניין מה באמת קרה, מעניין אותם למצוא סיפור שימכור עיתונים. במקרה הזה העיתונאים קיבלו סיפור כזה מיד (על החברה של הקצין שנהרג) ולא היו צריכים להתאמץ.
קצינים מהגדוד שאליהם פנו עיתונאים במסלול "עוקף דובר-צה"ל" סירבו לדבר.
זו כבר פעם שניה שהגדוד הזה נפגע מכך שבתיקשורת מתוארים פרטים מעוותים של אירוע שקורה בו, ובדיוק מאותה הסיבה (הפעם הקודמת הייתה הירי הדו-צדדי, שממנו נהרג תום דקל).
כבר ביקשתי ממך בעבר, אתה יודע את המספר שלי, כשיש סיבה, צור קשר ואני אשתדל לסייע להביא את הגירסא שלכם לציבור.

ישן 17-03-2006, 12:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי omerbz שמתחילה ב "אתה טועה"

לא אמרתי שהסתירו את העובדה הזאת בכוונה.
קורה לפעמים שדברים כאלו מתפספסים. אחת הבעיות היא שלא נותנים לדבר עם החיילים בשטח. לפעמים זה פוגע דווקא באינטרס של הצבא, כמו במקרה הזה..

אני קצר בזמן בהמשך אני אביא סיפור שקרה לי כשבעקבות הודעות דו"ץ יצא האינטרס של הצבא נפגע, בכל העיתונות הצבא נפגע, בעיתון שלי (שאז עבדתי בו) נתנו לצבא את נקודת הזכות הגדולה שלו, שגמרה את הפרשה.
מצטער על העירפול, פרטים יגיעו בהמשך.

ישן 17-03-2006, 15:06
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לא אמרתי שהסתירו את העובדה..."

אז הנה הסיפור:
ב6.12.04 הגיע למערכת מידע על כך שהשייטת חיסלו מבוקש פצוע.
נתבקשתי לבדוק את המידע.
עשיתי כמה טלפונים ומישהו אמר לי שצביקה יחזקאלי עושה על זה סיפור לחדשות של 20:00 בערוץ 10. מכיוון שהעיתון מודפס רק בלילה ירדה רמת הדחיפות של הסיפור.
ב18:41 עלה הסיפור בYNET ע"י עלי ואקד.
אחרי הפירסום בYNET חדשות ערוץ 10 לא חיכו למהדורה המרכזית ועלו עם הסיפור כבר בתוכנית לונדון וקירשנבאום.
מיד התחיל בלאגן במערכות של כל כלי התקשורת החדשותיים בארץ. אף אחד לא רצה שלאחרים יהיה את הסיפור והוא ישאר בלי כלום. שאילתות הופנו אל דובר-צה"ל שהתחיל לספק מידע.

מסתבר שהכל התחיל בפניה של אירגון בצלם אל ואקד ואל יחזקאלי. בצלם הביאו עדויות של שני פלסטינאים שסיפרו כי הסתירו בביתם מבוקש. המבוקש גילה שחיילי צה"ל באו לעוצרו וניסה להימלט, הוא אחז באקדח ונורה בניסיון ההימלטות.
לאחר שנורה יצאו שני ה"מארחים" מהבית וניהלו שיח מסויים עם החיילים.
החיילים ביקשו מהם לגשת למבוקש הפצוע ולהביא ממנו את הנשק שלו והארנק.
לאחר שהביאו את החפצים סילקו אותם החיילים ואז ירו במבוקש והרגו אותו.

ההודעה הראשונה שהגיע מדו"ץ הייתה מעורפלת. משהו בסיגנון של ליקויים בעבודת הכוח ומינוי קצין בודק (לצערי כבר אין לי עותקים של הודעות דו"ץ מאותו יום).
ההודעה השניה כבר הייתה חמורה: בשל הליקויים בעבודת הכוח הושעתה כל היחידה מפעילות בשטחים.

מהדורות החדשות של ערוץ 2 ועשר נפתחו עם הסיפור הזה. לערוץ 10 היה גם קטע VTR (וידאו) של השיחזור שערך תחקירן בצלם עם שני העדים. שני הערוצים וכל אתרי האינטרנט דיברו על בעיות בטוהר הנשק וכו'.

ב19:55 הצלחתי לדבר עם מקור שלי בשייטת, הוא אמר לי שהיה מידע מוקדם כי על המבוקש יש חגורת נפץ ולכן כשהתצפית זיהתה אותו זז ניתנה פקודה לירות בו לפני שיפעיל את החגורה על החיילים.
הדברים נאמרו לא לייחוס ולא לציטוט כך שלא יכולנו להשתמש בהם, אך הם איפשרו לנו נקודת מוצא לשיחות עם מקורות אחרים.
ביקשנו מדו"ץ לשוחח עם חיילים שהשתתפו בפעולה אך זה לא התאפשר.
אבל, הצלחנו לדבר עם עוד שלושה גורמים (מצטער על העירפול, אני מנסה לשמור על המקורות הללו) ושלושתם מסרו לנו את אותם הפרטים כמו המקור הראשון.

למחרת בבוקר (מהדורת יום שישי, עיתון גדול) יצאו שני העיתונים הגדולים האחרים בהכרזה שהשייטת הושעתה מפעילות בגלל שהחיילים חיסלו מחבל פצוע. בעיתון שלי נכתבה הסיבה לירי ש"טיהרה" את הירי.

על-אף שהכתיבה שלי "טיהרה" את השייטת כעס עלי המקור שלי וסיפר שביחידה מחפשים מי המדליפים לעיתונאים. יש לציין כי זה היה לאחר פרשת תא"ל זכאי שנטען שפוטר בגלל שדיבר עם עיתונאים ואחרי פרשת סרן ר' שבה איימו על החיילים שדיברו איתי.

כעבור כמה ימים, במסגרת רב שיח שהתקיים בתערוכת World Press Photo בין דוברת צה"ל לכתבים וצלמים, הבאתי את המקרה הזה כמאפיין לצורך של הצבא לאפשר לעיתונאים לדבר עם חיילים, וטענתי שזה גם צורך של הצבא.
"יכול להיות" אמרתי, "שאם הייתם נותנים לצביקה לדבר עם חיילים מהכוח כל הסיפור היה נמנע, או שהוא היה מציג את התחקיר של בצלם כשקרי ובמקום להפסיד נקודות הייתם מרוויחים אותן. מה גם שדווקא ההודעות של דו"ץ יצרו את הבעייתיות בסיפור הזסה והציגו את השייטת והצבא באור שלילי" (צביקה שהשתתף בדיון כחבר פאנל הסכים איתי).

ישן 20-03-2006, 11:35
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אז הנה הסיפור: ב6.12.04 הגיע..."

את העיקר שכחתי, מצטער: מינוי הקצין הבודק וההשעייה של היחידה מפעילות נבעו מכך שהחיילים השתמשו באזרחים בניגוד לאיסור (בשל פסיקת בג"ץ בנוגע לנוהל שכן).
הודעות דו"ץ על כך (מינוי הקצין הבודק וההשעיה) יצרו רושם מוטעה כאילו הבדיקה והשעיה נובעות בגלל שיש יסוד של אמת בטענות של בצלם על חיסול המבוקש הפצוע.

ישן 17-03-2006, 17:25
  omerbz omerbz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.06.05

מסכים איתך מאוד אבל מדובר על מקרה אחד בודד לעומת עשרות המקרים בהם חיילים מדברים עם עיתונאים יוצרים נזק תדמיתי גדול. מסכים איתך לגמרי כעיקרון כללי , בד"כ בארוע מסוג זה דואגים בצה"ל לתחקר את כלל הגורמים עד רמת המ"פ אבל לא יותר נמוך מזה ,בד"כ מתראיין גורם בדרגת מג"ד / מח"ט שמכיר את הפרטים כמו אחרון החילים ,אבל לא תמיד החייל הפשוט משרת את האינטרס של כל הצבא ובסוף אתה צריך לראות את זה ככה , חייל שיתראיין מול מצלמה חוץ מחוסר הנסיון שלו במעמד כזה הוא מייצג את כול הצבא ולא רק את הצוות /מחלקה/ פלוגה שלו ומהעמדה שלו הוא רואה רק חלק קטן מאוד מהפרטים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:53

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר