לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-06-2006, 10:24
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
מטוסים ישנים בקיבוצים III

אשכולות קודמים:
מטוסים ישנים באנדרטאות ובאתרים, מצפון לדרום
מטוסים ישנים בקיבוצים |
מטוסים ישנים בקיבוצים ||

ניצלתי את המילואים שהיו לי בצפון השבוע על מנת לבקר את אותם חברים חדשים וישנים הפזורים להם בישובים באזור. חלקם כבר צולמו בעבר והופיעו בפורום כך שהתמונות כאן הן רק עדכון לגבי מצבם, אחרים עדיין לא הופיעו כלל ואז אני מביא גם יותר תמונות. כפי שאפשר לראות המצב לא טוב, אם כי הווטור בכפר גלעדי הוא הוכחה שניתן לשמר מטוסים, אם רק רוצים.
בכל מקרה התמונות כאן הן מדגם, אני אוסיף תמונות נוספות של מטוסים ספציפיים לפי ביקוש.

04/06/06 – כרמיאל

עיט 211 לזכר רב"ט ליאל פילגוד שנהרג בתאונת מסוק במרץ 1996. המטוס נמצא בגן בצמוד לרחוב צה"ל בעיר.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בסמוך ניתן למצוא תותח 105 מילימטר שהוצב במקום לזכר סמ"ר ניר נחום אשר נהרג בפיגוע בצומת כרכור באוקטובר 2002.

04/06/06 –אמירים

המיראז' המסתורי של מושב אמירים, אנדרטה לסרן מנחם קשטן שנהרג במלחמת יום הכיפורים, עומד בפינה הצפון מזרחית של הישוב. מה בדיוק עבר על המטוס הזה?

09/06/06 –כפר גלעדי

ווטור 29 "פוגרום" בפינת המטוס ליד מוזיאון השומר, אנדרטה לזכר נפתלי פורת שנפל במלחמת ההתשה בירדן.

09/06/06 –מעיין ברוך

אורגאן 72 עומד ללא כנפיים בגן בצפון הישוב. הנסיון למחוק את סמל הטייסת כשל.

עוד במעיין ברוך, ברן רב שימושי – גם עציץ וגם עוגן לחבל של אוהל:

09/06/06 –דן

מטאור דו מושבי, בצדו השמאלי עם המספר 317, מימין 17. נמצא בין הבתים בצידו המערבי של הישוב. על הזנב טבועים מצלמה והמספר 368.

09/06/06 –דפנה

מיסטר 29 עומד בגן בלב קיבוץ דפנה. כאן הנסיון למחוק את סמל ה"כנף המעופפת" היה קצת יותר מוצלח. המטוס נוטה על צידו הימני והכונס חטף דפיקה די רצינית.

09/06/06 –עין גב

גרוטאה (השמועה אומרת שפעם זה היה הרווארד) 76 משקיפה לה על נופי הכנרת מלב קיבוץ עין גב. בצד ימין מצוירת הכתובת : " לילדי עין גב שי עובדי התעשיה האוירית לישראל יום העצמאות תשכ"ז ". להשלים את הנוף הפסטורלי, קצה כנף שמאל מכוסה ע"י רשת דייגים.

09/06/06 –בית אלפא

דרור 40 ליד הבריכה ומגרשי הטניס של קיבוץ בית אלפא. החדשות הטובות הן שמצב המטוס לא הורע מאז הייתי שם לפני שנה. החדשות הרעות הן ... טוב, תבינו בעצמכם.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-06-2006, 14:12
  Flypast Flypast אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.09.04
מטאור 17 בקיבוץ דן
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "מטוסים ישנים בקיבוצים III"

מטוס המטאור שבקיבוץ דן הוא מדגם T.Mk 7 שנועד במקורו למשימות הדרכה ועל כן לא נשא חימוש.
חיל האוויר רכש שישה מטוסי מטאור מדגם זה (אינני מתייחס כעת ליתר הדגמים שנרכשו). השניים הראשונים הגיעו ארצה ב- 17.6.53 וחנכו את טייסת הסילון הראשונה באותו היום. היו אלו זוג הסילונים הראשון של חיל האוויר, ובטקס קליטתם המכובד שנערך בבסיס רמת דוד במעמד ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון הוענקו להם מספרי הזנב 13א ו- 14א (א' מציין אימון) ושמות שנבחרו ע"י רוה"מ "סופה" ו"סער" בהתאמה. מאוחר יותר הגיע הזוג השני: 15 ו- 16 שכונו "רעם"(ולימים שונה השם ל"שפיפון") ו"ברק" בהתאמה. שנתיים אח"כ בשנת 55 נרשו זוג נוסף של מטוסי מטאור מדגם 7, שלבהדיל מארבעת קודמיהם, היו מעודפי חה"א הבריטי וסומנו 17 ו-18. שניים מהמטוסים הנ"ל הוסבו למטוסי צילום באמצעות התקנת מצלמה לצילום אנכי. עד היום לא ידעתי אילו מספרי זנב הוסבו למטוסי צילום אנכי.

לגבי מטוס 17:
סומן בחיל האוויר המלכותי הבריטי WL434. המטוס הגיע ארצה בשנת 1955 ונכנס לשירות בטייסת הסילון הראשונה. המטוס שירת בטייסת זו פחות מעשור, עד אשר קלטה הטייסת את מטוסי המיראז' (שחקים) בשנת 62. בשנה זו הועבו מטוסי המטאור מטייסת הסילון הראשונה למספר טייסות, כאשר המטוסים דו-מושביים 15, 17 ו-21 (שהיה מדגם 7.5) הועברו לטייסת אבירי הצפון שהיתה כזכור טייסת ווטורים, לשמש כמטוסי הדרכה לטייסים צעירים למטוס הווטור. בטייסת זו קיבלו שלושת המטוסים הנ"ל את השמות:"שפיפון", "צפע" ו"אפעה" בהתאמה. מטוסים אלו שירתו בטייסת אבירי הצפון עד פברואר 1970. לאחר הוצאתם משירות הועברו המטוסים 15 ו-21 למוזיאון חה"א. וכיום אני לומד שה-17 שרד במצב לא רע יחסית בקיבוץ דן!

לגבי הסימון שקורנסון מצא בזנב. אמנם הוא זיהה שם את הספרות 368. אך מהסתכלות מעמיקה יותר זיהיתי את הכיתוב המלא ליד צלמית המצלמה: "21.3.68" - כן יש גם נקודות. מה המשמעות? ובכן, ביום זה היו שני מבצעים גדולים כנגד פעילות חבלנית של אש"ף: "תופת" (הזכור גם כפעולת "כראמה") ו"אסותא" - הרחבה בהמשך.

מאחר ופורסם שמטוסי ווטור נטלו חלק פעיל במבצע "תופת" באותו היום סביר להניח שמטאור 17 מאותה הטייסת שהוסב בשנת 55 למטוס לצילום אנכי, זכה להשתתף אף הוא במבצע, כמטוס צילום לצורך הערכת הפגיעות. את זה אני מסיק ישירות מהכתובת והצלמית על הזנב. וכמובן אנסה לוודא זאת באופן חד משמעי.

פרט מעניין נוסף הוא שבטייסת אבירי הצפון נהוג היה לסמן מבצעים או אותות מלחמה על זנבות המטוסים (כפי שנראו על זנבות מטוסי הווטור ועל זנב מטאור 21 במוזיאון חיל האוויר). זהו הסימון הראשון מסוגו שיוצא לי לראות של גיחת צילום על מטוס כלשהו של חה"א.

וכעת מעט פרטים על המבצעים מתוך אתר חיל האוויר:
21 במרס 1968
מבצע "תופת"
לאחר השתלטות מחבלים על כפרים ועיירות ירדניות לאורך הגבול, והפיכתן לבסיסי מוצא לפעולות חדירה ופיגוע באזרחי ישראל, החליטה הממשלה לתקוף את המחבלים באזור העיירה כראמה שממזרח ליריחו.

כוח שריון וצנחנים, בחיפוי חיל-האוויר וכוחות ארטילריה, חצה את הגבול ותקף את העיירה, שהפכה לבסיס של ארגון הפת"ח. מסוקי חיל-האוויר הנחיתו את כוחות סיירת הצנחנים בפיקודו של סרן מתן וילנאי על הגבעות שממזרח לכראמה, במטרה למנוע את בריחת המחבלים ולחסום אפשרות לתגבור כוחות מצד הצבא הירדני.

קודם לפעולה, פיזרו מטוסי מיסטר של טייסת "הכנף המעופפת" כרוזים, שהודיעו לצבא ירדן שאין בכוונת כוחות צה"ל לפגוע בהם, וזאת כדי שלא יתערבו בלחימה. אולם פעולה זו גרמה לכך שחלק ניכר מהמחבלים, ובראשם מנהיגם דאז, יאסר ערפאת, הצליחו לברוח מזרחה עוד בטרם הונחתו כוחות החסימה הישראלים, שהתעכבו עקב מזג האוויר הקשה ששרר באזור הנחיתה המתוכנן. שרשרת ארוכה של טעויות ומחדלים, והתערבות בלתי צפויה של כוחות שיריון ירדניים שהתחפרו בשטח שולט, גרמו בסופו של דבר להפעלת חיל-האוויר ביתר מאסיביות מהמתוכנן.

בהפרשי זמן קצרים תקפו מטוסי ווטור מטייסת "אבירי הצפון" ומטוסי מיסטר מטייסת "הכנף המעופפת" את כוחות השיריון הירדניים שבאזור גשר אדם. מטוסי אוראגן מטייסת "הצרעה" ומטוסי סופר-מיסטר מטייסת "העקרב" הגיעו ותקפו אחריהם. גם מטוסי מיראז' מטייסות "העטלף", "הסילון הראשונה" ו"הקרב הראשונה" השתתפו בתקיפות, על-אף שביכולתם לשאת בגחונם שתי פצצות בלבד.

מסוקי S-58 של הטייסת "הראשונה" ומסוקי סופר פרלון של טייסת "הצרעות" החלו לפנות בשעות הצהריים את הכוחות החוסמים שהצליחו לפגוע במספר מחבלים. בו בזמן פינו מסוקים אחרים של שתי הטייסות את הנפגעים הרבים מאזור הגשרים. מטוס נורד ריחף מעל לאזור הקרבות וסייע במימסר התשדורות בין הכוחות השונים. מטרת המבצע הושגה, לבסוף, והעיירה כראמה טוהרה ממחבלים: רובם ברחו, וכ-150 נפלו בשבי. אך המבצע גבה מכוחות צה"ל מחיר כבד: 28 הרוגים, שלושה חיילים נעדרים (גופת אחד מהם הוחזרה לאחר-מכן) וכ-90 פצועים. בשטח נשארו ארבעה טנקים, שני זחל"מים וכלי רכב אחרים. מטוס אוראגן מטייסת "הצרעה" הופל באש נ"מ ירדנית, אך טייסו צנח וחולץ בשלום.

מבצע "אסותא"
במקביל למבצע "תופת" ("כראמה"), נערכה פשיטה נוספת על משטרות צאפי, פיפה ודחל, הכפר צאפי ובתי מחבלים בוואדי אל חנזירה. במבצע "אסותא" השתתפו לוחמים, שהוטסו על-ידי מסוקי הטייסת "הראשונה" בפיקודו של סגן מפקד הטייסת, רס"ן יגאל מור, ובליווי של מסוק סופר פרלון מטייסת "הצרעות". במבצע השתתפו גם כוחות שריון שחברו לכוחות המוטסים. הכוחות הצליחו להרוג כ-50 מחבלים ולפגוע בבתים ובמספר כלי-רכב של הצבא הירדני שהתערב בלחימה. מטוסי סופר מיסטר מטייסת "העקרב" העניקו סיוע לכוחות הקרקע, בו בזמן שטייסי הסקייהוק של חיל-האוויר נאלצו להסתפק בהופעה "דרמטית" ראשונה במסדר כנפיים שנערך באותו יום בחצרים, וזאת בשל מדיניות ארה"ב שמטוסים מתוצרתה לא יעורבו בלוחמה עם ירדן, בת בריתה.

קורנסון - ח"ח גדול על היוזמה. נראה לי שניתן ללמוד לא מעט מהצילומים הנהדרים שלך.
בן
ישן 10-06-2006, 16:09
  Flypast Flypast אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.09.04
סימון על זנב מטאור במוזיאון
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "בן, אני שמח לעזור ותודה על..."

הרי לך...

זהו אות מלחמת קדש (מבצע סיני). אגב, יתכן שכיום הסימון הזה כבר לא נצבע מחדש ע"ג המטוס. אבל מה שמעניין הוא שהמיקום של הכיתוב על זנב המטאור שאתה צילמת ומיקום אות המערכה שבתמונה זהים.

לגבי מעיין ברוך - אמרתי לך להמשיך יש עם הכביש הכניסה לישוב - והדגשתי שהוא מפותל... אם היית עוקב אחריו היית מוצא אותו בסוף הדרך...

דרך אגב, שמתי לב לדבר מאוד מוזר - מטוס המיסטר שבקיבוץ דפנה הוא מספר 29
כדי להיזכר, הנה התמונה שצילמת...
ואילו מטוס המיסטר שנמסר למוזיאון חיל האוויר של צ'ילה ע"י מוזיאון חיל האוויר הישראלי בתמורה למטוס ההאנטר, מוצג שם כיום כ..., ניחשתם נכון, מיסטר מספר 29...

עכשיו לך תדע מיהו ה-29 המקורי. לי זה נשמע כמו משימה לאבינעם.
אבינעם - הצילו!
בן
ישן 14-06-2006, 15:42
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי wise grip שמתחילה ב "טוב, אז תגיד חיובי, הנה ה"צלם" במלוא הדרו."

אני יכול לדמיין את אבינועם צופה בתמונות ופורץ במחול אצטקי.
אם תשלח לי את התמונות ברזולוציה המקורית (הכתובת שלי רשומה בחתימה) אני אעלה אותן לפה.
תודה וכל הכבוד

תוספת בעריכה:
רק לי נראה שחסרים כמה פרטים בלוחיות הללו:

האם תוכל להביא צילום של ההסבר בלוח שמופיע כאן משמאל?

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 14-06-2006 בשעה 15:45.
ישן 15-06-2006, 17:51
  avinoam19 avinoam19 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.05.05
הופה הולה!
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני יכול לדמיין את אבינועם..."

אכן תמונות מצוינות.
על הלוחיות שבתמונה לא חסר כלום.אלו הן IDENTIFICATION PLATES המחוברות לחלקי מבנה שונים במטוס ולחלקים אחרים והמיועדות לזהות את החלקים,מספר היצרן והמספר הסידורי,ואם הוכנסו בהם שינויים
במשך אורך חיי המטוס והחלק-לציין זאת.
אלו בהחלט אינן הלוחיות המציינות את מספר היצרן של המטוס.הלוחית המציינת זאת נמצאת בתא הקדמי,בחלקה התחתון הקדמי של הקונסולה הימנית.לוחיות אלו תמיד הטעו "מומחים" למיניהם שחשבו שזיהו מטוס...
מה שבאמת מעניין כאן הוא החותמת המוטבעת ליד ה-CONT INSP והיא חותמת מבקר האיכות שבדק את החלק.מוטבע שם MBB-F שיכול להיות שזה מראה שהחלק יוצר בקבלנות משנה בחברת MBB בגרמניה.

קורנס 490 הוא מדגם RF-4E-63-MC ,בעל מספר יצרן 4939 מספר חא"א 75-0421 ,הגיע ארצה במסגרת מבצע PEACE ECHO V שירת בגף טרמין בטייסת אבירי הזנב הכתום,בטייסת העטלף ולאחר מכן בטייסת האחת.
וחידה קטנה-מהו הסמל על הזנב ומהו ה-"להב"?

נערך לאחרונה ע"י avinoam19 בתאריך 15-06-2006 בשעה 17:54.
ישן 14-09-2006, 00:46
  mr_doron mr_doron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
מטאור F-8 מס' 10 ?! ברמת דויד
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "מטוסים ישנים בקיבוצים III"

על רחבה מול אחת הטייסות. אם אכן זה מס' 10 למה הוסיפו לו את השם סופה(שהיה שייך למס' 13- ראו למטה)? וזה לא מול טייסת סופה למי שחושב.

בהזדמנות זו אני רוצה לברר לגבי סתירה שמצאתי בסקירה היפה שעשה Flypast לגבי מטאור מס' 17:

ציטוט:
מטוס המטאור שבקיבוץ דן הוא מדגם T.Mk 7 שנועד במקורו למשימות הדרכה ועל כן לא נשא חימוש.
חיל האוויר רכש שישה מטוסי מטאור מדגם זה (אינני מתייחס כעת ליתר הדגמים שנרכשו). השניים הראשונים הגיעו ארצה ב- 17.6.53 וחנכו את טייסת הסילון הראשונה באותו היום. היו אלו זוג הסילונים הראשון של חיל האוויר, ובטקס קליטתם המכובד שנערך בבסיס רמת דוד במעמד ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון הוענקו להם מספרי הזנב 13א ו- 14א (א' מציין אימון) ושמות שנבחרו ע"י רוה"מ "סופה" ו"סער" בהתאמה. מאוחר יותר הגיע הזוג השני: 15 ו- 16 שכונו "רעם"(ולימים שונה השם ל"שפיפון") ו"ברק" בהתאמה. שנתיים אח"כ בשנת 55 נרשו זוג נוסף של מטוסי מטאור מדגם 7, שלבהדיל מארבעת קודמיהם, היו מעודפי חה"א הבריטי וסומנו 17 ו-18. שניים מהמטוסים הנ"ל הוסבו למטוסי צילום באמצעות התקנת מצלמה לצילום אנכי. עד היום לא ידעתי אילו מספרי זנב הוסבו למטוסי צילום אנכי.

לגבי מטוס 17:
סומן בחיל האוויר המלכותי הבריטי WL434. המטוס הגיע ארצה בשנת 1955 ונכנס לשירות בטייסת הסילון הראשונה. המטוס שירת בטייסת זו פחות מעשור, עד אשר קלטה הטייסת את מטוסי המיראז' (שחקים) בשנת 62. בשנה זו הועבו מטוסי המטאור מטייסת הסילון הראשונה למספר טייסות, כאשר המטוסים דו-מושביים 15, 17 ו-21 (שהיה מדגם 7.5) הועברו לטייסת אבירי הצפון שהיתה כזכור טייסת ווטורים, לשמש כמטוסי הדרכה לטייסים צעירים למטוס הווטור. בטייסת זו קיבלו שלושת המטוסים הנ"ל את השמות:"שפיפון", "צפע" ו"אפעה" בהתאמה.

במוזאון נמצא מטאור מספר 15 שהכינוי שלו ברק וכמו כן הוא מופיע שם בטייסת ראש הנמר (הזנב הכתום הישן) ולא של אבירי הצפון, כפי שצויין שהיה שייך להם. האם יתכן ש-16 הוא "רעם" ו"שפיפון" ? (מה שכן 16 צויין שהוא התרסק באפריל 62 - אולי אחרי שעבר לטייסת אבירי הצפון ?)

מטאור 15 במוזאון
ישן 01-10-2006, 00:16
צלמית המשתמש של יוסיפון

תגובה כללית

הנה פוגה 277 עם אות מלחמת ששת הימים (לידה עומד הצוות האירובטי: רסן אהוד חנקין,סרן רן מאיר, סרן רודן 1972)

חיפשתי את הסקייהוק שיותם כתב עליו בעמיעד. הוא כבר לא שם. מסתבר שהביאו אותו רק לשלושה ימים לצורך תרגיל כלשהו (שיותם השתתף בו) ואח"כ הוא נעלם.

הנה התמונות שאני חייב של הפאנטום מצריפין

https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...30/18550645.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...30/74028354.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...30/86690426.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...30/78016419.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...30/13049584.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...30/28043542.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...01/42550127.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...01/40727362.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...01/47924188.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...01/98993424.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...01/71816704.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...01/46042711.jpg https://2006-uploaded.fresh.co.il/2...01/36129356.jpg

ישן 28-01-2009, 07:54
צלמית המשתמש של יוסיפון

הדורניר מקיבוץ גבולות מוצע למסירה. עדיף למקום שיציג אותו.
הקיבוץ קיבל אישור מהצבא ומהמוזיאון למסור לכל מען דבעי.
ליאור
אנא, אנשים טובים, הצילו אותו מסוחרי המתכות

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 28-01-2009 בשעה 19:33.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:24

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר