לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-03-2007, 21:56
צלמית המשתמש של דוד שמואל
  דוד שמואל דוד שמואל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
מסגרת קבע

כח היבשה בצה"ל נמצא היום בשיקום לאחר מלחמת לבנון 2. לדעתי, מעבר לאימון המבורך של מערך השדה, יש צורך במהפכה מסדר גודל של ה101 והצנחנים בשנות החמישים. כלומר יש להקים מסגרת שתנחיל ערכים חדשים לצה"ל ותקרין על כל הצבא. בשנות החמישים הבעייה הייתה דבקות במשימה, שלדעתי אינה קיימת היום בצהל עד וכולל רמת החטיבה. הבעייה העיקרית שאני מזהה (וניתן היה לראות זאת הרבה לפני המלחמה - אולי כבר בשל"ג) היא חוסר המקצוענות. הפעם לא כדאי ליצור יחידה מיוחדת - מאלה יש לצה"ל די, אלא יחידה שתפקידה לכבוש ולהחזיק שטח.

לדעתי הקמה של מסגרת המבוססת על לוחמי קבע (וסדיר ותיק המעוניין לחתום קבע) תענה לצורך שציינתי. גודל המסגרת תלוי במשאבים שיוקצו לטובת העניין , אבל אני חושב שמסגרת חטיבתית נשמעת ריאלית.

החטיבה צריכה להיות רב חילית כדי להשפיע מקצועית על על יחידות השדה. לאור המשימות שנראות לי ריאליות בטווח הנראה לעין, הייתי מציע להקים חטיבה ממוכנת (גדוד טנקים, שני גדודי חרמ"ש ואלמנטים של סיור, נ"ט, תותחנים כולל מרגמות, הנדסה, מודיעין ולוגיסטיקה). היחידה תעסוק באימונים אינטנסיביים ובמבצעים ולא תעסוק בתע"ם. היחידה תהייה בריגדה עצמאית בתפעול והספקה.

העלות הכספית אינה מבוטלת אבל יש לצה"ל מקומות גרועים יותר לשים את הכסף. התוספת לכוננות ולמוכנות של צה"ל תהייה לדעתי מכרעת. חטיבה זו יכולה להיות פיילוט לצמצום עתידי של הסדיר (קיצור השרות) והסתמכות גדולה והולכת על כוחות קבע.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-03-2007, 22:24
  משתמש זכר Malchi Malchi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.06
דבר ראשון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "מסגרת קבע"

אל תהיה כל כך בטוח שמעבר לדיברוים משקמים את צה"ל בלי הפסקה ועם ישראל חי
השבוע נודע לי שאימון חטיבתי של אחת מחטיבות המילואים של צה"ל קוצר בשבוע
בכדי שזה יצא "נוח" עם חג שבועות.... לא ממש מתאמצים להחזיר את מערך המילואים לכשרות.
דבר שני, אני לא יודע אם בצבא שלנו יש מקום לחטיבה כזאת. בMarines האמריקאים יש יחידות
שנקראות Marines Expeditionary Units שבעצם מורכבים מהכוחות שציינת ומפקד על כל יחידה
כזאת קצין בדרת קולונל המקבהיל לדרגת אל"מ בצה"ל.
כמו כן תחשוב כמה חיילים קרביים מוכנים לחתום קבע ותנסה לעשות מזה חטיבה.
וכמו שאמרתי, אני לא בטוח שיש מקום לכזאת יחידה בצבא שלנו, הפיתרון להכנסת הערכים
של דבקות במשימה הוא פשוט שידרוג כולל של מערך ההכשרה. כמו בחיים (אבל לא במדינת ישראל)
הכל מתחיל בחינוך...
ישן 25-03-2007, 10:09
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "יש לא מעט במג"ב. ודומני..."

במקום ללכת על חטיבה, למה לא ללכת על פלוגה של לוחמים בקבע בכל גדוד לוחם ?

כל הרעיון של פלוגות מסייעות (מה שנקרא פעם "פלוגת רב"טים), פלוגה שבה הלוחם משרת את כל שירותו ולא מתפזרת בסוף מסלול, הוא הבסיס למקצועיות של הגדוד. ברגע שהדבר הזה לא מבוצע בצורה טובה המקצועיות של הגדוד כולו יורדת. אני לא יודע עם הדבר מיושם בצורה דומה גם בגדודי הנדסה / שריון / חת"מ, אבל זהו הבסיס.

אגב, ביחידת שמשון בשנים הראשונות היה צוות קבע, לוחמים שחתמו תקופת שירות נוספת מכיוון שמישהו הבין שחבל להכשיר לוחם במשך תקופה ארוכה וכשהוא כבר מגיע לכשירות מקסימלית בדיוק אז לשחרר אותו.

ישן 26-03-2007, 11:00

צורך כלכלי
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי 760 שמתחילה ב "כלכלית זה לא יעבוד"

אף אחד לא היה מתעלף אם צהל היה מקים חטיבה נוספת (אם צריך, ניתן לקצץ במקומות אחרים כמו מפקדות, מילואים שמתאמנים אחת לכמה שנים ואינם כשירים וכו'). גם ביחידות סדירות הפיקוד מרמת פלוגה ומעלה וחלק גדול מהמפקדה והלוגיסטיקה הם בקבע. נשארו הלוחמים.

נניח 80 לוחמים לפלוגה (יש במסגרת פלוגות שונות באיוש שונה - זהו מספר ממוצע ונוטה למעלה)

נניח 16 פלוגות

מספר הלוחמים: .1300

נניח משכורת 10000 שקל לחודש (זאת משכורת סבירה נטו ופחות ברוטו - המדינה יכולה לצמצם את הפער)

כלל המשכורות לחודש: 13 מיליון שקל

לשנה: 156 מיליון שקל

גם אם נשנה את המשדורת ומספר החיילים אנו מדברים על תוספת עלות של כ150 מיליון שקל בין חטיבה סדירה לקבע.

לדעתי התועלת עולה על העלות. אני משאיר כתרגיל לקורא את האפשרות מאיפה אפשר לחסוך את הסכום
ישן 25-03-2007, 20:34

סיכום עד כאן
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "מסגרת קבע"

• העליתי רעיון להקים חטיבת קבע.
  • הועלה ספק בנושא אפשרות גיוס החיילים- לדעתי מנסיון של צבאות אחרים ומסגרות אחרות, הנושא פתיר.
  • הועלתה הצעה לתגבר את המסגרות בקיימות באנשי קבע כדי להעלות את הרמה.
  • לדעתי ההצעה המקורית עדיפה (אם כי יש יתרונות גם להצעה השניה)
לדעתי צריך כח שיפוקד ע"י טובי המפקדים (בקבע או מילואימניקים שיחזרו לקבע). יחידה זו תתאמן בקצב גבוה הרבה יותר מהנוכחי ותדגים לכלל צהל למשל כיצד נראה ירי של טילן שירה 50 טילים (יותר זול מאשר ללמוד את אותו הדבר מהחיזבאללה). היחידה צריכה להתמקצע בכל סוגי השת"פ בתוך מסגרות היחידה ומחוצה לה (חיל האויר). לדעתי מסגרות פלוגתיות לא יאפשרו זאת. כמו כן יהיה כח זה מוכן לבצע פעולות בסד"כ יחסית גדול בהתראה קצרה ובבטחון מלא ביכולתם. אם צריך להכנס לעזה, הייתי רוצה שמסגרת כזאת תבצע.
ישן 26-03-2007, 08:07
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
נתת למעלה את הדוגמא של ה101
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "דביזיה או חטיבה"

חשוב לומר שמטרת ה101 הייתה אחרת ולא להוות דוגמא ומופת לשאר הצבא. אבל, גם אם המטרה הייתה שונה בפועל היוותה ה101 מודל לשיפור ושינוי המקצועיות הצבאית.
שים לב שלא היה צורך בחטיבה וסדר גודל של פלוגה מתוגברת הספיק.
ראה מאמר של אורי מילשטיין בנושא שפורסם במקור ראשון והובא במלואו פה.

ישן 26-03-2007, 08:57
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נתת למעלה את הדוגמא של ה101"

נו, והיום לא יוצאים קצינים רבים מיחידות עילית לפקד על מסגרות אחרות בצה"ל?
זה קורה כל הזמן. השאלה היא מה ההשפעה, וכמו בחשמל - הניצוץ גדול יותר ככל שהפרש המתחים גדול יותר, והכוונה היא שכנראה ההבדל בין צה"ל הכבד והטיפש (לכאורה) ליחידות העילית החכמות, היוזמות והמתאמנות הוא לא גדול כפי שהיה ב-53.

אתם יודעים מה? רוצים מפקדים שבאים מתרבות של פתרונות נועזים לבעיות קשות, שילוב של גבורה אישית עם טכנולוגיה מתקדמת, תחקירים חסרי פשרות ושינוי תו"ל בעקבותיהם, הרבה אימונים ושאיפה למקצועיות חסרת פשרות ודוגמא אישית של מפקדים בשדה הקרב?
תביאו רמטכ"ל מחיל האויר...

בקיצור - אין פתרונות של זבנג וגמרנו, צריך להשקיע בצה"ל כולו
ישן 26-03-2007, 18:32
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.06
זה רעיון טוב באמת
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "לוחמים"

הדבר באמת יוריד לחץ ויהווה שאיפה לוותיקים. כיוון שקודם כל: ישאיר אותם "בצבא הקבע האיכותי" ומצד אחר ימנע מהם את הכאב ראש של הוותיקים מול המפקדים. ההתנהלות ביחידה תהיה פשוטה: החיילים כולם כאחד שווים. המפקדים אחראים להתנהלות ומכתיבים את סדר היום אך לא מיוחסים משאר הצוותים.

אם כך, יש לשלב סדירים עם אנשי הקבע. נקרא ליחידה זו "הקונסטרוקטורים" (construct) משמעותה בניה. בניית ידע או בעברית "הבניית הידע".
אם תשאלו אותי 70% סדירים על 30% קבניקים נשמע טוב והוגן. הוותיקים הסדירים יעשו שני מחזורים (8 חודשים) עם אנשי הקבע המקצועיים ומשם, או שישארו במסגרת הנ"ל כאנשי קבע, או שיתפזרו ליחידות המוצא שלהם כאנשי קבע מובילים במקצועיות והתמאת הידע, או שישתחררו.

היחידה עצמה שתורכב ממספר ענפים תהיה בסדר גודל של חטיבה תתרכז במפסר נושאים כגון:
* - לחימה
* - אימון
* - ניסויים, בחינה ושיפור ציוד ואמל"ח

החטיבה תשתף את היחידות הסדירות בידע שנצבר מפעילותם. והידע יופעל בשטח, ולא יידחה ע"י קצינים עם אגו מפותח שיודעים טוב יותר מכל אחד.
אנשי יחידת הקונסטרוקטורים יהוו חוד חנית בלחימה היבשתית גם בנושאים שלא קשורים ישירות בלחימה אלא תומכים בה, כגון: מודיעין (איסוף וסיור קרבי), תקשוב, רפואה, חימוש ולוגיסטיקה.

כך עושים שיפורים רבותי.
חלק מהדברים קיימים במסגרות כאלה ואחרות, אבל כך הידע יהיה נגיש יותר. יהיה צורך לעשות שינויים מבניים בשביל זה. אבל אפילו רומא לא נבנתה ביום אחד.

ועוד: מתוך ויקיפדיה על הערך "קונסטרוקטיביזם": http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7...%D7%93%D7%94%29

מאפייני פעילות מורים ותלמידים בכיתת הלימוד הקונסטרוקטיביסטית
  • התלמידים עוסקים בפעילויות מבוססות פתרון בעיות. (הערה - בדיוק כך)
  • המורים מספקים לתלמידים מגוון מקורות מידע. (הערה - בשביל זה היחידה מוקמת)
  • התלמידים עובדים על משימות השיעור תוך שיתוף פעולה ודיאלוג אחד עם השני. (הערה - בשביל זה מקימים את היחידה הנ"ל)
  • התלמידים נדרשים ליישם את הידע שרכשו בצורות שונות ובמשימות מגוונות. (הערה - כמו שנאמר מעלה)
  • המורים משתמשים במגוון של אסטרטגיות הערכה כדי להבין כיצד מתפתחים רעיונותיהם של התלמידים, ולתת משוב על תהליך הלמידה, ולא רק על תוצריו הסופיים. (הערה - תהליך שיאפשר "גדילה" ביחידה לצרכים שונים)
  • הלמידה מוכוונת יישום (application oriented).
  • תהליך הלימוד הוא זה הנמצא במרכז ולא התוצר.

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 26-03-2007 בשעה 18:40.
ישן 27-03-2007, 08:53
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "רק אדגיש דבר אחד, באומרי 30%..."

מובן שניתן להקים כך כוח לוחם מצויין. אבל אם המטרה היא לקדם את צבא היבשה, אפשר לשאול:
- האם תו"ל שמתאים באופן מיטבי ליחידת קבע בין- חילית המתאמנת בתכיפות יוכל בכלל להיות מופנם ומתורגל ביחידה רגילה בסדיר כך שיישמר לכ-10 שנות מילואים, או שיביא יותר נזק מתועלת (לא יופנם ויתורגל, ויביא לתאונות).
- מה בדיוק יחידות "רגילות" מאמצות כיום מיחידות עילית, מעבר לוואסח של מצנפות, ווסטים, שפצורים וכו'? הן שואפות באמת לעבוד לפי מודיעין מלא? הן מנסות לשמור על סרגל מאמצים? הן משתדלות לבנות עצמאות אצל סמלים וממ"מים? מה תועיל עוד תרבות צה"לית ייחודית שלא תתפשט לכלל היחידות?

נראה לי שאתה יוצר כיתת מחוננים (או בעצם י"ג-י"ד) שלא תעזור במאום ליתר השכבה.
הדרך לשיפור מקצועיות צבא היבשה- לאמנו ברצינות לפי תו"ל מתאים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:26

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר