לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-03-2007, 01:17
  HartBreaKid HartBreaKid אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.03.07
מידע המערך הנשכח

שלום חברי פורום צבא וביטחון,
אני חדש כאן, זהו הדיון הראשון שאני פותח ובו היתי רוצה לעסוק במערך, במערך שלפי דעתי כבר שנים ארוכות דוחקים אותו לתחתית סדר העדיפויות ומורידים מחשיבותו-מערך התותחים בחיל התותחנים.
במערך הרקטי ניתן לראות נשק מתקדם מאד כגון ה-MLRS, אך במערך התותחים לא ניתן לראות שינוי ממשי מאז שנות השבעים. נכון מאזד הוצאו כלים רבים משימוש כגון מגוון רחב של תותחים נגררים מיושנים, אך התותח הראשי של המערך היה ונותר ה-M109 בגירסאותיו השונות(רוכב,דוהר ובשנים האחרונות - הדורס). ידוע לי שהתותח האמריקאי המרכזי הוא פלאדין- הגירסה המץקדמת ביותר של ה-M109 אבל ברשותם גם תותחים נגררים מדויקים ביותר שלצה"ל יש מעט כאלה. אולי בכלל צריך לפנות לתעשיות הישראליות כמו סולתם או אולי לרכוש תותחים ממדינות אירופאיות. מערך התותחים מהווה כוח אש הרסני לחיפוי על כוחות הקרקע ומסוגל להשמיד מטרות בעומק שטח האויב ולפי דעתי יש להשקיע בו יותר.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-04-2007, 14:38
צלמית המשתמש של Shavit69
  Shavit69 Shavit69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.10.06
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "תודה. אך על פי וויקיפדיה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tamido
תודה.

אך על פי וויקיפדיה הדורס כיום הוצא מהסדיר והועבר למילואים (מלבד מערכת מבוססת ווינדוס* לא הצלחתי להבין מה ההבדלים בין דוהר לדורס) - אז מהו התומ"ת שיש לסדיריניקים היום?

אם הכוונה הנה לשדר חם לפי מה שהבנתי שדר חם הנה עוד מערכת בקרה ושליטה ולא כלי בעל מאפיינים תפעוליים ופיזיים חדשים (כגון מנוע חדש, מיגון משופר וכו'..), מה שמעלה את התהייה מדוע בתותחנים מזדרזים לתת שמות חדשים לכלים שלא עברו שדרוג מערכתי משמעותי.

בנוגע לשאלה הראשונה שלך - תצטרך לשאול אחד שמשרת בחיל-התותחנים, אינני משרת עדיין כך שאין לי מושג :>. (למרות שאם אכן "דורס" משרת רק במילואים, אז הרי "דוהר" הוא התומ"ת של הסדיר)
בנוגע לשאלה השנייה, זה לא נכון לומר שה-"רוכב" עבר שני גלגולים ל-"שדר חם". (כפי שכתב Al_Madmal)
"שדר חם" הינה מערכת בקרה ושליטה שאמורה ל.. אין לי מושג איך לכתוב בעברית, אז באנגלית זה To digitize (חשבתי על המילה "לתג'תג", אז אם למישהו יש מילון הוא מוזמן P=) את מערך התומ"ת כחלק מתכנית צי"ד. (אין כלי שנקרא "שדר חם")
אז הטיעון האחרון שלך בנוגע לזה שבחיל-התותחנים ממהרים לתת שמות חדשים לכלים שלא עברו שדרוג משמעותי אינו מדויק. (כי אז גם למרכבה סימן 4 עדיין הייתה קורא "מרכבה", למרות שעבר שינוים רבים ומרובים)
אם שינו את השם אז בהחלט הייתה הצדקה. אתה יכול לקרוא על השינויים שאינם מסווגים (במידה ויש כאלה) כאן.

*השינוי שהוא הוסב למערכת מבוססת ווינדוס הוא די גדול, אני מצטט:
ציטוט:
מחשב פיקוד על בסיס ווינדוס 2000 הכולל מפת קרב מגוונות ומחשב בקרה המבצע מעקב ובקורת אחרי התפעול הלוגיסטי של הכלי (בקרת מלאי)

וכפי שכבר נכתב בלינק, זה אינו השינוי היחידי כפי שכתבת.
ישן 29-03-2007, 09:17
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
המערך הנגרר מספיק מדויק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי HartBreaKid שמתחילה ב "המערך הנשכח"

M-71 יכול לפגוע "מטרה" כבר בפגז השני. הראשון מחפר את המעדרים שלו באדמה וכך מייצב אותה, אפילו יותר מה-M-109, שם הנהג צריך להפעיל את בלם היד ובנוסף לו ללחוץ על הבלם עם הרגל (וגם זה לא תמיד עוזר).

מפתיע אותי שכתבת שמערך הארטילריה הצ"לי מוזנח. אומנם, הכוחות לא מתניידים בכלים של שנות ה-2000 עם מיזוג אויר בתוך הסרבל (סליחה מרכבות 3 ו-4), אבל אמצעים מתקדמים נכנסים לשימוש באופן תמידי, כנ"ל הפעלות ושת"תיפ עם מערכים אחרים בצה"ל, בהם מערך החמ"ם.

בעניין ההצעה שלך לפנייה לסולתם- החברה מייצרת חלק נכבד מהתחמושת הארטילרית, וכן את תותחי ה- M-71. מה שכן, הייתי רוצה לראות את צה"ל קונה את מערכת האטמוס 2000, המורכבת מתותח M-71 המורכב על גבי משאית טטרה.

ישן 29-03-2007, 23:17
צלמית המשתמש של עידו403

לטטרה יש מערכת מעדרים משלה, כמו שניתן לראות בתמונות שנמצאות ברשת
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אבל אם תשים את ה M 71 על גבי משאית..."

ההבדל בין המעדרים לזחלים של התומ"ת הוא שכבר כמה שנים טובות לא מורידים מעדרים בתומ"תים.

בעניין יתרונות האטמוס- בוא נתחיל מהניידות: משאית טטרה חדשה עם תותח שמורכב עליה, לעומת ריו ישנה מקרטעת עם תותח שמחובר אליה בוו גרירה.
זמן פריסה: אתה יודע כמה זמן מתבזבז בפריסת הכלי רק על ניתוקו מהמשאית ופתיחת הכרעיים? ולא הזכרתי את הגב, אוי כאבי הגב...
כמו כן, על פי הפרסומים, הפלטפורמה מצויידת במערכת ניווט וכינון, בדומה לתומ"תים. זה דבר שאין בנגררים.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 29-03-2007 בשעה 23:24. סיבה: תיקון שגיאת כתיב
ישן 30-03-2007, 09:52
צלמית המשתמש של עידו403

תגובה ל-b.a. ו-2liviu
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "נראה שאיש לא זוכר מהי אש נ"ס"

כנראה שלא הבהרתי את עצמי בתגובה הקודמת, הכוונה שלי הייתה שדרוג המערך הנגרר והחלפת תותחי M-71 במערכת האטמוס.
ברור לי מעבר לכל ספק שהאטמוס אינו יכול להחליף את ה-M109 על שלל דגמיו, החדשים יותר והחדשים פחות.
פעמיים הייתי תחת דבר שאפשר להגדיד אותו כאש נ"ס, וביחס לתקופה שבה אתם שירתתם, מדובר בבדיחה.

ולסיום, תזכורת ל M-71 "שלי" ולבעיות הניוד שלו, מתוך אימון גדוד "קרדום" שנערך בנובמבר 2004:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

עוד תמונות:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=129245

http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=13256

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 30-03-2007 בשעה 10:42. סיבה: הוספת קישורים
ישן 30-03-2007, 10:10
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
שאלה באותו נושא:

בתקשורת מרבים לתאר את הדגש על כמות סוללות התותחים בצבא הסורי לעומת צה"ל.

[1] האם הדבר נכון [בהתייחס לסורים ומבלי לציין מספר כלשהו לגבינו כמובן]

[2] באם כן, האם הדבר נובע מתפישה שונה של שדה המערכה המצריכה פחות תותחנות?

[3] בהנחה כי מישהו טורח לעדכן ולגבש מפעם לפעם את תפישת הבטחון של ישראל מאז קבע אותה ד.ב.ג האם נעשו שינויים גם במקומה של התותחנות בצה"ל? כמסתכל מהצד נראה כי מיקומו של אגד ארטילרי הוא רק כחלק מסייע מאוגדה ולא נעשה בתותחנות שימוש כמרכיב כח נפרד מזה של הכוחות הניידים.
[ואני לא מתכוון להפגזת מרחבי שיגור ושטחי בירבור כפי שנעשה בשנתיים האחרונות אלא לפעילות שאינה קשורה לחפוי על תמרון האוגדות. כדוגמא לא מתוכננת - הפגזת פרברי דמשק ביומה"כ אשר ניתן להבין כי הייתה לה השפעה על התנהלות הסורים]

אבקש לענות רק במגבלות בטחון שדה ועפ"י ידע מהתקשורת ולא מידע פנימי.
ישן 30-03-2007, 11:03
צלמית המשתמש של עידו403

תגובה חלקית, כי על שלוש אני לא יודע לענות, ואם הייתי יודע כנראה שאסור היה לי לענות...
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "שאלה באותו נושא:"

1. כן. הארטילריה הסורית גדולה מזו הצה"לית מבחינה כמותית.
2. יש כאן שילוב של שני דברים: הדוקטרינה הסובייטית כמו שלבני כתב, שהיא שדה קרב רווי בארטילריה, והגדלת הכוחות על חשבון האיכות. בצה"ל התפיסה מעט שונה, ובחת"ם שמים דגש על איכות מערכת הנשק, גם כאשר זה בא על חשבון כמות.
יש כל מיני סיפורים, אינני יודע אם הם נכונים או לא, על כך שעל כל X מ"ר של מחנה צבאי ברמה"ג יש Y קנים שמכוונים עליו בכל רגע נתון.
בכל זאת, בוא לא נשכח שחלק ניכר מהארטילריה הסורית מורכב מתותחים נגררים, או כאלה המוצבים במקום כלשהו מבלי כוונה להזיזם. D-20, D-30, M-1938, למשל.
מה שכן, לסורים יש כמות גדולה של מערכות לשיגור רקטות, עם אפשרות לרש"קים מגוונים, החל ממיקוש פזיר ועד חל"כ, בהן: BM-21, BM-11.

ישן 01-04-2007, 14:21
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אתה מכיר את המערכת?
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "בהתיחס לפרסומים זרים בלבד- לדעתי זה מחדל שישנם רק 48 MLRS"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי avifresh
MLRS / משגרי רקטות/טילים מכל הסוגים (LAR160 / אקסטרא/ LORA).
בכותרת מהיום (מ NRG -לא מדבקה...) אלוף ידלין מדבר על מלחמה עם חיזבאלה+סוריה+איראן.
איך מחלקים 48 לכל גזרות הלחימה-סוריה+לבנון (שלא נדבר אם חו"ח בעתיד הרחוק גם מצרים בעסק)?
נראה לי שחסר כאן איזה "0" למספר 48... אלא אם כן (הלוואי) שהמספר האמיתי גבוה מזה (לא לציין כאן מספרים!)

כח ההרס שלה פשוט מטורף (אני לא רוצה לזרוק סתם מספרים, אבל חקוקה בזכרוני השוואה שקראתי בעיתון מסויים, המגדירה את עוצמת האש של משגר אחד עם 12 רקטות לזו של 50 תותחים - עד כמה זה נכון...לא יודע.) ומתפרס על פני שטחים נרחבים. רק במלחמה בלבנון הייתה טבילת אש של המערכת בצה"ל.

ישן 01-04-2007, 16:04
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
עם כל הכבוד למערכת ....
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אתה מכיר את המערכת?"

ועם כל הכבוד להגדרות וה"כתרים" שבהם היא הוכתרה ("כח אש מטורף"/"גשם של פלדה" וכו').... אני לא כל כך חושב שלערוך השוואה בינה לבין סוללת תותחים זה יהייה כל כך מדוייק/נכון ולו מהסיבה היחידה שמדובר על רקטות המזוודות בתת חימוש נ"א - נ"ט בלבד (ושוב - על פי מה שפורסם ) כשלעומתה מגוון סוגי חימוש שתומ"ת מסוגל לירות הוא מגוון בהרבה וכולל בהחלט גם... מצרר !

מדובר בשתי מערכות נשק שונות בעלות תכונות שונות שלא ממש אפשר להשוות ביניהן ואולי ניתן בעצם להגדיר כי הן למעשה משלימות אחת את השנייה .

בל נשכח עוד פרט אחד משמעותי - עם כל הכבוד לפצצונות האמריקאיות המזוודות ברש"ק הרקטות נוכחנו לגלות שכמות הנפלים שהן יוצרות היא פשות בלתי סבירה בעליל !!!
לו רק יכלו (ואני בכלל לא בטוח שזה לא ניתן מבחינה טכנית) לזווד את הרקטות הללו בפצצונות מתוצרת תע"ש (מג"פ ושיפוריו) התוצאות היו הרבה יותר טובות ויעילות !

חבל.
ישן 01-04-2007, 23:46
  5דרקון5 5דרקון5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.06
אז אף אחד לא יענה לך על השאלה

דווקא מבחינת דיוק הM109 עדיין עושה את העבודה. אפשר להיות יותר מדוייקים... כנראה שזה לא כל כך משמעותי.

אם יש מקום לשדרג זה במערכות ובעיקר בכלי עצמו. זאת עלמנת להגביר קצב אש ולאפשר אותו לפרק זמן הרבה יותר ארוך ולמעת עד כמה שאפשר זמני כניסה ויציאה מעמדה(הזמן שלוקח לכלי להיות מוכן לירי בעמדה חדשה), דבר שהגרמנים עשו בפרוייקט הPZH2000. האמריקנים החלו פרוייקט ענק בשם CRUSADER אך בטלו אותו(לא שהפאלאדין איטי או משהוא אבל יש המון מקום לשיפור). בארץ היה איזשהוא פרוייקט שבטלו בשם שולף שהיה בעל קצב אש גבוה יותר וכנראה גם לזמן ארוך יותר אבל הוא בוטל.

באשר למיגון. המיגון של הM109 איננו רלוונטי שכן הוא מיגון קל ביותר כנראה נגד נשק קל(אולי גם זה לא) וחלק ניכר מהצוות לא נמצא בתוך הכלי בזמן הירי. יש כמובן תרגולת אש נס בה כל הצוות בתוך הכלי אך ביצועי הצוות יורדים מאד משמעותית במצב זה וכמו שכבר ציינתי המיגון איננו ממגן יותר מידי. היתרון היחיד הוא מערכת האב"כ שמאפשרת הפעלה תחת התקפת אב"כ אבל כאן ביצועי הצוות יורדים אף יותר.

מדוע לא שדרגו את המערך??? גם אני שאלתי את זה, כנראה שיש מערכים יותר חשובים. כנראה שהמערך בכל זאת מצליך לעשות את העבודה שלו.

נערך לאחרונה ע"י 5דרקון5 בתאריך 01-04-2007 בשעה 23:54.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:28

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר