לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-03-2009, 20:31
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה הדפסים על חולצות יחידה וסוף מסלול/קורס - אשכול וכתבה

ציטוטים וצילומים של חולצות שכאלו. בעיקר של חולצות של הומור שחור, ביטויים סרקסטיים וכו'. גם של חולצות שנאסרו להדפסה/לבישה.
אנא ספרו פה אם ראיתם חולצה כזו ומה נכתב עליה (רצוי לספר גם של איזו יחידה הייתה החולצה, אך אין חובה), אם ציירתם אחת, אם הוגעתם את מוחכם וייצרתם סיסמא קולעת ומבדחת (כמו: "אל תרוץ, כי תמות עייף. קורס צלפים"), וכו'.
צילומים יעזרו מאד. אפשר גם לקיים דיון בנושא באשכול זה.
לביישנים, תוכלו לשלוח אלי בהודעה פרטית או לכתובת הדוא"ל המופיעה בתחתית הודעה זו.

תודה מראש.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-03-2009, 22:34
  אומי 5 אומי 5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הדפסים על חולצות יחידה וסוף מסלול/קורס - אשכול וכתבה"

החולצות שאני לבשתי היו די רגילות , סמל גדול מאחורה ,קטן מקדימה.
לא משהו מעניין, אם תרצה אצלם .

כמה שראיתי:

קורס חובשים כלשהו :
ציור של בחורה ערומה עם דגש על איבר מינה , ובהגדרה עדינה " במצב התרגשות " ומתחת כתוב משפט מהקורס:
"הפרשות שוברות סכימה".
החולצה נאסרה והוצאה מבלי ידיעת הסגל כחולצה שניה .
לחבר חובש הייתה אחת לבנה , והייתי צריך חולצה כדי לצאת הביתה , הגעתי הביתה הורדתי את החולצת מדים ושחכתי מה מצויר לי על הגב , בנוסף לזה הורי דתיים ....

בהנדסה קרבית היו לפחות 700 קורסים/טירונויות שכתבו " כשנגיע לגשר נפוצץ אותו ".
ו/או צירו חוליה מפוצצת את הקיר בבוחן

ישן 11-03-2009, 23:25
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי אומי 5 שמתחילה ב "החולצות שאני לבשתי היו די..."

מזכיר לי את החולצת סוף טירונות שציירתי לחברי הטנקיסטים מחטיבה 7 (רק אחרי שבועיים הצטרפתי לפלוגה שלהם) הפלוגה הייתה פלוגה ג' ולכן על החולצה ציירתי טופס מסדר חולים כשמסומן V על ג' וכתבתי "פלוגה ב-ג'".זאת לאור הבקשה שהחולצה תזכיר את כל הפטוריסטים בטירונות.
רוב החיילים לא אהבו את הציור. לכן הצעתי את אותו הציור לפלוגת הטירונים של מוד"ש עם הכיתוב "מודיעין שדה הכוח החולה" (במקום "העולה" מהסיסמא המקורית). בסוף החבר'ה מ7 רצו הציור שלי אך שיניתי אותו כך שחייל חמוש בגלילון ואפוד חזיה פרץ דרך קרעי הטופס.
את הציורים עשיתי תוך כדי "שמירה" בבונקר של צוקי עובדה.
כך החולצה הודפסה. הבטיחו לי חולצה (אולי אפילו שילמתי עבורה). עד היום לא קיבלתי אותה. אשמח אם למישהו יש צילום ויוכל להביא אותו.

ישן 11-03-2009, 22:36
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הדפסים על חולצות יחידה וסוף מסלול/קורס - אשכול וכתבה"

(הבהרה: המחקר לא שלי, נרתמתי לעזור עם משאבי הפורום למחקר של מישהו אחר)
חולצות מעניינות שאני זוכר בשליפה:
חייל אונס אישה עם חיג'אב והכיתוב "אין בתולות אין פיגועים" - החולצה נאסרה להדפסה ע"י הסגל
חולצה שציירתי לחבר (כשהייתי בכיתה ח) השטן צולה חיילים מעל אש ובכירה כשלפניו שלט "ברוך הבא אל בא"ח גולני" (או משהו דומה) והכיתוב "כשנמות נגיע לגן-עדן כי בגיהנום כבר היינו. סוף מסלול גולני 13".
חולצת סוף קו קיץ 95 של הפלוגה שלי בלבנון. מתחת לציור של טנק שבעה וחצי איקסים עם ראש (דומה לציור סכמתי של אדם) זה בא לסמל שבעה מחבלים שנרהגו ועוד אחד שהמעיך פגע בו ישירות. החולצה צוירה ע"י מי שהיום הוא סא"ל בקבע.
גולגולת עם חור של קליע במרכז המצח בחולצת סוף קורס צלפים
צלב של כוונת טלסקופית על אישה בעלת מראה ערבי שאוחזת בתינוק. עם סיסמא בסיגנון "להרוג אותם כשהם עוד קטנים". בחולצ של סוף קורס צלפים שנדמה לי שנפסלה.
ביקשו ממני לצייר בחורה ערומה על טנק לחולצת סוף קמ"ט. סירבתי לצייר אך ראיתי את החולצה לאחר שהודפסה.

ישן 11-03-2009, 23:36
צלמית המשתמש של יוסיפון

עוד קטע מעניין הוא חולצות של יחידות מיוחדות שמטעמי ב"ם אוסרים עליהם ללכת עם חולצה שברור שהיא של היחידה.
הייתה לי פעם חולצה מסוף מסלול בסיירת מטכ"ל. על החולצה היה רק ציור של תן מייל על רקע ירח מלא עם כיתוב "זר לא יבין..."
אני זוכר איזשהי חולצה שושו עם "דרך נשר בשמיים". ואחרת מקבילה עם "עוף גוזל... רק אל תשכח יש נשר בשמים".
חולצה עם תחנת אוטובוס של קו 5
הבאנו פה פעם תמונה של חוצת סוף המסלול של הצוות של אברהם גביש בס. מטכ"ל. היה שם משהוא עם עץ ומילות הבלדה על חדווה ושלומיק (ללכת אל ללכת מ ללכת כי כולם הולכים מה זה בעצם משנה)

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 02-11-2014 בשעה 06:55.
ישן 11-03-2009, 23:58
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07

אמנם משהו של ג'ובניקים, אבל שיהיה.
כחלק מאירוע במערך עיצבתי חולצה שהמוטו שלה הוא "לא תהרוס" בפונט סת"ם עם ניקוד וטעמי המקרא, שווה לבדוק כמה אנשים הוסיפו "דיבּר 11" לחולצות שלהם.

ואם אנחנו בעניין של "גלגולי חולצות" - אחרי אחד מהקורסים המתקדמים שעברתי עיצבתי סמל למקצוע (אין סמל רשמי קיים), משהו מאוד יפה שמשלב כמעט כל מה שצריך במינימום "כפיות סוכר".
מסיבות טכניות לא יצאה חולצה, והעניין נשכח... עד שהגיעו אלי חיילים צעירים אחרי שנה + עם הסמל על חולצת הקורס שלהם.
מסתבר שהמדריך הצעיר לקח קרדיט על הסמל שלי .

ישן 12-03-2009, 06:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04

חולצת סוף טירונות שלנו התעסקה בכמות הקאדרים שעשינו: "מליוני אנשים לבד, ואם כבר לבד אז שיהיה בתנועה..."

במ"כים המוטיב החוזר הוא אמרתו המפורסמת של אב"ג בגרסאות שונות, כולל אחת שצונזרה (כאילו, דה..) שכללה מ"כ האוחז בראשו הכרות של טירון....

בקורס קצינים לעומת זאת, המוטיב החוזר עסק ב"צלילה" של החניכים - כפי שנראה על החולצה שלנו: "קורס קציני חי"ר XXXX - צוללים קדימה!"

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 12-03-2009, 13:58
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
החולצות שלי:

חולצת סוף טירונות: "איחרנו בזמן, פספסנו את המטרה"- על משקל סיסמת הגדוד "אייל, בזמן ובמטרה".
חולצת סוף מחזורית- ללא כיתוב כלשהו, אבל ציור יפה.
סוף קו שטחים בסוללה ותיקה: כריש יוצא מסופה ממוגנת ומסתער על זורקי אבנים (לסוללה שלי קראו כרישי גלבוע).
חולצת קורס מפקדים: "בטיחות מעל הכל", עם תמונה של שיירת תומ"תים ואלפות, כאשר חלק מהם הפוכים. הסיבה לכך היתה התרגיל המסכם המזעזע, שבו התהפכו שני ג'יפים ובקושי ירינו.
חולצות נוספות שקיבלתי לא כללו כיתובים פיקנטיים (רשף- שדי האש), אבל היתה אחת עם משמעות סמלית: אייל מרץ 03, מחזור סוף הדרך. זה היה מחזור הגיוס האחרון של הגדוד במתכונת הסדירה שלו.

חבר שלי היה מפק"צ בחה"ן גבעתי, הוא איבד את הלוחמים בשכונת זייתון (הנגמ"ש שהתפוצץ) מספר שבועות לפני שהיו אמורים לסיים מסלול. על חולצת סוף המסלול נכתבו שמות החללים עם הקדשה די מרגשת.
אותו חבר שירת מאוחר יותר כקצין במדור צלפים במתקן אדם. על אחת החולצות נכתב: so close, no matter how far (מתוך שיר מפורסם של מטאליקה), זאת בנוסף לסיסמאות המוכרות- "אל תרוץ כי תמות עייף" וכו'.

לאחי יש חולצות קצת יותר נחמדות, כשאהיה בבית ההורים בסופ"ש אצלם אותן ואעלה לכאן.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 12-03-2009 בשעה 14:01.
ישן 12-03-2009, 18:54
צלמית המשתמש של skydiver
  משתמש זכר skydiver skydiver אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.07
החולצות שלי (שריון וחילוץ)

טירונות: בחולצה היה ציור של הסמ"ח שלנו על טנק צועק :"מחלקה 2- הכל נרשם" על שום המשפט האלמותי הנ"ל שלו, הוא גילה על החולצה ועשה לנו קאדר ביום שישי אחד לקראת סוף המקצועות מסביב לרפא"ל בביסל"ש שבו הוא הקריא לנו את כל הפאקים שלנו שעשינו במשך 4 חודשים ועל כל פאק רצנו ועשינו שכיבות שמיכה...

סוף צמ"פ: ציור של חייל שבוז עם חלפ"ס רטוב לגמרי ומלא בוץ. וכתוב כל הז' בצמ"פ חורף" הז' היתה מוגדלת מאחר והינו פלוגה ז' בגדוד 77.

סוף קמ"ט: ציור של טנק ומעליו עיגול ופס (כמו בשלט שאסור לעשן) וכתוב " חדל אימונים- רמת שביזות 4" בגלל שהיו לנו באותו קיץ הרבה מקרים של חדל בגלל החום בשיזפון וסתם הינו שבוזים...

סוף טירונות של חיילים שלי ביחידת חץ (חילוץ והצלה): סמל היחידה כאשר מעליו רשום "כחיצים ביד גיבור" ומתחתיו "דור המייסדים" מאחר והם היו המחזור הראשון שהתגייס ליחידה.

סוף מסלול של חיילים שלי בחץ: מצוירים קוליסים של טנק שמרמזים על מוצאו השיריונאי של הסמל שלהם (עמדכם הנאמן) ומסביב בזנטים שתלויים עליהם משפטים שהיתי אומר להם כל הזמן...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 21-03-2009, 02:37
צלמית המשתמש של NOV 02
  משתמש זכר NOV 02 NOV 02 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.07
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי דורון גוטמן שמתחילה ב "קורס חובשים מסביבות 2001"

כמה מבה"ד 10 שעולים לי עכשיו,
"חובש פנתר - חובש מאלתר"
"חובה לחדור גם מאחור" שראיתי לפחות על שלוש חולצות סוף קורס,
בד"כ מלווה בציור פרובוקטיבי של בתנוחה מעניינת...

והחולצה שאני עצבתי בהברקה של משפט:
"14G - אפילו טייסים לא מגיעים לזה"
לפי מה שהבנתי האימונים היום לא מתעסקים עם מחטים כל כך עבים
אבל למי שלא יודע G הוא מלבד כח פיזיקלי גם מידת המחט, - 14G זאת מחט בעובי של גפרור
בערך, עשרה כאלה לווריד ביום... לא פשוט.
הציור שהלך עם הכיתוב אגב היה מחטי עירוי (וונפלונים) טסים באוויר עם הכנפונים
שלהם פתוחים - פשוט נראו כמו מטוסים.
אני חשבתי שזה היה נחמד.

ישן 12-03-2009, 20:52
  -=Ohad=- -=Ohad=- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.06
יש לי הרבה :)

קצת מאגוז:
סוף טירונות אחד המחזורים האחרונים:

"עד אליי, עד שאגע בך מקרוב"
וציור של מפקד עומד וחיילים שזוחלים כדי לגעת לו בנעליים,
ביבשים תמיד המפקד היה צועק: עד אליי
(חולצה שנאסרה)

סוף מכין:

תבכי במקומי, אני כבר לא יכול לבכות.

חולצה שנגנזה לסוף מכין:
רואים בחורה עם בגדים קרועים, זרוקה על הרצפה, בוכה
ורשום בגדול:
"את חושבת שאותך אנסו???"

חולצות סוף מסלול:
"חכי לי בשיחים - אני יודע מה לעשות"
"סוף מסלול אגוז - לפחות יש חניה"
"מאמי - מה נהיה ממני??? ותמונה של חצי אדם חצי חיה"

פלסר נחל:
סוף מסלול,
תמונה של ג'וני ווקר עם תיק LOW
ורשום
ג'וני ווקר - קיפ ווקינג

גולני 51:
כדי להפוך לגבר צריך להרוג את הילד (ורואים גבר שבוקע מגוף של ילד)

שלדג:
גם אני תרמתי דם
ישן 13-03-2009, 16:59
  LoneWolf LoneWolf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.05
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי -=Ohad=- שמתחילה ב "יש לי הרבה :)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי -=Ohad=-
קצת מאגוז:

חולצות סוף מסלול:
"חכי לי בשיחים - אני יודע מה לעשות"
"סוף מסלול אגוז - לפחות יש חניה"
"מאמי - מה נהיה ממני??? ותמונה של חצי אדם חצי חיה"

וואו איך הרסת :/

-"בואי לשיחים, אני יודע מה לעשות שם" - התמונה היא שיחים "זזים".
-סמל של החניה לנכים, ומתחת כתוב - "לפחות עכשיו יש חניה".
-מצויר חייל מתפס הר עם תיק לאו...וכתוב "למה לא לאמה"
-חולצת סוף מכין שאסרו עלינו להוציא - "אלוהים לא שומע, הרמטכ"ל לא יודע, אגוז כבשו את שטח 100" ומצויר את האייל מועך את הנמר של הגדס"ר.

יש עוד מלא..

-עריכה-
"טרקטור טוב חורש גם בבוץ" (לא זוכר אם יש או אין תמונה של טרקטור של John Deer. אייל =deer, הסמל של היחידה)

תמונה של אייל אונס לוחם וכתוב "Oh Deer!" - בהקשר של החולצת Stickfigures שלTNT אם אני זוכר נכון. בסוף לא יצאה להדפסה.

נערך לאחרונה ע"י LoneWolf בתאריך 13-03-2009 בשעה 17:06.
ישן 12-03-2009, 23:23
צלמית המשתמש של Linebacker
  Linebacker Linebacker אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.02
שלח הודעה דרך ICQ אל Linebacker
מה שאני ראיתי ואפילו עיצבתי

מוד"ש:

חולצת סוף קורס תצפיתנים - בשתמשו בשיר של ברי סחרוף - "עוד מעט יגמר הסרט" ומתחת למשפט ציור של משקפת. מתחת לציור רשום "בקרוב המציאות" ומתחת לזה ציור של ידית של פלייסטיישן.

חולצת סוף קורס מפקדים - "דוגמא היא Shit " וציור של חייל מנסה להדליק נוד

קורס חובשים -

כידוע, חובשים אוהבים לאמץ כל מיני פארודיות על "בלדה לחובש" של יהורם גאון,וזה מוטיב שחוזר על עצמו ברוב חולצות סוף הקורסים. גם האהבה למורפיום ושאר סמים מופיע הרבה.

אני עיצבתי חולצה לקורס שלי "רק הנשמה יודעת את גודל הכאב" וציור של רוח רפאים חבושה ועם ונפלון תקועה באחת הזרועות. לא נבחר לבסוף

עוד עיצוב בשביל חבר שהיה בקורס אחר - "חובשים עד שהמוות יפריד בינינו" וציור של חובש שמנסה לתפוס חייל פצוע אשר מורם ע"י יד שלדית.

חולצה שכמעט נגמרה במשפט - היה בקורס שלי בחור מגולני שממש שנא את הסגל וגם היה נוהג להקניט אותם ע"י שימוש בסטיגמה הכי נפוצה על הדריכים בבה"ד. הוא עיצב חולצה עם הכיתוב "בבה"ד 10 חובה לחדור גם מאחור" וציור של מדריך מנסה לבצע בחיל מעשה סדום. אנחנו צחקנו, אבל שהמדריכים ראו את זה הם כמעט דפקו לו משפט.

אחרים -

עיצוב בשביל ידידה מאב"כ - "All we want is peace,love and nuclear radiation " וציור של היפי בעמדת שמירה על רקע של פטריה גרעינית. לא נבחרה לבסוף

חולצת סוף מסלול של צנחנים - דמות של מלאך המוות במדים אוחז להביור ביד אחד ושורף את העץ של גולני, ביד השניה אוחז פגר של שועל. ששאלתי את בעל החולצה איפה הנח"ל הוא השיב שהם אפילו לא התייחסו ליחידה הזאת....

חולצת סוף מסלול עורב גבעתי - עורב ענקי מבצע מעשה סדום במחבל עם כאפיה והכיתוב: "Make Love Not War"

ישן 13-03-2009, 15:58
צלמית המשתמש של מורה"ל
  מורה"ל מורה"ל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.05

פלס"ר צנחנים. מחזורים שעדיין משרתים...

ציור של חזיר במדים יושב על כורסה מעשן נרגילה ומפריח פלסרונים (סמל היחידה)ביד השניה פחית בירה, נשק זרוק בצד. מעל הכיתוב;

"יש אנשים שמטפסים על הרים

יש אנשיםשהולכים מרחקים.."

וכן הלאה עם הפזמון.

והדגשה על השורה "אבל אני אוהב להיות בבית.

ציור של קערת אוכל של כלב ושם הצוות עליה.

כיתוב: "עדיף לצעוק כמו זונה מלאכול כמו כלב".

כיתוב וסמל היחידה מאחור:

"חזרתי מעזה - פרקי לי ת'נשק".

עוד חולצת סוף מסלול של הצוות שלי, ר"ת של בחור מהצוות שהיה מספח אליו ומסמן כל ציוד צבאי שהיה מוצא.
מתחת הכיתוב: "בצילו של ליל קיץ - הולך לא דועך", על בסיס מקרה מעניין שקרה לצוות שלי עם ליל-קיץ במסכם מסלול.

ציור של אדם שפותח את החולצה שלו ומבפנים מבצבץ הסמל של סופרמן.
כיתוב: "With great power comes great responssibility".

ציור של חיילים עם תיק ענק הולכים על הגלובוס שבתוכו תקוע סמל היחידה (הגלובוס נראה סדוק במקום שבו תקוע הסמל).
כיתוב מלמעלה: "עולם קשוח- אני יכול עליו".

נערך לאחרונה ע"י מורה"ל בתאריך 13-03-2009 בשעה 16:03.
ישן 13-03-2009, 17:30
צלמית המשתמש של -mino-
  משתמש זכר -mino- -mino- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.04
כמו שהבטחתי

חולצת סוף מסלול

חולצה שהמחלקה הוציאה לכבוד קבלת הוותיקות פראפרזה על המשפט "הפכו את המצוינות להרגל והתוצאות יגיעו בהקדם"

חולצה של הצוות שלי בקורס סמ"בים

חולצה שהפלוגה הוציא ליום ספורט גדודי (כשהיינו מסלול)

חולצת סוף קורס סמבים טינקרבל בגלל שהמ"פ ייחס לה את התואר פיית הסמב"ים
המשפט המקורי היה אמור להיות "אם היא רוצה את זה מגבר תקבל מ010" אבל המשפט נגנז בלי להודיע לנו אפילו.... ובמקומו שמו את הדבר הזה למעלה שנשאר בגדר בדיחה פנימית.

עוד חולצה שהוציאה אחת המחלקות בפלוגה באופן עצמאי (במבצעית) שלי אחרי שהמ"מ הראשון שלהם, דפ"ר לכל הדעות, עבר תפקיד.
"למה כשנגמר לאלוהים השכל - הוא התחיל לחלק דרגות?"
כמובן שהמ"פ גנז אותה אחרי שראה אותה על החיילים

נערך לאחרונה ע"י -mino- בתאריך 13-03-2009 בשעה 17:38.
ישן 14-03-2009, 13:57
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06

לצערי תמונות אין לי, אבל אני זוכר כמה כיתובים משונים/משעשעים על חולצות שלי ושל אחרים.

1) חולצת סוף צמ"פ עם ציור של קאובוי בתוך טנק מחזיק מודעת wanted עם ציור של צפרגול ומתחתיה הכתובת "מטרה, צמ"פ חדל".

2) חולצות עם המשפט "הנסיך הקטן מפלוגה ב' לא יראה עוד כבשה שאוכלת פרח" - המון חולצות כאלה, עם איורים שונים שכללו בין היתר כבשה משופדת, גולגולת של כבשה עם פרח, כבשה על הכוונת, טנק מצמיד את הקנה לראש של כבשה מופתעת ששומטת פרח מפיה, והשיא - הנסיך הקטן כפי שהוא מאוייר בספר רק עם ידיים קשורות ופלנלית על העיניים, בזמן שכבש אכזרי למראה עם פרח בין השיניים חובט בו בקת הנשק...

3) פיל אונס טנק (מה לעזאזל...) והכתובת "עם קצת רצון ויכולת..."

4) תנין ושועל מסייפים זה עם זה בחרבות (חולצה של פלחה"ן גבעתי נראה לי)

5) חיילים עם מגמ"ק עומדים בין רגליה הפשוקות של אישה עירומה והכיתוב "עד מתי נפתח צירים ולא חריצים?".

6) ראש כרות ויד גדועה האוחזת בדקר חבלנים זרוקים בשדה. והכתובת "הציור השבועי לילד: לאן נעלם הפלס האמיץ".

7) מישהי לבושה כמו זונה מחזיקה דגל לבנוני גדול (חולצת סוף קו)

8) אשה עירומה עם כנפי צניחה מתחת לידיים והכתובת "בנות צפע"

9) הכתובת "סוף קורס קציני טחזוקה" (הומור עצמי כנראה)

10) חייל רץ מסביב למגדל 8 בביסל"ש למול עיניו של מפקד ממושקף וזועם והכתובת "פה גדלנו, לרגלי הר 8, בצילו של פאפא הרס"פ"

11) הפנתר הורוד מחזיק רובה עם כוונת טלסקופית וכתובת של סוף קורס צלפים או משהו כזה.

12) ציור של פירמידה והכתובת "יש דברים שלא יודעים איך עשו אותם" ומתחתיו ציור של סיכת מ"מ והכתובת "ויש דברים שלא יודעים למה".

13) קצין מניף את ידו וצועק "לפני" ומתחת הכתובת "פלוגת הדס במיטבה".

זה מה שעלה לי בזיכרון בינתיים.

ישן 17-03-2009, 13:27
  apasniy_arab apasniy_arab אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.04

מוד"ש - גדוד ניצן - פלוגה ייעודית - מרץ 05
סוף מסלול "הגאווה היא רגעית, הכאב הוא לנצח" - שמגיע כמובן מהמשפט ההפוך - הכאב הוא רגעי הגאווה היא נצחית...

אותה פלוגה, סוף מסלול נוב' 06 "זה לא ייגמר אם לא תספר. וגם אם תספר זה לא ייגמר"

תמונה של חייל סוחב מלא ציוד , עיניים עצומות, והסגל מרביץ לו עם מקלות וכו'.. (החלק השני במשפט רומז על זה שגם הקצינים ידעו מה הולך במסלול ולא עשו כלום)

ועוד חולצה שאני שמעתי מחבר...
צוות צלפים איפשהו בהנדסה הוציאו חולצה אדומה מקדימה צוות לאוניד, ומאחורה ציור של פטיש ומגל (סמל הקומוניזם), ורשום ברוסית "אם אתה יכול לקרוא את זה, אתה אחד מאיתנו"
(כי כמו שיודעים מן הסתם, רוב הצלפים רוסים. ובהנדסה כנראה שכולם )

ארדוף אוייבי ואשיגם, ולא אשוב עד כלותם..

(מרץ 05 לשעבר)

ישן 20-03-2009, 10:06
צלמית המשתמש של יוסיפון

ההדפסים שעל חולצות יחידות צה"ל: הרג תינוקות ונשים בהריון ופיצוץ מסגדים
מאת אורי בלאו | צילום: ינאי יחיאל
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/haaretz.gif]
פורסם ב - 08:54 19/03/0
את מה שמטשטשות הפקודות, מבטאים חיילי צה"ל בדרך יצירתית בהדפסים על חולצות היחידה: בצנחנים מפארים את החורבן בעזה במבצע עופרת יצוקה; בגבעתי מטווחים אשה הרה, ומתחתיה הכתובת: "ירייה אחת, שני הרוגים"; בגולני מתגאים במסגד מפוצץ, ומכריזים: "רק אלוהים סולח"; בקורס צלפים סוגרים כוונות על ילד, לצד הכתובת: "יותר קטן, יותר קשה". דובר צה"ל: ההדפסים אינם מייצגים את ערכי רוח צה"ל

הפעילות בבית הדפוס למוצרי טקסטיל "אדיב" שבדרום תל אביב אינה פוסקת לרגע. אל המשרד באים כל העת לקוחות, רבים מהם חיילים במדים, כדי להזמין פריטי לבוש שעליהם יוטבעו סמלי יחידתם, לרוב בצירוף סיסמה ואיור כבחירתם. עשרות מטרים מכאן, במפעל של החברה, הופכים דפי הסקיצות שמביאים החיילים לגלופות שבאמצעותן מטביעים את הציורים והסיסמאות על הפריטים שהוזמנו, בעיקר חולצות וכובעים, אבל גם קפוצ'ונים, מעילי פליס ומכנסיים. צעיר ערבי מיפו מפקח על הפועלים המטביעים את הסמלים והקריקטורות ואחר כך מוסר לחיילים את המוצרים המוכנים.
סקירה של חולצות צבאיות שהודפסו במפעל זה ובאחרים בשנים האחרונות מגלה שתינוקות מתים, אמהות בוכות על קברי ילדיהן, כוונת רובה המכוונת אל ילד ומסגדים מפוצצים הם רק מקצת הדימויים שבחרו חיילי צה"ל מיחידות שונות לצייר על חולצות שהם מדפיסים לציון סוף המסלול, או סוף הקו שלהם. כמו האיורים, גם הסיסמאות המודפסות לצדם אינן צמחוניות: חולצה של צלפי חי"ר שעליה נכתב "better use durex" (עדיף להשתמש בקונדום דורקס) ליד ציור של תינוק פלסטיני מת, שלצדו אמו הבוכייה ודובון צעצוע; חולצה של צלפים מגדוד שקד בגבעתי ובה מוצגת אשה פלסטינית הרה כשכוונת רובה ממוקדת על בטנה והכיתוב מכריז "1 shot 2 kills" (ירייה אחת, שני הרוגים); חולצת סיום קורס צלפים אחר המציגה ציור של תינוק פלסטיני שהופך לילד לוחמני ואז לגבר חמוש והכיתוב "לא משנה איך זה מתחיל, אנחנו
נשים לזה סוף"; חולצה של גדוד חרוב המכריזה ש"לא נירגע עד וידוא הריגה" לצד ציור של סמוראי ועוד.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P200309/468blau1.jpg]

קיימות גם חולצות רבות בעלות מסר מיני בוטה. כך, למשל, על חולצה של גדוד לביא המציגה חייל עומד ליד צעירה חבולה נכתב "בטח אותך אנסו!" על חולצה אחרת, של גדוד חרוב, נראית צעירה נשענת על כלי נשק המזכיר איבר מין גברי ולצדו נכתב "זונות!"
מקצת הדימויים והסיסמאות מבליטים מעשים שהצבא מכחיש באופן רשמי את קיומם, דוגמת וידוא הריגה, ופגיעה מכוונת באתרים דתיים או בילדים ובנשים.

מלאך המוות
משיחות עם חיילים רבים בשירות סדיר מתברר כי הדפסת חולצות כאלו היא תופעה מוכרת בשנים האחרונות. גם בפורום "צבא וביטחון" של האתר "פרש", שדן השבוע בעניין, סיפרו גולשים שונים על חולצות כאלו. אחד מהם, למשל, סיפר על חולצה שעליה מצויר "צלב של כוונת טלסקופית על אשה בעלת מראה ערבי שאוחזת בתינוק, עם סיסמה בסגנון 'להרוג אותם כשהם עוד קטנים'", שהודפסה בסוף קורס צלפים ונראה שנפסלה על ידי הסגל הפיקודי.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P200309/mblau_soldier.jpg]

במקרים רבים, טרם ההדפסה, אכן מועבר התוכן לאישורו של אחד מאנשי הסגל ביחידה המזמינה, אך נראה שלפיקוד הבכיר אין באמת שליטה על התכנים המודפסים, משום שלעתים זו יוזמה פרטית של חיילים שאינה מגיעה לאישורם של המפקדים. יתרה מזאת, איורים או כיתובים שביחידות מסוימות נאסרו בעבר להפצה, אושרו ביחידות אחרות. כך, למשל, נפסלו בעבר חולצות שעליהן נכתב "לא נירגע עד וידוא הריגה" (נוהל שצה"ל מכחיש בכלל את קיומו), אך חולצה כזאת הודפסה בינואר 2008 בגדוד חרוב.
גם הכתובת "תדע כל אם ערבייה שגורל בנה מצוי בידי!" שהודפסה בסוף 2008 בחטיבת גבעתי, נפסלה בעבר להדפסה על חולצה של יחידת חי"ר אחרת. אחד מחיילי גבעתי סיפר השבוע, שהמחלקה שלו הדפיסה עשרות חולצות, מעילי פליס ומכנסיים שעליהם הוטבעה הכתובת. "מצויר שם חייל בדמות מלאך המוות ליד רובה ועיר ערבית", הוא מסביר. "המשפט 'תדע כל אם ערבייה כי גורל בנה תלוי בידי!' היה מבחינתי מאוד חזק. הכי מצחיק שכשהחייל שלנו בא לקחת את החולצות, הבן-אדם שהדפיס אותן היה ערבי והיה לו כל כך לא נעים, שהוא אמר לבחורה בדלפק שתלך ותביא לו את החולצות".
זה עובר אישור של המפקדים?
"בדרך כלל החולצות עוברות איזה סלקציה של קצין, אבל במקרה הזה הן אושרו רק ברמת סמל המחלקה. הזמנו חולצות לשלושים חיילים והם מאוד התלהבו וכל אחד רצה כמה דברים (פריטים) ושילם בממוצע 200 שקל".
מה אתה חושב על הכתובת שהודפסה?
"אני לא כל כך אהבתי את המשפט, אבל רוב החיילים רצו אותו".

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P200309/468blau2.jpg]

כוונות טובות
רבות מהחולצות הבעייתיות ביותר הוזמנו על ידי בוגרי קורסי צלפים, שאותו עוברים יחד חיילים מיחידות שונות. ביולי 2007 הודפסה בסיום הקורס חולצה שבה מצויר ילד קטן נושא רובה במרכזה של כוונת רובה ולצדו הכיתוב "יותר קטן - יותר קשה!" שנה קודם לכן הדפיסו בוגרי "צוות כרמון" של קורס צלפי סיירות חולצה שעליה איור של פלסטיני נושא סכין במרכז כוונת רובה, והכיתוב "צריך לרוץ מהר, לרוץ מהר, לרוץ מהר לפני שייגמר" ומתחתיו נשים ערביות מתייפחות על קבר והכיתוב - "ואח"כ בוכות ואח"כ בוכות..." חולצת צלפים אחרת, שגם במרכזה דמות ערבי במרכז כוונת הרובה, מצהירה ש"הכל עם כוונות טובות". צלפים הזמינו גם את החולצות שבמרכזן אשה הרה במרכז כוונת רובה, וחולצה שעליה מצויר ילד מת.
ג', חייל ביחידה מובחרת ובוגר קורס צלפים, מכיר את החולצות הללו. בשיחה עמו הוא מסביר ש"כשמסיימים את הקורס אז מחליטים ביחד איזו חולצה להוציא. זה סוג של גיבוש כזה וגם ידוע שמי שהוא צלף אז יש לו איזושהי שריטה בראש. יש בחולצות שלנו הרבה דו-משמעויות, למשל 'אנשים רעים עם כוונות טובות'. בכל מחזור של כל קורס מוציאים דברים כאלה".
מתי לובשים את החולצות האלו?
"זה חולצות לבית, לריצה, לצבא. לא ליציאות. לפעמים אנשים שואלים מה זה, עד שהם מבינים את המשמעות".
על החולצה שמציגה אשה הרה במרכז כוונת הוא אומר ש"יש אנשים שחושבים שזה לא הולם וגם אני חושב ככה, אבל אין לזה באמת משמעות, כלומר זה לא שמישהו ילך ויירה באשה בהריון".
מה הרעיון מאחורי החולצה שבמרכזה דמות של ילד והכיתוב "יותר קטן - יותר קשה!"?
"זה גם ילד, אז יש לך קצת יותר בעיה (מוסרית) וגם המטרה יותר קטנה".
המפקדים שלכם מאשרים את הדפסת החולצות?
"כן. למרות שפעם פסלו איזו חולצה שהיתה קיצונית מדי, אני לא זוכר מה היה עליה".
גם החולצות האלו נראות די קיצוניות. למה מציירים ילד בתוך כוונת - אתם יורים בילדים?
"בתור צלף יש לך הרבה פעמים מצבים שהם קיצוניים. אתה רואה פתאום ילד קטן שמרים נשק וזו החלטה שלך אם לירות או לא לירות. החולצות האלו זה חצי ציניות על גבול האמת, והן באות להמחיש את המצבים הקיצוניים שאתה אולי תיתקל בהם. מי שאשכרה רואה את המטרה שלו בעיניים, זה צלף".
אתה נתקלת במצב כזה?
"למזלי לא מול ילד, אבל כן מול אשה. היתה מישהי שלא החזיקה נשק אבל היתה קרובה לאזור שאסור היה לה להיות בו ויכלה להיות מאיימת".
ומה עשית?
"לא לקחתי" (כלומר, לא יריתי).
אתה לא מתחרט על כך, אני מניח.
"לא. במי שהייתי צריך לירות, יריתי".

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P200309/sdfsd.jpg]

באנו, ראינו, הרסנו
המציאות שעמה מתמודדים החיילים המשרתים בשטחים ניכרת בחולצות שהודפסו בזמן האחרון. חולצה שהודפסה רק בשבוע שעבר יכולה ללמד משהו על הלכי הרוח של חיילי גדוד לביא, המשרתים בגדה במשך שלוש שנים רצופות: "באנו... ראינו... הרסנו!" נכתב על החולצה, לצד איורים של כלי נשק, חייל בעל עיניים זועמות וכפר פלסטיני שבמרכזו מסגד חרב.
בכלל, מסגדים חרבים וישובים פלסטיניים בוערים הם דימוי שחוזר על עצמו בחולצות רבות. חולצה שהודפסה בגדוד 890 של הצנחנים לאחר מבצע עופרת יצוקה בעזה מתארת חייל דמוי קינג-קונג במרכזה של עיר תחת מתקפה. הסיסמה לא משתמעת לשתי פנים: "אם אתה מאמין שיכולים לתקן, תאמין שיכולים להרוס!"
י', חייל מישיבת הסדר (בני"ש, בן ישיבה, בעגה הצה"לית) הוא שצייר את החולצה הזאת. "מראים את זה לסגל לפני שמדפיסים", הוא אומר.
מה החייל מחזיק בידו?
"מסגד. לפני שציירתי את החולצה התלבטתי, כי רציתי שזה יהיה כמו קינג-קונג אבל לא משהו מפלצתי מדי. הבני"ש הזה, ההוא שמחזיק את המסגד, רציתי שהוא ייראה עם פנים יותר נורמליות, כדי שזה לא ייראה כמו קריקטורה אנטישמית. חלק מהאנשים שראו את זה אמרו לי 'זה מה שיש לך להראות על צה"ל? שהוא הורס בתים?' אני מבין אנשים שמסתכלים על זה מבחוץ וככה רואים את זה, אבל אני הייתי בעזה וכל הזמן הדגישו שמטרת המבצע זה לגרום להם להרס של תשתיות כדי שהמחיר שהרשות וההנהגה ישלמו יגרום להם להבין שלא משתלם להם להמשיך בירי. אז זה הרעיון של 'אנחנו באים להרוס' בציור".
לדברי י', "את רוב החולצות האלו האנשים לובשים בצבא, לא באזרחות, ובתוך הצבא האנשים מסתכלים על זה בצורה אחרת. אני לא חושב שאני אלך עם החולצה הזאת ברחוב, כי היא תמשוך אש. אפילו בישיבה שלי אני לא חושב שאנשים יאהבו את זה". י' צייר בשביל היחידה שלו גם את חולצת סוף הטירונות, שבה אגרוף קמוץ מנתץ את סמל הצנחנים. הכיתוב מעל הציור הוא "צוויג הגנה לישראל" ובגרסה הראשונה של החולצה נכתב "עד לכדור בראש..."
"צוויג", מסביר י', "זה השם של המ"פ שלנו שתמיד היה אומר בשיחות שכל עימות בינינו לבין האויב יסתיים רק בתוצאה אחת: כדור בראש של האויב. אבל מישהו מהסגל אמר להוריד את זה, כי זה נשמע יותר מדי לוחמני. אנשים בתוך הפלוגה מבינים את המשמעות של המשפט הזה, אבל אם מישהו מבחוץ רואה זה נשמע יותר מדי הרסני".
מאיפה מגיע האגרוף?
"זה מזכיר את הסמל של כהנא. לקחתי את זה מסמל של משהו ברוסיה, אבל זה בעיקרון אמור להיראות כמו הסמל של כהנא, של 'כהנא צדק'... זה בצחוק כזה, המ"פ שלנו לוחמני כזה".
זו חולצה שהודפסה?
"כן. זו היתה חולצה של הפלוגה, הדפסנו איזה מאה ומשהו חולצות כאלו".
גם בחטיבת גולני לא מקפידים לשמור על קדושתם של סמלים דתיים. מחלקת החבלה "טורפי הלילה" של גדוד 13 בגולני הזמינה בינואר השנה חולצה שבה מצויר שדון גולנצ'יק המפעיל מטען שמחריב מסגד ומעליו הכתובת "רק אלוהים סולח". אחד מחיילי המחלקה התעצבן כשנשאל מה הרעיון מאחורי החולצה ואם ביחידתו נוהגים לפוצץ מסגדים. "אין לזה המון משמעות, סתם חולצה של המחלקה שלנו", השיב. "זה לא איזה איי-איי-איי. חבר שלי צייר ועשינו מזה חולצה של המחלקה".
מה הרעיון של "רק אלוהים סולח"?
"סתם פתגם".
לאף אחד לא היתה בעיה עם זה שמפוצצים בציור מסגד?
"אני לא מבין לאן אתה חותר. אני לא אוהב את הזרימה שלך. אל תיקח את זה למקומות שאתה לא אמור לקחת, כאילו אנחנו שונאים ערבים".
באותו הגדוד הדפיסו לאחר מבצע עופרת יצוקה חולצה שבה נראה ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, כשנשר מחדיר את איבר מינו לאחוריו. הכתובת אינה משאירה מקום לספק: "הנייה, כל הזין ברובאית! סוף מבצע עופרת יצוקה". ס', חייל מהמחלקה שהזמינה את החולצה, מספר שהרעיון נשאב מחולצה דומה שהודפסה לאחר מלחמת לבנון השנייה, ובה צויר חסן נסראללה במקום הנייה. "בגלל איך שהחולצה היתה אז לא מאשרים דברים כאלה פלוגתית. זו פשוט חולצה שאנחנו הוצאנו במחלקה", הוא אומר.
מה הבעיה בחולצה הזאת?
"יש אנשים שמפריע להם לראות את הדברים האלה, מבחינה דתית וזה".
איך הגיבו אנשים שראו אותה?
"אצלנו במחלקה אין כל כך הרבה דתיים, אז זו לא היתה בעיה. זה משהו שהחבר'ה פשוט רוצים להוציא. מסתובבים עם זה יותר בבית ולא בתוך הפלוגות, כי זה מפריע לאנשים, בעיקר לדתיים. הקצינים אומרים לנו שעדיף שלא נלבש חולצות כאלו בתוך הבסיס".

גזענות וניבול פה
הסקיצות השונות שהודפסו בשנים האחרונות במפעל "אדיב", מהגדולים מסוגו בישראל, מסודרות בעשרות מגירות לפי שמות היחידות הצבאיות שהזמינו אותן: צנחנים, גולני, חיל האוויר, צלפים, שמשון ועוד ועוד. בתוך כל אחת מהמגירות מאוחסנים מאות איורים, הממוינים לפי השנה שבה הוזמנו.
רבים מההדפסים הם קריקטורות וסיסמאות מההווי היחידתי, בדיחות פנימיות שזר לא יבין ואולי גם לא יתעניין בהן, אך קצתם מבטאים הווי תוקפני, גס ואלים במיוחד. מנהל המפעל, חיים ישראל, עובד במקום מאז תחילת שנות השמונים. לדבריו, בממוצע מדפיסים ב"אדיב" כאלף דוגמאות שונות מדי חודש, ולהערכתו מחציתן בשביל חיילים. ישראל זוכר שבתחילת עבודתו במפעל כמעט לא הודפסו פריטי לבוש לאנשי צבא. "הראשונים שעשו את זה היו מהנח"ל", הוא מספר. "אחר כך גם יחידות חי"ר אחרות התחילו להוציא חולצות והיום כל קורס של 15 איש מוציא חולצות".
מפעם לפעם, הוא מספר, קיבל תלונות מקצינים. "לפעמים החיילים עושים דברים שהם הווי פנימי שרק הם מבינים, ולפעמים עושים איזה שטות שהם מקצינים", הוא אומר. "קרה לי כמה פעמים שמפקדים התקשרו אלי ואמרו 'איך אתה מדפיס דברים כאלה לחיילים?' - למשל בחולצות שהתלכלכו יותר מדי על הערבים. אמרתי להם שזו חברה פרטית ולא מעניין אותי התוכן. אני יכול לפרסם מה שאני רוצה. אנחנו ניטרליים. תמיד היו קיצוניים יותר ונורמליים יותר, פשוט היום יותר אנשים עושים חולצות".
אביתר בן-צדף, עמית-מחקר במכון הבינלאומי למדיניות נגד טרור (ICT) ובעבר עורך הביטאון הצבאי "מערכות", מסביר שתופעת הדפסת החולצות היא תוצר של "המירוץ המטורף של החי"רניקים לייחודיות. פעם חיילים לא נשאו על עצמם סמלי יחידות. מה שקרה מאז זה תוצר של ההחלטה לתת סמל וכומתה לכל יחידה, וכדי להגיע לגיבוש יחידתי, כל יחידה יצרה משהו שייחודי רק לה. כיום, התכנים על החולצות הם לעתים מחפירים. זה נובע מכך שבארץ ניבול הפה מאוד מקובל ונורמטיווי וקיים חוסר כבוד לאדם ולסביבתו, שכולל גם גזענות שמופנית לכל הכיוונים".
יוסי קאופמן, מנהל פורום צבא וביטחון באתר "פרש", שירת בשריון בשנים 96'-99'. "גם אני ציירתי חולצות ואני זוכר את החולצה הראשונה", הוא אומר. "זה היה אז סמל קטן מלפנים ואיזושהי בדיחה פנימית, 'כשנמות נגיע לגן עדן כי את הגיהנום כבר עברנו'".
בעבודתו באתר "פרש" נחשף קאופמן גם לחולצות מהסוג שמוצג בכתבה: "אני יודע שיש חולצות כאלו: גם שמעתי, גם קצת ראיתי. אלו לא חולצות שהחיילים יכולים ללבוש באזרחות, כי יסקלו אותם באבנים, ולא בערב גדוד, כי המג"ד יתעצבן, אז הם לובשים אותן במעט מאוד הזדמנויות. יש כל מיני דברים של הומור שחור, בעיקר של צלפים: 'חבל שתרוץ כי תמות עייף' עם ציור של ילד פלסטיני ולא של מחבל. יש חולצה של גולני או גבעתי של חייל שאונס בחורה וכתוב למטה, 'אין בתולות - אין פיגועים'. אני צחקתי מהרעיון, אבל זה היה די מזעזע. בזמנו, כשביקשו ממני לצייר דברים כאלה אמרתי שזה לא מתאים".
דובר צה"ל מוסר בתגובה כי "פקודות הצבא אינן מתייחסות לביגוד אזרחי, לרבות חולצות המופקות בתום טירונות וקורסים שונים. ההדפסים על החולצות מודפסים ביוזמתם האישית של החיילים ועל גבי חולצות אזרחיות. הדוגמאות שמביא כתב 'הארץ' אינן עולות בקנה אחד עם ערכי רוח צה"ל, אינן מייצגות את ההוויה בצה"ל וחסרות טעם. הומור מסוג זה ראוי לכל גינוי והוקעה. במסגרת כוונת צה"ל לפעול למיגור מיידי של התופעה מועברים דגשים למפקדים, לפיהם ראוי בין היתר לעשות שימוש בכלים פיקודיים ומשמעתיים נגד השותפים למעשים מסוג זה".
שלמה ציפורי, סא"ל במילואים ועורך דין המתמחה במשפט צבאי, אומר שהצבא מעמיד לדין חיילים גם על עבירות הנעשות מחוץ לבסיס ובשעות הפנאי שלהם. על כיתובים שיש בהם "פגיעה בכבוד הצבא ובכבודם של לובשי המדים" אפשר לדבריו "להעמיד את החיילים לדין באשמת 'התנהגות מבישה' או 'פגיעה במשמעת', שהינם סעיפים כלליים בחוק השיפוט הצבאי".

מתחת לחגורה
מה אומרות החולצות הללו על החיילים שמזמינים ולובשים אותן ועל ישראל בכלל? ד"ר אורנה לוי ששון, מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן ומחברת הספר "זהויות במדים", שעסק בין השאר בדימויי הגבריות של צה"ל, אומרת שזה "חלק מתהליך ההקצנה הימנית שכל המדינה עוברת מאז האינתיפאדה השנייה, והחיילים נמצאים בחוד החנית שלו. זה מתבטא באופן הכי בוטה בקרב חיילים בשטחים. יש פחות הקפדה משהיתה בעבר, ויותר ויותר קהות חושים. יש תפיסה שהפלסטיני הוא לא בן אדם, בן אנוש, שזכאי לזכויות בסיסיות, ולכן אפשר לעשות לו הכל".
אפשר לראות את זה כדרך לפרוק תוקפנות?
"לא. אני חושבת שזה מחזק וממריץ תוקפנות ונותן לה לגיטימציה. מה שאותי מטריד זה שחולצות זה דבר שנשמר. החיילים לובשים את זה אחר כך באזרחות, החברות שלהם לובשות את זה אחר כך. זו לא התבטאות, אלא משהו פיזי שנשאר, שמסתובב אחר כך בעולם. מעבר לזה, בעיני החיבור בין תפיסות סקסיסטיות לתפיסות לאומניות, כמו בחולצה של 'לזיין את הנייה', הוא מעניין. השוביניזם הלאומי והמגדרי מתחברים ומחזקים זה את זה. זה כינון של גבריות שמעוצבת על ידי כוחנות אלימה כלפי נשים וערבים, גבריות שרואה כלגיטימי לדבר באופן גס ואלים כלפי נשים וערבים".
אל"מ (מיל') רון לוי התחיל את שירותו הצבאי בסיירת מטכ"ל לפני מלחמת ששת הימים. בשנים 74'-77' היה הפסיכולוג הראשי של צה"ל, ובשנות השמונים ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל. "אני מכיר דברים כאלה על פני ארבעים-חמישים השנים האחרונות", הוא אומר, "וכל פעם הם מקבלים ביטוי אחר. התוקפנות והאלימות הן עתיקות יומין והיום זה פשוט מתבטא דרך החולצות. מבחינה פסיכולוגית זו אחת מצורות ההשלכה של הכעס, התסכול והאלימות של החיילים. זה ביטוי מסוים של דברים שאני קורא להם 'מתחת לחגורה'".
אתה חושב שזו דרך טובה לפרוק כעסים?
"זה בטוח, אבל יש כאן גם דברים שחורגים מהנורמה".

ישן 20-03-2009, 10:22
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[size=5][b][font=Times New..."

"אחד מחיילי המחלקה התעצבן כשנשאל מה הרעיון מאחורי החולצה ואם ביחידתו נוהגים לפוצץ מסגדים. "אין לזה המון משמעות, סתם חולצה של המחלקה שלנו", השיב. "זה לא איזה איי-איי-איי. חבר שלי צייר ועשינו מזה חולצה של המחלקה".
"סתם פתגם".
"אני לא מבין לאן אתה חותר. אני לא אוהב את הזרימה שלך. אל תיקח את זה למקומות שאתה לא אמור לקחת, כאילו אנחנו שונאים ערבים"."

הנה בבקשה, לפני שכל מיני סוציולוגיות מתחילות לצווח ככרוכיה.

ישן 20-03-2009, 10:30
  משתמש זכר mt999 mt999 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.06
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[size=5][b][font=Times New..."

יש אי דיוקים בכתבה, וככלל בגולני הכותב מתעלק על גדוד 13, מנסה להוציא אותנו ערסים מטומטמים. בכל זאת גם אין לגדוד רובאית, הציור של הנשר שמז**ן את הנייה שייך כמדומני לרובאית 12 אם אני לא טועה...

גם בחטיבת גולני לא מקפידים לשמור על קדושתם של סמלים דתיים. מחלקת החבלה "טורפי הלילה" של גדוד 13 בגולני הזמינה בינואר השנה חולצה שבה מצויר שדון גולנצ'יק המפעיל מטען שמחריב מסגד ומעליו הכתובת "רק אלוהים סולח". אחד מחיילי המחלקה התעצבן כשנשאל מה הרעיון מאחורי החולצה ואם ביחידתו נוהגים לפוצץ מסגדים. "אין לזה המון משמעות, סתם חולצה של המחלקה שלנו", השיב. "זה לא איזה איי-איי-איי. חבר שלי צייר ועשינו מזה חולצה של המחלקה".
"סתם פתגם".
"אני לא מבין לאן אתה חותר. אני לא אוהב את הזרימה שלך. אל תיקח את זה למקומות שאתה לא אמור לקחת, כאילו אנחנו שונאים ערבים".
באותו הגדוד הדפיסו לאחר מבצע עופרת יצוקה חולצה שבה נראה ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, כשנשר מחדיר את איבר מינו לאחוריו. הכתובת אינה משאירה מקום לספק: "הנייה, כל הזין ברובאית! סוף מבצע עופרת יצוקה". ס', חייל מהמחלקה שהזמינה את החולצה, מספר שהרעיון נשאב מחולצה דומה שהודפסה לאחר מלחמת לבנון השנייה, ובה צויר חסן נסראללה במקום הנייה. "בגלל איך שהחולצה היתה אז לא מאשרים דברים כאלה פלוגתית. זו פשוט חולצה שאנחנו הוצאנו במחלקה", הוא אומר.
ישן 21-03-2009, 12:45
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05

הכתבה הזאת מציגה שיאים חדשים של התחסדות, צקדנות ומגמתיות.

אם מסתכלים על הכתבה הזאת ועל הכתבה בנושא עדויות תלמידי המכינה אפשר לראות קו מקארת'יסטי שמוביל לפתיחת חקירות פליליות על בסיס שמועות ומנסה לצנזר מחשבות שאינן עולות בקנה אחד עם השקפת העולם של ראשי מכינות מסויימים ושל העיתונאים המקושרים אליהם.

אם הכותב היה מקצועי הוא היה מנסה לפחות לבחון האם החולצות מספקות לחיילים איזשהו פורקן שמשפיע על יחסם לאוכלוסיה האזרחית שאיתה הם באים במגע במהלך שירותם או מסייעות להם לפרוק לחצים שנגרמים מהפעילות השוחקת ולהמנע מהצטברות משקעים נפשיים שמלווים הרבה לוחמים שחוו סיטואציות של סכנת חיים ומוות בשירותם.

למרות שיש פה התיימרות לייצג איזשהם ערכים נעלים כביכול של שמירה על כבוד האדם יש פה בעצם רמיסה גסה של חופש הביטוי, צנזור של מחשבות והווי, סתימת פיות, ציד מכשפות, שמרנות פוליטיקלי קורקטית צינית ומכוונת וחד צדדיות מובהקת וכל זה בהכללה גסה על כלל חיילי צה"ל ללא שום קשר, השערתי או מוכח, בין התנהלותם של החיילים ביום יום לחולצות שהם מכינים.

מה הלאה? חקירה פלילית כנגד חיילים שלובשים חולצת קורס שלא מוצאת חן בעיני כתב 'הארץ'?
הפללה של חייל ברצח חפים מפשע כי הוא מחזיק בארון הבגדים חולצה שבה מצוייר קינג קונג הורס בתים?

יחי הפוריטניות הפוליטיקלי קורקטית הצדקנית!

אני עוד מחכה לכתבות שמסקרות את הגזענות של מערכת החינוך של החמאס, את תנועת פרופיל חדש, את אחוז המשתמטים שיוצאים ממערכת החינוך של מפלגה יהודית סקטוריאלית מסוימת ואת תכנית החינוך המפורטת של מערכת החינוך בערים ובישובים הערבים בארץ.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 21-03-2009 בשעה 12:48.
ישן 24-03-2009, 21:07
  ab988 ab988 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.10.08
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "הכתבה הזאת מציגה שיאים חדשים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
הכתבה הזאת מציגה שיאים חדשים של התחסדות, צקדנות ומגמתיות.

אם מסתכלים על הכתבה הזאת ועל הכתבה בנושא עדויות תלמידי המכינה אפשר לראות קו מקארת'יסטי שמוביל לפתיחת חקירות פליליות על בסיס שמועות ומנסה לצנזר מחשבות שאינן עולות בקנה אחד עם השקפת העולם של ראשי מכינות מסויימים ושל העיתונאים המקושרים אליהם.

אד הומינמם.

ציטוט:
אם הכותב היה מקצועי הוא היה מנסה לפחות לבחון האם החולצות מספקות לחיילים איזשהו פורקן שמשפיע על יחסם לאוכלוסיה האזרחית שאיתה הם באים במגע במהלך שירותם או מסייעות להם לפרוק לחצים שנגרמים מהפעילות השוחקת ולהמנע מהצטברות משקעים נפשיים שמלווים הרבה לוחמים שחוו סיטואציות של סכנת חיים ומוות בשירותם.

אד הומינם כפול. גם כלפי הכותב, וגם כלפי הלוחמים. מוריד כרגיל בפני כל אחד שמסכן את חייו את הכובע, אבל זה לא נותן פריבילגיה להיות גזען ועוד להחצין את זה ברבים. תעשה לי טובה אבל החולצה הזאת עם הערביה 1 SHOT 2 KILLS מזעזעת. ואני לא יפה נפש, כי אני חושב ש"את חושבת שאותך אנסו?" משעשע. זה הומור שחור? אני לא יודע אז איפה עובר הגבול וההומור מפסיק.

ציטוט:
למרות שיש פה התיימרות לייצג איזשהם ערכים נעלים כביכול של שמירה על כבוד האדם יש פה בעצם רמיסה גסה של חופש הביטוי, צנזור של מחשבות והווי, סתימת פיות, ציד מכשפות, שמרנות פוליטיקלי קורקטית צינית ומכוונת וחד צדדיות מובהקת וכל זה בהכללה גסה על כלל חיילי צה"ל ללא שום קשר, השערתי או מוכח, בין התנהלותם של החיילים ביום יום לחולצות שהם מכינים.

[/QUOTE[
לא יאומן, פשוט גבב של מלל חסר פשר בלי שום התייחסות לטקסט! מי סתם את חופש הביטוי? הם פשוט מצביעים על תופעה שיש לחיילים חולצות גזעניות שצה"ל בעצמו מגנה, ותעשה לי טובה אבל אם אתה חשוב שהחולצות האלה לגיטימיות זה פשוט מותח את חופש הביטוי לגבולות שהם לא לגיטימיים במדינה דמוקרטית (פאשיזם/גזענות וכו').

[QUOTE]
מה הלאה? חקירה פלילית כנגד חיילים שלובשים חולצת קורס שלא מוצאת חן בעיני כתב 'הארץ'?
הפללה של חייל ברצח חפים מפשע כי הוא מחזיק בארון הבגדים חולצה שבה מצוייר קינג קונג הורס בתים?

א: תשמע, אני לא חושב שזה בסדר לשים סרטי פורנו בפריים טיים בערוץ 2.
ב: מה הלאה!? גם נשיקה אסור לשים!?
ציטוט:
אני עוד מחכה לכתבות שמסקרות את הגזענות של מערכת החינוך של החמאס, את תנועת פרופיל חדש, את אחוז המשתמטים שיוצאים ממערכת החינוך של מפלגה יהודית סקטוריאלית מסוימת ואת תכנית החינוך המפורטת של מערכת החינוך בערים ובישובים הערבים בארץ.

א': תשמע, אני חושב שמערכת המשפט בארץ על הפנים.
ב': אז מה, אפשר לחשוב במערכת החינוך המצב טוב! שלא לדבר על המשטרה! והצבא!
ישן 24-03-2009, 21:54
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי ab988 שמתחילה ב "[QUOTE=Elad E]הכתבה הזאת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ab988
אד הומינמם.

מכיוון שהשתמשת בביטוי "אד הומינם" פעמיים, אני חושש שלמדת אותו רק שלשום. אתה כנראה שש להפגין דברים שלמדת לא מזמן.

אד הומינם כפול. גם כלפי הכותב, וגם כלפי הלוחמים. מוריד כרגיל בפני כל אחד שמסכן את חייו את הכובע, אבל זה לא נותן פריבילגיה להיות גזען ועוד להחצין את זה ברבים. תעשה לי טובה אבל החולצה הזאת עם הערביה 1 SHOT 2 KILLS מזעזעת. ואני לא יפה נפש, כי אני חושב ש"את חושבת שאותך אנסו?" משעשע. זה הומור שחור? אני לא יודע אז איפה עובר הגבול וההומור מפסיק.

לטרוניותיך- אין גבול להומור. אף פעם לא היה. הומור מוות/פיגועים/שואה/אילן רמון/גזעני תמיד היה ותמיד יהיה לגיטימי, ותמיד יהיה מגזר/עדה/עם/אדם שייפגע. אה, מבזק חדשות- לשמחתי/לצערי- חופש הביטוי עדיין שריר וקיים.

[/QUOTE[
לא יאומן, פשוט גבב של מלל חסר פשר בלי שום התייחסות לטקסט! מי סתם את חופש הביטוי? הם פשוט מצביעים על תופעה שיש לחיילים חולצות גזעניות שצה"ל בעצמו מגנה, ותעשה לי טובה אבל אם אתה חשוב שהחולצות האלה לגיטימיות זה פשוט מותח את חופש הביטוי לגבולות שהם לא לגיטימיים במדינה דמוקרטית (פאשיזם/גזענות וכו').

תתפלא, החולצות הלו לגיטימיות כל עוד הן נעשות במסגרת פרטית. הצבא יכול לאסור ללכת עימן בבסיס, אך לא באזרחות. אנחנו לא בצבא זימבבואה (ועימם הסליחה), אצלנו חייל יוצא הביתה ומשיב לעצמו חלק מהזכויות של אזרח רגיל.
השלב הבא- חייל ישראלי ייתפס בולס שאוורמה בתחנה מרכזית, ומייד יזדעק העיתון בתואנה שבצה"ל מחנכים חיילים לאכול בשר, והרי מוכח שבשר אינו בריא ולהכנתו נטבחים בעלי חיים בדרך אכזרית ומפוטמים בהורמונים וכו'. הביצים שבארוחת הבוקר בצה"ל אינן ביצי חופש ולצורך גידולם מוזרקים הורמונים ואנטיביוטיקות לתרנגולות, ואפרוחים זכרים מומתים באכזריות. איזה מן צבא זה שלא מקפיד על רווחת בעלי החיים? שלא לדבר על הנזק שגורם גידול בקר לסביבה.

ואם אתה טוען שמה שכתבתי עכשיו הוא שטות, אזכיר לך את המשפט "קשוט עצמך ואח"כ קשוט אחרים.

א: תשמע, אני לא חושב שזה בסדר לשים סרטי פורנו בפריים טיים בערוץ 2.
ב: מה הלאה!? גם נשיקה אסור לשים!?

א': תשמע, אני חושב שמערכת המשפט בארץ על הפנים.
ב': אז מה, אפשר לחשוב במערכת החינוך המצב טוב! שלא לדבר על המשטרה! והצבא!

כן, הדוגמאות שלך מאוד לגיטמיות וקשורות ובכלל לא דמגוגיות.

ישן 25-03-2009, 05:31
  ab988 ab988 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "[QUOTE=ab988]אד..."

ציניות לא עוברת כל כך טוב באינטרנט, מצטער. בכל מקרה המשפט שלך גרם לי לחייך

אין גבול להומור? אוקיי, כנראה שאנחנו מציבים גבולות שונים לחופש הביטוי. יש מקום להומור שחור אבל זה צריך להיות בצניעות ובחדרי חדרים, לא בחולצה שמסתובבים איתה בקניון. אתה באמת חושב שבדיחות שואה/"מוות לערבים" וכיוב' זה לגיטימי? חופש הביטוי זה לא הזכות היחידה שלך במדינה דמוקרטית. יש גם כבוד האדם. אני חושב שבהתנגשות הזאת של ערכים, חופש הביטוי (אפשר לחשוב איזה יצירות עילאיות הן החולצות האלה) חשוב פחות.

הלאה.

"מה הלאה? חקירה פלילית כנגד חיילים שלובשים חולצת קורס שלא מוצאת חן בעיני כתב 'הארץ'?
הפללה של חייל ברצח חפים מפשע כי הוא מחזיק בארון הבגדים חולצה שבה מצוייר קינג קונג הורס בתים?"

אם אתה לא מבין את האנלוגיה הזו, אני מתחיל לחשוד שהמשפט הראשון שלך רציני... הארץ נותן כאן דוגמאות למקרים קיצוניים והוא מסיק לגבי כל חולצה שפשוט "לא מוצאת חן". לא היה כאן שום דבר מלבד סיקור עיתונאי של תרבות שהתפתחה סביב החולצות, ופתאום הופכים את זה לציד מכשפות. אתה לא חושב שזו דמגוגיה?

"
אני עוד מחכה לכתבות שמסקרות את הגזענות של מערכת החינוך של החמאס, את תנועת פרופיל חדש, את אחוז המשתמטים שיוצאים ממערכת החינוך של מפלגה יהודית סקטוריאלית מסוימת ואת תכנית החינוך המפורט"

אלעד בחור אינטלגנטי. אני יודע את זה כי התווכחתי איתו בדיון אחר ובלי שמץ של ציניות, ולכן אני מתאר לעצמי שהוא כתב את המשפט הזה מתוך פרץ של רגשות ולא כניסיון לשכנע את הצד השני. אבל אתה באמת לא מסוגל להבין עד כמה הטיעון לקוי? אלוהים ישמור, מה הקשר בין פרופיל חדש ומשתמטים לבין הלגיטימיות או חוסר הלגיטימיות של החולצות האלה?
ישן 25-03-2009, 14:32
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי ab988 שמתחילה ב "ציניות לא עוברת כל כך טוב..."

AB988,

קודם כל תודה על המחמאה.

אכן כתבתי את הדבר בעת סערת רגשות כי הנושא מרתיח את דמי.
תנועת פרופיל חדש היא בעיניי תנועה חתרנית, בלתי מוסרית בעליל ועל סף ההגדרה של בלתי חוקית.
התנועה הזו הרי מנסה לערער את היסודות שעליהם בנויה מדינת ישראל, היא מטיפה לאגואיזם ולניצול של פרצות בחוק על מנת לקדם מטרות אישיות ובכך תורמת להתפרקות החברה מערכים כמו תרומה לזולת וערבות הדדית ובעצם מעודדת בני נוער לרמות ולשקר כדי להתנער מחובה אזרחית וזה עוד בלי להזכיר את הנזק הבטחוני שהיא גורמת (כביכול בעקיפין ולא במודה או מתכוון אבל מספיק לקרוא מספר הודעות בפורומים שלהם בשביל להבין לאן נושבת הרוח) ע"י היציאה בפומבי כנגד חובת הגיוס וחלוקת עצות חינם למעוניינים להתחמק מחובת השירות הצבאי.
זה הרבה יותר גרוע בעיני מהחולצות האלו שכן תנועת פרופיל חדש לא מסתפקת בהפצת אידיאולוגיה מעוותת אלא משפיעה על אנשים וחודרת לבתי ספר על מנת להפיץ את הרעיונות הפסולים שלה.

אני משוכנע שאף לא אחד מהחיילים ששילמו כסף להפקת החולצה חסרת הטעם שבה מופיעה דמות אישה פלסטינית לא ניסה לשכנע אף אחד לירות בנשים הריוניות ולא ביצע זאת בעצמו ובטח לא הקים אתר אינטרנט והנפיק פליירים שקוראים לחיילים להרוג נשים וילדים פלסטינאים.

בכל מקרה, בתגובה המקורית שלי בכלל לא השוויתי בין שני הדברים, רציתי להתלונן על כך שהתקשורת שמה על הכוונת את החיילים במקום לבדוק בציציות של סקטורים שלא תורמים לחברה ולא מוכנים להכנס לכור ההיתוך הישראלי מסיבות היסטוריות כאלו ואחרות שצריך לעורר דיון ציבורי לגבי בחינתן המחודשת.
זה גם כולל את העדר הביקורת בתקשורת כלפי סקטורים בחברה שמשתמטים מטעמי דת ושולחים את נציגיהם לקשקש במוח קבל עם ועדה על גבי דפי העיתונים ובטלוויזיה על נושאים בטחוניים שאין להם בהם חצי מושג או על ציבור בארץ שנהנה ממעמד של מיעוט, מקבל עדיפות קבלה למוסדות אקדמאים ומלגות ולא מתבייש לבקר את המדינה ולקיים אספות למטרת הזדהות עם האויב במקום להיות אסיר תודה שהוא חי במדינה מתקדמת ולא בשכונות העוני של קהיר.

בשבילי מי שמשרת בצבא הוא טאבו (לא הצבא עצמו ולא הקצונה הבכירה - חיילי החובה והמילואימניקים).
אלא אם כן בית משפט קבע שמישהו ביצע פעולות בלתי חוקיות אני לא מוכן לקבל שום ספקולציות ובטח לא האשמות שווא כוללניות שמאשימות את כלל צה"ל בפשעי מלחמה בגלל חולצה מחורבנת.
מה בדיוק תיתן ההשתלחות התקשורתית בצבא ובציבור המתגייסים? איזה מן כישוף מוזר גורם לפרסומן של ספקולציות ותאוריות מופרכות על צה"ל וחייליו כשמתנהל כל כך הרבה אי צדק אמיתי וברור בארץ ובעולם?

ד"א, אם החולצות אכן משקפות את המציאות נאנמנה כפי שפירשה זאת ברצינות התקשורת, למה לא הייתה התייחסות לכך שדמויות הילדים והנשים נושאות נשק? כמדומני עפ"י החוק הבינלאומי נשיאת נשק מפלילה אזרחים כלוחמים ובכל מקרה זה משקף את המציאות הפלסטינית - שטיפת מוח ושימוש באוכלוסיה אזרחית כמגן וככח לוחם בדיוק כמו במלחמות האזרחים באפריקה או במלחמת איראן-עיראק ובכל זאת לא ראינו אף כתבה שעוסקת בילדים-חיילים בעזה ובפשעים הנוראיים והציניים שהחמאס עושה ע"י גיוס ילדים וציוד נשים ואף קשישים בנשק ובחגורות נפץ.
כנראה שזה פחות מעניין מקריקטורה על חולצה.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 25-03-2009 בשעה 14:40.
ישן 26-03-2009, 09:36
  ab988 ab988 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "AB988, קודם כל תודה על..."

היי אלעד,

אני מצטער, אבל אף אחד מהטיעונים שלך אינו רלוונטי. אני מסכים איתך במאה אחוז שהרבה זעם בלתי מוצדק מופנה כלפי חיילי צה"ל, בלי פרופרוציה מוסרית לאויב, תוך הרבה צדקנות מוגזמת, התעלמות מהקושי הרב שבשירות קרבי והסקה על הכלל ממקרים פרטיים; אני מסכים, יותר מזה, שבאופן אירוני הרבה מההשתלחות הזו מגיעה מאנשים שלא יכולים לשפוט מבלי שהיו בסיטואציה. אבל מה לזה ולביקורת לגיטימית? האם כשמבקרים את הקומוניסטים "הנאצים היו יותר גרועים" היא תשובה לגיטימית? האם השירות הצבאי או הצביעות של אדם שמעלה טיעון כזה או אחר משפיע על תוקפו? כמובן שלא. הארץ הוא עיתון טעון ביקורת הן מבחינת אופן הסיקור של תופעה זו או אחרת והן מבחינת ההחלטה לסקר סיפור כזה ולא אחר. אז מה?

מחר תעלה כתבה על תנאי השכר של עובדי חברת החשמל, ומישהו יטען שהם פרזיטים. יעלה בדעתך לדחות את דבריו בטענה שהחרדים, שאחוז גדול מהם לא עובד כלל, הם פרזיטים? כמובן שלא. שני המקרים הללו דומים.

העובדות לפנינו. חיילי צה"ל מוציאים חולצות גזעניות ובוטות. אני לא יכול להעלות בדעתי חולצה יותר גרועה מהכוונת על אישה בהריון. זו לא תופעה לגמרי חד פעמית: בכתבה נתנו הרבה דוגמאות, וצריך לזכור שכל חולצה לובש מחזור שלם. האם חיילי צה"ל הואשמו בפשעי מלחמה? סלח לי, אבל צמד המילים הזה אפילו לא מופיע בכתבה. יש כאן אך ורק סיקור של החולצות, התרבות סביבן, וראיונות עם חיילים. ההערה היחידה בכתבה שהיתה סובייקטיבית היא שהחולצות יכולות לרמוז על הלכי הרוח בגדוד. אני לא יודע עד כמה זה מוצדק, אבל אני כן יודע גם בלי להיות סוציולוג שסמלים כן מייצגים משהו.

נשאלת השאלה, האם אתה חושב שהחולצות האלה לגיטימיות ככלל, או לגיטימיות אך ורק ללבישה ע"י חיילים. יש לי תשובה עבור כל מקרה, אבל תנחה אותי כדי שלא נבזבז מלל סתם.
ישן 20-03-2009, 10:25
  assaf182 assaf182 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.09
נו אז מה רוצים?

הכי מעצבן אותי
גם במדינה וגם בצבא
זה בעיקר הטימטום
זורקים ילדים בני 18 למציאות הזויה ואחרת
מביאים אותם למארבים מעצרים שמירות ארוכות דילמות פיקודיות
שביזות יאוש התפרקות של מערכות יחסים

בצבא הזה כולם בני 18 עד21 זוכרים??????

כולם ילדים די חאלס
או שיעשו צבא מקצועי של רובוטים בני 30 פלוס עם משכורות כמו שצריך והכשרה מקצועים
או שלא יתפלאו אם צריך להכניס גננת בסגל הפיקודי
לי אישית נמאס מהשטויות האלה

אגב עד היום אני מאשים את מות הפז"מ באיך שהצבא היה נראה
יוספן אני ממליץ שתעלה פוסט פז"מ עם דוגמאות שלך

פעם הדברים האלה עם חולצות וכאלה היו מנת חלקם של הוותיקים עם 4 חודשים לשחרור מעולם לא היה מעורב קצין או שהחולצות האלה יצאו בסדרות של 100 זה היה קומץ חולצות שערו מדור לדור ותמיד נעלמו ממרכז הבמה.
מייאשת כבר ההתעסקות בחרא
בואו תחזירו את גלעד שליט קודם אחרי תבדקו לי מים במימיות טוב?
ישן 21-03-2009, 11:38
  גאון הדור גאון הדור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.06
בתגובה להודעה מספר 182 שנכתבה על ידי blackrush שמתחילה ב "תפסיקו לסעוד סרטים(אם כבר סלנג)"

החולצות לא מיועדות לאזרחים ולחיילים לא היה מושג שהם צריכים לחשוב על ההסברה העולמית כשהם מכינים את החולצה פשוט כי הם לא חשבו שאי פעם מישהו יראה אותן חוץ מקרובים וחברים.

מאיפה הכתב השיג את התמונות של החולצות אם לא מהודעות שנשלחו ליוסיפון? מאיפה הוא ידע לפנות לאדיב? יוסיפון לא מכיר את הכתב? לא מכיר את צורת התבטאותו הקיצונית?
למה הכתב לא העלה את ההודעה בעצמו? פשוט מאד, הוא לא היה מקבל אפילו תמונה אחת.
לפני שאתה הולך ונהיה משת"פ של איזה מחבל-כתב אולי כדאי לברר מי הוא ולתת לחיילים לדעת במה הם משתתפים במקום להעלות פה הודעה מתחמקת ולא ברורה שמפילה חיילים שבטחו במנהל בפח.
ישן 21-03-2009, 12:31
  blackrush blackrush אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.07
מחבל כתב?!
בתגובה להודעה מספר 183 שנכתבה על ידי גאון הדור שמתחילה ב "החולצות לא מיועדות לאזרחים..."

קצת הגזמנו, לא? לא ציפיתי לבחור עם ניק כמו שלך לכזאת תגובה...

זה נכון שהכתבה מגמתית וכמו תמיד הופכת עכבר להר - כמיטב המסורת של עיתון הארץ, עיתון שאם דברים היו תלוים בו הקו הירוק היה עובר מזרחית למת גן...
עלה בדעתך שאולי הכתב גלש בדפי הפורום - זה קורה לא מעט אצל הכתבים הצבאים בעיתונים לנוכח כמות המידע ואיכותו בפורום...
לגבי אדיב כל חיילת שהרגע סיימה טירונות 00 מכירה את אדיב?! אתה באמת מאמין שכתב לא יכיר?!

אם היית קורא פה הרבה זמן היית יודע שיוספון לא היה משתף פעולה עם כתבה שעלולה לפגוע בצבא ובמדינה.. ואם הוא כן תאמין לי שהוא לא דמיין שזה יגיע לסקיי...

ובסוף אני מדגיש עוד פעם שפלוגה שמוציאה חולצה בוטה ומסתובבת איתה בחוץ(ואל תחרטט שזה רק בבית) למסיבות/סתם ברחוב/ כדורגל עם החבר'ה שלא יתפלאו שבסןף קם על זה רעש
ישן 21-03-2009, 19:21
צלמית המשתמש של יוסיפון

הייתה לי שבת ארוכה להרהר בדברים.
מסתבר שעשיתי טעות.
אני מצטער עליה ומבקש את סליחתם של כל אלו שנפגעו.
רק אירוני שאחד המשפטים שמתארים הכי טוב את ההרגשה שלי לקוח מאחת החולצות המתוארות בכתבה "ואת חושבת שאותך אנסו?!"
גם אני הוטעיתי, גם אני הובכתי, גם אם עשיתי טעות.
אני מקווה שלאחר קריאת תגובה זו תוכלו להבין יותר מה עמד מאחורי הטעות.

עם כל הביקורת שיש לי על בלאו ועל הכתבה (ראו להלן) עדיין אני חושב שהוא התעלה על דעותיו הפוליטיות, בשונה מה"תחקיר" של חיילי המכינה, אני לא רואה בכתבה השמצות, השתלחויות והשערות. יש בכתבה תיאור מצב כמעט אובייקטיבי שמתאר תופעה מיותרת ומגעילה שמזיקה לצבא.

יש תופעה אמיתית מגעילה של הומור שחור, ציניות וסרקסטיות, סקסיזם ושנאת האחר שבאים לידי ביטוי על חולצות שמדפיסים ולובשים חיילים. תופעה זו שואבת מתוך רגשות כמו: פחד, שנאה, כאב וצער. אנחנו מפחדים מהפציעה ולכן אנחנו מזלזלים בה, אנחנו מפחדים מרגשות השינאה שהאויב מצליח לעורר בנו והאבל על חברינו שנפגעו שאנחנו מעדיפים לצחוק על כך. זה עוזר לנו להתמודד, לפרוק את הרגשות ולשתף גם במה שלא נעים לדבר עליו.
כמובן שגם לגיל החיילים ולעובדה שמדובר בחברה גברית יש תרומה לנושא.
מצד שני, מוטב היה לדברים הללו שיאמרו בחדרי חדרים, בשיחות צוות, ליד הגזיה או בעמדות השמירה. אסור היה להם להיות מודפסים ונקראים בראש חוצות וחולצות.
החיילים שהדפיסו את הסיסמאות והציורים הללו טעו. המפקדים שחתמו על הוואוצ'ר להדפסה חטאו. הסבר: כדי להדפיס חולצה החיילים יכולים לקבל תקציב מהצבא על חשבון תקציב הרווחה היחידתי. זה נעשה באמצעות וואוצ'ר עליו חתום מפקד היחידה בדרגת סא"ל לפחות שנמסר לחברת הדפסה אחת מתוך רשימת מדפיסים שהינם "ספקים מורשים" של משרד הביטחון. עבור הוואוצ'ר החברה מקבלת כסף (לפעמים החיילים צריכים להוסיף כסף כדי לקבל הדפסה איכותית יותר או על מגוון גדול יותר של פריטים. הוואוצ'ר מספיק להדפסה רגילה, חזית ואחור, על חולצה רגילה, אחת לכל חייל ובלי צבע).
מפקד יחידה שמאשר וואוצ'ר בלי לבדוק את מהות החולצה שתודפס פוגע בצה"ל.
לעיתים חיילים משלמים מכספם מחיר מלא ומייצרים חולצה שהמפקדים אסרו על הדפסתה.
חייל שמדפיס חולצה עם ציור של כוונת על ילד או על אישה בהריון הוא פושע ופוגע בצה"ל.
אין צורך בפרסום בעיתון שיעשה את הפגיעה. הפגיעה נעשית כבר בעת הדפסת החולצה, אפילו לא צריך שמישהו ילבש אותה.
מפקד שרואה שהודפסה חולצה שלא אושרה ולא פועל כדי לאסוף את החולצות, להעניש את העבריינים ולמגר את התופעה תומך בעבריינות ומזיק לצה"ל.
גם אם, כמו שכתבתי, יש מקום בצבא להומור שחור, אין מקום להוציא אותו אל מחוץ לצבא!
למרות הוצאת דברי מהקשרם והטעיות בפרטים (ראו להלן) אני יכול להסכים עם הדברים שלכאורה אמרתי: "אני יודע שיש חולצות כאלו: גם שמעתי, גם קצת ראיתי. אלו לא חולצות שהחיילים יכולים ללבוש באזרחות, כי יסקלו אותם באבנים, ולא בערב גדוד, כי המג"ד יתעצבן, אז הם לובשים אותן במעט מאוד הזדמנויות. יש כל מיני דברים של הומור שחור, בעיקר של צלפים: 'חבל שתרוץ כי תמות עייף' עם ציור של ילד פלסטיני ולא של מחבל. יש חולצה של גולני או גבעתי של חייל שאונס בחורה וכתוב למטה, 'אין בתולות - אין פיגועים'. אני צחקתי מהרעיון, אבל זה היה די מזעזע. בזמנו, כשביקשו ממני לצייר דברים כאלה אמרתי שזה לא מתאים".
יש מגמה של ייצור חולצות שנוגדות את ערכי צה"ל. גם אם זה רק הומור שחור או בדיחה פנימית עדיין לא ראוי שחייל ייצר או ילבש חולצה כזו ורצוי שצה"ל יאכוף את העניין. מהתגובות באשכול הזה, ואפילו בלי לקרוא את הדוגמאות שבכתבה, אפשר לראות שלא מדובר על אחוז בודד אלא על תופעה. גם אם אלו רק שלוש חולצות בעיתיות מתוך שלוש מאות אחרות שהן מצוינות, צה"ל צריך לפעול בנחרצות כנגד החולצות הללו.
בעבר, פניות אל גורמים שונים בצה"ל שיפעלו כנגדן חזרו ריקם, שום פעולה לא ננקטה.
ביום חמישי האחרון כבר יצאו מכתבים ובהם הוראות ופקודות סביב נושא הדפסת החולצות ביחידות. אין ספק, "אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר".
חבל לי רק שהחיטוי הזה גרם גם לפגיעה בצה"ל. אם הייתה לי שליטה על תכני הכתבה, ראו להלן, היא הייתה מתפרסמת בצורה שונה.

לעצם הכתבה והאשכול בפורום
אורי בלאו התחיל להכין את הכתבה הרבה לפני שפנה אלי.
קיבלתי פניה לפני כשבועיים (13 יום ליתר דיוק) מכתב הארץ אורי בלאו. הוא שוחח איתי שיחת רקע בשל ההיכרות שלי עם הנושא (חוץ מהיותי לוחם ומנהל הפורום הזה במשך שנים, יצא לי גם לכתוב על צבא וביטחון בעיתונות הארצית וגם לצייר די הרבה חולצות). מעולם לא נאמר שהדברים שנאמרים בשיחה מיועדים לציטוט או לייחוס.
ולמרות זאת, חלק מהדברים שאמרתי צוטטו תוך ניתוק מן ההקשר ויוחסו אל "יוסי קאופמן". מי שמכיר אותי יודע כי שמי אמנם דומה אך אחר. גם לא שרתי " בשנים 96'-99'.". את החולצה שמתואר שציירתי באמת הכנתי, רק שעוד הייתי רחוק מהצבא, למדתי אז בכיתה ז'...
מי שמראיין אותי יזכה לקבל פרטים עלי ללא טעויות. מי שטועה בפרטים טריוויאליים כמו השם שלי כנראה שטועה או מצטט לא נכון גם בשאר הפרטים.
אני לא הפניתי את בלאו אל חברת אדיב. למעשה אני שלחתי אותו אל חברה אחרת. חברת אדיב ממוקמת מטרים בודדים ממערכת הארץ, בכניסה למשרדי החברה יש שלט ענק ומצוייר שלא ניתן להתעלם ממנו. בלאו כבר הכיר את החברה לפני שדיבר איתי, הוא ידע לספר לי על היכרות איתם ועם חולצות מסויימות.
אני ממש לא העברתי חולצות או צילומי חולצו אל בלאו או ל"הארץ". מי שיסתכל על התמונות יראו שאלו חולצות חדשות שכנראה הודפסו לצורך הכתבה מגלופות ישנות, בכולן מצולם אותו "דוגמן" (בתספורת צבאית קצוצה ובמכנסיים שדומות לצבאיות) וכולן צולמו ע"י אותו הצלם.
בסיום השיחה הסכמנו שאני אפתח אשכול בפורום ואבקש מידע מחיילים בעבר ובהווה על החולצות המודפסות. היה לי ברור שחלק מהמידע יופנה אל הכתבה. סיכמנו שאשתמש במילה מחקר ולא תחקיר כדי למנוע מצב שעיתונאים אחרים שמים לב לכך שמישהו מכין כתבה וימהרו לפרסם כתבה משלהם רק כדי לעשות רע לקולגה ולמנוע מצב שבעיתון אחר יפורסם משהו שלהם אין עליו כלום (זה קורה המון).
כשלעצמי העדפתי לכתוב מחקר ולא תחקיר מכיוון שברגע שעיתונאים קוראים בפורום שאני עוזר לעיתונאי אחר אני מייד מתחיל לקבל שיחות טלפון, דוא"ל וSMS כדי שאגלה להם על מה העמיתים שלהם עובדים (אני כבר לא מדבר על מסרים בסגנון "למה אתה נותן לו ולי לא?")
בנוסף, לא ידעתי ולא יכולתי לדעת שהכתבה תכיל רק ביקורת ללא ניתוח של התופעה וניסיון להסביר אותה ולהתמודד עמה. אם היה לי חשד שכל מטרת הכתבה תהיה להתנגח בצה"ל ולהציג את החיילים כרוצחים ואנסים לא הייתי משתף איתה פעולה. אני הייתי כותב כתבה הרבה פחות שלילית, אך, כאמור, אני לא רואה יותר מידי ניגוח והשמצות בלתי מבוססות בכתבה.
לצערי, להשמצה יש הרבה על מה להתבסס.

כאמור הכתבה הינה כתבת מגזין שתוכננה לפני מספר שבועות, הכתבה נחתמה ונסגרה בתחילת השבוע שעבר ולפני שפורסמו ה"עדויות" של תלמידי המכינה של דני זמיר על "עבירות מוסר" במבצע עופרת יצוקה. לא יכולתי לדעת על כך שהכתבות יפורסמו בסמיכות זו לזו. חבל שזה קרה.

לגבי הטענות על שימוש בפורום כפלטפורמה לצינור אישי (מה זה?), להפיל חיילים בפח וטריקים מלוכלכים:
מי שחושב שהוא יפרסם משהו ש והוא יוכל להמשיך לשלוט על המשהו הזה ולשמור אותו סודי, או "בין החבר'ה" הוא הוזה או הזוי. כל דבר שהעליתם לרשת, גם למקומות סגורים הוא נחלת הכלל. אם יש מי שרוצה להשתמש בו הוא יעשה בו שימוש. אם יש מי שרוצה לפגוע בכם והדברים שפרסמתם יוכלו לעזור לו הוא ישתמש בהם נגדכם.
בין קוראי וכותבי הפורום הזה יש גם עיתונאים וחוקרים ממסגרות שונות. זו אחת הסיבות לכך שאתם קוראים וכותבים כאן. זה הופך את הפורם למעניין יותר, לחדשותי יותר ויש סיכוי שהדברים שפרסמתם יקבלו הבלטה בחדשות או שתוכלו לקיים דיון רציני על משהו שפורסם בחדשות.
זו אינה פעם ראשונה שדברים שנכתבים בפורום מצוטטים או משמשים בסיס לידיעה עיתונאית או כתבת מגזין.
אמרתי שזה מחקר, לא אמרתי היכן הוא יפורסם או מה הכיוון שלו ואף אחד לא שאל באשכול. היה אחד ששאל בהודעה פרטית היכן זה יפורסם וקיבל תשובה כנה.
גם אם כתבתי מחקר ולא תחקיר (ראו נימוקים לעיל) זה לא הופך את הבקשה שלי לפחות לגיטימית. ישאל את עצמו מי שבא אלי בטענות בעניין זה: ואם המחקר היה של אקדמאים במסגרת "שוברים שתיקה", "המכון הישראלי לדמוקרטיה" או של ה"דוקטור" טדי כ"ץ מאוניברסיטת חיפה האם אז היית מרוצה יותר?
להזכירכם מחקרים אקדמיים בישראל כבר קבעו כי חיילי צה"ל שלא אונסים את הנשים הפלסטיניות עושים זאת כי הם רואים בהן תת-אדם ולא בגלל שהחיילים מוסריים, להפך, בגלל שהם לא מוסריים.
מחקר אקדמי לא מחייב להיות נחמד, רציני, אמין ולטובת ישראל.
מה חשבו המתלוננים כשכתבתי מפורשות: "בעיקר של חולצות של הומור שחור, ביטויים סרקסטיים וכו'. גם של חולצות שנאסרו להדפסה/לבישה"
או שעל החולצה שצילומה להלן כתבתי " טוב מאד! חבל לי לראות חולצות כאלו. מצד שני, זה בדיוק מה שאנחנו מחפשים".
לא הכתבה ולא אני גרמנו לכך ש"מסתכלים על חיילי צה"ל (ועל הצלפים בפרט) כעל רוצחים בחו"ל". גם אם נתעלם מהצורה שבה הצטייר צה"ל בעולם לפני הכתבה, לא אנחנו הדפסנו את החולצות הללו. חייל שלא רוצה שיסתכלו עליו כרוצה שלא ידפיס או ילבש חולצה שמתארת ומעודדת רצח של תמימים חפים מפשע. גם אם זה רק הומור פנימי. שההומור הפנימי יישאר פנימי, לא חיצוני.
אם מטרתי הייתה פרסום עצמי שלי הרי ש"לא חשוב מה כותבים עלי כל זמן שמאייתים את שמי נכון". לא רק שלא הבעתי הסכמה להיות מרואיין, מצוטט ושהדברים ייחוסו אלי, גם השם שלי לא כתוב נכון...
כן הייתה לי מטרה לסייע בתחקיר לגיטימי, לכתבה שתוכל להזיז דברים שלדעתי היו צריכים לזוז מזמן ולתת לפורום מעט פירסום.

אני שוב מבקש להתנצל בפני מי שמרגיש עצמו פגוע (חוץ מזיו הראל וגאון הדור שבין התגובות שלהם למציאות מתקיים קשר קלוש, אם בכלל).

ישן 21-03-2009, 19:35
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי oplo שמתחילה ב "יוסיפון הטעית והונית את אנשי הפורום"

כאמור, גם אני לא.
איפה הטעיתי והוניתי?
אני מתנצל על כך שלא כתבתי מפורשות שמדובר בכתבה בעיתון. אבל, איזו תגובה או תממונה מהפורום נמצאת בכתבה? האם תוכל להביא ציטוט אחד בכתבה שנכתב קודם בפורום ע"י איזשהו גולש שהוא לא אני?
אני מודה שעוד חא קראתי את הכתבה מספיק לעומק, אך נראה לי שפשוט אין בה שום ציטוט מהפורום.

ישן 22-03-2009, 00:00
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
על מה אתה מדבר???
בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי oplo שמתחילה ב "יוסיפון הטעית והונית את אנשי הפורום"

שלום לכולם, אני קורא כאן כאן כבר זמן רב, והשרשור הזה - בייחוד התגובות לכתבה המדוברת - גרם לי ללא מעט כעס, וכעס כידוע הוא גורם די חזק לפעולה, אז בשעה טובה נרשמתי ולהלן תגובתי.

1. לגבי כל הטענות על כך שיוספון הטעה, הונה, ומה-לא - אין בכתבה הזו ולא איזכור אחד (!) של משהו שמישהו (למעט יוספון עצמו) כתב כאן. אז מה הבעייה בדיוק? יותר מזה, בשרשור עצמו, למעט חולצה אחת וחצי, אין אף חולצה שמתקרבת למה שמצולם בכתבה. אז מה העניין? (שלא לדבר על כך שיוספון עצמו התנצל כבר).

2. לכל מי שרואה בכתבה הזו "כתבה שמאלנית לניגוח צה"ל": דברו עובדות. האם משהו בכתבה שגוי? האם המציאו את החולצות הללו? האם הכתב כתב משהו בוטה על צה"ל עצמו או שפירט סדרת עובדות (אפילו השאלות שהוא שואל את החיילים די אנמיות) ובסופן ניסה להבין (דרך פסיכולוגים בעיקר) מה גורם לאנשים לייצר חולצות שכאלה, ואפילו שאל אם זו דרך טובה לפרוק כעסים? האם היה שם משהו על שמאל או ימין?

3. למעשה, הכתבה הזו היא לא על צה"ל עצמו. היא על בני אדם שמגיבים לשירות הצבאי שלהם באמצעים מסויימים. זו תופעה חברתית (וגם השימוש של החולצות הוא בעיקרו עניין חברתי). וכאן יש שתי שאלות עיקריות: א. האם הציורים שעל החולצות שהוצגו בכתבה לגיטימיים (ומדוע) ומה הם מייצגים? ב. מה גורם לאנשים לצייר ציורים שכאלה ואיך צריך - אם צריך - להתמודד עם הנושא?

דעתי:
א. בכתבה ובעיקר בשרשור הזה יש בלבול מושגי בין "הומור שחור" או סתם הומור סר טעם לבין שנאה, גזענות, וסקסיזם בוטה. "הומור שחור" וגם הומור סר טעם הוא לגיטימי לגמרי, היתר - לגמרי לא, לטעמי. הומור שחור זה "כשנמות נגיע לגן-עדן כי בגיהנום כבר היינו" או "אל תצעק חובש כי תמות צרוד" וכו'; הומור של יריבויות בין יחידות - סבבה. אבל ציור של אישה בהריון עם כוונת עליה והאמירה המתלווה - מה מצחיק בזה בדיוק? ילד מת או על הכוונת - מה מצחיק בזה? מה הגבורה הגדולה בלחסל ילד או תינוק בבטן אימו? (ושוב - תחשבו רגע - כשמראים לנו קריקטורות שערבים מציירים על היהודים באופן הזה - איך הייתם מגיבים?) השוואה של טירונות לאונס ועוד עם ציור של בחורה שכביכול נאנסה??? את זה שמים על חולצה??? ואם בחורה שנאנסה לא בכוונה תראה את זה - איך היא אמורה להרגיש???

ב. הבעייה היא לא שמציירים את זה - זה הסמפטום! הבעייה היא שאנשים חושבים את זה. אני לא מדבר על זה שבן אדם רואה את חבר שלו חוטף מקרר על הראש (יצא לי באינטיפאדה הראשונה) ויש בו כעס אדיר באותו רגע ובא לו לחסל את כל העולם. זה לא המצב של מי שמצייר חולצה אחרי קורס! אני לא מדבר על בן אדם שלא יצא הבייתה חודשיים והוא חרמן אש, ובראש שלו עוברות מחשבות סקסיסטיות, אני מדבר על כל ההפיכה של נשים לאובייקט סקס שאפילו אונס הופך לשווה ערך לטירונות. זה לא הומור! זה מגיע ממקום מסוים, מקום של איך גברים בני 18 חושבים על ערבים, ערביות, נשים, ועוד קבוצות שנתפסות בעיניהם כנחותות/רעות/חפצים וכו'. זה עניין של חינוך, לא של צבא, בראש ובראשונה. של איזו מחשבה חולפת לך בראש, ואיזו מחשבה לגיטימי מוסרית וחברתית לבוא ולהוציא החוצה.

ולסיום, איך זה שעד לפני יותר מ 10 שנים (אני לא מעודכן על אחרי יותר מדי) לא היו חולצות עד כדי כך בוטות? משהו בכל זאת השתנה, לא? לא היה אז הומור שחור? לא צחקנו על מוות? ברור שכן, אבל החולצות בכתבה, ברובן המכריע, אין להן קשר להומור שחור, או להומור בכלל.

זהו לבינתיים, וסליחה על ההתפרצות. למען הסר ספק, אני לא מכיר את הכתב, את יוספון, או אף אחד שקשור בנושא הזה.
ישן 23-03-2009, 08:57
  meijin meijin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
בתגובה להודעה מספר 200 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "על מה אתה מדבר???"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סלעי
דעתי:
א. בכתבה ובעיקר בשרשור הזה יש בלבול מושגי בין "הומור שחור" או סתם הומור סר טעם לבין שנאה, גזענות, וסקסיזם בוטה. "הומור שחור" וגם הומור סר טעם הוא לגיטימי לגמרי, היתר - לגמרי לא, לטעמי. הומור שחור זה "כשנמות נגיע לגן-עדן כי בגיהנום כבר היינו" או "אל תצעק חובש כי תמות צרוד" וכו'; הומור של יריבויות בין יחידות - סבבה. אבל ציור של אישה בהריון עם כוונת עליה והאמירה המתלווה - מה מצחיק בזה בדיוק? ילד מת או על הכוונת - מה מצחיק בזה? מה הגבורה הגדולה בלחסל ילד או תינוק בבטן אימו? (ושוב - תחשבו רגע - כשמראים לנו קריקטורות שערבים מציירים על היהודים באופן הזה - איך הייתם מגיבים?) השוואה של טירונות לאונס ועוד עם ציור של בחורה שכביכול נאנסה??? את זה שמים על חולצה??? ואם בחורה שנאנסה לא בכוונה תראה את זה - איך היא אמורה להרגיש???

ב. הבעייה היא לא שמציירים את זה - זה הסמפטום! הבעייה היא שאנשים חושבים את זה. אני לא מדבר על זה שבן אדם רואה את חבר שלו חוטף מקרר על הראש (יצא לי באינטיפאדה הראשונה) ויש בו כעס אדיר באותו רגע ובא לו לחסל את כל העולם. זה לא המצב של מי שמצייר חולצה אחרי קורס! אני לא מדבר על בן אדם שלא יצא הבייתה חודשיים והוא חרמן אש, ובראש שלו עוברות מחשבות סקסיסטיות, אני מדבר על כל ההפיכה של נשים לאובייקט סקס שאפילו אונס הופך לשווה ערך לטירונות. זה לא הומור! זה מגיע ממקום מסוים, מקום של איך גברים בני 18 חושבים על ערבים, ערביות, נשים, ועוד קבוצות שנתפסות בעיניהם כנחותות/רעות/חפצים וכו'. זה עניין של חינוך, לא של צבא, בראש ובראשונה. של איזו מחשבה חולפת לך בראש, ואיזו מחשבה לגיטימי מוסרית וחברתית לבוא ולהוציא החוצה.

אני חושב שאתה חוטא במה שאתה טוען שאחרים חוטאים - מי אתה שתחליט איזה הומור הוא לגטימי ואיזה לא? למה בדיחות שואה זה בסדר ובדיחות אונס לא? הומור הוא לא משהו שאפשר להחליט ולקבוע לו גבולות, אלא גבולות אינדיבדואלים בלבד.
אף אחד לא באמת חושב שמה שעשו לו במסלול הוא יותר גרוע מאונס של אישה. זה פרפראזה על צורת ביטוי מסויימת.
כל אחד שיעשה מה שטוב לו. מי שלא טוב לו עם חולצה מסוימת, שלא ילך איתה (וכבר ראיתי מקרים כאלה).
ראה את החולצה שאני העלתי. יש בה בדיחה על אירוע מאוד קשה (אישית) שקרה לי, ועדיין, אני מוכן ללכת איתה. כי ההחלטה שלי היא בין השאר שזה מצחיק.

אסף.

ישן 23-03-2009, 20:41
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
אתה צודק במידה מסויימת -
בתגובה להודעה מספר 201 שנכתבה על ידי meijin שמתחילה ב "[QUOTE=סלעי] דעתי: א. בכתבה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי meijin
אני חושב שאתה חוטא במה שאתה טוען שאחרים חוטאים - מי אתה שתחליט איזה הומור הוא לגטימי ואיזה לא? למה בדיחות שואה זה בסדר ובדיחות אונס לא? הומור הוא לא משהו שאפשר להחליט ולקבוע לו גבולות, אלא גבולות אינדיבדואלים בלבד.
אף אחד לא באמת חושב שמה שעשו לו במסלול הוא יותר גרוע מאונס של אישה. זה פרפראזה על צורת ביטוי מסויימת.
כל אחד שיעשה מה שטוב לו. מי שלא טוב לו עם חולצה מסוימת, שלא ילך איתה (וכבר ראיתי מקרים כאלה).
ראה את החולצה שאני העלתי. יש בה בדיחה על אירוע מאוד קשה (אישית) שקרה לי, ועדיין, אני מוכן ללכת איתה. כי ההחלטה שלי היא בין השאר שזה מצחיק.

אסף.

ההנחה שלך, אם לקחת אותה עד הסוף, היא שאין גבולות למה מוסרי ומה לא. אני טוען, שברגע שכל סוג של הומור פוגע בחלשים, בצורה גזענית או סקסיסטית במקרה הזה, ומתעלם בפומבי לחלוטין מההשלכות שלו - מפסיק להיות הומור לגיטימי. זה חלק מההבדל שבין דיעה לגיטימית לדיעה פוגענית (ולכן יש גם חוקים נגד גזענות וסקסיזם בוטה).

ברור לי לגמרי שאף אחד לא חושב שמסלול=אונס של אישה. אבל הצגה של דברים בצורה פומבית כך - היא פוגעת, לעיתים ברמות עצומות.
החולצה שלך מדברת על אירוע קשה שקרה לך, לא למישהו אחר! אתה לא פוגע באף אחד אחר! מה הבעייה עם זה? זה משהו שונה לגמרי ממה שאני מדבר עליו.
ישן 22-03-2009, 00:09
  שרף 5 שרף 5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.05.08
בתגובה להודעה מספר 194 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[b]הייתה לי שבת ארוכה להרהר..."

אני לא יודע מה הייתה כוונתך, ואם היית מודע למידת הנזק שריכוז כזה של חולצות צבא יכול לגרום.

אני ממש לא אוהד של שיטת "אם תסתיר את האמת, יכול להיות שהיא תיעלם", אבל אולי הפעם היה צריך לנקוט במשנה זהירות, ולנסות לדחוף לשינוי באמצעים המקובלים.

בכל מקרה, הנזק כבר נעשה:

http://digg.com/world_news/1_Shot_2_Kills
(למי שלא יודע,מדובר במין "אתר חדשות" אשר זוכה לחשיפה של עשרות אלפי אנשים מסביב לעולם ומזין עוד עשרות אתרים ובלוגים אחרים). אפשר להניח שהעניין יתפשט במהרה לעוד אתרי חדשות ובלוגים ויקבל חשיפה לא מעטה, אולי אפילו ברשתות הטלויזיה בעולם.

בינתיים, עוד כמה צעירים אמריקאים נוספו לרשימת "אוהדי ישראל" (ולא היו חסרים כאלו לפני זה).
ישן 22-03-2009, 09:56
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05

באופן כללי כדאי להיות תמיד מודעים לכך שכל מה שמשוחרר לחלל האינטרנט הופך לנחלת הציבור ואי אפשר לדעת להיכן הוא יתגלגל ולאיזו פרשנות הוא יזכה. אנחנו מנסים לשים דגש על זה מהיבטים של ביטחון מידע, אבל זה רלוונטי להכל.
אני מכיר לפחות עיתונאי אחד (לא קשור לצו"ב, כותב על נושאים טכניים) שנוהג לגלוש בפורומים מתמחים כדי "להרגיש מה הבאזז הנוכחי" ולצוד סיפורים. בפורום פרש צו"ב גולשים לא מעט עיתונאים פשוט בגלל שמדובר בפורום איכותי עם כותבים רציניים ומנהלים שדואגים לרמה ותרבות דיון. זה אומר שכל מה שנכתב פה ייקרא על ידי עיתונאים (שזה טוב ונחמד) ויכול להגיע לקהלים גדולים יותר.
ומלבד עיתונאים - תמיד יהיו בעלי אג'נדות כאלו ואחרות שישמחו לקחת מידע מהפורום ולעשות בו שימוש, בין אם הוגן ומאוזן ובין אם מוטה, חלקי ומכעיס.

זה צריך להיות שיעור לכולנו.
ישן 24-03-2009, 17:07
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
חולצות משנות ה-90

תרומתי הצנועה, אולי אמצא חלק מהחולצות בבית הוריי.

שמשון 367:

תמונה של לוחם בעמידת מוצא ירי יד אחת תוך כדי פינוי קהל
כתוב באנגלית : you better run because we do it for fun

יעל:
הרים גבוהים ליעלים סלעים מחסה לשפנים

פלס"ר גולני:
"אלוהים סולח אנחנו לא" (משפט של רמבו למי שלא מכיר...)

"גם אם נלך בגיא צלמוות לא נרא רע כי אנחנו הבני זונות הכי רעים בגיא"

ש.13:

שהגלים מתחזקים החזקים מתגלים

XXX:

"גם אני משחק בפלסתלינה c-4"

"שקט מפוצצים"

"שבגדודים מאיטים אצלנו מתחילים לרוץ"

" 6*6 יש חיה כזו" - על תיזוז 6 על 6 הידוע בלוט"ר...
"חכם אינו מדבר בפני מי שגדול ממנו בחכמה ובמנין, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כענין ומשיב כהלכה, אומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, על מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ואינו מתבייש ומודה על האמת"

ישן 01-02-2016, 18:38
צלמית המשתמש של יוסיפון

הסוף לכיתובים הפוגעניים על חולצות סוף מסלול? יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תת-אלוף רחל טבת ויזל, הפיצה אתמול (א') איגרת לחיילי צה"ל ובה דרישה להימנע מפרסום כתוביות העלולות להתפרש כפגיעה בכבוד האדם על רקע מיני.

מדובר בחולצות "הווי" שרוכשים חיילים, בעיקר ביחידות קרביות או בסופי קורסים, ועליהן מודפסים משפטים או מילים המזהים ומייחדים את המחלקה, הפלוגה או הגדוד שבו הם משרתים. לרוב מתיימרים המסרים להיות הומוריסטיים, אלא שלא פעם ההדפסים הם בעלי אופי מיני או מזלזל.

"לאחרונה הודפסו חולצות פוגעניות בעלות אופי מיני אלים שמבזה נשים, גברים וכמו כן את סמלי הצבא והמדינה", ציינה תא"ל טבת ויזל באיגרת. "כך לדוגמה הודפסה חולצה ובה הכיתוב 'הנדסה קרבית - מפרקים פצצות' עם איור בוטה של אקט מיני בין גבר לאישה, כמו גם חולצה שעליה נכתב 'חושבת שאנסו אותך?', עם איור מתאים.

"החולצות הנ"ל הן חלק מתופעה רחבה של חולצות בעלות אופי מיני פוגעני המתייחס לנשים בביזוי במעטה של הומור פנימי. החולצה לא ראויה לחיילים בצבא או לכל גוף המכבד עצמו. יש הטוענים כי חולצות אלה 'הומוריסטיות' ולא מזיקות, אך כיתוב שמגחיך אונס או מתייחס לנשים כאל חפץ, שם אותן למושא לביזוי וללעג יכול להוביל לתקיפה מינית".

תא"ל טבת ויזל הדגישה שאין משמעות לגורם שמממן את החולצות או לכך שמדובר ביוזמה פרטית של חיילים: "כאשר המטרה היא גיבוש, חיזוק וגאוות היחידה, ישנן דרכים אחרות שישמרו על כבוד האדם ותדמיתו של צה"ל".

היא פנתה למפקדים והורתה להם לוודא שחולצות מסוג זה לא יודפסו יותר, וכי עליהם "לגנותן ולפעול לביעור התופעה".

חלק מהחולצות שהודפסו על ידי חיילי צה"ל לאורך השנים לא שמו ללעג רק נשים, אלא גם מיעוטים אחרים כגון ערבים והומואים. בצבא מסבירים שנהלים בנושא הוסדרו כבר לפני זמן מה, וביחידות הקרביות חולצות הווי דורשות אישור של קצין בדרגת סגן אלוף.

יחד עם זאת, לוחמים עדיין מדפיסים חולצות ואף ללבוש אותן בפעילות ספורטיבית בבסיס, "באזרחות", במקומות ציבוריים ולאחר שחרורם, ולצד הכיתובים השנויים במחלוקת מופיעים סמלי הגדוד או החטיבה.

לא כולם משוכנעים שהיוזמה של תא"ל טבת ויזל תצליח. "כמו שצה"ל רשם הצלחות בתופעת ההתעמרויות וההשפלות של חיילים ותיקים בצעירים בגלל הבדלי פז"ם, כך הוא יכול גם למגר את התופעה הזו", אמר ל-ynet קצין ששירת כמפקד בחטיבת הצנחנים. "אבל לעקור מהשורש תופעות הווי שקיימות במשך שנים רבות בגדודים, זה יומרני ונאיבי. אם לא על החולצות, החיילים ימצאו דרך אחרת להביע את הפורקן שלהם מהשירות התובעני או את גאוות היחידה שלהם. זה יכול להיות בשירי הווי, בקבוצות סגורות בפייסבוק או בוואטסאפ. החיילים תמיד טוענים שקצינים או גורמים זרים לעולם לא יבינו מה זה הווי ו'רעל' של יחידה קרבית עד שלא ישרתו בעצמם בגדוד".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4760514,00.html

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:51

הדף נוצר ב 0.34 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר