לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-11-2010, 14:54
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קלונימוס שמתחילה ב "קביעת הפלות בחיל האוויר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קלונימוס
מהי המדיניות שעל פיה זוכה טייס בחיל האוויר בהפלה של מטוס אויב? והאם ישנה רשימה רשמית של אלופי ההפלות בחיל האוויר? נראה לי שהרשימה בויקיפדיה האנגלית אינה מדוייקת. זה הקישור לויקיפדיה באנגלית: http://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ab-Israeli_wars. כאן נטען שלדרור חריש, למשל, יש 9 הפלות, בעוד שבאתר חיל האוויר, כאן - http://www.iaf.org.il/1527-24080-HE/IAF.aspx מסופר שהפיל 11 מטוסים. מה נכון? תודה!

1. הפלה נרשמת כאשר ישנה וודאות שהמטוס הופל והסיבה לנפילה ברורה (אם נפל במהלך קרב אויר ללא איום קונקרטי של טייס מסויים - הטייסת מקבלת את ההפלה).
2. אני מתאר לעצמי שלחיל האויר ישנה רשימה שמית של כל ההפלות (וכל מי שהפיל מקבל תעודה על ההפלה).
3. את רשימת ההפלות הויקיפדיה מצטט בעיקר מהטבלאות בספריו של שלמה אלוני.
אם אני לוקח כדוגמא את קרב האויר הראשון של דרור חריש (28/4/70) הרי בספרו של אלוני מופיעה הפלה אחת (סוחוי 7) בעוד שבכתבה באתר חיל האויר הוא מספר על הפלת שני מטוסי סוחוי באותו קרב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-11-2010, 19:10
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי קלונימוס שמתחילה ב "תודה. אז מי יותר אמין? אלוני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קלונימוס

1. אז מי יותר אמין? אלוני או אתר חיל האויר?
2. מה קורה אם מטוס אויב מתרסק בקרקע במהלך קרב האוויר - למי נחשבת ההפלה? לטייסת כולה?
3. ואיך מכריעים כאשר שני טייסים טוענים לאותה הפלה?

1. נתחיל בכך שאין בעיית אמינות בשתי האפשרויות. השאלה הינה מה היו המקורות לנתונים וכיצד אומתו הנתונים. בהחלט ישנה אפשרות של חילוקי דעות. נניח לדוגמא (הכל תיאורטי. אין לי כלל מידע בנושא) שדרור חריש זוקף לעצמו הפלה שניה מאותו קרב, למרות שהיא ניתנה לטייסת, מאחר וברור לו שהיא אמורה להיזקף לזכותו (אם הכתב הצעיר בודק ברשימת ההפלות של חיל האויר, הוא בהחלט יכול לאמת את הדבר או לתקן בהתאם). נניח דוגמא אחרת, שבנתונים ששלמה אלוני אסף לא מופיעה ההפלה השניה (סתם בגלל תקלה של מי שסיפק את הנתונים). אלו בהחלט יכולות להיות סיבות לגיטימיות להבדלים בנתונים.
ובהזדמנות זו, הנה עוד אתר באינטרנט עם רשימה מפורטת (יש להניח שלא מדוייקת) של הפלות:
http://aces.safarikovi.org/victorie...ies-israel.html

2. אם ההתרסקות נגרמת בוודאות כתוצאה מתימרון נגד מטוס שעמד להפיל אותו - הטייס שהיה לקראת אותה הפלה יקבל את תעודת ההפלה. אחרת (במידה וההתרסקות נבעה בוודאות כתוצאה מקרב האויר) הטייסת מקבלת אותה (אין כאן מושג של "כולה").

הנה דוגמא מהחיים: 2/1/1973, בקרב אויר הראשון שבו משתתפת טייסת "אבירי הזנב הכתום" בתקופת הקורנסים (צפון לבנון), התרסקו שני מטוסי מיג בלי שנורתה יריה אחת ובלי ששוגר טיל אחד.
שמואל גורדון והנווט יוני אראל קיבלו תעודת הפלה על המטוס הראשון שנפל מאחר וגורדון לחץ על הדק השיגור. בפועל, מסיבה כלשהי, לא יצא דבר אך המיג נכנס באדמה כתוצאה מהמצב הבעייתי שבו היה ולגורדון היתה הוכחה ניצחת שהוא זה שגרם לו לכך: בעת הלחיצה על ההדק מצלמת הכוונת מתחילה לפעול וזה מה שהיא קלטה (הערה: כל הנ"ל מובא בספרו של שלמה אלוני לאחר שעבר צנזורה. עריכה: עברתי שוב על סיפרו של שלמה אלוני ומסתבר שאפילו במקרה זה הטייסת קיבלה את ההפלה ולא גורדון/אראל. לא אתפלא אם גורדון מרגיש, ובצדק, שזו הפלה שלו):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

לצערנו הטייסת לא קיבלה אישור על המיג השני (אבל אולי בעתיד...מי יודע).

3. ההכרעה הינה על פי כל הנתונים המובאים בפני מקבל ההחלטה (יש להניח שבסופו של דבר מדובר במפקד חיל האויר). קיימת אפשרות ששני טייסים יקבלו כל אחד חצי הפלה (כשם שישנה אפשרות שטייס יקבל חצי הפלה וסוללת נ"מ תקבל את החצי השני, במידה ושניהם גרמו לאותה הפלה).

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 03-11-2010 בשעה 19:38.
ישן 04-11-2010, 16:29
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Fox450 שמתחילה ב "נחומי הוא "קורבן" ידוע נוסף..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fox450
נחומי הוא "קורבן" ידוע נוסף של זקיפת הפלות ללא ירי לזכות הטייסת ולא לזכות הטייס. הקורבן השני שלו בקרב שנערך במהלך תקיפת שדה טנטא ב-14 באוקטובר נזקף לזכות הטייסת. זאת למרות ירי תותח לכיוונו (כנראה לא פגע) והתרסקות המיג בסוף תמרון המספריים הצמוד של שני המטוסים.

מה שכתבת הוא נכון. אולי למעט המילה "נוסף" (שנכתבה "באשמתי". אם כי ישנו בטייסת מקרה נוסף כמו המקרה של נחומי ואף מקרים הפוכים, שהמיג היה ביתרון ונכנס באדמה כתוצאה מהתמרון החריף של הקורנס ה"מתפתל")). בבדיקה נוספת, לפי צילום לוח ההפלות (ולא הרישומים), ההפלה אכן ניתנה לגורדון/אראל ולא לטייסת (ועל כך נאמר: החיפזון מהשטן...):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 04-11-2010, 17:17
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי קלונימוס שמתחילה ב "אשמח למקורות כדי להפריך את..."

אני מקווה שברור לך שהערכים בויקיפדיה לרוב נכתבים ע"י אלו בעלי האינטרס להעצים את הישגיהם. (תראה למשל את הערך על מלחמת איראן-עיראק).
ממליץ לך להתחיל לקרוא מקורות טיפה יותר רציניים מאשר להשחית את זמנך לריק כאתרים כמו ויקיפדיה.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 04-11-2010, 19:42

Here we go again
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי קלונימוס שמתחילה ב "האמת שזה די מיאש. עכשיו עברתי..."

קרב"אל מנצורה" הוא פיקציה מצרית שנועדה בראש ובראשונה להעלות את קרנו של ח"א המצרי (קרי מערך מטוסי הקרב) למרות שחלקו בקרב לא הביא להפלות כלשהן. (המטוסים הישראלים שהופלו באותו יום,זוג בלבד,הופלו ע"י מערך הנ"מ המצרי).
לא מספיק שה 14 באוקטובר הפך ליום ח"א המצרי,אלא נראה גם שמספר המטוסים שהמצרים טוענים שהפילו משתנה מידי פעם לפעם (16,17,18 וכך הלאה).

ההישג המצרי בקרב ההוא מוגבל להצלחתם היחסית בהעסקה ובהטרדת מטוסי ח"א התוקפים, עד כדי לאלצם לבטל את משימתם ולהכריחם להכנס לק"א או להתמודד עם טק"א.
גם המטוסים שהצליחו לתקוף,לא הצליחו להשיג את מטרתם,כשהבסיסים שהותקפו לא נפגעו באופן שישתקם לזמן ממושך אם בכלל. (אני חושב שיערי כאן יכול לספר יותר על היום ההוא).

אגב,בעוד שיום ח"א המצרי נחגג ללא סיבה אמיתית (ה"הישגים" הם כאמור פיקטיביים),לשאר המועדים הדומים,כמו יום ההגנ"א או יום ח"י-יש סיבה ל"מסיבה". (הפלת זוג קורנסים במלחמת ההתשה והטבעת המשחתת אילת).

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 04-11-2010 בשעה 19:50.
ישן 04-11-2010, 19:44
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי קלונימוס שמתחילה ב "האמת שזה די מיאש. עכשיו עברתי..."

הערה (גם לך וגם לגיל) - וויקיפדיה היא מקור חשוב מאוד בימינו בכך שרבים מאוד בעולם ניזונים ממנה והיא מספקת מגוון של צרכים לאנשים רבים. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות גילו שוויקיפדיה אמינה בערך כמו (ולעתים יותר) אנציקלופדיות מובילות בעולם, כולל בריטניקה. אמנם אני לא פעיל בוייקיפדיה ולא כותב שם ערכים אבל פה ושם יצא לי להתקל באנשים רציניים מאוד שכותבים בה. בקיצור - אין שום סיבה לזלזל בה. יתר על כן, לוויקיפדיה, בעיקרון (כלומר - סטיות כמובן שייתכנו) יש מנגנוני ביקורת שאמורים לא לאפשר לבדיות להישמר במערכת, למיטב הבנתי.

הנקודה שהעלית בהודעה זו על טענת המצרים היא נכונה לגמרי - זה מה שהמצרים טוענים, וכך בדיוק נאמר שם. באותה נשימה נאמר גם מה ח"א הישראלי טוען. אפשר להתווכח על המקורות או על טון הדברים, אבל במקרה הזה - אלה אכן טענות שנשמעו, גם אם לנו ברור שהן מופרכות. הטענות הפקיסטניות מאידך בעייתיות יותר לאימות/הפרכה.
ישן 04-11-2010, 21:19

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "משום סוג הנתונים שנדרשים..."

הכל יחסי.
לך אולי תיהיה בעיה להגיע אליהם,אבל לחוקרים רציניים או לגופי מחקר כמו ענף היסטוריה בח"א לא תיהיה בעיה כזו.

הטענות הפקיסטניות מסתובבות כבר 40 שנה ויותר ומאז נבדקו ע"י כמה וכמה חוקרים,כולל בענף היסטוריה,והופרכו. (למעט אלו שבאמת נכונות).

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 04-11-2010 בשעה 21:45.
ישן 04-11-2010, 20:24

לא מסכים
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "הערה (גם לך וגם לגיל) -..."

ויקיפדיה אולי הפכה עם השנים למקור מידע מרכזי ושימושי,אך החסרון האינהרטי שכל מי שחשקה נפשו יכול לערוך ולכתוב ערכים לפי ראות עיניו,הופך אותה למקור מידע שיש להתייחס אליו בזהירות ובהסתייגות יתרה-קל וחומר כשמדובר בנושאים כמו דיון זה.

לגביי מקומן של הבדיות.
בשטח רואים בבירור שהבדיות נשארו במקומן ונראה שאף אחד לא נותן עליהן את הדעת. (חוץ מכותבי הערכים,המצויים במלחמות בינם לבין עצמם, עורכים ומוחקים אחד את השני באופן המשחית את התמונה הכללית).
אגב,גם אם יש "גוף" המקפיד על תוכן ויקיפדיה,ספק רב אם יש לו את הכלים ואת הידע לתקן ערכים בנושאים הללו. (מה גם שכל תיקון כזה,אם יגיע,ימחק תוך זמן קצר לטובת בדיה נוספת..)

המצרים טוענים הרבה דברים-שיבושם להם.
לאור ההיסטוריה והתיעוד הקיים,יש להתייחס לטענות בהסתייגות ובערבון מוגבל. (ובמקרה דנן-כפיקציה מוחלטת).

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 04-11-2010 בשעה 20:27.
ישן 04-11-2010, 21:04
  סלעי סלעי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "לא מסכים"

1. וויקיפדיה הפכה (לא אולי) למקור מרכזי, ולכן זלזול בה לא משרת מטרה של אף אחד. אתה יכול להרים את האף (והגבה), אבל בסופו של דבר ההדיוטות ילכו לשם.

2. החסרון הזה שאתה מדבר עליו הוא גם הייתרון (זה כל הרעיון בוויקיפדיה, להבנתי, ולכן גם לא יכול להיות גוף משגיח של ממש). אין לי זמן לחפש לך מראי מקום, אבל, וכאמור, מחקרים הראו שהיא מקור אמין בהחלט. אם כוונתך באמרך "נושאים כמו דיון זה" היא שוויקיפדיה בעייתית בנושאים רגישים פוליטית - אולי יש בזה משהו, אם כי כבר נתקלתי בלא מעט ערכים רגישים שהוגשו בנחישות וברגישות ראויים...

3. כ-ו-ל-ם טוענים הרבה דברים, ולגיטימי לגמרי לספר מה הם טוענים כל עוד מסבירים בצורה ברורה שהם טוענים כך ואחרים אחרת.

4. פיקציה מוחלטת - כבר דובר מספיק בעניין הקרב הנ"ל כאן (ולא נראה לי שיש משהו חדש לומר בנושא):
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=448799
ישן 04-11-2010, 21:22

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "1. וויקיפדיה הפכה (לא אולי)..."

זו הבעיה.
שהמצרים לא מנמקים באופן ענייני את טענותיהם ודבקים מזה למעלה מ 35 שנה בגירסתם מבלי לספק ולו פרט אחד שיבסס אותה. (זה בגלל שאין להם כזה פרט,כי כל הסיפור מצוץ מהאצבע מלכתחילה).

אגב,מה בדיוק הופך את הדיון הזה לרגיש פוליטית?
מדובר על סוגיה עובדתית וחד משמעית לחלוטין.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 04-11-2010 בשעה 21:38.
ישן 04-11-2010, 22:10
  סלעי סלעי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "זו הבעיה. שהמצרים לא מנמקים..."

אני מניח שאתה לא באמת לא יודע מדוע זה רגיש פוליטית; מדוע אתה תוהה - אין לי מושג. כך או אחרת, בעבור המצרים זה סמל. מומצא, מופרך, אידיוטי, אבל סמל. וברגע שזה סמל, וברגע שאנחנו מנסים לנפץ אותו - זה הופך לרגיש פוליטית. לא רגיש פוליטית במובן הפחדני-היסטרי, אלא פשוט מאוד - נקודה רגישה בפוליטיקה האיזורית.

וזה שתצעק עד מחר שזו "עובדה" לא יזיז לאף אחד. הרי כיצד אתה יודע שזו "עובדה"? משום שאתה מאמין למה שחה"א מספר לך; מכיר אנשים שלחמו אז ומאמין להם; או (במקרים אחרים, לא שלך) שהאדם היודע שזו "עובדה" ממש היה שם. אבל כל זה לא רלבנטי לכך שיש אנשים שלא מאמינים לגרסא שלך, וכן מאמינים לגרסא של המצרים, והיא עבורם ה"עובדה". אז? סלח לי, אבל לקרוא "עובדה" כשהויכוח כלל אינו על עובדות אלא על פוליטיקה (במובן הרחב - האתוס המצרי במקרה הזה) זו קריאה ילדותית למדי, שלא לומר תמימה.

הבהרה - אני מקווה שברור לך שאינני חולק על הגרסא הישראלית בעניינים המדוברים (אני מה"מאמינים" לחה"א מתוקף היכרות קרובה למדי לאורך עשרות שנים).
ישן 04-11-2010, 22:57

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "אני מניח שאתה לא באמת לא יודע..."

לי אישית אין רצון "לנפץ" את האתוס המצרי בעניין הזה כי אני יודע שכל ניסיון לעשות זאת מועד מראש לכשלון.
הרי כל הסיפור הזה הומצא אד הוק כדי שהוא יהפוך לסמל,לאתוס,על מנת שישרת את האינטרס המצרי לשמירת המוראל והאדרת הישגי הכוחות המזויינים. (אולי גם מתוך "ג'סטה" שהעניקו לח"א, שנועדה להראות שגם הוא יודע "לנצח" ולא רק מערך ההגנ"א או ח"י,שהוכיחו את יכולתם עוד לפני כן?).

מה גם שאני לא מצפה ממצרי שיטען גירסה אחרת מזו הרשמית.
הרי שעל האתוס הזה הוא גדל וחונך במשך עשרות שנים,תוך שנשללים ממנו הכלים הבסיסים שבאמצעותם הוא יוכל להפריכו. (כיאה למדינה לא-דמוקרטית-בלשון-המעטה כמצרים).

אגב,למה אתה חושב שאני מאמין רק למה שח"א מספר לי? (לא בהכרח בקרב האמור).
האם אין לי את האפשרות להביט החוצה ולא רק פנימה (קרי להעזר במקורות מידע זרים),תוך תמרון בין המגבלות שאינן בשליטתי?

למשל חוסר הגישה לארכיונים המצרים,דבר המצריך העזרות במקורות פחות איכותיים אבל חשובים לא פחות. (משהו שרוב החוקרים הישראלים לצערי לא עושים,ומתייחסים אך ורק למקורות הישראלים כאילו היו תורה מסיני.)

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 04-11-2010 בשעה 23:03.
ישן 04-11-2010, 23:22

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "יש לזה סיבה"

אולי זה הקונצנזוס שנוצר בקרב החוקרים הישראלים כתוצאה מחוסר הגישה שלהם למידע נוסף,אבל מבחינה מתודולוגית זה פסול להתייחס לכל בדל מידע המגיע ממעבר לגדר כבדיה באופן קטגורי-אפילו אם ברוב של הפעמים הוא באמת כזה.

אגב,מי אמר שצריך להתבסס על מידע ממקורות ערביים?
האם חסרים בעולם מקורות מידע רלוונטים?

ישן 04-11-2010, 23:58

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זו לא גישה מתודולוגית"

על איזה מקורות בעולם אתה מתייחס?
רשמיים?
לא רשמיים?

מה גם,שבהתייחס למקורות הערביים,יש הבדל מהותי בין הגירסה הרשמית המופיעה במקורות המצריים הגלויים לבין זו המופיעה בארכיונים הרשמיים של הגופים המעורבים.
האם אתה חושב שבכירים בח"א המצרי מאז ועד היום,באמת מאמינים,בינם לבין עצמם,בהכירם את העובדות,לגירסה הרשמית של ממשלתם שלהם לפיה ח"א המצרי הפיל 17 פנטומים? מסופקני מאוד.
צריכים לזכור אבל שהם חיים תחת משטר שהוא לא דמוקרטי,ונאלצים להצניע את דעותיהם בל יסתבכו עם המשטר.
לאור המצב שתיארתי,אין שום קשר בין הגירסה הרשמית (המצרית במקרה הזה) לבין תרבות הארגון והתחקור של ח"א כזה או אחר,כי בטוחני שגם ח"א המצרי הוא מאורגן ומסודר בנושא הזה.
רק מה-לארכיון שלו אין גישה,אין לו פירסומים רשמיים,הוא ממודר ומצונזר בכבדות וכל מה שידוע עליו בגלוי הוא רק מה שהמשטר אומר עליו,מתוך אינטרס להעצימו בעיניי העם המצרי. (ע"ע קרב אל מנצורה וכיו"ב)

אני די בטוח שביום בו יפתחו הארכיונים המצריים,תתגלה לנו תמונה שהיא לא שונה בהרבה מהארכיונים שלנו ואף מעבר לזה.
כל עוד אין שינוי מהותי במשטר במצרים (או בכל מדינה ערבית אחרת),הארכיונים ישארו נעולים והתעמולה תחגוג.

ישן 05-11-2010, 01:55
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "על איזה מקורות בעולם אתה..."

באמת שאני לא מבין למה זה צריך להיות כ"כ מסובך להפריך למשל את העיניין עם ה-17 פנטומים שכביכול המצרים הפילו לנו - הרי את הפנטומים קיבלנו מארה"ב, והם עושים רישום מדוייק בנוגע לכמה מטוסים קיבלנו ומתי - אם יודעים כמה מטוסי פנטום יש לנו כיום (האם לאחר שהפנטום יצא משירות, הנתון הזה של כמה מטוסים יש ברשותנו, כבר לא חסוי?) הרי שניתן להצביע על מספרי ההפלות המדוייקים, לא?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:13

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר