לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 23-07-2006, 13:00
צלמית המשתמש של מוקי בעין
  מוקי בעין מוקי בעין אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.01.06
הודעות: 51
כתבה אגף התקשוב במלחמת לבנון השנייה

המלחמה הראשונה של אגף התקשוב

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
מאת ערן גבאי
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/haaretz.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
עדכון אחרון - 09:04 23/07/06
באגף התקשוב של צה"ל רצו לערוך החודש ניסויים ראשונים ברשת התקשורת האלחוטית החדישה WiMax, אבל נסראללה אירגן להם הקפצה
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]


רק בסוף דצמבר 2005 חתם אגף התקשוב של צה"ל על ההסכם היוקרתי של פרויקט "אפיק רחב" להחלפת מערכות הרד"ט (רדיו טלפון) הישנות של צה"ל בפריסת תקשורת ניידת אלחוטית בטכנולוגיית ה-WiMax המתקדמת. ההבטחה הגדולה של הפרויקט היא בחיבור מקיף ומיידי בין כל מערכות התקשורת של זרועות צה"ל, על פי סדרי עדיפויות ברורים. באמצעות התשתית הזו ניתן יהיה לספק תקשורת רחבת פס, שתגיע עד קצבים של 155 מגה ביט בשנייה, בין המפקדה לכוחות הנעים בשטח, ולהעביר שידורי וידיאו מלאים בין הזרועות, כך שמפקדי השטח של צה"ל יוכלו לקבל תמונה אחת, כוללת ומערכתית על זירת הקרב בזמן אמת.

צה"ל הוא גוף גדול מאוד ועל כן פרויקט דוגמת "אפיק רחב" נפרס על פני זמן רב. אחרי מכרז שנמשך 9 חודשים, נבחרה תדיראן קשר לבצע את החלפת המערכות בצה"ל. ניסויים ראשונים ברשת נקבעו ליולי, כשעל פיילוט מבצעי ראשון לא חשבו. רק באוגוסט או ספטמבר התכוונו באגף תקשוב לקבל החלטה ולהתחיל בתהליכי פריסה של הרשת, כך שבעוד שנה וחצי תוכל המערכת לעבוד ברמה מבצעית מלאה.
אבל אז החליט מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, לחמם את גזרת הצפון, ובאגף התקשוב מצאו עצמם מבצעים את המשך ניסויי המערכת החדישה תוך כדי מלחמה. נכון שהמערכת רחוקה ממבצעיות מלאה, אך מונחי הזמן שדובר בהם קודם, אינם רלוונטים עוד.
"אנחנו לא חייבים כעת להשתמש ב-WiMax אף שהושגה בשלות טכנית. עם זאת, בשבועות האחרונים עברנו ניסויים מוצלחים בטכנולוגיה" אומר אל"מ אבי ברגר, ראש מחלקת אמצעי לחימה באגף התקשוב ומהנדס אלקטרוניקה בהשכלתו. "הפרויקט מוגדר לשלוש שנים, אך יש לנו סעיף שאם אנחנו לא מקבלים את הוכחת היכולת שציפינו לה, אנחנו לא לוקחים את המערכת" הוא אומר. גם ברגר לא האמין כי הניסוי הטכנולוגי הגדול הראשון של המערכת יהיה בזמן מלחמה.
ואכן המלחמה בצפון מקצרת את זמני התגובה של אגף התקשוב בצה"ל, שהוקם לפני מעט יותר משלוש שנים תחת המשימה לרשת את כל הצבא ברשתות מחשבים ותקשורת מתקדמות כדי להכשירו לשדה הקרב העתידי. אגף התקשוב, תחת פיקודו של האלוף אודי שני, ניצב כעת בפני המלחמה הראשונה אותה הוא מנהל מתוך ראייה ובחינה כוללת של צורכי הקשר של זרועות הצבא והמפקדים בשטח, וזו לו הזדמנות ראשונה לבצע ניסוי כלים של ממש בחלק מיכולות התקשורת הצה"ליות המתקדמות שנרכשו והוקמו רק בשנה וחצי האחרונות.

הנקודות החמות של צה"ל
מערכת ה-Wimax היא טכנולוגיית אלחוט בפס רחב שנועדה בעיקר לשחרר עומסי רשת. המערכת, שזוכה במגזר האזרחי ללא מעט ביקורת וחשש מפני השקעה מסיווית בה, נבחרה על ידי צה"ל ואגף התקשוב כטכנולוגיה שתוביל את רשת הקשר הצה"לית בשנים הבאות. לצורך כך, מתכוון הצבא להגדיל בהתמדה את מספר ה"נקודות החמות" שלו, קרי האזורים שבהם יחוברו המחנות בתקשורת אלחוטית ב-WiMax ויזכו לאספקת שירותי טלפוניה, וידיאו, מערכות מידע, דואר אלקטרוני ומערכות רדיו - כך שכל מי שיימצא ב"נקודה חמה" יהיה נגיש לרשת מרמת האוגדה ועד רמת הגדוד הפרוס בשטח בקצבי מידע גבוהים מספיק.
"היינו אחד הצבאות הראשונים שהבינו, כבר לפני כמה שנים, שאין עוד משמעות לכך שאתה מייצר מטרות רבות בצד אחד, בזמן שיכולת האש שלך בצד השני לא מסונכרנת. מה הטעם אם אתה לא מסוגל להעביר את הידע מהמטרות אל האש. כדי למצות את יכולות מערכות המידע והתקשוב של הצבא טוב יותר אין עוד סיבה לקיים קשר שונה בכל רמה זרועית" אומר ברגר.
המשמעות היא שאגף התקשוב אינו מסתפק עוד בבניית כוח התקשוב של כל זרוע בנפרד, אלא אמון על ביצוע איזון וממשק חכם בין כל מערכות הקשר של הצבא. "אם יש לנו יכולת בחיל האוויר לעשות מהלך באופן פשוט יותר מאשר היכולת הקיימת ביבשה ועם פחות נפגעים - המערכות יאפשרו לבצע זאת. המשימה יכולה להיות למשל מידע להזזת כוחות מאזור אחד לאחר כדי לבלום תכנון של הצד שכנגד. התפקיד שלי זה לקחת את כל יכולות התקשורת של חיל האוויר, המודיעין, היבשה והים ולוודא שבסופו של דבר מתקיימת זרימה מלאה של מידע לכלל תמונה אחת ממצה לגורמי הכוח השונים" אומר ברגר.

קפיצת מדרגה ביכולת הקשר
את ה-WiMax החלו באגף התקשוב של צה"ל ללמוד רק לפני כשנתיים. עד אז התבסס הצבא על מכשירי מיקרוגל (תחומי תדר הגבוהים מ-1,000 מגה) שידעו להעביר נתונים מקצה לקצה ברוחבי סרט נמוכים ביותר של כמה מגה בודדים בלבד. אלא שאז הגיעו הצרכים החדשים, ובראשם תמונת הווידיאו בזמן אמת, והבינו באגף שגם במונחים של עלות פר ביט נכון עבור הצבא לעשות קפיצת מדרגה ביכולות הקשר שלו.
המחשבה הראשונה והמסורתית בצה"ל היתה לבחון פיתוח של היכולות בתוך הצבא, אבל קיצוצי התקציב בצבא, בריחת המוחות, ובעיקר העובדה שמחירי ציוד התקשורת ירדו בעשרות אחוזים - הובילו את הצבא להתבסס על הציודים האזרחיים המתקדמים תוך ביצוע התאמות בלבד.
כך החל ברגר, לפני כשנתיים, לעבור בין כל זרועות הצבא, להבין ולאסוף את הצרכים המבצעיים של כל אחד מהם. אחרי בדיקת היתכנות וקביעת סדרי העדיפויות בין הזרועות השונים, מקצה כיום ברגר את רוחבי הפס הרלוונטיים לכל גוף לוחם. ברגר אחראי גם על פריסת עורקי המיקרוגל הצה"ליים, על מערכת הסלולר המוצפנת הצה"לית "ורד הרים" שהקימה עבורו מוטורולה, וכן על תשתיות הסיבים האופטיים הענפות.
מה היו השיקולים שלכם בהחלטה לבחור ב-WiMax על פני החלופות?
"הסלולר לא רלוונטי כי גם הדור השלישי, עם כל הגדולה שלו, לא יכול לספק לך את הקצבים שאתה רוצה - עשרות מגה ביט לאתר. ה-Wlan הוא נורא נחמד, רק שהוא לטווחים נורא קצרים, בעוד אני צריך טווחים של עשרות קילומטרים. כך שהיה ברור לנו שאנחנו נלך לכיוון ה-WiMax. שלא תבין לא נכון, היתה פה דילמה לא פשוטה. ידענו שהטכנולוגיה עדיין לא נמצאת ברמת בשלות מספיקה, אלא רק מתחילה להיכנס בעולם. מצד שני, הבנו שאם לא נשלם כעת, נמשיך לרדוף אחר הזנב. גם השיקול של המחיר היה מכריע. ההשקעה הכוללת בפרויקט נאמדת ב-100 מיליון שקל עבור פריסת הרשת בעשרות רבות של אתרים, אבל אילו לא הלכנו על המהלך המשותף היינו מוציאים יותר מכפול כסף. הוזלנו את ההשקעה של צה"ל בתשתיות תקשורת ב-50%".
מה הם אותם תכנים שיעברו במערכת?
"וידיאו, אודיו מערכות שליטה ובקרה. נעביר תמונות וידיאו בשידור חי ליחידה נפרסת, כך שתמונת מל"ט שתרד לרשת הנייחת, תגיע ליחידה בשטח שנפרסת ומבצעת משימה. זו יכולת מבצעית חדשה לחלוטין. אם עד היום היושב בחפ"ק היה עיוור, הרי שכעת כל מערכות הנתונים המבצעיות ישתפו ויעבירו מידע לתמונת מצב אחת. כבר ב-2006 וב-2007 יהיה חיבור ברשת נתונים IP בהיקפים מאוד גבוהים בעולם הנייח לרמה של גדוד. ה-WiMax הנייד יגיע בשנים הקרובות, עד 2008, גם לרמה של אוגדה וחטיבה".
מה באשר לביטחון הקשר. נתקלת בגופים או יחידות שאמרו לך שחומרים מסוימים הם לא יעבירו על גבי רשת ה-WiMax?
"המערכת תוגדר אצלנו לסיווגים המתאימים, כשמה שמעבר לסיווג לא יעבור. בשלב הראשון מדובר בסיווג 'סודי' ובשלב הבא נעלה את הסיווג".
אתה בונה על ה-WiMax לקבלת תפוקה מבצעית ל-10 שנים. איך אתה חושב על 10 שנים, הרי בתחום הזה אתה לא יכול לחשוב 3 שנים קדימה?
"נכון. אבל אני לא מתיימר להחליף את הרשת אחרי 3 שנים. כשאני בונה מודל כלכלי אני בודק 5 ו-10 שנים, גם אם אצטרך לבצע בעתיד התאמות. אני לא מחפש להיות על הרשת האופטימלית או האידיאלית, שכן אחרת הייתי מחכה כנראה הרבה יותר זמן ומשלם הרבה יותר כסף. אני מחפש את הטכנולוגיה שתהיה מספיק טובה לצרכי הצבא".
ברגר גאה לספר כי צה"ל ביצע כבר ב-99' הערכת מצב לקראת מעבר לתשתיות IP וקיבל החלטה שלא להשקיע עוד ברשתות התקשורת המסורתיות.
"כבר אז התחלנו השקעות ראשונות ב-IP, ונערכנו עם כוח האדם המתאים. האישור לפרויקט רשת ה-IP ניתן כבר ב-2001, כשבשוק האזרחי עוד היו ספקות רבים בעניין זה. כיום אני יכול לומר כי בתוך 5-3 שנים כל הצבא יפעל ב-IP";.
ברגר מודה כי בכל הקשור ל-WiMax מידת הביטחון שלו בטכנולוגיה נמוכה יותר.
אילו אמצעי תקשורת מפעיל צה"ל בצפון?
במערכה בצפון מפעיל צה"ל תקשורת נתונים נייחת ברשתות IP שמגיעה לאתרים רבים בצפון ומחוברת לזרועות צה"ל השונים על פי היררכיה שנקבעה מראש בין היחידות השונות. בדרך זו מצליח צה"ל להעביר מידע ממקור אחד לשני וליצור סינכרון מידע במונחים של שעות בודדות. עם זאת, לעתים נדרשת הרבה יותר סבלנות וסגירת מעגל הקשר המתאים בין כל היחידות נמשכת עד יומיים.
צה"ל עושה כעת שימוש נרחב במערכת הסלולר המוצפנת של"ורד הרים". זו טבילת האש המבצעית השנייה שלה, אחרי שפעלה באופן נרחב גם בהתנתקות מעזה. צה"ל השקיע בשנים האחרונות עשרות מיליוני דולרים ב"ורד הרים", שתתרחב השנה לכ-150 אתרים. בצבא אומרים כי כמות השיחות ומשך זמן השיחות גבוהים כעת במאות אחוזים רבים מאלה שאפיינו את מבצע ההתנתקות. מדובר בעיקר על שיחות Voice ועל העברת נתונים לרמה שמגיעה אפילו עד פלוגה בחלק מהמקרים.
המהפכה האמיתית במערכה בצפון היא בהפצת ה"חוזי" קרי שידורי הווידיאו. זו מערכת שצה"ל הקים בשנה האחרונה לשיתוף וידיאו בזמן אמת, וחיל האוויר עושה בה כעת שימוש נרחב ומעביר אותה לרשת הצה"לית. אם בתחילת 2005 רק 40 אתרים יכלו לקבל וידיאו באמצעות עורק קו ישיר (נל"ן), הרי שכיום אתרים קולטים וידיאו IP. המשמעות היא שהמח"ט בשטח מקבל 8-6 מקורות וידיאו שונים על מטרה אחת.
ובימים אלה אי אפשר לסיים כתבה כזו בלי לשאול כיצד רשת הטלוויזיה של החיזבאללה, אל-מנאר, עדיין משדרת. גורמים בצבא אומרים כי "אין בעיה להפריע לערוצים לווייניים לשדר - היכולות קיימות" אך מסרבים להסביר מדוע הדבר לא נעשה.
_____________________________________
חתימתכם הוסרה כיוון שלא עמדה בחוקי האתר. לפרטים נוספים לחצו כאן.


נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 23-07-2006 בשעה 16:25.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 25-08-2006, 18:26
  Vered_G Vered_G אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.08.06
הודעות: 13
תקשוב בפעימה הגנתית ותחזוקה
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "היכן היה חיל התקשוב (קשר ואלקטרוניקה) במלחמה?"

ממקורות גלויים, גורמי צבא בכירים למדיי עימם שוחחתי (חברים ללימודים בתוכנית 'צבא וביטחון', אונ' ת"א) חיל התקשוב היה עסוק בעיקר בתחזוקה למערכות התקשוב : בפרט מערכת צי"ד שנכתב ונראה עליה פה ושם (בפיקוד דרום מערכת תפעולית, בפיקוד צפון מערכת בגרסה לא סופית שאינה קיבלה חותם מבצעי מלא), תחזוקה למערכת ורד הרים (קשר סלולארי מוצפן), תחזוקה למערך 'נהר איתן' וכל פנטזיה טכנולוגית אחרת שניתן לקרוא עליה באתר חיל התקשוב www1.idf.il/tikshuv/site/templates/Homepage.asp
מדהים אך כל פרוייקטי התקשוב נמצאים באינטנרט, לידעתכם ולדעת החיזבאללה, סורים ושאר הרעים.

מה שחשוב לציין כי חיל התקשוב לא היה ולא עשה על מנת לעמוד בהתחייבות הבסיסית שלו שהיא גם סיסמתו של החיל "להוביל את צה"ל לעליונות במידע" !

הבהרות חשובות :
1. לוחמה אלקטרונית, נמצאת בחיל המודיעין ולא בחיל התקשוב.
2. מודיעין אויר, בעיקר חוזי, נמצא בחיל האויר ולא בידי חיל התקשוב.

ונותר לקוות כי במלחמה הבאה יוביל חיל התקשוב את צה"ל לעליונות במידע !

ורד ג.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 16-09-2006, 19:47
  master_gd master_gd אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.09.06
הודעות: 1
פיגוע תשובה מוסמכת לענין לוחמה אלקטרונית יבשתית
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Vered_G שמתחילה ב "תקשוב בפעימה הגנתית ותחזוקה"

מדרך הטבע בנושא זה לא ניתן להרחיב אבל:
1. לוחמה אלקטרונית יבשתית הינה גוף שבעבר היה חלק מחיל הקשר ועבר לאחר מכן לאגף התקשוב.
בשנה האחרונה הוא חלק מכוחות היבשה וחזר להיות יחידה עצמאית.
2. ליחידה זאת השגים רבים שלא ניתן לחשוף אותם אך היא עושה בימים ובלילות בבט"ש וגם המלחמת לבנון 2 את הנידרש בהשקט ובבטחה (מלחמת "שינוי כיוון").
3. היחידה ללוחמה אלקטרונית יבשתית עסקה ועוסקת בכל אותם תחומים שאכן הוזכרו על ידי הכותבים.
4. במלחמה האחרונה היחידה היתה פרוסה בכל מרחב הצפון ביבשה בים ובאויר.
5. ההצלחות היו משמעותיות מאד אבל מדרך הטבע לא ניתן לפרסם אותן.
6. ציוד החיזבאללה אינו חדש וידוע ומוכר למי שצריך להכיר.
7. בימים הראשונים של הלחימה היה צורך לאפשר לגורמים נוספים להכיר את תקשורות האויב ולכן נוצר רושם שגוי כאילו לא נעשה מספיק. בהמשך כאמור נעשה מה שצריך להעשות.
8. המלצתי שהמעונינים יעברו לאתר "דבקה" ויקראו על נושא הלוחמה האלקטרונית, באתר ההוא אכן עולות שאלות לגבי חיל הים ולגבי תקשורת אסטרטגית שאינה תקשורת רדיו אלחוטית ואינה חלק מתחום הלוחמה האלקטרונית אלא כפי שאחד הכותבים בפרש כותב היא שיכת לעולם תוכן אחר ששמו לוחמת מידע ובו עוסק מי שאמון על כך שזה לא היחידה ללוחמה אלקטרונית יבשתית.
מידע נוסף על מה ההבדלים בינהם ניתן לקרא באתרים אמריקאים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #11  
ישן 26-08-2006, 11:58
  Prime Sinister Prime Sinister אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 19.03.06
הודעות: 194
ההתלהמות שלך נובעת מחוסר הבנה בתחום.
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "זה נראה כמו שחלוץ אמר, שהפלזמה קילקלה אותנו."

ואני לא מאשים אותך, מדובר בתחום מסווג ורגיש.
אני לא חושב שבמקום לדון פה בהאם מערך הל"א תפקד או לא, איפה היו ההצלחות ואיפה הכשלונות. גם כמעט ולא פורסם מידע, וכל דיון כאן יהיה לחלוטין באוויר.
אתה יודע כמה מהרשתות של החיזבאללה אכן פעלו?
זה שיש עליהם מכשיר קשר לא אומר שהמכשירים תפקדו. וזה שיש להם קשר לא תמיד אומר שזה אינטרס שלך לשבש להם את הקשר.

בכל מקרה, הייתי ממליץ לך קצת לטחון את המקורות הגלויים בנושא הל"א, גיגול של EW, ECM, ECCM, Radio Jamming, Frequency Hopping, directional antennas, Spread-Spectrum, SIGINT, ELINT
בין היתר בWikipedia, אולי יתן לך קצת יותר פרספקטיבה על התחום.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #14  
ישן 16-09-2006, 21:15
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,838
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "היכן היה חיל התקשוב (קשר ואלקטרוניקה) במלחמה?"

מתוך אתר חיל התקשוב:
ציטוט:
היום לצה"ל תוכנית "צה"ל ברשת", ביבשה תוכנית צי"ד ותוכניות דומות בזרועות האוויר, הים, אמ"ן, אכ"א ואט"ל.
בזכות אנשי האגף והחיל, הצלחנו להביא יכולות תקשוב משמעותיות שילוו את צה"ל שנים ארוכות -

* "אבנט" ו"נהר איתן" - רשת נתונים ארצית רחבת סרט למאות מחנות ומוצבי שליטה מאובטחת בקבצים של 155m ("חוט משולש") ובעתיד הקרוב של g 2.5 ("טבעת זכוכית").

* "ורד הרים" - תשתית תקשורת סלולארית, צרת סרט, אישית ניידת ומאובטחת לאלפי משתמשים.

* "משואה 100/20" - שו"ב מבצעי לדרג הטקטי והאופרטיבי.

* "טירת האגם" - שו"ב מבצעי לדרג האסטרטגי והאופרטיבי.

* "כלים שלובים" - טכנולוגיה המאפשרת גישור בין מערכות שו"ב מבצעיות בזרועות השונות למערכת אחת אינטגרטיבית.

* דוא"ל - ע"ב קישור רשת הנתונים הנייחת למערך הנפרס ובכך להשלים יכולת אחת (אפשר לגרוט את "אורות הבמה").

* "רואים רחוק" - חוזי זמן אמת לכוחות הנייחים ואף לניידים במגוון תצורות.

* "הרקיע השביעי" - תחנות נייחות ואמצעים ניידים לקליטת תקשורת לווינית.

* "VOIP" - כשירות מתקדם לחלק מהמפקדות.

* "ROIP" - כשירות מתקדם לחלק ממוצבי השליטה ואתרי הקשר.

* "אפיק רחב" - יציאה לדרך לתווך תקשורת I.P. רחב סרט מנייח - לנייד וכמחליף מתבקש של מערכת הרד"ט.

* "רטר"ז" - רדיו טקטי רב זרועי,
רק לאחרונה סיכמנו על היציאה לדרך לרדיו תוכנה המשלב על פלטפורמה אחת קישוריות של מס' תחומים (VHF ? UHF), דיבור ונתונים ובעיקר צורות גל שונות, כך שמכשיר רדיו אחד יספק פיתרון לצרכים רבים מקצבים הולכים וגדלים של 1 מגה , 4 מגה ובעתיד גם 100 מגה. מהפכה של ממש.

* "ERP"
- גיבוש תפיסה כוללת לצה"ל, ניהול ידע, גיבוש ומימוש תוכנית ניהול ידע לכלל גופי צה"ל.
ועוד מיזמים ופרויקטים רבים שתקצר היריעה מלתארם באירוע זה. במקביל הצלחנו בתקופה קצרה זו מאז הקמת האגף ב -3/3/2003 לפתח את תפיסת העל להפעלת התקשוב בצה"ל וכנגזרת ממנה את ארכיטקטורת התקשוב הנמצאת בימים אלה לפני אישור פורום מטכ"ל, של שכבת התקשורת הצה"לית "מרחבים" - משמע "אבנט" אחד לכל צה"ל.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #16  
ישן 17-09-2006, 00:25
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.06.06
הודעות: 1,952
דברים מעניינים מאד! ודעותיי
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מתוך..."

פרק א': הבהרות
בעניין אפיק רחב. - עובד במידה וצריך למרות שמצריך מאמץ בהפעלה.

לדעתי צריך לפרש נכון את המושג אבנט. (לא מדובר באבנט של חי"א) מדובר בדרך לקודד מנויים ברשת (נניח ברשת נתונים) למען השגה של אפקטיביות רשתית אופטימלית

רטר"ז - עיינו ערך בעוד 10 שנים לפחות.

פרק ב': לבנון
חיל התקשוב עסק בבט"ש ובחירום תמיד וכך נהג גם במלחמה. כמו בכל מקום המלחמה נוהלה באמצעות ציוד מיושן של יחידות מילואים (קומנדקרים שמותכנו ב"התקלה" בגלל מחסורים ברכבים ייעודיים וחוסרים קשים בציוד וביכולות עבור יחידות מילואים לוחמות ואחרות). האבל היחיד של חיל התקשוב הוא אנשי מילואים מקצועיים של יחידות סדירות שסופחו ליחידות כדי לעזור - והם עזרו.

פרק ג: פלזמה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

כך נראה היום חפ"ק בצה"ל היום. כשיר, מבצעי, נטול פוזה.
הפלזמות הן קידמה לא ירידה בערכיות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #17  
ישן 31-08-2006, 20:30
  זאב חז שיניים זאב חז שיניים אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.08.06
הודעות: 383
אלוף אודי שני: נערכים למערכה נוספת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוקי בעין שמתחילה ב "אגף התקשוב במלחמת לבנון השנייה"

אלוף שני, אשר נשא דברים היום (ה', 31.8.06) בכנס IT4D&G שקיימה קבוצת "אנשים ומחשבים", אמר גם כי לא צריך "למהר להסיק מסקנות וכמובן שלהפיק לקחים. לצה"ל היו בלחימה הזו לא מעט הצלחות וגם לא מעט כישלונות. ישנם הישגים, יש טעויות ויש המון מעשי גבורה".

"בחודש הלחימה השקיע אגף תקשוב 30 מיליון ש"ח ועוד 8 מוקצים כתוספת, כעת, כדי להשלים חלק מהמטרות והמהלכים שבהם התחלנו", אמר האלוף. "התמודדנו עם הקושי להעביר תקשורת בעומק שטח האויב ואנחנו מתמודדים עם הביקורת על אופן מיקום המפקדות. כחבר מטכ"ל אני אומר - מפקד יימצא במקום שבו הוא יכול להשפיע באופן הטוב ביותר, להבנתו. אנחנו נצטרך למצוא פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו למפקדים לשלוט בנעשה באופן הטוב והיעיל ביותר", הוסיף.

לא היתה שבירת צופן

אלוף שני דחה את הטענות בדבר הצלחת חיזבאללה לחדור למערכות צה"ל: "למרות השמועות אני, כראש אגף תקשוב קובע באופן חד-משמעי - לא היתה שבירת צופן בזמן הלחימה. האויב ניסה לחדור למערכות שלנו בהרבה מאוד הזדמנויות, אבל מעולם לא הצליח לחדור את מערך ההצפנה שלנו".

עוד הוסיף האלוף ואמר, כי הם "נערכים למערכה נוספת. המערכה הבאה יכולה להיות בטווח זמן נראה לעין. כרגע ישנה הפסקת אש אבל זהו מצב רגיש ונפיץ ולכן אנחנו מתמקדים במירב שניתן ליישם ולתקן בתקופת השנה הנוכחית".

בהתייחסות למערכות בקרה וניטור, אמר האלוף כי "כיום, מערכות ניטור ובקרה במדרגים השונים הן מערכות שחסרות לנו". הוא קרא "לכל המוחות האפשריים לסייע לנו לקדם את היכולת שמאפשרת לכל מפקד בשטח, לקבל את אותו המידע המועבר. זו חובתנו".

חhttp://www.nfc.co.il/archive/001-D-...0-30-25&au=True
_____________________________________
"אין רועה, ואין מנהיג, איש הישר בעיניו יעשה."

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img2.tapuz.co.il/forums/1_84718775.gif]

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #18  
ישן 31-08-2006, 23:11
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.05.05
הודעות: 4,245
הישגי אגף התקשוב-האמנם?
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי זאב חז שיניים שמתחילה ב "אלוף אודי שני: נערכים למערכה נוספת"

עיון בפרסומים הנוגעים לחיל התתקשוב הביאני לכלל חשש שמא מרוב ציוד דיגיטלי ותקשורת נתונים, הוזנח הקשר הקלאסי, שהינו זרוע השליטה האמיתית של מפקד השדה בשדה הקרב. נושא הצי"ד הינו משובב נפש, אולם ללא תקשורת וקשר, הוא לא יועיל בשדה הקרב. כך, למשל, משברי טוקבקים וידיעות על דו"צים נראה לי כי נושא אפיק החירום יצא משימוש בצה"ל. כבר יצא לי בעבר לפרט מנסיוני בשדה בתחום זה וחשיבותו המכרעת למניעת אש ידידותית. דומני כי במלחמה האחרונה שילמנו מחיר דמים עקב הזחת הנושא. סוגיה שניה הינה תחום הממסור בקשר רדיו VHF. אף כאן אומרת השמועה כי מפקדי יחידות משנה מצאו עצמם ללא קשר רדיו בינם לרמה הממונה ולדרגים האחורים למיניהם. אותה שמועה מתייחסת לאיזור הסלוקי. אף כאן, נראה כי בשלב קריטי של הלחימה כשלה מערכת הקשר. תכנון ראוי של קרב מעין זה מחייב פיזור ממסרים ואף שימוש בממסרים אויריים. נדמה כי מאז הוצאו הדקוטות הזקנות מן השירות,קיים אף כאן פער בלתי מגושר.תקוותי היא כי כאן לא שילמנו מחירבדם.

האם מישהו מחברי הפורום יוכל להאיר את עינינו בסוגיות אלה ולהפריך את דברי הקטרוג שהובאו על ידי למעלה?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #19  
ישן 31-08-2006, 23:26
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,838
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "הישגי אגף התקשוב-האמנם?"

בבקשה
ציטוט:
אני, כראש אגף תקשוב קובע באופן חד-משמעי - לא היתה שבירת צופן בזמן הלחימה. האויב ניסה לחדור למערכות שלנו בהרבה מאוד הזדמנויות, אבל מעולם לא הצליח לחדור את מערך ההצפנה שלנו

למה האוייב צריך לשבור את הצופן אם יש בידיו מכשירי קשר מוצפנים שמאפשרים לו להאזין ללא צופן?
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #26  
ישן 06-02-2007, 11:10
  GilBates GilBates אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.01.07
הודעות: 1,409
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "בהודעותיי כאן אין שום דבר מעבר למה שפורסם"

שים לב כי צפנים ציבוריים הם נחלת הכלל מלפני שנים רבות והם נפרצים לאט לאט אם בכלל. לא זאת ועוד אלא שאם היתה פירצה רצינית ידועה לצפנים אזרחיים, ההשלכות הכלכליות על המסחר באינטרנט היו חמורות מספיק כדי להפחיד אותנו לא פחות מאשר פריצה לצפנים צבאיים.

ובכל מקרה, למרות שצפנים צבאיים (המעגל בתוך השבב) אמורים להיות מסווגים ביותר ועלינו לעשות כל שניתן למניעת נפילת מכשיר, נפילת מכשיר שאינו מוטען במפתח אינה מאפשרת לתוקף לפרוץ את הצופן, אלא אם נעשתה טעות בתכנון הצופן. ובכל מקרה, לו היו האיראנים מפתחים יכולת שכזו, הם לא היו "מבזבזים" אותה על חיזבאללה - יכולת כזו היא יקרה לאין ערוך מטעמי מודיעין והם היו שומרים אותה חסוייה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #31  
ישן 01-09-2006, 14:33
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.12.04
הודעות: 1,426
בטוח ששמעת אותם בקשר מוצפן ?
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "שטויות ... אתמול הייתי בתרגיל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן1
שטויות ... אתמול הייתי בתרגיל אוגדה וחילקו "ורד הרים" בכמויות. אני בהחלט מאמין שאבדו / נגנבו לא מעט מכשירים במהלך השנים האחרונות. חיזבללה יושב על התדרים שלנו כבר מסוף שנות ה- 80, לי אישית יצא לשמוע אותם כבר מס' פעמים בקשר. אז שלא יספרו לי שהחיזבללה במהלך 20 שנה לא פרץ את הצופן.


ההדגשה שלי
המצרים והסורים ישבו על הקשר הלא מוצפן עשרות שנים ... ושוב, יש כמה סוגי מצפינים. אני בטוח שאולי חוץ מורד הרים ואולי מצפין VRC ישן - אין שום מצפין מסוג אחר בידי האויב.
ממש לא כל רשת היא קשר מוצפנת .

אגב , במצפינים דיגטליים מעדכנים את הצופן כל פרק זמן .
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #32  
ישן 01-09-2006, 15:58
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,838
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "בטוח ששמעת אותם בקשר מוצפן ?"

לא דיברתי על VRC. כבר בימים המאד ראשונים של המבצע נתפסו בחדרי האזנות של החיזבאללה מכשירי בית היוצר עם מצפינים.
בפעולה של אגוז במארון א-ראס אבד מכשיר בית היוצר נישא מוצפן ולא נמצא עד היום.

היו עוד מציאות מעניינות, כמו מפת קוד (זו שעברו אליה לכבוד המלחמה, ואז עברו למפה אחרת ש) סימונים של מילות הקוד החדשות על מפות ותצ"אות. סימונים של כוחותינו וכוחותיהם על מפות ותצ"אות בעידכון תכוף ועוד.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #35  
ישן 06-02-2007, 11:07
  GilBates GilBates אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.01.07
הודעות: 1,409
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "הישגי אגף התקשוב-האמנם?"

אני כנראה פחות וותיק ממך... אבל אני יכול להגיד לך שלמיטב ידיעתי תדר החירום כיום הוא לא יעיל מטעמי ריקבון - לא מכירים ולא משתמשים. אני אומר בעצב רב שמרוב דיגיטציה, הוזנח חלק עיקרי בקווים המנחים של "זרוע המפקד לפיקוד ושליטה". אני לא בטוח שבאמצעים הטכנולוגים של היום, תדר חירום הוא האמצעי היעיל ביותר למניעת דו"צ... אבל מערכות למניעת דו"צ הם טובות אך ורק לכוחות אשר מקבלים אותן ומהוות סכנה עבור כוחות שאינם מצויידים באמצעים אלו.


אני לא נגד דיגיטציה (אני מאמין שגם אתה לא) אבל היא חייבת להיעשות תוך בנייה על תו"ל קשר קיים (שהופך לאט לאט לאומנות שנאבדת...). אני בכנות מאמין שאמצעים דיגיטליים יכולים לתת מענה יותר טוב מתדר חירום, אבל הם חייבים להיות מוכרים, מתופעלים ולא פחות חשוב - פרושים בשטח...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #36  
ישן 06-02-2007, 11:30
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.05.05
הודעות: 4,245
לפחות לעניין הותק אני מסכים
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי GilBates שמתחילה ב "אני כנראה פחות וותיק ממך......"

ואילו לעניין תדר החירום-לא.
הפעלת תדר החירום ופק"ל האזנה אליו היא עניין של תרגולת ומשמעת.
כמי ש"זכה" להיות מספר פעמים תחת אש כוחותינו בדו"צים במהלך מלחמת יום כיפור, וכקצין קשר, אני מכיר לפני ולפנים את הסוגיה. התו"ל קיים ואין כל קושי לתרגלו. הביטוי "לא מכירים ולא משתמשים", אינו הצדק למחדל- העולה לנו בדם יקר. המחיר של מקלט עזר אחד לפלוגה אינו יקר ביחס לאלטרנטיבה. הבעיה היא שצה"ל מורכב מעם ישראל, עם אשר תרבותו היא תרבות ה"סמוך". לו היו אוכפים מעט יותר משמעת,ניתן היה לפתור סוגיה זו.
לצערי, חיל התקשוב, אשר יש לי חברים רבים בו, לא הוכיח עצמו במלחמה האחרונה , כאשר מרבית התקלות שנתגלו ברמה הטקטית, מקורן באי קיום כללי יסוד ידועים ומקובלים, אשר נבלעו להם במהלך השנים במדמנה של תרבות הסמוך.
כך, למשל, לא יתכן שציוד מסווג יתגלגל בקלות לידי אוייב . אף לא יתכן שיחידות שדה ימצאו עצמן קילומטרים ספורים מהגבול, ללא קשר רדיו.

כדאי לחשוב על כל אלה ולהסיק מסקנות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #37  
ישן 06-02-2007, 13:21
  GilBates GilBates אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.01.07
הודעות: 1,409
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "לפחות לעניין הותק אני מסכים"

אולי לא הבנת אותי נכון... אני מסכים איתך לחלוטין... את זה שלא משתמשים בתדר חרום ציינתי כעובדה עצובה-משהו ולא כי זה דבר טוב. עכשיו, ברמה התיאורטית, אני חושב שעדיף פתרון ייעודי על שימוש בתדר חירום. ברמה הפרקטית, בהיעדר כלי מעשי כזה, תדר חרום הוא חיוני (ע"ע האשכול שעסק בדו"צ)...

אני לא חושב שהם נבלעו במדמנה של תרבות ה"סמוך" בלבד אלא גם סונוורו מהיכולות הפוטנציאליות של העידן הדיגיטלי והקפיצה ביכולות ושכחו לעגן אותם במציאות של הצטיידות, הכשרה ופתרון בעיות קשר טקטיות. הרבה יותר "סקסי" לכתוב מערכת שו"ב חדשה ואפילו לפתח מ.ק. חדש עם כל ה"צלצולים" מאשר לפתור בעיות קשר "שחורות"... עצוב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #38  
ישן 01-09-2006, 15:23
  Vered_G Vered_G אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.08.06
הודעות: 13
הצפנה, ביטחון מידע, מערכות מידע וקשר - קצת סדר ...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי זאב חז שיניים שמתחילה ב "אלוף אודי שני: נערכים למערכה נוספת"

קצת מורכב במספר שורות של פורום לדבר על הבדלים וההבחנה בין ביטחון מידע, מערכות מידע, מערכות קשר, הצפנה ועוד. כל אחד מהנזכרים זה עולם בפני עצמו עם נדבכי הגנת מידע שונים אלו מאלו. באשר לאמירתו של אלוף שני "אני, כראש אגף תקשוב קובע באופן חד-משמעי - לא היתה שבירת צופן בזמן הלחימה. האויב ניסה לחדור למערכות שלנו בהרבה מאוד הזדמנויות, אבל מעולם לא הצליח לחדור את מערך ההצפנה שלנו" - הנ"ל כנראה צודק ואין מה להתווכח, מי בכלל יכול ?!!!

קצת אור בחשכה: הצפנה בקשר הצהל"י זה פרוטקולי תקשורת ואלגוריתמי הצפנה מיוחדים למערך "ורד הרים", גם הקישור הינו תווך ייעודי נפרד; מערכת "טירת האגם" ומערכת "ציד" פועלים בפרוטוקולי תקשורת שונים ובתווך אחר לחלוטין (רשת פיזית שונה). בין "ורד הרים" למערכות אחרות (חלק קטן) קיימים מעברים מורכבים בינהם, הכוללים רמות זיהוי ואימות גישה מתוחכמים. וכך הלאה והלאה ...

חדירה למערכות מידע, יכולה להיות למערך מיחשוב מבוסס IP, קרי כלל לא לגעת בקשר האלחוטי מבוסס RF או טכנולוגיות אחרות, הצופן לא נשבר, אבל למערכות המידע פנים רבות לה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #39  
ישן 17-09-2006, 16:29
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.06.06
הודעות: 1,952
אני זוכר שבחומת מגן במצור על המוקטעה ברמאללה במצאו מכשירים חריגים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוקי בעין שמתחילה ב "אגף התקשוב במלחמת לבנון השנייה"

לדוגמא נמצא מכשיר VRC עם מצפין (חריג לזמנו כיוון שבאיו"ש לא הופעלו מכשירים כאלה מסיבות כאלה ואחרות)

דוגמא נוספת היא הימצאות של מכשיר קשר מוצפן ששייך לזרוע ביטחונית ישראלית. (זה זיעזע את המערכת כהוגן מבפנים)


ויחד עם זאת, חדירה למערכת ממוחשבת היא לא קלה כמו בסידרה בטלויזיה. צריך לעשות קצת יותר מללחוץ על כמה כפתורים "והופ", המערכת פרוצה. מערכות המידע והעברת הנתונים מתחדשות ומשתפרות תמידית, מושקעים שם משעבים ענקיים ואני מסופק מאד שהאויב מסוגל לפרוץ את הקוד או את המערכות. בנוסף, המערכות דינמיות - גם אם נתפס מכשיר מוצפן זה לא יעזור הרבה כיוון שיש גורמים רבים מאד במערכת וגם תפיסת חלק (אומנם חשוב) במערכת לא ישיגו את המטרה המלאה.
וגם, כמו שפורסם ע"י צה"ל: במערכת ורד הרים ישנה אופציה של "השמדה עצמית" מדובר על פונקציה שמשמידה מעגלים מסויימים בתוך המכשיר והופכת אותו לבלתי שמיש. אני מקווה ומאמין שהמערכת הופעלה במכשיר שנמצא בלבנון.

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 17-09-2006 בשעה 16:41.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #42  
ישן 28-10-2006, 12:58
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.04.05
הודעות: 5,049
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי קיבוצניק 745 שמתחילה ב "תת אלוף זו-ארץ:המילואים לא מכירים את הטכנולוגיות"

שאני אתחיל לספור את מערכות השו"ב שהתחלפו מאז שהתחלתי לשרת במילואים?
בשנה שאין תרגיל, מזמנים לרענון של יומיים שבמהלכו יושבים בכיתה במשך חצי יום עם מדריכה חביבה שמלמדת אותנו כמו שמלמדים טמבלים את הלהיט החדש של חובבי הפלזמות.
ובתור איש עם רקע בתכן ובדיקות תוכנות שו"ב אזרחיות אני חייב לציין את הרמה הנמוכה להפליא של השו"ב הצבאי.
אז כמעט כל שנה מתחלפות המערכות, ובמקרה הטוב יש לנו שעה-שעתיים להתאפס על המערכת הלא ידידותית החדשה. ששונה מקודמתה בעיקר באופי הבאגים (ולא בכמותם) ובחוסר האינטואיטיביות של הממשק.

אז אני מלין בפני בכירי חיל התקשוב על הבזיון שבאפיון המערכות שלהם ועל התחלופה הגבוהה מדי שלהן. זו פשוט בושה לבנות מערכות לא ידידותיות ומתוסבכות לריק, להעביר עליהן הדרכה של שעתיים פעם בשנה ולהתלונן שהמילואימניקים לא שולטים.
לי זה נשמע כמו אונקולוג בכיר שזועק על כך שחולי סרטן שמקבלים אקמול פעם בשנה לא מבריאים ברוב חוצפתם.

מר ZOOארץ, אם הייתם מבצעים תכן נורמלי (ואני יודע טוב מאוד איזה קמ"א בן 22 שלא החזיק נשק מאז הטירונות 02 עושה את התכן אצלכם), ואם הייתם מתייעצים בחברה חיצונית שמתמחה בארגונומיה של ממשקי אדם-מכונה, ואילו הייתם בונים ממשק ג'נרי יעיל ומתפתחים איתו עם השנים - אז המילואימניקים האהבלים החצופים היו מפעילים ביעילות את המערכות שלכם.

לפעמים נראה לי שהמחשבה היחידה שמושקעת במערכות האלו היא בחירת השמות המתחכמת.
כל השאר זה חבורת חובבנים שמוציאים דרישות רדודות לחברות חיצוניות שלא אכפת להן ואין להן לו"ז להוציא מערכת נורמלית.

ואי אפשר בלי לקנח בציטוט מופלא מהכתבה:
ציטוט:
ביום חיל התקשוב ב 9.6.2005 אומר תת אלוף זוארץ קצין תקשוב ראשי:
"השינוי אותו עובר צה"ל מלחימה לינארית לסימולטנית רב זרועית ורב מימדית מוכוונת אפקטים כשבבסיסה רעיון "השילוביות – היבשה, האוויר והים ככח אחד", תתאפשר אך ורק עם חיל תקשוב באגף התקשוב במטה הכללי.

לגיטימי להגיד על תא"ל "אידיוט"?
אם חיילי ומפקדי חיל התקשוב מקבלים את הג'יבריש האידיוטי הזה בתור ההכוונה המקצועית שלהם לא פלא שהמערכות שלהם כל כך רדודות, מתלהבות, ולא אפקטיביות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #43  
ישן 06-02-2007, 11:20
  GilBates GilBates אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.01.07
הודעות: 1,409
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "שאני אתחיל לספור את מערכות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ


ואי אפשר בלי לקנח בציטוט מופלא מהכתבה:

"השינוי אותו עובר צה"ל מלחימה לינארית לסימולטנית רב זרועית ורב מימדית מוכוונת אפקטים כשבבסיסה רעיון "השילוביות – היבשה, האוויר והים ככח אחד", תתאפשר אך ורק עם חיל תקשוב באגף התקשוב במטה הכללי."

לגיטימי להגיד על תא"ל "אידיוט"?
אם חיילי ומפקדי חיל התקשוב מקבלים את הג'יבריש האידיוטי הזה בתור ההכוונה המקצועית שלהם לא פלא שהמערכות שלהם כל כך רדודות, מתלהבות, ולא אפקטיביות.


לא תמיד לגיטימי, אבל במקרה של זוארץ אני סה"כ מסכים. ואם המשפט הזה מזכיר לך כמה תתי-אלופים במיל' אחרים (צמד החמד דב תמרי ושמעון נווה), אתה מקבל כמה מסקנות במחיר אחת
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #45  
ישן 28-10-2006, 13:45
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.01.05
הודעות: 4,584
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "ומה עשה תת אלוף זו-ארץ בענין זה"

למילואימניקים שביננו, מבחן פתע - נא להסביר את המערכות הבאות :

ציטוט:

היום לצה"ל תוכנית "צה"ל ברשת", ביבשה תוכנית צי"ד ותוכניות דומות בזרועות האוויר, הים, אמ"ן, אכ"א ואט"ל.
בזכות אנשי האגף והחיל, הצלחנו להביא יכולות תקשוב משמעותיות שילוו את צה"ל שנים ארוכות -

* "אבנט" ו"נהר איתן" - רשת נתונים ארצית רחבת סרט למאות מחנות ומוצבי שליטה מאובטחת בקבצים של 155m ("חוט משולש") ובעתיד הקרוב של g 2.5 ("טבעת זכוכית").

* "ורד הרים" - תשתית תקשורת סלולארית, צרת סרט, אישית ניידת ומאובטחת לאלפי משתמשים.

* "משואה 100/20" - שו"ב מבצעי לדרג הטקטי והאופרטיבי.

* "טירת האגם" - שו"ב מבצעי לדרג האסטרטגי והאופרטיבי.

* "כלים שלובים" - טכנולוגיה המאפשרת גישור בין מערכות שו"ב מבצעיות בזרועות השונות למערכת אחת אינטגרטיבית.

* דוא"ל - ע"ב קישור רשת הנתונים הנייחת למערך הנפרס ובכך להשלים יכולת אחת (אפשר לגרוט את "אורות הבמה").

* "רואים רחוק" - חוזי זמן אמת לכוחות הנייחים ואף לניידים במגוון תצורות.

* "הרקיע השביעי" - תחנות נייחות ואמצעים ניידים לקליטת תקשורת לווינית.

* "VOIP" - כשירות מתקדם לחלק מהמפקדות.

* "ROIP" - כשירות מתקדם לחלק ממוצבי השליטה ואתרי הקשר.

* "אפיק רחב" - יציאה לדרך לתווך תקשורת I.P. רחב סרט מנייח - לנייד וכמחליף מתבקש של מערכת הרד"ט.

* "רטר"ז" - רדיו טקטי רב זרועי,
רק לאחרונה סיכמנו על היציאה לדרך לרדיו תוכנה המשלב על פלטפורמה אחת קישוריות של מס' תחומים (VHF ? UHF), דיבור ונתונים ובעיקר צורות גל שונות, כך שמכשיר רדיו אחד יספק פיתרון לצרכים רבים מקצבים הולכים וגדלים של 1 מגה , 4 מגה ובעתיד גם 100 מגה. מהפכה של ממש.

* "ERP"
- גיבוש תפיסה כוללת לצה"ל, ניהול ידע, גיבוש ומימוש תוכנית ניהול ידע לכלל גופי צה"ל.
ועוד מיזמים ופרויקטים רבים שתקצר היריעה מלתארם באירוע זה. במקביל הצלחנו בתקופה קצרה זו מאז הקמת האגף ב -3/3/2003 לפתח את תפיסת העל להפעלת התקשוב בצה"ל וכנגזרת ממנה את ארכיטקטורת התקשוב הנמצאת בימים אלה לפני אישור פורום מטכ"ל, של שכבת התקשורת הצה"לית "מרחבים" - משמע "אבנט" אחד לכל צה"ל.

_____________________________________
! This is Sparta

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #48  
ישן 28-10-2006, 15:45
צלמית המשתמש של RP.
  משתמש זכר RP. RP. אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 04.11.04
הודעות: 6,986
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "למילואימניקים שביננו, מבחן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן1
למילואימניקים שביננו, מבחן פתע - נא להסביר את המערכות הבאות :
היום לצה"ל תוכנית "צה"ל ברשת", ביבשה תוכנית צי"ד ותוכניות דומות בזרועות האוויר, הים, אמ"ן, אכ"א ואט"ל.
בזכות אנשי האגף והחיל, הצלחנו להביא יכולות תקשוב משמעותיות שילוו את צה"ל שנים ארוכות -

* "אבנט" ו"נהר איתן" - רשת נתונים ארצית רחבת סרט למאות מחנות ומוצבי שליטה מאובטחת בקבצים של 155m ("חוט משולש") ובעתיד הקרוב של g 2.5 ("טבעת זכוכית").

* "ורד הרים" - תשתית תקשורת סלולארית, צרת סרט, אישית ניידת ומאובטחת לאלפי משתמשים.

* "משואה 100/20" - שו"ב מבצעי לדרג הטקטי והאופרטיבי.

* "טירת האגם" - שו"ב מבצעי לדרג האסטרטגי והאופרטיבי.

* "כלים שלובים" - טכנולוגיה המאפשרת גישור בין מערכות שו"ב מבצעיות בזרועות השונות למערכת אחת אינטגרטיבית.

* דוא"ל - ע"ב קישור רשת הנתונים הנייחת למערך הנפרס ובכך להשלים יכולת אחת (אפשר לגרוט את "אורות הבמה").

* "רואים רחוק" - חוזי זמן אמת לכוחות הנייחים ואף לניידים במגוון תצורות.

* "הרקיע השביעי" - תחנות נייחות ואמצעים ניידים לקליטת תקשורת לווינית.

* "VOIP" - כשירות מתקדם לחלק מהמפקדות.

* "ROIP" - כשירות מתקדם לחלק ממוצבי השליטה ואתרי הקשר.

* "אפיק רחב" - יציאה לדרך לתווך תקשורת I.P. רחב סרט מנייח - לנייד וכמחליף מתבקש של מערכת הרד"ט.

* "רטר"ז" - רדיו טקטי רב זרועי,
רק לאחרונה סיכמנו על היציאה לדרך לרדיו תוכנה המשלב על פלטפורמה אחת קישוריות של מס' תחומים (VHF ? UHF), דיבור ונתונים ובעיקר צורות גל שונות, כך שמכשיר רדיו אחד יספק פיתרון לצרכים רבים מקצבים הולכים וגדלים של 1 מגה , 4 מגה ובעתיד גם 100 מגה. מהפכה של ממש.

* "ERP"
- גיבוש תפיסה כוללת לצה"ל, ניהול ידע, גיבוש ומימוש תוכנית ניהול ידע לכלל גופי צה"ל.
ועוד מיזמים ופרויקטים רבים שתקצר היריעה מלתארם באירוע זה. במקביל הצלחנו בתקופה קצרה זו מאז הקמת האגף ב -3/3/2003 לפתח את תפיסת העל להפעלת התקשוב בצה"ל וכנגזרת ממנה את ארכיטקטורת התקשוב הנמצאת בימים אלה לפני אישור פורום מטכ"ל, של שכבת התקשורת הצה"לית "מרחבים" - משמע "אבנט" אחד לכל צה"ל.

שאתה שם את זה ככה אז ברור שאף אחד לא יבין, כי גם ככה רוב האנשים בצבא לא מתעסקים ולא אמורים להתעסק, מה גם שהתאורים מסבכים את הדברים וגורמים להם להיראות הרבה יותר מסובכים ממה שהם באמת.
לדוגמה "ורד הרים" - במקום "תשתית תקשורת סלולארית, צרת סרט, אישית ניידת ומאובטחת לאלפי משתמשים." אפשר פשוט לכתוב פלאפון מוצפן.
* "רטר"ז" - רדיו טקטי רב זרועי - במקום כל הבלבולי שכל האלה אפשר פשוט לכתוב שזה מכשיר רדיו שמאפשר גם להעביר נתונים (כמו וידאו ומידע) בנוסף לתקשורת הרגילה, ושהוא רב זרועי.
"טירת אגם" - תכנה שמטרתה זה למרר את החיים להרבה מאוד אנשים, למרות שיש שם גם דברים נחמדים.

שלא ישתמע מזה שאני חושב שהמצב טוב, להיפך, הוא די ביזיוני (בלשון המעטה) כמו שכבר כתבתי בפורום בעבר, אבל מצד שני לא צריך לצפות שכל מילאומניק יכיר מערכות שמעולם הוא לא ישמתמש בהם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #49  
ישן 28-10-2006, 15:59
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.04.05
הודעות: 5,049
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי RP. שמתחילה ב "[QUOTE=צנחן1]למילואימניקים..."

שכחו כמה.
הנה כמה מערכות שיצא לי לעבוד עליהן, בטח חלקן כבר יצאו מהתו"ל. לא נראה לי שציון שמות בלבד פוגע בב"מ:
חישוק, דממה, ממת"ק, ממת"ק גרפי, אלומת קש, מגש, חלון למגש (חמג"ש...), והיו עוד כמה שאפילו את שמן אני לא זוכר כי רק יצא לי ללמוד אותן במשך שעתיים והן הספיקו להתחלף לפני שעשינו בהן שימוש כל שהוא.
ומה שהכי עצוב זה שרוב המערכות האלו עושות כמעט את אותו דבר (לפחות הגראפיות מביניהן). פשוט כל אחת עושה את זה טיפה אחרת ובמכלול אחר בחפ"ק. ואף מערכת לא מתקשרת עם המערכת השניה! ברמה של צורך להדפיס על נייר נתונים ממערכת אחת ולהושיב מש"ק שיקליד אותה למערכת שניה.
כל זה כשכל מה שצריך זה מערכת GIS בסיסית טובה וגמישה ועליה שכבות ייעודיות לכל מכלול.

כנראה שריבוי מערכות לא יעילות ולא מתקשרות אבל בעלות שמות מפוצצים משרת את ה"סימולטנית רב זרועית ורב מימדית מוכוונת אפקטים" שזוארץ חתר אליה. מה שהקשקוש הזה לא אומר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #50  
ישן 28-10-2006, 17:46
  מוטומבו מוטומבו אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 21.11.03
הודעות: 100
אתה חובט למסמר בראש
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "שכחו כמה. הנה כמה מערכות שיצא..."

נקודת הכשל המרכזית עליה אתה מצביע היא ריבוי המערכות שעושות אותו דבר בערך ומפותחות כל אחת על ידי גוף אחר ללא יכולת קשר בינהן.

הלקוי הזה נובע מהשומן הרב שסך את גלגלי צהל. הלהן דוגמא מים עברו.

במחצית השניה של שנות השמונים עבדתי בתעשיה האווירית, הימים היו ימי פרוייקט הלביא וכסף רב זרם בעורקי התעשיה האווירית מכיוון הממשלה. התוצאה היתה שכל מנהל מחלקה, שלא לדבר על מנהלי אגפים וחטיבות, ראה לעצמו חובה לשמר ולטייב את הטריטוריות שלו. מנקודת המט הזוטרה שלי ראיתי איך 3 יחידות שונות מפתחות, בהקפים של שנות אדם לא מועטות, מערכות תוכנה שבבסיסו של דבר עשו אותו דבר. המשותף לשני הפרוייקטים החדשים יותר היה שהם מעולם לא הגיעו להטמעה.

כשנסגר הברז, עם סגירת פרוייקט הלביא, סגרו חלק מהיחידות האלו, וביטלו את הפרוייקטים הללו. למיטב ידיעתי רכשו חבילת תוכנה מספק חיצוני כשאי למלא את הצורך..
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #51  
ישן 31-10-2006, 23:57
  Rationalist Rationalist אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 31.12.05
הודעות: 3,216
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "שכחו כמה. הנה כמה מערכות שיצא..."

נדמה לי שאתה הקשקשן.

כשכתוב "הצלחנו להביא יכולות תקשוב משמעותיות" אתה סבור ששכחו כמה, ובמקום יכולות מפרט שמות של מערכות, שאת רובן אתה כלל לא מכיר. אני מרשה לעצמי לקבוע את זה, בתור המפתח של כמה מהן, ולנוכח ההודאה שלך עצמך - "יצא לי ללמוד אותן במשך שעתיים והן הספיקו להתחלף לפני שעשינו בהן שימוש כל שהוא" (ברור לי לחלוטין שהמערכות לא יועדו לך, שלא למדת אותן באופן רשמי ושבוודאי לא נועדת לעשות בהן שימוש כזה או אחר).

המערכות הנ"ל לא "עושות כמעט את אותו דבר", כדברייך, וכמה מהן שונות בתכלית השינוי אחת מהשנייה, בכל מימד אפשרי. מן הסתם, הן גם לא "במכלול אחר בחפ"ק", ולו בשל העובדה שכמה מהן לא ראו חפ"ק מימיהן (אלא אם כן החפ"ק שלך נמצא במקרה במקומות מוזרים מאוד).

אתה בכלל יודע מה זה GIS? חרטטן. "כל מה שצריך זה מערכת GIS בסיסית טובה וגמישה ועליה שכבות ייעודיות לכל מכלול"... אני מזמין אותך לנסות ולבנות, מתוך ביטחון גמור שרק אתה תצליח.

אם מטרת ההודעה שלך הייתה להפגין את העובדה שגם אתה ראית מערכות שו"ב, במהלך שירותך הצבאי, ואתה סבור שאתה יכול לזכור את שמותיהן (אגב, אתה לא. גם טעית באיות וגם לא סימנת ראשי-תיבות כשהדבר נדרש) - ניחא. אבל אם אתה חושב שבשל כך אתה יכול להעביר ביקורת - אתה ליצן.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #52  
ישן 01-11-2006, 01:04
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.04.05
הודעות: 5,049
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "נדמה לי שאתה הקשקשן. כשכתוב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Rationalist
נדמה לי שאתה הקשקשן.
...אתה ליצן.

תודה על התגובה העניינית. כנראה שמאוד נפגעת בתור אחד המפתחים של המערכות המצ'וקמקות האלו אז אתה בוחר לתקוף אותי אישית במקום לנסות להגן על המערכות עצמן.
כנראה קל לך לפסול דעה של משתמש, אז אני אתן לך קצת רקע - אני מכיר מערכות GIS אזרחיות. עבדתי על ARCINFO ו-ARCVIEW מול סיסטמטיקס בצורה אינטנסיבית באמצע שנות התשעים ואני מתאר לעצמי שהמערכות רק התפתחו והשתכללו מאז. מלבד זאת לפרנסתי עבדתי מאז במשך שבע שנים באיפיון, תכן, ותכנון מערכי בדיקות למערכות NMS מאוד מורכבות. מספיק טוב בשבילך? או שעדיין דעתי היא בשבילך כדעת תגרן בשוק הכרמל?
אם כך אז אולי יעזור לך לדעת שאחוז די גבוה מחברי למילואים הם אנשי הייטק, וכולם מחזיקים באותה דעה.
ידוע לי שהמערכות שציינתי אינן זהות ודי לציין שחלקן אלפאנומריות וחלקן גראפיות. אבל מה שאני יכול להבטיח לך זה שהן לא ידידותיות, לא יעילות, ושהתחלופה שלהן גבוהה מדי. גם המערכות עליהן עבדתי שעות על גבי שעות (חישוק, ממת"ק + ממת"ק גרפי) וגם מערכות אחרות שיצא לי רק להיות מודרך עליהן או לעבוד עליהן במשך זמן יחסית קצר (מספר שעות בכל פעם). ותאמין לי שמעולם לא חיפשתי לעבור הדרכות על מערכות שלא מיועדות לי. יש לי דברים יותר טובים לעשות עם חד-יומיים.
אני עצמי לא מתיימר לבנות מערכת טובה יותר, כי אני אין לי את המומחיות בפיתוח ספציפי כזה. אבל באזרחות עבדתי על מערכות שליטה ובקרה עדיפות בסדרי גודל על המערכות עליהן עבדתי ובהן נתקלתי בצבא. קיימים בשוק האנשים והחברות שיודעים לתכנן ולבנות מערכות טובות יותר. אפילו אם האמת הזו מכאיבה לך.

לגבי החפ"ק שבו אני יושב, יושבות בו רק חלק מהמערכות האלו.
מגש ואלומת קש לא יושבות בחפ"ק, אבל המפקדה העורפית שלנו (בה הייתי מוצב תקופה ארוכה) אכן יושבת במקום מאוד יוצא דופן בשביל מפקדה של יחידת שדה ויש בה את המערכות האלו ונוספות. לא שהיה קל בזמנו להשיג מסוף של אלומת קש, אבל עובדה. התקבלה הקצאה.

אז בפעם הבאה שאתה נעלב ומתחיל לתקוף כמו ילד קטן, תתנהג קצת כמו רציונליסט ונסה לנהל דיון ענייני.
באמת אתה מאמין שבלתי אפשרי להקים מערכת שו"ב מבוססת GIS ובה שכבות ואפליקציות ייעודיות שתקיף יותר ממכלול אחד? באמת אתה חושב שהמערכות הקיימות מתוכננות נכון מבחינה ארגונומית ומבחינת זרימת העבודה במכלול? שזה סביר שבתרגילים מסתבר שיותר מהיר ויותר נוח לפתוח את הארגז ולחזור לעבוד עם הניירת?
באמת אתה חושב שהגיוני שכדי לעדכן קו כוחותינו במערכת מודיעינית צריך מש"ק לרוץ לאג"מ, לחזור עם שרטוט ולהזין אותו ידנית? שיושב על שולחן לפטופ חישוק ולידו לפטופ ממת"ק ויושב בן אדם שעסוק בלקרוא נ"צ מאחד ולהקליד בשני?
זה מגוחך.
מעניין אותי איך נראות מערכות שו"ב במפקדות של צבאות זרים מתקדמים. האם גם הם נראים כמונו? האם גם אצלם הריג'קט הכי בסיסי שחוזר על עצמו כל תרגיל הוא חוסר תקשורת וזרימת מידע לקויה בין מכלולים?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #53  
ישן 01-11-2006, 01:49
  Rationalist Rationalist אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 31.12.05
הודעות: 3,216
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "[QUOTE=Rationalist]נדמה לי..."

נדמה לי שהדברים שכתבת מדברים בעד עצמם. מי שמכיר את המערכות ו/או את פעולת השו"ב כיום מבין שהביקורת שלך שייכת לשנות התשעים המאוחרות.

דבר אחד מעניין שאלת: האם גם במפקדות של צבאות זרים מתקדמים וכו'...
אם זכרוני אינו מטעה אותי, הרי שזכיתי בפרס כזה או אחר שניתן פעם בשנה ושקשור באופן מסוים לביטחונה של מדינתנו, ובטקס נאמר כי צה"ל הגיע ראשון, מבין צבאות העולם, ליכולת רלוונטית. אגב, בטקס נכחו קצינים בדרגה המקבילה לתא"ל משני הצבאות שנחשבו אז למחזיקים במקומות השני והשלישי, ולא זכור לי שהם קפצו והכחישו את העבודות שצוינו.


אני באמת, אבל באמת-באמת, האחרון בצה"ל שמערכות השו"ב יקרות לליבו (ומי שמכיר אותי בוודאי יכול להעיד על כך), אבל גם לי ברור שמערכות השו"ב הצה"ליות בעלות יכולות רלוונטיות עולות בכמה סדרי-גודל על מקבילותיהן האזרחיות. אם אתה מחפש תארים מפוצצים כמו אלה ששזרת לראשך, הרי שאת חוות הדעת הנ"ל כותב לך בוגר ממר"מ, ששירת במחלקת שו"ב, שעבר כמה וכמה קורסים בתחום (GPS, GIS, מיפוי וכד'), ושעבד איזה יום או יומיים בתחום המקביל באזרחות, בחברות היי-טק שעובדות עם צה"ל.

סתם שאלת תם - מתי בפעם האחרונה ראית (שלא לדבר על הפעלת) את המערכת שאתה קורא לה "דממה", ושאני קורא לה המערכת-שחבר-שלי-פיתח, ושאני מוכן לשים סכום כסף לא קטן על העובדה שאולי, אבל אולי, ראית אותה פעם אחת בשנת 2000?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #54  
ישן 01-11-2006, 08:50
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.04.05
הודעות: 5,049
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "נדמה לי שהדברים שכתבת מדברים..."

קודם כל, אני שמח ששנינו ישנו טוב בלילה ונרגענו קצת ומתנצל על התוקפנות שהייתה גם בהודעה שלי.
ההתעסקות היותר אינטנסיבית שלי עם מערכות שונות אכן מתייחסת לתקופה של לפני חמש שנים ומעלה, אבל במערכות שעליהן ציינתי שעבדתי שעות רבות אני עדיין עובד במילואים מדי שנה (ועכשיו בטח לא קשה לנחש מה התפקיד שלי במילואים אם אני מפעיל ממת"ק גרפי).
בכל מקרה, הביקורת שלי באה מהצד של משתמש קצה, אבל משתמש קצה שמכיר קצת את עולם מערכות השו"ב האזרחיות.
זכורה לי באזרחות מערכת שלמה שגנזנו אחרי לא מעט שעות אדם שהושקעו בה בעיקר בגלל שהיה מסובך לשנות את ממשק המשתמש הלא נעים שלה, והיא לא הייתה ורסטילית במיוחד לאינטגרציה או להרחבה (הייתה מבוססת על HP OPENVIEW). במערכת החדשה שפותחה עירבנו חברה חיצונית שהתמחתה בארגונומיה של ממשקים. הם הסתובבו שבועות וראיינו משתמשים וחזרו אלינו לבסוף עם תרשימי מסכים ותפריטים שפתחו לנו את העיניים ועזרו למערכת שלנו להיות תחרותית יותר וליוזרים להיות מרוצים יותר.
לבנות מערכת שעושה את מה שמוגדר בדיזיין שלה ושכמעט נקיה מבאגים זה לא להמציא את הגלגל, אבל לבנות מערכת אינטואיטיבית ויעילה למשתמשים זה כבר סיפור פחות טריוויאלי.
וכשמדובר במערכות שכמעט אפשר להגדיר את המשתמשים שלה כמזדמנים, הארגונומיה, האינטואיטיביות וההתאמה לזרימת העבודה בחמ"ל הם מה שקובעים בסופו של דבר אם המערכת עושה את העבודה או שהמשתמשים חוזרים לעבוד עם ניירות וניילונים.

אגב,את הדממה (דממא? מעולם לא ראיתי את זה נכתב אבל אני מדבר על מערכת שעובדת על טבלט גריד מוקשח) אכן לא ראיתי כמה שנים, פשוט כי לא יצא לי במילואים של השנים האחרונות להסתפח לאלו שהפעילו אותה. הבאתי אותה בתור דוגמה לעוד אחת המערכות שעושות עבודה דומה לאחרות. אם היה אפשר לקחת ישירות שכבה רלוונטית מדממה לממת"ק גרפי זה היה עושה את החיים שלי הרבה יותר קלים במילואים.
ועוד אגב, היו כמה מערכות נוספות שאת שמן אני בקושי זוכר. המערכת הראשונה בה השתמשתי הייתה מערכת שליפת ידיעות עם שם שזכור לי במעומעם כ- CDC או משהו דומה אבל היא זכורה לי כסיוט שאפילו החישוק היה חדשני לעומתו. ואת האופקים (?) שהיה אמור להחליף את החישוק אבל גרם לנו לחזור בשמחה לחישוק האלפאנומרי הפרימיטיבי (מודם של 2400Baud החזיק שמונה עמדות...).

בחמ"ל פלזמות מודרני שכל כך נהנים להשמיץ לא יצא לי להיות למרות שהשנה ככל הנראה אעשה את המילואים שלי דווקא במפקדה העורפית שלנו ושם אני מעריך שכבר יש כמה חידושים ושיפורים אבל בדרג הנפרש של היחידה שלנו אני מכיר רק את המערכות עליהן דיברתי ושמהן אני מאוכזב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #55  
ישן 01-11-2006, 11:07
  Rationalist Rationalist אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 31.12.05
הודעות: 3,216
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "קודם כל, אני שמח ששנינו ישנו..."

אל דאגה, הכול בינינו בסדר גמור. הוויכוח הוא מקצועי, ואם היה רושם שהכיוון שלי הוא אישי אני מתנצל.

היתה לי הרגשה שמדובר בתקופה של תחילת המילניום הנוכחי, וזאת משום שזו בדיוק הביקורת שהוטחה, ובצדק, בגורמי הפיתוח. לצערי, היחידה הצבאית בה שירתתי התיימרה לספק את מכלול הפתרונות בהקשר של התוכנות שהיא פיתחה, וכך החליטה להדריך, להטמיע וכו. מן הסתם, אם תקח תוכניתן כמוני ותזרוק אותו לתרגיל של גדוד שיריון, לא סביר שהוא יחזור עם איפיון, עיצוב וניתוח משמעותיים. סביר יותר להניח שהוא יחזור דרוס...

אני זוכר לא מעט ויכוחים עם ראש הענף שלי, שדרש ממני לכתוב "בחינות" לקצינים הרלוונטיים ביחידות בהן מותקנת המערכת שפיתחתי. איך לעזאזל אני אמור להבין את צרכי המשתמש, אם הוא לא מדבר תוכניתנית ואני לא מדבר שיריונית? הפתרון הענפי - "לך לשטח, תהיה שם איזה חצי שנה, וכשתחזור תדע הכל".

אתה מבין, האכזבה שלך נובעת מכך שהמשתמש איננו המפתח, ובתור אחד שעובר הדרכה של יום-יומיים הוא לא מצליח להפעיל את המערכת. האשם לא בהכרח במערכת עצמה (נסה לתת לסבתא שלך מחשב נייד עם לינוקס. חוסר השימוש אינו תוצאה של מחסור בידידותיות של לינוקס), אלא במי שסבור שהגורם המפתח יכול בקלות להחליף כובע ולהפוך לגורם שמדריך ושמטמיע. חשוב על מערכות מסובכות בהרבה שאתה משתמש בהן (אפילו ג'יפ) - אתה מקבל הדרכה הגונה ואתה יודע להשתמש בהן, גם אם הן מסובכות להפליא. אבל אם מישהו ייחנה טנק בחנייה שלך, וייתן לך יומיים...

אגב, עוד דבר קטן. כמה מהמערכות שהזכרת מכילות שכבה גלויה, ושכבות נסתרות. אני לא מדבר על מיפוי, אלא על כיוון אחר (למשל, יכולות נוספות שלא נחשפות, גם אצל מי שהמערכת מותקנת אצלו). כלומר, יכול מאוד להיות שאת מה שאתה מחפש כבר יש, אבל מישהו החליט שאצלכם לא צריכים לדעת מזה, או שלא צריכים להשתמש בזה ועוד.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #58  
ישן 01-11-2006, 20:35
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.05.05
הודעות: 4,245
יש להבחין בין תקשורת ברמת המפקדות לבין קשר ליחידות הלוחמות
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "אולי לא קשה למצוא אחד כזה,..."

רבותי, כפי שציינתי במקום אחר באשכול שימשתי כקצין קשר בכל רמות דרגי השדה. הואיל ושירתתי עד שנת 97, שאז העברתי השרביט לדור ההמשך, יצא לי להכיר את מערכות החישוק, אלומת קש ודומיהן. אף לטעמי היו מערכות הדור ההוא מסורבלות ברמת המשתמש הסופי, זרימת המידע מן המסופים כלפי הרמות הנמוכות לא הייתה יעילה ותמיד תהיתי האם קציני המטה מסוגלים להפיק מהן תועלת. אני מקווה שהמערכות דהיום יעילות יותר. בהעדר מידע מכלי ראשון, איני מחווה דעה. מאידך מערכות הקשר האלחוטי ליחידות האש ברמת הגדודים ומטה לא השתנתה הרבה. דומני כי בתחום זה נגרמו כשלים גדולים, אשר כפי שהערתי גרמו לכך שיחידות נותרו ללא קשר לאחור בשלבי לחימה קריטיים. מכשלות אלה אינן גזירה משמים וניתן היה להתגבר עליהן, לו רק ידעו קציני החיל להפעיל את כלי היסוד שהוענקו להם בקורס הקצינים כגון יכולת ניתוח קרקע, פריסת ממסרים ומתווכים בנקודות שולטות מבחינת כיסוי שטח (ולשם זיהוין קיימים שקפים ואמצעי איתור מתאימים עוד מקדמא דנא) ושימוש במכשור הולם. דומני כי בתחומים אלה לא נעשה די.

כל הסבור אחרת- שיקום
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #61  
ישן 06-02-2007, 11:17
  GilBates GilBates אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.01.07
הודעות: 1,409
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "נדמה לי שאתה הקשקשן. כשכתוב..."

תכן ארגונומי איכותי הוא אומנות אבודה גם באזרחות (אני אומר את זה גם בתור סטודנט להנדסת תוכנה באוניברסיטת ת"א - לא מצאתי ולו חבר סגל אחד החבר בקבוצת העבודה לממשק אדם-מכונה (SIGCHI) ואף לא אחד המתעניין בנושא כתחביב צד למחקרו העיקרי - וגם בתור עובד היי-טק (וראיתי את ממשקי המשתמש המופיעים בתעשיה)).

הבעיה היא שתכן ארגונומי הוא קריטי למערכות צבאיות - בתנאי חוסר אימון, תנאי קרב ואמצעי קלט בעיתיים - זה יכול להיות ההבדל בחיי אדם.
אני יודע שעוד בזמני דובר על איזשהו מטורף לדבר בשם רמי (?) אשר בא והתנדב מזמנו הפנוי להרצות לקורס קציני מחשוב ולדחוף חזק את העניין... אבל בתור משתמש במערכות שו"ב ומערכות צבאיות אחרות... המצב בצבא במקרה הטוב זהה לזה שבאזרחות אם לא גרוע ממנו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #62  
ישן 28-10-2006, 14:43
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.06.06
הודעות: 1,952
אני מילואימניק של חיל הקשר וב-3 השנים האחרונות לא נעשה לנו רענון על שום מערכת חדשה
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי קיבוצניק 745 שמתחילה ב "תת אלוף זו-ארץ:המילואים לא מכירים את הטכנולוגיות"

למרות שהיחידה שלי היא אחת המובילות בחידושים הטכנולוגיים בצה"ל. לאנשי המילואים לא נעשים רענונים ואימונים כמעט כלל. (נעשים תרגילים, אבל הם לא בודקים את המערכות החדשות שנכנסות ליחידה אלא תרגילים מערכתיים בהם היחידה נוטלת חלק כמפעילה). הדרך היחידה היא "לתפוס" מה שניתן בביכורים השונים ביחידה (בדר"כ בהתנדבות). אימון השטח האחרון למילואים נעשה ב-2002! (אגב בהשתפפות של הקצח"ר הנכחי שהיה אז בתפקיד אחר)

אולי כשבראש אגף התקשוב יעמוד אלוף מהחיל ולא "אלוף מקודם" כלשהו משריון או חיל אחר הדברים ישתפרו. לעיניי הקורא ש.קינן

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 28-10-2006 בשעה 14:47.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #63  
ישן 28-10-2006, 18:52
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.06.06
הודעות: 1,952
מתקן כמה טעויות כתיב
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "אני מילואימניק של חיל הקשר וב-3 השנים האחרונות לא נעשה לנו רענון על שום מערכת חדשה"

ציטוט:
למרות שהיחידה שלי היא אחת המובילות בחידושים הטכנולוגיים בצה"ל. לאנשי המילואים לא נעשים רענונים ואימונים כמעט כלל. (נעשים תרגילים, אבל הם לא בודקים את המערכות החדשות שנכנסות ליחידה אלא תרגילים מערכתיים בהם היחידה נוטלת חלק כמפעילה). הדרך היחידה היא "לתפוס" מה שניתן בביכורים השונים ביחידה (בדר"כ בהתנדבות). אימון השטח האחרון למילואים נעשה ב-2002! (אגב בהשתתפות של הקצת"ר הנכחי שהיה אז בתפקיד אחר)

אולי כשבראש אגף התקשוב יעמוד אלוף מהחיל ולא "אלוף מקודם" כלשהו משריון או חיל אחר הדברים ישתפרו. לעיניי הקורא ש.קינן
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #67  
ישן 28-10-2006, 19:39
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,838
Facebook profile Follow me...
עצוב!
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי קיבוצניק 745 שמתחילה ב "תת אלוף זו-ארץ:המילואים לא מכירים את הטכנולוגיות"

בוקר טוב אדון זו-ארץ!
בשנת 2001, זומנו ליום לימודי בג'וליס שכלל, בין השאר, גם הכרה של המ.ק. הנייח החדש: מכלול.
השיעור ארך 30 דקות ברוטו (כולל הדגמות ובדיחות של מילואימניקים על חשבון המדריכה וזה על זה).
מאז, לא זכינו לשום הדרכה בנושא (זה גם היה החד יומי האחרון שלנו, עד ל"חזרה לכשירות" אחרי המלחמה האחרונה).
כמובן שבמלחמה כל המכשירים היו מכלולים שרוב האנשים בכלל לא ידעו לעבוד עליהם וחלקם ראה אותם בפעם הראשונה.
אז איך בדיוק רוצים שנדע משהו על המערכות?

בנוסף, האם יחש משהו שהתא"ל המכובד יכול ללמד אותי והיה יכול לסייע לי להאזין על יותר מרשת אחת כשבטנק שלי לא מותקן מקלט אלא רק מקמ"ש?
כשהתלוננתי הסבירו לי ש"זה התקן"!
נראה לי שאפשר לחסוך יותר ולהוריד גם את המקמ"ש מטנקי גור. שיעבדו על חיקוי מ"מ. זה עובד מצויין בשריון הסורי.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #70  
ישן 29-10-2006, 00:08
  ahenig ahenig אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.10.06
הודעות: 8
מסקנותיו של קצין קשר ששירת במלחמה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוקי בעין שמתחילה ב "אגף התקשוב במלחמת לבנון השנייה"

מכל הנאמר כאן בנושא מערכות השו"ב השונות והמתוחכמות שהופעלו במלחמה ברצוני לחזור ולציין שבכל הקשור לרמת היחידות והכוחות שנפרשו ופעלו בתוך שטח לבנון (מסגרות מתחת לרמת אוגדה) מרבית מערכות השו"ב לא קיימות.
אין ולא יהיה תחליף לעבודת קשר בסיסית אותה למדנו בקורסי הקצינים ואותה למדו חיילים בבסיס ההדרכה של החייל מימים ימימה החל במעבר להק"שי חירום מרגע ההכרזה המתבקש ובניית דפי לוחם לקראת כל פעילות מבצעית חשובה וכלה בפריסת התק"שים המתאימים בשטח הלחימה בכדי לתת מענה קשר לכוחות הלוחמים.
מכל המסקנות שחיל הקשר והתקשוב צריך להפיק מהמלחמה ברצוני להתייחס לאחת שהפריע לי במיוחד והיתה אבן נגף בהפעלה נכונה של אמצעי החייל השונים - העדר "החיילות" הבסיסית שמאפיינת את החיילים בחייל. בכדי שמערך חיל הקשר יתפקד טוב ויענה על הצרכים המבצעיים של הכוחות הלוחמים, ייתן מענה קשר מרמת הפיקוד ועד אחרון החיילים בשטח חייבים גופי החייל הניידים לפעול ולהיכנס לתוואי השטח. לא ניתן לספק קשר 10 ק"מ פנימה בשטח לבנון ללא שימוש בתק"שים היעודיים של החייל (יש גבול כמה מטוסי ממסר אפשר להרים באויר). אולם בהעדר חיילות בסיסית של החיילים בחייל שמרביתם לא עוברים טירונות מעבר ל 02 , לא יורים בנשקם או עוברים נהלי קרב באופן קבוע לא ניתן לבצע את המשימה הנ"ל. העדר מענה קשר איכותי בזמן המלחמה נבע בראש ובראשונה מהחשש להכניס גופים ניידים של החייל לאור חוסר ה"חיילות" של חיליו.

הגיע הזמן שחיל הקשר יתייחס לעצמו כגוף אג"מי לא רק ברמת חשיבותו בלחימה אלא ובעיקר בסוג ההכשרה שמקבלים חייליו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #71  
ישן 30-10-2006, 08:54
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.04.05
הודעות: 5,049
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי ahenig שמתחילה ב "מסקנותיו של קצין קשר ששירת במלחמה"

10 ק"מ? אני לא מתמצא כל כך בטווחי הציוד הקיים ברמות השונות, אבל זה לא נשמע כמו הרבה מעבר לטווח שפלחי"ק יכול לטפל בו.
וחיילי פלחי"ק הם לוחמים בהכשרתם.

ובאשר לעבודה של קשר ברמת אוגדה ומעלה (קשר פיקודי\מטכ"לי), אז במידה והיו מחליטים להכניס ממסר ברמות האלו ללבנון, כשירות קרבית אישית של החיילים המפעילים אותו לא הייתה מה שיטה את הכף לטובת ההחלטה. בכל מקרה מדובר בפריסה שלמה של צ"נים + גנרטורים במקום בולט בשטח, עם אבטחה היקפית שמורכבת מיותר מהסד"כ הטכני שמפעיל אותה.
אני מכיר לפחות גוף אחד שיודע לבצע פריסה כזו בחתימה נמוכה, אבל גם הוא יתגלה בטווחים הקרובים ובלחימה הצפופה שהייתה בדרום לבנון.
אל תשכחו - לא מדובר פה על מרחבי סיני או הרמה השוממים והחשופים, ולא מדובר פה על שטח שבו יש קמ"ק מסודר. מה שהיה בלחימה האחרונה בלבנון זה ערבוביה בשטח של כוחותינו והאוייב בטווחים קרובים יחסית.
בכל מקרה מטוסי ממסר היו פתרון טוב יותר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #72  
ישן 30-10-2006, 18:47
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.05.05
הודעות: 4,245
אין לתלות את המחדלים רק בחיילות
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי ahenig שמתחילה ב "מסקנותיו של קצין קשר ששירת במלחמה"

כמי ששירת כק. קשר שנים רבות בכל רמות השדה, איני מקבל את הגישה התולה בחיילות ברמה נמוכה את העילה העיקרית להעדר קשר עם חלק מן היחידות הלוחמות. נכון אמנם כי חלק מן הקרבות נערכו באזורים בהם התקיימו תוואי שטח קשים, כך שנוצר מיסוך אף בטווחים קצרים יחסית. אף מקובל עלי כי בתנאי הלחימה והשטח לא ניתן היה לפרוש ממסרים ניידים, עקב הסיכון לאנשי הצוות. לעניין זה אף שמענו כי יחידות יותר מאומנות לא השכילו לפרוש כוחות עצמאיים בעומק השטח, שעה שלא ניתן היה לזהות קו מגע ברור. עם זאת, לנוכח הטווחים הקצרים יחסית בין אזורי הלחימה למפקדות שבעורף, ניתן היה, תוך ניתוח קרקע הולם, למצוא מענים הולמים לבעיות המיסוך- מענים אשר לא נמצאו, לפחות , למיטב ידיעתי בחלק מן השלבים הקריטיים. לטעמי, נתוח קרקע הולם היה מאפשר לנייד ממסרים בתוך תחום המדינה על מנת לענות על בעיות קשר לנקודות בעיתיות. אף דומני כי לא נעשה שימוש בציוד חד-פס או אף בממסרים אויריים בהיקף שנעשה בעת של"ג. ולאחר כל זאת שומעים אנו על מפקדי גדודים שנותרו חסרי קשר לרמות הממונות משך פרקי זמן ממושכים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #78  
ישן 30-10-2006, 08:26
  קיבוצניק 745 קיבוצניק 745 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 20.09.06
הודעות: 75
כתב גלובס מציע להוריד בדרגה אחת את מפקדי התקשוב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוקי בעין שמתחילה ב "אגף התקשוב במלחמת לבנון השנייה"

אגף התקשוב צריך לדאוג שהתקשורת תלך עם הלוחמים


לפני כמה ימים בגלובס מאמר של אמנון ברזילי ובו כתוב להוריד את ראש התקשוב לתת-אלוף ועמו ירדו בדרגה גם הכפופים לו:

עודף באלופים ובאגפים
"לפני כשלוש שנים וחצי הוקם אגף התקשוב. מאז יכול עוד קצין, שנתקע בדרגת תת-אלוף, לשאוף ולהגיע לדרגת אלוף. האגף הוקם ברוח הזמן, כדי שגורם מטכ"לי יהיה אחראי על התוויית הכיוונים ומציאת המענה להתפתחויות הטכנולוגיות בתחום התקשורת והמחשוב. רוב פעילות האגף מתבצעת מול מפקדת זרוע היבשה (מז"י). ספק אם הייתה הצדקה להקמתו. את התחום יכול למלא בהצלחה קצין בדרגה נמוכה יותר".
http://www.globes.co.il/serve/globe...?did=1000145776

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #79  
ישן 08-06-2007, 21:54
  strong11 strong11 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.11.04
הודעות: 2,109
כתבת המשך
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוקי בעין שמתחילה ב "אגף התקשוב במלחמת לבנון השנייה"

הנה הפתרון "המושלם" לבעיות שהתגלו בצבא במלחמה - הוספת וניפוח תקנים ומפקדות - למשל באגף התקשוב החליטו שכדי להתנקם בזרוע היבשה שגנבה להם בימי הרמטכ"ל הקודם את מפקדת קצין התקשוב הראשי יקימו עכשיו חטיבה חדשה בראשות תא"ל ("שיתאם בין המטה הכללי לזרוע היבשה" לא פחות), בעקבותיה כמובן יגיעו מאות תקני סדיר ובעיקר קבע חדשים, רובם ככולם בכפילות, יתירות ובתחרות למפקדה שעברה לזרוע היבשה, מהשינויים הבודדים החיובים שבצע בני גנץ בגיבוי הרמטכ"ל הקודם. במקום לבטל את את פיקודי אלר"ם והתקשוב המיותרים ולהכפיף אותם כחטיבות בראשות תא"ל לראש אגף מבצעים או לסגן הרמטכ"ל מנפחים את שניהם מחדש עם תקנים מיותרים, שיעסקו בעיקר במאבקים פוליטיים אינסופיים בעמיתיהם בזרוע בישה על דברים חשובים כמו כבוד, מצגות לקודקודים ותקציבים, כפי שהיה בזמנו ביחט"ל מול אמל"ח למשל. במקום לחזק את הפיקודים מחזקים ומנפחים דווקא את המטה והמפקדות העורפיות, כמו שהיה אחרי של"ג.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #80  
ישן 09-06-2007, 14:21
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.06.06
הודעות: 1,952
בנוסף:
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "כתבת המשך"

ביום חמישי (7.6) הייתה כתבה קצרה בחדשות ערוץ 10 על גדוד הל"א של צה"ל. בכתבה הופיע קטע קצר על היחידה וכמה ארועים שבהם היא שותפה (חסימת תדרי תקשורת בשטחים והפעלת ל"א בלבנון).
המג"ד שלהם הודיע "חגיגית" שהיחידה הופעלה בצורה לא נכונה ולא מספיק אגרסיבית בלבנון. ובנוסף, תא"ל שמוליק קינן הודיע שבמקרה של לוחמה מול סוריה או צבא אחר צה"ל ייתקל בבעיות רציניות בזירת הקשר והל"א. מדבריו ניתן היה להבין שצה"ל פשוט לא ערוך להתמודדות עם ארגון צבאי המצוייד כהלכה.

ועכשיו גם הכתבה הזאת, עצוב.

נוסף בעריכה: עכשיו ראיתי שנפתח על כך אשכול, http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=320519
_____________________________________
"אין זו סבלנות לשאת את שאתה יכול לשאת בסבלנות. סבלנות היא לשאת את שאינך יכול לשאת."


נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 09-06-2007 בשעה 14:42.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #81  
ישן 06-03-2008, 14:37
  strong11 strong11 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.11.04
הודעות: 2,109
כתבות/ראיונות נוספים על מערך התקשוב במלחמת לבנון 2
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוקי בעין שמתחילה ב "אגף התקשוב במלחמת לבנון השנייה"

מתוך שני גליונות INFORMATION WEEK של השבועות האחרונים... שימו לב לעיסוק במיקום המפקדים - שטח לעומת מפקדות (נושא שעלה גם באשכול על מח"ט גבעתי במבצע חורף חם), לעובדה שלמרות ריבוי מערכות השו"ב עדיין מפקדים בכירים רבים כשלו/לקו בשליטה בסד"כ כוחות גדול מחטיבה מוקטנת (וכנזגרת מזה גם מודיעין/חוזי זמן אמת, שהיה יכול למנוע דו"צ ולמקסם הישגים, לא תמיד הגיע לאן שהיה צריך להגיע וכו')... שימו לב גם לגולת הכותרת מקימים אגף תקשוב => מחזקים את זרוע היבשה בכך שמעבירים אליה את חיל התקשוב => במקום זה מקימים באגף התקשוב חטיבת הפעלה בראשות תקן תא"ל חדש => כעת מחזירים את חיל התקשוב לאגף התקשוב => לא רק שלא מבטלים את תקן ראש חטיבת ההפעלה באגף התקשוב אלא אף מוסיפים תקן ראש חטיבת התקשוב בזרוע היבשה בדרגת תא"ל!!! אתם הבנתם את זה???


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 23:50

הדף נוצר ב 1.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר