לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-07-2006, 11:19
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
רגשנות של שנות ה-70 שלא מתאימה לימינו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Hezibezi שמתחילה ב "חייל בלבנון שלא ירה על מחבל בעודו מחזיק RPG וילד,"

הסיפורים האלה בסגנון "מרדף המערה" לא עושים רושם על אף אחד ולא מועילים לישראל, אלא רק מכניסים אותנו לעמדת מגננה.

החייל בחר שלא לירות? הצדק איתו משום שהוא, ורק הוא היה שם בסיטואציה הזאת והוא זה שיכול היה להחליט האם הוא מוכן לחיות עם עצמו (כן, חשוב גם לחיות עם עצמך אחרי הקרב) והאם היה צורך מוחלט לירות (אני מניח שמישהו ייפה את הסיפור אגב). אישית, ואם נעזוב לרגע את העכבות שמקורם ברגשנות ושיכולים לשתק כל אדם ובכל זמן, במידה והמחבל היה מסתתר מאחורי ילד בשעת תנועה אקראית כאשר הילד גם היה שם באופן אקראי, לא הייתי יורה. אם המחבל היה מסתתר מאחורי הילד פיסית ובמטרה לשפר את עמדתו או את הנזק שהוא עומד לגרום לנו, אני מניח שמבחינת ההגיון הקר, הייתי יורה בו ומהר (ובמידה וזה אפשרי, וזה לא ממש אפשרי, משתדל שלא לפגוע בילד).

כחייל פוליטי, ובמידה והיה לי זמן, הייתי דואג לצלם את התוצאה ואפילו לא מהסס להזיז גופה כמה סנטימטרים כדי להעצים את הרושם.

אגב: אישית אני נגד פגיעה בחפים מפשע אולם אני סובר שהמשוואה השתנתה והפכה מורכבת, גם למי שהמוסר עומד בפני עיניו בשעה בה הוא מסכן את חייו. במילואים שסיימתי בשומרון לפני כמה שבועות העליתי טענה כזאת בשיחת סיכום, ועשיתי "מארב" קטן לנציגי צה"ל. טענתי היתה שחובה עלינו להגדיר שטחים מסויימים (במקרה זה לייד גדר המערכת) כאזורי הריגה לכל מי שמתקרב אליהם, וזאת לאחר בחינת השטח ובירור שאין שום סיבה מעשית להתקרב אליהם (כמו עשב עשיר שיפתה רועה צאן). הטענה באה משום שברור כיום שמודיעין מדוייק על דרך התגובות של סיורי בט"ש, נאסף בעיקר ע"י כל מיני מקומיים "תמימים" שמנסים אותנו כל יום יותר ויותר ובאופן שמעיד על הכוונה ברורה מצד מישהו בכיר יותר אצלם. אני גרסתי שחובה עלינו לפגוע באנשים אלה ע"י ירי שיפצע אותם או יפגע ברכושם. טענת הקצינים היתה ש"אסור בשום אופן לפגוע במי שלא ברור שהוא "מופלל"". אמרתי שאני מסכים איתם, אולם כל אירוע על הגדר שבו הייתי נוכח/יודע עליו הרבה ושבו כוחות צה"ל הופתעו (חטיפה, חדירה, מארב) הסתיים במכות אש פראיות שרק מזל או המצאות מחוץ לטווח היעיל, יכלה להציל את החפעם מפשע האמיתיים שהיו בסביבה במקרה (סימן ברור לפעולה עויינת קרובה הוא הסתלקותם של כל הגורמים שחיים בשטח יום יום ורק ערבים שבמקרה היו שם באותו יום, נשארים). ברצועה, אירועים על הגדר שבוצעו ע"י מחבלים שנסמכו ע"י מודיעין מעשי שנאסף ע"י "רועי צאן" הסתיים במכת אש חזקה לכוון אזורים כמו סג'עיה לדוגמא (הייתי נוכח) וגרמו לאבידות של אנשים שבהחלט היו עוברי אורח תמימים ובכמות גדולה.

התוצאה: רועה צאן חשוד למחצה שמסתובב בקוצים שגדלים על גדר המערכת, יצא ללא פגע. 2 ערבים תמימים בהחלט שהלכו ברחוב נהרגו ןעוד כמה נפצעו. מי יודע כמה נמצאים בחרדה אחרי שכדורים עפו להם בסלון. מבחינה מעשית, עדיף לפגוע מיידית בחפים מפשע שנמצאים ליד מחבלים (ואז הרי הם לא תמיד חפים מפשע) מאשר מאוחר יותר להגיב מהרגש ובאופן אגרסיבי ולהרוג חפים מפשע ודאיים.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 31-07-2006 בשעה 11:33.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-07-2006, 11:51

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Hezibezi שמתחילה ב "לא הבנתי כל כך את שתי המשפטים..."

א. מרדף המערה הוא מיתוס מפורסם מימי המרדפים בבקעה לאחר מלחמת ששת הימים. מחבלים שחדרו מירדן אותרו בשטח טרשי דרומית מערבית למעלה אפריים. הסיפור אומר שהחיילים שסרקו אחריהם, הגיעו לסרוק מערה שבפתחה ישבה ערביה עם תינוק. היא אמרה/סימנה להם שאין שם איש ולאחר שהם פנו מן המקום, המחבלים ירו בהם והרגו אותם מתוך המערה.

הסיפור הזה שימש עד לשנות ה-80 כדוגמא למוסריות של חיילי צה"ל. מבפנים הוא חיזק אותנו אבל למיטב ידיעתי בדעת הקהל האירופית ישראל נחשבה למפעילת כוח מופרז עוד משנות ה-70 מה שאומר שזה לא עבד כלפי חוץ.

לעניין המצב של החייל - אני מניח שמדובר על חייל שהיה בעמדה שולטת וראה את המחבל כאשר זה לא ממש יכל לסכן אותו באותו הרגע, ולא בקרב פנים מול פנים. אני אומר את לא בגלל פרטי הסיפור, אלא שמהדיווחים המגיעים, ומההגיון, אין כמעט מקרים של התקלויות מטווח קרוב בתוך הכפרים, אלא אם כן מדובר על מארב מסווה היטב, וזה לא המקרה.

כלל חשוב שלא הזכרתי: מה שנעשה בשדה הקרב, נשאר שם. מי שמספר על הריגות/פגיעות וכו' מסבך את עצמו. אישית, גם לילדים שלי לעולם לא אספר פרטים בסיגנון כזה. אני ממשיך כאן מסורת של סבא שלי שמעולם לא סיפר סיפורים על חוויות קרב בפרטי פרטים על מלחמת העולם ומה שאחריה. הרגת מישהו מהאוייב? שתוק. אתה לא יודע איזה פלצן מהאוניברסיטה יכול מחר להכליל את השם שלך באיזה אתר אינטרנט על "פושעי מלחמה ישראלים".

ישן 31-07-2006, 11:41

באופן עקרוני הייתי משתדל שלא לירות בילד, נקודה.
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "אז רגע אתה אומר שזה שהוא החזיק ילד ביד"

ולסיבות המורכבות, לא נכנס לכאן. יצאתי מתוך הנחה שיש לי את הפנאי לעשות חישובים סבוכים (בוא נגיד שאני קלע בעמדה, ולא חייל שמופתע. אישית אני באמת קלע במציאות). אם המחבל מסתתר ממש מאחורי הילד ומטרתו לשפר עמדה, להתקרב אלי או לתקוף כוח אחר, אני יורה בו. אם המחבל בשעת קרב, תופס מחסה אקראי מאחורי ילד, ובוא נחדד: לא ממש נתפס עליו, אלא שהילד מצוי בשדה האש, אני לא בטוח שאני ממבר לירות. מנסיון, אלא אם כן אתה במארב לאיזה סיור שאבן, החלון שיש לך לירות באוייב כמו החיזבלה הוא 1-2 שניות. אני מניח שזה לא מספיק זמן בשבילי להחליט האם אני יורה בילד.

במידה והמחבל נושא נשק שמסכן את הכוח במיוחד, ויש לי זמן להבין את זה (כמו איש צוות שיגור סאגרים שבדרכו לירות על כוח אחר) אני יורה כמה שיותר ואפילו לא משתדל שלא לפגוע בילד. החיים של החיילים שלנו קודמים לחיי כל אדם אחר ובלבד שהוא ישראלי אחר. כל אלה שאלות היפותיות לחלוטין. השורה התחתונה: במקרים מסויימים אני יורה בו במודע ובאחרים לא.

ישן 31-07-2006, 11:53
  Hezibezi Hezibezi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.06
זו בדיוק הנקודה שאני מנסה להוכיח, זה גם יביא לפגיעה בחילים שלנו
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "מעשה אומלל שפירסומו בפומבי מסוכן ביותר"

בכך שאותו חייל למעשה היה יכול לגזור את גזר דין חברו או הוא עצמו למוות בכך שבחר לא לירות על המחבל.
וגם זה יביא חיילים אחרים לנהוג בדומה שיתחילו לקנות את הבלוף הזה ולנהוג כך כנורמה כדבר של יום ביומו שלא לפתוח אש על מחבל בסביבת אזרח. ובכך לסכן עצמם ואת חבריהם באופן קבוע כדבר שיביא לשאלת אזרחים בישראל, "למה אנחנו נמצאים בביצה הלבנונית"... כי הביצה עצמה היא מערכת נחשיות וערמומיות של הצד השני שגורם לנו להתנהג ככבולים בשרשראות מה שמטביע אותנו בביצה שנגרמת מה"מוסריות" שלנו.

ושתבינו כלל פשוט בקרב, קרב יריות זה לא משחק פינג פונג, שהוא יורה עליך אתה מחכה שהוא יגמור ואז מחזיר אש וכן הלאה...
כשנתקלים, פותחים באש ישר במקום בשיא המהירות לא משנה מי נמצא מהצדדים בתלת מימד כלפיך ולא יודע מה, וזה גם התו"ל, אין מקום לרחמים או רגישות או למצלמת הCNN שמצלמת אותך ומחכה שתפגע בילד.

ובמקרה של החייל שנתקל, זאת כן היתה התקלות פתאומית ולא היתה בעמדה שולטת לא מסוכנת לפי דבריו של החייל.. וגם אם הוא היה בעמדה שולטת נרחקת מעיני המחבל למשל, הוא עדיין מסכן את שלום חבריו כי דבר ראשון זה יתן למחבל זמן לברוח ולמצוא את חיילי צהל במקום אחר בזמן אחר, וגם יכול להיות שהיה כח למשל שהיה בדרכו לאותו מחבל בלי מודע ואותו חייל בעמדה השלטת היה יכול לקחת אותו ולמנוע את טרגדיה של פגיעת הטיל בחיילים ע"י המחבל עם הילד...
זה לא כל כך פשוט כפי שזה נשמע, קרב יריות זה לא מתמטיקה מדויקת שאתה יכול לחשב מה יקרה אם אני ירה ומה לא מי יהרג הוא או אתה או האזרח שלידו, עדיף ללכת על ההחלטה הכי בטוחה בשבילך ובשביל חבריך ליחידה וזה לירות בו ישר, אתה לא צריך לכוון על הילד אבל אם הוא נפגע גם כן... זה לא בעיה שלך. זו דעתי האישית וכך אני הייתי נוהג, הדרך שלך לנתח את המצב באמצע היתקלות לפי כל הדברים הנ"ל נראית לי דיי לא מוסרית כלפיך וחייליך לכן לא הייתי נוהג בה ולא הייתי טורח לחשוב על אם אני צריך לירות או לא, הייתי הולך על ההחלטה הבטוחה וזהו, חבל לשבור תראש באמצע היתקלות כשבנתים נופלים חברים...

בקשר למה שאמרת שלא מגלים אם הרגת אנשים או לא, זה ברור ובאמת רצוי לשמור את זה בסוד שלא יתפסו עליך טרמפ ביום מן הימים.

נערך לאחרונה ע"י Hezibezi בתאריך 31-07-2006 בשעה 12:17.
ישן 31-07-2006, 16:54
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
ירי רקטת אר פי ג'י נעשה מהכתף, דן - זה לא קטיושה...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "האם ראיתה במקרה בחייך רקטה או ניסית לירות בה"

בשביל לירות בכלי כזה - מספיקות שתי שניות שחייל היסס...
אני שמח ש"אתה סומך על החייל המיומן", אלא שיש לנו הרבה הרוגים שהיו מאוד מיומנים, אבל שתי
שניות היסוס, היו מה שנדרש לאוייב.
לך וחפש באינטרנט מי היה לוחם הימ"מ צ'רלי שלוש הי"ד, שנרצח ע"י המחבל הנתעב אבו סירחאן, שכן
היסס אם לירות בו על מנת להרוג, והסתפק בירי לעבר הרגליים (ואני מבטיחך שאין הרבה לוחמים בעלי
מיומנות בשימוש באקדח, ברמתו של לוחם ימ"מ), ואז תספר על מה שאתה סומך עליו...

אני מאמין שאתה פשוט מעדיף שימותו חיילים אצלנו, מאשר ילד אצלם. עד כדי כך פשוט. זו המשוואה
שבמסגרתה אתה רואה עצמך כמוסרי...
ישן 31-07-2006, 19:51

כל ההתעסקות בשאלת הרועה היא דוגמא למורשת
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "על צ'רלי שלוש ואריה דביר ז"ל (על אריה ראו גם למטה)"

ההתפלפלות והעיסוק בטפל שהיא מורשת הישיבות הליטאיות. אני לא מבין מה בין שאלת השארת אדם שמסכן את כל המשימה בחיים ובין מוסר. אם לא רוצים להרוג אותו, שפשוט יסתובבו ויחזרו הביתה. מי שרוצה לצאת למילחמה שבה פרט לאוייבים עם רצח בעיניים, אין שום דבר חי אחר, שיקנה איזה קונסולה משוכללת של משחקי וידאו.

אנשי הל"ה לא היו תלויים בערבי הזקן - מי חושב שאפשר להעביר 35 צעירים חמושים ועמוסי ציוד בהר חברון בלי להתגלות (ועוד בעידן הטרום מודרני כאשר יותר פלאחים התפרנסו מחקלאות הר) לא טייל אף פעם בשטח כזה... לא היה לחברה האלה סיכוי שלא להתגלות והשאלה היחידה היתה האם הערבים יארגנו כוח גדול להלחם בהם. מהמחקרים שנערכו (ובמיוחד של מילשטיין) הוכח שהם התגלו ע"י הערבים כאשר היו בין בית נטיף לג'בעה והתקדמו תחת אש לאורך זמן כאשר חלק לא קטן מהם נפגעים.
כל שאלת הרועה לכן אינה רלוונטית ונועדה למור"קים והרצאות של מדריכות של"ח. לפני כמה שנים הואשם קצין ביחידה מובחרת על שציווה לירות במחבל שנלכד בזמן פעולה בעומק האוייב. הערבי נורה אבל ברח. היה איזה סירחון שקודם ע"י סמרטוטוביץ או כרמלוביץ או מישהי דומה, אבל בסוף הכל נדם כי ברור לכולם שדבר כזה הוא מחוייב המציאות.\\מלבד המקרים המפורסמים של חיסול שבויי אוייב במבצע קדש ומלחמת העצמאות מסיבות של חוסר יכולת להחזיק בהם, היו כאלה מקרים גם בלבנון (כמו בנחיתה בשפך האוולי).

במלחמת העצמאות חיסל הש"י ערבים שנישבו באופן שגרתי (והעניין מוזכר כמשיח עפ"י תומו בהרבה סיפורים אישיים). אחרי כיבוש הגליל המערבי במבצע דקל היו הוצאות להורג של ממש בלא מעט מקומות. בכמה וכמה כפרים בגליל (דיר אל אסד ועילבון לדוגמא) הוצאו להורג מקומיים כעונש קולקטיבי על הרג של חיילינו. המקורות הם לא בני מוריס, אלא סיפורים מלפני ימיו. אני לא יודע אם לקרוא לאלה "חוקי המלחמה", אבל בפועל הם קיימים תמיד. אפילו במלחמה כמו מלחמת העולם הראשונה (שהיתה יחסית חפה משינאה ברמה אישית) היו לא מעט מקרים של חיסול שבויים אד הוק רק משום שהצד המנצח ספג אבידות כבדות, או שאחד מאנשי האוייב פתח באש אחרי הכניעה.

כל שאר המיתוביפ אפשר למכור למי שלא לחם.

ישן 31-07-2006, 19:21

אתה בטוח לא ראית לא אקדח, לא רקטה ולא RPG
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "האם ראיתה במקרה בחייך רקטה או ניסית לירות בה"

באקדח יורים ביד (או שתיים) מושטת קדימה במידה זאת או אחרת (מהמותן יורים בסרטי גנגסטרים), רקטה יורים ממשגר וRPG יורים ע"י השענת המשגר שלו על הכתף. מי שיעמוד לפני או אחרי אדם שיורה RPG, יפגע באופן זה או אחר.

"חייל צה"ל מיומן" - זאת אומרת שאתה מסכים שעל חייל צה"ל לסכן את חייו מתוך הנחה שע"י התאמצות הוא גם ימלא את המשימה וגם יעשה משימה הומניטרית.

מסתבר אם כן (וזה בסדר כל עוד אתה לא מתיימר להיות ידען) שאתה לא הייתה במצבים דומים וניזון בעיקר מסיפורים, סרטים הוליוודיים (שם 3-4 רעים מיומנים יורים אש אוטומאטית על וסלי סנייפס, והוא עם הברטות שלו (אחת בכל יד) מחסל את כולם מעמדת נחיתות) ואולי סוני פלייסטיישן.

תעשה טובה - אל תציב בפני חיילי צה"ל גרף הישגים של שחקני שח-מט ותתעסק בדברים אחרים.

ישן 31-07-2006, 14:48
  שונרא1 שונרא1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.03
לא בלבנון בעזה, לפחות תדייק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Hezibezi שמתחילה ב "חייל בלבנון שלא ירה על מחבל בעודו מחזיק RPG וילד,"

"פרץ התייחס לאירוע הקשה אתמול בכפר כנא: "אני רוצה לומר כאן באופן מפורש - אין טייס ישראלי שקיבל פקודה לפגוע באזרחים. אין ולא יהיה מפקד ישראלי שייתן פקודה לפגוע בבלתי-מעורבים. רק לפני מספר שבועות פגשתי לוחם שחזר ממבצע ברצועה. הוא סיפר לי איך הוא ראה מחבל אוחז RPG ביד אחת וילד ביד השנייה. והוא החליט לא לירות לעבר המחבל. ואני שאלתי אותו - מדוע החלטת כך? הוא אמר לי 'פחדתי שהילד יפגע, אבל את המחבל אולי אפגוש בסמטה הבאה'. זה צה"ל, זה קוד מוסרי שהושרש ומגיע אל כל חייל וחייל".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3284024,00.html

ישן 31-07-2006, 17:19
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא מוסריות. כסת"ח. היום מסוכן לירות על האוייב. עוד תלך לכלא על זה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
המצב כ"כ מטופש, שחייל בסכנת נפשות, פוחד יותר מהפצ"ר מאשר מהאוייב...

אתה ממציא נתונים וגם מגלה כוחות של קריאת מחשבות...
כמי שתוקף שם כל יום, אין שום פחד מהפצ"ר או מכל גורם צה"לי אחר (ואני לא מסתובב עם 7 מילימיטר אלא עם 2 טון חימוש..)
יש תחושה של גיבוי מלא ויש לכך הוכחות.
הדאגה היחידה היא להיות שלם עם המעשים, לבצע את המשימה בשלמות ולעשות כל מה שאפשר גם לא לפגוע באזרחים.
הדוגמא הקטנה שהבאת בתגובה קודמת ודוגמאות נוספות אחרות של מקרים X שבהם כן היה צריך לירות, הינן דוגמאות של אנשים שהלחימה בשבילם היא תחביב, ואני לא מתכוון לכך בצורה שלילית אלא לכך שאתה מילואימניק ומחשבה צבאית אינה המקצוע שלך (תקן אותי אם אני טועה אבל יש לך מקצוע אחר..)
אני נותן לך את חוות דעתי המקצועית (אין זה אומר כמובן שהיא נכונה..) שלא נכון לבדוק זאת במובן צר של מקרה X או Y אלא במובן הרחב, שבו אין לי ספק שבתמונה הגדולה פחות חיילים ואזרחים שלנו נהרגים בשל מוסריות הצבא והסטנדרטים הגבוהים של שמירה על חיי אזרחים.
צבא זה לא רק כמות טנקים ומטוסים, זה בעיקר אנשים ורוח.
במשוואה מופשטת, אם מממשיכים את קו המחשבה של אחדים מהפורום, אנחנו צריכים להתנהג בדיוק כמו שהאויב מתנהג, זאת אומרת אנחנו= האויב. אם אנחנו שווים לאיוב, אין סיכוי שננצח.. כששווים התוצאה היא תיקו...
אמיל.

ישן 31-07-2006, 17:38
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

ההבדל בין מה שקורה בחיל האוויר ללוחמים על הקרקע: הוא הבדל של שמיים וארץ (מילולית...).
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=ori]המצב כ"כ מטופש,..."

אין שום גיבוי ללוחמים על הקרקע, והוראות הפתיחה באש (שלך אינן רלוונטיות, אבל לכל מילואימניק וסדירניק בשטח, הן מאוד כאלה), הן כאלה שבעצם מונעות מלוחם להגן על עצמו, אלא אם כן הוא כבר נהרג (אז מותרת השבת אש...).
למעשה, כל פתיחה באש שפוגעת במישהו, יכולה להביא לחקירת מצ"ח, והשאלה אם תיפתח או לא תיפתח, היא עניין של מזל - אם פגעת רק במי שכיוונת עליו.
אם פספסת - אתה יכול למצוא עצמך בכלא ממש בקלילות, והדבר מנע, מונע וימנע מחיילים להגן על
עצמם. צ'רלי שלוש הי"ד הוא המקרה הכי קיצוני של זבה, של לוחם סופר מיומן שנמנע מהפעלת מיומנותו, נהרג בשל כך, וכך גם אישה נוספת, שהמחבל רצח אחר כך.

קו המחשבה של רבים בפורום, הוא שעלינו להגן על חיינו, גם במחיר פגיעה באזרחי האוייב. אם יורים
עליך נ"מ אפקטיבי (לא תותח קצר טווח...) מתוך שכונת מגורים, מותר לך להשיב אש, ואני משוכנע
שאתה תסכים לכך, גם אם יש שם ילדים...

בג'נין איבדנו 23 חיילים בגלל אי שימוש בכוח אש מאסיבי ושמירת חיי אזרחי האוייב, וכך גם בבנת ג'בל.
אין סיכוי שהשמירה על חיי אזרחי אוייב ע"י שליחת חיילי חי"ר לתוך יעד מבוצר שניתן להשמדה מהאוויר, הצילה חיי אזרחים וחיילים ישראליים. לא יודע בדיוק בכמה חיים היא עלתה, אבל מדובר
בהרבה עשרות (ישנם הורים של לוחם שייטת ולוחם מפלס"ר גבעתי שנהרגו בגלל מוסר עקום זה,
שמעדיף אזרחי אוייב על חיילי צה"ל, שכתבו לרמטכ"ל על כך).

נצחון זה דבר צבאי. נצחון מושג כאשר האוייב איבד יכולתו לפגוע בך. אם בצפון שני מליון חיים
מתחת לאדמה, וכאן יש מי שמתנגד להשמדת כ-ל יעד שיורים מתוכו על הצפון, אזי המוסר של עקום,
גם אם הוא חושב שהוא המוסרי ביותר בעולם...
ישן 31-07-2006, 17:46

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "ההבדל בין מה שקורה בחיל האוויר ללוחמים על הקרקע: הוא הבדל של שמיים וארץ (מילולית...)."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
אין שום גיבוי ללוחמים על הקרקע, והוראות הפתיחה באש (שלך אינן רלוונטיות, אבל לכל מילואימניק וסדירניק בשטח, הן מאוד כאלה), הן כאלה שבעצם מונעות מלוחם להגן על עצמו, אלא אם כן הוא כבר נהרג (אז מותרת השבת אש...).
למעשה, כל פתיחה באש שפוגעת במישהו, יכולה להביא לחקירת מצ"ח, והשאלה אם תיפתח או לא תיפתח, היא עניין של מזל - אם פגעת רק במי שכיוונת עליו.
אם פספסת - אתה יכול למצוא עצמך בכלא ממש בקלילות, והדבר מנע, מונע וימנע מחיילים להגן על
עצמם. צ'רלי שלוש הי"ד הוא המקרה הכי קיצוני של זבה, של לוחם סופר מיומן שנמנע מהפעלת מיומנותו, נהרג בשל כך, וכך גם אישה נוספת, שהמחבל רצח אחר כך.

קו המחשבה של רבים בפורום, הוא שעלינו להגן על חיינו, גם במחיר פגיעה באזרחי האוייב. אם יורים
עליך נ"מ אפקטיבי (לא תותח קצר טווח...) מתוך שכונת מגורים, מותר לך להשיב אש, ואני משוכנע
שאתה תסכים לכך, גם אם יש שם ילדים...

בג'נין איבדנו 23 חיילים בגלל אי שימוש בכוח אש מאסיבי ושמירת חיי אזרחי האוייב, וכך גם בבנת ג'בל.
אין סיכוי שהשמירה על חיי אזרחי אוייב ע"י שליחת חיילי חי"ר לתוך יעד מבוצר שניתן להשמדה מהאוויר, הצילה חיי אזרחים וחיילים ישראליים. לא יודע בדיוק בכמה חיים היא עלתה, אבל מדובר
בהרבה עשרות (ישנם הורים של לוחם שייטת ולוחם מפלס"ר גבעתי שנהרגו בגלל מוסר עקום זה,
שמעדיף אזרחי אוייב על חיילי צה"ל, שכתבו לרמטכ"ל על כך).

נצחון זה דבר צבאי. נצחון מושג כאשר האוייב איבד יכולתו לפגוע בך. אם בצפון שני מליון חיים
מתחת לאדמה, וכאן יש מי שמתנגד להשמדת כ-ל יעד שיורים מתוכו על הצפון, אזי המוסר של עקום,
גם אם הוא חושב שהוא המוסרי ביותר בעולם...

לא התווכחתי איתך על המקרה הספציפי אלא על הכיוון בגדול.
בגדול צריך לחנך לשמירה צקסימלית על חיי אזרחים וכמובן שלהבין שזה לא תמיד אפשרי, הנה עוד חוקר צבאי ולוחם רב שנים שחושב כך (ושוב זו אינה הוכחה אלא רק דעה שלו..):
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3283428,00.html
גם הדוגמאות שהבאת אינן רלוונטיות למלחמה הנוכחית אלא לקודמות (אינטיפאדה וכו'), בנוכחית אין הבדל בין חיל על הקרקע או באוויר. בשני המקרים אתה לא יכול סתם לירות לכל כיוון ובשניהם אם פעלת בהגיון ובאמות המידה המקובלות (שבהחלט מאפשרות לירות במחבל חמוש, גם אם יש ילד לידו) אף אחד לא יבוא אליך בטענות! רוצה לכתוב אחרת מחדר העבודה שלך? אתה רשאי, אבל זה לא יהיה נכון למלחמה הנוכחית!!!
אמיל.

ישן 31-07-2006, 18:03
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

שמואל גורדון הוא לוחם וחוקר רב זכויות, אבל לדעתי הוא טועה.
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=ori]אין שום גיבוי..."

העניין כאן לגבי היכולת להסתכל על עצמנו, צריכה להיות גם בהקשר לשאלה האם עשינו ה-כ-ל כדי
להימנע מנפגעים שלנו שאינם הכרחיים? האם ב-א-מ-ת יש הצדקה לטהר מבנה באמצעות כניסה לתוכו,
אחרי שיושביו הוזהרו לצאת ממנו, ולא להפציצו מהאוויר, ולחסוך סיכון חיי לוחמינו?

אלה השאלות המוסריות. בשום מקרה אין צדק מוחלט, אבל למפקד ולממשלה אמורה להיות מחוייבות
גדולה יותר לאנשים שהיא שולחת אל פני המלחמה החזקה, מאשר לאזרחי האוייב.

ההתייחסות שלך לחדר העבודה שלי, היא דבר נלעג בהתחשב בבורות שהפגנת לגבי מצבם של
הלוחמים על הקרקע בשטח, והחשש האמיתי שיש להם בכל הנוגע להוראות הפתיחה באש (הדבר
רלוונטי לשטחים יותר מאשר ללבנון). הקשר שלך למה שקורה על הקרקע, הוא וירטואלי לחלוטין. לו
היית פעם על הקרקע במקומות כאלה, עם אפוד ונשק, היית יודע יותר איך נראית שם המציאות, והיית
חוסך את הקטע הביזארי שלך בנושא (דבר מוזר, בהתחשב בכך שאתה תמיד טוען שאתה זה שנמנע
מלהפוך דיונים לאישיים, והנה עשית זאת - ועוד באופן שמראה שאין לך מושג על מה אתה מדבר...)...
ישן 31-07-2006, 18:13

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "שמואל גורדון הוא לוחם וחוקר רב זכויות, אבל לדעתי הוא טועה."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
העניין כאן לגבי היכולת להסתכל על עצמנו, צריכה להיות גם בהקשר לשאלה האם עשינו ה-כ-ל כדי
להימנע מנפגעים שלנו שאינם הכרחיים? האם ב-א-מ-ת יש הצדקה לטהר מבנה באמצעות כניסה לתוכו,
אחרי שיושביו הוזהרו לצאת ממנו, ולא להפציצו מהאוויר, ולחסוך סיכון חיי לוחמינו?

אלה השאלות המוסריות. בשום מקרה אין צדק מוחלט, אבל למפקד ולממשלה אמורה להיות מחוייבות
גדולה יותר לאנשים שהיא שולחת אל פני המלחמה החזקה, מאשר לאזרחי האוייב.

ההתייחסות שלך לחדר העבודה שלי, היא דבר נלעג בהתחשב בבורות שהפגנת לגבי מצבם של
הלוחמים על הקרקע בשטח, והחשש האמיתי שיש להם בכל הנוגע להוראות הפתיחה באש (הדבר
רלוונטי לשטחים יותר מאשר ללבנון). הקשר שלך למה שקורה על הקרקע, הוא וירטואלי לחלוטין. לו
היית פעם על הקרקע במקומות כאלה, עם אפוד ונשק, היית יודע יותר איך נראית שם המציאות, והיית
חוסך את הקטע הביזארי שלך בנושא (דבר מוזר, בהתחשב בכך שאתה תמיד טוען שאתה זה שנמנע
מלהפוך דיונים לאישיים, והנה עשית זאת - ועוד באופן שמראה שאין לך מושג על מה אתה מדבר...)...

לא התכוונתי להפוך זאת לאישי ובוודאי לא לנלעג, אבל בוא לא נגזים, בימים אלה המרחק שלי מכוחות הקרקע (שהוא בהחלט רחוק..) קטן יותר משלך ואני לא מתכוון לכך באופן מזלזל וגם בהודעתי הקודמת לא התכוונתי באופן מזלזל.
התכוונתי בצורה פשוטה, אתה לא שם ולכן אתה נותן דוגמאות מהלחימה הקודמת שלך שהיתה בזמן ובמקום אחר.אין לי בעיה שלא תסתמך על מילה שלי. פנה לחבריך שנמצאים שם או ליוסיפין שיפנה לחבריו ונא פרסמו את התוצאות: האם יש בראשם בדל של מחשבה לגבי "ענישה" שלהם ע"י הפצר או המפקדים במקרה ויהרגו אזרחים במהלך קרבות ובסיטואציות שאתה תיארת?
אני מחכה לתשובה, אני סומך שאתה או יוסיפון תהיו אמינים בהעברת התשובות מהאנשים שהיו/ עדיין נמצאים בשטח.
לאחר שתביא תשובות אני אשמח להתנצלות..
אמיל.

ישן 31-07-2006, 18:25
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אני אכן לא שם עכשיו - אבל, עם כל הכבוד, גם אתה לא. אין תחליף לעמידה על הקרקע.
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=ori]העניין כאן לגבי..."

אני יכול לומר באחריות שהיה יותר מבדל מחשבה שאם יירו הם עלולים לחטוף משפטית, בקרב חיילים
שלחמו בשטחים בשנים האחרונות (ומקרה האר פי ג'י אירע בעזה ולא בלבנון).
אני יכול להביא לך הוכחות לעניין, אבל מספיק שתסתכל על מקרי ההעמדה לדין של חיילים שירו, כדי
שתיווכח בכך בעצמך: היה לוחם חי"ר בדווי שהועמד לדין על שמאש שירה ברפיח, נהרג איזה תומך טרור
בריטי שבא להפריע לפעולות צה"ל (תום הורנדל); היה מ"פ דרוזי בגבעתי שהועמד לדין על ירי בילדה
בשכונת תל סולטאן, אחרי שחשבו שהתיקה עלולה להיות פצצה. יש דוגמאות נוספות, אבל הן מלמדות
על המצב בשטח. לא כולם צדיקים, אבל העובדה שחיילים לא יודעים באופן מוחלט שיש גיבוי לפעולתם,
אכן מונעת מהם לתפקד באופן נורמלי בשטח. המצב היום אינו שונה מלפני כמה שנים - אם כבר, אז הוא
גרוע יותר, מאז שישנה האופצייה לפנות לבג"ץ ולבקש התערבות בנהלי פעולה של הצבא (נוהל שכן,
למשל...)...
ישן 31-07-2006, 18:29

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני אכן לא שם עכשיו - אבל, עם כל הכבוד, גם אתה לא. אין תחליף לעמידה על הקרקע."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
אני יכול לומר באחריות שהיה יותר מבדל מחשבה שאם יירו הם עלולים לחטוף משפטית, בקרב חיילים
שלחמו בשטחים בשנים האחרונות (ומקרה האר פי ג'י אירע בעזה ולא בלבנון).
אני יכול להביא לך הוכחות לעניין, אבל מספיק שתסתכל על מקרי ההעמדה לדין של חיילים שירו, כדי
שתיווכח בכך בעצמך: היה לוחם חי"ר בדווי שהועמד לדין על שמאש שירה ברפיח, נהרג איזה תומך טרור
בריטי שבא להפריע לפעולות צה"ל (תום הורנדל); היה מ"פ דרוזי בגבעתי שהועמד לדין על ירי בילדה
בשכונת תל סולטאן, אחרי שחשבו שהתיקה עלולה להיות פצצה. יש דוגמאות נוספות, אבל הן מלמדות
על המצב בשטח. לא כולם צדיקים, אבל העובדה שחיילים לא יודעים באופן מוחלט שיש גיבוי לפעולתם,
אכן מונעת מהם לתפקד באופן נורמלי בשטח. המצב היום אינו שונה מלפני כמה שנים - אם כבר, אז הוא
גרוע יותר, מאז שישנה האופצייה לפנות לבג"ץ ולבקש התערבות בנהלי פעולה של הצבא (נוהל שכן,
למשל...)...

כל הדוגמאות שהבאת הן מהעבר הלא קרוב ואינן רלוונטיות לגמרי למקרה שלנו.
יש תחושת מלחמה בצה"ל ולא תחושת ביטחון שוטף וזה הבדל גדול.
ובעיקר: לא התווכחנו על האם ניתן להעמיד לדין או לא , אלא על הלך הרוח בצה"ל ואצל הכוחות.
בדוק זאת במקום לספר על ההיסטוריה (אני חש שאתה נלחם את המלחמה הקודמת..) והחזר לנו תשובה.
הייתי עושה זאת בעצמי אבל לי לא בטוח שיאמינו, ולא משנה כמה גיחות אעשה מעל לבנון...
אמיל.

ישן 31-07-2006, 18:50
צלמית המשתמש של ichpatli
  ichpatli ichpatli אינו מחובר  

היותך בצה"ל (אם אמנם...) לא מציבים אותך בשום עמדה
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=ichpatli]כטייס המומחה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
דמגוג קטן- עזוב אותי.
מכיוון שאני בצה"ל, כתבתי מהו הלך הרוח, אכן איני מומחה למצב אצל הירוקים אבל אין צורך להגזים.
על איזו אובססיביות אתה מדבר אני לא יודע, בסך הכל פורום ומעלים דעות, אתה מוזמן להרגע..
מה בדיוק מפריע לך? שאני חושב אחרת? או שתגיב ענינית כפי שORI עושה או שתעזוב אותי לנפשי.
תודה.
אמיל.

לקבוע מסקנות מכלילות באשר להלכי רוח !
תסתפק בהצגת סברתך/עמדתך האישית, ללא כל זיקה לעיסוקך הספציפי - אלא אם כן הוא מאד רלבנטי לנושא הדיון...

"טוב קצר וקולע מארוך וצולע" - (ש.ר.)

ישן 31-07-2006, 18:57

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי ichpatli שמתחילה ב "היותך בצה"ל (אם אמנם...) לא מציבים אותך בשום עמדה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ichpatli
לקבוע מסקנות מכלילות באשר להלכי רוח !
תסתפק בהצגת סברתך/עמדתך האישית, ללא כל זיקה לעיסוקך הספציפי - אלא אם כן הוא מאד רלבנטי לנושא הדיון...

שלח לי בפרטי בבקשה את שאר החוקים שבמסגרתן אתה רוצה שאני אפעל...
לגבי רדידות:
רצונך שאני אכתוב לאחר כל משפט, "זוהי דעתי" מוכיחה שאתה הוא הרדוד והטיפש.
הדבר ברור גם לצעירים שבמשתתפי הפורום, כל מה שכל אחד כותב כאן בפורום, זוהי רק דעתו האישית, וזאת גם כאשר המשפט "זוהי דעתי האישית" אינו מופיע בסיום התגובה, בסדר? הבנת?
עוד טיפ קטן לחבר האיטי שלנו: כאשר מישהו בפורום מוסיף את המשפט "וזוהי עובדה" בסיום התגובה שלו, זה לא בהכרך אומר שזוהי באמת עובדה!
ואחרי השעור הזה, רד לי מהגב.
תודה.
אמיל.

ישן 31-07-2006, 16:37
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
החיילים יהססו; דווקא הוריהם - היו יורים בלי חשבון; כבוד לאריה דביר ז"ל

לדעתי, חיילים רבים שהיו עונים לך, היו מודים שיהססו לירות במצב כזה (אני לא מאשים, זה אנושי לגמרי - לשם כך בדיוק המחבל המנוול עושה את זה). אני עצמי לא יודע מה הייתי עושה במצב כזה, ואני שמח מאוד שאינני צריך להחליט כרגע. לטייסים אולי קל יותר, כיוון שלרוב הם יורים (נכון יותר משגרים) ממרחק רב והדילמה לא צפה להם מול העיניים בזמן אמת.

עם זאת, לעניות דעתי ולמיטב הבנתי, כמעט כל הורה שהיית שואל אותו מה היה עושה במקרה כזה אם, נניח, בנו החייל היה עומד מול המחבל - היה עונה לך שהוא, ההורה, היה יורה בלי חשבון במי שלא יהיה כדי להציל את ילדו שלו. מישהו יכול להאשים אותו?

יש סיפור ידוע בספר "אנשי פאנפילוב", כשהגנרל פאנפילוב שואל את המג"ד (כותב הספר) מה הוא מוכן לעשות למען הגנת המולדת. עונה המג"ד בלי היסוס שהוא עצמו וכל הגדוד יקריבו את החיים למען המולדת. עונה פאנפילוב תודה רבה, מג"דים כמוך אני לא צריך. חיילים מתים לא יכולים לסייע לי בקרבות ההגנה. כנ"ל כאן - מוסר נעלה של חייל הרוג לא יביא אותנו לשום מקום.

אני חייב לציין כאן את זכרו של אדם דגול מרבבה, אריה דביר ז"ל שכונה "ההרוג האחרון של מלחמת ששת הימים". אריה היה מ"מ מילואים צעיר במלחמה האמורה ולחם בירושלים. במערות מחוץ לעיר התקבצו תושבים רבים שנמלטו מבתיהם עם בוא הצבא, וידוע שהיו שם גם ליגיונרים חמושים. אריה התייצב מול פתח המערה וקרה לנשים ולילדים לצאת. ליגיונר שהתחבא מאחורי אשה ירה בו בצוואר ופצע אותו אנושות. מאז ועד מותו, למעלה מ-30 שנה אחרי, אריה היה משותק בכל גופו ומסטודנט לרפואה הפך סטודנט למתמתיקה ואחד החוקרים המעולים והנערצים ביותר במשרד החוץ בתחומו. הוא נפטר כתוצאה עקיפה של פציעתו ודמותו משמשת עד היום אות ומופת (יש לציין שהיה פקוד של יעקב חסדאי ומי שמכיר את המפקד - לא יתפלא על הפקוד). הבאתי את סיפורו של אריה למרות שהוא סותר חלק ניכר מדברי - פשוט כי אדם כזה חובה לזכור ולהזכיר.

אגב, כחייל וכהורה - אני יכול לומר לך שהתשובות העקרוניות שנתתי (ושבמקרה הראשון בעצם לא נתתי) תקפות בהחלט גם לגבי.

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 31-07-2006 בשעה 17:04.
ישן 31-07-2006, 16:59
  hanoch_giv hanoch_giv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.06
צריך שכל ישר

לא נכון לשפוט מקרה לפני שיודעים את כל הפרטים.
לעצם הנושא:
בטיחון אזרחים שלנו וחיילים שלנו קודם להכל.
במידה והמחבל מסכן בטווח המיידי חיילים - צריך לירות בו גם תוך סיכון של הילד.
במידה ולא:
בפעילות בעזה - עדיף להימנע מפגיעה בילד.
בלבנון ואיו"ש צריך לפגוע במחבל בכל מחיר.

הסבר - הפעילות בעזה נועדה בעיקר לגבות מחיר על הטרור שפועל משם - מבחינת הצבא אין ניסיון לאסור את כל המחבלים ברצועת עזה ולכן אם אין סכנת חיים לחיילים עדיף ילד חי ומחבל חי - המחבל החי לעומת הכמויות שיש בעזה לא מעלה את הסכנה באופן מיוחד. במיוחד שילד הרוג משמש ניצחון הסברתי ומורלי למחבלים.
לעומת זאת בלבנון ואיו"ש אי פגיעה במחבל תיתן לו היזדמנות נוספת להפעיל טרור.
לדעתי פשוט צריך לדעת שחיי ישראלים קודמים לחיי האויב אבל גם להפעיל מחשבה.
ישן 31-07-2006, 19:28

העיקרון הוא לשתוק
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי vlad_k שמתחילה ב "סליחה מה התובע הדפוק יתעלם..."

המישמר הגבול אי שם אחרי הסכמי אוסלו, היתה תקרית ברצועה שבה הם ירו באנשים שעלו כמו עדר על העמדה שלהם. הכל היה בסדר עד שהתחילו המטומטמים להתגאות ב"איקסים" שלהם וב"אני הרגתי יותר ממך". פתאום הגיעו ממח"ש (כי אסור להם לשמוע ולא לעשות כלום) וצצו התיקים הירוקים.

אם להיות מאוד גס: עדיין לא הפנימו כאן שמוסלמי בחזית מול היהודים הוא חיה מוגנת ע"י האו"ם וצריך חתיכת סכנת חיים כדי שיהיה מותר לחסל אותו. הרגת מוסלמי שסיכן אותך? שתוק. בפלוגה שלי חיסל צוות מחבל מתאבד ברצועה לפני 3 שנים. בקו האחרון מישהו הזכיר את זה: לפחות 2 מאנשי הצוות אמרו באדישות שהם לא אלה שירו בו (והם בהחלט ירו). מה שבטוח בטוח.

ישן 31-07-2006, 19:37

מקרה מפורסם שהיה ברצועה שבועות לפני מימוש הסכם אוסלו

חייל מהגדוד הדרוזי היה בלב מבול של אבנים שניזרקו ע"י האספסוף הערבי. ילדון אחד התקרב אליו וזרק עליו אבן גדולה. החייל שהחזיק את נשקו כאילו הוא מוכן לירי, לא ירה (מי שמכיר סיטואציות כאלה יודע שהוא ממילא לא היה יורה, אבל לא זאת השאלה). המקרה צולם והוקרן בכל מהדורות החדשות בעולם על "החייל שלא ירה בילד שזק עליו אבן ממרחק של 5 מטרים". החייל זכה לאות "יקיר העדה הדרוזית" באותה שנה. כמה שנים מאוחר יותר צוות ערוץ 2 חזר עם הבחור (אזרח אז) לעשה ולג'בליה. הערבים אירגנו להם את הנער שהיה הילד שזרק את האבן. הבחור הדרוזי התיישב עם הערבי והתפתחה שיחה. הדרוזי ניסה להיות נחמד ולגלגל שיחה נעימה מהסוג שהעיתונאים אוהבים לביים. הוא בבישנות רבה, התגאה בכך שלא ירה. הנער מצידו היה בטוח בעצמו ועם ראש מורם. הוא אמר שהחייל פחדן משום שלא ירה ושהוא היה יורה בו מייד אם המצב היה הפוך. כשהם נפרדו החייל אמר לו שלום, והנער חזר על כך שהוא פחדן, לא חייל.

מבט (נדיר יאמרו עיתונאים) למוח של "הילד" מן הצד השני.

אני לא אומר שתריך לירות בו, אבל חשוב לראות גם את הצד הזה.

ישן 01-08-2006, 01:59

רק שתדעו שאני מכיר הרבה טייסים שחושבים שונה מאוד מאמיל

וההפך ממנו, כך שלא תחשבו שחס וחלילה כל הטייסים כמוהו, ולגבי שמואל גורדון והדעה שלו,
גם אני יכול להביא עכשיו טריליון ומשהו מומחים ומפקדים צבאיים שטוענים כמוני ולא כמו שמואל גורדון ,
big deal, מה אתה מנסה להוכיח שבגלל מומחה צבאי אחד כל הקוד המוסרי של צהל צריך להשתנות?

ואמיל עוד משהו, ברגע שמדברים על לוחמת חיר יבשתית עדיף שתסתום כי אין לך מושג בזה גרוש כשאתה נמצא 30,000 רגל (10 ק"מ) מעל פני האדמה ורואה את המטרה דרך הלייטנינג או הלנטירן, זה באמת הבדל עצום בין להיות טייס ללוחם חיר אז תסתום כי אין לך מושג מה הולך למטה בזמן שאתה רואה עננים, אני לא אומר בזה שלטייסים אין סיכונים אבל בהשוואה אלינו, הנמלים או החיידקים הקטנים שם למטה שאתה בקושי רואה מגובה רב, יש הרבה הבדל בינך לבינינו. ואחרי שתחטוף RPG כמה מטרים ממך אתה לא תדבר כמו שאתה מדבר עכשיו.
אז תנסוק למעלה ותשבור מבנה, יושבים עליך בשעה 6..
ישן 01-08-2006, 02:09

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Hezibezi שמתחילה ב "רק שתדעו שאני מכיר הרבה טייסים שחושבים שונה מאוד מאמיל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Hezibezi
וההפך ממנו, כך שלא תחשבו שחס וחלילה כל הטייסים כמוהו, ולגבי שמואל גורדון והדעה שלו,
גם אני יכול להביא עכשיו טריליון ומשהו מומחים ומפקדים צבאיים שטוענים כמוני ולא כמו שמואל גורדון ,
big deal, מה אתה מנסה להוכיח שבגלל מומחה צבאי אחד כל הקוד המוסרי של צהל צריך להשתנות?

ואמיל עוד משהו, ברגע שמדברים על לוחמת חיר יבשתית עדיף שתסתום כי אין לך מושג בזה גרוש כשאתה נמצא 30,000 רגל (10 ק"מ) מעל פני האדמה ורואה את המטרה דרך הלייטנינג או הלנטירן, זה באמת הבדל עצום בין להיות טייס ללוחם חיר אז תסתום כי אין לך מושג מה הולך למטה בזמן שאתה רואה עננים, אני לא אומר בזה שלטייסים אין סיכונים אבל בהשוואה אלינו, הנמלים או החיידקים הקטנים שם למטה שאתה בקושי רואה מגובה רב, יש הרבה הבדל בינך לבינינו. ואחרי שתחטוף RPG כמה מטרים ממך אתה לא תדבר כמו שאתה מדבר עכשיו.
אז תנסוק למעלה ותשבור מבנה, יושבים עליך בשעה 6..

לא מבין הרבה בחי"ר, לזה אני מסכים..
ואתה לא מבין הרבה בטייסים... לך לטייסת קרב ושאל למה הצביעו, תקבל 80% קדימה ושמאלה מזה ולא מעט מר"צ... (לא שזה אומר משהו על צדקת הדרך..)

לפי התאוריה שלך, צריך לסגור את הפורום כי אתה " לא מבין הרבה בלהיות ראש הממשלה.."
ומשה צימרמן "לא מבין הרבה בלהיות רמטכ"ל.." אז אי אפשר להגיב לכלום...
אם יש לך טיעונים עניניים והוכחות רלוונטיות לדיון נא כתוב אותם. אם אין לך, אז נא להפסיק להציק לי רק בגלל שאני טייס או לא טייס.
אמיל.

ישן 01-08-2006, 11:23

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי Hezibezi שמתחילה ב "" כמו שכתבתי, בטייסת קרב הרוב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Hezibezi
" כמו שכתבתי, בטייסת קרב הרוב הם מרכז- שמאל (או לפי הנוסחא של הפורום שלנו שמאל עד שמאל קיצון) ומעטים הם ימין."

ז"א פגשת את כל או את רוב הטיסים שיש בחיל האוויר, שזה כמה מאות אנשי צוות אוויר כולל סדיר ומילואים ועשית סקר מה כל אחד מצביע?
כמו שאני יגיד עכשיו שאני יודע כמה בדיוק חיילים בשיריון מצביעים לשמאל או לימין, נו באמת...

אני מבין שלא למדת סטטיסטיקה...
שרתתי ב4 טייסות קרב במהלך שירותי, שבהן חלוקת האנשים היא דומה, בכל אחת מהן היה המצב הפוליטי כפי שתיארתי (וכן כמובן שבכל אחת מהטייסות ששרתתי הכרתי את כולם).
מכיוון שהיית בחיל האויר ואתה יודע כמה טייסות קרב יש, אתה יודע (אם למדת סטטיסטיקה) שאין שום צורך שאני אכיר את כל הטייסים בכל הטייסות, 4 טייסות זהו מדגם גדול מאוד, עם סטיה סטטיסטית מאוד נמוכה.
אמיל.

ישן 02-08-2006, 10:22
צלמית המשתמש של cijal
  cijal cijal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל cijal
או שבמקביל ...
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי Hezibezi שמתחילה ב "אפשר ללחוץ עליו עד מחר ולקרוא לו רוצח, וכו'"

אפשר פשוט לא להתייחס לימניים שיעשו בו לינץ' ... זה על אותו משקל .
צה"ל בחיים לא יוציא פקודה כזו וזה אמור להיות ברור לך... וכל המילמולים האלו על מחבל בלי שריטה וכו .. זה דברים שאתה ועוד יותר מדי אנשים רושמים בשביל לקבל האדה בפורום ואני מקווה שזה מאוד ברור לכם ואני מקווה שאתה מודעים לזה שצה"ל זה צבא אומני שיעשה הכל בשביל לא לפגוע בחפים מפשע וכך זה צריך להשאר ועד עכשיו הוא עושה את זה בצורה מצויינת בלי הצעות מיותרות מכאן.

לגבי יצירת האדה אלייך ספציפי בפורום הייתי מציע לך לקנות לכולם סוכריות או משהו ככה בטוח יאהבו אותך.

תתחילו להיות ריאליים במקום לנסות ללקח פה דברים .
ישן 02-08-2006, 10:52

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי cijal שמתחילה ב "או שבמקביל ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cijal
אפשר פשוט לא להתייחס לימניים שיעשו בו לינץ' ... זה על אותו משקל .
צה"ל בחיים לא יוציא פקודה כזו וזה אמור להיות ברור לך... וכל המילמולים האלו על מחבל בלי שריטה וכו .. זה דברים שאתה ועוד יותר מדי אנשים רושמים בשביל לקבל האדה בפורום ואני מקווה שזה מאוד ברור לכם ואני מקווה שאתה מודעים לזה שצה"ל זה צבא אומני שיעשה הכל בשביל לא לפגוע בחפים מפשע וכך זה צריך להשאר ועד עכשיו הוא עושה את זה בצורה מצויינת בלי הצעות מיותרות מכאן.

לגבי יצירת האדה אלייך ספציפי בפורום הייתי מציע לך לקנות לכולם סוכריות או משהו ככה בטוח יאהבו אותך.

תתחילו להיות ריאליים במקום לנסות ללקח פה דברים .

שמע ילדון, מה שיפה באנשים כמוך זה שקל להיות גיבור מאחורי מסך ומקלדת במרחק ק"מ רבים מהאיש שאתה מתכתב איתו, אז דבר ראשון תרגיע כי אם אין לך משהו חכם לומר או תגובה מקצועית לנושא האשכול אז תעשה טובה לכולם ותסתום..
ובקשר לפקודה ברוב הצבאות בעולם ישנה פקודה הקובעת שאתה חייב לירות אם יש מולך מחבל לא משנה איזה אזרח לידו וזו פקודה שים לב, במיוחד בצבא האריקאי זה משהו מחויב. זה לא קשור להומני או כזאת שטות שתבלבל עליה עד מחר.
דבר שני מציע שתקרא את כלללללללל האשכול מהתחלה ותיראה על מה נוצר כאן הוויכוח כי יפה להיות הומני ורגשני וללטף ילדים קטנים בזמן שחבריך נופלים בזמן שאתה הומני כלפי האויב ולא מוסרי כלפיך וחבריך בכך שאתה מתחשב בהם תקרא הכל מהתחלה, תפנים, ואז תחפש מי יאהב ויאהוד אותך טמבל.
ישן 02-08-2006, 12:33
צלמית המשתמש של cijal
  cijal cijal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל cijal
ילדון? לא עברנו על הקטע הזה של לחפש אהדה בפורום?
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי Hezibezi שמתחילה ב "[QUOTE=cijal]אפשר פשוט לא..."

אני מקווה מאוד שהממשלה שלנו והצבא שלנו לא מתיימר להיות כמו האמריקאים .. אומנם המוזיקה והכל מושפע מהם ... אבל במקרים מאוד רבים יש להם הרבה מה ללמוד על מודיעין ועל צורות לחימה.

ברגע שיש מול חייל מחבל שמכוון אליו נשק וגם אם יהיו שבע מאות ילדים סביב המחבל החייל יירה גם אם זה אומר להרוג את כולם ואף אחד לא יבוא ולא צריך לבוא אליו בטענות, אבל במקרה כזה שבו יש מול החייל מחבל עם טיל שמחזיק גם ילד ולא מכוון עליו את הנשק אז אי אפשר לבוא אליו בטענות על כך שהוא לא ירה ואף אחד גם לא היה בא בטענות אם הוא היה יורה בו ולוקח את הילד עם המחבל .

בכל מקרה כל דבר אוהבים פה לנפח וצריך לחזור לפרופורציות. אנחנו צבא והם ארגון טרור ארה"ב באפגניסטן ואירעק רוצחת עשרות אם לא מאות אזרחים - אני מקווה שאף אחד פה לא מתיימר להיות ארגון טרור ולא מתיימר להיות הצבא האמריקאי . ארגוני טרור לא מחזיקים מדינות הם רק מזיקים להן . הצבא שלנו הוא מה שמחזיק אותנו הוא מה שנותן תקווה ושומר על כל האזרחים בצפון בדרום ובמרכז. הצבא האמריקאי עם המודיעין האמריקאי לא מנע את הפיגוע בתאומים , ואז התברר להם שאין להם מי שיתרגם להם את השפה אפילו. אני חושב שזה אומר משהו , ובגלל המקרה הזה הם רוצחים גם אזרחים בשביל לתת לאזרח האמריקאי להרגיש שהמולדת שלו נוקמת (גם אם זה לא במי שצריך) . אם מה שאתה רוצה זה להרגיש יותר טוב לגביי הצבא שלך .. תוריד סרטנוים באינטרנט או אם אתה רוצה להרגיש את הצבא האמריקאי תשחק במשחקי מחשב.. בינתיים בישראל אסור שהצבא ישתווה לאמריקאים ולא לארגוני טרור.

ולגביי הילדון... אני חושב שאתה יכול יותר מזה.. גם אם אנחנו קילומטרים אחד מהשני.
ישן 02-08-2006, 14:25

אני שמח שהגבת הפעם תשובה עניינית שלא כמו פעם שעברה,
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי cijal שמתחילה ב "ילדון? לא עברנו על הקטע הזה של לחפש אהדה בפורום?"

תיראה הרבה מהדברים שאמרת, כתובה עליהם תשובה למעלה מפי המגיבים האחרים וממני ככה שחבל לחזור על זה שוב פעם, בתשובות למעלה תמצא למה מה שנכון לעשות גובר על המוסריות שכן יש דברים יותר חשובים מהמוסריות ופגיעה באזרחים שכן מה לעשות בין אם אתה לא רוצה, פשוט ככה זה.
לגבי הצבא המריקאי, אתה טועה בגדול, אין לך מושג על איזה נסיון ועל פני כמה שנים הצבא שלהם בנוי, האמריקאים למרבה הצער, הרבה יותר חכמים ממנו בכל הקשור לצבא, ובטח שהצבא שלהם יותר איכותי משלנו, אז כשאתה אומר שיש להם מה ללמוד, ממש טעות לומר כזה דבר, למה אתה חושב שאתה המצאת את הצבא שלהם שאתה יודע שיש להם מה ללמוד? אתה ניהלת את הקרבות בנורמנדי ואיוו ג'מה שיש להם מה ללמוד ממך?
לא סתם העולם רוכש הרבה כבוד לצבא האמריקאי וגם מפחדים מהם ולא סתם הם הגיעו להיות הצבא החזק בעולם לא רק בגלל תקציב מנופח, בין השאר כי הם למדו מנסיון של 6 מלחמות במאה אחת ועוד עשרות פעולות צבאיות, ולא מלחמות כמו יום כיפור וששת הימים, מלחמות בסדרי גודל יותר גדולים...
הם לא סתם לדוגמא, השמידו 4000 טנקים בעיראק במלחמה האחרונה כשלהם הלכו רק 5 טנקים ועוד אין ספור דוגמאות, זה גם מדובר בנסיון ואיכות הצבא...
וכל האזרחים שנרצחים בעיראק הם נרצחים מפיגועים של עצמם ממלחמת אחים של עצמם, אני יגיד לך למה האמריקאים כאלה מוצלחים ביחס אלינו כי כשמדובר במלחמה, הם פשוט לא משחקים יויו ולא מתחכמים הם עושים מה שצריך...
אנחנו משחקים יותר מדי הרבה יו יו כדי למצוא חן בעיני העולם וכדי שלא יפעילו עלינו סנקציות למשל ...
כי אם אנחנו לא יכולים להתמודד עם רצועה (רצועת עזה) ברוחב 5-10 ק"מ על פני אורך 30 ק"מ, והאמריקאים מתמודדים עם שטח של אלפי רוחב על אלפי אורך של ק"מ אין מה לדבר, שלא לדבר שאוכלוסית עיראק פי 5 יותר גדולה מהפלסטינים, לא משנה, בקשר ל11 בספטמבר תיראה, אל תצפה שאם יש לך חיל מודיעין אז אתה סופר מן ואתה יכול לדעת כל רגע איזה מטוס יתרסק לך על הפנטגון, זה פשוט לא הולך ככה גם החזקים ביותר לא תמיד מושלמים ואם היית יודע כמה עבודה קשה הולכת כדי להשיג מודיעין טוב היית מבין, זה שקרה להם ה11 בספטמבר, אז מה? זה אומר שהם גרועים באיזו שהיא צורה, לך עכשיו לארה"ב ותנסה לעלות על 10 אלף טיסות כל שעה ותשבור תראש על מי מהם יש טרוריסט, נכון שיש אמצעים מתקדמים סוכנים וכו', אבל לא כל דבר הולך בהליכה וזה שזה קרה אז זה קרה לי בהחלט אין מה להאשים אותם על זה...
בקשר לעיראק ניראה לי שאתה ואני צריכים להגיד להם תודה על העבודה השחורה שהם עשו למעננו שם, נכון שזה לא יועד אלינו אבל בכל זאת האיום העיראקי הוסר ככה שאל תתלונן על מתנה שהביאו לך גם אם אתה לא מעריץ את מי שהביא לך את אותה מתנה, אני עצמי ממש לא מחבב את האמריקנים בגלל שאנחנו משטר בובה בשבילהם בסך הכל והם מושכים לנו בחוטים אנחנו כמעט עבדים שלהם בכל מה שקשור לפוליטיקה...
בקיצור מה שאני אומר זה שתתן הערכה לאמריקנים כי סמוך עלי אתה זה שצריך ללמוד מהם ולא הם ממך, הם גדולים ממך בכל סוג של נסיון ידע בתחום כל מה שקשור בלוחמה ולא כל דבר חייב לצאת מושלם כשאתה נלחם נגד מישהו.

נערך לאחרונה ע"י Hezibezi בתאריך 02-08-2006 בשעה 14:30.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:04

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר