לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-01-2007, 20:46
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "דיון שלא אשתתף בו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אורי מילשטיין
הדיון הקודם השתתפתי באופן אינטנסיבי במשך כשבוע כי בכך משכתי אנשים לעיין בהצעותי לבנות את צה"ל מחדש. לדיון הנוכחי אין ערך בעיני, וחוץ מזה אני עסוק מעל הראש ולפיכך עלי לאכזב אותך: לא אשתתף בו.היה לי נעים להתווכח איתך. ביי!

מעניין למה?....
ראשית, אתהאדם פשוט לא רציני, גרוע הרבה יותר מאלו שאתה מתלונן עליהם.
שנית, אני חושב שאתה יודע שנכנסת פה בטעות לפינה שלא היית אמור להיכנס אליה...ועכשיו אתה מפחד להיכשל שוב בלשונך.
אני הולך לפנות השבוע לגורמי צה"ל בעניין זה..לדעתי יש פה משהו מסריח מאוד...לשמחתי אני מספיק בכיר על מנת לראות שהדבר יבוצע ולדרוש דין וחשבון בעניין, אם צריך אז ישירות ממח"א...
מנהלים, מכייון שאתם כשורים לגורמי צה"ל אני ממליץ שתפנו אליהם את האשכול הקודם של מילשטיין, יש בו עדיויות מאוד מחשידות בנושאי ביטחון שדה וחשיפה למקורות מסווגים.
יתכן כמובן שיתגלה שלא ראית שום תחקיר...זה יסביר לנו דבר או שניים...
אם זה לא היה עצוב אז זה היה מצחיק..
אמיל.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-01-2007, 08:13
  אורי מילשטיין אורי מילשטיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.02
המקור אז היה ראש אמ"ן
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=אורי מילשטיין]הדיון..."

אמיל,

אתה ממש מדהים אותי בתמימותך!

לצורך הענין אספר לך סיפור: באחת ההרצאות שלי סיפרתי למאזינים על הפשיטה על האי גרין ועל התפקוד הלקוי של אנשי סיירת מטכ"ל בפשיטה. בהרצאה היו בוגרים אחדים של הסיירת שהכחישו כמובן את דברי כפי שאתה ועוד כמה חכמיםב עיני עצמם עושים זאת בפורום זה. אמרתי להם שקראתי את הדברים בתחקירים. הם הגיבו כמוך והתלוננו. לתלונות מן הסוג הזה אין שום ערך כי ברור שלא קראתי את הדברים באופן רשמי והמערכת לא ידעה שקראתי וששוחחתי. את התחקירים על הפשיטה על האי גרין קיבלתי אז מראש אמ"ן. כמה זוטרים מהסיירת לא יכלו להעלות על הדעת שראש רמ"ן הוא המדליף. . עכשיו אתה מבין ברוך!!!

ואגב כדאי שתדע שבשנים 1984-1990 עשיתי מילואים במחלקת היסטוריה של חיל האוויר כחוקר בכיר בזמן שסא"ל עדו אמבר היה ראש המחלקה. הייתי אחראי על חקר יחידות מיוחדות, מבצעים מיוחדים ואיגופים אנכיים. כל החומר שלל מחלקת היסטוריה היה פתוח לפני. לא בטוח שהיה פתוח לפניך. את זה כמובן אתה יכול לבדוק.

אינני מתכוון להמשיךבדיוון איתך באשכול הזה לא כי תמרנת אותי לפינה מביכה. גם זאת יהירות של תמימים. אלא כי באמת אין לי זמן. הרי בהבדל ממך לי אין פנסיה שמנה אין לי פנסיה כלל (אינני מתלונן חס וחלילה) ואני עדיין צריך לעבוד לפרנסתי למרות שאני בן 67 ואם אזכרה לחייםארוכים אגיע למחסור חמור. ואתה כנראה לא. זה המחיר שאשלם על שהקדשתי את חיי לחקר הוויית הצבא והמלחמה בניגוד לדעת המערכת ולדעתם של אנשים כמוך - בכירים במערכת.
ישן 01-01-2007, 21:15
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
אורי מילשטיין
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "תחקור- אורי מילשטיין"

חבר'ה, בלי להיכנס לתוכן של דבריו של הד"ר מילשטיין, הוא עדיין מבוגר ומנוסה מרובינו, ולכן אין מקום להתיחס אליו כמו לנער בן 17 שנכנס בפעם הראשונה לפורום ורוצה לדעת איך מתקבלים לימ"מ...נכון, דבריו מקוממים, בעיקר בגלל שהוא נטל לעצמו את תפקיד ה"מוכיח בשער" של המערכת הצבאית (ומי שבקיא בביוגרפיה שלו יבין מדוע, אבל על כך לא ארחיב), אבל כוחה של המוקרטיה נבחן דווקא בסובלנות שאנו מגלים לדברים קיצוניים. לגבי הסיפור אודות אותו מג"ד שהכחיש שדיבר עם הד"ר, ובכן, מגיפת ההדלפות בארץ עוברת כל גבול, ואני תמיד נוטה להאמין שעוד טמבל פתח את הפה ודיבר על מה שלא היה צריך לדבר.וכי מה חשבת? שאותו מג"ד פשוט ירכין את ראשו ויודה בחשיפת החומר? ברור שהוא יכחיש. אל תהיה תמים...זו הסיבה שאני תומך במה שהגדירו בצבא האמריקני "need-to-know basis, כלומר, יש שם מידור כ"כ נוקשה, עד כי לכל אחד יש תא-אינפורמציה ספציפית לו, כך שאם משהו נחף, הכל מוביל אליו.
ישן 02-01-2007, 08:28

המקור חברי פורום יקרים המתקשים לקבל את סגנוני היה -קצ'ה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אני לא טענתי שד"ר מילשטיין לא..."

צנחן 1:

1. על קרב עין זחלטא ראיינתי כ-50 איש ממפקד האוגדה מנחם עינן, דרך מח"ט 500 דורון רובין ועד אנשי מחלקת רמי שלגי שבגין התקרית שלהם אוגדה 162 לא הגיע בזמן לכביש בירות דמשק. אינני חושב שמישהו במדינה מכיר את הקרב כמוני ואולי בעתיד גם אפרסם את מחקרי.
2. אינני זוכר שמישהו התווכח איתי על הנושא באחת מ-1000 הרצאות שהרצאתי בחיי (אולי יותר).
3. את הטענה "האיש משקר" "לא דברתי איתו" אני שומע בארבעיםהשנים האחרונות מאנשים שראיינתי אותם ומסרו לי סודות כמוסים. אחד הראשונים שבהם היה קצ'ה מה-101 אחרי שחשפתי את העובדה שהוא וחבריו רצחו רופא לבנוני ליד בית לחם.

המקור חברי פורום יקרים המתקשים לקבל את סגנוני היה -קצ'ה
ישן 02-01-2007, 04:33
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
לאור ריבוי ה"צדיקים" שיש במערכת, מילשטיין הוא ממש לא הראשון שהייתי יורד עליו

כל כך הרבה פרשנים בגרוש, קצינים במיל' שהיו כשלונות ועכשיו מוכרים את מרכולתם בזול לכל דורש, אינטלקטואלים בגרוש לא הייתי נותן להם ללמד את הילדים שלי 1+1, היסטוריונים צבאיים כמעט שאין בכלל, תרבות תחקיר דפוקה - לפחות בכל הנוגע להסקת מסקנות והפקת לקחים - מכל זה דוקא על מילשטיין מצאתם לנכון לטפס?

ובעיני, דווקא העובדה שהצבא מתעלם ממנו, היא ראיה מכרעת לכך שיש לו הרבה מה להגיד, וכנראה דברים של טעם. מישהו כאן קרא את "קריסה ולקחה" על מלחמת יום כיפור? אפשר להסכים, אפשר לא להסכים - אבל בלי לקרוא את זה או לפחות משהו בסדר גודל דומה שהוא כתב, זה יהיה חובבני להביע דעה. אף אחד לא מושלם, כולל מילשטיין עצמו (כולל אותי אישית) וכולנו מונעים ממניעים שונים, שחלקם רלוונטיים וחלקם פחות (כולל אני אישית), אבל במדמנה שאנו שוחים בה היום, ולא רק היום, אחד האחרונים שהייתי יורד עליהם כרגע הוא מילשטיין. כמו שאנחנו נראים עכשיו, כל אופוזיציה לתרבות הצבאים השלטת כאן ראויה להבחן בכובד ראש, גם אם לא 100% ממה שהיא טוענת נכון ומדוייק.

אגב, לדעתי הדיון הזה - האשכול הזה - לא צריך את מילשטיין כמשתתף כדי להיות פרודוקטיבי.

הבהרה: זה לא שאני חושב שמה שאומרים מי שחולקים על מילשטיין לא לגיטימי - ודאי כשמדובר בתחום מקצועי כמו אמיל וחיל האויר - אבל עדיין, אני בעד (מאוד) לשמוע קולות אופוזיציה שמציעים דברים אחרים. כי לאור ההצלחות שלנו עד כה ברור, שלא כל מה שעשינו (בלשון המעטה) היה בהכרח הכי טוב שיכול להיות.

יום טוב,

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 02-01-2007 בשעה 05:01.
ישן 02-01-2007, 08:02
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
עידן התמימות - לא רק סרט

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
בהמשך לאשכול הקודם שננעל.
אשמח להבין מי מאשר דברים כאלה של נגישות לתחקירים מסווגים, בעיני יש כאן בעיתיות גדולה, מעולם לא ידעתי שמיהו מחוץ למערכת יהיה חשוף לתחקירים שבהם אני משתתף.
האם רק לי זה מפריע?
אורי, אשמח גם להבין איך זה שאתה יכול לקרוא תחקירים מסווגים כפי שאתה טוען...לי זה נשמע בעיתי, מי מאשר לך זאת?
תודה.
אמיל.

השאלה שלך אינה במקומה - אתה תוקף את מילשטיין על שקרא חומר שאינו מוסמך לקראו? אולי תברר מיהם הגורמים מחיל האוויר (אליבא דמילשטיין) שללא סמכות הראו לו (אם אכן נקבל את הדברים כלשונם) חומר מסווג?

אמיל, האם אתה חושב שכתבים צבאיים ומדיניים רואים רק חומר שעבר אישור של הגורמים הרשמיים? אם כן אתה תמים, אולם דומני שהביטוי המתאים יותר הוא מיתמם.

אזכיר לך את המקרה של דר' ראובן פדהצור שחשף את אחוז היירוט המרשים של הפטריוט כנגד טילי אל חוסיים ב - 1991 (0 יירוטים למי ששכח) - על סמך חומר שהודלף לו ממקור חיל אווירי?

קרא עיתון יומי מעת לעת או צפה בחדשות ערוץ 1/2/10 ותוכל לראות דוגמאות רבות להתנהלות לא תקינה של אנשי צבא.
ישן 02-01-2007, 08:53

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "עידן התמימות - לא רק סרט"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
השאלה שלך אינה במקומה - אתה תוקף את מילשטיין על שקרא חומר שאינו מוסמך לקראו? אולי תברר מיהם הגורמים מחיל האוויר (אליבא דמילשטיין) שללא סמכות הראו לו (אם אכן נקבל את הדברים כלשונם) חומר מסווג?

אמיל, האם אתה חושב שכתבים צבאיים ומדיניים רואים רק חומר שעבר אישור של הגורמים הרשמיים? אם כן אתה תמים, אולם דומני שהביטוי המתאים יותר הוא מיתמם.

אזכיר לך את המקרה של דר' ראובן פדהצור שחשף את אחוז היירוט המרשים של הפטריוט כנגד טילי אל חוסיים ב - 1991 (0 יירוטים למי ששכח) - על סמך חומר שהודלף לו ממקור חיל אווירי?

קרא עיתון יומי מעת לעת או צפה בחדשות ערוץ 1/2/10 ותוכל לראות דוגמאות רבות להתנהלות לא תקינה של אנשי צבא.

בכלל לא...
לא הובנתי כנראה, אם מילשטיין ראה באישור את הדברים, אין בעיה שיספר לנו באיזו מסגרת ומי אישר זאת.(כמובן שאני יודע שכתבים רואים חומר מסווג...זה לא רלוונטי בעיני לדיון בנוכחי..).
אם לא אושר לראות את הדברים, אשמח שיעשו תחקיר קטן בצה"ל ויגלו מי הדליף לו תחקיר מסווג ויענישו את המדליף (מדליף זוהי מילה עדינה כאן, למי שמראה חומר מסווג למי שאינו מוסמך יש הגדרה אחרת לדעתי..), מכיוון שהוא נתן מספיק פרטים לגבי התחקיר, ומכיוון שטען שהיה זה מפקד טייסת שהסביר לו הרי שזה ממש יהיה קל בשביל מצ"ח לגלות מי האדם שהדליף.
לדעתי הוא לא באמת ראה, אולי שמע איזו שיחה בארוחת ערב או משהו כזה, פשוט מדבריו אפשר לראות שאו שממש לא הבין את מה ששמע לו או שהוא לא באמת ראה תחקיר.
לאורי, אולי תספר לנו אם היה זה בכלל באישור? אם כן זה יחסוך הרבה בלאגן...
ולידיעתך (לא שציפיתי מליצן חובבן כמוך להתחיל דווקא עכשיו לדייק בפרטים..), גם לי אין פנסיה!! אפילו לא יום אחד, אז תפסיק כבר לקשקש!!!!!

ישן 02-01-2007, 11:18
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אמיל, אתה תמים או מיתמם?
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=טל ענבר]השאלה שלך אינה..."

כמה מידע נחשף פה בפורום שלא הועבר אילנו בשום צורה רשמית?
כמה בעיתון?
איזה מידע בכלל אתה חושב שדו"ץ מעבירי לעיתונאים שלא בתשובה לשאילתות?
יש איזשהו גורם אחר שבסמכותו להעביר מידע?

רק כמה דוגמאות:
זוכר את החשיפה של בעיית המנוע במרכבה 4 (פורסם בידיעות אחרונות ביולי 2005)? שמעתי על כך במקרה בשיחה חברית עם חייל בטרמפיאדה ומיד התקשרתי לאשר עם מקורתי. קיבלתי לכך אישור משלושה סגני אלופים! רק אח"כ כתב אחר בעיתון יכל לפנות לדו"ץ.

זוכר את החשיפה שלי על ה"כמעט ונפגע" בחליפה קרובה של צמד קרנפים ליד בח"א 27 (פורסם בידיעות אחרונות)? בשל מגבלות ברורות אמנע מהסגרת המקורות.

הג'יפ של יהלו"ם שנשרף (פורסם בפורום); ראש אכ"א מתכוון לשנות את ההסדר (פורסם בידיעות); צוערים מבה"ד 1 שמסרבים לשרת עם צוערות? סרן ר'; לוחם שנהרג כי היה חסר לו שכפ"ץ קרמי; הפגיעה במטוס הנחשון ועוד ועוד.

ישן 02-01-2007, 12:29

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אמיל, אתה תמים או מיתמם?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
כמה מידע נחשף פה בפורום שלא הועבר אילנו בשום צורה רשמית?
כמה בעיתון?
איזה מידע בכלל אתה חושב שדו"ץ מעבירי לעיתונאים שלא בתשובה לשאילתות?
יש איזשהו גורם אחר שבסמכותו להעביר מידע?

רק כמה דוגמאות:
זוכר את החשיפה של בעיית המנוע במרכבה 4 (פורסם בידיעות אחרונות ביולי 2005)? שמעתי על כך במקרה בשיחה חברית עם חייל בטרמפיאדה ומיד התקשרתי לאשר עם מקורתי. קיבלתי לכך אישור משלושה סגני אלופים! רק אח"כ כתב אחר בעיתון יכל לפנות לדו"ץ.

זוכר את החשיפה שלי על ה"כמעט ונפגע" בחליפה קרובה של צמד קרנפים ליד בח"א 27 (פורסם בידיעות אחרונות)? בשל מגבלות ברורות אמנע מהסגרת המקורות.

הג'יפ של יהלו"ם שנשרף (פורסם בפורום); ראש אכ"א מתכוון לשנות את ההסדר (פורסם בידיעות); צוערים מבה"ד 1 שמסרבים לשרת עם צוערות? סרן ר'; לוחם שנהרג כי היה חסר לו שכפ"ץ קרמי; הפגיעה במטוס הנחשון ועוד ועוד.

או קי..
אף אחת מידיעת אלה אינה מסווגת, לכן זה בסדר גמור שהפורום מפרסם אותם, זה במסגרת העדין החדש של העיתונות הדיגיטלית וזה סביר לחוטין, זה חלק מחוקי המשחק.
אם הפורום מתחיל לחשוף תחקרים מסווגים, הרי שהוא כבר לא הפורום שחשבנו....ואם אתה מודה כאן שהפורום מפרסם תחקריים מסווגים אז אני חושב שגם את זה ישמחו לדעת בצה"ל..שהרי עד היום הבנתי שיש איזה שיתוף פעולה עם הצנזורה, וטוב שכך..
אבל את המקל אי אפשר לאחוז כאן בשתי הקצוות..פשוט מוסרית אי אפשר לטעון שאתם "בעד" שיפור הצבא והתקדמותו ומן הצד השני לעבור על החוק ולפרסם דברים מסווגים (גם לא חוקי, וגם לא מוסרי..).
אני גם לא ממש מבין את הקשר, ואל תענה כעיתונאי, כי כעיתונאי התשובה שונה וזה בסדר, אבל-
אם יש לי כאזרח שומר חוק את היכולת למצוא מי הדליף תחקיר מסווג לגורם לא מוסמך, האם אני לא צריך לעשות זאת? רק בגלל שזה היה ב "פורום" ו"כולם מדליפים"....
אמיל.

ישן 02-01-2007, 13:06
צלמית המשתמש של יוסיפון

אני לא מתווכח עם הטענה שלך
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון]כמה מידע נחשף..."

אני אחדד דווקא על דוגמא: בנשא החליפה קרובה קיבלתי לידי את תחקיר הכמעט ונפגע.

פרצות בטחון המידע בצה"ל הן מדהימות, גם בחי"א.
דוגמאות:
אף אחד לא ממש בודק מי מגיע לטקסים/ימי משפחות בטייסות השונות ומקבל מזכרות שכוללות דיסקים בסיווג "סודי" (בשביל מה לטרוח לתת להם סיווג אם כל אחד יכול לקבל אותם, לצרוב ולחלק עותקים?) או מסתובב בבסיס, בד"כ אחרי שעברת את הש.ג. אתה יכול להסתובב חופשי כמעט בכל הבסיס כולל במקומות הסודיים ביותר ובמחסני תחמושת, מנסיון (כל זמן שלא הזדהת כעיתונאי, אז יוצמד לך מלווה של דו"ץ ושל ב"ם שישגיחו עליך).
משאיות עם חומרים סודיים להשמדה נוסעות מרחקים גדולים. כבר קרה שניירות התעופפו ממשאית כזו (והגיעו לידי), מסמכים בסיווג סודי ביותר ולפעמים גם למעלה מזה.
רוצה את שמות כל טייסי חי"א הפעילים בסדיר ובמילואים? רוצה לדעת מתי הם התאמנו לאחרונה ואיזה אימון? The answer my friend is blowing with the wind
ניירות וחוברות הדרכה המסבירים מתארי פעולה מסויימים שאנחנו נמנעים מלפרסם בפורום (וגם מוחקים כשהם מתפרסמים מפוזרים ברחובות.
קצינים, גם בכירים מאד, מפטפטים.
כך גם טייסים ממורמרים וכו'

מידע מדהים זורם בטלפונים אזרחיים ועל פתקים.
אני שומע בתחבורה ציבורית דברים שאני לא יכול לפרסם, שנפסלים בצנזורה.

אז את המחסום צריך לשם הרבה קודם!

ישן 02-01-2007, 13:36

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא מתווכח עם הטענה שלך"

ציטוט:
אני אחדד דווקא על דוגמא: בנשא החליפה קרובה קיבלתי לידי את תחקיר הכמעט ונפגע.

פרצות בטחון המידע בצה"ל הן מדהימות, גם בחי"א.
דוגמאות:
אף אחד לא ממש בודק מי מגיע לטקסים/ימי משפחות בטייסות השונות ומקבל מזכרות שכוללות דיסקים בסיווג "סודי" (בשביל מה לטרוח לתת להם סיווג אם כל אחד יכול לקבל אותם, לצרוב ולחלק עותקים?) או מסתובב בבסיס, בד"כ אחרי שעברת את הש.ג. אתה יכול להסתובב חופשי כמעט בכל הבסיס כולל במקומות הסודיים ביותר ובמחסני תחמושת, מנסיון (כל זמן שלא הזדהת כעיתונאי, אז יוצמד לך מלווה של דו"ץ ושל ב"ם שישגיחו עליך).
משאיות עם חומרים סודיים להשמדה נוסעות מרחקים גדולים. כבר קרה שניירות התעופפו ממשאית כזו (והגיעו לידי), מסמכים בסיווג סודי ביותר ולפעמים גם למעלה מזה.
רוצה את שמות כל טייסי חי"א הפעילים בסדיר ובמילואים? רוצה לדעת מתי הם התאמנו לאחרונה ואיזה אימון? The answer my friend is blowing with the wind
ניירות וחוברות הדרכה המסבירים מתארי פעולה מסויימים שאנחנו נמנעים מלפרסם בפורום (וגם מוחקים כשהם מתפרסמים מפוזרים ברחובות.
קצינים, גם בכירים מאד, מפטפטים.
כך גם טייסים ממורמרים וכו'

מידע מדהים זורם בטלפונים אזרחיים ועל פתקים.
אני שומע בתחבורה ציבורית דברים שאני לא יכול לפרסם, שנפסלים בצנזורה.

אז את המחסום צריך לשם הרבה קודם!

הכל נכון, חוץ מהמשפט האחרון..
את המחסום צריך לשים בכל אחד מהמקומות שציינת, או שאתה חלק מהבעיה או מהפתרון...
ולא ברור לי למה אני צריך לשכנע את כולם כאן להיות חלק מהפתרון...או שאולי אתם מעדיפים להיות עוד חלק בבעיות של צה"ל ובאותה נשימה לבוא בתלונות כמה "צה"ל" גרוע....
בענינים אחרים..:
תחקיר של חליפה קרובה במערך התובלה אינו באמת מסווג...זאת אומרת,כמובן שיש בו שמות של טייסים והוא מוגדר רשמית כבעל סיווג כזה או אחר, אבל בפועל, גם אם תשלח אותו במייל לנסראלה, לא יגרם נזק כלשהו לביטחון המדינה...כנ"ל לגבי רוב הנקודות האחרות שהעלית..גם נתת תשובה טובה, אין צורך באמת לתת להם סווג, זה עניין היסטורי ומטופש.
והציטוט המדויק הוא:The answer, my friend, is blowin' in the wind,
כל טוב.
אמיל.

ישן 02-01-2007, 14:38
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון]אני אחדד דווקא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
תחקיר של חליפה קרובה במערך התובלה אינו באמת מסווג...זאת אומרת,כמובן שיש בו שמות של טייסים והוא מוגדר רשמית כבעל סיווג כזה או אחר, אבל בפועל, גם אם תשלח אותו במייל לנסראלה, לא יגרם נזק כלשהו לביטחון המדינה...

אם התחקיר היה רק של חליפה קרובה אולי. מאחר ואני מניח שיש לך אפשרות למצוא את התחקיר הזה אני מציע שתנסה לקרוא אותו, שים לב במיוחד לשדה ממנו המריאו שני המטוסים ומה היה מתאר הטיסה (רק כקוריוז שים לב גם לשמות הטייסים). מסתבר שגם במערך התובלה יש סיבה לסיווג, לא רק במערך הקרב.

ישן 02-01-2007, 15:25

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=emile-a] לרוב ארוע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
זו נקודה חשובה מפי מי שהגדיר עצמו בכיר בחיל האוויר. שווה בנפשך מה מפקד טייסת, בסיס או אלוף רואה לעצמו כבלמ"ס, ותקבל את הבלגן השורר בתחום.

בלגן בתחום...בהחלט..
אני חושב ששינוי גדול גם בתחום ההגדרה וגם בתחום האכיפה הוא חובה.
אבל יש לזכור שזהו נושא שבהגדרה יש בו "בלאגן".....כיצד לסווג דברים? כמה זה באמת ישפיע על הביטחון? כמה אפשר באמת להסתיר? ברובו, בתחום ביטחון המידע אין תשובות ברורות בהגדרה, וזהו נושא לא מדעי לחלוטין.. לכן קל לבוא בביקורת (וגם לי יש..) אבל קשה לדעת איך לפעול באמת ויש לכך הוכחות היסטוריות...(המעברים הקיצוניים ב80 שנה האחרונות, אצל גורמי הביטחון האמריקאים משיתוף פעולה רב והורדת הסיווגים..לבין מידור רב וחוסר יכולתשלהם לשתף פעולה אחד עם השני.. וחוזר חלילה..).
ועדיין.. אין סיבה שאנחנו נהיה חלק מהבעיה, אלא רק חלק מהפיתרון.
אמיל.
ובעניין בכיר, יש הבדל רב בין בכיר לבין בכיר...כמו ברוב התחומים, גם בתחום זה איני בכיר..

ישן 02-01-2007, 09:45
צלמית המשתמש של יוסיפון

אני לא מבין את התמימות

גם אם אני יכול להבין את הבעיתיות בהדלפות של תחקירים, ידיעות ומסמכים מסווגים אחרים, אני לא יכול להבין את ההיתממות או התמימות של מי שלא מאמין שיש מדליפים. גורמים שונים מתוך הצבא ומגופים דומים מעבירים מידע ומסמכים לידי חוקרים, עיתונאים ולפעמים לבני משפחתם או חברים. מצד אחד אפשר לקרוא להם מדליפים. אנחנו, מקבלי המידע, מעדיפים לקרוא להם מקורות.
המקרות יכולים להיות שונים: בעבודתי כעיתונאי קיבלתי לפעמים מידע ממקור בדרגה זוטרה שהיה שווה ידיעה לכותרת הראשית בעיתון. לפעמים קיבלתי מידע מבעלי הדרגות הבכרות ביותר וזה כולל מפקדי טייסות (אמיל, בשבילך) ויחידות אחרות.
חשוב לציין, לא כל מידע שאני מקבל אני גם משתמש בו, לא בעבודה ולא בפורום. לאו דווקא בגלל מניעי צנזורה.
המניעים של המקורות יכולים להיות שונים ומגוונים. חלקם מונעים ע"י אגו, להשוויץ, חלקם ממניעים ריגשיים שונים כמו: נקמה בבעל סמכות, הצדקה של מעשה שעשו, להוכיח שהטעות אינה שלהם וכו'. חלקם רוצים לטהר את הצבא משחיתצויות ומפקדים שכשלו (ושאם התחקיר עליהם לא יופץ הם ימשיכו בתפקידם או אפילו יתקדמו) וחלקם סתם רוצים לשתף.
אז, לידיעתכם: תמיד יש מדליפים/מקורות. קחו בחשבון שכל מידע שידוע לשני אנשים ומעלה ידוע כבר לכולם.

ישן 02-01-2007, 10:10
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
בכמה הזדמנויות הייתי עד לכך
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא מבין את התמימות"

שבמהלך המלחמה, דברים שאמרו אלופי מטכ"ל בפורומים סגורים הופיעו לאחר יומיים-שלושה אצל עיתונאים שונים ממש ככתבם וכלשונם - בלי ציון מקור, גם לא 'מקור צבאי בכיר'. היה לי הרושם שיש כמה שיוצאים מהישיבה ומתקשרים לעיתונאי לומר לו מה אמרו.
(כמובן, יכול להיות שזה רק מקרה בלבד).
אבל הכי גרוע - כבר פורסם בציבור באיזו שעה ביום שישי החליטה הממשלה לאשר את היציאה למבצע הקרקעי הגדול.
הבודק את הזמן בין החלטת הממשלה לפרסום הראשון בתקשורת ימצא שחלפה לכל היותר שעה (כמדומני פחות). זה *מחייב* שמישהו בממשלה יצא מהישיבה והתקשר לכתב - וסיכן ככה חיים של לא מעט חיילים.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 02-01-2007, 11:14

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא מבין את התמימות"

יוסיפון ידידי הוירטואלי..
האם קראת את תגובתי?
אני לא מיתמם!! אני בהחלט מודע למצב...כל מה שאני רוצה זה למצוא את המדליפים..והרי יש לנו מצב קלאסי לעשות זאת כי נתנו לנו מבלי לשים לב כמות פרטים מפלילים רבים...
אני ממש לא מבין אתכם...כל היום ביקורת על צה"ל והערות שצריך לעשות סדר...ופתאום כשצריך לעשות סדר, חצי מהאנשים פה קופצים בתשובות "ככה זה, יש הדלפות"...
כולם יודעים שיש הדלפות..לא מבין למה המנהלים לא יכולים לפנות לרשויות הצבא על מנת שיחקרו את העניין, כולם יודעים היום שצה"ל נלחם בהדלפות אלה, כי בדיוק כפי שציינו כאן אחרים, זה מדרון חלקלק שהוביל כבר במלחמה האחרונה לגילויים שסיכנו את כוחותינו!!
פתאום כשצריך לעשות משהו כולם קופאים על השמרים....האם רק לכתוב אנחנו יודעים!!
אני הולך לפנות לגורמי צה"ל, ואני מבקש מהמנהלים שיעשו זאת גם כן.
אמיל.

ישן 02-01-2007, 14:41
צלמית המשתמש של יוסיפון

אני צריך להיזהר לא לכרות את הענף עליו אני יושב
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "יוסיפון ידידי הוירטואלי.. האם..."

(ואת העץ ממנו, גם, אני מתפרנס)
כשיש סיבה לפנות לגורמי ביטחון מידע או מ.צ. אנחנו עושים זאת.
כשיש מידע שהצבא נמנע מלחשוף אך יש להוציא אותו לאור כדי לטהר את הצבא (כמו טייסים ששוכבים עם נערות ליווי בזמן ביקור בפולין) אנחנו עושים זאת.
הגבול הוא מתי פוגעים בביטחון המדינה.

ישן 03-01-2007, 08:19

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני צריך להיזהר לא לכרות את הענף עליו אני יושב"

ציטוט:
(ואת העץ ממנו, גם, אני מתפרנס)
כשיש סיבה לפנות לגורמי ביטחון מידע או מ.צ. אנחנו עושים זאת.
כשיש מידע שהצבא נמנע מלחשוף אך יש להוציא אותו לאור כדי לטהר את הצבא (כמו טייסים ששוכבים עם נערות ליווי בזמן ביקור בפולין) אנחנו עושים זאת.
הגבול הוא מתי פוגעים בביטחון המדינה.

מסכים ב100 אחוז..
כאן נראה שמדובר במקרה הראשון...(של פגיעה בביטחון המדינה, לאו דוקא בכך שאורי מילשטיין קורא תחקירים, זאת כנראה לא בעיה, אלא בכך שמישהו מראה לו תחקירים מסווגים בלי אישור)
דווקא הדוגמה של הטייסים בפולין הינה דוגמה רעה מכיוון שהיא דוגמה לפקרום שיקרי בעיתון (לדעתי לא העיתון שלך אלא המתחרה אבל מילא..), יותר טוב היה לו הבאת את דוגמת האונס בנבטים או הטייס המציץ במקלחות..שם הפרסומים היו מדויקים.
להת.
אמיל.

ישן 04-01-2007, 16:47
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי יאיר נרו שמתחילה ב "כדאי לקרוא את מאמרו של איתן הבר על אורי דן מסופ"ש האחרון"

לאיתן הבר בתחילת דרכו ככתב היו מדליפים משלו שהדליפו לו מידע לאפחות חסוי או מסווג. מסתבר שכשיש לך קרוב משפחה בשין בית (שב"כ דהיום) הוא יכול לעזור לך בקריירה העיתונאית.

ישן 02-01-2007, 10:11
  יובל. יובל. אינו מחובר  

תגובה לצנחן1

אני לא מצליח להבין מה יש לך נגד הנחרצות שלו? בנאדם מגן בלהט על הדברים שלו וזה מעצבן? הוא מאמין בכל ליבו במה שהוא טוען וזוהי נקודה לזכותו. הוא עדיף לאין ערוך מאותם "פרשני סוף שבוע" שמוכרים לנו ממסכי הטלוויזיה (מלבד אלון בן דוד. הוא הפרשן היחיד שראיתי מסתובב בשטח ולא שולח סטודנטים לתקשורת לאסוף את החומר בשבילו...). ספריו של מילשטיין מוכרים על-ידי האקדמיה כחומר רקע מחקרי-ביססתי עליהם לא מעט עבודות באוניברסיטה. הערותיו על מרכיבי הצליחה ביוהכ"פ חשובות ומקצועיות מאוד. אפשר לחלוק או להסכים איתו. אבל "לרדת" על בנאדם על כך שהוא נחרץ מידי זה לא רציני. הוא מאוד מאמין במסקנותיו.זכותו.
ישן 02-01-2007, 10:17
  יובל. יובל. אינו מחובר  

תגובה לד"ר מילשטיין-התיחסות לביקורת

תחילה, אינני נמנה על חסידיך או על מבקריך. אני משתמש בספרים שלך פונקציונאלית. לפעמים אני בוחר להסתמך על הכתוב בהם ולפעמים לא. עם זאת, אני שייך לאלה שהחליטו שאתה לא סתם "מפריח בלונים באוויר" וכי על פי רוב, יש לטענות שלך בסיס. בנוסף, מאחר ואני מכיר ומודע למגיפת ההדלפות בצבא ובמקומות אחרים, אני מאמין באמת ובתמים שאנשים "פותחים את הפה". למרות כל זאת, ההתיחסות שלך לביקורת המושמעת כאן אינה רצינית ומעוררת תהיות. זכותך להביע דעות. זכותם של קוראיך לבקר אותך. ואני חושב שהתיחסות לביקורת צריכה להיות הרבה מעבר ל"אין לי זמן להתווכח איתך". למה לא להתווכח? נכון, לא כל הוויכוחים כאן נלקחו מהחוג לוויכוחים של אוניברסיטת קיימבריג', אבל עדיין, זהו פורום עממי, שהחברים בו נעים מילד בן 17 שעדיין לא התגייס ועד למג"דים במיל. אני חושב שזה רק יוסיף לך אם תקדיש מעט יותר זמן וקצת יותר רצינות להשיב למבקרים שלך כאן, בלי כל קשר לרמת הניסוח ו/או לבוטות (בגבולות מסויימים, כמובן...).
ישן 03-01-2007, 10:14
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי brobasket שמתחילה ב "[QUOTE=טל ענבר]האם ביקשת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי brobasket
לא נראה לי שאמיל צריך שום אישור ושום נעליים
הוא טייס זה המקצוע שלו וזה העבודה שלו זה זכותו לצלם מה שהוא רוצה ואת "מקום העבודה שלו" ובטח לאלבום התמונות האישי שלו
זה שהוא החליט לשתף אותנו אתה יכול להגיד לו רק תודה רבה.
ולא לשאול אותו שאלות של מלש"ב ...

ראשית - ראוי שתשמור על סגנון מנומס יותר בפנותך אלי.

שנית - אין לך מושג על מה אתה מדבר - אם "מקום העבודה" של מאן דהו הוא צוללת, סוללת חץ, בסיס לשיגור לווינים, הכור האטומי בדימונה - גם אז אתה סבור שזכותו לצלם את מה שהוא רוצה?

אני מציע לך לישם כלל פשוט - אם אין לך מושג על מה אתה מדבר וכותב - אל תשתף את כל הפורום בכך.

שא ברכות.
ישן 02-01-2007, 14:18

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי MIH שמתחילה ב "אורי מילשטיין לא עומד כאן למבחן כלשהו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MIH
את אמינותו הוא רכש, כאשר מחוסר יכולת לערער על ממצאיו ומסקנותיו, המערכת נידתה אותו, או ניסתה לצייר אותו כתמהוני במקרה הטוב. הוא שילם ומשלם את המחיר האישי על זה שצעק מעל כל גבעה רעננה כי המלך הוא עירום, הרבה לפני שזה הפך לבון טון של כל הגיבורים בגרוש בעקבות המלחמה האחרונה. שנים סיפר את האמת על צה"ל ועלילותיו רק שאיש לא היה מוכן לשמוע.
במסגרת התוארים שמוענקים כאן - מגיע לו לפחות תואר חבר של כבוד בפורום זה.
מבחינתי הוא כבר קיבל אותו.

התחלתי את הדיון עם אורי בראש שלך, שמדובר באדם מכובד ומבין עניין, לא היתה לי שום דעה שלילית (ואולי אפילו ההפך, בדיוק מהסיבות שאתה כותב..)..
אבל בתוך זמן קצר בדיון אני מגלה שמדובר באדם שכותב שחור על גבי לבן טעויות גסות ומגלה חוסר הבנה בסיסי בתחום הצבאי (לפחות בחלק שאני מבין בו..) ואין מדובר בויכוחים של שטח אפור, מדובר על ענינים מקצועיים פשוטים שבהם הוא טועה ובגדול ומבסס עליהם תאוריות...(שדרך אגב יכול להיות שהתאוריות עצמן נכונות..).
בקיצור, התחלתי את הדיון איתו ללא שום דעה (אתה יכול לקרוא בעצמך את האשכול לגבי דורון ודורון..)
אבל גיליתי שמדובר בחובבן, שכותב ללא הבנה מקצועית בתחום הצבאי..(יתכן בהחלט שבתחומים אחרים הוא כן מבין גדול, אז מוטב שימנע מכתיבה על דברים שהוא לא מבין בהם...אני גנזתי את המאמר שלי לגבי ניתוחי לב והשפעת אקמול על אחוזי ההחלמה..בדיוק בגלל שאני לא מבין כלום ברפואה..)
אמיל.
לטל- פעלתי לפי החוק, לא פירסמתי שום דבר מסווג, וכמובן שקיבלתי אישור לצלם אותן.

ישן 02-01-2007, 15:17
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
באותן הודעות אני חשבתי שהטיעון שלו שונה
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=MIH]את אמינותו הוא..."

מכפי שהבנת אותו; אני חשבתי (אני לא יודע אם זה כך, כי אני לא ממש מומחה לחה"א של טרום-יום-כיפור) שהטיעון שלו היה שלמרות איום הטילים לא פותחו שיטות גובה נמוך יעילות (מה עם ה-SA-3?), בעוד שאם הבנתי נכון אתה הבנת שהטיעון שלו הוא שלא פותחו שיטות גובה רב יעילות. בקריאה שניה, לדעתי אפשר להבין את שני הדברים ממה שאמר, למרות שמדובר בדברים שונים לגמרי.

בכל אופן, בזה אני לא בדיוק בקי, אז לא אשלול את האפשרות שהבנתי לא נכון. אבל לדעתי יש לתת לד"ר מילשטיין קרדיט בגלל שבמשך הרבה שנים הוא מתלונן לבדו על דברים בצה"ל שפתאום, אחרי המלחמה האחרונה, הרבה אנשים נזכרו בהם.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 02-01-2007, 19:30

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי Hi_Frequency שמתחילה ב "גם אני מצטרף למשאלה זאת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Hi_Frequency
למשל, אם מישהו (אורי, למשל) טוען שהעובדה שטילי ק"א לא איפשרו טיסות בגובה, והכריחו את המטוסים לטוס נמוך, ובזאת להיחשף לאש תותחים ומקלעים - אז האם לא ניתן להסיק מטעון זה שהטילים האלה פגעו למעשה במטוסים, אם כי לא בהכרח באופן ישיר?

וזה שמישהו יטען כי אין תשובה לטק"א – אז איך זה משנה את הנטען למעלה? אין פתרון? - אז זה רע מאוד שהטק"א ממשיך כך לפגוע ביכולת המטוסים. מה הפלא שהכי טוב זה להשמיד את הסוללות, או את הראדר שלהם, איך שהוא, מרחוק.

תגובה ליובל ולhi frequency...
חשבתי שהבאתי דוגמאות ברורות, אין לי בעיה להביא אותן שוב..:
אורי כתב שחיל האויר לא הצליח לטוס מול הטק"א ביום כיפור...זוהי אבחנה מקצועית, זה כמו לכתוב "מיקי ברקוביץ לא הצליח לקלוע לסל העונה"...אבל מניתוח הנתונים ההיסטריים מסתבר שחיל האויר התמודד בצורה סבירה מול הטק"א...אכן לנפילות הרבות בתחילת המלחמה היתה השפעה תודעתית חזקה, אבלל בחינה מקצועית של המטסים מראה שבס"כ התמודדו בצורה סבירה צול הטק"א, אבל זוהי הטעות הקטנה ביותר של אורי, מכיוון שהנושא הינו שנוי במחלוקת, כאן עוד לא חרצתי עליו דעה חד משמעית אבל התחלתי לקבל כיוון כאשר הוא חמק מלענות לי שכהפניתי אותו לנתונים הללו...
הטעות השניה:
אורי כותב שבגלל שלא תיחקרו את ששת הימים וההתשה, לא ידעו איך להתמודד מול הטק"א ביום כיפור בטיסה מהגובה ולכן חיל האויר נאלץ לטוס נמוך ולהפגע מאש נ"מ. הטעות של אורי היא חמורה, זאת מכיוון שעד לפני 15 שנה לא נמצא פתרון לעניין זה בעולם כולו!!! וגם עכשיו הפתרונות הם חלקיים בלבד!!
זאת אומרת, אם היתה פורצת מלחמה בשדה קרב דומה בכל מקום אחר בעולם בשנת 1993 (20 שנה אחרי יום כיפור), גם אז לא היתה למטוסים ברירה אלא לטוס נמוך ולספוג פגיעות מנ"מ..אז לבוא ולדרוש פיתרון בשנת 73 ולומר שהנה יש כאן הוכחה למחדל על בסיס התאוריה הזו זה פשוט ניתוח לא רציני של הנתונים...מבלי להעזר באנשי מקצוע שיסבירו לך את המשמעויות של "המסמכים" שאתה קורא.
הטעות השלישית היא שאורי כתב שחיל האויר לא הצליח לצוד רקטות קצרות טווח בגלל עודף ריכוזיות וחוסר מתן חופש פעולה ליחידות השדה על מנת שיצודו אותן, ועל כך עניתי שזה לא נכון מקצועית בצורה חד משמעית, ושגם היו נותנים חופש פעולה מלא ואת המשימה הזו בלבד, והתוצאות היו 99% דומות...והסיבה לכך נעוצה במגבלות שימוש במערכות כלי טייס שקיימות כיום ובאמת סלחו לי שאיני יכול לפרט יותר, אבל האמינו (או לא..) שאני נותן תשובה מקצועית טהורה לחלוטין.
אמיל.

ישן 03-01-2007, 09:34
  Hi_Frequency Hi_Frequency אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.09.04
בענין טק"א, קיימות לדעתי שתי אפשרויות:
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "..."

1. אם חיל האוויר לא למד על משמעות איום טק"א ממלחמת ששת הימים והמשיך לשדר הבטחת עליונות אווירית בכל מצב, אז אורי אכן צדק, כי התוצאות של מלחמת 73 לא היו מזהירות, בדרום לפחות.
2. אם חיל האוויר כן למד את משמעות טק"א כפי ש emil אומר, והמשמעות לדבריו, היא שאין פתרון לטק"א (באותה תקופה), אז הדבר היחיד שניתן לטעון נגד דבריו של אורי הוא שלימוד בלבד של הבעיה לא הייתה מבטיחה פתרון, אבל אם חיל האוויר שידר במקרה זה הבטחה של עליונות, אז אפשר לטעון כאן להסקת מסקנות שגויה, שזה גם כן לא הכי סימפטי.
אמנם זה קל להיות חכם לאחר מעשה, אבל אם היה נעשה יישום מסקנות לגבי טק"א, כמו שלמשל עשה חיל הים בעיקבות פיגוע באח"י אילת ב-67, אז יתכן כי היו כן מגיעים לפתרונות טק"א, אפילו שאלה לא היו בנמצא אצל הגויים באותו זמן, הרי לנו בעיקר היה ניסיון עדכני בנושאים אלה.
ישן 06-01-2007, 07:52

מפקדי חיל האוויר היו גורם עיקרי למחדל המודיעיני במלחמת יום הכיפורים
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Hi_Frequency שמתחילה ב "בענין טק"א, קיימות לדעתי שתי אפשרויות:"

1. גם בחזית הצפון התוצאות לא היו מזהירות!

2. התחייבות מפקדי חיל האוויר אחרי מלחמת ששת הימים להשיג במלחמה הבאה הכרעה אווירית, בלא שהבינו מהבאמת קרה במלחמת ששת הימים, השפיעה בראש וראשונה על אמ"ן ויצרה את "הקונספציה" שאותה תיארה ועדת אגרנט. הקונספציה כידוע היתה שכל זמן שחיל האוויר הישראלי שולט בשמי המערכה לא יפתח האויב במלחמה כי אז הוא יובס לבטח ושום מדינה אינה יוזמת מלחמה שבה תובס.

3. מכאן שחיל האויר אחראי במידה רבה למחדל של מלחמת יום הכיפורים.

4. עד שאנשי חיל האוויר לא יבינו זאת לא תהיה תקומה לחיל והראיה: התחייבותם ה בלתי מבוססת להכריעה את מלחמת לבנון השנייה.
ישן 06-01-2007, 10:40

חטא הגאווה של אנשי זרוע האוויר
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי Hi_Frequency שמתחילה ב "אורי, האם לדעתך עובר איזה רצף"

1. זרוע האוויר בצה"ל בצה"ל היא הזרוע היעילה ביותרגם בגלל האיכות האנושית היחסית הנשלחת אליה וגם בגללה תקציב הגבוה המופנה אליה המאפשר לה לרכוש טכנולוגיה גבוהה. אחד לאחד איכות הטייסים עולה הממוצע על מקביליהם בזרועה היבשה אפילו משום שהםמקבלים הכשרה ארוכה יותר.

2. אבל אנשי חיל האוויר שוחים במיץ של עצמחם,ולכן אין להם לא הכשרה ולא נסיון בהבנה ובהפעלת מערכות צבאיות משולבות ומורכבות. הדבר גם לתפיסת מלחמה פשטנית גם במלחמת יום הכיפורים וגם במלחמת לבנון השנייה.

3.מיד אחרי מלחמת העולם הראשונה צפה נביא הזרוע האווירית הגנרל האיטלקי דואה שבעתיד ההכרעות הצבאיות תהיינה מן האוויר. נבואה זאת היא "עמוד האש" וההמצע האידיאולוגי של בכירי חיל האוויר. הם גם סבורים שבידם להכריע את המערכות והמלחמות וגם מזלזלים בצדק באיכות הירודה של זרועה היבשה.

4. התתחויות אלה תמרנואת אנשי זרוע האוויר לחטא ה"היבריס/גאווה" (הבא לידי ביטוי גם באשכול זה).

5. בוודאישהיו להם הצלחות רבות כמו זאת שהזכרת שהתחוללה במלחמת לבנון הראשונה,אחרת מדינת ישראל לא היתה קיימת אבל יחד עם זה "חטא הגאווה" שלהם גרם נזקים בלתי הפיכים לצה"ל ולעם ישראל
ישן 06-01-2007, 11:04

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "מפקדי חיל האוויר היו גורם עיקרי למחדל המודיעיני במלחמת יום הכיפורים"

ציטוט:
1. גם בחזית הצפון התוצאות לא היו מזהירות!

2. התחייבות מפקדי חיל האוויר אחרי מלחמת ששת הימים להשיג במלחמה הבאה הכרעה אווירית, בלא שהבינו מהבאמת קרה במלחמת ששת הימים, השפיעה בראש וראשונה על אמ"ן ויצרה את "הקונספציה" שאותה תיארה ועדת אגרנט. הקונספציה כידוע היתה שכל זמן שחיל האוויר הישראלי שולט בשמי המערכה לא יפתח האויב במלחמה כי אז הוא יובס לבטח ושום מדינה אינה יוזמת מלחמה שבה תובס.

3. מכאן שחיל האויר אחראי במידה רבה למחדל של מלחמת יום הכיפורים.

4. עד שאנשי חיל האוויר לא יבינו זאת לא תהיה תקומה לחיל והראיה: התחייבותם ה בלתי מבוססת להכריעה את מלחמת לבנון השנייה.

בחזרה לדיון רלוונטי..
אין לי בינתיים ויכוח איתך לגבי תגובתך הנ"ל...
מכיוון שאני בורג קטן במערכת, גם אני מעוניין לדעת היכן שורשי הבעית במלחמת לבנון השניה...
לכן פיסת המידע לגבי התחייבות חיל האויר להכריע את המלחמה מאוד מענינת אותי ואני מודה שלא הכרתי אותה (פרט לדברים שאמר הרמטכ"ל, אבל לענין הדיון הנ"ל, הוא לא איש חיל האויר, מה גם שאתה כותב אנשי חיל האויר ברבים..)
אשמח להפניה שמוכיחה את הדברים הנ"ל..הפניה להתחייבות הבלתי מבוססת של אנשי חיל האויר להכריע את המלחמה, זה יוכל לשמש אותי בעתיד בויכוחים פנימיים שלי ובביקורת שיש לי לגבי חיל האויר (שהיא שונה לחלוטין משלך אבל אין זה רלוונטי לדיון שלנו ברגע זה.)
תודה.
אמיל

ישן 06-01-2007, 15:16
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
כתבת שמפקדי חיל האויר היו הגורם העיקרי
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "מפקדי חיל האוויר היו גורם עיקרי למחדל המודיעיני במלחמת יום הכיפורים"

למחדל המודיעיני במלחמת יום הכיפורים.
ואני לתומי חשבתי שדווקא היו אלה ראשי אמ"ן...
הרי חיל האויר היה בכוננות יחסית לשאר הצבא לפני המלחמה, בגלל דעתו השונה של ראש להק מודיעין אויר.
הקונספציה שבגללה הופתענו ביוה"כ קשורה לאמ"ן ולא לחיל האויר.
תו"ל חיל האויר ביוה"כ היה שידרשו לו 48 שעות כדי לטפל בטק"א ורק אז יופנה לעזרת כוחות הקרקע.כל המטכ"ל ידע את זה.
מה לעשות, המלחמה פרצה בשטף אדיר בשתי החזיתות ולחיל האויר לא היו את אותן 48 שעות..
לראיה: מבצע חיסול הטק"א המצרי שהחל ב 7 לחודש בבוקר, והופסק בהתחלתו בשל המצב בדרום הרמה עקב ההיסטריה של דיין.

אני , אישית , לא מסכים עימך בטענתך לגורמים העיקריים למחדל המודיעיני.נציגי חיל האויר לא השתתפו בפגישה עם חוסיין ב 25 לספטמבר בה הוא התריע על המלחמה, נציגי חיל האויר, בניגוד לאמ"ן , לא קיבלו את שטף הידיעות המעידות על מלחמה קודם שפרצה, וכמו כן - נציגי חיל האויר לא אלו אשר מעבירים לרמטכ"ל ולרשות המדינית את הערכה האם תפרוץ מלחמה או לא.

ציינת שברמה חיל האויר לא פעל באופן מזהיר אבל התעלמת מהעובדה שכוחות הקרקע התנהלו באופן מחפיר מאוד בתחילת המלחמה בגלל התמוטטות ניהולית של מפקדות אוגדה 36 ופצ"ן, סביר מאוד להניח שאם ניהול המערכה בתחילתה ברמה היה מניח את הדעת - מבצע חיסול הטק"א המצרי לא היה מופסק בתחילתו. ומבצע דוגמן 5 ברמה היה מתנהל טוב יותר וכמתוכנן בלא לבטל מטסים מקדימים עקב הסיועים הבהולים לכוחות הקרקע.

אתה מתעלם מהעובדה שהכח היחיד שבלם בדרום הרמה בסביבות ציר המפלים בואכה גמלא הוא כח חיל האויר שעצר את הסורים מגלישה לעבר הכנרת והירדן ביום ה7 לחודש מהשעה 7 בבוקר עד 11 , עד שבעצם הגיע כח המילואים הראשון למקום.

אני הייתי מצפה ממך להתייחס לכלל העובדות, עובדות שהשפיעו רבות על חיל האויר, ולאוו דווקא קשורות בחיל האויר. כנראה שציפיה זו מוגזמת, לך יש אג'נדה מוטעית לטעמי, ואתה לא נותן, בעקשות יתרה, לעובדות להפריע לך לבסס אותה.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 06-01-2007 בשעה 15:21.
ישן 07-01-2007, 09:32

לפי מיטב ידיעתי, יש לך כמה טעויות
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "כתבת שמפקדי חיל האויר היו הגורם העיקרי"

1 - להק מודיעין אויר הוקם לאחר מלחמת יום הכיפורים, כאחד מלקחי החיל. כך שלא יכול להיות שהלהק היה מוכן יותר מאחרים - הוא פשוט לא היה קיים.

2 - כוחות הקרקע לחמו להפליא, במיוחד ברמת הגולן. הם פשוט נבלעו בשטף השריון הסורי בדרום הרמה, היכן שעמדה חטיבה מוקטנת (188) מול הדיביזיות הסוריות ועמדו איכשהו בפרץ בצפון הרמה (חטיבה 7) ולא נחדרו. אתה משליך על הכוחות את מחדלי הפיקוד וזו שגיאה. קרב ההגנה בגולן - ברמת יחידות השדה ועד הטנק הבודד - הוא מקרבות ההגנה הגדולים בהסטוריה, לדעתי.

3 - עד היום לא ברור, למיטב ידיעתי, מה בדיוק עצר את הסורים מלגלוש לכנרת, לאחר שפרצו את קווי חטיבת ברק (188). זו הפעם הראשונה שאני שומע את תאוריית מטוסי חיל האויר. שמעתי כבר את תאוריית שלושת הטנקים שעלו מהימ"חים עם אור ראשון של ה-7.10, ושמעתי גם את תאוריית החשש ממלכודת בעומק. האמת היא שאין תשובה בעניין הזה.

הערה נוספת: אחת מטענותיהם של מפקדים בחיל כלפי בני פלד ז"ל היא, שהוא נתן לזעקות השבר מלמעלה (בעיקר של משה דיין ז"ל, שהיה נתון בפאניקה מוחלטת) להסיט אותו ואת חיל האויר ממשימתו הראשונה במעלה - אותן 48 שעות שנדרשו לו לפי התו"ל. אותם מבקרים - לוחמים ומפקדים בחיל במהלך המלחמה - אמרו, שלמפקד החיל הקודם, מוטי הוד ז"ל, זה לא היה קורה כיוון שהיו לו כתפיים מספיק רחבות (והבנה מבצעית עמוקה יותר משל בני פלד) להתעקש על סדר עדיפויות נכון, להקצות טייסת אחת להגנה (כמה כבר מטוסים צריך בשביל לחסות כוחות שיריון לכמה שעות - טייסת אחת יכולה להטיל רביעיה אחרי רביעיה, אם כי במחיר שחיקה גבוה - שחיקה שממילא היתה קיימת בשיריון באותו מצב) ואת כל היתר להפעיל במשימות החיל ע"פי התו"ל המקורי.

יום נעים

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 07-01-2007 בשעה 09:36.
ישן 07-01-2007, 18:12

תגובה
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "לפי מיטב ידיעתי, יש לך כמה טעויות"

1. להק מודיעין אויר- יכול להיות שהוקם לאחר המלחמה, אבל הבסיס המודיעיני לא מנע מחיל האויר להיות בכוננות 10 ימים לפני מראש השנה, ומערב יום הכיפורים להיות בכוננות עליונה.

2. אין בטענתי ביחס ללוחמה בתחילת המלחמה ללעוג חלילה ללוחמים ברמה, אלה לכשל הניהולי שהשפיע מאוד על הכוחות, לדוגמא: קריסת מפקדת אוגדה 36 בליל ה -6 לחודש וב- 7 בו. כשלון רפול בתגבור חטיבה 188 לאחר שיאנוש פשוט סרב לרפול להעביר גדוד לטובת 188 שנדרסה בדרום הרמה, בעוד בצפון הרמה בתחילת המלחמה המצב היה סביר, מח"ט 188 שבעצם ניהל את הלחימה התעסק רק בהבקעה חטיבתית סורית אחת על ציר הנפט, בעוד הבקעה חטיבתית סורית שנייה מתרחשת בו זמנית על ציר רמתניות, ועוצמתה מתגלה רק כשרפול רואה טנקים סורים בגדרות נפח.

3. מקווה שזה יוסיף לידע שלך מה גרם לעצירת הסורים בציר המפלים עד בוא גדוד שרמנים מילואים- אלוף מרדכי הוד היה אחראי על הסיוע האווירי בפיקוד צפון על אירועי ה-7 לחודש בבוקר: "את כל החלק הדרומי של הרמה החזקנו רק מהאוויר. לא נתנו להם לרדת לעין-גב. בגזרה שלנו לא היה טנק ישראלי אחד".
כל מילה נוספת מיותרת.

בקשר להערה הנוספת שלך בעניין בני פלד וההיסטריה של דיין - ב- 6 בבוקר יוצר דיין קשר עם פלד ומבקש ממנו לתגבר את הרמה בגיחות אויריות, פלד משיב שהחיל האויר כרגע עסוק בתחילתו של "תגר" בחזית המצרית.
בסביבות השעה 6:30 מורה הרמטכ"ל לפלד להעביר את כובד משקלו של ח"א לרמה - גם מוטי הוד היה נענה לפקודה מעין זו.
טייסת אחת יכולה לעצור דוויזית שריון(דוויזיה 5 הסורית שהבקיעה בדרום הרמה) ?

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 07-01-2007 בשעה 18:18.
ישן 10-01-2007, 13:37

אתה טועה
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "דווקא יאנוש העביר גדוד אחד לטובת חטיבת 188"

חטיבות 7, ו 188 החליפו גדודים- הווה אומר כשחטיבה 7 קיבלה את הגזרה הצפונית של הרמה , גדוד 74 מחטיבה 188 הועבר ת"פ חטיבה 7. במקביל ניתן ל188 גדוד 82 מחטיבה 7.
שים לב, ד"ר נכבד, שהחטיבות בעצם החליפו גדודים. אין כאן תגבור.

ב- 6 באוקטובר בערב, בעקבות הלחץ על 188, הורה רפול ליאנוש להעביר ולתגבר את 188 בגדוד נוסף.
יאנוש סירב למרות שגזרת צפון רמת הגולן, להוציא את כוח טייגר, הייתה שקטה. כאן נוצר כשל ניהולי ראשון של מפקדת אוגדה 36 .

בקשר "לבורחי סינדיאנה" כפי ש b.a ציין - מדובר ב2 פלוגות מגדוד 82 שעזבו את הקרב על הרמתניות בסביבות הצהריים של ה 7 לחודש וחזרו ת"פ חטיבה 7. מותר לציין שהייתה זו הוראה של יאנוש ולא יוזמתו של אחד ממפקדי הפלוגות, הקשר עם יאנוש נוצר לאחר חיסול מפח"ט 188 בציר הנפט.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 10-01-2007 בשעה 13:41.
ישן 10-01-2007, 14:53
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
הנה כי כן: יאנוש נתן ויאנוש לקח
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "אתה טועה"

והתוצאה היתה כי הבטן הרכה של מרכז הרמה נחשפה כאשר התוצאה מחד היתה סיכון החזית כולה, כולל העורף של חטיבה 7, ומאידך גרימת אבידות כבדות ביותר לחטיבות 179 ו-679, אשר הצליחו, בחירוק שיניים, לבלום את הסורים בקו דלהמיה. גם כאן, נאלץ יאנוש לשלוח שוב פלוגה לתגבור חטיבה 679.

חלוקת הכח ברמת הגולן היתה א- סימטרית. בעוד שבדרום היתה חטיבה 188 עם גדוד אחד בלבד, וסיוע קנה רצוץ של גדוד 82- אשר רובו חזר לחיקה של חטיבה 7, הרי חטיבה 7 לחמה עם 3 גדודים וכן גדוד 74 של חטיבה 188. לנוכח חלוקת כח זאת, אשר הינה תוצאה של פיקוד ושליטה לקויים, אין תימא כי הסורים הצליחו לפרוץ את הקו בדרום. מנגד, יתכן כי לו חטיבה 7 היתה חלשה יותר,היה עולה בידי הסורים לפרוץ את הקוים בגזרה זאת.
ישן 02-01-2007, 18:22
  גילילינג גילילינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
מספר הערות על אשכול שנסגר בטרם עת...

איך שאני רואה זאת, מספר משתתפים לקחו על עצמם באופן אישי להיכנס ראש בראש בדוקטור אורי מילשטיין, לא כ"כ קשור למה שהוא כותב, אלא בגלל ציביונו. במקביל, היו כמה שתמכו בו בעיניים עצומות (משהו באשכול כינה זאת "להאיץ זה את זה" ואני עדיין מחפש את הפועל במילון) רק בגלל ציביונו, שאותי אישית זה דוחה, ובכל אופן גם אלו וגם אלו הרסו אשכול שיכל להתפתח ולנסוק. האשכול הנוכחי צריך להיות ליקוק הפצעים על האשכול ההוא, זה שנסגר.
הכותרת של האשכול הנוכחי מזעזעת אותי. האשכול נפתח מתוך שנאה שעלתה על גדותיה. אינני רוצה לדמיין למה התכוון המשורר ומה התועלת שרצה להשיג בכותרת כזו. יש לחשוב עוד פעם; אין טעם להתווכח על מקורות. יכול להיות שכמה מאיתנו בקיאים ברזי חיל הים, או ברזי יחידת מודיעין סודית 144, זה לא הופך אותנו למבינים בכל ההיסטוריה הביטחונית של ישראל מ1882. אם היה מדובר במזרחן שעלעל בארכיון סורי פרוץ או סוביטולוג שחקר ארכיון מתפורר במסקווה והיה מקצץ לחתיכות מיתוסים צבאיים שזקני הפורום גדלו עלייהם - משהו היה מעז לנסח משפט כמו "יש לחקור את הפקיד הרוסי שתמורת שני ארגזי וודקה מקומית מסר מידע מסווג מארכיון ברה"מ...". מה שהיה באשכול הקודם היה ילדותי, מה שקורה כאן - בלתי נסלח.
אני לא הכרת את דוקטור אורי לפני. תתפלאו או לא, כל סילבוס באוניברסיטת ת"א (כן, כן שם אני לומד) מתחיל בקריאת חובה של עיתון "הארץ" היומי, גם בחוג לביולוגיה ימית. כאדם, אני רחוק שנות אור מהעיתון "מקור ראשון"; שביקשתי ממוכר קיוסק ברחוב אבן גבירול לקנות את העיתון הזה, הוא צחק עליי ואמר לי שאני לא אמצא אותו בכל ת"א, אם בכלל בגוש דן. נראה לי שיש כאן עוד הרבה כמוני. את הדיון באשכול הקודם היה אפשר לנצל לשיח איכותי, בין קצוות ההשקפה. משהו התקלקל בדרך. הרי הפורום הזה מורכב מאנשים שונים בעלי תחומי עיניין שונים: אחד אוהב מטוסים, אחד אוהב צוללות, אחר טנקים, אחרת אוהב חיילות. יהיו כאלו שאוהבים הסטוריה צבאית, הסטוריה של המזה"ת; אני ביינייהם. בין שורות הדיון באשכול שנסגר שמתי לב שדוקטור אורי השחיל מיני טיעונים על ההגנה; בלהט הויכוח, שברקע כינויי גנאי וקריאות פוליטיות (מישהו לא הפסיק לגייס אנשים לליכוד) אף אחד לא שם לב לכך - אלו דברים שיש לרדת לעומקם. הם מעניינים, מאתגרים, מעוררי ויכוח; אז ורק אז היה אפשרי לנקנק לחלוטין את הדוקטור, זאת באמצעות טיעונים אקדמאיים מבוססים, שימוש בדיסיפלינות שונות ומגוונות והצבעה על כשלים מהותיים בטיעוניו. אז, ורק אז היה אפשרי להראות לדוקטור ולחבר "מאיציו" למה הוא מפרסם רק ב"מקור ראשון".

ישן 02-01-2007, 20:02

בני אדם אינם מבינים את הווית הצבא והמלחמה

חברים יקרים! תודה שניתחתם את אישיותי ואת טיב מחקרי. במשך כל היום ביליתי בנסיעה לצפת, בהוראה במכללת צפת ובחזרה ממנה. זה הטעם שאמרתי שלא אוכל להשתתף בדיון ולא חס וחלילה שאני מזלזל בדיון איתכם. את העובדה שאינני מזלזל ביססתי באשכול הקודם שבו הגבתי על כל טיעון.

הטיעון הבסיסי שלו הוא זה: בני אדם אינם מבינים את הווית הצבא והמלחמה משום שהם לא פיתחו כלים פרשניים לכך והשכל הישר אינו יכול להקיף את הנושא. הם לא פתחו את הכלים משום שהם לא עמדו בשני תנאים הכרחיים לפתח כלים כאלה: נגישות לחומר האמפירי ואי תלות מפתחי הכלים. זה הטעם שרוב אנשי הצבא, מחוץ לגאונים, (פרידריך הגדול לדוגמא) עסקו עוסקים בנושא שאין הם מבינים אותו למעשה. זה הטעם למצעד האיוולת אותו תיארה ברברה טוכמן בחספרה. זה הרקע להצאותי אותן ניסחתי במאמרי באשכול הקודם.

שיהיה לכם המשך דיון פורה
ישן 03-01-2007, 01:17
  יובל. יובל. אינו מחובר  

תגובה לאמיל

לפחות בנקודה אחת אתה טועה טעות חמורה, ובנקודה אחרת אין אפשרות להכריע בינך ובין הד"ר מילשטיין. אתה יוצא נגד טענתו של מילשטיין בנוגע לכך שחה"א היה צריך להניח לכוחות היבשה לטפל בטק"א. ובכן, ידידי, נושא הטק"א מוכיח עד כמה למטכ"ל לא היה מושג מקצועי בדרכי הטיפול בטילים אלה. בסיסי טילים וארטילריה אמורים להיות מטופלים ע"י יחידות מיוחדות, המוכשרות לסוג כזה של משימות: חדירה מעבר לקווי האויב ופגיעה אסטרטגית במתקנים. סוג פעולה כזה נמצא בתחום אחריותן של לא מעט יחידות מיוחדות בצה"ל, כגון סיירת מטכ"ל, שלדג . יחידות כאלה לא הופעלו ב-73'. לאורך כל המלחמה, למשל, התעסקה סיירת מטכ"ל בשמירה על חניוני טנקים (!) במקום לבצע משימות נחוצות יותר הנגזרות מתחומי אחריותה וזו דוגמה אחת. לגבי האופן בו היה אמור חיל האוויר להתמודד עם הטק"א, ובכן, התו"ל של חיל האוויר בנושא עדיין רלוונטי, כך שכל מי שמתיימר לדעת עושה זאת רק בגדר ניחוש, אלא-אם-כן האלוף שקדי הדליף לו אישית...

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 03-01-2007 בשעה 10:34.
ישן 03-01-2007, 10:59

מפקדי חיל האוויר היו בהיסטריה במלחמת יום הכיפורים
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב "תגובה לאמיל"

התו"ל של חיל האוויר לקראת מלחמת יום הכיפורים היה כזה:

נפתח ראשונים במלחמה ונשמיד במשך יומיים את מערכי הטילים של האויב.

תוכנית זאת היתה מבוסתס על אי הבנה אסטרטגית מדינית כי באותה תקופה לישראל לא היתה אופציה מדינית לפתוח ראשונה במלחמה נוסח מלחמת ששת הימים ולהכות באויב בהתקפה מקדימה. נושא זה נידון ביני לבין הרמטכ"ל לשעבר דוד אלעזר, סגנו ישראל טל ומפקד חיל האויר בני פלד זמן לא רב אחרי המלחמה (יש הלקטות). מקצת מן הדברים פרסמתי בספרי "קריסה ולקחה" (1993).

גם אם היה ניתן אישור לחיל האוויר לפתוח ראשונים במתקפה , החיל לא היה מסוגל לבצע את תוכניתו כי הפעולה כוונה לעבר סוריה ושם תנאי מזג אוויר ששררו ביום הכיפורים בבוקר, לפני פרוץ המלחמה על ידי המצרים והסורים, לא אפשרו לבצע את התוכנית.

אי אישור התוכנית וחוסר יכולתם של פלד ופקודיו לבצעה בגלל תנאי מזג האוויר, הכניס את מפקדי החייל להיסטריה ותפקודם עד סוף המלחמה היה לקוי. אני חזור על מה שכתבתי באשכול הקודם:

חיל האויר לא השתתף בקרבות המכריעים של המלחמה בעזרה לכוחות היבשה כפי שהובטח לפני המלחמה. ולעומת זאת כוחות הם שאפשרו במחיר כבד לחיל האוויר לפעול בסוף המלחמה.מאבקם של טייסים לשעבר להסתיר עובדות אלה ולהשמיץ אתת חושפן הוא פאטטי

אחרי מלחמה החליטו מפקדי החיל לא לתחקר את המלחמה כדי לא לחשוף את התפקוד הלקוי של החיל. תחקורים שנעשו היו בניגוד להחלטה לעיל כי האמוןבמפקדי החיל ירד פלאים. בשנות השמונים, כחוקר בכיר במחלקת היסטוריה של חיל האויר, קראתי את הסיכום של חיל האוויר על אותה מלחמה ומצאתי אותו בלתי מבוסס ומתחמק מן הבעיות הקשות שהתגלו.

ואגב, במשך כארבע שנים בסוף שנות השמונים כל מסלול בקורס טייס קיבל ממני הרצאה של חצי יוםבנושא "מיתוס הביטחון הופקת לקחים". עשר שנים אחרי המלחמה הצגתי את מסקנותי בכנס של המפקדים הבכירים של החיל וחמש עשרה שנה אחרי המלחמה השתתפתי יחד עם ברפול בכנס על הפקת לקחי אותה מלחמה בפני הקצינים של בסיס חצרים. אם הייתי כזה ליצן וחסר הבנה כפי שהטייס אמיל מציג אותי בפורום אני מניח שהדברים היו ידועים למפקדי החיל בשנות השמונים.

בסוף שנות השמונים הוחלט בצה"ל להחרים אותי בעקבות המשפט הצבאי של רוני אלמוג מ"ליל הגלשונים". במשפט הייתי עד מומחה מטעם ההגנה ושם טענתי בין היתר כי אם להעמיד למשפט אנשים שלא תפקדו כהלכה נוכח פני האויב יש להעמיד למשפט את שר הביטחון דאז יצחק רבין שברח משדה הקרב בהיותו מח"ט "הראל". השאר היסטוריה על "השקרן" הגדול אורי מילשטיין.

הנה, כפי שכתבה דודתי רחל המשוררת: "את כולי ספרתי עד תום" ולדברים יש השלכות לגבי אופיה האמיתי של מערכת הביטחון של ישראל ולגבי מדינת ישראל בכלל.
ישן 03-01-2007, 11:53

ישנם תימוכין לדברי ד"ר מילשטיין גם מקצינים בכירים בחיל האויר, בנוגע למלחמת יוה"כ
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "מפקדי חיל האוויר היו בהיסטריה במלחמת יום הכיפורים"

אין לי, הקטן, אלא רק מה ששמעתי במו אוזני - או שראיתי בעיני - וממקור ראשון:

1. את רן פקר שמעתי אומר במפורש, שאת הפיקוד על חיל האויר הוא הפסיד ברגע שהתעקש לתחקר את המלחמה ולהפיץ את התחקיר, מודפס, כ"תחקיר של בסיס תל נוף" (שעליו פיקד). זאת, לאחר שלא היתה נכונות של המפקדה לקיים תחקיר מטעמה.

2. מפקד טייסת קרב באותה מלחמה אמר לי, שהדבר הקשה ביותר במלחמה לא היה האוייב, אלא אובדן האמון במפקדת חיל האויר, מה שנתן לטייסות, ובמיוחד למפקדים (שכל האחריות היתה על כתפיהם) את התחושה שבמפקדה נלחמים מלחמה אחת בעוד שבשטח נלחמים מלחמה אחרת לגמרי, שונה מזו שמתכננים ומנהלים בבור. במילים אחרות - לא היה קשר בין המפקדה למציאות.

3. מי שקרא את ספרו של יפתח ספקטור על מלחמת יום כיפור, "חלום בתכלת שחור", יכול לקרוא בין השורות (ואולי לא רק ביניהן) תחושות דומות של מפקד טייסת קרב במלחמה, גם אם הוא בחר מילים אחרות כדי לתאר אותן.

הערה לד"ר מילשטיין: אם אינני טועה, בספר "קריסה ולקחה" נקבת בשמותיהם של שלושה קצינים, אחד מכל זרוע, ש"הבינו" את המצב ומשמעויותיו גם ביחס לעתיד, איש איש בתחומו. אהוד ברק בכוחות היבשה, אינני זוכר מי בחיל הים, ואם אינני טועה - יפתח ספקטור בחיל האויר. הייתי שמח אם תאשר או תתקן את האינפורמציה שלי בנושא (השאלתי את הספר לחבר ומאז הוא איננו זמין לי כדי שאוכל לקחתו אלי בחזרה).

הערה כללית: אינני מתייחס כרגע להיבטים המבצעיים או הטכניים עליהם נסוב הויכוח, כי בהם אינני מבין. אני מתייחס רק למה שאני יודע על משבר האמון בין הדרג הפיקודי הלוחם של חיל האויר במלחמת יוה"כ לבין מפקדת החיל.

יום נעים,

אליהו
ישן 03-01-2007, 12:42

אחד ממעשי הנבלה הגרועים של אותם ימים
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "ישנם תימוכין לדברי ד"ר מילשטיין גם מקצינים בכירים בחיל האויר, בנוגע למלחמת יוה"כ"

אליהו שלום,

1. רן פקר אמר לי את אותם דברים בראיון ארוך וביקורתי איתו. לאמור, בחייל המתפאר בתחקוריו ובמקצועיותו, נעשה מאמץ לא לתחקר כישלון במבחנו הגדול ביותר. והרי אם יש טעם בתחקור זה בעיקר תחקור כשלונות כדי להפיק לקחים ולא לחזור עליהם שנית.
2. אותם דברים אמר לי גם עזר ויצמן שהבין משהו בעסקי אוויר לפחות כמו ידידנו אמיל שבודאי בילה עם עזר במסיבות השחיתות של חיל האוויר באותם ימים (ולא רק אז).
3. איש חיל הים שעליו חשבתי כשכתבתי את "קריסה ולקחה" היה סא"ל שאול זיו ז"ל שפיקד באותה מלחמה על שייטת 13 (הקומנדו הימי) והיה "ההרוג" הראשון של "סרטן הקישון" בישראל, לפני חמש שנים. אחרי מלחמת יום הכיפורים הגיש זיו לצה"ל הצעה להקים זרוע ללחימה בטרור וגרילה. במקום לקדמו זרקו אותו מצה"ל בדרגת סגן אלוף. זה היה אחד ממעשי הנבלה הגרועים של אותם ימים. שבועות אחדים לפני מותו בלינו שבועיים בקפריסין ועברנו שוב בפרטי פרטים על אותה פרפשה ועל פרשיות אחרות
ישן 03-01-2007, 17:15

ברשותך, עוד שאלה
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "אחד ממעשי הנבלה הגרועים של אותם ימים"

כיצד אתה מסביר את היחס המיוחד (או שאני לא מבין אותך נכון) שאתה נותן ליחידות מיוחדות וללוחמה זעירה - החל מ-101 ועבור דרך החשיבה על אהוד ברק יבל"א ושאול זיו ז"ל - לאור העובדה הסובייקטיבית (כלומר, עובדה בעיני) שחלק גדול מכשלונות צה"ל נובע מחשיבה פחות מערכתית ויותר "זעירה"? למשל - אהוד ברק כרמטכ"ל (ואם תרצה, כרמ"מ) עם חשיבה של פרוייקטור ולא של מצביא כולל, ובכלל - כל קידום הקצינים מהיחידות המיוחדות ומה שזה עשה לצבא, צבא שלא מסוגל להתמודד עם מטלות שוטפות ו"שגרתיות" לאורך זמן, אלא רק עם ביצועים מתוכננים ומיוחדים (או הפער בין הצלחות יפות מאוד במבצעים מיוחדים, כמו סיכולים לבין הכשלון או חוסר ההצלחה בשוטף)?

אני, אישית, סבור שזו טעות לקדם קצינים שרוב הקריירה שלהם היתה ביחידות מיוחדות, כי הם מתקשים לסגל את עצמם למערכות גדולות ו"פשוטות", שהן עמוד השדרה של הצבא, אלא אם כן עברו הכשרה וצברו נסיון רב ומועיל כאוגדונרים, למשל.

יפתח ספקטור הוא דוגמא, בעיני, למפקד שחשב חשיבה "זעירה" - התנגדותו (לפחות כפי שבאה לידי ביטוי בספרו על מלחמת יוה"כ) למבצעים הגדולים והעדפתו למבצעים יותר ספונטניים - אבל דווקא מתוך ראיה של תמונה כוללת.

אשמח לשמוע את דעתך בעניין.

תודה,

אליהו
ישן 04-01-2007, 01:10
  משתמש זכר Flying-Wing Flying-Wing אינו מחובר  
עמוס דור,מומחה ומתעד של חיל האוויר הישראלי

חבר מתאריך: 20.07.05
Facebook profile
נמנעתי להגיב לך עד עתה
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "והן עושות זאת באופן לקוי"

אבל עקבתי אחר התפתחות האשכול הקודם וגם זה ועניין אותי מאד שרוב הציטוטים שלך לגבי אישיים שראינת הם אנשים שכבר אינם בחיים ????????????????????

אולי תהיה עיניני ורציני ותתיחס ישירות לנושאים ששואלים אותך במיוחד לאמיל - התשובות שלך מתחמקות ואתה כל הזמן מסיט את הנושאים לכיוונים שונים ומשונים.
דעות אישיות פרטיות ותאוריות משונות ולא הגיוניות לא מענינות את רוב חברי הפורום. לא משנה מה הבעיה אני אתה ואחרים פה לא מסוגלים להשפיע על מקבלי ההחלטות אז למה להתעסק בזה מה זה נותן?
אגב פוליטיקה וצבא לא הולך ביחד בדיוק כמו שדת ופוליטיקה לא הולך ביחד.
אין לאף אחד מאיתנו זכות להאשים קצין/מפקד/טייס/רמטכ"ל וכו' - כל עוד הוא החלטתו וביצוע החלטתו היא לא שלו בלבד ומושפעת או אפילו מונחתת עליו מפוליטיקאים שאינם מבינים דבר וחצי דבר בנושאי צבא ובטחון.
אין אפילו קצין או איש צבא אחד האשם בתוצאות מלחמת לבנון השניה או כל מלחמה אחרת.
האשמים היחידים הם הפוליטיקאים ואין מה לעשות נגד זה. אבל הם בעלי ההשפעה והכח ויודעים איך למצוא את הדרך להפיל את התיק על איש צבא זה או אחר.

אז אולי באמת הגיע הזמן שנהיה רציניים ונפתח את העיניים...

ישן 04-01-2007, 02:13

לא מסכים איתך, כנף מעופפת ידידי
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "נמנעתי להגיב לך עד עתה"

"דעות אישיות פרטיות ותאוריות משונות ולא הגיוניות לא מענינות את רוב חברי הפורום"

אינני יודע מי זה "הרוב" (בטח לא אני), אבל אותי אלה בדיוק הדברים שמעניינים בפורום. כדי לשמוע מה הצבא חושב, מספיק לי לפתוח עיתונים כל יום ולשמוע את הדיקלומים הדביליים, במחילה, של הקצונה הבכירה. דווקא הטראומה שעברנו במלחמה האחרונה (ולדעתי בעשור האחרון) מוכיחה שצריך לתת צ'אנס לכל מיני דעות ותוכניות שונות ומשונות, כדי לשפר את מה שלא עבד חלק עד עכשיו. שים לב: אני לא טוען שנכשלנו כשלון טוטאלי - כי אז לא היינו כאן כדי לדבר על זה, אתה, אני והיתר - אבל מצבנו המורכב לא מאפשר לנו להכשל אפילו כשלונות חלקיים, וזה מה שקורה לנו בזמן האחרון ואת זה צריך לשפר.

סתם דוגמא לא קשורה, דווקא בגלל שאתה מחיל האויר: צא ולמד איך התייחסו שם לכל הרעיו ןשל כלי טיס לא מאויישים. תבדוק איך התייחסו בזמנו ל"משוגע" אורי ירום, שרצה להביא מסוקים לחיל אויר, שכל מה שעניין את טייסיו זה לעבור עם המוסטנג מתחת לחוטי חשמל ולעשות באזים מעל הקיבוץ, לחברה. היום אי אפשר לתאר את הלחימה שלנו - בלבנון, ביו"ש ובכלל - בלי הכלים האלה, שאז נראו טירוף מוחלט למי שקובע.
תראה איך יאק נבו מחיל האויר, שבר את כל הקונצפציות האביריות והמיותרות של החיל, בדרך לאחד הנצחונות הגדולים המתוכננים (נדיר!) שהשיגה ישראל - הנצחון במערכה האוירית של ששת הימים, שהושג בכלל על הקרקע בגלל הראש "העקום" של מי שתכנן אותו. לזכות חיל האויר אז ייאמר, שקיבלו את הרעיון ועבדו לפיו.

פוליטיקה - אני לא ראיתי שום פוליטיקה באשכול הזה.

ציטוט אנשים שאינם בין החיים - לא מדוייק. אלה פשוט האנשים שהוא יכול לצטט בשמם מבלי לחשוש לקריירה שלהם. הוא מביא ציטוטים גם מאנשים שיחיו עד 120 (פקר, קאצ'ה) וגם מכאלה שעדיין פעילים ולא מעוניינים ששמם יתנוסס כאן או בכל מקום אחר בהקשר "אופוזיציוני".

אני לא נוקט עמדה בויכוח: הערכתי לאמיל ידועה, כבעל מקצוע וכחבר בפורום, ועם זאת אני חושב שלכבוד לפורום שאדם כמו אורי מילשטיין טורח לפרוס כאן את משנתו.

"אין אפילו קצין או איש צבא אחד האשם בתוצאות מלחמת לבנון השניה או כל מלחמה אחרת." - אם כבר דיברת על "רוב הפורום", אם יש דבר כזה, אז אני לא בטוח ש"רוב הפורום" מסכים איתך בנוגע לזה.

את כל זה אני כותב לך בידידות ובישירות (פוליטיקה, גועל נפש ויתר עניינים אישיים יש לי מספיק במקום העבודה שלי) ואני מקווה שכך זה גם מתקבל.

בוקר טוב,

אליהו
ישן 03-01-2007, 23:58

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "אחד ממעשי הנבלה הגרועים של אותם ימים"

ציטוט:
אליהו שלום,
2. אותם דברים אמר לי גם עזר ויצמן שהבין משהו בעסקי אוויר לפחות כמו ידידנו אמיל שבודאי בילה עם עזר במסיבות השחיתות של חיל האוויר באותם ימים (ולא רק אז).

תראה, אתה ממשיך להסיט את הדיון לתחום אחר ולא רלוונטי, אבל הרי ברור למה...
תהליך הארועים עד היום:....התחלנו דיון מקצועי שעיקרו נסב סביב טענות והערות של אורי מילשטיין כלפי צה"ל..טענות אלו נשמעו הגיוניות בהחלט והסכמתי עם חלקן... הוכחה:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...829#post1736321
הדיון מתחיל וניתן לראות בהסכמה שלי עם אורי מילשטיין, ובאותו מקרה אני זורק הערה לגבי פרט היסטורי שחשיבותו לעניין איננה מאוד גדולה...אבל מכאן מתפתח דיון (ואתם מוזמנים לקרוא את המשכו בשירשור המצורף..) שבו אני מגלה שלאורי מילשטיין אין הבנה בסיסית בחומר הספציפי שהוא קורא, הדבר מפתיע אותי ואני מפנה את תשומת לבו לעניין הטעויות המקצועוית שהוא מציג (שמהן הוא מסיק כמובן מסקנות ומפתח תאוריות..) מכאן אני מסית את הדיון לנושא חוסר ההבנה המקצועי בתחום צבאי פרופר של אדם שמכנה את עצמו "היסטוריון צבאי.." במקום לענות על השאלות שלי ועל ההערות שלי לגבי הבנותו את תחום התעופה הצבאית ממשיך אורי מילשטיין לספר כמה חיל האויר ומפקדי חיל האויר טעו והיו גרועים לאחר מלחמת ששת הימים ויום כיפור, ואני בכלל לא מתייחס כי מעולם לא טענתי אחרת (לא שאני מסכים אבל גם לא הכחשתי) אני מנסה להחזיר את הדיון לחוסר הבנתו של ההיסטוריון הצבאי בתעופה צבאית, ושוב אנו מקבלים הרצאה על חיל האויר והתיחקור בו... אני נשבר ומודיע לאורי שכבר מזמן הוא שיכנע אותי בעניין חיל האויר, אבל בוא שרגע ינסה לשכנע אותי שהוא מבין משהו בתחום הצבאי שעליו הוא מסיק מסקנות...ומה אני מקבל, כמה מפתיע...ביקורת על חיל האויר.
שוב אני כותב, בעיקר בשבילך דוקטור קשה ההבנה...הדיון ברגע זה הוא לא על חיל האויר, הוא עליך, מכיוון שגיליתי במקרה שאתה כותב בנחרצות על תחומים שאין לך מושג בהם, קשה לי לקבל את ההערות והמסקנות המהפכניות שלך לגבי צה"ל כולו, יתכן מאוד שאתה צודק בהערות שלך, לי אישית אין כלים לבחון את כל הרעיונות שלך, אבל במקומות שהיה לי את הכלים לבחון את הניתוח וההבנה שלך, התגלת כחוקר שכותב טעויות מקצועיות גסות, לכן אני מטיל ספק רב גם על הנושאים שבהם אני לא ממש מומחה. התגלת כבר בעיני כחוקר לא רציני, וחוסר הרצון שלך להסביר את אי הדיוקים שאותם צינתי והסיפורים שלך על חיל האויר כתשובות לא רלוונטיות להערות אלו, רק חיזקו בי את התחושה שאתה דמגוג לא רציני.
אתה יכול שוב לכתוב לי על חיל האויר, אבל כמו שכתבתי לך פעמיים, את עניין חיל האויר כבר הסברת היטב, מה שעדיין לא הסברת זה את הפערים שלך בהבנה בסיסית של תעופה צבאית.
בהצלחה..
אמיל.

ישן 04-01-2007, 16:05
  המעופף המעופף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "אלברט איינשיין כתב: "הדג נמצא כל חייו במים, מה הוא מבין במים?!""

ציטוט: אלברט איינשיין כתב: "הדג נמצא כל חייו במים, מה הוא מבין במים?!"

האמירה הזו משום מה מאוד מזכירה לי את האמירה ש"לא צריך להיות כבשה כדי להיות רועה".

אולי חלוץ היה צריך להגיד את זה ככה: "כבשה כל החיים שלה אוכלת עשב, מה היא מבינה בעשב?" ואז לייחס את זה לאלברט אינשטיין.

כמו-כן, נראה לי שד"ר אינשטיין... אממ סליחה, ד"ר מילשטיין בעצם תומך באסכולה לפיה חיל האויר יכול להכריע מלחמות לבדו. מילשטיין טען באשכול שנסגר, תוך הסתמכות על תחקירים סודיים ומפקד טייסת פעיל, שחיל האויר היה מסוגל לטפל ברקטות לטווח קצר, ולא עשה זאת עקב מחדלי מודיעין ופיקוד. אם חיל האויר מסוגל לטפל גם ברקטות לטווח ארוך ובינוני (כפי שאכן עשה) וגם ברקטות לטווח קצר (כפי שלא עשה אך ורק בגלל מחדל) אז אני ממש לא רואה למה היה צריך להכניס כוחות קרקעיים. מה שהיה צריך לעשות זה לטפל במחדל הספציפי בחיל האויר, ואז היינו יכולים להכריע את המלחמה מהאויר.

מה, לא?
ישן 03-01-2007, 23:23

Facebook profile
מספר תיקונים מאד חשובים
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "ישנם תימוכין לדברי ד"ר מילשטיין גם מקצינים בכירים בחיל האויר, בנוגע למלחמת יוה"כ"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אליהו ר
אין לי, הקטן, אלא רק מה ששמעתי במו אוזני - או שראיתי בעיני - וממקור ראשון:

1. את רן פקר שמעתי אומר במפורש, שאת הפיקוד על חיל האויר הוא הפסיד ברגע שהתעקש לתחקר את המלחמה ולהפיץ את התחקיר, מודפס, כ"תחקיר של בסיס תל נוף" (שעליו פיקד). זאת, לאחר שלא היתה נכונות של המפקדה לקיים תחקיר מטעמה.

2. מפקד טייסת קרב באותה מלחמה אמר לי, שהדבר הקשה ביותר במלחמה לא היה האוייב, אלא אובדן האמון במפקדת חיל האויר, מה שנתן לטייסות, ובמיוחד למפקדים (שכל האחריות היתה על כתפיהם) את התחושה שבמפקדה נלחמים מלחמה אחת בעוד שבשטח נלחמים מלחמה אחרת לגמרי, שונה מזו שמתכננים ומנהלים בבור. במילים אחרות - לא היה קשר בין המפקדה למציאות.

3. מי שקרא את ספרו של יפתח ספקטור על מלחמת יום כיפור, "חלום בתכלת שחור", יכול לקרוא בין השורות (ואולי לא רק ביניהן) תחושות דומות של מפקד טייסת קרב במלחמה, גם אם הוא בחר מילים אחרות כדי לתאר אותן.

הערה כללית: אינני מתייחס כרגע להיבטים המבצעיים או הטכניים עליהם נסוב הויכוח, כי בהם אינני מבין. אני מתייחס רק למה שאני יודע על משבר האמון בין הדרג הפיקודי הלוחם של חיל האויר במלחמת יוה"כ לבין מפקדת החיל.

יום נעים,

אליהו

אליהו היקר,
בסעיף אחד רן פקר יכול לטעון מה שהוא רוצה את הפיקוד על חיל האויר הוא הפסיד בגלל סירוב פקודה לראש הממשלה.

לגבי סעיף 2 - אף מפקד טייסת לא אמר לא לך ולא לאף אחד את מה שאתה כתבת נקודה - הם אמרו שאיבדו את האמון במערכת ולא במפקדת ח"א. במפקדת ח"א היו בעיות מסוג אחר המערכת היתה המטכ"ל - קרא את ספרו של בינימין פלד ותבין.

אני חייב לציין לגבי כולכם שבכל מערכת הויכוחים בזו ומסוג זו אני מחזיק בדעותיו של אמיל הוא היחיד מכולם שעונה עיניינית מקצועית ואמיתיות. כלכם מתפלספים ולא קוראים את המילים שהוא כותב אלא מנסים להבין דברים שאתם חושבים או רוצים להבין לפעמים בכלל ללא קשר למילים שהוא כותב.
הוא אחד הבודדים בפורום הזה שכותב באמת את מה שהוא חושב ובצורה ישירה ואנשים בד"כ לא אוהבים זאת - אבל לצערי (או בעצם לשמחתי) זו האמת. נסו לקרוא את המילים ואת המשפטים בדיוק כמו שהוא כותב בלי לנסות להבין או לנסות לפרש את הכתוב זה ישר פשוט עינייני וברור.
ואז ימנעו ויכוחים מיותרים.

ישן 04-01-2007, 02:23

"כנף מעופפת" יקר, למרות שהגבתי לך למעלה, אני רואה כעת את התייחסותך הנוספת ומגיב גם לה
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "מספר תיקונים מאד חשובים"

אשתדל גם את זה לעשות בידידות:

1. הויכוח הזה כבר התנהל בינינו, ביחס לרן פקר. איש מאיתנו - לפחות אני מודה בכך - לא ישב בתוך מוחו של דוד עברי ולא יודע לבטח מה הסיבה שהתנגד לפקר, הוא ואחרים איתו. אני יודע מה רן פקר אמר, שמעתי זאת במו אזני. בנוסף, כמה כבר אפשר לומר לך, ש"סירוב הפקודה" שלו היה לגולדה מאיר, ורה"מ בתקופת הויכוח על מועמדותו היה בגין. איך אפשר לקשר בין הדברים, רק אתה יודע. לדעתי זה לא קשור, אבל לא נפתח שוב את הויכוח.

2. אתה קצת חוצפן, בלשון המעטה (גם זה בידידות): מאיפה אתה יודע מי אמר לי מה. אותו קצין מילואים שדיבר איתי, שאיבד טייסים ומטוסים במלחמה (כמובן שאז הוא לא היה קצין מילואים), דיבר איתי לא על ה"מערכת" אלא על מפקדת חיל האויר. הוא אמר "מפקדת חיל האויר לא היתה קשורה למציאות, ניהלה מלחמה אחרת מזו שבה נלחמנו בפועל, ואיבדנו בה את האמון" יש מבין?
הוא גם פירט לי שבני פלד ז"ל, אותו העריך, היה איש טכנולוגי מצויין ולא מפקד מבצעים טוב, בניגוד לקודמו, והוסיף, שלמוטי הוד ז"ל בחיים לא היה קורה שהיו מצליחים לטרטר אותו מחזית לחזית וממשימה למשימה בפאניקה, והוא היה מנהל את המערכה האוירית כרצונו ולטובת כולם. עכשיו אני, אישית, לא מכיר אף אחד משניהם ולא הייתי מצליח להביע דעה כזו עליהם אלמלא שמעתי זאת ממישהו שכן מכיר. אגב, להנאתך, שמעתי את זה בהזדמנות נוספת, ממפקד טייסת אחר, או שאולי גם אותו לא הבנתי... אלא שעם הראשון היו לי הרבה יותר שעות "מתות" לשמוע את זה יותר מפעם אחת. אל תגיד לי מה לא הבנתי, לפחות את האיי-קיו הבודד שלי תשאיר לי.

3. אין לי שום ויכוח איתך ביחס לאמיל - גם כשאני לא מסכים איתו (וזה לא קורה הרבה, כיוון שבענייניו הוא מבין הרבה יותר ממני), אני מעריך מאוד את מה שהוא כותב וחושב ובכל מקרה, את הזוית הייחודית שהוא מביא לכאן. ניתן להרגיל את עצמנו לחשיבה מורכבת שאיננה שחור ולבן (אני חוטא בשחור ולבן רוב הזמן, לצערי), והסכים עם מישהו אחד או עם מישהו אחר, או חלקית עם שניהם, או עם אף אחד מהם - ועדיין להעריך את כולם. גם אותך אני מעריך על תרומתך המיוחדת והייחודית לפורום.

גם זה בידידות ובברכת יום נעים,

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 04-01-2007 בשעה 02:29.
ישן 04-01-2007, 12:42

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "האשכול הזה התחיל בחטא והיה מהתחלה לא נעים. לכן הודעתי שלא אשתתף בו"

ציטוט:
מכיוון שהודעה פגעה באחד המגיבים, לפחות, השתתפתי. האשכול נפתח מתוך כוונה להוכיח שאנשי חיל האוויר מתחקרים ליקויים ומפיקים לקחים ולי אין את הכלים להבין זאת. מכיוון שחוויתי כבר הרבה מהלכים כאלה, לרבות חרפות וגידופים לא רק באינטרנט אלא הרבה לפניו בבסיסי חיל האוויר, תיארתי לאן הוא יתפתח ולא טעיתי. חבל. זאת התרבות שלנו והתוצאות ידועות.

יסלח לי oferrd,
אבל אורי משקר או לא מבין.
כמה פעמים אני יכול לכתוב שמעולם לא נסוב כאן הדיון על רמתו או תחקוריו של חיל האויר!! כמה פעמים כתבתי שאני לא הכחשתי (בוודאי שלא בתחילת הדיון) את טענותיו של אורי, אורי משתמש כאן בשיטות פשוט עלובות להסיט את הדיון.
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...829#post1740956
רואים כאן בפירוש שמעולם לא "הגנתי" ישירות על טענותיך לגבי התיחקור של חיל האויר, מה שכן ביקשתי זה הסברים לטעויות שלך בהבנה של תעופה צבאית...ומה קיבלתי בתשובה, שוב ביקורת על חיל האויר!!! מכיוון שאתה ד"ר, אני לא יכול לחשוב שאתה לא מבין, אלא שאין לך תשובה!! אתה מתחמק מלענות כי אתה חוקר לא רציני!!
צר לי, אבל אין לי ברירה לכנות חובבנים במילה אחת- חובבנים!!!
כתבתי כאן בפירוש, השרשור אינו נסוב על חיל האויר, אין אני מתמודד עם הערותיו של אורי לגבי חיל האויר מכיוון שזהו לא נושא הדיון וגם מכיוון שאני לא טענתי אחרת ממנו!!!
פשוט במהלך הדיון גיליתי שהוא כותב דברים שאינו מבין בהם ומתנסח בצורה שמוכיחה שאינו מבין בתעופה צבאית בסיסית ביותר! אין זה אומר שמסקנותיו לגבי תיחקור חיל האויר אינן נכונות ומעולם לא טענתי שלא היו נכונות!!
טענתי שהוא כתב טעויות מקצועיות גסות בתחום התעופה הצבאית ואני עומד מאחורי זה ב100%, ביקשתי שיתייחס לטעויות, ואולי יסביר את פשר הבורות שלו (אולי היתה אי הבנה? אולי יודה שטעה? וכו') אבל במקום להתייחס...שוב סיפר איזה סיפור על חיל האויר......שלא רלוונטי לדיון.
אורי, התגלת כאיש לא רציני, גם אם חיל האויר לא רציני וכל טענותיך כלפיו נכונות ושים לב שמעולם לא טענתי אחרת בדיון איתך, ושאפילו הסכמתי איתך: http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...829#post1736321
שים לב, אני כותב בפירוש שאני מסכים עם הביקורת שלך על חיל האויר!!!
אז מדוע הפכת את הדיון לדיון של "חיל האויר נוקם בי על העבר"....כאשר הדיון הוא "איש מקצוע אוביקטיבי (לפני תחילת הדיון הייתי אוביקטיבי...הצמדתי את הקישור כהוכחה!!!) מעלה תהיות לגבי הידע הצבאי של היסטוריון צבאי"....
אתה לא עונה להערות המקצועיות שלי ומסב את הדיון לרמת התיחקור של חיל האויר (ואני לרגע לא טענתי שטענותיך לגבי התיחקור אינן נכונות!!) כי אתה חובבן שלא מוכן להודות טעה, ושהוא כותב על דברים שאינו מבין בהם. נקודה.
הוכחתי גם שהתחלתי את הדיון כאוביקטיבי ללא שום דעה שלילית עליך, וכל שנותר לי הוא לרחם עליך.
להתראות.
אמיל.

ישן 04-01-2007, 20:53

Facebook profile
אמיל וכל השאר באשכול
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=אורי מילשטיין]מכיוון..."

הד"ר מציג את עצמו כחוקר - אז הוא לא הוא מאד רחוק מלהיות חוקר הוא פרשן נקודה טוב או לא זה עניין אחר.
חוקר בודק וכותב עובדות מה שהוא לא עושה או כן עושה אבל רחוק מאד בדיוקים וידע בעובדות.
הוא לוקח נושא שלדעתו צריך לתקוף ומפרש אותו לפי דעתו הפרטית ותו לא.
הרבה פעמים בלי להבין בנושא לצערי.
לי אישית הוא לפעמיים מעניין בדעותיו שבד"כ אינם מעשיות אבל מבחינת מחקר - מצטער אין שום קשר.

ולאליהו
אני יורד מהעניין להתווכח איתך אני לא מאמין לך לצערי נקודה.

ישן 05-01-2007, 00:02

הבעיה אצלך חבוב, לא אצלי. השמות שמורים במערכת ואפילו אתה מכיר
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "אמיל וכל השאר באשכול"

לפחות אחד מהם. שיהיה לך לילה טוב,

בידידות כתמיד

אליהו (נקודה...)

נ"ב

ההבדל בינך לבין גיבורך אמיל, הוא שאמיל לא משתחווה לחיל האויר באופן אוטומטי בכל פעם שסוגיה עקרונית עולה, ואילו אתה עיוור בהערצתך (אני לא מדבר על נקודות קטנות, אלא על דברים כבדים כמו, למשל, חוסר אמון של קצינים במפקדיהם דבר שעל דעתך אפילו לא עולה, ובמציאות קרה גם קרה יותר מפעם אחת. תיכף תספר לי שמה שאמרו גיל רגב ואחרים על מפקד הטייסת שלהם מול מצלמות הטלוויזיה לא היה ולא נברא, והם התכונו בכלל למח"ט חי"ר שהיה באותה גזרה)). אבל צדיק באמונתו יחיה ואם זה עושה אותך שמח, אז מי אני שאפריע לך.

מה שכן, בגלל שאני לא אוהב להשאיר דברים פתוחים ובגלל שיש לי קשר אימייל עם אחד מהחברים הללו, גיבורי ישראל, אגב, הצלחת כמעט לגרום לי לבקש אישור לצטט את הדברים בשמו. אבל אז הגעתי למסקנהשאפילו אם היית שומע אותו אומר את זה במו פיו, בצלמו ובדמותו, היית משכנע את עצמך שזו פאטהמורגנה, או שהאיש יצא מדעתו או שהוא על פטריות הזיה. כי יש כאלה שעבורם לא היו סירובי פקודה על בסיס פחד בחיל האויר, לא היו "אחורה פנה" מול פנ יהאוייב, לא היו טייסים שפחדו לטוס למשימות קשות וויתרו להם, לא היו מפקדים שהפקירו את טייסיהם מול פני האוייב וחזרו הביתה, לא היו טייסים שהודחו בשל כך - לפעמים תוך כדי מלחמה - מתפקידיהם ומהפיקוד. הכל צושלם בשביל אנשים אלה, שאתה כנראה אחד מהם. דווקא בעניין הזה יש לך ללמוד הרבה מאמיל ומלא מעט אחרים כאן, "רוב הפורום" בשבילך, למען האמת. לא מחביאים את מה שרע אלא מתמודדים איתו.

מה שכן, אני מסכים איתך שיש בעיה עם זה שרובנו וירטאוליים ואין אפשרות לדעת מי הוא מה ובמה עוסק. לכן אתה לא יודע מי אני, מה תחום העיסוק שלי ועל בסיס איזו נגישות אני אומר את הדברים. מבחינתך אני יכול להיות ילד בן 20 שממציא דברים כדי לקבל תשומת לב בפורום (ומי יודע? אולי אני באמת...). אבל האנונימיות הזו הכרחית לפעמים והיא זו שמאפשרת לחלקנו לכתוב באופן חופשי - וחוקי - את דעותיהם.

ושוב לילה טוב,

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 05-01-2007 בשעה 00:15.
ישן 05-01-2007, 00:49

Facebook profile
אפילו דבר אחד
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "הבעיה אצלך חבוב, לא אצלי. השמות שמורים במערכת ואפילו אתה מכיר"

מכל מה שרשמת בהודעה זו לא אמרתי או כתבתי מעולם - לי אין בעיה עם אף אחד ובודאי שלא איתך.
לא איכפת לי מה אתה חושב איך אתה חושב ועל מי אתה חושב.
זה שאתה בטוח לא בן 20 ברור לי (כנראה בן 8).
אתה קובע מי אני מה אני את מי אני מעריץ ואת מי לא ועל סמך מה?
שוב אתה פרשן ובמקרה שלך גרוע ביותר - אל תנסה חבל על הזמן.
אני יודע בשמות ותאריכים מדויקים מי פחד לטוס ומי לא מי ברח ומי לא ומעולם לא טענתי לא היה ולא נברא. שוב בדיוק כמו הד"ר אתה לא עיניני וזה רק מוכיח את עמדתי שאני לא מאמין לך אפילו אם תוכיח לי שאתה איתן בן-אליהו.
אז אנא, לך תתעסק בדברים שאתה מבין בהם או עשה קורס זריז בלהיות עיניני וישר. ואם אתה רוצה להתעסק בהסטוריה של ח"א או טייסת האחת ביום הכיפורים או כל נושא לך תחקור לעומק כפי שאני נוהג לעשות לפני שאני מפרסם מחקר או מאמר. דבר אישית עם כמה שיותר אנשים שהשתפתו באירוע ולבסוף הצלב ותגיע למסקנות. לעולם אל תאמין לשמועות ולתקשורת כסומא.
אל תטרח לענות לא מעניינת אותי דעתך כל עוד אתה מכניס מילים ללשונם של אחרים - זהו חוסר יושר בוטה או חוסר שכל בוטה (לא רוצה לקבוע לך תחליט לבד).

ואחרון, לאף אחד בפורום הזה ואו בכלל אין זכות לשפוט אדם אחר שעשה מעשה כל שהוא במצב מסוים כל עוד לא עמד בעצמו באותו מצב בדיוק.
להביע דעה אישית זה בסדר אבל לשפוט להסיק מסקנות ולשפוט זה פשע!
שבת שלום
עמוס דור (אני לא מסתתר מאחורי כינויים)

נערך לאחרונה ע"י Flying-Wing בתאריך 05-01-2007 בשעה 01:08. סיבה: תוספת קטנה
ישן 05-01-2007, 01:41

שבת שלום גם לך, חביבי, לא צריך להתרגז
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "אפילו דבר אחד"

הכל לשם שמים.

אין לך בעיה איתי - אבל אתה לא מאמין למה שאני אומר... לא אכפת לך מה אני חושב, אבל אתה כבר יומיים מתעסק בלהכחיש אותי ולסתור אותי, בלי שאתה יודע מאיפה אני מביא את הדברים... אתה בודק הכל ושואל את כולם - חוץ מאותם אנשים שאומרים שמפקדת חיל האויר לא תפקדה במלחמה... אתה קובע שאין לדון אנשים על שלא תגיע למקומם, אבל אתה שופט את רן פקר על שבחר, בעת קרב, לטוס בראש אנשיו במלחמה ולא נענה להוראה להשאר מאחור... אני קובע את מי אתה מעריץ ואת מי לא על סמך ההודעות שלך, אבל אם הבנתי אותך לא נכון או הכנסתי לך מילים לפה, אני מתנצל. זה עדיין לא משנה את העובדה שאינך מוכן להתמודד עם מציאות שבה קצינים בכירים בחיל האויר - לוחמים-מפקדים (היו סגני אלופים במלחמה וכיום אלופי משנה ומעלה, במילואים כמובן) - אומרים שמפקדת חיל האויר היתה הבעיה האמיתית, או לפחות העיקרית, שלהם, ושהם איבדו את האמון בה במהלך הקרבות. אני לא מכיר ביקורת קשה יותר שיכול פקוד לומר על מפקדו בשעת מלחמה. ודווקא אני נמנה על מעריציו של בני פלד, בעיקר בגלל דעותיו המקוריות ואופיו הלוחמני, למרות שלא הצטיין בתחקור המלחמה, שזה לא בסדר, בלשון המעטה.

אתה יודע, שטייסת האחת או איך שלא קוראים לה, היא ממש לא כל חיל האויר של מלחמת יום כיפור. תסתכל מסביב, יש עוד כמה שנלחמו וגם להם יש מה להגיד. מצאת לך מי שיאמין לתקשורת, שעם חלקה הגדול אני נמצא במסלול התנגשות אישי כבר כמה שנים - דווקא בגלל שאני לא קונה אותה, אני לא קונה את היחצ"נות המצולמת של גיל רגב וחבריו ביחס למלחמה. מקורות ראשוניים, כידוע לך, יש כמה וכמה וכנראה לא דיברת עם כולם (גם אני לא, אגב, ולכן לא כל האמת נמצאת אצלי כמו שלא אצל אף אחד אחר, וגם אני לא חף מטעויות בדיוק כמו כולם ודווקא בגלל זה אני חושב שלדבר על טעויות, בעיות וכשלונות זה חשוב מאוד - כי זו התועלת היחידה שאפשר להפיק מהם).

ואחרון חביב - כמובן שלא יצא לי להיות תחת אש כמו ללוחמי למלחמת יום כיפור (מה לעשות, אם היום אני בן 8 הרי שאז עוד לא נולדתי...) אלא הרבה פחות. זו בדיוק הסיבה שאינני שופט אף אחד על תפקודו בקרב, כולל זמר בכבודו ובעצמו. הטענות שיש לי נגדו ונגד אנשים כמו גיל רגב, נוגעות למה שהם עושים היום, לא להתנהגותם בקרבות שבהם לא השתתפתי בעצמי. אם כי ביקורת עניינית ותחקור ענייני של הדברים נכון בכל מצב, ולוא כדי לדעת מה היו הטעויות ואיך לא לחזור עליהן.

אני רואה שאתה מתרגז, והאמת שגם אני, ולכן אין טעם להמשיך בדו שיח של חרשים הזה, שבו כל אחד מאיתנו ישעמם את עצמו למוות בחזרה על אותם טיעונים שוב ושוב (להנאת חברי הפורום, מן הסתם, שויכוח בריא מועיל להעיר אותם מדי פעם משממונם של אשכולות ארוכים). לכן אני מאחל לך כל טוב ומודיע מראש שאני מקבל את דבריך שיבואו בתגובה על מה שכתבתי כאן ומתנצל מראש שלא אענה עליהם, כדי לא להאריך ויכוח מיותר שנמתח כמו מסטיק ומעלה את לחץ הדם למנהלים.

שוב שבת שלום לך ויום נעים,

אליהו (אני כן מסתתר מאחורי כינויים, מה לעשות...)

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 05-01-2007 בשעה 01:44.
ישן 05-01-2007, 12:00

Facebook profile
מתרגז?
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "שבת שלום גם לך, חביבי, לא צריך להתרגז"

רוגז וכעס הם תכונות שליליות.

אני לא מתרגז בכלל לא אני בעולם הזה כבר מספיק זמן כדי לא להתרגז משכמותך. אתה מתנצל בפני על שהכנסת דברים שמעולם לא אמרתי לפי ומיד לאחר מכן ממשיך בכך

כתבת:
אבל אתה שופט את רן פקר על שבחר, בעת קרב, לטוס בראש אנשיו במלחמה ולא נענה להוראה להשאר מאחור... אני קובע את מי אתה מעריץ ואת מי לא על סמך ההודעות שלך

אני לא שופט אותו חלילה וחס קבעתי עובדה שאותה אמרה גולדה מאיר לא קבעתי אם זה טוב או רע.

זה שהוא סירב פקודה - עובדה גם בספרו הוא מודה בכך.
לדעתי האישית זה לא היה בסדר אבל לשפוט אותו לא רן פקר היה אחד הטייסים המעולים והמפקדים המעולים בח"א.

בקשר להערצתי העיוורת אני מעריץ כל אדם עלי אדמות שהוא ישר אמיתי ומקצוען ואמיל שאני יודע מי הוא ומי היה אביו ז"ל ואני משוחח איתו לפעמים גם בטלפון הוא אחד כזה.

אבל אתה לצערי לא כי אתה ממשיך לפרש דברים של אחרים בצורה שלילית ושקרית כמו שאתה עושה איתי.

מעולם לא אמרתי שמה שקרה בח"א במלחמת יום הדין לא קרה.
זה קרה ויש להפיק לקחים אבל לא אנו צריכים להפיק לקחים ח"א והמטכ"ל צריך להפיק לקחים ואנו לא רשאים להתערב בכך.

ואני כן מאשים ושופט פוליטקאים כי אני בחרתי בהם וזו זכותי ברגע שבגדו בי.

ישן 04-01-2007, 12:11

שורש הבעיה התגלה במדויק - חלוץ הודה שאינו מבין בתחום היבשה עוד בתחילת תפקידו

להלן תגובה של יואב נצר באחד האשכולות באתר שלי. התגובה נוגעת לדיון באשכול זה.

להלן כתובת האשכול
http://www.globalno.com/a.php?c=um&...ref=28436#28436

להלן כתובת האתר:

http://www.globalno.com/um/?l=he

שורש הבעיה התגלה במדויק - חלוץ הודה שאינו מבין בתחום היבשה עוד בתחילת תפקידו
חלוץ העביר את ניהול החימה מה(ר)מטכ"ל למפקדי הזירות. כך לפי מאמרו של אל"מ רון בן-ישי להלן, ראה ההערה המקורית מודגשת על ידי.
פרשנותי: זו התנהלות טיפוסית למנהל שאינו מבין בתחום מסוים ואומר:
'
בתחום זה, _אני_ לא צריך להבין'.

בהקשר זה נציין גם, שלפני יומיים, בערבו של 2 בינואר 2007, בראיון טלויזיוני (במסגרת מהדורת החדשות), התעמתו נציגיג צבאות היבשה והאויר, האלופים (קצינים בכירים במיל' הינם קצינים בפועל) יוסי פלד (שיריונר) ורן גורן (ח"א) בנושא הגלוי עליו לא היה ויכוח, שהוא שלדני חלוץ לא היתה יכולת בתחום היבשה.
רו גורן טען שמספיקים יועצים ליד הרמטכ"ל בתחום זה ושהוא יכול 'להוריד' את 'בחינת' הנושאים אליהם.
יוסי פלד טען מנגד שעקרונות הלחימה היבשתיים של ריכוז מאמץ ורציפות הלחימה לא מומשו, אלא שההפך המוחלט מכך נגרם.

www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3347866,00.html

חלוץ יילך, ואז מה?

שום תוכנית שיקום צה"לית או עריפת ראשים סיטונית לא תפתור כעת את הבעייה. השאלה כעת היא אינה האם חלוץ צריך להתפטר. השאלה היא מי יחליף אותו והאם הוא מסוגל לשנות מן היסוד את דפוסי החשיבה שהשתרשו בצבא
רון בן ישי

ממצאי התחקירים הצה"ליים כפי שהוצגו אתמול על ידי הרמטכ"ל מדאיגים הרבה יותר מכפי שניתן היה לשער. לא מפני שהתחקירים חשפו עובדות ומחדלים חדשים שלא ידענו עליהם. אלא מפני שהתמונה הכוללת העולה מהם מצביעה על בעיה שורשית ומרכזית אחת: צמרת צה"ל והממשלה בשנים האחרונות אינם יודעים ואינם מסוגלים לחשוב עניינית ואינם ערוכים לקבל החלטות הגיוניות במצבי משבר. זוהי בעיה חמורה מאין כמוה בגלל השלכותיה וגם מפני ששום תכנית שיקום צה"לית או עריפת ראשים סיטונית לא תפתור אותה.

הדוגמה הבולטת ביותר לכשל החשיבה הזה, היא ההחלטה שנפלה ב-12 ביולי 2006 - ההחלטה לצאת למלחמה בלבנון והמטרות שהוגדרו למהלך הזה. המטרות שהוגדרו בכתב היו עמומות, לא מנוסחות לביצוע של תוכנית צבאית ברורה. כזאת שאפשר למדוד בסוף את תוצאותיה. כמו למשל: חידוש ההרתעה מול החיזבאללה, "יצירת תנאים להשבת החטופים", "פגיעה משמעותית בחיזבאללה" ו"הרחקת חיזבאללה מקו הגבול".

ההגדרות העמומות בילבלו אפילו את הרמטכ"ל ואת בכירי המטכ"ל - כמו גם שרי הממשלה שאישרו אותן. הם התכוונו כנראה למבצע צבאי מוגבל בזמן ובהיקף, אווירי בעיקרו, בשעה שלמעשה החליטו על מלחמה בלבנון, וזאת מבלי שהבינו את משמעות ההחלטה שקיבלו.

זו הסיבה שלא הכינו מראש מהלך קרקעי בדרום לבנון ולא גייסו את המילואים מייד בתחילת הלחימה. אפשר בהחלט להאמין לחלוץ כשהוא אומר שמעולם לא היה שבוי בקונספציה שאפשר לנצח מלחמה מהאוויר. הוא פשוט לא הבין שהוא יוצא למלחמה ולא למבצע מוגבל. כמוהו גם כל בכירי המטכ"ל, שר הביטחון, ראש הממשלה ושרי ממשלתו. ומדוע הם לא הבינו? מפני שלא חשבו כראוי על ההערכות והמוכנות של החיזבאללה ועל תכניותיו, שהיו מונחים לפניהם. אבל השיא היה חוסר ההתייחסות לבעיית הרקטות על העורף.

למרות שראשי הצבא צפו, ואף הודיעו במפורש – ומראש - לממשלה, שמטחי רקטות כבדים ינחתו בשטח ישראל, התעלמו השרים ובכירי המטכ"ל מהצורך להגן על העורף הישראלי, ולא נערכו למזעור הנזקים והאבידות שספגו יישובי הצפון. רק לקראת סוף הלחימה - אחרי שנפלו על תושבי חיפה והצפון כולו אין ספור קטיושות - גם בירושלים ובקרייה נפל סוף סוף האסימון.

מצעד האיוולת לא בלעדי לצבא

הכשל החשיבתי הזה אינו דומה במהותו לכשל של צה"ל וממשלתה של גולדה מאיר בפתיחת מלחמת יום הכיפורים. ההבדל הוא שאז המודיעין הטעה ובלבל את מקבלי ההחלטות ולא נתן להם כלים להעריך נכונה את המצב. הפעם המודיעין היה מדויק וסיפק לראשי הצבא ולממשלה מידע והערכות טובים ומלאים. לכן אחריותם של המחליטנים כבדה יותר, ברורה יותר - והעובדה שדווקא הם לא חשבו על כל ההשלכות כדרוש, מדאיגה יותר.

צריך להיות הוגן ולומר שמצעד האיוולת אינו נחלתה הבלעדית של הצמרת המדינית-ביטחונית הנוכחית של מדינת ישראל. שותף לו ראש הממשלה אריאל שרון, שאימץ את "אסטרטגיית ההכלה בלבנון", שהגה הרמטכ"ל משה יעלון. תמציתה של האסטרטגיה מסתכם במשפט: 'נתאפק, עד שהקטיושות יחלידו' והמשכה בקיצור שירות החובה וצמצום אימוני המילואים שיזם שר הביטחון שאול מופז בתמיכת הצבא.

לאלה אפשר להוסיף את תקציבי הביטחון שקוצצו בחדווה על יד הכנסת ובעיצוב תפישת ההפעלה החדשנית כביכול שצה"ל אימץ (בהנחייתו של חלוץ). זו שהעבירה את ניהול הלחימה במלחמה מהמטכ"ל למפקדי הזירות, כלומר לאלופי הפיקודים שלרשותם
לא
עמדו המשאבים המודיעיניים, האוויריים, והלוגיסטיים שעומדים לרשות המטכ"ל.

אין טעם למנות את כל הצעדים שננקטו משיקולים פוליטיים פופוליסטיים. גם אם היו מתוך אילוצים תקציביים קוניוקטוראליים או מתוך שאיפה שאינה ברת-כיבוש, להפגין חדשנות אינטלקטואלית מרשימה - מבלי לחשוב עד הסוף על תוצאותיהם לטווח הארוך.

היום כבר אפשר לקבוע כי כל מי שעמד בראש הצמרת המדינית-ביטחונית של מדינת ישראל בשש-שבע השנים האחרונות לקה באותה תסמונת של פעולה בלי מחשבה תחילה. לכן גם אין טעם בעריפת ראשים. אין בצה"ל היום אלוף או תת-אלוף שלא היה שותף במעשה ובמחדל לבלגן הפיקודי שהתגלע במלחמת לבנון השניה גם אין שר בממשלה שטרח לשאול את השאלות הנכונות כשהתקבלו ההחלטות.

השאלה כעת אינה אם חלוץ צריך להתפטר או להתפוטר. השאלה היא מי יחליף אותו והאם מי שיחליף אותו מסוגל לשנות מן היסוד את דפוסי החשיבה העמומים שהשתרשו בצבא.

יש אמנם כמה אלופים במיל. שאינם שותפים ישירות למחדל לבנון. למשל מנכ"ל משרד הביטחון גבי אשכנזי, האלוף גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר ועוד שנים שלושה כמותם. אבל אין שום ביטחון שאחד מהם מסוגל לבצע את המשימה הענקית אם יוצנח חזרה לתוך המערכת.

האינרציה וההרגלים של צמרת צה"ל הנוכחית היא מכשול שקשה מאד להתגבר עליו. לכן יש טעם לשקול אם לא ראוי לתת הזדמנות שנייה דווקא לאלו ששגו ויש להם מוטיבציה להוכיח את עצמם. אבל גם זאת, רק בתנאי שהצמרת המדינית תסיק את המסקנות ותשנה את דפוסי הפעולה והחשיבה שלה. זו בעצם המשימה העיקרית של ועדת וינוגרד. אם תחליט שהצמרת המדינית-ביטחונית הנוכחית מסוגלת לתקן את עצמה – ניחא. אבל אם יחליטו חבריה שרק עריפת ראשים היא הפיתרון לחולי החשיבה הבסיסי – היא צריכה לטפל בצורה כואבת גם בדרג המדיני.

ישן 04-01-2007, 13:53
  יאיר נרו יאיר נרו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.08.06
חלוץ לא אמר שאינו מבין ביבשה!!! למה לסלף???
בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "שורש הבעיה התגלה במדויק - חלוץ הודה שאינו מבין בתחום היבשה עוד בתחילת תפקידו"

הוא אמר שבשביל להיות רועה לא צריך להיות עז (בדיוק כמו שהיו רמטכלים שהיו נפלי טייס). אם תבחן מנהלים של חברות גדולות רובם לא בקיעים בתפעול היום יומי- לא יודעים להפעיל את המכונות ובטח לא לתקן אותם.
לגבי מלחמת לבנון הגדרתה כאסון או כשלון היא פופוליטיקה זולה!! פעם שאלו מישהו על המהפכה הצרפתית והוא ענה שמוקדם מדי לקבוע...
כנ 400 לוחמי חיבאללה הרוגים וכאלף תומכי טרור שיעים נהרגו. להרבה מהשיעים נהרס הבית. גביית המחיר לא נלקחה על ידם בחשבון.
לגבי ההבנה בחי"ר- מורן כהן ז"ל מסיירת צנחנים (מקיבוץ אשדות יעקב איחוד) נהרג בגלל שהכניסו כוחות חי"ר לכבוש בניין מלא בלוחמי חיזבאללה, ששתי גיחות של ח"א פתרו את הבעיה.
ביטס- אני מתנהג יפה?? למה הסובלנות שלך סלקטיבית? גם לי תואר ד"ר (לא למחול! במדע מדוייק), אני לא מנפנף בו כי הוא לא רלוונטי בפורום הזה בדיוק כמו התואר של מילשטיין.
ישן 04-01-2007, 15:18
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי יאיר נרו שמתחילה ב "חלוץ לא אמר שאינו מבין ביבשה!!! למה לסלף???"

אתה מעוניין בציון? סובלנות סלקטיבית? אתה רוצה לומר משהו?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 04-01-2007, 16:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי יאיר נרו שמתחילה ב "כן לא הבנתי את הטולרנטיות שלך לארס ספציפי..."

1. לא נחסמת. עובדה שאתה כותב כאן. אשכולות בהם כתבת ננעלו.

2. אין לי שום בעיה עם זה שתתעמת עם אורי מילשטיין, כל עוד תעשה זאת בקורקטיות וענייניות.

3. אתה בכלל לא הנושא, ולא ברור לי מדוע החלטת כך. לו הייתי מגיע למסקנה שאתה היא הבעיה, היית זוכה לפניה פרטית ממני. שלא תבין, דעתי לא נוחה מהצורה שבה התנסחת בחלק מההודעות שלך, אבל מכיוון שזה היה הטרנד הכללי, פניתי לכולם.

4. אם זה מעניין אותך, ואת זה יכלת לבצע גם בפרטי, הרי שהפורום היה לא מנוטר למספר ימים. ישנם אנשים שלקחו זאת לחירותם לגדף ולרדת לפסים אישיים, ועל כן, לאחר סקירה של אשכולות שאליהם לא הספקתי להכנס, ביצעתי את הסנקציה המינימלית שעומדת לרשותי - נעילת אשכולות, ופרסום אזהרה. דרך ארץ היא הבסיס לחילופי דברים משמעותיים, זוהי לא זירת איגרוף וזוהי לא הדרך בה אנחנו (המנהלים) רוצים שהפורום הזה יתנהל. אחרת לא תהיה איכות בשום דבר.

5. אנשים אומרים הרבה דברים לא נעימים על אנשים אחרים. צא וראה את הטיפול שזכו לו כאן גל הירש, אודי אדם, חלוץ, מופז ורבים אחרים. חלקם לא מסוגל להגן על עצמם בפורום זה. כל עוד הביקורת היא עניינית ומבוססת על עובדות - זוהי ביקורת קשה, אך לגיטימית. עוד יותר לגיטימי הוא לערער על המידע, איכותו ובסיס המסקנות של אותו אדם (ולראיה, אשכול זה). אם נפרט - אני מבין שאתה מתרעם על דבריו של אורי על רבין - דברים אלה לא חדשים ומפורסמים בספר. אם אתה רוצה לערער על דבריו, אתה בהחלט מוזמן לעשות כן.

6. דרגת מומחה ניתנת כאן לאדם שידיעותיו בתחום צבא ובטחון נרחבות יותר מהאדם הממוצע בפורום, ובמיוחד בתחום מסויים. אפשר לומר על מילשטיין הרבה מאוד דברים - שיש לו אג'נדה, שהוא מעוות את המידע שיתאים לתפיסת עולמו - זוהי זכותך. אבל אי אפשר לקחת ממנו את רוחב ידיעותיו את התקופה, ועל זה הוא קיבל את דרגתו. כוכב המומחה לא עושה את האדם לנעלה, ומצד שני למוגן, אחרת ניתן לשער שאשכול זה היה ננעל מזמן!

7. אתה מוזמן להמשיך את השיחה בפרטי מכיוון שזה עניין ביני לבינך, ולא מעניינו של הפורום כולו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 05-01-2007, 07:36

מדוע איננו מבינים את הוויית הצבא והמלחמה

שלום חברים,

אחד מקוראי האשכול שלח אלי במכתב פרטי באתר את השאלה הבאה:

בני אדם אינם מבינים את הווית הצבא והמלחמה

"............
הטיעון הבסיסי שלו הוא זה: בני אדם אינם מבינים את הווית הצבא והמלחמה משום שהם לא פיתחו כלים פרשניים לכך והשכל הישר אינו יכול להקיף את הנושא. הם לא פתחו את הכלים משום שהם לא עמדו בשני תנאים הכרחיים לפתח כלים כאלה: נגישות לחומר האמפירי ואי תלות מפתחי הכלים.

........"

הייתי רוצה להבין קטע זה. לא הבנתי מדוע בן אדם רגיל, בודד, מה שלא תקרא לזה לא יכול להבין. קודם כל, מהם הכלים האלה וכיצד כלים כאלה נרכשים ומה הקשר לחומר אימפירי אליו התכוונת. בתגובתך אני מבקש בשפה פשוטה יחסית ואין צורך במאמר מפורט.. פשוט משהוא שאני יבין בהנחה שאין לי עשרות שנים של מחקר.

זאת תשובתי:

1.ל "השכל הישר", הבסיסי והפרימיטיבי שהתפתח באבולוציה או, לפי המאמינים נברא על ידי אלוהים,יש כישורים להבין מערכות חיים פשוטות החיוניות להמשך השרידות: אוכל, הולדת ילדים, וכו'. כך שרד האדם במשך מליוני שנים.
2. לפני עשרת אלפים שנים התחוללה "המהפכה החקלאית" והאדם עבר מצייד וליקוט ליצור מזון, דבר שמשתקף גם מסיפור גן העדן והגרוש ממנו. אנחנו חיים היום בציוויליזציה שהתחילה אז.
3.בציוויליזציה הנוכחית אנחנו חיים במערכות הנעשות יותר ויותר מורכבות אשר התפתחו באבולוציה תרבותית על ידי אנשי מעלה אינטליגנטים במיוחד ולמוח האנושי אין כלים טבעיים, בסיסיים, פרימיטיביים, שהתפתחו באבולוציה להבין אותם בעזרת "השכל הישר והטבעי" שהאדם מצויד איתו עם לידתו. דוגמאות: ניתוחי מוח, טיסות לחלל, תורת הקוונטים, עולם ההיי-טק, ניהול מדינה וכו'.
4.כדי להבין את המערכות המורכבות ולתפקד באופן אופטימאלי ביחס אליהן, אנחנו זקוקים ל"שכל מלאכותי" המורכב ממושגים ותיאוריות. (בשנים האחרונות מתפתח מהלך לפתח בינה מלאכותית בעולם ההיי-טק). את השכל המלאכותי הזה רוכשים בעלי המקצוע בהכשרה יסודית.
5. את הווית הצבא והמלחמה איננו מבינים כי לא התאפשרו תנאים הכרחיים לפתח מושגים ותיאוריות מבוססים על תחום זה. מה שיש לנו בתחום זה הם מיתוסים ספקולציות ומניפולציות.
6.להבא אנא שאל אותי שאלות באשכול כדי שכל מי שמתעניין בנושא יוכל לקרוא.

שתהיה לוכלם שבת שלום

אורי
ישן 06-01-2007, 19:32

Facebook profile
אתה שם לב?
בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "אירוניה וטעות לוגית"

גם אתה מכניס דברים לפי אני דיברתי על יוקרת אביו?
רק כתבתי שאני יודע מי הוא אביו - ואולי לא הסברתי אז הנה לך הסבר קצר.

חינוך בגדול - אני יודע היכן גדל אמיל ועל אילו ערכים חונך לכן אני מחזיק ביושרו ובאמינותו וגם התפקיד שהגיע אליו בח"א מוכיח את רמתו השכלית ואת כישוריו במקצועו זה הכל.

צורת ורמת כתיבתו בפורום לאורך כל הדרך מוכיחה זאת ללא צל של ספק.
אין קשר להערצה עיוורת או כל כל דבר בכוון זה.

סתם לצורך העניין יש לי עם אמיל חילוקי דעות בנושאים מסוימים ולכן בנושאים אילו אני לא דן ומתווכח עימו כי אין לזה טעם.

אבל ברגע שמישהו שואל שאלה עינינית וברורה לגבי מה שטענת ואתה אינך מסוגל לענות מתחמק ומסובב מורה ולו מעט על אישיותך ורמתך.

לא ראיתי עד כה שום מחקר מבוסס שלך ואתה קורה לעצמך חוקר?
ראיתי וקראתי פרשנויות ותאוריות שלך באם אני מסכים או לא זה עניין אחר.
אבל מחקר?
אולי תשלח לי מחקר שלך? בלי פרשנויות ותאוריות מחקר על נושא מסוים תבחר אתה.
אשמח להשכיל
שבוע טוב

ישן 05-01-2007, 15:16

Facebook profile
לא לא
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי u5105 שמתחילה ב "למה מרחם?"

השכל שלך הוא אתה והשכל שלך הוא דבר עצום - השאלה איך אתה משתמש בו?

שכל מלאכותי? הבנת את הדבר הזה? זו השטות הכי גדולה ששמעתי מימי.

ישנו ספר הנקרא "תניא" שכתב האדמו"ר שניאור זלמן מליאדי בו מוסבר בדיוק מה זה השכל ומה הגבלותיו.

נתתי לקרוא לכמה פרופסורים גדולים את הספר והם היו המומים מההסברים.

האדם הצליח לחקור הרבה איברים בגוף אך את השכל שהוא מהות האדם אף אחד לא מצליח לחקור זאת בעיית כל החוקרים המדעיים המתעסקים בתחום ולעולם לא יגלו זאת ולכן אין לא היתה ולא תהיה אפשרות לייצר "שכל מלאכותי" זו עובדה ומי שמתחמק ממנה...

ישן 05-01-2007, 13:28

לדעתי, מורכבות אינה מילת המפתח המבדילה, כביכול
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "מדוע איננו מבינים את הוויית הצבא והמלחמה"

בין שכל ישר של הישרדות, שהתפתח בתהליך אבולוציוני לבין הישג מדעי כמו תורת הקוונטים.
הדואליות של חלקיק–גל, בבסיס תורה זאת, אינה סתם מורכבות. ההישג אינו במורכבות אלא בשבירת קונספט מקובל, ושבירת הקונספט מתקבלת בהתחלה כאבסורד.
במתמטיקה, השורש של מינוס אחד (ה-i המוכר) נקרא ערך דמיוני. מספרים הכוללים i, נקראים מורכבים (complex numbers), אבל רק מהסיבה שהם כוללים לא רק רכיב ממשי, אלא גם רכיב דמיוני. ההישג כאן הוא לא במורכבות אלא בהמצאת יש מאין – הרכיב ה"דמיוני", במקרה הזה. ההמצאה אינה בהכרח חייבת להיות מורכבת, למשל - המצאת הגלגל.
הבינה המלאכותית באמת מתאימה לבעיות מורכבות, אבל מי שהתנסה למשל ברשתות ניורונים (neural networks) יודע כמה עבודה "שחורה" יש באימון הרשת - היא לא יודעת לפתור בעיות בעצמה ללא שימוש בהרבה מאוד דוגמאות קודם לכך. מעבר לדימוי הזוהר של deep blue למשל, שניצח את קספרוב בשח (אולי בעזרת אלגוריתמים גנטיים, או משהו כזה), הגישה של בינה מלאכותית היא בעיקרה גישת brute force.
כלומר, מורכבות היא לא בהכרח מעל השכל הישר אם מנסים לעשות כל מיני היארארכיות ערך, של מלמטה למעלה.
כמובן שאפשר להיכנס לסמנטיקה של המושג מורכב, אבל על פי המובן היותר מוכר, מורכב אינו כאמור, מעל "השכל הישר".

נערך לאחרונה ע"י Hi_Frequency בתאריך 05-01-2007 בשעה 13:30.
ישן 05-01-2007, 13:47

תהליך דיאלקטי
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי Hi_Frequency שמתחילה ב "לדעתי, מורכבות אינה מילת המפתח המבדילה, כביכול"

אתה צודק כי הנושא "מורכב" יותר ממה שכתבתי בתשובתי לעיל.

במתמטיקה ובפסייקה יש כמובן יסודות שהם אבני הבניין של מערכות מורכבות שאנחנו פוגשים בחיי יום יום ומפעילים בעזרת השכל הישר. אלקטרונים לדוגמא יותר "פשוטים" מגופים שאנו נתקלים בחהם. אבל המתמטיקה כשהיא לעצמה (כלשונו של אריסטו) והפיסיקה כשהיא לעצמה הן מערכות מורכבות שאדם הקמאי לא עסק בהן ולפיכך השכל הישר אינו מסוגל לטפל בהן ללא הכשרה אלא אם כן מדובר בגאונים כגאוס בתחום המתמטיקה שכבר בגיל שלוש ידע לחבר ניסוחאות. לתופעת גאוניותם של גאוס וחבריו אין לנו הסבר.

היסוד של הכל היא לדעתי החוק הראשון של התנועה של ניוטון שבתחום ההתנהגותי מקבל את הביטוי: ניטרול איומים לאמור: כל חיינו אנחנו עוסקים בניטרול איומים אפילו באשכול זה. תהליך ניטרול האיומים הוא דיאלקטי והוא הופך מערכות פשוטות למורכבות ומערכות מורכבות למורכבות יותר. דוגמא לתהליך זה הוא מרוץ החימוש מאז סכין הצייד העשויה עצם של האדם הקמאי שנמצאה בצרפת ונוצרה לפני חצי מליון שנים ועד הנשק הגרעיני המסוגל לאיין את החיים עלי אדמות.
ישן 06-01-2007, 06:32

אם אתה מכנה דיסציפלינה מדעית כמערכת בעלת מורכבות גבוהה
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "תהליך דיאלקטי"

רק בכדי ליצור אילוסטרציה להשקפת עולמך בדבר נמוך-גבוה מבחינת ההתפתחות האינטלקטואלית, אז אני מניח שזה OK. אבל, לראות בפרמטר המורכבות את חזות כל קדמה מעבר לשכל הישר, נראה לי לא מספק. התפתחות הנשק עד לפצצה אטומית לא נובע לדעתי בהכרח מסיבוך אלא מניצול פריצות דרך מהסוג שהזכרתי קודם, שיכולות בהחלט להיות פשוטות, אבל לא טריוויאליות. גם הגלגל לא היה קיים בזמן האדם הקמאי, אבל לא נראה לי שהוא הומצא מתוך תהליך דיאלקטי של הגדלת מורכבות.

למערכות חברתיות, שאליהם עיקר כוונתך אני מניח, יכולות להיות מקבילות מהמדעים ה"קשים", כמו complex systems , אבל אז כל העניין מסתבך תרתי משמע, כי עם הסיבוך מופיע לפעמים הכאוס (chaos theory), שזה בכלל לא מבטיח התקדמות בתחום החברתי.

בקיצור, אם היית מחליף את ה"מורכב" עם מינוח יותר מורכב....., כמו למשל, "לא ניתן לחדש על ידי אקסטרפולציה, או מניפולציה", אז זה היה, לדעתי לפחות, מאפיין יותר טוב משהו שהוא מעבר לשכל הישר והצנוע.

ישן 06-01-2007, 08:18

פשוטות, מורכבות פריצות דרך
בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי Hi_Frequency שמתחילה ב "אם אתה מכנה דיסציפלינה מדעית כמערכת בעלת מורכבות גבוהה"

1. אינני טוען שמורכבות שקולה לקידמה. בספרי "קץ החיים" (1994) טענתי את ההיפך.

2. אם נלך לאחור עד תחילת החיים הרי התהליך החל בחד תאי הפשוט והתקדם בתהליך דיאלקטי של הגדלת מורכבות עד ימינו

3.אתה צודק בענין "פריצות הדרך" אך אין סתירה בינן לבין המורכבות. פריצות הדרך מציינות עליית מדרגה במורכבות.

4. חקר הפשטות והמורכבות כדיציפלינה מדעית נעשה במכון הטכנולוגי של קליפוניה (קלטק), באקול נורמל סופרייר בפריס, במכון מקס פלנק לכימיה ביופיסיקלית בגטינגן בגרמניה ובעוד מרכזים מדעיים בעולם. תוכל לקרוא על כך בין היתר בספרו של בעל פרס נובל הפיסיקאי היהודי-אמריקאי מארי גל-מן "הקווארק והיגואר" שתורגם לעברית.
ישן 06-01-2007, 10:26

פוטנציאלי ואקטואלי
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי Hi_Frequency שמתחילה ב "מורכבות ופריצות דרך לא סותרות,"

1. השכל הישר והשכל המתוחכם נמצאים באותו מוח ולהפעלתם נדרשים אותם כישורים קוגניטיביים בסיסיים.

2. לאדם הפרימיטיבי יש בפועל שכל ישר ובפוטנציה שכל מתוחכם.

3. כדי להוציא מן הכוח אל הפועל את השכל המתוחכם יש לעבור הכשרה (מחוץ להגאונים כמו ארכימדס או גאוס במתמטיקה)

4. המצאת הגלגל, אליה אתה חוזר, היא פריצת דרך שנעשתה על ידי שכל מתוחכם והמאפשרת תחכום יתר ומורכבות יתר: בניית עגלה.

5. ניטול לדוגמא את המצאת מרכבת הקרב לפני כארבעת אלפים שנה בידי החיקסוסים. המצאה זאת אפשרה לחיקוסוסים שבאו כנראה מהודו להשתלט על כל המזרח התיכון. אותם דברים אמורים לגבי המצאת הטנק המטוס והטיל נגד מטוסים שבו אנחנו דניםב עיקר באשכול זה. גם תהליך המצאתו חייב מחשבה מורכבת מעל השכל הישר האקטואלי, והפעלתו הפכה את שדה הקרב למורכב יותר.
ישן 06-01-2007, 13:09

INNOVATION מול UTILITY
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "פוטנציאלי ואקטואלי"

בהינתן גלגל, ניתן ללמד את רוב האנשים איך לבנות אותם ואיך לשלב גלגלים זה בזה למערכות יותר ויותר מסובכות (כמו מרכבות סוסים), וזה נעשה, בהרבה מקרים, בדרך תהייה וניסוי. הרי לך מעשה שכל הישר, זה ה-UTILITY.
ללמד להמציא את הגלגל? בספק רב, כמו את השורש הריבועי של מינוס 1 שהזכרתי קודם. זה INNOVATION והוא לא בהכרח מסובך, אבל אף פעם לא טריוויאלי. זה, אם תרצה, משהו מעבר לשכל הישר.
אפשר אולי ללמד אנשים על המצאות העבר וידע בסיסי של נתונים ושיטות עבודה, אבל זה רק תנאים הכרחיים, אבל לא מספיקים לחדשנות.
בכדי להמציא את השורש של מינוס 1 צריך לדעת קודם מה זה שורש ריבועי, אבל מעבר לכך, במינוח קצת אליטיסטי, זאת השראה של אדם כישרוני בדרך כלל (אבל לא בהכרח), המאופיינת בהברקה ולא בתהליך. זה שה- i נכנס להרבה כלים אנליטיים עושה אותו יותר שימושי, אבל לא מחדש כמו המספר הזה עצמו. "מורכבות יתר" כדברך אינה אקוויוולנטית לחדשנות, אלא אם כן מתחיל כאן תהליך של "מתיחת הגומי" של מניפולציות סמנטיות של הרחבה ודילול משמעויות עד לכדי חוסר משמעות, כדרך התגרנים – אילוסטרציה די טובה לאותו מונח של שכל ישר להישרדות אותו הכנסת כאן לדיון.
ישן 06-01-2007, 18:40

ריחוף נעים
בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "גלגל וחללית"

אורי מילשטיין:

ציטוט:

תורת הקוונטים היא מעל השכל הישר. התיאורטיקנים של התורה מודים שלמרות שהיא "עובדת" אין הם מבינים אותה

אורי מילשטיין:

ציטוט:

לאחר המצאת הגלגל על ידי הממציא הקמאי המבריק השכל הישר אינו יכול להפעיל אותו אלא ההמון זקוק להכשרה.

כלומר ניתן כאן להסיק כי לצורך הפעלת הגלגל השכל הישר לא יספיק, כמו שהשכל הישר אינו מספיק להבין את תורת הקוונטים. אני משאיר זאת לקוראים להסיק את מסקנותיהם מאמירות אלו.

הערה שלי: קודם כל, לא רק בתורת הקוונטים קיימים פרדוקסים. גם בתורת היחסות ובתרמודינאמיקה, בין השאר. ובניגוד למקורות החצי פופולאריים המציגים אי הבנה על ידי כמה מדענים, שהוצגה לצורך תפארת המליצה, דווקא הפרדוקסים, שידועים היטב, מהווים קטליזאטור להתקדמות (כמו למשל הדמון של מקסוול). ה-premise של "אי ההבנה" מנוצל פה מחוץ לקונטכסט המקורי, בו הפרדוקס מוגדר היטב, וידוע מה דורש פתרון, ומה ניתן לקחת כאקסיומה. אז התיאורטיקנים ממשיכים להפעיל את השכל הישר שהוא בעיקרו, לוגיקה בסיסית, בצד הפרדוקסים, וכדי לפתור אותם. כנ"ל לגבי הגלגל, אין כל צורך באיזו כישורים מעבר לשכל הישר – ההיגיון הפשוט. כל הטעון של הכשרה הדורשת משהו מעבר לשכל הישר ישמע טוב באוזני מישהו שהתרשם כבר מנחילים ותורות המערכה, "בין הטקטי והאסטרטגי", whatever. המשך ריחוף נעים.
ישן 05-01-2007, 15:30

Facebook profile
שים לב כמה שטויות בהודעה אחת
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "מדוע איננו מבינים את הוויית הצבא והמלחמה"

1.ל "השכל הישר", הבסיסי והפרימיטיבי שהתפתח באבולוציה או, לפי המאמינים נברא על ידי אלוהים,יש כישורים להבין מערכות חיים פשוטות החיוניות להמשך השרידות: אוכל, הולדת ילדים, וכו'. כך שרד האדם במשך מליוני שנים.

האדם שרד מיליוני שנים? יש לך הוכחה לכך?
2. לפני עשרת אלפים שנים התחוללה "המהפכה החקלאית" והאדם עבר מצייד וליקוט ליצור מזון, דבר שמשתקף גם מסיפור גן העדן והגרוש ממנו. אנחנו חיים היום בציוויליזציה שהתחילה אז.

עשרת אלפים שנה? יש לך הוכחה לכך? סיפור גן עדן לפני עשרת אלפים שנה?

3.בציוויליזציה הנוכחית אנחנו חיים במערכות הנעשות יותר ויותר מורכבות אשר התפתחו באבולוציה תרבותית על ידי אנשי מעלה אינטליגנטים במיוחד ולמוח האנושי אין כלים טבעיים, בסיסיים, פרימיטיביים, שהתפתחו באבולוציה להבין אותם בעזרת "השכל הישר והטבעי" שהאדם מצויד איתו עם לידתו. דוגמאות: ניתוחי מוח, טיסות לחלל, תורת הקוונטים, עולם ההיי-טק, ניהול מדינה וכו'.

אבולוציה תרבותית - נכון ואמת - אבולוציה מוחית? בדיוק ההיפך.

4.כדי להבין את המערכות המורכבות ולתפקד באופן אופטימאלי ביחס אליהן, אנחנו זקוקים ל"שכל מלאכותי" המורכב ממושגים ותיאוריות. (בשנים האחרונות מתפתח מהלך לפתח בינה מלאכותית בעולם ההיי-טק). את השכל המלאכותי הזה רוכשים בעלי המקצוע בהכשרה יסודית.

שכל מלאכותי? אולי אתה זקוק ללזה אני בטח שלא!

5. את הווית הצבא והמלחמה איננו מבינים כי לא התאפשרו תנאים הכרחיים לפתח מושגים ותיאוריות מבוססים על תחום זה. מה שיש לנו בתחום זה הם מיתוסים ספקולציות ומניפולציות.

אתה אולי אינך מבין את הווית הצבא והמלחמה - המלחמות עצמן מאז ועד היום אישרו תנאים לפיתוח תאוריות ומושגים המבוססות על תחום זה.

שתהיה לוכלם שבת שלום
גם לך
אורי[/QUOTE]

ישן 05-01-2007, 13:56
  משתמש זכר sagi_11 sagi_11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.03
מה לכם כי נזעקתם

אני חייב גילוי נאות:
אני מכיר את אורי מילשטיין הייטב, ושותף לפורום חקרי מלחמה שהוא עומד בראשו.
ראשית אורי מילשטיין מעולם לא טען שהוא היסטוריון, אורי מילשטיין הוא פילוסוף ובתור שכזה הוא אמון על מחקר תקני (ולא על רכילות כפי שמספר אנשים בחרו להגיב). רפול מינה אותו כ"היסטוריון של הצנחנים", ומאז דבק בו התואר "היסטוריון".
בעבר, נחשב אורי כבר סמכא בנושאים שחקר. עד שפרסם את הספר: "יצחק רבין - איך פרח המיתוס" ואז כל "אבירי חופש הדיבור" נעמדו על בהונותיהם ולא הפסיקו עד שפוטר מכל משרותיו, ועד שגרמו לכך ששום אוניברסיטה לא תעסיק אותו. בעניין בספר של רבין יש שם פרק על משאיות שהוחזקו בירושלים ע"י יצחק רבין שמנע מהן לחזור לשפלה. בימים אלה קראתי ספרון שנכתב בידי אחד הנהגים שלא מבין למה אינו יכול לחזור לקיבוצו.

כפילוסוף פיתח אורי מילשטיין תיאוריה שנקראת: "עיקרון השרידות" - ובהתאם לתיאורי הזאת הוא משווה התנהגות של אנשי הממסד הבטחוני - וראה זה פלא כל אירוע שנבדק על ידינו "מסתדר" במדוייק בתוך התיאוריה.
לפני כשנה, ניסינו לחזות איך ינהג צה"ל ואיך תנהג המנהיגות המדינית / בטחונית במקרה של מלחמה. וכל כך צר לי שחזינו מראש את התבוסה בלבנון לפרטי פרטים.
וכמובן אנחנו מתנצלים שצדקנו.
אשר לאמיל המתלהם, והמתהדר בשלל תואריו הצבאיים. לאט לך! אני רס"ן בדימוס בתותחנים וגימלאי של תעשיה ביטחונית (מהנדס) התעסקתי בביטחון יותר מכל מה שתגיע אליו אי פעם!
או כמאמר התלמודי: קישטא בלגינא קיש קיש קריא!
ישן 05-01-2007, 14:58

בתגובה להודעה מספר 162 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "מה לכם כי נזעקתם"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sagi_11
אני חייב גילוי נאות:
לפני כשנה, ניסינו לחזות איך ינהג צה"ל ואיך תנהג המנהיגות המדינית / בטחונית במקרה של מלחמה. וכל כך צר לי שחזינו מראש את התבוסה בלבנון לפרטי פרטים.
וכמובן אנחנו מתנצלים שצדקנו.
אשר לאמיל המתלהם, והמתהדר בשלל תואריו הצבאיים. לאט לך! אני רס"ן בדימוס בתותחנים וגימלאי של תעשיה ביטחונית (מהנדס) התעסקתי בביטחון יותר מכל מה שתגיע אליו אי פעם!
או כמאמר התלמודי: קישטא בלגינא קיש קיש קריא!

תגיד...אחרי 2 הפיסקאות הללו שבהם אתה משוויץ בעבר שלך ובהישגים שלך אתה עוד מעיז לטעון שאני "מתהדר"...
אני לא מתהדר הכלום פרט להבנה בתחום צבאי מסוים, בתחום זה כותב האליל שלך אורי טעויות גסות, כשביקשתי הסברים לטעויות הוא התחמק ממתן תשובות....כל זה עורר לי תהיות רבות לאיכויותיו כחוקר...אותן העליתי, בזה מתחיל טמסתיים הסיפור שלי עם אורי, לא עניין אותי עברו ולא סיפרו על רבין וכו'.
גם אתה לא הצלחת להסביר את טעויתיו הבסיסיות של החוקר...אבל כן הצלחת להחניף לו קצת..
יפה מאוד!
אמיל.

ישן 05-01-2007, 17:26
  u5105 u5105 אינו מחובר  
חסום

חבר מתאריך: 23.09.05
אמיל ידידי
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=u5105]מה הטעויות של..."

בוא נחזור לנושא היחיד שאני מנסה לדון איתך, וזהו חוסר ההבנה וחוסר הידע המקצועי שעליו מתבססות התאוריות שלך..
אתה כותב שחיל האויר לא הצילח לטוס מול הטק"א ביום כיפור והראתי לך שהנתונים מראים אחרת..(אני מודה שזהו הנושא השנוי במחלוקת ביותר ולכן אני לא ממש מחזיק זאת כנגדך..)

-חיל האויר טס מול הטק"א באבידות כבדות ונמנע ברוב המקרים לתת סיוע לחילות הקרקעיים.
הויכוח הוא על הצלחה או לא, בוא נגדיר הצלחה מה היא ונעבור לנושא הבא.

אתה כותב שחיל האויר לא השכיל למצוא פתרונות לטיסה בגובה במלחמת יום כיפור ולכן נפגע מאש נ"מ, ואני הסברתי לך שעד היום אין פיתרון לבעיה הזו בעולם כולו !!!

-אין פתרון בעולם כולו, בכל זאת חיל האויר לא השכיל. כי לא חקרו ופיתחו או כי אין וזו עובדה?

את כותב שבבגלל עודף ריכוזיות וחוסר מתן חופש פעולה לחיל האויר לא צדו את רקטות קצרות הטווח, ואני מסביר לך כאיש מקצוע שאין קשר ושלא ניתן היה ככלל לצוד את אלה מהאוויר!!

- האם הכוונה למשגרים או לרקטות? כי אני חושב שהוא התכוון למשגרים.
ואם למשגרים הכוונה יש בעיה לחיל האויר לפגוע בהם? אולי עם מסק"רים או רק בסימון לחיל אחר?
חשבו על הפתרונות האלה?

אני באמת לא מבין (כנראה בגלל דלותי) על מה יצא קצפך.

בידידות
ישן 06-01-2007, 10:52

בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "אי הבנת הנקרא"

ציטוט:
קצפו יצא על הטיעון שלי שבחיל האוויר אין חושפים ליקויים ואין מבצעים תחקירי אמת. השאר הסתבכויות ואי הבנת הנקרא.

אי הבנת הנקרא שלך...(ואולי אפילו פשוט שקרים מצדך)
לא התווכחתי איתך על התיחקור בחיל האויר אפילו לא לרגע אחד!!!, ויש לכך הוכחות רבות בכל אחת מתגובותי.
כן שאלתי אותך להבהרות לגבי הבורות שהפגנת באלותנושאי תעופה צבאית....
לא סיפקת תשובות...ובמקום זאת המשכת במתקפה היסטורית על חיל האויר שאני לרגע לא הכחשתי את נכונותה!
כמה פעמים אפשר לכתוב לך!!! בעניין חיל האויר אין איתך ויכוח!!! מה כל כך קשה להבין!!!! כתבתי את זה שחור על גבי לבן כאן:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...926#post1743845
ועוד הרבה לפני זה כאן:
ואתה בצורה דמגוגית ממשיך להתעלם ולהסיט את הדיון מרמתך הנמוכה, אוי כמה שאתה פאתטי..
רק רציתי להבין את הטעויות הבסיסיות שלך בנושא תעופה צבאית....אבל תשובות ממך אין....
למה אתה חוקר לא רציני? אין לי מושג..אבל לא נראה לי שזה קשור לכך שחיל האויר לא תיחקר מאז ששת הימים..
אמיל.

ישן 06-01-2007, 11:34
  אבי ש. אבי ש. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.06
שלום אמיל,
בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=אורי מילשטיין]קצפו יצא..."

אני קורא בעיון רב ובסקרנות את הוויכוח שלך עם ד"ר מילשטיין בפורום על שישוריו השונים.
אינני מבין מה כוונתך ב:" אשמח להפניה שמוכיחה את הדברים הנ"ל..הפניה להתחייבות הבלתי מבוססת של אנשי חיל האויר להכריע את המלחמה, זה יוכל לשמש אותי בעתיד בויכוחים פנימיים שלי ובביקורת שיש לי לגבי חיל האויר ".
האם אתה מצפה לקבל סיכום דיון בפורום מטכ"ל ובו מתחייב מח"א לסגור את הסיפור ביומיים באמצעות 10 לונגבואים???.
אני מאמין שאין כזה, אחרי הכל הדברים לא מתנהלים כך ואתה יודע זאת.
ישנה תחושה - מבוססת או לא ( ועל זה אפשר להתווכח ) שהיום הכיוון הכללי הוא כירורגי ( באמצעות חיל האוויר - פצצות חכמות, חיסולים ממוקדים, מל"טים למיניהם וכו' ).
אינני יודע מי החל להזריק את התחושה הזו לצה"ל ומפקדיו - אולי זה בכלל בא מכיוון העם שקצה נפשו בהתבוססת בבוץ האינסופי בלבנון ובשטחים, הרוגים ללא שום מטרה ותכלית נראית לעין.
אולי זה באמת הגיע ממפקדי חיל האוויר שלאחר ששת הימים הרגישו כמורמים מעם ובעלי יכולות כמעט לא אנושיות ושידרו לסביבה שביכולתם אכן לטפל עצמאית באיומים שונים ורבים שבעבר טופלו ע"י כוחות חי"ר.
בנימה אישית: אני עובד באחת התעשיות הביטחוניות בארץ, יחד עם טייסים ממערכים שונים בחיל, וכמעט מכולם אני מקבל את הרושם של אמונה שביכולתם לבצע מהלכים שונים רק באמצעות חיל האוויר עם כוחות חי"ר מעטים מאוד!.
אינני יודע מי נטע בהם את התחושה הזו- הסברתי לאחד מהם שמלחמה זו דווקא הוכיחה את מגבלות חיל האוויר- מבחינתם תנאי המלחמה היו אופטימליים ועדיין בשורה התחתונה כמיליון איש היו בני ערובה ופליטים בגלל איום הרקטות קיצרות הטווח.
הד"ר לפי דעתי הלא מלומדת מעלה נקודות בעייתיות מאוד שראויות לבדיקה מעמיקה ולא למתקפה אישית ממך עליו, גם אם זה לפעמים ( כנראה בדר"כ ) לא נעים לשמוע את האמת.
בנוגע לחשיפה שלו למחקרים, תחקירים סודיים - שירתתי בסדיר במודיעין ולצערי אני יכול לתאר לך מיקרים שבהם סוכנו חיי אדם ע"י קצינים בכירים מאוד מסיבות פרסונליות בלבד.
תירגע ידידי- אני מעריך שאכן מ"ט שוחחו עימו וחשפו לפניו לפחות חלק מהכשלים והבעיות שעימם נתקלו במהלך סבב הלחימה האחרון, להגיע אליהם אני לא ממליץ לנסות - זהו קרב אבוד, תמיד יהיה עוד אחד.
האם תוכל לתאר בכלליות את תפקידך בחיל ( במגבלות ב"מ ).
בברכה,
אבי ש.

ישן 06-01-2007, 12:00

בתגובה להודעה מספר 172 שנכתבה על ידי אבי ש. שמתחילה ב "שלום אמיל,"

אבי שלום,
לנושא הראשון:
אם אין הוכחות כלשהם, הרי שלא ניתן לבוא בהאשמות, מה לעשות, ככה זה..
אבל במקרה זה אין בעיה לדעתי, יש רישומים, יש הדלפות, יש ראיונות לעיתונים וכו', אין לי ספק שחוקר רציני שכותב משפט כזה, יש לו איזהשהוא בסיס לכתוב אותו מעבר לשמועות.
נושא שני ושלישי:
מלחמת לבנון לדעתי "הוכיחה" בדיוק הפוך (למי שמאוד מחפש הוכחות) היא הוכיחה שכוח קרקעי משיג מעט מאוד הישגים (כמות השיגורים לא פחתה אפילו באחוז מאז כניסת הכוחות הקרקעיים) ואילו כמות ההרוגים היתה גבוהה מאוד. אז מה בדיוק המסקנה? שלא צריך להשתמש בכוחות קרקעיים? (לדעתי האישית דרך אגב לא היה צריך להשתמש כלל בכוחות קרקעים בממלחמת לבנון השניה, אבל זהו דיון אחר).
להמשך הדיון..לא יודע עם מי אתה מדבר, אני יכול רק להביע את דעתי האישית (יש הוכחות לעניין, אם תעשה חיפוש קצר תמצא..) שהיא: אין תחליף לשילוב של כוחות קרקע חזקים יחד עם כוחות אויר חזקים (וכוחות ים במקרים שהדבר רלוונטי)על מנת להגיע לניצחון בכמעט כל סוגי העימותים שמצפים לנו במזרח התיכון. למיטב הבנתי זוהי גם הדעה הרווחת בקרב קצונת השדה ודרגי הביניים בחיל האויר (סא"ל- רס"ן).
חיפוש קצר בפורום יגלה לך גם עלי, אני איש צוות אויר ותיק יחסית במערך הקרב.
כל טוב.
אמיל.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 06-01-2007 בשעה 12:03.
ישן 06-01-2007, 12:41
  GilTal GilTal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.08.06
בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "אבי שלום, לנושא הראשון: אם..."

אמיל, ההוכחה היחידה שסיפקה מלחמת לבנון השנייה בנוגע להפעלת כוחות קרקעיים היא שאם לא מפעילים כוחות קרקעיים באופן מתואם ומקצועי לצורך מטרה ברורה - הפעלתם מיותרת ולא יעילה.

אופן הפעלת הכוחות הקרקעיים במלחמה שקול, פחות או יותר, להפעלת חיל האוויר בכדי לעצור חטיבת שריון, שכל מה שמאושר למטוסים לבצע זה בומים על קוליים בגובה נמוך. אולי המטוסים יצליחו במשימה, כניראה שלא, אבל להשליך ממשימה כזאת על יעילות הפעלת כוחות אוויר... לא רציני.

הבעיה במלחמה מתחילה ומסתכמת רובה ככולה בפיקוד גרוע, כזה שלא הכין את הלוחמים למשימות הרלוונטיות (לוחמה מול כוח מאורגן ומתואם להבדיל מלוחמה מול כנופיות), לא פיקד על המערכה אלה ניסה "לנהל" אותה (ללא כל הבנה איזו השפעה תהיה לדבר על הלוחמים ועל המוטיבציה שלהם, וללא כל הבנה - עד היום - של המצב בשטח) ולא הבין את המערכה.

בנוגע לחיל האוויר, זה לא שחיל האוויר היה חף מטעויות במהלך המלחמה ובהערכות לקראתה, אך נראה, אבל לפחות מזווית הראייה שלי, כי החיל היה מוכן למלחמה טוב בהרבה מחילות הים והיבשה.
ישן 06-01-2007, 13:01

בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי GilTal שמתחילה ב "אמיל, ההוכחה היחידה שסיפקה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי GilTal
אמיל, ההוכחה היחידה שסיפקה מלחמת לבנון השנייה בנוגע להפעלת כוחות קרקעיים היא שאם לא מפעילים כוחות קרקעיים באופן מתואם ומקצועי לצורך מטרה ברורה - הפעלתם מיותרת ולא יעילה.

אופן הפעלת הכוחות הקרקעיים במלחמה שקול, פחות או יותר, להפעלת חיל האוויר בכדי לעצור חטיבת שריון, שכל מה שמאושר למטוסים לבצע זה בומים על קוליים בגובה נמוך. אולי המטוסים יצליחו במשימה, כניראה שלא, אבל להשליך ממשימה כזאת על יעילות הפעלת כוחות אוויר... לא רציני.

הבעיה במלחמה מתחילה ומסתכמת רובה ככולה בפיקוד גרוע, כזה שלא הכין את הלוחמים למשימות הרלוונטיות (לוחמה מול כוח מאורגן ומתואם להבדיל מלוחמה מול כנופיות), לא פיקד על המערכה אלה ניסה "לנהל" אותה (ללא כל הבנה איזו השפעה תהיה לדבר על הלוחמים ועל המוטיבציה שלהם, וללא כל הבנה - עד היום - של המצב בשטח) ולא הבין את המערכה.

בנוגע לחיל האוויר, זה לא שחיל האוויר היה חף מטעויות במהלך המלחמה ובהערכות לקראתה, אך נראה, אבל לפחות מזווית הראייה שלי, כי החיל היה מוכן למלחמה טוב בהרבה מחילות הים והיבשה.

בעיקרון אני מסכים...
מה שאתה טוען זה שבעצם יש גורמים שונים במשוואה שגרמו לכך שכוחות הקרקע לא הצליחו כפי שרצינו, ולא שאין להשתמש בכוחות קרקע כלל.
אני מסכים ב100%, אבל בדיוק בטיעון זה יכולים להשתמש אותם אלה שטוענים שכוח אוירי כן יכול להכריע לבדו, זאת אומרת, שאילו היו משתמשים בכוח האוירי כפי שהיה צריך אז כוח אוירי לבדו היה מכריע (בדיוק אותה טענה שאתה טענת לגבי כוחות הקרקע..הטענה שמדברת על משתנים רבים במשוואה).
אני לא מסכים אם טענה זו, כאמור, אני טוען שצריך גם כוחות קרקע וגם כוחות אויר, אבל אני כן חושב שכל אלו הטוענים שיש כאן "הוכחות" לגבי שימוש בכוח קרקעי מול כוח אוירי, לא קיבלו שום הוכחות במלחמה האחרונה, לא לכאן ולא לכאן.
כל טוב.
אמיל.

ישן 06-01-2007, 16:54
  אבי ש. אבי ש. אינו מחובר  

שלום ד"ר מילשטיין,
בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "ראוי לא לשכוח שמי שהפעיל את זרוע היבשה בצורה פגומה היה איש חיל האוויר דן חלוץ!"

למרות שאכן חלוץ הוא המפקד הנוכחי - הוא איננו האשם היחיד ואפילו לא העיקרי ( כמובן לדעתי האישית )
האשמה מתחלקת כאן בין עשרות ידיים - חיכיתי לראות את קפלינסקי בלחימה, נדחף ומנסה לעזור אך לא הצלחתי להבחין בו, איפה היו שאר האלופים?, מח"י ( וזה אני יודע אישית ) היה צריך לחטוף על הפגיעה ב"חנית", ניתן להמשיך כך רבות אך אני עייף מדי.
האשם העיקרי הוא לפי דעתי ( ואני אומר זאת בעצב רב ) הוא אריק שרון ! ! ! ! .
הוא מינה את חלוץ ולכן האשמה לרגליו, לכל אורך התנהלותו מול קציני צה"ל בקריירה הפוליטית שלו הוא התנהג כרמטכ"ל על, היה לו נוח לעבוד מול רמטכ"ל מחיל אוויר, בעל ניסיון מוגבל בענייני חי"ר.
אני חושב שהתנהלותו של מר שרון לאורך כל השנים הייתה מאוד פרטיזנית, לא לחינם הוא כונה "בולדוזר" כל אשר הוא רצה בוצע (גם בדרכים לא כשרות ) ולפי דעתי אתה תוכל לספק לכך ראיות לאורך השנים, הן מבחינת הקריירה הצבאית והן מבחינה פוליטית.
בכמעט עשור האחרון הוא ניהל את המדינה - במידה ואכן עוצבה והוטמעה מדיניות הפעלת כוח לא מתאימה בשנים אלו בצה"ל, הוא עם ניסיונו האדיר אישר זאת, כל תקציב ביטחון עבר תחת ידיו, על כל עוצבה שנסגרה הוא היה מיודע, במידה והוא היה חושב שזה לא נכון הוא היה דואג לשנות זאת.
כל מינוי בכיר אושר על ידיו אישית, ולכן יותר מכולם הוא המקור לבעיה.
זו כמובן מסקנתי האישית בלבד.
אני מניח שעם ניסיונך האישי תמצא הסברים מלומדים מנומקים וטובים יותר, אך תליית האשם בחלוץ תהיה העמה של חלקו בבעיה הכוללת.
בברכה,
אבי ש.
בברכה,

ישן 06-01-2007, 14:44
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
הישגי הכח הקרקעי
בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "אבי שלום, לנושא הראשון: אם..."

סבורני כי אתה נתפש לכלל טעות בהסיקך מסקנות לגבי חוסר יכולות הכח הקרקעי להפסיק את השיגורים. המלחמה האחרונה אינה ראיה ראויה למסקנה זאת, כיוון שכוחות הקרקע לא תופעלו לצורך הפסקת הירי הארטילרי כראוי. פרט לאקט הסיום שנקטע באיבו, לא הוכנסו כוחות קרקע לעומק המערך החיזבאלי באופן שיוכלו לאיים על מרחבי השיגור הארטילרי. הנסיון מלמד- ראה תוצאות מלחמת יו"כ- כי רק השתלטות פיזית, ע"י כוחות קרקעיים , יכולה להביא למניעה של ירי, בין ארטילרי ובין נ"מ, ע"י כוחות האוייב. במלחמה האחרונה לא הופעלו כוחות הקרקע על פי התורות המקובלות, ולטעמי לרמטכ"ל היה חלק בתופעה, כאיש חיל האויר, האמון על ירי מנגד, לפעילות כושלת זאת של כוחות מזדחלים,(נחילים?) הנכנסים ויוצאים לשטחי האוייב, מבלי שניתנה להם אפשרות לפריצה של ממש ולהשתלטות על שטחים ,ומבלי שהובטחו להם צירי תחזוקה.
חיל האויר, עם כל העוצמה שלו, והמשאבים הבלתי נדלים, לא היווה תחליף לכוחות הקרקע. העובדה שהוא הצליח להשמיד משגר פה ומשגר שם, תמיד לאחר שאלה פלטו את מטעניהם, רק מלמדת על כך שלא הצליח למנוע את הסתננות האחרים למרחבי השיגור ויותר מכך-לא הצליח לפגוע במשגרים קצרי הטווח, שהיו מחופרים בשטח.
ישן 06-01-2007, 15:10

הלקח העיקרי של מלחמת ויטנאם
בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "הישגי הכח הקרקעי"

במלחמת לבנון השנייה ראוי היה לבצע מערכה משולבת: על חיל האוויר עם חיל הים וכוחות מיוחדים היה לבצע משימות אסטרטגיות ועל כוחות היבשה בסיוע אווירי היה להשתלט כל כל המרחב שבין הליטאני לבין גבול לבנון. ניתן היה לעשות זאת בזמן קצר יחסית. צה"ל לא נהג כך בגלל מגמה במערב לפעול רק באמצעות חיל אוויר וטילים כדי לחסוך באבדות של צבאות המערב. זה הלקח העיקרי של מלחמת ויטנאם שפעל היטב במלחמות ארה"ב באפגניסטן, במפרץ ובקוסובו כי לארה"ב בין גבול משותף עם מדינות אלה וכי ארה"ב יכולה להרשות לעצמה לפגוע בבלתי לוחמים ("חפים מפשע"). לנו תורת ההפעלה הזאת לא התאימה. הדבר מלמד שהרמטכ"ל היהמנותק מן המציאות הצבאית הקונקרטית
ישן 06-01-2007, 15:29

בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "הישגי הכח הקרקעי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
סבורני כי אתה נתפש לכלל טעות בהסיקך מסקנות לגבי חוסר יכולות הכח הקרקעי להפסיק את השיגורים. המלחמה האחרונה אינה ראיה ראויה למסקנה זאת, כיוון שכוחות הקרקע לא תופעלו לצורך הפסקת הירי הארטילרי כראוי. פרט לאקט הסיום שנקטע באיבו, לא הוכנסו כוחות קרקע לעומק המערך החיזבאלי באופן שיוכלו לאיים על מרחבי השיגור הארטילרי. הנסיון מלמד- ראה תוצאות מלחמת יו"כ- כי רק השתלטות פיזית, ע"י כוחות קרקעיים , יכולה להביא למניעה של ירי, בין ארטילרי ובין נ"מ, ע"י כוחות האוייב. במלחמה האחרונה לא הופעלו כוחות הקרקע על פי התורות המקובלות, ולטעמי לרמטכ"ל היה חלק בתופעה, כאיש חיל האויר, האמון על ירי מנגד, לפעילות כושלת זאת של כוחות מזדחלים,(נחילים?) הנכנסים ויוצאים לשטחי האוייב, מבלי שניתנה להם אפשרות לפריצה של ממש ולהשתלטות על שטחים ,ומבלי שהובטחו להם צירי תחזוקה.
חיל האויר, עם כל העוצמה שלו, והמשאבים הבלתי נדלים, לא היווה תחליף לכוחות הקרקע. העובדה שהוא הצליח להשמיד משגר פה ומשגר שם, תמיד לאחר שאלה פלטו את מטעניהם, רק מלמדת על כך שלא הצליח למנוע את הסתננות האחרים למרחבי השיגור ויותר מכך-לא הצליח לפגוע במשגרים קצרי הטווח, שהיו מחופרים בשטח.

אני לא הסקתי ש הכוח הקרקעי לא יכול להביא להפסקת השיגורים, אני כתבתי שלא הוכח במלחמה האחרונה שהוא כן יכול. (אני אישית חושב שהוא יכול, והסיבות שהוא לא עשה זאת הן ברורות וידועות), אבל שוב, זה שאני ואתה חושבים שזה המצב לא אומר שזה באמת המצב, והוכחות לא קיבלנו..
נראה לי שבסה"כ יש לנו הסכמה בעניין הכוחות הקרקעים וחשיבותם.
לגבי חיל האויר: לחיל האויר אין משאבים בלתי נדלים ולא קרוב לזה...עשה בירור קצר ותגלה זאת (כולל קיצוצים אדירים בשנים האחרונות).
לגבי הצלחותיו, אתה מערבב וטועה: בקרב המשגרים שחיל האויר טען שהוא יכול לטפל בהם (ארוכי הטווח והבינוניים), ההצלחה היתה רבה בהרבה מה שאתה מתאר, כמעט כל משגר ששיגר הושמד, ומדובר בעשרות משגרים, לא בודדים.
לגבי רקטות קצרות הטווח, כאן חיל האויר לא טען שהוא יכול לטפל בהם, ובאמת לא טיפל....
לגבי מסקנותך הכלליות:
זה שהניסיון במלחמת יום כיפור מראה שחייבים השתלטות פיזית על שטח, לא אומר שזה נכון. להפך, לפי הרציונל שלך, אנחנו צריכים להתכונן למלחמה..... הקודמת.
לפני שאתה מנסה לשכנע אותי שכן צריך השתלטות פיזית על שטח, אני אעדכן אותך שאני מסכים ולכן אין צורך לשכנע...אבל זה שוב לא אומר שאנחנו צודקים, והמלחמה האחרונה לא הוכיחה שום דבר אחר..
כפי שכתבתי- חסידי הכוח האוירי יכולים לטעון שאילו היו משתמשים בכוח אוירי כמו שצריך אז היינו מנצחים בלי כוח קרקעי....אמרתי כבר שאני לא תומך בדעה זו, אבל המלחמה האחרונה לא הוכיחה לנו כלום בענין זה.
כל טוב.
אמיל.

ישן 06-01-2007, 17:29

בתגובה להודעה מספר 193 שנכתבה על ידי u5105 שמתחילה ב "אמיל ידידי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u5105
אתה יכול לשים את האצבע בבטחה על סיבת הבעיה ששנינו וגם אדון מילשטיין מסכימים שקיימת?
אם כן, אנא ממך שתף את כולנו ואל תהיה כמו הילד ההולנדי שחסם את ההצפה בשקט,
זה הזמן לצעוק "המלך ערום".

כן, לא התכוונתי, לא חשבתי שזה רלוונטי:
לבעיה יש לדעתי כמה סיבות, הרבה אנשים אוהבים לתת פתרונות פשוטים למצבים מורכבים, אבל זה לא כזה פשוט, הנה הבעיות העיקריות לדעתי, פחות או יותר לפי הסדר:
המגבלות מובנות של מדינה דמוקרטית בלחימה ובמיוחד בלחימה בעצימות נמוכה:
ככל שמתרחקים ממלחמות תמיד- תקציב ביטחון יקטן, אנשים פחות טובים ישארו בצה"ל, רמת האימון תרד, חשיבות חיי האדם בעת השלום תגדל, לא יתבצעו פעולות "הכנה" דרסטיות למלחמה על מנת לא להראות כאלו שגרמו למלחמה.
מנהיגים שנבחרים שלא על בסיס יכולותיהם הצבאיות או הבנתם בביטחון.
אלו הן בעיות מובנות שלא ישתנו לעולם במדינה דמוקרטית (וטוב שכך..), המחיר הוא חוסר מוכנות מסוים למצבי מלחמה.
מכל הסיבות שהצבעתי עליהן הסיבות הכי החמורות למצבו של צה"ל הן- אי השארות הקצינים המוכשרים ביותר, חוסר באימון בשל הכיבוש ומחסור בתקציב. שלושת אלו השפיעו בעיקר על הצבא הירוק אבל כמובן שלא בלעדית.
סיבות נוספות: חוסר בהכשרה מתאימה לקצינים (משהו בסגנון הערתו של מילשטיין), אבל זה קשור בעיני ישירות לכיבוש ולכך שאין קצינים מספיק טובים ואין תקציב, אם היו אנשים טובים שלא צריכים להתעסק כל היום בשיטור, והיה להם קצת כסף, אני מאמין שחלק מ "החזון" של מילשטיין היה יוצא אל הפועל בצורה כזו או אחרת.
יש עוד סיבות, אבל אלו העיקריות.
כל טוב.
אמיל.

ישן 06-01-2007, 17:10

יש לחולל מהפכה בתחום הכשרת המפקדים הבכירים
בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=u5105]....אישו מפקדים..."

מי שלא עבר הכשרה מתאימה אינו ראוי!

זה לא אומר שאין לו פוטנציאל, אבל במלחמה באים לידי ביטוי הכישורים בפועל וכישורים כאלה לא היו לאיש מן הפיקוד העליון מאז מלחמת העצמאות. המזל שלנו היה שהאויב תפקד גרוע יותר. אבל מאז 48' ו-67' הוא השתפר מאוד ולפיכך איננו יכולים להסתפק ב"בחורים טובים בעלי פוטנציאל" שהוכיחו את עצמם בדרג הטקטי, אלא יש לפתח תובנות צבאיות מעמיקות שתתבססנה גם על תובנות של צבאות אחרים, ולהכשיר באמצעותן את המועדים לפיקוד העליון גם בתחום הצבאי וגם בתחום האזרחי מדרגת תת אלוף בצבא וממנהל אגף במערכת הביטחון.
ישן 06-01-2007, 17:13

בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "יש לחולל מהפכה בתחום הכשרת המפקדים הבכירים"

ציטוט:
מי שלא עבר הכשרה מתאימה אינו ראוי!

זה לא אומר שאין לו פוטנציאל, אבל במלחמה באים לידי ביטוי הכישורים בפועל וכישורים כאלה לא היו לאיש מן הפיקוד העליון מאז מלחמת העצמאות. המזל שלנו היה שהאויב תפקד גרוע יותר. אבל מאז 48' ו-67' הוא השתפר מאוד ולפיכך איננו יכולים להסתפק ב"בחורים טובים בעלי פוטנציאל" שהוכיחו את עצמם בדרג הטקטי, אלא יש לפתח תובנות צבאיות מעמיקות שתתבססנה גם על תובנות של צבאות אחרים, ולהכשיר באמצעותן את המועדים לפיקוד העליון גם בתחום הצבאי וגם בתחום האזרחי מדרגת תת אלוף בצבא וממנהל אגף במערכת הביטחון.

בסדר, אני מקבל פחות או יותר
בכל זאת כשבוחנים זאת בעינים "יחסיות" אז ברגע זה שקדי, או פלוני הוא הכי ראוי (עד אשר המהפכה שלך תצא אל הפועל..).
מדהים איך אתה מתייחס רק להודעות שנוח לך..
אמיל.

ישן 06-01-2007, 16:30
  אבי ש. אבי ש. אינו מחובר  

שלום אמיל,

בנושא הראשון - כן ניתן לבוא בהאשמות גם אם אין הוכחות חד משמעיות.
אנו איננו בבית משפט, כולנו כאן מסיבה אחת ( לפחות לפי דעתי ) - הפקת לקחים ושיפור לקראת סבב הלחימה הבא בקרוב מאוד.
בנושאים השני+שלישי: לדעתי הלא מלומדת אם היו ממשיכים עוד מספר ימים את הלחימה הפירות של הכנסת הכוחות הקרקעיים היו נראים- כמויות השיגורים היו יורדות ( כמובן שמספר האבידות לכוחות היו עולים ) אך לפחות המטרה של החזרת חלק משגרת החיים לצפון הייתה חוזרת.
אני מסכים עימך - רק שת"פ צמוד יכול לבצע את העבודה בצורה יעילה עם מספר מינימלי של אבידות לכוחות הלוחמים יחד עם הפסקת השיגורים באופן כמעט מוחלט.
בנוגע אליך אישית: כמו שאמרתי במהלך עבודתי אני בקשר עם מספר אנשי צ"א ולמדתי להעריך את היכולות הרבות והשונות שלהם, אך כמו כולנו הם רק בני אדם!.
בנושאים שאין להם ניסיון בו הם מועדים לטעות, ואכן בעולם העיסקי למרות שאתה מנהל XXX - עדיין, בנושאים שאין להם ניסיון בו הם חייבים להיעזר באנשי מקצוע רלוונטיים.

תחושת הזחיחות שד"ר מילשטיין התייחס אליה - אני מעריך שגם אתה נחשפת אליה במהלך הקריירה שלך.
אני חושב שהנושא החשוב אינה "ההדלפה" לד"ר מילשטיין של תחקיר סודי ( אני מסכים עימך שצריך לשים לב לכל נושא ב"מ באופן כללי ) אלא, הביקורת הלגיטימית שהושמעה ( נכתבה ) על ידו.
אני מבין שקצפך יצא על חוסר המקצועיות שלדבריך הוא הפגין בנושאי קרבות אוויר במתארים שונים.
בבקשה התעלם מכך לרגע - האם אינך מסכים עימו שזחיחות תוביל ללא שום צל של ספק לבעיות שונות ובתחום המדובר לבסוף למוות של לוחמים וחשוב מכך אזרחים חפים מפשע.
אני מקווה שתבחין בעיקר - הפקת לקחים אמיתית ושיפור אמיתי בכוחות הלוחמים.
שאלה לאמיל בנושא אחר: ישנו שירשור ובו כמעט קרבות אוויר בין התורכים ליוונים. מצורפת מצלמת ה- HUD של התורכי, האם הגעה לטווחים כאלו קצרים עדיין קיימת, עם כל יכולות הגילוי המוקדם, טילים עם יכולות BVR לטווחים של עשרות ק"מ מכ"מים יבשתיים חזקים, איך בכלל הגיעו למצב כזה?.
האם המטרה שלהם הייתה מרדף כזה?, האם לא מסוכן לשחק כך - הרי המרחק להריגה הוא רק לחיצה על כפתור?.
בברכה,
אבי ש.

ישן 06-01-2007, 17:05

בתגובה להודעה מספר 204 שנכתבה על ידי אבי ש. שמתחילה ב "שלום אמיל,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אבי ש.
בנושא הראשון - כן ניתן לבוא בהאשמות גם אם אין הוכחות חד משמעיות.
אנו איננו בבית משפט, כולנו כאן מסיבה אחת ( לפחות לפי דעתי ) - הפקת לקחים ושיפור לקראת סבב הלחימה הבא בקרוב מאוד.
בנושאים השני+שלישי: לדעתי הלא מלומדת אם היו ממשיכים עוד מספר ימים את הלחימה הפירות של הכנסת הכוחות הקרקעיים היו נראים- כמויות השיגורים היו יורדות ( כמובן שמספר האבידות לכוחות היו עולים ) אך לפחות המטרה של החזרת חלק משגרת החיים לצפון הייתה חוזרת.
אני מסכים עימך - רק שת"פ צמוד יכול לבצע את העבודה בצורה יעילה עם מספר מינימלי של אבידות לכוחות הלוחמים יחד עם הפסקת השיגורים באופן כמעט מוחלט.
בנוגע אליך אישית: כמו שאמרתי במהלך עבודתי אני בקשר עם מספר אנשי צ"א ולמדתי להעריך את היכולות הרבות והשונות שלהם, אך כמו כולנו הם רק בני אדם!.
בנושאים שאין להם ניסיון בו הם מועדים לטעות, ואכן בעולם העיסקי למרות שאתה מנהל XXX - עדיין, בנושאים שאין להם ניסיון בו הם חייבים להיעזר באנשי מקצוע רלוונטיים.

תחושת הזחיחות שד"ר מילשטיין התייחס אליה - אני מעריך שגם אתה נחשפת אליה במהלך הקריירה שלך.
אני חושב שהנושא החשוב אינה "ההדלפה" לד"ר מילשטיין של תחקיר סודי ( אני מסכים עימך שצריך לשים לב לכל נושא ב"מ באופן כללי ) אלא, הביקורת הלגיטימית שהושמעה ( נכתבה ) על ידו.
אני מבין שקצפך יצא על חוסר המקצועיות שלדבריך הוא הפגין בנושאי קרבות אוויר במתארים שונים.
בבקשה התעלם מכך לרגע - האם אינך מסכים עימו שזחיחות תוביל ללא שום צל של ספק לבעיות שונות ובתחום המדובר לבסוף למוות של לוחמים וחשוב מכך אזרחים חפים מפשע.
אני מקווה שתבחין בעיקר - הפקת לקחים אמיתית ושיפור אמיתי בכוחות הלוחמים.
שאלה לאמיל בנושא אחר: ישנו שירשור ובו כמעט קרבות אוויר בין התורכים ליוונים. מצורפת מצלמת ה- HUD של התורכי, האם הגעה לטווחים כאלו קצרים עדיין קיימת, עם כל יכולות הגילוי המוקדם, טילים עם יכולות BVR לטווחים של עשרות ק"מ מכ"מים יבשתיים חזקים, איך בכלל הגיעו למצב כזה?.
האם המטרה שלהם הייתה מרדף כזה?, האם לא מסוכן לשחק כך - הרי המרחק להריגה הוא רק לחיצה על כפתור?.
בברכה,
אבי ש.

אין לצוות אויר בלעדיות על זחיחות...
פגשתי צוות אויר כאלה ואחרים, בדיוק כמו בכל תחום אחר.
אני עונה בכל הרצינות שמעולם לא פגשתי צוות אויר שמתבטא בצורה זחוחה כמו מילשטיין (אבל זה לא נוגע לדיון ברגע זה..).
האם חלוץ הינו זחוח? לדעתי ממש לא, ואין לי ספק שהוא התיעץ עם מי שהיה צריך במהלך כל הלחימה...זה שהם כולם טעו, זה עניין אחר.
שמועות לחוד ומציאות לחוד: נצא מנקודת הנחה שאסור להיות זחוח על מנת להצליח, צא וראה כמה אנשי צוות אויר יוצאים ומצליחם בגדול לאחר השחרור....כנראה שהם התיעצו עם מי שצריך.. והם לא כאלה זחוחים (לצערי אני לא נמנה עם המצליחנים, אבל אני במיעוט..).
לגבי שאלתך הנוספת, פתח אשכול חדש, ותפרט קצת יותר כי לא הבנתי בדיוק את השאלה.
כל טוב.
אמיל.

ישן 06-01-2007, 17:56
  אבי ש. אבי ש. אינו מחובר  

שלום אמיל,
בתגובה להודעה מספר 205 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=אבי ש.]בנושא הראשון -..."

אכן לצוותי האוויר אין בעלות על הזחיחות ואולי אכן ד"ר מילשטיין זחוח ( משתמע מדבריו ) בנושאים מסוימים.
הזחיחות לא באה עם חלוץ לקריה, וגם לא תיעלם עימו מהקריה.
לפי דעתי נושא הפגיעה ב"חנית" נגזר ישירות מזחיחות של הפיקוד הבכיר.
חלוץ לפחות בהתבטאויותיו בתקשורת הוכיח שהוא זחוח, נושא הרועה והעיזים ( גם אם איינשטיין אמר משהו דומה ) נושא המכה הקטנה, אבל הוא אינו הבעיה העיקרית.
אינני יודע עם מי הוא התייעץ, ואינני יודע אם הם כולם טעו ( במידה וכן זה חמור מאוד ), האם הוא התייעץ עם רמטכ"לים קודמים ( השקפת העולם שלהם ברורה מאוד, לפחות היום ) ?, במידה ואכן כולם "יסמנים" במטכ"ל וכולם יישרו קו עם השקפת העולם שלו זה חמור מאוד - חוזרים ל - 73.

בנושא השני: מצורף לינק http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=268312.
תצפה בסרטון הראשון שמסתיים בספרות 1422.
לא הבנתי מה מטרת הקרב הזה - הפלה או הפחדה או הצהרת כוונות כללית?.
משחק מסוכן בכל מקרה.
אבי ש.

ישן 06-01-2007, 18:26

בתגובה להודעה מספר 206 שנכתבה על ידי אבי ש. שמתחילה ב "שלום אמיל,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אבי ש.
אכן לצוותי האוויר אין בעלות על הזחיחות ואולי אכן ד"ר מילשטיין זחוח ( משתמע מדבריו ) בנושאים מסוימים.
הזחיחות לא באה עם חלוץ לקריה, וגם לא תיעלם עימו מהקריה.
לפי דעתי נושא הפגיעה ב"חנית" נגזר ישירות מזחיחות של הפיקוד הבכיר.
חלוץ לפחות בהתבטאויותיו בתקשורת הוכיח שהוא זחוח, נושא הרועה והעיזים ( גם אם איינשטיין אמר משהו דומה ) נושא המכה הקטנה, אבל הוא אינו הבעיה העיקרית.
אינני יודע עם מי הוא התייעץ, ואינני יודע אם הם כולם טעו ( במידה וכן זה חמור מאוד ), האם הוא התייעץ עם רמטכ"לים קודמים ( השקפת העולם שלהם ברורה מאוד, לפחות היום ) ?, במידה ואכן כולם "יסמנים" במטכ"ל וכולם יישרו קו עם השקפת העולם שלו זה חמור מאוד - חוזרים ל - 73.

בנושא השני: מצורף לינק http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=268312.
תצפה בסרטון הראשון שמסתיים בספרות 1422.
לא הבנתי מה מטרת הקרב הזה - הפלה או הפחדה או הצהרת כוונות כללית?.
משחק מסוכן בכל מקרה.
אבי ש.

המטרה היא לא להפיל, זה ברור כי לא משגרים חימוש..
המטרה כנראה להפחיד/ לשחק במי הגבר ששולט באזור וכו'
בכל מקרה הסרטים מאוד לא מרשימים, לא של המטוס המצולם ולא של המצלם.
אמיל.

ישן 06-01-2007, 17:28

סיכום טיעוני בנושאיי חיל האוויר
בתגובה להודעה מספר 204 שנכתבה על ידי אבי ש. שמתחילה ב "שלום אמיל,"

בוודאי שאינני בעל מקצוע בקרבות אוויר וגם לא תיקון טלפונים סלולאריים. כתבתי מה שכתבתי כדבריםבשם אומרם: תחקירים ועדויות באוזני. לטענה שלא הבנתי מה קראתי ומה שמעתי איני יכול להתיחס ברצינות. קיימת אפשרות נוספת: קיימים חילוקי דעות בין טייסים ומפקדי טייסות בעבר ובהווה.

אני חוזר שוב לטובת כל הקוראים על הטיעון בסיסי של מפקד הטייסת שהעסיק אותנו באשכול הקודם והיה העילה לפתיחת האשכול הזה:
1. למפקדי הטייסות והטייסים בחיל האוויר שפעלו במלחמת לבנון השנייה לא היה מידע על המחילות שבטבע ששמשו את ירי הרקטות קצרות הטווח".
2. "אם היה לנו מידע יכולנו לצמצם את הירי מאוד"

כמו כן טענתי:

1.חיל האוויר לא תחקר באופן מעמיק את מלחמת ששת הימים ואת מלחמת ההתשה.
2. חיל האוויר יצר בצה"ל תרבות שהוא יכריע את המלחמההבאה.
3. במלחמת יום הכיפורים חיל האוויר לא סיפק את הסחורה משוםשהגיע בלתי מוכן ואם היה מתחקר את המלחמות הקודמות כהלכה ומפיק לקחים היה מגיע מוכן יותר. אז תוצאות המלחמה היו אחרות.

אכן לא השבתי לשאלה מי הוא אותו מפקד טייסת. לכל השאלות האחרות של אמיל התיחסתי במלוא הרצינות. אף כי לצערי רצינותי מתפרשת על ידו כזחיחות דעת וכעילה להשמצה. שיהיה בריא.
ישן 06-01-2007, 17:48

בתגובה להודעה מספר 208 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "סיכום טיעוני בנושאיי חיל האוויר"

ציטוט:
בוודאי שאינני בעל מקצוע בקרבות אוויר וגם לא תיקון טלפונים סלולאריים. כתבתי מה שכתבתי כדבריםבשם אומרם: תחקירים ועדויות באוזני. לטענה שלא הבנתי מה קראתי ומה שמעתי איני יכול להתיחס ברצינות. קיימת אפשרות נוספת: קיימים חילוקי דעות בין טייסים ומפקדי טייסות בעבר ובהווה.

אני חוזר שוב לטובת כל הקוראים על הטיעון בסיסי של מפקד הטייסת שהעסיק אותנו באשכול הקודם והיה העילה לפתיחת האשכול הזה:
1. למפקדי הטייסות והטייסים בחיל האוויר שפעלו במלחמת לבנון השנייה לא היה מידע על המחילות שבטבע ששמשו את ירי הרקטות קצרות הטווח".
2. "אם היה לנו מידע יכולנו לצמצם את הירי מאוד"

כמו כן טענתי:

1.חיל האוויר לא תחקר באופן מעמיק את מלחמת ששת הימים ואת מלחמת ההתשה.
2. חיל האוויר יצר בצה"ל תרבות שהוא יכריע את המלחמההבאה.
3. במלחמת יום הכיפורים חיל האוויר לא סיפק את הסחורה משוםשהגיע בלתי מוכן ואם היה מתחקר את המלחמות הקודמות כהלכה ומפיק לקחים היה מגיע מוכן יותר. אז תוצאות המלחמה היו אחרות.

אכן לא השבתי לשאלה מי הוא אותו מפקד טייסת. לכל השאלות האחרות של אמיל התיחסתי במלוא הרצינות. אף כי לצערי רצינותי מתפרשת על ידו כזחיחות דעת וכעילה להשמצה. שיהיה בריא.

כן, ולאף אחת מטענות אלו לא התייחסתי ולא התווכחתי איתך עליהן.
סיכום טענותי בעניין מילשטיין:
התייחסתי לטענות אחרות לגבי הידע הבעייתי שלך שעליו אותה בונה תאוריות נכונות או לא.
סיכום קצר:
כתבת שלא הצליחו לטוס מול הטק"א, הבאתי נתונים שמוכיחים קצת אחרת.
כתבת שלא תיחקרו את הטיסה מול הטק"א בששת הימים ולכן היו צריכים לטוס נמוך ולספוג אבדות במלחמת ששת הימים, והסברתי לך שזוהי דרישה לא הגיונית כי עד היום!! לא מצאו בעולם פיתרון לטיסה בגובה מול טק"א (באותה מידה אתה יכול לדרוש ממפקד חיל הרפואה להתפטר כי לא תיחקר את ארועי העבר ולא מצא פיתרון לסרטן..)
ושים לב שאין לי טענה ולא דעה לגבי האם חיל האויר כן או לא תיחקר את מלחמת ששת הימים, ההתיחסות שלי נובעת רק לטענתך שהטיסה בגובה נמוך מוכיחה משהו, היא לא מוכיחה כלום, עד היום צריכים לטוס נמוך מול טק"א בכל העולם! (אולי בימים אלה ממש נכנסים פתרונות מסוימים..)
לגבי מלחמת לבנון השניה, כתבת בפירוש שלא ניתנה לטייסים חופש פעולה והחיל היה ריכוזי יותר מדי והסברתי לך שגם חופש פעולה מלא לא היה תורם בתחום רקטות קצרות הטווח.
לא ענית לרגע לטענות אלה, וכרגיל סיכמת והעלית שוב רק את הנושאים שכבר מזמן הסכמנו עליהם!!!
אתה קצת מיגע, אבל לא נורא..
אמיל.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 06-01-2007 בשעה 17:51.
ישן 06-01-2007, 23:29

תגיד לי, מה אתה רוצה ממני?
בתגובה להודעה מספר 213 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "את הכי חשוב"

אם היית קורא את כל ההודעה, היית רואה שני דברים:

א. לא אני הדגשתי דברים בקו תחתי, אלא ככל הנראה אל"מ יהודה וגמן (שגם לך וגם לי יש עוד הרבה דרך לעבור כדי להגיע אליו)

ב. שאפשר לבדוק את המקור ולראות אם הדברים מדוייקים (בשביל זה סרקו גם את כריכת הפרסום ולא רק את הציטוטים).

גם אם "יש תנאים" - המחלוקת היא עדיין על התפיסה העקרונית - אם בכלל ניתן להכריע מהאויר, או לא, בלי קשר לתנאים. אלה שאומרים שכן מתייחסים לתנאים, בסדר, אבל אלה שאומרים שלא - אומרים את זה בכל תנאי. על זה כבר נפתחו כאן כמה אשכולות שבחלקם ירדו להקנטות אישיות וחבל. שלחתי לך כבר קודם הודעה להתייחסות בפרטי, אם ממש מתחשק לך (אבל אתה ממש לא חייב), בדיוק בגלל שאין לי עניין ואנרגיה להמשיך להתנצח איתך על דברים לא רלוונטיים (לא לקרוא הודעה בשלמותה, הופך את התגובה בלתי רלוונטית), אז תשתדל לכבד את הבקשה שלי. אתה מוזמן להתייחס לכל מה שאני כותב, כמובן, אבל תשתדל להיות ענייני.

אתה מוזמן להתחיל בהסבר איך התנאים השונים שהוצגו הופכים את התפיסה דבר אפשרות הכרעה מהאויר לנכונה יותר. אני מעוניין לשמוע באמת ובתמים.

שבוע טוב, ידידי,

אליהו
ישן 07-01-2007, 07:42
  brobasket brobasket אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.06
בתגובה להודעה מספר 221 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "הכוונה להכרעה צבאית בשדה הקרב כמו ביוני 1967"

[=אורי מילשטיין
את החיזבאללה חיל האוויר לא הצליחה להכריעה במלחמת לבנון השנייה
בתגובה להודעה מספר 199 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "לעניין הדיון הדבר לא רלוונטי,..."
על כך לפחות אין חילוקי דעות. אי הכרעה זאת גרמה לישראל נזקים בלתי הפיכים ברמה האסטרטגית

עקבתי אחרי כמעט כל מה שאמרת בדיון הזה ואני חושב שאתה צודק בכמה דברים למרות שאתה לא איש צוות אוויר
למרות שאתה לא רואה דברים דרך עיני הטייס ואתה מסתכל על הטייס והמטוס מהקרקע יש נתונים בשטח ובאוויר שאתה לא מבין עם מה הטייס מתמודד.

לגבי "על כך לפחות אין חילוקי דעות. אי הכרעה זאת גרמה לישראל נזקים בלתי הפיכים ברמה האסטרטגית"
אם תוכל לפרט יותר איזה נזקים למרות שאני לא רואה את הנזקים האלו .בנושא לבנון2 או השלכותיו למלחמות עתידיות.

אני יכול להסביר למה אני אישית לא רואה בזה נזק אבל אני ייתן לך לדבר קודם
ישן 07-01-2007, 09:31
  brobasket brobasket אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.06
בתגובה להודעה מספר 223 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "הנזק האסטרטגי שגרמה מלחמת לבנון השנייה"

ציטוט:
1. הפתח חוסר אמון של לוחמים במפקדים ושל מפקדים קרביים במפקדים הבכירים.
2. התףתח חוסר אמון של הישראלים במערכת הביטחון על אגפיה הצבאיים והאזרחיים ומכאן חוסר אמון של ישראליםרבים בעתידה של מדינת ישראל..
3. ירד כושר ההרתעה של ישראל.
4. ירד ערכה של ישראל כנס אסטרטגי בעיני מקבלי ההחלטות בארה"ב

כעיקרון זה נכון אני רואה את זה אצל חברים שלי אמרקאים שמדברים איתי יש לי חבר ממש טוב שהיה טייס בל במלחמת וייטנאם והוא מדבר איתי על זה והוא גם מסביר לי שרק במצב מלחמה רואים איך הבן אדם מתפקד שהכדורים שורקים לידך לא משנה כמה הבן אדם מוכשר וכמה הוא טוב וכמה הקב"א שלו
כנראה במלחמה הזאת יש כמה קצינים כאלה שלא תיפקדו בגלל מה שאמרת בסעיף 1 הם צריכים ללכת
למה יש חוסר אמון אצל קצין נמוך מהקצין הגבוה כי הגבוה לא מראה ממש שהוא שולט או מורל בקרב החיילים נמוך או המטה משדר לחיילים משהו אחר לגמרי. לראות חיילים שלא מבינים מה קורה איתם ומה הם אמורים לעשות עכשיו ועוד שנייה לא.
אני אישית חושב שכמה "שהמלחמה" הזאת קשה ואולי הפסדנו זה לא אומר כלום על ח"א. מבחינת איכות ביצועו בהתמודדות עתידית .
כי נקודתית ח"א הישראלי יכול לעשות הכול ויותר מזה אבל לא כנראה מה שהיה בלבנון 2
לא בגלל שהוא לא יכול בגלל שזה "חדש" לו וגם הוא אינו בנוי מה שניסו לעשות פה זה להרוג יתושים עם פטיש 50ק"ג .
גם
תסתכל על כמות הגיחות של 10000 זה כמות גיחות שלא מביישת מלחמה נגד מדינה אוייבת ולא חבורה של טרוריסטים מאורגנים.

לגבי כושר הרתעה זה גם מושג לא יציב כי אם היום ח"א ייתקוף בהצלחה את מתקני הגרעין של איראן וייחזרו בשלום ב"ה אז כושר ההרתעה חזר ובגדול לא?

בעיני מקבלי ההחלטות האמרקאים אתה צודק בהחלט בתור אחד שמכיר קצת אמרקאים ושומע מה הם חושבים אז במבחן התוצאה במלחמה הפסדנו והאמרקאים יודעים את זה ולא מוכנים להגיד את זה....
בתחילת המלחמה נתנו לנו יד חופשית ותראה איך הסתיים....
אבל כולם קצת מפסידים בסוף אין מלחמה של רק מנצחים ובגלל זה אין נזק!

החיזבאללה הצליח *נקודתית* *במצב מיוחד* לגרום לנו קצת "ורטיגו אם תרצה"
זה לא אומר שצה"ל לא חזק כמו פעם זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לנצח מלחמות וזה לא אומר כלום
בסופו של דבר לצה"ל יש אורך נשימה ענק ואם תרצה המלחמה הזאת תקרא לה "קרב בודד" ולא מלחמה הציבור רואה את זה שהפסדנו "במלחמה" אבל בעצם הפסדנו "בקרב בודד" הבנת?
אבל במלחמה כמו במלחמה אנחנו יודעים לתת הכל.
ובגלל זה אני לא רואה השפעה בטווח העתידי.
ישן 07-01-2007, 10:58

על אי הפיכות:
בתגובה להודעה מספר 223 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "הנזק האסטרטגי שגרמה מלחמת לבנון השנייה"

אורי מילשטיין (עם הדגשה שלי):
ציטוט:

אי הכרעה זאת גרמה לישראל נזקים בלתי הפיכים ברמה האסטרטגית

נראה לי כי רוב הדברים הנ"ל (הסעיפים בפוסט לו אני מגיב כאן) יכולים לאפיין כמעט כל כשלון צבאי שלנו. הרי ברור שאם היינו מנצחים, אז לא היה צורך לחפש את האשמים, וכושר ההרתעה היה נשמר או מתגבר, והיינו חביבי הדוד סם. אין בכך כל חידוש.
כשלון היה פה - כן, אבל קשה לדבר על נזק בלתי הפיך. זה באמת יכול להיות כך, אבל כל עוד לא ראינו שאין באפשרותנו להתאושש, אז הקביעה הגורפת של "לא הפיך" אינה במקום.
או בפרפראזה, "הידיעות על מותי היו מוקדמות מדי" המיוחסת למרק טוויין, עד כמה שידוע לי.
ישן 08-01-2007, 08:54

Obfuscation
בתגובה להודעה מספר 231 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "מדוע הדיון לא הוגן? ומה עניין "הגינות" לכאן?"

הוא בעיני לא הוגן, כאשר זה נעשה ביודעין.
לא כל אירוע טראומטי הוא בהכרח לא הפיך מבחינת האפקט שהוא משאיר. אנשים שהיו בתאונות עבודה או דרכים חוזרים בדרך כלל לעבודה ולנהיגה. אנשים שנכשלו במבחן יכולים לחזור על החומר, ולעבור את המבחן במועד מאוחר יותר. מות של אדם קרוב הוא אירוע טראומטי שלא ניתן בדרך כלל לנטרל את האפקטים שלו, כי יחד עם המוות הזה קשורות כל האסוציאציות שהשאיר אותו אדם בנפשות אחרים, שנשארו בחיים. כלומר זה אירוע שבעצם נמשך, ועל כן קשה להשכיח אותו.
אז איך לקרוא לאנלוגיה המפוקפקת בין האפקטים של אי הכרעה במלחמה כלשהי לבין האפקטים של מות אדם קרוב? אולי דמגוגיה, ואולי, obfuscation, והם לא בדיוק סמל ההגינות.
הטעון הצדקני בנוסח "אני פשוט לא מסכים איתך" אינו מטהר אנלוגיה מפוקפקת.
ישן 07-01-2007, 21:36

ומנגד, כתבה מעניינת למה דווקא כן חלוץ

מקור

הגישה הירוקה נכשלה, רק חלוץ ראוי

רמטכ"ל "ירוק" היה מביא עוד ביזיונות ועוד חללים בלבנון. הוא לא היה מוליך את הצבא לעריכת תחקירים כה נרחבים אביתר בן צדף פורסם: 07.01.07, 09:16

ה"תפיסה הירוקה" לפיה לכוחות היבשה בצה"ל יש עליונות על פני כוחות אחרים, הגיעה לסופה המביש לאחר 30 שנה של רמטכ"לים חובשי כומתות אדומות, שדירדרו את צה"ל לתהום מקצועית.
דוגמא לכך ניתן למצוא, כשבשנות ה-60 דחה המטכ"ל בראשות צבי צור ויצחק רבין את הצעתו של עזר ויצמן, מפקד חיל האוויר דאז, לפתוח את המלחמה הבאה במהלומה אווירית. אך ב-1965 מונה ויצמן לראש אג"ם, וכשרבין התמוטט ב"המתנה" ערב מלחמת ששת הימים, קבע עובדה בשטח: המלחמה נפתחה במהלך האווירי "מוקד", מבצע מבריק שבלעדיו לא היו חילות היבשה של צה"ל מסוגלים לעשות את מה שעשו. למה דחה בתחילה המטכ"ל את הרעיון? התשובה כואבת: הוא לא הבין את "מוקד" ולא הבין בענייני חיל האוויר. עד היום חיל האוויר נותר חיל זר, רק לפעמים הוא נחשב ידידותי.
כשתפיסה או פרדיגמה מתחילה להתמוטט היא מפסיקה לספק הסברים טובים לנעשה סביבנו. אזי מגיע תורה של תפיסה אחרת.
מלכתחילה נבנה צה"ל כצבא לא-מקצועי ולא-חכם. עשרות שנים של טיפוח הבינוניות-ומטה הניבו את "הישגי" צה"ל במלחמת לבנון 2. אך בחיל האוויר הישראלי התפתחה תרבות ארגונית אחרת. ה"תפיסה הכחולה" הוכיחה את עצמה, למרות שאינה חפה מכישלונות. לכן עלה הרעיון לייבא רמטכ"ל מחיל האוויר, ובשנות ה-80 סומן לתפקיד דוד עברי. רמטכ"ל מחיל האוויר הנו הצהרה בוטה לפיה ה"תפיסה הירוקה" פשטה רגל, והנה לפנינו כלי ריק, שעלול להמיט רק אסונות על עם ישראל.
האלוף יוסי פלד אמר עם מינויו לאלוף פיקוד הצפון, כי בצה"ל יש מ"כים, וחלקם עונדים דרגות גנרל. מהיכרות אישית - לא כל הקצונה הבכירה ה"ירוקה" אינה ראויה, יש כמה אלופים ותת-אלופים ממש ספורים שכן הצטערתי על פרישתם מהצבא.

מי יוותר על נחלת אבות

אך הגיע הזמן לנסות את ה"תפיסה הכחולה", כיוון שאנחנו על עברי פי-פחת. שינוי כזה אינו קל. הקרבות העיקריים בפנטגון הנם על שטח משרדים, על תקציבים ועל כבוד. המטכ"ל לדורותיו, אינו מוכן לוותר בקלות רבה כל כך על נחלת אבות תמורת לא-כלום. הוא אינו מוכן לוותר משרות, תפקידים ולשכות. ומה שקרה עם בואו של חלוץ ללשכת הרמטכ"ל גבל בשבר גיאולוגי: ראש אמ"ן, אלופים ותת-אלופים רבים באו מחיל האוויר.

איני מצטער על בחירת חלוץ לרמטכ"ל. לדעתי, רמטכ"ל "ירוק" היה מביא לנו עוד ביזיונות ועוד חללים בלבנון 2, והעיקר: הוא לא היה מוליך את הצבא לעריכת תחקירים כה נרחבים. ראיתי הרבה תחקירים שנערכו בצה"ל ב-40 השנים האחרונות, שנות כישלוננו המוחלט. רובם הנם שטות גמורה. גם ספקן ידוע כמותי יודה, כי עשרות התחקירים הנם תופעה חדשה בצה"ל ה"ירוק". על כך יש לשבח את הרמטכ"ל חלוץ ולהוקירו.

למרות שכעת די אופנתי להכות בו, רק הוא, כלומר רק בכיר מחיל האוויר היה מסוגל לחולל דבר כזה. לכן אני מעוניין שחלוץ יישאר רמטכ"ל ויספוג את הביקורת. הצבא, שהוא מפקדו, ראוי לכל מלה רעה שנאמרה ושתיאמר על תפקודו הלקוי. אבל בחלוץ יש העוז לספוג ביקורת ולהמשיך. רק הוא יכול להוביל מהפכה בצה"ל. לכן חלוץ צריך להישאר בתפקיד הרמטכ"ל, וזאת בתנאי שיציג תכנית מעשית לבנייה מחדש של צה"ל.
לנגד עיני ניצב אלוף בני פלד, שהוליך את חיל האוויר למלחמת יום הכיפורים. פלד הנהיג במו-ידיו את המהפכה בחיל בשנות ה-70 לאור המכה שחטף החיל במלחמת יום הכיפורים. היו בפלד הכבוד, הנחישות והעוז לתקן את המעוות והמקצועיות שלא הכזיבה. כל מה שיש כיום נבנה על יסודות שהונחו בימיו.

בצבא דרושה רפורמה מיידית. בלבנון 2 הוכח שאין לנו צבא, ואנחנו משלמים משכורות עתק למפקדים בלתי ראויים. לא רק אנחנו ראינו זאת, אלא גם אויבינו.

סיבה אחרת לחיוניות הרפורמה היא הצמד אולמרט-פרץ. שום מערכת דמוקרטית אינה יכולה להבטיח אותנו מפני עוד בחירה אקראית של בריונים שכונתיים לתפקידים הרמים ביותר, שבהם יוכלו להפקיר את חיי אזרחי מדינת ישראל ואת חיי חייליה, ולשלוח אותם כצאן לטבח. לכן אנו זקוקים לצבא מקצועי מאוד, שיגן עלינו גם מפני התוצאות המרות של הישנות הטעות האלקטורלית.

אביתר בן-צדף ערך את כתב-העת "מערכות" בצה"ל

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 07-01-2007 בשעה 21:48.
ישן 08-01-2007, 07:45
  יאיר נרו יאיר נרו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.08.06
אני מסכים אם מה שכתבת וחושב שהבקורת הינה פוליטית
בתגובה להודעה מספר 235 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "ומנגד, כתבה מעניינת למה דווקא כן חלוץ"

כי מי שמדבר על פגיעה בכושר ההרתעה ובפגיעה בעורף, לא טען כך בשנים 2001-2004 בהם העורף הישראלי ספג אבדות ופיגועים בכמות שלא נודעה בישראל מאז מלחמת הקוממיות. פיגועים אלה נעצרו כמעט כליל על ידי הקמת גדר הבטחון ולא רק ע"י פעולות צה"ל.
הפגיעה בכושר ההרתעה בתקופה ההיא היתה כמעט בלתי נסבלת (כשכל אלה שנקראים בטחוניסטים מנהיגים את המדינה). אגב גם הפגיעה הקשה בצבא מצריים ב1967 לא הרתיעה אותם מלפתוח בהתקפה מסיבית במלחמת יום כיפור.
בקיצור אם תבדקו טוב תראו שכל מי שטוען על פגיעה בכושר הההרתעה, נגוע בריח פוליטי חריף.
אני לפחות חושב שדבריו של נסראללה (שאם היה יודע את התגובה של צה"ל הוא לא היה חוטף את החיילים) מוכיחה שכושר ההרתעה של צה"ל לא נפגע.
אגב הטענות וההפגנות בתוך ישראל לא תורמות לדעתי כלום חוץ מרעש רקע פוליטי.
אני שם לב שמר מילשטיין מתחזק יפה את האשכול כדי ששמו יתנוסס כאן ולא יגלוש חס ושלום לעמוד אחורי.
הייתי שמח יותר להגיב באשכול שכותרתו לא קשורה לשם איש זה או אחר . לכן אני אתאפק לא להגיב כאן יותר.
ישן 08-01-2007, 09:36

בכל זאת אגיב לדבריך, גם אם תבחר לא להתייחס
בתגובה להודעה מספר 236 שנכתבה על ידי יאיר נרו שמתחילה ב "אני מסכים אם מה שכתבת וחושב שהבקורת הינה פוליטית"

1. הרבה אנשים טענו לפגיעה בכושר ההרתעה בשנים 2001-2004, ואחרים (אולי אתה ביניהם) טענו נגדם שהיבוקרת שלהם "פוליטית". חלק גדול מאותם שטענו לפגיעה בהרתעה מזוהים עם הימין הפוליטי, ואותם אחרים (האם היית ביניהם?) השתמשו בזה נגדם. אז לומר שלא התריעו - זה לא נכון. לא רק שהתריעו - אלא נדחו באותה טענה בה אתה משתמש עכשיו כנגד אלה שמעבירים ביקורת היום. מאוד נוח לדחות ביקורת בטענה שהיא "פוליטית" ובכך לחסוך את הצורך להתייחס אליה עניינית.

2. ההחלטה המצרית לתקוף ביום כיפור נבעה, לדעתי, הרבה יותר מחוסר המעש הישראלי כלפי קידום הטילים לתעלה (הפרה ברורה ובוטה של הסכם הפסקת האש בלי כל תגובה ישראלית - הרי לך פגיעה קשה בכושר ההרתעה שלנו, שהאפיל חלקית על ההישג בששת הימים - כיוון שב-73' המצרים כבר לא חיפשו לכבוש את ישראל, אלא רק להפחיד אותה ולאלץ אותה לשבת למו"מ ובכך הצליחו) - מאשר מנצחון ששת הימים. היו למצרים סיבות טובות להאמין שמתקפתם תניב תוצאות, ולמרבה הצער הם צדקו. כושר ההרתעה הישראלי נפגע כבר במלחמת ההתשה.

3. אתה יודע יפה מאוד, שלא מילשטיין העניק לאשכול את כותרתו, ושמי שעשה זאת - חבר ותיק ומהימן בפורום - עשה זאת דווקא בנימת ביקורת ולא שבח: לאו דווקא למילשטיין עצמו אלא לעובדה שאזרחים נחשפים לתחקירים צבאיים שאמורים להיות מסווגים. לכן הערתך ביחס לזה אינה במקום.

4. אני דווקא סבור (ותקן אותי אם אני טועה - זה אפשרי...) שהביקורת הקשה שיש לך על מילשטיין נובעת ממניע פוליטי - פרסומיו השונים אודות תפקודו הלקוי של יצחק רבין ז"ל בכמה הזדמנויות קריטיות, במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים. גם אם אין הדבר כך לגביך - הוא נכון ביחס לרבים אחרים, שמתחמקים מלהתייחס עניינית לטענותיו ולמסקנות של מחקריו, ופשוט מנסים "למחוק" אותו.

יום טוב,

אליהו
ישן 08-01-2007, 11:10
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
ניסוי לא מבוקר
בתגובה להודעה מספר 235 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "ומנגד, כתבה מעניינת למה דווקא כן חלוץ"

את דעתי למה חלוץ לא מתאים הבעתי בכמה הזדמנויות

והעיקרית שבהן - כאשר יש כשלון צריך לקחת אחריות ומעבר לה הרמטכל היה גורם מרכזי בשינוי תפיסת הלחימה בצה"ל שלא הוכיחה את עצמה
אבל לעניין שכתב אביתר
זהו בעיני ניסוי לא מבוקר
איננו יודעים אף פעם מה היה קורה אילו ולכן ההנחה שהיו יותר נפגעים או פחות היא רק דעה שניתן לקבל או להתנגד אבל לעולם לא נדע

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 10-01-2007, 13:42
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 248 שנכתבה על ידי אורי מילשטיין שמתחילה ב "אם רפי הר-ב הוא גאון אז הארץ מלאה גאונים"

אתם משחקים פה בסמנטיקה.
צה"ל באמת מלא גאונים. אם ניקח את ההגדרה שגאון הוא אדם בעל אינטליגנציה ויצירתיות גבוהות מהממוצע, אז בצה"ל יש המון.
בלא מעט יחידות יש "גאון הכפר" שמשתמש באינטליגנציה וביצירתיות שלו כדי למלא את תפקידו בצורה טובה מהצפוי, וזה יכול להיות רס"ר בחימוש שממציא פטנטים לייעול העבודה, קצין מחקר באמ"ן שיכול להפיק משמעויות ותובנות יותר מהממוצע או מג"ד שיודע להפעיל את הגדוד שלו בצורה מצויינת.
אף אחת משתי הדוגמאות הללו לא בהכרח יתאים להיות רמטכ"ל.
בן אדם יכול להיחשב לגאון בתחומו, לעשות מהפכות ולהיכנס לדפי ההסטוריה אבל לא להיות מתאים לתפקיד אחר.
כדי להיות רמטכ"ל טוב צריך להיות גאון גם בתחום המצביאות (על כל תתי תחומיו), גם בתחום הפוליטיקה וגם להיות קצת חוזה עתידות וקצת מזליסט.
שמעתי פעם אגדה, אגב, שאחד הקריטריונים של נפוליאון לבחירת מרשלים היה שיהיו ברי מזל. גם זו שיטה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:43

הדף נוצר ב 0.49 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר