לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-05-2007, 14:04
  מייקל90 מייקל90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.11.06
מאוגוסט: בני"שים לא יגוייסו לגולני וצנחנים

עליית מדרגה בעימות בין איגוד ישיבות ההסדר לאלוף אלעזר שטרן. ל-ynet נודע כי החל מהגיוס הקרוב הבני"שים לא יוכלו להתגייס לחטיבות גולני והצנחנים במחלקות נפרדות. בישיבות זועמים, מאות תלמידים כבר שלחו עצומה לרמטכ"ל "כדי שיבטל את הגזירה"

זעם באיגוד ישיבות ההסדר על צה"ל, בעקבות הכוונה לשנות נהלים הקשורים בגיוס הבני"שים לצה"ל. ל-ynet נודע כי, במסגרת ההיערכות לגיוס ליחידות החי"ר באוגוסט 2007, הוחלט שבני ישיבות ההסדר לא יוכלו להתגייס לחטיבות צנחנים וגולני, הנחשבות לפופולריות יותר מבין חטיבות החי"ר. כמו כן יחול שינוי בגיוס ליחידות המובחרות. לטענת גורמים בישיבות ההסדר, ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל, האלוף אלעזר שטרן, פועל כבר תקופה ארוכה נגדם ומנסה לפגוע במסלול. בצה"ל דוחים את הטענות ומציינים כי "מסלול ישיבות ההסדר קיבל לאורך כל השנים העדפה, ולעיתים ישנם שינויים הנובעים מצרכים שונים של צה"ל".

באחרונה נחשף ב-ynet כי רק ברגע האחרון נפתחה מחלקה הומוגנית של בני ישיבות ההסדר בגיוס מרץ האחרון בחטיבת הצנחנים, זאת לאחר דין ודברים בין איגוד ישיבות ההסדר לבין אגף משאבי אנוש המצדד במחלקות משולבות, ומנסה להוריד את מספר המחלקות ההומוגניות. נראה שכעת המשבר בין איגוד ישיבות ההסדר לצבא חוזר - והפעם בצורה נרחבת יותר.

הרקע: הקרב על המחלקות המעורבות

קצין בכיר באגף משאבי אנוש אומר כי הסיכום עם ישיבות ההסדר היה שבגיוס הקרוב ייפתחו ארבע מחלקות משולבות בחטיבות החי"ר. האיגוד השיב כי יוכל לפתוח שתי מחלקות משולבות בלבד, ויתר החיילים מבקשים להשתלב במחלקות הומוגניות. נוכח זאת נפלה החלטה בצה"ל כי המחלקות ההומוגניות לא ייפתחו בחטיבות הצנחנים וגולני "מאחר שבין כה וכה מדובר בחטיבות שבהן אין בעיית מוטיבציה, וישנם חיילים רבים שמבקשים לשרת בהן".

"אנו מוקירים ומעריכים מאוד את בני ישיבות ההסדר ויודעים כי תרומתם לצה"ל גדולה. אם יהיו מוכנים להיות במחלקות משולבות, נפתח להם את האפשרות הזאת גם בגולני וגם בצנחנים", הסביר הקצין הבכיר. "ישנה חשיבות רבה בשילוב דתיים וחילוניים וצריך לזכור שזהו למעשה צבא העם וכור ההיתוך של החברה הישראלית - כולם צריכים להיות יחד עם כולם ואין סיבה למחלקות הומוגניות".

צה"ל: זה לא ניסיון לפגוע

החלטה נוספת מתייחסת לגיוס בני ישיבות ליחידות מובחרות. עד כה איפשר צה"ל לבני ישיבות ההסדר להתחיל את שירותם ביחידות אלה ואם במהלך שמונת החודשים הראשונים הם יצאו, הם היו יכולים לחזור לשירות במסלול ישיבות ההסדר. כעת מבטל צה"ל מבטל את הנוהל הזה, וחייל שלא יתמיד ביחידה המובחרת בשמונת החודשים הראשונים ייאלץ לבצע שירות מלא שלא במסגרת ישיבות ההסדר.

בצה"ל מסבירים כי גם פה ישנו תיקון של החלטה קודמת, ולא מדובר בניסיון לפגוע בבני ישיבות ההסדר. הקצין הבכיר ציין כי ממילא המתגייסים לסיירות המובחרות הם חיילים עם מוטיבציה גבוהה, ומספרם של אלה שנושרים בשלב הראשון הוא נמוך מאוד.

גורמים בישיבות ההסדר רואים את המהלכים הללו של צה"ל בחומרה. מאות תלמידים כבר חתמו על עצומה בנושא שנשלחה לרמטכ"ל. גם ח"כ אורי אריאל שלח מכתב לרמטכ"ל, בבקשה שלא יפגע בסטטוס קוו שהיה קיים עד כה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-05-2007, 17:11
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "אני חושב שפספסת "לא" אחד בתגובה שלך"

צודק. פספסתי "לא" אחד במשפט הראשון.

בגיוס שלי לשריון היו שתי מחלקות בני"שים (מחזור אחד מחלקה אחת ל-500 ו-188, מחזור אחר ל-401 ו-7), ואלה לא היו מוגבלים לפרופיל 72-82 בלבד, אלא גם 97. חבר'ה נהדרים ואיכותיים (והיום אחד מהם הוא המ"מ שלי במילואים).

השאלה שהעלתי היתה מיודעת ל marloweperelab שאומר שיהיה חבל אם לא יהיו יותר מחלקות בני"שים בצנחנים ובגולני, כי היחידות האלה יפסידו חיילים איכותיים. אני חושב שזה לא חבל, אם זה מה שיכול להעלות את איכות הכוח אדם ביחידות אחרות שאליהן מגיעים פחות מתנדבים (תותחנים, הנדסה, שריון ועוד).

אגב, ביום לפני שבוע אספתי טרמפ בני"ש משוחרר (לא יודע איזה מחזור. השתחרר מייד אחרי המלחמה) ששירת במחלקה מעורבת בנחל (כ-5 חיילים בני"שים והשאר חיילים רגילים), והוא אמר לי שלמרות הקשיים בתחילת השירות, הוא היה מאד מרוצה מהסידור הזה.
ישן 03-05-2007, 19:06
  NimDod NimDod אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי שלמה30 שמתחילה ב "אני לא מבין"

אם תשלח למקומות מסויימים אנשים "איכותיים" יותר, למקומות אחרים את כל היתר, אז תקבל צבא בו יש מספר מצומצם מאד של יחידות איכותיות, כשרוב היחידות מורכבות אך ורק מאנשים לא איכותיים.
תקבל מודל שמזכיר יותר את הצבא הסורי, בו חייל שמגיע מאיזור מסויים מתקבל ליחידה טובה פחות, עם ציוד פחות טוב, וכו'. אז איך תצמיח מפקדים מיחידה שכזו? ואיזה אבדות תספוג יחידה שכזו לעומת יחידות אחרות?
ומה לגבי היחידה האיכותית עם כל הכוח אדם המוצלח? הרי רוב החיילים הם בסופו של דבר חפ"שים. לא חבל לבזבז כוח אדם איכותי שביחידה "מאוזנת" יותר היה יכול לעלות בפיקוד, אבל ביחידה האיכותית יותר לא יהיו הקצאות כל להעלות אותו למעלה?

בכל מקרה, גם "טייס" יכול לשרת כנהג (ואני מכיר אישית בחור טוב שנפל מקורס טייס, הגיע ליחידה מובחרת, נפל ממנה עקב בעיות רפואיות וסיים את שירותו כנהג האמר, ואני לא בטוח שהוא היה טוב יותר בתפקיד מנהגים אחרים ביחידה).
ישן 03-05-2007, 18:46
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
רק אם אתה לא מביא בחשבון מילואים.
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אם החוק מאפשר לאוכלוסיות..."

בהתחשב בכך שאחוז הבני"שים שממשיכים בשירות מילואים קרבי לאורך שנים גבוה יותר מאחוז מסיימי המסלול שאינם בני"שים שעושים אותו דבר,
צה"ל מרוויח במילואים מה שהוא מפסיד בסדיר, וגם יותר מזה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 03-05-2007, 22:01
  YGH YGH אינו מחובר  

בזמנו פורסמו כמה דברים, לא זוכר באיזו במה,
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "לא, הוא לא."

וכן משיחות עם מספר מפקדי חטיבות מילואים. שלא לדבר על כך שמספר המכרים שלי ששירתו בקרבי מבין הבני"שים והפסיקו לעשות מילואים עד עכשיו - גיל 30-33 - קטן יחסית הרבה יותר ממספר אלה שהכרתי ששירתו בקרבי ולא היו בני"שים והפסיקו לשרת במילואים.
(איפה יגיל לוי כשצריך אותו?)

גלריית התמונות שלי

ישן 03-05-2007, 23:41
  YGH YGH אינו מחובר  

לי לפחות יש כמה קצינים עלומים,
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אז עשה טובה"

ורשימת פרסומים שמעידה שבד"כ אני לא נוטה להמצאת נתונים
שמא תשכיל את עיני איזה יתרון יש לנתונים שלך, שלא הבאת (ועל סמך מה הם) על שלי?

(ואם כבר ובלי קשר, ראיון עם שטרן).
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=121806

גלריית התמונות שלי

ישן 03-05-2007, 21:50
  YGH YGH אינו מחובר  

במסלול של חמש שנים.
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "כמו שאמרתי - גם אני בא..."

שאכן, משרתים בו רק שנה וחצי.
אבל חמש שנים עד ליציאה לאזרחות.

וזה שבני"שים מגיעים רק לאן שבא להם - חדש לי. יש להם אמנם רשימה מוגבלת של מקומות שהם יכולים להגיע אליהם, אבל היא מוגבלת לא רק לטוב, וצה"ל - כבר לפני עשור - שלח בני"שים לאן ש*הוא* רצה כל שנה, ולא הייתה *שום* בחירה כמעט לבעלי פרופיל 97 - אם השנה לגבעתי, הולכים לגבעתי, אם לגולני, לגולני, וכן הלאה. למעט צנחנים, כשהמחזור שלי התגייס, בעלי 82-97 הלכו לחי"ר (ובמקרים נדירים לשריון), בעלי 72 יכלו ללכת לתותחנים, חובשים או תצפיתנים.
ג'ובניקים - מש"קי מודיעין, דת, שלישות או תחזוקה.
בחירה קיימת, אבל נדמה לי שלא נכון לטעון שלבני"ש יש *יותר* בחירה מלחייל רגיל. יש לו מעט בחירה, ולפי המזל לפעמים היא טובה ולפעמים לא.

רוצה מסלול עם שירות קצר? יכולת ללכת להיות מאבטח מתקנים, כמו אחד מאחי. שנתיים שירות, שבוע-שבוע. וזה פתוח גם ללא-בני"שים!

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 03-05-2007 בשעה 22:06.
ישן 03-05-2007, 18:07
  מבקר המדינה מבקר המדינה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.06
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "יש משהו לא הוגן בכך שיש מי שמשרת חצי מהזמן. לא?"

אולי אתה רואה בכך חצי שירות, אבל אם תבין את השקפת עולמם של הבנישים (לפחות לדעתי זו ההשקפה...) אז זה ממש לא חצי שירות (חוץ מזה שהצבא האמיתי זה המילואים... ואין חצי מילואים לאף אחד... כולם באו למלחמה, בינישים ולא בינישים...)
אז ככה:
אצל החרדים למשל, הסיבה שהם לא מתגייסים בכלל היא "תורתם אומנותם", טענתם היא שהשירות האמיתי למען עם ישראל זה לימוד תורה.
ללא קבוצה מסויימת, שתהיה מעין "נבחרת" שתלמד תורה, ותפתח את התרבות התורנית, עם ישראל יפסיד (אותו הגיון של לפטור ספורטאים/אומנים משירות צבאי כי המדינה/עם ישראל עלול להפסיד כישרונות ותרבות).

לעומת החרדים יש את החילונים, כאשר החילוני השפוי יודע ומבין שחובה לשרת בצבא כמו שהחרדי מבין שחובה להחזיק את לימוד התורה בעם ישראל.

ובאמצע בין שני הקצוות (הקיצוניים האלה לשיטת הבינישים) יש באמצע, את הקבוצה השפויה שהיא הדתיים הלאומיים המכונים בצבא: "הבינישים". הבינישים הם האמצע השפוי שמשרת את עם ישראל בשתי הדרכים גם יחד. גם בדרכם של החרדים וגם בדרכם של החילונים.
מסלול של ישיבת הסדר זה חמש שנים, אחרי שנה וחצי בערך של לימוד בישיבת ההסדר עוברים לצבא למשהו כמו שנה וחצי, קצינים אם אני לא טועה יש להם שנה יותר בצבא, ואז חוזרים לישיבה למשהו כמו שנתיים נוספות בערך, או יותר.

אז להשקפת עולמם של הבינישים הם האמצע השפוי שמחבר בין הקצוות של עם ישראל, החילונים מחד והחרדים מאידך. לך זה נראה חצי שירות, אבל בשבילם השירות הצבאי + הלימוד בישיבה הוא שירות מלא לעם ישראל.

וכמובן כמו שאמרתי לעיל ואני חוזר ואומר, מילואים זה הצבא האמיתי, ואת זה יש לכל החיים, שום "חצי שירות"... מקבלים צו, ומגיעים. בינישים ולא בינישים. דרך אגב, גם בתקופות שנמצאים בישיבה עצמה עושים מילואים עם יחידת המילואים למרות שזה נחשב במסגרת שירות סדיר.
ישן 03-05-2007, 21:59
  YGH YGH אינו מחובר  

אתה שוב מתעלם מכמה דברים.
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מוזר, המון אנשים מתחילים..."

ראשית, שבני"שים ברובם הולכים לאקדמיה אחר-כך, והם מתחילים *לכל המוקדם* בגיל 23. זה לא כאילו שהם לומדים תואר ראשון במשהו. יש את הממוצע. ואני לא זוכר שמגוייס רגיל משוחרר מהצבא בגיל 23 ומשלם על רוב השנים האלה.

יש אפילו כאלה שגם היו בני"שים וגם שירתו שלוש שנים, כמו הח"מ, ובסופו של דבר יצאו לאזרחות בגיל 25. בחירה שלי, בהחלט, אבל אין ספק שאי אפשר לומר שארבע שנות הלימוד בישיבה שוות לתואר ראשון (הן במסגרת, שהיא תובענית יותר מתואר אקדמי ממוצע לדעתי, הן בכך שאי אפשר לעבוד במהלכן, למשל, ויש עוד לא מעט הגבלות), או שיצאתי לאזרחות בגיל 21.

אני לא מתכוון לטרוח להסביר על החשיבות האידיאולוגית של מסלול בני"ש, בגלל שאני לא אוכל להסביר אותה למי שלא מחזיק באותה אידיאולוגיה. אבל בעיני הוא מוצדק בגלל שהוא הפשרה הטובה ביותר שאני מכיר בין לימוד תורה לשירות צבאי. ומי שלא מבין למה צריך פשרה - זכותו, אבל אני לא חושב שאני צריך להתכופף לקראתו.
לא כולם צריכים להיות בני"שים, ואם זה היה רק מסלול
למשתמטים, לא היתה כמות משמעותית שחותמת 55 כל שנה (בישיבה שלי למעלה משליש מהמגוייסים נשארו לשרת שלוש שנים, אבל זו אולי דוגמה קיצונית; בכל-אופן מכר ששירת במדור בני"ש טען שזו תופעה נפוצה למדי), אבל בהחלט יש מקום בעיני *גם* לבני"שים.

גלריית התמונות שלי

ישן 03-05-2007, 19:17
  NimDod NimDod אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי oplo שמתחילה ב "טיפשים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oplo
הבינ"שים אלו החיילים הטובים ביותר שפגשתי עד היום בגדודים. חבל להרוס להם את המוטיבציה ולזרוק אותם במקומות שהם לא רוצים לשרת בהם. אגב, זה לא שאין בני ישיבות הסדר בשריון הנדסה וכו'.

אני לא רוצה להיכנס לדיוק של "מי החיילים הטובים ביותר בצה"ל", אבל הקביעה שאם יזרקו אותם במקום שהם אינם רוצים לשרת בהם המוטיבציה שלהם תהרס מקוממת אותי.

הייתי מט"ק טירונים בביסל"ש, ובממוצע (גס מאד) יותר מ50% מהחיילים שקיבלתי לא רצו להגיע לשם. היו לא מעט מקרים בהם חיילים מאד רצו להגיע למקומות אחרים ובעקבות ההתגייסות לשריון הם איבדו את החשק לתרום ועשו כל שביכולתם כדי להתחמק משירות קרבי, אבל רובם קיבלו את העובדה שהם בחיל שהם לא ביקשו להגיע אליו וקיבלו את המוטיבציה עם הזמן. חלקם הפכו למפקדים וקצינים (דוגמא אחת שיש לי היא חייל קב"ניסט שהפך בסופו של דבר לגנן בשיזפון)..
אז אם חיילים "רגילים" שמתגייסים בגיוס "רגיל" ולא מגיעים למחוז חפצם (כמו ה4 מתוך 5 שרוצים להתגייס לגולני ולא מגיעים לשם בסוף) יכולים, למה בני"שים לא?
ישן 03-05-2007, 20:42
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "[font=Verdana]אז למה שלא ניקח..."

נכון גדול.

אני מכבד (כקטגוריה) רק את אלה שיש להם כיפה ושרות צבאי של שלוש שנים ומעלה.
אלה שחוסים בצל מוסד ה"בני"שים" נחותים בעיני, או אם תרצו, "מנחתם פסולה".

בעיני האוכלוסיה האיכותית היא הרוב הדומם, אלה שלא אובחנו כקב"א 56, בני ההתישבות העובדת (ואני בן התישבות עובדת, נא להירגע), לא עברו "גיבוש צנחנים", עשו מסלול לוחם מלא, לא נשרו, באים למילואים, ומשלמים מסים.

ברור שהם לא הרוב, אבל נדמה לי שרוב לוחמי המילואים הם, בסופו של דבר, כאלה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 03-05-2007, 20:55
  צק"מ צק"מ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.06
וידוי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מייקל90 שמתחילה ב "מאוגוסט: בני"שים לא יגוייסו לגולני וצנחנים"

אני התחלתי את שירותי הצבאי בתור בני"ש התגייסתי לנח"ל ובגלל טעות שלישותית הייתי במחלקה רגילה שכל החברים שלי מהישיבה במחלקה אחרת.אני המשכתי בצבא לתפקידי פיקוד ונראה לי שאני מחזיק בשיא צה"לי שהייתי פעמיים נפקד בקו"ם.בכל אופן ביינישי"ם מחויילים ל4 שנים שמתוכם שנה וחצי בתור שרות פעיל ועוד שנתיים וחצי בתור של"ת(שרות ללא תשלום)
אחרי שבייני"ש משתחרר הצבא יכול לקחת אותו מתי שהוא צריך (בלי קשר למילואים ואני הייתי עד לכמה מקרים ברור שזה היה במצבי חירום)..
אני אישית חושב בגלל מספר מקרים שהייתי עד להם שיש מספר ביינישי"ם בכל מחזור שתופס על הסידור הזה טרמפ ,שהצבא צריך לבדוק יותר ברצינות מה קורה עם החיילים אחרי שהם משתחררים ואם הם לא בישיבה להטיס אותם חזרה לצבא.
ישן 03-05-2007, 22:16
  YGH YGH אינו מחובר  

ופה נזכרתי במאמר הותיק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מייקל90 שמתחילה ב "מאוגוסט: בני"שים לא יגוייסו לגולני וצנחנים"

של ראש ישיבת ההסדר 'הר עציון', הרב (ד"ר) אהרון ליכטנשטיין,
שידוע כמדומני עד היום בתור הנסיון הרציני ביותר להסביר את האידיאולוגיה מאחורי מסלול ההסדר, בעיקר כלפי פנים (שמשם באה גם הביקורת החריפה ביותר).
http://www.daat.ac.il/daat/tsava/maamar/zot-2.htm

גלריית התמונות שלי

ישן 04-05-2007, 00:13
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
הסדר בעברית קומבינה בשפת העם.

קראתי את כל האשכול ואז את המאמר הארוך שהביא יגיל.
המאמר שלא במפתיע דן בכול האספקטים של ערכי הדת מול הצורך הבטחוני אך לא דן אפילו בקצרה בנושא השוויון מול הנושאים בעול.

רוצים לשרת במסלול של חמש שנים? בכבוד, שלוש צבא ושנתיים ישיבה.
מהיכן החוצפה לשרת חצי מהזמן ולספר לכולם שאתם בישיבה בשבילנו ונפגש במילואים.
אין לי נתנוים סטטיסטיים אבל מנסיוני בני"שים עושים מילואים עד הילד החמישי ואחר כך עוברים לרבנות הצבאית. אני פיקדתי על פלוגת מילואים שהחלה כפלוגה של ב"נישים וסיימה עם בנ"יש אחד עם בעיות עקרות.

אם מישהו רוצה להשתתף בקומבינה הזאת, לפחות שלא יצעק "אבל אנחנו יותר טובים וערכיים" אלא יקבל עליו את הדין וילך למקומות שצה"ל רוצה.
אני חושב שחיילי ההסדר צריכים ללכת למקומות בהם ההכשרה קצרה והצורך בקצינים נמוך, פשוט עלות תועלת.

ישן 04-05-2007, 01:20
  גילילינג גילילינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
הרשו לי להיות פוסט ציוניסט!

קבלו טיעון מעניין: המדינה מוגדרת כ"יהודית ודמוקרטית". אי להגדרה זו, יש שתי קבוצות עיקריות מקרב האזרחים ששמו להם למטרה לתרום למדינה מהאספקט היהודי שלה: החרדים (על רגל אחת: הם מצהירים ש"תורתם אמונתם" ולשיטתם בלימודם בישיבה הם משרתים את המדינה ועל כן לא משרתים במסגרת הצבא) ובני הישיבות (שמשרתים גם בצבא וגם בישיבה). אולם, במקביל לאספקט ה"יהודי" של המדינה, שלשם חיזוקו והעצמתו החרדים נשלחים לישיבותייהם וכך גם הבינישים, ישנו גם את האספקט "הדמוקרטי". אם יקום תיכוניסט (חילוני) כבן 17, ויגיד לשלטונות צה"ל שהוא רוצה לחזק ולהעצים את היסוד הדמוקרטי של המדינה ולהישלח ללמוד את מדעי המדינה שלוש שנים באוניברסיטה במקום להתגייס לצבא, או לפחות לשלב את הלימודים עם תקופת שירות חלקית (כמו ביניש) -- יבעטו לו בתחת. אגב, גם אם ילמד שלוש שנים מדע המדינה ויעשה שנתיים צבא, גם הוא ישתחרר בגיל 23 ללא מקצוע ביד (אין מודעות דרושים למדען מדינה..)
ההצעה שלי, כדי למנוע את חוסר השיוויון ואת ההעדפה הבלתי הוגנת של הציבור הדתי לאומי והציבור החרדי על פני הציבור החילוני במדינה, יש לשנות את הגדרת המדינה, ולהוריד ממנה את ההגדרה היהודית.
נ.ב. אני לא באמת מתכוון לחלק האחרון, אבל אם תחשבו על זה תראו שבאמת מי שרוצה ללמוד מדע המדינה או אפילו מדע ההיהדות באוניברסיטה במקום לשרת או עם שירות חלקי- לא יתנו לו, אז אני שואל למה כן נותנים לחרדים/ דתיים.

ישן 04-05-2007, 02:09
  YGH YGH אינו מחובר  

כמה דברים עקב נדודי שינה.

א. לצרכי הטיעון, רוב המתנגדים לישיבות ההסדר בדיון הזה מציגים אוטופיה שמזמן לא קיימת בצה"ל, לא בסדיר ולא במילואים. אוטופיה שבה כולם-כולם-כולם עושים אותו פרק זמן, העול נופל על כולם - ורק אנשי ישיבות ההסדר פוגעים בשוויון.
וזה ממש לא נכון.
נתחיל, כמו שציינתי, בנשים (שמבחינת לשון החוק חייבות שנתיים, ולמרות השינויים רובן לא מגיעות לשם). הפגיעה בשויון מכך שנשים משרתות פחות גם בתפקידים בהן תפקידם מבוצע בצורה זהה לזו של גברים, גדולה בהרבה מהפגיעה בשוויון אצל ישיבות ההסדר. גם העובדה (המשתנה לאט) שרוב הנשים הלא-נשואות ובלי הילדים לא עושות מילואים היא פגיעה לא פחותה, שאם נקבל את עקרון השוויון כולו - איננה מוצדקת.
קבוצות נוספות: מאבטחי מתקנים. ג'ובניקים, אבל משרתים רק שנתיים ושבוע-שבוע (מאבטחות - רק שנה וחצי).
ספורטאים מצטיינים. כמות לא גדולה, אבל הרבה יתרונות: תפקידים לא רעים כיום (פעם היו עובדים כלליים ומש"קי תחזוקה, לא עוד), וכמובן יכולת השתכרות בסדיר, עם כל המגבלות, שעולה בהרבה על זו של חייל רגיל. ואם חוק בן סהר ייכנס לתוקפו - בכלל שמחה וצהלה: הם יוכלו לעשות 'שירות לאומי' בחו"ל.
גרעיני נח"ל. משך שירות, לפי האתר של אכ"א, 40 חודשים - מהם 12 חודש בשל"ת\'משימה לאומית'. נכון, הם משרתים 28 חודש ולא 16-20 כמו הסדרניקים. אבל אני מתקשה לראות את ההבדל העקרוני: גם הם משרתים פחות מחבריהם ליחידה, הם מתגייסים עם החברים שלהם, וכן הלאה.
בקיצור, ההבדל בין ההסדרניקים לשאר המקרים הוא טכני בלבד. זה לא שהם יוצאי הדופן היחידים - זה שהמטרות של יציאת הדופן פחות מקובלות על חלק ניכר מהדנים פה (ובאותה הזדמנות, אתקן טעות שיצא לי לשמוע הרבה פעמים, אם כי לא בדיון הזה לשמחתי: בני"שים *לא* מקבלים מלגה. הם *כן* משלמים שכר לימוד).
וזה עוד לפני שדיברנו על כמות המשרתים בפועל במילואים, ועל מדיניות הפטורים המופרעת שמשחררת בני אדם בסוף הסדיר ממילואים לשארית חייהם, ויש ספק אם באמת לצה"ל אין צורך בהם.
אם יש דרישה לשוויון, שלא תיעצר בהסדרניקים, ושלא הם יעוררו את הרגשות העזים ביותר. אני לא מאמין שזה בגלל התנשאות שלהם; ראיתי כאלה, וראיתי גם מספיק שבמשך שלוש שנות הסדיר התנשאו עלי כי אני דתי וחשבו שהצבא של אבא שלהם ושעושים לי טובה שנותנים לי לשרת, אז מה. הרגשות האלה לדעתי לא נובעות נטו מדרישה לשוויון וחלוקת הנטל, אלא מחוסר הסכמה עם המטרות, כאשר אי-שוויון מקביל מתקבל בהרבה פחות רעש.
2. לימודי ישיבה זה לא תואר. אמרתי את זה כבר, אבל יש הבדלים עקרוניים מאוד בין הלימודים בישיבה ובאוניברסיטה, כולל שעות הלימוד הרציניות יותר בישיבה ופוטנציאל ההשתכרות מבחינה סטטיסטית שמקנה תעודת הבי. איי. בלי קשר לתוכנה. אז אם להשוות, נא למצוא קריטריון יותר מתאים. ואם על מי שמנצל את המסגרת מתלוננים - אז זו תלונה נפרדת. יש גם נסיון לאחוז את החבל בשתי קצותיו: גם לטעון שההסדרניקים הם חיילים טובים וקבוצה טובה ולכן אין צורך במסלול ההסדר, וגם להאמין שלמסלול ההסדר וללימודים בו אין השפעה על המוטיבציה וההתנהגות (הערה זו איננה מתייחסת למי שחושב שהם, פשוט, חיילים וזהו).
3. יש ישיבה אחת שבה לומדים שנתיים ועושים צבא מלא - ישיבת הקיבוץ הדתי. ההבדל נובע הן מאידיאולוגיה והן מכמות הלימוד שלומדים בה. ופה אמת: אם היו מוסיפים למסלול ההסדר עוד שנה וחצי צבא, היו הרבה פחות הסדרניקים. לא בגלל היותר צבא, לדעתי, אלא בגלל שליצור מסלול שבו האדם יכול להתחיל הכשרה מקצועית לכל המוקדם בגיל 25 ולהשתלב בשוק העבודה (לא כולל עבודות סטודנט) רק לקראת גיל 28-29, זה לא אפשרי כלכלית לרוב בני האדם. אז כן, זה לא אידיאלי. אבל בפשרה בין שני ערכים, אני חושב שזה פלוס-מינוס איזון ראוי, ושוב בהתחשב בעובדה שמי שהולך להסדר יוצא לשוק האזרחי באיחור של שנתיים ונמצא מטבע הדברים בנחיתות כלכלית ותעסוקתית מסויימת. אני מודע לזה שמי שלא מייחס חשיבות ללימוד הזה יבוא (ואכן באים פה) בגישת 'שייחנקו', אבל איכשהו אני לא מסכים עם הגישה הזו, ואני חושב שהשימוש בכוח פוליטי כדי להשיג את הפשרה - לגיטימי. אגב, בישיבה שבה למדתי אידיאולוגית בעד מחלקות מעורבות, ובאמת מרגע שניתנה האפשרות עושים את זה (למיטב זכרוני האפשרות ניתנה גם בגלל לחץ מ'למטה').
4. אלעזר שטרן הביע עוד בהיותו אל"מ את התנגדותו המוחלטת למסלול ההסדר. מותר לי לחשוד שנימוקי התועלת לצה"ל אינם הסיבה להחלטתו.
5. למרות שבכלל נראה שכל המחלוקת פה היא על ביורוקרטיה ושירות במחלקות נפרדות, ובני"שים יוכלו להתגייס במחלקות מעורבות.
6. הערת אגב שהייתי צריך להבהיר: המאמר של הרב ליכנטשטיין נכתב לפני הרבה שנים. אז הטענות שהוטחו בהסדרניקים היו שונות, ובהתאם לכך התייחסותו.
7. ושוב, כדי שלפחות זה לא יוטח בי (הגם שכבר יצא לי לשלוף את כרטיס המילואים שלי בתשובה לצעקת 'משתמט'), אציין ששירתתי בסופו של דבר שלוש שנים בערך. ולא הייתי קצין.
8. וגם הוא.
http://www.datili.co.il/index.php?id=814

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 04-05-2007 בשעה 02:16.
ישן 04-05-2007, 13:20
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "כמה דברים עקב נדודי שינה."

הכל טוב ויפה, אבל הרטוריקה הפרו-ביינישית מאדירה את הביינישים (איכותיים יותר וכו', יאדה יאדה יאדה) בגלל שהם כביכול "עושים טובה" למישהו, ומגיע להם פרס. אלא שה"טובה" הזו לא שונה בהרבה ממה שעושים המון אנשים אחרים שאינם ביינישים.

רוב חיילי הצבא מגוייסים לאן שהכריחו אותם בלי התחשבות רבה ברצונם, חלק ניכר מהם משרת את התקופה המלאה הקבועה בחוק, הם משובצים עם זרים מוחלטים, אין להם בכיס טלפון של הריש-מתיבתא הטוב והמיטיב שיתן למ"מ על הראש כשצריך ועושים מילואים במשך שנים. מה שעבורי הוא שיגרה, עבור הבייניש הוא התעלות שעבורה מגיע לו לשרת בצבא שנה-וחצי (כן, שמענו, של"ת של חמש שנים - מוזר שלא שאלו אף אחד אחר אם הוא מוכן ללמוד שלוש וחצי שנים אשורולוגיה או משהו בלי לקבל תואר בסוף תמורת קיצור שירות - בוודאי היה מי שקופץ על זה).

זאת ועוד - מסתבר שאפילו בקרב הביינישים יש חוסר עניין מסויים בביינישיות - לא מעט ביינישים מוותרים על החזרה לישיבה לטובת שירות סדיר מלא עם או בלי יציאה לקורסים פיקודיים. זאת ועוד - דתיים רבים אינם ביינישים כלל. חלקם דוחים את גיוסם כדי להתחזק רוחנית במוסדות דת ואז מתגייסים כרגיל, אחרים משרתים כמו כל אחד אחר וקובעים לעצמם עיתים לתורה ויש גם כאלה שאף מוותרים על לימודי קודש מעבר לבסיס שרכשו בתיכון. מסתבר שאדם דתי יכול להיות חייל כמו כל אחד אחר ואין משהו באורח החיים הדתי שדורש ממנו לשרת רק שנה וחצי שבמהלכה הוא לא מפסיק לדבר על כמה שהוא תורם יותר "סתם" חיילים.

בנוגע למסלולים המקוצרים האחרים:

א) שירות נשים. בראשית ימי צה"ל העליזים, שירות גברים ונשים היה שווה - שנתיים. אלא שעקב המצב הבטחוני שירות הגברים התארך (עד שנות התשעים לא היו כמעט נשים בתפקידי לחימה או תפקידים מבצעיים בולטים). למעשה, גם שירות הבנות התארך לאחרונה - משנה ותשעה חודשים לשנתיים, כאשר בתפקידים מסויימים השירות אף מוארך לשלוש שנים. מערכות גדולות זזות לאט, אבל זזות.

ב) הנח"ל. מסלול הנח"ל הכולל "תקופת משימה" הוא שריד מימי הפלמ"ח, וגם לו יש לובי פוליטי חזק (התנועה הקיבוצית). גם כאן, לא כל המזוהים עם ההתיישבות העובדת מגיעים לנח"ל דווקא, גם כאן יש חלופות שכוללות שירות רגיל (שנת שירות, למשל) וגם כאן עולות קריאות לבטל את המסלול הייחודי - בדרך כלל בכריכה אחת עם ביטול מסלול ה"הסדר" וכנראה כסוג של מס-איזון למחנה הפוליטי המזוהה עם ישיבות ההסדר.

ג) מאבטחי מתקנים, ספורטאים מצטיינים. הטענה בנוגע לספורטאים המצטיינים היא שהגיוס בשלב כה קריטי בגילם ובקריירה שלהם יחסל את יכולת ההשתכרות שלהם לתמיד ואף ישלול מנבחרות המדינה ספורטאים מוכשרים שייצגו אותה בתחרויות. אני אישית נוטה לפקפק בטענה הזו, ולא נראה לי שצמחו הרבה מדליות מ"ספורטאים מצטיינים" וגם "סתם" אנשים מאבדים את יכולת ההשתכרות שלהם בגלל הגיוס לפעמים. "מאבטח מתקנים" הוא תפקיד שנתפר במיוחד לאוכלוסיות עם בעיות שונות הדורשות יציאות משופרות הבייתה ושחרור מוקדם (אפשר לגייס מישהו בגיוס חובה, אבל לא לדון את משפחתו למוות ברעב או משהו) ובאותה הזדמנות גם לחסוך לצה"ל את שכרם של שומרים ומאבטחים או הקצאת חיילים שאפשר לנצל בדרכים אחרות דווקא למשימה שוחקת זו.

אבל אם נחזור לידיעה המקורית, הרי שלא מדובר בביטול מסלול ההסדר (שהושג ע"י לובי פוליטי בצורה חוקית ולגיטימית לחלוטין) אלא בביטול כמה מזכויות היתר לו זוכים משתתפי מסלול ההסדר - במקרה הזה, הזכות למקום מובטח בחטיבות סדירות אך נחשקות בעיני המלשבי"ם, שנאלצים לראות בעיניים כלות כיצד חלומם ללבוש את הכומתה האדומה או החומה נגזל ביד גסה על ידי מישהו שילבש אותה רק חצי מהזמן אבל יש לו פשוט יותר קשרים.
ישן 13-01-2008, 01:36
  פשוט יונתן פשוט יונתן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.07
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "הכל טוב ויפה, אבל הרטוריקה..."

בעניין המלגות , אני יודע שבראשון למרץ בכל שנה , משרד הביטחון (או גוף אחר מטעמו) עורך "בדיקת מלאי" בכל ישיבות ההסדר ולפי כמות התלמידים שנמצאת , מוחלט על התקצוב שמשרד הביטחון יעביר לאותו מוסד ישיבתי.
אם רוצים לרדת לפרטים קטנים - אם אני זוכר נכון מדובר על כ15 אלף ש"ח לתלמיד בשנה , כלומר 1250 שקל בחודש(שזה שכר לימוד סביר למדי בהתחשב בעובדה שהתנאים הם כמעט תמיד של פנמייה).
בנוסף לזה יש תקצוב ממשרד החינוך , ככה שאי אפשר לטעון שהשנים האלו הם לגמרי על חשבון התלמיד.

למי שטוען שאין אלטרנטיבות - זאת לא תהיה הפעם הראשונה שמישהו יזכיר פה את ישיבות השילוב של הקיבוץ הדתי ואת המכינות הישבתיות כמו "עלי" שמשלבות שנה עד שנתיים בלימודי קודש עם שירות צבאי מלא.
וקשה לי להאמין שיש מישהו שיכול להגיד ברצינות שההסדרניקים הם חיילים טובים יותר מהמכיניסטים או השילובניקים .
ישן 13-01-2008, 09:20
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
גם אני נגד המסלול המקוצר הזה ללא סיבה

קראתי כן טיעונים רבים מדוע לביינישים יש הקלות וממש לא השתכנעתי.
כמה נימוקים כנגד:
1. אם יש אוכלוסיות שמקבלות הנחות ולא בצדק זו לא סיבה להרחיב אותן עוד
2. אף אחד לא עושה טובה בזה שהוא משרת, זו חובה וגם זכות
3. יש מסלול נשכח ששמו "ישיבות שילוב" ששם מוכיחים יום יום שעה שעה שניתן ללמוד בישיבה וגם לעשות צבא מלא של שלוש שנים. גם שם מתגייסים לחמש שנים (60 חודש בצוו) אבל עושים 3 שנים שרות מלא צבאי קרבי.
4. מבחינתי בלי קשר לאיכות גבוהה יותר או פחות, ביינישים צריכים לשרת מלא 3 שנים צבא, זה אפשרי, זה ניתן, זה ציוני, זה ראוי
מה שלא ראוי זו כל ההתקמבנות עם הצבא

ולצד כל זה אגף משאבי אנוש צריך להיות מסודר ולהציג עמדה ברורה ולא בלאגן כפי שקרה במחזור האחרון, פרטים כאן
http://www.global-report.net/drori/?l=he&a=136174

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:05

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר