לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-08-2007, 22:30
צלמית המשתמש של הקרדינל
  הקרדינל הקרדינל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
ניהול מלחמות ע"י צד שלישי (תאגידים צבאיים)- חסכוני יותר?

שאלה שאני כבר חושב עלייה כמה זמן היא האם שימוש בתאגידים צבאיים לניהול מלחמות הוא כלי חסכוני יותר מבחינת משאבים וכוח אדם מאשר שימוש בצבא של אותה מדינה ללחימה?
תאגיד צבאי (PMC) מציע כוח אדם מאומן ומצויד ללחימה וחוסך לצבא שליחת כוחות ולוגיסטיקה אבל מצד שני הסיכון שאותם שכירי חרב ייכשלו בקרבות מכריעים יכולה להיות בעייתית. אולי בסופו של דבר יהיה יותר יעיל להשתמש בתאגידים האלו בשביל כיבוש של יעדים פחות חשובים אסטרטגית בעוד שהצבא כובש את היעדים המרכזים?
בקיצור האם שימוש בתאגידים צבאיים בזמן מלחמה ,ולא לאחר מכן לשם שמירה, הוא כלי שיכול לחסוך למדינה שעושה בהם שימוש אנשים וכסף?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י הקרדינל בתאריך 03-08-2007 בשעה 22:51.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-08-2007, 23:26
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
תאגידים צבאיים, או שכירי חרב,
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הקרדינל שמתחילה ב "ניהול מלחמות ע"י צד שלישי (תאגידים צבאיים)- חסכוני יותר?"

שכירי חרב מאז ומתמיד היו אידאלים למלחמות קטנות. אבטחה של מתקנים או לחימה זעירה. ארה"ב מפעילה צבאות תאגדיים נגד הצבאות הפרטיים של ברוני הסמים בקולומביה.

לדעתי, אם ישראל תפעיל שכירי חרב, סוכנים למשל, אז רק למשימות מאוד מאוד מוגדרות, כמו פיצוץ מתקן או התנקשות בבכיר כלשהו. שכירי החרב יכולים להיות מתוך צבא או ארגון האויב עצמו, ולא תאגיד.

אני כן מאמין, שבתקופה שבין מלחמות, גם מול לבנון וגם מול סוריה, על ישראל לנהל מלחמת גרילה-קומנדו תמידית. שחיזבללה יעלה על מטענים וירדוף רוחות רפאים. פעולות עליהן ישראל אינה לוקחת אחריות ומותירה את האויב תמיד במצב של חוסר איזון.

פיצוץ או פירוק גשר, מתקני תקשורת, מסילות ברזל, אנטנות, מחסני נשק, תקיפת בכירים בביתם, חטיפות של בכירים... כלומר, ביצוע מבצעי קומונדו על בסיס סדיר, בלי לקחת אחריות. אפילו אם בסוף היום בסה"כ מורידים מסוק סורי עם טיל כתף רוסי (שלל)... בשטח סוריה. אם איזה שלושה חודשים לפני פעילות צבאית של סוריה או חיזבללה, הם מאבדים גנרל... כל לוח הזמנים שלהם יכול להשתבש בצורה מהותית בגלל מלחמות החצר.

הסיכון הגדול עם החברה האלה, הוא שליטה ובקרה. כלומר, בדר"כ אין להם בעיה מוסרית עקרונית, למחוק כפר אויב בדרך, או להרוג שבויים. מבחינה בינ"ל, אי אפשר להתנער מהאחריות המעסיק (מדינת ישראל) במקרה הזה.

בהפעלת שכירי חרב במתכונת כזו אתה מסתכן בהגדרה של מדינה תומכת טרור, אפילו אתה לא לוקח את האחריות באופן רישמי להפעלתם.

תראה לאיזה ברוך הכניסו אותנו הפלאנגות הנוצריות בסברה ושתילה. הם לא היו שכירי חרב שלנו, בסה"כ בעלי ברית שנהנו מתמיכתנו. אבל העולם רצה להאכיל אותנו בחרא, ובהתלהבות של ילד קטן, פתחנו פה גדול גדול...

כמו כן, יש החלטות או"ם מחייבות נגד שימוש בשכירי חרב.

ודבר אחרון, שכירי חרב יכולים להיות יעילים יותר, אבל הם בכלל לא זולים. במיוחד תחת סד ההגבלות, החוקים, וצורת הלחימה ללא הגבלות זמן כמו גם הסיכון הגבוה. שכירי חרב שנלחמים באפריקה או באסיה, יודעים שמולם נמצאים אנשים, לרוב ילדים, שאינם יודעים להשתמש בנשק, הם מסוממים וקל להפתיע אותם.

להילחם מול ערבים זה סיפור אחר. כמו כן, שכירי חרב לא ילחמו כאשר סוללה של עורכי דין צבועים וצדקנים משלנו, יושבת להם על הזנב, רק בשביל הספורט או הדימוי העצמי.

ישן 04-08-2007, 00:02

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Black Mammmba שמתחילה ב "אממ אם נקח שכירי חרב... אז..."

שוב, צריך להגדיר מיהם שכירי חרב...

במלחמות התכופות באיטליה של הרנסאנס, שכירי החרב השווצרים לא היו נלחמים אחד בשני. הם היו הורגים כל אחד שביקשו מהם להרוג, בתנאי שהוא לא שווצרי. בשוויץ עצמה, כפרים היו נלחמים אחד בשני ללא מעצורים מרובים.

בימינו, שכירי חרב יכולים להיות חיילי או אזרחי אוייב, הפועלים למענינו בעבור כסף. הם יכולים להיות ארגון מורדים מקומי שמקבל סיוע או תרומה כספית על מאמציהם.

שכירי חרב מערביים מודרנים, בנויים מסביב למשימות מוגדרות: אבטחת אישים, הדרכה, אבטחת מתקנים וכד'... לא מלחמות.

באפריקה, שכירי חרב היו נלחמים אחד בשני, אבל לרוב נגד האוכלוסיה המקומית, צבא ממשלה או צבא מורדים מקומי, עלוב עד כדי בכי וצחוק לסירוגין.

שכירי חרב מחליפים צד בעבור כסף. אלא שקשה להציע להם כסף תוך כדי קרב, כך שהם לא יחליפו צד תוך כדי קרב. . בימינו, יש גם חוזים ממשלתיים וקוד שירות לשכירי חרב, שכיר חרב מצפה לשרוד כדי לשרת את הלקוח הבא. זה יהיה לו קשה יותר אם הצליח להרגיז ממשלה כלשהי, שיכולה להוציא עליו חוזה, לשגר סוכנים או שכירי חרב אחרים בעקבותיו, או לחילופין שללקוח עתידי לא יהיה אמון באחד שמחליף צד בקלות ובמהירות רבה מידי.

ישן 04-08-2007, 22:04

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי הקרדינל שמתחילה ב "כשחושבים על זה אתה יכול לסמוך..."

המדינה שהפעילה את שכירי החרב, אפילו אם ההפעלה אינה רישמית, עדיין אחראית למעשיו בפני הקהילה הבני"ל. אם שכירי החרב מבצעים טבח, נוסח סברה ושתילה, אפילו הם לא מוגדרים כשכירי חרב ממש, עדיין אנחנו נאכל את כל החרא. זו אולי ההודעה השלישית שאני כותב את זה.

יותר זול, להשתמש בחיילי קומנדו בקבע, חיילים מקצועיים לגמרי בני הלאום שלך, הכפופים לחוקים נורמות ותרבות שלך, מאשר להשתמש בשכירי חרב. שכירי חרב רק רוצים לקבל את הכסף ולחזור הבייתה, ולא איכפת להם משום דבר אחר. שכיר חרב יעשה הכל, אבל הכל כדי לסיים את המשימה ולהתעשר כמה שיותר מהר. זה לא מתאים למלחמה מול המצלמות כמו שלנו.

חייל לאומי, עדיין יש לו עוד קצת אידאלים מעבר לכסף וחופשה.

זאת מלבד מגבולות של האו"ם על שימוש בשכירי חרב במלחמות.
בבקשה, תקרא את ההודעות שלי. אתה מתעלם או לא מפנים כהלכה את מה שאני כותב לך!

ישן 04-08-2007, 22:50
  jawa jawa אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.07.07
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "המדינה שהפעילה את שכירי החרב,..."

חייל לאומי, עדיין יש לו עוד קצת אידאלים מעבר לכסף וחופשה.
מה שאתה כותב ודאי נכון למלחמותיה של ישראל, אך נראה לי שהקרדינל מדבר על מלחמות באופן כללי.

איזה חייל לאומי יסכים לסכן עצמו כדי להביא שקט לקונגו, סומליה או דארפור?
במקומות מעיין אלו, ששום מדינה לא רוצה להתערב בהם והקהילה הבינ"ל משתהה לא פעם בנקיטת פעולה, תאגידים א-לאומיים שיתוגמלו בהתאם להצלחותיהם בשטח יכולים להוות פתרון מסוים.

אגב, בהקשר לכך ניתן לשאול האם הג'יהאד האסלאמי, לדוגמא, איננו סוג של ארגון שכיר חרב? האין משפחת דורמוש בעזה היא סוג של שכיר חרב? נכון שבסיס ההזדהות עם השליח הוא עמוק יותר מיחסי ספק-לקוח, אך עדיין בקונסטלציה מסוימת ניתן לראות בהם ובשכמותם שכירי חרב.

כמובן שמהצד השני, הצד בו נמצאת ישראל, הדבר לא היה עובד.
ישן 05-08-2007, 12:39

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי jawa שמתחילה ב "[b] חייל לאומי, עדיין יש לו..."

שכירי חרב של האו"ם, יכולים להיות פתרון מסויים בהחלט, אבל הם יכולים להפוך לבעיה באותה הקלות. צריך בקרות חזקות עליהם, שלא הם יהיו אלו שיתפסו את השילטון. אם צבא שכירי החרב מביס את מתנגדיו, הוא יכול להיות החונטה השלטת. באפריקה אנחנו מדברים על אוכלוסיה מדוכאת, נפט, זהב ויהלומים. חוזים על סוכר קפה וקקאו.... והיו דברים מעולם (שנות ה-60-80).

האו"ם יכול לשלם עבור שכירי חרב שמבאבטחים את הנשיא הנבחר, או מאמנים את הצבא. זה כן... אבל אפילו בזה יש סיכון מסויים.

ישן 05-08-2007, 11:13
צלמית המשתמש של הקרדינל

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "המדינה שהפעילה את שכירי החרב,..."

אני מבין את התגובות שלך אך כנראה שאתה לא הבנת כל כך את שלי אז אסביר: אתה נותן לתאגיד צבאי X לשמור על שטח Y כאשר המעסיק הוא האו"ם. בהגדרות החוזה רשום שכל הפרה של זכויות אדם בשטח Y יגרום לביטול החוזה עם X ולהוצאה שלו אל מחוץ לחוק (זה סעיף אפשרי). X לא יעז לתת לשכירי החרב שלו להתחיל להשתשע בתושבים המקומיים משום הפחד שהחוזה יבוטל ומקור פרנסה ייפגע. אני חושב שאתה מתייחס לשכירי החרב כבתור חיילים ללא קוד אתי מסויים וללא התחייבות לאף אחד שפשוט נכנסים ועושים הכל בשביל להשלים משימה וזה לא בדיוק כך. נכון אתה יכול להתיר את הרצועה מהם וטבח המוני יתחיל אבל אתה גם יכול להבהיר בחוזה עם אותו תאגיד צבאי שמעסיק את אותם שכירי חרב (אם אני לא טועה שכירי חרב שעובדים באופן עצמאי הוא דבר נדיר ביותר בימינו) אתה מבהיר בדיוק שאתה לא מוכן שמקרים כמו סברה ושתילה יקרו ושכירי החרב יעקבו אחרי החוזה משום שבסופו של דבר מדובר בהסכם עסקי ואם הם יפשלו בזה לא אנחנו נאכל חרא אלא הם, נתבע אותם על הפרה של החוזה ונראה כבתור אלו ששומרים על זכויות אדם וכו'.

ישן 05-08-2007, 12:24

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי הקרדינל שמתחילה ב "אני מבין את התגובות שלך אך..."

אם איזשהו ארגון שכירי חרב יסכים לכזה דבר, הוא ידרוש כאלה סכומים שיהפכו את הגיוס שלהם ללא כדאי.

שוב, שכירי חרב טובים למשימות מוגדרות, וייתכן והמוסד באמת מגייס שכירי חרב למשימות מסויימות. נניח, חטיפה של איזה בכיר, או תקיפת צינור או קו תקשורת, או אפילו גניבת המחשב האישי שלו...

לא כלכלי להתשמש בשכירי חרב מערביים במלחמה נגד החיזבאללה.

יש טענות שארגוני מורדים כורדים בסוריה מקבלים סיוע מהמוסד וה-CIA. לא ברור מהי מדית העזרה ומהי העוצמה של ארגון מורדים שכזה.

דוגמא סופר מוחשית: צד"ל - צבא דרום לבנון. אני הייתי בלבנון, ואני זוכר שבתדריכים הזהירו אותו מאה פעם שאי אפשר לסמוך עליהם בשום דבר. צד"ל קיבל כסף ונשק מהמדינה. ביצע דברים שהם על גבול החוקיות, ושיתף פעולה עם חיזבאללה כאשר התאים לו. חייל צד"ל ביום, היה יכול להיות חיזבאללה או אמל בלילה.

ישן 05-08-2007, 12:58
צלמית המשתמש של הקרדינל

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אם איזשהו ארגון שכירי חרב..."

למה שהם ייקרו את המחירים רק משום שאתה מכניס סעיפים עם דירשות לאי הפרה של זכויות אדם? תאגידים צבאיים ושכירי חרב הם גופים עסקיים לכל דבר שיעקבו אחרי החוזה שנחתם איתם. ברור לי שבמלחמה כיום שימוש בשכירי חרב הוא שטות אבל למשימות אבטחה ושמירה הם יכולים להיות יעילים ביותר ואני גם לא חושב שצריך להתשמש בתאגידים צבאיים למשימות מיוחדות, אחרי הכל האם אתה באמת תבטח שהם לא יפרסמו משימות אם ישלמו להם מספיק כסף?.
בקשר לצד"ל, מליציות כורדיות ושאר קבוצות חמושות שמקבלות כסף ממשלות: לא מדובר בשכירי חרב משום שהם מעורבים מבחינה לאומית,אידיאולוגית או פוליטית. שכירי חרב אמיתיים הם נייטרלים פוליטית ולכן הם יעקבו בדיוק אחרי החוזה שניתן להם, משום שהחוזה אומר כסף והפרה של החוזה אומר שאין כסף, פשוט עד כדי כך. האו"ם אף שקל לעשות שימוש בתאגיד צבאי לשם עצירת הטבח ברואנדה משום האפקטיביות והחיסכון שהוא מציע לעומת שליחת כוחות שלום של האו"ם.

ישן 18-09-2007, 13:32

עוד תשובה
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי הקרדינל שמתחילה ב "אני מבין את התגובות שלך אך..."

למעסיק אין אינטרס לשלם לשכירי חרב, או ספק כלשהו. אם המדינה נתבעת גם לשלם, וגם לפקח, אז יש ניגוד עיניינים. שכיר חרב לא יחתום על חוזה, שהצד השני כל הזמן מחפש אותו, קושר את ידיו ומנסה להתחמק מתשלום באמצעות סעיפים שונים, שאינם ניתנים למדידה חד משמעית! אלא תלויות בהגדרות מוסריות, פילוסופיות ודתיות. אי אפשר שכל חוזה העסקה עם שכיר חרב, יעבור דרך בתי משפט. אף שכיר חרב לא יחתום על כזה חוזה.

גם קבלני בנייה בעלי חוזים עם הממשלה, עוברים דרך בתי משפט כל הזמן, אבל שם, יש עובדות בשטח. יש או אין תקני בנייה. יש או אין, עמידה בזמנים. יש או אין פס כסף על הקיר. מה שכיר החרב יגיד? שהוא הרגיש מאויים? מי יאמין לו, שאפילו בארץ מאבטחים נכנסים לכלא אם הם יורים בערבי שחוטף להם את הנשק. (מקרה אחד כזה, היה בחדשות לפני כחמש שנים).

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:12

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר