לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-09-2007, 11:45
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "שימוש בנשק שלל בצה"ל"

יש לא מעט יחידות אמריקאיות, רשמיות יותר ופחות בעיראק שמעדיפות את משפחת הAK על הMים למיניהם.

אני מניח ששימוש בבהמות מקומיות לסחיבת ציוד לא נחשב שימוש בנשק שלל...

זאת בניגוד כמובן לשימוש הנרחב מאוד בנשק שלל במלחה"ע הII, בעיקר ע"י הגרמנים (צבא מודרני זה עניין יחסי...) כל דבר החל מנשקים אישיים, תותחים וטנקים.

חוצמזה יש להוסיף שגם בצה"ל השימוש בנשק שלל פחת משמעותית בשנים האחרונות, הPK RPD וקלאצ'ניקובים נמצאים בשימוש של יחידות ספורות וגם זה באופן מצומצם, אפילו יחידות שRPD והPK היו טרייד מארק שלהן מתעלמות מהכלים האלה כמעט לחלוטין.

גם הRPG שהיה בעבר פק"ל תקני וחשוב מאוד "יצא מהתו"ל" והבודדים מאלה שלא הוחזרו לנשקייה בדרך כזו או אחרת שוכבים עכשיו במכולת ספיירים של רס"פים..

גם השימוש ברק"מ שלל כמעט ואינו קיים, פרט לאכזריות שגם הן יעלמו מהנוף במהרה בימינו ב"ה.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 30-09-2007 בשעה 11:49.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-10-2007, 22:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי gnd שמתחילה ב "דוקא אמלח מעולה לטעמי"

במיוחד אם יכניסו רש"קים יחודיים ל RPG. במצב הנוכחי, אין שום יתרון ל RPG.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-10-2007, 23:02
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי gnd שמתחילה ב "דוקא אמלח מעולה לטעמי"

בעניין הדיוק-כיום (או בעצם, עד לא מזמן) נשענו בעקר על הכוונת הטלסקופית המאוד קשה לאיפוס אבל מאוד קלה להוצאה מאיפוס, מה שהיה פוגע קשות בכיוון של היורה.

יעילות- הכוונה היא לא כנגד רק"ם אלא בעיקר למתארים אורבנים שזה כיום הביטוי לאמל"ח הצה"לי ובכל מקרה, הA4 יעיל כנגד רק"ם לא פחות מהRPG הצה"לי.
אמרתי שבשלב הראשון הA4 ו-6 הם המחליפים לRPG כי מדובר על רקטות אחרות שמיועדות לשיבוש בשטח בנוי עם כל מיני יתרונות שונים, ללא רשף למשל, אבל אני גם לא מכיר מספיק את תכנית ההצטיידות ואני גם לא יודע עד כמה זה עובר ב"ם.
ולבסוף, זה לא כזה נורא שRPG פוגע לך באכזרית, במיוחד אם יש לך מגנן ותודה רבה לצמ"ה!

נ.ב
מספיק לאימונים אף פעם לא יהיה משום דבר...

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 16-10-2007, 23:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי gnd שמתחילה ב "עם RPG וכוונות ברזל גם פוגעים..."

הבעיה העיקרית היא שבעוד שהתת"ק של הלאו שווה משהו למטרת אימונים ותרגול - של ה RPG הוא ממש לא שווה כלום ולא מתרגל כלום חוץ מסד"פ. אי לכך, בהנתן מחסור בתחמושת חיה בשני האמצעים, הלאואיסט יגיע מוכן הרבה יותר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 30-09-2007, 12:02
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
הצבא הגרמני במלחמת העולם השניה היה הקרוב ביותר, כפי שהוזכר, לצה"ל במידת אימוץ השלל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "שימוש בנשק שלל בצה"ל"

אקדחים מכל הסוגים (FN, ראדום וסוביטיים), קסדות ומדים צרפתיים, טנקים קלילים צרפתיים, תמק"ים פפ"ש, T-34, כלי רכב אמריקאיים, תותחים מכל הסוגים והמינים (יועדו במקור לעטר שדרה ענקית שתכנן היטלר לברלין) ועוד ועוד - הכל היה בשימוש, חלק נכבד עוד הרבה לפני שלב התבוסה.

במלחמת העולם הראשונה הוכנסו לשימוש כמעט כל פרטי נשק ותחמושת מעבר לרובים - היכן שניתן היה. מכונות יריה ותותחים הוכנסו לשימוש אפילו בסערת הקרב ובטח לאחריו. בחזית א"י היו כלים שנפלו שלל לצד השני - שימשו אותו ואז נפלו שלל חזרה לבעלי הבית המקוריים, ושוב שימשו. מצד שני לא ברור לי האם ההגדרה "מודרני" תופסת כאן.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 30-09-2007 בשעה 12:05.
ישן 30-09-2007, 12:29
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "למיטב ידיעתי, הטנקים של ממשלת..."

צה"ל עשה שימוש רחב מאוד בנשק נאצי בשנותיו הראשנות...

הרובה הצ'כי למשל, הלא הוא הK98 היה מעוטר לא אחת בצלב קרס ונשר, שמעתי גם סיפור שלחלק גדול מהרובים האלה היה להבית עקומה/מנוסרת פתור ניסיון פגיעה מכוון של הצ'כים (שהיו בעלי זיכיון על ייצור הנשק) בצבא הגרמני.

גם הMP-40 היה בשימוש נרחב ב101 כמו שלמדתי בעצמי לא מזמן.

אני חושב שבנוסף להוצ'קינס היה שימוש גם ברנו R-35, אבל בכל מקרה, כל הנ"ל אינו נשק שלל, אלא נקנה ביושר, פשוט לרוב הועבר בצורה לא חוקית.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 17-05-2009, 15:35
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "מטוס "דרגון רפיד" שעסק בהברחות בין מצרים וירדן. נתפס בחניית ביניים בארץ ב- 1948."

גם הפיירצ'ילד ארגוס,שנתפס ממבריחים מצריים בנגב.
זו גם הסיבה שקראו לו "המצרי".

או שיכול להיות והתבלבלת והתכוונת לזה?

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 17-05-2009 בשעה 15:44.
ישן 30-09-2007, 16:39
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
לא שווה את הסיכון
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "מה ההיגיון להפציץ טנקי אויב עם מטוסי קרב?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי freedom_fighter
חוץ מאימון רטוב לטייסים עם מטרות חיות (שזה חשוב לכשעצמו), זה לא קצת... חריגה מפרופורציות? בזבוז משאבים?
הרי לא מדובר במשימת סיוע-הפצצה המשמידה טור שיריון אויב החש לחזית מול לוחמים שלנו... אם כבר, זו לא משימה למסוקי נ"ט?

חניון הטנקים היה ממוקם בבקעת הבלנון, ליד הגבול הסורי. למסק"רים היה לוקח הרבה יותר זמן להגיע אל המטרה ולחזור הביתה, וכל זה באזור שכנראה נמצא הן תחת כיסוי נ"מ סורי והן תחת איום של אמצעי נ"מ קלים (SA-7, נ"מ קני) בידי החיזבאללה ויתר מרעיו הלבנונים.

ישן 23-09-2009, 16:59
  amitsur333 amitsur333 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.12.07
אני הייתי "עד" לזה
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני זוכר משהו דומה, לקראת סוף..."

היום האחרון של מוצב מפקדת חטמ"ע בבינת ג'בל. הצוות שלנו מתכונן להחליף את הצוות המקביל במארב באיזור א-טירי. מסדר יציאה כולם על ציוד ולפתע מודיעים לנו לבטל הכול ולהתכונן לתנועה רגלית חזרה לארץ. סחבק מתחמק ועולה לעמדת העט"ף [שם היה לי איזה חבר] כדי לראות "מה קורה" באמצעית נראים הצדלניקים במוצב ברעשית המפוצמ"ר קשות עולים על כל מה שיש להם ודוהרים דרומה ואני מתחיל להבין שהעסק מתקרב. [ושימו לב - לא ידענו כלום משום דבר וכך גם לא המפקדים] יורד למטה ומתברר לי שאף אחד לא יודע מה עושים כנראה שניתנה פקודת נסיגה אבל לא ברור איך- אין אישור ללכת ברגל ובנתיים מחכים. אני מתחבר למ"פ שלנו רועי קליין ז"ל בתור קשר/מאזין לעת מצוא כדי שלפחות אוכל לשמוע מה הולך. בנתיים מורים לנו לפנות את כל הציוד מהמוצב ולהכין אותו ליציאה וכך מוצאים את דרכם כל מיני אמצעים לתוך התיקים שלנו אבל זה כבר סיפור אחר. בקיצור ברשת הקשר אני פתאום שומע את מ"פ הטנקים של המוצב מכווין את אחד הטנקים לכיוון "כבד שמתקרב על השחור" וכמה בומים מאוחר יותר צעקות צוהלות בקשר " כאן 9ב [אם אני זוכר נכון] מטרה- כבד אחד הושמד" זמן קצר לאחר מכן בטון רשמי עולה מול המג"ד ומדווח "קודקוד X כאן קודקוד Y קבל דו"ח השמדת מטרות בגזרתי כבד אחד" גם המג"ד לא יכול היה להתאפק ופרץ בצעקה צוהלת. על כל פנים - זה הסיפור ממקור פחות או יותר ראשון מה היה שם בדיוק לא ראיתי כאמור.

[איש דגול אחד]

ישן 24-09-2009, 09:10
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "[QUOTE=amitsur333]פתאום שומע..."

זה היה T55 של צד"ל שחיזבאללה "השתלטו" עליו (למעשה, סתם התיישבו בתוכו, ולמיטב זכרוני אפילו לא הניעו אותו). הסמ"פ (או שזה היה המ"פ?) של פלוגה ח' ("ח"ש חוליגנים", מגדוד 430 ז"ל) עלה על הטנק במוצב בינת ג'בל ויחד עם הצוות ירה ב-T55 ופגע והשמיד אותו...
הדרעקים האלה מפלוגה ח' כבר למחרת צבעו על הטנק שלהם סימן של השמדה של טנק, ואחרי שירדנו מהקו דאגו להשוויץ בו בכל הגדוד
(אני הייתי בפלוגה ז', ובאותו הזמן הצוות שלי תפס את מוצב יקינטון).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 15-05-2009, 21:38
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "הצבא הגרמני במלחמת העולם השניה היה הקרוב ביותר, כפי שהוזכר, לצה"ל במידת אימוץ השלל"

זה לא היה לטובתם של הגרמנים.
אם בימיו של סן טסו, קרון הנגרר על ידי שוורים היה זהה בין כל הממלכות הסיניות, בימי מלחה"ע השניה המשאיות על מנועיהן עד ברגיהן היו שונים בתכלית בין הדגמים אלו מאלו. המגוון העצום של תותחי ארטילריה שונים שהטמיעו הגרמנים, חוסר הסטנדרטיזציה בתוך הצבא הגרמני ובין הצבאות האירופאים שנלחמו לצידם היה רחב ביותר, מה שהביא לסיבוכים לוגיסטיים בלתי נמנעים ומורכבות רבה ומיותרת של המערכות.

הגרמנים כל כך האמינו בתורת הגזע, של עיקרון החזק ינצח, שניסו להפוך אותו לשיטת ניהול. מלחמות הגנרלים היו לעיקר מרכזי, וכפילויות ותחרות בין פרטי ציוד שונים ובין יחידות שונות היה ההמשך הבלתי נמנע.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 15-05-2009 בשעה 21:51.
ישן 01-10-2007, 00:39
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
בפשטות, רודזיה.

קלשניקובים במקום FN בכל מקום שהחי"ר יכול היה להניח את הידיים עליו,
RPD בנוסף למאגים (למעט יחידות מיוחדות, רוב המקלענים העדיפו מאג, כי חשבו שהוא אמין וקטלני יותר), מקלעי 12.7 שלל, RPG שלל, ובסוף המלחמה - גם כמה טנקי T-54 שלל, באדיבות דרום אפריקה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 03-10-2007, 13:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "אני מתפלא- דווקא רודזיה? מה..."

בצ'צ'ניה שני הצדדים השתמשו בנשק מאותו מקור. לעומת זאת רודזיה החלה עם נשק מערבי, אך בגלל האמברגו עברה לשימוש בנשק שלל.

ישן 15-10-2007, 23:55
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
ברודזיה כל התו"ל התבסס על שלל.
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בצ'צ'ניה שני הצדדים השתמשו..."

בשלבים מסוימים של הלחימה הם ניהלו בממוצא מעל 100 הצנחות עומק של סד"כ בגודל מחלקה + כל שנה.
כלומר כל שלושה ימים, סד"כ של לפחות מחלקה, מוצנח 100+ קילומטר בשטח אויב, תוקף את המטרה שלו ונסוג דרך שטח האויב עד לחבירה עם הכוחות הרודזים ב"קו המגע" האמורפי מאוד.
הם הסתמכו על נשקי שלל, תחמושת שנבזזה מהאויב ומזון שנאסף/ניצוד/נגנב/נבזז-מגופות-בשטח בדרך חזרה לבסיס.

אם מדברים על העברת הלחימה לשטח האויב, הם הדוגמא הקיצונית.
אמנם הם הפסידו, אבל הם נלחמו 10 שנים בתנאים של אמברגו מצד בריטניה וצרפת ויחסי כוחות של בין 3:1 ל- 5:1 נגדם, ללא אף בעל ברית. קשה לי לראות צבא כלשהו מגיע להישגים טובים יותר.

ישן 17-10-2007, 08:59
  YGH YGH אינו מחובר  

ויצויין שבקרב הכוחות המיוחדים שלהם,
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "ברודזיה כל התו"ל התבסס על שלל."

משימות של שבועיים-חודש בשטח עויין לא היו נדירות במיוחד.

רק להבהיר: רוב ההצנחות שלהם היו הצנחות Fireforce, הצנחות למגע טקטי, שבסופן היו יוצאים במסוקים או ברגל עד לציר הקרוב, ולא הצנחות עומק. גם הצנחות עומק היו להם המון - סד"כ ההצנחות הכולל מנה 2000 צניחות קרביות בין 1972-1980 - אבל הרוב היו הצנחות 'קרובות'.
(לא סתם אני כותב עליהם את הדוקטורט).

גלריית התמונות שלי

ישן 02-10-2007, 23:19
  YGH YGH אינו מחובר  

אני חושב שיש כמה אי דיוקים.
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "מכיוון שהמטרה העיקרית בתפיסת..."

1. הטילים חסרי התועלת האלה בכל-זאת הפילו לא מעט מטוסים שלנו, והציבו בעיה די גדולה לחה"א ביוה"כ.
2. לא יודע לגבי *מטרה* בתפיסתם, אבל *הסיבה העיקרית* לתפיסתם הייתה פשוט שכוחות היבשה של צה"ל הגיעו עד אליהם. וה*משימה* של כוחות היבשה של צה"ל כשפשטו על בסיסי הטילים, הייתה לפגוע בהם כדי שיפסיקו להוות איום מול חיל האויר. כתוצאה מכך, אגב, גם לא נשארו יותר מדי טילים שמישים, אם כי נתפסו כמה.
3. גם לצה"ל היו, וכמדומני שעדיין יש, טילי נ"מ, בחלקם אפילו כאלה שאינם מיועדים כלל להגנה נגד טילים.

גלריית התמונות שלי

ישן 03-10-2007, 00:46
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "אגב, טילי ה"סטרלה" SA-7..."

כמו גם תותחי 23 מ"מ נגררים, שנתפסו ב 1973 ושוב ב 1982, מהסורים ובעיקר מהמחבלים. לצד ה 20 מ"מ וה 40 מ"מ הנגררים, היו בשימוש כוחות המילואים של מערך הנ"מ כרבע מאה. מערכות מתקדמות יותר ובעיקר טק"א כמו ה SA-6, SA2/3, SA-8 והשילקה לא הוכנסו לשימוש מהסיבות הבאות:
1. המערכות נחותות בהשוואה לציוד אמריקני מתקדם (כמו הוק מתקדם, הוולקן והצ'פרל) שהועבר ו/או נמכר לצה"ל אחרי מלחמת יום הכיפורים/של"ג.
2. לא היה צורך מבצעי להגדיל משמעותית את מערך הנ"מ, וגם אם היה נוצר צורך כזה, הרי שלא הייתה בעיה לעשות כן בעזרת ציוד אמריקני (הוצע לח"א יותר ציוד ממה שנרכש בסופו של דבר).
3. המערכות נתפסו במספרים קטנים יחסית (כולל בששת הימים) וחלק ניכר מהן ניזוק במהלך הקרבות.
4. מדובר במערכות אלקטרוניות מורכבות, עתירות רכיבים, שללא מלאי משמעותי וזמין של חלקי חילוף לא ניתן היה לתחזק אותן ברמה סבירה לאורך זמן. מאותה סיבה גם לא הכניסו לשימוש ציוד קשר, אופטיקה, ל"א ומכ"מים שנתפסו.
מה שכן, המערכות שנפלו שלל הועברו ליחידות וגורמי מחקר ופיתוח צבאים ואזרחים, בארץ ובארה"ב, ותרמו משמעותית לפיתוח מגוון אמצעי גילוי, ל"א והשמדה קרקעיים ומוטסים.
ישן 03-10-2007, 13:26
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אני חושב שיש כמה אי דיוקים."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
1. הטילים חסרי התועלת האלה בכל-זאת הפילו לא מעט מטוסים שלנו, והציבו בעיה די גדולה לחה"א ביוה"כ.
2. לא יודע לגבי *מטרה* בתפיסתם, אבל *הסיבה העיקרית* לתפיסתם הייתה פשוט שכוחות היבשה של צה"ל הגיעו עד אליהם. וה*משימה* של כוחות היבשה של צה"ל כשפשטו על בסיסי הטילים, הייתה לפגוע בהם כדי שיפסיקו להוות איום מול חיל האויר. כתוצאה מכך, אגב, גם לא נשארו יותר מדי טילים שמישים, אם כי נתפסו כמה.
3. גם לצה"ל היו, וכמדומני שעדיין יש, טילי נ"מ, בחלקם אפילו כאלה שאינם מיועדים כלל להגנה נגד טילים.

לגבי 1:
הטילים הציבו בעיה בגלל השילוב בין SA-2, SA-3, SA-6, ואם אני לא טועה גם גאנדישים או משהו כזה.
ביום כיפור כבר ידענו להתמודד עם SA-2 בקלות יחסית למחלמת ההתשה, וגם עם SA-3 בצורה לא רעה. הבעיה היתה SA-6, וגם מה שקורה כשמנסים לברוח ממעטפת של טיל אחד ונכנסים למעטפת של טיל אחר.. (מארבי הטילים היו בנויים בצורה מצויינת, אין ספק בכך..)

לגבי 3:
תפיסת היירוט של צה"ל היא מערך משולב של נ"מ ומטוסי יירוט. מכיוון שהפטריוט יכול לנעול (לרוב..) עוד לפני שמטוסי הקרב מגיעים לאיזור הנדרש. מטוסי יירוט יעילים יותר מטילים כשרוצים לדעת מה קורה עם מטוס שאיבד קשר, או כשפשוט לא רוצים להפיל את המטוס, אלא רק להכריח אותו לנחות.

ישן 03-10-2007, 12:32
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
השתתפות דב לבן בקרב נגד חטיבה 25.
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "יחידת דוב לבן- כתבה של עמיר רפפורט ממוסף השבת של מעריב- 28.9.2007"

קראתי את הכתבה. למען האמת קצת הופתעתי. שכן כמי שנטל חלק זעיר באותו קרב, וכמי שעוסק שנים רבות בחקר קרבות ציר עכביש, לא היה ידוע לי עד כה, על השתתפותו של הדב הלבן בקרב הזה. ידוע, כי יש נסיונות לנכס את תוצאות הקרב, בין יחידות חטיבה 14 (או ליתר דיוק - שרדי המסופחים אליה) אשר יצרו חסימה מוצלחת על לקסיקון, דרומית ללקקן, לבין חטיבות 500 ו-217 של אוגדה 162, אשר תקפו את החטיבה באגפה הימני (ממזרח). אלה גם אלה טוענים להשמדת החטיבה. אם איני טועה , גם בפורום זה היו הדים לקרב שבין הטוענים. עם זאת, מעולם לא נטען שגם ה"דב", עם 6 הטנקים הקלים שלו, השתתף בחגיגה.
אם יש למישהו מחברי הפורום מידע אחר- שישמיע קולו.
ישן 15-10-2007, 15:13
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

התשובה נמצאה באתר חטיבה 14
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "השתתפות דב לבן בקרב נגד חטיבה 25."

בפרק המתייחם ללחימת הדב הלבן:

לחימה במסגרת חטיבה 14http://<font size="3">[img]http...91;/img]</font>

מח"ט 14 – אל"מ אמנון רשף הורה ליחידה להתייצב באזור "לכסיקון" 263, וביחד עם כוחות חי"ר מיחידה 424 ("סיירת שקד"), פלוגת שריון מוקטנת א/407 (מ"פ אהוד גרוס), ופלוגת טנקים מוקטנת ח/79 (סמ"פ יאיר ליטויץ), לבלום את תנועת חטיבת שריון 25 שנעה מדרום לצפון, לאורך האגם המר.
סד"כ היחידה היה 14 נגמ"שי BTR50 וחמישה טנקי PT76.

לקראת שעות הצהריים של 17/10/1973 נוצר מגע אש עם חט' 25 המצרית ותנועת החטיבה המצרית נבלמה ע"י אש טנקים של כוחות החטיבה. בשלב מאוחר יותר, תקפה חטיבה 217 (מח"ט - נתק'ה ניר) מאוגדה 162, התקפת נגד כוחות מצריים שהיו באזור "גרפיט" - רכס אשר שלט על תא השטח שבאזור "סגול 190" ו"לכסיקון 265", והתקפת המצרים נכשלה.

לאחר סיום הקרב הזה, קיבלה היחידה פקודה מחטיבה 14 לתפוס את הצמתים של "לכסיקון" – "נחלה" ו"לכסיקון" - "טרטור", אשר היוו את צירי התנועה לאזור הצליחה, ולאבטח אותם פנויים מאויב; ואכן היחידה ביצעה משימה זו לאורך הלילה, תוך כדי ביצוע סיורים לאורך הצירים.
ישן 15-05-2009, 21:24
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08

ואיך בכל הדיון הזה לא מוזכר השימוש (המוגבל אומנם) בטילי א"א סובייטים מסוג K-13 "אטול" לאחר מלחמת ששת הימים?

מצבור של כמה עשרות נתפס בבסיס ביר-גפגפה לאחר שנכבש,ולאחר בדיקת ייתכנות נכנסו הטילים הללו לשירות בטייסת העטלף. (היחידה שהוכשרה לכך).

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 16-05-2009, 11:17
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי Morozov שמתחילה ב "למה? אם אמל"ח האוייב טוב..."

החיסרון הגדול באמל"ח שלל שאף פעם אין מספיק ממנו כדי לצייד את כוחותיך לאורך זמן. אם אין לך גישה לחלקי חילוף (כפי שהיה לציוד סובייטי עד שנות ה-90) לא תמיד כדאי לך להעתיק חלקי חילוף בשביל כמויות מצומצמות של כלים.

ברור, שאם לצה"ל היו כמויות עצומות של פריט מנשק כלשהו, והוא עדיף (או זול) על נשק מקביל אז מטמיעים אותו: למשל RPG או סאגר. אבל אם הוא מכביד (חלקי חילוף, מעט מידי כלים, ייתרון יחסי לא מובהק) גורר אותך לכפילויות בחלקי חילוף, הדרכות, אימונים, תחמושת... חיסכון נמצא בהאחדה של פריטים. אם צה"ל כולו לא מטמיע מערכת מסויימת, אז ההיגיון להטמיע חלק קטן מאוד.

לישראל היו לא מעט תותחי ZSU-23 מ"מ, אבל מעט מידי תחמושת עבורם ולא היה שווה לייצר לבד. טנקים ומשוריינים סובייטים שימשו לפעולות הטעייה מוגדרות. לתותחי 130מ"מ סובייטים (שהבנתי שהיו מעולים) אזלה התחמושת. וכך גם לרקטות הגראד בצה"ל, ולהעתיק אותם לא היה כדאי כשאפשר היה להשיג ציוד מערבי מקביל או עדיף בחינם - ע"ח סיוע החוץ האמריקאי.

ישן 16-05-2009, 18:27
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "בעניין תפיסת ארטילריה ושימוש בה כנגד הכוחות שלהם היא היתה שייכת...."

גדוד גראד 122 מ"מ אחד הוקם במהלך של"ג ופורק תוך כדי הקרב על בירות לאחר שתמה התחמושת. ה240 מ"מ שירת ביוה"כ, בשלג ואף לאחר מכן. מתי פורק? אולי IRIR או הגיזר המוסמך סימן טוב יודעים להשיב. גם תותחי 130 מ"מ שירתו שנים רבות באגד המטכלי בצה"ל. ביו"כ הם ירו את כל מלאי התחמושת, אך בעזרת תחמושת שלל שנתפסה, חזרו לתפקד.
כלי ארטילריה נוספים ששירתו בצה"ל, היו תותחי 122 מ"מ,. ארוכי הקנה שירתו תקופה מסויימת בהתשה בגדוד 405 וכן בנברונים. הכלים בנברונים הוחלפו במספר קנים 152 מ"מ, אף זאת לתקופה קצרה.
כן שירתו בצה"ל שניים או שלושה גדודי 122 מ"מ קצר- ששירתו בגדודי חק"ש בפקמ"ז ובמחוז אילת.
איני יודע מתי יצאו משירות.
קנים 122 מ"מ נוספים היו תותחי הסטלינים, שהוצבו כטנקי תובה בנברונים ,וירו אש עקיפה בתקופת ההתשה.

נערך לאחרונה ע"י b.a בתאריך 16-05-2009 בשעה 18:44.
ישן 13-01-2013, 17:21
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
מידע נוסף של שלל שני סרטונים מעניינים של PATHE מ 1957

אחד הוא מצעד יום העצמאות 1957 וכמו במצעד של 1968 גם כאן הוסעו כלי שלל שבסופו של דבר לא נכנסו לשימוש צה"ל - במקרה זה T-34 וה BTR-152 שנראה שעברו דיגום צה"לי מסוים לפחות מבחינת רישוי אבל בפועל נכנסו לשימוש רק מקץ עשור. כמו כן ניתן לראות שרמנים רגילים ומשודרגים, ג'יפים, 25 פואנדרים נגררים ועוד.

http://www.britishpathe.com/video/independence-day

השני הוא תצוגת שלל צה"לית, שוב אחרי מבצע קדש. בין היתר ניתן לראות פה נושאי ברן, שרמן, ארצ'רים, BTR-152, גאזים, מיג-15 ועוד מטוס קל כלשהו.

http://www.britishpathe.com/video/i...aptured-weapons

אשכול אחר שעסק בנשק שלל
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=181397
ישן 15-06-2013, 15:08

T-34 שלל כבונקר צה"לי

הרבה לפני ששרמנים הפכו לבונקרים סטטיים בבקעת הירדן ובגבול הצפון, מסתבר שצה"ל עשה שימוש דומה בתובות של T-34 שנפלו שלל. ריכוז של 7 תובות T-34/85 בסמוך לקיבוץ אל-רום (שהוקם רק שנתיים לפני המלחמה) למרגלות הר החרמונית, בטרם הועברו להטמנה בפסגת תל-שמס ואולי גם בתלים נוספים ברחבי המובלעת (שימו לב לפתח שנפתח באחוריהן). לא ברור עדיין האם מדובר בטנקים או אולי אפילו בונקרים סורים ש "נפלו שלל" והובאו לשטח ישראל (בטרם נעשה בהם כאמור שימוש חוזר) או באלתור ישראלי על בסיס טנקים אמיתיים שנפלו שלל בשש הימים ו/או יוה"כ עצמה. צריך לבדוק אולי בספרים של מש"א/חימוש.

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 07-12-2017 בשעה 07:12.
ישן 23-05-2015, 10:05

הלנדרובר משמורת הבניאס

אזכורים נוספים כאן וכאן

השיחה בין בריל לרבין, ג'יפי השלל הירדנים והעלייה לרמת הגולן שבה עלה סגן רמי ביטמן על מוקש ונהרג * אלוני זמורה, איש חטיבה 45 של השריון, בקטע נוסף ממלחמת ששת הימים

https://naamoush.wordpress.com/2013...99%D7%90%D7%A1/

עוד קודם לכן, בדרכנו לגשרי הירדן, הגענו למחנה הצבאי הירדני בג'יפטליק. שם מצאנו כלי רכב רבים, ביניהם ג'יפי לנדרובר סגורים. מאחר שהיה לנו מחסור בג'יפי סיור, חתכתי במבער את החלק העליון והסגור של הג'יפים והפכתי אותם לג'יפי סיור. התקנתי עמוד מתכת למקלע 0.3. את אחד הג'יפים, זה שנמצא כאנדרטה בכניסה לאתר הבניאס התחתון, מסרתי לסגן רמי ביטמן, מפקד הסיירת שלנו, שאותו הכרתי היטב.

ישן 07-12-2018, 17:00
  HSI HSI אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.11.16
תמונות טיראן 6 משנת 1974

תמונות צבע באיכות טובה של טיראן 6 שצולמו ביולי 1974, מארכיון דן הדני באתר הספרייה הלאומית:

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004042622/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004042642/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004042652/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004042662/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004042672/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004042731/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004042751/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004043178/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004043210/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004041787/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004041789/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004041791/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004041793/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004041795/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004041796/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004041798/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004041800/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004041802/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL004041804/NLI

http://beta.nli.org.il/he/archives/...AL004041820/NLI

הטנק עדיין ללא תאי הזיווד שהותקנו על צריחי הטיראנים.
מכיוון שחטיבה 320 עדיין לא היתה קיימת, אני מניח כי הטנק שייך לגדוד 96/חטיבה 889/אוגדה 194.

נערך לאחרונה ע"י HSI בתאריך 07-12-2018 בשעה 17:13.
ישן 13-04-2020, 21:30
  HSI HSI אינו מחובר  

גדוד 8113
בתגובה להודעה מספר 184 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תמונות טיראן 6 משנת 1974"

פלוגה א', גדוד 8113, חטיבה 320 - פגישת מחזור

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

מצגת של כ-20 דקות החל מ-1:08:00.

האם 8113 היה מספרו החדש של גדוד 96?

אנקדוטות מסיפורי הלוחמים הוותיקים:
- מרבית הלוחמים היו יוצאי סיירת אגוז. אחרים היו מהצנחנים, חיל הים, חיל האוויר וכד'. ההסבה לשריון התקיימה בשבטה לאחר המלחמה, למורת רוחם של החניכים.
- ב-1974 נערך ניסוי עבירות בטסה, בו הטיראן הפגין ביצועים נחותים לעומת שאר הטנקים המשתתפים, בניגוד למצופה.
- גדוד הטיראן 5 בחטיבה היה גדוד 361 ומפקדו הראשון היה רפי נוי.
- מאיר זמיר ("טייגר") שימש כמח"ט 320 לאחר עמי מורג.
- בוצעו הכנות למבצע נחיתה מהים בחוף ג'וניה במלחמת של"ג, אך לבסוף הכוח נותר באזור הימ"ח. לאחר המלחמה נשלחו צוותים ללבנון לאיסוף טנקי שלל סוריים.
- בוצע אימון בגבעות השומרון (באזור מחולה) בזמן מלחמת המפרץ, כהכנה לטיפוס במעלה הרי הגלעד, במטרה לפתוח ציר למערב עיראק דרך רמת אירביד. הטיראן נתפס כמתאים יותר מטנקים אחרים למשימה זו. מתקשר גם לאשכול הזה.
- לאחר פירוק החטיבה ב-1993, אוחדו הגדודים לגדוד מוגבר בן 4 פלוגות במסגרת האוגדה (איזו?). הפלוגה יצאה לתע"מ אחרונה ב-1995.

נערך לאחרונה ע"י HSI בתאריך 13-04-2020 בשעה 21:37.
ישן 21-03-2024, 12:18
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03
בתגובה להודעה מספר 203 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "חטיבת טיראן באוגדה 252 בסוף שנות ה-80?"

כשהייתי בצמ"פ בחטיבה 500, באוגוסט 1990, סדאם חוסיין פלש לכווית וכבש אותה. משום מה, הפלישה הזו עוררה פאניקה בצמרת הבטחונית אצלנו, כאילו הצעד הבא הוא שהוא ינוע דרך ממלכת ירדן ויתקוף אותנו (אל תשאלו אותי מה הקשר בין זה לזה ומה ההגיון לשלוח את הצבא שלו למרחק גדול כשהוא צריך גם להחזיק בשטח שכרגע כבש בדיוק בצד ההפוך). אצלנו, למשל, שקלו להעביר אותנו בוחן צוות, להסמיך אותנו כטנקיסטים ולשלוח אותנו להחזיק את הרמפות אחרי חודש של צמ"פ. בכל אופן, לענייננו, הנקודה הרלבנטית היא שבינתיים גייסו מילואימניקים על גבי טיראנים ושלחו אותם אל הרמפות. אני לא יודע איזו חטיבה זו היתה ולאיזו אוגדה היא היתה שייכת (ולמה בכלל לגייס טיראנים אם חוששים ממלחמה ולא מרכבות/מגח/שוט), אבל בכל מקרה נכון לאוגוסט 90' עוד היו טיראנים פעילים בצה"ל.
ישן 21-03-2024, 23:03
  HSI HSI אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 204 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "כשהייתי בצמ"פ בחטיבה 500,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ninesouls
כשהייתי בצמ"פ בחטיבה 500, באוגוסט 1990, סדאם חוסיין פלש לכווית וכבש אותה. משום מה, הפלישה הזו עוררה פאניקה בצמרת הבטחונית אצלנו, כאילו הצעד הבא הוא שהוא ינוע דרך ממלכת ירדן ויתקוף אותנו (אל תשאלו אותי מה הקשר בין זה לזה ומה ההגיון לשלוח את הצבא שלו למרחק גדול כשהוא צריך גם להחזיק בשטח שכרגע כבש בדיוק בצד ההפוך). אצלנו, למשל, שקלו להעביר אותנו בוחן צוות, להסמיך אותנו כטנקיסטים ולשלוח אותנו להחזיק את הרמפות אחרי חודש של צמ"פ. בכל אופן, לענייננו, הנקודה הרלבנטית היא שבינתיים גייסו מילואימניקים על גבי טיראנים ושלחו אותם אל הרמפות. אני לא יודע איזו חטיבה זו היתה ולאיזו אוגדה היא היתה שייכת (ולמה בכלל לגייס טיראנים אם חוששים ממלחמה ולא מרכבות/מגח/שוט), אבל בכל מקרה נכון לאוגוסט 90' עוד היו טיראנים פעילים בצה"ל.

תודה על השיתוף. להערכתי היו אלו טנקי גדוד הטיראן האחרון שנותר בצה"ל, שמקורו בחטיבה 320, לאחר שזו רודדה לכדי גדוד כנראה במחצית השניה של שנות ה-80.
כאן באשכול קישרתי בעבר להקלטה של מפגש ותיקי גדוד 8113 מחטיבה 320. בין היתר סיפרו במפגש על אימון בגבעות השומרון (באזור מחולה) בזמן מלחמת המפרץ, כהכנה לטיפוס במעלה הרי הגלעד, במטרה לפתוח ציר למערב עיראק דרך רמת אירביד. כמו כן סיפרו על רידוד החטיבה לכדי גדוד מוגבר (למיטב ידיעתי, כאמור, היה זה לפני המלחמה).
מספר חודשים לאחר סיום מלחמת המפרץ, נכנס הרמטכ"ל רא"ל ברק לתפקידו והורה על פירוקם של חטיבה 211 ושל גדוד הטיראן הנ"ל.
ישן 13-04-2024, 22:01
  HSI HSI אינו מחובר  

טירן 5 עם "כיסא גנן"
בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי HSI שמתחילה ב "תותחי D-30"

באתר ארכיון צה"ל לרגל 50 שנה למלחמת יום כיפורים, בסדרת תמונות 8387 אשר צולמו בסיני ע"י אבי שמחוני (כנראה בינואר 1974), נראים טנקי T-55 שלל אשר שוקמו והוכנסו לשימוש בצה"ל מיד לאחר המלחמה.
בתמונה 37 ניתן לזהות מספר צ' המתחיל בספרות 130, עדות לכך שזהו שלל מלחמת יום כיפורים. על צריחי הטנקים הותקנו "כיסא גנן" ותאי זיווד, אולם תותח ה-100 מ"מ לא הוחלף עדיין.
ייתכן ומדובר בטנקי גדוד 453, אשר הוקם בסיני לאחר המלחמה וצורף לחטיבה 5. למיטב ידיעתי, מסגרות הטירן האחרות הוקמו באזור העיר סואץ (חטיבה 265) ובמרחב פקמ"ז (חטיבה 889).

https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...5&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...1&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...4&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...3&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...2&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...6&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...7&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...8&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...9&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...3&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...2&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...1&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...0&type=pictures
https://yomkipurwar.mod.gov.il/even...0&type=pictures
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:00

הדף נוצר ב 0.48 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר