לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-02-2008, 17:37
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
ושניים שלא ציינתי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ביצורי המאורעות"

נס ציונה (עמדת אדלר) ובן שמן, על כביש 1.

כרם היה לידידי
אני עדיין בשלב האובססיבי, אבל צ'מעו סיפור. אתמול, יום שני, הייתי צריך לעלות לירושלים בעניני עבודה. החלטתי לצאת חצי שעה קודם, ובדרך לחפש זוית טובה יותר לצלם את עמדת בן שמן, זו שרואים היטב מכביש 1. מפה לשם המכונית גררה אותי (נשבע לכם) לתוך כפר הנוער עצמו, ושם, בכביש פנימי היא לקחה אותי לפינה הדרום מזרחית - ואז גיליתי שלושה דברים מדהימים:
1. יש שם ישוב עצמאי, שאינו קשור לכפר הנוער, ושמו כרם בן שמן (לשעבר: בן שמן-שיכון), והוא סיפור אמיתי.
2. זה גן העדן של חולי הביצורים מתקופת המאורעות. לשם הם מגיעים לאחר פטירתם.
3. אני בלי מצלמה.
ועכשיו בכל הרצינות - לא ישנתי טוב בלילה. ובכן, היום סיימתי מהר את כל המטלות שהיו לי, ולקראת שקיעה חזרתי לשם.

אז ככה: את אדמות בן שמן קנתה ההסתדרות הציונית (או איך שקראו לה אז) כבר בשנים הראשונות של המאה ה-20. ב-1904 דרש נעמן בלקינד שיעמידו חלק מהאדמות לרשותו, להקמת בית יתומים לניצולי קישינב (על ההריגה. שיר נהדר של ביאליק. והשוחט שחט..). לימים זה הפך להיות חוה נסיונית, וחצר פועלים, ואחר כך חצר פועלות, ובסוף כפר נוער. גם שימון הנשיא למד שם.
לא מזמן החצר שופצה ע"י קרן סקטא-רש"י, ונראית נפלא. (אחרי התמונות יש המון המשך, עם הפתעות)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

זמן קצר אחרי שבלקינד הקים את החצר ליתומי קישינב, פנה להסתדרות הציונית גם בוריס שץ, מייסד בצלאל, וביקש גם הוא קצת קרקע. הוא התכוון להקים שם כפר לתימנים שיעבדו את האדמה ויעסקו בצורפות. גם הוא קיבל, ובנה מבנה ציבור, שבקומתו התחתונה היה בית כנסת, ובעליונה סדנא לצורפות. וזה מה שנשאר ממנו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ולידו בנה האדון שץ גם חמישה בתים למגורי התימנים:

חמשת הבתים הללו עדיין על עמדם, אך רק זה שבתמונה לא עבר שיפוץ מסיבי. יש שם עוד אחד ששופץ הרבה, אך חזיתו נותרה בסדר, והשאר שופצו מבלי היכר. הם די דומים לבתים בחצר מרחביה, שנבנו ב-1910.
בכל אופן, אחרי 3 שנים הגיע מנהל חשבונות חדש לבצלאל שעשה תכנית הבראה, ושלח את התימנים לכל הרוחות. הבתים נותרו נטושים.
אחרי זה פרצה המלחמה של גילש, ואני אדלג עליה, ואנחנו מגיעים ל-1920. כמה חברה, שעבדו אז בחוות ההכשרה, התלבשו על הבתים הנטושים של התימנים, והקימו מושב שיתופי. לטענתם - הראשון בארץ, אח בכור לנהלל.

הם גרו במושב הקטנטן שלהם, 12 משפחות (שתיים בכל בית, לרבות ביהכ"נ), גידלו פרות ועשו חיל. ב-1921 הם בנו חומת בטון סביב המושבון שלהם, וב-1936 הם גם הוסיפו עמדות לחומה. נפלאות.
ליד ביהכ"נ יש עמדה דו קומתית - למטה למגינים, ולמעלה לתצפית בלבד. לשמחתי - תריסי הברזל של החלונות עדיין שם, ובמצב טוב. ראו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ועוד עמדה לכיוון דרום מערב

ועמדה בכניסה למושב

ועמדה לאורך החומה הצפונית (הפונות לשדות, שמעבר להם יש את כביש 1):

וגולת הכותרת, העמדה המוכרת לנו בפינה הצפון מערבית של המושב, שהיא בכלל לא עמדה של בן שמן, אלא של המושב.
המושב ננטש ב-48, למעט 2 משפחות. את הפרות שלהם אכלו הנצורים בכפר הנוער. השטח חזר לחיק המדינה היהודית לאחר מבצע דני, הבתים היו הרוסים מאד, ותושבי הכפר לא חזרו אליהם. הבתים הועמדו למכירה, אך הקרקע החקלאית הוקצתה למושבים החדשים שהוקמו בסביבה. בערך ב-1950 הוקם שם ישוב קהילתי (הראשון בארץ? בכל אופן, זה נקרא מושב אך ללא משבצת חקלאית) בשם "בן שמן-שיכון". לפני כמה שנים הם החליפו אותו לכרם בן שמן. ישוב פצפון ומתוק, עם בתים מ-1908, חורבה קדושה והמון ביצורים סביבם. באמצע הארץ.
ובחזרה לעמדה הצפון מערבית - הנה היא, במלוא הדרה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 20:29.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-02-2008, 19:02
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
ובל נשכח עוד שתיים שנמצאות בבת ים ולפחות עוד שתים בשטחי מקווה ישראל....
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ושניים שלא ציינתי"

בבת ים - אחת לא רחוק מהגבול עם יפו (נמצאת היום בחניון/חצר של בית מגורים) והשנייה לא רחוק מהטיילת.....

במקווה ישראל - בטחים החקלאיים ממערב וממזרח.

לגבי העמדה בבן שמן - הנה היא (נלקח מפורום צו"ב):

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.gal-ed.co.il/view_files/HeapItem_Pic/048368/HP_048368_10.jpg]

והנה מנה גדושה מאתר אחד בודד ... מקווה ישראל....
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "קרית ענבים והאיזור..."
ניצלתי נסיעה לאיזור בית דגן לצורך גיחה לשטח ביה"ס מקווה ישראל שבחולון, מעבר לכך שהמקום כולו הוא פיסת הסטוריה מכובדת ניצבים בו עד היום לא פחות מ 7 עמדות שמירה !

השתדלתי לצלם כל עמדה ממספר זויות הן לצורך התרשמות כללית והן כדי להקל על מי שינסה לאתר אותן בשטח בבא היום.
אציין כבר כאן את העובדה שהביקור היה כרוך בסיכון חיים של ממש ועל כך בהמשך....

העמדות המדוברות ממוקמות בהיקף המתחם והשטח החקלאי של מקווה ישראל והראשונה אליה הגעתי נמצאת בפינה הדרום מזרחית של מקווה, לא רחוק מהרפתות.
על ראש גבעה ליד מגדל ששימש כנראה כמגדל מים או משאבה ממוקמת העמדה הזו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הכמות והצורה המפחידה של האנטנות הסלולאריות נותנת כבר את הרמז הראשון לעניין "סכנת החיים"...
וזו רק ההתחלה !

כשמביטים לכוון צפון מזרח מהגבעה עליה ניצבת עמדה זו ניתן לראות את המבנה הזה:

המבנה שוכן בסמוך לדרך אשר עצי דקל יפים משני צידיה ועל פניו נראה לי כי מדובר בדרך ששימשה כיציאה ממקווה ישראל לכוון מזרח (לא הכרתי את הדרך הזו עד כה)...
כשהתקרבנו אל המבנה המדובר ניתן היה להסיק ממיקומו ותצורתו כי כנראה הוא שימש כבית אריזה (?)...

על הפינה הצפון מזרחית של הגג שלו ניצבת העמדה הזו:

ניצלתי את העובדה שהמבנה היה פתוח ונכנסתי פנימה כדי לראות אם ניתן יהיה לעלות לגג אך לצערי כנראה שגרם המדרגות שהוביל אליו הוסר...
עם זאת, התעכבתי שנייה כדי לצלם את הקונסטרוקציה ממנו בנוי גג המבנה, זה פשוט יפה !

הלאה...
ממשיכים בנסיעה עם הכביש שמקיף את מקווה ואז מגיעים לעמדה דו קומתית נוספת:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שני השלטים הללו מקובעים על קיר המגדל כשהכינוי "דרך המאה" מתייחס לדרך ההסטורית שעברה בתחום מקווה ישראל ושימשה בשעתו את הרכבים וחלק משיירות האספקה שנעו לכוון ירושלים.

התחנה הבאה היא שער הכניסה הצפוני,הישן והמוכר ביותר של מקווה ישראל הידוע בשמו "שער ירושלים":

בסמוך לשער ירושלים נמצאת עמדה קצת שונה מהמוכר עד כה כשעיקר השוני הוא בכך שהיא מאוד נמוכה ולמעשה חרכי הירי שלה כמעט נמצאים בגובה פני הקרקע, היא מזכירה קצת יותר בונקר מאשר עמדה...
צריך כמובן לקחת בחשבון את העובדה שבעבר סביר היה שפני הקרקע היו נמוכים יותר והיא כוסתה בשכבת עפר של כ 1 מטר מסביבה :

משער ירושלים ממשיכים בנסיעה חזרה אל תוך/לכוון השטח הבנוי של מקווה ומצד ימין ליד מבנה ישן מאבני כורכר מבחינים בתוך השדה (שדה שיחים מוריק ויפה שבתוכו מסתתרים קוצים רעים שמגיעים עד גובה המתניים... ) במבנה הזה:

לאחר שפילסתי את דרכי אליו נוכחתי לגלות לצערי כי הקיר המערבי שלו (התמונה צולמה ממזרח למערב) קרס אך בתוך מה שהיה חדר הקומה הראשונה מותקן עדיין ארון חשמל ישן עליו תוית יצרן מעניינת

ממשיכים בנסיעה לכוון מערב (עקרונית במקביל לכביש 44 ) ואז מגיעים לפינה הצפון מערבית של השטח החקלאי שם ניצבת עמדה דו קומתית נוספת:

ולא אדריכל... לא צילמתי אותה מקרוב יותר ולו רק מהסיבה שזה מה שהיה מוצב במרחק של שני מטר מחלון הרכב שלי......

והן נראו עצבניות במיוחד....

ואחרי ששרדתי מנה גדושה של קרינה מיננת, קוצים אימתניים וכמעט התקפה של טייסת דבורים עצבניות לא נותר אלא לקנח בעוד מנה קלה של קרינה (נשבע לך שזה ייגמר בתביעה)......

העמדה הבאה עברה הסבה מקצועית ומשמשת כממסר סלולארי שרק על פי הרעש שהופק ממנו נראה כי הוא משמש כממסר של כל המזרח התיכון...
זו למעשה העמדה המערבית ביותר שממנה ניתן לראות את גבעת הפילבוקס עליה נערך אחד הקרבות הקשים באיזור במלחמת העצמאות, המרחק האוירי מהעמדה לתל גיבורים הוא כ 1-2 ק"מ בלבד כשהיא נמצאת למעשה מימין לבניין הגבוה שמופיע בצילום התחתון:

בשלב זה כשאני שמח וטוב לב חזרתי לרכב והיות וכבר הייתי בסביבה שמתי פעמי כדי לצלם את קברו של קרל נטר (לא לפני שלתדהמתי נוכחתי לגלות שעל לחי ימין צימחתי אוזן נוספת ועל קרקפתי צימחתי רעמת שיער אדירה שאני נשבע שלא היתה שם קודם)!!!! ???...........
חלקת הקבר וסביבתה שוקמו לאחר שבמשך שנים ההיו מוזנחות למדי, כיום מוביל אל הקבר שביל מרוצף ומסביב לו גן שקט ומטופח בהחלט !...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אני חייב לציין שהסיבוב שערכתי היום במקווה ישראל הותיר בי טעם חזק מאוד של... עוד !
המקום שופע בפינות נסתרות ופשוט ספוג כולו בהסטוריה !
אזכיר רק שבין שלל הסיפורים הקשורים למקום ידוע כי דוד ליבוביץ פיתח כאן את ה"דוידקה" ואמל"ח נוסף ששימש את ה"הגנה" ...
במקום קיים גם מוזיאון אך לצערי כבר לא נותר לי זמן...

NEXT TIME

לבני.

אגב - נראה לי שהפרוייקט קצת נעצר?...
אולי כדאי לאחד את שלושת האשכולות בנושא לשרשור אחד ותמציתי יותר למען הנוחות?... מנהלים?...

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 20:45.
ישן 11-02-2008, 21:34
  Hacham_Maimon Hacham_Maimon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.06
קצת סדר...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ובל נשכח עוד שתיים שנמצאות בבת ים ולפחות עוד שתים בשטחי מקווה ישראל...."

העמדות בבת-ים הוקמו ב-1947. לא שרדו עמדות מתקופת המאורעות.
מיקומה המקורי של עמדת אדלר בנס ציונה היה מעבר לכביש באלכסון. כשנסלל מחדש כביש בית עובד-נס ציונה (עוקף רח' ראובן לרר) התואי עבר בדיוק במיקומה של העמדה. לזכותם של פרנסי היישוב ייאמר שהם עשו מעשה חשוב ושימרו את העמדה, אפילו במחיר הזזתה.
קיימת בנס ציונה עמדה נוספת, ממש מול התחנה המרכזית על גג של מבנה חנויות.
יש עמדה על גג המגדל בקבוצת שילר ועל גג המגדל במושב בית-חנן.
בחלקה הצפוני של נחלת יהודה (ראשל"צ) יש מגדל תצפית מבטון ששימש בזמנו לאבטחת הפרדסים באזור ואח"כ לשמירת דרך הביטחון לירושלים.
על גג מגדל המים באזוה"ת המזרחי של ראשל"צ היתה עמדה שפנתה לבית דג'ן (עמדת "אוקבה").
לאורך הגדר של מושב גיבתון (רחובות) ברח' פוגל יש כמה עמדות הגנה (פונות לקוביבה וזרנוגה).
עד כאן לבינתיים...
ישן 12-02-2008, 00:35
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
עוד כמה מאותו אזור
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Hacham_Maimon שמתחילה ב "קצת סדר..."

ממש על גבול ראשון-נס ציונה (בקרוב גבול ראשון-רחובות???), ממזרח לכביש המושבות, עמדה עגולה שקומתה העליונה הרוסה חלקית.

בפרדס בין מושב נטעים וגן שורק, עמדת בטון שלמה ע"ג 4 עמודים גבוהים - מתקן יפה שקשה מאוד לראות אותו משום שמוסתר ע"י הפרדס.

העמדה קרוב ל"בית צלליכין" (צפונית לנחלת) שהזכרתה: המבנה שהיה בבסיסה נהרס והיא עומדת בקושי על אחד מקירותיו שנשאר.

בעבר היה פילבוקס היכן שהיום שדירות משה דיין, בצומת הכניסה לעזרה ובצרון/רמת אליהו/נווה אליהו.

לי זכורה עמדה בסביבת טירת שלום/כפר אהרון, אבל לא מצליח להזכר שראיתי אותה בשנים האחרונות.

ולגבי המגדל העגול באוקבה: הסתובבתי לידו הרבה (אני חושב שנהרס, או לפחות אני לא רואה אותו יותר מהכביש: אולי מוסתר ע"י מבנה חדש) ואני לא זוכר ממש עמדה עליו. מה שכן היה שם סליק מרכזי ולא מעט גניבות הדדיות של אצ"ל vs. הגנה.

ישן 15-02-2008, 14:01
  ron98 ron98 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.02.08
עמדות ההגנה בכפר גיבתון שבלב רחובות...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי מאלתר שמתחילה ב "לגבי סיפורים:הסבר מפורט יחסית..."

בבית הוריי עמדה שכזו. המושב (כפר גבתון) כיום מוקף כולו בעיר רחובות והוא צמוד לשעריים ומרמורק (ליד ביה"ס תיכון קציר ובריכת וויסגל). אימי "בלתה" עם הוריה ואחיה ימים בודדים בתוך העמדה בזמן המאורעות. לצערי אף אחד לא יודע בדיוק כולל אימי שהיתתה ילדה, באיזה שנה בדיוק בין 36 ל-39 נבנו העמדות ויש מספר גרסאות. עד היום ישנו ציור קיר צבעוני שהיא ציירה לפני קום המדינה - ילד עם כובע טמבל אוחז בדגל ישראל - הכל בקיר הפנימי של העמדה.

אני רוצה לצרף כאן מספר צילומים רק שלא יודע איך... - כיום קיימים כיום 5 מתוך 6 העמדות. 3 עלולות לההרס בשל הפקעת שטח בידי עיריית רחובות בשל תכנית חלוקה במושב ובינהן העמדה שלנו לדאבונינו...

רון
www.ronpeled.com

נערך לאחרונה ע"י ron98 בתאריך 15-02-2008 בשעה 14:07.
ישן 16-02-2008, 21:16
תחמושת בע"מ

איזה צירוף מקרים נחמד !....
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי מאלתר שמתחילה ב "לגבי סיפורים:הסבר מפורט יחסית..."

ממש השבוע רכשתי את הספר הזה בדיוק בחנות יד שנייה !

אני מניח שחלקכם מכיר את המקום ולמי שלא אני ממליץ בחום לבקר בחנות הנקראת "ספרים בכפר" שממוקמת בהאנגר גדול סמוך לתחנת הדלק "דור" שבכניסה למושב בני ציון !

מדובר בחנות עמוסת כל טוב ובה החל מספרים שהוצאו מספריות שנסגרו דרך ספרים יד שנייה, ספרים שאזלו מהמדפים לפני שנים רבות ועודפים !
ערימות על גבי ערימות של מציאות בכל נושא שרק אפשר לעלות על הדעת !

רק קחו בחשבון שכדי למצות את הביקור שם יש להקדיש לו לפחות כשעה !

המחירים - זולים מאוד !

רכשתי שם ארבעה ספרים + מספר ספרים נוספים לאשתי בכ 150 ש"ח !

מומלץ בהחלט !

והנה היא - בריכת המים של חירות...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "היום בבקר נתתי גיחה למושב חירות..."
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תצורה מעניינת לא?...

ונמשיך לכוון כפר הס...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "והנה היא - בריכת המים של חירות..."
המבנה הדו קומתי שבתמונות הבאות ניצב לו בסמוך לכניסה למושב, אינני יודע מה ההסטוריה שלו ולמה ואת מי הוא שימש אך על אחת מפינות הגג נראים חרכי ירי בתצורה שאנו כבר מכירים, ניסיתי לעלות לגג המבנה אך הפתח ששימש לשם כך סגור ולמעשה אין יכולת להגיע אליו היות וגרם המדרגות אליו חסר, למרות זאת צילמתי תמונה אחת מהקומה העליונה ממנו נשקף הנוף לכוון מערב (לכוון מושב חירות), ללא ספק מדובר במבנה שממוקם בנקודה שולטת:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהוהנה הפתעה נחמדה ומקורית...
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ונמשיך לכוון כפר הס..."
מסתבר שהעמדות עליהן אנו מדברים שימשו בעבר כאמצעי הגנה אך מעניין לגלות שכיום יש מי שבחר לגור בהן !
ואתן לתמונות לדבר בעד עצמן....

"אדריכל" - אני חושב שיהיה לך מה להגיד על העניין והפעם מן הפן ה"אדריכלי" של העניין....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הבית המעניין הזה ממוקם בכפר הס ובמהלך צילומו זכיתי לפגוש את בעליו הנחמד שסיפר לי בקצרה על ההסטוריה שלו, לדבריו "אם היה זמן הוא היה נותן לי אף לצלם מהגג"....

נחמד בהחלט.הרצליה פיתוח.....
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "והנה הפתעה נחמדה ומקורית..."
ברחוב הנשיא סמוך לגינה ציבורית חדשה ומטופחת הנקראת - גן וריזלנד (לא רחוק ממלון תדמור) ניצב לו מגדל מים ליד באר ("באר מס' 12 ") שאיבה של מי תהום, למיטב זכרוני המגדל שימש טרום תקופת המדינה כעמדת איתות ועל גגו נראים (בין שלל האנטנות הסלולאריות) חרכי ירי אפיניים...

אני מקווה שאזכה להערכה מיוחדת בגין הסיכון שבעצם השהייה בסמוך למגדל הקורן הזה לצרך צילומו...
מיום שישי אני בודק שלא צמח לי אף נוסף או לחליפין עוד אוזן על הלחי....

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 20:55.
ישן 15-02-2008, 18:10
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
והעמדה שבמוזיאון ר"ג לאומנות מודרנית שצפתה לכיוון הירקון ומדרון שיך מונס
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "מושב חירות"

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ymap.co.il/ymapimg/Search_Right_Top.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ymap.co.il/ymapimg/o.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ymap.co.il/ymapimg/Search_Left_Top.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ymap.co.il/ImgViewer.aspx?uniqueId=cbfb59ee-4827-4ac2-acf7-3a8163b02cf6&rndNum=7071]
ישן 14-03-2008, 10:33

קצת רחוק שיחמונס, לא?
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "היה במקום שלט שציין כי העמדה צפתה לכיוון שייך מונס"

אם כבר אז יותר לכוון הנוודים למיניהם שחנו ליד הירקון.

האמת שאתמול, כשלשווא חיפשתי בחושך שתי עמדות (אחת במחצבה בין הקסטל לסטף (בטח שם אבל אין שום תאורה) ואחת שהייתה פעם באזור כביש ראשון-נס"צ (או שהרסו אותה או שמוסתרת ע"י חומת פח גדולה ששמו שם לאחרונה) חשבתי על ההגיון שבמיקום העמדות הללו, והאפקטיביות שלהן. במקומות אותם אני מכיר טוב, העמדות מוקמו או ממש לכוון יישוב ערבי או בשטחים פתוחים שפנו לשטחים שבהם היה רצף קרקעות בבעלות ערבית.

העמדה על גג הבניין מול התחנה המרכזית בנס ציונה פנתה לכוון ההתנחלות הערבית שכונתה "נס ציונה הערבית"
העמדה שהייתה/קיימת בין ראשון לנס"צ פנתה לכוון סרפנד אל חראב
העמדות בראשון על אוקבה וזו שמצפון לנחלת פנו לפרדסים בבעלות ערבית
המגדל ליד נטעים פנה לשטחי החניה של הבדואים של נבי רובין

חלק לא קטן מן העמדות לא היו אפקטיביות בתנאי קרב של ממש: לדעתי הן שימשו, ללא סדר מסויים, ל:

מתן תחושת בטחון למגינים (אסור לשכוח שתקופת המאורעות הייתה בעיה חמורה של חיילות ומשמעת צבאית אצל כוחות המגן)
הרתעה ואיום על תוקפים פוטנציאלים מין השכנים (למרות שלדעתי בפועל העמדות לא היו מאוד יעילות כנגד כנופייה מאוד מיומנת ונחושה)
מין אמירה של "הנך מגיע לשטח יהודי-עברו הימים שהיינו הפקר".

לאחרונה מצאו בנס ציונה איזה רובה מאוזר תורכי אצל צאצאי אחד הנוטרים/שומרים של המושבה. האגדה מספרת שבזמן המאורעות כאשר הותקפה המושבה (מצפון מערב) ע"י כנופיה, הוא עבר מעמדה לעמדה, לבדו, והשיב אש על התוקפים, עד שאלה נמלטו. במקום ממנו הותקפה המושבה, מצאו את הרובה שאחד הערבים השאיר. אני מניח שנראה אותו במוזאון בית ראשונים בקרוב.

ישן 14-03-2008, 10:57

גם אני תהיתי בענין המרחק משיך מונס
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "קצת רחוק שיחמונס, לא?"

אכן באיזור האצטדיון של היום היו בדואים שלפחות בראשית המאה העשרים לא היו תמיד ידידותיים ואף ארע מקרה רצח אחד באיזור בראשית ימי ר"ג. אבל אם נתעלם מבתי שיכון ותיקים ומן האקליפטוסים זהו בהחלט מגדל תצפית שיחל לספק התרעה על התארגנות או תנועת אנשים בשעות היום לכיוון ר"ג. צריך לזכור שחלק מן האדמות בצד הרמת גני של הירקון היו נחלות טמפלריות ויתכן והוחזקו ע"י מי שאינם משוחרי טובתנו.
נתקלתי פעם באיזה דיווח של הש"י אודות התארגנות בשיך מונס למתקפה על ר"ג בראשית מלחמת הקוממיות [מן הסתם הטרדה ולא נסיון כיבוש].

לגבי התועלת שבעמדות: בימי הנק"ל - תצפית ואפשרות חפוי מגבוה היו מעניקים יתרון לא מבוטל אך כמובן שעמדה שכזו לא יכלה למנוע חדירה בכח לישוב 200 מ' ממנה.
ישן 14-03-2008, 11:37
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

מיקום העמדות
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "גם אני תהיתי בענין המרחק משיך מונס"

באזור קרית-ענבים - מעלה-החמישה, השורץ עמדות, תהיתי לא מעט על ההגיון בפרישתן. הן רחוקות למדי מבתי הישוב, לא בהכרח בנופים שולטים, ותמיד גדולות מאד. במרכז הארץ ההגיון הוא אחר: הן יותר "פרטיזניות" באופיין, קטנות ומחופפות (בהשוואה להרריות) ונדמה כאילו הוקמו ע"י איזה מא"ז מקומי, שדאג להגן על תחום היישוב המצומצם עצמו. העמדה בנס ציונה שמול התחנה המרכזית נראית כמו חיפוי אווירי לעמדת אדלר, ובאותו כיוון. בסג'רה, במטולה ובבת שלמה, הן פשוט בבתים הפינתיים של תחום המחנה.
ויש את העמדות "החיצוניות", שכלל אינן קשורות למחנה, אלא לשדות: המגדל בפרדסי רחובות, בפרדסי נטעים, בפרדסי רמת הכובש, ועוד.שם זה היה פשוט מיועד לאפשר לשומרים לתצפת מלמעלה ולהגן על מי שעבד בפרדס.
אני לא בטוח לגבי הטיעונים הפסיכולוגיסטיים. ככל שהבנתי (וצילומיו הרבים של זולטאן קריגר ממחישים את זה היטב) - היו התקפות די שכיחות של כנופיות על ישובים יהודיים, והיה צורך לשמור כל לילה, כל הלילה. היה סיפור שלם סביב המספר העצום של שומרים שנדרשו לעבודה הזו (בהתחלה המתיישבים עצמם, אחר כך מתנדבים מההסתדרות, ולבסוף הנוטרים שגויסו למשטרה הבריטית).
אני משער שלאחר כמה חודשי שמירה הם הבינו היכן חשוב יותר לשמור, ושם הם בנו את העמדות.
אני מזכיר - 500 יהודים נהרגו במאורעות הללו. זו היתה מלחמה של ממש. העובדה שאחר כך פרצה מלחמה נוראה עוד יותר, לא מהווה עילה מספקת לשכוח את המאורעות, או להתייחס אליהם כאל מלחמת קפצונים חובבנית, או כאל כלבים שמסמנים טריטוריות.
בתמונות: צבי ברנר מאפיקים, ששימש כשומר ראשו של ווינגייט בזמן המאורעות, והנוטרים בכפר רופין. התמונות צולמו ע"י קריגר ב-1936 ו-1938.

ורטובולים במעלה החמישה

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "יפה יפה....."
טוב, הגעתי למעלה החמישה מאוחר אחר הצהריים, וזירזף גשם. אחוז אמוק התחלתי לחפש אותם. כבר בכניסה לקיבוץ, ממש באמצעו, ראיתי מגדל בטון דמוי ורטבול. החניתי את המכונית, והלכתי אליו. על פי איכות הבטון וגודל החרכים (פתחים, יותר נכון) חשדתי שזה לא ממש מתקופת המאורעות, ואכן מצאתי שלט, מוסתר למחצה, שכתוב בו שזה נבנה במחצית השניה של שנות הארבעים. אבל השלט גם הבטיח עוד מגדלים, והלכתי לחפש אותם.

אז הנה ה"לא-ורטבול":

בחור שעבר ותמה על מעשי התנדב לעזור לי, והפנה אותי אל הרפת. שם, בצילו של עץ ענק, עמד מה שנראה לי לגמרי כמו ורטבול:

ומשם הוא שלח אותי לבית המלון. פספסתי את המגדל ששם, והמשכתי מזרחה, ליער עם פסל הצבי. היות ואין לי רכב שטח, והשמש החלה לרדת, ולא מצאתי כלום (אחר כך מצאתי באינטרנט שהצבי עומד על עמדת הסנטוריום עצמה, שהיא עמדת בטון תלת קומתית) החלטתי לחזור למלון. החניתי, ןהתחלתי ללכת ברגל, בדרך עפר סביב המלון. למטה, בכיוון דרום, על הר שאין לי מושג איך מגיעים אליו, ראיתי משהו שנראה חשוד. צילמתי אותו עם זום טוב (מצלמה קקמייקה, אבל אחלה זום), ורק בבית התבהר לי שאכן מדובר במגדל בטון:

ואז, כשגמרתי להקיף את בית המלון, מצאתי את בית פפרמן, ואת העמדה הגדולה, התלת קומתית והמופגזת קשה. הם ממש בחצר המלון. בית פפרמן היה אתר ההתארגנות הראשי של חטיבת הראל, ולעיתים גם המפקדה שלהם. העמדה סמוכה לבית, ושניהם ספגו פגיעות רצחניות מההפגזות של הלגיון. העמדה ענקית, ממש וילה קטנה, אבל איכות הבטון והפתחים ממש אופייניים לשנות השלושים. השלט הצדיק אותי - על פיו העמדה נבנתה ב-1936. זה מוזר, היות והחבר'ה ממעלה החמישה התיישבו שם רק ב-37', אבל מילא.

ואז התחלתי לחפש את המפעל של המזגנים, שהבחור טען שיש לידו שני מגדלים.מצאתי אחד מהם - עוד יותר גדול ומפואר מכל הקודמים. אני ממש לא יודע מה עבר שם על בוני העמדות. הניחוש שלי שמדובר בשנת הבנייה של הקיבוץ: היות והוא עלה לקרקע כבר בתוך תקופת המאורעות, כאשר קרית ענבים השכנה כבר ספגה לא מעט פגיעוץ הרי שמלכתחילה הוחלט לבצר אותה, והופנו לכך תקציבים רציניים. הסבר אחר לעצמת הביצורים הבלתי רגילה במעלה החמישה הוא שהם לא באמת ביצורי המאורעות (ורטבולים) אלא ביצורים מסוף שנות הארבעים, מהסוג שהמהנדס סקלי הפסיק לבנות, קצת מאוחר יותר - בעקבות מה שקרה לעמדה ליד בית פפרמן. בכל אופן - הנה העמדה ליד מפעל המזגנים:

ולסיום - נכנסתי לבנין המשטרה הנטוש (לבני המליץ). מדהים, אלא שהשמש שקעה, והתחיל להחשיך. תפשתי משם תמונה של השקיעה.

אני חייב לשוב לשם, באור יום וללא גשם. ולדעת מתי בנו אותם. ולמצוא את הצבי. ולמצוא דרך להגיע לההוא שראיתי מרחוק. ותודה תודה ללבני.

נחלת הכלל

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "כרם היה לידידי"
האם האתר בו אנו נמצאים ברגע זה איננו נחלת הכלל? אני משוכנע שגוגל יפנה את המתענינים גם לכאן. כך אני הגעתי הנה.

לגבי שמות מלחמה, אני חושש שהסברים יביאו אותנו למלחמה נוספת. פקוד אותנו כמה חודשים, ותבין.
ותודה למפרגנים, אבל אנא - התפשטו. או במילים אחרות - יאללה חבר'ה, הביאו כתובות של עמדות מתקופת המאורעות. נרדמתם.המשימה של כולנו (אני לוקח אחריות, אבל יש לי תחושה שכולם רוצים להצטרף) היא לקטלג את כל העמדות שנותרו מתקופת המאורעות (1936-39).
אתם תציינו מיקום, אני אשתדל לצלם ולדווח.
למשל - הבוקר, בדרך לירושלים, מצאתי את העמדה בקרית ענבים בדרך לבית הקברות (לבני מדווח על כמה, מצאתי רק אחת, אבל די מיהרתי), ושבתי ופקדתי את העמדה בארזה.
אז הנה קרית ענבים:

והנה ארזה:

וכאתנחתא גרפית - תמונה מתוך ארכיון המדינה, צולמה באלונים ב-1938 ע"י זולטאן קריגר, ואני בהחלט מתכוון לחפש אותה. ורטבול מאבן!!!:

הסיפור על המהנדס סקלי (גם על קופסת החשמל שצילמת במקווה כתוב סקלי) האיר בצורה ברורה את ההבדל בין עמדות תש"ח לבין הורטבולים: מסתבר שבראשית מלחמת העצמאות, החבר'ה היו רגילים עדיין לבנות ורטבולים, והמשיכו להלחם את המלחמה הקודמת (נו, אז מה חדש?). עד שבא המהנדס סקלי, והבהיר להם - כנראה במחיר כבד למדי - שיש לשנות אסטרטגיה ולבנות בונקרים.
ועוד אתנחתא גרפית. אחד ממגדלי קרית ענבים, שוב - במצלמתו של זולטאן מ-1938 (מה שמאושש את קביעתנו כי מדובר בורטבול אותנטי):

מה שמקפיץ אותי לתמונותיך מהיום: הבונקר בכניסה הצפונית למקווה, שער ירושלים, הוא בעליל מביצורי תש"ח. אפילו כתוב את זה בשלט של המועצה לשימור שצילמת. אני חושד שגם חלק מהעמדות האחרות הן כאלה, בשל איכות יציקת הבטון, והמשפך של החלונות. הורטבולים הם הרבה יותר גסים ופשוטים.

ואסיים באתנחתא אחרונה, עדיין זולטאן. הנה הגפירים כשלא היה להם ורטבול, וזה מסביר בהחלט את הצורך שלהם בבניית עמדות:

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 20:48.
ישן 22-02-2008, 23:55
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

קרית ענבים במאורעות

קראתי/שמעתי/זכור לי סיפור מדהים: כשהמתח גאה, לקראת המאורעות, הלכה ונוצרה מתיחות בין הקיבוצניקים מקרית ענבים לערביי אבו גוש. כנראה שהעמדות בצילומים הללו הן ביטוי לאותה מתיחות.
בשלב כלשהו, לקראת איזה תאריך שהיה כנראה מאד מתוח, הופיע פתאום המוכתר של אבו גוש בשערי קרית ענבים, עם קבוצת ילדים מהכפר.
הוא ביקש מהקיבוצניקים לשמור על הילדים לכמה ימים, ובזה הפיג מייד את המתיחות, אשר למיטב ידיעתי מעולם לא חזרה לשרור שם.

ביצורי קרית ענבים

גילש שלח אותי לחפש ביצורים בקרית ענבים. נסעתי, אך כיון שהיה לי זמן קצר, הסתפקתי בראשון שראיתי, בלב אזור התעשיה שלהם. צילמתי ודיווחתי, וגילש סיפר שיש שם עוד: ליד בית הקברות, ועוד כמה בהרים. אותגרתי.
היום, בשובי מירושלים, עצרתי שם שוב. מצאתי בקלות את המגדל ליד בית הקברות, עם האנדרטה לחללי הפלמ"ח, ובמיוחד לוחמי חטיבת הראל והרבה מאוד קברים שלהם. מה שלא מצאתי בקלות זו פירצה בגדר, שחסמה את הגישה אליו. בסוף מצאתי פירצה כזו (תגידו, זה נכון שלא בנו עדיין, בשום מקום, גדר שאין בה פירצה?), ונכנסתי למגדל.
לשמחתי מישהו סידר שם כמה סולמות, לא אותנטיים, ויכולתי גםלעלות לגג שלו. אגב, זו העמדה/מגדל ראשון שמצאתי שיש לו קיר מגן לפני דלת הכניסה, מה שמעיד על מצב קשה ממש ששרר שם בתקופת המאורעות. כיון שגילש טען שיש שם עוד כמה, סרקתי את האזור, ולמעלה בהר זיהיתי משהו חשוד. תוכלו לראותו כפי שאני ראיתי אותו - דרך חרך הירי. משהו שנראה קצת כמו מגדל צלבני (עוד טירוף שלי).
אז הנה עמדה/מגדל:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חיפשתי דרך לעלות להר שמול העמדה, והצלחתי. להפתעתי זו תצורה גיאולוגית שלא מוכרת לי בכלל. סבתי סביבה וצילמתי, ובסוף עליתי עליה. יש מתחתיה ספה קטנה, בכיוון העמק והשקיעה, ואני משוכנע שיש לא מעט מילידי קרית ענבים שחייבים את חייהם לספה הזו, ו/או לזולה הזו:

משם, מהתצורה המוזרה, גיליתי עוד עמדה, אבל לפי כל הסימנים היא מ-48: היא מחופרת, עם הרבה פלדה ואדמה. ואכן, כשהתקרבתי, גיליתי שאני ביעד מחופר היטב. כנראה משלט מ-48, מעל הקיבוץ. גם עליו לא ידעתי. הוא גדול למדי, אך היער שם כל כך סבוך, שלא יכולתי להמשיך.

משם ירדתי חזרה לבית הקברות, כי אוטובוס התיירים שהיה שם נסע כבר. מצאתי שם קבוצת קברים מתש"ח, מהקרב על אבו גוש. הקרב על אבו גוש?????? היה כזה? מישהו יודע על מה מדובר?

ועוד קבר שנגע אל ליבי. קבר קטן וצנוע, לא מטופח, עצוב. ממה שהצלחתי לקרוא, זה קברו של מנחם ורטבול, שעלה לארץ בן 27, בתמוז תרפ"ה (1935), ונפל בסיון (?) תרפ"ו (1936). שנה. אני מנחש שאיש לא ממש הכיר אותו, הוא היה גלמוד, והוא נהרג שם, בקרית ענבים, במהלך המאורעות. ואני מציע שנקרא לביצורים הללו על שמו: ורטבולים. אנא כתבו אם אתם חושבים שזה סר-טעם.

בדרך לשפלה עצרתי שוב במיצדית. סתם, להשתין.

אגב - בשרשור המרתק שהיה למיצדיות הללו, האם הוזכרה העובדה שכולן תוכננו ע"י אדריכל איטלקי שביקר אז בארץ, כשליח האפיפיור והקיסר הצרפתי (נפוליאון השלישי), איש מהמם בשם ארמטה פירוטי. הוא גם כתב 2 ספרים על א"י בשם "Jerusalem explored" ואחר, בצרפתית, בשם טופוגרפיה עתיקה ומודרנית בירושלים, ושניהם הועלו לאינטרנט ע"י האוניברסיטה העברית בכתובת הזו: http://www.jnul.huji.ac.il/dl/books...bk_subj_eri.htm
גנדי, רחבעם זאבי, הביא לפרסום מהדורה עברית, בשם מנהגים ומסורות בארץ ישראל. לא הצלחתי למצוא אף עותק של הספר, שיצא בהוצאת מוזיאון א"י. אינני יודע אם זה ספר שלישי, או תמהיל מהספרים האחרים.
בכל אופן, פירוטי היה כנראה אדריכל מוכשר, ושרטט עוד יותר מוכשר. הנה כמה תמונות מתוך ספרוי על תגליות בירושלים. שימו לב לזו של גילוי Ecce Homo, עוד לפני שחציה נטמע בתוך מנזר, בויה דולורוזה. ראו :

וזהו. ואני מזכיר - אנא מצאו עוד. מחר אני בנצרת. נראה מה אמצא. אחפש בתל עדשים.

ביקרתי בתל עדשים

ועקבתי אחרי כל הרמזים שקיבלתי בקשר למקום מגילש (סתאאאם. זה היה לבני). הכל היה מדויק: בסוף הישוב, היכן שנגמרים האנשים האמיתיים ומתחילה ההרחבה עם האנשים מפלסטיק, עומד מגדל. נדמה לי שהם העלו שם קצת את מפלס הקרקע, ולפיכך המגדל איבד טיפה מגובהו. הוא עדיין מרשים.
ראו:

זיהיתי איזה מחסן, לא רחוק משם, עם מה שנראה כמו עמדה מהתקופה, ועל מגדל המים זיהיתי חרכים.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 19:26.
ישן 23-02-2008, 17:36
תחמושת בע"מ

אם אינני טועה קרית ענבים הוקמה על אדמות שנרכשו מאבו גוש....
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "קרית ענבים במאורעות"

בסה"כ ערביי אבו גוש כמעט ולא לקחו חלק פעיל בהתקפות על היישוב היהודי והשיירות שנעו בשער הגיא יתרה מכך - הם אף התריעו באזני פיקוד הפלמ"ח על כך שהבריטים נטשו את מבנה המשטרה שבכניסה לכפר כדי שכוחות יהודיים יתפסו את המקום...

אישית - קשה לי להאמין שהעמדות נבנו תוך זמן כה קצר כדי להגן בפני התקפה מכוון אבו גוש אלא כחלק מההגנה על הקיבוץ באופן כללי...

אבל זו כמובן רק הערכה שלי...

היות והייתי אמור להגיע בבקר לירושלים והאדם עמו הייתי צריך להפגש הודיע לי שהוא יתעקב ניצלתי את הזמן להעפיל (שוב) לראש הקסטל שם מצאתי לשמחתי "ממצא" מאוד מעניין....
בסיום עיסוקי בירושליים החלטתי לתת גיחה "על הדרך" לק.ענבים כדי לצלם את התמונות שהבטחתי כבר די מזמן....
מצחיק...

בעניין העמדה מ 48 - היא כבר נמצאת באיזור אליו התכוונתי עוד בתחילת העיסוק באיזור ק.ענבים !
היא נמצאת במה שמכונה "יער הצבי" אלא שאתה הגעת אליה מכוון ק. ענבים ואני תמיד הייתי מגיע לשם מכוון מעלה החמישה... נחמד !
ועכשיו - היות ולפני מס' חדשים החלטתי "להתלבש" משום מה על ק. ענבים אנצל את האשכול והמומנטום להעלות כאן מספר תמונות חביבות שצילמתי שם מתוך כוונה להכין סקירה על המקום (אם ע"פ שיקול המנהלים כדאי לפתוח לנושא אשכול בפני עצמו אעשה זאת).....

ראשית קצת חומר להתמצאות ורקע כללי:

ונמשיך בסיור קצר בבית הקברות של היישוב, המקום מטופח מאוד ובו טמונים זה לצד זה המתיישבים הראשונים ולוחמי הפלמ"ח שלחמו באיזור, ההסטוריה פשוט מדברת מהכתוב על גבי המציבות...

במעלה בית העלמין ממש בקצהו העליון ניצב לו עמוד זכרון מרשים לזכרם של לוחמי הפלמ"ח שנפלו בהגנה על נקודות היישוב באיזור ובנסיונות הפריצה לירושליים הנצורה דרך באב אל וואד, בסיס עמוד הזכרון הוא למעשה חדר אשר על קירותיו הפנימיים שמות כל הנופלים אך לצערי הוא היה נעול:

בתחום הקיבוץ מצאתי מבנה שלהערכתי שימש בשעתו כרפת, מדובר במבנה יפהיפה אך לצערי מצבו בכי רע !
צילמתי מספר תמונות של המבנה היפה הזה שעדיין נכרים בו עיצובים מעניינים כגון חלונותיו והמבנה הפנימי הייעודי שלו... להנאתכם:

וכאן אציין כי לדעתי (ולפחות על פי מה שנוכחתי לגלות) דווקא ביישוב הזה שלו הסטוריה כל כך חשובה ומעניינת נושא שימור האתרים והנצחתם פשוט לוקה בחסר !
אינני יודע אם קיים במקום מוזיאון או אתר דומה אך לפחות חלק גדול מהאתרים ההסטוריים שבתחומו מוזנחים ונמצאים בשלב כזה או אחר של קריסה, כל כך חבל !

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 19:52.
ישן 16-03-2008, 18:45

נותרו עוד
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי Hacham_Maimon שמתחילה ב "זו הסיבה שאבו גוש נשאר על מכונו..."

הכפר הארמני ליד עתלית (לא קיים עוד - נקרא "שיך ברייך" אם אני לא טועה)

עין רפא (כפר נפרד לחלוטין מבית נקובא: בית נקובא כלל לא נותר, אלא שתושביו חיו כפליטים באבו ע'וש). תושביו עזבו אותו לזמן מה והרחיקו לאיזור עין קאבו/ח,-א-סום ויותר מאוחר חזרו לכפרם ופשוט חיו שם בשקט. לא ניסו לגרש אותם משום שהם לא היו שם בשעת הקרבות.

דוריג'את (ליד הר עמשא: היום רבים חושבים שמדובר בהתנחלות בדואית חדשה)

זכריה (שננטש סופית אחרי המלחמה)

מג'דל/אשקלון (כנ"ל)

התיאור והספירה של מוריס שגויים בבסיסם וכך גם המסקנות:

ג'יסאר א זרקא בקושי היה כפר
פורידיס אכן "הוצל" ע"י שכניו מזכרון יעקב
בית נקובא כלל לא נותר... פליטים שיושבו בכפר אחר/סמוך יש גם בעכברה, לוד, רמלה ועכו.
אבו ע'וש הוא:

1. לא כפר ערבי במלוא מובן המילה (=חמולה נפרדת המתייחסת לשורשים לא מקומיים)
2. עמד בקשרי שיתוף פעולה עם היישוב היהודי, ואפילו פעילים
3. בעצם... הוא כן ננטש... תושביו הורשו לחזור מאוחר יותר.

ישן 16-03-2008, 19:57
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
שייך ברייך לא היה עויין
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "נותרו עוד"

שרידי הכפרון הזעיר הזה נמצאים בסמוך קצה המזרחי של הגשר הדרומי שמחבר את עתלית עם עין-כרמל (גשר חקלאי שמשמש את המקומיים למעבר מעל כביש 2). הייתי שמח אם מישהו שיודע יפרט על נסיבות הקמתו ונטישתו של הכפר הזה, יחיד במינו בישראל למיטב ידיעתי. מרבית האוכלוסיה בקהילה הארמנית הקטנה והעתיקה בארץ היא עירונית שהתיישבה ביפו, ירושלים, רמלה וחיפה.
הכפר הוקם על פסגת אחד מרכסי הכורכר של מישור החוף על שרידים ארכיאולוגיים ויש בתחומו מערות קבורה ריקות. על פי וילנאי בשנות השבעים של המאה העשרים היה עדיין מאוכלס בכמה משפחות וכנראה ננטש בסוף העשור או בתחילת שנות השמונים; באמצע שנות התשעים הכפר כבר היה חרב לחלוטין ויש בו קברים בודדים שנכרו לפני כעשר שנים. הכתובות על המצבות הן בכתיב ארמני, קירילי ועברי.
ישן 16-03-2008, 20:25

ידידי: שאלתי בדיוק את אותן השאלות, ואפילו קצת לפני תחילת שנות ה-90
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי broadaxe שמתחילה ב "שייך ברייך לא היה עויין"

בימים של טרום האינטרנט, שפע הספרות וכאשר "כל מקום ואתר" ו"מדריך ישראל" היו פחות או יותר תחתית הבור עבור מי שלא היה מקושר וזמין לספריות וספרניות מקיפות...

באחד מסבבי הקריאה של "כל מקום ואתר" נתקלתי באזכור של המקום: שתואר כקיים. זכרתי שלא רואים שם יישוב מנסיעה בכביש, אבל בכל זאת יצאתי למקום – על אותו גשר שהזכרתה. במקום היו מחצבות, מערות קבורה וחורבות לא מאוד מרשימות של מבנים שלחלקם היו גגות בטון. רחוק מלהראות כפר של ממש. מכר תושב עתלית סיפר לי שהכפר ננטש בהדרגה, עד שבסביבות המעבר משנות ה-70 ל-80, ננטש לגמרי. זמן לא רב לאחר מכן הוא נשרף ב"שריפה אדירה" (כך במקור).

באיזה מקור כתוב קראתי אז שהכפר נוסד בשנות ה-20 ע"י כמה משפחות מיפו ועל קרקעות בבעלות הכנסיה הארמנית. הוא דרך לאיטו עד שאחרוני המשפחות נטשו וחזרו ליפו. לא ראיתי מעולם תמונות של הכפר כשהיה קיים.

ולגבי כל עניין ההערה על "ארבעת הכפרים": הכוונה שלי לא הייתה לפתוח (עוד) וויכוח על כל המלחמה ההיא, אלא יותר לצאת נגד ה"מספרים האטימולוגיים" (בטח טעיתי בהגדרה... הכוונה למספרים הקבועים שמופיעים במקרא בדגם חוזר ולא משום שהמקור ההיסטורי ציין במקורו מספר כזה) וכל תופעת העיסוק במה שמתחת לפנס. "ארבעת הכפרים" הוא מושג מומצא שעוסק יותר בארבעה כפרים שנראים מהכבישים הראשיים שבהם עוברים כל אזרחי ישראל ואין לו קשר לנסיבות היסטוריות. אותה חפיפניקיות (של מוריס) עולה גם מסדרת המחקרים אודות פרשיית כיבוש לוד ורמלה ב 1948, שנערכה בשנים האחרונות. גם שם עולים קיצורי דרך ו"חיפוש סיפורים מתחת לפנס".

ישן 18-03-2008, 22:08

ובאדיבות הגולשת "פורתא" -הסיפור היותר מדוייק של הכפר "שייח בורייק"
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי broadaxe שמתחילה ב "שייך ברייך לא היה עויין"

"זה היה כפר ארמני שתושביו היו אריסים שיושבים על אדמותיו של בעל קרקעות מחיפה- אנטון חמודה.
הוא יישב אותם במקום בשנת 1926 ואח"כ התחיל לספסר באדמה: קודם ניסה למכור אתהחלקות ל'קופת האומה', מעין קק"ל של הערבים בימי המאורעות ואח"כ מכר את אותן חלקות לקק"ל ...
היה משפט ממושך וצהוב למדי על הענין וסופו שתיק אנטון חמודה חסוי עד היום בגנזכים, שמו נעלם פחות או יותר מרשומות והוא עצמו - מי ידע?

על חלק אדמותיו יושב היום קיבוץ עין כרמל ועד היום ידוע בשם הפולקלוריסטי 'אדמות חמודה' (לאו דווקא אזור הכפר עצמו).
הארמנים ישבו במקום גם בזמן מלחמת העצמאות אבל לא נגעו בהם - לא הערבים ולא היהודים ולא הבריטים שעל יד המחנות שלהם התגוררו. הם עסקו בשלהם, קיבלו מים מבאר סמוכה ומכרו חזירים בעיר.
רק בשנות השבעים - כשנסלל הכביש המהיר הם נאלצו להתפנות מהרכס, בין היתר מכיוון שלא היו בעלי הקרקע מן הסתם. "

אני מניח שחלק מהשאלות באו על פתרונן. עכשיו נראה מי ישיג תמונות של היישוב כשהיה קיים, או אפילו איזו כתבת עיתון הקשורה בעניינים של דיומא מזמן שהכפרון היה קיים.

ישן 14-03-2008, 12:03

מחמאות ותודות לארדיכל על רכוז הידע והתמונות באשכול.

חששתי לבצע איחוד אשכולות אז נסתפק בעיגונו של האשכול ובהדבקת התמונות וההסברים העיקריים מן האשכולות האחרים.

רשימת העמדות שעלו או שצולמו באשכולותיו של ארדיכל:
* בארי
* בית אשל
* בית חנן - גג המגדל
* בן שמן - עמדות מרובות באשכול מפורט
*בת ים - שתי עמדות לא הרחק מגבול יפו, האחת בחניון והשניה בטיילת
*בת שלמה
* הרצליה - מגדל המים
* חירות - 3 עמדות
* ירושליים - פילבוקס בצומת המצלבה, צומת אורנים, עמק רפאים במשתלת ראובני, גג המים של רוממה, מחלבת תנובה
* כפר הס
*מטולה
*מקווה ישראל - 7 עמדות
* משמר הכרמל - חרבת שלאלה
* נחל אורן
* נטעים - בין המושב לגן שורק
*נס ציונה - עמדת אדלר, עמדה עלל גג מול התחנה המרכזית, ביאליק פינת תל חי, עמק שושנים פינת המנין הראשון
* נען - מגדל המים
*סג'רה
*עין שמר
* פתח תקוה - סמוך לצומת גנים
* צומת זבולון
* קאלנסווה - פילבוקס ליד גשר הרכבת
*קבוצת שילר - עמדת גג
* קרית ענבים - מימין לשער הכניסה / מעלה החמישה - אשכול תמונות ועמדות מרובות
* ראשל"צ - צפון נחלת יהודה מגדל תצפית מבוטן, גג מגדל המים באיזור התעשיה המזרחי, עמדת אוקבה, עמדות בגבול עם נס ציונה ממזרח לכביש המושבות
* רביבים
*רחובות - המגדל הפאלי, רחוב פוגל לאורך גדר מושב גבתון
* רמת גן - המוזיאון לאומנות מודרנית
* רמת הכובש
* תל עדשים - בסמוך להרחבה

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 12:19.
ישן 14-03-2008, 12:15
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "מחמאות ותודות לארדיכל על רכוז הידע והתמונות באשכול."

תודה.
יש כ-4 אשכולות שפתחתי בנושא. נדמה לי שהצעת לבני נועדה למנוע מצב שבו אנו מגיבים באשכול א' על מה שנכתב באשכול ב', ומאבדים את הידיים והרגליים.
והעדות לאיבוד הדרך למעקב היא הרשימה שפרסמת, שאיננה מתייחסת לאשכול ארוך ומפורט בנושא כרם בן שמן, ואשכול ארוך ומפורט בנושא קרית ענבים/מעלה החמישה. ויש גם חרות וכפר הס.
והערה קטנה - רק חלק מהקרדיט הוא שלי. כולם עוזרים ותורמים.

ביצורים, עדכון והמשך
כל כך הרבה תגובות וארועים, שחשבתי שנכון יהיה לפתוח אשכול חדש בנושא ביצורי המאורעות (לא הגיע הזמן למצוא לזה שם?). האשכולות משבוע שעבר כבר עומדים להתפקע מרוב טוב.

ראשית - המון תודה לכולם, למפרגנים, למנדבי המידע, למצלמים, למטיילים ולקוראים. על כל אחד שפירגן, היתה לי צביטה קטנה על כך שאני לא פירגנתי להרבה הרבה אשכולות נפלאים שמופיעים בפורום הזה.אשתדל להשתפר.
אנא, בואו נמשיך. זה הופך למאתגר יותר ויותר.
ותגובות ספציפיות:
לבני, ששאל אם העמדה במוזיאון רמת גן היא אותנטית משנות המאורעות - בררתי, וכן. היא אותנטית. היא גם נראית "נכון".
ישראלה היפהפיה ולבני שהתיחסו לחרות.ישראלה הביא מהאינטרנט (אני מנחש) תמונה של עמדה ממושב חרות, ולבני ביקר שם וצילם את בריכת המים. בתחילת השבוע שעבר הבטחתי שביום חמישי אבקר בשרון, ואכן עשיתי זאת, וביקרתי גם בחרות. גם אני מצאתי את העמדה על בריכת המים, אבל מצאתי גם את זו שישראלה מצא את תמונתה. היא נחשפה כאשר הרחיבו דרך עפר שהובילה לשדות, ומאחר שהפסיקו לגדל שם הדרים והתחילו לגדל שם וילות, היה צורך בהרחבת הדרך. בשמחה רבה הם דיווחו לעולם על התגלית, ולפיכך ישראלה מצא את התמונה. אבל - בעל השטח לא התלהב כל כך, והנה מה שהוא עשה ממנה:

לבני המשיך לכפר הס, ומצא שם שתי עמדות - אחת שלגביה הוא לא בטוח, והשניה ששולבה בשיפות הבית. לגבי הראשונה - התשובה טמונה בתצלום המקורי. ברזולוציה של האתר קשה לראות. אם המעקה העוטף את הבנין הוא מבטון - זו כנראה עמדה. הבית נראה כאילו הוא בנוי מלבנים, ולא סביר שיבנו לו מעקה בטון אלא אם זו עמדה.
לגבי הבית ששילב את העמדה - נהדר. התרגשתי.
בכל מקרה, בעוד אני פספסתי את העמדות בכפר הס, מצאתי אחת בקדימה (הרמז התגלה באינטרנט):

שלומצי הלשין על רמת הכובש, ונסעתי לשם (יום ה'). הקיבוץ (שהופרט בינתיים, אך שומר על רוח חברית טובה ויפה) סבל קשות בתקופת המאורעות. הארכיבאית של הקיבוץ, ירדנה, האירה לי פנים וסיירה איתי בין כל האתרים הרלבנטים. התחלנו במגדל המים, ששם נורתה למוות אחת מהשומרות, כנראה מכדור שחדר דרך החרכים; המשכנו בעמדה על באר א', בכניסה הישנה לקיבוץ; ואחר כך ביקרנו בבית הבטון, אחד מכמה שהוקמו אז, הבתחשב בכך ששאר המבנים בקיבוץ היו צריפים ואוהלים. הלכנו למתפרה, הבנין היחידי מתוך בתי הבטון שטרם סתמו את חרכי הירי שלו; משם נסעתי לפרדסים (האחראי פתח לי את השער ברמוט-קונטרול) למגדל שעומד שם, גבוה וגמלוני, דומה קצת ליצורים במלחמת הכוכבים וסיימתי בקבריהם של מגיני הקיבוץ, חיה פרוינד שנהרגה על המגדל, ואותה חבורה שנקברה ביחד, כשם שנהרגו, ועל קברו של כל אחד מהם כתובה מילה בודדת שמצטרפת למשפט שלם: נפלו ז' באב תרצ"ח ממוקש בשובם מהעבודה.
בתצ"א הם מסומנים כך: 1 - המגדל בפרדס; 2 - בית הקברות; 3 - עמדת באר א'; 4 - מגדל המים (רואים רק את צילו); 5 - המתפרה.
הנה התמונות, ואני מתחיל במפה וממשיך במגדל בפרדס. מצאתי גם תמונה ישנה שלו, שמעידה על גג משופע שבנו מעליו, לצל ולגשם. גם בעמדה של חרות, הקטנה, הם שחזרו גג כזה, בשני הגלגולים העדכניים שלה.

הנה העמדה על באר א', בכניסה הישנה:

והנה בית הבטחון (המתפרה), שכמוהו נבנו בהמון המון קיבוצים.

ומגדל המים (שלומצי צירף כבר מזמן תמונה שלו) :

והקברים:

שגב 77 שלח אותי לצומת גנים. מצאתי שם היום מגדל מים, אבל ללא עמדה. גילש סיפר על עמדה בגני תקווה, שרואים אותה היטב מכפר מע"ש (הנכון הוא כפר מעש, ללא גרשיים). אז קודם כל נכנסתי לכפר מע"ש, ומצאתי שם שלוש עמדות. שתי בריכות מים, זו ליד זו - האחת ששרתה את "בהדרגה" והשני את "היובל" - שני ישובים שהתאחדו מאוחר יותר לכפר מעש. מה שמצחיק, זה שלא רק שהם בנו 2 בריכות מים, במקום אחת, אלא גם טרחו לבנות עמדה על כל אחת מהן. הנה הן:

בעל השטח, יהודי מבוגר וחביב, שלח אותי גם לבריכת השחיה של המושב. אם הבנתי אותו נכון - מדובר על עמדה שהוזזה ממקומה המקורי, אבל אני לא בטוח. בכל מקרה, חיכה לי שם גם טנק, וגם הוכחה נוספת לכך שלעמדות הללו היו גגות משופעים:

ומשם המשכתי לגני תקווה, אחרי שאכן ראיתי היטב, מרחוק, את המגדל שגילש כתב עליו. נהדר. רגל אחת שלו נקטעה, ובנו לו פרוטזה מפלדה, באהבה ובחן.

ו- ביג ג'ו - איפה היית? בטח תוכל לתרום המון, כהרגלך.

ואסיים בביקור קטן "על הדרך" שעשיתי, באותו יום חמישי, בקלמניה. חווה חקלאית (מבחינה ארכיטקטונית היא בת דודה של חוות כנרת, חוות חולדה, חוות בן שמן, חוות חפציבה (על כביש החוף פינת נחל חדרה), ואפילו חצר תל חי), אלא שהיא נבנתה קצת מאוחר יותר, ע"י שבט גריידינגר, ונתרמה למדינה. היום היא משמשת כביתה של המדרשה לאמנות, ואין יפה ממנה:

בואו נמשיך.

ובהזדמנות זו - מה שנחמד בכל מסע הציד הזה, שבכל מקום אליו אני מגיע, הטענה של המקומיים היא שהישוב שלהם היה לב ליבה של הסערה. ממש בכל אחד מהם זו היתה התחושה. מסתבר שזו היתה בכל זאת סערה רצינית, ומספר הקורבנות היהודיים היה קצת למעלה מ-500 איש.
המאורעות, או המרד הערבי הגדול, פרץ דווקא בשביתה בערים הגדולות, ומעשי התנכלות ליהודים באותן ערבים. כתוצאה מכך התפנו שכונות יהודיות ששכנו באזורים ערבים, והחלה להיווצר הפרדה פיזית, באותן ערים, בין האזורים הערבים לבין השכונות היהודיות. יהודי יפו ברחו ממנה, והקימו את שכונות העוני בדרום תל אביב. כזה היה המצב גם בחיפה ובירושלים.
אלא שעד מהרה האלימות בערים נרגעה, והאלימות עברה לישובים המופרדים, החקלאיים. לאחר תקופת מה של אלימות, אנשי הכפר כרעו תחת הנטל של עבודה-שמירה-עבודה-שמירה, ודרשו עזרה. ההסתדרות ארגנה מחזורים של מתנדבים מהעיר שיצאו לשמור בכפר, והם איישו את העמדות "שלנו".
זמן קצר אחר כך גם לעירוניים נמאס, ונמצא הפטנט הבא: המובטלים ישמרו, תמורת שכר. אלפי מובטלים גויסו למשטרה, נהיו גפירים, ושמרו בשכר על הישובים. ההישג היה כפול - גם עבודה למובטלים, שהיו הרבה מהם באותה עת, לאחר שהכלכלה הערבית והיהודית הופרדו בכוח; וגם העובדה שחלק משכרם שולם ע"י הממשלה הבריטית.
החקלאים לא ממש אהבו את המובטלים האלה, ששמרו עליהם. הם לא ממש הרגישו נוח עם זה. בכל מקרה - באותה עת התחיל גם המנהג החדש של "כופר היישוב" שהיה מיסוי שנגבה ע"י הסוכנות היהודית, בארץ ובגולה. מיסוי שכל מטרתו היה תשלום החצי השני של משכורת הגפירים, הקמת העמדות, והקמת ישובי חומה ומגדל. יבואני הסיגריות והנהגים נשאו בעיקר העול - מזכיר משהו?
עובדה נוספת על העמדות - באותן שנים היה משבר היסטרי בענף הבניה, וכנראה שהיו המון קבלנים, פועלים וחומרי גלם משועממים, שגויסו לבנייתן של העמדות שלנו.

ורטבולים בהזורע
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ביצורים, עדכון והמשך"
טליקו - בהצלחה. האמת היא שתכננתי גיחת הפתעה לחברי הפורום להזורע ולמשמר העמק, בשניהם יש כנראה לא מעט ורטבולים, אבל הקדמת אותי - וכל הכבוד לך.
יש לי תמונה הסטורית של הבית הגדול במשמר העמק (השומריה) מתקופת המאורעות, עם עמדה ושקי חול, ונוטרים:

https://2008-uploaded.fresh.co.il/2...10/46338654.jpg

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-03-2008 בשעה 17:40.
ישן 14-03-2008, 17:32

המוסיף יוסיפון לו! [תוספתו של יוסיפון לארדיכל]
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "תודה. יש כ-4 אשכולות שפתחתי..."

נכתב ע"י יוסיפון:

יישר כוח לכל העוסקים במלאכה וארכידל בפרט!
פרוייקט חשוב לשימור העבר שלנו (אגב, תיזהר, אתה עוד עלול להזכיר למישהו שאם הפלסטינים יקבלו את השטחים הם יהיו אצלו ליד הבית ושפעם הם כבר היו שם וירו על הבית שלו).

אני משתדל להימנע מלבקר בפורום הזה (בנוסף לפורום שלי ) מחשש להתמכר, אני צריך להשאיר לעצמי גם זמן כדי לעבוד

לתכלס:
עמדה שלא הוזכרה פה נמצאת בתוך העיר העתיקה בירושלים מעל לרחוב השלשלת, מכיוון הרובע היהודי למוסלמי, אל גגות גליציא ורחוב הדגל. אמנם עמדה זו שימשה ב48 אך היא נמצאת שם כבר מתקופ המאורעות.
מאד מאד קשה להבחין בעמדה. שלט שהוצב במקום נעקר. אני אנסה להגיע אי פעם לשם ולהביא תמונה.

שגב לא טעה. העמדה ליד צומת גנים נמצאת בין צומת כפר אברהם לצומת גנים ממערב לכביש ומתוכה צומח עץ צפצפה. לפני העמדה שלט הנצחה שמסתיר אותה (למי שלא מחפש ממש טוב). העמדה מתקופת המאורעות, עשויה בטון עם חרכים ודומה מאד לתמונות שהובאו כאן.
דומה לזו. כמובן ללא הגג, עם חרך כפול ורחב יותר בחזית והצדדים יותר זוויתיים.
פחות או יותר ממול לעמדה אירע פיגוע האוטובוס ב30.11.47. ערבים מפג'ה ירו על אוטובוס לירושלים. זו נחשבת לתקרית הראשונה שפתחה את מלחמת השיחרור והיא מאוזכרת במאמרים רבים. בין השאר:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אריה חשביה
שעות מעטות אחרי שהעצרת הכללית של ארגון האומות המאוחדות אישרה ברוב של יותר משני-שלישים (שלושים ושלושה בעד, שלושה-עשר נגד, עשרה נמנעים ואחד נעדר) את תוכנית החלוקה של ארץ-ישראל לשתי מדינות - יהודית וערבית - נורו היריות הראשונות במלחמתם של הערבים נגד הקמתה של מדינת ישראל. אוטובוס יהודי, שנסע מנתניה לירושלים, נקלע למארב בפאתי הכפר הערבי פג'ה, הסמוך לפתח-תקווה (ליד צומת כפר-סירקין של היום). חמישה יהודים נהרגו, תשעה נפצעו.
זו היתה תקרית-דמים סמלית: הערבים פגעו באזרחים (לא כלובשי-מדים יהודים - נוטרים או שוטרים) ; הם פגעו בתחבורה ; והם פגעו בדרך לירושלים. אף-על-פי שבמלחמת העצמאות אמרו ביישוב היהודי: 'כל הארץ - חזית' - ניטש המאבק המר והעקוב-מדם ביותר - על ירושלים.

מקור

ציטוט:
במקור נכתב על ידי broadaxe
ממש בצומת של היום (הגישה מדרום לקריית אתא, פנייה לכביש 780 מכביש 70). העמדה נמצאת מטרים ספורים מדרום לצומת, בגבול שדות חקלאיים. להערכתי (לא מכיר את הסיפור שלה) שמשה את בני כפר חסידים. האזור היה סוער מאד בימי המרד הערבי וגם לאחריו, עד קום המדינה. ממליץ מאד למתעניינים לקרוא את ספרו של השומר מרדכי יונאי עם שכנים בדווים.

בכפר חסידים גרים אהוד (הבן של מרדכי סופר ועיתונאי שכתב את הספר "עליונות אווירית") ושושי יונאי ומפעילים את המשק "כרם זיתים" שווה להגיע אליהם ולשמוע סיפורים, בין השאר על אבא של אהוד ולטעום מהתוצרת של המשק.
כתבה מעניינת על משפחת יונאי
אם תבקשו מאהוד אני בטוח שישמח לקחת אתכם אל העמדות ולספר את סיפורן.
ישן 14-03-2008, 17:53

תגובה-תוספת של soloavia לארדיכל:
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "תודה. יש כ-4 אשכולות שפתחתי..."

פתאום בא לי רעיון....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ביצורים, עדכון והמשך"
חיפשתי "שמירה" ו"עמדה" (ואולי כדאי גם להוסיף "פילבוקס" ואחרים) בארכיון הפלמ"ח www.palmach.org.il ומצאתי לא מעט תמונות.

אני לא בטוח בתקופה (האם שייך למרד הערבי או דווקא למלחמת השחרור) - אבל בינינו - גם אם מדובר בימים אחרים - זה לא נורא....

הנה כמה:

אלונים

דפנה

דורות

ועוד כמה:

משגב עם

משמר העמק

מיזרע

נירים

רמת יוחנן

להערכתי העמק יהיה מלא בהן. כמובן שיש להוסיף את ישובי "חומה ומגדל" וישובי גבול הצפון שסבלו גם מפלישות מן הלבנון (ולכן גדר הצפון והמיצדיות שלאורכה). ו...גוש עציון?

וזאת אחת מקיבוץ ארז...

ישן 15-03-2008, 08:21
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

הורטבול בהזורע
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "אז כפי שהבטחתי חזרתי היום..."

קיבוץ הזורע ידוע בעמק כמעוז הייקיות, והתמונה שלך ממחישה את זה: בכל הישובים שהגענו אליהם עד היום, הם הפסיקו להתייחס לורטבולים לאחר קום המדינה, והם פשוט נשארו לעמוד שם. סתם, עומדים. אפילו לא מתפוררים (קצת, בשוליים). לעיתים היה צורך לבנות בניין גדול וחשוב, אז הרסו אותם, אבל כשלא היה צורך כזה, לא נגעו בהם.
לא בהזורע. מייד עם תום המאורעות (ופרוץ מלחמת העולם השניה) הם הסבו את הורטבול למשהו אחר. למגורים. שום דבר לא נזנח, לא מתבזבז, לא מתייתר.
אני אשתדל להגיע למשמר העמק בקרוב, ואחפש גם בהזורע את הורטבולים האחרים, שהשלט מספר על קיומם, אם נשאר מהם משהו.
יש למישהו טיפים לגבי העמק? הועלו כאן טיפים יפים לגבי כפר חסידים, ושניים מדהימים על אלונים (ורטבול מאבן; ומגדל מפואר, כמעט בארוקי, שהיה למעשה ורטבול). מה קורה בנהלל? מה קורה בישובים המזרחיים - בית אלפא, עין חרוד וכו'? שייח' אברק?
ומה בחיפה עצמה?
ישן 16-03-2008, 18:20
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

עמדות באבו גוש ?!?!?!?

לבני צילם עמדה אופיינית מתקופת המאורעות שנשקפה אליו מתוך היער, בעוברו באבו גוש. קצת אחרי הלבנונית. אני, בסיור סביב מלון מעלה החמישה, ראיתי למטה, באזור אבו גוש, עמדה כזו. החלטתי לבדוק מה זה.
יצאתי מהבית מוקדם מהדרוש, בדרכי לירושלים, וחניתי בחניון הגדול, בין העצים, מול הלבנונית. חניון שהוכשר ע"י קק"ל לביקורים ביער אלברט איינשטיין (ואחרים), שזו בעצם גבעה גדולה ומיוערת, שהכפר אבו גוש צומח ומתרחב סביבה, אך היא עדיין מלאת ירוק, וטבע, ורקפות נהדרות, ומספיק גדולה.
חמישה צעדים אל תוך היער, וכבר גיליתי את המגדל הראשון. בית חוות נטיעות, סמוך לשער הכניסה ליער, וצמוד אליו מגדל אופייני לחלוטין. הבית והמגדל במצב מצוין, אך פתוחים לכל ונראים זנוחים, אך נקיים. נכנסתי, טיפסתי וצילמתי. על פי עובי הקירות בבית החווה עצמו, אני מסיק שמדובר במבנה אבן יהודי (רעפים) משנות העשרים, וזה מסביר לחלוטין את המגדל, שחריכי הירי שלו פונים לבית נקופה, הלא היא בית נקובה.

מכאן כבר התחילה להתבהר בפני הטופוגרפיה, והבנתי שלא יכול להיות שהמגדל שלבני ראה וצילם, והמגדל שאני ראיתי ממעלה החמישה הם אותו מגדל. כלומר - מחכים לי שני מגדלים על הגבעה הזו. התחלתי ללכת במעלה הגבעה, ובפסגתה מצאתי את המגדל "שלי". זה שראיתי ממעלה החמישה. גדול, ויפה, ופונה לאבו גוש, אך את הפתח שלו הוא מפנה למעלה החמישה, הקבוץ שנמצא רחוק מאד וגבוה מאד. מה הוא עושה פה? ולמה?
מכאן ירדתי דומה, לכיוון הכביש הראשי של אבו גוש, לחפש את העמדה של לבני.דילגתי בין השיחים, ומצאתי דרך יפה ורחבה. שתי נשים ערביות פסעו מולי, ומשום מה לא שאלתי אותן להמצאו של המגדל, למרות שתכננתי לעשות זאת, והסתפקתי בבוקר טוב. שני צעדים אחרי שעברתי אותן הוא התנשא מעלינו, יושב על מדרגת סלע, פונה אל הכפר.
או קיי. מצאתי את המגדלים שראיתי, ומצאתי אחד נוסף, אבל מה הם עושים פה - כה רחוק מישובים יהודיים? האם הם באמת, כפי שגילש טען, סימון טריטוריאלי? הם לא מתאימים להיות מגדלי תצפית חקלאיים (בשדות). בשלב זה חשדתי במשהו, בגלל איכות השביל שעליו הלכתי. היו בו לא מעט קטעים שנראו כאילו היה עליהם פעם אספלט.
בדקתי במפה, והכל התחבר. הדרך הראשית מירושלים לקרית ענבים עברה סמוך מאד לבית נקובה. הדרך למעלה החמישה עברה באמצע אבו גוש. בשלב כלשהו, אני מנחש, נסללה דרך עוקפת-כפרים, סביב הגבעה שעליה סיירתי, וכל הורטבולים שראיתי היום נפרשו לאורכה. ראו מפה עם התוואי שאני מנחש אותו, וסימון הורטבולים. זה נראה ממש הגיוני.

ולסיום - עוד שזולטאן קלוגר (ולא כפי שקראתי לו בטעות בהודעה אחרת), צילם ב-1937 בגבעת ברנר, וכותרתה היא A FIELD HUT USED BY THE GUARD IN THE ORANGE
GROVE OF KIBBUTZ GIVAT BRENER.

וכפי שאתם רואים, זו כנראה האמא של כל הורטבולים (למעט העובדה שחלקה אולי נבנו קודם לכן).
רבותי - אני מצפה לרמזים.
ישן 18-03-2008, 15:59

יצאתי לציד בעמק יזרעאל בואך עמק זבולון
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "האמא של כל הורטבולים"

נסעתי לבקר את ידידי ח.כ., חקלאי שורשי מהעמק, מלח הארץ וידען מופלג בעניינים הנוגעים ישירות לפורום הזה (תקוותי שיסכים גם להצטרף בעצמו). התכוונתי לצלם את העמדה שציינתי לעיל ולשאול אותו על עמדות נוספות, אם יש. ובכן, התוצאות לפניכם:
במושב שדה-יעקב יש שלוש עמדות זהות, אחת מהן נגישה למדי והרי היא. לפי ח., בן המקום, עניין הקמת העמדות נפל על המקומיים באופן כפוי למחצה והבנייה היתה חפוזה. לעמדות אין ככל הנראה יסודות והן נוצקו ישירות על הקרקע, אדמת הביצה השחורה של העמק, לפיכך השקיעה הניכרת בתמונה. מה שמצולם זו העמדה הצפונית שמשקיפה לכיוון אלונים ו(לשעבר) קוסקוס-טבעון.

הכניסה לעמדה מדרום והפתח בזיג - שובר כיוון. העמדה נמצאת כמה עשרות מטרים מהבית שהיה הקיצוני אותה תקופה במושב. בנוסף, את המשקים מבחוץ הקיפה גדר דוקרנית ובין כל שני משקים היתה עמדה זמנית קטנה, כנראה משקי חול.
המשך יבוא...
ישן 27-03-2008, 16:20

עדכון לגבי העמדות בשדה-יעקב
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי broadaxe שמתחילה ב "יצאתי לציד בעמק יזרעאל בואך עמק זבולון"

נמסר מפי ח.כ., ציטוט מדוייק:
"שוחחתי אתמול עם אחי הבכור שהוא הילד הראשון שנולד במושב וזוכר היטב את תקופת המאורעות. הוא אכן מאשר את מה ששמעתי קודם לכן מאחד מחברי המושב, בערך בגילו. הוא אומר שהעמדות בתקופה זו היו באמת עשויות מלוחות עץ כפולים שמילאו את הרווח ביניהם בחצץ.
עמדות הבטון נבנו בשנות הארבעים עת הבינו שלא יהיה מנוס ממאבק בערבים.
העמדות מוקמו בנקודות אסטרטגיות בהיקף המושב ולא כפי שאמרתי לך מקודם. בכל מקרה המושב היה מוקף בגדר תיל דוקרנית שכונתה בעגה המקומית "הגדר הצבאית". בין כל שני משקים היו (את זה אני כבר זוכר) שערים בנויים מלוחות עץ שגדר דוקרנית נמתחה עליהם.את השערים סגרו ,כמובן, בלילות."

נערך לאחרונה ע"י broadaxe בתאריך 27-03-2008 בשעה 16:27.
ישן 18-03-2008, 17:55

אחרון להפעם - כפר חסידים
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "האמא של כל הורטבולים"

חיפשתי ומצאתי את בית יונאי. לא צילמתי כי הבית בין העצים ואין אפשרות צילום בזווית שלא נדחפת יותר מדי לצנעת הפרט. בהזדמנות אתאם ביקור ואבקש רשות צילום. על גג הבית יש מגדל של ממש.
הוואדי שנמצא מאחורי הבית, ממנו היו מגיעים התוקפים מוליך כיום לעיירה רכסים שנמצאת בטווח קריאה.
בתמונות מטה מופיעה העמדה שליד צומת זבולון. מאחר ולא היה לי את מי לשאול לגביה אני מעלה סימני שאלה. המבנה שלה שונה, אין חרכי ירי אופיניים, מרחקה מכפר חסידים כשני ק"מ ולמעשה היישוב הקרוב יותר הוא הכפר איבטין, שבתקופת המאורעות היה קטן מאד. העמדה צופה על הדרך מיגור לכפר-אתא ובהמשך, לכיוון צפון מזרח היו משני צידי הדרך הכפרים המאד-עויינים סעסע וכסייר.

ישן 21-03-2008, 02:29

יש כבר עדכונים
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מרתק !.... פשוט מרתק !"

קישרתי את השרשור לפורום בפורטל אחר מתוך מחשבה שיהיה שם עניין ואולי עזרה נוספת. ובכן זו לא איחרה לבוא:
גברת מכובדת ומבוגרת מראשון-לציון סיפרה על עמדת בטחון חדשה הבנויה על עמדת בטחון ישנה ליד מפעל "הצורפים" בכפר דניאל. אם מישהו מכיר וזה רלוונטי לכאן - לעבודה.

אני מצטט כאן הודעה נוספת של אותה גברת - "קטע מתוך חוברת של מוזיאון ראשון לציון המספר על מבנה שנבנה על החולות בשנת 1938 ונקרא ''בית השומר''. אני זוכרת את הבניין מתחילת שנות הארבעים, כשטיילנו כילדים לחולות ובמאמץ רב הגענו עד הבניין הנטוש, שהיה מבנה בודד בתוך השטח הגדול של החולות. נחשבנו גם לאמיצים על שהגענו עד שם ועלינו על הגג כדי לראות מרחוק את הים. הבניין נהרס (על החולות נבנתה ראשון המערבית) ואיש אינו יודע היום למה שימש, על אף שהכינוי שלו מורה שהיה קשור לשמירה והגנה.(נבנה בתקופת המרד הערבי). אשמח אם מישהו בפורום שלך יידע להוסיף פרטים לא ידועים בקשר לבניין."

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img2.tapuz.co.il/forums/1_114357656.jpg]
ישן 21-03-2008, 14:35

הסיפור של הבית הזה חוזר על עצמו פעם אחרי פעם, ותמיד הפרטים הידועים
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי broadaxe שמתחילה ב "יש כבר עדכונים"

הם אותם פרטים. הבית, כפי שמשתמע בטעות, לא נהרס כאשר נבנו שכונות ראשון מערב, אלא לא היה קיים כבר בשנות ה-80, ולדעתי כבר הרבה לפני כן. ישנם מוותיקי העיר שמכירים אותו, וישנם אחרים - ודווקא כאלה שהיו מעורבים בענייני ההגנה, חי"ש וצה"ל - שלא שמעו עליו (או לפחות לא בשמו) ועושה רושם ששאלו אותם על זה הרבה לפני שאני שאלתי. אני לא התלחתי גם מעולם להבין איפה בדיוק עמד: יש שאומרים שבכלל קרוב לחולות מולדת (קטע החולות הלכוד בין חולון, כביש גהה, ושכונות רמת אליהו (עזרה ובצרון/נווה אליהו) ונווה ים של ראשון), אבל שוב: רבים אומרים שלא שמעו עליו מעולם: מקסימום קראו עליו כשהופיע בפרק הראשון של הספר שיצא על גדוד 52 של גבעתי. (שם גם ישנה אותה תמונה שלו).

בכל מקרה: אנשי מוזאון ראשון יכולים כל שישי (ואני בטוח שהם יודעים זאת) לרדת 2 דקות במורד רחוב רוטשילד, שם בבית הקפה שבמרכז המדרחוב יושבת חבורת אנשים בני 70-85, שקשה לפספס, ובתוכם כמה וכמה מוותיקי ההגנה/מחתרות/חי"ש. אמנם כ"א יגיד אחרת, אבל אולי התשובה תהיה אי שם.

ישן 22-03-2008, 16:17
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

השלמות ועדכונים

ברואד-אקס הציע לבדוק בכפר דניאל. כיון שמדובר בישוב ערבי עד 48 לא נסעתי לשם, אבל ניסיתי להשלים חוסרים אחרים במרכז הארץ. היו 3 מקומות שרציתי להגיע אליהם, מסיבות שונות.
עמדת אוקבה, שהיה כאן דיון קטן לגבי עצם קיומה, וחיפשתי אותה לשווא כבר פעם אחת. חכם מימון הפנה אותי לשם, ומצאתי. ברח' פיק"א, בראש הגבעה, מוסתרת ע"י מבני מגורים גבוהים ממנה. אני לא יודע מה נבנה ב-36 ומה ב-48, אבל הנה היא, בכל מקרה:

גם את העמדה בצומת גנים (ישראלה ושגב) חיפשתי בעבר לשווא, אך היום סוף סוף מצאתי אותה. באמת דומה מאד לעמדה בכפר מעש, ליד הבריכה. אז הנה היא:

מאד סיקרנו אותי העמדות בגבתון, שרון פלד הפנה אותנו אליהן. רון טען שיש חשש שהן תיהרסנה בקרוב, ולכן רציתי לראותן במו עיני. מדובר במושב קטן, שרחובות כבר מקיפה אותו מכל עבר, אך עדיין נשמר בו היטב האופי המושבניקי, לרבות החלקות הגדולות מאחורי הבתים. כאמור, מעבר לחלקות משתרעת עיר, ויש רחובות שצד אחד מהם הן הגדרות של המושב, ובצד השני בתי מגורים עירוניים. חיפשתי 5 עמדות (עפ"י רון) אך מצאתי 3. ברחוב פוגל, הגובל במושב ממערב לו, זיהיתי אותן בקושי - בפינה הצפונית, הדרומית וביניהן. העמדות הוצבו ללא יסודות (והן נטויות בגלל זה) בתוך השטח של המושב, כך שראיתי אותן רק מעבר לגדר. הן דומות זו לזו, אך עם שינויים קטנים ביניהן:

ובין לבין, מפ"ת לרחובות, עצרתי באלעד וצילמתי את מה שנראה לי שהוא המבנה העתיק ביותר בא"י - המוזוליאום. אינני מכיר אף מבנה אחר, עם קירות וגג, ששרד מהתקופה הרומית-ביזנטית.

ישן 27-03-2008, 20:00
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

עמדות וסיפורים מהדרום

זממתי כבר הרבה זמן להגיע לדרום, ולחפש שם עמדות מתקופת המאורעות (ורטבולים). סוף סוף הזדמנתי לשם היום. התחלתי את הסיור בבאר טוביה, ישוב עתיר הסטוריה - הוקם ב-1888, נזנח, הוקם שוב, נזנח שוב (ב-1929, מאורעות תרפ"ט) והוקם בשלישית ב-1930, ע"י עוזבי תל חי (החבר'ה מהשירשורים הסמוכים). שמעתי וידעתי על המושב, אך מעולם לא הגעתי אליו.
כבר בכניסה חיכה לי הורטבול הראשון: מיגדל המים שעומד שם, ומישהו יצק קירות מלט בין רגליו, כדי לייצר שם עמדת הגנה. ראו. לבני - שים לב לקירבתן של הדבורים:

משם המשכתי לכיוון המזכירות. שלט כחול של המועצה לשימור סיפר את הסיפור שחיפשתי, אך ללא עדויות פיזיות ממשיות, למעט כמה חרירים במעקה מעל בריכת המים:

קיבלתי במזכירות את הטלפון של גברת ארכיון, אך היא מקבלת אורחים רק בימי ראשון. אז סתם שוטטתי. באחד המשעולים מהמושב החוצה, מצאתי ורטבול "קלאסי", מוכה, מצולק אך מסומן בשלט כחול:

איש שעבר שם, וראה אותי מצלם את העמדה, סיפר לי על אחת אחרת, בצומת ימינה, אחר כך שמאלה, בבית הראשון מבין השלושה. לא מצתי. גם לא מצאתי את העמדה הדרומית שעליה נרמז בשלט הכחול. אז הסתובבתי עוד ועוד, ומצאתי סיפור אחר, לא מוכר לי, על מבצע חסידה.
בנין משטרת בטאני, הסמוך לבאר טוביה, נתפס ע"י צעירי המושבה כבר באמצע מרץ, לאחר שגרשו משם את השוטרים הבריטים והערבים. הם לא חיכו הרבה ושבועיים לאחר מכן, בתחילת אפריל, השבוע לפני 60 שנה, הם הנחיתו במנחת הסמוך למשטרה מטוס מלא נשק ותחמושת מצ'כיה, שתוך 80 דקות כבר היה חזרה באויר.
מצאתי קצת מידע, אבל אשמח לשמוע עוד. סולואוויה - איפה אתה.
הנה האנדרטאות לזכר המבצע, והנה מטה המשטרה העומד נטוש:

המשכתי לחפש ורטבולים בכפר מנחם, שהוקם ב-1939, ולא מצאתי. אבל כן מצאתי מגדל בטון יפהפה, וצריף ראשונים מתוק להפליא:

זהו. ואשתי מציעה שאכבה עכשיו את האור.
ישן 30-03-2008, 21:34
תחמושת בע"מ

בת ים בידינו !!!....

סוף סוף לאחר הבטחות עלה בידי לתת קפיצה הבוקר לבת ים וזאת למרות הכוננות הגבוהה שהוכרזה בבקר בדיוק באותו איזור עקב חשד לחדירת/המצאות מחבל (מה זה כבר לעומת דבורים עצבניות וקרינה סלולארית)...

בבת ים מצויות שתי עמדות מהתקופה המדוברת כשהאחת ממוקמת בסמוך לטיילת (רחוב ארלוזרוב פינת הטיילת - רח' בן גוריון), העמדה ניצבה במקום מזה שנים רבות כשהיא מוזנחת ולהפתעתי הגדולה ולשמחתי נוכחתי לגלות שעריית בת ים שיפה את האתר באופן יסודי !!!
עם זאת אני חייב לציין שמשהו מהאותנטיות של המקום נפגע מאוד, אך זו דעתי האישית כמובן.....
אגב - בי נשבעתי שבסמוך למקום היה פעם אמפי !!!...

הנה העמדה ממספר זוויות וכן צילום השלט שמסביר על האתר (השלט נפגע ממליחות הים ודי קשה לקרא מה כתוב בו) .

על פניו ניתן להסיק שלעמדה הזו כנראה ולא היה גג וכן היא כללה אך ורק שלושה קירות ......

משם המשכתי לפינת הרחובות בלפור ורמב"ם כשברחוב רמב"ם לא רחוק מהמפגש עם בלפור ניצבת לה עמדה נוספת אשר לשמחתי זכתה גם היא לשיפוץ מטעם עריית בת ים, עמדה זו מנוקבת כולה מכדורים מה שעשוי להעיד על המציאות הקשה ששררה באיזור באותן שנים, צפונית לעמדה שכנה השכונה היפואית העויינת ג'באלייה כשלמעשה שתי העמדות הבת ימיות שמתועדות כאן פנו לכוונה.

אחד הקירות של העמדה (זה שאינו פונה לכוון יפו) בנוי מלבנים מה שאולי יכל להעיד שגם היא נבנתה משלושה קירות?...
מעניין.

מבעד לאחד החרכים ניסיתי לצלם את פנים העמדה וזה מה שיצא...

ואני חייב לציין ולשבח שוב את עריית בת ים על כך שמצאה לנכון לשמר ולשקם את שתי העמדות הללו שאחת מהן ניצבת ממש בכניסה לחניון של שני בנייני מגורים וללא ספק מהווה "מטרד" !
באמת כל הכבוד !

אז שנסמן "וי" גם על בת ים?...

ואני חושב שצריך לעשות משהו בקשר לאשכול היפהיפה הזה היות ואצלי הוא כבר בקושי מצליח לעלות.....

יש למישהו רעיון?...

לבני.

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 30-03-2008 בשעה 21:39.
ישן 30-03-2008, 23:04
תחמושת בע"מ

קיבוץ חולדה....

מצד אחד ציפיתי שדווקא בקיבוץ הזה אתקל בלפחות כמה עמדות אך לאחר לפחות ארבע הקפות שביצעתי סביבו אני חייב לציין שיצאתי עם טעם קל של אכזבה ...

במרכז הקיבוץ (שאגב נראה כמו קיבוץ "של פעם") ניצב לו מגדל המים שבראשו נראים מספר חרכים שעשויים להעיד על המצאות עמדה, להלן מספר תמונות של המגדל ממספר זויות שונות, התמקדו בחלקו העליון:

לא רחוק מהכניסה לקיבוץ ניצב לו המבנה הזה:

במבט ראשון הוא נראה כמתאים למה שאנחנו מחפשים אך כשמתקרבים קצת יותר ניתן להבחין כי קירותיו עשויים בטון, תקרתו אזבסט (למרות שיכל להיות שהיא הוספה בשלב מאוחר יותר) ולדברי אחד מבני המקום במבנה שכן משרד הלול של הקיבוץ (שגם זה לא אומר כלום לגבי עברו)...

לא יודע... מה אתם אומרים?....

בכל מקרה אני חייב לציין שבסיום הסיור שלי בקיבוץ נותרתי עם תחושה שפשוט החמצתי משהו....
ללא ספק המקום מצריך ביקור מעמיק נוסף.

לבני.
ישן 31-03-2008, 16:45
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

עמדות או ורטבולים

האם חשוב לייצר הבחנה בין חיפוש אחר ורטבולים (עמדות שניבנו בשנות המרד הערבי הגדול/מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט) ובין חיפוש של עמדה, לרבות עמדות שנבנו לאחר מכן, בשנות הארבעים ובמיוחד מלחמת השחרור?
למה חשוב להבחין -
א. כי חיפוש הורטבולים יאפשר לנו לכוון את הפרוז'קטור לתקופה פחות מוכרת. כי בכל אתר/ספר על התקופה מוצאים המון חומר על חומה ומגדל, על הסזון וההבלגה, על מלחמת האזרחים בספרד, וכלום על המלחמה שניטשה בארץ בין יהודים לערבים (קצת על ווינגייט. וזה הכל).
ב. כי יש איזו נעימות סנובית (בלע"ז קורים לזה קוֹנוֹסֶר) בלהיות מספיק פיינשמקר ולדעת מה זו יציקת בטון משנות השלושים, לעומת יציקה משנות הארבעים.ואיזה נחמד זה להגיש על עמדה גדולה ומבוטנת: אה... זו פושטית... ראיתי אחת אמיתית לפני שבוע במעלה זרנוגה עם חלק מפיגומי העץ שעדיין דבוקים אליה...
ג. כי לגבי מלחמת העצמאות יש המון תיעוד, והנצחה, ותכנית מתאר ארצית לאתרי הנצחה, וספרים, ואתרי אינטרנט. אז בואו נתמקד ב-אנדרדוג, ונלמד את מי שטרם למדו עליו, במקום למצוא עוד תגליות ועוד סיפורים על מלחמת השחרור.
פשוט - שימור כוחות והתמקדות.
ד. כי הורטבולים מצחיקים קצת. הם חובבניים, גבוהים, נטולי מודעות עצמית. העמדות של תש"ח נבנו כבר מול טנקים וארטילריה, הן מצולקות וכואבות, הן נושאות על כתפיהן את הידע הבטחוני של מלחמת העולם ושל השואה. הורטבולים, לעומתן, חובבנים. כאילו כזה משחקים ברוגטקות. ולא בא לי להיות כבד-סבר.

ולמה זה לא חשוב:
א. כי למה-מי-אני שאחליט.
ב. כי עמדה זו עמדה זו עמדה. ונדמה לי שריבוי העמדות הללו בנופי הארץ משפיע על הלך רוחנו לא מעט, וכולן חשובות באותה מידה בעיצוב ההווה שלנו.
ג. ובאותה רוח - כי הסטוריה זו הסטוריה. ואם נגלה סיפור טוב על תש"ח, זה עדיין סיפור טוב.
ד. כי זה כיף לחפש ולמצוא. כשמחפשים אורניות ביער, זה כיף למצוא גם פטריות שאינן למאכל.

אשמח לתגובות.
ישן 31-03-2008, 19:27
תחמושת בע"מ

מצד אחד ההגיון מאחורי הדברים בהחלט מובן לי....
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "עמדות או ורטבולים"

מאידך אני חייב להודות שכשאני נוסע במיוחד לקיבוץ זה או אחר בנסיון לאתר עמדה כזו או אחרת אני ממש לא יודע אם מה שאמצא (ואם בכלל) נבנה בתקופת המאורעות או לחליפין לקראת מלחמת השחרור !
אני חושב שמאוד יהיה מאכזב לגלות שאחרי שכבר השקעת בנסיעה (לא אחת על פי האינטואיציה או הערכה בלבד) הגעת, מצאת את העמדה או העמדות אך אבוי, הן נחשבות ל"פושטיות" היות והן נבנו בתקופה קצת מאוחרת יותר.....
הרי תסכים איתי שלא אחת הנסיונות לאתר עמדה נטושה או מרוחקת בסמוך ליישוב כזה או אחר מצריכים השקעת זמן, קילומטראז' ולא מעט סבלנות !
אני חושב שהתמקדות אך ורק בסוג מסויים של עמדות יביא אותי להגיע למצב בו פשוט "יצא לי האוויר מהמפרשים" ... חבל לי !
בחודש האחרון אני מוצא עצמי יותר ויותר מתנייד עם המצלמה ועסוק במהלך נסיעות במבטים לצידי הדרכים בתקווה "ליפול על משהו"....

אני אומר - היות ואנחנו (או לפחות אני יכל להעיד על עצמי) כבר ב"שוונג", בא נצלם הכל ! אח"כ נוכל כבר לסווג מי היא מה וממתי (אולי אפילו בשני אשכולות נפרדים שכל אחד מהם יוקדש לסוג מסויים של עמדות)....
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:13

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר