לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-02-2008, 17:12
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.07
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי דביר1 שמתחילה ב "לא כל הנוצץ זהב.בתור אחד שגדל..."

הליכה על פי הזרם היא באמת תחושה מתסכלת ויש הרבה חילוקי דיעות על דרך הלמידה במוסדות הדתיים (אחרי המעשים נמשכים הלבבות... אבל אחרי פקודות יש גם כמה מרידות..)
בסופו של דבר, מי שהולך אחרי הזרם יתפוס את עצמו באיזשהוא שלב וישאל למה אני עושה את זה.

אני חושב שדתי אמיתי הוא לא זה שעושה מה שהרב אמר לו לעשות, כי הרב אמר או כי הדת היא רק לעשות כמו רובוט בלי להבין כלום.
היהודי האמיתי הוא זה שרואה שיש משהוא מעבר לפשטות שאנחנו רואים (בדיוק כמו אברהם אבינו שהסתכל סביב ואמר שלא יכול להיות שאין מישהוא שברא את זה...) לאט לאט מפתחים את זה ומתחילים להבין, אפילו אם לא הכל, את מה שבונה את זה...
CHRIS MARTIN: Coldplay is for people with great taste, intelligence, incredible good lookingness, talent, ability, success, grabbing of life. Coldplay's for people who know what life's about. They're always entertaining. Delightful to talk to. Sweet, charming, incredibly good in bed. Virile. They have incredible success with girls, or boys, or both. They're generally just the world's best citizens.. Maybe I'm biased, but I'm definitely right

חזרה לפורום
ישן 27-02-2008, 12:04
צלמית המשתמש של hagar_krispin
  משתמשת נקבה hagar_krispin hagar_krispin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.03.03
שלח הודעה דרך ICQ אל hagar_krispin Facebook profile Follow me...
אני גם אענה על השאלה הזו
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי dani90 שמתחילה ב "אם אפשר, שאלה אליך- למה אתה..."

אני אומם דתייה לשעבר אבל לא הייתי דתיה שהולכת עם חצאיות וכד'
שמרתי שבת מגיל קטן , לא הדלקתי חשמל, בירכנו (עד היום) קידוש וברכת המזון וכיוצא בכך.

הפסקתי לשמור שבת אחרי הצבא למה? כי הגעתי למסקנה שאני שומרת מתוך הרגל ולא מתוך אמונה
אני לא מאמינה בחוקים - פשוט ככה. מאמינה שיש כח עליון שיצר אותנו.

ואני לא יגיד לך שהפכתי לקיצונית יש דברים שאני פשוט לא מצליחה לצאת מהם - מסורת מהבית
כן, אני עדיין צמה ביום כיפור ולא מבינה למה.
כן, אני אוכלת כשר בפסח ולא מבינה למה
כן, אני לא מערבבת בשר עם חלב, - כי זה פשוט לא נראה הגיוני כי ככה גדלתי
אבל אין לי בעיה לאכול מיד חלב אחרי בשר.
אין לי בעיה לאכול במסעדות לא כשרות אבל כן יש לי בעיה שיערבבו לי חלב ובשר.

כל אחד והבעיות שלו

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 28-02-2008, 17:49
  משתמש זכר m-hanan m-hanan אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
שלח הודעה דרך MSN אל m-hanan Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי hellllllo שמתחילה ב "מה שה' באמת מצפה מאיתנו לעשות."

ומה לדעתך הוא מצפה ממך לעשות?ממני?
לשמור שבת להתפלל ולגמור את העבודה אחרי 80-90 שנה?אני לא איזה כושי שדופק כרטיס לאלוקים ואח"כ מקבל גן עדן.
אני חושב שאלוקים מצפה מאיתנו שנהיה טובים עם אנשים אחרים.לא כמו שראש העיר מצפה מאיתנו שנשלם ארנונה,אלא שבאמת נמצא את נקודת הטוב הניצחית שגורמת לנו לעשות טוב לאחרים.

העולם הזה ספג כלכך הרבה מלחמות,מליארדי כדורים,מליוני אקדחים.מה הוא מבקש מאיתנו?
-שכשאנחנו הולכים בדיזנגוף,אנחנו נצא מבועת האגו שלנו ונתרום צדקה לעני שבפינה?
-שבדרך לבית הספר נעביר זקנה את הכביש?

זה לא כלכך קשה!דברים כאלה,מתקנים ולו במעט את העולם.סחבת לשכנה שלך את השקיות מהסופר?תיקנת ולו במעט את העולם.
הלכת ושימחת ילדים בסיכון?תיקנת ולו במעט את העולם...
אין דבר יותר יפה ואמיתי מזה.

בקשר למצוות בין אדם למקום...אני לא חושב שהוא מצפה "שנשמור שבת".הוא מצפה שנהיה מחוברים לשורשים שלנו,להיסטוריה שלנו ולמסורת.
כי אין דבר יותר חזק ממסורת,אין.וזה לא אומר כלום לגבי הקיום שלה.זה שאני לא מקיים אותה,לא אומר בהכרח שאני לא מאמין בה או לא מחובר אליה.

אז...בהצלחה לכולם!

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/95/Theodor_Herzl.jpg/38px-Theodor_Herzl.jpg]
"לא רוצים,לא צריך..."

חזרה לפורום
ישן 28-02-2008, 22:49
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי m-hanan שמתחילה ב "ומה לדעתך הוא מצפה ממך..."

בפיסקה האחרונה פיספסת.... אם אתה מאמין שהתורה ניתנה מ-ה' ואתה מוצא לך סיבות אחרות למה בעצם אתה לא צריך לשמור את השבת... זו גישה שלפי דעתי מאד מטעה ומעוותת.

זה כאילו אתה אומר שאתה יותר חכם מריבונו של עולם- ומוצא לך הסברים אחרים או תירוצים שונים למה לא לעשות מה שכתוב בה. אם בתורה כתוב- כנראה שזה לא סתם, התורה מכירה ביצרי האדם ויודעת את דרכיו המפותלות - מתוך כך היא נותנת ציוויים בשביל שנדע איך לפעול ומה המודל של אדם צדיק.

שלמה, החכם מכל אדם, ידע את כל הטעמים למצוות שבתורה (חוץ מפרה אדומה)- והוא בעצם חשב כמוך! - מה עשה? - הרבה לו נשים, סוסים וכו' ומה כתוב בנביא בסוף מלכות שלמה? - שעשה הרע - ולא הלך בדרך ה' (כשהתחיל היה צדיק)

כל זה רק מוכיח שעם כל הכבוד - האדם אינו יודע יותר מבוראו- מה טוב לו- ואם בורא עולם ציווה כנראה הוא יודע על מה הוא מדבר.
CHRIS MARTIN: Coldplay is for people with great taste, intelligence, incredible good lookingness, talent, ability, success, grabbing of life. Coldplay's for people who know what life's about. They're always entertaining. Delightful to talk to. Sweet, charming, incredibly good in bed. Virile. They have incredible success with girls, or boys, or both. They're generally just the world's best citizens.. Maybe I'm biased, but I'm definitely right

נערך לאחרונה ע"י dani90 בתאריך 28-02-2008 בשעה 22:53.
חזרה לפורום
ישן 29-02-2008, 14:19
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי m-hanan שמתחילה ב "זה לא סותר... התכוונתי,שמתוך..."

אבל יש דינים ומצוות של אנשים שלמדו תורה הרבה יותר ממך, וקיימו את "והגית בו יומם ולילה" - ולא מעט יותר חכמים ממני וממך סומכים עליהם.

זה שאתה כל שבת חושב על ההיסטוריה ומורשת ישראל בדרכים שלך - זה יפה, אבל אתה לא שומר שבת כמו שציוותה התורה.

דרך אגב- בדרך שלך אפשר לעשות את כל המצוות בדרכים הפכפכות ולהגיד שהנצרות היא בעצם יהדות מסויימת וגם האיסלם והבודהא...

היהדות מציגה שני סוגי אנשים- צדיקים - שיש להם מעלות וירידות -אבל שואפים לקיים את כל מצוות ה' כהלכתם- ויש את הרשעים- שיודעים את מצוות ה' אבל מריעים בקול שהם כנראה יודעים יותר - והם יקיימו את צורכיהם - איך שנראה להם.

הדיעה שלך מובנת - ויכולה להישמע הגיונית- אבל היא מוטעת ומטעה בעליל. אם כולם יתחילו לעשות דברים בדרך שלך - לא מעט יתחילו להקים לעצמם דתות חדשות בנוסח היהדות (ראה ערך" רפורמים, קראים וכדו').

התורה, מין הסתם מכירה בבלבול של בן אנוש ונותנת לו תמיד את האפשרות לחזור בתשובה. השאלה היא אם תחשוב, תפנים ותיישם, או שתישאר תקוע בדרך שהיא שקרית.

נערך לאחרונה ע"י dani90 בתאריך 29-02-2008 בשעה 14:21.
חזרה לפורום
ישן 02-03-2008, 13:49
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי dani90 שמתחילה ב "אבל יש דינים ומצוות של אנשים..."

הבעיה היא כזאת - אתה רואה את התורה כספר חוקים שנכתב על ידי ה' וניתן לעם ישראל. אני רואה את התורה כספר היסטוריה של עם ישראל שנכתב על ידי אדם (או אנשים, כנראה שיש מספר מקורות ספרותיים לתורה).

אני מכירה רבות מהמצוות (בטוח שלא את כולן, אבל אינני חילונית מבורות אלא מהכרה) ולא מקימת אותן - כי אני לא מאמינה שזה באמת חשוב. אני מסכימה שמצוות שבין אדם לחברו הן חשובות ואכן עושות אותנו אנשים טובים יותר, אך אינני מקיימת אותן כי הן מצוות אלא כי אני אדם ערכי ואכפתי, וכי אני חושבת שכל אדם באשר הוא אדם צריך לשאוף לעשות את המקום הזה טוב יותר. אני לא חושבת שאני נמנית עם ה"רשעים" אבל גם אינני צדיקה - אני אדם.
לי אין עם ה' שום שיג ושיח. לא לטוב ולא לרע. אני לא מאמינה בו בדרך שאנשים דתיים מאמינים, ולכן אינני מקבלת את מצוות התורה כאקסיומה שעל פיה מושתת עולמי. זה עדיין לא עושה אותי אחת מה"רשעים".....

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

חזרה לפורום
ישן 03-03-2008, 08:52
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "הבעיה היא כזאת - אתה רואה את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי dani90
בפיסקה האחרונה פיספסת.... אם אתה מאמין שהתורה ניתנה מ-ה'...

מהתגובה שלי אליו הנחתי שהוא כן מאמין שהתורה ניתנה מ-ה', ולכן בדרך מסויימת הוא יוצר לעצמו פרדוקס. זה לגביו.

אם את לא מאמינה שהתורה ניתנה מ-ה', אלא שאדם מסויים כתב אותה והמציא ממוחו מצוות לתת לבני אדם- זה משהו אחר לגמרי. על הדברים האלה היהדות מתבססת- ולכן את באותה מידה, לדעתי, יכולה להגיד שאת לא מאמינה ביהדות. (דרך אגב הנצרות היא בעצם (באמצעות ה"ברית החדשה") מבוססת על דברים שאדם הוציא ממוחו, (כשאז הייתה עוד התלבטות לאחר מותו של ישו אם לאמץ את תורת ישראל ולפעול על פי החוקות שלה או לקיים מנהגים חדשים שמקבילים אליה.) לכן אני די מסכים עם הדעה שלך - כל עוד העובדות נכונות ...

*(דרך אגב התורה כן נכתבה ע"י אדם- משה בלוחות השניים, אך הדברים נאמרו ע"י הקב"ה - לפי אמונתנו כמובן...)

נערך לאחרונה ע"י dani90 בתאריך 03-03-2008 בשעה 08:54.
חזרה לפורום
ישן 03-03-2008, 09:02
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "האם שמירת המצוות חשובה יותר..."

אנחנו מאמינים שכל דבר הוא עבודה - אין חיים קלים, ואין משהו חד וחלק שיוכיח לך שאת צודקת. (זה למה מתעוררים הרבה שאלות) מחובת האדם היא לחקור ולמצוא (לפי הרמב"ם יש לדון בטעמי המצוות וכו') תשובות, אבל כל העניין הוא שבאם הוא לא מוצא תשובה לעניין מסויים- הוא לא יכול פשוט לקום ולעזוב- אחרת הוא לא מאמין.

בקשר ל"זרמים" ששחף דיברה עליהם- אני לא חושב שהיא התכוונה לזרם ה"חילוני" - אלא לזרמים היותר מסורתיים (חרדים- היותר מחמירים, דתיים לאומיים - שבהם יש מחלוקות כיצד לנהוג וכו') שכן מתבססים על זה שיש תורה שניתנה מה', ומצוות שצרים לקיימן.

חזרה לפורום
ישן 03-03-2008, 17:40
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי dani90 שמתחילה ב "אנחנו מאמינים שכל דבר הוא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי dani90
בקשר ל"זרמים" ששחף דיברה עליהם- אני לא חושב שהיא התכוונה לזרם ה"חילוני" - אלא לזרמים היותר מסורתיים (חרדים- היותר מחמירים, דתיים לאומיים - שבהם יש מחלוקות כיצד לנהוג וכו') שכן מתבססים על זה שיש תורה שניתנה מה', ומצוות שצרים לקיימן.

זרמים שלא מתבססים על הדברים הנ"ל - מבטלים את הבסיס המוחלט של היהדות. (הר סיני בו ניתנה התורה - דבר שכתוב במפורש בתורה, שמעת?)

חזרה לפורום
ישן 25-02-2008, 22:00
צלמית המשתמש של homelessit
  homelessit homelessit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דביר1 שמתחילה ב "למה אתם דתיים?"

בס"ד

א. אני מאמינה באלוקים. טוב זה בעצם חצי עולם...
ב. נולדתי יהודיה. מבחינתי יש לי מהות יהודית... יש לי תורה והיסטוריה ואני לא נקודה תלושה שנגמרת תוך משהו שנמדד בזמן. כל העניין הזה דורש וואחד בירור- בירור שאני כנראה אמשיך לעשות במהלך כל החיים שלי ואמשיך להתחזק בכל פעם שאני אמשיך להבין עוד פרטים.
אם אני פותחת את הראש והרגש שלי אני בעצם מבקשת לחזק את הנקודה הפנימית הזאת ובעצם לקיים את מי שאני באמת.
יש לי אפשרות להתכחש לנקודה פנימית אבל זאת אומרת שאני מתכחשת למשהו עמוק אצלי. לי לדגמא התעלמות מהדת מביאה עצבות וחוסר חיבור לעצמי. לא יודעת אם זה אצל כולם, ייתכן שזה גם תלוי לתשומת לב לעניין... וההתחזקות מביאה שמחה - וזה נראה לי דבר שהרבה אנשים מאמינים מעידים על עצמם. התקשרות עם דבר נצחי ותכליתי שנותן ערך ועוצמה לכל דבר בחיים.

חזרה לפורום
ישן 26-02-2008, 12:35
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אז אתה בבעיה..."

אתה צודק, יש הוכחות לאמיתות התורה, אך לא כל גדולי ישראל תומכים בשיטה של הוכחות (ולכן אל לך לומר "אתה בבעיה"). הרב סולובייצ'יק, לדוגמא, מתנגד להוכחות לתורה, שכן, לטענתו, בדורנו, בו המדע מאוד מפותח, לכל הוכחה על אמיתות התורה תהיה סתירה. כלומר: בימינו המדע מסוגל לסתור הכל. ועל כן, ה"הוכחה" היחידה לקיום הקב"ה (לטענת הרב) היא אמונתנו. כלומר: אני מאמין בקב"ה כי... אני מאמין.
החסרון היחיד שהרב מציין לשיטה זו הוא שאי אפשר להעביר הלאה את הידיעה בדבר הימצאות הקב"ה. מי שמאמין - מאמין. מי שלא, הפסיד.

בעקרון אני באמצע שיעור בבדידה עכשיו, אז כדאי שאני אלך עכשיו, אבל בהמשך אוסיף עוד בנושא.
חזרה לפורום
ישן 06-03-2008, 12:55
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
למה אני דתי?

כי בחרתי בזה.
חונכתי לתוך הדת, גדלתי בדת, עזבתי אותה לזמן מסוים, בחרתי לחזור, ואני נמצא בתהליך בירור לגבי המשך הדרך.
דרך אחד למדתי ממה שעברתי: אני דתי, ולא בגלל שמשהו בדת קורץ לי ולא בגלל שהיא הגיונית. אני פשוט דתי, וזהו.
כמו שאחד מהרבנים אצלנו אמר: יש הרבה יותר אנשים שדתיים למרות השאלות מאשר אלו שדתיים בזכות התשובות.
למי שמעוניין הרב סלובייצ'יק כתב על זה הרבה (הגישה שלו למודרנה ממש מדהימה, ולמרבה הצער- כמעט ולא מוכרת).
הרב סלובייצ'יק הגדיר את האמונה כסבל. סבל ההתמודדות והקשיים הבלתי פוסקים שיש לאדם המאמין.

חזרה לפורום
ישן 10-03-2008, 19:49
  maguse maguse אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.05
למה אני דתי...

אפתח קודם בקצרה בסיפור ששמעתי.

שייח (או מה שלא יהיה) בא לרמב"ם (נראה לי) ושאל אותו מאיפה הוא בטוח שאכן יש בורא לכל העולם הזה.
ענה לו הרמב"ם שיבוא למחרת אליו הביתה.
למחרת הגיע אותו שייח והרמב"ם הביא אותו לחדרו, וכשנכנסו אמר לו המרב"ם שהוא חייב לצאת לרגע.
בינתיים התיישב השייח ליד השולחן, וראה שם יצירה נפלאה של שיר/פואמה (או מה שלא יהיה).
לאחר מספר דקות הרמב"ם נכנס, והשייח שיבח אותו בהתפעלות על היצירה הנפלאה הזו שמעטים האנשים בעלי כישרון יוצא דופן עד כדי כך ליצור יצירה שכזו.
ענה לו הרמב"ם בביטול: לא אותי עליך לשבח, אתמול ישבתי ליד השולחן ובטעות הפלתי את קסת הדיו וממש בדרך פלא מקרית הדיו שנשפך יצר את היצירה הזו.
אמר לו אותו שייח: לא ייתכן שסתם כך במקרה יצירה נפלאה שכזו נוצרה.
ענה לו הרמב"ם, אם בסה"כ יצירה כשזו לא יכולה להיוצר מעצמה במקרה, איך יעלה על הדעת שעולם שלם ומופלא כעולמינו נוצר סתם כך במקרה מעצמו - אלא בוודאי כמו שלכל יצירה יש יוצר כך לעולמינו יש יוצר.

וקראתי שהבעל שם טוב היה אומר, שישנם שני סוגי מאמינים:
1) מי שמאמין באמונה שלמה כי כך קיבל מאבותיו.
2) מי שמאמין כי חקר והגיע למסקנות בעקבותיו הוא מאמין.

הייתרון של הראשון שאמונתו חזקה ושום טיעון שבעולם לא יערער אותה, והחיסרון הוא שאמונתו היא בלי טעם ושכל, וכמצוות אנשים מלומדה.
והיתרון של השני הוא שאמונתו כן עם טעם ושכל ולא מצוות אנשים מלומדה, אבל אם יביאו לו ראיות הסותרות את מסקנותיו (ולא שהם בהכרח נכונות אלא אולי הוא לא יודע לענות על הקושיות על אמונתו) אז הוא יבוא לידי כפירה.

ומי ששני סוגי האמונה נמצאים בו הוא המאמין השלם, כי כך גם אמונתו חזקה בלי עוררין, וגם יש לו טעם ושכל ככל שדעתו מגיעה בחיי אמונתו

ומי שאומר שהוא מאמין בלי לקיים תורה ומצוות לדעתי הוא סתם אומר בפה מאמין אבל הוא לא באמת מאמין, (ואני לא מדבר על מי שלא מקיים פה ושם מחמת שיצרו מתגבר עליו, אלא על מי שלא מקיים מצוות לחלוטין. והאמת שמידת האמונה נמדדת לפי מידת הליכתו בדרך התורה) והדבר דומה לאדם שאומר שהוא מאמין לאדם פלוני שהוא ישר והגון ואפשר לסמוך על מילתו, אבל כשהלה מבקש ממנו הלוואה ומבטיח לו שיחזיר לו אז הוא לא מוכן להלוות (סתם דוגמה) כי האמונה נבחנת במעשה ולא במילים ריקות.
וכמובן שכל אחד יוכל להגיד לי שהוא מאמין בכוח עליון, אבל לאו דווקא בתורה והמצוות.
אבל אז אני אשאל שאלה אחת - לא מעניין אותך למה אותו בורא ברא אותך ולשם איזו תכלית?

לכן על עצמי אני יכול להגיד שאני דתי
1) כי ככה חונכתי בבית ואני מאמין באמונה שלמה בדברי חז"ל ובתורה.
2) כי ככה אני חושב שזה לגמרי בלתי אפשרי שאין בורא לעולם.

נערך לאחרונה ע"י maguse בתאריך 10-03-2008 בשעה 20:00.
חזרה לפורום
ישן 28-03-2008, 05:49
  משתמש זכר Oasis11 Oasis11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.01.06
שלח הודעה דרך ICQ אל Oasis11 שלח הודעה דרך MSN אל Oasis11
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "למה אני דתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maguse
אפתח קודם בקצרה בסיפור ששמעתי.

שייח (או מה שלא יהיה) בא לרמב"ם (נראה לי) ושאל אותו מאיפה הוא בטוח שאכן יש בורא לכל העולם הזה.
ענה לו הרמב"ם שיבוא למחרת אליו הביתה.
למחרת הגיע אותו שייח והרמב"ם הביא אותו לחדרו, וכשנכנסו אמר לו המרב"ם שהוא חייב לצאת לרגע.
בינתיים התיישב השייח ליד השולחן, וראה שם יצירה נפלאה של שיר/פואמה (או מה שלא יהיה).
לאחר מספר דקות הרמב"ם נכנס, והשייח שיבח אותו בהתפעלות על היצירה הנפלאה הזו שמעטים האנשים בעלי כישרון יוצא דופן עד כדי כך ליצור יצירה שכזו.
ענה לו הרמב"ם בביטול: לא אותי עליך לשבח, אתמול ישבתי ליד השולחן ובטעות הפלתי את קסת הדיו וממש בדרך פלא מקרית הדיו שנשפך יצר את היצירה הזו.
אמר לו אותו שייח: לא ייתכן שסתם כך במקרה יצירה נפלאה שכזו נוצרה.
ענה לו הרמב"ם, אם בסה"כ יצירה כשזו לא יכולה להיוצר מעצמה במקרה, איך יעלה על הדעת שעולם שלם ומופלא כעולמינו נוצר סתם כך במקרה מעצמו - אלא בוודאי כמו שלכל יצירה יש יוצר כך לעולמינו יש יוצר.

יש סתירה בסיפור הזה.
הרי היצירה נוצרה ע"י אדם שצייר אותה, היא לא נוצרה מעצמה.
האדם נוצר ע"י הקב"א, הוא לא נוצר בעצמו.
הקב"א נוצר ע"י.... "הוא לא נוצר, הוא תמיד היה" (תשובה מתחכמת, אבל זה בדיוק כמו לומר "ככה" וזה לא תשובה)
קצת סתירה לא?
הרי איך תסביר שישות\אנרגיה כה עליונה וכבירה שמסוגלת לעשות הכל תמיד קיימת ואין לה בורא?
אולי היצירה שהשיח' ראה תמיד הייתה שם.
אולי לאדם אין בורא? בדיוק כפי שלקב"א אין בורא.

בקיצור, סיפור נחמד שלא מוכיח כלום

נערך לאחרונה ע"י Oasis11 בתאריך 28-03-2008 בשעה 05:53.
חזרה לפורום
ישן 26-03-2008, 12:15
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
אני דתי כי נולדתי דתי, ואשאר דתי כי בעיני פעם שאתה בתוך זה - אינך יכול לצאת מזה

אלא אם כן אתה חותך החוצה ממהות החינוך שקיבלת, ולי אין בעיה עם החינוך הזה. העקרון המנחה, בעיני, הוא זה שאדם מקיים מצוות לא בגלל שיש "הוכחות" או "הסברים" וכו' (המושג "אמונה" סותר במהותו את הצורך בהוכחה. כשיש הוכחה לא צריך להאמין, כי יודעים בבירור) - אלא אך ורק כיוון שהצטווה, בלי שאלות, טענות ומענות. מי שמקבל את זה - לא יעזוב. מי שחולק על זה - יהיה לו קשה הרבה יותר להשאר.

כמובן שאין זו המצאה שלי, אלא זו שיטת הרמב"ם. ואם כבר רמב"ם, אז תשובה נוספת לשיטתו לכמה טיעונים שעלו בדיוני משנה כאן לגבי הקשר בין אמונה לקיום מצוות: לפי שיטת הרמב"ם ודעתו אין דבר כזה יהודי מאמין שאינו מקיים מצוות, כלומר קיום המצוות הוא הדרך היחידה להאמין. אני מסיק מזה (אינני יודע אם הוא אמר זאת במפורש, אבל זו הבנתי), שכנ"ל ההיפך - ברגע שאתה מקיים מצוות, הרי אתה מאמין (אבל זו לא חכמה גדולה, כי אחת המצוות היא להאמין - ראה הדיבר הראשון והשני).

יום טוב,

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 26-03-2008 בשעה 12:22.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:49

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר