לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-03-2008, 19:11
צלמית המשתמש של הנשר הקטן
  הנשר הקטן הנשר הקטן אינו מחובר  
מנהל "מה שבכיפה" בדימוס,מו"ס במיל',וסטודנטים בשוטף

חבר מתאריך: 10.06.05
כתבה נשות "קולך" נגד הקווים הנפרדים

ארגון "קולך" לנשים דתיות נגד קווי האוטובוס הנפרדים. מתוך NRG מעריב.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
נשות "קולך" מבקשות את תמיכת חברי הכנסת במאבקן לצדם של ארגונים רבים נוספים, כנגד הנוהג הפסול שהחל להתפשט בקווי התחבורה הציבורית בארץ (בקווים עירוניים ובין-עירוניים) – הפרדת גברים ונשים וכפיה על הנשים לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס.

"מדובר במעשה קיצוני של אפליה, דיכוי והשפלה, המתהדר באצטלה של כשרות 'למהדרין' ושל 'תוספת קדושה', ללא כל בסיס הלכתי. אנו, ארגון נשים דתיות, רואות עצמנו מחויבות להלכה החוששת ל'כבוד הבריות' ובכלל זה לכבודן של נשים, כדברי חכמים "גדול כבוד הבריות שדוחה לא תעשה שבתורה". לא לחנם השוו חכמי ישראל בין השפלה לבין שפיכות דמים וקבעו כי "נוח לו לאדם שיפול לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים".

נשות קולך הדגישו כי מאבקם מתמקד בחברות ציבוריות, מונופוליסטיות המחויבות לסטנדרטים של שוויון ושל מנהל ציבורי תקין. והמדובר בעיקר בחברת אגד.

"בכמה מן הקווים שמפעילה חברת אגד, נכתב בהודעה, "מתבצעת הלכה למעשה הפרדה בין גברים לנשים, באופן בו הנשים מתבקשות לשבת בחלק האחורי של האוטובוס ולהשאיר את החלק הקדמי לגברים בלבד, מסיבות של צניעות. מובן שהדבר מקשה מאד על נשים, בעיקר אלה המטופלות בילדים ובשקיות של קניות, הן מבחינה טכנית והן מבחינת תחושת ההשפלה הכרוכה בכך.

כאשר מתנגדות נשים לסידור זה, הן זוכות למטר קללות והשפלות ולעתים מתפתחים העניינים גם לתקיפה פיזית. נהגי אגד ככלל אינם מתערבים, אפילו במקרים קיצוניים.

עד היום התקיימה הסכמה שבשתיקה בין אגד לבין הנוסעים החרדים על האפשרות לדרוש מן הנשים לשבת מאחור ולהנחותן כך כאילו המדובר בנוהל רשמי. חברת אגד טוענת כי מדובר בבקשה רגילה, וכי הנוסעים אינם מוסמכים לדרוש מן הנשים או להכריחן לעבור מקום. בפועל נוצרות התארגנויות מקומיות כוחניות שבהם הגברים יוצרים מעין סטאטוס-קוו מקומי לגבי האוטובוס.

http://www.nrg.co.il/online/11/ART1/707/758.html

מה דעתכם? ואולי בכלל ההנחיה לערבוב הקווים היא פגיעה בחופש הדת של החרדים? ומה בא קודם,כבוד האדם או חופש הדת? שרשרו......

חזרה לפורום
ישן 11-03-2008, 11:52
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "בעיני (עיניים חילוניות) כבוד..."

הי הי הי, הדת היהודית לא ידועה בשום עניין שלילי, בין השאר לא בהשפלה של המין הנשי.

באופן אישי, כמי שנוסעת לעיתים באוטובוסים "כשרים" (בין השאר באוטובוסים ששייכים לחברה חרדית לגמרי, שהיא אמנם שלוחה של אגד, אבל אלו אוטובוסים חרדיים) - מעולם לא שיתפתי פעולה עם השטות הזו.
פגיעה בחופש הדת של החרדים? בולשיט. ואם הדת שלהם היתה דורשת שנשים יעמדו שעוד שגברים יושבים, גם אז זה היה פגיעה בחופש הדת שלהם?
למרבה שמחתי עוד לא יצא לי להיתקל באלימות, רק פעם אחת מישהו העיר לי בכעס, אבל התעלמתי והוא מילמל והלך. אבל אחותי היא נכה (הולכת עם קביים), ובעבר היא עלתה לאוטובוס "כשר" שבו ישב חרדי במושבים בקדמיים ששמורים לנכים (הוא היה מסוג האנשים שלא יושבים על כסא אחד, אלא גולשים לאחד ושני שליש). כשביקשה שיפנה לה את המקום כי היא נכה, הוא התעלם, וגם כשאמרה שהיא תתיישב לצידו. לבסוף היא התיישבה שם (שזה יוצא שהיא ישבה עליו). לא זוכרת אם הוא קם בסוף או לא, אבל שמתם לב איך מצוות "שוב ישבו נשים בקצה האחורי של האוטובוס" גוברת על החיוב בשמירת נגיעה וכן על ההכרח לעזור לנכים (לא יודעת באיזו מצווה זה נכלל) ?

דבר נוסף: באוטובוסים החרדים הנ"ל, לא תמיד יושבים כשהגברים מקדימה והנשים מאחור, אבל תמיד, כמובן, יש הפרדה תוך-מושבית. קרה לי בעבר שאישה עלתה לאוטובוס שהיו בו רק שני משובים פנויים, שניהם ליד גברים. היא ביקשה מאחד הגברים לעבור ליד השני והוא לא הסכים, ואח"כ גם השני לא הסכים. עברו כמה דקות, בסוף הם הסכימו והיא התיישבה.
בו במקום החלטתי שאם יקרה שוב מקרה כזה שאני אהיה עדה לו - אני אקום ממקומי, אתן לבחורה לשבת שם ואשב ליד אחד מהגברים, עדיף השמן שבהם.
חזרה לפורום
ישן 13-03-2008, 12:38
צלמית המשתמש של cookoorookie
  משתמשת נקבה cookoorookie cookoorookie אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.06
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי sari55 שמתחילה ב "מה בדיוק ההשפלה לשבת..."

זה לא עניין של השפלה, אלא של חוסר האפשרות לבחור.
באופן כללי המקומות הקדמיים באוטובוסים טובים יותר, כי יש פחות קפיצות ופחות רעש של המנוע.
בכל אופן, הבנתי משחף שזה לא ככה בכל הקוים...

בקשר לשאלה שפתחה את האשכול -
אני לא ממש יכולה לנקוט עמדה כי אף פעם לא יצא לי לנסוע בקו כזה (ושחף ניפצה הרבה דעות קדומות שהיו לי)
בתור אחת שנוסעת הרבה באוטובוסים הרגילים בירושלים, גם בהם יש הפרדה מסויימת (מרצון) כשמדובר בקוים שעוברים בשכונות החרדיות (15,35,11 ועוד). בניגוד לסיפור של שחף, דווקא יצא לי הרבה פעמים לראות גברים שעוברים לשבת לייד גבר אחר כדי לפנות את מקומם לאישה, לעיתים אפילו מיוזמתם (וגם להיפך).
אני אישית גם-כן משתדלת לא לשבת לייד גברים עם חזות חרדית או דתית, אבל אם האוטובוס מלא בנשים עומדות ויש גבר שיושב לבד, אני מתיישבת.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:46

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר