לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-07-2008, 19:19
צלמית המשתמש של doobel
  doobel doobel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.01.07
לא מומלץ.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי zib שמתחילה ב "מה דעתכם על מכינה מעורבת?"

אם אתה מחפש להתחזק, תאמין לי שפנימייה מעורבת של בנים-בנות לא תיתן לך את המתנה הזאת.
אם אתה כבר מגדיר את עצמך דתי מספיק, אז מקום כזה רק יזיק לך, ולא משנה כמה אתה חושב שאתה חזק בדת. אנשים נפלו כבר בסביבות הרבה פחות קשות מאלו. אני מכיר את המוסדות האלה ברמה בסיסית, ואני יכול להבטיח לך שאם אתה רציני בדת ומקפיד, הנסיונות ייפלו עליך על ימין ועל שמאל ובכל הגדלים והצורות.

מחפש לשבור סטיגמות? סמוך עלי, תזכה לעשות את זה מספיק בצבא.
מחפש אידאולוגיה, הגשמה עצמית ותרומה לחברה? אתה יכול למצוא מקומות טובים לא פחות מאלה בקרב המכינות הדתיות.
מחפש להתחזק? במקרה כזה בכלל תשכח ממקומות כאלה, כי שמה אתה רק תיפול.

תראה, הגיל שאתה (ואני) נמצאים בו, הוא גיל קריטי מבחינת עיצוב אישיות ואם אתה הולך בראש של להישאר דתי, אז המקום הזה יעשה לך רק רע...
שלא תבין אותי לא נכון. המכינות המעורבות עושות עבודה חשובה מאוד והתוצאות שלהן נפלאות - אבל, עליך לבדוק טוב טוב מאיזה סיבות אתה הולך, כי יכול להיות שזה מכל הסיבות הלא נכונות - או אז, זוהי טעות נוראית.

חזרה לפורום
ישן 25-07-2008, 10:47
צלמית המשתמש של doobel
  doobel doobel אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי zib שמתחילה ב "אני בוגר מכינה קדם צבאית..."

ואני למדתי במכינה דתית וגיליתי שזו הבחירה הטובה ביותר.
פגשתי את האנשים המדהימים בחיי - עם כל-כך הרבה מוסר וערכים שאני מתפלא שזה לא יוצא להם מהאוזניים, ונחש מה, הם במרכז הבועה הדתית.
למדתי שם כל מה שאתה למדת ואף יותר, ועל הדרך גם שמרתי על הדת ואף חיזקתי אותה עשרת מונים.
תתפלא, אבל אפשר להיות אדם נפלא מכל בחינה שהיא ועדיין להיות דתי. זה ממש לא חייב לבוא אחד על חשבון השני.

הראש מכינה שלנו תמיד אומר שהמכינה היא בועה, וזאת כל הפואנטה. להחזיק אותך כמה שיותר זמן בתוך הבועה, שם לא תהיה נתון להשפעות מבחוץ וכך שכשסוף-סוף תצא "לחיים האמיתיים" האישיות שלך תהיה מעוצבת בברזל ולא בפלסטלינה.

ולמען האמת, מה שאתה אומר מחזק את דעתי על מכינות מעורבות. אידאלים, ערכים, מוסר ורעות יש שם בלי סוף (ואני חוזר, גם במכינות דתיות יש את זה), אבל דתי, כבר לא סביר שתצא משם.

חזרה לפורום
ישן 23-08-2008, 21:44
צלמית המשתמש של cookoorookie
  משתמשת נקבה cookoorookie cookoorookie אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.06
לפי התגובות שלך זה באמת נראה ככה לפעמים
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "כן אבל בעיניו כל הדת זה "ראש..."

מספיק להסתכל בתגובה האחרונה שלך לישי באשכול הזה.
זה לא נראה לך קצת "ראש סגור"?
דווקא אתה הרבה פעמים אתה מגיב בקיצוניות - כאילו הדעה שלך היא האמת היחידה, ולא ממש מסוגל לשמוע דעות אחרות.

דרך אגב, כשאתה כותב בצורה כזאת, זה גורם לאנשים להטיל ספק בכל דבר שיוצא מהמקלדת שלך. כי אם אתה בטוח שכל מה שאתה אומר נכון ב100% ולא מסוגל אפילו לשמוע משהו אחר, באותה מידה זה גם יכול להיות לגמרי לא נכון.
כשאדם מוכן לשמוע בסבלנות (לאו דווקא לקבל) דעות של אנשים אחרים בלי לנסות לענות ישר תשובה בשלוף, זה גורם לו להישמע הרבה יותר אמין כשהוא עונה, כי רואים שהוא חשב על זה ברצינות לפני כן.

נערך לאחרונה ע"י cookoorookie בתאריך 23-08-2008 בשעה 21:47.
חזרה לפורום
ישן 24-08-2008, 15:58
צלמית המשתמש של doobel
  doobel doobel אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי DarkWing108 שמתחילה ב "מה שהוא אמר בעצם, זה שאחרי..."

זו ממש לא הייתה הכוונה.

"הבועה" שאני מדבר עליה, לא גורמת לך להיסגר לעולם החיצון ולהתרחק ממנו, דווקא במכינה (שלנו לפחות - לא יודע לגבי כולם) מלמדים אותך להיות בראש פתוח. לומדים להקשיב לאחר (גם כשלא מסכימים), להיות פתוחים לרעיונות חדשים ולא להיות אנטי רק כי הדעות של מישהו נוגדות את שלך (רק שתדע, מביאים אלינו מרצים מכל הסוגים, שמאלנים, חרדים, אתאיסטים וכו').

במכינות מלמדים אותך לשמור על הערכים, האמונה והמוסר, גם כשקשה ולא רק כשנוח. אתה לומד להיות פחות מושפע מהדברים השליליים שסביבך - לא בבחינת ראש סגור, אלא בבחינת אדם שמכיר את עצמו - בכל הנוגע לדברים שאתה מאמין בהם... ולא רק מבחינה דתית.

למקרה שלא הבהרתי את עצמי, אני בעד מכינות מעורבות, מהרבה בחינות. מאידך, אני נגד זה שאנשים דתיים (שמתכננים להישאר דתיים) ילכו לשם.

חזרה לפורום
ישן 28-07-2008, 02:29
צלמית המשתמש של peach the bitch
  משתמשת נקבה peach the bitch peach the bitch אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.04.05
אני חושבת שזה מאוד אינדבדואלי.

לק"י

אני החלטתי ששנה הבאה במקום מדרשה, שבדקתי בהתחלה אני רוצה להיות חלק מגרעין משותף של דתיים וחילונים.למדתי באולפנה, והעמקתי בתורה, ואני מרגישה שהבסיס שלי בדת הוא יציב, ושאני חייבת את החיפוש הזה בשביל לחזק, להגיע עד השאלות הכי קשות והכי פשוטות, ולעשות מצווה של קירוב לבבות ישראל!אז נכון, לא מתאים לכל אחד, וכל אדם צריך לבדוק אם שבירת הבועה תשבור לו גם את האמונה והמסורת, ועד כמה הוא חזק, ועד כמה יש לו תמיכה, ועוד מיליון ואחד דברים...בכל מקרה בעז"ה ובעזרתי, אני מתחילה עוד מעט חיים מורכבים יותר אך שלמים יותר...(לטעמי)

חזרה לפורום
ישן 21-08-2008, 20:29
  מורעל1990 מורעל1990 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.11.07
לדעתי

ת'כלס מכינות מעורבות זה סתם חרטא.. הרי מי שרוצה באמת לקחת שנה וללמוד תורה כמו בנאדם,ולעבוד על המידות,לא ילך למכינה מעורבת..כולנו בני אדם,אז לדעתי הראש שלהם יותר עסוק באיך נראית הבחורה מקדימה מאשר השיעור של הרב(אם יש רמי"ם בכלל במקומות האלה) מהבוקר.גם מן הסתם הרמה הדתית שם על הפנים..יצא לי לשמוע מדריך מאחת המכינות האלה( לרוב השאלות הנוקבות ששאלתי אותו בענייני דת,הוא ענה בגמגום) והוא אמר שהם שוקלים לבטל את שחרית,כי פשוט אףחד לא מגיע..כמו שצויין מעלי,לחילונים זה מקום בסדר,כי יוצא להם להכיר יותר דתיים ולהיכנס יותר לראש שלהם,אבל לדתיים זה מקום שמועד לפורענות..

"שלא תביאנו לידי ניסיון ולידי ביזיון.."

נערך לאחרונה ע"י מורעל1990 בתאריך 21-08-2008 בשעה 20:38.
חזרה לפורום
ישן 22-08-2008, 07:48
צלמית המשתמש של bazooka joe
  bazooka joe bazooka joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.02
Facebook profile
אממ תאכלס גם אני חשבתי ככה בהתחלה...
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי מורעל1990 שמתחילה ב "לדעתי"

אבל יש גם יתרונות במכינה מעורבת. הרבה חילונים סובלים מבורות בכל מה שקשור ליהדות,
ואם אפשר להראות להם פנים אחרים של היהדות בדרך אמיתית ולא דרך גורם שלישי אז מה טוב.
כמו כן יש במכינות כאלה הרבה תרומה לקהילה ועזרה לאוכלוסיות חלשות שזה דבר מבורך.
ולעניני הדת, דווקא בן דוד שלי שהיה במכינה כזאת רק התחזק ועכשיו הוא רוצה ללכת לישיבה כמה חודשים לפני הגיוס.
לעומת זאת, (וח"ח אני לא רוצה לדבר רע על מישהו מישראל) אבל יוצא לי לפגוש בצבא המון בוגרי ישיבות\מכינות שאומנם שמים כיפה והכל
אבל למשל תפילין זה לא בראש מעינם(דבר שאמור להיות בסיסי אצל כל יהודי מאמין)... זה פשוט טרנד נחמד ללכת לפני הצבא למכינה או ישיבה. וחבל

חזרה לפורום
ישן 23-08-2008, 21:50
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
אני לא אוהב שזורקים את המילה "רפורמיות" על כל שטות
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אני שומע כאן נימה רפורמית?"

תראה את מה שהשו"ע כותב, ותראה שלא אתה ולא אני ולא אף אחד אחר חי לפי הסטנדרטים האלה, כי פשוט אי אפשר.
לך אפילו יותר רחוק, ותראה מה כתוב בגמרא לגבי צניעות, ותראה שיהיה טפשי ולא מתאים להחיל את זה כיום.
אנחנו נאמנים לדבר חז"ל, נכון, אבל אסור שנהיה עיוורים למציאות.
ופעם ראשונה ואחרונה: הרפורמים מגדירים את עצמם בתור יהודים דתיים ללא הלכה, כך שכל אדם שמאמין בהלכה, ולא משנה עד כמה היא חדשנית, לעולם לא יקרא "רפורמי". לכל היותר הוא יקרא קונסרבטיבי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 23-08-2008 בשעה 21:56.
חזרה לפורום
ישן 24-08-2008, 09:48

אוקי
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי ghostbuster שמתחילה ב "פירוש"

אבל לא הסברת איך זה קשור לדברים שאני אמרתי. אני לא אמרתי שההלכה לא "אינית" ואני ודאי לא קורא להקל בגדרי צניעות. אני בסך הכל אמרתי להסתכל הסתכלות מפוכחת על המציאות, ולראות שיש דברים שסביר לדרוש ויש כאלה שלא.
לדוגמה, אם היית שומר על כל גדרי הצניעות המובאים בגמרא ובשו"ע, לא היית לומד באוניברסיטה (שהרי יש שם נשים שמתסובבות בלבוש לא צנוע, וחלקן מרצות, כך שאתה חייב להסתכל עליהן), לא היית עובד בחברה מעורבת (ורוב החברות הן כאלה, במיוחד בתחום ההיי-טק), לא היית נותן שירות בשום תחום (שהרי זה דורש לדבר עם נשים), לא היית יוצא לרחוב עירוני ממוצע בארץ ועוד.
אז נכון, אני יכול לתת לך פתרונות הזויים ומעשיים ברמה מינימלית שימנעו את הבעיות הללו, לדוגמה: תקשור את העיניים ותלך ברחוב עם מקל כמו עיוור, ותשכור הומלס כדי שיעזור לך לעשות קניות. ככה לא תצטרך להיחשף לשום מראה לא צנוע. או להסתובב בעבודה עם משקפי שמש כהים במיוחד ולדבר עם נשים בעזרת פתקים כמו בתענית דיבור.
האם ההלכה דורשת דברים מהסוג הזה? ודאי שלא. ההלכה לא רוצה שתחיה את חייך באילוצים ובסבל, אלא שתחיה אותם בנוחות ובאמת, תוך שמירה מירבית על גדריה. אם גדרי ההלכה רומסים את החיים בצורה כל כך גסה, ודאי שההלכה בעצמה לא תדרוש זאת.

חזרה לפורום
ישן 23-08-2008, 23:22

פנטסטי
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "זה שאנחנו לא חיים בהתאם..."

אבל גם זה, אני חושש, בלתי אפשרי. נראה אותך משנה את המציאות שלנו למציאות בה אפשר שלא להסתכל על אישה, לא לדבר איתה (אפילו ברמה של למסור שלום ע"י בעלה), ולא להשתמש בה לשום שליחות או לכל צורך אחר (דוגמאות אלו הן מיקס מהשו"ע ומהגמרא).
אני חושב שגם עקרונית אין סיבה לעשות זאת. ההלכה תמיד התאימה את עצמה למציאות, מתוך הכרה שאין בכוחה להילחם במציאות, וכל מלחמה כזו רק תגרום חורבן. עלינו לשמור על כללי ההלכה, אבל לא לגרום להשמדתה של התורה ולשנאתה.
כמובן שאין בכל זה שום אמירה שחוסר צניעות מכל סוג הוא בסדר רק בגלל שאי אפשר לחיות ע"פ הכללים של השו"ע. צריך להתאים כללי צניעות, מחמירים כלל שידרשו, אולם שיש אפשרות ריאלית לשמור אותם בימינו.

חזרה לפורום
ישן 24-08-2008, 00:47
  ליאור :) ליאור :) אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.07.06
מומלצ ורצוי

בתור אחת שהשתתפה במכינה קדם צבאית המשלבת חילונים ודתיים, אני חושבת שזה רעיון מצויין.
משני בחינות:
האחת, מבחינה איטלקטואלית.
תמיד נחמד לראות איך צד חילוני רואה בעינים שלו דברים שנראים לך כמובן מאליו.
ללמוד תנ"ך עם פרטנר חילוני זה פשוט להבין כמה פער עמוק יש בינכם. דברים שלך נראים ברורים בערך מגיל 0, לא ברורים לו. לראות טקסט שאתה מכיר מגיל קטן מאוד ונבחנת עליו (ואפילו נכשלת כמה פעמים) באור שונה לגמרית זה פשוט מדהים בעיניי. להבין טקסט בצורה אחרת שלא סותרת במאום את הצורה שאתה עד עכשיו התחנכת עליהת זה משהו טוב לכל הדעות.
אני אישית פשוט אהבתי לקרוא את סיפורי הגמרא עם צד חילוני ולהבין כמה הסיפור יכול להיות מלא רבדים שונים.

השניה, מבחינה חברתית.
בצבא, מערכת חילונית שאין כמוה!!, אתה תלמד להכיר חילונים לעומק, ולי אישית לפחות חילונים כרגע מרכיבים את רוב חבריי הטובים.
אני לא אשכח את השבת הראשונה שסגרתי בבסיס (והיו פשוט המוןןן) ופשוט לא הבנתי איך יכול להיות אנשים שלא מחוברים בכלל למסורת שלהם.. וזה לא שאני מאיזה חור נידח או משהו כזה, אני מת"א. אין יותר מקום חילוני מזה.
במכינה קדם צבאית יש לך אפשרות לדבר עם חילונים לברר את השקפת עולמם מבחינה דתית ולהיות רגיל כבר לכל שאלות הדת שינחתו עלייך במהלך שירותך הצבאי ולדעת לתת עליהם תשובות שלא מביישות אותך.

ובקשר לטענות צניעות וחזרה בשאלה:
בנאדם שמגיע לגיל של מכינה צבאית הוא בנאדם לפני צבאת בן 18-19 לערך.
אם עד אז הוא לא סגור על רמת הדת שלו ועל המותר והאסור האישי שלו - כל דבר יגרום לו לעבור את הקו האדום. לאו דווקא מכינה.

מצטערת על החפירה, אבל אני באמת בעד הרעיון הזה.
חזרה לפורום
ישן 24-08-2008, 07:43

מחזק את הקטע
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי ליאור :) שמתחילה ב "מומלצ ורצוי"

של לימוד התנ"ך המשותף. השנה אירגנו לנו בישיבה מפגשים עם מכינת 'נחשון' המעורבת (בנות ובנים חילוניים), ולמדנו איתם קטעים שונים, ביניהם גם תנ"ך וגמרא, והיה ממש מעניין ומהנה.
אבל אני נוטה לחלוק לגבי הרמה הדתית. לצערי, אדם שמסיים שמינית היום עדיין אין לו את הכלים הדתיים להתמודד עם העולם שסביבו (ואני לא מדבר רק על להישאר דתי אל מול העולם החילוני, אלא על לחיות חיי הלכה רציניים), כך שהוא נאלץ לפנות אל אחת מהמסגרות העל-תיכוניות. המסגרות הישיבתיות (ולצורך העניין נכניס גם את המכינות הדתיות, למרות שההכנה שהן מספקות שונה) מאפשרות לו ללמוד תורה ולהתפתח כאדם דתי רציני, שגם אם אחרי זה הוא לא יישאר באותה רמה, הוא ודאי יהיה יותר מסתם "בעלבת". לעומת זאת, אם הוא הולך למכינה מעורבת, אם הוא יתחזק מהבחינה הדתית שלו, זה יהיה רק אל מול העולם החילוני, ולא מול העולם הדתי.
תשמעי, כמו שנאמר כבר, אם רוצים לפגוש חילונים החיים יאפשרו לעשות זאת במסגרות רבות מספיק, כמו הצבא, האוניברסיטה או החיים בכלל. אין סיבה להעדיף את המכינה דווקא בגלל שהיא נותנת לך מפגש עם חילונים, לא כשיש לך דברים אחרים להשיג, ואותם לא תוכל להשלים אח"כ.
וזה עוד בלי להזכיר את הבעיות ההלכתיות שיש עם מסגרת כזו.
ברוכה הבאה לפורום, ד"א. את יותר ממוזמנת להיכנס לאשכול ההכירות (נראה שהוא לא התרחק מספיק כדי שזה יחשב כהקפצה) ולספר לנו על עצמך: http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=411957

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 24-08-2008 בשעה 07:46.
חזרה לפורום
ישן 02-09-2008, 00:01
  משתמש זכר zib zib אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.07.08
אוקיי... אז למה הלכתי למכינה מעורבת..

אוקי.. אז למה הלכתי למכינה מעורבת

יש כמה סיבות...

1.נמאס לי מהחברה שבה גדלתי. נכון אני דתי ובאתי ממגזר הדתיים הלאומיים אבל נמאס לי מהבועה הזאת מהראש המקובע שלהם.
נמאס לי לחיות עם אנשים שמרגישים יותר טובים מסוג אחר של אנשים. נמאס לי שבאמת מעניין אותם תורה והכל אבל דרך ארץ כלפי האחר.. או כלפי מישהו שלא הולך באותו קו שלהם... אין בכלל..

בגלל זה היה לי חשוב ללכת למקום שאני ילמד שם להיות בן אדם.. ולא "תלמיד חכם".

2. בכיתה י"ב חיפשתי מקום שכולל גם לימודים וגם התנדבות... ובמסגרות הדתיות זה היה קשה.. יש ישיבות שמחליטות לנתק את הקשר של התלמידים ממגרעות העולם הזה ואומרים להם ללמוד עכשיו ולתקן בעתיד.. הכל טוב ויפה בדבר הזה אבל יש דברים שהם צו השעה שאי אפשר לשכוח אותם..
אז אני חושב שזה קצת אגואיסטיות לשבת וללמוד כמה שנים..
נכון שאתה יכול לבנות את עצמך ולהפיץ את האור בעתיד בדרך הזאת אבל דעתי שבניה אישית לא באה רק מקבלת ידע ותורה אלא גם מנתינה לזולת.

ולכן הלכתי למסגרת שמשלבת נתינה וקבלה כאחד.

3. החלטתי לנפץ סטיגמות. גדלתי במקום שלא כזה אהב חילונים...
אז החלטתי לראות מי הם ה"מפלצות" שעליהם מדברים רק רע..
נכון שבהתחלה חששתי ולא ידעתי איך אני אבלה שנה עם אנשים "שונים" ממני אבל אחרי קצת זמן מסתבר שאנשי המוסר הכי גדולים שיצא לי להכיר, לא באו מהמגזר הדתי והחברים הכי טובים שלי כיום לא לובשים שום דבר על ראשם...

משום כך אני גאה להגיד שבחרתי במקום הנכון לבלות בו שנה שלמה מחיי.

4. האם התורה היא הדרך הנכונה?... השאלה הזאת עלתה בראשי כמה וכמה פעמים..
אני יודע שהיא נכונה כי הרבנים אמרו שהיא נכונה.
אני יודע שהיא נכונה כי כולם מסביבי אמרו שהיא נכונה.
אני יודע שהיא נכונה כי נולדתי ליקום שהדרך הזאת נכונה.
אבל האם אני יודע שהיא נכונה כי חקרתי בעצמי על מנת למצוא את התשובה?
החלטתי להסתכן. נכון שזה מסובך... אולי אפילו נוגד כמה הלכות בתורה היהודית, אבל לא יכולתי לשבת בשקט ולהאמין בלב שקט.
מי שאמר שמה שאתם רואים באמת קיים? מי אמר שמה שחינכו אותכם בעתיד באמת נכון?
אני לא בא להתווכח פה על אמונה. אני רק בא להעלות את השאלה העקרונית האם מה שהכניסו לנו לראש בעצם הייתנו נכונה.
כל עוד אני לא שלם בליבי שתורה זא נכונה, אני אלך לחקור ולראות מה הדרך שבא אדם צריך ללכת בעולם הזה.

דיי בילבלתי פה.. ובטח גם שכחתי כמה דברים.. אבל כל אחד בדעותיו...

זכותכם להגיד שאני טועה וזכותכם להגיד שאתם לא מסכימים עם דרכי
אבל אין לכם שום זכות שבעולם לגנות אותי משום מעשיי או הבחירות שלי בחיים.
אין לכם זכות להרגיש מעל מישהו ולהתגאות!!!!

אני חושב שהמגזר הדתי כיום צריך לעבוד על חטא שרק גדל וגדל והוא חטא הגאווה...

נערך לאחרונה ע"י zib בתאריך 02-09-2008 בשעה 00:04.
חזרה לפורום
ישן 12-09-2008, 10:19
  kontra kontra אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.12.04
המציאות שונה...
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי zib שמתחילה ב "אוקיי... אז למה הלכתי למכינה מעורבת.."

יש הרבה דברים נכונים במה שכתבת מבחינת התרומה לקהילה, וההיכרות עם האנשים שמחוץ לבועה הדתית וטיפה לפתוח את הראש לכיוונים אחרים...
זה הכל טוב ויפה ונכון (ויציב וקיים וישר ונאמן.. ) אבל (הנה הוא הגיע) לכל דבר זמן ועת (זה שלמה המלך אמר..אני רק מעתיק..)...
הרעיון של המכינות הדתיות (באופן מאוד כוללני וע"פ הבנתי ומתוך נסיון אישי) הוא לתת לך כלים, לבנות בך אישיות ע"מ שתוכל לעשות את כל הדברים החשובים האלה, ולא "להישאר דתי"..לשמור שבת...להניח תפילין.. אלא שכל הדברים האלה יבואו מתוך האמונה, מתוך הדת.

במצב הנוכחי שיש במדינה בכלל ומבערכת החינוך הדתי בפרט, אנשים בוגרי תיכון (וישיבה תיכונית כמובן כלולים) לא מספיק בשלים ומגובשים מבחינה דתית, אמונית. הרבה אנשים שלמדו בישיבות או תיכונית מאסו בדרך או גם כאלה שלא, רמת שיעורי האמונה לא מספיק גבוהה בתיכון. אין מה לעשות, הרמה האמונית מחשבתית לא מספיק מפותחת ומגובשת (וזה לא סותר...).
לכן, לפי דעתי, צריך ללכת למכינה דתית, לבנות בך את הקומה הזאת של האישיות מתוך רצון אמיתי (ולא ע"י כפייה או אמצעים אחרים כמו שרובנו מכירים עד שלב זה) ואחרי כן, בצבא, באוניברסיטה ובכל החיים בכלל תוכל לתרום ולהשפיע בצורה יותר טובה ורצינית.

ואני לא התייחסתי בכלל לכל הבעיות ההלכתיות שיש במכינות כאלה... מתוך השאלה שהעלתה הבנתי שיותר חשוב להסביר את התפיסה מאשר לרדת לפרטי ההלכה..
חזרה לפורום
ישן 24-09-2008, 11:15
צלמית המשתמש של homelessit
  homelessit homelessit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.04

בס"ד

אתה באמת באמת רוצה להתקרב לחילונים?
אז תלך ללמוד תורה באופן רציני, תמצא תשובות לכל השאלות, תברר את כל הספקות, תהיה בקי, תתקן את המידות שלך, תהיה מחובר מאוד..
אח"כ, תקדיש את כל החיים שלך להתקרב לחילונים, תזמין אנשים אליך הביתה לשבתות, תתחבר לאנשים במקום העבודה, במשפחה, תקבע לימוד עם כל מיני אנשים... מתוך אכפתיות ואהבה אמיתית!

ואז, לא רק שהמפגש ביניכם לא יהיה דבר בוסרי שמציף סימני שאלה מתסכלים או מודחקים, (מי שלא משפיע הוא מושפע. וכדי לא להיות מושפע צריך עוגן דיי עמוק) אלא שגם תוכל להבין את הדברים לעומק- את החיבור המהותי בינכם, את הטעויות שלך ושל הציבור שלך ואת הטעויות שלו. לדעתי זה הרבה יותר בוגר, אמיתי ותורם לעם.
אנשים הולכים ללמוד שנים באוניברסיטה כדי להיות דוקטור ולזכות באיזה תואר
ולהיות יהודי, לא צריך ללמוד לפי החוקים?

לגבי הראש הסגור וה"ללמוד להיות בן אדם"
זה דיי ילדותי להגיד שהתורה לא מלמדת אותך להיות בנאדם
zib עלית על נקודה שבאמת קיימת לפעמים ולא טובה בחברה שלך? סבבה, אי אפשר לעשות הפרדה בין מידה שלא נמצאת במקום לבין התורה שמביאה את כל העולם להיות בנאדם?
ואני לא מדברת מהצד של הדוסים המרובעים- גדלתי בתור ילדה "חילונית" (הייתי מסורתית) בחברה של דוסים דוסים ובאמת שיחס שקיבלתי מחלקם עד היום צורם וצורב. אבל דווקא מתוך מקום שמכיר בזה יש לך יתרון ויכולת לשנות דברים, להבין את הטעות ובמקום לבעוט בדרך ולברוח, פשוט לברר אותה. אף אחד לא מושלם וזה שמישהו אוחז במשהו וטועה הרבה לא אומר שהוא אוחז בשקר. זה הטבע האנושי או במילים אחרות- להיות בנאדם.

בנוסף, יש הבדל בין ראש סגור לבין הפרדה. יש אמת ויש שקר והפרדה מאוזנת זה לא להתערבב בשקר רכ כדי לא לההראות בנאדם עם ראש סגור.

חדל חפירה =]

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:07

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר