לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-10-2008, 13:10
  משתמש זכר חטאב מת חטאב מת אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.11.06
קורס חופ'לים -מאמר

אמרתי לעצמי שאני אעשה את המאמר הזה כבר מזמן(את הקורס עצמו עשיתי בשלהי יולי השנה) אך להגיד את האמת התעצלתי רוב הזמן , אז עכשיו עם קצת נחת בחגים החלטתי לשבת ולספר לכם בגדול על קורס או יותר נכון השתלמות חופ'לים(חובשים פלוגתיים) שמשכה היא כשבוע שנעשית במגמת אימון היחידות שבבה''ד 10.
המאמר עצמו לא ארוך ואני אנסה שלא לטחון יותר מידי את השכל , ניתן את התכלס.
אז בגדול, התפקיד של חובש פלוגתי הוא הנושא באחריות לטיפול הרפואי לכל חיילי פלוגתו בשגרה ובחירום. תפקיד זה כרוך במטלות רבות ועומס עבודה רב ומצריך כישורים אישיים ומקצועיים מעבר לתפקיד חובש מחלקתי או חובש מרפאה.
עבודת החופ'ל מקיפה את כל נושאי הרפואה הפעילה בפלוגה, מסדרי חולים לפי דרישת המפקדים, בדיקת מקרים דחופים, מתן ייעוץ לחייל,קביעת הפניות,ווידוא החזרתן,יועץ מקצועי למפקדי הפלוגות, אחראי ברה''צ בפלוגה , משמש כחפ''ק רפואי באימונים ובפעילות מבצעית. בחלק מן היחידות משתתפים החופ''לים גם בפעילות השוטפת של המרפאה, נוכחות בזמן בדיקת חיילים וכחובש תורן או כונן. לעיתים נדרש החופ'ל להוות סמכות מקצועית לחובשים מחלקתיים בגזרת היחידה או בבסיס האימונים.
עד כאן מהקשקשת של מז''י, בתכלס עד כמה שאני יודע ברוב היחידות הקרביות מדובר בתפקיד פז'מ (תקנו אותי אם אני טועה שכן אני תומ''כ ) אבל בהשתלמות חופ'לים שלי שהייתה כמעט כולה של יחידות קרביות ותומכות לחימה , כולם חוץ ממני(ועוד בחור מ51 של גולני) פחות או יותר כבר היו סמלים. פחות או יותר את מה שתלמדו בקורס אתם כבר יודעים, זה בעיקר ריענון של מה שלמדתם בקורס חובשים(שכן חלק מהחבר'ה ששם היו כבר בחודשים האחרונים לפני החפשש ועבר כבר זמן מה מאז הקורס חובשים שלהם, אצלי למשל היה מרווח של פחות או יותר שנה מאז הקורס חובשים ועד לחופ'לים) , לכן במאמר אני יותר אפרט על איך הולכת שיגרת היום ומה כן היה מעניין מאשר החומר העיוני, שכן הוא זהה לזה של קורס חובשים,למעט כמה דברים קטנים.
אצלנו ביחידה אין מדד ברור למי שניהיה חופ'לים, חובשים חדשים או כאלה שאינם חדשים אבל שוקיסטים מן הסתם יגיעו לחופ'לות מאוד מאוחר ,ויש כאלה שבכלל לא. אני למשל התחלתי להיות חופ'ל די מהר בעיקר בגלל שבמקום השירות הקודם שלי(בתאג'ד של גדס'ר 585) הייתי הרבה מאוד פעמים עושה מסדרים בשביל החופ'לים שם שהיו דופקים גימלים בלי בושה , ובגלל שהגעתי עמוס במכתבי המלצה מהקרפ'ג והקרפ'ח , אז אותי דחפו די מהר לחופלות כי היה לי ניסיון מסויים בזה, את הקורס עשיתי אחרי 5 חודשים פחות או יותר אחרי שניהייתי חופ'ל בתכלס, עד כמה שהבנתי הרבה מהאנשים שם היו באותו במצב אנשים שמילאו את התפקיד כבר מזמן אבל את ההשתלמות עשו אחרי, מאחר ומז'י מחייבים אותנו לבצע את הקורס כולם חייבים לעשות אותו,אבל לרובנו עובר זמן רב מביצוע הקורס ומהרגע שאתה תכלס מתחיל לעשות אותו.
בכל אופן, על הקורס מפקד קצין בדרגת סרן , שהוא גם קרפ'ג או רופא יחידה כלשהו, אצלנו היה הקר'פ של זיקים מפקד קורס, הוא היה הרופא בזמן נחיתת הקסאמים של הידועה של ספטמבר 07 , וקודם לכן היה קרפ'ג של גדוד בכפיר(אני לא זוכר אם שמשון או חרוב). קצת על האוכלוסיה, אצלנו הקורס היה של מז'י ולכן היו שם חובשים מהמערך הלוחם והתומך לחימה , פחות או יותר היו משהו כמו 40 איש, משלל יחידות השדה, היו משהו כמו 10 צנפים, 10 כפירניקים,4 גולנצ'יקים מספר זהה של גבעתי ונח'ל ,2 מהגדס'ר הבדואי(שהכרתי מהשירות בגדוד),אחד מחרב,שני מוהנדסים,ואני ועוד אחד ממערך מגל שתחת חיל ההנדסה.
בצו הסיפוח שמקבלים מהיחידה אומרים לכם להגיע לשם עד 9, זה למעשה חירטוט שלא יאומן.אני הגעתי באיחור בסביבות תשע וחצי ועדיין בקושי היו אנשים, ואנשי המנהלה האדיבים של בה'ד 10 בכלל לא בירכו אותנו בנוכחותם עד משהו כמו עשר , בקיצור עד שהקריאו שמות אספו את הצווים ואירגנו את כל העסק , לקח הרבה מאוד זמן ועד שדניאל(מפקד הקורס) בכלל התחיל את השיחת פתיחה שלו כבר היה 12 , הוא עשה את זה הכי קצר שיכל, ואז יצאנו להפסקה ב1.חזרנו והקשבו להרצאה של נגד ביקורות של מז'י שמגיע מפעם לפעם ליחידה ועושה ביקורות לחופ'לים שדיבר איתנו על מה צריך ואיך צריך בשביל שלא לקבל ציון נכשל.
בכל אופן הבייתה השתחררנו בסביבות 3 וחצי -4, וזו הייתה הנורמה ,למרות שהיו הרבה אנשים שחתכו מוקדם יותר במהלך הקורס.
היום השני התחיל ב8 למרות שהרוב הגיעו ב9, עשו הקראת שמות ואז התחילו השיעורים, את רוב השיעורים העיוניים של הקורס מעביר הקר'פ שמפקד על הקורס, ביום השני עובדים בעיקר על שגרה וטפסולוגיה, מתן בתים על החזרי הפניות וכו', מקבלים את החוברת לחופ'ל, מחברות ועטים(למרות שאני חייב לציין שאצלנו לא כתבו במיוחד), אחרי הארוחת צהריים היו הרצאות , ביום השני הביאו לנו קא'ג בדרגת סרן מבה'ד 8 שדיבר איתנו על סרגל מאמצים ועל דרך לטפל בחיילים שנפצעו וצריך להחזיר אותם לשגרת אימונים אינטנסיבית, אני חייב להודות שזו הייתה אחת ההרצאות הספורות שהייתה בה נוכחות מלאה, שכן הדבר נגע בדברים שהם חשובים מאוד בכל היחידות , ההרצאה הייתה די ארוכה,אבל מעניינת הוסבר שם על אופן הבנייה של הסרגל מאמצים בבה''ד 8 על הדרכים הנכונות וסולם ההדרגתיות שצריך לעבור בכדי להחזיר חייל אחרי פציעה לשגרת האימונים או הפעילות השוטפת ביחידה.
ביום השלישי היה פחות או יותר הכי מעניין בקורס , הבוקר נפתח בפחות או יותר ההתנסות המעשית היחידה והמעניינת ביותר לטעמי בכל הקורס, כחובשים פלוגתיים אתם מקבלים סמכות הדרכתית לפקח על פתיחת וורידים של החובשים המחלקתיים או חובשי המרפאה שלכם, התירגול הבא מסמיך אותכם כביכול לזה. הקבוצה מתחלקת לקבוצות של 3 איש, כשכל אחד בתורו פצוע,שני חובש,ושלישי חונך, על קבוצה מפקח מדריך ממגמת מפקדים(אצלי באופן די משעשע הבחור ממגמת מפקדים היה חבר טוב שלי מקורס חובשים שהלך להדרכה), ואז יש סימולציה, יש פצוע שכל מה שהוא עושה הוא לשכב ומפעם לפעם לתת פידבק היסטרי(אתם מכירים מהקורס הקטע של "חובש!חובש! כואב לי תעזור לי חובש") , הקטע המעניין האמיתי הוא מה שמתרחש בין החונך לחובש, בד''כ החובש נלקח לצד על ידי המדריך שנותן לו דמות בעייתית שאיתה יצטרך החובש שמשמש כחונך להתמודד. כשאני הייתי חובש אמרו לי להיות חובש מילואימניק שעושה הכל בצורה חאפרית(בלי חיטוי,בלי חוסם וורידים כלשהו,בלי שמירה על סטריליות המחט וכו') וכשמעירים לו מתפז'מ על ההחונך("בזמני היו עושים ככה, מה אתה כבר יודע"), אצלי הבחור שהיה חונך התמודד בצורה טובה . כשאני הייתי חונך מי שהיה החובש היה כביכול חדש ושוקיסט שהיה צריך להסביר לו כל שלב שבקוויקט. בקיצור על עניין הקוויקטים היה ממש כיף. אחרי זה יצאנו לארוחת צהריים, ופה אני אתעקב בכמה מילים על האוכל. אני וכמו בערך כל מי שעשה קורס חובשים לפני 2008, זוכרים את האוכל המחורבן של הבה''ד, מסתבר שמתישהו השנה הם הכניסו קייטרינג שלוקחים על ידי העברת חוגר וקבלת כרטיס ממכונות כאלה שהותקנו בחדרי אוכל של הבה'ד(ד''א אוכלים כמובן בחדר אוכל סגל), האוכל היה די טוב, היה סטייק די אכיל וגם סלטים שהיו די סבבה ואפילו מיץ קר ככה ששיפור לעומת מה שהיה פעם. אחרי הארוחת צהריים חזרנו לעוד הרצאה מעניינת של סגן קרפ'ר(כיום קר'פר), הוא דיבר איתנו על התפקיד, על איך שהוא תופס אותנו וכו', הרוב נשארו , בחור נורא מצחיק בשביל קצין בכיר.
ביום הרביעי היה יום של לימודי חירום וטראומה, טיפול בפגיעות , מכות חום,מכות קור, סיפורי מקרה וכל מיני מקרים שהיו בצה''ל בשנים האחרונות ודרכי ההתמודדות איתם, היום הזה הרבה תלוי במי שמפקד על הקורס שכן חלק גדול ממנו תלוי בניסיון של הקר'פ, לדניאל היה ניסיון די עשיר והוא ידע לנסח את הדברים ככה שהיה מעניין מאוד. יש הרצאה של איזו מדריכה (די מושפלת אני חייב להודות) מברה'צ שדיברה איתנו על כל עניין התברואה שוב , אחר כך היה עד איזה מדריך שהעביר חוברת מעניינת על בריאות הנפש וזיהוי סימני מצוקה נפשית אצל חיילים בפלוגה, בסוף היום עשו חזרה על שיגרה קצת. וגם הייתה ביום הזה התארגנות על חולצות, בידיוק כמו בקורס חובשים גם בקורס חופ'לים למרות שזה בקושי שבוע בד''כ מזמינים חולצות עם איזה ציור וסיסמה שמישהו מנפיץ והכתובת "קורס חופלים " והתאריךשל מתי שהתבצע. אני אישית הזמנתי חולצות וגפיות וקפוצ'ונים כי חסר לי ציוד חורף, חלק הזמינו רק חולצות או גם כובעים .
ביום החמישי והאחרון , יש בבוקר את השיעורים שלא הספיקו להעביר במהלך השבוע,\ אצלנו זה היה על כל העניין של רפואת שיניים ומה אנחנו כחופ'לים עושים עם זה, או יותר נכון לאן מפנים וכדומה.אחר כך היה מבחן מסכם בהדב'מ, שהוא שטויות לגמרי , זה סה''כ סמכויות החובש והכי קל בעולם לעבור אותו עם 100. אחרי זה נשארו בשביל לקבל את התעודות המונפצות של הסיום קורס, קיבלנו את החולצות ואת הצוי גמר סיפוח , ומתפזרים.
אז ככה בגדול מתרחש כל העניין של קורס חופ'לים, בגדול זאת פשוט עוד חוויה, שבעיקר מצחיקה ומשעשעת, כל מי שהוא חובש ברמה סבירה אין סיבה שבקורס יחדשו לו משהו, זו בעיקר לפגוש אנשים מהקורס שלכם או חובשים מיחידות אחרות, אני למשל הכרתי 2 חבר'ה מהנדסה שניהיו חברים טובים שלי מאז , וגם את הבחור האחר שהגיע מבט'ר אחר של מגל. אז בסה''כ דרך אדירה להעביר שבוע של יומיות(בעיקר למי שגר באזור המרכז) , ולהכיר חבר'ה מיחידות אחרות.
אז זהו בגדול, בעיקרון תכני הקורס זהים אבל הסדר שלם וכו' משתנה מקר'פ לקר'פ , אבל במתכונת הזו זה פועל בגדול, ככה שזה נועד לכל אותם אנשים שיעברו אותו שידעו לפחות על מה מדובר. תענוג כרגיל לכתוב מאמר לפורום התגעגעתי למען האמת.

ולסיום אממ סיסמת קורס חופלים יולי 08, " בשגרה בחירום ובבט''ש, חופ'ל טוב חותר לת''ש!"

יום טוב חג שמח לכל בית ישראל!
נורא אשירה, לך אכבירה, שיר מהללי
לך אתנה מנת חבלי
בכלל זמן עזור אל נורא, גזע אברהם, נצר תפארה,
אתה אל חי נותן תורה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:42

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר