לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 18-04-2009, 21:45
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
בסיסי צה"ל מועברים נטושים וריקים

יצא לי לאחרונה לדבר עם מפקד מחנה בבסיס גדול במרכז הארץ. האיש גדל בחיל האוויר ועכשיו ממונה על מחנה ירוק למחצה של חיל מסייע (לא שייך למז"י). מסתבר שהבסיס שעליו הוא מפקד מונה עשרות דונמים (אם לא למעלה מזה) ודורש שמירה ועבודות לוגיסטיות עצומות בעוד שרובו הגדול לא מאוכלס והחלק המאוכלס שוכן במבנים חד קומתיים.
"תן לי מבנה אחד של ארבע קומות ואני מכניס בו את כל המשרדים בבסיס" אמר לי הקצין בכאב. "למה להחזיק שני שין.גימלים ועשרות חיילי מפקדה בשביל כמה משרדים? למה לתפוס נדל"ן יקר כל כך בשביל כלום?". באזור בו שוכן הבסיס הזה נבנו לאחרונה מספר מבנים חדשים ונדרשות שם קרקעות לבניה לטובת חברות היי טק.

השטח הלא מאוכלס בבסיס מכיל בעיקר מבנים שחלק מהם עשוי מאסבסט ומבנים אחרים שכבר אין צורך או יישום ליעוד שבשבילו הם נבנו.
מבני האסבסט הם בעיה כואבת. בהמון בסיסים, בעיקר עורפיים, יש מבני אסבסט שאסורים לשימוש בשל סכנת בריאות.
בסיסים אחרים היו בעבר חלק מיחידת מחסני חירום (ימ"ח), היום הימ"ח פונה אך הבסיס נשאר כשהגדרות ממשיכות להקיף את משטחי הרק"ם העצומים והריקים של הימ"ח.
בבסיס אימונים מסויים, לא רחוק מאשקלון, תופסים מבני האסבסט והימ"ח הריק למעלה מ80% של שטח הבסיס! ליד מבני האסבסט נבנו מבנים חדשים יותר אך הם קטנים וההשקעה בהם בלתי מובנת לרבים. אלפי חיילי מילואים נקראים בכל שנה לאימון בבסיס הזה אך מתקשים להבין את המרחבים העצומים והריקים.
"למה צריך להמשיך להחזיק את הבסיס הזה?" שאל אותי חייל שהגיע לאימון בבסיס הזה לאחרונה, "למה אנחנו צריכים לנסוע חצי מדינה בשביל שש-שבע שעות של שיעורים? למה לא להעביר את הכיתות ועזרי האימון מהבסיס הזה אל בסיס במרכז הארץ, נגיד למתקן אדם, שיהיה לכולם קל יותר להגיע?!"
לא היה לי נעים לספר לאותו חייל שמתקן אדם הוקם מתוך מחשבה שהוא ישמש כמתקן אימונים חד יומי לאנשי מילואים, בין השאר כדי לחסוך את הנסיעות שלהם אל שטחי האימונים הרחוקים.

החלמאות לא נשארת במילואים ולא רק במרכז הארץ
בחודשים האחרונים הועבר בית הספר לשריון מבסיס סיירים אל מחנה שיזפון. לבסיס סיירים נכנס חיל מודיעין השדה שהקים שם את בית הספר שלו. במחנה שיזפון נעשו עבודות בניה עצומות כדי לקלוט את כמות החיילים הגדולה והוקמו כיתות לימוד חדישות כדי לקיים בהן את השיעורים כך שכיום כל הקורסים בחיל השריון מתקיימים בשיזפון.
כל הקורסים? לא בדיוק! מסתבר שהעברת עזרי האימון מסיירים לשיזפון לא תוקצבה במסגרת התוכניות להעברת הבסיסים. אותם חלקי טנקים גדולים שנועדו להדגמות בכיתות ומשקלם וגודלם עצומים, עד כדי כך שלפעמים נבנתה הכיתה מסביב לדגם, נשארו במחנה סיירים.
העברת הדגמים כבר תוקצבה והיא מתבצעת בעצם ימים אלו. אך מה עושים בנתיים החניכים שצריכים ללמוד על הדגם? נוסעים באוטובוס ממחנה הלינה, שיזפון, אל מחנה הלימוד בסיירים.
גם האסבסט הוא לא הסיכון הבריאותי היחיד. לא מזמן פורסם בחדשות הערוץ השני החשד שבחטיבת הנח"ל יש יותר מקרי סרטן מאשר בחטיבות החי"ר האחרות בצה"ל. האצבע המאשימה הופנתה מיד לבסיס הטירונים של החיל בתל ערד לבריכות החימצון שלידו. באותו הזמן היו בבניה שני בנייני קומות שנועדו לאכלס את הטירונים במקום האוהלים והמבנים היבילים. מאז הסתיימה הבניה אך שני הבניינים עומדים ריקים, רק שלא יגידו בתקשורת שדוחפים עוד חיילים לבסיס המסרטן.
ישנם בסיסים עצומים שכבר פונו מכל יושביהם, כמעט. היום באותם בסיסים יושבים כמה עשרות בודדות של חיילים אך שטח הבסיס כולו ממשיך להיות מוחזק ע"י צה"ל. עד מתי? אולי ליוהכ"ל הפיתרונים.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il


נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 18-04-2009 בשעה 21:50.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 18-04-2009, 23:00
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,598
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בסיסי צה"ל מועברים נטושים וריקים"

אני לא מבין על מה הרעש. אתה חלמאי בעצמך.

כל מה שתיארת כאן משתלב באופן חלק והגיוני עם התפישה שמרשה למשרד הבטחון להחזיק חטיבה להתיישבות (ושלא תשאלו כמה תקציב היא מקבלת כל שנה!), והעובדה שהרשות הממלכתית לאבטחת מידע לא אחראית על משהב"ט! יש לו הרי חוקים משלו.

העסק פשוט מאוד.
אותו תא"ל במיל' מחיל הים שהתחיל באימוני צלילות בקישון כי חשב שיצא מזה משהו טוב הוא דוגמא מצוינת.
בא איש אחד עם רעיון שנראה לו נכון, במקום שהמנהל שלו (או מפקד) ידחף לקיום חשיבה מאורגנת בנושא ואז תתקבל החלטה עם רגליים מוצקות אם ללכת על זה או לא, פשוט עושים משהו מקומי או שבכלל לא.
אז יוזמת האימונים בקישון התבררה כבכייה לדורות, זה מקרה, כי היו גם אלתורים שכן הצליחו.
אז במקום שתתקיים פעילות של הארגון בנושא מבני האזבסט היא פשוט איננה,
אז במקום שקצין מילואים ראשי ינצל את משאביו על מנת להציע דרכים לשפר את חוויות (בהיעדר מילה מוצלחת יותר) המילואים, הוא עושה דברים קטנים ומקומיים,
אז במקום שסגן הרמטכ"ל (או אלוהים יודע מי אחראי היום על "בניין הכוח") יתניע כבר חשיבה וביצוע מאורגן בנושא "איך מצדיקים את העלויות של ימי המילואים למילואימניקים ולמשק", הוא פשוט לא,
אז במקום שהצבא יהיה זה שיוזם מרכזי אימון נגישים וניצול זמן מתוך אינטרס של שמירת כשירות, הוא עושה הפוך מזה (למי שמכיר איך מאבטח בוגר קורס שומר כשירות- תחשבו על זה!),
אז במקום להרים טלפון למג"ד הנדסה וכמה מילואימניקים עם נסיון בחילוצים כבדים (במקרה הקיצוני), מתבכיינים ש"אין תקציב להעברת האביזרים". זה ממש נשמע כמו "אוי אוי אוי, אכלו לי, שתו לי, עלו לאביר ונסעו לי!".
זה צבא זה?!
העיקר שבבטאון "ביבשה" הכותרת הכריזה בפאתוס- "22 ימי קרבות, 15 ימי לחימה יבשתית"- לא אחרי מלחמת יום הכיפורים, אלא אחרי מבצע "עופרת יצוקה"!
תתביישו!
מנהלים, אתם רשאים לעשות ככל העולה על רוחכם עם ההודעה המעוצבנת הזו שלי,
אבל אסטרונאוט חארטטן או מה שתגידו,
אני לא מבין מי יושב בכיסאות מסביב לשולחן המטה הכללי ובמה הם עסוקים כל היום.
האם ראש אט"ל לא יכול רגע להתפנות מההכנות לקפ"ק 1 של הפשיטה על הכור בכרכור?
האם אין ראש למז"י? או שהוא בדיוק מתחקר את הנווטים של מבצע הפשיטה על הבליטה?
מה עם קחצ"ר קרפ"ר וחמרמ"ר?
הרי כל מג"ד במילואים יכול תוך פחות מחודש לספק רשימה כמעט מלאה של כל החורים, השטויות והטעויות שמונעות מהגדוד שלו להיות כשיר ומאומן כדבעי, למה כל כך קשה לבנות רשימה ברבעון הראשון, להחליט על שישה דברים קריטיים ברבעון השני, ולהתחיל להראות התקדמות באחד מהם עד סוף הרבעון הרביעי?

בסוף באמת מה שיישאר לנו זה תהילים נגד טילים...
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 18-04-2009, 23:12
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אני לא מבין על מה הרעש. אתה..."

הבדיחה היא שבאותו בסיס מיותר השקיעו לאחרונה מיליונים בהקמת "קריית סימולטורים". אותה קריה שאחד המאפיינים הבולטים שלה כפי שפירסמה החברה שמייצרת אותה במסגרת המכירה שלה הוא שהיא ניתנת להעברה בקלות. עכשיו תמיד יהיה מי שיטען שלא ניתן לפנות את הבסיס שהשקיעו בו כל כך הרבה.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 18-04-2009, 23:34
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,598
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "שניכם מגזימים, חצאי עובדות..."

אני מזמין אותך לראות ולשמוע כמה פלאים בהם יצא לי להתקל בתור בורג, בורג מהסוג הקטן והלא חשוב מספיק כדי להיות זרוק בלי לעורר תשומת לב ליד כל מיני צירים גדולים וחשובים, ליד כל מיני אטלסים שמחזיקים את העולם על הכתפיים, מתחת למגיני הביצים של מצביאים דגולים ובעוד כל מיני מקומות שנמצאים מתחת לחיפוי.

לפעמים מגובה הסנדל רואים שלמלך יש פרונקל ברגל, או שנתקלים בשרצים שמתרוצצים שם בין העשבים, שמפריעים לדרוך ולצעוד קדימה כמו שצריך אך נסתרים ממי שמביט מגבוה מדי.
ואגב חצאי עובדות וסיפורים, יכולת הבחנה בין עיקר לטפל, מיון הפלצנות מן האמינות היא יכולת שיכול שתתקיים אף בקטן שברמשים.
להגנתי אומר שיש לי מכר קרוב שצופה מגובה דומה לזה שאתה נמצא בו על החיים, היקום וכל השאר. לא תמיד אנחנו חלוקים.

אין לי מה להתלונן על טיפשים בצמרת, אני חושב שאני טיפש לפחות כמו רוב האחרים, ובטוח שטיפש יותר מחלקם. אני כן מרגיש זכאי באופן מוחלט להתלונן ולהטיח עלבונות במי שמתנדב או מציע עצמו ונבחר לשאת בתואר "מוביל", "מנהיג", "אחראי", "ראש" וכו', משום שהמעשים והמחדלים של כל אחד כזה משפיעים לא רק על רמת החיים שלי ושל משפחתי- וכיום אני כבר נושא בתואר"ראש משפחה", אגב ראשים וכו'- כל אחד כזה הוא בעל השפעה אולי אפילו מכריעה על עצם קיומי.
משר התחבורה הבלתי יעיל בעליל (אני מאתגר אותך לתת לי פה איזו קונטרה טובה בעניינו) ועד אלוף פד"מ אם תרצה, שרקטות מתחום אחריותו כמעט הרגו את אחותי לא מזמן.

זה בגדול למה אין מה לצפות שאשאר באפיק דיון מתורבת ואירופאי, לא מתלהם ולא נגוע בנימה אישית.

אה, רגע!
חשבתי על עוד משהו. אתה כאיש ח"א נהנה מקיום קריית סימולטורים במיקום נגיש לריכוז אוכלוסייה. זה אומר שטייסי מילואים יולים בלי הרבה בזבוז זמן למצוא עצמם מקיימים אימוני סימולטור ברמת פשטות כמעט כמו ליסוע לאחיין, להתיישב לו על המחשב, לשחק בו כמה שעות ולחזור הביתה אולי עוד לפני השקיעה.
למה שאיש יבשה שאמור לבצע אימון שמירת כשירות קליעה בנשק קטן קוטר (נאמר עד רמת חצי אינטש, לצורך הדוגמא) יאלץ ליסוע שעות, להמתין עוד שעות לאיזה כמה סדירניקים, לעוד נגד, לחלקים, לתחמושת, לאוכל חם, למים, לג'ינג'י עם המפתח עד שיצליח לירות בנשק- ולא בטוח שהוא יירה בנשק שעליו הוא הוכשר והתאמן עד כה!
אני לא יודע אם אתה מתמצא בעניין, כי אתה מקפיד באופן מעורר הערכה להתבטא בתחומים בהם אתה כן מבין (אני לא מצליח לנצור את המקלדת כל כך, לא מצליח לי...) אבל כל מיני מחדלונים על בסיס פעוט מתרחשים באופן כל כך נפוץ וסדור על מילואימניקים ביבשה, שזה פשוט לא יתכן שלא לראות בזה שיטה ולזעוק חמס.

רוצים לעשות אימון תותחנות טנקים. מה הבעיה לקרוא לזה אימון תותחנות, לארגן אימון תותחנות ולעשות אותו? למה מדינת ישראל (אבא ואמא שלך) משלמים למילואימניק ימ"מ כדי שישרוף יום בהחיילות לאימון מילואים, יעשה תורנות מטבח, יגלה שיש לו 4 שעות מתות בכל יום אימון (לפחות!) ועוד לא דיברנו על אמצעים לאימון.
אז חיל האויר הבין מזמן איך לעבוד יעיל.
אבל רוב המערכת הבטחונית לא מתקרבת לסטנדרטים של חיל האויר, ואולי אתה לא נכווה מספיק מההשלכות של המערכת הזו, שהיא גדולה הרבה יותר מחיל האויר, בסופו של דבר.
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'


נערך לאחרונה ע"י רגב06 בתאריך 18-04-2009 בשעה 23:46.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #7  
ישן 18-04-2009, 23:34
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "שניכם מגזימים, חצאי עובדות..."

מה הגזמה בשני מבנים חדשים וריקים?
מה הגזמה בשטח של עשרות דונמים ריק מנפש חיה חוץ מעובדי הרס"ר והפטרולים שממשיכים לנקות אותו ולשמור עליו?
אם צה"ל היה צריך לשלם לכוח האדם הזה כבר מזמן היו מגלים שהחיילים הללו שומרים על כלום!
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #11  
ישן 19-04-2009, 01:16
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.01.06
הודעות: 1,234
אמיל- כמה נקודות.
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "שניכם מגזימים, חצאי עובדות..."

נניח שאתה חייל מילואים מסור ואכפתי שגר בצפון.
ונניח שקבלת צו לאימון חד יומי איי שם בדרום (קו אשקלון ודרומה).
ונניח שעל הצו כתוב "נא להגיע עד תשע בבוקר".
ונניח שאתה באמת מאמין למה שכתוב על הצו, ומשתמש בתחבורה ציבורית, אז לאימון מקצועי, שהוא רענון תיאורטי (וקצת פראקטי) חשוב שאתה מאוד רוצה להגיע אליו רענן אתה מגיע אחרי שקמת בחמש בבוקר (אין סיכוי בתח"ץ להגיע מנקודה צפונית לחיפה לנקודה דרומית לראשון תוך פחות משלוש וחצי שעות בבוקר).
נניח שהצלחת להגיע בתשע בבוקר, אז אתה מגלה שהשיעור הראשון יתחיל באחת עשרה, כי הצבא יודע שאין סיכוי שרוב הכח יגיע בתשע.
באחת עשרה מתחילים סוף סוף השיעורים, ואז אתה מגלה:
0. אתה קצת עיף.
1. למרות הרבה מוטיבציה של המערך המדריך, ידע מקצועי אקוטי חסר.
2. הפער בין הנתונים שאתה מכיר מנסיונך ובין הנתונים שאתה מקבל מהמערכת עצום.
3. הרבה מאוד תרגולות מתבססות על הנפצות ושמועות.
4. השיעורים שאתה מקבל רלוונטיים ללוחמת שטחים ולא לעימות משמעותי.
5. כשאתה סוף סוף מגיע לסימולטור נותנים לך אימון שבלוני בן 10 דקות, וכשאתה מבקש להתאמן עוד אומרים לך שהזמן מוגבל ושאנשים מחכים בתור למרות שאין אף אחד שמחכה בתור (ובמקרה אתה גם זה שאחראי לתזמן את הכניסה של הח'ברה שלך לסימולטור...).
6. בסוף האימון אתה לא מקבל איזו חוברת בלמ"ס בסיסית כדי שתוכל לשנן את החומר.
7. בשש וחצי-שבע כשהיום מסתיים, קשה מאוד להגיע בתח"ץ צפונה.

האם חסרות כיתות לימוד של צה"ל במרכז הארץ?
האם לימוד לאחר ארבע שעות נסיעה אפקטיבי כמו לימוד לאחר שעתיים של נסיעה?
האם קשה כל כך למערכת הצבאית לארגן הסעות מסודרות מצפון הארץ ומרכזה דרומה?
האם אנו מקבלים לוחמים מקצועיים יותר או פחות כשימי ההדרכה התיאורטית שלנו נראים כך?
האם עדיין כל שתואר לעיל עדין לא תופש בעינך כ-"חלמאות"?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #14  
ישן 19-04-2009, 00:13
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי a_tell שמתחילה ב "פעם ראשונה שאני שומע שומע..."

דווקא לג'אנקיית הM113 יש תפקיד חשוב באימונים יעודיים מסוג מסויים. רוב הכלים הללו הם חלק מהימ"ח שכבר לא נמצא שם.
בסיס טירונות בנות? לא זכור לי. אבל כן בסיס המקצועות של חיל שריון ואפילו בה"ד 1 שכן שם לאיזו תקופה.
וכן, בטוח שהיה שם ימ"ח.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #18  
ישן 19-04-2009, 11:59
  strong11 strong11 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.11.04
הודעות: 2,109
תגובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בסיסי צה"ל מועברים נטושים וריקים"

יש דוגמאות מכל המינים והסוגים, אם כי האחריות לחלמאות אינה רק במגרשו של הצבא אלא גם במגרשם של משרד הבטחון ומנהל מקרקעי ישראל.

1. כבר הבאנו פה את הדוגמא (האבסורדית ברמות גבעת חלפון) של בסיס הגדנ"ע המפורסם בבאר אורה.

2. היו (וישנן) האחזויות נח"ל רבות שכשלו/ננטשו/נסגרו אך נותרו "מאוישות" שנים ולעתים שנים רבות מאוד מסיבות שאין בינן ובין צרכים צבאים-ביטחוניים דבר וחצי דבר. כנ"ל מוצבים רבים בשטחים באינתיפאדה הראשונה ובעיקר בתחילת השניה שנותרו "מאוישים" חודשים ואפילו שנים מסיבות שאין בינן ובין צרכים צבאים-ביטחוניים דבר וחצי דבר.

3. יש בצה"ל יותר מדי בסיסי הדרכה, אימון והכשרה, רבים מהם סמוכים מאוד זה לזה. לדבר סיבות רבות חלקן היסטוריות עד כמעט פרה-היסטוריות כמו תחרות בין אגפים, פיקודים וזרועות במטכ"ל, חלוקה לא ברורה של תחומי אחריות, מנטליות של בזבוז ופזרנות שרווחה בצבא שנים רבות, רצון לקיים נוכחות פיזית-צבאית-ביטחונית ברחבי הארץ ובשטחים, מינוף בסיסים ותשתיות שהבריטים הותירו ברחבי הארץ, חלמאות וחוסר מעוף בתכנון ועוד. מעבר לבזבוז וחוסר היעילות הכרוכים באחזקת בסיסי הדרכה רבים במקומות שונים ומשונים, הרי שהפגיעה הקשה ביותר במרקם החיים האזרחי במדינה באה לביטוי דווקא באובדן ובזבוז קרקעות עצומות ויקרות לטובת שטחי אש אינסופיים הסובבים את הבסיסים המרובים הללו. יחסית למדינה קטנה וצפופה כמו ישראל היקף שטחי האש והאימון שבה הוא רב מאוד, אפילו בניכוי שממות הנגב. וכל זה ללא קשר לשטחי האש "שאבדו" בסיני!! עד היום טרם "בוטלו" חלק ניכר משטחי האש שהתייתרו עם השנים כולל כאלו הנמצאים בכלל בשטחי A וזאת למרות שעברו כבר 10-15 שנים מאז שדרכה בהם כף רגלו של טירון או קורסיסט!

4. יש את הסיפור המפורסם של העברת בית הספר למקצועות תעופה, מהלך שמטרתו (המוצדקת למדי) הייתה שימור בסיס עובדה (החדש בזמנו) אחרי שנסגר כבסיס טיסה עם סגירת מערך הכפיר באמצע שנות ה-80. בוא נעזוב לרגע את בתי הספר לטיסה, נ"מ, כתב"מים וכו' שנגיד זקוקים לתשתית ספציפית וכו' אבל מדוע צריך בתי ספר למקצועות טכניים ולמקצועות תעופה ב 2 בסיסים שונים? מילא כבר היו מעבירים את שניהם לעובדה ויוצקים לתוכו בדרך זו נפח פעילות משמעותי ועל הדרך סוגרים את הטכני, שהיה ונותר בסיס מתפורר, מיושן ומיותר, כמעט כמו שדה דוב (שאת כל תכולתו כבר מזמן היה אפשר וצריך להעביר לתל נוף או לחצור, ששניהם אכלסו בעבר כמות כפולה ומשולשת של מטוסים בהשוואה למצב היום, וזה עוד לפני סגירת וצמצום כל מיני יחידות נ"מ ומודיעין פריפריליות ששכנו גם כן בבסיסים הללו).

מה ולאבד ככה סתם 2-3 תקני אל"מ, 9-12 תקני סא"לים, 30-40 תקני רס"נים וכו'? מה השתגעתם?

אחרי קרב מאסף מוצלח שנמשך שנים רבות, הרי שמתחילת שנות ה-90 הלחץ הבלתי פוסק של משרד האוצר סוף סוף החל לשאת פרי (בין היתר בגלל צרכי קליטת עלייה, תהליכי עיור מואצים, חתימת הסכמי השלום עם ירדן והרש"פ, שינוי סדרי עדיפות בתקציב הבטחון בכלל וח"א בפרט) ותהליך הקונסולידציה יצא לדרך, כאשר קורבנותיו הראשונים היו מערכים פריפירליים כמו נ"מ, קשר וכו' (לדוגמא פינוי הביסנ"מ ובט"ר ניצנים, צמצום בסיסים לטובת אתרי קרוואנים, איחוד מחסנים ויחידות מחשוב ועוד). בסיסונים אחרים כמו מנחתי בירנית ודלתון (ובמידה רבה גם שכניהם הדרומיים יותר) התייתרו אחרי הנסיגה מלבנון והתעצמות סד"כ הרק"ק/טק"ק וכו'. טירוף הנדל"ן הנוכחי יחתום בשנים הקרובות את גורלם של שדה דב והטכני, וזאת אחרי השקעות חלמאיות בתשתיות שנעשו בהם רק לאחרונה ושירדו לטמיון (אמנם לא בסדר גודל של פתיחת בסיס איתם העצום באותם הימים ממש בהם נחתם גורלו לאבדון)
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #21  
ישן 19-04-2009, 23:09
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 16,044
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי יואב בן צוריה שמתחילה ב "למיטב זיכרוני בסיס איתם נפתח..."

בסיס איתם (למעשה כנף) לא נפתח ב 1976 אלא רק ב 1977, אז הושלמה הקמת מפקדת הכנף, רוב שיכון המגורים וחלק מהתשתיות התומכות. בסוף 1976 נחנך המסלול הראשון (ללא דת"קים, רחבות, כבישים וכו') וגם זה רק בגלל שהבנייה הואצה אחרי חתימת הסכם הביניים בשנה שלפני כן (שדה-פקטו לא אפשר עוד פעילות מלחמתית מרפידים). הבסיס עצמו, אם אפשר היה כבר לקרוא לו בכלל בסיס, היה עדיין ברובו מדבר שממה. באיתם היו אמורים להיות בסופו של דבר 4 מסלולי ענק, כמותם טרם ראה המזרח התיכון, שהיו אמורים לאפשר נחיתת C-5 וג'מבו, מהם הייתה זורמת אספקה ישירות לחזית סיני. בפועל נבנו רק 3 מאחר והיה ברור שאיתם מיועד לפינוי. הבסיס עצמו תוכנן להפוך למבצעי רק בסביבות 1980-1981, אחרי השלמת כל המסלולים, הקמת והגעת כלל הטייסות (4 במספר) והקמת כלל יחידות התמך, אזורי תמך (רחבות, דת"קים וכו'), שיכון מגורים, גדוד נ"מ, גדוד הגנה קרקעית וכו'. כמו כן תוכננו במקום עשרות דת"קים ריקים, אליהם היה אמור לפרוס בעת מלחמה חלק ניכר מסד"כ ח"א לטובת לחימה במרחב סיני.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #23  
ישן 19-04-2009, 20:27
  Jehosh Jehosh אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 10.06.05
הודעות: 35
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בסיסי צה"ל מועברים נטושים וריקים"

מעמד שזכיתי לו בארגון מסוים בדרך כלל מביא אותי להימנע מלהגיב בפורום.

ברם, דיון זה, בהשתתפות מספר חברי פורום שאני מחזיק מהם אנשים ברי-דעת ואינטלקט רב מאלץ ממני תגובה...

נכון. בצה"ל יש ביזבוז רב מאוד. רב מאוד בעלות שלו למשלם המיסים, רב מאוד ביחס לארגונים אזרחיים בגדלים קטנים ודומים ואולי רב ביחס לצבאות אחרים ("מסודרים" יותר). נכון.

יחד עם זאת, יש דרך נכונה להסתכל על התנהלות של ארגון בכלל ושל צבא בפרט. אני יודע מיד ראשונה (של שותף לעשייה) שכן מתנהלים בצבא אינספור תהליכי התייעלות כלכליים. שכן מבצעים קבוצות חשיבה לכל פעולה (אפילו יש כאלה בצה"ל שחושבים שהרבה מדי חושבים ומעט מדי עושים !). שיש תהליך קונסולידציה מאוד משמעותי שמתרחש בערך בקצב הכי מהיר שהתקציבים והבירוקרטיה הישראלית מאפשרים. שרווחתם וזמנם הפנוי של אנשי המילואים (היקרים !) חשובים מאוד לקברניטי צה"ל, וזוכים לקשב דומה לסוגיות ביטחוניות. תתפלאו, אבל לא סתם מלמדים ניהול בהרבה מקומות - בצה"לית.

סיפורים דומים לזה שהביא יוסיפון בפתיחת אשכול זה הם מאוד מעניינים. ראוי לעסוק בהם, הם מהווים ביקורת לגיטימת למערכת ומאפשרים להדגיש נקודות בעייתיות ולגרום לטיפול בפערים ובפגמים. אבל לנופף במספרים לא נכונים ולא רלוונטיים של תקנים נראה לי מיותר. להגיד שבצה"ל "אין שכל - אין דאגות" זו, לדעתי, התפלמסות סתמית. בזרוע היבשה יש חטיבת יבשה ובחטיבת היבשה יש ענף יבשה ובענף היבשה יש (כן כן !) מדור יבשה - כל בעלי התפקידים שאחראים על הגופים הנ"ל עושים מלאכת קודש וכל הכבוד להם, יותר מזה - הם לא צריכים את העזרה שלכם כדי לדעת באיזה סימולטור לשבץ איזה יחידת מילואים ואני מניח שהקוראים היקרים כבר הבינו את הנקודה שלי.

ראוי להעביר ביקורת וראוי להתבסס בה על מידע מבוסס (או, אם תרצו - עובדות ונתונים קשים). הכי ראוי - אם אתם יודעים כל כך טוב - קחו את עצמכם ותעשו. תתנדבו ! בואו תדריכו אנשי מילואים, בואו תירמו מידע מקצועי, מגובש ורלוונטי למאמצי התכנון, הבניה והיעול, תירמו שעות עבודה של צמ"ה, עבודות גננות, תירמו את חדרי הישיבות במשרדים שלכם ליחידות מילואים שהמג"ד אינו עו"ד או איש היי-טק (או פוטר חס וחלילה). רק מה - כשאתם מדברים על הצבא שלי, עשו טובה - תשאירו את המטאפורות של הפרונקלים בטירונות.

הערה חשובה: אני בטוח שכל המשתתפים בדיון עשו ועושים הרבה והמון למען הצבא והמדינה, אני לא מתכוון לזלזל או להמעיט בפועלם, אלא רק להביע את דעתי באופן כללי. אפילו פרונקלים זה בדרך כלל מצחיק.

זהו... נרגעתי...

ערב נפלא שיהיה לכולם !
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #24  
ישן 19-04-2009, 20:57
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,598
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Jehosh שמתחילה ב "מעמד שזכיתי לו בארגון מסוים..."

אני מוכרח לציין שתגובתך מחממת את הלב.
מאחר שכרגע אני מנוע מלתרום חדרי דיונים ומשרדים - אני עובד מדינה זוטר בשכר מלא וגלובאלי- אז נותר לי רק לומר שהפרונקל עשה את שלו, משך תשומת לב וגרר התייחסות גם מפי מי שאינו סתם בר-בי-רב..
את מקומו, לעומת זאת, בחוד החנית של הביקורת המושחזת, ימשיך הפרונקל להחזיק ולו בשל השפעות מעולם הפוליטיקה על העשייה המקצועית הצבאית- אם ברמת ההחלטות המכוונות ואם ברמת החלטות בפעילות בשדה.
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #27  
ישן 20-04-2009, 08:45
צלמית המשתמש של ziv.harel
  ziv.harel ziv.harel אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.04.06
הודעות: 400
הרעיון להרחיק את האש ולקרב את הסים מבורך לדעתי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בסיסי צה"ל מועברים נטושים וריקים"

אינני מכיר את המקרה המדובר אך עקרונית במקום להשכיב חיילי מילואים לשבוע בדרום אפשר לבצע אימון שעתי ע"י הבית.
לכן דרוש שטח במרכז הארץ ולפעמים בתוך הערים
כל בר דעת מבין את הבדלי העלויות הישירים והעקיפים הנגזרים מכך
שנית, האופציה של הוצאת בסיסים משטח איו"ש תלויה ועומדת הצבא כגוף א-פוליטי חייב לקחת בחשבון כל אופציה ולהערך לה ברמת המגירה ולכן גם בסיס שלכאורה "נטוש" או "נטוש חלקית" יש לו יעודים שאינם גלויים לנו.
וכן לא תמיד צריך לידע את כל העולם.
שלא תבינו לא נכון, גם לי יש ביקורת, המצב שבו הצבא יכול להעביר החלטות בלי הועדות האזרחיות לתיכנון ובניה הוא בלתי נסבל ולעיתים גורם נזקים סביבתיים ואקולוגים קשים ביותר כפי שקרה בגליל התחתון והגיע עד ביהמ"ש העליון.
ואולי דווקא בגלל זה כדאי יותר לשמור על שטחים קיימים
להלכה קימים שיקולים לשני הצדדים ואני לא מציע לאיש להיות פוסק הלכות "ולהעניק ציונים ותארים" לקצינים בכירים אלו ואחרים שלקחו על עצמם את משקל ההחלטות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #39  
ישן 13-09-2011, 17:19
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 16,044
צה"ל יעביר מאות דונמים לרשות מנהל מקרקעי ישראל - כתבה מבמחנה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בסיסי צה"ל מועברים נטושים וריקים"

http://www.idf.il/1133-12751-he/Dover.aspx

בהוראת שר הביטחון החל צה"ל בפינוי מואץ של בסיסים נטושים ברחבי הארץ, ביניהם מחנה ורד בבאר שבע, בסיס ימ"חים בקסטינה ובסיסים ביפו, ראש פינה וטבריה. בהוראת שר הביטחון, אהוד ברק, החל צה"ל בתהליך מואץ לפינוי בסיסים נטושים ברחבי הארץ. בסך-הכל מדובר במאות דונם של קרקע במרכזי ערים שיועברו לרשותם מנהל מקרקעי ישראל.

בסיור שנערך אתמול (שני) בנגב, הודיע שר הביטחון על האצת העברת הקרקעות לרשויות המקומיות. הבסיסים שיועברו הם מחנה ורד שבבאר-שבע (17 דונם), בסיס ימ"חים בקסטינה (200 דונם), יהודה הימית (3 דונם) ביפו, בסיס בבית-דגן, בסיס בראש פינה וחוף הלידו בטבריה. העברת הקרקעות הינו גם חלק מיישום דוח מבקר המדינה שפרק ממנו הוקדש לנושא לפני מספר חודשים.

"הפרויקט הזה הוא קצה קרחון של המאמץ שאנו עושים", אמר אתמול השר, "אחרי המחנות האלה יעברו מחנות שבהם יש עדיין פעילות של צה"ל וקיים צורך לבצע הגירה של המחנה למקום אחר בצורה שמשרתת גם את המדינה וגם את הפריסה של צה"ל". בכך מתכוון שר הביטחון לפרויקט מעבר צה"ל לנגב, במסגרתו מתוכננים לעבור 14 בסיסים מרכזיים ממכרז הארץ ביניהם צריפין, בסיס תקשוב ומודיעין.

"צה"ל עובר לנגב לא רק משיקולים מבצעיים, לא רק כדי לענות על מסה קריטית של כוח-אדם טכנולוגי", הסביר ברק, "אנחנו עושים זאת כדי לקדם את מדינת ישראל כולה, כדי שהדרום יהיה מרכזה של המדינה". לאחרונה אושר תקציב הפרויקט בסך 19 מיליארד שקלים, והעברות ראשונות צפויות כבר בשלוש השנים הקרובות.

במקביל, במשרד הביטחון בוחנים העברת מפקדות הפיקוד המרחביים מחוץ לערים. כזכור, מפקדת פיקוד צפון נמצאת בצפת, מפקדת פיקוד מרכז נמצאת בירושלים ומפקדת פיקוד דרום נמצאת בבאר-שבע. מלבד תפיסת קרקעות רבות בלב המרקם העירוני, במשהב"ט מבינים כי עם התפתחות אפשרויות האויב לירי טילים מדויקים, עולה סיכון החזקתם של בסיסים אלו בריכוזי האוכלוסייה בישראל.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #43  
ישן 13-05-2012, 00:48
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 16,044
כתבות על פינוי בסיסים מהשבועיים האחרונים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בסיסי צה"ל מועברים נטושים וריקים"

בצל מחלוקות: פינוי בסיס צה"ל מחיפה יוצא לדרך
מחר תונח בכרמיאל אבן פינה לביה"ס הטכני החדש של חיה"א, שתהיה יריית הפתיחה לפרויקט הלאומי של העברת בסיסי צה"ל מאזורי הביקוש לפריפריה. אך בשלב זה נראה שבעוד בממשלה מתכוננים במרץ להעברת הבסיס, המו"מ על העיסקה לפינויו ממפרץ חיפה, בהיקף של קרוב למיליארד שקל, טרם הסתיים

http://www.ynet.co.il/articles/0%2c...22112%2c00.html

וילנאי: נפנה עד פברואר את "גבעת האנטנות"

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-297418-00.html

פינוי בסיסי צה"ל: מערכת הביטחון תהיה אחראית על הבנייה האזרחית
מנכ"ל משרד ראש הממשלה גישר בין משרד הביטחון לאוצר - ובעוד שלוש שנים תחל המדינה לשווק יחידות דיור בשטחים שיתפנו ■ בבסיסים שיפונו - ובהם השלישות ברמת גן ומחנה סירקין בפתח תקוה - מתוכננים 1.1 מיליון מ"ר בנוי, שיכללו 20 אלף יחידות דיור ושטחי מסחר

http://www.themarker.com/news/1.1695615
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #57  
ישן 27-06-2016, 10:59
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 11,874
מחנה ורד יוצא מבאר שבע
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "בסיסים נטושים שלא עולים לכותרות"

26/11/2015 מערכת אתר משרד הביטחון
​ אגף המבצעים והנכסים (אמו"ן), עיריית באר שבע ורשות מקרקעי ישראל חתמו לאחרונה על הסכם היסטורי לפינוי "מחנה ורד", המחנה המיתולוגי שבו שכנו יחידות רבות של צה"ל. מתחם המחנה, הממוקם בלב העיר העתיקה של באר שבע, מול מפקדת פיקוד הדרום של צה"ל, משתרע של שטח של כ-17 דונמים, ובו עשרות מבנים צבאיים מתקופות שונות. ​צה"ל עזב את "מחנה ורד" בפועל לפני מספר שנים, אולם השלמת פינויו התעכבה, בין השאר, בשל עיכוב בסיכומים בין שלושת הגופים. כעת, במסגרת ההסכם שנחתם בין הצדדים, הסכים משרד הביטחון להעביר את המחנה לעיריית באר שבע ללא תמורה, וזו התחייבה לקבל את השטח על המבנים הרבים שבו, שבחלקם ישופצו ויועברו לטובת פיתוח מיזמים לצעירים, אזור בילויים ומתחמי תיירות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:19

הדף נוצר ב 1.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר