לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-05-2009, 15:15
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
בכיר באוצר: "אין סיבה שאנשי קבע לא קרביים ייצאו לפנסיה בגיל 45, ייהנו מהטבות מס

ויטילו בעולם.

הבכיר ל"גלובס": "אני מתכוון, למשל, לכלכלנים ומשפטנים שמשרתים בקריה" "אין כל סיבה שבניגוד לכל העובדים במשק, אנשי הקבע לא ימוסו על הטבות כמו רכב צמוד ונקודות ספורט, ואין כל סיבה שמשלחות משרד הביטחון בעולם ימשיכו להיות מנופחות ובזבזניות"
10/05/2009, 12:04 אדריאן פילוט

"משרד הביטחון וצה"ל מסיטים את הדיון מהעיקר ומסרבים לקחת אחריות על ניהול תקציב אחראי לטובת מערכת הביטחון. מערכת הביטחון לא הגישה עד היום תוכנית להתייעלות כלכלית כפי שנדרשה עם אימוץ דו"ח ברודט בהחלטת הממשלה ב-2007, ולכן הוגשו הצעות לממשלה מטעם האוצר". כך מסר היום (א') ל"גלובס" בכיר במשרד האוצר.

באוצר הביעו מורת רוח על ההתקפות שהשמיע היום דובר צה''ל, אבי בניהו, בגלי צה''ל. לפי בניהו, "פקידי אגף התקציבים הוציאו את כל הגחמות נגד צה''ל". הבכיר באוצר הגיב: "לא ראוי שדובר של גוף ביצועי תוקף בפומבי את הממשלה".

הבכיר הוסיף: "האוצר רוכש הערכה רבה למפקדי צה"ל וחייליו. אין לנו שום כוונה לפגוע במערך הלוחם של צה"ל, אבל איננו רואים כל סיבה שאנשי קבע שאינם קרביים כמו כלכלנים, משפטנים שמשרתים בקריה, ייצאו לפנסיה עד גיל 45 עם פנסיה תקציבית מהמדינה. אין כל סיבה שבניגוד לכל העובדים במשק, אנשי הקבע לא ימוסו על הטבות כמו רכב צמוד ונקודות ספורט. ואין כל סיבה שמשלחות משרד הביטחון ברחבי העולם ימשיכו להיות מנופחות ובזבזניות".

http://www.globes.co.il/news/articl...448277&fid=3266

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-05-2009, 18:26
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "כן, אבל כלכלנים למשל זה לא..."

צה"ל יכול לעשות יותר במיקור חוץ, לא כל דבר אפשר להוציא החוצה.
להחזיק כלכלנים ומהנדסים בתוך הצבא לא שקול להחזקת לוגיסטיקה מנהלתית בתוך הצבא.
לצה"ל יש המון מקום להשתפר, אבל אני עד במו עיניי לשיפורים עצומים שהצבא עושה, בין תקופת מילואים אחת לאחרת.
הלוואי ויחידות ממשלתיות אחרות היו מתייעלות כמו שצה"ל התייעל עד כה.

כמובן, חשוב להקפיד שהתהליך יימשך, ולא תהייה רגרסייה.

אם צה"ל רוצה לחסוך תקציבים עצומים, צריך להחליף את חוק גיוס חובה בחוק שירות לאומי חובה כאשר צה"ל הוא מרכזי בשירות הלאומי הזה. צה"ל שרוצה לחסוך צריך להילחם בסרבנים ומשתמטים מצד אחד, ולפלוט למסגרות חיצוניות כל סוג של אבטלה סמוייה. לחתוך בבירוקטריה ועודף כוח אדם במקומות הלא נכונים.

ישן 03-11-2009, 23:08
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אני בעד הצמדת השכר בשירות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
אני בעד הצמדת השכר בשירות הציבורי לשכר בצה"ל. אין שום סיבה שפקיד עם תואר ראשון במשרד האוצר לא יהנה מאותם תנאי שכר מהם נהנה "פקיד" עם תואר ראשון בקריה. אני בטוח שנערי האוצר יתנו דוגמא ומופת להתיעלות ולקיצוץ בסקטור הציבורי כאשר ידרשו להיות הראשונים ששכרם יוצמד לזה של סגנים וסרנים ברמ"פ ד'.

יכוסח שכר פקידי האוצר
ויוצמד לרמת האבטלה במשק.
מעל אבטלה חיכוכית ישלמו קנס, על כל עשירית אחוז ומתחת יקבלו בונוס.
אם כבר מדברים על התיעלות.
אגב מה עם מס על עבודות שאינן יצרניות או בריאות וחינוך ? (כן הפיילוט צריך להתחיל עם פקידי האוצר)

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 11-05-2009, 19:07
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
הגדלת כמות אזרחים עובדי צה"ל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "בכיר באוצר: "אין סיבה שאנשי קבע לא קרביים ייצאו לפנסיה בגיל 45, ייהנו מהטבות מס"

משימות רבות שהצבא מבצע הינם אזרחיות לחלוטין. המון משרות בהן זמן ההכשרה ארוך (ולכן לא ניתן לביצוע יעיל ע"י חיילי חובה). אני לא רואה שום סיבה שמהנדס יענוד דרגות קצונה וכך גם הרופא או האפסנאי. להערכתי הצבא חייב בגרעין קבוע של אנשים מאומנים למשרותיהם. כל בעל מוסך יודע שלניסיון אין תחליף ואותו רוכשים דרך הגריז שעל הידים. אני רוצה אנשי מקצוע טובים גם ביחידות הצה"ליות. הפתרון מבחינתי הוא מאגר גדול של אזרחים המשרתים בבסיסים צבאיים. שכרם חייב שיהיה בעל קשר הגיוני לנעשה בחוץ (לא בתקופת מיתון).

יש מילת קסם שהצבא אימץ: מיקור חוץ - במערכות העולות עשרות מיליונים הצבא עושה ככל יכולתו לפקח על יעילות העבודה והמחיר. כאשר מדובר בעשרות אלפי ש"ח - מיקור חוץ הוא שם קוד לשוד הקופה הצבורית.

רק לשם דוגמא: שוחחתי עם איש קבע שאני מכיר לדבריו הצבא עבר למיקור חוץ עם פרישת אחד הנגדים המקצועיים (שנים קודם אותו נגד אמר שכשאני אצא לפנסיה אין מי שימשיך וכל הציוד שנרכש במליונים ילך לאבדון - התשובה שהוא קיבל: יהיה בסדר). 4 חודשים לפני שיצא לפנסיה - הוא קיבל חייל חובה מוכשר לחפיפה. מה אפשר ללמד ב- 4 חודשים? הוא נהג על חשבון זמנו החופשי לבוא ולתת כתף בכל פעם שהיה צורך (כמובן הוא לא במערכת ולא זכאי לכניסה ללא לליוי). לאחר שהחייל הסדיר השתחרר המחלקה נסגרה וציוד במליונים נשלח להתכה.
היום זה מיקור חוץ, על כל פעולה שמשהו מהמערכת היה עושה בכמה ימים כיום משלמים עשרות אלפי ש"ח - צריך שנוי קטן שפעם היה מבוצע בכמה דקות - כיום יש ניירת, חוזים, ועוד אלפי ש"ח. והצבא כמובן משלם, הרי מה יותר פשוט מלהחזיק עוד אזרח עובד צה"ל או נגד אם אפשר להוציא במקור חוץ מאות אלפי ש"ח בחודש?

הפתרון הוא מעבר לתקן של אלפי אזרחים המשרתים ביחידות הצבא השונות, אינם עונדים דרגות או לובשים מדים. שכרם יכול להיות סביר מהיום הראשון (כי לא נעשה שיקול של: היום הוא סמ"ר עוד 10 שנים רס"מ אם נתחיל בשכר גבוה היום מה יהיה עוד 10 שנים). מתן שכר פחות או יותר כמקובל בשוק להיקף העבודה, ההשכלה, סכון (כן, יש תפקידים שיש בהם סכון כולל בטחוני), ניסיון תעסוקתי. לא להגיע למצב בו משהו יקבל שכר של פי 5 ביחס מי ששנתיים בתפקיד רק בגלל הפז"מ - יש רעיונות נכונים באזרחות - מותר גם ללמוד מהם.

אבל, למה להחזיק את הידע בבית? הרי יותר פשוט לשלם יותר לקבלנים חיצוניים ולהחזיק צבא של פקידים שלא מבינים מימינם ושמאל (לזכותם יאמר שהם מתאמצים ללמוד ולהבין) על מנת לפקח על העבודה, המחיר והאיכות?
ישן 11-05-2009, 22:20

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "הגדלת כמות אזרחים עובדי צה"ל"

זה לא בדיוק ככה. לקבלן יש אחריות ברמה, שלא תמיד יש לטכנאי מקומי. אם ההסכם עשוי נכון, לקבלן יש הרבה מאוד מה לסכן במקרה של פאשלה. כ"כ, יש אולי צבא של פקידים שעוסק בקשר עם הקבלן על "דברים קטנים" של "דקות", אבל זה משחרר המון פקידים אחרים שאחראים למלאים של חלקי חילוף, הדרכות, קידומים, כוח אדם מוכשר... שלא לדבר על מדית האחריות המשפטית במקרה של פאשלה, והעלויות שכרוכות בכך.

אסור גם לשכוח, שחלק לא מבוטל מאותם קבלנים הם תעשיות (או חברות בת לאחזקה של אותן תעשיות) בטחוניות. זהו חלק ממהלך עולמי, של ביטול דרג ב' לאחזקה במוצרים רבים. יש דרג א' ודרג ב'+ג'. לכן אתה רואה פחות טכנאים, לכאורה.

דבר שני: לגבי גיל פרישה:
גם חיילים קרביים שמגיעים לגיל 45, יכולים לדעתי, להישאר בצבא עד גיל פרישה אזרחי של 65-67, אולם בתפקידים אחרים. חניכה קרבית, הדרכה קרבית, חינוך ומורשת קרב, או להתנדב למשימות המתאימות לכישוריהם ויכולותיהם.

לפעמים, דווקא החייל המבוגר יש את אורך הרוח, הניסיון והבטחון העצמי שחסר לילדים במדים. מה שהופך מילואימניק לחייל מסוכן בהרבה מחייל צעיר.

ישן 12-05-2009, 07:53
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

לא נכון תמיד
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "זה לא בדיוק ככה. לקבלן יש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
זה לא בדיוק ככה. לקבלן יש אחריות ברמה, שלא תמיד יש לטכנאי מקומי. אם ההסכם עשוי נכון, לקבלן יש הרבה מאוד מה לסכן במקרה של פאשלה. כ"כ, יש אולי צבא של פקידים שעוסק בקשר עם הקבלן על "דברים קטנים" של "דקות", אבל זה משחרר המון פקידים אחרים שאחראים למלאים של חלקי חילוף, הדרכות, קידומים, כוח אדם מוכשר... שלא לדבר על מדית האחריות המשפטית במקרה של פאשלה, והעלויות שכרוכות בכך.
במקרה נקודתי שאני מביא, שולמו עשרות אלפי ש"ח עבור עבודה שהוא היה עושה בכמה ימים. כאשר אדם במערכת הוא לומד איך לחיות איתה. איך משיגים תקציבים, לא תמיד צריך מחסן - ברב המקרים אותו הנגד יכול להיות אחראי על חומרי הגלם, המחשבים,.. בדיוק באותו האופן בו עוסק קטן ואפילו בעל מוסך יודע מה יש לו איפה (כולל פירוק מכלים שיצאו משירות - יותר ידוע כקניבליזם).
2 אנשים או 3 יכולים גם להוות גם את הפקידות אם זה המקצוע שלהם (דבר שלא מסוגלים חיילי סדיר).
יתכן ויש מקומות במיוחד איפה שיש עשרות מליונים כך שהמחשבה על הניהול נכונה.

אסור גם לשכוח, שחלק לא מבוטל מאותם קבלנים הם תעשיות (או חברות בת לאחזקה של אותן תעשיות) בטחוניות. זהו חלק ממהלך עולמי, של ביטול דרג ב' לאחזקה במוצרים רבים. יש דרג א' ודרג ב'+ג'. לכן אתה רואה פחות טכנאים, לכאורה.
תראה, מי שהוציא את התחזוקה של מטוסי האמון השקיע מספיק בשל גודל החוזים. יש המון מקומות בהם כסף קטן (עשרות אלפים) נשפך כמים - תאגד את כל אותם עשרות אלפים יחדיו ותגיע למאות מליונים מיותרים.

דבר שני: לגבי גיל פרישה:
גם חיילים קרביים שמגיעים לגיל 45, יכולים לדעתי, להישאר בצבא עד גיל פרישה אזרחי של 65-67, אולם בתפקידים אחרים. חניכה קרבית, הדרכה קרבית, חינוך ומורשת קרב, או להתנדב למשימות המתאימות לכישוריהם ויכולותיהם.
מסכים.
לפעמים, דווקא החייל המבוגר יש את אורך הרוח, הניסיון והבטחון העצמי שחסר לילדים במדים. מה שהופך מילואימניק לחייל מסוכן בהרבה מחייל צעיר
מסכים.
.
ישן 11-05-2009, 23:18
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
לא מזה עשור
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "אם אתה נשאר שעות נוספות בעבודה - אתה מקבל עליהן שכר?"

עורכי דין, רואי חשבון, כלכלנים, מהנדסי הייטק - אף אחד לא מקבל שעות נוספות. זה לא תקין לדעתי (להגדיר כזאת כמות של עובדים כ"משרות אמון" שאינן זכאיות בשעות נוספות, אבל זו הפרקטיקה. הבכי של בעלי משרות כאלה בצבא מצחיק אותי. לכו תעבדו במשרד עו"ד מסחרי, תגיעו כל יום בתשע ובתקופות לא לחוצות תצאו בשבע בערב. בתקופות לחוצות , לילות שלמים עד ארבע בבוקר, וסופי שבוע כל הזמן.

אשתו של אחד החבר'ה אצלנו היא קצינה בח"א. מרוויחה יפה, מקבלת דירוג ושכר של אקדמאים (כי היא סיימה תואר שני במשפטים, למרות שהיא בכלל קצינת פרוייקטים). לי אף פעם לא שילמו יותר כשסיימתי תארים, מקסימום אמרו לי "מזל טוב".

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 11-05-2009, 21:42
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
למה אתה מתכוון ?
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "יש סיבה"

מה זה "עובד במקצועות צבאיים שאין להם מקבילה אזרחית" ושאינם לוחמים ? רס"ר תחזוקה יכול לעסוק במקצועות דומים באזרחות, גם רס"ר חימוש יכול לעבוד במוסך.
בכלל, אני לא מבין את ה"בניית קריירה" - למה יכול אב הבית בבניין בו אני עובד לעבוד שם מזה 15 שנה והוא אינו מחפש קריירה אחרת, ורס"ר תחזוקה בצריפין כן צריך קריירה אחרת ?

תוצאות השיטה הזו הן איומות ונוראות: פורש אדם לפנסיה בגיל 50, מתחיל לקבל פנסיה מצה"ל ובמקביל עובד באזרחות, ב"קריירה שנייה" או בסתם עבודה. מי משלם את החשבון ? אני והמסים שלי.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 11-05-2009, 20:45
  משתמש זכר talaus talaus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.03.02
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "בכיר באוצר: "אין סיבה שאנשי קבע לא קרביים ייצאו לפנסיה בגיל 45, ייהנו מהטבות מס"

זה פשוט בזיון...
הציעו לנו (מתכנתים בחמ"ן) לא מזמן תוכנית שירות "מזהירה" שכוללת שנתיים קבע שבמהלכן מקבלים 7 אלף ש"ח בחודש (בניגוד ל-4 אלף ש"ח בחודש בקבע ה-ר' הרגיל). אני חשבתי שזו בדיחה לאור העובדה שאנשים אשר משתחררים אצלנו, במצב השוק הנוכחי, מקבלים משרות עם משכורות של 20 אלף ש"ח בחודש ואף יותר, וכמובן רכב צמוד. בשקלול עם שעות העבודה הרבות (מחישוב זריז - 12-15 שעות ביום) אני באמת לא מבין מי יחתום קבע נוסף במקרה שהתנאים ייפגעו.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.yarntomato.com/percentbarmaker/button.php?barPosition=90&leftFill=BBC7CE]

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 13-05-2009, 03:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי talaus שמתחילה ב "אני לא חושב, אני יודע. זה..."

זה כבר לא כל כך נכון. אני רואה מה קורה בשוק ההיטק היום. מי שישתחרר בזמן הקרוב יאכל הרבה קש. בשוק האזרחי מסתובבים הרבה אנשים ללא עבודה עם הרבה יותר מ-4 שנות נסיון.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 13-05-2009, 20:26

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "זה כבר לא כל כך נכון. אני..."

המועד שחרור המאסיבי האחרון שהיה אצלנו היה בנובמבר, ולאנשים אשר רצו לעבוד ישר לאחר השחרור היו 2-3 מקומות עבודה שונים שקיבלו אותם.
בכל אופן, הדיון הוא לא על זה אלא על תנאי אנשי הקבע. ובנושא הזה, עוד דבר שקצת צרם לי, אנשים אשר חותמים אצלנו קבע מקבלים פחות כסף מחבריהם אשר בוחרים להשתחרר ולחזור לעבוד בצבא בתור אזרחים. יוצא שגם מי שכן רוצה להשאר בצבא, משתלם לו יותר להשתחרר ולעבוד בו בתור אזרח. כך למעשה יוצא שחלק מהאנשים אשר שואפים להשאר בצבא לעולם לא יתקדמו לתפקידים פיקודיים (אלא אם יחזרו לקבע) מאחר והם משרתים כאזרחים.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.yarntomato.com/percentbarmaker/button.php?barPosition=90&leftFill=BBC7CE]

ישן 11-05-2009, 21:39
צלמית המשתמש של ziv.harel
  ziv.harel ziv.harel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.04.06
הפיתרון הרבה יותר פשוט- פשוט לקבוע מכפיל הפרשה לכל מקצוע בצהל

70% פנסיה מלאה לפי 2% לשנה במגזר הציבורי, דהיינו 35 שנות עבודה או גיל 53 (כולל סדיר)

בדומה למשטרה ישנם מקצועות בהם המכפיל גבוה יותר
למשל חבלנים, יממ 2.5%, כלומר יגיעו ל70% בגיל צעיר יותר, דהיינו דהיינו 28 שנות עבודה או גיל 46 (כולל סדיר)

2% פנסיה צוברת לפי ההסכמים החדשים ועוד 0.5% מגולם מעביד כהטבה לקרביים

וכמובן ניתן לשחק עם המספרים ולשמור על הרעיון

חשיבה שניתן לגלגל לצבא, ככל שתפקידך קרבי יותר תקבל מכפיל גבוה יותר
ובא לציון גואל

חסכנו???, קיבלנו מערך פרישה מדורג ?????, אז מי ירים את הכפפה ???????

ההתיחסות כמובן לגיל הפרישה, גובה הפנסיה הינו תלוי מקצוע ודרגה

נערך לאחרונה ע"י ziv.harel בתאריך 11-05-2009 בשעה 21:43.
ישן 13-05-2009, 23:55
  Hacham_Maimon Hacham_Maimon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.06
חבל שאין כאן התייחסות לדברי הרמטכ"ל
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "הצעה הגיונית בהחלט שמהווה פשרה בין הצדדים"

ההתבטאות של הרמטכ"ל, אף שלא היתה ראויה לפי כללי המינהל התקין (איני רוצה לגלוש לפוליטיקה, אך אילו רה"מ הי(ת)ה מישהו אחר ייתכן שהיו מאלצים אותו להחזיר את המפתחות) יש בה דבר נכון מאוד. אנשי הקבע הינם "משרתים" ולא "עובדים". מערכת יחסי העובד-מעביד שלהם שונה בתכלית משאר העובדים במשק. הרמטכ"ל "נפל" כאן כי הוא החליף לרגע את כובע המעסיק בכובע של יו"ר ועד עובדים. בצה"ל קיימת אותה בעיה שהיתה ב"חברת העובדים" בזמנו, רק שכאן קריסה כמו שקרתה בהסתדרות אינה באה בחשבון.
הרבה דיו וירטואלי נשפך כאן בפורום מדי זמן בנושאי תקציב הבטחון אבל המצב הבסיסי לא השתנה וכנראה שלא ישתנה בעתיד הנראה לעין.
ישן 05-11-2009, 10:55
  rocketman25 rocketman25 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.06.09
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ziv.harel שמתחילה ב "הפיתרון הרבה יותר פשוט- פשוט לקבוע מכפיל הפרשה לכל מקצוע בצהל"

אני חושב שהמנגנון הזה (משהו דומה מאוד לו) כבר הוגדר לפני כמה שנים בצבא במסגרת ועדת מלכא.
מה שסוכם הוא שהתהליך הזה יהיה הדרגתי, כך שכל שנה, גיל הפרישה יגדל בארבעה חודשים ולא במכה מישהו שלפני ההגדרות החדשות היה שנה לפני פנסיה, ימצא את עצמו עם עוד 15 שנה לפרישה...
למשל, עתודאי שחזר לשירות אחרי לימודי התואר הראשון בשנת 1996, גיל הפרישה שלו יהיה 47 (במקום קרוב יותר ל- 41 שהיה קודם). עתודאי שהתגייס אחרי ההגדרות החדשות כבר יוכל לפרוש בגיל המקסימום לפי התוכנית - משהו כמו 53 שציינת.
המידרוג באחוזי הצבירה גם קיים. טייסים למשל צוברים 3% לשנה בעוד אנשי מטה צוברים 1.5% או 2%.
אני חושב שבעלי דוקטורט גם צוברים יותר מאנשי מטה רגילים (בעלי תואר ראשון/שני) אבל לא בטוח.
ייתכן והמספרים לא מדוייקים ב- 100%, אבל בטח מאוד קרובים.

ישן 14-05-2009, 09:21
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
לפחות אין פה את התגובות המטופשות

של המגיבים בווינט.
לא עשיתי דקה של שירות קבע, סיימתי את שירות הסדיר והשתחררתי. עם המון שמחה.

וכל פעם שדנים על תקציב המדינה, אנשי הקבע משמשים כשק החבטות של האוצר, הכלכלנים ושאר הציבור.
צבא לא מורכב רק מלוחמים. כאשר אני וקרא את התגובות כנגד אנשי הקבע אני מנסה להזכר באנשי הקבע מהגדוד. (שאנחנו, הסדירים, נהגנו לראות בהם אוכלי חינם) והיום כאיש בוגר לחשוב האם הם באמת כאלו?

האם מכונאי טנקים. נגד בן 40, בעל משפחה, עם משכורת של 15-20 אלף שקל + 1/3 רכב הוא אוכל חינם?
הוא בן 40, בעל משפחה ובאמצע הלילה הוא מוטרד מהינע שנשפך או מטנק שפרס.בגילו הוא עדיין עושה לילות מחוץ לבסיס. אגב, הוא גם איש מקצוע עם 20 שנות נסיון שיקח 20 שנות להכשיר משהו לרמת ההבנה שלו במכונאות טנקים.
יש את הנטייה לראות בהם, ככאלו שלא יצליחו לעשות כלום באזרחות. ממש לא נכון.
פעם בכמה זמן מגיע לגדוד חייל סדיר שמתגלה כבעל ידיים טובות ומשמעת עצמית. בשירות הסדיר, למרות שהוא עושה תפקיד נעדר יוקרה הוא עושה אותו טוב, עכשיו צריך לשכנע אותו להשאר בקבע.
לוותר על הטיול של אחרי הצבא, על אינסוף האפשרויות שעמדו בפניי לפני 10 שנים ועומדות בפניי עד היום. וכל זה בשביל מה?

סוג חדש של אוכלי חינם לשיטת האוצר והמגיבים בynet הם הרס"נים - אל"מים בעורף.
סכ"ה מדובר באנשים עם משכורת שממקמת אותם במעמד הבינוני, רכב צמוד והחלק הטוב ביותר פנסיה בגיל 45...
אלו שנהיו קצינים בעורף, ברובם המוחלט, במהלך שירותם הסדיר ותפקידי הקצונה הזוטרה (עד סרן) היו טובים מאוד בתפקידם. בגיל 25 מבקשים מהם בצבא תוותרו על אין סוף האפשרויות הקיימות בפני אזרח ותתחייבו לצבא למשך 20 שנה.
. אל תספרו לי שהם לא היו משיגים יותר באזרחות. בחור בן 25, אינטלגנט, בד"כ עדיין ללא משפחה או עם משפחה צעירה. בשבילו השמיים הם הגבול.
את הקצינים האלו לא צריך לעוד שנה שנתיים צריך אותם לתקופה של 10-15 שנה. מה לעשות יש עבודות משרדיות שצריכות להעשות ע"י סא"ים ואל"מים עם 20 שנות ניסיון.
תסבירו לי אתם, איך משכנעים אקדמאי לוותר על החופש ועל ההזדמנויות ולעשות תפקיד כזה. אתם באמת רוצים שמי שישארו בתפקיד הזה הם כאלו שלא ישיגו יותר מ 15 אלף שקל באזרחות?
אני מודה על האמת, אני לא מבין מה הם עושים (הרס"נם סא"לים אל"מים) כל בוקר כשהם קמים לעבודה. אבל במקום העבודה הקודם שלי לא הבנתי מה עושה סמנכ"ל הכספים.
אני גם לא מבין איך הם ויתרו על 8 חודשים במרכז אמריקה, על המסיבות בת"א, על מריחואנה בסיני ועל הזכות להתחיל הכל מחדש בגיל 30.
אני חושב על סא"ל במערך התובלה, אני מניח שרוב שירותו הוא חוזר הבייתה בשעה סבירה. יש לו רכב, הצבא עזר לו במשכנתא והילדים שלו הולכים לקייטנות של "חבר". השכנים בטח מקנאים ומגיבים בYNET, החיים הבורגניים שלו ממש מסודרים.
אבל האופציה ההפוכה, של לפגוע בתנאים שלו ולגרום לקצינים במערך התובלה להשתחרר בגיל 24 תביא לזה שבמלחמה אלו שינהלו את החיל הזה יהיו עם נסיון של 3-5 שנים בתפקיד.
אני מניח שכאשר בחור צעיר, בן 24 בוחר לוותר על חופש הבחירה המופלא שיש באזרחות צריכה להיות לכך סיבה ממש טובה.
פנסיה בגיל 45 היא סיבה טובה, (אם כי, אני בספק אם זה היה משאיר אותי בצבא). אני מוכן לתת לו את הסיבה הזאת ובלבד שהצבא יוכל לשכנע את היותר מתאימים והיותר טובים להשאר בתפקיד.

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 14-05-2009 בשעה 09:28. סיבה: טעות כתיב
ישן 14-05-2009, 09:28

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "לפחות אין פה את התגובות המטופשות"

יש רגשות חזקים נגד אנשי קבע מפני שרבים מאוד מאיתנו מכירים כאלה. הן מהשירות הסדיר והן מהאזרחות.

למרות שעל מכונאים וטכנאים רבים בשטח (דרג א') אסור לוותר, תפקידים רבים של אנשי קבע אפשר (וישנו תהליך בצבא) להעביר לקבלנים פרטיים. כולל טיפולים בטנקים ומטוסים.

גם בלוגיסטיקה, אין צורך בכל כך הרבה אנשים בתוך הצבא. הרבה מאוד מהלוגיסטיקה הצבאית אפשר להפריט החוצה.

בכלל, כדי לחסוך כסף צה"ל צריך להוציא החוצה את כל הכאילו חיילים. לשלוח אותם לשירות לאומי. או שהצבא ימצא תפקיד מתאים ונחוץ לכל חייל (אפשר לעשות הרבה יותר עם מה שיש) או להתראות!!!

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 14-05-2009 בשעה 09:31.
ישן 14-05-2009, 09:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "יש רגשות חזקים נגד אנשי קבע..."

השאלה היא האם סדנה אזרחית (לדוגמא) תעשה את עבודתה גם בזמן מלחמה. זה לא תמיד נכון לכל המקרים. לאמריקאים היו לא מעט בעיות בעירק עם זה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 14-05-2009, 09:38

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "השאלה היא האם סדנה אזרחית..."

אני לא מדבר על דרג השטח.
וכן, במדינה שכולה חזית, וכל העם צבא, וכל המתקנים מכוסים בארטילריה ורקטות של האויב... ההבדלים הולכים ופוחתים.

אם מפריטים את פרוייקט המרכבה כפי שהופיע באחד האשכולות, בהכרח מפריטים גם חלק גדול מהטיפולים.

זה רק עיניין של זמן, עד שצה"ל יעסיק גם יחידות מיוחדות פרטיות. אדרבא, בשביל חלק מהעימותים שלנו, ישראל יכולה להחזיק "לגיון זרים", או "גורקה" משלנו. היה לנו את צד"ל. וכעדות אישית: רבים מבין חיילי הגדוד הבדואי (הגדס"ר המדברי) מגדירים את עצמם כשכירי חרב.

רעיון הצבא הלאומי, הוא רעיון חדש יחסית לעומת צבא שכירי החרב.

ישן 14-05-2009, 09:55
מנהל פורום סטודנטים

יחידות מיוחדות פרטיות?!?
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אני לא מדבר על דרג השטח...."

אתה לא מבין מה זה פרטי.
עם כל היחידה מורכבת מאנשי קבע שמקבלת את משכורתם מהצבא, זה לא פרטי.
חברה פרטית מתמודדת במכרז, במידה והיא מתמודדת במכרז יש סיכוי שהיא מוכרת שירותים נוספים למקומות אחרים. סוג הפיקוח על חברה כזאת הוא שונה.
אם המכרז יקבע שצהל הוא הלקוח היחיד ומנהל החברה רשאי לקבל הוראות רק מהמומנה הישיר מטעם הלקוח (צה"ל) אז לחברה קוראים גדוד ולמומנה מטעם הלקוח קוראים מח"ט.
צבא מקצועי, זה לא חברה פרטית.
חברה פרטית קשורה ללקוח אך ורק ממקום כלכלי. היא יכולה לא לעמוד בתנאי המכרז ואז מה?
תסגור את הגדוד כי בעל החברה דרש עוד כסף. סליחה זאת יחידה מיוחדת. בדיוק לפני המבצע החברת מבקשת לסגור חוזה ל 5 שנים הבאות?
לי זה נשמע כמו קישקוש.

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 14-05-2009 בשעה 10:06.
ישן 14-05-2009, 09:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אני לא מדבר על דרג השטח...."

אני לא מדבר על זה. אני מדבר על סדנה דרג ד' שנמצאת בעפולה (לדוגמה), שעכשיו ה"יובל" שחטף רסיס פגז נשלח אליה לתיקון.

מעבר לזה, חלק מהסדנאות מאכילות כוח אדם מאומן ומנוסה לתומכ"ל של יחידות קו מילואים (פלוגת החימוש החטיבתית שלנו היא כולה תוצר של סדנאות עורפיות).

ישן 14-05-2009, 13:53

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני לא מדבר על זה. אני מדבר..."

לפי מה שלמדתי, ולמדתי טוב, מלבד יוצאי דופן מסויימים, חוץ מדרג א' לאחזקה, אתה יכול להוציא החוצה הכל.
קראתי כי את המפציצים האמריקאים B-2 ו B-52 מתחזקות חברות פרטיות עבור חיה"א האמריקאי.

אין סיבה שלא תוכל לשלוח את היובל, או חלק גדול ממנו אחורה ולקבל יובל חדש (או חלק גדול ממנו) תוך זממ מאוד קצר. מרגע שהיובל (או חלק גדול ממנו) נשלח אחורה, זה כבר לא משנה כמה רחוק הוא נשלח.
למעט מקרים מסויימים, דרג ב' לאחזקה ואילך, יכול להיות אזרחי ורחוק מהשטח.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 14-05-2009 בשעה 14:01.
ישן 14-05-2009, 13:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "לפי מה שלמדתי, ולמדתי טוב,..."

אין לי בעיה עם מיקור חוץ. מה שמדאיג אותי הוא שני דברים:
1. מכונאים, חמשים, נהגים, טבחים ושאר ירקות מגיעים ליחידה שלי במילואים מבסיסים שחלקם אינו דרג' א'. אני מאוד רוצה שיגיע לי למילואים כוח אדם שכבר יש לו נסיון, כי במילואים לא תרכוש אותו. לכן, מדאיגה אותי האפשרות שדילול היחידות המזינות, יביא לדילול כוח האדם שמשתחרר.
2. האם סדנה דרג ד' תטפל בציוד שלי, גם כשהיא תחת התקפת רק"ק? האם בחירום, קייטרינג ימשיך לספק לי מזון לבסיסים שנמצאים תחת ריקוט?

אני מכיר גוף צבאי שעובד במיקור חוץ כבר די הרבה שנים בתחום הלוגיסטיקה והחימוש (ועוד כמה דברים). יש לזה מספר יתרונות לא מבוטל - כמו אחוז ציוד ברמת תקינות גבוהה יחסית לציוד דומה שמאוחזק ע"י סדירים. אבל מצד שני, אתה לא יכול לקבל דברים מהר. בשביל להשאיר את הצוות שישמיש ציוד במהלך הלילה, צריך אישור תקציבי של רמה ממונה די גבוה.

ישן 14-05-2009, 14:11

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אין לי בעיה עם מיקור חוץ. מה..."

1. הצבא אחראי על החינוך, ההדרכה והאימון של כל החיילים. מכונאים לדרג א' או אחרים. אם הם חסרים, הבעיה איננה במיקור החוץ או הפרטה כזו או אחרת.

2. סדנאות דרג ב' עד ד' אפשר להקים בכל מקום בעולם. יש כאן רק שיקול של זמן או עלות תנועה של הפריט, וכמות המלאי ביטחון שאתה צריך להגדיר (זמן תנועה או תיקון ארוך מגדיל את מלאי הבטחון, וכמות מלאי כוללת מכל פריט).

טכנאי או מכונאי אזרחי אינו חייב לעבוד תחת אש, מפני ש: או שהסדנא ממוקמת מחוץ לתחום האש, או שהסדנא ממוגנת ומבוטנת.

זה לא שונה מהנושא של בתי חולים וטיפול בפצועים. אין יותר בתי חולים צבאיים בישראל (רק בימ"ח למקרי אסון). חוץ מהעזרה הראשונה לפצוע והפינוי, שאר הטיפול אזרחי לחלוטין.

ישן 14-05-2009, 10:00

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "את מי בדיוק להפריט?"

זה ששחיתות היא בעיה, לא אומר שהפרטה גרועה או שאין שחיתות במצב הקיים.
לא כל הפרטה או חיסכון פירושו הרעת תנאים ולא כל חיסכון פירושו סיכון.

אזרחים, שהם נהגי משאיות מקצועיים בעלי חוזים עם הצבא, יכולים להיות נהגים זהירים וטובים יותר ומנוסים יותר מנהגים צעירים בני 19. נכון שיש בני 19 אחראיים וזהירים יותר מנהגים אזרחיים, אבל המבוגר תמיד יהיה מנוסה יותר.

החיסכון בהפרטות ובמיקור חוץ הוא: א. הקבלן מתמחה יותר בעבודתו. ב. חלק גדול מהתקורה יוצא החוצה. אני מטפל רק בחוזה, משימות ותקציבים הקשורים לציוד, אבל לא באנשים או תחזוקה.

ישן 14-05-2009, 11:12
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

עלות העסקה של נגד או קצין זוטר
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "לפחות אין פה את התגובות המטופשות"

התשובה להלן מיועדת לeshelly77, גילגמש וביטיס.

הדרגות הצבאיות נוצרו על מנת לקיים שרשרת פקוד ושליטה לפני אלפי שנים (להזכירכם: אלופים סרנים, סגנים, רבי סרנים מוזכרים בתנך).

אם אני אסכם את דבריו של eshelly77 הוא טוען שמקצועות רבים הינם דרושים והכרחיים לקיום הארגון.
לא הכל זה לוחמים האוחזים במאג ומסתערים על גבעה ברמה"ג.

להזכירכם, הבריטים שברו את ההאניגמה הגרמנית וכך השמידו את הצוללות הנאציות בימים. האמריקאים שברו את קוד הצפנת הרדיו של הצבא היפני במלחמת העולם 2 וכך ידעו לצפות את הצעדים הבאים של הפקוד העליון היפני (איזה אי באוקינוס השקט יותקף, איך ומתי). הבריטים החזיקו אנשי רדיו שבעזרת מכ"מים שאפשרו לבריטים להתגונן מפני המפציצים הגרמניים. ושלא נדבר על פרויקט מנהטן שאיפשר לארה"ב למנוע מלחמה מול הסוביטים בסוף שנות ה- 40 (דובר על חשש אמריקאי מפלישה סובייטית למערב) - אני לא מדבר על ההפצצות על יפאן כי כל הסימנים הם היו בדרך לשבירה בכל מקרה.

כל הדברים האלו הם שוברי שיוויון.

הערבים שסביבינו גדולים ב- 2 סדרי גודל בכמות אוכלוסין ו- 3 סדרי גודל בשטח.

אם אני אקח מדבריו של eshelly77 אותו סרן מקצועי בן 25 שרוצים להשאיר בקבע מקבל הרבה פחות ממה שיכול היה לקבל באזרחות כמה שנים טובות. על משקל קל וחומר כך גם הסמ"ר המקצועי ששכרו נמוך ביותר כעשור עת יעבור את דרגת הרס"ב.

אני טוען שבמקצוע בו לא דרוש פקוד, אין צורך בדרגות ושכר המבוסס על הדרגה.
אין שום סיבה שאותו מהנדס בן 25 או אותו טכנאי\ מתכנת \ מכונאי \ איש מודיעין לא יהיה אזרח עובד צה"ל. אם הוא עובד בסדנה אזי להתיר לו ללבוש מדי ב ללא דרגות. אם הוא במשרד רב הזמן אזי שיבוא על אזרחי, שיעשה את עבודתו ושיתוגמל ללא מחשבה על מה תהיה הדרגה שלו עוד 15 שנה. באותו אופן בו מהנדס עם 15 שנות ניסיון יתוגמל יותר מאשר מהנדס עם שנה ניסיון אבל היחס בינהם הוא לא כפול 4.
ישן 15-05-2009, 04:33
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "אני דברתי על תשלום גבוה מהיום הראשון."

1) ברוב העבודות, 'פז"ם' מהווה מרכיב של השכר ו/או התנאים. לא ביחס של 1:4 אבל בהחלט משהו.

2) דווקא (כמו שמישהו ניתח כאן מקודם) יותר קל למשוך את הדרגות הזוטרות, הלם הבקו"ם ביציאה גדול פי כמה מבכניסה, לאנשים יש חששות בנוגע לחיים, הם לא סגורים על עצמם והעובדה שמציעים להם משכורת גדולה פי 10 על אותו תפקיד שביצעו עד עכשיו גורמת להם להרגיש חם ונעים בפנים.

3) התשלום לקצינים/נגדים זוטרים היום הוגן בהחלט ואני אומר את זה בפה מלא, לפעמים אולי "הוגן" מדי.

אני יכול להגיד בפירוש שאני מרוויח הרבה יותר מכל חבר שמקביל אליי בגיל פחות או יותר, ולא מעט אנשים מבוגרים ממני מקנאים בי כי אכן השכר וההטבות מצוינות, כמובן שאני עובד פי 3 יותר קשה מכולם ואף אחד מהם לא יוותר על לישון כל יום בבית בשביל מה שאני מקבל.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 15-05-2009, 14:20
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אל תסתכל בפריזמה שלך
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "1) ברוב העבודות, 'פז"ם' מהווה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
1) ברוב העבודות, 'פז"ם' מהווה מרכיב של השכר ו/או התנאים. לא ביחס של 1:4 אבל בהחלט משהו. האם רס"ב ורס"ל שעושים פחות או יותר אותה עבודה מתוגמלים באופן הוגן?

3) התשלום לקצינים/נגדים זוטרים היום הוגן בהחלט ואני אומר את זה בפה מלא, לפעמים אולי "הוגן" מדי.

אני יכול להגיד בפירוש שאני מרוויח הרבה יותר מכל חבר שמקביל אליי בגיל פחות או יותר, ולא מעט אנשים מבוגרים ממני מקנאים בי כי אכן השכר וההטבות מצוינות, כמובן שאני עובד פי 3 יותר קשה מכולם ואף אחד מהם לא יוותר על לישון כל יום בבית בשביל מה שאני מקבל.

אני מניח שאתה בחטיבת גולני, רב הזמן עם תוספת סכון א ועוד תוספות.

קח כדוגמא, מתכנת ממר"ם סמ"ר שיושב במרכז הארץ ומקבל את המינימום. בתקופה בה מצב השוק סביר (לא כמו עכשיו ולא שיא האופוריה) שכרו יכול להיות נמוך פי כמה וכמה. קח סמ"ר שתפקידו לתקן מערכות קשר בדרג ד + התאמות והסבות. האם שכרו תואם את הנעשה בחוץ?

ישן 15-05-2009, 20:45

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "מירס זה בכלל רעה חולה, במחזור..."

ציטוט:
הדוגמא שלך אמורה להיות קונטרה לשלי? כי היא משיגה תוצאה הפוכה....

4,200 ש"ח שכר קבוע בעבודה של שעות קבועות, 5 ימים בשבוע ללא שעות נוספות, ללא משמרות, עם חופשות חגים קבועות ובתשלום, בגיל 21 ללא לימודים וללא ניסיון?

בונבוניירה.

3 שנות שירות סדיר + ניסיון קדם צבאי לא נחשב כניסיון במקצוע?
עבודה מ-9 בבוקר עד 8-9 בערב ולפעמים אף יותר, הקפצות לבסיס בשישי-שבת, תורנויות הכוללות סגירת סופ"שים, לא מקבלים רכב צמוד והרבה פעמים יש בעיות עם החלוקה של המירס. את כל הבעיות האלו אין אצל המשוחררים שעובדים בחוץ, ועוד לא דיברנו על השכר.

ישן 16-05-2009, 14:46
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי talaus שמתחילה ב "בקיצור בעלי המקצועות הפחות..."

לא, בעלי המקצועות הפחות נחשקים הם אלה שנשארים לעד בקבע.

לבעלי המקצועות הנחשקים יותר בהחלט משתלם להישאר בקבע ראשוני (אני לא יודע מה הסטטיסטיקות)

פתרונות, לדעתי:

1) שינוי שיתת הדרגות מהדרך הנוכחית (חלוקה לפי פז"ם).

לחלופין או בנוסף הכנסת יותר דרגות מקצועיות בדומה לצבאות זרים. (אני חושב שהמקבילה הישראלית הוא הקצין-אקדמאי, בכל אופן זה לא נותן מענה,הן גם דרגות קצינים בלבד וגם דרגות קצינים זוטרים, סג"ם-סגן, לכן אין מענה לנגדים וקצינים זוטרים פחות).

2) הצעת אופק לחוגרים/נגדים איכותיים.
לימודים איכותיים ע"ח צה"ל, תוכנית עתודה תו"כ שירות, גם לנגדים וגם לקצינים, אולי יצירת מסלול דומה ל"אופק" של הלוחמים גם לתומכ"ל, קצינים ונגדים כאחד.

3) הרבה יותר חשוב והרבה יותר קשה להשגה, תפקיד לא רק צה"לי אלא גם לאומי, יצירת תחושת מחויבות וגאווה על השירות והתרומה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 16-05-2009, 14:58

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "לא, בעלי המקצועות הפחות..."

ציטוט:
1) שינוי שיתת הדרגות מהדרך הנוכחית (חלוקה לפי פז"ם).

לחלופין או בנוסף הכנסת יותר דרגות מקצועיות בדומה לצבאות זרים. (אני חושב שהמקבילה הישראלית הוא הקצין-אקדמאי, בכל אופן זה לא נותן מענה,הן גם דרגות קצינים בלבד וגם דרגות קצינים זוטרים, סג"ם-סגן, לכן אין מענה לנגדים וקצינים זוטרים פחות).

לדעתי שיטת הדרגות דפוקה מן היסוד... בן-אדם לא צריך להתקדם בדרגות אם מקצועית הוא לא התקדם ונשאר באותו תפקיד. אני לא רואה הבדל בין אחראי נשקייה רס"ל ואחראי נשקייה רס"ר. כמו כן בעלי דרגות זהות במקצועות שונים לא בהכרח צריכים לקבל את אותו השכר.

ציטוט:
2) הצעת אופק לחוגרים/נגדים איכותיים.
לימודים איכותיים ע"ח צה"ל, תוכנית עתודה תו"כ שירות, גם לנגדים וגם לקצינים, אולי יצירת מסלול דומה ל"אופק" של הלוחמים גם לתומכ"ל, קצינים ונגדים כאחד.

התוכנית כבר קיימת, היא כוללת יציאה ללימודים של 3 שנים ולאחר מכן חזרה לשירות קבע של 6 שנים. כמו כן, למיטב ידיעתי, איש קבע זכאי לחצי יום לימודים בשבוע.

ציטוט:
3) הרבה יותר חשוב והרבה יותר קשה להשגה, תפקיד לא רק צה"לי אלא גם לאומי, יצירת תחושת מחויבות וגאווה על השירות והתרומה.

אלו חלק מהשיקולים העיקריים שאני מכיר להישארות בשירות קבע. אבל, השוק האזרחי הרבה פעמים יותר מפתה ולכן השיקולים האלו נופלים.

ישן 16-05-2009, 15:35
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי talaus שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]1) שינוי שיתת..."

1) נכון ביסודו, אבל צריך להיות טיפה מרחב של דרגות בתפקידים מסוימים, כדי שאדם יוכל להתקדם לדרגת שכר (וכבוד) למרות שאין לו אפשרות קידום תפקידית.

נשתמש בדוגמא שלך, אחראי נשקייה שנמצא בתפקיד X שנים, מקצועי מאוד, אחראי מאוד, אפוף שבחים וכד'-אבל לעד ישאר אחראי נשקייה, יש מקום לתגמל אותו, כמובן שצריך להישאר בפרופורציה וכד' אבל זאת דרך מלאכותית לדמות קידום.

בנוגע לבעלי דרגות זהות המקבלים שכר דומה על תפקיד שונה-נכון.

2) לא מכיר את התוכנית, יתרונותיה, חסרונותיה ועד כמה היא נפוצה ונגישה (אני לא מומחה גדול אבל אני מניח שהעובדה שאפילו לא שמעתי עליה מעידה על כך שהיא לא כ"כ נפוצה).

3) כנראה שזה לא נפוץ ומוטמע מספיק.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 15-05-2009, 22:07
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אני חושב שאתה מגזים
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני חייב להודות שאני לא הכי..."

ראשית, תמיד השכר הוא ברוטו וחייב במסים (לפחות כ- 10% בטוח לאומי ובריאות).

מי שמגיע עם ניסיון של כמה שנים בתכנות למערכת שהיא לא אחת מורכבת ואף תלאי על תלאי יכול להתקבל באזרחות למשרות עם שכר של פי כמה (אני מדבר על מצב רגיל בשוק ולא במצב של היום).

תראה, בתכנות הניסיון עושה את האדם - אתה קולט אדם שמשהו אחר שילם על הסטאז.

כעת אם יושבים 2 יחדיו (אכן נועדו) אחד בן 30 רס"ר השני סמל ראשון ההבדל בינהם הוא כמה שנות ניסיון, אין כל יחסי מרות בין שניהם. למה לדעתך יחס המשכורות שלהם צריך להיות כפולה ב-קבוע אחד של השני?

במערכת אזרחית סביר כי זה עם הכמה שנות ניסיון "היה מקבל יותר" אך פחות או יותר סדר גודל מסוים המקובל בענף.
ישן 16-05-2009, 12:49
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "אתה טועה, אני מדבר על רמת הצוות - לא רמת מחלקה או אגף"

שוב, קשה לי לרדת למיקרו כי הנושא זר לי, בעייני אין צורך שקצין יפקד על 4 חיילים, יכול להיות שבתחום המסוים הזה כן קיים צורך.

ההגדרות צוות, מחלקה אגף גם הן זרות לי, אני מבין רק כיתה, מחלקה, פלוגה

כשמדובר על צוות עבודה קטן ומקצועני שעובד על פרוייקט מקצועי מסוים- כנראה שאין צורך בקצין וכן מי שיוביל הוא המקצוען בקבוצה, לכן גם אין חשיבות לדרגות של המשתתפים (או שיש מקום לדרגות מקצועיות כמו בצבאות זרים).

כשמדובר על ניהול מס' קבוצות שעובדות על מס' פרוייקטים במקביל, אין הכרח באיש מקצוע/מהתחום (אם כי זה בהחלט יהיה יתרון) אלא באדם בעל יכולות פיקודיות, ארגוניות וניהוליות.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 17-05-2009, 01:03
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

טוב אז אני אתאר לך פחות או יותר
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "שוב, קשה לי לרדת למיקרו כי..."

יש כמה מהנדסים שסיימו תואר 1 או 2 טרם הגיוס עברו קורס קצינים ועונדים דרגות סגן וסרן. יש כמה טכנאים שעברו יג, יש כמה בוגרי קורסי תכנות צהליים. לכל צוות שכזה בד"כ יש יעוד של מערכת. יש חלוקה לתתי מערכות. מאוד יתכן מצב בו רב"ט שעבד על תת מערכת מסויימת חצי שנה ימצא עצמו מנחה סרן שצריך לפתור בעיה.

בצוות מסויים יתכן שיש יותר קצינים מחוגרים. לכולם עבודה של אחריות ותמיכה טכנית במערכת לתחום מסויים.

מבחינת אחריות, תמיד אחד הקצינים יהיה המפקד הרשמי - לרב קצין בקבע.

לא אחת רס"ל יכול לדעת הרבה יותר מסגן לגבי מערכת רק כי הוא מלווה אותה כמה שנים.

האווריה היא לרב אווירה מקצועית והקשר לצבא הוא רק המדים שלובשים, המ"צ שצריך להתחמק ממנו בדרך לבסיס וממנו (למה הדיסקית בכיס, למה את\ה לא עונד\ת דרגות, למה השיער פזור, למה לא התגלחת כמה ימים, ............) ושבוע השמירות פעם ב.

אני לא מבין בשביל מה המערכת הזאת זקוקה לדרגות ומדים. אין היררכיה, יש אינפלציה של קצינים.

למעט שמירות ואבט"חות לא רואה סיבה למדים.
ישן 17-05-2009, 06:05
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "טוב אז אני אתאר לך פחות או יותר"

שוב, קטונתי מלתת הסברים בפרקטיקה, הגיוני שחוגר ינחה קצין בתחום מקצועי אמנם לא הגיוני שחוגר יפקד (או ינהל או יפקח אם המילים האלה פחות עוינות לך) על קצין.

הקשר שלך לצבא הוא הרבה מעבר למדים שאתה לובש ואם אתה לא מבין את זה, כנראה שיש לנו עוד דרך ארוכה לעבור.

לא תמצא אצלי גם אהדה בתחום המ.צ, אין כמוני מי שסולד מהם אבל מהמבטים החטופים שאני מעיף בשלישות הראשית, תל-השומר, צריפין, קרייה וכו' צריך להציב פלוגות מ.צ על הש.ג.

בנוגע למדים ולמינימום נראות אישית, אלו דרישות גם בשוק האזרחי, אולי מחמירות פחות אבל ללא שוני.
כנראה שהצבא ירוק זית מעורר רגשות אנטי אצל ישראלים מסוימים.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 17-05-2009, 09:36
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

להערכתי אתה לא מבין את הסיטואציה.
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "שוב, קטונתי מלתת הסברים..."

ציטוט:
שוב, קטונתי מלתת הסברים בפרקטיקה, הגיוני שחוגר ינחה קצין בתחום מקצועי אמנם לא הגיוני שחוגר יפקד (או ינהל או יפקח אם המילים האלה פחות עוינות לך) על קצין.
קצין צריך לפקד, במקום שאין צורך בפקוד - אין צורך בקצין.
תאר לך שאתה חייל קצין גולני - נשלח לנגמ"ש נ"מ, אתה לא ראית את המערכות, אתה לא יודע מה המשמעות של המידע על הצגים, אתה לא מבין את השלוט. לכתפיך דרגות רס"ן. חייל ללא דרגות נכנס איתך יחד לכלי. אם לא נותן לו להוביל רק כי יש לך יותר ברזל על הכתפים ההגדרה של זה היא: בעיות אגו.

האם היית בבסיס בו חדר אוכל חוגרים קטן מחדר אוכל קצינים?

בעבר הרחוק צה"ל היה מושך חיילים עד מעבר ל- 2/3 שירות על מנת להציע יציאה לקורס קצינים ושירות קבע.
כיום בבסיסים העורפיים יתכן מצב בו צוות מורכב מ- 60% קצינים, 40% חוגרים.
אף אחד לא אומר: ואוו, הוא קצין - גם אני רוצה.
חלק מהחוגרים נשלחים לקורס קצינים על מנת להעבירם לפקד על חיילים ומערכות בבסיסים קדמיים. תאר לך חייל עם ותק של שנה וחצי - שנתיים בתפקיד, והרי לוקח זמן להבין מי "שווה" ומי "זיין שכל". שנתיים לאחר שהחל בתפקידו באים אליו ואומרים לו: אתה בוגר יג-יד או מתכנת ממר"ם צא לקורס קצינים. האלטרנטיבה היא אזרחות. בתנאי שוק רגילים שכר גבוה פי כמה. לרב מדובר באנשים בני 20 והם רוצים ללכת לאוניברסיטה גם אם הם יכולים להתקבל לעבודה כאן ועכשיו הרי המהנדסים, מתמטיקאים, בוגרי מדעי המחשב, פיזיקאים, מה שלא יהיו התחילו ישר עם סגן. הוא מבין שהוא צריך לשפר בגרויות, פסיכומטרי וללכת ללמוד.
מה היכולת שלך כארגון להשאיר אותו? תתן לו יום בשבוע ללמוד? תשלם לו שכר לימוד של 10,000 ש"ח בשנה? אין לו משפחה לפרנס והוא יכול להתקיים ממעט מאוד כסף לחודש.
בלימודי תואר ראשון אני זוכר את הרס"לים שהיו מגיעים ללמודים - לרב זה מציונות לשמה ולא כי התנאים לסמ"ר כה טובים בקבע ביחס לאזרחות בתנאי שוק "רגילים". ובשנה ד כשיש שורות של מזדה ויונאי ליסינג (חברה שכבר התקבלו כמהנדסים בחברות היטק) בחניה כאשר הוא מגיע בפיזו 205 שנת 1989 חבוטה.

עוד משהו, אתה כרב"ט נחשף להחלטות במליוני $, יש באפשרותך להשפיע (לרב לא לקבל את ההחלטה הבלעדית) על החלטות של עשרות ואפילו מאות אלפי $, אתה נחשף לצדדים הפחות יפים של המערכת, אתה רואה מצב בו מאות אלפי ואפילו מליוני $ מוצאים לא כי זה ממש הכרחי אלא שלא יקחו לך את התקציב. אתה מבין שזה לא רק המדור שלך כךאלא זה לאורך כל הגזרה. אין מצב בו מנהל המדור יבוא לראש המחלקה או האגף ויגיד לו: שמע, השנה לא צריך להוציא 5 מליוני $ הללו, אפשר השנה הזאת להסתדר בעלדיהם - המשמעות של זה היא שנה הבאה לא יהיה לך.

הקשר שלך לצבא הוא הרבה מעבר למדים שאתה לובש ואם אתה לא מבין את זה, כנראה שיש לנו עוד דרך ארוכה לעבור.
הייתי מציע לך לקורא את האשכול שכתבתי בנושא כח אדם עורפי:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=471183
באשכול כתבתי כי הצבא העורפי חייב לקבל הכשרה טובה יותר מהיום ועליו לתת כתף על מנת לשחרר פלוגות לוחמות לאימונים ואפילו סתם חופשה על חוף הים. כתבתי שיש לשמור על כשירות בת שבועיים שלאחריה ישלחו ל- 30 יום מחסומים ביו"ש.

לא תמצא אצלי גם אהדה בתחום המ.צ, אין כמוני מי שסולד מהם אבל מהמבטים החטופים שאני מעיף בשלישות הראשית, תל-השומר, צריפין, קרייה וכו' צריך להציב פלוגות מ.צ על הש.ג.
אבי שירת ככקצין בחו"ל - שם מעמד הקצין היה אחר לחלוטין. כשראה איך אני בא והולך. איך הצוות שלי מכיל יותר קצינים מחיילים הוא אמר שזה לא צבא. אצלי, איך שאתה יוצא מהבסיס שנה - לא היית רואה את הבית.
בנוגע למדים ולמינימום נראות אישית, אלו דרישות גם בשוק האזרחי, אולי מחמירות פחות אבל ללא שוני.
אתה טועה, באזרחות במקצועות מסויימים כמו אנשי מכירות, דיילים, נותני שירותים יש הגבלות על הופעה. אתן לך דוגמא קטנה: חברי הלך לתערוכה מקצועית. אמו החליטה שהוא חייב להראות "בן-אדם" הכריחה אותו ללבוש חולצת כפתורים - כולם בתערוכה שאלו מה הוא מוכר.
כנראה שהצבא ירוק זית מעורר רגשות אנטי אצל ישראלים מסוימים.
או לחילופין את הרצון לעצור לבחורציק הלבוש בירוק ושאול אם הטרמפ שלך יכול לעזור לו.
ישן 14-05-2009, 14:16
מנהל פורום סטודנטים

בשיטה הזאת לצבא זה יעלה יותר
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "עלות העסקה של נגד או קצין זוטר"

ללואליות למקום העבודה יש ערך רב.
בניין הכח, מתייחס גם לכח האדם.
מנהל כ"א בחברות פרטיות הוא סמנכ"ל. היום כאשר השוק במיתון רבים מקנאים באנשי הקבע. אבל בעוד איקס זמן כאשר המיתון יגמר גם הקינאה אליהם תגמר.
תשאלו סמנכל כח אדם בחברת הייטק בימים של טרום מיתון והוא יספר לכם כמה זה פוגע במערכת שאנשים עוזבים את מקום העבודה אחרי שנתיים בשביל 2000 שקל יותר.
לצבא יש יתרון גדול על כל מקום עבודה אחר, הוא תופס את העובד שלו בנקודה רגישה רגע אחרי שהוא הרוויח 600 שח ושניה לפני שהוא יותא אל הלא נודע. סביר להניח שצהל לא רק של יכול להתחרות במשכורות ההיטק של אנשי המחשבים. גם קצין רכב בחברה בינונית מרוויח יותר מקצין רכב בצבא.
הדבר שיש לצה"ל יתרון בו כמעסיק הוא בהענקת הביטחון הכלכלי לטווח ארוך, למשהו שעדיין לא מכיר את האזרחות.
לא באמת חשוב שקצין הרכב/המתכנת/המכונאי וכו' ילבש מדים ודרגות.
חשוב לא לאבד את היתרון היחסי שיש לצהל בגיוס העובדים.
והיתרון הוא לא בשכר. סא"ל מוכשר בקריה. אם היה עובד באותה דבקות עד לאותו תפקיד באותו הגיל הוא היה מרוויח יותר.
תחשוב רגע על אותו סא"ל שעכשיו עושה את העבודה שלו בצורה מעולה. מאחר והוא יודע שעוד 10 שנים הוא יותא לפנסיה, הוא כמעט שלא מסתכל בלוח דרושים ולא בודק את ערכו בשוק.
מה יקרה אם הוא ידע שהצבא זה מקום עבודה בדיוק כמו אינטל?
לכמה משרות הוא ישלח קו"ח במהלך היום (ממילא הוא אוכל חינם, מה עוד יש לו לעשות?!)

אם תקח את הבטחון הכלכלי, הפנסיה המוקדמת ותחושת השייכות (מדים ודרגות) אתה תאבד את העובדים הטובים שלך או שתצטרך לשלם להם הרבה יותר..

ודבר אחרון, הדוגמאות שנתת הם של כולם של מדינות בצב מלחמה. כאשר כל המדינה הייתה מגוייסת למאמץ המלחמתי. והמקבילה שלהם בארץ היא עובדי רפא"ל, כך שבעניי ההשוואה לא תופסת.
ישן 14-05-2009, 23:34
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

דווקא פקידי האוצר הודיעו שהם רוצים לפטר 1000 איש
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "בשיטה הזאת לצבא זה יעלה יותר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
ללואליות למקום העבודה יש ערך רב.
בניין הכח, מתייחס גם לכח האדם.
מנהל כ"א בחברות פרטיות הוא סמנכ"ל. היום כאשר השוק במיתון רבים מקנאים באנשי הקבע. אבל בעוד איקס זמן כאשר המיתון יגמר גם הקינאה אליהם תגמר.
מעניין מה מלמדים בפקולטות לכלכלה בארץ.
הרי ברור שאם אני מנהל חברה שלא מתכוון לפטר עובדים, אני מרכז את כולם בחדר האוכל, מזמין כתבים מהעיתונות הכלכלית, מעביר כמה שקופיות עם הודעות עיתונות על חברות שהודיעו על פיטורין המוניים. ומודיע: אנחנו לא הולכים לפטר, נקלוט היכן שצריך במשורה. אני רוצה לאותת שאנחנו חברה יציבה לקראת 2010 כאשר סביר שנתחיל לראות את האור שבקצה המנהרה.
רק לפני כמה ימים פקידי האוצר הודיעו שהם רוצים לפטר 1000 אנשי קבע. מה זה יעשה למי שבארגון? מה יהיה שעור העזיבה העתידי? הרי עם כל המגבלות של התפקיד אפילו בטחון תעסוקתי המערכת לא מספקת במיוחד כאשר המצב הארצי גרוע.
למה לא למנף זאת, ניתן לסגור היום על פרישה עתידית כשהמשק בשגשוג עם אפילו תשלום יפה לפורשים נניח ב- 2011.

תשאלו סמנכל כח אדם בחברת הייטק בימים של טרום מיתון והוא יספר לכם כמה זה פוגע במערכת שאנשים עוזבים את מקום העבודה אחרי שנתיים בשביל 2000 שקל יותר.
אני לא הייתי דואג לסמנכ"ל. הייתי דואג לעובד שיש לו 2-4 ילדים בבית, משכנתא ותשלום ל- 2-3 גנים בחודש. כפי שרב העובדים בטח ילמדו מהמשבר: מקום העבודה הוא לא משפחה - הוא לא יהסס לשלוח אותך הביתה כשאין אלטרנטיבה אחרת בשוק רק בשל "הערכות" לא שחלילה החברה במצב רע, הפסדים או שאר פורענויות. אני צופה גלי עזיבה בלא מעט חברות עם הסימן הראשון להפשרת משרות.

לצבא יש יתרון גדול על כל מקום עבודה אחר, הוא תופס את העובד שלו בנקודה רגישה רגע אחרי שהוא הרוויח 600 שח ושניה לפני שהוא יותא אל הלא נודע. סביר להניח שצהל לא רק של יכול להתחרות במשכורות ההיטק של אנשי המחשבים. גם קצין רכב בחברה בינונית מרוויח יותר מקצין רכב בצבא.
הדבר שיש לצה"ל יתרון בו כמעסיק הוא בהענקת הביטחון הכלכלי לטווח ארוך, למשהו שעדיין לא מכיר את האזרחות.
לא באמת חשוב שקצין הרכב/המתכנת/המכונאי וכו' ילבש מדים ודרגות.
חשוב לא לאבד את היתרון היחסי שיש לצהל בגיוס העובדים.
והיתרון הוא לא בשכר. סא"ל מוכשר בקריה. אם היה עובד באותה דבקות עד לאותו תפקיד באותו הגיל הוא היה מרוויח יותר.
תחשוב רגע על אותו סא"ל שעכשיו עושה את העבודה שלו בצורה מעולה. מאחר והוא יודע שעוד 10 שנים הוא יותא לפנסיה, אין שום סיבה שאדם בריא בגופו ובנפשו יפרוש בגיל 45. מה יעשה בבית? ישב בסלון ויצעיד את אשתו בפקודות שמאל-ימין? גם מהמערך הלוחם הייתי מחפש תפקיד אחר (הכשרה ומרמת הטירונים ועד מה שאפשר), כמו לכל דבר לאדם עם 25 שנות ניסיון יש חסרונות אך גם יתרונות.

הוא כמעט שלא מסתכל בלוח דרושים ולא בודק את ערכו בשוק.
מה יקרה אם הוא ידע שהצבא זה מקום עבודה בדיוק כמו אינטל?
תרשה לי לא להגיב לגבי אינטל.
לכמה משרות הוא ישלח קו"ח במהלך היום (ממילא הוא אוכל חינם, מה עוד יש לו לעשות?!)

אם תקח את הבטחון הכלכלי, הפנסיה המוקדמת ותחושת השייכות (מדים ודרגות) אתה תאבד את העובדים הטובים שלך או שתצטרך לשלם להם הרבה יותר.. דווקא לבוש אזרחי הרבה יותר "סמל סטטוס".

ודבר אחרון, הדוגמאות שנתת הם של כולם של מדינות בצב מלחמה. כאשר כל המדינה הייתה מגוייסת למאמץ המלחמתי. והמקבילה שלהם בארץ היא עובדי רפא"ל, כך שבעניי ההשוואה לא תופסת.
ישן 16-05-2009, 14:23
  הידרה הידרה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.08
גיל 67 ??? תקראו ותחשבו עוד רגע....

מי שרוצה לראות לוחמים פורשים מצה"ל בגיל 67 או שוטרים או לוחמי משמר הגבול או כל אחד משרותי הביטחון האחרים שיחשוב כיום על כך שהוא לכוד בקומה עשירית בבבנין בוער מתוך 15 קומות, וכבאי אשר הוא עובד עירייה או משרד הפנים או שניהם ביחד (תלוי איפה..) עומד לשים על גבו מיכל עם אוויר דחוס, ציוד מיגון, ציוד פריצה ועומד לעלות 10 קומות ברגל לחלץ אותו...לחלופין מי שעלול למצוא את עצמו באוטובוס שנשלט ע"י מחבלים חמושים לדעתי לא מצפה שלוחמי הימ"מ שיחלצו אותו יהיו בני 50 או 60...כנ"ל לגבי חבלנים, לוחמים, סיירים, צוללנים, טיסיים וכו...
ישן 03-11-2009, 21:22
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "אהבתי את ההשוואה הבינ"ל. הרי..."

1. לא ההוצאה האבסולוטית היא הגבוהה אלא יחס ההוצאה מתוך התל"ג. שים לב שמספרים אלו אינם כוללים את הסיוע הדולרי האמריקני ותקציבי בטחון נוספים כמו בטחון פנים, שב"כ, מוסד, תשלומים לאבטחה אזרחית (רש"ת למשל) וכו'. כאשר מגלמים גם אותם הנתון גבוה בהרבה (אאל"ט עד כדי 18-20%). כמו כן שים לב שישראל מככבת במקום 1-3 זה עשורים, אפילו בהשוואה לדיקטטורות ערביות עשירות בהן אין כלל פיקוח ציבורי על תקציבי הבטחון.
2. הבעיה הייתה ונותרה שרוב התקציב השקלי מוקצה לסעיפים כמו שכר, גמלה, תנאים ושיקום וכן תפעול ותחזוקת שוטפים (=הוצאות) ולא להתעצמות ולהצטיידות באמל"ח מתקדם (=השקעה).במילים אחרות, אנחנו ממשכנים את היתרון הטכנ' בטווח הרחוק (= ליבת ה"הון הביטחוני" של ישראל) לטובת "החיים הטובים" בטווח הקצר.
3. מילא אם המשכורות והתנאים היו מתגלים כמגנט למשיכת והשארת כ"א קצונה וקבע איכותי בשורות הצבא (=טיוב והעצמת ההון האנושי, שהוא רכיב חשוב בהון הבטחוני) אבל בפועל לא הוכח שיש קשר בין השניים ולעתים התגלה אפילו קשר הפוך. קרי תנאים טובים בצבא הקבע אינם בהכרח מפתים כ"א איכותי (המחפש בעיקר אתגרי התפתחות אישיים, שקשה לקיימם במערכת היררכית נוקשה) אלא דווקא את הלא איכותי, שחסר הזדמנויות קידום ב "אזרחות", למעט במגזר הציבורי-ממשלתי. התופעה הנ"ל אינה ייחודית למערכת הבטחון ואותותיה ניכרים בשנים האחרונות גם במגזר האקדמי והמחקרי, אם כי מסיבות אחרות לגמרי.
ישן 04-11-2009, 11:38
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

1. הבעיה מוכרת לי- רק הלנתי שההשוואה למדינות אחרות פשוט לא קשורה לכלום; אפילו אם מערכת הביטחון תתנהל ביעילות יפנית/גרמנית, % ההוצאה לביטחון מהתל"ג יישאר גבוה ביחס לכל מדינה בעולם. הרי עדיין יהיו אנשי קבע להם נצטרך לשלם, מטוסים שצריך לתדלק, טנקים שצריך לבנות ולתקן וכו'- בשיעור גדול מכל מדינה אחרת.

2. דווקא היתה בזמנו כתבה ב-"מערכות" בה האלוף דאז פרופ' יצחק בן ישראל הוכיח באותות ובמופתים שצה"ל דווקא מוביל בעולם בשיעור ההשקעה בהתעצמות; ברור שאפשר לעשות יותר- בוודאי בהינתן שבצה"ל יש אחוז גדול של משרתי החובה ביחס לצבאות מערביים.
2. % גדול מהתקציב הולך למשכורות: אלא שהתקשורת טוענת שהמשכורות גבוהות, בעוד שמנסיוני פשוט יש יותר מדי מחלקות, ענפים, מדורים וכו', שרק מפריעים לעבודה ולא עוזרים לה.
עד שהעניין ייפתר- מה דעתך על הרעיון שלי? אולי דווקא אנשים מבוגרים יותר, בני 30~, שהתנסו באזרחות והבינו שהיא לא בדיוק חגיגה של משכורות ואתגר מקצועי, יישמחו לשרת בתפקידים מקצועיים.
ישן 04-11-2009, 12:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

חיים טובים בטווח הקצר = חיים טובים בטווח ארוך. צבאות שהתמודדו בעבר עם משברים כלכליים קיצוניים למדו לצמצם את היקף כוח האדם ואפילו את היקף ההצטיידות לטובת החזקה של כוח אדם מתוגמל טוב ובעל מוטיבציה. הנזקים הכספיים הישירים כתוצאה מפיטוריהם של נגדים "יקרים" ו"בזבזניים", תמורת העסקתם של נגדים צעירים ו"זולים" היא גבוהה יותר, בתחומים רבים, מאשר הפרשי השכר שנחסכו.
בין 1979 לבין 2005 היו לפחות 3 מחזורים כאלה בתחום הימ"חים שעלו למשלם המיסים הישראלות מאות מליוני שקלים בכל פעם - בסדרי גודל יותר מאשר הרווח בהתפטרות מרס"בים וצמצום סגלי ימ"ח, תמורת חיילי חובה ורס"ל זולים.
הבעיה מחריפה מכיוון שחוץ ממשכורות אין באמת תנאי שירות למשרתים ומשכורות נחשבות לפתרון "קסם" שבאמצעותו ניתן למשוך אנשים ולא כך היא.
מעבר לזה, אין באמת חגיגת משכורות בהרבה מאוד תחומים, ובמיוחד בתפקידים עורפיים שוחקים. נגדת או קצינת קישור שעובדת כמעט כל יום 12 שעות ויותר מרוויחה שכר זעום ועלוב במיוחד. כך גם בעלי תפקידים אחרים (שכל מציעי מיקור החוץ לא מבינים שעלותם תכפיל עצמה).

בסיכומו של יום, הצבא הוא מעסיק מחורבן, והתוצאה היא בדיוק מה שאתה מלין עליו.

בעיית ההוצאה הביטחונית היא פשוטה - הצבא גדול על המדינה (עצוב לומר), ולמרות שיש ויש היכן לצמצם (כמו מדור X באמ"ן שהתקן עליו עולה יחד עם מפקדו), הרי שבגדול "חגיגת המשכורות" היא פיקציה.

ישן 04-11-2009, 22:46
  eyal_am eyal_am אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.08
הבעיה האמיתית

בנושא צבא הקבע הנו "המשקולת" שהיא מהווה על הציבור. אני אסביר:

תקציב הביטחון הנו כ 50 מיליארד ש"ח מתוך כ 300 מיליארד ש"ח של תקציב המדינה (16%). כל שנה פורשים אנשי קבע ואנשי מערכת הביטחון רבים בגיל צעיר יחסית ומתחילים לקבל פנסיה תקציבית, כלומר: פנסיה המשולמת ישירות מתקציב המדינה, ללא קשר למצבה הפיננסי.
היות ותוחלת החיים עולה ונדרשות לשלם יותר ויותר פנסיות, וגם מערכת הביטחון כל הזמן דורשת עוד ועוד תקנים - נוצר מצב שבו "האיש הרזה" (המדינה) סוחב על גבו את "האיש השמן" (מערכת הביטחון), צריך עוד ועוד כסף כדי לממן את ההוצאה הזו - ומי שרואה רחוק מבין שיבוא יום והמדינה לא תעמוד בזה, ויהיה משבר רציני.

בתור מישהו שמכיר סה"כ לא רע את המערכת הצבאית וכיום עובד בהייטק כבר לא מעט שנים, אני מסתכל על מערכת הביטחון (צה"ל, משהב"ט וכו') ורואה צורך עצום להפריט את מה שאפשר, ולו בכדי לעצור את הפנסיות הצבאיות ואת הגידול המטורף בהוצאות מערכת הביטחון.

הבעיה האמיתית היא שאין מי שיעצור את זה כי המדינה פועלת בשיטת "יד רוחצת יד", וכולם בצמרת קשורים אחד לשני ולכן אף אחד לא מוכן להיות "האיש הרע" שיודה בניפוח העצום ובבזבוז של המערכת.

עצוב מאוד ובסוף מזה המדינה תסבול הכי הרבה, ולא מהטרור ומהאיומים מבחוץ, היות ואם תקציב מערכת הביטחון הנו קבוע ו"קדוש" ולא ניתן לצמצם אותם (גם באופן אבסורדי לא ניתן לבדוק בגופים מסוימים על מה מוציאים כסף כי זה "סודי ביותר"), אזי תקציבים אחרים נדרשים להתבטל / להצטמצם: מערכת הבריאות, חינוך, בטיחות בדרכים, וכו'

כמו ב "אפקט הפרפר" שבו לכל מעשה יש תוצאה, התוצאה הסופית הנה: יש אנשים שהמדינה דואגת להם באופן עיוור, ואילו אחרים לא מקבלים תרופות, לא מקבלים חינוך וכתוצאה מכך הורגים/פושעים/רוצחים אחרים, אחרים רעבים ללחם ונאלצים לפשוע כדי לקיים את משפחותיהם, ועוד דוגמאות רבות אחרות.

עצוב אך אמיתי ונכון.
ישן 04-11-2009, 23:07

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי eyal_am שמתחילה ב "הבעיה האמיתית"

ציטוט:
בתור מישהו שמכיר סה"כ לא רע את המערכת הצבאית וכיום עובד בהייטק כבר לא מעט שנים, אני מסתכל על מערכת הביטחון (צה"ל, משהב"ט וכו') ורואה צורך עצום להפריט את מה שאפשר, ולו בכדי לעצור את הפנסיות הצבאיות ואת הגידול המטורף בהוצאות מערכת הביטחון.

אני דווקא חושב ששיא ההוצאה הציבורית (כ-% מהתל"ג) היה בשנות ה-70' וה-80' המוקדמות; מאז הופרטו במידה כזו או אחרת הרבה דברים- החל בייצור תחמושת, דרך ייצור מטוסי קרב, תוכנה, מזון (קייטרינג), הסעות, רכב (ליסינג) ומה לא. בשלב מסוים הרי הפרטה תגרום יותר נזק מתועלת (למשל- כשיווצר מונופול בתחום, ולא תהיה תחרות). כמי שמכיר לא רע את המערכת הצבאית, יש לך הצעה קונקרטית?
ישן 04-11-2009, 23:24
  eyal_am eyal_am אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.08
כן
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] בתור מישהו שמכיר סה"כ..."

יש לי הרבה הצעות, שהייתי שמח אם היו מקבלים אותם, חלקם:

* איחוד יחידות ובסיסים - יש בצבא ובייחוד בח"א הרבה יחידות קטנות עם תקני סא"ל / אל"מ שאפשר בקלות לאחדם. (בכלל הצבא בשנים האחרונות עבר "אינפלציה" בכל הקשור לדרגות ולתקנים).

* מעבר לרכבים חסכוניים בלבד + תשלום "שווי שימוש" כמו בכל מקום אחר.
* ביטול / צמצום משמעותי של משלחות רכש לחו"ל וביטול הרבה תקנים מיותרים במשהב"ט.
* שימוש באנרגיה סולרית בבסיסים לחשמל (יש מקום ושמש...)
* העלאת גיל פרישה והכשרת סדירים לתפקידי אנשי קבע.
* לא חייבים להמשיך באופן אוטומטי את שירות הקבע של כולם לפרישה - כמו באזרחות מי שטוב שיישאר, מי שבינוני שיצא לאזרחות - יחסוך הרבה כסף. (לי אין ביטחון בעבודה שלא יפטרו אותי וכל יום אני צריך להוכיח את עצמי מחדש).
* תכנון אחיד ורב שנתי עם אופק להצטיידות חכמה והוצאת כלי לחימה מיותרים ומיושנים.
* מעבר מסיבי לנגב ולצפון של בסיסי קבע (החל כבר) ופינוי שטחי נדל"ן יקרים.

יש לי עוד הרבה הצעות - רק מה שרשמתי חוסך בערך 10-15% מתקציב הביטחון אם עושים זאת כראוי.

נ.ב - לגבי שיא ההוצאה בשנות ה 70-80 אתה צודק מאוד, זה הגיע לרמות שיא של 35-40% מתקציב המדינה. אבל עדיין מדינה כמו שלנו צריכה להוציא לא יותר מ 8-9% מתקציבה על ביטחון.

איל

נערך לאחרונה ע"י eyal_am בתאריך 04-11-2009 בשעה 23:26. סיבה: שכחתי משהו
ישן 04-11-2009, 23:36
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי eyal_am שמתחילה ב "כן"

אני הולך להגיב רק לדברים שאני מכיר ולכן הפוסט שלך יהיה חתוך.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eyal_am
* הכשרת סדירים לתפקידי אנשי קבע.
הצבא עשה ועושה את זה. זה כל כך מוצלח שהחסכון המתקבל עולה לנו בהוצאה גדולה יותר בסדרי גודל בגלל טעויות של חוסר נסיון. לנסיון יש מחיר, אבל הרווח גדול מההוצאה בצורה חריפה. זו הסיבה שגם באזרחות, יש דרישה לנסיון בתפקידים מסויימים. ההצעה שלך מנוגדת לכל הגיון עסקי ואני לא מדבר כבר על הגיון מערכתי צבאי

* לא חייבים להמשיך באופן אוטומטי את שירות הקבע של כולם לפרישה - כמו באזרחות מי שטוב שיישאר, מי שבינוני שיצא לאזרחות - יחסוך הרבה כסף. (לי אין ביטחון בעבודה שלא יפטרו אותי וכל יום אני צריך להוכיח את עצמי מחדש).
וואלה. אתה רוצה לומר לי שבקונצרן פרטי גדול אין בעלי תפקידים מיותרים... הנה חדשות בשבילך: הצבא כבר די מזמן עבר ל"קבע ראשוני" ו"קבע מובהק" ולחוזי העסקה קצרי מועד. רס"לים ניתן לשמור "על האש" במשך שמונה שנים ללא קידום - אתה היית נשאר במקום עבודה שמונה שנים ללא קידום וללא בירור מצבך? לא נראה לי. אותו כנ"ל לקצונה. זה אולי די קל להגיע לדרגת רס"ן, אבל בשביל להתקדם מעבר לכך, אינרציה לא תעזור. מה שהתהליך הזה גורם
* תכנון אחיד ורב שנתי עם אופק להצטיידות חכמה והוצאת כלי לחימה מיותרים ומיושנים.
זה תלוי באוצר ובהתנהלות הממשלה לא פחות מצה"ל. בשביל תכנון רב שנתי, צריך יציבות תקציבית מסויימת - כולל הוצאות "מיוחדות"

איל

ישן 05-11-2009, 09:30
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני הולך להגיב רק לדברים שאני..."

נקודת המוצא שלך בהשוואת כ"א שונה.

רס"ל מהסוג שניתן לשמור "על האש" (אגב יש עכשיו משהו דומה לסרנים, עקב ריבוי עצום באוכלוסיית הרס"נים) ישמרו ככל הנראה "על האש" לזמן ארוך אפילו יותר בתפקידיהם באזרחות.

נקודה מעצבנת נוספת היא החזרת אזרחים למערכת הצבאית לתפקידים מגוכחים עד כאב בתנאים משופרים (מדריכי נהיגה, קציני רכב, קל"גים) וכמובן, גולת הכותרת של העושק הצבאי-
חברות אזרחיות.

כשאני אשתחרר אני פותח חברה, אני עדיין לא יודע מה, למה, כמה ואיך, אני רק יודע שיהיה לי חוזה עם צה"ל, לא צריך יותר מזה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 05-11-2009, 11:34
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "נקודת המוצא שלך בהשוואת כ"א..."

1. ממש לא בטוח. באזרחות אדם שמצבו התעסוקתי לא ברור לא ישאר כ"כ הרבה זמן באותה חברה, במיוחד כשמדובר בענפים לוגיסטיים, שהם יציבים יחסית.
2. לצבא יש מחסור בבעלי תפקידים מסויימים ובמיוחד בבעלי השכלה אקדמאית בתחומים לא פופולאריים. לצבא יש בעיה עם קציני תומכ"ל, שזה משהו שחבר'ה צעירים בגיל צבא לא אוהבים לעשות. כנ"ל נהגי בט"ש ושאר ירקות. הצבא רוצה אנשים בעלי נסיון וידע ולא רוצה לשלם על צבירתם, וזה מקובל. אבל חלק גדול מהסיבה שהוא עושה את זה כיום, היא שהוא נפטר מהם בנסיון רע לחסוך בכסף לפני 5-6 שנים.

ישן 05-11-2009, 12:42
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. ממש לא בטוח. באזרחות אדם..."

1. לא כ"כ בטוח...

אני מכיר די הרבה מחסנאים, נהגי משאיות, סבלים וכד' שנמצאים בסיטואציה דומה מאוד ואפילו קשה יותר.

2. נכון בחלקו, אבל הבעיה היא קשה בהרבה, אתן דוגמא אישית מהזמן האחרון.

עשיתי היתר 35 בבסיס כלשהו, במקום מבצעים קורסים לסירוגין ע"י חברה אזרחית (אל-טל) וע"י "מורי נהיגה בקבע", באופן מוגדר, לא משנה מה מעברים קורס ל4 אנשים ביום לכל היותר, "יום" כזה אגב מתחיל ב0830 ומסתיים ב1600-1700, תלוי בלחץ בית של המדריכים.
אני עשיתי עם המורים בקבע, שניהם רס"לים, הוא 3 שנים בקבע ובעל תואר, היא הייתה 5 שנים באזרחות ועכשיו בשנת הקבע השלישית שלה, הם מרוויחים באיזור ה6 (פרט להטבות אנשי קבע וכו' כמובן).
לא דיברתי עם החבר'ה של אל-טל, כי לא עשיתי את הקורס אצלם (והיות והם לא אנשי צבא כנראה השיחה לא הייתה מדרדרת לזה) אבל ע"פ המורים בקבע אנשי אל-טל מקבלים 600 ש"ח ליום הכשרה כזה. (שוב כמובן פרט להטבות ביטוחים ושאר ירקות).

אם זו לא חלמאות צבאית, אני לא יודע מה כן.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 05-11-2009, 13:56

בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "1. לא כ"כ בטוח... אני מכיר..."

מה כאן החלמאות? כניראה שאנשים (טובים) לא עומדים בתור לשרת כנגדי הוראת נהיגה.
ה-"חלמאות" היא אולי שהצבא לא יכול להעלות את השכר בתפקיד המסוים הזה כדי למשוך אליו אנשים, והוא נאלץ להפריט אותו; ולמען האמת, כשאתה במערכת באמת קשה לקבל שמישהו עורפי ממך יקבל יותר כסף. לך תסביר למ"פ לוחם שתפקיד הצבא הוא להגן על המדינה ולא להיות צודק, ולכן נגד מורה נהיגה מרוויח יותר ממנו.
למה, למשל, אותה נגדת לא מתפטרת ומתחילה לעבוד באל-טל? אולי היא לא עומדת בדרישות שצה"ל עצמו הציב במכרז למורי נהיגה?
לי קרה מיקרה דומה- התמודדתי על חוזה ייעוץ הנדסי לחה"א, שאם הייתי זוכה בו הייתי מקבל בערך כפליים משכרי בקבע; הפסדתי בגלל אי עמידה בדרישות המכרז- מה שמראה כמה קשה למצוא במערכת אנשים מתאימים.
אגב, מורה נהיגה בצבא עושה 15,000 ש"ח? יש לך טלפון של אל-טל אולי?
ישן 05-11-2009, 21:56
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי eyal_am שמתחילה ב "כן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eyal_am
יש לי הרבה הצעות, שהייתי שמח אם היו מקבלים אותם, חלקם:

* איחוד יחידות ובסיסים - יש בצבא ובייחוד בח"א הרבה יחידות קטנות עם תקני סא"ל / אל"מ שאפשר בקלות לאחדם. (בכלל הצבא בשנים האחרונות עבר "אינפלציה" בכל הקשור לדרגות ולתקנים).

* ביטול / צמצום משמעותי של משלחות רכש לחו"ל וביטול הרבה תקנים מיותרים במשהב"ט.
*

איל

רק על שני אלה אגיב כי לא מבין בנושאים האחרים:
איחוד יחידות ובסיסים בחיל האויר הוא בעיה גדולה, צריך את הבסיסים הללו בסוף למלחמה...
מה גם שהסטטיסטיקה הפשוטה מראה שאתה לא ממש מדייק בטענות שלך, אם היחס לוחם/ תומכ"ל בחיל הישראלי הוא היעיל ביותר בצבאות המערב הרלוונטיים (אלה שיש להם באמת סיבה לעיסוק צבאי כלשהו.) הרי שכנראה אין עוד יותר מדי יחידות שאפשר לצמצם/ לאחד..אלא אם כמובן כל העולם וחיל האויר מטומטמים....

את משלחות הרכש אפשר לצמצם בכרבע עד שליש וגם אז יצטרכו להעלות במעט את כמות שעות העבודה והמשכורות של הנותרים...סה"כ צמצום של כל כך מעט כסף מתקציב הביטחון בשנה שאי אפשר יהיה לקנות בזה אפילו טנק אחד....

ישן 05-11-2009, 09:20
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] בתור מישהו שמכיר סה"כ..."

1. תפריד בין שנות ה-70 וה-80. במסגרת הסכמי קמפ דיויד הוענק לישראל סיוע דולרי בטחוני (ואזרחי, שהלך וקטן בהדרגה מסוף שנות ה-90 עד שמוזג לגמרי אל תוך הבטחוני לפני כשנתיים) שנועד לבצר את עוצמתה ויתרונה הטכנולוגי אחרי הנסיגה ממרחבי ההגנה של סיני. במשך שני עשורים אכן שימש הסיוע להתעצמות והצטיידות באמל"ח מתקדם (בעשור האחרון מופנה חלק הולך וגדל ממנו להוצאות). קבלת הסיוע במטבע זר אפשרה לקצץ בהדרגה בתקציב הבטחון השקלי ולרדת לרמות שפויות יותר של אחוז הוצאה בטחונית מתוך התל"ג, תהליך ששיאו בתכנית השיקום הכלכלית של ממשלת האחדות הראשונה בשנות ה-80.
2. הסיבה לקפיצה האדירה בהוצאה הבטחונית הלאומית בשנות ה-70 הייתה כמובן מלחמת יוה"כ והצורך לשקם את הצבא, לחדש מלאים, להצטייד באמל"ח מתקדם "שובר שיוויון" (F-15, הוקאיי, קוברה, מטוסי תדלוק ול"א, טילי הרפון ולאנס, טנקי מרכבה ועוד ועוד) ובעיקר להכפיל את כוחו של צה"ל (באוגדות, במטוסים, בספינות טילים וכו') כך שיוכל להתמודד ולנצח במלחמה רבתית נוספת בשתי החזיתות.
ישן 05-11-2009, 11:31
  rocketman25 rocketman25 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.06.09
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

הבעיה היא שהאויבים מסביב "שינו את הכללים ולא סיפרו לנו"...
כל העימותים והמלחמות בעשור האחרון היו מול כוחות גרילה ולוחמת טרור של טילים ורקטות.
גם כאשר הייתה לצה"ל הזדמנות בלבנון 2 ובעופרת יצוקה לעשות שימוש בכל אותו צבא מוכפל כח, עתיר טנקים ומטוסים, הוא לא עשה את זה (כמובן בשל החלטות הדרג המדיני שאמון על הפעלת הצבא).
מצד אחד זה טוב שלא הייתה מלחמה כוללת סטייל יוה"כ, כי מלחמות הן לא דבר שצריך לשאוף אליו (צריך רק לשאוף לנצח אותן כשהן קורות). מצד שני, זה מעלה תהיה האם הצבא התעצם בכיוון הנכון. או אולי התעצם ביותר מדי כיוונים.
מצד שלישי (יש הרבה צדדים לדיון הזה), כאזרח ישראלי במציאות שלנו במזה"ת, אני סבור שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא להתעצם בכל הכיוונים כי לא בהכרח נדע מהיכן תבוא עלינו הפורענות, ועלינו להיות כשירים וערוכים להתמודד בהצלחה מול קשת רחבה של איומים ותרחישים.
זה עולה הרבה כסף.
ולכן המעגל נסגר שוב בנתח מכובד מתקציב הבטחון. אין מה לעשות. הצבא אכן גדול (ויישאר גדול) על המדינה ואין לנו ברירה רבה בעניין. הקטנה, או ויתור על יכולות התמודדות מסויימות עלולה להפוך אותנו לפגיעים ברמה מסוכנת שלא ניתן תמיד להעריך אותה עד שנותקף באותה בטן רכה. אני חושב שרידוד האימונים בעשור שנות התשעים על חשבון התרכזות בבט"ש חשף בטן רכה שבאה לידי ביטוי בלבנון2. תקציב הבטחון בשנים 1992-1996 אכן ירד לאחוז הנמוך ביותר מאז שנות השישים ותקציבי החינוך והבריאות גדלו בהתאמה. את המחיר שילמנו עשר שנים אחרי כן.
מדיניות לא רשמית של מעצמות היא באמת להפעיל את הצבא כל כמה שנים במלחמה או פעילות מבצעית יזומה למען יעדים מדיניים כאלה או אחרים, כי זה מאפשר לחדש את האמצעים בצבא (למלא את המחסנים) ולתקצב את האימונים לקראת האתגרים והאיומים החדשים שנחשפו (קוריאה, ויאטנם, עיראק, אפגניסטן, קוסובו, פנמה... הן חלק מהמלחמות שיזמה ארה"ב אחרי הבום של WW2. אחרת הצבא שלה היה חוזר למימדיו וארה"ב לא הייתה משמרת את מעמד המעצמה שיצרה לעצמה ב- 1945).
מצרים יזמה את מלחמת יוה"כ. גם אם לא נצחה בקרב, היא השיגה את מטרות המלחמה, הביאה לשינוי מחשבתי בשני הצדדים וקיבלה את סיני בחזרה. השלום לא היה אינטרס שלה. לקבל את סיני כן. השלום היה רק אמצעי והוא עבד היטב. לכן השלום איתם קר.
מול סוריה המתיחות עולה ויורדת כל כמה חודשים אבל היא הולכת על הגדר ולא מסלימה יותר מדי. רק דיבורים. אולי בסוף דווקא יהיה נכון להיענות לאחד הגלים ולהסלים את העימות ממילולי לאש ולהגיע להכרעה נוספת מול סוריה (גביית מחיר של השתלטות על הגולן הסורי והכפלת השטח של רמת הגולן למשל כתג מחיר לתוקפנות הסורית שידרבנו אותה להגיע להסכם שלום ללא ויתור על רמת הגולן שהיתה תג המחיר על מלחמות העבר של סוריה). למטרה כזו אכן דרוש צבא גדול וחזק שבנוי למלחמה קלאסית יותר. צבא כזה דורש גם ציוד רב וגם כ"א איכותי. שניהם דורשים תקציב.

ישן 05-11-2009, 11:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי rocketman25 שמתחילה ב "הבעיה היא שהאויבים מסביב..."

אני לא מסכים שהצבא צריך להשאר גדול על המדינה. מה לעשות והצבא משלם הרבה מאוד כסף על סד"כ לא מאומן לחלוטין וזה אולי הבזבוז ב"ה" הידיעה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:02

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר