לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-06-2009, 01:47
  dorratz dorratz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.10.03
מערך ה"נוריות" - אאוט, מכ"ם רז - אין: הטמעת המערכת בעזה תושלם עוד השנה

מערך ה"נוריות" - אאוט, מכ"ם רז - אין: הטמעת המערכת בעזה תושלם עוד השנה

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe...na/09/22/06.htm

יום רביעי, י"ח בסיון התשס"ט, 10 ביוני 2009, 17:41

התקנת המכ"ם תתרחב בהמשך לגזרות נוספות ותחליף בהדרגה את מערכת ה"נוריות", המשמשות כיום לזיהוי 
ירי רקטות. מכ"ם רז נחשב לבעל יכולות משודרגות בתחום האיכון ומסוגל גם לעקוב אחר מטוסים ומזל"טים. רמות הדיוק שהפגין המכ"ם במהלך ניסוי שנערך בימי מבצע "עופרת יצוקה" עלו בהרבה על המצופה

מכ"ם רז, המיועד לזיהוי ירי רקטות לעבר ישראל, צפוי להחליף עד סוף השנה את מערכת ה"נוריות" הנמצאת בשימוש בגזרת עזה. לאחר מכן, ייכנס המכ"ם בהדרגה לגזרות נוספות, והוא יפעל במקביל ל"נוריות" עד סיום הטמעתו ברחבי הארץ.

מכ"ם רז הנו מערכת איכון משודרגת, שתפקידה לצפות את ירי הרקטות, להפעיל את האזעקות ברחבי הארץ ולעזור לכוחות לבצע "סגירת מעגל" מול משגרי הטילים. המכ"ם מציג גם תמונת מצב מלאה בכל הנוגע לשיגורים לעבר ישראל וירי כוחותינו לכיוון מטרות ברצועה. נתונים אלו מועברים לדרגי הפיקוד השונים, החל מרמת הגדוד ומעלה, באמצעות מערכת ה"משואה".

כחלק מתהליך קליטת המכ"ם, נערך בחודשים האחרונים ניסוי שנועד לבדוק את יכולתו לגלות עצמים בזמן נפחי עבודה גדולים, כמו למשל בימי "עופרת יצוקה".

במהלך הניסוי נעשה שימוש בדגם של המכ"ם המיועד לצורכי הדגמה, שעוצמתו היא רק תשיעית מעוצמת המכ"ם האמיתי. על אף זאת, רמות הדיוק אליהן הגיע ה"מדגים" השתוו לאלו המצופות מהמכ"ם עצמו, ותוצאות הניסוי עלו על היעדים שהוגדרו למערכת בשלבי הפיתוח.

"אין ספק שהכנסתם של מכ"מים מסוג רז עד סוף השנה תהווה מכפיל כוח משמעותי", העיד רע"ן תותחנים במחלקת האמל"ח בזרוע היבשה, סא"ל ששי עקה. "הם משלימים את מערך ה'נוריות' המוכר ויכולים לעמוד בכל תנאי מזג האוויר, תוך מתן מענה לכלל האיומים הבליסטיים".

מכ"ם רז ניחן ביכולות משודרגות בהשוואה למערכות השונות הנמצאות בשימוש, דוגמת "הנאוטילוס", אולם עוד מוקדם להספיד אותן. גורם בכיר בפיקוד הדרום הבהיר כי המכ"ם החדש עתיד בשלב הראשון להחליף רק את ה"נוריות" ולא את יתר המערכות, שימשיכו לתפקד כרגיל.

הבעייתיות במערכות הקיימות נעוצה בעובדה שאלו מופעלות רק על בסיס חשש לירי. אם אין מידע מוקדם, אין גם מוכנות להתקפת פתע. לעומתן - למכ"ם רז יכולת לקלוט שיגורים מכל שטחי הרצועה, מאפיין שיביא לאיכון מדויק ומהיר. בנוסף, ביכולתו של המכ"ם לעקוב אחר מטוסים ומזל"טים.

"רז, כשמו כן הוא, הנו רב-זרועי ובעל יכולות יוצאות דופן", הוסיף הגורם. "מדובר בשדרוג של ממש ובקפיצת מדרגה בתחום האיכון".

"בחודשים הקרובים תיפתח פלוגת תותחנים שתפעיל את המכ"ם", סיפר מפקד האגד הארטילרי שעתיד לפקד על הפלוגה. "המערכות יספקו מענה מרחבי נגד רקטות ארוכות טווח וגם ייתנו כיסוי גבוה מאוד לאיומים הקיימים של רקטות קצרות טווח. מדובר בשיפור משמעותי".

בתוך כך, צפויים קציני הקישור הארטילריים בחטיבות ובגדודי הסיור לקלוט את מערכת ה"כוכב", המתבססת על אמצעי השליטה והבקרה "עמית איכון". מערכת ה"כוכב" מתחברת למערכות השו"ב ומאפשרת להפיק מטרה מדויקת בשטח ולהעבירה באופן דיגיטלי ליחידות האש. יתרונה הבולט הוא משקלה - פחות מחמישה קילוגרמים - שהותאם ללקחי מלחמת לבנון השנייה, שעסקו בכמויות המשקל שסחבו הלוחמים על גופם. "זוהי קפיצת מדרגה ליכולת האיכון של הקש"אים", ציין סא"ל עקה.

IN -מכ"ם הרז:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/sip_storage/FILES/7/4187.jpg]

OUT - מכ"ם הנורית:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/sip_storage/FILES/7/3747.jpg]
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-07-2009, 18:38
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע ניסויי יירוט מוצלחים למערכת "כיפת ברזל"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dorratz שמתחילה ב "מערך ה"נוריות" - אאוט, מכ"ם רז - אין: הטמעת המערכת בעזה תושלם עוד השנה"

מערכת הביטחון ורפאל ערכו ביומיים האחרונים סדרת ניסויים מוצלחים במערכת "כיפת ברזל" המיועדת ליירט רקטות . במהלך הניסויים ייורטה רקטת גראד בתנאי אמת. לאחר שהרקטה שוגרה זיהה אותה מכ"ם הסוללה ושיגר לעברה את המיירט שהשמיד אותה.

מערכת "כיפת ברזל" מפותחת בהובלת מפא"ת על ידי חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ ונועדה להגן על מדינת ישראל מטילים ורקטות. המערכת מפותחת כחלק מתוכנית ההגנה הרב שכבתית של מערכת הביטחון.

הניסויים שנערכו השבוע משלימים סדרה נוספת ומוצלחת של ניסויי מערכת "כיפת ברזל".

בניסויים שנערכו השבוע בשדה הניסויים, שולבו כל מרכיבי מערכת "כיפת ברזל", המובלת ע"י רפאל לרבות מכ"מ מתוצרת אלתא,מערך שליטה ובקרה מתוצרת "אמפרסט",משגר ומיירט. במהלך הניסויים יירטה המערכת בהצלחה מספר איומים. כל המערכות עבדו באופן תקין והאיום הושמד כמתוכנן.

השלמת סדרת הניסויים מהווה אבן דרך משמעותית בתוכנית הפיתוח ומהווה שלב מרכזי בהשלמתו והכנה להצטיידות ולפעילות מבצעית בחיל האוויר בהתאם ללוח הזמנים כמתוכנן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
^המיירט של כיפת ברזל כפי שנחשף כאן לפני כחודשיים
שר הביטחון, אהוד ברק, עודכן בתוצאות הניסוי על ידי מנכ"ל משרד הביטחון, פנחס בוכריס, בירך על הניסוי המוצלח והודה לכל העוסקים במלאכה, ובהם אנשי חברת רפא"ל. ברק אמר כי: "מערכת הגנה רב שכבתית, הינה יעד אסטרטגי-לאומי למדינת ישראל. מערכת שכזאת תהווה שכבת הגנה מאיום הטילים, מקסאם ועד טק"ק, ותאפשר למערכת הביטחון וצה"ל למלא את חובתם העליונה-הגנה על אזרחי ישראל בצורה הטובה ביותר."

מנכ"ל משרד הביטחון, פינחס בוכריס אמר כי בניסוי מערכת כיפת ברזל שבוצע השבוע הושגה אבן דרך מרכזית בתהליך פיתוח המערכת המהווה מרכיב חשוב במערכות ההגנה הרב שכבתיות כנגד האיום הבליסטי. "ברכותיי למנהלי רפאל ועובדיה ולצוות הפרויקט במפא"ת על ההישג המרשים" ,ברך המנכ"ל.

מנכ"ל רפאל, אלוף (מיל') ידידיה יערי, ברך על תוצאות הניסויים ואמר כי רפאל ועובדיה משקיעים מאמצים ומשאבים רבים בפיתוח המערכת על מנת לתת מגן לתושבי מדינת ישראל.

בחודשים הקרובים מתוכננים ניסויים נוספים במטרה להביא את המערכת לכשירות מבצעית בהקדם האפשרי.

אשכול על הניסוי הקודם

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 15-07-2009 בשעה 19:19.
ישן 15-07-2009, 18:53
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ניסויי יירוט מוצלחים למערכת "כיפת ברזל""

נתחיל בזאת שזו ידיעה מעודדת (יוספון יש מקור או שאתה המקור?).

יחד עם זאת אני חייב לומר שככל שאני קורא יותר על המערכת וחושב יותר על האיום אני מוטרד יותר. מערכת טילית טובה ככל שתהיה תתקשה מאד לעמוד באיום כמו זה המגיע מהחיזבללה (שלא לדבר על האיום הסורי). בחזית הדרומית הבעיה מעט שונה וסביר שבאר שבע, אשקלון ויתר הערים המרוחקות יזכו להגנה סבירה מן המערכת אבל הישובים הקרובים יותר ובכללם אולי גם שדרות יחטפו.

למרות ששום עימות המערב אוכלוסיה אזרחית אינו דבר חיובי, עימות בצפון הוא לטעמי מטריד הרבה יותר. הארסנל של החיזבללה לפי ההערכות עומד על עשרות אלפי רקטות לטווחים שונים. אפילו אם רק אחת מכל 5 תיפול בשטח בנוי אזי מערכת כיפת ברזל תצטרך להתמודד עם בין עשרות למאות טילים ביום (דובר על שאיפה של החיזבללה ל-1000 רקטות ביום - לי נשמע קצת מוגזם ויש לקחת בחשבון גם הצלחה של צה"ל בחיסול משגרים ומאגרים והכל זאת גם הצד השני לומד כל הזמן ומשתפר).

במקרה של עימות עם הסורים הכמויות יהיו סביר להניח אסטרונומיות (גם אלפים ביום הם לא מספר בלתי מתקבל על הדעת). מן הסתם התגובה של צה"ל במקרה כזה תהיה קשה מאד ובכל זאת אנחנו נאלץ לספוג מכות קשות עד שנצליח להכריע את הסורים.

אין בסך הכל חדש בכל מה שאני אומר וזה לא מוריד כלל מהחשיבות העליונה שאני רואה בפיתוח מהיר ככל האפשר של המערכת (לטעמי אפילו עכשיו היא לא מפותחת מהר מספיק משום שבעיני זאת מערכת שהייתה צריכה להיות מבצעית עוד לפני 2006). יחד עם זאת ולאור העימות הקרב ככל הנראה עם אירן (וכנראה עם החיזבללה) יש לקוות שחושבים על פתרונות נוספים ויעילים יותר להתמודדות עם כמות עצומה של רקטות (ליזר הוא הפתרון המתבקש בעיני).

כבר מזמן רציתי לפתוח דיון בנושא לייזר קרקעי וחללי אבל פשוט לא הזדמן לי אני מקווה לעשות זאת בקרוב.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 15-07-2009 בשעה 18:55.
ישן 15-07-2009, 22:12
  realNbalance realNbalance אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.12.03
תגובה ליוסיפון
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נראה לי שהדיון שאתה מנסה..."

ציטוט:
ראה לי שהדיון שאתה מנסה לעורר התקיים פה בכל כך הרבה אשכולות שאני כבר לא מסוגל לספור אותם

ציטוט:
תתחילו לערוך חיפוש לפני שאתם שואלים שאלות

יוסיפון ומנהלים יקרים,
זו רק הערת שוליים. לא תמיד ניתן להערוך חיפוש בפורום על כל נושא.
הערותיהם של idan4idan ושל vlad_k הן דוגמא מצויינת. מה היה עליהם לחפש? "עלות מיירט"?,
"מלחמת התשה' כספית"? ...
מי שמכיר את האשכולות הקודמים שדנו בנושא (במקרה זה אני אחד מהם) יוכל לחפש ולמצוא די בקלות
את האשכול הספציפי, אולם לא תמיד החיפוש מניב תוצאות ממוקדות מספיק.

גם אם היו אשכולות שדנו בנושא, אפשר, במקרה הטוב, להגיב ולתת קישורית לאשכול שכבר דן בנושא,
ואפשר, במקרה הרע, פשוט להתעלם. אני לא משוכנע שיש טעם להגיב בתקיפות כפי שהגבת.
בכלל, אני חושב שאיומי חסימה, מעבר להיותם ילדותיים, צריכים להיות רק במצבים קיצוניים,(כמו למשל עברה על בטחון שדה).
אני מבקר בכמה וכמה פורומים בנושאים שונים ומעולם לא נתקלתי בכמות חסימות ו"אזהרות חסימה" כפי שיש כאן.

יש להבין שיש מבקרים בפורום הגולשים בו בתדירות גבוהה ויש כאלו בתדירות נמוכה, יש שמבינים יותר
בנושאי צבא ובטחון ויש שפחות. את אלו שמבקרים בתדירות נמוכה עלינו לעודד לבקר יותר, ולגבי אלו
שמבינים פחות בנושא כדאי לגלות סבלנות.
ישן 16-07-2009, 16:01
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי bigman73 שמתחילה ב "מצטרף. איומי החסימות לא..."

ההתערבות שלך בניהול שלנו היא:
א. בוטה
ב. אסורה לפי חוקי האתר והפורום הזה. זו חריגה בוטה מהתקנון
ג. תופעה חוזרת אצלך
ד. מזכה אותך בחסימה לשלושה ימים
ה. אם היא תחזור היא תשלח אותך לחופשה ארוכה יותר.
ו. הבא שיחליט להעיר לנו על ניהול יזכה לחסימוה ממושכת יותר.
ז...

מנגנון החיפוש של האתר הוא באמת לא הכי מצטיין שבעולם. מנגנון החיפוש של גוגל, לעומת זאת, הוא מצויין. גם אתה הצבעת על כך.
כתוב בגוגל מילת חיפוש הקשורה בתחום הצבאי, למשל "כיפת ברזל" ולצידה FRESH ושלח אותו לחפש. מיד תקבל תוצאות מהפורום הזה. הוא גם יציע לך לחפש תוצאות רק מאתר פרש. לך על זה. הצלחה מובטחת.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 16-07-2009 בשעה 16:04.
ישן 15-07-2009, 23:56

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ניסויי יירוט מוצלחים למערכת "כיפת ברזל""

אחת הבעיות הקשות היא אפשרות הפגיעה במתקנים רגישים - זה נכון לחיפה, אשקלון ועוד מקומות רבים. ישנם מקומות שבפגיעה בהם היא בלתי מקובלת והנזק שיכול להיגרם ממנה הוא אדיר ובלי פרופורציה לנזק שרקטה יחידה יכולה לחולל לבד. אני רוצה לקוות שמאז לבנון 2 לקח מי שהיה צריך לקחת את הנושא ברצינות ומיגן מה שאפשר אבל מיגון של כל מתקן ומתקן הוא דבר מורכב ויקר ולא תמיד אפשרי משום שמדובר על מתקנים גדולים.

לפיכך כיפת ברזל (ושאר מערכות ההגנה) צריכות בראש ובראשונה לספק הגנה מפני פגיעה בנקודות רגישות אלו. אחר כך בריכוזי האוכלוסיה ומתקני הצבא המשמעותיים.

האם פורסמו נתונים לגבי כמות הקנים בגדוד של כיפת ברזל? כמה זמן לוקח לטעון מחדש את המערכת ושאלות כגון אלו? הן מן הסתם קריטיות לשאלה עד כמה המערכת תוכל להתמודד עם איום של הרוויה מצד החיזבללה והסורים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-07-2009, 02:17
  חנית רפאים חנית רפאים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.04.09
לא רק זאת- החלטה אומללה?

המערכת הזו המתבססת על ממד הגנתי מובהק ויקר מאד המשקפת את השתלטות הגישה שזונחת ההרתעה ואני מקווה שגם לא את גישת המכה המקדימה (אני לא חושב שארגוני הטרור יחשבו פעמיים אם לזרוק עלינו נשק סטיטיסטי וזול בכמויות רק בגלל הכיפה ברזל שלנו. להפך- אם כבר, הם יעשו הכל כדי לבזבז לנו את הטילים היקרים ביחס לברזל הטיפש, מעופף שלהם).
אבל, דבר אחד בטוח - מול אלפי ואולי אף רבבות ראשי הקרב הלא מדויקים בטווחים השונים מלבנון, סוריה ועזה ישראל גוזרת על עצמה להצטייד באלפים של טילים מיירטים שהם פי כמה וכמה יותר יקרים, אפילו רק מעשירית מכלל ארסנל הרק"ק טק"ק שמסביב לנו.
כל זאת כדי להשיג אחוזי הצלחה בפגיעה והשמדה של לפחות90 וכמה אחוז מכל המטרות במטחים רוויי ראשי הקרב שצפויים מולנו. כדי להעמיד את ההגנה הזו, באחוזי הצלחה כאלה, גם הכיפה וגם השרביט לטווח הארוך יותר עלולים לנגוס חלק עצום מתקציב הביטחון.
השקעה כה אדירה ולא כלכלית כנראה בתמורה לנשק הגנתי בלבד שלא יחסל את כל הרקטות והטילים. נכון שהעורף לא יסתדר בלי הגנה זו, אבל אנו משעבדים עצמנו לדפינסיבה ולדעתי על חשבון האופנסיב.
ישן 16-07-2009, 02:43
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי חנית רפאים שמתחילה ב "לא רק זאת- החלטה אומללה?"

תסתכל בהודעה שמעליך.
זאת מערכת שצריכה להיות קיימת כחלק מחליפת הבטחון הישראלית.
לפי מה שנאמר בפורום, ההצלחה של מערכת הפלאנקס בעיראק גרמה לכך שהחמושים זונחים את המרגמות וחוזרים לשיטות הישנות שלהם. אם לא תעשה רעש מהעלויות של המיירטים, החמאס ייזנח את הירי.

להזכירך, האסטרטגיה של ארגוני הטרור, בהגדרה, היא להפחיד את העורף. זה המנוף שלהם.
לקחת להם את המנוף, החלשת אותם.

ההגנה אמורה להיות לאיזורים נבחרים, בעלי משמעות אסטרטגית.
בלחימה אתה לא רוצה שהנמלים שלך יאויימו (חיפה ואשדוד), אתה לא רוצה שתחנות הכח יושמדו (אשקלון וחדרה), אתה רוצה לשמור על שטחי כינוס ובסיסי חה"א, ואתה לא רוצה פגיעה באיזורים רוויי אוכלוסין (בדגש על מטרופולין חיפה וגוש דן).
כל עוד אתה יכול לנתח בצורה טובה את מיקום הנפילות, אתה לא תתמודד עם עשרות אלפי רקטות. בטוח יש איפשהו סטטיסטיקה שמראה כמה אחוזים מהרקטות בלבנון 2 ובדרום נפלו בתוך שטחים מיושבים וכמה באיזורים אסטרטגיים.

בכל מקרה, זה לא בא על חשבון חה"א (המכה המקדימה והזרוע הארוכה), מאחר ולמיטב הבנתי כיפת הברזל לפחות תעלה בכסף ישראלי נטו.

ישן 16-07-2009, 09:08
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי roli_bark שמתחילה ב "סליחה |מבולבל| ? במה חטאתי..."

קבעת עובדה:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי roli_bark
שדה פתוח בלב ישוב עירוני - לא נחשב טריטוריה חוץ יישובית. לפחות לא מבחינת מערכת הגילוי וההתראה.

כדי לקבוע עובדות כאלו אתה צריך להכיר את המערכת היטב מבפנים.
אפילו אם תוסיף "לדעתי" לפני המשפט זה רק יהפוך אותו לאבסורדי, לא לנכון.

באופן כללי, מוטב לשאול שאלות ולשער השערות והרבה פחות לקבוע עובדות.

ישן 16-07-2009, 10:25

אנחנו לא יכולים לעניות דעתי לפתח מערכת מתוך הנחה שאוייבנו ימשיכו גם בעתיד לשגר לעברנו רקטות בעלות רמת דיוק נמוכה. לאירנים כבר כיום רקטות בעלות דיוק גבוה (טל הזכיר לפחות אחת כזאת עם CEP נמוך מאד וסביר שיש גם אחרות). ברור שגם בעתיד המסות יהיו בעלות דיוק נמוך יחסית - מצד שני יש לזכור שבלבנון II החיזבללה נתפס במידה מסויימת "לא מוכן" למלחמה של ממש (האמת שגם אנחנו תפסנו את עצמו לא מוכנים אבל זה סיפור אחר). מסיבה זאת יכולתו לשגר ממקומות מוכנים מראש נפגעה לאורך המלחמה במידה מסויימת (הייתי שמח האמת לראות נתונים בנושא במידה ופורסמו).

בשורה התחתונה ניתן לעשות הכנות בשטח אשר יאפשרו שיגור מדוייק יחסית (לפחות ברמת פגיעה בסבירות גבוהה בישובים אזרחיים גדולים) גם באמצעות רקטות לא מדוייקות. סביר שהחיזבללה למד את הלקח ולקראת המלחמה הבאה מלבד רכישת רקטות מדוייקות וארוכות טווח בכמויות גדולות יכשיר יותר נקודות מראש שיאפשרו לו שיגור מדוייק יחסית לנקודות ידועות מראש.

במקרה כזה אפשר ובלבנון 3 נראה פי 2 ואולי פי 3 נפילות בשטחים בנויים לעומת לבנון 2.

אגב על הסורים אני בכלל לא מדבר - עם כל הדיבורים על החיזבללה צריך לזכור שהסורים רואים ולומדים כל העת ושבניגוד לחיזבללה (אשר ניתן לראות בו מעין אוגדה מורחבת אירנית בשטח לבנון) הצבא הסורי גדול בהרבה (גם אם חלקו הגדול מצוייד ומאומן רע למדי). לסורים יש יכולת לייצר ארטילריה (פגזית/רקטית וטילית) בכמויות ובאיכויות גדולות משמעותית.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-07-2009, 22:19
  blancoynegro blancoynegro אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.07
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "לזה גם הייתה כוונתי העניין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
לזה גם הייתה כוונתי העניין הוא שבלבנון 2 חלק מהעמדות המוכנות מראש הללו הותקפו, נפגעו ובמערך לא היה מתופעל באופן מלא ולא היו מספיק עמדות גיבוי. אני מוטרד מזה שבפעם הבאה הם ילמדו את הלקח וידאגו למספיק עמדות גיבוי אשר גם מהן ניתן לשגר בדיוק רב למרכזי ערים.

מהתרשמות יום יומית שלי במהלך המלחמה.
אני לא חושב שלחיזבאללה היתה בעיה לבצע ירי מסיבי, מדוייק ומתמשך של קטיושות.
אני לא יודע בכמה עמדות פגעו להם, אבל עדיין נשארו להם מספיק כדי להוריד את כל צפון המדינה למקלטים במשך חודש שלם.
בתור תושב כרמיאל לשעבר, אני חייב (לצערי) לציין את הדיוק המרשים שלהם שגרם לכך שחוץ מפעמיים (מתוך מאות), אף רקטה לא נחתה בכפרים הערביים שצמודים לעיר.
ישן 17-07-2009, 11:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "איך יהיה לך מודיעין איפה יש משגרים ואיפה אין ?"

מה ז"א - תאסוף. תעקוב אחרי תנועות כ"א וציוד. תמפה מראש ובזמן אמת תעקוב אחרי היורים ותפגע בהם (הרבה יותר יעיל לחסל את אלה שיורים מאשר לנסות לפגוע בכל רקטה בנפרד...). רקטות צריך לאחסן? מישהו צריך לטפל, לעקוב? יש אנשים שתפקידם לבצע את הירי?
זה בדיוק מהות המודיעין.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 17-07-2009, 13:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי idanmos שמתחילה ב "נפלם באמת היה יכול לעשות..."

עידן - זוהי אזהרה אחרונה. נמאס לי מהטוקבקים שלך.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 17-07-2009, 13:19
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "זה מה שקרה בלבנון"

גם לך וגם לנחמיה.
גם מצרר, שמכסה שטח, צריך להיות מוטל בגזרה מסויימת - בגזרה שאתה יודע שיש בה אויב.
כשאתה לא יודע איפה האויב קורה לך מה שקרה לנו בלבנון. אתה יורה המון, ולא פוגע בכלום.
לא נפלם ולא מצרר הם נשקי פלא. נפלם הוא נשק נקודתי, הוא יעיל אך ורק אם יש לך מטרה - ובלי מודיעין אין לך מטרה.
תבחן את יעילות ההפצצות האמריקאיות בויטנאם שלא על מטרות מוגדרות, גם באמצעות נפלם. לא הצלחה מזהירה בכלל.

עכשיו, מה קורה אם האויב שלך מחופר בצורה מינימלית? מה קורה אם הוא יושב בבונקר, ומדי פעם גח, מציב משגר , יורה ובורח? לא מצרר ולא נפלם יעזרו לך. במלחמת העולם הראשונה נורו אלפי טונות על מטרות מחופרות שידעו את מיקומן - ללא הרבה תועלת.
אתה בעצמך הגדרת מה עובד - כוח שעוסק באיתור אויב והכוונת אש. מה שעצר שיגורים זה פגיעה במחבלים שעוסקים בשיגור - לא ברקטות ולא במוטות הברזל איתם שיגרו.

ישן 17-07-2009, 17:36
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אתה יודע, הדבר המתסכל הוא..."

חיל האוויר וירי ארטילרי גרמו הרבה נזק למַשְגֵרים אך כמעט שלא פגעו במֶשָגרים.
כוחות היבשה, ובעיקר כוחות מיוחדים ושריון (כולל מחס"רים שנעו עם שריון), חשפו מעט
מַשְגֵרים והשמידו יותר מֶשָגרים מכל תקיפות חיל האוויר והארטילריה.

האותיות הגדולות זה כדי שניתן יהיה להבחין יותר בקלות בניקוד שחשוב מאד להבנת העניין

ישן 17-07-2009, 15:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "השאלה איך החיזבאללה משגר את רוב הרקטות"

או אולי שילוב - הסוואה, משגרים מאולתרים וכדומה.
מה יותר קל לעשות? לפגוע במשגר נייח מאולתר או באיש חיזבאללה שעוסק בירי? מה יותר יעיל? במה צריך למקד מודיעין?

ישן 18-07-2009, 05:03
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "יותר קל לפגוע במשגר נייח לאחר הירי."

אין אינסוף ואין אפילו קרוב לאינסוף. תמיד הגורם המגביל הוא האנושי. אין אינסוף אנשים, תפגע במספיק מהם, והמוטיבציה של השאר תרד בצורה משמעותית. כמו שבעזה מפקד איזור שיגורים נהרג אחרי שה"חיילים" שלו סירבו לצאת בגלל האבידות.
זה הרבה הרבה יותר קל לאתר מאגרי רקטות והרבה יותר יעיל מלפגוע בבזנ"ט שניתן לשחזר אותו תוך שעה עבודה.

ישן 18-07-2009, 12:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "אז אתה אומר שאם צה"ל היה ממשיך לפעול עוד זמן בלבנון"

אני אומר, שלמרות שלא היתה הכנה למשימה כזו, עדיין במקומות שבהם היו כוחות שזה היה תפקידם, והיה להם סיוע אש - היו תוצאות.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 18-07-2009 בשעה 12:32.
ישן 17-07-2009, 17:23
  dorratz dorratz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.10.03
שרביט קסמים - יחליף את ההוק ב-2016?

כאן מדובר בשרביט קסמים - לא כיפת ברזל , אבל מעניין.

אפשר אולי להסיק מהדברים ששרביט קסמים מיועדת להחליף את ההוק - כלומר בנוסף לרקטות הוא מיועדת ליירט גם מטוסים בחיל האוויר.

מדברי מפקד כוחות הנ"מ - תא"ל דני מילוא , בפני המשלחת הראשונה שקלטה את ההוק בחיל האוויר:

ציטוט:
"מערך הנ"מ כיום אינו נראה כפי שאתם זוכרים את המערך בתקופתכם. הוא קטן בעשירית ועוצמתי פי עשר, דבר המבטא בצורה הטובה ביותר את השינויים שעבר המערך ברבע היובל האחרון. מערך ההוק ימשיך לשרת בחיל-האוויר לשרת בחיל-האוויר עד שנת 2016 לפחות. כיום מחצית מתחום הגנת שמי המדינה מוחזק על ידי סוללות ההוק. חיילים צעירים שעומדים בפני גיוס שואלים אותי האם סוללות ההוק לא יסגרו במהלך שירותם ואני עונה להם שעד שיגיעו להיות מג"דים ההוק ימשיך ללוות אותם, עד שתכנס מערכת "שרביט קסמים" למערך. מרגש להפגש אתכם, אנחנו מעריכים את האופן בו אתם מצליחים לשמור על הקשר ולקיים את המפגשים".

מקור:
http://www.iaf.org.il/Templates/Art...=40&docID=28931
ישן 18-07-2009, 17:10

בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "מעניין מאוד!"

מעניין ומפתיע משהו - פעם ראשונה שאני שומע על התוכנית הזאת. אגב סיום הפיתוח של שרביט אומר להיות סביב 2012 או 2013 אם אני זוכר נכון אז בכל מקרה תהיה תקופת רכש/חפיפה ארוכה מאד עד יציאת ההוק מהשירות.

על פניו היה יותר הגיוני לרכוש את הברק 8 למטרה הזאת לא (הוא נבנה מראש להפיל גם מטוסים)? מצד שני הטווח של השרביט אמור להיות גדול יותר - חיפשתי קצת ולא מצאתי טווח רשמי למערכת (כן כן היא אמורה לפגוע בטילים ורקטות בעלות טווח של עד 250 ק"מ - זה לא אומר לי לפחות כלום על הטווח האמיתי של המערכת עצמה - היא מן הסתם לא מגיעה להפיל מטוס בטווח הזה לא?).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-08-2009, 16:52
  אלון5560 אלון5560 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.08

מערכת "כיפת ברזל" תועבר לחיל האוויר בתחילת 2010
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
מאת אנשיל פפר
מפקד אגד במערך הנ"מ, אל"מ צביקה שיינפלד, אמר כי מרגע קבלת המערכת, יחלפו חודשים ספורים עד שהיא תהיה מבצעית
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/daily/D150709/245barzelApelbaum.jpg]

תצלום: תומר אפלבאום

חיל האוויר יקבל לידו בתחילת 2010 את המערכת המבצעית של כיפת ברזל, האמורה להגן על יישובי עוטף עזה מירי רקטות.

מפקד אגד במערך הנ"מ, אל"מ צביקה שיינפלד, אמר היום (ראשון) כי מרגע קבלת המערכת, יחלפו חודשים ספורים עד שהיא תהיה מבצעית. בנוסף, אמר שיינפלד כי סוללות כיפת הברזל - המסוגלות ליירט רקטות הנורות מטווחים של 4-70 קילומטר - יגנו על היישובים שסביב הרצועה.

במקביל, התאמנו לפני מספר שבועות חיילי גדוד כיפת הברזל הראשון, שכבר נמצא בהקמה, על מערך שליטה ובקרה של כיפת הברזל, ודימו מצב בו נורים מטחי רקטות אל עבר ישראל.

לאחרונה נערכה סדרת ניסויים מוצלחים במערכת. לפי הפרסום, הצליחה המערכת, המפותחת על ידי חברת רפאל, ליירט מספר מטרות, ולהשמידן.

פריצת דרך בפיתוח מערכת "כיפת ברזל"

במערכת הביטחון הביעו שביעות רצון מסדרת הניסויים וציינו כי היא "מהווה אבן דרך משמעותית בתוכנית הפיתוח וכן שלב מרכזי בהשלמתו והכנה להצטיידות ולפעילות מבצעית בחיל האוויר בהתאם ללוח הזמנים כמתוכנן".

מערכת "כיפת ברזל" נועדה להגן על ישראל מאיום הטילים והרקטות. המערכת מהווה נדבך בתוכנית ההגנה הרב-שכבתית של מערכת הביטחון. המטרה שהוגדרה למפתחיה היא להשלים את פיתוח המערכת הראשונה כך שתהיה מבצעית בתחילת 2010 ותוכל להגן על תושבי שדרות ויישובי עוטף עזה מרקטות הקסאם, וכן לתת מענה לאיומי הטילים מצפון הארץ.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1109470.html

נערך לאחרונה ע"י אלון5560 בתאריך 23-08-2009 בשעה 16:55.
ישן 27-08-2009, 08:05
צלמית המשתמש של Fik TV
  משתמש זכר Fik TV Fik TV אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.08
העולם כהרגלו - עוד כתבה מהארץ

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1110454.html
ציטוט:
ראובן פדהצור | כיפת האשליות

שוב חוזר הריטואל הקבוע. גורם בכיר במערכת הביטחון שב ומבטיח לתושבי עוטף עזה, שהנה, רק עניין של זמן, תוצב בקרבתם המערכת שתגן עליהם מפני הקסאמים. הפעם היה זה מפקד אגד נ"מ צפון, אל"מ צביקה חיימוביץ': "אנו יכולים להבטיח, כי לאחר שנים ארוכות של ירי טילי קסאם אל יישובי עוטף עזה יהיה פתרון אפקטיווי ויעיל לירי הקסאם". המועד שבו מערכת ההגנה ("כיפת ברזל") תהיה מבצעית, קבע חיימוביץ', הוא אמצע שנת 2010.

בכירי צה"ל ומערכת הביטחון סומכים כנראה על זיכרונם הקצר של תושבי עוטף עזה. כשקיבל שר הביטחון הקודם, עמיר פרץ, את ההחלטה לאשר את פיתוח "כיפת ברזל" הובטח שהמערכת תהיה מבצעית לקראת סוף 2008. אחר כך שונה המועד לתחילת 2009, לסוף 2009, ועכשיו ליוני 2010. וזה, קרוב לוודאי, איננו סוף פסוק.

חמורה יותר מהבטחות השווא ביחס למועד הצבת מערכת ההגנה היא ההטעיה, שעליה חזר גם אל"מ חיימוביץ', שלפיה "כיפת ברזל" תספק פתרון אפקטיווי ויעיל לירי.

יש להבהיר: "כיפת ברזל" כלל אינה מסוגלת להגן על יישובי עוטף עזה. בשל זמני המעוף הקצרים של רקטות הקסאם הפוגעות בשדרות וביישובי האזור, אין באפשרות "כיפת ברזל" להשלים את כל הפעולות הכרוכות בניסיון היירוט. פעולות אלה כוללות את איתור השיגור, מעקב אחרי מסלול הרקטה התוקפת, חישוב נתוני המסלול, הזנת הנתונים לטיל המיירט, מתן פקודה לשגרו וזמן המעוף עד ליירוט הקסאם. מכל אלה עולה, כי זמן התגובה בתוספת זמן המעוף של טיל "כיפת ברזל" הוא יותר מחצי דקה. לעומת זאת, זמן המעוף של הקסאמים הפוגעים בשדרות וביישובי הסביבה הוא בסך הכל כ-14 שניות.

כל זה אינו סוד. כבר בתחילת 2008 התברר לשרי הממשלה מה שהיה ברור למפתחי "כיפת ברזל" מלכתחילה - כי המערכת לא תוכל להגן על יישובי עוטף עזה. בלחץ ראש הממשלה אז, אהוד אולמרט, קיבלה הממשלה החלטה למגן 6,000 יחידות דיור ביישובים שמרחקם מגבול רצועת עזה הוא פחות מ-4.5 ק"מ. העלות, כך דווח, כ-700 מיליון שקל. והנה עכשיו קצין בכיר שוב זורע אשליות בקרב תושבי עוטף עזה.

לא ברור מה טעם מצאו בצה"ל לקרוא לכתבים צבאיים לתדריך עם אל"מ חיימוביץ' ולבשר להם את בשורת שנת 2010 של "כיפת ברזל". הרי לא היתה כל התפתחות מפתיעה בתהליך פיתוח המערכת. האם חשו בצה"ל, שבימים אלה - בעקבות המחדלים באבטחת לשכות של בכירים, תאונות אימונים וקצינים בכירים שכשלו באמירת אמת - נוצר צורך דחוף בהצגת הישגים ותקוות, גם אם הם מוטעים ומטעים?

שתי שאלות עולות בהקשר לתדרוך של אל"מ חיימוביץ'. האחת, מה קרה להבטחת משרד הביטחון להביא לישראל את התותח מהיר הירי "וולקן פלנקס", המיירט ביעילות רקטות ופגזי מרגמה המשוגרים לעבר כוחות צבא ארצות הברית בעיראק? האם חוששים במערכת הביטחון, שהתותח יתגלה כיעיל ויעמיד סימן שאלה מעל הצורך להשקיע את המיליארדים הדרושים לפיתוח "כיפת ברזל" ולהצטיידות בה?

השאלה השנייה היא: האם העובדה שמבצע "עופרת יצוקה", שמטרתו היתה להפסיק את ירי הקסאמים, לא פתר את הבעיה היא הוכחה לכך שהמבצע נכשל?

העולם כהרגלו נוהג, ופדהצור כהרגלו מקטגר כל דבר שעושה קולות של מערכת הגנה נגד מטרות תלולות מסלול. התחיל עם החץ, עבר לכיפת ברזל, וברור מאליו שהדבר צפוי לכל מערכת עתידית שתפותח או תרכש.

שתי שאלות עולות בהקשר לכתבה של ראובן פדהצור. האחת, מדוע אין הוא טורח לציין שהמערכת כן תוכל להגן על אזורים אחרים, יותר מאוכלסים מעוטף עזה, ומדוע אין הוא בקי במשמעות התפעולית של עשרות תותחי וולקן פאלאנקס הנדרשים כדי להגן על אותו תא שטח כמו סוללת כיפת ברזל אחת.

השאלה השניה היא, האם העובדה שהאדם פופוליסט זול, תגרום לכך שבעוד שנה, כאשר המערכת כבר תפעל ותיירט רקטות, הוא יתעלם באופן גורף מהצלחות, יחכה לפעם הראשונה שהיירוט יכשל, ויצא במחול שדים כנגד המערכת ומערכת הביטחון על שלל רבדיה?

נערך לאחרונה ע"י Fik TV בתאריך 27-08-2009 בשעה 08:07.
ישן 27-08-2009, 08:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי Fik TV שמתחילה ב "העולם כהרגלו - עוד כתבה מהארץ"

לגבי השאלה הראשונה שלך - אם כיפת ברזל לא יכולה להגן על עוטף עזה, הרי שההשוואה חסרת משמעות.
זה לבנאדם יש אג'נדה לא אומר שהוא באופן אוטומטי שוגה. הוא העלה כאן כמה נקודות שאין מנוס אלא להתייחס אליהן:
חוסר הקשר בין השקת מערכת נתמ"ס (הנה, עשינו עוד ר"ת...) לבין ההצהרות והאוכלוסיה אליה מכוונות ההצהרות.
בנקודה הזו הוא צודק, ואמרנו את זה לא פעם. כיפת ברזל לא תגן על תושבי עזה כמו שהיא לא תגן על ישובי צמודי גדר בגבול הלבנון.

ישן 05-10-2009, 11:21
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dorratz שמתחילה ב "מערך ה"נוריות" - אאוט, מכ"ם רז - אין: הטמעת המערכת בעזה תושלם עוד השנה"

ציטוט:
הפתרון לירי הרקטות? בא לצבא מכ"ם חדש

אחרי שמונה שנות פיתוח, משיק צה"ל את האמצעי היבשתי היקר ביותר שלו - מכ"ם ר"ז, שאמור לזהות שיגור רקטות בטווח של עד 150 ק"מ, ולחשב את מקום נפילתן. השורה התחתונה: התרעה מהירה יותר ומדויקת יותר, ופחות אזעקות שווא חנן גרינברג פורסם: 05.10.09, 11:46

בתחילת 2010, יכריז צה"ל כי האמצעי היבשתי היקר ביותר העומד לרשותו - מבצעי וכשיר לפעולה.
אין מדובר בנשק התקפי רב עצמה - הוא לא יורה טילים וגם לא פגזים, לא נוסע מהר, לא עושה הרבה רעש וגם לא מספק שכבת הגנה. אבל הוא בהחלט אמור לשפר - ובאופן משמעותי - את יכולת המגננה הישראלית מפני רקטות. זהו מכ"ם נייד חדש, פרי פיתוח שארך כשמונה שנים, הנקרא ר"ז - רב זרועי.

"המכ"ם יידע לזהות באופן מדויק ירי רקטות, לסמן את מקום יציאתן, להתריע לאזרחים ולחשב את מקום נפילתן באופן מדויק", סיפר ל-ynet, בראיון ראשון, ראש הפרויקט, סגן-אלוף משה קיפניס. "המערכות הקיימות מסוגלות לזהות רקטות בטווחים של 30 עד 50 ק"מ. עם המכ"ם החדש נדע לשלש יכולות אלה", הוסיף קצין תותחנים ראשי, תת-אלוף דוד סויסה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/PicServer2/02022009/2178950/raz_wa.jpg]

"עזה אינה התרחיש היחיד שאנו מסתכלים עליו" (תצלום: דובר צה"ל)

האישור הסופי לכשירותה של המערכת התקבל בסוף חודש יולי השנה, בשדה ניסויים בנגב. בניסוי שנערך אז נורו מאות טילים ורקטות מסוגים שונים, כשמולם עומדים מכ"ם ר"ז, קרון פעולה ותחנת כוח קטנה. המטרה הייתה לזהות את כל נקודות היציאה של הרקטות ולהעריך היכן ייפלו. לדברי סא"ל קיפניס, המערכת עמדה בכל הציפיות: "זה היה ניסוי גדול שהסתיים בהצלחה".

המערכת כבר זכתה גם לטבילת אש מבצעית: כמה חודשים לפני הניסוי המוצלח, הוצב מדגים של המערכת בעוטף עזה, במהלך מבצע "עופרת יצוקה". גם בזמן אמת, היו התוצאות משביעות רצון.

מהפכה ביכולת האיכון

במחלקת אמצעי לחימה בזרוע היבשה בצה"ל הבינו כי מסתמן שיש בידיהם סיפור הצלחה. מה שהתחיל כעבודת מטה מטכ"לית בשנת 2002, עבר במרוצת הזמן לפיתוח בשיתוף עם המרכז לפיתוח אמצעי לחימה של משרד הביטחון (מפא"ת) ומפעל אלתא של התעשייה האווירית, ונמצא בימים אלה ביישורת האחרונה. בינתיים, שנים שחלפו, הלוך וגבר האיום בירי תלול-מסלול על העורף, שספג אלפי רקטות במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה".

לדברי סא"ל קיפניס, תחום האיכון בצה"ל סבל ממספר מגבלויות והיה צורך לשדרג אותו. מכ"ם ר"ז, מבחינה זו, מהווה מהפכה. עד כה נשען צה"ל על מערכת ה"שילם" הישנה ועל ה"נוריות", שיכולת הגילוי שלהן הייתה מוגבלת, והן התקשו לזהות רקטות שנורות מטווח העולה על 30 ק"מ.

בצבא מסבירים כי המערכת החדשה היא עולם אחר - שילוב של יכולות איכון מתקדמות, גילוי מדויק ואף יכולת לזהות ולסווג את החפץ העושה דרכו לכיוון ישראל, ולספק בתוך שניות מידע על סוג הרקטה. "המערכת מאתרת באמצעות אלומת חיפוש את מעוף הרקטה, מחשבת את מיקום היציאה ואת אזור הנפילה", מוסיף סא"ל קיפניס. לדבריו, "עזה אינה התרחיש היחיד שאנו מסתכלים עליו - יש תרחישים מורכבים הרבה יותר, ולשם אנו מכוונים".

השיפור המרכזי הנוסף של המערכת הוא היכולת לבצע "סגירת מעגל" - קרי, להעביר נתונים בזמן אמת למערכות אחרות, בין היתר בחיל האוויר - כדי שיוכלו לבצע תקיפה של אזור הירי.

"אנחנו נראה גם שיפורים בתחום ההתמודדות עם ירי מרגמות והקטנה ניכרת באזעקות שווא, למרות שלא ניתן להגיע למצב של אפס", מוסיף סא"ל קיפניס. "בשורה התחתונה, נראה שיעור גילוי גבוה יותר, וצמצום התרעות שווא".

את המערכת יפעילו חיילי מערך האיכון של חיל התותחנים. כל מערכת מופעלת על ידי צוות של כ-20 חיילים, ועליהם מוטלת גם האחריות להגן על המערכת עצמה, אם תותקף. מעבר ליכולות האיכון של רקטות אויב, ביכולתה לסייע גם בכיוון ירי ארטילרי של צה"ל, על מנת לצמצם פגיעה ביעדים שלא הוגדרו מראש.

צה"ל צפוי להצטייד בכמה מערכות של המכ"ם החדש, ולפרוס אותן בגזרות השונות על פי הצורך המבצעי. המערכת ניידת ויכולה לנוע מגזרה לגזרה ולהתפרס תוך שעות ספורות.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3785075,00.html
ישן 05-10-2009, 15:00
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05

האויב של הטוב הוא הטוב ביותר !

אנחנו עוד נתגעגע לנוריות הניידות וקצרות הטווח.

תקוותי שיהיה למישהו שכל להשאיר אותן תקינות בימ"ח ליום פקודה.

כשהרז הכבד והמסורבל יתחיל לחטוף כמטרה מועדפת ופשוט יעלם כלא היה.

הרי 5 דקות אחרי שיחליטו איפה למקם את הרז.

אירן - וגרורותיה ידעו על המקום.
כנ"ל סוריה.
הם יאכנו אותו. והמטח הראשון יכוון לשם.

או כפי שנאמר
כשאומרים לי אל תדאג יהיה בסדר................
אני מתחיל מה זה לדאוג.

בשביל מה כל הכתבות הפלצניות על דבר עתידי שמי יודע איך יעמוד בעומס במבחן אמת?

געגועי לימים שבהם נשק היה סוד עד המלחמה הבאה בה נחשף.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 05-10-2009, 22:45
  YoavG YoavG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.08.06
בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "האויב של הטוב הוא הטוב ביותר..."

לא ברורה לי מטרת הנאומים חוצבי הלהבות שלך בכל פעם שמערכת נשק חדשה כזו או אחרת מוצגת כאן בפורום, אך למזלנו התקדמנו מהצ'כי ל-M16 ומה-S-199 ל-F16 ובנוסף בורכנו בשלל מערכות נשק חדישות מתוצרת ישראלית, שתרצה או לא הן חלק בלתי נפרד ומכריע ביתרון האיכותי שלנו על אוייבנו.
האם אתה יכול לגבות את האמירות שלך על כל אותן מערכות שקורסות בזמן אמת בנתונים מציאותיים?
לדוגמא: האם האמריקאיים סבלו בעיראק ואפגניסטן מכשלים יוצאי דופן במערכות עתירות טכנולוגיה? האם אנחנו סבלנו מכאלה בלבנון 2?
האם אתה יודע באיזה סטנדרט מערכות צבאיות צריכות לעמוד? האם אתה מודע לכך שחלק מהמערכות עוברות בדיקות מדוקדקות (אפילו ברמה של הוכחות נכונות פורמליות של אותן מערכות) ושיטות הוידוא השתכללו עם השנים כך שלמעשה הסיכוי לתקלה או חיווי שווא או במקרה הגרוע Miss Detection ככל הנראה גבוה הרבה יותר בנורית מאשר במערכת החדשה גם אם לוקחים בחשבון את ריבוי הרכיבים?

הייתי שמח אם היית דבק בכך שהצבא אינו מאומן מספיק (למרות שמניסיוני במילואים בתקופה האחרונה אנחנו מתאמנים הרבה ובמתארים מגוונים וקשים) ולא ממשיך עם המנטרה שיש להפסיק להתפתח בשביל שכל חייל יהיה צ'אק נוריס בימיו הטובים, אני בטוח שגם בזמנך דברים לא היו כך.

יואב.
ישן 06-10-2009, 04:17
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי YoavG שמתחילה ב "לא ברורה לי מטרת הנאומים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YoavG
לא ברורה לי מטרת הנאומים חוצבי הלהבות שלך בכל פעם שמערכת נשק חדשה כזו או אחרת מוצגת כאן בפורום, אך למזלנו התקדמנו מהצ'כי ל-M16 ומה-S-199 ל-F16 ובנוסף בורכנו בשלל מערכות נשק חדישות מתוצרת ישראלית, שתרצה או לא הן חלק בלתי נפרד ומכריע ביתרון האיכותי שלנו על אוייבנו.
האם אתה יכול לגבות את האמירות שלך על כל אותן מערכות שקורסות בזמן אמת בנתונים מציאותיים?
לדוגמא: האם האמריקאיים סבלו בעיראק ואפגניסטן מכשלים יוצאי דופן במערכות עתירות טכנולוגיה? האם אנחנו סבלנו מכאלה בלבנון 2?
האם אתה יודע באיזה סטנדרט מערכות צבאיות צריכות לעמוד? האם אתה מודע לכך שחלק מהמערכות עוברות בדיקות מדוקדקות (אפילו ברמה של הוכחות נכונות פורמליות של אותן מערכות) ושיטות הוידוא השתכללו עם השנים כך שלמעשה הסיכוי לתקלה או חיווי שווא או במקרה הגרוע Miss Detection ככל הנראה גבוה הרבה יותר בנורית מאשר במערכת החדשה גם אם לוקחים בחשבון את ריבוי הרכיבים?

הייתי שמח אם היית דבק בכך שהצבא אינו מאומן מספיק (למרות שמניסיוני במילואים בתקופה האחרונה אנחנו מתאמנים הרבה ובמתארים מגוונים וקשים) ולא ממשיך עם המנטרה שיש להפסיק להתפתח בשביל שכל חייל יהיה צ'אק נוריס בימיו הטובים, אני בטוח שגם בזמנך דברים לא היו כך.

יואב.

כן ולא - ראה חתימתי.
יתכן וכשנכיר ב 4 עיניים יתברר לך שאני לא צועק זאב זאב סתם.

אני לא נגד פיתוח - אל תכניס לי דברים שמועלם לא נכתבו.
אני נגד הסתמכות רק על הפיתוח תוך איבוד יכולות עבר נחוצות. (מרוץ שלילחים ללא העברת המקל)
וכן אני ויודע שאני דורש מכל חייל להיות פי 4 ממני (גם חייל של פעם וגם חייל של העתיד)
מה לעשות המציאות מכתיבה.

הדבר שאני לא אקבל אף פעם זה את הפרסומת המיותרת. היא עלתה ועולה לנו בדמים.
צבא זה לא חברת שיווק. רוצה לשווק צבא תתחיל לחנך. זה גם יתרום לרוח הלחימה.
(קראת את תחקיר החטיפה של גלעד שליט ?)

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

נערך לאחרונה ע"י ilanb בתאריך 06-10-2009 בשעה 04:24.
ישן 24-10-2009, 14:44
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08

ציטוט:
מהפכת האיכון
יום שישי, ה' במרחשוון התש"ע, 23 באוקטובר 2009, 12:05

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://dover.idf.il/NR/rdonlyres/B8417857-E2FA-4350-A12B-C10E4D79D413/0/small.jpg]

מכ''ם רז. צילום: אתר זרוע היבשה

חיל התותחנים מציג את השחקן החדש בזירת האיכון: מכ"ם ר"ז (רב-זרועי) המסוגל לזהות ולהתמודד עם איומי הרקטות מן האוויר, בטווחים גדולים יותר ובדיוק רב יותר. את המערך החדש עתידות להפעיל יחידות מיוחדות לאיכון ומטאורולוגיה שיוקמו בחיל

יונתן אוריך

מערך האיכון הישראלי צפוי לקפיצת מדרגה משמעותית במהלך 2010, עם כניסתו של המכ"ם הישראלי - ר"ז (רב זרועי) - לפעילות מבצעית. לאורך שמונה השנים האחרונות פיתח צה"ל את מה שמצטייר כמכ"ם המושלם, הנותן מענה מלא בזיהוי איומי רקטות.

"לעומת מערך ה"נוריות" הקודם, המכ"ם החדש מתמודד עם טווחים הגדולים פי כמה וכמה", אמר לאתר צה"ל רס"ן צחי גולדרינג, רמ"ד איכון במקתמ"ר. "הוא מתמודד עם כמה משימות במקביל, בזיהוי של מספר שיגורים בו-זמנית". מדובר, אם כן, במענה היקפי וכולל", הוסיף. המערכת עוקבת במקביל גם אחר מטוסים ומזל"טים ומשמשת יחידת בקרה אווירית.

כחלק ממהלך כולל בצה"ל, גם המכ"ם החדש מסוגל לתקשר עם כוחותינו, בזמן אמת. הוא מחובר למערכות שליטה ובקרה ("משואה"), אותן הוא מעדכן באיכונים עדכניים. האינפורמציה זורמת לכוחות הרלוונטיים: הכוח התוקף בשטח, החמ"לים בקרקע, הכוחות באוויר ועוד. מדובר בבשורה משמעותית – הן למערך ההתקפי ובמיוחד לשמירה על הכוחות בשטח.

במבצע האחרון בעזה, "עופרת יצוקה", התבצע ניסוי מדגים של המכ"ם: בעוטף עזה הוצבה גרסה מוקדמת של המערכת, עדיין בשלבי פיתוח. הניסוי ביקש לבדוק את התמודדות המכ"ם עם הזירה העזתית – ניסוי שעבר בהצלחה תוך איכון מדויק של האיומים. ניסויים מבצעיים ממשיכים ללא הרף, גם כעת, עם המערכות המבצעיות והסופיות של המכ"ם. נכון לעכשיו, בחיל מביעים שביעות רצון מהפעילות.

עד כה עשה צה"ל שימוש במערך ה"נוריות" לצורך איכון איומי רקטות. מכ"ם ר"ז צפוי להחליפן, בתהליך שיימשך מספר שנים. יחד עם זאת, רס"ן גולדרינג מבקש להדגיש כי אין להספיד את ה"נוריות": "המערכות הללו תמשכנה לשרת את צה"ל בזירות אחרות ואל מול איומים אחרים. מערך הנוריות יועבר מהכוחות הסדירים אל כוחות המילואים".

מבחינת תפעול המערכת, בחיל התותחנים מתכוונים להקים יחידות ייעודיות לאיכון ומטאורולוגיה- שיוכשרו להפעלת המערך החדש. היחידות תורכבנה מצוותים של כ-20 חיילים למכ"ם. בתקופה האחרונה משלים צה"ל את ההצטיידות במספר מערכות של המכ"ם החדש, שייפרסו בגזרות הפיקודיות השונות.

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe.../09/10/2210.htm
ישן 23-06-2010, 16:15
צלמית המשתמש של יוסיפון

צילום

דוברות התעשיה האווירית הוציאה תמונה נוספת של המכ"ם ELM2084
ליחצו על התמונה להגדלה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
(התמונה כבר הופיעה בפורום במצגת של יאיר רמתי על טכנולוגיות מפציעות, מתוך הכנס לבטחון לאומי של מכון פישר במאי האחרון)

ישן 23-06-2010, 18:24
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 165 שנכתבה על ידי vlados שמתחילה ב "איפה המערכת ..?"

קנה מנקי אוזניים
האשכול הזה עוסק רק במכ"ם וכתוב בו בפירוש שהמכ"ם נפרש מול הרצועה לניסוי מבצעי לפני יותר משנה וחצי. יש אשכולות אחרים שעוסקים במערכת, אם תשתמש בחיפוש מושכל תוכל לאתר אותם.
מערכת כיפת ברזל תוכננה מראש להיפרס ב2011 (כפי שכתוב כבר באשכול הזה).
הגדוד שיתפעל את המערכת כבר מתאמן עליה (מעבר לכך לא ניתן לכתוב).
אני מניח שתשמע הודעה רשמית על פריסה של כיפת ברזל עד סוף 2011.
כמובן שזה לא יפריע למציקנים (ואני לא מדבר דווקא עליך) לקבוע שהתוכנית הגרנדיוזית, היקרה והמיותרת לא עמד בלוחות הזמנים ו"כבר עברה שנה מפתיחת האשכול ועוד לא שמעתי על פריסת המערכת"
אפשר לחשוב שכשהיית ילד ואמא שלך ביקשה שתסדר את החדר עשית את זה מבתוך חצי דקה.

ישן 06-07-2010, 23:51
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02

מיוחד: המכ"מ שמזהה כל שיגור
רז, פיתוח ישראלי חדשני, מסוגל לאתר כל שיגור: ממרגמה ועד טיל. בצה"ל טוענים שהוא יכול לשנות מהלכי מלחמה
רוני דניאל | חדשות 2 | פורסם 06/07/10*22:28*

בצה"ל העניקו לו כבר את התואר המחייב "מהפכני". מדובר במכ"מ רז - פיתוח ישראלי שיודע לזהות בדיוק כל שיגור, ויכול, כך טוענים, לשנות מהלכי מלחמה.

מזה קרוב לארבע שנים מפתחים במפעל "אלתא" של התעשייה האווירית את המערכת, שכבר מעוררת התעניינות של צבאות רבים בעולם. בצה"ל, כמובן, מצטיידים בחמש מכ"מים כאלה שמסוגלים לכסות את כל הגזרה הצפונית ועזה - למעשה, את כל גבולות הירי תלול מסלול.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות*2*בפייסבוק

"זו מהפכה בכל קנה מידה", אומר בסיפוק רס"ן עידן אלון ממחלקת האמל"ח בצבא היבשה. "היא נותנת לנו את היכולת לגלות כמעט את כל האיומים הקיימים בזמן קצר, לתקוף, להשמיד ולתת התרעה לתושבים".

http://mobile.mako.co.il/ArticlePag...=slider&artid=0

מערכת ראשונה של מכ"מ רז תוצב כבר בימים הקרובים. היא תראה ותעביר לסוללות תותחים את נקודות הירי לעבר ישראל כדי שיוכלו לפגוע מטווחים של עשרות קילומטרים בפגזי מרגמה, תותח, טיל ורקטה.

גם בחיל האוויר כבר מבקשים מערכות כאלה, ועכשיו יש תשובה לשאלה: מה היה קורה אם המכ"מ היה קיים במלחמת לבנון השנייה? "היינו מפעילים את האש בצורה ממוקדת יותר", מסביר תא"ל דוד סויסה, קצין תותחים ראשי. "היינו פוגעים ביותר משגרים של האויב, מספקים התרעה מהירה וממוקדת לאזרחים ויכולים להכווין את הכוחות היבשתיים בצורה נכונה יותר".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

נערך לאחרונה ע"י FiReBall בתאריך 06-07-2010 בשעה 23:54.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:25

הדף נוצר ב 0.36 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר