לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-07-2009, 21:22
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.07.09
מחפש | סכמת בקר טעינה אוטומטי למצבר 12v 2AH lead acid

שלום לכולם,

זאת הפעם הראשונה שלי בפורום הזה. מהסתכלות ראשונית נראה מאוד נחמד ומזמין.

מקווה שתוכלו לעזור לי כי פשוט אין לי מושג איפה אפילו להתחיל לחפש.

אני מחפש סכמה של בקר טעינה אוטומטי למצבר 12v 2AH lead acid, כדי שאוכל לטעון אותו, ושיפסיק את תהליך הטעינה כאשר הסוללה מלאה, אך גם יש לי צורך שתהיה לי את האופציה בבקר גם להטעין את המצבר וגם לתת מתח למעגל שהמצבר מזין כאשר הוא לא בטעינה, כלומר פעולת הטענה והפעלת המכשיר שאליו מחוברת הבטריה בעת ובעונה אחת. המכשיר צורך 12V, שני אמפר.

הנה תמונה של הבטריה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

במקרה שלי המכשיר הינו מערכת רמקולים המבוססת על המגבר המשולב tda2004, סטריאו

תודה רבה לעוזרים.

ניב

נערך לאחרונה ע"י ggg456 בתאריך 05-07-2009 בשעה 21:28.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-07-2009, 16:55
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "מאחר ולא מצאתי משהו שבדיוק..."

תודה רבה רבה על העזרה המהירה, צריך להיות תותח כדי לשלוף ככה מעגלם מהראש. כל הכבוד!!

רק מספר שאלות לדברים שלא ברורים לי:

1) כשאני בא למוכר בחנות אני מבקש ממנו היטסניק (מפזר חום) של 10W? יש לך הערכה כמה זה עשוי לעלות?

2)שנאי ברזל רגיל - למה הכוונה? 14V*2? לחבר שני טרמינלים של 14V בטור? לא עדיף לקנות שנאי רגיל עם הספק 3 אמפר וזהו?

3)האם זהו מטען "מהיר" או "איטי"? כוונתי שהמטען ישמור על הסוללה כמה שניתן ולא יטעין אותה בזרם גבוה מידי שיהרוס אותה (בטוח שיש הגבלת זרם טעינה לסוללה)

ושוב אני מבהיר את עצמי למען הסרת ספק:
כחלק מפעולה של המטעין שאני צריך, עליו להתחיל לטעון את המצבר מייד עם חיבורו לחשמל, ולהחליף את הבטריה כמקור כוח של המכשיר, ולהפסיק את הטעינה כשאר הסוללה מלאה.

תודה רבה על העזרה.
ישן 06-07-2009, 21:15
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ggg456 שמתחילה ב "תודה רבה רבה על העזרה המהירה,..."

1. מפזר חום 10W ל TO220. אני מניח שעשרות שקלים לכל היותר.
2. לא דובר על שניים בטור, אלא שניים עם ישור חצי גל, או אחד עם ישור גשר. אופציה אחרת - לקנות ספק מוכן:
http://www.aristock.co.il/products/96216
3. זהו מטען "איטי" (זמן טעינה של 10 עד 12 שעות) והוא ישמור על הסוללה. כל זמן שהספק מוציא מתח - העומס יקבל את הזרם מהספק (והסוללה תישאר במצב טעון). כשהספק לא יוציא מתח, העומס יקבל את הזרם מהסוללה (למשך כשעה - אם מדובר בצריכה של 2A).
4. הבעיה במעגל - אין ניתוק של הסוללה כשהמתח יורד, והסוללה תיפרק לערך נמוך מדי (ומזיק) אם לא תנתק את העומס. כדי למנוע זאת, רצוי להוסיף מעגל ניתוק לסוללה (אם אתה מעונין, אוסיף לך מחר).

שים לב שמדובר במיצב 5V/3A ולא ב 7805 רגיל. אתה יכול לקחת כל מיצב 5V/3A 3 Terminal אחר אם לא תמצא את ה LM78T05.

אם תמצא מיצב LT1083-5, תוכל לחסוך בהספק שמתבזבז על המיצב ע"י כך שתשתמש בספק 16V כגון:
http://www.aristock.co.il/products/96215

נערך לאחרונה ע"י Elim בתאריך 06-07-2009 בשעה 21:43.
ישן 06-07-2009, 23:06
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "1. מפזר חום 10W ל TO220. אני..."

אוקי. תודה רבה על מתן תשובות לשאלות =]]

אני בטוח שאוכל לנדב את אחד השנאים שיש לי בבית

מצאתי לי מטען של לפטופ אבל אני חושב שהוא קצת גבולי: 20V 4.5A במדידה עם הרב-מודד מוציא 20.5 וולט. אני מקווה שזה לא יותר מידי.

האם זה מתאים?

וכן, אשמח למעגל ניתוק לסוללה.

אני מקווה שתהליך הטעינה לא יושפע משדה מגנטי שיוצא ממערכת הרמקולים שמופעלת באמצעות הסוללה (הכל נדחס למארז פלסטיק יחסית קטן) וגם לא ישפיע על הרמקולים עצמם..

בדאטא-שיט של tda2004 כתוב במפורש:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img12.imageshack.us/img12/2272/95109606.jpg]

כך שאין לי צורך במייצב ביציאה נכון?

ודבר אחד אחרון: חלק מן המוכרים ששאלתי פשוט לא יכולים לשלוף שמות של רכיבים (למעט מוכרים) מן הראש, כפתרון לצורך מסויין כמו למשל מייצב 5V 3A. האם תוכל לתת לי שמות של מייצבים כדי שתהיה לי תחלופה במקרה שלא אמצא את ה- LM78T05?

ושוב, תודה רבה על העזרה זה לא מובן מאליו. השקעת זמן בשרטוט ואני מאוד מעריך את זה.

נערך לאחרונה ע"י ggg456 בתאריך 06-07-2009 בשעה 23:21.
ישן 07-07-2009, 01:01
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "1. אין בעיה עם מתח לא..."

אוקי.

יש דבר כזה נגד 1 אום 10W? זה צריך להיות ענק ומתחמם

בלי קשר עם המגבר שיש לי שם והמייצב והנגד הענק הזה כל העסק עלול להתחמם נכון? הרי הכל ממוקדם במארז סגור בלי אוורור (למעשה אם כבר מדברים על המארז אז הוא בעצם רמקול סנטר ארוך עם שני רמקולים ללא אוורור - כל הרמקול עצמו הינו אטום למעבר אויר ואפילו מחוזק בגומי בין חתיכות הפלסטיק)

ושאלה אחת - מדוע אנו משתמשים במייצב של 5V? סתם בשביל לדעת (הרי איך ניתן לקבל במוצא 12V אם הוא עובר מייצב של 5)

מחר כשיהיה לך זמן למעגל של הפסקת הטעינה, אעשה רשימה מסודרת של הרכיבים ואלך לקנות בשד' הר ציון בתל אביב (או שעדיף להזמין מאריהב?)

נערך לאחרונה ע"י ggg456 בתאריך 07-07-2009 בשעה 01:04.
ישן 07-07-2009, 09:55
  Elim Elim אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ggg456 שמתחילה ב "אוקי. יש דבר כזה נגד 1 אום..."

העסק יתחמם בכל מקרה. מגבר ההספק (12V 2A) יוציא רק כחצי מההספק לרמקולים והיתר (כ- 12W) יתפזר עליו. מעגל המיצב (רק כשמחובר לחשמל) יפזר עוד בערך את מתח הכניסה פחות 13V כפול 2A שב 16V זה יוצא 6W, וב 20V זה יוצא 14W.
יש אפשרות לבנות מיצב ממותג שימנע את בזבוז ההספק בזמן שאתה מחובר לחשמל, אך המעגל מורכב יותר (השתדלתי שיהיה פשוט ככל האפשר), או לעבוד עם ספק 16V.
בכל מקרה, אם אתה מכניס הכל לקופסת פלסטיק, רצוי שיהיו חורי אוורור (למטה לאויר נכנס, ומעל מפזרי החום לאויר יוצא).
נגד 1 אוהם 10W הוא לא גדול מדי והוא אכן יתחמם מאוד.
האדמה של מיצב ה 5V מוחזקת ב 9.1V ע"י הזנר, כך שבמוצא מקבלים 9.1 + 5 = 14.1V. הסיבות לצורת בניה זו ולא למשל מיצב 12V עם תוספת 2.1V (שלוש דיודות בטור) או מיצב מתכוון עם מחלק נגדים הם:
1. דיוק המתח בערכים מוחלטים של מיצב 5V טוב מזה של ה 12V (באחוזים זה אותו דבר).
2. הזנר (שבמקור היא לרוב פחות מדוייקת מהמיצב) נותנת גם קיזוז תלוי טמפרטורה למתח.

אם תרצה, אפשר לתכנן לך מעגל עם מיצב ממותג פשוט, רק זכור שגם מגבר ההספק שלך מצריך קירור כלשהו.

ישן 07-07-2009, 23:17
  Elim Elim אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ADAM COHEN שמתחילה ב "1. אודה לך מאוד אם תיתן הסבר..."

1. C1 הוא קבל המוצא (המתח שיוצא לעומס). הסוללה מחוברת בשרטוט למטה (BT1).
2. כאשר מתח המוצא נמצא מעל כ- 11V (יש סיכום דיודות של הספק החיצוני והסוללה, כך שאם אחד מהם מעל כ 11.3V, המוצא יהיה ב 11V) טרנזיסטור Q2 מוליך וגורם ל P-CH MOSFET להיות בהולכה. כאשר הספק החיצוני יתנתק, עדיין ה FET יוליך (מתח המוצא ירד למתח הסוללה פחות 0.3V). כאשר הסוללה תיפרק למתח של כ 11.2V, טרנזיסטור Q2 יתחיל לצאת מהולכה ומתח VGS ל FET יקטן, מה שיוריד יותר את מתח היציאה וחוזר חלילה (משוב חיובי שגורם לכך שניתוק המתח יהיה חד, ולא יהיה מצב שה FET מוליך חלקית ומתפתח עליו הרבה הספק).
עם חיבור המתח החיצוני שוב, מתח היציאה יעלה ל 15.7V, וה FET יחזור להוליך, כאשר במקביל הסוללה נטענת.
אם רוצים לשנות את מתח ניתוק הסוללה, ניתן לבצע זאת ע"י שינוי R1 (בפריקה בזרם של 0.3 הקיבול - כ 0.6A במקרה שלנו - מתח הסוללה במצב שהיא כבר 90% פרוקה יהיה רק 10V וככל שזרם הפריקה יהיה קטן יותר, המתח במצב של 90% פריקה יהיה גבוה יותר). בכל מקרה, לא רצוי לרדת ממתח של כ 10.5V.

נערך לאחרונה ע"י Elim בתאריך 07-07-2009 בשעה 23:37.
ישן 12-07-2009, 17:19
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי ADAM COHEN שמתחילה ב "עתה העניין ברור. (יכולתך..."

וואו, באמת שלא ציפיתי לעזרה כשזאת. תודה רבה על המענה ועל הזמן!!

לא היה לי אפשרות לבדוק את המעגל מעט זמן, אז הנה אני פה ויש לי מספר שאלות פשוטות לפני שאני קונה את הרכיבים להרכבה:

מהו הערך של הנגד R4? הוא לא מצויין בשרטוט

האם יש צורך בהיטסינק לרכיב UC3906 באריזת DIP? ואם כן כמה הוא צריך לפזר?

אני מניח שאוכל לחבר במקביל לד עם נגד 470 אום לסוללה, כדי לקבל אינדיקציה על הטעינה (תקן אותי אם אחרת)

בעצם לאחר שהסוללה מתנתקת מהמעגל, היא חוזרת למעגל רק לאחר שאני מנתק את ספק הכוח ורק אז

הסוללה מנותבת למעגל נכון? אין שום בעיה שהמטען יהיה מחובר והסוללה תהיה טעונה במלואה?

אני מתכוון לחפש ספק כוח של מחשב נייד שיוציא לי 16 וולט. אני מקווה שאין הגבלת אמפר בכניסה נכון?

האם אדע לזהות את מספרי הרגליים של הרכיב Q1? איזה זוג של רכיב זה (אני לא מזהה לפי השרטוט)

בטעינה הראשונה של סוללת ה-lead-acid החדשה, יש משהו שאני צריך לדעת? האם צריך לפרוק אותה עד הסוף כמה פעמים?

כדי להבהיר, שתי הנקודות בצד ימין העליון מוציאות לי 12V 2A נכון? זה הולך לי למגבר

תודה רבה על המענה ועל העזרה. בלעדך לא הייתי יכול להתקדם בפרוייקט שלי.

ניב

נערך לאחרונה ע"י ggg456 בתאריך 12-07-2009 בשעה 17:21.
ישן 12-07-2009, 19:26
  Elim Elim אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ggg456 שמתחילה ב "וואו, באמת שלא ציפיתי לעזרה..."

1. הערך של R4 הוא 1 אוהם (רשום) חצי וואט, אפשר לרדת גם ל 0.68 אוהם כדי לקבל טעינה מהירה יותר.
2. כל הרכיבים - ללא מפזרי חום.
3. מלד במקביל לסוללה לא תוכל לדעת אם היא טעונה. האם אתה רוצה לדעת אם המתח החיצוני מחובר, או רוצה לדעת אם הסוללה טעונה מלא?
4. כשאתה מחבר מתח חיצוני - מיד יהיה מתח ביציאות. המתח ביציאות ישאר גם כשתנתק את המתח החיצוני (יגיע מהסוללה) ועד שהסוללה תיגמר. במצב זה, המתח ישאר מנותק עד שתחבר שוב מתח חיצוני (ורצוי שתחליף גם את R3 לערך של 2K, כדי שתוכל לנצל יותר את הסוללה).
5. אין בעיה שהמעגל יחובר למתח חיצוני באופן קבוע. רכיב הטעינה יטען את הסוללה וישמור אותה טעונה, בלי לגרום לה נזק.
6. אתה צריך לפחות 2.4 אמפר מהספק אם אתה רוצה למשוך 2A (עד 0.4A עבור הטעינה שמתבצעת במקביל).
7. Q1 הוא MOSFET מסוג P-CH עם התנגדות הולכה נמוכה (עד 100 מיליאוהם). בשרטוט מופיע IRF5305. אתה יכול להשתמש בכל תחליף שתמצא, כל עוד התנגדות ההולכה קטנה מ 100 מיליאוהם.
8. אין צורך לבצע פריקות.
9. כן, שתי הנקודות למעלה זה היציאה.
10. שים לב רק שיש לך סוללת 2AH ואתה פורק אותה ב 2A. בפריקה כה חזקה (כמו הקיבול של הסוללה) מתח הסוללה נופל מהר מאוד, והיא תחזיק לך פחות משעה (אלא אם תשמע חלש יותר). אם אתה מתכנן לשמוע בעוצמה מלאה עד שהסוללה נגמרת, רצוי להחליף את דיודת הזנר לדיודה של 7.5V, כך שהניתוק יקרה רק ב 9V - ראה גרף מצורף:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 12-07-2009, 21:33
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "1. הערך של R4 הוא 1 אוהם..."

וואו.. עזרה במהירות האור.. תודה רבה =]]

1. אעכשיו הבנתי שספרת ה-1 מסמלת אחד אום בנגד R4. האם יש עוד נגדים בשרטוט שהם חצי וואט? באופן נורמלי הייתי קונה אותו ואת כל הנגדים בגרסת הרבע וואט ולא חצי.
3. הכי חשוב לי כמובן לדעת האם הסוללה טעונה במלואה, כדי שאדע מתי אוכל לנתק את הרמקולים מהחשמל. יהיה נחמד לשים גם לד לאינדיקציה שהמטען מחובר, וטוען את הסוללה.
4. אוקי. אחליף את ערך הנגד R3 ל-2K למיצוי מלא של הסוללה. תודה על העצה.
6. רציתי לשאול, אולי חישוב הצריכה שלי של המגבר שגוי (ומאוד נראה לי שכך) אני יודע שיש לי עוד הרבה ללמוד בתורת החשמל.

הנה החישוב שלי:

לפי הדף נתונים שברשותי על המגבר tda2004:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img12.imageshack.us/img12/2272/95109606.jpg]

כמתואר ב- outpot power:
המגבר צורך 6.5 וואט לערוץ, ויש לי שניים (ביחד זה 13 וואט), וזה עוד במצב של 14.4 וולט במתח הכניסה (שזה אולי מתקבל רק כאשר המטען מחובר)
אני נותן לו 12 וולט או פחות, בשימוש נורמלי (ללא מטען) לכן זה אמור להיות פחות.

בכל זאת, בשביל להיות בטוח אקח את ה-13 וואט. לכן כדי לקבל את צריכת המגבר:

12/13=0.923 וכל זה במצב של ווליום עד הסוף. (לא נראה לי שאשמע בווליום גבוה מידי)

זה היה החישוב שלי מלכתחילה, לפני בקשת סכמת המטען.

חיפשתי ברשת בטרית lead-acid שתתאים לי למארז הבא:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img36.imageshack.us/img36/9364/img1826f.jpg]

מאחורה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img44.imageshack.us/img44/9227/img1827f.jpg]

הקופסא עצמה היא רמקול סנטר, חלק ממערכת קולנוע ביתית

מידות הקופסא הם: 30 ס"מ אורך (בצלא היותר ארוכה), 28.3 ס"מ אורך (בצלע היותר קצרה), גובה: 10 ס"מ ו- 9 ס"מ (שוב בגלל צורת הקונוס של הקופסא) ועומק של 9 ס"מ

עקב היות הרמקולים גדולים יחסית, נשאר לי רק רווח של 2 וקצת ס"מ בבינם ובין הגבול הפנימי של הקופסא.

לכן חישפתי בטריה לפי מידות שתתאים לי והגעתי לבטריה הנ"ל. חיפשתי לי בטריה שתחזיק כמה שיותר וזה היה הפתרון המתאים ביותר.

אני חושב כעת שכדאי לי כעת למצוא קופסא חדשה עם יותר מקום לבטריה יותר גדולה. לא חסר סוגים של בטריות ממשפחת ה- lead -acid. פשוט בהתחלה הכל היה נראה מושלם: קופסא קטנה וקומפקטית, רמקולים עם יחס הספק/גודל גבוה יחסית.
מה גם, שמהות כל הפרוייקט עצמו הייתה בניית רמקולים שיהיו מעין "אח גדול" למוצר parrot party

http://www.bug.co.il/prodtxt.asp?id...ur=2&t=10&c=280

ביתניים, ללא פונקצית הבלוטוס.

אני משער, שהפרוייקט עצמו יאבד את מהותו אם אשתמש בבטריה שלא מתאימה ושתיגמר מהר מידי.

בכלל לא חשבתי לשמוע על מרב ההספק של המגבר (מה שגם לא ייתכן, כי יתפוצצו לי האוזניים והרמקולים),דרך אגב תמיד השתמשתי בפוטנציומטר שוויסת לי את העוצמה של הכניסה.

דרך אגב, סיפור קטן שרציתי לחלוק, מעשה ברמאות של היצרנים הסיניים:

כאשר פתחתי לראשונה את רמקול הסנטר, שמתי לב שבכלל אין שם שני רמקולים:

קיים רק רמקול אחד שעובד. השני היה רמקול-דמה שהיה אמור להיראות כמו רמקול אמיתי, ללא המגנט (מתחת לכיסוי הבד שניתן לפירוק כמו בכל רמקול)

לכן לקחתי לי רמקול אחר שהיה אחד מן הסאטאליטים של המערכת (במקרה הזה אחד מהפרונטים)

ושמתי במקומו.
ישן 13-07-2009, 22:50
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "התוצאה שלך בערך נכונה (צריכה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elim
התוצאה שלך בערך נכונה (צריכה מקסימלית של כ 1A - רק תזכור שמחלקים את ההספק במתח ולא להיפך), אך הדרך לחלוטין לא.
PO זה ההספק שיוצא לרמקול. מאחר ולמגבר אין נצילות של 100%, הוא לא צורך 13W (לשני הערוצים ב 14.4V) אלא יותר (משהו כמו 18W).
התוצאה נכונה כי במתח 12V ההספק שיצא לרמקולים יהיה נמוך יותר - קצת פחות מ 4W - וצריכת המגבר תהיה כ 6W לערוץ.
שים לב שהמגבר עצמו מפזר כ 2W לערוץ, ויתכן שתצטרך HS בשבילו.

אם כבר יש לך את הסוללה, תתחיל לעבוד איתה ותראה מה אתה מקבל מבחינת עוצמה וזמן נגינה. בהמשך ניתן יהיה לשפר אם תהיה בעיה.
לגבי הלדים - אשתדל לתת לך שרטוט עם תוספת הלדים בהקדם.

אתה צודק, באמת הייתי צריך לקחת גם את הנצילות בחישוב. אעשה זאת בפעם הבאה.
ניתן בערך לראות בתמונה שאני משתמש בהיטסינט שצמוד למגבר (פיסת מתכת קטנה מעל המטריצה הלבנה) אבל אני חושב שאצטרך משהו יותר רציני מעט. אדאג לזה בהמשך

כנראה שבאמת עדיף לי לבנות את מעגל הטעינה ולרכוש את הסוללה ולבדוק מה הולך, איך אומרים תמיד יש מקום לשיפור.

האם המטען הספציפי הזה מתאים למגוון סוללות lead acid 12V? או רק לבטריה הספציפית הזאת?

תודה רבה, אעריך מאוד אם תוכל לשים גם שרטוט של הלדים.

תודה על מתן העזרה, זה ממש מעל ומעבר ובאמת אתה יודע להסביר ושולט בתחום הזה בצורה מעולה.

ובאשר לרמקול הסטר,
אני לא חושב שזהו אפקט ליצירת וופר אקטיבי מכיוון שבאופן הגיוני, לא צריך באפקט נוסף על הוופר הקיים - להזכירך הסנטר הוא חלק ממערכת 5.1 והוופר הגדול לא משאיר מקום להשלמת צלילי באסים.

פשוט כנראה שזה יותר זול להם...
ישן 13-07-2009, 21:47
צלמית המשתמש של זיו
  זיו מנהל זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ggg456 שמתחילה ב "וואו.. עזרה במהירות האור....."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ggg456
דרך אגב, סיפור קטן שרציתי לחלוק, מעשה ברמאות של היצרנים הסיניים:

כאשר פתחתי לראשונה את רמקול הסנטר, שמתי לב שבכלל אין שם שני רמקולים:

קיים רק רמקול אחד שעובד. השני היה רמקול-דמה שהיה אמור להיראות כמו רמקול אמיתי, ללא המגנט (מתחת לכיסוי הבד שניתן לפירוק כמו בכל רמקול)

זה לא רמאות... זה וופר פאסיבי. הוא משתמש בתהודה שיוצר האלמנט האקטיבי ליצירת באס. היום הם לא מקובלים כל כך, אבל בעבר ניתן היה לראות אותם גם ברמקולים של יצרנים מכובדים. הנה לדוגמא משהו שהיה נפוץ בשנות השבעים http://industryfigure.com/berkeley/images/polk1.jpg
שים לב, האלמנט התחתון פסיבי, והוא מורכב מממברנה עם עיגול עץ באמצע

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 13-07-2009 בשעה 21:55.
ישן 30-07-2009, 21:19
  Elim Elim אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי dragonuv5 שמתחילה ב "האם אפשר קצת הסבר על המעגל..."

הסבר:
המעגל מבוסס על העובדה שעל סוללות LA ניתן להחזיק מתח קבוע של 13.6 - 13.8 וולט בלי לגרום להן נזק.
לכן יש מיצב למתח 14.1V ולזרם 3A (המיצב מספק גם את זרם הטעינה וגם את זרם העומס).
הקבל בכניסה - להקטנת ה RIPPLE במקרה שאתה מחבר לשם מתח מיושר משנאי ברזל.
הדיודה היא לא tunnel אלא זנר.
מאחר וצריך בכל מקרה לתת לדיודת הזנר זרם BIAS, אז עם אותו זרם ואותו נגד אפשר גם להדליק את הלד.
D1 ו D3 מתפקדות כמעין שער OR, שמעביר למוצא את המתח הגבוה יותר (כשמחובר מתח חיצוני - אז אותו וכשלא מחובר - אז את מתח המצבר.
D2 ונגד R2 טוענים את המצבר בזמן שמתח חיצוני קיים. R2 נועד להגביל את זרם הטעינ. D2 מונעת פריקה של המצבר לכיוון המיצב בזמן שאין מתח חיצוני. בגלל D2, מתח המיצב מכוון ל 14.1 (כך שאם מחסירים כ 0.5V בסף ההולכה של הדיודה, המתח על המצבר יהיה 13.6V).
קבל היציאה הגדול נועד למנוע נפילת מתח מהירה כשהמתח החיצוני מתנתק.

ישן 30-07-2009, 22:18
  dragonuv5 dragonuv5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.08
שלח הודעה דרך ICQ אל dragonuv5 שלח הודעה דרך MSN אל dragonuv5
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "הסבר: המעגל מבוסס על העובדה..."

1) "על סוללות LA ניתן להחזיק מתח קבוע של 13.6 - 13.8 וולט"
לא הבנתי, הכוונה שניתן לטעון אותם על מתח קבוע של 13.6-13.8 וולט?

2) למה מייצב הזרם הוא 3A? אני שמעתי שהזרם האופטימלי להטענה הוא משהו כמו 20% מה-AH של הסוללה.

3) האם יש ripple בהטענה עם לוחות סולארים? והאם זה מסוכן לחבר את הלוחות הסולארים ישירות לסוללה?

4) לא הבנתי עדיין למה יש שם דיודת זנר, כדי לקחת חלק מהמתח שבא ללד? אני חושב שנגד של 470 אוהם יספיק בשביל לד

5) "קבל היציאה הגדול נועד למנוע נפילת מתח מהירה כשהמתח החיצוני מתנתק."
למה נפילת מתח מהירה כל כך מסוכנת?

אני מתחיל להבין עכשיו את המעגל באמת עבודה טובה, הלוואי עליי להוציא ככה דיאגרמות מהראש
ישן 31-07-2009, 12:55
  Elim Elim אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי dragonuv5 שמתחילה ב "1) "על סוללות LA ניתן להחזיק..."

1. הכוונה שאפשר במצב טעון להחזיק אותם במתח קבוע כזה, בלי לגרום להן נזק.
2. מיצב הזרם טוען את הסוללה בזרם של I=(13.6-Vbat)/5, שזה זרם נמוך, שהולך ויורד ככל שהסוללה נטענת. אך הוא גם מספק את זרם העומס באותו זמן (שלבקשתך היה 2A, כך שצריך מיצב שנותן יותר מ 2A).
3. לא. לא (ההתנגדות הפנימית של הלוחות תגביל את הזרם, אך עדיין דרושה דיודה בטור כדי למנוע פריקה כשאין אור).
4. המיצב מוציא 5V יחסית להדק ה GND שלו. בעזרת הזנר הדק ה GND מקובע למתח 9.1V, כך שבמוצא המיצב יוצא 14.1V.
5. נפילת מתח מהירה (ממתח של כ 13.6V למתח של כ 12V בניתוק המתח החיצוני ומעבר לגיבוי הסוללה) לא מסוכנת, אך יכולה במעגלים מסויימים לגרום לבעיות (כגון רעש רגעי במגברי AUDIO שלא מסננים טוב את מתח הספק).

ישן 02-08-2009, 01:46
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ggg456 שמתחילה ב "מחפש | סכמת בקר טעינה אוטומטי למצבר 12v 2AH lead acid"

בשעה טובה השגתי את כל החלקים למעגל ההטענה.

עכשיו אני מתחיל להלחים אותם על לוח כל אחד בנפרד.

נתקלתי בדילמה קטנה - הרי אמרת לי (elim) שצריך היטסינק למגבר, שפולט חום כמובן. במקום לקנות החלטתי לקחת ממה שיש כבר לי (יש לי המון כאלה במגירה) אך אני פשוט לא יודע איזה גודל אני צריך. (מה שהיה לי עד עכשיו היה זמני ולא היה אמור להיות בשימוש בפרוייקט)

אולי אחד מאלה יתאימו?
בכל מקרה אני מתכוון לחתוך אותם עד ה-3/4 מהגובה כי הם פשוט גבוהים מידי ואין לי איפה להכניס אותם במארז.

כמו שניתן לראות את השמאלי התחלתי כבר לחתוך

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img212.imageshack.us/img212/8642/img2122.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img510.imageshack.us/img510/464/img2123d.jpg]

הגובה של שניהם לאחר החיתוך יהיה 3.5 ס"מ
כמו כן ההיטסינק הימני יעבור חיתוך באמצע כמו שעבר השמאלי, כדי שיהיה אפשר להצמיד אליו את המגבר, וכמובן אקדח גם חור באמצע.

מה אתה אומר? יתאים או לא?

תודה רבה רבה על העזרה, ניב

נערך לאחרונה ע"י ggg456 בתאריך 02-08-2009 בשעה 02:07.
ישן 04-08-2009, 11:41
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ggg456 שמתחילה ב "מחפש | סכמת בקר טעינה אוטומטי למצבר 12v 2AH lead acid"

אלי שלום,

בניתי את המטען ואנוכי משתמש איתו ולא ניתקלתי בבעיה של ריטוט הממסר.

בזמן הטעינה מתח הקטבים של המצבר עולה ולכן זרם הטעינה יורד לאחר פרק זמן של מספר שעות.

ברוב הרכבים מתח הטעינה של האלטרנטור הינו בין 13.8-14.4 וולט בתלות הטמפ' של ווסת המתח והעומס על האלטרנטור. מסיבה זו כיוונתי את מתח הטעינה ל-14.4 וולט בכדי לשמור על מתח קטבים של המצבר בסביבות 12.8 וולט.

כאשר מתח הקטבים יורד מתחת לסף של 12.7 וולט מתחדשת הטעינה.

מצורף צילום של המטען בזמן טעינת מצבר הרכב שלי שהינו מסוג 'ללא טיפול' או לייתר דיוק בעל איבוד מינימלי של אלקטורליט למשך כול חיי המצבר.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 06-08-2009, 17:05
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

חיברתי למעגל שנאי סטנדרטי של 12 וולט 1 אמפר לא מיוצב שבקושי מוציא 800 מיליאמפר כאשר השנאי תחת עומס.

בכדי להטעין מצברים בעלי קיבולת נמוכה ניתן לחבר שנאי של 500 או אפילו 300 מיליאמפר וככה לפתור את הבעייה של זרם טעינה גבוה.
רק נותר לבחור שנאי מתאים לא מיוצב של 12 וולט במוציא בפועל 17 וולט.

בל נשכח שחיבור בטור של נגד+דיודה ללא מעגל בקרה יגרום לטעינה תמידית של המצבר ללא הפסקה שזה סתם בזבוז אנרגיה.

במעגל שאני בניתי קיימת בקרה של מתח ההדקים של המצבר שמפסיקה את הטעינה במתח שח 12.7 וולט.

לידיעה כללית
בכדי לשמור על אורך החיים של מצבר חומצת עופרת מומלץ לא להשאיר אותם פסייבים כלומר עדיף מצב של פריקה/טעינה מאשר מצב טעינה מתמדת ללא הפסקה.

ישן 18-08-2009, 14:28
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

אוקי אז לפי מה שאתם אומרים מה שאני צריך נגד 0.68 אום או שלושה של 2 אום

וגםכמובן את ה-BS 108 ואם אני לא מוצא אז את ה-BS107

ואז אני גומר את מעגל הטעינה (זה רק מה שנשאר להלחים)

דרך אגב, באמת כשהייתי אצל אריסטוק הוא נתן לי את הנגדים "על חשבון הבית" כיוון שלא קניתי בכמויות (בערך עשרה נגדים)
ועכשיו שאני נזכר באמת היה לו נגד 0.68 אום של חצי או שני וואט (אבל הם יקרים יותר מנגד רגיל כמובן)

נורא מצחיק היה להסתכל אחורה ולהתבונן בקיר שהיה מלא קופסאות רק של נגדים עד התקרה.

אם תהיו מעוניינים אוכל להעלות תמונות של המוצר הכמעט-סופי (כיוון שאני גם צובע את המארז בסוף התהליך) כשהכל בפנים, כולל: בטריה, מעגל טעינה, מגבר רמקולים ושאר החיווט.
ישן 29-08-2009, 22:22
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

קניתי את ה- BS107 הוא כבר מולחם על הלוח

נורא מעצבן אותי שיש לי בעיות של הרגע האחרון שלא ציפיתי שיצוצו:

איך שהסכמה בנויה כרגע, לא ניתן להשתמש ב-COMMON DIODE שתחליף את שני הלדים בלד אחד.

לדיודה הזאת להזכירכם יש שני פלוסים ומינוס אחד. בשרטוט הלדים מחוברים במינוס לחוד ופלוס משותף.

איך ניתן לפתור את הבעיה?

עוד דבר שאת המספק לכל המערכת אני לא יודע איפה למקם - לפני הסוללה או לפני היציאה למגבר?

לא יהיה לי בזבוז אנרגיה (סגירת מעגל באיזושהיא צורה) של הסוללה אם אמקם את המפסק לפני היציאה?

וגם נשאר לי לקנות את נגד קיבול הסוללה (לא היה להם את הנגד המתאים באותה חנות שבה קניתי את הטרנזיסטור, ולא היה לי זמו לעבור בחנות נוספת)

כנראה מחר אסע לתל אביב לקנות את הנגד ולגמור את כל הסיפור.

תמונות יצורפו בשפע לאחר סיום העבודה (רק שלא נגיע לתחילת הלימודים :/)
ישן 31-08-2009, 01:55
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

אוקי. עכשיו הכל מובן. כלומר הכל בסדר והערכים נכונים.
לאחר הלחמת הנגדים והטרנזיסטורים, ניתן לראות תמונות של המעגל וגן קצת הסברים למי שלא עוקב:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img42.imageshack.us/img42/715/img2412uyn.jpg]

כמתוכנן, שלושת זוגות החוטים מצדימין הולכים ל:
1.חיבור ספק חיצוני (להטענה)
2.בטריה
3.מתח למגבר

והחוטים בצד שמאל הולכים לדיודה כפולה - COMMON CATHODE שתדלק בצבע אדום במהלך הטעינה ובגמר הטעינה תהפוך לצבע ירוק.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img143.imageshack.us/img143/7192/img2406.jpg]

הלחמות לא משהו לפי דעתי אבל אני מרוצה מעצמי בכל זאת - בפרוייקט הבא אשתפר.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img79.imageshack.us/img79/9041/img2410.jpg]

זהו להפעם.

עדכון הבא (כנראה בסוף שבוע) נוכל לראות את כל המערכת השלמה לפני פירוק וצביעה, עובדת.

elim, תודה רבה רבה לך אתה יכול לזקוף חצי מהעבודה הזאת אליך (תכנון המעגל+ביצוע מעשי)
ישן 31-08-2009, 08:40
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

שלום,

האם המעגל עובד ומבצע טעינה ?

כמה הערות

1. בפעם הבאה שאתה בונה מעגל על לוח בנייה, צפה את המוליכים במעט בדיל לכול אורכם בכדי להקל על מלאכת ההלחמה וגם הגנה נגד חימצון של המוליכים.

2. מומלץ לפני ההלחמה לבצע סימולציה או אפילו שרטוט קטן של מיקום הרכיבים והחיבור ביניהם בכדי לבחור במידות מעגל מתאים יותר (אצלך יצא מאוד צפוף והרבה תילים שחיברת).

3. אני בדרך כלל מסמן על לוח הבניה בצידו האחד קו מינוס ובצידו השני קו פלוס בעזרת טוש ואז מלחים את הרכיבים לצד הנכון. במקרה זה מספר התילים יהייה רב יותר אבל נוח יותר לעבוד בצורה זו.

4. מומלץ לרכוש כלי לביצוע נתקים בצד המוליכים בצורה קלה ויפה (ראה צילום).

דבר זה מקל מאוד על בדיקת תקינות המעגל.

ראה דוגמא
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י מרק10 בתאריך 31-08-2009 בשעה 08:50.
ישן 31-08-2009, 18:45
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בביקור הבא שלי בהר-ציון אבדוק את העניין. אם זה זול אז בטח כשאי לי לקנות אחד

ובחזרה למטען:

המעגל עבר בדיקה, ולאחר מספר טעויות שתוקנו (לפני החיבור לחשמל), חיברתי וניסיתי.

המעגל באופן ודאי אינו תקין כרגע - מתח היציאה קטן מ- 1 וולט במקום 16. הבדיקה בוצעה כשאר חיברתי אך ורק את הסוללה למעגל לפני חיבור הספק החיצוני. לכן אני מפחד לחבר את הספק שמה אולי יגרום לעומס על הקצר שקיים כעת וישרוף לי משהו.

בדקתי את מתח הסוללה לפני החיבור למעגל (אחרי הפיוז) והוא 12 וחצי וולט.

שמתי לב שבזמן ההלחמה הדיודות הגדולות התחממו עד שכדי לא ניתן לגעת בהם לאחר כמה שניות של הלחמה

יש לי מלחם 30W

יכול להיות ששרפתי משהו?

מה עושים? יש עצות לבדיקה חוזרת של המעגל?

תודה ,ניב

נערך לאחרונה ע"י ggg456 בתאריך 31-08-2009 בשעה 18:47.
ישן 31-08-2009, 19:41
  ggg456 ggg456 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "זה בסדר. לא יהיה מתח במוצא עד..."

האם לא ניתן לנטרל באופן אוטומטי את מעגל הניתוק כשאר הספק אינו מחובר?

זה די פוגע לי בזמן הסוללה אלא אם אשים מפסק שיקצר את הרגליים של Q1.

עכשיו לתקוע שם מפסק זה כמעט בלתי אפשרי... אם אין אפשרות אחרת אז נעשה מפסק כזה.

הבעיה היא להחזיר אותו כאשר מחברים את הספק, ומה יקרה אם לא אזכור?

בגלל זה אני רוצה לנטרל את מעגל ניתוק הסוללה באופן אוטומטי/להפעיל אותו רק כאשר הספק מחובר.

האם זה אפשרי בכלל?

עריכה:

בדקתי עם המטען ואני רואה שהלד דולק בצבע ירוק (טוען)

אבל ה- TIP30B מתחמן נורא וזה לא נראה לי תקין (אני זוכר שלא צריך לשים היטסינקים על הרכיבים כלל)

יכול להיות ששרפתי אותו בהלחמה?

ניב

נערך לאחרונה ע"י ggg456 בתאריך 31-08-2009 בשעה 19:58.
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:19

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר