לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-08-2009, 17:21
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Snach שמתחילה ב "מהי עמדתכם כלפי הקבלה?"

הקבלה היא לא שום זרם ביהדות.
הקבלה היא תורת הסוד, שע"פ ההוראות הכתובות בתחילת ספר הזוהר כל אחד יכול ללמוד אותה, בתנאים מסויימים.
-שיהיה בן 40
-שיסיים ללמוד את כל הש"ס ויהיה בקיא בו.
הסיפור הידוע על 4ארבעה שנכנסו לפרדס מדבר על ארבעה מגדולי הדור, שאחד מת מיד, אחד השתגע , אחד קיצץ בנטיעות(= התפקר) ורק אחד יצא בשלום.
מהסיפור הזה ניתן ללמוד שצריך מאד להיזהר, ורק יחידי סגולה יכולים להתחיל ללמוד את תורת הסוד.

בשנים האחרונות ביחד עם מהפכת הניו אייג' שבה אנשים התחילו לחפש את עצמם את מהותם ואת אלוהיהם, נפתח גם העולם הזה לאנשים שמימיהם לא פתחו דף גמרא.
הזרמים הטוענים שהיום ניתן לאפשר לכל אחד ללמוד הם בעיקר זרמים חסידיים, הגורסים כי בדור שלנו שנשען על דורות רבים של חוכמה יש מקום ללמוד את תורת הסוד, כי בימינו כבר ישנם ניצוצות של גאולה, שמקרבת אותנו לקב"ה. ומאפשרת לכל אחד ללמוד על פי הבנתו את תורת הסוד.

חזרה לפורום
ישן 04-08-2009, 11:08
  joshtar joshtar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.04
לא מדויק....
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שמוליק שמתחילה ב "הקבלה היא לא שום זרם..."

הגיל והש"ס ופסקים אלו קביעות של לפני כמה מאות שנים בזמן יעקב פרנק......מהסיבה שפחדו שכולם ישתגעו כמוהו.....

ולכאורה צריך ללמוד קודם תורה משנה ותלמוד
הנה ציטוט מהקדמת המהרח"ו לעץ חיים:

"ואמנם אל יאמר אדם אלכה לי ואעסוק בחכמת הקבלה מקודם שיעסוק בתורה במשנה ובתלמוד כי כבר אמרו רבינו ז"ל אל יכנס אדם לפרדס אא"כ מלא כריסו בבשר ויין והרי זה דומה לנשמה בלתי גוף שאין לה שכר ומעשה וחשבון עד היותה מתקשרת בתוך הגוף בהיותו שלם מתוקן במצות התורה בתרי"ג מצות"

אך מיד אחרי זה הוא אומר שצריך ללמוד קבלה ותלמוד במקביל.... לא אחרי שימלא כרסו.

"וכן בהפך בהיותו עוסק בחכמת המשנה והתלמוד בבלי ולא יתן חלק גם אל סודות התורה וסתריה כי הרי זה דומה לגוף היושב בחושך בלתי נשמת אדם נר ה' המאירה בתוכה באופן שהגוף יבש בלתי שואף ממקור חיים "
חזרה לפורום
ישן 03-08-2009, 04:12
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "בדיוק. סנאץ', טעית ב: * הגדרת..."

הוא דווקא צודק, לתורת הקבלה כן היו רבנים שהתנגדו לה, הטעות שלו היא כשאמר "ביקורת רבה", הביקורת על הקבלה מעולם לא הייתה רבה מהסיבה הפשוטה שהקבלה תפסה תאוצה חזקה וקשה להתנגד למשהו כה פופולארי

דוגמא שעולה לי עכשיו לראש היא רעיון גלגול הנשמות שהקבלה אימצה לחיקה ולבסוף הפך לחלק כמעט בלתי נפרד מיהדות
אלא שרעיון גלגול נשמות הוא לא חלק עיקרי ביהדות והיו מגדולי ישראל שהתנגדו לו מפורשות

הנה אשכול שהיה פעם על הנושא:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=354235

הנה תגובה שלי על העניין שכתבתי באשכול אחר (שגם הוא מאד מעניין) כי האשכול הקודם נעלם ממני
ציטוט:
במקור נכתב על ידי ShoobyD
אגב, חבל שרק עכשיו אני רואה את האשכול הזה כי יש לי מה להוסיף לו (האמת שאני מתלבט אם להקפיץ אותו ולהוסיף בשביל גולשים שיתקלו בו..)

צר לי להודיע לך אבל ישי צודק בהחלט במה שהוא טוען שם
חבל שאתה מטעה ומתייחס ל"גלגול נשמות" כאל דבר ש"כל מי שמאמין בתורה שבע״פ ממילא מאמין גם בזה"
זו טענה ממש לא נכונה, גלגול נשמות הוא לא אחד מעיקרי האמונה של היהדות וחלק מגדולי ישראל שללו אותו מכל וכל
ואני לא מדבר על אנשי דורינו, אני מדבר על ר׳ סעדיה גאון, ר׳ יוסף אלבו, ר׳ אברהם בן הרמב״ם וכד׳
וזה לא שהם סתם לא התייחסו לנושא – כדוגמת הרמב״ם שלא מזכיר כלל את גלגול הנשמות בכתביו – אלא דוחים אותו בפירוש
(ככל הנראה שגם הרמב״ם לא קיבל רעיון זה כיוון שהוא די התנגש עם הגישה שלו למהות הנפש)

הנה לך מספר מקורות לעיון:(את מראי המקומות לקחתי מכאן, סעיף 10.6, בהערות)

כמו שכתבתי שם בהמשך:
ההתנגדות לגלגולים הייתה בעיקר בתקופת תור הזהב של יהדות ספרד, תקופה שהייתה ידועה בגישתה הרציונלית
לאחר מכן הרציונליזם די דעך, תורת הנסתר התחילה לצוץ ולפרוח
וה"יהדות המיסטית" חזרה לשלוט (עד ימינו אנו למעשה..)

נערך לאחרונה ע"י ShoobyD בתאריך 03-08-2009 בשעה 04:15.
חזרה לפורום
ישן 07-08-2009, 17:55
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "ההתנגדות היתה לדברים שאנשים..."

איך את מגדירה "דברים שאנשים הסיקו מהקבלה"?

הקבלה התחילה להתפתח בימי-הביניים, תורת הסוד הקדומה, שמדברים עליה לעיתים בגמרא, לא קשורה לקבלה
בגמרא לא מסופר על רבי עקיבא וחבריו לביקור בפרד"ס שעיינו בעשר ספירות ודברים כאלה, כל המושגים הללו באו אחרי כן
המצחיק הוא שלדעת הרמב"ם, הכניסה לפרד"ס מתארת דווקא עיונים פילוסופיים במטאפיזיקה, דבר ראציונלי נטו!

אפילו לדבר בסיסי מאד בקבלה כמו, עשר הספירות היו שהתנגדו, השוו את זה לשילוש הקדוש של הנוצרים
במיוחד חרה להם העניין שהמקובלים מכוונים בתפילתם לספירות שונות, דבר שגובל לדעתם בעבודה זרה

אם את מוציאה את כל היסודות המיסטיים בקבלה אז לא נשאר לך כמעט כלום..
דוגמא אחרת שצצה לי לראש היא עניין השדים, שמופיעים אף בתלמוד, והיו רבנים כדוגמת הרמב"ם והרשב"ח שדחו בתוקף את קיומם של שדים

עוד דיון על הבנת דברי האגדה בתלמוד כפשוטם:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...917#post3123542

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:56

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר