לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-04-2010, 23:13
  avihil avihil אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.08
לגור בלב המזרח התיכון זה לא טוב לנו..
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "השאלה אם זה טוב לנו. מי יחליף..."

מה לעשות, ארץ אבותינו ואנחנו תקועים כאן מוקפים בידידים לרוב.

הכי קל לצאת בהצהרות בומבסטיות.. אבל תגובה לירי מאסיבי על ריכוזי אוכלוסיה פה בארץ תהיה חייבת להדהד ברחבי השכונה גם במחיר של הפלת המוקיון מדמשק והחלפתו בלא ידוע..

אני משער שזה נלקח שם בחשבון ולכן לא ממהרים לפתוח במערכה נגדנו.

כל זאת בתנאי שהדיווח של הכוויתים נכון.. (לי זה נראה יותר כמשאת נפש מאשר דיווח מהימן)
"אבל אני חושב שאם האיסלאם ימשיך להתחזק בחברה שלנו החברה שלנו תשתנה לגמרי. אפשר כבר לראות את זה במדינות שבהן האחוז של המוסלמים באוכלוסייה גדל. בבריסל, למשל, אנשים מקבלים מכות משום שהם שותים מים ברחוב בתקופת הרמדאן. אני לא מאמין בקשקושים של הפוליטיקלי קורקט - לא כל התרבויות שוות. אני חושב שהתרבות שלנו טובה יותר".

חירט וילדרס

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-04-2010, 23:07
צלמית המשתמש של infected aviad
  משתמש זכר infected aviad infected aviad אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארנבתול שמתחילה ב "דיווח: כך מתכוננות סוריה ולבנון למלחמה עם ישראל"

אחלק את תגובתי למספר נקודות:

1.בכתבה ישנם מספר אי-דיוקים בנוגע לסקאדים: לדוגמה, מצד אחד נכתב שהסקאדים שבידי חיזבאללה יוצרו בשנת 1957 ובעלי טווח של כאלף ק"מ.
מצחיק, בהתחשב בעובדה שהדגם סקאד A שיוצר ב-1957 הוא בעל טווח של 180 ק"מ.

2.החיזבאללה מדברים על כמה הסקאדים האלו הם סתמיים ואומרים שאת כל מה שהם יכולים להשיג משימשו בסקאדים הם יכולים להשיג גם משימו בפאתח 110.
אבל הם לא מציינים את העובדה שהם יכולים לפגוע בעזרת הסקאד הזה בהרבה מאד מ"המטרות הרצויות" ובעוצמה גדולה יותר מהפאתח 110, בנוסף לעובדה
שהסקאדים האלו יכולים לעזור לסוריה על-ידי העסקת שכבות ההגנה האנטי-בליסטיות הישראליות.

3.לי אישית לא מובן איך תבוטל העליונות של צה"ל בעזרת שימוש בסוללות נ"מ וטק"ק, לא כשצה"ל כבר נתקל באיומים כאלו, ובטח שלא אחרי שהוא כבר התגבר
עליהם בצורה מצוינת כבר לפני כמעט שלושה עשורים (אם לוקחים ברצינות את השמועה הפסימית שבידי חיזבאללה סוללות נ"מ מסוג SA-8).
דבר נוסף שלא מובן לי הוא איך עליונות צה"ל תבוטל בשל שימוש נרחב בטק"ק ארוכי טווח. אולי הדבר יגרום לנזק כבד בעורף הישראלי, אבל לא ישפיע
על פעולות הצבא, ודווקא אולי יגרום לו לפעול ביתר אינטסיביות ומהירות על-מנת לסיים כמה שיותר מהר את הסבל של העורף הישראלי.

4.הסורים מדברים על תקיפה ראשונה של צה"ל בה ייפגעו קשות תשתיות סוריה, ואז הם יגיבו בעזרת ירי טילים על ערי ישראל. לא ניראה להם שבמקרה
של תקיפה על-ידי צה"ל הדברים הראשונים שיותקפו יהיו סוללות נ"מ וטק"ק, כך שבעצם לא יהיה להם איך לפעול בתקיפה חזרה (אלא אם כן הם יחליטו
להילחם בצורה הקלאסית של טנק מול טנק או מטוס מול מטוס, וניראה לי שהם יודעים שבמקרה של מלחמה כזאת הם לא יגיעו לתוצאות הרצויות מבחינתם).

5.מדובר כאן גם על הכנסת איראן למלחמה. אני רק לא מבין איך היא בדיוק תעזור במהירות לחברותיה, כשהדבר היחיד שהיא יכולה לעשות בפרק זמן כזה הוא
לירות טק"ק ארוך טווח, שהפגיעות הפוטנציאליות שלו הן כאין וכאפס לעומת הפגיעות הפוטנציאליות של הטק"ק הסורי או הלבנוני.
ישן 16-04-2010, 08:16
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
שכחת את מלחמת המפרץ?
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי johnson11 שמתחילה ב "יש לי שאלה שלא ממש קשורה..."

גם ממ"ד לא עמיד בפני פגיעה ישירה,
כך שברור שאלא אם לא נבנה מראש לשמש כמקלט, החניון ישמש רק כמלכודת מוות.
זה מה שגילו באנגליה. השתמשו בתחנות הרכבת התחתית כמקלט, אבל פגיעה של V2 גרמה להמוני הרוגים.
אז התחילו לבנות מקלטים מאוד זולים - יריעות ברזל גלי מכוסות אדמה, והן התגלו כהרבה יותר אפקטיביות.

מה שברור, שהפעם לא נצא בזול מזה. הפעם אתרי השיגור קרובים, ואין שינויים חובבנים להגדלת הטווח כמו ב91 - מה שמשפר את הדיוק שלהם בהרבה
ויש את הרבי מילובביץ, שנשאל ב91 אם מסוכן בארץ. הוא שאל בתגובה אם האיראנים מעורבים, וכשנענה שלא - ענה שאין שום סכנה. הפעם הם בהחלט יהיו מעורבים.

אם יהיו סקאדים - רק מקלט.
ישן 15-04-2010, 23:53
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
אין להניח שהאויב טיפש
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "אחלק את תגובתי למספר נקודות: ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי infected aviad
אחלק את תגובתי למספר נקודות:

3.לי אישית לא מובן איך תבוטל העליונות של צה"ל בעזרת שימוש בסוללות נ"מ וטק"ק, לא כשצה"ל כבר נתקל באיומים כאלו,ראשית, הידיעה כי לאויב שלך יש נ"מ אמורה להשפיע על השמוש בחיל האוויר. השמוש להבנתי חייב להיות מחושב יותר. ובטח שלא אחרי שהוא כבר התגבר
עליהם בצורה מצוינת כבר לפני כמעט שלושה עשורים (אם לוקחים ברצינות את השמועה הפסימית שבידי חיזבאללה סוללות נ"מ מסוג SA-8).
אם יש לקח מלבנון 2 זה חטא היוהרה. מה כבר יש לפרמיטיביים האלא? והנה סטי"ל שחטף פגיעה ישירה. שמע, ואולי יש להם משהו נוסף? אולי משהו שאנחנו כרגע לא צופים? משהו שאנחנו מניחים כזניח ושיתגלה כאמצעי או תו"ל שמפריע מאוד?
דבר נוסף שלא מובן לי הוא איך עליונות צה"ל תבוטל בשל שימוש נרחב בטק"ק ארוכי טווח.
אולי הכוונה לירי מסיבי של טילים ורקטות אל שדות התעופה הישראלים תוך שבוש חיל האוויר.

אולי הדבר יגרום לנזק כבד בעורף הישראלי, אבל לא ישפיע
כאן לדעתי, יהיה צורך לרסן את התקשורת הדוברת עברית (לבל תתרגם בשדור חי את נסראללה כדוגמא). השמירה על המורל היא משהו הכרחי בכזה מצב.
על פעולות הצבא, ודווקא אולי יגרום לו לפעול ביתר אינטסיביות ומהירות על-מנת לסיים כמה שיותר מהר את הסבל של העורף הישראלי.

4.הסורים מדברים על תקיפה ראשונה של צה"ל בה ייפגעו קשות תשתיות סוריה, ואז הם יגיבו בעזרת ירי טילים על ערי ישראל. לא ניראה להם שבמקרה
של תקיפה על-ידי צה"ל הדברים הראשונים שיותקפו יהיו סוללות נ"מ וטק"ק, כך שבעצם לא יהיה להם איך לפעול בתקיפה חזרה (אלא אם כן הם יחליטו
להילחם בצורה הקלאסית של טנק מול טנק או מטוס מול מטוס, וניראה לי שהם יודעים שבמקרה של מלחמה כזאת הם לא יגיעו לתוצאות הרצויות מבחינתם).
נראה לך סביר שמפורסמת כזו תוכנית בעיתון? משהו כאן לי נראה כמו פתיון לעינים ישראליות.

5.מדובר כאן גם על הכנסת איראן למלחמה. אני רק לא מבין איך היא בדיוק תעזור במהירות לחברותיה, כשהדבר היחיד שהיא יכולה לעשות בפרק זמן כזה הוא
לירות טק"ק ארוך טווח, שהפגיעות הפוטנציאליות שלו הן כאין וכאפס לעומת הפגיעות הפוטנציאליות של הטק"ק הסורי או הלבנוני
רק לעורף אסטרטגי יש משמעות אדירה מבלי שתירה טיל אחד.
משלוחי נשק ותחמושת שיגיעו just in time יכולים להיות עזרה משמעותית לצד שכנגד.
.וזאת עוד טרם הצטרפותם האקטיבית ללחימה.

להלן צטוט ממעריב: "בעקבות מלחמת לבנון השנייה, הבינו הסורים שהם צריכים לפתח תורת לחימה חדשה, שעיקרה: הטיל חזק יותר מטנק. כמות הטילים ומידת הדיוק שלהם יתנו את הטון במלחמה הבאה. לכן, הצבא הסורי שינה את שיטות הלחימה של יחידותיו, בצורה דומה לזו של חיזבאללה, מאחר ששיטה זו הוכיחה את עצמה במלחמת לבנון השנייה. עם זאת, "הארנסל ההרסני של חיזבאללה הוא משחק ילדים לעומת הארנסל שמחזיקה סוריה", כתב העיתון הכוויתי. "

יתכן מאוד שמדובר בפתיון. הטיל אל מול הטנק טובים כאשר מדובר בגרילה השאלה שלי היא מה המשמעות כשלא מדובר בטנק אחד אלא טור של עשרות הנעים יחדיו, מגובים בחי"ר, פלס"ר, ארטלריה, מסוקי סער, מודיעין חזותי, האם גם אז המודל של טילי נ"ט הוא שיעצור את טור השיריון? לא נשמע לי סביר. הטיל יעכב, יהרוס חלק מהכלים, יפגע בחלק מהצוותים אבל האם זה מה שיעצור את טור השיריון מלהתקרב לדמשק?

האם המסקנה היא שע"פ המאמר הלוחמה תהיה לוחמת גרילה הפגזת העורף הישראלי ופגיעה רבתי בתשתיות? לי זה נשמע כלא סביר.

על כן, כל הכתבה הזו נשמעת לי כמו הדלפה מגמתית שאמורה להקלט אצלינו.

אם מה שכתוב בכתבה נכון וזו התוכנית המבצעית "בגדול" של אויבינו להערכתי המסקנה המתבקשת היא לא לשחק את המשחק שהם מנסים ליצב. מלחמה ארוכה ומתישה היא לא לטובתינו.

ישן 16-04-2010, 08:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "אין להניח שהאויב טיפש"

ציטוט:
להלן צטוט ממעריב: "בעקבות מלחמת לבנון השנייה, הבינו הסורים שהם צריכים לפתח תורת לחימה חדשה, שעיקרה: הטיל חזק יותר מטנק. כמות הטילים ומידת הדיוק שלהם יתנו את הטון במלחמה הבאה. לכן, הצבא הסורי שינה את שיטות הלחימה של יחידותיו, בצורה דומה לזו של חיזבאללה, מאחר ששיטה זו הוכיחה את עצמה במלחמת לבנון השנייה. עם זאת, "הארנסל ההרסני של חיזבאללה הוא משחק ילדים לעומת הארנסל שמחזיקה סוריה", כתב העיתון הכוויתי. "

יתכן מאוד שמדובר בפתיון. הטיל אל מול הטנק טובים כאשר מדובר בגרילה השאלה שלי היא מה המשמעות כשלא מדובר בטנק אחד אלא טור של עשרות הנעים יחדיו, מגובים בחי"ר, פלס"ר, ארטלריה, מסוקי סער, מודיעין חזותי, האם גם אז המודל של טילי נ"ט הוא שיעצור את טור השיריון? לא נשמע לי סביר. הטיל יעכב, יהרוס חלק מהכלים, יפגע בחלק מהצוותים אבל האם זה מה שיעצור את טור השיריון מלהתקרב לדמשק?

השאלה שאתה שואל אינה נכונה. כוח נ"ט בפני עצמו לא בולם כוח תוקף, רק שוחק אותו (והוא יכול לשחוק אותו כמו שצריך). מצד שני, שילוב של נ"ט, חי"ר וסיוע ארטילרי עם סיוע חזק של ל"א ועוד הוא כבר כוח מגן רציני (שנגדו לא באמת הצלחנו להתמודד כיאות עוד מ-67').
אתה מצביע נכון על החשיבות של הקרב המשולב בצה"ל - ניתן רק לקוות שהלקחים נטמעים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-04-2010, 08:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב ""שנגדו לא באמת הצלחנו להתמודד כיאות עוד מ-67""

ואתה חושב שבשל"ג צה"ל התמודד בצורה טובה נגד חי"ר ונ"ט? אני לא.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-04-2010, 08:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "יש לך דוגמאות?"

חסר? כפר סיל? זחלתא? אני כבר לא מדבר על הדהרה בעיוורון מוחלט אל תוך מתחם הגנתי חטיבתי (סולטן יעקב)? כפר זית? (http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...%EC#post2245334)

ישן 16-04-2010, 09:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]חסר? כפר סיל?..."

הבעיה היא שהכלל הוא לא חטיבה 35 אלא שאר הדוגמאות. הבעיה היא לא היעדר התו"ל אלא העובדה שהוא לא מיושם כיאות (ואגב, בסולטן יעקוב היה גם גדוד קומנדו סורי, אבל במקרה הזה זה באמת לא משנה. מי שלא רואה חטיבה ממוכנת, חזקה עליו שלא ישים לב לגדוד קומנדו שמתרוצץ לו בין הרגליים לילה שלם)

ישן 16-04-2010, 10:07
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "אתה צודק, יש תו"ל אך לצערנו יש גם טיפשים בראש הכח."

שים לב שב- 82', הפיקוד שאתה מאשים בשאננות, יהירות, טיפשות, חוסר תשומת לב וקיבעון היה:
א. בוגר 73', ההתשה ואולי גם 67'- בעל ניסיון קרבי במלחמות "אמיתיות" גדול בהרבה ממפקדי צה"ל של היום. נאמר, ב- 82' תא"ל שכל ניסיונו הסתכם בלחימה מיוחדת נגד גרילה היה נחשב עוף מוזר ללא סיכויי קידום בצבא היבשה- בימינו צוקרמן ותמיר נחשבו לבכירי לוחמי צה"ל.

ב. מתאמן באינטנסיביות בכלל, ולמתאר "אורנים" המתוכנן בפרט. ושוב, אימונים שהוקדשו למלחמה כוללת ולא למעצרים בשטחים.

כך שלא הייתי מניח כמובן מאליו שהפיקוד של היום יידע להימנע מאותן טעויות שקודמיו ב- 82' עשו.
ישן 16-04-2010, 09:15
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]להלן צטוט ממעריב:..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
השאלה שאתה שואל אינה נכונה. כוח נ"ט בפני עצמו לא בולם כוח תוקף, רק שוחק אותו (והוא יכול לשחוק אותו כמו שצריך). מצד שני, שילוב של נ"ט, חי"ר וסיוע ארטילרי עם סיוע חזק של ל"א ועוד הוא כבר כוח מגן רציני (שנגדו לא באמת הצלחנו להתמודד כיאות עוד מ-67').
אתה מצביע נכון על החשיבות של הקרב המשולב בצה"ל - ניתן רק לקוות שהלקחים נטמעים.

ביטיס, שים לב למה כתבתי: "הטיל יעכב, יהרוס חלק מהכלים, יפגע בחלק מהצוותים אבל האם זה מה שיעצור את טור השיריון מלהתקרב לדמשק?"

נסתכל על הלוחמה של הרוסים בצצניה ובגאורגיה - ואני לא מדבר על הניסיונות בתקופת ילצין להכניס טור טנקים לרחובות צרים בלי פלס"ר ואפילו בלי חי"ר.

האם הנ"ט אפילו בשלוב של ארטילריה וכח צלפים הוא שמנע את עצירת הדיביזיה?

האם הרס חלק מהכלים כן (שחק) האם הביא את הנצחון? לא.

בוא נסתכל על הכתבה: מי שמצוטט בכתבה מדבר על לוחמה בעזרת נ"ט בטנקים של צה"ל + הפעלת ארטלריה כנגד העורף הישראלי. לי יש הערכה מה יהיו הנזקים אם הארטלריה הקנית והרקטית של הסורים יכתשו ערים וישובים בישראל.

במלחמת לבנון 2 הפעלת הכח היתה איטית ונבעה מרצון למעוט נפגעים. אני מעריך שאם אלפי רקטות ורבבות פגזי ארטלריה ירדו על העורף ועל הכוחות האם זה מה שימנע מטור טנקים להתקרב לדמשק?

הנ"ט ביומה"כ היה צרה - האם זה מה שהביא להפסד? לא.
ישן 16-04-2010, 09:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]השאלה שאתה שואל..."

אתה משווה לא נכון. החיזבאללה והצ'צ'נים הם אינם צבא סדיר. השוואה טובה יותר לצבא מבוסס חי"ר הוא צבא צפון וייטנאם.

מדובר על צבא מבוסס חי"ר, אבל כזה שיש לו יכולות הנדסיות, ארטילריות, אלקטרוניות וכיוב' שעולות עשרות מונים על ארגון גרילה זה או אחר.
אתה מבלבל תו"ל לבין מבנה ויכולות.

לגבי יוה"כ - האם השחיקה של השריון ע"י הנ"ט השפיעה על פד"מ ועל תכניות הלחימה? כן. האם הנ"ט מנע מאיתנו להדוף את ארמייות 2 ו-3? כן. האם הנ"ט שיחק תפקיד מכריע בקרב על סואץ? כן.
לנ"ט היתה השפעה לא קטנה על התו"ל ועל ההפעלה בפד"מ - אין מה לומר.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 16-04-2010 בשעה 09:24.
ישן 16-04-2010, 12:13
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אתה משווה לא נכון. החיזבאללה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
אתה משווה לא נכון. החיזבאללה והצ'צ'נים הם אינם צבא סדיר. השוואה טובה יותר לצבא מבוסס חי"ר הוא צבא צפון וייטנאם.
מקבל. ולכן צבא סדיר וכבד כמו הצבא הסורי יבחר בתו"ל של ארגון גרילה?

מדובר על צבא מבוסס חי"ר, אבל כזה שיש לו יכולות הנדסיות, ארטילריות, אלקטרוניות וכיוב' שעולות עשרות מונים על ארגון גרילה זה או אחר.
אתה מבלבל תו"ל לבין מבנה ויכולות.
לדעתי לא,

לגבי יוה"כ - האם השחיקה של השריון ע"י הנ"ט השפיעה על פד"מ ועל תכניות הלחימה? כן. האם הנ"ט מנע מאיתנו להדוף את ארמייות 2 ו-3? כן. האם הנ"ט שיחק תפקיד מכריע בקרב על סואץ? כן.
לנ"ט היתה השפעה לא קטנה על התו"ל ועל ההפעלה בפד"מ - אין מה לומר.
גם לצה"ל יש נ"ט. אל תשכח שלמצרים היה נ"מ יעיל מאוד, דיביזיות משורינות, ארטלריה, חי"ר בכמויות, נ"ט היה עוד אמצעי.

הכתבה במעריב מדברת שאליבא דכתב כוויתי סוריה מתכננת להכריע את ישראל בעזרת נ"ט וירי על אוכלוסיה אזרחית. הטענה שלי שצבא סדיר שינסה זאת צפוי להפתעה.

ישן 17-04-2010, 11:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]אתה משווה לא..."

ציטוט:
מקבל. ולכן צבא סדיר וכבד כמו הצבא הסורי יבחר בתו"ל של ארגון גרילה?

תו"ל גרילה בסגנון דרום לבנון הוא בסה"כ צורת קרב של השהיה. הבחירה בצבא עם עדיפות חי"ר היא תשובה לעדיפות החמ"מ ויכולת הפגיעה הטובה שלנו ברק"מ, לעומת הדשדוש במקום בכל נושא הרק"מ בצבא סוריה.
שימוש בחבורות לחימה קטנות מעצימות את היתרון הסורי ומקטינות את היתרון הישראלי.

ציטוט:
גם לצה"ל יש נ"ט. אל תשכח שלמצרים היה נ"מ יעיל מאוד, דיביזיות משורינות, ארטלריה, חי"ר בכמויות, נ"ט היה עוד אמצעי.

נכון, לצה"ל יש נ"ט, אז? נ"ט בצבא המצרי לא היה "עוד אמצעי". היתה הבנה והכרה במצרים לגבי הנחיתות שלהם גם בח"א וגם בשריון, והנ"מ והנ"ט באו לחפות (באמצעות תו"ל מתאים) על חסרונות אלה, והם הצליחו.
מה שאפשר לארמיות 2 ו-3 לעמוד במקומן, ומה שעלה לנו בדמים מרובים ובקרבות עקובים מדם זה לא עוד ארטילריה ולא עוד חי"ר. זה היכולת של המצרים לעוור אותנו באמצעות הנ"מ ולעצור את השריון באמצעות הנ"ט.

ציטוט:
הכתבה במעריב מדברת שאליבא דכתב כוויתי סוריה מתכננת להכריע את ישראל בעזרת נ"ט וירי על אוכלוסיה אזרחית. הטענה שלי שצבא סדיר שינסה זאת צפוי להפתעה.

אני לא יודע אם להכריע, אבל הם מאוד מקווים להקיז לנו כמות כזו של דם, שאנחנו נתקפל לפני שנשיג הישגים. על פניו, זו האסטרטגיה הטובה ביותר שהם יכולים להעלות - אני לא בטוח כמה פגיעה בעורף תעזור, אבל ברור לי שעם אלפי נפגעים בעורף הישראלי, יהיה קשה הרבה יותר.
*

ישן 17-04-2010, 12:46
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]מקבל. ולכן צבא סדיר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
תו"ל גרילה בסגנון דרום לבנון הוא בסה"כ צורת קרב של השהיה. הבחירה בצבא עם עדיפות חי"ר היא תשובה לעדיפות החמ"מ ויכולת הפגיעה הטובה שלנו ברק"מ, לעומת הדשדוש במקום בכל נושא הרק"מ בצבא סוריה.
שימוש בחבורות לחימה קטנות מעצימות את היתרון הסורי ומקטינות את היתרון הישראלי.
נכון, לצה"ל יש נ"ט, אז? נ"ט בצבא המצרי לא היה "עוד אמצעי". היתה הבנה והכרה במצרים לגבי הנחיתות שלהם גם בח"א וגם בשריון, והנ"מ והנ"ט באו לחפות (באמצעות תו"ל מתאים) על חסרונות אלה, והם הצליחו.
מה שאפשר לארמיות 2 ו-3 לעמוד במקומן, ומה שעלה לנו בדמים מרובים ובקרבות עקובים מדם זה לא עוד ארטילריה ולא עוד חי"ר. זה היכולת של המצרים לעוור אותנו באמצעות הנ"מ ולעצור את השריון באמצעות הנ"ט.
אני מקבל את כל מה שאמרת. ברור שלמצרים בעבר והסורים דהיום יש יתרונות על פני מדינת ישראל והחוכמה היא לדעת לנווט במסגרת הכלים שיש לך לתוצאה מיטבית.

היתרון הסורי: מדובר בשלטון שלא צריך לתת לאף אחד דין וחשבון אן בשפתו של סאדת אני מוכן להקריב מליון חיילים על מנת להשיב את סיני. אסד יכול לטעון לנצחון אלוהי גם אם 100,000 סורים יתמנו באדמה באותו החודש. היתרון שלו הנוסף הוא העורף המדיני של כמעט כל מדינות העולם. על מדינת ישראל מרחף גנוי קבוע באו"ם. צרות קרב השהיה כפי שאתה מציג אותה היא הבחירה ההגיונית מבחינתם אין זה אומר שאנחנו צריכים להכנס למן המוני סטלינגרדים קטנים שיקיזו את דמינו ויכבלו את היכולת של המהיגות הפוליטית והמדינית להוביל לנצחון.

על כן המסקנה הניבטת מדברי באשכול זה היא שאם הצד שכנגד באמת ילך על לוחמת השהיה (או התשה) המלווה בהפגזת העורף הישראל ברבבות של רקטות (כשאני אומר הצד השני זה כולל את סוריה והחיזבאללה יחדיו) אל לנו לשחק את המשחק.

גיס שיגיע לשערי דמשק ויניח את החרב הפומבית על צוואר הסורים (דבר שכנראה יגרום לכל העולם ואשתו לעצור את המלחמה) יעשה את העבודה הרבה יותר טוב מאוד 1000 או פחות 1000 נפגעים בצד השני. אם המהלך ילווה בשמיטת בסיס הכח של משפחת אסד (נניח תקיפת בתי סוהר בכל רחבי סוריה ושחרור רבבות של עבריינים פוליטים כפלילים אל הרחובות כדוגמא).

בסופו של יום אם המהלך של אסד יוביל לנסיגה כלשהי ישראלית מאדמה הרי הסורים נצחו את המלחמה ולא חשוב הנזק בחיים וברכוש במדינה הטוטליטרית אם בתום המלחמה ישראל כבשה שטחים בבשן (תודעתית הסטורית נחלת מנשה) לאף אחד במזה"ת לא יהיה ספק מי ניצח או הפסיד.

כנ"ל ללבנון, אם החיזבאללה היה גורם להפסד קרקעי אתה מבין מה המחיר הפוליטי שהיה משלם על כך?

לסכום: במלחמת ששת הימים ספגו יותר מ- 100 הרוגים ביום ועוד יותר פצועים. שחרננו שטחים הסטורים רבים והורדנו את חרב דמוקלס שנאצר הציב מעל ראשינו, ארה"ב החליטה לשתף אתנו פעולה לאור התועלת שיש בכך גם למורת רוחם של הערבים ולובי אופ"ק. להבנתי מלחמת ששת הימים היתה נצחון גדול. ואם נאלץ להלחם אני רוצה שוב מהלכי תנועה גדולים ומבצעי בזק ולא מהלכי דשדוש שטובים לאויבינו ורעים לנו.

אמנם למזלינו זה קרה, הגרמנים שהיו בעלי טכנולוגיה עדיפה על פני הרוסים אבל סבלו מעומק אסטרטגי קצר יותר ופחות בני אדם הפסידו גם בשל מהלכי דשדוש על פני הבקעה מהירה.

אני לא יודע אם להכריע, אבל הם מאוד מקווים להקיז לנו כמות כזו של דם, שאנחנו נתקפל לפני שנשיג הישגים. על פניו, זו האסטרטגיה הטובה ביותר שהם יכולים להעלות - אני לא בטוח כמה פגיעה בעורף תעזור, אבל ברור לי שעם אלפי נפגעים בעורף הישראלי, יהיה קשה הרבה יותר.
*
ישן 17-04-2010, 14:56
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
מסכים בהחלט. מהלכי תמרון מהירים בליווי אש ומודיעין עדיף
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]תו"ל גרילה..."

זה המפתח להכרעה ונצחון.
ואני רוצה להוסיף עוד כמה נקודות ברשותך, שנוטים להתעלם מהן לעיתים:

א. לתמרון מהיר יש מטרת על אפקטיבית: הוצאת האויב משיווי משקלו. ממלחמות ישראל למדנו כי הוצאה מהירה של אויב ערבי משיווי משקלו על ידי תמרון מהיר, פגיעה במטרות חיוניות ומפקדי בכירים מסייעת למיטוט מהיר של תכנית המלחמה שלו.
זה מה שהיה מבצע מוקד ומבצעי ההבקעה בסיני בששת הימים, וזה מה שהיה כל כך חסר לנו ביוה"כ.
( ואם כבר -זה הם שעשו את זה לנו ).

ב. תכנית אורנים בשל"ג - האם תיתכן חזרה על אותו מודל?
ברור שחיזבאללה - וגם הוצהר על כך לא פעם מפי מפקדים בכירים שלהם - מתאמן לחסום טורי שיריון ישראלים בדרכים הרריות.
אבל די במבט אחד במפה בשביל להבין שלבנון דרכים רבות לה.
לדעתי, במקרה של מלחמה עם לבנון/חיזבאללה, נחזה חזרה על מהלכי הפתיחה של לבנון II ואולי גם I :
תקיפה אווירית מאסיבית לחיסול ודיכוי טילי כבדים, תקיפת מחסני חיזבאללה, שיבוש דרכים וכו'. הוצאת אוכלוסיה צפונה. וכו'.
צה"ל יבצע פריצה בכמה צירים מקבילים, בכמה מאמצים גדולים, ובסיוע של ריכוך אווירי כבד וליווי מודיעיני צמוד של מלט"ים ואמצעים נוספים לשם פתיחת הצירים וליווי הכוחות.
התסריט של סולטן יעקב לא יכול לחזור בצה"ל המודרני. אבל תסריט של נפילה למארבי חי"ר ונ"ט בהחלט יכול להיות. ופה תיבחן יכולתם של גורמי המודיעין להפיק מודיעין בזמן אמת ולהפיצו בצורה יעילה לגורמי האש ולכוחות בשטח, על מנת לסגור מעגלי אש מהירים.
תסריט כמו בית שמאיים על כוח צה"ל לא ייתכן יותר אני מקווה -הבית צריך להיות מושמד בתוך דקות ספורות מרגע זיהויו כאיום על כוחותינו. ואם גולדסטיין מדאיג אתכם - זכרו שלא חשוב אם ישראל הורגת 100 או 1000 ערבים - התגובה של העולם תמיד תהיה אותה התגובה. אז עדיף ש"יבכו אלף אמהות שלהם - ולא תבכה אמא אחת שלנו".

ג. הרתעת סוריה - לסוריה יש להעביר מסר פשוט: תקיפת אזרחים וערים היא מחוץ לכללי המשחק. שיוציאו את זה מהראש.
אם בכל זאת יעזו - יש להודיע להם מראש מה יהיה המחיר, במטבע קשה: 100 פצצות על כל טיל מסכן שלהם, פצצות מדויקות וטילים מדויקים שיפילו אצלם בניינים ותשתיות. נזק כלכלי של מיליארד ים על כל מטח שלהם. והכי חשוב: תקיפת האליטות שלהם.
אבל מה שבאמת ירתיע את סוריה מתקיפה כזאת הוא אהיום בכיבוש שטחים נוספים שלהם - וטיהורם מאוכלוסיה. כמו שנעשה ברמה"ג ב- 67.
כיבוש שטחים נרחבים בסוריה יכולה להיות הצדקה מעולה במקרה שהם יורים מטחי טילים: ישראל יכולה לטעון שהיא מרחיבה את העומק האסטרטגי שלה וכובשת שטחים חיוניים לבטחונה. הסורים יודעים ששטחים אלו יכול להיות שלא יחזור יותר.

לא תוקפים מחנות פליטים מסכנים. אבל אם נפגעים אזרחים אצלנו - תוקפים אזרחים שלהם ועוד איך, ולא סתם אזרחים: מפציצים את שכונות היוקרה שלהם. מקום מגורי האליטה הכלכלית -צבאית שלהם.
וזה בנוסף לתחנות כוח, מתקני נפט, נמלים וכו'. כל מה שיעזור לסוריה להרגיש בתקופת ימי הביניים ודרומה מכך. את תג המחיר יש לקבוע מראש - ולדבוק בו. סוריה צריכה לדעת מכך - וגם מדינות העולם והאו"ם. אפשר להפקיד איום כזה אצל מזכ"ל האו"ם מראש, כולל האיום בכיבוש שטחים נרחבים בלבנון וסוריה וטיהורם מגורמים עוינים , ללא כחל ושרק.
אם ישראל למשל מאיימת שבתגובה לירי של אלפי טילים מלבנון היא כובשת את דרום לבנון עד לקו מגע נוח להגנה על מנת ליצור לעצמה עומק אסטרטגי ולמנוע ירי טילים על יישוביה, מגרשת את תושביו, ותחזיר את השטח רק אחרי חתימת הסכם שלום מחייב, עם ערבויות בינלאומיות וכו' - זה כשלעצמו יוצר איום אדיר עוצמה על הבטחון העצמי של חיזבאללה למשל. וזה יוצר לגיטימציה לעשות את זה - כי אם מדינה מודיעה מראש - והיא בכל זאת מותקפת בטילים- האויב יכול לבוא בטענות רק לעצמו.
תקיפות תשתיות, תקיפת אליטות, הרס הצבא הסורי, בריחה המונית של אוכלוסיה - ואיום אמין לעשות את כל אלו אם ינחת ולו מטח אחד של טילים סוריים על מטרות אזרחיות ישראליות - זה מה שירתיע אותם מלכתחילה לפתוח במתקפה כזאת. וזה יגביל את המתקפה שלהם למטרות צבאיות לגיטימיות.
ישן 17-04-2010, 16:05
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "מסכים בהחלט. מהלכי תמרון מהירים בליווי אש ומודיעין עדיף"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
זה המפתח להכרעה ונצחון.
ואני רוצה להוסיף עוד כמה נקודות ברשותך, שנוטים להתעלם מהן לעיתים:

א. לתמרון מהיר יש מטרת על אפקטיבית: הוצאת האויב משיווי משקלו. ממלחמות ישראל למדנו כי הוצאה מהירה של אויב ערבי משיווי משקלו על ידי תמרון מהיר, פגיעה במטרות חיוניות ומפקדי בכירים מסייעת למיטוט מהיר של תכנית המלחמה שלו.
זה מה שהיה מבצע מוקד ומבצעי ההבקעה בסיני בששת הימים, וזה מה שהיה כל כך חסר לנו ביוה"כ.
( ואם כבר -זה הם שעשו את זה לנו ).
לתמרון יש גם חסרונות כמו קווי הספקה מהירים. תמרון מחייב להעביר אספקה בשיירות שהן הבטן הרכה. ניתן להעביר הספקה גם בהנחתה ממסוקים \ הצנחה אבל זה טוב לזמן קצר ובכמויות קטנות.
תמרון שידע להשתמש באמצעים שיש בידי האויב הוא הטוב ביותר (נניח תנועה לכוון וכבוש של מאגרי דלק \ מזון \ ואפילו של תחמושת האויב (ואם אין ברירה אז שחיילי צה"ל יקבלו חלקם קלאצים).

דווקא תנועה אל עומק שטחיו של האויב מבלי שגרמת לרב תושבי האויב לעזוב צפונה היא מתכון לצרות. הקושי ברצועת הבטחון בלבנון היה הסטטיות של הכוחות, אוכלוסיה רבה שמשמת כמחסה לאויב.

לתמרון למרות החסרונות יש יתרון גדול, אני מאמין כאם הגנרלים של אסד יודיעו לו כי מאות טנקים ישראלים המלווים בחי"ר וחרמ"ש נמצאים שעה מדמשק הוא יהיה נכון יותר להבין מה שמדברים אליו בשפה עדינה (הרמז בו מטוסים מבצעים בום על קולי מעל ארמונו לא הובן). אם גם הרמז הזה לא יעבוד יתכן וידרש לממש את האיום פיזית.

אני לא משלה את עצמי שמשהו בעולם ירשה לישראל לסיים את הלחימה כשהיא מחזיקה בדמשק, אבל מהלך כה דרסטי יגרור להערכתי כי הבעל הבית של דמשק יהיה משהו אחר לחלוטין ולא המעוט העלאווי. האם טוב לנו? ימים יגידו.

ב. תכנית אורנים בשל"ג - האם תיתכן חזרה על אותו מודל?
ברור שחיזבאללה - וגם הוצהר על כך לא פעם מפי מפקדים בכירים שלהם - מתאמן לחסום טורי שיריון ישראלים בדרכים הרריות.
אבל די במבט אחד במפה בשביל להבין שלבנון דרכים רבות לה.
לדעתי, במקרה של מלחמה עם לבנון/חיזבאללה, נחזה חזרה על מהלכי הפתיחה של לבנון II ואולי גם I :
תקיפה אווירית מאסיבית לחיסול ודיכוי טילי כבדים, תקיפת מחסני חיזבאללה, שיבוש דרכים וכו'. הוצאת אוכלוסיה צפונה. וכו'.
צה"ל יבצע פריצה בכמה צירים מקבילים, בכמה מאמצים גדולים, ובסיוע של ריכוך אווירי כבד וליווי מודיעיני צמוד של מלט"ים ואמצעים נוספים לשם פתיחת הצירים וליווי הכוחות.
התסריט של סולטן יעקב לא יכול לחזור בצה"ל המודרני. אבל תסריט של נפילה למארבי חי"ר ונ"ט בהחלט יכול להיות. ופה תיבחן יכולתם של גורמי המודיעין להפיק מודיעין בזמן אמת ולהפיצו בצורה יעילה לגורמי האש ולכוחות בשטח, על מנת לסגור מעגלי אש מהירים.
תסריט כמו בית שמאיים על כוח צה"ל לא ייתכן יותר אני מקווה -הבית צריך להיות מושמד בתוך דקות ספורות מרגע זיהויו כאיום על כוחותינו. ואם גולדסטיין מדאיג אתכם - זכרו שלא חשוב אם ישראל הורגת 100 או 1000 ערבים - התגובה של העולם תמיד תהיה אותה התגובה. אז עדיף ש"יבכו אלף אמהות שלהם - ולא תבכה אמא אחת שלנו".

כאן אני לא מסכים, אני לא רואה טעם להכנס לפאתי בירות. הממשלה בבירות היא ממשלת בובות. מהלך לסוריה הוא פניה לבעל הסמכא לא כך בעניין הלבנונים.

על פני מהלך שאתה מציע אני הייתי שוקל מהלכי הבקעה ל- 2 הנהרות שזורמים ממזרח למערב, השמדת עיירות שדרומית ל- 2 נהרות אלו. הגנה באש על השטחים שמצפון לנהר האחד כשהנהר השני הוא קו הגנה שני.

מהלך שילווה ברמיזה לאוכלוסיה לעבור לבירות והשתלטות על השטח הרבה יותר יעיל מלנסות לשלוח טור טנקים לסמטאות בירות.

ג. הרתעת סוריה - לסוריה יש להעביר מסר פשוט: תקיפת אזרחים וערים היא מחוץ לכללי המשחק. שיוציאו את זה מהראש.
אם בכל זאת יעזו - יש להודיע להם מראש מה יהיה המחיר, במטבע קשה: 100 פצצות על כל טיל מסכן שלהם, פצצות מדויקות וטילים מדויקים שיפילו אצלם בניינים ותשתיות. נזק כלכלי של מיליארד ים על כל מטח שלהם. והכי חשוב: תקיפת האליטות שלהם.
If you got to shout, shoutת don't talk
אתה לא צריך לאיים ולא להודיע. אם אתה רוצה לעשות מעשה עשה. אני לא זוכר שהאמריקאים או הבריטים הבהירו לגרמנים את המחיר של תקיפת לונדון הם פשוט שלחו להקי מפציצים.
הלילה בו נשרפו 100,000 תושבי טוקיו היה להערכתי יעיל לאין שעור על פני כל דוואר שהיה מביא לקיסר מכתב.
רק למען הסר ספק, אני לא מבקש לשרוף 100,000 רק כי הדבר אפשרי. אבל לאחר שאחרים עשו ועושים דברים מסוימים בכל רחבי העולם הצדקנות המזויפת בעיקר האירופית היא כבר מעבר לחוצפה.

מה שכן, אני מצפה שבינת גבל או דומיתיה תחטופנה במידה כזו שכל הלא לוחמים יפנימו כי בטוח להם הרבה יותר להיות בבירות.

אבל מה שבאמת ירתיע את סוריה מתקיפה כזאת הוא אהיום בכיבוש שטחים נוספים שלהם - וטיהורם מאוכלוסיה. כמו שנעשה ברמה"ג ב- 67.
כיבוש שטחים נרחבים בסוריה יכולה להיות הצדקה מעולה במקרה שהם יורים מטחי טילים: ישראל יכולה לטעון שהיא מרחיבה את העומק האסטרטגי שלה וכובשת שטחים חיוניים לבטחונה. הסורים יודעים ששטחים אלו יכול להיות שלא יחזור יותר.

לטעון? אתה בשמוע או משהו? אתה רוצה לעשות תעשה (באתי, ראיתי, נצחתי) אל "תזXן בשכל".
לא תוקפים מחנות פליטים מסכנים. אבל אם נפגעים אזרחים אצלנו - תוקפים אזרחים שלהם ועוד איך, ולא סתם אזרחים: מפציצים את שכונות היוקרה שלהם. מקום מגורי האליטה הכלכלית -צבאית שלהם.
וזה בנוסף לתחנות כוח, מתקני נפט, נמלים וכו'. כל מה שיעזור לסוריה להרגיש בתקופת ימי הביניים ודרומה מכך. את תג המחיר יש לקבוע מראש - ולדבוק בו. סוריה צריכה לדעת מכך - וגם מדינות העולם והאו"ם. אפשר להפקיד איום כזה אצל מזכ"ל האו"ם מראש, כולל האיום בכיבוש שטחים נרחבים בלבנון וסוריה וטיהורם מגורמים עוינים , ללא כחל ושרק.
דווקא את הסכנה הגדולה יותר אני צופה משכונות עוני שלתושבים שם אין יותר מדי מה להפסיד. אותם יש לדחוק צפונה. שכונות יוקרה יכולים לעלות על המרצדס המשפחתי ולעבור משך יום לטורקיה עד יעבור זעם.

במלחמת המפרץ הראשונה עשירי ת"א שהפרוטה בכיסם העדיפו לקחת מלון באילת לכמה שבועות על פני ישיבה ממושכת בממ"ד.

במלחמה שתהיה מלווה בירי מסיבי על ערים ראשיות ימדד החוסן של האוכלוסיה ובעיקר הסולידריות.

אני מקווה שיש מי בממשלה שחושב על תוכניות של העברת אוכלוסיות שחפצות בכך מערים מופצצות לישובים וכפרים על פני הארץ. בזמן שטילים יפלו בת"א אני מעריך שיהיה הרבה יותר בטוח לשהות בישובי בקעת הירדן, מושבים בצפון הנגב או עיירות הפתוח בדרום.

לאור העובדה שלכולנו יש משפחות וחברים בכל רחבי הארץ הסולידריות החברתית תעמוד כאן למבחן.

לישובים ערביים רבים כל החמולה חיה באותו הכפר - כאן הם בחסרון, לא רבים מהם יכולים להגיד: אולי נעבור עם הילדים לדודה דינה באופקים או לסבתא בלה בקרני שומרון.

אם ישראל למשל מאיימת שבתגובה לירי של אלפי טילים מלבנון היא כובשת את דרום לבנון עד לקו מגע נוח להגנה על מנת ליצור לעצמה עומק אסטרטגי ולמנוע ירי טילים על יישוביה, מגרשת את תושביו, ותחזיר את השטח רק אחרי חתימת הסכם שלום מחייב, עם ערבויות בינלאומיות וכו'

טוב עכשיו אנחנו נהיה ילדים טובים תחזירו לנו הכל ועכשיו. אתה מאמין לזה? ערבויות בינלאומיות? משהו כמו הערבויות שנתנו ב- 1701?

- זה כשלעצמו יוצר איום אדיר עוצמה על הבטחון העצמי של חיזבאללה למשל. וזה יוצר לגיטימציה לעשות את זה - כי אם מדינה מודיעה מראש - והיא בכל זאת מותקפת בטילים- האויב יכול לבוא בטענות רק לעצמו. אל תאיים, נראה לי שישראל איימה יותר מדי מבלי לגבות את איומיה במעשים בעשור האחרון.
תקיפות תשתיות, תקיפת אליטות, הרס הצבא הסורי, בריחה המונית של אוכלוסיה - ואיום אמין לעשות את כל אלו אם ינחת ולו מטח אחד של טילים סוריים על מטרות אזרחיות ישראליות - זה מה שירתיע אותם מלכתחילה לפתוח במתקפה כזאת. וזה יגביל את המתקפה שלהם למטרות צבאיות לגיטימיות.

בשורה תחתונה, אני מאוד מקווה שלא נצטרך לעשות שום דבר מאלו. להיות מרתיע זול לאין שעור מלהלחם מלחה גם תנצח בה. אבל אם יכפה עלינו עמות המנהיגות בישראל תזדקק לקבלת החלטות.
ישן 17-04-2010, 22:53
  שטורס שטורס אינו מחובר  

לא מדובר על כניסה לביירות - אז היה את אש"ף לדחוק ולגרש.
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=שטורס]זה המפתח להכרעה..."

ולבגין ושרון היתה אובססיה על ערפאת.
כניסה קרקעית של כוח גדול ומתמרן, בלילה, ובמקביל תקיפת רק"ק מאסיבית ושימוש בעוצמת אש אדירה -יכולים בזמן קצר להוציא את האויב משיווי משקלו. לביצוע תנועת כיתור או מלקחיים קלאסית מול כוחות גרילה למשל כמו של חיזבאללה לא תהיה אולי אותה אפקטיביות כמו כיתור כוחות סדירים - אבל תהיה לה משמעות פסיכולוגית הרסנית על רצון הלחימה של האויב המכותר.
לכיתור והשמדה שיטתית של כוחות חיזבאללה, תא שטח אחר תא שטח, יכולה להיות משמעות הרת אסון מבחינתם, כזאת שתביא להתמוטטות מורלית - וזאת בתנאי שנשכיל לאפשר להם דרך מילוט...ודרך תקשורת שיוכלו להעביר בה מסרי נסיגה וכניעה.
לפעמים, צריך לעזור קצת לאויב שמתקשה להחליט...אם אתה נותן לאויב נחוש פתח נסיגה - הוא עשוי לנצל אותו לנסיגה, במקום לדחוק אותו לפינה ולגרום לו להילחם עד מוות.

לדעתי, לכיבוש פיזי של השטח, והוצאת האוכלוסייה צפונה, וביצוע כתישה שיטתית של ישובים שלמים שם, עד לכניעה מוחלטת של האויב, כך שלא יהיה להם לאן לחזור - יש סיכוי מעולה להשיג הרתעה שתייתר את הצורך במלחמה מלכתחילה, אם האויב יידע שהמתאר הזה אפשרי.
ואני מדבר על כיבוש מלא של רצועת שטח רחבה, וטיהור האוכלוסייה ממנו.

ולא, כשאני מדבר על יציאה בהסכם - זה ממש ה לא מודל של 1701: זו נסיגה מסודרת, אחרי חתימת הסכם שלום מלא, פירוק ופירוז חיזבאללה ויתר הארגונים, וקבלת ערבות בינלאומית (למשל - התנית הנסיגה בתנאי שפתיחה מחודשת באש על ישראל או התקפות טרור עליה תקנה לישראל את הזכות לספח שטחים מלבנון ! זו יכולה להיות ערבות קורצת למדי).

מה שחשוב להבין הוא את הרגישויות הערביות. ברגע שאתה כובש שטח ומשאיר את האוכלוסיה -מוטב שתיסוג משם מהר. טוב לא ייצא מזה בתנאים של העולם המודרני.
אבל לכיבוש + גירוש האוכלוסייה יש משמעות אחרת לגמרי: אם אין אוכלוסיה -אין מי שייתן מקלט לגרילה. אין להם אצל מי להתחבא. הם חשופים ויושמדו בקלות. בשטח נקי מאזרחים -כל תנועה היא מטרה לגיטימית לפתיחה באש בלי לשאול הרבה שאלות. כל תנועה מופללת מיד.

יתרה מזאת: אפשר לבצע מהלך של כיבוש מהיר וגירוש בלי הרבה שפך דם חפים מפשע. לפחות את הגירוש אפשר והוכח שאפשר לבצע בקלות. זה בוצע לפחות 3 פעמים ב-30 השנה האחרונות: של"ג, דין וחשבון, ולבנון II.

לכיבוש שטח יכולה גם להיות הצדקה צבאית -אסטרטגית - מדינית: ירו עלינו טילים, פגעו באזרחינו - אנחנו משיגים בכיבוש עומק אסטרטגי חיוני עד להסגת שלום.
כמו כן, לנאכבה מעין זו משמעות פסיכולוגית טראומטית עצומה לאויב: הם גיבורים גדולים כל עוד מדובר בגרילה בתנאי לוקסוס כמו שהורגלו. אבל גירוש ללא אפשרות חזרה הביתה כי הבית נחרב וישראל יורה בכל מה שזז- זה סיפור אחר לגמרי. זו כבר נאכבה - וזה גורם מרתיע ממדרגה ראשונה.

ואני חושב שישראל חייבת לאיים על האויב בצורה מפורשת שזה מה שיקרה - לספר להם מראש את הכוונות, ולתת להם להזיע. הם הלא שבויים ברטוריקה של חסן נאסראללה - ולא מבינים את מה שינחת עליהם. לפיכך -חובה להסביר להם בפני מה הם עומדים. מתוך מטרה לאזן את תעמולת נאסראללה, וליצור דעת קהל נגד מהלכים קיצוניים של חיזבאללה. לפגוע להם בפופולריות, ולהטיל ספק, פחד, ודמורליזציה. יש לכך חשיבות עצומה.
ישן 17-04-2010, 23:53
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

שעת לילה, אענה קצרות
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "לא מדובר על כניסה לביירות - אז היה את אש"ף לדחוק ולגרש."

אנחנו חיים בעולם צבוע ומתחסד. האום ידע לעצור את צה"ל ביומה"כ לפני התמוטטות צבא מצרים.

האום עצר את הלחימה בלבנון 2 לאחר שנכרו סמני שבירה אצל החיזבאללה.

אתה לא צריך לאיים, אף אחד לא איים מה הוא יעשה כתגמול על ירי ישובי עמק החולה ע"י הסורים - הוא ביצע תוך שהוא משחרר את אחד מהשטחים היותר יפים של ארץ ישראל מכבוש בן 19 שנים סורי.

לגבי לבנון, לדעתי די לאיומים. כשאתה מאיים אתה גם מתחייב, למה לך? אולי הנסיבות ישתנו?

לדעתי, כבוש השטח עד אחרי 2 הנהרות הגדולים (במונחים מזרח תיכונים, לא אירופים) תוך שליטה באש צפונה וללא אוכלוסיית אויב תחת הרגלים הוא בר השגה, לאחר מכן יש לשמור על השטח מכל הרוצים את רעתך בקרב אומות העולם.

לגבי שלום, לא יתכן שלום לאחר סיום לחימה. לאחר מוות המוני יש דם רע בין 2 צדדים. לכל היותר אפשרי הסכם הפרדת כוחות. אני גם לא כל כך מתלהב מחוזי שלום. אין לנו שלום עם מצרים יש חוזה שלום שמשמעו הסכם אי לוחמה.

ערבויות בינלאומיות? כמו אלו שנתנו לצכסלובקיה 1938? מצטער, אני לא סומך על אף אחד לרבות על ארה"ב.
ישן 18-04-2010, 18:06
  שטורס שטורס אינו מחובר  

לדעתי, אתה ממעיט בערכה של דיפלומטיה, איומים, הרתעה ומשחקי כוח שלפני הפעלת הכוח
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "שעת לילה, אענה קצרות"

במהותה, הרתעה היא משחק בתודעה של האויב. אם הרתעה מצליחה- זה מפני שחדרת לתודעת האויב, ויצרת בה יחסי כוחות כאלו שגורמים לו לעשות הערכת מצב ולהבין שמצבו נחות, שהפסדיו אם יתקוף ראשון יעלו דרמטית על הישיגיו הפוטנציאלים.
הביקורת העיקרית על המדיניות הישראלית מאז ומועלם היתה שהמדינאים מסמסו את הישגי הצבא.

לכן, אסור לזלזל במערכה התודעתית, במערכה הדיפלומטית, בתקשורתית, ההסברתית.
תכנית מלחמה מודרנית צריכה לכלול את שדות המערכה התודעתיים האלו, ולבנות פתרון כולל שייתן מענה הולם לצרכים בממדים האלו, עוד הרבה לפני שנורה הכדור הראשון.

ולמה הכוונה?
קח למשל את נושא גירוש אוכלוסיית דרום לבנון.
זה הלא נעשה כמה וכמה פעמים. עם תוצאות מפוקפקות.
האם זה חייב להיות ככה? הלא ישראל משלמת את המחירים - אבל לא נהנית מהפירות. אנחנו נדפקים בחזית המדינית, הבינלאומית, הכלכלית, התודעתית, ההסברתית. ואולי מנצחים בחזית הצבאית.
האויב ממנף את חולשתו ואת טיפשותנו כי רבה להישגים כאלו שהופכים אותנו לתוקפן, לאשם וכו'.
האם זה חייב להיות ככה?
לדעתי לא.
לדעתי, מה שיעשה את ההבדל הוא השמעת איומים אמינים.
הנחת יסוד של תורת המשחקים היא שאיום אמין חייב להילקח בחשבון על ידי הצד השני, והוא משוקלל בצורה כזאת או אחרת במערכת השיקולים שלו, כשהוא מעריך את האסטרטגיה שלו, ומה יהיו הצעדים הנגזרים ממנה.
כך, למשל, בעידן המלחמה הקרה, אסטרטגיית MAD (השמדה הדדית מובטחת) התבססה באופן בלעדי כמעט על קיומו של איום אמין בהשמדה הדדית, ועל העדר היכולת לתקוף ראשון ולנצח במובן רציונלי כלשהו.
האמינות ב- MAD התבטאה על התקנת אמצעי שיגור כל מגוון רחב של פלטפורמות שיגור אמינות, וזאת היתה הסיבה אגב לניסויים הגרעיניים שנעשו במהלך שנות החמישים עד שנות השמונים. איום אמין דורש תחזוקה. האויב צריך לראות ולהשתכנע ששמרת על היכולת, שהיא מבצעית, משתכללת - ומוכנה בכל רגע לפעולה. אחרת האיום מתיישן ו/או האויב מגלה דרכים לנטרל אותו.

מרגע שהאויב מפנים שהאיום הוא אמין, החלטי, ושהצד השני בעל יכולת לבצע ולא נרתע ממכת התגמול - נוצר מאזן אימה או נוצרת בתודעת האויב מערכת שיקולים שבהכרח תשקלל את האיום ותפנים אותו. מאד ייתכן שאם האיום לא יהיה מרתיע מספיק - למשל, איום בהשמדת עיר יכול להחשב נורא בעיניים ישראליות -אבל לא בעיניים סוריות! - האסטרטגיה לא תעבוד. מלאכתם של מנהיגים ואסטרטגים היא לזהות נכונה את האינטרסים החיוניים של האויב - ולכוון את האיום האמין נגדם. דבר שמשעבד כמובן את בניין הכוח, הסד"כ, האמל"ח והתו"ל לטובת בניית האיום האמין עצמו,דהיינו - שכנוע האויב שלא רק האיום קיים, אלא גם היכולת לממשו.

קח כדוגמא נוספת את שדה הקרב התקשורתי.
תראה איך האמריקנים בעיראק עובדים - ואיך אנחנו עבדנו במלחמת לבנון השניה.
שם אסטרטגיה תקשורתית מדהימה, מחושבת, מושכלת, יעילה.
פה? בוקה ומבולקה. חובבנות מכאיבה עד למצבים אבסורדים שצלמי אל ג'אזירה משדרים בשידור חי לא מהדאחיה -אלא מחיפה, נפילות בזמן אמת, וליתר בטחון מחזיקים קווי טלפון ואינטרנט לדווח מיקומים מדויקים יותר.
למישהו יש ספק היום בצורך באסטרטגיה תקשורתית מודרנית, שתהלום את היעדים האסטרטגיים של הצבא והמדינה ותהיה איתם בסימביוזה?

דיפלומטיה - משחק של חנונים צבועים או כלי רב עוצמה? נו, מה אתה חושב?
הגיע הזמן לתת לדיפלומטיה את הכבוד המגיע לה.
משחק צבוע, מסריח - אבל חשוב מאין כמותו!
אם מדינה כמו ישראל מודיעה היום למועצת הבטחון, בהודעה ממשלתית מוסמכת, כי במידה וישראל תספוג ירי טילים על עריה ואזרחיה, היא תגיב בכיבוש השטחים מהם נורים טילים ובגירוש כל האוכלוסיה מהם עד לחתימת הסכם שלום, פירוז, פירוק הטילים והשמדתם, ותשלום פיצויים על ידי התוקפן - אם את כל זה נפקיד בידי האו"ם, ומראש, זה בעצם קארט בלאנש לעשות את זה בשטח.
עצם הפקדת האיום הזה כמוהו כהשמת משקל נגד אדיר, מרתיע, רב עוצמה על כתפי האויב.
לצערי, היהודים שיחקו יותר מדי משחקי הישרדות והתחכמות בגטו - ולא מבינים את השפת הדיפלומטיה. יותר מדי זמן היינו בגלות ואנחנו לא מבינים את עוצמתה של מדינה ריבונית, שיכולה להצהיר הצהרות כאלו ולממש אותן.
מי שמזלזל - שיבדקו כיצד מתנהלות מדינות אחרות.
אפילו ארה"ב - מעצמת על - אינה פותחת סתם כך במלחמה, אלא מייצרת קואליציה ופועלת במישור הדיפלומטי להשגת הסכמה.
כשיורים עליך טילים - זה מאוחר מדי לזעוק שתוקפים לך אזרחים - כי בטלוויזיה מראים שאתה הוא הגוליית והם הדמסכנים ה"דוד". זה אבוד אחרי הפתיחה באש.
אבל אם אתה מצהיר מראש, בריש גלי, לאוזני ולעיני כל העולם, בע"פ ובכתב, עושה מזה צרמוניה שלמה, על המדיניות לעיל - יהיה לזה אפקט הרתעה עצום. אם כל שגריר ישראלי יפקיד מכתב רשמי בידי הממשלה של המדינה בה הוא משרת, ובו ישראל מצהירה על מדיניותה זו - יהיה לכך הד אדיר.
העולם כולו יהיה כמרקחה - וזה עוד לפני שנפתחה הירי הראשונה.
ואם ההרתעה תיכשל והאויב פותח באש - יש לך לגיטימציה לפתוח באש ולבצע בדיוק את מה שהצהרת שתבצע. אף אחד לא יוכל לטעון שאתה משתמש בכוח יתר וכו' - כי הצהרת שזה בדייוק מה שאתה הולך לעשות, והאויב - הוא זה שפתח באש והוא זה שעליו לשאת בתוצאות. לא תצטרך להסביר את צדקתך תחת אש- אלא תפנה אותם להצהרות שלך. מנהיגי העולם כולו ידעו מראש מה צפוי לקרות - אף אחד לא יטען שהופתע. האשמה תיפול על הצד שפתח באש - על האויב. או על הצד שיצר עילה למלחמה - זה היינו הך. ישראל יכולה להצהיר שכניסת נשק מסוים בכמות או באיכות לאיזור נתון - היא עילה למלחמה, במסגרת מדיניות ההכרזה מראש.
ישן 18-04-2010, 21:57
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אנחנו לא הודו ולא פקסיטאן ובטח לא סין
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "לדעתי, אתה ממעיט בערכה של דיפלומטיה, איומים, הרתעה ומשחקי כוח שלפני הפעלת הכוח"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
במהותה, הרתעה היא משחק בתודעה של האויב. אם הרתעה מצליחה- זה מפני שחדרת לתודעת האויב, ויצרת בה יחסי כוחות כאלו שגורמים לו לעשות הערכת מצב ולהבין שמצבו נחות, שהפסדיו אם יתקוף ראשון יעלו דרמטית על הישיגיו הפוטנציאלים.
מסכים.
הביקורת העיקרית על המדיניות הישראלית מאז ומועלם היתה שהמדינאים מסמסו את הישגי הצבא.
מסכים.
לכן, אסור לזלזל במערכה התודעתית, במערכה הדיפלומטית, בתקשורתית, ההסברתית.
תכנית מלחמה מודרנית צריכה לכלול את שדות המערכה התודעתיים האלו, ולבנות פתרון כולל שייתן מענה הולם לצרכים בממדים האלו, עוד הרבה לפני שנורה הכדור הראשון.
מסכים, הדגש להבנתי הוא על מאמץ שווקי של דעותיך. המאמץ נועד בראש ובראשונה לנטוע את צורת ההסתכלות שלך את הדברים. המאמץ חייב להיות עקבי ובלי קשר לפעילות. כיום הנרטיב של האויב מועבר דרך מציגי הצג שכנגד מזה 30 שנים, איפה היחצנים ועובדי משרד החוץ הישראלי?
כאן חייבים לציין ששום עבודה שלא תעשה לא תהפוך את נקודת המבט של אל-גזירה או אל-ערביה. גם שם חייבים בהסברה בעיקר על מנת להעביר את צורת ראותך את הדברים לעולם הערבי. כלפי שאר העולם (ארה"ב, אירופה (מזרח כמערב), סין,רוסיה, הודו, יפן, דרום אמריקה, אוסטרליה, אסיה, אפריקה) חייבים לעבוד על המסר - כי אתה רוצה שהאוכלוסיות שאינן biased יפנימו את צורת ראותך את הדברים (מה גם שהמנהיגים לוקחים לא מעט מידיעותיהם את העניין מצפיה בטלויזיה או באינטרנט).
ולמה הכוונה?
קח למשל את נושא גירוש אוכלוסיית דרום לבנון.
זה הלא נעשה כמה וכמה פעמים. עם תוצאות מפוקפקות.
האם זה חייב להיות ככה? הלא ישראל משלמת את המחירים - אבל לא נהנית מהפירות. אנחנו נדפקים בחזית המדינית, הבינלאומית, הכלכלית, התודעתית, ההסברתית. ואולי מנצחים בחזית הצבאית.
האויב ממנף את חולשתו ואת טיפשותנו כי רבה להישגים כאלו שהופכים אותנו לתוקפן, לאשם וכו'.
האם זה חייב להיות ככה?
לדעתי לא.
לדעתי, מה שיעשה את ההבדל הוא השמעת איומים אמינים.
דעתי אחרת, המאיים נשמע תוקפן, עדיף להראות את הצד הלא אלים שלנו. כשתגיב אתה רוצה שכולם ידעו מה היה כאן קודם. בכלל, התלהמות היא מתכון לצרות.

הנחת יסוד של תורת המשחקים היא שאיום אמין חייב להילקח בחשבון על ידי הצד השני, והוא משוקלל בצורה כזאת או אחרת במערכת השיקולים שלו, כשהוא מעריך את האסטרטגיה שלו, ומה יהיו הצעדים הנגזרים ממנה.
כך, למשל, בעידן המלחמה הקרה, אסטרטגיית MAD (השמדה הדדית מובטחת) התבססה באופן בלעדי כמעט על קיומו של איום אמין בהשמדה הדדית, ועל העדר היכולת לתקוף ראשון ולנצח במובן רציונלי כלשהו.
האמינות ב- MAD התבטאה על התקנת אמצעי שיגור כל מגוון רחב של פלטפורמות שיגור אמינות, וזאת היתה הסיבה אגב לניסויים הגרעיניים שנעשו במהלך שנות החמישים עד שנות השמונים. איום אמין דורש תחזוקה. האויב צריך לראות ולהשתכנע ששמרת על היכולת, שהיא מבצעית, משתכללת - ומוכנה בכל רגע לפעולה. אחרת האיום מתיישן ו/או האויב מגלה דרכים לנטרל אותו.

מרגע שהאויב מפנים שהאיום הוא אמין, החלטי, ושהצד השני בעל יכולת לבצע ולא נרתע ממכת התגמול - נוצר מאזן אימה או נוצרת בתודעת האויב מערכת שיקולים שבהכרח תשקלל את האיום ותפנים אותו. מאד ייתכן שאם האיום לא יהיה מרתיע מספיק - למשל, איום בהשמדת עיר יכול להחשב נורא בעיניים ישראליות -אבל לא בעיניים סוריות! - האסטרטגיה לא תעבוד. מלאכתם של מנהיגים ואסטרטגים היא לזהות נכונה את האינטרסים החיוניים של האויב - ולכוון את האיום האמין נגדם. דבר שמשעבד כמובן את בניין הכוח, הסד"כ, האמל"ח והתו"ל לטובת בניית האיום האמין עצמו,דהיינו - שכנוע האויב שלא רק האיום קיים, אלא גם היכולת לממשו.
רק בהבדל קטן אנחנו לא ארה"ב ולא רוסיה. לפעמים החלטות שנכונות לזמן ולמקום דוחים בשל נסיבות (לדוגמא נשיא אנטי ישראלי בארה"ב) או מצב מסוים באום, ....

קח כדוגמא נוספת את שדה הקרב התקשורתי.
תראה איך האמריקנים בעיראק עובדים - ואיך אנחנו עבדנו במלחמת לבנון השניה.
שם אסטרטגיה תקשורתית מדהימה, מחושבת, מושכלת, יעילה.
פה? בוקה ומבולקה. חובבנות מכאיבה עד למצבים אבסורדים שצלמי אל ג'אזירה משדרים בשידור חי לא מהדאחיה -אלא מחיפה, נפילות בזמן אמת, וליתר בטחון מחזיקים קווי טלפון ואינטרנט לדווח מיקומים מדויקים יותר.
למישהו יש ספק היום בצורך באסטרטגיה תקשורתית מודרנית, שתהלום את היעדים האסטרטגיים של הצבא והמדינה ותהיה איתם בסימביוזה?
כאן אני מסכים. מה שהיה כאן בקרב התקשורת דוברת העברית בזמן לבנון 2 היה מתחת לכל בקורת - אני בדעה שהיה צורך לתת לנציג מוסמך לדבר מעט וללא התלהמות או פאניקה. רק איש אחד מדבר ולא כל הקקופוניה שהיתה כאן.

לגבי אלגזירה ושאר מדיה בערבית אני הייתי שוקל לא להתיר שדור, תוכן הדווחים צפוי (חשוובי עלות תועלת).
דיפלומטיה - משחק של חנונים צבועים או כלי רב עוצמה? נו, מה אתה חושב?
הגיע הזמן לתת לדיפלומטיה את הכבוד המגיע לה.
משחק צבוע, מסריח - אבל חשוב מאין כמותו!
אם מדינה כמו ישראל מודיעה היום למועצת הבטחון, בהודעה ממשלתית מוסמכת, כי במידה וישראל תספוג ירי טילים על עריה ואזרחיה, היא תגיב בכיבוש השטחים מהם נורים טילים ובגירוש כל האוכלוסיה מהם עד לחתימת הסכם שלום, פירוז, פירוק הטילים והשמדתם, ותשלום פיצויים על ידי התוקפן - אם את כל זה נפקיד בידי האו"ם, ומראש, זה בעצם קארט בלאנש לעשות את זה בשטח.
לדעתי, שפת איומים תציג אותך כתוקפן ותעשה ההפך ממה שאתה מכוון אליו.
עצם הפקדת האיום הזה כמוהו כהשמת משקל נגד אדיר, מרתיע, רב עוצמה על כתפי האויב.
לצערי, היהודים שיחקו יותר מדי משחקי הישרדות והתחכמות בגטו - ולא מבינים את השפת הדיפלומטיה. יותר מדי זמן היינו בגלות ואנחנו לא מבינים את עוצמתה של מדינה ריבונית, שיכולה להצהיר הצהרות כאלו ולממש אותן.
לגבי גלותיות, אני גם רואה בקרב הדור השני לשואה את תסביך הפחד ממה שיעשה האחר. לא סתם משה הוליך במדבר את בני ישראל 40 שנה - לקח זמן להרוג את דור העבדים.
תראה את המדיה כדוגמא איך כל מהלך ישראלי מוצג כאלו על זה עומדת כל מדיניות החוץ של העולם (בעוד שהנושא כלל או בקושי מדווח).

מי שמזלזל - שיבדקו כיצד מתנהלות מדינות אחרות.
אפילו ארה"ב - מעצמת על - אינה פותחת סתם כך במלחמה, אלא מייצרת קואליציה ופועלת במישור הדיפלומטי להשגת הסכמה.
כשיורים עליך טילים - זה מאוחר מדי לזעוק שתוקפים לך אזרחים - כי בטלוויזיה מראים שאתה הוא הגוליית והם הדמסכנים ה"דוד". זה אבוד אחרי הפתיחה באש.
אבל אם אתה מצהיר מראש, בריש גלי, לאוזני ולעיני כל העולם, בע"פ ובכתב, עושה מזה צרמוניה שלמה, על המדיניות לעיל - יהיה לזה אפקט הרתעה עצום. אם כל שגריר ישראלי יפקיד מכתב רשמי בידי הממשלה של המדינה בה הוא משרת, ובו ישראל מצהירה על מדיניותה זו - יהיה לכך הד אדיר.
העולם כולו יהיה כמרקחה - וזה עוד לפני שנפתחה הירי הראשונה.
ואם ההרתעה תיכשל והאויב פותח באש - יש לך לגיטימציה לפתוח באש ולבצע בדיוק את מה שהצהרת שתבצע. אף אחד לא יוכל לטעון שאתה משתמש בכוח יתר וכו' - כי הצהרת שזה בדייוק מה שאתה הולך לעשות, והאויב - הוא זה שפתח באש והוא זה שעליו לשאת בתוצאות. לא תצטרך להסביר את צדקתך תחת אש- אלא תפנה אותם להצהרות שלך. מנהיגי העולם כולו ידעו מראש מה צפוי לקרות - אף אחד לא יטען שהופתע. האשמה תיפול על הצד שפתח באש - על האויב. או על הצד שיצר עילה למלחמה - זה היינו הך. ישראל יכולה להצהיר שכניסת נשק מסוים בכמות או באיכות לאיזור נתון - היא עילה למלחמה, במסגרת מדיניות ההכרזה מראש

ואולי דווקא פעולה ללא כל צרמוניות ובלי שהאויב שלך יצפה למה בדיוק תעשה?
לפעמים צריך לאכול את הכובע ולהמתין לזמנים טובים יותר (אנחנו עושים מה שאפשרי בזמן שאפשרי).

אני נגד איומים והתלהמות. נפנופי ידים לא יציגו אותך כיותר חכם.

אני מעדיף את הגישה האחרת, דבר במתינות, החזק במקל גדול ואם צריך השתמש בו במלוא הכח.
.
ישן 18-04-2010, 23:28
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אמינות בפני בעלי ברית
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי johnson11 שמתחילה ב "מה יקרה אם לא נציית נגיד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי johnson11
מה יקרה אם לא נציית נגיד להחלטה של או"ם להפסקת אש? יטילו עלינו סנקציות? צריך לעשות שיקול של רווח והפסד ולפעמים גם אם זה אומר שנחטוף סנקציות, יהיו יותר רווחים.

שמע, אני לא דפלומט, אגיד מה אני חושב בנידון.

נניח מצב: 45 ימי לחימה, 10 ימים שאין שינויים גדולים בחזית, רב המדינה או מגויסת או יושבת עם הילדים בבית או החליטו שזה זמן טוב לעזוב את העיר ולעבור לזמן מה לדרום. התנועה בחנויות דלילה, מקומות עבודה רבים סגרו את שעריהם. בתי חולים, חברת חשמל, משחטות, מאפיות פעילות מכח צו ממשלתי, גבית המיסים אפסית.

שליחים מטעם ארה"ב, גרמניה, צרפת וסלובניה (נציגת האחוד האירופי באותה עת) מדלגים פיזית או באמצעים אלקטרונים. טיוטות מועלות על הכתב ודיונים ארוכים מתנהלים לגבי ההצבעה הצפויה במועצת הבטחון.

רוה"מ מתעקש על נסוח עמום ולא מחייב משהו בנוסח נסיגה משטחים שנפלו לידי ישראל תהיה הדרגתית ואל גבולות בטוחים מוכרים בשים לב למשא ומתן בילטרלי.

כעת נניח שרוה"מ וצוותו סכמו עם האמריקאים והסלובנים על הצעת החלטה שישראל מוכנה לחיות איתה ומתגבש שלנוסח הזה יהיה רוב. אתה רואה רוה"מ ישראלי שיפר ברייש גלי הסכמה שקיבל? אתה רואה רוה"מ ישראלי שינסה להשיג עוד משהו?

ישן 18-04-2010, 22:16

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "לדעתי, אתה ממעיט בערכה של דיפלומטיה, איומים, הרתעה ומשחקי כוח שלפני הפעלת הכוח"

במיקרה, ההיסטוריה נתנה לנו הזדמנות מסוימת לבחון את ההצעה שלך.
אחרי 2006 היו דיבורים על "דוקטרינת הדאחיה", כלומר- massive retaliation בנשק קונבנציונלי נגד ארגון שיתקוף את עורף ישראל. האלוף גדי אייזנקוט אמר:
ציטוט:
"כל אחד מהכפרים השיעיים הוא אתר צבאי. עשרות רקטות מוטמנות במרתפים ובעליות הגג. עשרות פעילים מקומיים ולוחמים מבחוץ ערוכים לקרב הגנה ולירי טילים לעבר ישראל. אנחנו יודעים שחיזבאללה יבצע ירי הרבה יותר רחב מאשר במלחמה האחרונה, ונגיב בהתאם. כל כפר שיירו ממנו לעבר ישראל, נפעיל עליו כוח לא פרופורציונלי ונגרום הרס אדיר", אומר איינזקוט

היה ברור שהכוונה לא רק לחיזבאללה אלא גם לחמאס, סוריה וכו'.

- האם ההרתעה (האמינה- שהרי בוצעה ב-2006) עבדה?
לא- החמאס גרר את ישראל ל-"עופרת יצוקה".

- האם הדיבור הגלוי על כוונה כזו נתן לגיטימציה לפעולה דומה?
לא- גולדסטון השתמש בציטוט הזה עצמו בדו"ח שלו כדי להראות כוונה לפשע מלחמה, אף שבעזה לא נמחקו רבעים שלמים מהאוויר!!

מכאן אני מסיק שאיום מקדים בהגליה וסיפוח שטחים לא יהיה מרתיע [1], ורק יזיק- בסכסוך עתידי, גם אם האויב לא יירה הרבה על העורף ואנחנו לא נספח שום שטח, נואשם בהרס בתים ובהגליה "כפי שאלוף שלכם פירסם מראש".

[1] נאמר, פרט למתאר "מלחמת העצמאות", בו ישראל נמצאת בסכנה קיומית; מתאר נגדו אמורה להיות לנו הרתעה אחרת.
ישן 19-04-2010, 08:39

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי johnson11 שמתחילה ב "למה עכשיו החמאס לא תוקף והוא..."

כך החמאס פעל גם לפני "עופרת יצוקה"- עובדה שבמבצע היו לכל הארגונים רקטות לירות על ישראל. המינון השתנה אך לא המהות. ומכאן השאלה- האם איום חמור יותר (כיבוש והגליה, כפי ששטורס מציע) היה משיג תוצאה טובה יותר, נאמר מונע או מעכב את "עופרת יצוקה". לדעתי- לא. הוא לא אמין משום ש:
א. נראה כתגובה לא-פרופורציונלית לפגיעה מוגבלת באזרחים.
ב. מצייר את ישראל כתוקפן ונותן לגיטימציה להתנגדות (כמו אזור הביטחון בדרום לבנון- שאני מניח שהיה מקובל על רוב תושביו שנהנו מהקשר עם ישראל, אך בכ"ז נתן לגיטימציה לחיזבאללה)
* אגב- אני מניח שכחלק מ-"עופרת יצוקה" יצרנו "שטחים ביטחוניים מיוחדים" בגבול עזה והגלינו את יושביהם- איננו מפרסמים את זה למרות התועלת ההרתעתית בדיוק מסיבות אלו.
ישן 27-04-2010, 11:17
  שטורס שטורס אינו מחובר  

מכובדי, יש כמה הבחנות עדינות שאני רוצה לעשות בהקשר זה
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "במיקרה, ההיסטוריה נתנה לנו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
במיקרה, ההיסטוריה נתנה לנו הזדמנות מסוימת לבחון את ההצעה שלך.
אחרי 2006 היו דיבורים על "דוקטרינת הדאחיה", כלומר- massive retaliation בנשק קונבנציונלי נגד ארגון שיתקוף את עורף ישראל. האלוף גדי אייזנקוט אמר:

היה ברור שהכוונה לא רק לחיזבאללה אלא גם לחמאס, סוריה וכו'.

- האם ההרתעה (האמינה- שהרי בוצעה ב-2006) עבדה?
לא- החמאס גרר את ישראל ל-"עופרת יצוקה".

ראשית - האלוף איינזקוט או כל מי שדיבר על דוקטרינת הדאחיה עשה זאת בצורה מגושמת, לתקשורת הישראלית. זה שהוא צוטט בחו"ל וגולדסטון ימ"ש השתמש בזה -זבשנ"ו. אבל ככה לא עובדים. זה הפוך ממה שאני הקטן סבור שצריך היה לעשות !
אני דיברתי על
1. דיברתי על השמעת איום אמין. משמע: ראש הממשלה ושר הבטחון, הם ולא אחרים, צריכים להשמיע את האיום הזה, מעל בימת הכנסת, לא פחות. כמו שדוד לוי עשה פעם בפאתוס (זוכר? אחרי הנסיגה).
2. דיברתי על השמעת האיום הזה בפורומים בינלאומיים רשמיים - או"ם, מועה"ב, האג, ממשלות זרות.
זה צריך להיות בכתב. רשמית. חד וחלק.
"אם גורם עוין או מדינה כלשהי יירו טילים על אוכלוסיה אזרחית ישראלית - ישראל שומרת לעצמה הזכות לכבוש כל שטח ממנו נורים טילים או שהיא סבורה שחיוני לבטחונה. ישראל שומרת לעצמה הזכות לגרש זמנית את אוכלוסיית השטח הנכבש עד לחתימת הסכם שלום ; שטח זה יוחזר רק בתנאי חתימת סכם שלום מלא, מגובה בערבות בינלאומית אמינה, פירוק נשק האויב לשביעות רצונה של ישראל; ופירוז עמוק של כל השטח ממנו נשקף על ישראל איום".

ולזה יש משקל שונה לגמרי. כאשר ראש הממשלה הישראלית משמיע איום כזה, ללא כחל וסרק, loud and clear כמו שאומרים , יש לזה משקל ומשמעות שונים לגמרי מאשר דבריו של אלוף כזה או אחר, עם כל הכבוד, שהיום הוא כאן ומחר הוא שם, ושניתן להתכחש לדבריו.

כאשר האיום מושמע מבעוד מועד, זה לא איום - זאת אסטרטגיה צבאית מדינית. זה מנוף מדיני דיפלומטי רב עוצמה. המדיניות היא המשכה של המלחמה במקרה הזה אם לעשות פראפרזה. עצם השמעת האיום בצורה ועל ידי מי שהושמע - הופכת אותו לאסטרטגיה מדינית צבאית שכל מי שעיויו בראשו חייב להתחשב בה ולהביא אותה בחשבון בשיקוליו !
אלו לא מילים ריקות - אלא התחייבות. מדיניות שמאלצת מדינות וארגונים לנקוט עמדה מבעוד מועד.
מדינות למשל תוכלנה להשתמש בזה כמנוף ללחצים על מדינות עוינות לישראל. ובמקרה הצורך - כצידוק למכות שישראל תנחית על אויביה, בבחינת "אמרנו לכם, הזהרנו אתכם".
אף אחד לא יוכל לטעון שהופתע; שישראל משתמשת בכוח לא מידתי או סביר; וכו'. ואם יטענו - הטיעון יהיה חלש. הם הוזהרו. ואם ההחלטה לפתוח באש היתה שלהם או שהם עברו קו אדום ישראלי שהיה ברור להם שיוביל לפתיחה ישראלית באש כגון הכנסת מערכות נשק שוברות שוויון וכו'.
לשאלה מי פתח באש, מי יצר את הפרובוקציה שהובילה לפתיחה באש יש חשיבות עצומה בדיפלומטיה הבינלאומית.
למעשה, איום ישראלי במתכונת שאני מציע יוביל לפתיחת מערכה דיפלומטית, מלחמה קרה ומלחמת מילים - מבלי שתיירה ירייה אחת. התוצאה תהיה חידוד קווי המגע ונקודות המחלוקת - ושלילת התואנות הקבועות המופנות נגד ישראל (תגובה בלתי מידתית, פתיחה באש ראשונה, וכו').

- האם הדיבור הגלוי על כוונה כזו נתן לגיטימציה לפעולה דומה?
לא- גולדסטון השתמש בציטוט הזה עצמו בדו"ח שלו כדי להראות כוונה לפשע מלחמה, אף שבעזה לא נמחקו רבעים שלמים מהאוויר!!

גולדסטון היה כותב את מה שכתב גם אם היו נהרגים בעזה 100 פלשתינים.
וגם אם היו נהרגים 10,000. זה היינו הך.
לפיכך גולדסטון אינו שיקול כאן. ההיפך! תמיד אפשר יהיה לבוא ולטעון: הזהרנו, התרענו - האויב זלזל, ולכן נענש.

מכאן אני מסיק שאיום מקדים בהגליה וסיפוח שטחים לא יהיה מרתיע [1], ורק יזיק- בסכסוך עתידי, גם אם האויב לא יירה הרבה על העורף ואנחנו לא נספח שום שטח, נואשם בהרס בתים ובהגליה "כפי שאלוף שלכם פירסם מראש".

לא דיברתי על סיפוח - אלא על כיבוש שטחים מהם נורים טילים על אוכלוסיה אזרחית ישראלית!
כיבוש - במובן של כיבוש רמת הגולן 67'. הריסת ישובים אזרחיים וגירוש האוכלוסיה. זה ימנע גרילה - וייתן לנו מנוף לחץ אדיר על האויב.
ובכדי למנוע מראש תסריט כמו 242/338 - יש להכריז מראש, בצורה אמינה, ולהפקיד זאת בידי האו"ם וממשלות זרות, כי ישראל תחזיר את השטח שנכבש אחרי חתימת הסכם שלום, מגובה בערבויות בינלאומיות מוצקות, שיבטיח את בטחונה, וה כולל פירוז עמוק למשל של דרום לבנון, ופירוק נשק עוד לפני החזרת השטח. עד שלא נראה 40,000 רשק"ים ואי אילו טונות של מטענים מפורקים - לא יוחזר השטח.
הפואנטה שאת זה יש להכריז מראש. זה צריך להיות מונח בגלוי על השולחן.

[1] נאמר, פרט למתאר "מלחמת העצמאות", בו ישראל נמצאת בסכנה קיומית; מתאר נגדו אמורה להיות לנו הרתעה אחרת.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 27-04-2010 בשעה 11:20.
ישן 18-04-2010, 12:27
צלמית המשתמש של dudib
  משתמש זכר dudib dudib אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.08
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "מסכים בהחלט. מהלכי תמרון מהירים בליווי אש ומודיעין עדיף"

מסכים עם סעיף ג' עפ"י הצעתך לחלוטין בזירה הסורית..אך מסתייג מן הזירה הלבנונית - מנסיון העבר, אנחנו לא רוצים לחזור למקום המקולל ההוא, כי אז אנחנו בעצם חוזרים על הרטוריקה של מלחמת שלום הגליל /לבנון הראשונה..דבר שעלול למחזר אותה ואת התקופה העקובה מדם שהיינו בה.. ולא נשיג את מטרתנו-חיסול חיזבאללה, זה רק ייתן לו לגיטימציה מסוימת בדעת הקהל הלבנונית משום שהוא יציג, שוב את ישראל ככובשת שטחים ופתאום הוא יחזור להיות האביר המושיע והמגן על שטחי לבנון המסכנה והחלשה.

*ויש בעיה מסויימת גם בזירה הסורית משום שהסורים בטוח הכינו לאורך 40 השנה האחרונות הרבה ביצורים ומלכודות לאורך הדרך לדמשק וגם התאמנו מאז עד עכשיו ללחימת קומנדו דוגמת חיזבאללה סגנון שנות ה80-90, וזה דבר בעייתי מאוד משום שיש לו פוטנציאל גדול לנופלים רבים מקרב חיילנו- דבר שהחברה הישראלית קשה לה כבר ממילא להכיל..
במלחמה הבאה נצטרך פשוט להפנים שלא רק החיילים בחזית יחטפו אלא גם אנחנו בעורף וזה לדעתי האתגר הכי גדול שטומנת בחובו מלחמה עתידית לישראל..לצערנו זה בלתי נמנע שהחברה הישראלית תאלץ להתמודד עם זה..

*וזה בעייתי משהו לגרום למאות אלפי פליטים בסוריה כי זה יציג את ישראל בדעת הקהל העולמית לא טוב ויגרום לנו צרות לא מעטות והשוואות לטרנספר...וגם אסור לנו לשכוח שדעת הקהל העולמית היום אינה בעד ישראל כמו שהייתה ב-82' וב-67' העולם כיום הוא מושפע קשות ומוטה קשות ע"י ההסברה וההסתה ערבית וכמובן הפלסטינית שלא תהסס להציג את ישראל לכאורה כמדינת מורדת שלום וכובשת שטחים.

*נקוד חיובית אחת שחייבים לציין שלא הוזכרה עד כה, זה שבכיבוש חלק גדול מסוריה,כמו בלבנון 82', אנחנו יכולים להקים צבא סורי חדש...דוגמת צד"ל שישאר נאמן לישראל (=אל דאגה אני לא הוזה, הכוונה שיהיה בעד ישראל משום שגם לנו וגם ל'כוח' הזה שיוקם יהיו אינטרסים משותפים, כגון הפלת המשטר העלווי של אסד.
וכך נוכל להציג את ישראל לציבור הסורי הפשוט ,שהוא סוני ברובו, כמדינה המושיעה אותו מן השלטון המיעוטי העלווי והשנוא של חמולת אסד, גם אם לא באהדה גדולה לפחות קרוב למה שהיה בדרום לבנון בתקופת צד"ל.

נערך לאחרונה ע"י dudibenjamin בתאריך 18-04-2010 בשעה 12:38.
ישן 16-04-2010, 08:41
צלמית המשתמש של ai22

אמנת ג'נבה לא אוסרת על קרב במתאר עירוני
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי NaDaVl שמתחילה ב "זה לא פותח לה את האפשרות..."

היא רק דורשת לאפשר פינוי אזרחים.
בעבר הסורים נכנעו כשהיה חשש לכיבוש דמשק ע"י צה"ל,
ומצב של "עופרת יצוקה" - בו הצבא נכנס קרקעית לדמשק ומוריד כל בניין ממנו נשקפת סכנה, עדיין מסכן את סוריה.

למדינה רגילה יש צבא, משטרה, שלטון מקומי, נמלים, גשרים, בסיסים ומפעלי נשק. כל אלו מאפשרים לו לשלוט על אוכלוסיה שלא תמיד מאוהבת בשלטון.
אם ישראל תתקוף מטרות לגיטימיות כאלו, סוריה תמצא את עצמה עם עיר בירה הרוסה, ובלי תשתיות מוניציפליות שמאפשרות לה לשלוט ולספק שירותים סבירים לאוכלוסיה.

לא צריך למוטט את השלטון - מספיק להביא אותו לסף קריסה, ולתת לסכסוכים פנימיים להעסיק את הסורים יותר מאיתנו.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.qtl.co.il/img/copy.png]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.google.com/favicon.ico]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.qtl.co.il/img/trans.png]
ישן 17-04-2010, 15:05
  שטורס שטורס אינו מחובר  

אמת. ושים לב-מרגע שהם מאיימים או חלילה תוקפים ערים
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "למיטב זכרוני, ישראל מעולם לא..."

נפתחת לישראל עוד אופציה מעניינת שמשום מה לא דנים בה: כיבוש שטחי אויב.
כן, כיבוש. לא מילה גסה.
כיבוש - וטיהור האוכלוסייה המקומית שתלך לעזאזל או לדמשק.
בדיוק כך נעשה ברמת הגולן ב- 67. כיבוש, השמדת הצבא הסורי, הרס הערים והכפרים וגירוש האוכלוסיה האזרחית. שיהיו להם עוד כמה קונייטרות שיעשו שם מוזיאונים.
חובה לדעתי על מנהיגי ישראל ליידע את מנהיגי סוריה ואת האו"ם שבמקרה של תקיפת ערים ישראליות - ישראל לא תשב בחיבוק ידיים: זה או שנשמיד ערים שלהם - או שנבחר באופציה בפחות קטלנית ונכבוש שטחים נרחבים הנחוצים לנו כעומק אסטרטגי מפני הטילים שלהם. ואת האוכלוסיה שלהם נגרש - כי אנחנו לא רוצים שיאשימו אותנו באפרטהייד, או שאזרחי סוריה יקבלו ביטוח לאומי וכו'... בסרט הזה היינו.

לאיום אמין בכיבוש שטחים נרחבים יכולות להיות תוצאות מעניינות: ראשית - היות וצהל מסוגל לכבוש שטחים במהירות במיוחד מול הצבא הסורי - הסורי יצטרך לקחת את זה בחשבון. משמע - הוא יורתע מירי טילים לערים ישראליות. זוהי הרתעה אמינה אם האיום יהיה אמין. והיות וב -67 קרה כבר הדבר -האיום יהיה אמין.

בלבנון אפשר לטפל בדיוק באותו תסריט - במקום להרוג המוני אזרחים ולהפציץ תשתיות - לכבוש את השטח, ולגרש את האוכלוסייה. לייצב קו מגע נוח להגנה ולמניעת חדירות מסתננים.
התוצאה תהיה בדי בהשמעת האיום בכדי לנטרל איומים שחיזבאללה בונה.
ישן 17-04-2010, 23:04
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
בנירנברג הגנת "גם הצד השני עושה פשעי מלחמה" נדחתה.
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "אם הם יורים מטחי טילים על ערים ישראליות - הדבר האחרון שהם יכולים להתלונן עליו"

אם אנחנו נואשם כמבצעי פשעי מלחמה, לא יעזור לנו כהוא זה אם נוכיח שהחיזבאללה גם הוא ביצע.
(אני כמובן מדבר על כפרים אזרחיים של ממש, לא על צקצוקי לשון מהריסת כמה בתים).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 18-04-2010, 07:27
  Swordmaster Swordmaster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.08.08
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "בנירנברג הגנת "גם הצד השני עושה פשעי מלחמה" נדחתה."

סתם לרקורד בלי קשר למוסריות העניין (אני כן בעד להפציץ בלי רחם אם הם יעזו להשים את האוכלוסיה שלנו בטווח הנשק שלהם, לרקורד) בנירנברג - הם תפסו מפקדים לאחר שצבאם נוצח ... כי הם היו מוכרחים לנצחו לאחר שהיו כבר במלחמה ישירה מולם... איך בדיוק הם אמורים "לשפוט" אותנו?(סתם ברמת התאוריה) האם הם יצאו נגדנו למלחמה בשביל לנסות לשפוט אותנו ? נשמע קצת הזוי , בהכרח הזוי לצאת למלחמה לא הכרחית מול מדינה עם (כנראה) ארסנל גרעיני ולא קונבנציונלי אחר ,ובכל אופן , יכולת לחימה מוכחת .

טכנית...כבר היו מלחמות,והיו גם פשעי מלחמה לחלוטין בלי שום צידוק מוסרי , ואף אחד לא שפט אותם ... כי אף אחד לא יצא למלחמה לא הכרחית ... ה"פושעים" היחידים שהם קיבלו לשפוט ...זה רק על ידי המדינות עצמם שהסכימו להסגיר את הפושעים , ולא חסר מדינות ש"הפושעים" עדיין שולטים עליהם (או בכל אופן, הממשלה שלהם ממש לא ששה להסגיר אותם)
ישן 27-04-2010, 11:37
  שטורס שטורס אינו מחובר  

יותר זול ויעיל למחוק כפר עם לבונת חבלה ופתיל רועם
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי blancoynegro שמתחילה ב "איפה הטעות פה ? "מחיקת הכפר"..."

עשו את זה יפה כשמחקו ישובים ישראלים במסגרת השלום שבא עלינו לטובה.
או עם דחפורים.
בלילה. בום גדול אחד- ואין כפר.
ובשביל זה יש לכבוש את הכפר, ראשית חוכמה.
ובשביל לכבוש - יש לדאוג לכך שהאוכלוסיה תצא. ויישארו רק חיזבאללה - שאז אוטומטית הכפר מוגדר עוין וראוי להפצצות ולכל מה שיבוא עליו.
ואני רוצה להזכיר את הדינמיקה של התהליך: אחרי שכבשת והרסת וגרשת כפר אחד - האויב מתמלא עזוז וגבורה ומנסה לשחק בסטלינגראד.
אבל אחרי שעשית את זה בשיטתיות, מהר ואכזרי לנניח 10 -20 כפרים - האויב בורח ומניח את נשקו וזועק להפסקת אש. יש מין דינמיקה כזאת שכאשר האויב הערבי חוזה או צופה תבוסה - הוא ממהר לחתוךף הפסדים מבחינתו. להניח את נשקו ולהבטיח ורדים ושושנים - רק שתעצור מה שכבר התחלת.
אם אתה מתעלם מזעקת האויב, וממשיך בתהליך - האויב נכנס להלך רוח של הלם, ומפסיק להילחם. כאן כבר שולטת האנדרלמוסיה. לא צומוד ולא בטיח - כולם בורחים וכמה שיותר רחוק. תבוסה ונאכבה.
ופה האויב נשבר פסיכולוגית -ומפסיק להתנגד. דור הלוחמים והמבוגרים שיחוו את זה תיצרב תודעתם להרבה מאד זמן, ולא במהירה הם יחזור על ההרפתקה.
ישן 27-04-2010, 12:48
  שטורס שטורס אינו מחובר  

אכן, שיפרו, הפיקו לקחים, והכניסו לנו. כל זה אין פירושו שלא ניתן לכבוש מהם שטח
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "זה עבד ב-67? דור הלוחמים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
זה עבד ב-67?

דור הלוחמים שחווה את ששת הימים על בשרו לא מיהר להפיק לקחים, לשפר תו"לים ולהכניס לנו היטב ביום כיפור, רק 6 שנים אח"כ?

דא עקא מבחינתם, שגם דור הלוחמים שלנו השתפר, הפיק לקחים - וערוך היום הרבה יותר טוב למלחמה צבא בצבא או צבא בגרילה.
צריך לשים לב שגם אנחנו איבדנו את הנאיביות.
יותר לא יהיה סולטן יעקב או החווה הסינית - לא נכניס כוחות שלנו למארבים שלהם. יהיו מארבי נ"מ ונ"ט. ועם אלו נצטרך להתמודד. בתנאים של היום, כל ריכוז של כוח אויב הוא הזמנה פתוחה להשמדה.
ולא, אנחנו כבר לא נכבוש שטח, נשאיר את התושבים, ונחשוב שנהיה "כיבוש נאור".
אנחנו כן נכבוש שטח, נגרש את התושבים, נשטח את הבתים שלא יהיה לאן לחזור - ונחכה כשהשטח ריק וצבאנו יושב בקווי מגע נוחים להגנה ותמרון - נמתין עד שהאויב יקבל את תנאי הכניעה: החזרת השטח תמורת הסכם שלום מלא, פירוז, פירוק נשק, ערבויות. זה הכל. ובזמן שאנו ממתינים - נכריז בקולי קולות: אנחנו מוכנים לסגת מחר בבוקר! בתנאי שהאיזור ממנו ניסוג יפורז, ינוטרל מנשק. וייחתם הסכם שלום מגובה בערבויות. אם נדבר כך, שנה אחר שנה, בקול ברור, צלול, רם, אחיד- האמת הזאת תתקבל. כי אין אמת אחרת. כיבוש הוא כיבוש, והכיבוש משחית - אבל אם האויב מכריח אותנו למעשה לכבוש אותו על ידי ירי טילים - מי אמר שחייבים לכבוש אותו כיבוש דה לוקס, לפי התנאים שלו?!
בשטח ריק מתושבים ובתים - אין מצלמות של אל ג'אזירה. אין אינתיפאדה. אין מוק'אוואמה. אין גרילה וכו'.
ואקום לא מייצר התנגדות, כידוע.
אנחנו לא נאיבים לבנות שם יישובים והתנחלויות. כיבוש השטח לשם נטרול איומי טילים לגיטימי אפילו עבור גולדסטון ימ"ש. מקום ממנו יורים עליך טילים, על ישובים שלך - דינו כיבוש והפצצות. מה שאני הצעתי הוא צמחוני לעומת דוקטרינת עפרת יצוקה או הדאחיה.

לפוצץ ישובים שלמים שלהם עם לבנות חבלה. סתם לבנות חבלה.
כל טמבל יודע להכין ולפוצץ מבנה. הדרכה קצרה איפה להניח המטען, קצת הוראות בטיחות, ויש לך מומחה חבלה שיילך וישתפר.
ישן 16-04-2010, 14:59
  ארנבתול ארנבתול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.08
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי Xenir שמתחילה ב "טעות מרה בפיך, ישנה עוד..."

וזה בדיוק מה שיקרה, כל הישובים ה"אזרחיים" הסמוכים לגבול וגם אלה שלא בדיוק סמוכים פשוט ימחקו,
בכלל שתהייה הבקעה של הקו הראשון, כל זה על מנת לבטל את היתרון הסורי שאמור להוליך את טורי השריון בצירים קבועים, למעשה הצירים שהם הותירו "פתוחים" לתנועה אלה הצירים ששימשו אותם לפריצה ביום כיפור.

בכל מקרה של מלחמה מלאה עם הסורים, הקרב העיקרי לא יתרחש באיזור הגבול אלה כמה עשרות קילומטרים ממנו, מול חטיבות הקו השני, שהרי הקו הראשון הסורי מורכב מחטיבות בעלות ציוד מיושן, כגון T55 ו- 62 וכמעט ללא נ"ט משמעותי, נכון שהוא יתוגבר בקומנדו, אבל הוא ישב בכפרים שימחקו.

זו לא תהייה מלחמה נוסח ששת הימים אבל בהחלט לא טראומטית כמו יום כיפור.
ישן 16-04-2010, 23:27
  blancoynegro blancoynegro אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.07
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי ארנבתול שמתחילה ב "וזה בדיוק מה שיקרה, כל..."

הסורים למדו מהעימותים האחרונים של ישראל ומוכנים לכל האפשרויות.
אם ישראל תפגיז את הכפרים ו"תמחק אותם" העולם לא ישב בשקט ויכריח אותה להפסיק את הלחימה,, או לצמצם אותה.

אם ישראל תבחר לעבור דרך הכפרים, יחכו שם כוחות קומנדו מסווים שיגרמו להרבה אבדות ולדכדוך וחוסר רצון להמשיר את הלחימה בקרב הציבור בישראל.

אם ישראל תבחר לעקוף את הכפרים ולהתעלם מהם, הסורים יחכו בעמדות שולטות על הצירים שנשארו ויסבו אבדות רבות לכוחות שינסו לעבור שם וגם ימשיכו לירות טילים לעבר העורף הישראלי מתוך הכפרים.

וניתן לראות את ההכנות הסוריות למלחמה בנוסך לבנון ועזה לאורך כל קו הגבול של רמת הגולן.
לדוגמה באחד הכפרים שנמצאים מול אחד המוצבים של צה"ל ישנה עמדת שמירה סורית עם חיילים משועממים שיושבים על אחד הגגות של בית שנראה אזרחי לחלוטין ולידו יש מבנה בית ספר שהוא כמובן גם הבניין הקרוב ביותר לגבול ושקרוב לוודאי יחטוף במקרה של עימות באזור ושנועד ליצור מצב כמו בהפצצה בכפר כנא בלבנון, או של מחסני אונר"א ובתי הספר בעזה.

מצאתי בגוגל ארט' תמונות של אחד הכפרים האלו שנבנה בימים אלו ברמת הגולן:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/28820095.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/28820101.jpg]
ישן 16-04-2010, 09:20
צלמית המשתמש של ai22

לא הבנתי למה
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "המסקנה, חילות היבשה צריכים גם להתאמן במתאר הצפוני ללא סיוע אוירי."

1. טילי האוייב אכן יכולים לנטרל את היכולת להשתמש בבסיס ברמת דויד, אבל אין להם יכולת דומה לכל הבסיסים בארץ. לעומת יכולת פריסת טייסות של ישראל (כפי שנעשה עוד ב1967 לבסיסי אויב בסיני). זה אומר שכל המטוסים ימשיכו לעבוד באופן מלא - ללא הפרעה בכלל.
  2. איום הנ"מ מונע טיסות נמוכות. שימוש במטוסים כפלטפורמת שיגור לנשק מונחה מאפשר לטפל במטרות נייחות או קלות למציאה (כמו נ"מ כבד) גם ללא סיכון משמעותי
  3. לא סתם נאמר שחיל האויר השתמש רק באחוזים בודדים מכוחו - יכולת הטיפול במטרות גבוהה משמעותית ממה שראינו והיא מיועדת לחסל את איום הנ"מ בזמן קצר מאוד, ולתת סיוע ראשוני לכוחות באותו זמן.
כל זה ממקורות גלויים שוודאי גם ידועים לסורים.
השאלה היא: האם אסד בוחר להתעלם מכך?
ישן 16-04-2010, 09:45
צלמית המשתמש של שמולביץ אשר
  משתמש זכר שמולביץ אשר שמולביץ אשר אינו מחובר  
מנהל פורום: דגמים לבניה עצמית, סקופים וחדשות, צילום ווידאו, וכן.... הצ'קלקה הכחולה של פרש

חבר מתאריך: 01.02.09
Facebook profile
הי לכולם
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארנבתול שמתחילה ב "דיווח: כך מתכוננות סוריה ולבנון למלחמה עם ישראל"

לדעתי הצנועה, סדר התרחישים יהיה כך:
עימות מצומצם שמתחיל להתגבר, עם החיזבלה.
מטח של קאסמים מכיוון עזה, שיצריך "תגובה הולמת"
"קולות מלחמה" מכיוון סוריה ואירן,
מכה כואבת לחמאס ולחיזבאלה.
התחממות הגבול עם סוריה, כולל עימותים מקומיים,
החרפה של העימות עם סוריה. כולל סידרה של "בומים על-קוליים" מעל דמשק,
ירי של טילים מכיוון סוריה על "מטרות איכות" ישראלייות. במקביל מדינות העולם מגנות את ישראל על "תוקפנותה".
תקיפה של ישראל על סוריה.
ניתוק היחסים עם מצרים ואולי אפילו ירדן,
"הפגנת כוח" אירנית, בצורת נסיון תקיפה של מטוסים,
תקיפה של ישראל באירן, (עם או בלי אישור אמריקאי)
ירי טילים לכיוון ישראל, שילווה בנסיון לחדירת שרייון סורי "לשחרור" רמת הגולן,
נסיון תקיפה של האירנית על סעודיה וישראל, שיצריך תגובה אמריקאית חריפה.
עימות כולל עם חמאס, חיזבאללה ותקיפה נוספת באירן.

בקיצור, "סלט" לא נורמלי, שבסופו, ישראל תצא מאד לא טוב כולל החמרה קשה מאד ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לארה"ב
וגינוי כולל של ישראל באום.

נשמע תרחיש אקופליפטי.
אבל כך נראה לי.

ואולי זה רק אני

ישן 16-04-2010, 12:23
צלמית המשתמש של ai22

כנראה שלא
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי שמולביץ אשר שמתחילה ב "הי לכולם"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי inbar2000.com
לדעתי הצנועה, סדר התרחישים יהיה כך:
עימות מצומצם שמתחיל להתגבר, עם החיזבלה.
מטח של קאסמים מכיוון עזה, שיצריך "תגובה הולמת"
"קולות מלחמה" מכיוון סוריה ואירן,
מכה כואבת לחמאס ולחיזבאלה.
התחממות הגבול עם סוריה, כולל עימותים מקומיים,
החרפה של העימות עם סוריה. כולל סידרה של "בומים על-קוליים" מעל דמשק,
ירי של טילים מכיוון סוריה על "מטרות איכות" ישראלייות. במקביל מדינות העולם מגנות את ישראל על "תוקפנותה".
תקיפה של ישראל על סוריה.
ניתוק היחסים עם מצרים ואולי אפילו ירדן,
"הפגנת כוח" אירנית, בצורת נסיון תקיפה של מטוסים,
תקיפה של ישראל באירן, (עם או בלי אישור אמריקאי)
ירי טילים לכיוון ישראל, שילווה בנסיון לחדירת שרייון סורי "לשחרור" רמת הגולן,
נסיון תקיפה של האירנית על סעודיה וישראל, שיצריך תגובה אמריקאית חריפה.
עימות כולל עם חמאס, חיזבאללה ותקיפה נוספת באירן.

בקיצור, "סלט" לא נורמלי, שבסופו, ישראל תצא מאד לא טוב כולל החמרה קשה מאד ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לארה"ב
וגינוי כולל של ישראל באום.

עד לירי סורי על ישראל - ותקיפה ישראלית נשמע סביר - אחרי זה גלשת קצת
מצרים וירדן לא ינתקו יחסים כל עוד יש להם אינטרס לשמור על יחסים.
נסיון תקיפה איראני עם מטוסים המיושנים לא סבירבכלל. גם אם יעבירו את המטוסים שלהם לרשות הסורים.
באופן דומה - הסיכוי שבזמן עימות טנקים סורים בכלל יתקרבו לרמה - אפסי.

כל הסיפור קצת תלוש - הרי הערבים לא תוקפים כי הם קמו על צד שמאל באותו יום. תקיפה תבוא רק עם תוכנית שיש לה סיכוי מסויים להצליח.
לא לשכוח שהסורים יודעים להתאפק כשצריך

תרחיש יותר סביר:
חיזבללה וחמאס מחממים את הגזרה עד לפרוץ עימות,
סוריה מצטרפת לעימות "מפגן סולידריות" של שיגור טילים סימלי ע"י "גורם לא ידוע".
ישראל מגיבה נגד סוריה - שמגיבה בשימוש מסיבי בטק"ק ואלטילריה

איראן עושה ניסוי גרעיני - ומאיימת להפוך את המערכה למשהו שונה לגמרי
לחץ בינלאומי אמיתי על ישראל לעצור את התוקפנות
המשך טפטוף טילים מצד חיזבאללה וחמאס ללא יכולת תגובה ישראלית
ישן 16-04-2010, 14:54
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

התרחיש לך הוא אחד מיני אפשריים
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי שמולביץ אשר שמתחילה ב "הי לכולם"

מכיר את החתול של שדינגר? אם לא, אז "בגדול" זה אומר שאם לא תנסה לא תדע כי שתי האופציות בעלות הסתברות מתקימות בו זמנית.

אי אפשר לדעת איך מה יתפתח, אם היה ניתן כל מלחמה היתה מוכרעת אחרת לא היו פותחים בה.

ההבדל בין ישראל לסוריה הוא שהשלטון בישראל הוא זמני. כל רוה"מ יודע שיש לו כמה שנים שלאחריהם יצטרך לפנות את הכסא עם האופציה לחזור בעתיד לשלטון.

לכל היותר ממשלה תתפטר ותשב כמה שנים באופוזיציה.

אולי אפילו תצטרף לממשלת אחדות.

סוריה היא מדינה בה מיעוטים רבים. מעוט קטן תפס את השלטון. מקיים על פי מקורות זרים ארגוני ביון פנים רבים על מנת לשלוט. לדעתי, יש להבהיר לסורים שכל פתיחה במלחמה אתנו תסתיים באובדן שלטונם. אין זה אומר שאנחנו ננצח במלחמה. אבל אסד וכל העדה השלטת יכולים למצוא עצמם תלויים בכיכר העיר בידי בני אזרחים סורים. בצפון סוריה ישנו מעוט לא ערבי גדול (אמנם מוסלמי - הכורדים). על פי מקורות זרים הסורים פועלים אחת לכמה זמן על מנת להשתיק את הגזרה. דמיין מה יקרה אם בעת מלחמה עם ישראל לאסד לא יהיה את המגף שידרוך על פרצופו של הכורדי?
האם אסד רוצה לאבד 1/3 מדינה לטובת מדינה לא ערבית?

את האיום הלא פומבי יש להעביר דרך מתווך ואם לא יעזור לפעול למימושו.
ישן 16-04-2010, 12:13
  MK82 MK82 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.08.07
אז בוא נראה.

א. בגזרה הקרובה לגבול שימוש בטק"ק ורק"ק מדויק.
וארטילריה כדי להשמיד כל מטרה או כוח אויב שמתקרב.

ב. שימוש בשריון וחי"ר כדי לעצור ניסיון כניסה של כוחות אויב לשטח המדינה.

ג. בגזרה הרחוקה יותר שימוש בטק"ק מדויק כאשר המטרות נרכשות ע"י "מערכות איסוף מידע"

ד. העלאת דמשק וגם ביירות באש פשוטו כמשמעו. באמצעות חילהאוויר

ה. בתקווה שהמערכות עובדות, עצירה של טק"ק שעומד לפגוע במטרות איכות בארץ .

ו . כניסה של כוחות שיריון בסדר גודל של אוגדה ומעלה, אחת לתוך לבנון ואחת לסוריה
במין מתכונת של "חפש והשמד" במגמה להגיע לעיר הבירה של אותה מדינה.
משהו בסגנון שארה"ב עשתה בעירק , כמובן עם כל ההגנות האפשריות נגד נ"ט.

בעקרון במלחמה כמו במלחמה צריך לגרום לצד השני לסבול ברמהשהוא יאבד את הרצון להילחם.

נערך לאחרונה ע"י MK82 בתאריך 16-04-2010 בשעה 12:16.
ישן 16-04-2010, 16:15
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07

אילו תרחישים הזויים, לא חסר פה כלום... אפשר להוסיף רק קטשופ ?

תרחישים אלו יכולים להיות מועלים כנראה רק ע"י מי שאינו מצוי בעניין.
אף אחד מתרחישים אלו לא רק שאינו סביר כלל וכלל, אלא הזוי בלשון המעטה,
היתכן שנשענים "התרחישים" יותר מדי על קריאת מקורות חדשותיים מהעיתונות הצהובה
בעשור וחצי האחרונים ?!

הגדילו כותבים לציין כי "יחסי ישראל-ארה"ב יתדרדרו" בתרחיש מול חיזבאלה וסוריה (לא פחות)
- נו מה אתם יודעים ....

אני ממליץ באמת בכל הנימוס והכבוד, לא למלא טקסט לריק באתר שאמור להיות קצת יותר מכובד ממה שמנסים לשוות לו.

לגופו של עניין בהתייחס לכתבה במעריב NRG:
אם אלו דברים שנכתבו ע"י גורמים סוריים וחיזבלא ל- "לאזניים" ישראליות, אז אני רגוע מאד.
זה סימן שההרתעה הישראלית עובדת.

מה בעצם הכתבה בעיתון הכוויתי אומרת:
שאנחנו סוריה מודעים לכך שאין לנו כל יכולת אמיתית להתמודד צבאית עם ישראל, ועל כן אין לנו כל סיכוי מראש
זולת אפשרות לעבור ישר לשלב (שבדר"כ מנסים להימנע בו במלחמה אלא אם מגיעים לקראת הפסד)
וזה ירי בלתי חוקי על אזרחים של הצד השני (הרי אין מה להפסיד יותר נכון?)
כלומר: מדובר על מעין מעבר לשלב מתקדם יותר מאשר מערכה צבאית "העומדת בחוקי המלחמה
הבנלאומיים", אך עדיין לא ברמה של עימות כימי/ביולוגי.

אני יכול להבין שמדובר בכתבה זו בעיתון הכווייתי, כלא פחות מאשר נסיון הרתעה.
נסיון הרתעה שנשען על הבנה יסודית של הצד השני - כי אין לו למעשה כל סיכוי בעימות מזויין,
ועל כן מעדיף הוא ככל שיכול, להניע את הצד השני (ישראל) מלהיכנס לעימות שכזה.

ומה ישראל מסיקה מכך ? "שהסורים מקווים" שזה מה שימנע מישראל מלהכנס לעימות צבאי
(שלב 1 ) כי אנחנו מורתעים שבעצם מדובר (מבחינתה של סוריה) בדילוג ישיר לשלב 2:
העימות הבלתי חוקי כנגד אזרחינו שבעורף.

הסורים יוצאים כאן מנקודת הנחה (או לפחות תקווה) שנאום "קורי העקביש" של נסראלה הוא המצב
השורר אצלנו. קרי: שישראל היא לא יותר ממדינה פחדנית "ושרק לא יגעו לנו חלילה באזרחים" אומרים.
"אפילו נלך ונברחה מהמדינה באם תיפול שערה מראשי ילדנו".... כך הם מקווים.

ההימור של סוריה שגוי (את זה כל ישראלי יודע).

הבעיה היא, שלא בטוח שהסורים מבינים את זה - וזה מה שמסוכן פה.
מה שבפועל יקרה אם חלילה יתחיל עימות צבאי וסוריה תעבור ישר לשלב 2 (שזה ירי על אזרחי ישראל),
שפשוט ישראל תרביץ בהם כל כך חזק (ואני בכוונה נמנע מסופרלטיבים מיותרים), על מנת שאירוע שכזה
לא יחזור על עצמו, וכן, גם אם זה יעלה לישראל ב1,000-10,000 אזרחים הרוגים בעורף. למעשה, ככל שמניין ההרוגים בעורף הישראלי יעלה,
הלחץ על מנהיגי המדינה והצבא "להכות חזק יותר בצד השני" יגבר, אולי אף אל סף השמדתו הכוללת של הצד השני (מי יודע).

אני מקווה שיש מי בצד השני שיש לו שכל וקורא את זה, ואולי גם מסוגל להבין איפה עומדת ישראל
האמיתית (ולא של התשקורת) בכל האמור "לסובלנות" כנגד מלחמה טוטלית על העורף שלה וכנגד אזרחיה.

כואב מאד אם יעמידו את זה הסורים למבחן - זה יהיה לקח לכל האיזור המוסלמי ל- 100 השנים הבאות.

באנקדוטה קצרה אסיים:
לעיתים בשיחות עניינות עם ... תמהים חלק מאיתנו, האם לא כדאי אולי שיעמידו את הסורים על התאוריות
החיזבלאיות שלהם למבחן המציאות - רק על מנת לעשות סדר פעם אחת ולתמיד, ולא רק אצל האויב,
אלא אצל גם כמה "מהראשים" של אזרחינו אנו.
ראשים שכנראה "בולבלו" יותר מדי להאמין - "שאימפוטנטיות" כנגד פלסטינאים בעשור האחרון (עקב לחץ בינלאומי ולא אחר),
היא ממש לא התסריט שישרור במאבק קיומי של המדינה כנגד עימות מזויין מצד מדינה כדוגמתה של סוריה.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 16-04-2010 בשעה 16:39.
ישן 17-04-2010, 14:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "לי אישית קשה לראות תרחיש של..."

החיזבאללה הוא גורם משני ביותר במלחמה מול סוריה.

ישן 17-04-2010, 14:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "אבל נגיד שמתחילה מלחמה עם..."

אתה באמת שם את ארגון החיזבאללה ומדינת סוריה באותם מאזניים?

ישן 17-04-2010, 15:04
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "את האמת גם לי זה נשמע..."

מדינה זה הרבה יותר מצבא, ויכולת ההשפעה שלה נרחבת בהרבה.

ישן 17-04-2010, 20:36
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "את האמת גם לי זה נשמע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי infected aviad
את האמת גם לי זה נשמע אידיוטי, אבל כך זה מצתייר. מציגים לנו צבא מיושן שבבמקרה של מלחמה קלאסית פשוט יימחק, שאפילו הם יודעים את זה, ולכן הם בונים את עיקר כוחם במערכי נ"מ וטק"ק. מכאן המסקנה שאם ייפגעו להם במערכים האלו, אז כן, האיום מסוריה יקטן, בגלל חוסר הרצון שלהם להגיע למצב של מלחמת טנק נגד טנק ומטוס נגד מטוס.
לעומתם יש את חזבאללה שמציגים לנו כצבא סדיר קטן מידות מאורגן ומתקדם, בעל מערך טק"ק גדול ומתקדם אף הוא.
(כן, אני מודע להשוואה המטומטמת. קצת קשה לעשות את זה על רגל אחת. אני מקווה שלפחות הבנת את המסר).

הרקטות, טילי הנ"ט חלקם ממחסני הצבא הסורי. פוטין לא רצה להסביר כיצד נשק שלל כלל פריטים שנמכרו ישירות לסורים.

לצבא הסורי חיל אוויר. יש לו מטוסי mig29, יש לו מסוקי סער שיכולים לקחת כוחות קומנדו ולדוגמא להוריד אותם סמוך למוצבי החרמון, יש להם ארטלריה קנית ורקטית בכמויות גדולות.

אם אני מסתכל על חיזבאללה וסוריה זה פחות או יותר כמו להשוות בין צבוע אפריקאי ותן קטנטן (אם לא הבנת את האנלוגיה התן הוא נסראללה שהינו לא חזק במיוחד אבל חייב להיות חכם מספיק על מנת לשרוד בסואנה המזרח תיכונית).

השאלה היא לא מה יש לסורים יחד עם הלבנונים אלא מה תעשה ההנהגה בישראל.

המסקנה המתבקשת היא חובת הזהירות.

ישן 17-04-2010, 16:46
מנהל פורום: דגמים לבניה עצמית, סקופים וחדשות, צילום ווידאו, וכן.... הצ'קלקה הכחולה של פרש

Facebook profile
ממש לא
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "לי נראה שעל פי נסיון 67 ו-..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nec_000
לי נראה שעל פי נסיון 67 ו- 73, צה"ל יכול לעמוד גם מול סוריה, ירדן, מצרים, ואפילו חיזבאלא ביחד.

מה אתה אומר ?

נראה לי הוזי וחסר כל בסיס.
שכחתה להכניס לרשימה גם את ערב הסעודית. תורקיה לוב ואת האמירויות במפרץ.

ללא גב אמריקאי חזק, אנו נספוג מכה קשה מאד, זה לא אומר שלא ננצח, אבל המחיר יהיה גבוהה מאד,
ולפי הלך הרוחות אצל אובמה, זה ממש לא יפריע לו שישראל תיפגע,

אל תשכח שהעורף יהיה זה שיסבול קשות,

גם היום, פורסם שאובמה וסרקוזי החליטו שמי שמעכב את המהלכים לשיחות שלום, זה ישראל ולא הפלסטינאים.

ישן 17-04-2010, 12:26
  DivineTurtle DivineTurtle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.12.07
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "סוריה תתקיף את ישראל מתישהו, מתוך תקווה לאפקט מלחמת יוה"כ."

אפקט יוה"כ?
כל האשכול פה מדברים על מגמה הגנתית לחלוטין מצד סוריה "טיל נגד טנק" ועוד תגובות כאלה ואחרות
אני לא מבין מה ההיגיון של סוריה לפעול בצורה כזו, להפעיל נגד הכוחות שלנו נ"ט, נ"מ, עמדות מבוצרות וכולי אולי ישחקו את הכח שלנו, אולי אפילו ימנעו מהם להתקדם, אבל שום דבר מהאופציות הנ"ל לא נותן להם את היכולת להתקדם ולכבוש חלקים ממדינת ישראל.
אז מה הרעיון? נניח והם ישחקו את צה"ל, מה הלאה? אז נאמר והיו פגיעות קשות בעורף, הם יעלו לתקשורת יגידו "יש! ניצחנו" כל העולם יאמין, ומה זה נותן להם? אני חושב שזה די ברור לכל שהם לא יצליחו לדחוף את מדינת ישראל לים..

ישן 17-04-2010, 12:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי DivineTurtle שמתחילה ב "אפקט יוה"כ? כל האשכול פה..."

אתה באמת חושב שהסורי מקווים לדחוף אותנו לים? הסורים רוצים לשמר את המשטר שלהם - וכרגע, אנחנו האיום הגדול ביותר שלהם.

ישן 17-04-2010, 15:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי DivineTurtle שמתחילה ב "ואיך אנחנו מפריעים למשטר שלהם..."

כרגע זה לא משרת אותם. יכול להיות מצב שבו מלחמה כן תשרת אותם.

ישן 18-04-2010, 03:51
צלמית המשתמש של dudib

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי arielsh שמתחילה ב "קראתי את כל האשכול והגעתי..."

ישראל לא תשתמש ברקטות ק"ק משום שלישראל יש רקטות וטילים לצורכי הגנה (אני לא טוען שאין רקטות להתקפה,פשוט לא נעשה בהם שימוש לדעתי..), ובבסיס דוקטורינת המלחמה של ישראל והבסיס של המדיניות החוץ של ישראל במצבי מלחמה:
ישראל היא המותקפת והיא אינה התוקפת, ולכן היא לא תשתמש ברקטות וטילים לצורכי התקפה אלא רק כהגנה.

ישראל לא יכולה לעשות שימוש ברקטות ק"ק משום שזהו נשק הנחשב כנשק התקפי ואם הוא יפגע במוקדי אוכלוסיה זה עלול להתפרש ע"י דעת הקהל העולמי שישראל תוקפת את המרחב האזרחי ואת האוכלוסייה של הצד התוקף וזה יהיה הפרה של אמנת ז'נבה ואמנות אחרות לחוקי המלחמה הישנים.

אם ישראל תתקוף את האוכלוסייה של התוקף היא תפר את ההתחייבות המוסרית העליונה שלה -לא לפגוע בכוונה תחילה באזרחים, חפים מפשע.

ואם ישראל תעשה שימוש בנשק התקפי, רקטות ק"ק זה עלול להוביל לאמברגו צבאי על ישראל, כדוג' האמברגו הצרפתי ב-67' והאמברגו הבריטי ב-09' בשניהם טענו המדינות כי ישראל עשתה שימוש צבאי בנשק שנמכר לה על ידן והשימוש שנעשה בו פוגע/פגע באוכלוסייה "חפה מפשע" בכוונה ולפי המדיניות שלהן הן לא מעורבות בסיכסוך הישראלי-ערבי, ושימוש בנשק שיוצר במדינות האלה, לפי תפיסתן, יערב אותן בסיכסוך- ולכן הן יטילו אמברגו על ישראל.

וגם התקפה ע"י רקטות וטילי ק"ק נתפסת על הציבור (העולמי,ישראלי וקרוב לוודאי גם הערבי) כאמצעי טרור ולכן לא יעשה בו שימוש כדי לא להכביד על ישראל במלאכת ההסברה שהיא תעשה בזמן המלחמה.

נערך לאחרונה ע"י dudibenjamin בתאריך 18-04-2010 בשעה 03:54.
ישן 18-04-2010, 11:59
צלמית המשתמש של dudib

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי ארנבתול שמתחילה ב "הבעיה שלך פה היא שאתה נתפס..."

ייתכן, אך אני עדיין סבור שגם במקרה כזה לא ננקוט בירי טילי ק"ק כי אני חושב שאין לנו רצון לבזבז את מערך הרקטות שלנו על מטרות אזרחיות מובהקות במקום על מטרות אסטרטגיות ממשלתיות וצבאיות..
מקסימום תרחיש כזה ידחף אותנו לפעולה קרקעית נרחבת בסוריה כמו למשל כיתור וכיבוש דמשק..,ולהפיל את שלטון אסד -דבר שבכל מקרה אפשרי בעימות הבא ללא שום קשר למידת החומרה שלו, לגבי לבנון אני סבור שכולם חושבים כמוני בעניין הזה- תיהיה פעולה קרקעית נרחבת ומהירה וטיהור מהיר של השטח מן הליטאני ומי יודע אולי אף לכבוש את ביירות שוב ולחסל בתקופ' קצרה את חיזבאללה ואז לצאת בחזרה.

ישן 19-04-2010, 09:27
  שייקה פייקה שייקה פייקה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.05.08
2 נקודות חשובות:

אני חושב שלקראת המלחמה הקרובה עלינו לצמצם במידת האפשר את התלות באספקת נשק מהאמריקאים.

בלבנון II היתה רכבת אווירית רצופה לכל אורך המלחמה, כמה שרק הצתרכנו קיבלנו.

לצערי עם הממשל נוכחי - מספיק 2 סרטונים שיגיעו ליוטיוב של ילדים שביתם הופצץ כדי שיוחלט על הפסקתה של אספקה כזאת.

כל התרחישים שראיתי כאן מניחים רכבת אווירית כזאת לאורך זמן.

נקודה נוספת:
לא משנה עד כמה נמנע (וגם אם נצליח באופן יחסי) שלא לפגוע בחפים מפשע - התקשורת העולמית תמיד תייצר עלינו לחץ לסיים את המלחמה.
הצלחה בהטלת איפול תקשורתי על המלחמה היא נושא חיוני להשגת היעדים במלחמה (ברור שגם על ההשתקה נשלם מחיר תקשורתי מסויים).
בלבנון II למרות שהפצצנו את תחנת אל מנאר היא המשיכה לעבוד כי החיזבאללה נערך לכך מראש.
יחד עם זאת אם נוכל לחסום את מה שנקרא "כתבי השטח" שהם למעשה אזרחים אוהדי ארגוני טרור שנמצאים בכל מקום ומצלמים כל פצצה או פגז שנופלים אצלם אני חושב שנקל על עצמנו את המלאכה במידה רבה, ולכן השאלה שלי היא עד כמה ניתן לחסום את העברת המידע:

-במידה ומתקיפים תשתיות תקשורת בלבנון/סוריה אילו כלים נשארים בידי כתבים אלה להעברת תמונות וסרטונים בזמן?

- האם ניתן לשבש גם טלפונים לווייניים שיכולים להיות בידיהם?
ישן 19-04-2010, 09:52
צלמית המשתמש של infected aviad
  משתמש זכר infected aviad infected aviad אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.06
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי שייקה פייקה שמתחילה ב "2 נקודות חשובות:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שייקה פייקה
אני חושב שלקראת המלחמה הקרובה עלינו לצמצם במידת האפשר את התלות באספקת נשק מהאמריקאים.

בלבנון II היתה רכבת אווירית רצופה לכל אורך המלחמה, כמה שרק הצתרכנו קיבלנו.

לצערי עם הממשל נוכחי - מספיק 2 סרטונים שיגיעו ליוטיוב של ילדים שביתם הופצץ כדי שיוחלט על הפסקתה של אספקה כזאת.

כל התרחישים שראיתי כאן מניחים רכבת אווירית כזאת לאורך זמן.

אל תשכח שהיחסים בין ישראל לארה"ב מבוססים גם על מאגרים בשווי מיליוני דולרים למקרה שישראל נכנסת למלחמה (אגב, הממשל הנוכחי דווקא הכפיל את שווי המאגרים).
מצב שבו יחליט הממשל, כרעם ביום בהיר, להפסיק את הרכבת האווירית הוא בלתי אפשרי.
ישן 19-04-2010, 11:31
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי שייקה פייקה שמתחילה ב "2 נקודות חשובות:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שייקה פייקה
הצלחה בהטלת איפול תקשורתי על המלחמה היא נושא חיוני להשגת היעדים במלחמה (ברור שגם על ההשתקה נשלם מחיר תקשורתי מסויים).

למה שלא נחליט גם לשלוט בגובה הים, מהירות וכיוון הרוח והתפרצויות געשיות?

שמע, צר לי לאכזב אבל אלה שנות האלפיים. לכל מוקיון יש טלפון סלולרי עם מצלמה ועם חיבור לאינטרנט לווייני. ליצור איפול תקשורתי זו מלחמה אבודה.

חשוב מכך, זו ירייה ברגל. הן בלבנון 2.0 והן (ואפילו בצורה חמורה יותר) בעופרת יצוקה, נאלצו כוחות התקשורת הזרה להסתפק בצילומים מבפנים שסופקו להם על ידי חיזבאלונים ופלסטינים (בהתאמה). כל מה שהיה לנו לתת בתגובה היה הצילומים של דובר צה"ל וסליחה אבל מצלמות כוונת הן אנמיות, סטריליות ומשעממות כשיש לך בצד השני את הדוקטור הבלגי המבצע עיסוי לב (במרפקים מכופפים).

אתה ממשיך בדיוק באותו קו חשיבה שמפסיד הקרב על ההסברה כבר עשר שנים.

אם היו כתבים זרים על הקרקע בעזה והיו רואים בעיניים שלהם את חמאס נלחם מאחורי מגינים אנושיים אזרחיים והיו קולטים זאת במצלמות שלהם, גולדסטון לא היה קורה.

גישת ה-"בואו ננצח את התקשורת" הורגת אותנו. אנחנו לא מבינים כמה שמצלמת CNN אחת עם הטנקים שלנו תייצר אהדה דווקא אלינו.

שים לב שמי שכן נתנו לו גישה אל השטח (אנדרסון קופר, למשל, בלבנון 2) דווקא היה מאוד מאוזן (עד כדי חשיפה של שקרי חיזבאללה בפריים-טיים).

התקשורת הזרה איננה אויבת ישראל. למען האמת, התקשורת הזרה ברובה, לא שמה קצוץ על הצדדים. היא רוצה סקס, דם ואש ותמרות עשן. היא רוצה להסתכל לאקשן בעיניים. היא רוצה את "הישרדות - עזה", תכנית הריאליטי האולטימטיבית. אם אנחנו נאפשר להם לראות את האקשן מהזווית שלנו, הם כבר יעשו את השאר בעצמם.

אם היינו מפסיקים עם גישת הדינוזאור לתקשורת הזרה מצב ההסברה הישראלית היה משתפר פלאים.

ישן 19-04-2010, 13:05
  שייקה פייקה שייקה פייקה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.05.08
אתה טועה מכמה בחינות:
בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=שייקה פייקה] הצלחה..."

1. אם אתה חושב שכתבים זרים בשטח היו מונעים את גולדסטון אז אתה תמים. קודם כל הכתבים הזרים לא יכולים להגיע לכל מקום. דבר שני, על כל כתב זר יש כמה עשרות כתבים מקומיים שמכירים את השטח טוב יותר ואת הנפשות הפועלות. זה שהכתבים האלו חברים של חמושי הטרור ולא שלנו כי הם למדו איתם באותו ביה"ס - את מי זה מעניין? העיקר שהם ישיגו כתבות הרבה יותר "סקסיות" כמו שאתה קורא לזה.

2. נניח לרגע שכן נצליח ליצור איפול תקשורתי. ברור שלאחר סיום המבצע כולם יספרו כמה אכזרי היה צה"ל, אבל זה יהיה הכל בדיעבד, בלי לחץ "בזמן אמת" להפסיק את הלחימה.
קח לדוגמא את המקרה של מוחמד אה דורא בשנת 2000 ועוד מקרים רבים כמוהו במלחמת לבנון 2 ועופרת יצוקה:
שלב ראשון העולם מזדעזע מהתמונות
שלב שני העולם דורש מישראל להפסיק מייד את הלחימה ומפעיל לחצים שונים.
שלב שלישי שהוא כמה חדשים טובים אח"כ ובאיחור רב מבחינתנו מתבררת האמת שצה"ל היה חף מפשע, רק שזה מתברר כבר אחרי שהנזק נעשה לנו כי נדחפנו להפסיק את הלחימה ולכל העולם כבר נמאס מלשמוע עובדות חדשות על מוחמד אה דורא כך שגם מבחינה תדמיתית כבר לא משנה שהתבררה האמת

3. בלבנון 2 לא היו כל הגבלות על כתבים זרים ותראה איך יצאנו.
ישן 19-04-2010, 12:57

Facebook profile
הי

אנחנו חייבים להתרגל למחשבה שבמלחמה יש שלושה סוגי אנשים,
חיילים שיצאו למלחמה ולא חזרו - אלו הגיבורים,
חיילים שיצאו למלחמה וחזרו - אלו עומדים למשפט,
ואלו שלא יצאו למלחמה - אלו השופטים,

אנחנו תמיד נצא רע, וזאת רק בגלל שהעולם אוהב להגדיר את הערבים כ-אנדרדוג.
נוח לכל העולם, מסיבות שונות ומשונות לתמוך במי שקובע את מחיר הנפט,
ונוח לעולם שיהיה להם שקט בפריז ולונדון, ולא שיהיו מהומות של ערבים ברחובות

לגבי תמיכה אמריקאית, אני משוכנע שתהיה תמיכה, אבל רק עם זה יגיע למצב של קטסטרופה מוחלטת.

הממשל הנוכחי, ממש לא מתלהב לעזור לנו, ואם הוא יעזור, זה רק לאחר לחץ של הסנט והלובי היהודי.
בל נשכח שגם מתגבש לובי ערבי בסנט.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:35

הדף נוצר ב 0.44 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר