לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-05-2010, 15:11
  משתמש זכר EtEoR EtEoR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.03
אין לחילוניים ואין לאף אחד זכות מונופול על המדינה
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי KRIDoron שמתחילה ב "כן, בגלל זה מי שהקים את..."

מצחיק שמה שאיחד את הרצל, וייצמן ושאר הנפילים של אז הייתה התורה, הדת והאמונה שעם ישראל
שייך לארץ ישראל. הרי אחרת היינו פשוט יכולים לפתוח מדינה באוגנדה. אלה השורשים שאיחדו אותם.
ועדיין, אין למה שאני קורא "החילוניים" קשר לייסוד המדינה. אני מדבר על החילוני הממוצע שהתגבש פה
במדינה מדושנת היטב שנותנת כמעט הכל. נולדו ל(מה שהגדרתי בהודעה הקודמת)אינדיבידואליזם טהור
ונוראי. לפני כמה שנים טובות היו מספר מאבקים ראויים לציון, אבל התקופה הזאת פגה לה. היום יכולים
להטיל על הציבור את כל המכות הכי נוראיות בעולם והוא ישתוק ויקבל את זה בהכנעה, וזה מאוד עצוב.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-05-2010, 10:59
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "הצחקתם אותי"

צודק, זה לא יצליח. אבל לא בגלל הזלזול שלך, אלא ממקום אחר.
שלא כמו הציבור החרדי המאורגן על ידי אינטרסנטים. הציבור החילוני הוא בכלל לא ארגון.
מפעם לפעם, מגיע העצלן התורן המנסה לגזור קופון בשם הציבור החילוני, ובמסגרת זה הוא מתנהג כמו עסקן חרדי ממוצע, ומנסה להגדיר את החילוניים כקבוצה הומוגנית השונאת חרדים הנענת להגדרות שלו. אבל החילוני הממוצע לא שונא חרדים, לא שונא את הדת ובטח לא צריך שאיזה משקפופר משועמם יארגן לו את החיים, ייגבה תרומות ויפתח משרד.
יש לנו חיים, למה שאתה מתייחס כנהנתנות, אני מתייחס כפרטים קטנים שמרכיבים את החיים שלי, והופכים אותם לטובים יותר מעניינים ומלאים יותר. ברוך ה', אני לא מוצא לנכון לבזבז את האנרגיות שלי על חרמות למינהם ואני לא נותן לפטנט התורן שמעולם לא בחרתי בו, לנהל לי את החיים.

פעם בכמה זמן החרדים חוצים איזה שהוא גבול, (בי"ח ברזילי) ואז החמור החילוני מתעורר ואומר עד כאן.
אבל לא לאכול משהו כי משהו אחר בחר לאכול אותו?
מה אני אידיוט?
ישן 14-05-2010, 15:06

ה"יש לנו חיים" זה באמת דרך לא רצינית לצאת מזה
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "צודק, זה לא יצליח. אבל לא..."

עם כל המגרעות שיש לחרדים, ויש רבות מאוד, הם עדיין יודעים להתאחד כקבוצה עבור מה שהם
מאמינים בו ועבור האינטרסים שלהם, כפי שציינת. מאידך, היום לא תראה אפילו לא הפגנה חילונית
אחת נורמלית שתימשך שעתיים על משהו עקרוני. ועקרוני זה לא רק דת, עקרוני זה משכורות, זה
לחימה למען מדינה סוציאלית, זה לחימה על זכויות שמגיעות לכל אחד מאיתנו, זה להילחם אפילו על
גזרה כלכלית כזאת או אחרת. נאדה, גורנישט.

אתה קורא לזה "חיים טובים יותר", "חיים מלאים". אני קורא לזה לא רק נהנתנות אלא אידיבידואליזם
קיצוני וחמור. אף אחד לא חי פה "ביחד". אין בקרב החילונים "אנחנו" (חוץ ממלחמת כמובן שכמעט
כולם מתאגדים, ולהוציא את מדינת ת"א), יש רק "אני, ומי אני יכול לעשות עבור עצמי וקיבינימאט
המדינה, ואולי אני אעבור עוד חודשיים לאמריקה ואשיר את המנון הדגל זרוע הכוכבים").

ישן 14-05-2010, 21:33
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "ה"יש לנו חיים" זה באמת דרך לא רצינית לצאת מזה"

אולי אצל החילוניים אין מספיק מאבקים, אבל אצל החרדים יש יותר מדי.
זה לא נכון להגיד "חילוניים", חילוניים זה בכלל לא קבוצה הומוגנית.
היחידים שמתייחסים לחילוניים כקבוצה זה הדתיים והחילוניים שהקימו את שינוי ועסוקים בלארגן חרמות.

מסכים איתך שלעיתים חסר אקטיביזים, אבל להגדיר את הציבור הלא דתי בארץ, כציבור הדוניסטי המרוכז רק בעצמו, זאת התנשאות דתית קלאסית שמבוססת על דמגוגיה בגרוש.
זה שלא כל אחד שמדבר בבטחון יכול לגייס אותי לכל שטות לא אומר שאני עצלן ושלא איכפת לי.
בתוך האנשים שמגדירים את עצמם כלא דתיים אתה תמצא מכל הסוגים, אבל אתה, בדיוק כמו מארגן החרם על בד"ץ מנסה לשייך את החילוניים לאיזו שהיא קבוצה אחידה שלא קיימת בשום מקום חוץ מבדמיון שלכם.

ולעניין ההתרשמות שלך מהיכולת של החרדים להתארגן ולהחרים.
זה לא מפריע לך הקלות בה אנשים מסוגלים להתארגן ולהחרים מכולת, להפגין על קברים, להלחם על פתיחה של חניון, ועל עוד 1001 זוטות אחרות?

מסכים איתך שכאשר לקבוצה של אנשים יש נושא אחד הבוער בעצמותם וגורם להם להיות אקטיביים זה טוב וזה מוביל לשינוי. אבל כאשר אפשר לארגן קבוצה ענקית להיות אקטיביים בכל נושא, זה כבר לא מלמד על אכפתיות, זה מלמד על העדר מחשבה ועל עודף זמן פנוי.
ישן 17-05-2010, 09:00

כמו שאמרו חכמינו זכרם לברכה: חע חע
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "משעשע שהדבר בא ממקלדתו של מי שחוסם אשכולות שלא מוצאים חן בעיניו, אע"פ שאין הם עוברים"

לא תוכל למצוא אשכול אחד שנעלתי בלי סיבה אמיתית. מה לעשות שהרגע המצאת חוק שאומר
שאפשר לכתוב כל כותרת, לא משנה אם היא רלוונטית או לאו, העיקר שהיא באה מאתר המקור
- זה בולשיט מרוכז. כפי שכתבתי לך לא לפני זמן רב - אתה ממציא "טיעונים" ומאמין בהם. חבל,
אותו אשכול שנעלתי יכול היה להיפתח מיד אילו רק היית כותב כותרת עניינית ולא מגמתית.

ואני באמת לא מבין (עדיין!) מה אתה רוצה ממני. אני אף פעם לא טענתי שאני כופר חילוני מוחלט.
אף פעם לא הסתרתי את היותי מסורתי. אני בהחלט מסורתי גאה . שוב, אתה מאלץ
אותי להחריף את דבריי - אתה פשוט שקרן. אני מעולם לא ניסיתי "לתת משנה תוקף להודעותיי
כאילו אני חילוני". זאת שטות גמורה (וגם ניסוח על הפנים, אגב...).

לגבי חילוניים, אני מכיר חילוניים בדיוק כמוך. גדלתי איתם כל חיי. לדעות שלי יש משנה תוקף אפילו
יותר משלך, ולא יעזור לך כמה תנסה לקעקע דעות של אחרים בטיעונים מגוחכים - אתה תיכשל.

ישן 17-05-2010, 09:30

חלילה, אל תסיים את הדיון כאן :P
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "חבל שאפילו בחוקי הפורום אתה לא בקיא."

קודם כל, יש חוקים מאוד ברורים לגבי כותרת:
ציטוט:
  • נא לנסח את כותרת האשכול בצורה ראויה, התואמת את תוכן הידיעה.
  • אין להכליל ולפגוע באוכלוסיות שלמות (השמאלנים, הימניים, המזרחים).
  • אנא שימרו על תרבות דיון - לא לקלל, לא להשמיץ וכמובן לא להסית/

אתה כמובן לא תודה בטעות. אני אודה במקומך.
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=511880
"הצעת חוק: עונש מאסר על מעשה קידושין" - זאת הכותרת. כמובן שהוספת פרצוף גועל לאשכול (
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/vBulletin/images/freshicons/icon_disgust.gif]
)
זאת כמובן כדי להעביר את תחושתך מאלה שעושים דברים כה נוראים, למרות שאין מצידך הרבה הפעלת
שכל. לא חשבת על ילדודס שיוכלו "להתחתן" כל יומיים. לא חשבת על צחוק שיעשו מהטקס הזה, כלום.
אבל מה, פרצוף מקיא יכולת להדביק אילו היית מוסיף לכותבת את המילה "פרטיים", הסיפור היה לא
היה מתרחש כלל. אבל, עשית דווקא, כמצופה ממך.

ראה מה עשית, מרוב חוסר היכולת שלך להציל את האוכלוסיה שאתה מייצג, אנחנו דנים
עכשיו על חוקי כותרות בפורום. כל הכבוד! הצלחת להסיט את הנושא, אבל בהחלט לא
הצלחת להציל את "כבודם" של החילוניים. התעסקת בי ובמסורתיות שלי מאשר לענות
לעניין. תכונה מאוד לא חיובית.

ישן 17-05-2010, 16:22
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.02
לשמחתך, הצלחתי לפנות מעט זמן בשביל המשך הדיון.
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "חלילה, אל תסיים את הדיון כאן :P"

ציטוט:
נא לנסח את כותרת האשכול בצורה ראויה, התואמת את תוכן הידיעה.

אני לא ניסחתי את הכותרת, אלא הבאתי ציטוט מהכותרת המקורית.

ציטוט:
אין להכליל ולפגוע באוכלוסיות שלמות (השמאלנים, הימניים, המזרחים).

היכן אתה רואה שימוש במילים המבטאות הכללה בכותרת?

ציטוט:
אנא שימרו על תרבות דיון - לא לקלל, לא להשמיץ וכמובן לא להסית

כנ"ל? היכן אתה מוצא קללות? השמצות? הסתה?

מדובר, לכל היותר, באינטרפרטציה פרטית שלך, וחבל שאתה משתמש בכוח הניהולי שלך על מנת להביע את דעתך.

מה הקשר בין "ילדודס" שמריצים קטעים ומוצאים עצמם מחותנים? מה הצעת החוק הנ"ל אמורה לעשות, לזרוק אותם לכלא?

פרצוף הגועל נועד להביא את שאת הנפש מהמשמעות האמיתית של החוק, והיא ביטול כל אפשרות להנשא בארץ, על פי ההלכה, ללא שימוש במונופול הרבנות הראשית, והוא פועל יוצא משילוב לא ראוי ולא בריא בין חוקי הדת וחוקי המדינה.

ישן 17-05-2010, 20:54
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.02
כפי שכבר כתבתי, לא אני ניסחתי את הכותרת, והחוקים דורשים הבאת הכותרת המקורית על מנת
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "נו שוין"

למנוע ניצול לרעה של "פרשנות יצירתית" (לדוגמא, הכותרת באשכול אותו אתה פתחת על ה"כת החילונית").

אם יש לך טענה בנוגע לאיכות העיתונאית של אתר גלובס, מן הראוי שתפנה לאתר, או שתגבשו חוק האוסר על הבאת ידיעות מאותו אתר, אולם כאשר יש מגמה לחסימת אשכולות באופן שיטתי על ידי נקיטת שיטת "למה אין לך כובע?", יש בכך מן החוצפה לטעון ל"ירידה ברמה".

היכולת החילונית קיימת, וגם הגיעה לידי מימוש בתקופת "שינוי" (אז החרדים התקפלו במהירות שהיתה גורמת לאיינשטיין לפקפק בחוסר היכולת להגיע למהירות האור), ואני צופה שבקרוב יקום גוף שיחזר הצלחה זו.

אתה, מן הסתם, תכנה זאת בתור "אנטישמיות", ובכך תראה את צביעותך.

ישן 18-05-2010, 04:41

אתה יודע לשחק את השה בסיפור,
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "כפי שכבר כתבתי, לא אני ניסחתי את הכותרת, והחוקים דורשים הבאת הכותרת המקורית על מנת"

רק חבל שהמציאות לא עומדת לצידך. הרבה אשכולות ננעלו בעקבות כותרת קלוקלת (כן כן, תתפלא, הן באו מאתר כמות שהן). אתה תמשיך להיאחז הטיעון הזה: "מה אתה רוצה?! הבאתי כותרת מהאתר!". ולא, אין לי שום סיבה לפנות לגלובס. אני דואג לפורום ולקיום החוקים שלו ואתה הפרת את החוקים. אפילו אם נשים בצד את החוקים - היושרה שאין לך אפשרה לך לכתוב כותרת מאוד מרשעת. כי מי שהיה קורא את הכותרת בלי להיכנס לאשכול (ויש רבים כאלה) היה חושב שאנחנו באיראן.

אגב, אני לא דואג מממפלגות זן שינוי. כולם יודעים היום איך נגמרה שינוי. בשחיתות, בעבריינים ובהתפלגות. ההבדל בין שינוי לש"ס למשל, זה שש"ס לא תיעלם מהמפה. לעומתה, שינוי זו מילה שמשתמשים בה היום כשרוצים להחליף תספורת. אהה, רק להזכיר לך שמושאי נפשך משינוי נכנסו דאז לקואליציה עם החרדים בגלל כסף (?!?!?!?!?!?! איל יכול להיות שטומיל'ה הנחוש, שונא הדת והישר ויתר על הסעיף שקיים את המפלגה שלו ונכנס עם החרדים תמורת כמה מיליונים?!?!?!?).

אתה יכול להשתמש במילים כמו התקפלו, נעלמו באופק, פגו - שורה תחתונה, שינוי זה חלק מינורי מההיסטוריה בישראל. ש"ס לעומת זאת, נמצאת היום בממשלה, והיא קיימת כבר 26 שנים (חתיכת גיל!).

חומר למחשבה.

נערך לאחרונה ע"י EtEoR בתאריך 18-05-2010 בשעה 04:44.
ישן 17-05-2010, 18:26
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
לזה ייקרא, זעקת הקוזק הנגזל...
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "קודם כל, נושא הדיון הוא לא אני"

קודם כל, הראשון להסיט את הדיון מנושאו המקורי לעבר השמצה כוללנית ומכפישה של ה"חילונים" הוא אתה. שנית, בתור מי שמחלק ציונים על תגובותי על כל צעד ושעל, קצת מצחיק שתקבול שאתה לא הנושא...
שלישית, אתה רלבנטי לעניין מאוד משום שאתה מייצג בדיוק מה שאתה מייחס ל"חילוניים"-שילוב של בכיינות והתפנקות/ויתור עצמי. אם אתה "מאמין" אז אתה אמור למלא את כל מצוות הדת היהודית, קלה כחמורה. אין "חצי-חצי" ביהדות. אתה יודע איך קוראים למי שממלאים רק את מצוות היהדות שנוחות להם? רפורמים. וכמו כל הרפורמים, גם אתה פשוט עושה מה שנוח לך תוך התעטפות בהגדרות של דתיות או מסורתיות.
"ככה חינכו אותי" זה הטיעון הבטלני ביותר ששמעתי בנידון. מספיק אנשים אימצו דרך חיים נכונה יותר לדידם (כולל דרלך החיים הדתית) למרות ש"חינכו אותם" אחרת.
ישן 16-05-2010, 19:40
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
אכן אינם עשויים מקשה אחת
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מוזר, כי תמיד כשמבצעים הכללה לא מחמיאה לציבור החרדי ממהרים המסנגרים להסביר ש..."

ש"ס ונטורי קרתא כנראה לא ישתפו פעולה בהרבה דברים ככל זה נוגע לפוליטיקה, אבל בענייני
השגחה על כשרות דווקא לא יהיה מפתיע לגלות הסכמות. כשמדובר עיקר הציבור החרדי - לא
נטורי קרתא ושכמותם מצד אחד ולא החרד"לים ודומיהם מצד שני - התאגדות הצרכנית שלהם
קיימת ומשמעותית (ולא משנה מה הסיבות, בין אם זה נובע מלמטה, קורה כי "הרבי אמר", סיבה
אחרת, או כל שילוב שלהן); בציבור החילוני אין דבר כזה. קיימות התאגדויות צרכנים בתוך הציבור
החילוני, אבל כמעט ואין התאגדויות צרכנים (או התאגדויות פוליטיות, אם כבר מדברים) שמבוססות
על ה"חילוניות" של הציבור.
ישן 17-05-2010, 12:51
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

אם לא נדבר על הנושא אפשר להגיד הרבה דברים...
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אם נצא רגע מתחום הדתי פרופר, הציבור החילוני בישראל כן יודע לשתף פעולה בקמפיינים"

אבל אתה הצלחת להגיד כאלה שאינם נכונים.

ראשית, הקמפיין שאתה מדבר עליו איננו ייחודי לציבור החילוני וקשור בחילוניות שבו,
אלא קמפיין של הציבור הכללי, שכולל גם מגזרים אחרים. שנית, החילוניים בהחלט
אינם רוב הציבור היהודי. זו שטות גמורה, עם כל הכבוד. לפי נתוני הלמ"ס מ-2007
רק 43.4% מהציבור היהודי חילוניים, 39% מסורתיים, 9.5% דתיים ו-7.8% חרדים.
הנתונים החדשים שפורסמו אמש (גם בישראל היום הבוקר) 42% חילוניים, 25%
"מסורתיים לא כל כך דתיים", 13% "מסורתיים דתיים", 12% דתיים ו-8% חרדים.

הטענה אינה שאף אדם חילוני לא יכול להצטרף לאף התאגדות, אלא שהחילוניים
כקבוצה בפועל אינם מייצרים התאגדויות המיוחדות להם. זו עובדה.
(אפשר לקחת את שינוי כדוגמה להתאגדות חילונית, אם תרצה)
ישן 17-05-2010, 18:38
מנהל

נתוני הסקרים מסוג זה מעוררים גיחוך
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אם לא נדבר על הנושא אפשר להגיד הרבה דברים..."

אתה באמת קונה הגדרה של "מסורתיים לא כל כך דתיים"??? מה זה? אנשים שממלאים 2-3 מצוות אבל מיידים אבנים על מכוניות ביום כיפור? הרי מדובר באנשים שמנהלים אורח חיים חילוני לחלוטין, לא פחות מחלק גדול מאלו שמגדירים עצמם "חילוניים". הרי "חילוני" זה משהו שהגדרתו די עמומה. מי שמבין את השאלה בסקר (בוודאי כשמול זה יש את האופציה של "מסורתי לא כל כך דתי") כ"אתאיסט" לא יבחר באופציה החילונית. אחרי הכל, הוא מאמין ב"כח עליון" ואפילו עושה קידוש פעם בחודש בשביל הילדים.
אם היו שואלים אנשים לפי המידה שהם מקיימים מצוות, אני מקווה שברור לך שהיית מקבל רוב חילוני מוצק מאוד, וקיום המצוות הוא מה שמגדיר אדם כדתי או לא דתי. וחילוני בעיני, זה פשוט אדם שבחר לא לחיות אורח חיים דתי. הוא יכול להיות אתאיסט, אגנוסטי או אפילו יהודי מאמין -אבל -עצלן. זאת משום שחילוניות ברוב המקרים איננה אידיאולוגיה אלא פשוט אורח חיים המבוסס על המנעות מאימוץ אורח חיים דתי.
מאותה סיבה גם הציבור החילוני מעצם הגדרתו הרופפת מאוד לא יכול ליצור חזית אחת.
ושים לב שבכל מקרה, גם לפי הסקר הזה, החילוניים הם הקבוצה הגדולה ביותר באוכלוסיה.
עכשיו, אני במתכוון ביקשתי לא לתת דוגמא שקשורה לדת היות ואני מתנגד בעיקר לטענה שהושמעה למעלה ולפיה (לפחות במשתמע) החילוניים הם ציבור מפונק וחסר ערכים ולא מסוגל לפעולה משותפת. הדוגמא של שימור פרחי הבר באה בשביל להראות שהציבור החילוני מסוגל לפעולה ערכית משותפת. בכוונה לא בחרתי בדוגמא של "שינוי" כי אני לא מדבר על הרצון או היכולת של ציבור חילוני לפעול במאסה בנושאי דת.
ישן 17-05-2010, 19:16
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

ההתעלמות שלך מהנתונים אכן מעוררת גיחוך
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "נתוני הסקרים מסוג זה מעוררים גיחוך"

ראשית, אין שום בעיה בהגדרות הללו, גם אם קשה לך להתמודד איתן. רוב הציבור בארץ איננו
"שומר מצוות" גמור ואיננו חילוני גמור. החלוקה הנוספת רק עוזרת לברר נטיות בתוך הציבור
המסורתי הזה.

שנית, בנתון מ-2007 (שהוא זה שנמצא בשנתון 2009 כרגע) יש רק 4 קטגוריות: חרדי, דתי,
מסורתי וחילוני. כך שגם אם יש בעיה בסדר האחרון, יש לך את הנתון של 2007, שבחרת
להתעלם ממנו.

שלישית, בכל-מקרה - בשני מערכי הנתונים - החילוניים אינם רוב. רוב זה 50%+1 והחילוניים
לא הגיעו לכמות הזו. למעלה כתבת "לא שרק חילונים עשו זאת, אבל היות והם היו רוב הציבור".
אל תתחכם. טעית. זהו זה. החילוניים אינם רוב, והם הקבוצה הגדולה ביותר רק לפי שיטת
ספירה אחת. (אני יכול לחלופין לספור חרדים כקיצון מצד אחד, חילוניים כקיצון מצד שני, ובדיוק
50% של כל האחרים ביניהם לפי הסקר האחרון)

רביעית, ההגדרה שלך לחילוני חסרת ערך וחסרת תועלת. לא כל מי שבחר לא לקיים מצוות
הוא חילוני. בערך שליש עד חצי מאלו שלא מקיימים מצוות מגדירים את עצמם דווקא כמסורתיים
ולא כחילוניים.

חמישית, הבקשה המפורשת להביא דוגמה שלא קשורה לדת היא במפורש מה שאינו קשור
לנושא, כי השאלה היא האם החילוניים מתאגדים סביב החילוניות שלהם ולא מצטרפים
להתאגדויות סביב נושאים אחרים. דוגמת פרחי-הבר מדגימה שהציבור הכללי כולו מסוגל
לפעולה ערכית משותפת - זה כולל את החילוניים, את המסורתיים לסוגיהם, את הדתיים
ואולי אף את החרדים (אינני בטוח כמה הם נוהגים לצאת לטיולים מהסוג הרלבנטי).
ישן 17-05-2010, 20:03
מנהל

ניסיתי להתעלם מהתוקפנות שלך עד כה, אבל חלאס
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "ההתעלמות שלך מהנתונים אכן מעוררת גיחוך"

לא מתאים לי. אענה לך על ההודעה הזו אבל בזה זה נגמר.
ראשית, יש בעיה עם הגדרות ושאלות בסקרים בכלל ויש בעיה רצינית מאוד עם ההגדרות האלה בפרט. אדם כמו אלעד (נגיד) ששומר 2-3 מצוות הוא לא יותר "דתי" מהרבה כאלו שיגדירו עצמם חילונים ואני בטוח שגם הוא מגדיר עצמו חילוני בהקשרים אלו ואחרים. יהדות (אלא אם כן אנחנו מדברים על רפורמים) היא לא שוק. או שאתה מאמין ומתוך כך שומר על המצוות או שאתה לא דתי. זה גם ביחס לנתון מ-2007 וכל נתון אחר.ץ למעשה, כבר כשלמדתי לתואר הראשון לפני שנים לא מעטות גד ברזילי טען בפנינו שלפי הסקרים החילונים הם מיעוט. בזמנו זה מאוד הפתיע אותי עד שהבנתי משיחות עם אחרים שכמו שאנשים מגדירים "חילוני", גם אני הייתי מסמן עצמי כ"מסורתי" בסקרים האלה.
שנית, לא נותר לי אלא להציע לך לשוחח עם אורי ולהקים אולי קבוצת תמיכה של אלו המוכרחים תמיד להיות צודקים...
כנראה שאני לא אוכל להצטרף משום שאין לי בעיה להודות בטעות, וכן במובן נתוני הסקרים היבשים (שכאמור אני מכיר אותם לא מהיום) זה לא היה מדויק. האמת היא שהתכוונתי לכתוב שהחלונים הם הקבוצה הגדולה ביותר. יצא אחרת-יאללה, אתה יכול לפתוח את השמפניה...
שלישית-אני חוזר על מה שכתבתי. אדם שלא ממלא מצוות ומגדיר עצמו "מסורתי" הרי שאין שום ערך כלשהו להגדרתו העצמית. אני יכול גם לומר על עצמי שאני "חרוץ". אבל אם אני מעדיף לכלות את ימי העבודה שלי בויכוחים חסרי תכלית בטינטרט במקום לעבוד, אז אין להגדרתי העצמית שום ערך. ובמובן יותר ארצי, אני בטוח שאותם "מסורתיים" שלא מקיימים מצוות יעמדו על הרגליים האחוריות בדיוק כמו ה"חילונים" אם למשל ינסו למנוע תנועה ברחוב שלהם בשבת.
רביעית-אני בחרתי לתת דוגמא למה שרבלנטי וחשוב מבחינתי. ולגבי החרדים-דווקא ידוע לי שהם מרבים בטיולים בזמן החופשות ולמרבה הטרגדיה, בגלל חוסר מיומנות לא פעם טיולים כאלו מסתיימים באסון או כמעט אסון.
ישן 21-05-2010, 16:57
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

אין לך ממה להיעלב
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ניסיתי להתעלם מהתוקפנות שלך עד כה, אבל חלאס"

(אני מקווה שלא צריך לצרף גם אותי לטלנובלה שכתב ישראלה עליך ועל אלעד )

לגבי המסורתיים כקבוצה חברתית הגבתי באשכול אחר לפני מספר שעות:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
המושג "מסורתי" קיים. חלק ענק מתושבי המדינה הזו מגדירים עצמם כמסורתיים. זו תופעה חברתית
קיימת. אתה לא אוהב אותה? בכיף. מבחינת הדינים ביהדות אין לה ערך כל עוד לא מקיימים מצוות
לפי השו"ע? אחלה. הקבוצה הזו עדיין קיימת. אין זה שהדת היהודית דורשת קיום מצוות ואינה מבחינה
בין "חילוניים" ל"מסורתיים" בין אלו שאינם מקיימים מצוות מונע מהמסורתיים להתקיים כקבוצה נבדלת,
כמו שזה שאין הבחנה מבחינה מכנית בין מאזדה 3 ירוקה לבין מאזדה 3 כסופה מונע ממכוניות ירוקות
להתקיים כקבוצה נבדלת ממכוניות כסופות...

מסתבר שיש אפילו אחד - ד"ר יעקב ידגר מהמחלקה למדע המדינה בבר-אילן - שכתב ספר ושמו
"המסורתיים בישראל". כמובן שיכול להיות שזה עוד ספר על שום דבר, אבל בהתחשב בזה ש-39%
מהנסקרים של הלמ"ס הגדירו עצמם כמסורתיים, יש לי חשד קל שאולי אין זה כך.

אכן אתה צודק שאם ההגדרה העצמית שלך כ"חרוץ" סותרת לחלוטין את התנהגותך בפועל יש
כאן בעיה מסוימת, אלא שאין זה המצב לגבי המסורתיים. הם אינם מגדירים עצמם כשומרי
מצוות במובן האורתודוקסי, ולכן אין בעיה בכך שאינם מקיימים מצוות. הם מגדירים עצמם
כ"מסורתיים" ולא כ"דתיים" בדיוק מהסיבה הזו - הם אינם מקבלים עליהם את דתי היהדות
(במובן המקורי של דת=חוק), אלא כ"מחוברים למסורת היהודית".

כלומר, "קיום המצוות" שלהם איננו מהסוג המתחכם של "אסור לבשל גדי בחלב של אמא שלו
אבל מי אמר שצריך לשמור 6 שעות בין בשר לחלב", אלא נתייחס גם לציוויים "ברורים" כמו
"לא להדליק אש בשבת", ואין להם בעיה להדליק סיגריה אחרי הקידוש (טלוויזיה זה לא אש,
אז זה מראש בסדר).

כלומר, הקידוש המדובר - וכך גם ה"כשרות" שלהם - מגיע ממקור יותר "תרבותי" ופחות
"דתי". הם עושים קידוש לא כי כתוב "זכור את יום השבת לקדשו", אלא כי הם מחשיבים
את טקס הקידוש כסמל לאומי-תרבותי משמעותי. בגלל זה יש כאלה שאין להם בעיה לאכול
אוכל שאיננו כשר בעליל (ולא "כשר בכאילו" מהסוג ש-stoned דיבר עליו למעלה), אבל
לא יאכלו חזיר. למה? בגלל ההיסטוריה של העם היהודי שהפכה את אכילת החזיר לסמל.

לגבי שאלת היותה של היהדות "שוק":
הזכרת את הנושא מספר פעמים באשכולות בימים האחרונים, ונראה שאתה מייחס לו
חשיבות רבה בדיון אודות המסורתיים. העניין הוא שאתה יוצא מנקודת מוצא דתית לגמרי,
ומדבר על הגדרות בציר הדתי לפי התפישה של החוק הדתי.

מעבר לדברים שכבר הזכרתי קודם (להכעיס מול לתאבון וכו') שיוצרים הבדל בין סוגים
שונים של "non-practitioners" בתוך המסגרת של החוק הדתי האורתודוקסי, אנחנו
מדברים על ציר דתיות במובן רחב יותר שמתייחס לדרך בה נתפס העניין בציבור הכללי,
ולא במסגרת הדין הדתי. אילו השאלה הייתה רק במסגרת הדין הדתי, האפשרויות לא
היו חרדי, דתי, מסורתי וחילוני, אלא בחירה מרובה מבין מגוון רחב של אפשרויות שכולל
אוכל נבלות לתאבון, אוכל נבלות להכעיס, תינוק שנשבה, מומר, אפיקורוס, מפריח יונים
וזורק קוביות (ומשחק פוקר), זקן ממרא, בן סורר ומורה ועוד...
ישן 14-05-2010, 19:42
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "קושיות אינן הוכחות. מקרים..."

אלו אינן קושיות, אלו שאלות רטוריות.

חרם צרכנים הדביק את הארנב על מוצרי הקוסמטיקה. חרם צרכנים נתן לשחורים לשבת באוטובוס היכן שירצו. חרם צרכנים גרם לנייקי וגאפ לשפר תנאי העסקה בסדנאות יזע.

נייקי-

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3072089,00.html

גאפ-

http://www.ynet.co.il/articles/0,73...12709,00.html#n

על האתר הזה שמעת?
http://www.greenamericatoday.org/

הוא דוגמא לכל אקטיביזם חברתי בעולם העסקי, הארגון הזה עצמו נחשב לגוף שאסור להתעלם ממנו בארה"ב.

הנה על המאבקים נגד הגלובליזציה המתבטאים בעיקר אצל אנרכיסטים, מידע ממש "מפי הסוס"
http://www.anarkismo.net/article/5793

פה יש רשימה נחמדה של חרמים עכשווים והיסטוריים
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_boycotts

ישן 17-05-2010, 22:20
מנהל

יש נקודה כלכלית שלא זכתה כאן למספיק התייחסות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "החילונים מחרימים את הבד"ץ"

מה שאותי בעיקר מעניין הוא האם יש בעיה עם ההכשר הרגיל. כלומר, מדוע אדם דתי שלא מהעדה החרדית יעדיף את ההכשר הזה. כלומר, מדוע יש הכשר כפול בישראל? אם ההכשר של הרבנות (עליו כולנו משלמים בעקיפין ובמישריו) לא מספיק טוב, מדוע לא לשפר אותו?
אני חושב שהצעד הראשון צריך להיות ללחוץ על הרבנות הראשית לשפר את ההכשר. למאמץ כזה אפשר יהיה לגייס גם את המסורתיים-דתיים לסוגיהם שהרי לא נראה לי שגם הם מעונינים לשלם מחיר גבוה יותר על המוצרים או לממן קבוצה שמנוגדת להם אידיאולוגית (וכידוע, אין בדיוק זהות אידיאולוגית בין הדתיים הלאומיים והעדה החרדית). אבל אני לא מבין בזה מספיק ואשמח לשמוע דיעות בנידון.
ישן 17-05-2010, 22:30
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
המצב הרבה יותר גרוע ממה שאתה מתאר.
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "יש נקודה כלכלית שלא זכתה כאן למספיק התייחסות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
מה שאותי בעיקר מעניין הוא האם יש בעיה עם ההכשר הרגיל. כלומר, מדוע אדם דתי שלא מהעדה החרדית יעדיף את ההכשר הזה. כלומר, מדוע יש הכשר כפול בישראל? אם ההכשר של הרבנות (עליו כולנו משלמים בעקיפין ובמישריו) לא מספיק טוב, מדוע לא לשפר אותו?
אני חושב שהצעד הראשון צריך להיות ללחוץ על הרבנות הראשית לשפר את ההכשר. למאמץ כזה אפשר יהיה לגייס גם את המסורתיים-דתיים לסוגיהם שהרי לא נראה לי שגם הם מעונינים לשלם מחיר גבוה יותר על המוצרים או לממן קבוצה שמנוגדת להם אידיאולוגית (וכידוע, אין בדיוק זהות אידיאולוגית בין הדתיים הלאומיים והעדה החרדית). אבל אני לא מבין בזה מספיק ואשמח לשמוע דיעות בנידון.

ב - 30 השנה האחרונות הציבור החרדי מקפיד על "כל המחמיר הרי זה משובח" , זה אומר שאט אט צוברים החרדים לסוגיהן עוד ועוד "חומרות" הלכתיות, חלקן בגלל שאלות קיטבג המופנות לרב, שיקולים של רווח, סתם החמרות ללא סיבה, מתפקות אישיות וכו'. מכיוון שזו הגישה, במשך שנים התחרו אלה באלה "קבוצות בד"צ " שונות, בהתאם לעדה, לחצר, לרב וכן הלאה. כדי לצבור כוח וממון נהגו הבד"צים להאשים אלה את אלה בחוסר כשרות, עד שנמצא כי לכל יהודי חרדי יש כשרות "משלו". יש לכך חריג אחד . "העדה החרדית" שמקובלת על כולם מכיוון שאין ספק שהיא המחמירה מכולן..האבסורד הזה, הביא חברות מזון רבות להעדיף דווקא את הכשרות הזו - למרות שמחיריה גבוהים הרבה יותר מהבד"צים האחרים - כי פלח השוק שהיא מביאה איתה גדול יותר .

סיכומו של דבר - הראשונים שיש להם אינטרס להלחם ב"עדה" הם החרדים עצמם...לא צריך בשביל זה את הדתיים ואת המסורתיים...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 17-05-2010, 22:44
מנהל

מעניין, אם כי חלק מזה ידעתי. אז למה שהרבנות לא תאמץ את התקן המחמיר?
בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "המצב הרבה יותר גרוע ממה שאתה מתאר."

אני מבין שההחמרה הזו בעצם מיותרת, אבל "תוי תקן" זה עניין שמשתנה עם הזמן בכל מיני מוצרים. אם הרבנות תחמיר את התקנים שלה, זה לא ישבור את כל גופי הכשרות הקטנים? או אולי אני תמים והחרדים לעולם לא יאמינו לתו התקן של הרבנות משום שהוא תו התקן של הרבנות ולא של אחד הגופים שלהם? אולי אפשר לתת לקבוצות החרדים השונות לשלוח נציגים לפקח על מנגנון הכשרות של הרבנות?
פשוט נראה לי שהמצב הכי גרוע מבחינת היעילות הכלכלית הוא כשיש כפילות כזאת.
ולגבי הנטיה להחמיר בכלל (שזאת גם ההתרשמות שלי-בעיקר בענייני צניעות) שמעתי מדתיים-לאומיים גם על מגמה הפוכה ומאוד הדרגתית של שינוי לכיוון השני. למשל, בחור שמאוד הערכתי טען בפני שזה עניין של לא הרבה זמן עד שבבתי הכנסת האורתודוכסים תעבור מהעולם ההפרדה בין נשים וגברים. יש בסיס לדיעה הזאת, או שהמגמה היא החמרה נטו?
ישן 17-05-2010, 23:26
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
נו, תלוי על איזה אורתודוקסים מדובר
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מעניין, אם כי חלק מזה ידעתי. אז למה שהרבנות לא תאמץ את התקן המחמיר?"

יש מגמה כזאת בצד אחד של האורתודוקסיה, אבל בצד השני יש מי שמקפידים על כלה כעל חמורה - הכוונה שמקפידים שלא ללכת בין שתי כלות כפי שלא הולכים בין שני חמורים,ובכל ימות השנה (פרט לחנוכה) נעשה להם נס פח הזבל וכמות שהספיקה למשאית זבל אחת, מצריכה שמונה כבאיות! וכך הם מקיימים מצוות פרסומי איכסה ובעלי התשובה שלהם מקפידים ללבוש בגדים שחורים וארוכים גם בקיץ, גם בעמידה צפופה באוטובוס והנשים שלהם בורחות למושבים האחוריים, ללמד עליהן שהן צדיקות גדולות, שאינן מסוגלות לעמוד "במקום שבעלי תשובה עומדים".ויש מבינם שמסכנים את חייהם בפסח ומרחיקים עד פרס לקיים מצוות "שלא אחמד בלבד עמד עלינו לכלותינו" אז מה המגמה השלטת באורתודוקסיה? כמו שענה מרדכי היהודי כששאלו אותו איזה עונש ראוי לעשרת בני המן. תלוי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 17-05-2010, 23:16
  אינקה אינקה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.01.09
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "יש נקודה כלכלית שלא זכתה כאן למספיק התייחסות"

קודם כל צריך לעשות חלוקה ראשית.

הכשרויות בכללותן מתחלקות לשני סוגים:
1) כשרויות למוצרים תעשייתיים.
2) כשרויות למסעדות וכו'.

מנסיון, למקומות אכילה (מסעדות וכו') עם כשרות הרבנות בלבד אני לא מתקרב.

בנוגע לכשרויות השונות בכללי אפשר לחלק בגדול לשני חלקים:
1) הנהלים והכללים (למשל, כל כמה שחיטות צריך לבדוק את הסכין, האם בודקים כל עוף או כל 10) ובכלל האם הולכים לפי השיטה המחמירה ביותר, המקילה ביותר או אי שם באמצע.
2) מעבר לזה יש גם את אכיפת הנהלים (למשל שמעתי ממשגיח שהוא ראה בעיניו מקרים של עופות שלפי הנוהל היו צריכים להיטרף אבל המשגיח העלים עין.

כשהרבנות (וגם לפי הרבה מהרבנים הדת"ל, במיוחד אלו שמכירים את הנושא מקרוב, וגם תלוי איזה רבנות) היא הכשרות הכי פחות שאפשר לסמוך עליה שהמוצר אכן כשר.

בנוגע להחמרה - השאלה תמיד ביחס למה.
תמיד יש את אלו שמחפשים להחמיר יתר על המידה ויש את אלו שמקילים בכל דבר.
איפה עובר הקו הממוצע?
האם הפרדה בין גברים לנשים בבית הכנסת נראה לך החמרה??
(רמז: זה אפילו לא הקלה אלא נגד ההלכה לחלוטין. דהיינו זה לא שיטה מקילה שניתן לסמוך עליה (אלא כל זב וזבת חוטם יכולים לקבוע גבולות חדשים בהלכה ואז ממילא הכל פרוץ וגם הרפורמים הם בגבולות ההלכה) אלא לחלוטין נגד ההלכה)

נערך לאחרונה ע"י אינקה בתאריך 17-05-2010 בשעה 23:22.
ישן 17-05-2010, 23:34
מנהל

תודה על ההסבר. וזה מוביל אותי לשאלה המתבקשת-
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי אינקה שמתחילה ב "קודם כל צריך לעשות חלוקה..."

האם אתה מאמין שהרבנות הראשית היא מקרה אבוד מבחינת הכשרות? כלומר, האם אתה חושב שיש סיכוי לרפורמה שם שתעמיד הכשר אמין וברמה שתספק את רוב רובו של הציבור הדתי והחרדי?
ולגבי הפרדה בין גברים לנשים-זאת הייתה הדוגמא שאותו חבר בחר לתת לי ואני מודה שזה הפתיע אותי. הוא טען שהדת היהודית היא הרבה יותר דינאמית ממה שנדמה לחילונים ושדברים משתנים עם הזמן גם אם זה מאוד מאוד הדרגתי. הוא בחור מבריק ודתי אדוק אבל רציתי לשמוע עוד דיעות. אבל אם נלך על עניין ההפרדה בין גברים לנשים בתפילה, מה המקור ההלכתי שלה? האם תמיד התקיימה הפרדה כזו? אני מניח שהסיכוי לשינוי הלכתי כאן תלוי בתשובות לשאלות האלה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:23

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר