לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-08-2010, 16:05
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
נכון
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "אני אישית לא מוצא סיבה לפתוח..."

אבל האשכול כבר פתוח, אז ננצל אותו לעשות סדר בדברים.
אני אישית מתפלא על ניר דבורי (בעצם לא כל כך ), זו כתבה מגמתית שנועדה להלך אימים על רגשות הציבור, להציג להם איום מצד אחד ומצד שני את הפתרון הלא בטוח, מה נישאר? ספקות, אי ודאות ובילבול אצל כל אותם הדיוטות שחושבים לעצמם "מצב לא טוב, אבל רשת 2 תותחים איך הם ניתחו את המצב כל כך מקצועי, הם בוודאי יודעים על מה הם מדברים".

הדבר הכי פשוט זה להסתכל על העובדות:
האיום: PAK FA שיהיה כביכול מוכן בעוד 3 שנים, אויבנו יצטיידו בו ויהיה להם יתרון טכנולוגי.
גם אם Centurion יבוא יחד עם הצל"ש שלו ויביא קישורים לכל מיני אתרים ברוסית שזה ממש הולך להיות כך, הרי שמבחינה טכנית הדברים לא מסתדרים.
פוטין (איש קטן עם פנטזיות גדולות) אמר "העובדה שהמטוס כבר באוויר זה הישג" והוא צודק, לקח להם כמעט 20 שנה להרים אותו לאוויר.
מה עלה לאוויר? גוף עם מנועים שהם אפילו לא שלו ועוד כל מיני תוספות (עין של IRST?)
מכאן צריך להתחיל לארגן את המטוס.
- מנועים
- מכ"מ
- מערכות אוויוניקה
- מערכות זע"ט
- מערכות בקרת נשק (מחשב משימה)
- נשק (פצצות וטילים המותאמים לשיגור מתאי חימוש)
- חליפת ל"א
- חליפת חמקנות
- וכו'

את כל זה צריך להמציא, לייצר, לבחון ולהתאים שיעבדו בצורה הרמונית.
נכון שהכול כבר בתנופת עשייה, יש הקצאת תקציבים ומוטיבציה אבל מבחינה טכנית הדברים לוקחים המון המון זמן, שימו לב כמה זמן זה לוקח ל LM עם ה JSF שלה שנימצא בשלבים הרבה יותר מתקדמים מהפרוייקט הרוסי.
סוחוי זו לא LM וגם אף פעם לא תהיה, היכולות שלה רחוקות מאד מהיכולות של החברה האמריקאית.
מנכ"ל סוחוי התחייב שתוך שלוש שנים המטוס יהיה מוכן ותחילת ההצטיידות שלו בחיל האוויר הרוסי תתחיל בעוד חמש שנים, גם אם נפרגן לו ונאמין, עדיין צריך לייצר כמות גדולה מאד של מטוסים לרוסיה ולכל מי שיקנה ממנה (כניראה שהודו ראשונה), לרכוש כשרות מבצעית ואולי רק אז האיום יהיה ממשי.
נשמע שלוש שנים? לי זה נשמע במקרה הטוב 13 שנה.

התשובה: F-35 שנימצא בתנופת פיתוח, עיסקה קרובה על 20 מטוסים יקרים עם מערכות אמריקאיות שצפויים להיות כאן ב 2015 ותוכנית לעוד כ 55 מטוסים זולים יותר עם יותר מערכות ישראליות במהלך השנים שאחרי.
ב 13 שנה האלה, טייסות ה F-35 הישראליות כבר יהיו ותיקות עם ניסיון מבצעי

נכון, הכל השערות, אבל יש דברים סבירים יותר ויש דברים סבירים פחות, כל אחד שיבחר לעצמו על מה להסתכל. אני הסתכלתי על עובדות...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-08-2010, 16:42
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
הרשה לי כמה הערות
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "נכון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
פוטין (איש קטן עם פנטזיות גדולות) אמר "העובדה שהמטוס כבר באוויר זה הישג" והוא צודק, לקח להם כמעט 20 שנה להרים אותו לאוויר.

הפיתוח של PAK FA החל בשנת 2004 דומני. לכן רק 6 שנים מתחילת התוכנית לטיסה ראשונה. קצב לא רע בכלל למטוס דור 5.

ציטוט:
מה עלה לאוויר? גוף עם מנועים שהם אפילו לא שלו ועוד כל מיני תוספות (עין של IRST?)
מכאן צריך להתחיל לארגן את המטוס.
- מנועים
- מכ"מ
- מערכות אוויוניקה
- מערכות זע"ט
- חליפת ל"א
- חליפת חמקנות
- וכו'

מה שעלה לאוויר זהו אב-טיפוס מוטס הראשון. המנועים הם שלו ורק שלו, אם כי אינם מהווים את שיא הידע והיכולת הרוסית ולכן מתבצעות כבר עבודות מו"פ לטובת המנועים שלב 2.

ציטוט:
- מכ"מ

המכ"ם Sh121 למעשה כבר פותח.

ציטוט:
- מערכות אוויוניקה

ברובן לקוחות מ-Su-35S שבנייתו הסדרתית תתחיל ב-2011, אם אינני טועה.

ציטוט:
- מערכות זע"ט

משולבת במכ"ם.

ציטוט:

אולי תהיה דומה לזאת של Su-35S.

ציטוט:

כבר שנים בפיתוח ויתחילו בניסוים ב-2011.

ציטוט:
- חליפת ל"א

לא ראיתי מידע. אבל אם המערכות החדשות לא יהיו זמינות בזמן, אפשר להתאים מערכות קיימות כפתרון זמני.

ציטוט:
- חליפת חמקנות

אין מידע ממשי, אבל הפיתוח נמשך כבר כמה שנים טוסות לפחות.

ציטוט:
- וכו'

הדברים היותר קריטיים הם גוף המטוס, מנועים ומכ"ם. כל אלה מתקדמים יפה, כפי שניראה. האוויוניקה זהה לזאת של S-35S עם הבדלים מינוריים. מה שבאמת נמצא בינתיים בסימן שאלה זה היכולות החמקניות של PAK FA, אבל מטבע הדברים זהו נושא רגיש מאוד שישמר בסוד לעתיד הניראה לעין.

ציטוט:
מנכ"ל סוחוי התחייב שתוך שלוש שנים המטוס יהיה מוכן ותחילת ההצטיידות שלו בחיל האוויר הרוסי תתחיל בעוד חמש שנים, גם אם נפרגן לו ונאמין, עדיין צריך לייצר כמות גדולה מאד של מטוסים לרוסיה ולכל מי שיקנה ממנה (כניראה שהודו ראשונה), לרכוש כשרות מבצעית ואולי רק אז האיום יהיה ממשי.
נשמע שלוש שנים? לי זה נשמע במקרה הטוב 13 שנה.

הלו"ז ידוע: טייסת ניסוי בליפצק ב-2013, תחילת הספקת המטוסים לחיל האוויר הרוסי החל מ-2016. בעוד 13 שנים צפוי להגיעה לכשירות כבר PAK FA שלב 2 עם מנועים חדשים, אוויוניקה חדשה וכו'. גירסאת ייצוא FGFA צפויה להגיעה לכשירות מבצעית לא מוקדם מ-2018-2020, וזאת בהודו. במזרח התיכון אפשר לצפות למטוס החל מ-2020-2025 לדעתי.

ישן 13-08-2010, 17:11
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "הרשה לי כמה הערות"

הפיתוח של PAK FA החל בשנת 2004 דומני. לכן רק 6 שנים מתחילת התוכנית לטיסה ראשונה. קצב לא רע בכלל למטוס דור 5.
לא 6 שנים, פרויקט ה PAK FA אמנם מ 2004 אבל לא התחיל מאפס, רעיון המטוס החמקן החל בתחילת שנות ה 90 והתגלגל עם הזמן, ה T-50 המשיך אותו וצבר תאוצה עד טיסת הבכורה בינואר האחרון.

אני הבאתי דוגמאות כלליות, אבל בסה"כ אמרנו אותו דבר - טייסות מבצעיות אצל הרוסים בעוד +/- 10 שנים, אצל לקוחות אחרים הגיוני עוד כ 20 שנה (הכל משוער ואין צורך להתווכח אם זה 8 או 10 שנים, הרעיון ברור!)

מה שמטריד זה שלא פיצחנו עכשיו את הסוד הגדול של עתיד החמקנות, הדברים האלה מפורסמים וברורים לכל בר דעת, אז למה צריך לצאת בכתבות רדודות כאלה שמעוותות את הדברים? איזה ערך מוסף יוצא למי שערך כתבה כזו הזויה?

ישן 13-08-2010, 17:53

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]הפיתוח של PAK FA החל בשנת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
לא 6 שנים, פרויקט ה PAK FA אמנם מ 2004 אבל לא התחיל מאפס, רעיון המטוס החמקן החל בתחילת שנות ה 90 והתגלגל עם הזמן, ה T-50 המשיך אותו וצבר תאוצה עד טיסת הבכורה בינואר האחרון.

המטוסים שהיו עד אז לא היו PAK FA. וגם לאמריקאים היה קיים רעיון של מטוס חמקני הרבה לפני שתוכנית ה-F-35 החלה. זה לא קשור.

ציטוט:
אני הבאתי דוגמאות כלליות, אבל בסה"כ אמרנו אותו דבר - טייסות מבצעיות אצל הרוסים בעוד +/- 10 שנים, אצל לקוחות אחרים הגיוני עוד כ 20 שנה (הכל משוער ואין צורך להתווכח אם זה 8 או 10 שנים, הרעיון ברור!)

אינני חולק עליך בעיקר (F-35 אמור להגיע לארץ הרבה לפני ש-PAK FA יגיע לאיזורינו), רק בפרטים.

ציטוט:
מה שמטריד זה שלא פיצחנו עכשיו את הסוד הגדול של עתיד החמקנות, הדברים האלה מפורסמים וברורים לכל בר דעת, אז למה צריך לצאת בכתבות רדודות כאלה שמעוותות את הדברים? איזה ערך מוסף יוצא למי שערך כתבה כזו הזויה?

האמת היא שלרוב הציבור אין הרי שום מושג מה זה F-35 או PAK FA. אני לא יודע, אולי עדיף כבר כתבה כזאת שמלאה בטעויות מאשר כלום.

ישן 13-08-2010, 18:45
  eagledriver eagledriver אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.06.08
הרשה לי להעיר משהו
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "נכון"

לפי התגובות באשכול נראה כי יש קיבעון מחשבתי האומר שצריך טייסת שלמה לפחות, בסדר גודל של 20- 25 מטוסי טי-50 אצל האויב כדי להוות מטרד או איום על ישראל. ומה עם מטוסים בודדים?
מספיק שיהיה אפילו מטוס בודד שיהיה מסוגל לטוס ללא מענה בשטחנו כדי להיות מטרד.
אני רוצה להזכיר את הצרות שעשו כאן גיחות המיג 25 בתחילת שנות ה-70, שהצליחו לטוס כמעט ללא מענה בשל היתרון הטכנולוגי שלהם על מטוסי הפאנטום שלנו. ניתן לקרוא על ניסיון יירוט המיג-25 שיערי תיאר (תגובה 79): http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...325#post2352301

בנוסף, ניסוי ותהיה של גיחות מטוס טי-50 בודד מול הגנות ואמל"ח מערבי מתקדם כמו שלנו, יכולים לתרום רבות להמשך פיתוח המטוס. הם גם לא חייבים להיות בשירות מדינת אויב אלא מספיק שהרוסים עצמם עם טייסיהם יפעלו משטחה. תרחיש מסוג זה אינו מצריך מספר רב של שנים. הוא יכול לקרות גם הרבה לפני שהאף 35 יכנס לשירות אצלנו.

נערך לאחרונה ע"י eagledriver בתאריך 13-08-2010 בשעה 18:51.
ישן 14-08-2010, 11:08
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]כמה אי דיוקים..."

קצת קשה לי להבין הכיצד אתה מסכים עם התיזה הזו ומהיכן אתה מעריך שחי"א מאבד את העליונות הטכנולוגית שלו.
הרי אחרי שישראל קיבלה את ה- F-16 ו- F15 הגיעו לאזורינו מטוסי מיג 29 שהיו לכאורה
חדשים יותר על ציר הזמן.
נו, אז האם חי"א איבד אז את העליונות הטכנולוגית שלו ?

האם מישהו (או אפילו אתה) יכול לתמוך בטענות הללו באמצעות כך שיוזכר לכולנו מההסטוריה
(ולו רק מזו של 30 השנה האחרונות במטרה להקל כמובן)
מתי ידם של מטוסי קרב אמריקאים היתה נחותה מזו של מטוסי קרב מתוצרת רוסית/סוביטית ?
ובכלל מתי נפלו מטוסים אמריקאים בקרבות אויר למטוסים רוסים ?
או אולי רוצים המצדדים בתוצרת הרוסית שנמנה מנגד מה היו תוצאות ההפלות בקרבות
אויר בין תוצרת אמריקאית לרוסית באותם 30 השנים האחרונות ?
(יש מספר מערכות - לא קשה למנות דוגמאות).

זה שיגיע לאזור מתי שהו סביבות 2020-2025 מטוס "מתחרה" (בתאוריה) ל- F35/22
באופן דומה לכך שנגזרות הסוחוי והמיג מתחרות מול ה- F15/16,
לא אומר "שטכנולוגית ישנו כאן איבוד איכות של חי"א הישראלי ביחס לסביבתו".
ישנה מראית עין מטעה לגורמים שאינם אנשי מקצוע בתחום הבטחון וודאי שאינם חשופים
לסודות ולטכנולוגיות על יכולתיהן, הגורמת להם לטעות בבוחנם את מראהו החיצוני של
המטוס בלווית "תאריך יציאתו" לשוק, כי אלו הם המדד לאיכותו או עליונותו של הכלי.

נזכיר לאותם גורמים בלתי מקצועיים - כי מתחת לגוף/מעטפת המטוס או מתחת לנתונים
הטכניים היבשים שמפורסמים על הנייר (בהם אפשר לעשות מה שרוצים כי כידוע הנייר סופגת הכל)
שיש הרבה מאד תוכן:
החל במחשבים, מערכות שונות, אלקט', חיישנים, טכנולוגיה עילית, תוכנות מחשב מורכבות, ידע, וסודות...
שהן בלבדן יוצרות את 99% ההבדל בין מטוס אחד למישנהו.
שימו לב, כי זאת עוד בטרם החלנו להכליל בחישוב את "האדם שבמכונה" ואת דוקטרינות
ההפעלה - שם ישראל נמצאת בסדרי גודל לפני סביבתה ויתרון זה גם ישמר הלאה.

כיום ב- F15/16 של חי"א הישראלי ישנם כל כך הרבה שדרוגים מסווגים מקומיים,
שנשענים על אלקט' ופתוחים שגם "למעצמה" רוסיה אין באף אחת מגרסאות מטוסיהם
המתקדמות ביותר, ואפילו היו מפתיעות לא מעט מאנשי הבטחון האמריקאים לו היו נחשפים ליכולותיהן.

ככלל, לרוסים אין כל נסיון קרב מבצעי אמיתי בעשורים האחרונים ממנו יכלו ללמוד
ולהשתכלל, וזאת בניגוד מוחלט לנסיון המבצעי שיש (למשל) למדינת ישראל ואשר מפירותיו
נהנים (בין השאר) יצרניות המטוסים בארה"ב אשר בתורן מטמיעות את הלקחים שאנו
הישראלים "הקטנים והחוצפנים" מפיקים עבורן.
אלו מדברים הרבה יותר מאשר משחקי חוחו ואיטלולו של יחצני התעשיות הנשק הרוסיות.

את הפער הטכנולוגי בן 30 השנה שיש לאמריקאים בטכנולוגיית התעופה על פני
הרוסים הס מלהזכיר: הרי רק היום הרוסים מנסים לראשונה את כוחם בהוצאת מטוס
"החמקן" הראשון שלהם, בעוד שנזכיר לכולנו, כי האמריקאים היו שם כבר לפני 30 שנה
(ומאז עברו עוד כברת דרך נוספת).
בכדי לחזק את הדברים נזכיר שכמעט ושכחנו: מי היתה לא מזמן זו אשר רכשה מטוסי
מל"ט ממדינת ישראל הקטנקטנה: אמא רוסיה ?!? לא, לא יכול להיות...

אקנח בתזכורת כאובה במיוחד למדינה הרוסית:
כיום הגאונים הגדולים של אמא רוסיה - אלו מהדור שהוציא פיתוחים טכנולוגיים חלוציים,
כבר מזמן לא שוהים במולדתם, אלא הגרו הם לעולם המערבי, אם זה בעיקרם לארה"ב,
ואם אלו היהודים שבהם - אשר בחלקם העיקרי הגיעו לישראל.
ככה זה כשאתה מדינה אקס-קומוניסטית, שבעבר נשענה על החזקת המוחות בכפייה
שכן אסור היה להגר מרוסיה החוצה, וביום בהיר אחד נפלו חומותיה וכל מי אשר חפץ - ברח.
בארה"ב יש לא רק חופש אמיתי מה שאין ברוסיה עד היום, אלא שמשלמים שם
למדענים איכותיים בין 200-400K דולר לשנה, מה שברוסיה ישלמו, אולי, ברובלים.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 14-08-2010 בשעה 11:13.
ישן 14-08-2010, 21:26

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "קצת קשה לי להבין הכיצד אתה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nec_000
קצת קשה לי להבין הכיצד אתה מסכים עם התיזה הזו ומהיכן אתה מעריך שחי"א מאבד את העליונות הטכנולוגית שלו.
הרי אחרי שישראל קיבלה את ה- F-16 ו- F15 הגיעו לאזורינו מטוסי מיג 29 שהיו לכאורה
חדשים יותר על ציר הזמן.
נו, אז האם חי"א איבד אז את העליונות הטכנולוגית שלו ?

הסברתי איך - צבאות ערב מקבלים מטוסים מתקדמים, לדעתי, מאלה שנמצאים בשירות חיל האוויר שלנו. לפחות עד ש-F-35 יתחיל להגיע לארץ.

ציטוט:
האם מישהו (או אפילו אתה) יכול לתמוך בטענות הללו באמצעות כך שיוזכר לכולנו מההסטוריה
(ולו רק מזו של 30 השנה האחרונות במטרה להקל כמובן)
מתי ידם של מטוסי קרב אמריקאים היתה נחותה מזו של מטוסי קרב מתוצרת רוסית/סוביטית ?
ובכלל מתי נפלו מטוסים אמריקאים בקרבות אויר למטוסים רוסים ?
או אולי רוצים המצדדים בתוצרת הרוסית שנמנה מנגד מה היו תוצאות ההפלות בקרבות
אויר בין תוצרת אמריקאית לרוסית באותם 30 השנים האחרונות ?
(יש מספר מערכות - לא קשה למנות דוגמאות).

נולד בארץ מיטוס, שציוד אמריקאי טוב יותר מהציוד הסובייטי. הרי צה"ל נלחם עם מטוסים מערביים וניצח, והערבים נילחמו עם ציוד סובייטי והפסידו. לכאורה הכל ברור כשמש, וההיסטוריה עצמה מהווה הוכחה לכך. אבל זה רחוק מלהיות נכון. בגלל שמי שניצח היה צה"ל, ומי שהפסיד היו צבאות ערב. אמל"ח הוא רק חלק במשוואה, ולא החלק הקובע בפני עצמו.

ציטוט:
זה שיגיע לאזור מתי שהו סביבות 2020-2025 מטוס "מתחרה" (בתאוריה) ל- F35/22
באופן דומה לכך שנגזרות הסוחוי והמיג מתחרות מול ה- F15/16,
לא אומר "שטכנולוגית ישנו כאן איבוד איכות של חי"א הישראלי ביחס לסביבתו".
ישנה מראית עין מטעה לגורמים שאינם אנשי מקצוע בתחום הבטחון וודאי שאינם חשופים
לסודות ולטכנולוגיות על יכולתיהן, הגורמת להם לטעות בבוחנם את מראהו החיצוני של
המטוס בלווית "תאריך יציאתו" לשוק, כי אלו הם המדד לאיכותו או עליונותו של הכלי.

הייתי אומר שדעתי היא עמוקה יותר ממראה החיצוני. אם כי אינני מומחה ואינני חשוף לסודות.

ציטוט:
נזכיר לאותם גורמים בלתי מקצועיים - כי מתחת לגוף/מעטפת המטוס או מתחת לנתונים
הטכניים היבשים שמפורסמים על הנייר (בהם אפשר לעשות מה שרוצים כי כידוע הנייר סופגת הכל)
שיש הרבה מאד תוכן:
החל במחשבים, מערכות שונות, אלקט', חיישנים, טכנולוגיה עילית, תוכנות מחשב מורכבות, ידע, וסודות...
שהן בלבדן יוצרות את 99% ההבדל בין מטוס אחד למישנהו.
שימו לב, כי זאת עוד בטרם החלנו להכליל בחישוב את "האדם שבמכונה" ואת דוקטרינות
ההפעלה - שם ישראל נמצאת בסדרי גודל לפני סביבתה ויתרון זה גם ישמר הלאה.

אם יש לך זאלות לגבי מחשבים, חיישנים וכד' של PAK FA אתה יכול לשאול - אולי אפילו אצליח לענות על כמה מהן. אלא אם כן החלטת באופן סופי שאינני יודע כלום מהדברים שהזכרת.

ציטוט:
כיום ב- F15/16 של חי"א הישראלי ישנם כל כך הרבה שדרוגים מסווגים מקומיים,
שנשענים על אלקט' ופתוחים שגם "למעצמה" רוסיה אין באף אחת מגרסאות מטוסיהם
המתקדמות ביותר, ואפילו היו מפתיעות לא מעט מאנשי הבטחון האמריקאים לו היו נחשפים ליכולותיהן.

אני לא עוסק במידע מסווג, רק במידע שמופיע במקורות פתוחים.

ציטוט:
ככלל, לרוסים אין כל נסיון קרב מבצעי אמיתי בעשורים האחרונים ממנו יכלו ללמוד
ולהשתכלל, וזאת בניגוד מוחלט לנסיון המבצעי שיש (למשל) למדינת ישראל ואשר מפירותיו
נהנים (בין השאר) יצרניות המטוסים בארה"ב אשר בתורן מטמיעות את הלקחים שאנו
הישראלים "הקטנים והחוצפנים" מפיקים עבורן.
אלו מדברים הרבה יותר מאשר משחקי חוחו ואיטלולו של יחצני התעשיות הנשק הרוסיות.

הניסויון הקרבי הישראלי האחרון הוא גם הניסיון הקרבי הרוסי (הסובייטי) האחרון. או שאתה חושב שלרוסים (סובייטים) לא היה מושג מה קורה במלחמות ישראל-ערב? כפי שהאמריקאים למדו מהמחלמות שלנו, כך גם הרוסים למדו. ולא רק באיזורינו. תעשיות ביטחוניות, תהיה זו בארה"ב, למשל, מקבלות הרבה קלט מאירגוני מודיעין. לכן גם המטוסים הרוסיים לא מפותחים בריק, אלא מתבססים על קלט שמגיע ממתחרים ומניסיון קרבי של מדינות אחרות.

ציטוט:
את הפער הטכנולוגי בן 30 השנה שיש לאמריקאים בטכנולוגיית התעופה על פני
הרוסים הס מלהזכיר: הרי רק היום הרוסים מנסים לראשונה את כוחם בהוצאת מטוס
"החמקן" הראשון שלהם, בעוד שנזכיר לכולנו, כי האמריקאים היו שם כבר לפני 30 שנה
(ומאז עברו עוד כברת דרך נוספת).
בכדי לחזק את הדברים נזכיר שכמעט ושכחנו: מי היתה לא מזמן זו אשר רכשה מטוסי
מל"ט ממדינת ישראל הקטנקטנה: אמא רוסיה ?!? לא, לא יכול להיות...

מתנהל עכשיו מכרז גדול בהודו להספקת מטוס קרב רב-משימתי בינוני. לוקחים בו חלק המטוסים המתקדמים בשוק מאירופה, ארה"ב ורוסיה. אני מציע לך לעקוב אחרי ההתפתחויות. אולי תופתע.

ציטוט:
אקנח בתזכורת כאובה במיוחד למדינה הרוסית:
כיום הגאונים הגדולים של אמא רוסיה - אלו מהדור שהוציא פיתוחים טכנולוגיים חלוציים,
כבר מזמן לא שוהים במולדתם, אלא הגרו הם לעולם המערבי, אם זה בעיקרם לארה"ב,
ואם אלו היהודים שבהם - אשר בחלקם העיקרי הגיעו לישראל.
ככה זה כשאתה מדינה אקס-קומוניסטית, שבעבר נשענה על החזקת המוחות בכפייה
שכן אסור היה להגר מרוסיה החוצה, וביום בהיר אחד נפלו חומותיה וכל מי אשר חפץ - ברח.
בארה"ב יש לא רק חופש אמיתי מה שאין ברוסיה עד היום, אלא שמשלמים שם
למדענים איכותיים בין 200-400K דולר לשנה, מה שברוסיה ישלמו, אולי, ברובלים.

כן-כן, אימפרית הרשע תתמותת תחת המשקל של הפשעים שלה. עזוב אותי מהשטויות האלה. אתה רוצה לדבר על המטוסים - אני אשמח. אחרת אני לא מעוניין.

ישן 15-08-2010, 01:16
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
ידידי, אתה פשוט טועה.
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=nec_000]קצת קשה לי..."

הסופה למשל הוא מטוס מתחילת שנות ה-2000, מבחינת מבנה (שדרוגים משמעותיים למדי) מנועים (סוף שנות ה-90), ובעיקר אוויוניקה שהיא סטייט אוף די ארט.
אתה לא יכול לומר את זה על המיגים הסוריים.

אפשר לטעון כל מיני דברים על הגרסאות שכל מיני מדינות מפרציות קיבלו, לטעמי הגרסאות פחותות יכולת (אם אני שם פוד בצורה מובנה אני לא משדרג את המטוס, אני מגביל אותו. למשל...), ובוודאי לא מתקדמות יותר.

המיתוס שנולד בארץ, לשיטתך, הוא הופכי למיתוס נאט"ו שהפך כל ציוד רוסי חדש לאימת המערב.
בפועל, פעם אחרי פעם הוכח שככלל - זה לא נכון. גם כשהטייסים היו סובייטים (עד היום הם מתבכיינים על זה).
טק"א, מערכות מכ"ם, טנקים, מטוסים... מכולם יראנו, את כולם הבסנו (חלק במחיר קשה), ואת חלקם הגדול צה"ל גם בחן לעומק והפיק ניתוחי חקר ביצועים עליהם.
כמובן יש גם חריגות. לדוגמה - וימפל R-73 שהפתיע ביכולתו.

nec_000 - לגבי השדרוגים שלטענתך בוצעו: או שאתה לא יודע וסתם מדבר, או שאתה פושע ומדבר...

הנסיון המבצעי של הרוסים הוא מכלי שני ושלישי. אתה לא יכול להשוות את זה לנסיון של הבחור שהפיל מטוסים ועכשיו מאפיין ברפאל את טיל האוויר אוויר הבא. יש גם הבדל בין המנצח למנוצח. למנוצח בדרך כלל אין סרטי כוונת ירי...

וידידי, הבחור מדבר עובדתית לחלוטין על בריחת מוחות מרוסיה. שלא לדבר על זה שהיום מדובר על רוסיה ולא על בריה"מ. הרוסים לא יכולים לשלם כמו האמריקאים, ככה זה. לא קשור לאימפריית רשע (שזה פקטור משמעותי בפריון העבודה).

ישן 15-08-2010, 03:34

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "ידידי, אתה פשוט טועה."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
הסופה למשל הוא מטוס מתחילת שנות ה-2000, מבחינת מבנה (שדרוגים משמעותיים למדי) מנועים (סוף שנות ה-90), ובעיקר אוויוניקה שהיא סטייט אוף די ארט.

בתחילת שנות ה-2000 זה היה נפלא. היום זה כבר קצת פחות נפלא.

ציטוט:
אתה לא יכול לומר את זה על המיגים הסוריים.

דעתי בנושא היא שMiG-29SMT סורי יהיה שקול מבחינות מסויימות ל-F-16I, כאשר היתרון של "סופה" יתרכז בעיקר סביב יכולת עבודה נגד מטרות קרקעיות. כמטוס להשגת עליונות אווירית ל"סופה" לא יהיה יתרון חד-משמשעי על MiG-29SMT (כלומר ביכולות של מכ"ם ו-IRST, טילי א"א, ביצועי טיסה, יכולות תמרון וכד').

אבל. MiG-29SMT הוא המטוס החלש ביותר מבין אלא שציינתי. שאר המטוסים יהוו בעתיד הקרוב או כבר מהווים אתגר משמעותי יותר.

ציטוט:
אפשר לטעון כל מיני דברים על הגרסאות שכל מיני מדינות מפרציות קיבלו, לטעמי הגרסאות פחותות יכולת (אם אני שם פוד בצורה מובנה אני לא משדרג את המטוס, אני מגביל אותו. למשל...), ובוודאי לא מתקדמות יותר.

בשביל לקבוע את זה צריך לעבור על כל מטוס ומטוס ולבדוק אותו מול מקבילו בחיל האוויר ואז לבדוק בכל תחום ותחום למי יש יותר יכולת ולמי פחות. ההנחה האפריורית ש"רעם" ו"סופה" עולים על המטוסים שמדינות ערב מחזיקים או יחזיקו בעוד כמה שנים היא תמוהה, לכל הפחות. האם קראת מחקרים רציניים (לא מסווגים, כמובן) שמנתחים את המצב הזה, שעליהן אתה סומך כשאתה קובע ("בוודאי") שלא מדובר במטוסים מתקדמים יותר? האם אינך מסכים ש-F-16 בלוק 60, F-15SG, Su-30MKA וכו' לא מעלים את הגבול הטכנולוגי של חילות האוויר הערביות בזמן שחיל האוויר שלנו לא ראה מאז ה"סופות" שיפור קריטי ביכולות?

נאמרי לי פה על "שידרוגים סודיים". בחייכם! ערבים קופצים ממכמ"ים בעלי סריקה מכנית למכמ"י ESA, למטוסים עם שח"מ מוקטן בסדר גודל, לשיוט על-קולי, למערכות IRST מתקדמות, ואנחנו נשארים מאחרו. איזה "שידרוג סודי" של F-16 או F-15 יכול לפצות על זה?

ציטוט:
המיתוס שנולד בארץ, לשיטתך, הוא הופכי למיתוס נאט"ו שהפך כל ציוד רוסי חדש לאימת המערב.
בפועל, פעם אחרי פעם הוכח שככלל - זה לא נכון. גם כשהטייסים היו סובייטים (עד היום הם מתבכיינים על זה).
טק"א, מערכות מכ"ם, טנקים, מטוסים... מכולם יראנו, את כולם הבסנו (חלק במחיר קשה), ואת חלקם הגדול צה"ל גם בחן לעומק והפיק ניתוחי חקר ביצועים עליהם.
כמובן יש גם חריגות. לדוגמה - וימפל R-73 שהפתיע ביכולתו.

אתה שוב חוזר לפורמולה הזאת של "ניצחנו אז לנו נשק טוב יותר". לא קשור. אלא אם כן אתה יכול להוכיח שישראל הייתה מפסידה במלחמות אם המצב היה הפוך (לנו נשק סובייטי ולערבים נשק מערבי). כי אז (ורק אז) הנשק הוא הגורם היחיד שעושה את ההבדל.

ובכל מקרה, גם לערבים היה נשק מערבי בתקופות מסויימות, והם עדיין הפסידו. והיו גם מלחמות כמו מלחמת קוריאה, וויטנאם, מלחמת הודו-פקיסטאן של 1971.

ציטוט:
הנסיון המבצעי של הרוסים הוא מכלי שני ושלישי. אתה לא יכול להשוות את זה לנסיון של הבחור שהפיל מטוסים ועכשיו מאפיין ברפאל את טיל האוויר אוויר הבא. יש גם הבדל בין המנצח למנוצח. למנוצח בדרך כלל אין סרטי כוונת ירי...

תתפלא כמה שינוים בתורת הלחימה ואמל"ח היו בברה"מ לאחר מלחמות ישראל-ערב. כנראה שבכל זאת במטכ"ל ומשרדי פיתוח סובייטיים לא מצצו את זה מהעצבה.

ציטוט:
וידידי, הבחור מדבר עובדתית לחלוטין על בריחת מוחות מרוסיה. שלא לדבר על זה שהיום מדובר על רוסיה ולא על בריה"מ. הרוסים לא יכולים לשלם כמו האמריקאים, ככה זה. לא קשור לאימפריית רשע (שזה פקטור משמעותי בפריון העבודה).

בחור לקח עובדה אחת מלפני 20 שנה ופיתח תיאוריה שמסבירה למה אמל"ח רוסי נחות מאמל"ח מעברי, במקום להסתכל על האמל"ח. לדעתי אלו שטויות. מי שרוצה להתעסק במשכורות בתעשיות ביטחוניות והשפעתן על תוצרת ביטחונית, אני מציע להשוות את המשכורות בארץ וארה"ב למשכורות באירופה, ואז לחשוב למה האירופאים רוכשים כטבמ"ים ישראליים ואמל"ח אמריקאי. למרות שלא היה בריחת מוחות מאירופה והמשכורות שם גדולות יותר. האם העובדות האלה גם משתלבות בתיאוריה הזאת?

אני מצידי סיימתי עם ה-OT הזה. די. בוא נתמקד במטוסים.

ישן 15-08-2010, 20:46
צלמית המשתמש של NehemiaG

ידידי, אתה לא רציני.
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]הסופה למשל..."

להזכירך, חלק נכבד מהמערכות של ה-F-35 הן מתחילת שנות ה-2000, וישראל דווקא ידועה בכך שהדרך מהמו"פ אל המבצעיות היא קצרה ביותר בה (יש רכיבים ישראליים בסופה, כזכור), להבדיל ממדינות אחרות.

הטענות שלך על שוויון ערכים בין סופה למיג-29 מתקדם מוזרות, בהתחשב בכך שהרוסים (כאמריקאים) אף פעם לא ששו לתרום את טכנולוגיות הקצה שלהם לזרים, ובעוד שישראל דילגה מעל המחסום הזה על ידי שילוב טכונלוגיה ישראלית - לסורים אין ממש יכולות פיתוח אמל"ח גבוהות, וגם לא לאף מדינה ערבית אחרת (הפרסים לא ערבים, ואני מסופק לגבי "גבוהות"...).

אני לא אומר שאין עליה באיכות המטוסים שייתכן ויגיעו לשכנותינו, אני אומר ש-1) עדיין לא הגיע כלום, ואנחנו מדברים על F-35 ב-2015 (למעט הבלןק 60, תקן אותי אם אני טועה, ואני סבור שהוא נחות, עם כל הכבוד...) ו-2) אתה לא יודע ממתי הטכנולוגיות שבסופה (אולי שדרגו אתמול ולא סיפרו לנו?) וגם לא ממתי הטכנולוגיות במטוסים שאולי יגיעו לשכנינו (והם אף פעם לא טכנולוגיות הקצה. אף פ ע ם).

אני אומר שיש הבדל משמעותי מאוד בין הפקת לקחים ותחקור אמל"ח של המנצח לבין זה של המנוצח. למנוצח דרבון גבוה יותר, אבל הרבה פחות מידע להתבסס עליו - המון דברים מבוססים על הערכות. ואני רוצה להזכיר לך שלא רק שהשתמשנו מבצעית באמל"ח סובייטי (למשל - טנקים, טילים שהוכחו כעלובים במקום שפרירים...) אלא שגם הביאו לכאן כמה מטוסים סובייטים בהשאלה זמנית או קבועה, ולמדו אותם לעומק.

ולגבי פריון עבודה - יש דרבונים פטריוטיים שמחזיקים אנשים גם אם הם מקבלים מעט כסף (זה נכון לתקופה שמיד אחרי מלחמת העולם השניה, ובישראל אחרי מלחמות מרכזיות), אבל גם ישראל הפסידה הרבה מוחות לארה"ב, ויכול מאוד להיות שהאמל"ח הישראלי היה טוב יותר אילולא השכר הנמוך והתנאים הבעייתיים (יחסית לארה"ב).

ישן 16-08-2010, 21:51

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "ידידי, אתה לא רציני."

ציטוט:
להזכירך, חלק נכבד מהמערכות של ה-F-35 הן מתחילת שנות ה-2000, וישראל דווקא ידועה בכך שהדרך מהמו"פ אל המבצעיות היא קצרה ביותר בה (יש רכיבים ישראליים בסופה, כזכור), להבדיל ממדינות אחרות.

לא ממש הבנתי - מהן ההשלחות של זה בפועל?

ציטוט:
הטענות שלך על שוויון ערכים בין סופה למיג-29 מתקדם מוזרות, בהתחשב בכך שהרוסים (כאמריקאים) אף פעם לא ששו לתרום את טכנולוגיות הקצה שלהם לזרים, ובעוד שישראל דילגה מעל המחסום הזה על ידי שילוב טכונלוגיה ישראלית - לסורים אין ממש יכולות פיתוח אמל"ח גבוהות, וגם לא לאף מדינה ערבית אחרת (הפרסים לא ערבים, ואני מסופק לגבי "גבוהות"...).

אלה שיקולים מופשטים. בפועל ל-MiG-29SMT מערכות גילוי (מכ"ם ו-IRST) אם נתונים טובים יותר מאלו של "סופה", למשל.

ציטוט:
אני לא אומר שאין עליה באיכות המטוסים שייתכן ויגיעו לשכנותינו, אני אומר ש-1) עדיין לא הגיע כלום, ואנחנו מדברים על F-35 ב-2015 (למעט הבלןק 60, תקן אותי אם אני טועה, ואני סבור שהוא נחות, עם כל הכבוד...) ו-2) אתה לא יודע ממתי הטכנולוגיות שבסופה (אולי שדרגו אתמול ולא סיפרו לנו?) וגם לא ממתי הטכנולוגיות במטוסים שאולי יגיעו לשכנינו (והם אף פעם לא טכנולוגיות הקצה. אף פ ע ם).

מה זאת אומרת "עדיין לא הגיע כלום"? מה עם Su-30MKA, "טייפון", F-16E/F, MiG-29SMT? עד ש-F-35 יגיעה המצב ישתנה עוד יותר בגלל Su-35, אולי "רפלים", F-15 סעודיים חדשים. כל אלה עולים לפחות בחלק מהיכולות על "סופה" ו\או "רעם".

בלוק 60 של אמירויות אולי נחות מבחינות מסויימות מה"סופה" (בגלל המערכות הישארליות), אבל הוא מצוייד במנוע ומכ"ם מתקדמים יותר, וגם ב-IRST שלא קיים ב"סופה". והן המערכות עיקריות יותר.

יודע ממתי המכ"ם שבסופה, המנוע, החימוש, ויודע ממתי המבנה האירודינמי שלה, למשל. גם יודע שהיום יש כבר מטוסים מתקדמים יותר עם מערכות מתקדמות יותר. יש בדבים שלא ידועים, או ידועים חפות, ובהם אפשר רק לעשות הערכות. למשל אפשר להעריך שמערכת ל"א ב"סופה" טובות יותר מ-Gardeniya ב-MiG-29SMT. אולי כן ואולי לא - זה נתון לפרשנויות. לפחות אני לא ראיתי מידע שמספק תשובה לשאלה הזאת.

ציטוט:
אני אומר שיש הבדל משמעותי מאוד בין הפקת לקחים ותחקור אמל"ח של המנצח לבין זה של המנוצח. למנוצח דרבון גבוה יותר, אבל הרבה פחות מידע להתבסס עליו - המון דברים מבוססים על הערכות. ואני רוצה להזכיר לך שלא רק שהשתמשנו מבצעית באמל"ח סובייטי (למשל - טנקים, טילים שהוכחו כעלובים במקום שפרירים...) אלא שגם הביאו לכאן כמה מטוסים סובייטים בהשאלה זמנית או קבועה, ולמדו אותם לעומק.

אז הוויכוח הוא למי היו יותר הזדמנויות ללמוד על האמל"ח של הצד השני? בסדר, לצה"ל היו יותר הזדמנויות. זה לא אומר שהסובייטים לא הפיקו לקחים, וגם לא מוכיח שעבודת הפקת הלקחים במערב הביאה לתוצאות טובות יותר.

ציטוט:
ולגבי פריון עבודה - יש דרבונים פטריוטיים שמחזיקים אנשים גם אם הם מקבלים מעט כסף (זה נכון לתקופה שמיד אחרי מלחמת העולם השניה, ובישראל אחרי מלחמות מרכזיות), אבל גם ישראל הפסידה הרבה מוחות לארה"ב, ויכול מאוד להיות שהאמל"ח הישראלי היה טוב יותר אילולא השכר הנמוך והתנאים הבעייתיים (יחסית לארה"ב).

שוב, המשכורות לא משקפות על איכות האמל"ח. המשכורות הגבוהות ביותר של מהנדסים בתעשיות ביטחוניות הן באירופה, אח"כ באים ארה"ב וישראל אם משכורות פחות או יותר דומות. האם יוצא מכאן באופן חד-משמשעי שה"טייפונים" וה"רפלים" האירופאיים טובים יותר מF-22 וF-35 למשל, או Su-35 וMiG-35? בפירוש לא. לכן אם רוצים להשוות בין מטוסים מסוימים צריך להשוות את המטוסים, נתון מול נתון, ולא להתעסק בסופיסטיקה שמובילה לשום מקום.

ישן 16-08-2010, 22:30
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]להזכירך, חלק..."

ההשלכות של מו"פ קצר ותכליתי הן שהמערכות הישראליות משנות ה-200 חדשות וכנראה גם מתמקדמות יותר מדומותיהן בשאר העולם שמוגדרות "שנות ה-2000". ואולי באמת התווספו בינתיים לסופה מערכות חדשות עוד יותר...

נו, אז גם מסכים שאתה לא מכיר את מערכות הסופה, וזה יפה לנתח על הנייר איכות של מכ"ם כשזה ידוע כרכיב שמשתדלים להסתיר עליו מידע מדוייק.

Su-30MKA - יש אותו לאלג'יריה, לא? מה בדיוק הקשר שלה אלינו?
טייפון - לומר שזה מטוס מתקדם מהסופה זה די נכון במובנים מסויים (כבר אמרתי שאני חסיד של קניית המטוס לישראל...) ולא ברור כלל באחרים, אני חוזר לנושא האוויוניקה והחימוש כמובן.
F-16E\F - איחוד האמירויות? בחייך. שוב, בעיני המטוס פחות טוב. חד מושבי, פחות אוויוניקה מובנית. כמובן שיש לו יתרונות ברורים אחרים, לא הייתי רוצה לראות נץ מנסה להתמודד איתו בקרב אוויר עם המנוע הזה..
MiG-29SMT - דשנו. לא מבין אותך בזה.
SU-35 - לדעתי יהיה כאן F-35 לפני, וזה לא באמת מטוס חדש. ממש כמו הסופה (מטוס מרשים, זה ברור).

לגבי איכות האמל"ח המערבי מול המזרחי - לא מכיר טענה שאומרת שאין קשר ישיר בין תנאי העסקה לפיריון העבודה.
תשווה את השכר של מהנדס ביחידת המו"פ של צה"ל למקביל שלו בארה"ב, או את השכר של מהנדס צעיר ברפאל או בתע"א למול זה של לוקהיד מרטין. יש שוני בתנאים, תקן אותי אם אני טועה..

ישן 17-08-2010, 17:20

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "ההשלכות של מו"פ קצר ותכליתי..."

ציטוט:
ההשלכות של מו"פ קצר ותכליתי הן שהמערכות הישראליות משנות ה-200 חדשות וכנראה גם מתמקדמות יותר מדומותיהן בשאר העולם שמוגדרות "שנות ה-2000". ואולי באמת התווספו בינתיים לסופה מערכות חדשות עוד יותר...

אולי כן, אולי לא. המכ"ם, שהיא המערכת העיקרים במטוס קרב, הינו מיושן.

ציטוט:
נו, אז גם מסכים שאתה לא מכיר את מערכות הסופה, וזה יפה לנתח על הנייר איכות של מכ"ם כשזה ידוע כרכיב שמשתדלים להסתיר עליו מידע מדוייק.

תגיד איזה מידע אתה צריך כדי להשוות ביצועים של מכ"ם X מול מכ"ם Y.

ציטוט:
Su-30MKA - יש אותו לאלג'יריה, לא? מה בדיוק הקשר שלה אלינו?

אלג'יריה איננה מדינה ערבית? אני כל הזמן דיברתי על מדינות ערב.

ציטוט:
טייפון - לומר שזה מטוס מתקדם מהסופה זה די נכון במובנים מסויים (כבר אמרתי שאני חסיד של קניית המטוס לישראל...) ולא ברור כלל באחרים, אני חוזר לנושא האוויוניקה והחימוש כמובן.

אני לא מבין - אם אין יתרון מוחלט אז זה לא נחשב? כמטוס עליונות אווירית "טייפון" עולה על ה"סופה", במיוחד בטרנשים היותר מתקדמים. לדעתי אין כאן בעיה?

ציטוט:
F-16E\F - איחוד האמירויות? בחייך. שוב, בעיני המטוס פחות טוב. חד מושבי, פחות אוויוניקה מובנית. כמובן שיש לו יתרונות ברורים אחרים, לא הייתי רוצה לראות נץ מנסה להתמודד איתו בקרב אוויר עם המנוע הזה..

בחיי. מטוס עליונות אווירית לא צריך שני מושבים - זאת דרישה של מטוס תקיפה.

פחות אוויוניקה מובנית - מה בדיוק?

לדעתי (ולא בדקתי לעומק, אני מודע), בלוק 60 של איחוד האמירויות חזק יותר מ"סופה" במשימות עליונות אווירית (בגלל המנוע והמכ"ם) ופחות חזק במשימות תקיפה. בענין ה"נצים" אין אפילו מה להשוות.

ציטוט:
MiG-29SMT - דשנו. לא מבין אותך בזה.

אז תגיד מה אתה לא מבין.

ציטוט:
SU-35 - לדעתי יהיה כאן F-35 לפני, וזה לא באמת מטוס חדש. ממש כמו הסופה (מטוס מרשים, זה ברור).

ב-2011 Su-35 אמור להיות מבצעי ולהיכנס לייצור סדרתי. אז איך F-35 יגיע קודם?

האם הוא באמת חדש או לא באמת חדש - מה זה משנה, אם מבחינת היכולות הוא עולה על "סופה" ו"רעם"?

ציטוט:
לגבי איכות האמל"ח המערבי מול המזרחי - לא מכיר טענה שאומרת שאין קשר ישיר בין תנאי העסקה לפיריון העבודה.

נו אז מה? אינך רואה, שהדרך להגיע מההנחה הזאת למסכנה היא כ"כ ארוכה ומפותלת שאין לה כבר משמעות פרקטית?

ציטוט:
תשווה את השכר של מהנדס ביחידת המו"פ של צה"ל למקביל שלו בארה"ב, או את השכר של מהנדס צעיר ברפאל או בתע"א למול זה של לוקהיד מרטין. יש שוני בתנאים, תקן אותי אם אני טועה..

למה אתה מסבך דברים? המשכורות והתנאים הטובים ביותר הן באירופה. האם יוצא מכאן שהאמל"ח האירופאי הוא המתקדם בעולם - כן או לא?

ישן 13-08-2010, 16:52

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "יש לך הערכה כמה מן ייקח עד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
יש לך הערכה כמה מן ייקח עד שחילות האוויר של מדינות ערב באמת יתחילו להצטייד בT-50?
אני לא מזלזל במטוס אבל באקלים הגיאופוליטי הלא יציב של העולם מה הסבירות שעד שהמטוס יהיה מבצעי וימכר לייצוא הרבה דברים יכולים להשתנות.

אני חושב שעניתי על זאלות הללו בתגובה ל-Fang.

ציטוט:
עוד דבר שעולה לי בראש - לא משנה כמה טוב המטוס, רמתו תלוייה ברמת הטייס שמטיס אותו. גם עם T-50, האם טייסי חילות האוויר של מדינות ערב ו\או איראן יהיו בליגה של חיל האוויר?

אני לא מתמצא בעניין הזה, אבל על פני ניראה שחיל האוויר שומר על היתרון משמעותי בשאר התחומים. הבעיה לדעתי היא במטוסים עצמם ולא בסברים שמסביב.

ישן 13-08-2010, 18:21
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "יש לך הערכה כמה מן ייקח עד..."

ציטוט:
עוד דבר שעולה לי בראש - לא משנה כמה טוב המטוס, רמתו תלוייה ברמת הטייס שמטיס אותו. גם עם T-50, האם טייסי חילות האוויר של מדינות ערב ו\או איראן יהיו בליגה של חיל האוויר?
זה לא מדויק. תחשוב על מבנה של סופות שמנסה לתקוף יעד, כשבמקביל PAK FA, שהם לא יכולים לאתר במכ"ם שלהם ושאין להם התרעה על המכ"ם שלו, ושיש לו מהירות ויכולת תמרון עדיפות, מנסה ליירט אותם. תחשוב על מבנה של PAK FA שתוקף מטרה בישראל, כשמערך ההגנה לא יכול לאתר אותו. מה החשיבות לרמת הטייס? אם הוא חכם דיו לא להפנות חלק פחות חמקן במטוס לכיוון האויב, ניצחונו כמעט מובטח. לדעתי, נכון יותר לומר שמה שקובע הוא לא טיב המטוס, אלא טיב המערכת שהוא חלק ממנה (מערכות מודיעין, תקשורת, שליטה ובקרה, חימוש, אחזקה, ל"א, וכו'- וגם טיב המטוס).
ישן 14-08-2010, 07:34
  mars_man mars_man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.10
חמקן לא יכול להפעיל מכ"ם ולהישאר חמקן
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] עוד דבר שעולה לי בראש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
זה לא מדויק. תחשוב על מבנה של סופות שמנסה לתקוף יעד, כשבמקביל PAK FA, שהם לא יכולים לאתר במכ"ם שלהם ושאין להם התרעה על המכ"ם שלו, ושיש לו מהירות ויכולת תמרון עדיפות, מנסה ליירט אותם. תחשוב על מבנה של PAK FA שתוקף מטרה בישראל, כשמערך ההגנה לא יכול לאתר אותו. מה החשיבות לרמת הטייס? אם הוא חכם דיו לא להפנות חלק פחות חמקן במטוס לכיוון האויב, ניצחונו כמעט מובטח. לדעתי, נכון יותר לומר שמה שקובע הוא לא טיב המטוס, אלא טיב המערכת שהוא חלק ממנה (מערכות מודיעין, תקשורת, שליטה ובקרה, חימוש, אחזקה, ל"א, וכו'- וגם טיב המטוס).

ברגע שמטוס מפעיל אמצעי קורן (מכ"ם, תקשורת, ל"א..) אפשר לגלות אותו.
עוד נקודה למחשבה: אם האמריקאים מוכנים למכור F-35 לדיי הרבה מדינות (בשונה מה- F-22), אז בוודאות יש להם אמצעים לגלות אותו כבר היום.
ועוד משהו - המונח המדוייק הינו "ניראות נמוכה" ולא חמקנות. אין מטוס שהוא דנידין. גם מטוסים חמקנים אפשר לראות בעינים, במכ"ם בתדר נמוך, או לפי חתימה תרמית.
להערכתי ברגע שיהיה איום חמקני עם ישראל ימצא גם המענה המתאים.
ישן 14-08-2010, 08:05
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי mars_man שמתחילה ב "חמקן לא יכול להפעיל מכ"ם ולהישאר חמקן"

ברגע שמטוס מפעיל אמצעי קורן (מכ"ם, תקשורת, ל"א..) אפשר לגלות אותו.
בגדול זה נכון, אבל כאן ניכנסים תו"לים לתמונה, מטוס אחד מאתר עם מכ"מ, שני תוקף כחמקן וכד'
נק' למחשבה - לא מין הנמנע שבתו"לים מסוימים הרפטור בכוונה יגלה את עצמו ויפעיל את ה RCS Enhancer שלו

עוד נקודה למחשבה: אם האמריקאים מוכנים למכור F-35 לדיי הרבה מדינות (בשונה מה- F-22), אז בוודאות יש להם אמצעים לגלות אותו כבר היום.
סביר להניח ולא רק להם

ועוד משהו - המונח המדוייק הינו "ניראות נמוכה" ולא חמקנות. אין מטוס שהוא דנידין. גם מטוסים חמקנים אפשר לראות בעינים, במכ"ם בתדר נמוך, או לפי חתימה תרמית.
להערכתי ברגע שיהיה איום חמקני עם ישראל ימצא גם המענה המתאים.
נכון, חמקנות או ניראות נמוכה (LO/VLO) זה לא פיתרון קסם, עובדה שהאמריקאים שמובילים את נושא החמקנות בעולם עדיין ממשיכים במרץ רב ובהשקעה רבה לפתח את נושא דיכוי הגנ"א.
חיהי"א יפעיל לצד ה F-35C החמקן גם את הגריזלי (EA-18G) למשימות SEAD.
ואגב, הגריזלי כל כך מוצלח שגם חיהא"א והאוסטרלים רוצים אותו ושניהם מתוכננים להפעיל את ה F-35.

ישן 14-08-2010, 15:06
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.08
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]אם הגריזלי יופיעו לפני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
אם הגריזלי יופיעו לפני תקיפות חמקניות, זה יבטל את כל היתרון של החמקנות. הם יתנו התראה לכל מערכת המבוססת על גילוי\הנחיה תרמית...
הגריזלי נועד לצאת ראשון, לשתק ולהשמיד מערכות הגנ"א על מנת לפרוץ דרך למטוסי תקיפה רגילים שיבואו בעקבותיו לתקוף את המטרה באזור נקי מאיומים.
החמקנים לא צריכים את הגריזלי, הם מתגנבים למטרה ותוקפים אותה מבלי שיתגלו.

אלה שתי שיטות שונות שמשלימות אחת ת'שניה

אם כך, אז בשביל מה צריך את המטוס גריזלי?, כפי שאמרת, מטוסי חמקן מיועדים לתקיפה ראשונה יכולים לדכא מערכות נ"מ ולפרוץ דרך למטוסים רגילים (לא חמקנים).

אז אולי החמקנות של אותם מטוסי "חמקן" היא יחסית ולא תמיד הפעלתם תוכל לתת לך ביטחון מלא מפני מערכות גילוי של האויב, ולכן צריך גם מטוסי ל"א מתקדם כמו הגריזלי.

אגב, מתוכנן פרויקט לפיתוח מערכת NGJ (ט Next Generation Jammer ) למטוסי F-35 (קישור)

נערך לאחרונה ע"י ralf בתאריך 14-08-2010 בשעה 15:28.
ישן 14-08-2010, 15:29
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "[QUOTE=Fang][b]אם הגריזלי..."

אם כך, אז בשביל מה צריך את המטוס גריזלי?, כפי שאמרת, מטוסי חמקן מיועדים ל First strike יכולים לדכא מערכות נ"מ ולפרוץ דרך למטוסים רגילים (לא חמקנים).
תאר לך שהאמריקאים עם למעלה מ 30 שנות חמקנות לא רואים בטכנולוגיה הזו כפתרון האולטימטיבי אלא כנידבך נוסף.
כל מפקד בשטח היה שמח שיש לו את כל האופציות זמינות וע"פ המשימה יחליט מה להפעיל.

אגב, מתוכנן פרויקט לפיתוח מערכת NGJ (ט Next Generation Jammer ) למטוסי F-35 (קישור)
ה F-35 זה כמו חבילת נופש "הכל כלול" - חמקן, משבש מערכי הגנ"א, מסמן לעצמו את המטרות (מערכת EOTS), תוקף ומסוגל להגן על עצמו מפני מטוסים עוינים.
ועדיין יש דרישה לגריזלי ולא כסותם פערים עד להופעת ה F-35 אלא מתוכנן לעבוד צמוד אליו לפחות עד 2025-2030

ה NGJ מתוכנן גם לגריזלי, ראה דיון קודם כאן

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 14-08-2010 בשעה 15:36.
ישן 14-08-2010, 13:24
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "שלא לדבר על לוויינים לשליטה..."

זה בסדר, סולחים לך על הציניות.

לשאלותך עניינית:
1. לא ניתן לנטרל מה שלא ידוע כיצד הוא ממומש,
ועל אחת כמה וכמה באם הוא חלק בלתי נפרד ממערכות ותוכנת הכלי.
כל עוד אין לבעל הכלי את קוד המקור של כלל המערכות כולל היכולת לבצע תכנות מחודש, יכולות back-door ישהו במוצר.
התכונות הללו נבנו כך שלא ניתן להסירן בקלות כפי שאתה מרמז.

2. אין תשדורות ש"אחרים" יכולים לעלות עליהן: מערכת back-door היא רדומה ושקטה.
היא מגיבה רק כלפי נסיון של המפעיל (היצרן האמריקאי במקרה שלפננו) לבקש ממנה מידע
או להורות לה לבצע כך וכך.
כמו כן, כל התשדורות הן מוצפנות באופן כזה, שלא ניתן למאזין צד ג' לעשות דבר במידע
או לחלופין להתחזות למפעיל המערכת.

** למען הסר ספק:
כל האמור לעיל הינו כללי - ואינו מתייחס או מרמז דבר לגבי צה"ל וציודו האמריקאי באשר הוא.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 14-08-2010 בשעה 13:27.
ישן 14-08-2010, 13:41
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "זה בסדר, סולחים לך על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nec_000

** למען הסר ספק:
כל האמור לעיל הינו כללי - ואינו מתייחס או מרמז דבר לגבי צה"ל וציודו האמריקאי באשר הוא.

וכמובן, כל כוונה להשית זאת על מערכות צה"ליות אין לה כל בסיס, שהרי התקשורת של המטוס היא תקשורת דיבור ואו נתונים Downlink ובהחלט אין שום אפשרות "לקחת שליטה" על מטוס מאויש ו/או לקבל נתונים עליו או, רמנא ליצלן, להשבית חלק ממערכות המטוס אם הטייס לא רוצה. אבוי לנו אם יש מערכות במטוס שהטייס לא יודע לתפעל או שאינו מכיר.

כל הנושא של Backdoor מתאים למערכות מחשב Stand Alone , לא לעולם התעופה.

ישן 14-08-2010, 14:27
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "זה בסדר, סולחים לך על..."

עוד לא קמה המערכת שאי אפשר לפרוץ או להסיר או מה שלא תרצה. ואני מבטיח לך שכל מדינה עוינת את ארצות הברית או ישראל או כל מפעילה אחרת של ציוד אמריקני שלכאורה יש בו Backdoors תהיה מוכנה לעשות כל דבר, לשלם כל סכום כדי להשיג את המידע הזה.

במחשבה שנייה, כל מדינה שהיא, נקודה, גם כאלה שאינן עוינות. אם לוקהיד-מרטין מתקינה את המערכת, יש לה אנשים שיודעים איך היא עובדת. לאחד מהם אולי יסתנוור מבצע כסף (בדרך כלל הדרך הכי פשוטה להשיג כזה מידע) ולפני שאתה בכלל מבין, איראן מחזיקה בכל המידע הדרוש כדי לשתק את כל מטוסי ה-F-35 בעולם....

ובגידות מפתח שכאלו קרו בעבר. גם פה בארץ. יש לך סימוכין היסטוריים לגודל הסיכון.

הסיכון גדול מדי, התועלת נתונה בספק...

ישן 15-08-2010, 10:18
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי v-22 שמתחילה ב "מירוץ החימוש למטוס החמקן - סוחוי T-50 והF-35 כתבה מחדשות 2"

להערכתי, כמו שה F-22 לא מוצע לייצוא, כך יהיה גם עם ה T-50 בעתיד הנראה לעין.
מעצמות לא ששות לחשוף את "הקלף הסודי" שלהן לפני שיש להן אחד חדש בשרוול. דגמי יצוא בדרך כלל יהיו מופחתי יכולת (וראינו את זה בעבר ביצוא הרוסי במטוסים ובנ"מ), בטיסות מנהלתיות המטוסים ישאו משיב מכ"מ, יכולות ל"א ונל"א לא יופעלו בשום מקום בו יוכלו להיקלט וכו'.

האמריקאים לא משקיעים כ"כ הרבה בפיתוח כדי שטייס סעודי יעשה באזים מעל ספינת ריגול רוסית והרוסים לא משקיעי כ"כ הרבה כדי שרביעיה סורית ביום ח"א הסורי תפגין יכולות מעל דמשק לעיני מכ"מים ישראלים בצפון או יותר מכך - טייסים מערביים יתאמנו בקרבות אוויר מול T-50 הודיים.

גם בישראל הקטנה יש אגף שלם במשהב"ט שעוסק בפיקוח על יצוא ביטחוני כדי לא לחשוף יכולות.
ישן 16-08-2010, 21:50
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי דאגלאס שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]אין ולא אפשרי דבר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דאגלאס
אבל למה לא חשבת לרגע להסביר למי שאינו מהנדס? מקור מעורפל לפחות?

מה להסביר? אתה חושב שבכל פעם שעולה כאן איזשהו רעיון הזוי שנשאב ממקורות בדיוניים צריך להסביר למה הוא לא אפשרי? אני כבר שבעתי כאן בפורום מקוריוזים. את הקונספירציות אפשר להשאיר בתיק דבקה. אין מה להכניס אותן לתיק פרש.

אולי מי ש"המציא" את ה Backdoor במטוסי קרב שיסביר איך זה עובד ומה זה עושה ולמה - עם כל הנימוקים..... לא סתם יגיד "יש Backdoor " . אולי אפילו איזה מקור מעורפל.

ישן 16-08-2010, 23:22
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי דאגלאס שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]אין ולא אפשרי דבר..."

אתה יודע, Back door עובד בשביל שני הצדדים - נניח ואני מדינה שקיבלה כלי שבשימוש ארה"ב, וגיליתי בכלי הזה Back door - מעכשיו, אם אני שומר את זה בסוד, אני גם יכול לבצע פעולות שה-Back door מאפשרת לי - בכלים של ארה"ב.

ועכשיו תחשוב בהגיון - אתה חושב שארה"ב תסכים לקחת סיכון כזה, שמדינה אחרת 'תעלה' על הטריק הזה ותוכל לבצע פעולות בכלים של ארה"ב בזמן שהיא משתמשת בהם, וללא השליטה שלהם?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 17-08-2010, 00:18
  דאגלאס דאגלאס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.10.09
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "double fail 2"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
  • חפש בגוגל "ip spoofing". שינוי כתובת MAC זו סתם הגדרה בכל כרטיס רשת בעשור האחרון, וכן הלאה.
  • לממשל האמריקאי וכן לחברות ביטחוניות, מהסוג שמייצר מטוסי קרב וספינות קרב, יש שיקולים קצת שונים משל חברה שמייצרת פלאפונים ומחשבים ניידים במחירים מוגזמים...

1] הכל פריץ ונפרץ לא חידשת לי, הבאתי דוגמה,
2] נאיביות במיטבה! חברות בטחוניות למרות כל השו-שואיות וההילה, לא מתקרבות לענקיות התאגידים, מעצמת בואינג המהוללת לא שווה רבע מאפל או מיקרוסופט למשל, וישאר עוד עודף (בואינג פחות מ50 מליארד, ושני הנ"ל למעלה מ200 מליארד) וכשמדובר על כסף אמיתי שם תמצאו מו"פ ברמות על, צוותות חשיבה גלובליים פלוס אינטריגות ומשחקי מלחמה ומודיעין שהשוק הביטחוני מחוויר לידם, אז קצת כבוד לפלאפונים פליז!
ישן 17-08-2010, 00:52
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי דאגלאס שמתחילה ב "[QUOTE=פסטן][list] [*]חפש..."

1] אני די בטוח שחידשתי לך, כי סתרתי דוגמה כושלת שהבאת. מעבר לכך, כל "כתובת פיזית" שאיננה חתימה דגיטלית (ליתר דיוק - מערכת אותנטיקציה קריפטוגרפית) ניתנת לזיוף, במובן הפשוט של העתקה - בניגוד לזיוף חתימה בכתב יד, כאן מדובר בביטים, ואם הם כתובים אצלך, אני יכול להעתיק אותם.

2] מה שכתבת כאן הוא מה שמכונה 'אפילו לא טעות', ומראה על חוסר היכרות לא עם חברות 'אזרחיות' ולא עם התעשיה הביטחונית. השוואה של תקציבים או רווח תפעולי היא חסרת משמעות, מכל כך הרבה סיבות: (1) בואינג (כדוגמה לצורך הדיון) לא תעשה דבר כזה על דעת עצמה, מדובר יהיה בהנחיה מהממשל, ולכן ההתעסקות בבואינג פשוט מיותרת, באותה מידה אפשר היה להתעסק במשקים שייצאו חסה ללא ירקות מגוש קטיף; (2) התקציבים של גופי הביון (ה-CIA וה-NSA) אינם מפורסמים והשימוש בהערכות שונות של חובבי העניין מסיטות אותנו מהמטרה, מתקציב ה-DOD בטח שאי-אפשר להסיק כלום; (3) לגופי ביון אין רווח או בעצם כמעט אף מושג חשבונאי אחר - מה שווי השוק של התרעה למלחמה? (4) לפי ויקיפדיה (לא טרחתי באמת לחפש, כי זה ממילא לא קשור) הפדיון של בואינג ב-2008 היה 61 מיליארד, והפדיון של אפל ב-2009 היה 43 מיליארד, באפל עובדים 35 אלף איש, בבואינג עובדים 160 אלף איש, ובכל-אופן כל זה אומר בדיוק נאדה.
ישן 16-08-2010, 23:45
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
double fail
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "אתה יודע, Back door עובד..."

בהנחה שהממשל יגרום ליצרניות להכניס "backdoor" במטוסי קרב מיוצאים, הוא סומך על זה שהדבר לא יתגלה. אם דבר כזה נחשף, זה מאוד מאוד מאוד לא נעים, ולכן גם אם ההערכה תהיה שהדבר מתגלה בהסתברות של עשירית אחוז, פשוט לא יוציאו את תוכנית כזו לפועל, כי זה מסוכן מדי.
(אלה מספרים שרירותיים להדגמה, אבל אם ההסתברות היא עשירית אחוז למקרה, ונבדקים 500 מטוסים מיוצאים, ההסתברות לגילוי היא כמעט 40%! אם ההסתברות היא מאית אחוז, 500 מטוסים עדיין מביאים אותך ל-4.8% חשיפה)

בלי קשר, חותמים דיגיטלית את ה"הוראות" ל-"backdoor", ואם תצליח לזייף חתימת RSA ממומשת היטב, קודם ספר לי בה"פ איך עשית את זה, ואז ביחד אנחנו מפילים את הכלכלה העולמית...
ישן 17-08-2010, 10:14
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "double fail"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
בלי קשר, חותמים דיגיטלית את ה"הוראות" ל-"backdoor", ואם תצליח לזייף חתימת RSA ממומשת היטב, קודם ספר לי בה"פ איך עשית את זה, ואז ביחד אנחנו מפילים את הכלכלה העולמית...

הבנתי... אם כך, אני מרים טלפון מיד לרוה"מ ומודיע לו בחגיגיות שהוא יכול לסגור את כל מחלקות המודיעין שמתמחות בפיצוח צפנים
אם אתה מתווכח רק לשם הוויכוח, אז חבל על הזמן והמאמץ שלך - גם צפנים דיפלומטיים ואפילו ברמות ההצפנה הגבוהות ביותר שלהם, ניתנים לקריאה בהינתן מאמץ ברמה מסויימת (מאמץ == זמן ומשאבים), כך שאם שיטת ההצפנה נכתבה ע"י אדם, ניתן יהיה לפצח אותה ע"י אדם, ולכן אני לא חושב שיש חברה ביטחונית כלשהיא שהיתה מסתכנת ביצירת Back door שכזה.
הרבה יותר פשוט למכור את הכלים שלך למדינות שאתה סומך עליהן, ולפגוע בהם פיזית או מדינית במידה והן משתמשות בכלים שלך בדרך שאתה לא אוהב.

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 17-08-2010, 12:17
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "ואת זה אתה אמר מניסיון רב..."

נכון מאוד - זה פועל גם בכיוון ההפוך, ולכן כדי להעביר דברים שבאמת רוצים לשמור בסוד יש תדריכים בע"פ בארבע עיניים. בנוגע להתרת צפנים - גם צפנים דיפלומטיים ברמות ההצפנה המקסימלית - כל מדינה יודעת שניתן להתיר את הצופן של התשדורת ולכן המידע שעובר בצפנים האלה הוא לרוב (אלא אם אין ברירה אחרת) מידע זמני ביותר, שערכו פוחת ככל שחולף הזמן מקבלתו, כאשר מי שמעביר את המידע המוצפן יודע ולוקח בחשבון שיקח X זמן להתיר את הצופן ללא המפתחות (ומקווה שלא יקח פחות).

ציטוט:

ישן 17-08-2010, 22:20
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "רחוק מאוד מלהיות אפילו נכון..."

זה בהחלט כיף להשתמש במילים הללו, ואני לא בטוח בנוגע לאשליות (לפחות לא מהצד שלי) - אבל אם אתה מניח את זה בצד לרגע, האם לך יש איזשהו שביב מידע שמצביע על כך שהטענות שלי הן חסרות בסיס? אשמח לראותן.
ועכשיו פירושונים:
מידע שמועבר "בארבע עיניים" == מידע שמועבר בין נציג ממשלתי אחד למשנהו, כשהם לבדם בחדר בפגישה. המידע לא צריך שום מפתח ושום קידוד, כי הוא מועבר בע"פ.
אני לא טענתי שצפנים דיפלומטיים הם פסגת ההצפנה ביקום המוכר - רק ציינתי שישנם צפנים מסובכים מאוד, כגון צפנים דיפלומטיים המוצפנים היטב, שבניסיונות התרה בהם אין לך מראש את המפתח (כגון Brute force) יקח לפחות זמן מסויים (בהתחשב בכח החישוב שעומד לרשותך).
בכל מקרה, ברוב המדינות המתוקנות, בהן הצבא הוא אחת מזרועות המדינה, סביר מאוד להניח ששיטות ההצפנה המוצלחות ביותר משותפות לכל הזרועות - כולל זו המדינית (וכמובן שלא משתמשים באותה הצפנה בדיוק בין הזרועות, אלא ב-וראציה שלה).
אם יש לך מידע שמראה אחרת (מידע אישי או ממקורות גלויים), אשמח אם תפנה אותי אליו כי אני מתבסס על ידע אישי אך ללא ניסיון רב מדי - אם לא, אז אני אבין שאתה מתווכח רק לשם הוויכוח... יש אנשים כאלה...

ציטוט:

ישן 17-08-2010, 23:24
  דאגלאס דאגלאס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.10.09
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "זה בהחלט כיף להשתמש במילים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
אדוני? איך היא מודיעה ללוויין? שולחת לו SMS? דרך איזה מכשיר קשר? היכן האנטנה? הסתירו אותה בקצה כנף והיהודים לא גילו? מה זה נ.צ. רגיש? חוץ מהכור בנתנז? גם הסכר באסואן או גם הכור בסוריה? .

1] מה רע במערכת טוס-על-חוט המחוברת באופן קבוע לGSP
2] כולם ביחד, כל כך קשה?
אני יודע הרעיון, של בקדורס נשמע מאוד הזוי מפחיד ומה לא, אבל מה הייתה עונה אילו היו שואלים אותך האם יתכן שהסינים שותים את המידע ישר מהכוסות המרכזיים בארה"ב באמצעות בקדורס
http://www.articles.co.il/article/1...%99%D7%A0%D7%99

או האם ארה"ב תהיה מסוגלת לשתול משהוא גס יותר מבקדורס בפרשית המטוס הנשיאותי הסיני
http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1557788,00.html

תחשוב לבד כמה הסברים היית מוצא למה זה לא יתכן טכנית משפטית אתית ומדינית
[לא שאני חסיד של תאוריית הבקדורס בכיבוי מטוסי קרב, אם כי אני טוען שהיא מציאותית באופן תיאורטי, ופשוט נראה לי שארה"ב מסוגלת להרוויח יותר בדיבורים פשוטים של מה כדאי לכם לעשות ומה לא]

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
אם היא פעילה 'מההתחלה' עולים עליה תוך שניה כי רואים שמה שמשדרים בפועל שונה ממה שהספר אומר שמשדרים, אלא אם כן אתה מצפה שיכניסו בתיעוד של המערכת את הודעת 'עדכון התקבל בהצלחה' ששולח המטוס לאחר פעולה מהסוג של "עדכוני באגים שוטפים בלה בלה"...

אתה חושב\מדומיין שחושפים את קוד המקור של כל המערכת?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
1] אני די בטוח שחידשתי לך, כי סתרתי דוגמה כושלת שהבאת. מעבר לכך, כל "כתובת פיזית" שאיננה חתימה דגיטלית (ליתר דיוק - מערכת אותנטיקציה קריפטוגרפית) ניתנת לזיוף, במובן הפשוט של העתקה - בניגוד לזיוף חתימה בכתב יד, כאן מדובר בביטים, ואם הם כתובים אצלך, אני יכול להעתיק אותם.

2] מה שכתבת כאן הוא מה שמכונה 'אפילו לא טעות', ומראה על חוסר היכרות לא עם חברות 'אזרחיות' ולא עם התעשיה הביטחונית. השוואה של תקציבים או רווח תפעולי היא חסרת משמעות, מכל כך הרבה סיבות: (1) בואינג (כדוגמה לצורך הדיון) לא תעשה דבר כזה על דעת עצמה, מדובר יהיה בהנחיה מהממשל, ולכן ההתעסקות בבואינג פשוט מיותרת, באותה מידה אפשר היה להתעסק במשקים שייצאו חסה ללא ירקות מגוש קטיף; (2) התקציבים של גופי הביון (ה-CIA וה-NSA) אינם מפורסמים והשימוש בהערכות שונות של חובבי העניין מסיטות אותנו מהמטרה, מתקציב ה-DOD בטח שאי-אפשר להסיק כלום; (3) לגופי ביון אין רווח או בעצם כמעט אף מושג חשבונאי אחר - מה שווי השוק של התרעה למלחמה? (4) לפי ויקיפדיה (לא טרחתי באמת לחפש, כי זה ממילא לא קשור) הפדיון של בואינג ב-2008 היה 61 מיליארד, והפדיון של אפל ב-2009 היה 43 מיליארד, באפל עובדים 35 אלף איש, בבואינג עובדים 160 אלף איש, ובכל-אופן כל זה אומר בדיוק נאדה.

1] כתובת פיזית תוכל להעתיק ולהדביק כמה שתרצה, הבעיה ששרת ה DNS לא יתן לך להזדהות ככזה.
2]למה לא על דעת עצמה? בתחרות הפרזנטציות על פיתוח כל מטוס כל חברה תשמח לקרוץ לממשל עם אופצית שליטה מדהימה שכזו,
מה משנה עכשיו תקציבי הגופים הבטחוניים,
ויקפדיה בעברית, נו נו, עדיף כבר דבקה... חפש בגוגל\יאהו פיננס, היית בהלם מהנתונים.... אה?
ישן 18-08-2010, 13:35
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
הווו, שלום לך לאוניד. באמת חיכיתי לתגובה שלך כאן בפורום
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי לאוניד 24 שמתחילה ב "רק טי 50"

אחרי שחסמו אותך בפורום סקופים וחדשות, אחרי שכתבת שטויות וקיללת בפורום במה שבראש, תהיתי באמת מתי תגיע אלינו.

לאוניד היקר
אני מתכבד בזאת להזהיר אותך לפני חסימה, שכן בפעם הבאה שתעבור על חוקי הפורום, אנו נדאג להרחיק אותך ממנו.
קרא בדחיפות את דבר המנהל ואת האשכול לגולשים החדשים. לאחר שתעשה זאת, אנא פעל על פיהם.
בברכה

תוספת בעריכה
נו, מה תגידו... לאחר בדיקה קצרצרה גיליתי ששלשום פתחת כאן אשכול שכותרתו "אהלן אני חדש" ובו שאלת "יש כאן מישהו מראשון?"
בקיצור, עשה לך ולנו טובה ואל תגיב כאן יותר כדי לחסוך לי את הפרוצדורה של החסימה.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 18-08-2010 בשעה 13:45. סיבה: תוספת
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:22

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר