לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-04-2011, 22:52
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "המכרז למטוסי האימון המתקדם של ח"א: T-50 הקוריאני מול M-346 האיטלקי"

ציטוט:
Israeli jet trainer contest heats up
By Arie Egozi

A request for proposals for the selection of a new advanced jet trainer for the Israeli air force will be issued "this summer", with a final selection expected in early 2012. The Alenia Aermacchi M-346 and Korea Aerospace Industries T-50 are in contention for the deal, with the winning type to be purchased by a joint venture formed by Elbit Systems and Israel Aerospace Industries. The selected aircraft will replace the air force's aged Douglas A-4 Skyhawks, with the service to buy flight hours from the industry team.

Immediately after the release of the RFP, the two manufacturers are expected to accelerate their efforts to persuade the Israeli air force that their product is better. While the candidates' unit price has become a lesser consideration due to the purchase involvement of the industrial joint venture, their performance will play a major role.

Alenia Aermacchi is emphasising the M-346's twin-engine design, which it claims adds to the safety and mission endurance of the aircraft. The type's cockpit can also be upgraded with additional systems as it has spare power generation and cooling capacity, it says.

In recent negotiations, Alenia Aermacchi has agreed to allow IAI to build an assembly line for the M-346, and for it to integrate new equipment made by Elbit.

Sources close to the negotiations say KAI has agreed to allow local assembly of its T-50. "This is logical even for the 30 aircraft that are included in the [November 2010] request for information, as later most of the equipment will be used for the maintenance of the aircraft," one source says.

http://www.flightglobal.com/article...t-heats-up.html

סיכום דבר: מדובר ב-30 מטוסים. שני המתמודדים מוכנים להעביר תוכניות ייצור לארץ. המחיר לא משחק תפקיד ראשי, אלא האיכות. ההחלטה תיפול בראשית 2012.

נערך לאחרונה ע"י Taurus84 בתאריך 19-04-2011 בשעה 22:56.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-04-2011, 09:49
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "[left][QUOTE] Israeli jet..."

בשבוע שעבר ממשלת אינדונזיה בחרה ב KAI T-50 החד מנועי כמטוס האימון הבא שלה, חתימה עם ד.קוריאה על העיסקה בה יימכרו 16 מטוסים בעלות כוללת של כ 400 מיליון דולר צפויה בקרוב.
חישוב מהיר מראה שמחיר מטוס עומד על כ 25 מיליון דולר, ה T-50 הוא גם אחד המועמדים להחלפת ה T-38 (פרויקט T-X) של חיהא"א במידה והפנטגון ייאשר מימון לתוכנית.
כתבה

ע"פ הפירסומים ברשת מחיר ה M-346 הדו מנועי עומד על כ 28 מיליון דולר ליחידה. עד עתה רק איטליה וסינגפור ביצעו הזמנות למטוס הזה.

איטלקי-רוסי או קוריאני-אמריקאי, דבר אחד בטוח - כל אחד מהם ייראה טוב במדי הצוות האירובטי
אני מחכה לשואו, שיהיה בהצלחה!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 20-04-2011 בשעה 09:57.
ישן 19-06-2011, 07:54
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
הפתעה: חיל האוויר ישקול מטוסי אימון נוספים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "המכרז למטוסי האימון המתקדם של ח"א: T-50 הקוריאני מול M-346 האיטלקי"

כתבה ב Israel Defense כאן

ע"פ הכתבה חיה"א החליט לבחון עוד מטוסים בנוסף לשניים המתמודדים כרגע (T-50, M-346).
לא ברור איזה מטוסים אבל מצויין שמצפים למטוס חדש בפיתוח של ארה"ב.
זה מוזר כי הצי לא מתכנן לפתח מטוס חדש אלא משדרג את כל דגמי A של ה T-45 לרמת C במסגרת תוכנית T-45 RAMP

חיהא"א שידרג בשנים האחרונות את מטוסי ה T-38 לרמת C בכדי שיוכלו להשאר בשירות עד 2020.
אמנם יש תוכנית להחליפם במסגרת תוכנית T-X, אבל ההחלטה על הוצאתה למכרז נידחתה ל 2013.
עד שהמכרז יתגבש ויצא יעברו מספר שנים, ייתכן ויתמודדו בו שני המטוסים הנ"ל וההוק הבריטי, ייתכן ובכלל יוחלט על ייצור מטוס חדש.
ז"א אם אכן יהיה מטוס אימונים אמריקאי חדש, ניראה שהזמינות שלו תהיה בעוד למעלה מעשור..

עוד דבר מוזר בכתבה: F-18 (אני מניח שמתכוונים לדגם F) שחיה"א ייתכן וירכוש עד לשנת 2015 לשתי משימות:
- הדרכה
- קרב

אשכול נוסף בנושא כאן

ישן 19-06-2011, 12:27
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי bladeofdarkness שמתחילה ב "בהתחשב בכך שהאוניה הגדולה..."

קודם צריך להסכים מהו נומ"ט!

סער 5 כוללת מסוק סיור ימי. נומ"ט או לא?

אם הספינה העתידית הבאה של חי"ה, יהיה מקום לארבע מסוקים במקום אחד-שניים. האם היא תחשב לנושאת מסוקים?
ואם אותה ספינה עתידית, תוכל לשגר בנוסף לארבעה מסוקים, גם שמונה מזל"טים? - נומ"ט או לא?

נניח שמאותה ספינה הנ"ל, יוכלים להמריא שני מטוסי קרב הממריאים אנכית... נומ"ט או לא?

אם אתה מגדיר נומ"ט בתור נימיץ וכל דבר קטן יותר - לא נומ"ט - אין לישראל מה לעשות עם נימיץ, בספק אם יש לאמריקאים מה לעשות עם הנימיץ. היא כל כך יקרה שלא יכניסו אותה לקרב אלא לקרב על הבית, אולי... אם האויב לא יוריד את כולן בשעה הראשונה עם טילים בליסטיים ארוכי טווח, גרעיניים או לא.

אם אתה מדבר על ספינה שיכולה לתמוך בפעולות צבאיות ממושכות בטווחים ארוכים... אוניה עם יכולת לסחוב מספר מצומצם של מסוקים ומטוסים ומזל"טים... ובהנחה שהמשק בישראל ימשיך לצמוח... יש על מה לדבר.

ישן 19-06-2011, 12:32
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
לעניות דעתי
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "קודם צריך להסכים מהו נומ"ט!..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
קודם צריך להסכים מהו נומ"ט!

סער 5 כוללת מסוק סיור ימי. נומ"ט או לא?

אם הספינה העתידית הבאה של חי"ה, יהיה מקום לארבע מסוקים במקום אחד-שניים. האם היא תחשב לנושאת מסוקים?
ואם אותה ספינה עתידית, תוכל לשגר בנוסף לארבעה מסוקים, גם שמונה מזל"טים? - נומ"ט או לא?

נניח שמאותה ספינה הנ"ל, יוכלים להמריא שני מטוסי קרב הממריאים אנכית... נומ"ט או לא?
.

המבחן הוא יכולת הפעלת הכוח מהספינה לאורך זמן. הסטי"לים היום הם מנחת ארעי צף, לא הרבה יותר מזה. הצוות הטכני מצומצם, אין מקום לטיפול מעבר לתקלות קלילות וכו'. נומ"ט יכולה לשהות עם כלי הטייס שבה ימים רבים בים, כולל יכולת טכנית גבוהה ביחס לכלים (דלק, חימוש, צוותים טכניים וכו'). השאלה אינה רק יכולת שיגור וקליטה.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 02-10-2011, 11:22

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "לא, זה לא"

אז סטי"ל איננו נומ"ט. מסכים! אני מקווה שהנקודה סגורה.
השאלה היא, מאיזה מספר טונאז' מתחילים להתייחס לאוניה כאלה נומ"ט?
מאיזה מספר כלי טיס?
מאיזו כמות של חלפים? וכ"א אדם? האם השאלה היא "נימיץ או כלום?".

או שחשוב יותר, להתאים את המשימה, את תורת הלחימה ואת התקציב הלאומי למה שצריך (או לא צריך - דיון נפרד לגמרי).

אנחנו יודעים כבר מספר שנים, שחי"ה שלנו חושב על אוניות גדולות. כל מיני דגמים ושיפורים נזרקו לאויר. הכל טוב ויפה. אחד הפרמטרים שמובן מאיליו צריך לשקול הוא מספר המסוקים ומזל"טים. סיפון מקובל למשחתת כולל שניים או שלושה מסוקים. מספר גדול יותר של כלי טיס, יאפשר רצף פעולות בעומק האויב, מה שהיום דורש טיסה של שעות רבות לכל כיוון עם כל הסיכונים הכרוכים בטיסה בכל כיוון.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 02-10-2011 בשעה 11:34.
ישן 02-10-2011, 17:11
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אז סטי"ל איננו נומ"ט. מסכים!..."

אני לא חושב שהטונאז' קובע, אלא כמות המטוסים ויכולת ההפעלה שלהם, והטונאז' נגזר מהם. לעניות דעתי, צריך שני תנאים כדי שספינה תהיה נומ"ט:
א. היא מחזיקה עליה באופן קבוע לפחות יחידה אורגנית מלאה אחת, היינו טייסת, ולא משנה אם מדובר על טייסת ארבעה מטוסים או עשרים (יש טייסות, גם בצי, של מספר חד ספרתי של מטוסים). מן הסתם הכוונה גם לכח האדם הכולל, צוותי אוויר וקרקע מלאים.
ב. יכולת תפעול מלאה של הכוח האוירי, כולל חימוש ותדלוק, למשך מספר ימים. אני מעריך שמדובר לא רק על דרג א', אלא גם על דרג ב', אבל זה כבר ניואנס.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 02-10-2011, 18:10

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "אני לא חושב שהטונאז' קובע,..."

זהו, אני חושב שעל הרבה דרגים אפשר לוותר (אם לא על יכולות נומ"ט עצמן) רק בגלל המרחק היחסי הקצר בין זירות העימות, גם המעגל השני והשלישי והמדינה. לארה"ב צורך בצי גדול, מפני שכל העימותים הצבאיים שלה נמצאים מעבר לאוקיינוס כלשהו. לצערינו הרב, זה לא המקרה של ישראל. זירות המלחמה קרובות. אני לא חושב שיש לנו צורך בכ"כ הרבה אדם וציוד כדי להפעיל מסוקים / מל"טים מול חופי איראן למבצע עמוק וממושך. אני מאמין שאפשר היהי להשאיר כוח אדם מאחור, בספינות קרובות, שימוש נרחב יותר ברובוטיקה וטכניקות אחרות כדי לחסוך הרבה מאוד כוח אדם, כך שיהיה אפשר להפעיל מספר כלי טיס מתוך אוניה גדולה (בסדר גודל של משחתת).

מדינות אנולוגיות לישראל מהבחינה הזו, הן איטליה, צרפת, רוסיה, הודו, תאילנד. כל המדינות האלו צריכות קרבי מהים לפעולות רחוקות, אבל לא רחוקות כמו מעבר לאוקינוס.

אני מאמין שבעשרות השנים הבאות, יהיו לישראל זירות למבצעים רחוקות מאוד. העולם נהייה גלובלי, הטרור מזמן גלובלי ואפשר בהחלט לדמיין התארגנות טרור איסלמי בוונצואלה נגד הקהילה היהודית של אוסטרליה. הלא זה בדיוק הסיפור של 9-11. קבוצת טרור מהמבורג, מופעלת מאפגניסטן נגד ארה"ב. עולם קטן ומתכווץ. כך, שיבוא היום ונצטרך להפעיל כוחות צבאיים מאוד רחוק. (עוד אנטבה?). אונייה שיכולה להוריד יחידת עילית במסוקים בכל מקום בעולם.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 02-10-2011 בשעה 18:14.
ישן 19-06-2011, 12:54

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי auto de fe שמתחילה ב "אתם מפספים את התמונה..."

אין מצב. נומ"ט הוא משהו יקר מאד, כנראה בלתי נחוץ לישראל ומאוד יכול להיות, שהוא גם מיותר לגמרי עבור ארה"ב.

זה נכון ש F-18 בשימוש הצי האמריקאי. אבל גם קוברות (שיש לישראל) וגם מערכות מכ"ם (שיש לישראל). סנונית אחת לא מביאה את האביב.

הדבר השלישי הכי חשוב: נגד מי נשתמש בנומ"ט, אילו היה לנו? ארה"ב חייבת נומ"טים כי המלחמות שלה נמצאות כולן על הצד השני של הפלנטה. אבל ישראל לא צריכה, כל המלחמות שלנו הן על הגבול.

נצטרך נומ"ט רק אם אנחנו הולכים להפעיל אוגדה בטווחים של אלפיים ק"מ ויותר, באופן קבוע (לא אנטבה).
אין סיכוי שזה יקרה! אין לנו עם מי להילחם בטווחים האלה.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 19-06-2011 בשעה 12:59.
ישן 19-06-2011, 15:31
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
רעיון מצוין נומ"ט , אבל למה רק אחד אני מציע לפחות שלש
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי auto de fe שמתחילה ב "נתונים כלכלים של ישראל הם..."

אחת בכינרת , אם הסורים יעברו את קו ההגנה שלנו צריך שתהייה לנו תגובה, בנתיים תסייע לתעשיית דייג האמנון.
שניה בים המלח שהירדנים לא יעיזו להרים את האף , זה גם יסייע למפלס של הים (כמה שזכור לי משעורי הפיסקה).
שלישית תהייה בין הים התיכון לים סוף , אני מציע לחזור לרעיון המעניין במלחת העולם השניה ולבנות אותה מקרח (גם מתאים לאקלים שלנו בדיוק כמו שמתאים לנו נומ"ט) , על נושאת המטוסים הזאת אני מציע לחסוך ולעשות שימוש בסקיהוקים , הרי הם ניבנו במקור לנושאות מסוקים לא ? ואפשר בטח גם לקנות גם עודפי A6 מהצבא האמרקאי לגיוון , אחר נוכל לקנות בחזרה את ההוקאים שמכרנו וכך נוכל להפעיל מטוסי התרעה מהספינות.
אם ישאר עוד מקום אפשר לצייד אותם במטוסי הססנה החמושים שאני מסמפט במיוחד.

עכשיו ברצינות (לפני ששוב יקחו אותי ברצינות)
התגובות שאתה מקבל הם בעיקר כי כל שני וחמישי מגיע משהו חדש לפורום (וגם אני חדש בתגובות אגב) ומציע שוב ושוב אותם רעינות שדשו בהם באין ספור אשכולות. כל פעם אגב המשהו הזה ממציא את הגלגל מחדש אז תעלב , אתה מקבל את האש של כל אלה שלא טרחו לקרוא את ההיסטוריה של הפורום.

ולעניננו , בו תסביר מדוע ישראל צרכה נושאת מטוסים , מי האוייב שמולו אנחנו חייבים לשעבד את כל מה שנשאר מהכלכלה שלנו (שגם כך משעובדת ברמה מסויימת לבטחון)?
האם לקחת בחשבון שנושאת מטוסים זה לא כלי בודד וסביבו יש כח מסימה שלם שנועד לתמוך בו ?
האם לקחת בחשבון שרק ל 11 מדינות יש נושאות מטוסים ויש לזה סיבה טובה (אם אני לא טועה , ארצות הברית , רוסיה , צרפת , אנגליה , סין הודו, אטליה, ברזיל וספרד) ומכל המדינות האלה כולל רוסיה הגדולה רק לארצות הברית יש יותר מ 2 (11) לרוסיה יש רק 1 ?
ותיקון לגבי הגז , מאגרי הגז רחוקים כלכלית מערב הסעודית , גם בגלל הכמויות וגם בגלל השווי , אל תשכח שגז הרבה יותר קשה לשנע מנפט
ישן 01-08-2011, 14:31
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=nec_000]במידה שכזו,..."

לסיוע יש מעלות כמו גם חסרונות: הנושא מורכב למדי הן בהיבט המאקרו כלכלי, הן
בהיבט של מגבלות סחר וביצוע שיתופי פעולה בתחום הבטחוני העולמי, הן בהיבט
הגיאואסרטגי והן על היחסים שבין ישראל לארה"ב.

בשנים שבהן הסיוע החל לו אי שם כ- 30 שנה אחורה על ציר הזמן, הסיוע האמריקאי
היה שקול לסדרי גודל של כ- 10% מהתוצר הישראלי, או כשליש מסך תקציב הבטחון.

כיום, הסיוע שווה ל- "רק" 1.5% מהתוצר, ולכ- 16% מתקציב צה"ל.
קרי, חלקו של הסיוע והכדאיות שלו לישראל אכן קטנו, אך עדיין לא במידה כזו שמביאה
אותו לרמה בה ישראל מוכנה, או מסוגלת לוותר עליו מבלי שיהיו לכך השלכות משמעותיות
על המאזן הכלכלי ואיכות החיים שפה.

כאמור: ללא קבלת הסיוע תהיינה השלכות על תקציב הבטחון בפרט, ועל הכלכלה
הישראלית ככלל. סיוע אמריקאי בסך 11-12 מיליארד שקל (כולל התמיכה בעוד מספר
פרויקטים כמו פרוייקט החץ) היה ויעלם לו, יבוא ליידי ביטוי במספר מישורים:
א. בקיצוץ בלתי נמנע בתקציב הבטחון - במיוחד בסעיף רכש והתעצמות.
ב. בקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה האחרים, על מנת להסיט חלק מהמשאבים השקליים לכיסוי הבור שנפער.
ג. בהשטת מיסים נוספים על הציבור על מנת לכסות את היתרה.

*יתכן אפילו תמהיל של שליש/שליש/שליש
(4 מיליארד קיצוץ בבטחון, 4 מיליארד הסטת תקציבים ממשרדים אחרים, 4 מיליארד העלאת מיסים).

אם כן, 12 מיליארד ש"ח הם סכום גדול מדי גם היום, בכדי "שהעלמותם מהעוגה" תהייה
זניחה או שולית. אולי בעוד כמה עשורים טובים לכשנתח הסיוע יהפך (באחוזים מהתוצר)
לבאמת זניח, נוכל לוותר עליו - לא קודם.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 01-08-2011 בשעה 14:39.
ישן 01-08-2011, 23:07
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "לסיוע יש מעלות כמו גם..."

החסרונות שאתה מעלה הן בטווח הזמן הקצר והבינוני. אולם בסופון של דבר, אולי (ניחוש פרוע) תוך 5 או 10 שנים ימצא האיזון הדרוש בין יכולת כלכלית של מדינת ישראל לתקציב משרד הביטחון. אבל היתרונות ישמרו גם בטווח הארוך.

כרגע יש לצה"ל יתרון ברור על כל היריבים האפשריים באיזור, ולא צפויה מלחמה רצינית נגד מדינות ערב. לכן זהו הזמן המתאים בשביל השינוים. אין שום התחייבות שבעוד עשור, לדוגמה, המצב ישתנה לטובה. להפך, המגמה כפי שהיא נראה היום היא של החלשות כלכלית של מדינות המערב וצימצום התקציבים הביטחוניים תוך גידול בתקציבים ביטחוניים במדינות כמו רוסיה, סין, הודו, וגם התעוררות התנועות העממיות במדינות בעלות אוריינטציה איסלאמית במדינות ערב וטורקיה.

דבר נוסף שאולי כדאי לציין הוא שביטול הסיוע האמריקאי הביטחוני בסך, לדוגמא, 3 מיליארד דולר לא בהכרח אומר שישראל תצטרך להוציא 3 מיליארד דולר מכיסה כדי לחסות את הריק הכלכלי שנוצר. היום הרכישות הביטחוניות נעשות במצב של ברירת מחדל מארה"ב ללא שום תחרות. לצורך העניין, במכרז ההודי MMRCA לרכש מטוסי קרב בסך של כ-11 מיליארד דולר, נקבע הצורך בתוכניות האוף-סט של 50%. כלומר יש סיכוי טוב לדעתי שהמרת הדולרים של הסיוע האמריקאי בשקלים הישראלים לא תהיה בשער המרת המט"ח הרגיל, אלא לטובת השקל.

ישן 01-08-2011, 16:21
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
הישורת האחרונה, אמיר בר שלום, New-Tech Military Magazine

ציטוט:

הישורת האחרונה

מאת: אמיר בר שלום
מאבק איתנים מתנהל בימים אלה מאחורי הקלעים בין איטליה לדרום קוריאה. בשקט בשקט עולים לרגל ללשכתם של מפקד חיל האוויר ושר הבטחון הרבה מאד שליחים משתי המדינות. הסיבה, חיל האוויר הישראלי אמור להחליט בקרוב על מטוס האימון הבא שיכשיר את טייסי הקרב
המאמר מסתיים ב:
ציטוט:
מרכיב חשוב בעסקה הזו יהיה רכש הגומלין שתעשה החברה הזוכה בתעשייה הבטחונית הישראלית. אם נשווה את פוטנציאל השוק של דרום קוריאה לזה של אטליה, אין ספק שהבחירה תיפול על המטוס הקוריאני. דרום קוריאה כבר משלבת מערכות ישראליות בדגם התקיפה של ה T-50, ומעבר לכך גם הביעה התעניינות גדולה במערכות להגנה מפני טילים שמפתחת ישראל: “כיפת ברזל“, “שרביט קסמים” ו “חץ”.
גורם בכיר במערכת הבטחון שנשאל לאחרונה על ההתלבטות הזו אמר חד משמעית:
“נעשה מה שטוב לחיל האוויר ולתעשייה הישראלית”. עם המשפט הזה השורה התחתונה ניראת די ברורה.
מקור

ישן 02-10-2011, 10:21
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "האם אין פה סתירה?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ykantor
אם הסקייהוקים יקרים מאוד לאחזקה כדבריך , האם אין זה סותר את הכתבה של אגוזי: "הלחצים מכל הכיוונים על תקציב הביטחון יצרו מצב חדש שעשוי לקבל תפניות שונות", אמר היום מקור המקורב לנושא. נראה כי הבקשה להצעות תפורסם לא לפני אוקטובר 2011 במקרה הטוב, או תדחה למועד רחוק יותר במידה ולא יימצא לה מימון בתקציב הביטחון החדש."
(הקישור של bazk בתגובה מעליך)

??

יהודה

לא,
לא חייבת להיות סתירה כשבוחנים זאת בטוחח הארוך (אני מעריך שלזה נחמיה התכוון).אני אסביר לך...
תחזוקת סקיהוקים היא הוצאה שנתית יקרה, בוודאי יחסית לתחזוקה של מטוס חדש.
אבל לשם רכישת מטוס חדש צריך הוצאה ראשונית (רכש), זהו סכום גדול יחסית שמחזיר את עצמו רק אחרי הרבה שנים (אם בכלל- זה תלוי בכמה דולר סיוע הוא חלק מהעיסקה..ככל שדולר הסיוע יותר גדול אזי ההשקעה מחזירה את עצמה יותר מהר..)
הבעיה עכשיו כשיש קיצוץ שאף אחד לא רוצה להוציא את ההוצאה הראשונית הגדולה (ופחות מעניין ההשלכות הכלכליות של הטווח הארוך, זה בדיוק כמו בהחזרת הלוואה לבנק..אתה נאלץ לשלם כל חודש ריבית כי אין לך יכולת לתת את כל הסכום ברגע זה ולסגור את ההלוואה).
בקיצור- ברגע זה אין את הכסף כנראה (נגיד, זה בסוף הרי עניין של סדר עדיפויות), ולכן יאלצו "כל חודש" לשלם יותר...
הבעיה היא שזה לא כל כך פשוט, הסקיהוקים לא יכולים לטוס עוד הרבה זמן, וזה לא ממש שייך לכסף...הם פשוט יסיימו שעות אני מעריך...אז אני צופה שיהיה כאן פיתרון מסוים (נגיד רכש של כמות יותר קטנה משרצו בהתחלה, ומציאת פתרונות משלימים)..אבל נחיה ונראה..

ישן 02-10-2011, 16:32

בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "לא קראת היטב את ההודעה של nehemiag"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ykantor
אבל בהודעה המקורית כתוב

כלומר אין פה הוצאה ראשונית גדולה.

אם כך, עדיין נראה שיש סתירה בין "הסקייהוקים יקרים מאוד לאחזקה" (הודעת nehemiag ) ובין כתבתו של אגוזי שיתכן ולא ימצא תקציב לאור הקיצוצים המדוברים.

יהודה

לא, אין כאן סתירה.
ראשית כי הוא כתב שזה רק מסתמן ככה, הוא לא כתב שזה חד משמעי..וגם אם זה כן ככה, יש עדיין לא מעט הוצאות בקליטת מטוס חדש שאינן הרכש שלו, אז צריך בכל זאת סכום התחלתי לא קטן (כמובן שקטן הרבה יותר מרכש..).
אז בלי הפרטים המדויקים אני לא יודע אם יש סתירה או אין, אבל כאמור זה לא שבהגדרה יש סתירה בדבריו.
אבל אני מבין על מה אתה מדבר, ומאיפה ההגיון הזה. יש כאן אכן בעייתיות מסוימת בצורה שבה נחמיה ניסח את הדברים.
בפועל (ובלי קשר לניסוח הבעיתי)..אין סתירה בין זה שהסקיהוקים יקרים לתחזוקה לבין זה שאין תקשציב (אולי) לביצוע החלפה של המטוס הזה..

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 02-10-2011 בשעה 16:35.
ישן 06-10-2011, 06:06
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08

דרום קוריאה מאיימת לבטל עסקאות ביטחוניות עם ישראל

הקוריאנים חושדים כי ישראל כבר הכריעה בעד רכישת מטוס מתוצרת איטליה, המתחרה במטוס שלהם

מתיחות חריפה התגלעה בין ישראל לדרום קוריאה, על רקע מחלוקת בדבר העסקה לרכישת מטוס האימונים הבא של חיל האוויר הישראלי. הקוריאנים חושדים כי ישראל כבר הכריעה בעד רכישת מטוס, מתוצרת איטליה, המתחרה במטוס שלהם. כעת הם מאיימים בתגובה לבטל את כל העסקאות הביטחוניות לרכש אמצעי לחימה ומערכות ישראליות. בשנים האחרונות היה היקף הרכש הביטחוני של דרום קוריאה מישראל כ-280 מיליון דולרים בשנה.

ההחלטה על מטוס האימונים הבא אמורה להתקבל בתוך כמה חודשים, לקראת סוף השנה הנוכחית או בתחילת שנת 2012. מדובר בעסקה לרכישת 25 עד 30 מטוסים, בשווי כולל של כמיליארד דולרים, שתתפרש על פני שנים אחדות. ישראל מתלבטת בין שתי אפשרויות: מטוס 50-T מתוצרת התעשייה האווירית של דרום קוריאה, או מטוס 346-M מתוצרת איטליה. בתחילת השנה עשה חיל האוויר הישראלי טיסות מבחן לשני המטוסים המתחרים. המטוס שייבחר אמור להחליף את מטוס הסקייהוק האמריקאי הישן, ולשמש להכשרה הראשונית של טייסי הקרב הישראלים.

הבחירה הסופית בין שני המתחרים תלויה בשיקולים מקצועיים של חיל האוויר, אך לא רק בהם. נראה כי בשיקול הדעת הסופי יינתן משקל ניכר גם למערכות היחסים בין ישראל לשתי המדינות.

כאן, יש לאיטלקים יתרון ניכר: ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני, הוא תומך ותיק של ישראל, ומערכת יחסיו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרובה במיוחד. על רקע בידודה המדיני הגובר של ישראל, מייחסים בדרג המדיני חשיבות גדולה לשימור היחסים עם איטליה.
בדיוק מכך מוטרדים בסיאול. הדרום קוריאנים חוששים שמה שמוצג להם בישראל כמרוץ שיתנהל עד הרגע האחרון הוא בעצם משחק מכור, שכבר הוכרע לטובתם של האיטלקים. השבוע התקיימה פגישה מתוחה בין השגריר הקוריאני בישראל למנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אודי שני, שבה עלתה שאלת העסקה. בשבוע הבא אמור לבוא לישראל ראש מינהלת הרכש הקוריאנית לדיונים על עסקת המטוס.

על רקע זה, שוקלים כעת הקוריאנים לבטל את יתר עסקאות הרכש עם ישראל. אם יתאמתו חשדותיהם כי ישראל כבר הכריעה ובחרה במטוס האיטלקי, ימשכו את הצעתם מההתמודדות עוד בטרם יוכרז באופן רשמי על ההחלטה הישראלית. בד בבד הם שוקלים, להודיע על ביטול עסקאות הרכש הביטחוני מישראל.

בשנים האחרונות התרחב הרכש הקוריאני בישראל. בין היתר, רכשה סיאול את מכ"ם "אורן ירוק" של מערכת יירוט הטילים חץ, וכן מכ"ם ישראלי למטוסי קרב. הקוריאנים אף הביעו עניין ברכש מערכות יירוט טילים הנמצאות בפיתוח, ובהן "שרביט קסמים" מתוצרת רפא"ל, ליירוט טילים לטווח בינוני. בתחילת השנה ביקרה בסיאול משלחת ביטחונית של ישראל, בראשות ראש אגף התכנון במטכ"ל, האלוף אמיר אשל, שדנה בהרחבת הקשרים הביטחוניים בין שתי המדינות.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "טרם התקבלה החלטה בנושא המטוס. המשרד בוחן את שני המטוסים המועמדים, כדי לבחור את מטוס האימון הקרבי הטוב ביותר לחיל האוויר".

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1516665

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 07-10-2011, 12:11

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "אני תוהה אם משתמע מן הידיעה..."

לפי זה, אתה טוען שיש הבדלים משמעותיים בין המטוסים עד כדי כך שהבחירה המקצועית בינהם מובן מאליה.
רוב עסקאות הרכש ברמה הזו, של רכש מטוסים כבר מזמן בשלב הפוליטי.

אני מצדד במטוס הקוריאני, בגלל החשיבות של שמירת קשרים עם קוריאה. לקוריאה יש יותר עתיד מאיטליה, יותר כסף ולא פחות טכנולוגיה בכיוונים שישראל צריכה להתפתח לכיוונם. כ"כ אחוז הנוצרים במדינה עולה בהתמדה ועומד היום על קרוב לשלושים אחוז. מתוכם אחוז משמעותי של אוונגליסטים ידידי ישראל, לעומת איטליה שבה יש שינאה לישראל משתי המפלגות (השמרנים הקאתולים, ושמאל-סוציאליסטים קומוניסטים. ברלסקוני שייך לדווקאים ולכן הוא כמעט לבדו, בעד ישראל).

ישן 09-10-2011, 21:29
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
רצוי לנצור אש כלפי אמינות הכתבות ולהמתין מעט
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "ואני תוהה מתי התקשורת תפסיק..."

ברשותך אחלוק על קביעתך.

לרכש מסוג זה השלכות פוליטיות, כלכליות, מבצעיות, צבאיות, תעשייתיות ואחרות. זה העולם בו אנו חיים, ואין בכך פסול של ממש. מי שאמון להחליט בתחליתו של דבר הינו הצרכן הסופי - קרי חיל האויר הישראלי. אם מבחינתו ניתן למשה"בט לרכוש כך או אחרת, הרי ששאר המשתנים מקבלים משקל מתאים בניקוד הסופי ובהחלטה ממי קונים, באיזה כסף מדוע כמה ואיך.

העיתון JP לא יצא בכרזה בומבסטית סטמית במקרה הזה.

אינני נכנס לסוגייה המערכתית-טכנית שעיסוקה בשאלה - איזה מטוס טוב יותר. אני למשל - אינני יודע מה טוב יותר וכל הכרזה מצידי תהייה שליפת מותן של דיעה בלתי אמינה וסתמית.

שני היבטים חשובים בהקשר הזה (ולאור הנחת העבודה שהזכרתי לעיל) חייבים לקבל הדגש:
  1. כלכלי א' - מטוס ה- T50 הינו יקר וכרגע לא נמצאה דרך לרכוש כמות רצויה ממנו בכספי משלם המיסים האמריקאי (תחת ה- FMF למשל), וזאת למרות היותה של LM האמריקאית "שותפתה" של KAI הקוריאנית.
  2. כלכלי ב' - ראוי לשים לב למונח בו השתמש הכתב בכתבה ב- JP והוא: "Barter" שמשמעו החלפת טובין זה בזה אם במסגרת שלמות או במסגרת עיסקאות חלקיות או אף תערובת של טובין עבור טובין + השלמות כספיות נדרשות.
אינני מציע להזדרז ולזלזל בעיתון ובמקורותיו.
ישן 09-10-2011, 15:41
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
הודעה לעיתונות

התעשייה האווירית של קוריאה (KAI) וחברת לוקהיד מרטין הודיעו, כי ישתפו פעולה בקידום מטוס האימון המתקדם T-50 בכל השווקים שמחוץ לדרום קוריאה.

פיתוח המטוס התבצע בשיתוף פעולה מלא בין שתי החברות והוא מיוצר כיום בדרום קוריאה ע"י KAI. לאחרונה, נרכש מטוס ה-T-50 ע"י חיל האוויר האינדונזי והוא מועמד לרכישה ע"י חיל האוויר הישראלי בתור מחליף למטוסי העיט (A-4) המתיישנים.

מטוס ה-T-50, הנמצא בשימוש חיל האוויר הדרום קוריאני (ROKAF) משנת 2005 מהווה את חוט השדרה של תוכנית אימון הטייסים המוצלחת של החיל, זאת בזכות 69 מטוסים הנמצאים כיום בשימוש. המטוסים צברו למעלה מ-40 אלף שעות טיסה ועליהם הוסמכו כ-280 טייסים.

מנתוני חיל האוויר הדרום קוריאני עולה, כי שימוש במטוס ה-T-50 חוסך כ-30% מהזמן הנדרש להכשרת טייס חדש ומקל את המעבר של הטייסים החדשים, להטסת מטוסי קרב מתקדמים כגון ה-F-16 וה-F15.

בנוסף, KAI ולוקהיד מרטין פיתחו יחד את ה-FA-50: דגם משופר המיועד לשמש כמטוס תקיפה קל. מטוס ה-FA-50 מסוגל לשאת מערכות נשק מתקדמות ויצויד במערכות ישראליות, כגון מכ"ם בקרת-אש מתוצרת חברת אלתא מערכות (חברה-בת של התע"א), במערכת לוחמה אלקטרונית מתוצרת חברת אלישרא, HUD (תצוגה עילית מתקדמת בתא הטייס) מתוצרת אלאופ ומערכות אוויוניקה מתוצרת אלביט.

ה-FA-50 עתיד להחליף את מטוס ה-F-5 הנמצא כיום בשימוש ע"י חיל האוויר הדרום קוריאני.

"אנו מביאים ערך מוסף משמעותי לתוכנית מטוס ה-T-50 בעבודה עם ישראל, שמפעילה כיום מטוסי F-16 ותפעיל בקרוב את מטוסי ה-F-35. בנוסף, לוקהיד מרטין מביאה עמה ניסיון רב בעבודה משותפת עם ישראל, תוך גישה לכספי מימון רכישות צבאיות של ממשלת ארה"ב (FMF), האפשריים גם לתוכנית מטוס ה-T-50. כך אומר מייק גריסוולד,סגן נשיא בכיר בלוקהיד מרטין לפיתוח עסקי של תוכנית מטוס ה-T-50.

KAI משתפת פעולה עם תעשיות ביטחוניות של מספר מדינות, וחתמה על חוזים של כ-400 מיליון דולר בשנים האחרונות, לרכישה של ציוד עבור תוכניות הפיתוח שלה ובתוכן תוכנית מטוס ה-T-50, כך אומר סאנג צ'וי, סמנכ"ל לפיתוח עסקי במזרח התיכון בחברת KAI.

שתי החברות מגבירות את ההכנות לתוכנית פיתוח מטוס האימון המתקדם T-X של חיל האוויר האמריקני, שתחל בשנת 2012.

התעשייה האווירית של קוריאה (KAI) עוסקת במחקר,תכנון, פיתוח וייצור של מטוסי אימון, מטוסי תקיפה קלים, מסוקים, כטב"מים ולווייני תצפית. החברה מעסיקה כ-3000 עובדים, והיקף המכירות שלה בשנת 2009 עמד על כ-930 מיליון דולר.

ללוקהיד מרטין יש נציגות בישראל, ולה מערכת ענפה ורבת-שנים של שיתופי פעולה עם תעשיות היי-טק והתעשייה הביטחונית בארץ.

ישן 09-10-2011, 18:26

בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE]קטונתי מלדעת את..."

לאיטליה יש ייתרון נוסף, שהיא קרובה לאזורינו. אבל כפי שאני מבין את איטליה, בדומה למדינות קאתוליות אחרות באירופה, היא קרועה בין ימין קאתולי דתי ואנטישמי, לבין שמאל סוציאליסטי-קומוניסטי ששונא את ישראל. ברלסקוני נהנה להקפיץ גם את השמרנים וגם את השמאלנים בכל הזדמנות שהיא. חלק מזה, התקרבות לארה"ב ולכן לישראל. אם ברלסקוני יפרוש, ואם פיני לא יתפוס את מקומו... איטליה חוזרת למקומה הטבעי נגד ישראל, לצד ספרד, אוסטריה ואירלנד. בצרפת ופולין, גם מדינות קאתוליות, יש שם סיפור אחר).

דרום קוריאה, לעומת איטליה, נמצאת בברית צבאית עם ארה"ב. תחת איום צבאי קיומי מהותי ואוכלוסיה נוצרית מאמינה שתופחת בהתמדה. בדרום קוראיה יש פעילות ערה של מטיפים אוונגליסטים אמריקאים. האיום הקיומי על דרום קוריאה, מתחבר לאיום הקיומי על ישראל (איראן וסוריה) וגם לאיום הקיומי של ארה"ב (טרור איסלמי). לכן, דרום קוריאה לדעתי, היא בעלת ברית טבעית של ישראל.

עוד משהו, חי"ה מחפש ספינות גדולות. לדרום קוריאה יש תעשייה מפותחת ומתקדמת של בניית אוניות.

ישן 27-11-2011, 13:26

בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=גיל חזקיה]זה מדגיש עוד..."

למיטב הבנתי לא.
5 מיליארד דולר בצבר עסקאות בקוריאה מול התחייבות של האיטלקים לרכוש עבור נאט"ו מטוסי התראה מישראל עם כסף שאין להם.

ולמה שישראל תהיה מעוניינת להשקיע בשוק האיטלקי היבשושי כשקוריאה היא הרבה יותר אטרקטיבית וכבר כיום רוכשת מישראל מוצרים בשווי מאות מיליוני דולרים? (ואילו האיטלקים-לא.)

והכי חושב-המטוס הקוריאני מצויין.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 27-11-2011, 15:12

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "למיטב הבנתי לא. 5 מיליארד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גיל חזקיה
למיטב הבנתי לא.
5 מיליארד דולר בצבר עסקאות בקוריאה מול התחייבות של האיטלקים לרכוש עבור נאט"ו מטוסי התראה מישראל עם כסף שאין להם.

מתוך 5 מיליארד דולר האלה רק קצת יותר ממיליארד הם באופ-סט עם חברת KAI. השאר זה השתתפות במיזמים משותפים - שיש בהם עניין לקוריאנים אבל לא לישראל, וגם רכש של אמל"ח שהם ממילא רוצים לרכוש.

מצד שני, לפי מה שנאמר בכתבה, האיטלקים מציעים סחר חליפין של מטוסי אימון תמורת מטוסי התראה אווירית. זה למעשה אופ-סט של 100%.

ציטוט:
ולמה שישראל תהיה מעוניינת להשקיע בשוק האיטלקי היבשושי כשקוריאה היא הרבה יותר אטרקטיבית וכבר כיום רוכשת מישראל מוצרים בשווי מאות מיליוני דולרים? (ואילו האיטלקים-לא.)

בדיוק מהסיבה שהקוריאנים ממילא רוכשים אמל"ח ישראלי. הם צרכני טכנולוגיות ביטחוניות - לא הספקים, לכן היבוא הביטחוני שלהם גדול, והיצוא קטן. מצד שני, ישנן חברות איטלקיות שנמצאות בין החברות המובילות בעולם בתחום הטכנולוגיות הביטחוניות: Selex Galileo, Finmeccanica, Alenia Aeronautica, Fincantieri.

ציטוט:
והכי חושב-המטוס הקוריאני מצויין.

מבחינת האירודינמיקה, המטוס הקוריאני הוא גילגול של F-16 - מטוס קרב דור 4. המטוס האיטלקי תוכנן מהתחלה בתור מטוס אימון מתקדם ו-LIFT לצורך הכשרת הטייסים של מטוסי דור 5.

ואגב, כתבה מעניינת בהקשר הקוריאני: Suspicious of stolen technology, U.S. suspends weapon exports to S.Korea.

ישן 28-11-2011, 18:03

בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]אני מניח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
לא יודע מה לפרט האמת...הם פשוט מטוסים דומים, גם בתכונות טיסה וגם באויוניקה ואיפיון...

אם להסתכל על התמונה הגדולה, ייתכן שזה המצב. אבל עדיין מדובר בממטוסים די שונים: האחד חד-מנועי, והשני דו-מנועי, לאחד מנוע עם מבער אחורי, לשני - ללא מבער אחורי, האחד מבוסס על מטוס קרב על-קולי, השני פותח מאפס כמטוס אימון בעל יכולת הדמיית אירודינמיקה של מטוסים שונים, וכו'. מה שמאחד אותם זה ששניהם מטוסי אימון מתקדם\LIFT ושניהם פותחו לאחרונה יחסית.

ציטוט:
אם אחד מהם היה יותר טוב מהשני לא נראה לכם שהיו בוחרים בו? הסיבה שכל העניין הזה הפך פוליטי וכלכלי בלבד זה שחיל האויר הודיע שמבחינתו המטוסים הללו הם אותו דבר בערך...

אני מניח שישנם תחומים בהם יש יתרון למטוס אחד, וישנם תחומים בהם יש יתרון למטוס שני. והייתי מעוניין לשמוע על ההבדלים האלה, אם זה אפשרי. אבל אני מבין שחיל האוויר יכול לעבוד עם שני המטוסים הללו, כי שניהם מספקית את מה שנדרש ממטוס אימון מתקדם.

ישן 28-11-2011, 21:05

בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=emile-a]לא יודע מה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Centurion
אם להסתכל על התמונה הגדולה, ייתכן שזה המצב. אבל עדיין מדובר בממטוסים די שונים: האחד חד-מנועי, והשני דו-מנועי, לאחד מנוע עם מבער אחורי, לשני - ללא מבער אחורי, האחד מבוסס על מטוס קרב על-קולי, השני פותח מאפס כמטוס אימון בעל יכולת הדמיית אירודינמיקה של מטוסים שונים, וכו'. מה שמאחד אותם זה ששניהם מטוסי אימון מתקדם\LIFT ושניהם פותחו לאחרונה יחסית.
שמע אני לא כל כך יודע מה זה בדיוק אומר מה שכתבת, זה עניין של פילוסופיה כמובן בהיבט באיזו רזולוציה רוצים להסתכל על הדברים, ברזולוציה מסוימת יש הבדלים ענקיים בין נץ מספר זנב239 לנץ מספר זנב 213.
אם מורידים את הלא ידוע (קרי- יתגלה שאחד המטוסים לא אמין והשני כן וכו'..דברים שכיום לא יודעים..) אזי המטוסים טסים באותן מהירויות פחות או יותר, מתמרנים אותו דבר, קוקפיטים דומים, אויוניקה באותה רמה, כוח דומה, גודל דומה מחיר דומה (ואם לא זא לאחד מהם באמת יהיה יתרון גדול על השני), תחזוקה דומה..וכו''...מה זה בדיוק מעניין מעבר לרכילות שאחד נבנה "להוות מטוס הדרכה לדור חמישי" ואילו השני "מבוסס על מטוס קרב על קולי" בסוף יצא אותו דבר? אז מה זה משנה הקונספט ההתחלתי..או זה שלאחד יש שני מנועים ולשני מנוע אחד עם מבער.. הם טסים באותה מהירות ומתמרנים כמעט באותה צורה? המצערת דומה ומשפיעה באופן דומה? אז מה איכפת כמה מנועים יש....זה מה שאני מתכון..כמובן שזו הצגה בצורה קצת פשטנית, אבל זה העיקרון בגדול..

אני מניח שישנם תחומים בהם יש יתרון למטוס אחד, וישנם תחומים בהם יש יתרון למטוס שני. והייתי מעוניין לשמוע על ההבדלים האלה, אם זה אפשרי. אבל אני מבין שחיל האוויר יכול לעבוד עם שני המטוסים הללו, כי שניהם מספקית את מה שנדרש ממטוס אימון מתקדם.

ישן 29-11-2011, 20:01

בתגובה להודעה מספר 137 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]אם להסתכל על..."

אני לא רואה שום דבר פסול בהתמקדות בתחום אחד והגדלת הרזולוציה של הדיון - אינני מופקד על רכש בחיל האוויר, לכן מותר לי להתעניין בדקויות כמו ביצועים אירודינמיים של המטוסים (כמובן שאף אחד לא חייב לענות על השאלות האלה). אני לא חושב שזאת רכילות, אפילו לא קצת.

מה זה משנה כמו מנועים יש - כיוותי שאתה תענה, בתור מקצוען. להבנתי החובבנית, שני מנועים מעלים את הבטיחות הכללית ומאפשרים לבצע בקלות יתרה כל מיני סימולציות הקשורות לבעיות ותקלות במנוע בזמן הטיסה.

מה זה משנה הקונספט ההתחלתי? לדעתי החובבנית זה משנה, מפני שמטוס מבוסס על אירודינמיקה של מטוס קרב מאך 2 פלוס, בעל אופטימיזציה למהירויות טראנס-סוניות ועל-קוליות, אמור להיות נחות מבחינת הביצועים במהירויות התת-קוליות ממטוס שתוכנן לביצועים אופטימלים בהן. גם האירודינמיקה התקדמה בכמה עשורים שעברו מאז פיתוח ה-F-16 לפיתוח ה-Yak-130. אלו הסיבות שגורמות לי לחשוב שמבחינת הביצועים הרלוונטיים למטוס אימון, יהיו הבדלים בפרמטירים כמו מהירות הזדקרות, זווית התקפה, מהירות פנייה, אורך המסלול הדרוש לנחיתה והמראה וכד'. אבל אלו הם רק ניחושים מלומדים במקרה הטוב, ואני קיוותי שתוכל לענות מה קורה מציעות.

לגבי התמונה הגדולה אני הבנתי אותך - המטוסים דומים. אין צורך לחזור על הנקודה הזאת שוב.

ישן 29-11-2011, 23:07

בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "אני לא רואה שום דבר פסול..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Centurion
אני לא רואה שום דבר פסול בהתמקדות בתחום אחד והגדלת הרזולוציה של הדיון - אינני מופקד על רכש בחיל האוויר, לכן מותר לי להתעניין בדקויות כמו ביצועים אירודינמיים של המטוסים (כמובן שאף אחד לא חייב לענות על השאלות האלה). אני לא חושב שזאת רכילות, אפילו לא קצת.
לרגע לא אמרתי שפסול..
מה זה משנה כמו מנועים יש - כיוותי שאתה תענה, בתור מקצוען. להבנתי החובבנית, שני מנועים מעלים את הבטיחות הכללית ומאפשרים לבצע בקלות יתרה כל מיני סימולציות הקשורות לבעיות ותקלות במנוע בזמן הטיסה.
לא חושב שזה נכון ב15 שנים האחרונות, זה אולי היה נכון לשנות ה 60, כיום מטוסי סילון חדשים חד מנועיים אמורים להיות בטוחים בדיוק כמו דו מנועיים, אבל יכולות להיות כמובן סטיות מההנחה הזאת.
מה זה משנה הקונספט ההתחלתי? לדעתי החובבנית זה משנה, מפני שמטוס מבוסס על אירודינמיקה של מטוס קרב מאך 2 פלוס, בעל אופטימיזציה למהירויות טראנס-סוניות ועל-קוליות, אמור להיות נחות מבחינת הביצועים במהירויות התת-קוליות ממטוס שתוכנן לביצועים אופטימלים בהן. גם האירודינמיקה התקדמה בכמה עשורים שעברו מאז פיתוח ה-F-16 לפיתוח ה-Yak-130. אלו הסיבות שגורמות לי לחשוב שמבחינת הביצועים הרלוונטיים למטוס אימון, יהיו הבדלים בפרמטירים כמו מהירות הזדקרות, זווית התקפה, מהירות פנייה, אורך המסלול הדרוש לנחיתה והמראה וכד'. אבל אלו הם רק ניחושים מלומדים במקרה הטוב, ואני קיוותי שתוכל לענות מה קורה מציעות.
חשבתי שעניתי...אני גם לא מתכנן מטוסים אז לא מכיר כל פרט, מה שכן כמות האילוצים היא גדולה גם ככה ומצד שני גם עניני ה PR מטעים לפעמים (מטוס הדרכה דור חמישי..וכו')..אז בסוף בטכנולוגיות הקיימות היום חברות מערביות עם קונספט סה"כ דומה שבנו את המטוסים בשנים די דומות לאותן מטרות- לא מפתיע שיוצא מטוס די דומה...
לגבי התמונה הגדולה אני הבנתי אותך - המטוסים דומים. אין צורך לחזור על הנקודה הזאת שוב.

ישן 30-11-2011, 11:17

בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "הכיצד? אם במקרה האחרון היה..."

ציטוט:
הכיצד?

אם במקרה האחרון היה מעורב F-16 ולא 15 אני לא בטוח שזה היה מסתיים באותה צורה. (לכיוון השלילי).

כן, אבל את משחק האם אפשר למתוח להרבה מקומות: אם זה היה f-16 היה הרבה פחות סיכוי שציפורים יכנסו למנוע (יש רק אחד), חתך היניקה של המנוע הבודד הרבה יותר קטן מחתך היניקה של שני המנועים של הבז, הראות החוצה הרבה יותר טובה (כי זה לא מטוס ענק דו מנועי עם חופה ענקית שהיה צריך לשים באמצע שלה חתיכת מתכת ענקית שמסתירה את שדה הראיה קדימה) ולכן בהחלט יתכן שהיו רואים את הציפורים הללו מוקדם ומתרחקים מהן...
אז לפני ששואלים מה היה קורה אם זה היה קורה למטוס כזה ולא אחר, צריך לשאול האם זה היה קורה למטוס כזה ולא אחר, הסיכוי שזה יקרה למטוס כזה הוא קטן מלמטוס האחר, צריך להכניס את הפרמטר הזה לדיון הסטטיסטי לגבי "בטיחות" של מטוס.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 30-11-2011 בשעה 11:39.
ישן 27-11-2011, 17:27
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
סתם מחשבה
בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=גיל חזקיה]למיטב הבנתי..."

המטוסים הקוריאנים מכילים מערכות ישראליות רבות - כך שאופסט במקרה הזה נראה משתלם יותר מאופסט עם האיטלקים (אופסט + מערכות מטוסים מול אופסט נטו).

וכאמור - המטוס מתוכנן לשיווק ארה"ב כמגשר למטוסי דור 5 כחלופה באימון מתקדם במטוסי F-16D דבר שעשוי לסלול דרך לרכש בכספי סיוע כחלק מהייצור האמריקאי...

אני סבור שגודל הצי עשוי להוות מרכיב בשיקול בשני היבטים - זמינות חלפים (אורך חיים של הפלטפורמה ללא קניבליזציה) ועלות מטוס.

ואם מתייחסים למצבה הכלכלי של איטליה - האם באמת יוכלו לשאת ברכש המטוס או שמא המטוס עלול להיגנז בדרך כמו הלביא? ומה משמעות התאונה על הפרוייקט?

ישן 05-01-2012, 22:29
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
"חדשות" או לא "חדשות"
בתגובה להודעה מספר 172 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Taurus84]ואיזו סיבה..."

emile-A ,לא ברורה לי הנקודה שאתה מנסה לעגן כאן. אם בכוונתך לומר כי אין בכך "חדש", אינך כמובן טועה לגמרי. זאת למרות שהובאו בכתבה מספר נתונים שהם בבחינת מידע "טרי" בנושא כמו למשל מסעו של אודי שני לקוריאה בהקשר הזה.

אולם, לא כל כתבה באמצעי התקשורת חייבת להיות חדשה לגמרי. קיימים תיזכורים, קיימות התעדכנויות, קיימות הודעות על לוחות זמנים קרבים ובאים ועוד כהנה וכהנה. חדשות לא בהכרח הינן "פטנט" שאיש לא שמע ואיש לא קרא אותן קודם לכן. לא כל חדשה חייבת להיות סקופ עיתונאי (ראה הערתך מס' 166) - שאם לא כן, היה כל עיתון מצתמצם לעמוד או שניים + פרסומות.

במקרה שלפנינו - העניין שיש לציבור כרגע הינו בתהליך עצמו ובהשלכות אפשריות על התעשייה בארץ. עצם העלאת הנושא ותיזכורו מבחינת הלו"ז ומבחינת עידכון מספר נתונים (אודי שני מבקר שם ואוכל קימצ'י...), גם עידכונים כאלה עוזרים לציבור משלמי המיסים להבין מה קורה. ואין בכך שום פסול.

אני רואה בכך "תיזכורת" עיתונאית ברוכה לגמרי. שום פסול.

ואינני לגמרי בור בנושאים הללו - ישנן כמובן כתבות מגמתיות שמאחוריהן כוונה ניסתרת זו או אחרת, שיווקית, פוליטית, ביטחונית, כלכלית ועוד. כתבים אינם מלאכי שרת.... יש להם קשרים, ולקשרים הללו חשיבות אותה לא מזהים מייד במכולת. ובמדינה קטנה שבה כל אחד מכיר את כולם, קורה וולחדשות יש מגמה "משנית".

בהקשר הנושא שלפנינו - טוב שהדבר מוזכר לציבור, גם אם איננו "חדש" לגמרי.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 05-01-2012 בשעה 22:37.
ישן 06-01-2012, 02:30
  ColMonty ColMonty אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.06
סקירה קלילה של העסקה מנקודת מבט קוריאנית.
בתגובה להודעה מספר 176 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "דרום קוריאה מזמינה 20 מטוסי FA-50"

השקעה של מעל חצי מליארד דולר מצריכה תכנון ארוך בצבא ובממשל. יחד עם זאת מאוד ייתכן שהקוריאנים קיצרו את לוח הזמנים של ההכרזה על מנת ליצור יותר לחץ על ישראל. הם למעשה מכריזים על הרכש אבל בקוריאה כמו בקוריאה הכל נשאר במשפחה ומכאן שמההצהרה עד לתחילת התהליך הם יכולים למשוך את הפרויקט כמו מסטיק כמה שבא להם מכיוון סביר להניח שלא היה פה מכרז רשמי עם לוחות זמנים מסודרים למסירה. יכול להיות גם שהמהלך הקוריאני הוא קיום הבטחה לתעשיות הישראליות שהם ירכשו ציוד ישראלי למטוסים הללו אם ישראל תקנה את המטוסים הללו (מעבר לרכש הקיים). הקשרים בין הצ'בולים (קונגלומרטים) והממשלה בדרום קוריאה הם ישירים ולמרות הביקורת הציבורית בקוריאה עדיין יש להם השפעה על מקבלי ההחלטות במדינה. בשנה שעברה הצ'בולים היוו 28 אחוז מהייצור התעשייתי בקוריאה. באותה שנה הייתה קוריאה הכלכלה ה15 בגודלה. מכאן ניתן להבין את העוצמה של חברות הענק הללו. לחברות הללו יש קשר ישיר לחברות שמפתחות או מייצרות מוצרים צבאיים כגון יונדאי רותם https://www.hyundai-rotem.co.kr/eng/ וכן קייה (KIA MILI VEH) http://military.kiamotors.com/

כפי שכבר צויין מעליי רכש ישראלי של מטוס קוריאני הוא תעודת כבוד לחברת ומדינת המקור ומכאן שההזנק הכלכלי מתבטא בהשפעה ישירה ועקיפה על תעשיות צבאיות אחרות במדינה, ומכאן גם התאבון הקוריאני לעסקה שכלל הטסה של אנשי עתונאים ישראלים רבים בנסיון להעצים את החשיבות של הבחירה במטוס הקוריאני (כולל חדשות ערוץ 10 או 2 אם זכרוני אינו מטעני). כפי שציינתי. חצי מליארד דולר זה הרבה כסף לישראל אך בפרספקטיבה קוריאנית זה גרעינים לשבת עם ה 1.5 טריליון דולר שהשיגו ב 2010. מכאן ניתן להניח שהקוריאנים מסתכלים לטווח ארוך בציפייה להכנס לתחום הייצור הצבאי באותו האופן שפעלו בתחום ייצור אוניות (מס' 1) תחום הרכב - יונדאי\קייה הם יצרן הרכב החמישי בעולם בכמות הייצור, וסמסונג אלקטרוניקה מייצבים עצמם כמובילים מבין ייצרני האלקטרוניקה ומוצרי צריכה ביתיים, תשתיות וכיו"ב.

רקע: שהייה בת מספר חודשים בקוריאה בשנים 2003, 2008, 2009, 2010 ו 2011

ישן 21-01-2012, 14:17

בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "תוכל להיות קצת יותר ספציפי?"

ציטוט:
תוכל להיות קצת יותר ספציפי?

תראה, קודם כל אני חושב שזה מוקדם, כי לא החליטו.
אבל בהנחה שהקוראינים לא משווים את ההצעה והאיטלקי זוכה...
אתה יכול לראות בעצמך כאן את כל הדיונים של המומחים על השימוש במטוס בעת לחימה..
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...970#post3845093
שטויות והתעקשויות של כותבים אדוקים כאן בפורום...
בסוף המטוס האיטלקי לא יכול בכלל לסחוב חימוש...(ובמקרה הטוב יעשו לו איזה עדכון לסחיבת 2 פצצות אימונים..לא יותר וגם זה לא בטוח).
זהו,
מעבר לזה הרבה הערות על זה שהדיל הקוראיני יותר טוב (אני שם בצד את היבטי השת"פ האסטרטרגי הלא- כלכלי, כי ההערות בתחום זה רלוונטיות בלי קשר לאיזה מטוס יבחר)..אבל לא חסר ספקולציות על ההצעה הכלכלית הקוראינית המוצלחת..כשעכשיו נראה שההעצעה האיטלקית יותר טובה (לפחות ממה שכתוב- אני באמת לא יודע מה נכון).
בכל מקרה עדיף להמתין, וזו הרמיזה העיקרית שלי..רוב הטעוייות והספקולציות נובעות מאצבע חמה על ההדק של "מומחים"...

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 21-01-2012 בשעה 14:22.
ישן 24-01-2012, 22:07

בתגובה להודעה מספר 207 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Soloavia]האם לאור..."

אפרופו מדינות הסביבה.

מדוע המצרים צבעו על כמעט כל מטוסי הקרב שלהם (זולת המיראז' 2000) טרפזי זיהוי כתומים?
ה F-16 וה F-4 היחידים בזירה הם של מצרים ושל ישראל.
האם הם חוששים שמא לא יוכלו להבדיל בין F-16 מצרי לבין מיראז' לובי או מיג סודאני?
או שפני המצרים הם לא לשלום בלבד....

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 24-01-2012 בשעה 22:14.
ישן 25-01-2012, 22:59
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
איטליה: נשתתף בפיתוח לוויין ריגול אם תבחרו במטוסינו

מערכת הביטחון צפויה להכריע בין האיטלקים למתחרה מקוריאה שמציעה לרכוש את כיפת ברזל ■ המטוסים אמורים להחליף את מטוסי הסקייהוק של צה"ל

25/01/2012, 20:41 יובל אזולאי

איטליה הסכימה לשתף פעולה עם ישראל בפיתוח לוויין ביון חדש ותממן חלק ניכר ממנו במסגרת רכש הגומלין שעליו היא מוכנה להתחייב, אם משרד הביטחון יחליט לרכוש את מטוסי הקרב מתוצרתה לאימון חיל האוויר.

מדובר במטוסי 346 M שמתוצרת איירמאקי. זאת, נוסף על כוונת האיטלקים להצטייד במסגרת רכש הגומלין לפחות בשני מטוסי התרעה מתקדמים מתוצרת התעשייה האווירית.

הנכונות של האיטלקים להשתתף בפיתוח הלוויין החדש, פרויקט שמערכת הביטחון מגלה בקידומו עניין רב, אך לא מוצאת עבורו תקציב, שיפרו באופן ניכר את הסיכויים של ההצעה האיטלקית במכרז לרכש מטוס האימונים הבא של חיל האוויר.

http://www.globes.co.il/news/articl...?did=1000719068

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

ישן 18-03-2012, 10:33
  auto de fe auto de fe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.05.11
ליברמן סירב לעבור בדיקה ביטחונית בדרום קוריאה

ציטוט:
אגב, במהלך ביקורו של ליברמן בדרום קוריאה, הוא הפתיע את מארחיו כשהודיע שישראל עדיין שוקלת לרכוש מטוסי אימון מתוצרת המדינה עבור חיל האוויר הישראלי. "האפשרות הזו עדיין פתוחה", אמר ליברמן בשיחה עם כתבים בסיאול.
דבריו של שר החוץ מנוגדים להודעה שפרסם משרד הביטחון לפני שבועיים ולפיה ישראל תרכוש 30 מטוסי אימון בשווי של מיליארד דולר דווקא מאיטליה, שהתמודדה מול דרום קוריאה על העסקה. כמה שעות לאחר דבריו של ליברמן פרסמה שגרירות ישראל בסיאול הודעה לפיה "אין כל חדש" וכי ההחלטה שלא לרכוש את מטוסי האימון הקוריאנים כבר התקבלה.

haaretz.co.il
ישן 10-05-2012, 11:38
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
הרכבה כחול-לבן?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:25

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר