לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-12-2010, 20:14
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אני חושב שיש צורך בטייסת גדולה...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Max206 שמתחילה ב "בעקבות השריפה בכרמל, תפתח "טייסת לכיבוי שריפות""

מערך כיבוי אש בחה"א.

עלותם של המטוסים היא זולה מאוד (שלושה - חמישה מיליון דולר למטוס) לדעתי רצוי להצטייד בעשרה מטוסים כאלה (דגם הקנדאייר). ובשלושה מטוסי הרקולס שיהיו גם מטוסי כיבוי בשעת צורך (אני מניח שתע"א יוכלו לפתח מערכת הטלת מים טובה) וגם שישמשו להבאת ציוד חירום מחו"ל.. כמו כן יש להכשיר לפחות חמישה מסוקי בלק הוק (שיועברו מטייסות קיימות) לנשיאת סלסלות מים..

טייסת כזו גם צריכה לכלול כמה מזל"טים יעודיים לצרכי שליטה מן האוויר כפי שראינו שנעשה בהם שימוש וכמו"כ הטייסת אמורה לרכז את השליטה והתיאום למצב של פעילות בינ"ל.

בנוסף, גם לפיקוד העורף צריכה להיות יכולת מורחבת בכיבוי אש...ראיתי אתמול כתבה שבה הראו בין היתר כבאיות משוריינות (עם מערכת הגנה עצמית המתיזה מים מסביב לכבאית למניעת מצב שבו הכבאית נלכדה במעגל שריפה) בשירותי הכבאות האוסטרליים. כמה כלים כאלה בשילוב משוריינים אחרים (כמו הזלדה שטל העלה בתמונות) יכולים להוות זרוע חשובה במערך הזה..

אני יודע שתשאלו אותי עכשיו לגבי התקציב לתפעול הארמדה הזו.. אני בטוח שהוא יקר, אבל זה כלום לעומת מה שצריך עכשיו לשלם לנפגעי השריפה האיומה ולעומת האיומים שאנו שרויים בצילם.. לא רק שריפות יער אלא מלחמה בכמה חזיתות וגם כל מיני אתרים מועדים לפורענות.

רה"מ הציע להקים מערך סיוע בינ"ל.. לדעתי אם יתרחש שילוב כזה, אנחנו צריכים להיות המדינה המובילה בתחום אחרי רוסיה.

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 07-12-2010 בשעה 20:17.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-12-2010, 20:33
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אני חושב שיש צורך בטייסת גדולה..."

עלות הקנדאייר היא בין 10 ל-20 מיליון דולר לפי אחד הדיווחים... והנה דוגמה:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bombardier_415
ה-BE-200 עולה כנראה 40 מיליון דולר:
http://en.wikipedia.org/wiki/Beriev_Be-200
הדאש-8 עולה בין 13 ל-27 מיליון דולר:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bombardier_Dash_8

בקיצור, מאוד לא זול.
עלות החכירה של ב-BE-200 לאינדונזיה ל-45 יום (2 מטוסים) היתה כ-2.5 מיליון דולר..

אתה מניח הרבה מאוד הנחות בלי לבסס אותן.
למה אתה חושב שתע"א יכולים לפתח מערכת טובה להטלת מים מהרקולס? ולמה לבזבז כסף כשכבר יש מערכות קיימות?
ולמה שלושה דווקא?
למה אתה חושב שצריך מזל"טים יעודיים לשליטה ומעקב? אי אפשר לחכור שעות טיסה בזמן אמת?
למה אתה חושב שצריך לעשות הסבה לבלק-הוקים לצורך נשיאת סלסלות מים? מתלה מטען זה לא דבר חדש, תחבר לשם מה שבא לך.
ולמה חמישה דווקא?

ישן 07-12-2010, 21:26
צלמית המשתמש של רועי AZ

אינני זוכר מי זה היה שהתראיין - (אורי ירום?) שסיפר שהוא הוביל בזמנו מאבק לרכישה
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "עלות הקנדאייר היא בין 10 ל-20..."

וטען שמטוס מדגם זה, משומש, עולה שלושה מיליון דולר (אני לתומי הנחתי אז שמטוס כזה יכול להגיע לארבעים מיליון אז המחיר הוא משהו באמצע )... לכן הנחתי מכאן שעלותו של מטוס חדש תגיע לחמישה מיליונים.

150 (אפילו 200) מיליון דולר, אני מניח שבפריסת תשלומים נאה ובסיוע הכסף האמריקאי - זולים לאין שיעור מהנזק שבפועל אירע (הפעם ועלול לקרות בממקרים אחרים חו"ח) הן ברכוש והן בנפש.

ברייב לא חושב שכדאי, ציינתי שההרקולס יכול לעשות עבודה טובה אף הוא.

אם קיימת מערכת שאפשר ליעד אותה עבור ההרקולסים, מה טוב.

למה שלושה ולמה חמישה? חושב שיספיקו...

ישן 08-12-2010, 22:45
צלמית המשתמש של yairbe5
  משתמש זכר yairbe5 yairbe5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.06.09
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לך תבדוק בוויקיפדיה כמה עולה..."

לא הוא דווקא צודק חלקית ע"פ חדשות 2 "סופר טאנקר" אכן עולה כ-50 מיליון דולר,ע"פ וויקיפדיה 747 200 (כמו זה שנשלח לארץ)עולה כ-39מיליון דולר העובדה שמדובר במטוס יד שנייה כנראה גם מורידה את המחיר.
כמובן שאפשר לקנות 1 או 2 (אנחנו לא צריכים יותר מזה גם בסופר שריפה,כל עוד יש לנו מערך כבאות שלא תלוי במטוסים הללו בלבד)אבל צוין כבר מספר פעמים ש"לסופר טאנקר" יש יותר מידי בעיות מכדי להפוך למערך כבאות בעצמו למשל:העידר היכולת לשאוב מים מהים דבר זה מגביל את הגיחות שהוא יכול לבצע ביום באופן ניכר,העידר היכולת לרדת לגובה נמוך דבר המונע ממנו לתת טיפול נקודתי לשריפות קטנות,העידר היכלות להכנס לוואדים מאותה סיבה שגורמת לבעיה הקודמת וכמובן מדובר במטוס גדול ומגושם שפשוט לא יכול להכנס לשטח בעייתי ועם הוא ישפוך את המים שלו מגובה רב כדי לא להכנס לאזור הבעייתי המים יתפזרו ויאבדו את האפקט שלהם.
הרבה יותר הגיוני להחזיק מערך גדול של מטוסים קטנים\בינוניים שיכולים להכנס לכל שטח ולשפוך את המים שלהם באופן מדיוק כמו כן הם יוכלו להתמודד עם מספר גדול של שריפות בו זמנית ניתן להחזיק במספר מאוד מצומצם של מטוסים גדולים כדי לתת את המכה הסופית לשריפות ענק אך הם לא יפתרו לנו את כל הבעיות וברוב המקרים הם יהיו בזבוז של כסף.

נערך לאחרונה ע"י yairbe5 בתאריך 08-12-2010 בשעה 22:47.
ישן 07-12-2010, 21:23
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
זה על בסיס מחקר ?
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אני חושב שיש צורך בטייסת גדולה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רועי AZ
מערך כיבוי אש בחה"א.

עלותם של המטוסים היא זולה מאוד (שלושה - חמישה מיליון דולר למטוס) לדעתי רצוי להצטייד בעשרה מטוסים כאלה למה עשרה ולא שמונה ולא חמישה ולא עשרים ? ע"ב איזה מחקר השוואתי קבעת את המספר ? (דגם הקנדאייר). ובשלושה מטוסי הרקולס כנ"ל; ולמה לא להסתמך על מה שיש בח"א ? שיהיו גם מטוסי כיבוי בשעת צורך (אני מניח שתע"א יוכלו לפתח מערכת הטלת מים טובה) וגם שישמשו להבאת ציוד חירום מחו"ל.. כמו כן יש להכשיר לפחות חמישה כנ"ל לגבי קביעת המספר; חוץ מזה האם בדקת האם המסוקים יכולים כבר כיום לשאת את הסל ? מסוקי בלק הוק (שיועברו מטייסות קיימות ולהוציא מהסד"כ ? ובשאר הזמן הם יעמדו ללא שימוש ) לנשיאת סלסלות מים..

טייסת כזו גם צריכה לכלול כמה כמה בדיוק ? ? מזל"טים יעודיים לצרכי שליטה מן האוויר כפי שראינו שנעשה בהם שימוש וכמו"כ הטייסת אמורה לרכז את השליטה והתיאום למצב של פעילות בינ"ל. למה לא להסתמך על הטייסות הקיימות בחוזי (צופית/כטב"מ) ?

אני יודע שתשאלו אותי עכשיו לגבי התקציב לתפעול הארמדה הזו.. אני בטוח שהוא יקר, אבל זה כלום לעומת מה שצריך עכשיו לשלם לנפגעי השריפה האיומה ולעומת האיומים שאנו שרויים בצילם.. לא רק שריפות יער אלא מלחמה בכמה חזיתות וגם כל מיני אתרים מועדים לפורענות.

.

שלא אובן אחרת - אין לי טיפת מידע מה צריך. עם זאת אני לא מפציץ במספרים ובפתרונות ללא כל הסבר או מדידת עלויות

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 08-12-2010, 14:13
צלמית המשתמש של רועי AZ

לא על בסיס מחקר.. אלא על בסיס ההבנה שאם בשיאה של המערכה היה צורך
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זה על בסיס מחקר ?"

בלמעלה מ 30 כלי טייס ואם אנחנו רוצים להקים ברית ים תיכונית - רוסית, אז אנחנו צריכים מערך גדול של כלי טייס כאלה.. אבל יש פה כל מיני מומחים גדולים ממני אז קטונתי באמת מלתת את דעתי מה אני חושב שצריך להיות..

סליחה שהעזתי.

ישן 07-12-2010, 21:27
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
פאניקה גם כאן אני רואה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Max206 שמתחילה ב "בעקבות השריפה בכרמל, תפתח "טייסת לכיבוי שריפות""

טייסת כזו לא ממריאה ליום הראשון שלה בלי שהמדינה הוציאה לפחות 60 מיליון דולר...זה במקרה הכי הכי טוב וזה רק ב DAY ONE לפני אחזקה שוטפת...
זה הזמן להכניס את כולם לפרופורציות ולרדת מעץ ה PR והפאניקה..
ככל שזה ציני ועצוב, 100 הרוגים ב20 שנה זה פשוט לא מספרים שנכון שהמדינה תשקיע בהם את הסכומים הללו..כי פשוט אפשר להשקיע אותם במקומות שמצילים הרבה יותר מ100 אנשים ב 20 שנה...אם זה בבתי חולים, או בקסדות ונעליים לחיילים, תאונות דרכים וכו'...זה פשוט לא הגיוני במשאבים המוגבלים שיש לנו לשכוח מהכל ולעשות את הדבר האחרון שנצרב בתודעה ושהוא פופולרי.
צריך לחזור לקרקע המציאות ולטפל בעניין השרפות בדרכים אחרות פרקטיות יותר- חינוך ומודעות, סיורי שיטור במקומות מועדים, שבילי אש בין חלקים ביערות, מערכות גילוי אש וכן, אפשר גם לרכוש מערכות פיזור מים כאלו ואחרות למטוסים שכבר קיימים בארץ ושבשאר הזמן משמשים לדברים אחרים. כנ"ל לגבי הרעיון של ארגון למדינות האזור, אם זה יצליח וכל מדינה תורמת חלק אז זה יכול להיות נכון בהיבט העלות תועלת..
אבל הקמת טייסת שעושה רק את זה? לא יחסוך בחיי אדם אלא יעלה בחיי אדם (במקומות אחרים..).

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 07-12-2010 בשעה 21:33.
ישן 07-12-2010, 22:21
  בן החושך בן החושך אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.05.10
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "פאניקה גם כאן אני רואה"

מסכים ומחזק.

דרישה נוספת: 'ורסיטליות'. עדיף למסד ולחזק את כלל מערך הכבאות-חילוץ-הצלה (אפילו אירגון טוב שלו, בלי להוסיף אמצעים, יכול לחסוך חיי אדם).
באסונות טבע, כמו במלחמה, צריך להיזהר שלא להילחם את המלחמה שעברה.
סטטיסטית, בטווח של עשרות שנים צריכה לבוא רעידת אדמה ענקית. ומה נעשה אז עם מטוסי הכיבוי?
ומה יקרה אם תהיה דלקת ענק בשטח עירוני? (שאם אני מבין נכון, פחות רלוונטי מטוסי כיבוי גדולים).
או סתם במקרה של הרבה נפילות בשטח עירוני במלחמה הבאה?

ועוד הערה קטנה במבט לנושא הפורום, אולי כדאי להכפיף-לחבר את הכבאות חילוץ והצלה לרשות החירום הלאומית. בשגרה - יעסקו בחילוצים כיבוי שריפות תאונות דרכים וכד'. ובמלחמה - ניהול העורף וחילוץ.

נערך לאחרונה ע"י בן החושך בתאריך 07-12-2010 בשעה 22:22. סיבה: טעות הקלדה
ישן 08-12-2010, 01:19
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04

יפה אמרת.
בכסף הזה ניתן יהיה לחדש ציוד חיוני בהרבה. כמו תמיד, התחזוקה האפורה הסיזיפית חשובה ומועילה בהרבה מאחזקה של מערך כיבוי מוטס שיעמוד כאבן שאין לה הופכין.
טוב היו עושים אם היו מנצלים את האמצעים הקיימים לטובת נושא הכיבוי במקום לרכוש עוד אמצעים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 10-12-2010, 05:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי קינמיאולים שמתחילה ב "זה לא חייב להיות אחד על חשבון..."

כסף הוא דבר מוגבל, במיוחד בארץ. תמיד משהו יבוא על חשבון משהו אחר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 08-12-2010, 01:37
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01

בלי כל העובדות, בלי מספרים - אי אפשר לדעת כמה מטוסים צריך, ומאיזה סוג. אולי יהיה אפשר לחבר מיכלי כיבוי ניתקים, ליסעורים. אולי בכלל הכי כדאי לשדרג תובות טנקים ישנות לכבאיות כמו אצל הגרמנים. <הומור > אולי באמת הכי זול להשאיר את המגנט של אברגרין (הג'מבו) על המקרר - במקום בולט. </ הומור >

אם ישראל שקולה ליוון, אז ישראל צריכה מספר דומה של מטוסים כמו יוון ומאותו הסוג. זה אומר 6 מטוסי קנדיאייר.
אולי אפשר יהיה להשתמש בהם לסיור ימי (אולי השקיית יערות למניעת שריפות עתידיות?).

ישן 09-12-2010, 00:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "אמיל אם חלילה תהייה מלחמה..."

אתה לא תראה הרבה מקומות עם אש כזו פשוט כי אין הרבה איזורים עם צמחיה כזו ומעט כבישים תוחמים.

ישן 07-12-2010, 23:22
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
עפ"י מה קובעים אם לתפקיד הכיבוי מתאים מסוק או מטוס?

כלומר, האם צריך גם מסוק(ים) וגם מטוס(ים), או מספיק רק מסוקים או רק מטוסים?
אני זוכר שיחודו של ה"סופר-טנקר" היה שהוא מסוגל לפעול גם בשעות הלילה - מה בדיוק ייחד אותו משאר כלי הטיס שעסקו בכיבוי כך שהוא יכל לפעול בלילה והם לא? ציוד ראיית לילה?

ואם כבר כולם עוסקים בהצעות, הנה ה-two cents worth שלי: מה בדבר לקנות מארה"ב מסוקי צ'ינוק ולהסב אותם לכיבוי שריפות?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 08-12-2010, 01:45

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי proudjewish שמתחילה ב "לגבי המטוסים ומהסוקים אני ממש..."

יש עוד נקודה, והיא זמן סבב. אם למטוס קנדאייר (נפח של כ-6 טון מים) יש זמן סבב קצר (לא יודע מספר מדוייק) לצורך הדיון - נאמר חצי שעה,מפני שהוא שואב מי ים / מי אגם במהירות שיא, לעומת האיליושין (כ-40 טון) או הג'מבו שצריכים לנחות, למלא מיכלים ולצאת שוב לגיחת כיבוי... ולו יש זמן סבב ארוך יותר, נניח שעתיים.

אז החישוב הוא, נפח חלקי זמן. הקנדיאייר משלים ארבעה-חמישה סבבים (6X4=24ton)בזמן של אליושין אחד.
כלומר, שני מטוסי קנאדייאייר מפציצים כמות מים שווה לזו של איליושין אחד בסבב.

למסוקים, יכול להיות זמן סבב אפילו קצר יותר מזה, הם יכולים להשתמש בברכות ומאגרי מים, שיכולים להיות קרובים יותר לשריפה.

למשטרה יש כ-6 מסוקים, שיכולים לכבות שריפות, אבל לההערכתי הם סוחבים כמויות צנועות של מים. הכי טוב, אם היה אפשר לערב בלקהוקים ויסעורים בכיבוי. אם לא בעזרת דליים, אז בעזרת מיכלים נתיקים.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 08-12-2010 בשעה 01:50.
ישן 08-12-2010, 08:27

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "שאני מקודם כתבתי את זה..."

הם אומרים "לא מחובר למציאות" על כל רעיון שהוא לא שלהם.
הבואינג מאוד מרשים, אבל בלי נתונים אי אפשר להחליט איזה כלי עדיף. למשל, אני לא יודע מהו זמן הסבב את המטוס.
אם זמן הסבב עומד על 4-5 שעות, אין לבואינג יתרון על זוג מטוסי קנדיאייר שלהם זמן סבב של חצי שעה.
בכל מקרה, תמיד זול יותר להשכיר את ה-747 של אברגרין מאשר להחזיק מטוס כזה באופן קבוע.

אני מאלה שמאמין ש Be-200 (לפחות 2) הוא מטוס החלומות. אחריו הקנדיאייר (צריך לפחות 4). במקביל להקים גיבוי נוסף של מיכלים ניתקים למסוקים / סלי מים למסוקי משטרה.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 08-12-2010 בשעה 08:30.
ישן 08-12-2010, 18:06

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לדעתי זה בזבוז משאבים. צריך..."

כמו כל דבר. מדובר במוצר חדש שישראל יכולה למכור הלאה. מדובר בסימן היכיר לאומי. מדובר בהשקעה בעצמינו. מדובר ביוקרה. המון דברים שלא נמדדים בכסף ולא נכנסים לשיקולי עלות תועלת (במודלים הקיימים). זה מתקשר לקריאות שלי לייצור מקומי של מטוסים. להקפיץ את תעשייה אוירית ליגה. זה מתקשר לדרישות של יאיר שמיר יבל"א... חלק משמעותי מההיי-טק בישראל הוא תעשיה אוירית!

היום יש בחוץ עולם חדש לגמרי - שתי חמישיות מהאנושות מתעוררת בקצב מטורף על סטרואידים, עולם שישראל יכולה למלא בו נישה חיונית.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 08-12-2010 בשעה 18:09.
ישן 08-12-2010, 20:11
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "פרוייקטים קטנים בהרבה מסדר..."

אוקיי, Rain check:

1) מי כרגע הוא לקוח פוטנציאלי למטוס כיבוי יעודי (או לחילופין לערכת הסבה\שדרוג עבור מטוס קיים כמו הספרטן)?

2) כמה מטוסים יקנו אותם לקוחות פוטנציאליים (אני אסתפק במספר כללי בקירוב)?

3) כמה מתוך אותם לקוחות פוטנציאליים יעדיפו להשקיע את כספם במטוסים קיימים כמו הבומברדיר של קנדאייר, הברייב או הדאש?

אני בטח לא מבין גדול בשווקים העולמיים אבל אני מתאר לעצמי שתשובות לשאלות האלה די יוציאו את המסחר מהעסק... ואז בעצם יש לך רק את חיל האוויר\מערך הכיבוי האיזורי כלקוח יחיד... וכמה מטוסים אלה יצטרכו? חמישה, עשרה? זה מצדיק פיתוח מטוס\מערכת חדשה וקו יצור? בייחוד לאור העובדה שחלופות קיימות כבר היום?

ישן 08-12-2010, 21:11

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "אוקיי, Rain check: 1) מי..."

עפ"י וויקיפדיה.
יש רק שני מטוסי דאש-8 דגם 400 שהוסבו לכיבוי שריפות, שניהם בצרפת, שניהם הוסבו למטרה על ידי היצרן.
כמו כן, יש רק שישה מטוסי ברייב שהוסבו למטוסי כיבוי, ע"י היצרן.

לאליושין יש חסרונות. בואינג יש רק אחד.

מסקנות ביניים: כל מטוסי הכיבוי, למעט הקנדיאייר, הם מטוסים מוסבים. כל המטוסים המוסבים קיימים בדוגמאות בודדות, כמעט יחידניות.

משפט עזר: כל מטוס כיבוי המבוסס על מטוס תובלה מהסוג שיש לך במדינה, קל ולעיתים זול יותר לתחזוקה ממטוס שתלוי ביצרן מעבר לים.

מסקנה סופית: הרוצה במטוס כיבוי, ידאג להסב מטוס תובלה קיים - למטרה זו.

סירות מעופפות הן מטוסי הכיבוי הכי טובים, מפני שלהם זמן הסבב הכי קצר, לא דורשים אנשי קרקע למילוי מיכלים או החלפת מיכלים.

הדילמה: הסבת מטוס תובלה בארץ, או רכש מטוס כיבוי תוצרת חוץ "מהמדף" כמו הקנדיאייר (שאולי יקנו אותו בסוף, כי אין זמן, וזהו מטוס טוב שיכול לשמש לסיור ימי וחילוץ והצלה וכד'...). זה כל הדיון.

כאמור לעיל, אני ממשיך את הקו שניסחתי באינסוף הודועת קודמות, הממשלה צריכה לעודד מוצרים מקוריים של התעשיות הבטחוניות. להשקיע בפיתוחם, ולסייע לשיווקם.

בתשובה למבחן הגשם:
1) רוב מדינות העולם הם ללא מטוסי כיבוי, וגם הן לא רוצות להישאר במצב הזה לאורך זמן.
2) מטוסי הכיבוי יכולים לשמש במקביל כמטוסי ריסוס נגד מזיקים, מטוסים לזריעת שדות מהאויר, סיור ימי, וחילוץ ימי. כל המדינות שצריכות מטוסים כאלה, ירכשו אותם. העובדה שיש מעט מדינות כאלה המחזיקות במטוסים מסוג זה, לא מראה את הביקוש, שרק מתחיל להפתח.
3) כמו כל מטוס, הייתרון היחסי שלנו יהיה באויוניקה. כמו היכולת לעבוד בלילה, כמו מכשירי מכ"מ לזיהוי ניצולים בים, יכולת פעילות בעשן וערפל...
4) ליוון יש שישה מטוסי קנדיאיר 415. סה"כ החברה מכרה 76 מטוסי כיבוי כאלה. לארה"ב יש 1,000 מטוסים ומסוקים לכיבוי (לא יודע את החלוקה הפנימית). זהו השוק. ישראל מכרה הרבה פחות מטוסי מודיעין ומטוסי תדלוק אוירי. הרווח מתומחר בתוך כל עיסקת הסבה בודדת. עבור מטוסים בדר"כ אין פסי ייצור, ואין ייתרון לגודל. הייצור נעשה לפי הזמנות. לכן קיימות נישות תעופתיות, בהן תעשייה אוירית יכולה להתחרות על חוזים מול הגדולים ביותר בענף, ולנצח.

ישן 08-12-2010, 21:59
  dror_p dror_p אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.05.09
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "עפ"י וויקיפדיה. יש רק שני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
2) מטוסי הכיבוי יכולים לשמש במקביל כמטוסי ריסוס נגד מזיקים, מטוסים לזריעת שדות מהאויר, סיור ימי, וחילוץ ימי. כל המדינות שצריכות מטוסים כאלה, ירכשו אותם.

ממה שאני מבין אתה מציע לתעשיות הישראליות להסב מטוסי תובלה בינוניים כדוגמת ה"ספרטן" למטוסי כיבוי.
אני לא שייך לתחום, אבל קשה לי לראות איך מתחילים להשתמש במטוס בסדר גודל כזה לריסוס שדות במקום המטוסים הקטנים והזולים המוכרים כיום. מה גם שלהבנתי המערכת שמשמשת לכיבוי שונות מאד ממערכות ריסוס - הן נדרשות להספקים הרבה יותר גדולים.
בנוגע לסיור ימי ובפרט חילוץ ימי לא הבנתי מה היתרון של ה"ספרטן" המוסב על פני כל מטוס אחר.
ישן 08-12-2010, 22:37

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי dror_p שמתחילה ב "[QUOTE=Gilgamesh] 2) מטוסי..."

כמעט כל מטוס יכול להתאים לריסוס שדות. הכל תלוי בגודל השדה, הטווח שלו מהמנחת. שדה גדול, מרוחק, למשל שדה פרג בקולומביה או אפגניסטן (משמש לייצור הרואין), מטוס גדול יותר יהיה טוב יותר. אופן פיזור החומר מהמייכלים תלוי בהנדסה פשוטה למדי. אני לא מהנדס אבל בעל אמונה גדולה בגוגל. אתה מוזמן לחקור ולדווח לנו על מימצאיך.

הספרטן הוא נגזרת של הרקולס. ההרקולס הוא מטוס מאוד פופולארי, לכן לספרטן יש סיכוי להפוך בעתיד למוצלח לא פחות.

ההרקולס מטוס מעולה (בקטגוריה שלו), לכן הספרטן יש סיכוי להפוך למטוס תובלה מעולה (בקטגוריה שלו).

{גלקסי, אנטונוב 225, אירבוס A380 אינם בקטגוריה של ההרקולס, לכן אני לא מתייחס אליהם.}

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 08-12-2010 בשעה 22:43.
ישן 08-12-2010, 23:59
צלמית המשתמש של amirsgv

לא מדויק
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "כמעט כל מטוס יכול להתאים..."

ציטוט:
כמעט כל מטוס יכול להתאים לריסוס שדות. הכל תלוי בגודל השדה, הטווח שלו מהמנחת. שדה גדול, מרוחק, למשל שדה פרג בקולומביה או אפגניסטן (משמש לייצור הרואין), מטוס גדול יותר יהיה טוב יותר. אופן פיזור החומר מהמייכלים תלוי בהנדסה פשוטה למדי. אני לא מהנדס אבל בעל אמונה גדולה בגוגל. אתה מוזמן לחקור ולדווח לנו על מימצאיך.

מטוסי ריסוס, בכל העולם, דומים מאוד, ויש לכך סיבות. טיסת ריסוס נעשית מחד בגובה מאוד נמוך, במהירות גבוהה ועם פניות מאוד חדות - גם בשל הצורך לחזור ולרסס שדות בכמה "פסים" וגם בשל הצורך בהימנעות ממכשולים קרקעיים (עצים גבוהים, חוטי חשמל). לא בכדי מטוסי רסוס הם מאוד דומים ברחבי העולם: גלגל זנב, חד מושבי, כנף תחתית, מנוע חזק מאוד. אלו מטוסים שיכולים לטוס בגובה נמוך מאוד ולפנות "על גרוש", בתכל'ס מטוסי קרב של מלה"ע השנייה. ספרטן (תיאורטית) או קנדאיר או כל מטוס כיבוי אחר לא יכולים לבצע זאת. יכולת ה"ריסוס" שלהם באש טובה יותר, כי שם זה לרוב "פס" אחד, הגובה יותר גבוה (גם בגלל האש וגם בגלל שהדיוק פחות קריטי מריסוס חקלאי). בחקלאות הנצילות שלהם נמוכה משמעותית.
לגבי הטווח, זה חסר משמעות. חברות הריסוס מחזיקות מנחתים קדמיים ברחבי הארץ עם דלק וחומרי ריסוס, זה עדיף לנחות שם, לתדלק/להעמיס חומרים מאשר לחזור להרצליה. אני מניח שבעולם זה לא שונה כי המטוסים זהים.

ישן 09-12-2010, 21:27

בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "לא מדויק"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amirsgv
מטוסי ריסוס, בכל העולם, דומים מאוד, ויש לכך סיבות. טיסת ריסוס נעשית מחד בגובה מאוד נמוך, במהירות גבוהה ועם פניות מאוד חדות - גם בשל הצורך לחזור ולרסס שדות בכמה "פסים" וגם בשל הצורך בהימנעות ממכשולים קרקעיים (עצים גבוהים, חוטי חשמל). לא בכדי מטוסי רסוס הם מאוד דומים ברחבי העולם: גלגל זנב, חד מושבי, כנף תחתית, מנוע חזק מאוד. אלו מטוסים שיכולים לטוס בגובה נמוך מאוד ולפנות "על גרוש", בתכל'ס מטוסי קרב של מלה"ע השנייה.
ראשית: מלחה"ע הראשונה.
אתה נטפל סתם לנושא הריסוס שאותו התחלתי רק כדוגמא, אבל לא איכפת לי לפתח אותו.
לא כל מטוסי הריסוס דומים.
לא כל השדות דומים.
לישראל יש שדות קטנים, שדורשים מטוסים קטנים. זה כל הסיפור.

ציטוט:

ספרטן (תיאורטית) או קנדאיר או כל מטוס כיבוי אחר לא יכולים לבצע זאת. יכולת ה"ריסוס" שלהם באש טובה יותר, כי שם זה לרוב "פס" אחד, הגובה יותר גבוה (גם בגלל האש וגם בגלל שהדיוק פחות קריטי מריסוס חקלאי). בחקלאות הנצילות שלהם נמוכה משמעותית.
כאשר השדה שלך קטן, והשדה שלך קרוב מאוד למנחת זעיר, מטוס גדול מיותר ובזבזני. זה עוד לפני "ביזבוזים" של חומר ריסוס בגלל יכולת תמרון מוגבלת (שקל להתגבר עליה).

ציטוט:
לגבי הטווח, זה חסר משמעות. חברות הריסוס מחזיקות מנחתים קדמיים ברחבי הארץ עם דלק וחומרי ריסוס, זה עדיף לנחות שם, לתדלק/להעמיס חומרים מאשר לחזור להרצליה. אני מניח שבעולם זה לא שונה כי המטוסים זהים.
לגבי ישראל אתה צודק. לגבי שאר העולם אתה טועה. יש עולם מחוץ לישראל.

נ.ב
B-52 הוא מטוס ריסוס? הוא ריסס יפה מאוד בוויאטנם את האייג'נט-ארונג' שהכיל כמויות נאות של רעל דיאוקסין. מהמסרטנים ברעלים (האמריקאים לא ידעו שהוא כזה רעיל בזמנו).

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 09-12-2010 בשעה 21:31.
ישן 09-12-2010, 21:55
צלמית המשתמש של amirsgv

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]מטוסי ריסוס,..."

ציטוט:
לא נכון. במלחמת העולם הראשונה המטוסים היו דו כנפיים. בשנייה חד כנפיים כמו מטוסי הריסוס
אני לא נטפל. קבעת שכמעט כל מטוס בעולם יכול להיות מטוס ריסוס, ואני חולק עליך מהותית. נהפוך הוא, רוב המטוסים לא יכולים. זה שמישהו יאלתר משהו לא הופך מטוס למטוס ריסוס, בדיוק כמו שאם אני אשכיב את המושבים ברכב שלי, ואשים ארגזים בתא שנוצר ועל הגגון לא יהפוך אותו למשאיתץ
לא כל השדות דומים.

כאשר השדה שלך קטן, והשדה שלך קרוב מאוד למנחת זעיר, מטוס גדול מיותר ובזבזני. זה עוד לפני "ביזבוזים" של חומר ריסוס בגלל יכולת תמרון מוגבלת (שקל להתגבר עליה).
תסביר איך מתגברים על יכולת תמרון מוגבלת

מאפייני הריסוס דומים. אני מניח שאתה יודע שאנחנו לא המצאנו את מטוסי הריסוס. רק קנינו אותם

נ.ב
B-52 הוא מטוס ריסוס? הוא ריסס יפה מאוד בוויאטנם את האייג'נט-ארונג' שהכיל כמויות נאות של רעל דיאוקסין.
אתה צוחק ? בוודאי ששם לקחו מטוס צבאי, זו זירת מלחמה. וזה שהוא עשה פסים לא הופך אותו למטוס ריסוס.
מהמסרטנים ברעלים (האמריקאים לא ידעו שהוא כזה רעיל בזמנו).

ישן 09-12-2010, 22:25

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "[QUOTE=Gilgamesh]ראשית:..."

לא נכון. במלחמת העולם הראשונה המטוסים היו דו כנפיים. בשנייה חד כנפיים כמו מטוסי הריסוס

לא נכון. רוב מטוסי הריסוס בעולם הם דו כנפיים.
אני לא נטפל.

אתה נטפל בריבוע. תגלגל למעלה, תראה שהדיון היה ביתרונות הספרטן, שהצעתי שתעשייה אוירית תשביח אותו. אמיל נתן דוגמא עיניינית. אתה, ואחרים בחרתם לפתח סימפוזיון על קצה היוד. שיהיה לכם לבריאות.

קבעת שכמעט כל מטוס בעולם יכול להיות מטוס ריסוס, ואני חולק עליך מהותית.
לא פעם ראשונה, אני מבטיח לא לאבד שינה בגלל זה. הפרט הזה אינו כה חיוני עבורי.

נהפוך הוא, רוב המטוסים לא יכולים. זה שמישהו יאלתר משהו לא הופך מטוס למטוס ריסוס, בדיוק כמו שאם אני אשכיב את המושבים ברכב שלי, ואשים ארגזים בתא שנוצר ועל הגגון לא יהפוך אותו למשאיתץ
לא כל השבחה היא אילתור. לא כל הבעיות דומות. לא כל הפתרונות דומים.
בתור התחלה, תראה מה כתוב באינטרנט על מטוסי ריסוס.
http://en.wikipedia.org/wiki/Agricultural_aircraft
תראה ש An-2 דגם בן 63, עדיין משמש כמטוס ריסוס, דו כנפי. לסובייטים היה גם מטוס ריסוס סילוני PZL M-15 Belphegor... שניהם לא "גמדים" כמו אלו המקובלים בארץ. מה שנכון לישראל, לא נכון בשאר העולם. היכן שהשטחים גדולים: המטוסים גדולים: מדינות ברית וורשה לשעבר, אוסטרליה, ניו זילאנד וכד'... . היכן שהשדות קטנים - המטוסים קטנים: אירופה ארה"ב וישראל.

לא כל השדות דומים.

תסביר איך מתגברים על יכולת תמרון מוגבלת

הנדסה של אמצעי הפיזור, הצינור, הלחץ, צורת החורים ועוד. אם אתה יכול לצלוף עם תותח בשני מאך, אתה יכול לרסס פינה בשדה במהירות 50 קשר.

מאפייני הריסוס דומים. אני מניח שאתה יודע שאנחנו לא המצאנו את מטוסי הריסוס. רק קנינו אותם

קנינו את הדגם שמתאים לנו. לא את הדגם שמתאים לקולחוזים של קזחסטן. גם לא את הדגם שמתאים לאוסטרליה או ברזיל...

נ.ב
B-52 הוא מטוס ריסוס? הוא ריסס יפה מאוד בוויאטנם את האייג'נט-ארונג' שהכיל כמויות נאות של רעל דיאוקסין.
אתה צוחק ? בוודאי ששם לקחו מטוס צבאי, זו זירת מלחמה. וזה שהוא עשה פסים לא הופך אותו למטוס ריסוס. עדיין מטוס ריסוס. מה עושה מטוס ריסוס בשדה, אם לא "פסים"?
מהמסרטנים ברעלים (האמריקאים לא ידעו שהוא כזה רעיל בזמנו).

ישן 09-12-2010, 00:42
  dror_p dror_p אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "כמעט כל מטוס יכול להתאים..."

ציטוט:
כמעט כל מטוס יכול להתאים לריסוס שדות. הכל תלוי בגודל השדה, הטווח שלו מהמנחת. שדה גדול, מרוחק, למשל שדה פרג בקולומביה או אפגניסטן (משמש לייצור הרואין), מטוס גדול יותר יהיה טוב יותר.

אולי לא הבנתי, האם אתה מציע לשווק את המטוס למגדלי סמים באיזורים לא מפותחים של מדינות עולם שלישי?
ציטוט:
אופן פיזור החומר מהמייכלים תלוי בהנדסה פשוטה למדי. אני לא מהנדס אבל בעל אמונה גדולה בגוגל. אתה מוזמן לחקור ולדווח לנו על מימצאיך.

אני בחיפושיי בגוגל מצאתי שמדובר במערכת גדולה ומסובכת למדי. ואולם מכיוון שאתה היית הראשון להעלות את הטענה שמטוס כזה מתאים לריסוס שדות, נראה לי שמן הראוי שאתה תחקור ותדווח לנו על ממצאיך קודם.
ציטוט:
הספרטן הוא נגזרת של הרקולס. ההרקולס הוא מטוס מאוד פופולארי, לכן לספרטן יש סיכוי להפוך בעתיד למוצלח לא פחות.
ההרקולס מטוס מעולה (בקטגוריה שלו), לכן הספרטן יש סיכוי להפוך למטוס תובלה מעולה (בקטגוריה שלו).
{גלקסי, אנטונוב 225, אירבוס A380 אינם בקטגוריה של ההרקולס, לכן אני לא מתייחס אליהם.}

כל זה טוב ויפה, אבל אני לא מבין כתגובה למה בדיוק אתה מעלה את זה.
לנושא מטוס הסיור והחילוץ הימי לא חזרת.
ישן 09-12-2010, 20:57

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי dror_p שמתחילה ב "[QUOTE=Gilgamesh]כמעט כל מטוס..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי dror_p
אולי לא הבנתי, האם אתה מציע לשווק את המטוס למגדלי סמים באיזורים לא מפותחים של מדינות עולם שלישי?

ROFL!!!
ממשלות, דוגמת ממשלת קולומביה או צבא ארה"ב באפגניסטן אמורים לרסס שדות סמים בקוטלי עשבים כדי להשמיד אותם לפני שאפשר יהיה לנצלם לייצור סמים.

ציטוט:
אני בחיפושיי בגוגל מצאתי שמדובר במערכת גדולה ומסובכת למדי. ואולם מכיוון שאתה היית הראשון להעלות את הטענה שמטוס כזה מתאים לריסוס שדות, נראה לי שמן הראוי שאתה תחקור ותדווח לנו על ממצאיך קודם.
מערכת פרימיטיבית מתפנית המאה ה-20. צינור, חורים, מדחס/ משאבה.

ציטוט:
כל זה טוב ויפה, אבל אני לא מבין כתגובה למה בדיוק אתה מעלה את זה.
לנושא מטוס הסיור והחילוץ הימי לא חזרת.
להבא תקרא אשכול שלם, ולא להטפל להודעה אחת שהיא חלק ממכלול. אף אחד לא יכול להבין הודעה מבלי להבין את ההקשר.
במשפט אחד: הייתי שמח אם היה לנו ספרטן. היה שמח אם היינו מפתחים עבורו גירסאות של מטוסי כיבוי.
כמטוס תובלה טורבו פרופ בינוני, הוא שימושי ביותר למגוון רחב של משימות: מודיעין, תובלה, סיור ועוד.

לספרטן אין בעיה עקרונית לטוס בגובה צמרות עצים. הסיבה שמתמשים במטוסי ריסוס קטנים היא מפני שהשדות קטנים מידי בשביל שביריון כמו הספרטן יהיה שימושי. כל שדה דורש ריסוס אחר של דשן וריסוס אחר של קוטלי עשבים, וקוקטייל אחר של ריסוס נגד מזיקים. ריסוס שדות באמצעות ספרטן היה רק דוגמא שבחרתם להיטפל עליה.

ישן 10-12-2010, 11:25
  dror_p dror_p אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "[QUOTE=dror_p]אולי לא הבנתי,..."

ציטוט:
ממשלות, דוגמת ממשלת קולומביה או צבא ארה"ב באפגניסטן אמורים לרסס שדות סמים בקוטלי עשבים כדי להשמיד אותם לפני שאפשר יהיה לנצלם לייצור סמים.

אם כן השוק אליו אתה מייעד את מערכת הריסוס, לא ברור לדבריך אם הוא קיים ("אמורים לרסס"), ואם כן הרי הוא מצומצם מאד, והלקוח העיקרי (אם לא היחיד) הוא ממשלת ארה"ב שלה כבר יש מאות מטוסי כיבוי.

ציטוט:
מערכת פרימיטיבית מתפנית המאה ה-20. צינור, חורים, מדחס/ משאבה.

לצערי לא חקרת מספיק טוב, לMAFFS הנוכחי למשל אין "מדחס/משאבה" והלחץ מסופק ע"י מיכלי אוויר דחוס שנדחס על הקרקע. בדור המתקדם של המערכת הוסיפו משאבה שתדחס את האויר תוך כדי טיסה, כתוצאה מהדרישה לקצר את זמן החניה על הקרקע. זאת ללמדך על הדרישות הייחודיות למטוסי כיבוי ועל הפתרונות ההנדסיים המורכבים הנובעים מהן.

ציטוט:
להבא תקרא אשכול שלם, ולא להטפל להודעה אחת שהיא חלק ממכלול. אף אחד לא יכול להבין הודעה מבלי להבין את ההקשר.
במשפט אחד: הייתי שמח אם היה לנו ספרטן. היה שמח אם היינו מפתחים עבורו גירסאות של מטוסי כיבוי.
כמטוס תובלה טורבו פרופ בינוני, הוא שימושי ביותר למגוון רחב של משימות: מודיעין, תובלה, סיור ועוד.

קראתי את האשכול במלואו, והבנתי שקיים פלוני גילגמש שחושב שמטוס ה"ספרטן" הוא ממש ממש מגניב ומאד היה רוצה לראות אותו בארץ, ומפזר הצהרות בומבסטיות על יכולותיו, אך כאשר נדרש להעמיק ולהשיב לגופו של עניין הוא עונה תשובות כלליות ומתחמקות.

ציטוט:
לספרטן אין בעיה עקרונית לטוס בגובה צמרות עצים. הסיבה שמתמשים במטוסי ריסוס קטנים היא מפני שהשדות קטנים מידי בשביל שביריון כמו הספרטן יהיה שימושי. כל שדה דורש ריסוס אחר של דשן וריסוס אחר של קוטלי עשבים, וקוקטייל אחר של ריסוס נגד מזיקים. ריסוס שדות באמצעות ספרטן היה רק דוגמא שבחרתם להיטפל עליה.

צר לי שאתה חש שאני נטפל לדבריך, להבא לא אעשה זאת.
ישן 10-12-2010, 16:25

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי dror_p שמתחילה ב "[QUOTE] ממשלות, דוגמת ממשלת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי dror_p
אם כן השוק אליו אתה מייעד את מערכת הריסוס, לא ברור לדבריך אם הוא קיים ("אמורים לרסס"), ואם כן הרי הוא מצומצם מאד, והלקוח העיקרי (אם לא היחיד) הוא ממשלת ארה"ב שלה כבר יש מאות מטוסי כיבוי.
לפי מה אתה חושב שהשוק מצומצם? למה אתה חושב שמכירת מטוסים בודדים אינם עסק כלכלי, אם השבחה של מטוסים בודדים בכל הזמנה, היא ה"לחם והחמאה" של התעשיה האוירית? ארה"ב אמורה לרסס ולא עושה כן, מאותה סיבה שישראל אמורה לרסס שדות סמים בלבנון ולא עושה כן.
קולומביה מרססת מהאויר במטוסים ומסוקים. חוק ממדינות אלו, יש לך את תאילנד, קמבודיה, וויאטנם - לכולן בעיית סמים דומה לזו של קולומביה, הודו... וזו רשימה חלקית... לארה"ב הרבה מטוסי כיבוי, אבל הרבה שריפות. ארה"ב בכל מקרה לא צריכה אותנו, אבל היא דוגמא לכיוון עבור שאר העולם.

ציטוט:
לצערי לא חקרת מספיק טוב, לMAFFS הנוכחי למשל אין "מדחס/משאבה" והלחץ מסופק ע"י מיכלי אוויר דחוס שנדחס על הקרקע. בדור המתקדם של המערכת הוסיפו משאבה שתדחס את האויר תוך כדי טיסה, כתוצאה מהדרישה לקצר את זמן החניה על הקרקע. זאת ללמדך על הדרישות הייחודיות למטוסי כיבוי ועל הפתרונות ההנדסיים המורכבים הנובעים מהן.
אני שמח שחקרת את הנושא.
אני מסתפק בידיעה שקיימים פתרונות ושיטות הנדסיות שונות לריסוס. הפרטים לא מעניינים אותי, מפני שהם לא רלוונטים. הפתרונות שאתה מתאר אינם מורכבים, והחלפת מיכלי אויר דחוס הוא לא צוואר בקבוק, לא בגלל אויר דחוס מתארך הסבב ומתעכבת הטיסה. הסבב נקבע בעיקר בגלל הזמן הלוקח למלא מיכלים בחומר מעכב.
אין דורות במטוסי ריסוס וכיבוי. הטכנולוגיה אותה טכנולוגיה מימי המצאת החור והמשאבה. כל השאר זה קצת הנדסה - לא בדיוק הוכחה להישיג טכנולוגי חסר תקדים, להשפריץ חומר ממיכל.

ציטוט:
קראתי את האשכול במלואו, והבנתי שקיים פלוני גילגמש שחושב שמטוס ה"ספרטן" הוא ממש ממש מגניב ומאד היה רוצה לראות אותו בארץ,
למה לקח לך כל כך הרבה הודעות להבין את המובן מאיליו?
ומה רע, בדיוק בזה שאני חושב מטוס תובלה כלשהו כמתאים לישראל, כפי שהוא מתאים לעשרות מדינות אחרות, כולל ארה"ב? ישנה הצעה להחליף את ה- AC-130 ב AC-27... גירסת תקיפה של הספרטן. אני צריך יותר מזה?

ציטוט:
ומפזר הצהרות בומבסטיות על יכולותיו, אך כאשר נדרש להעמיק ולהשיב לגופו של עניין הוא עונה תשובות כלליות ומתחמקות.
איזו רמת פירוט את צריך שאני אכנס, שגוגל לא יכול להיכנס אליהן טוב יותר? בשביל מיפרטים הנדסיים וסודות מרצפת ההרכבה - פנה לכותב אחר. זה לא התחום שלי.
ההודעות שלי לא מוצאות חן בעיניך, ילד - אל תגיב!

ישן 08-12-2010, 22:14
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "עפ"י וויקיפדיה. יש רק שני..."

הדבר העיקרי שאני יכול לפתח מדבריך הוא שישראל יכולה לפעול לפיתוח מערכות אופטיות ומכ"מיות לעבודת כיבוי אווירית בתנאי לילה ועשן כיוון שכיום זהו פער שרוב הכלים לא מסוגלים לעמוד בו, בעיקר במתארים הררים ולא מוכרים.

ניתן להניח כי באירוע הנוכחי, היה ניתן לקצר את משך הבעירה בצורה דרסטית, אם היו פועלים יום וליל ללא הפסקה, ועל כן יכולת כזאת יש שתביא לחסכון כספי ניכר למדינות הרוכשות.

אם אלביט יכולה למכור קסדה עם תצוגה עילית למטוסי קרב אין סיבה שלא תוכל להכנס גם לתחום של כיבוי האש.
להסב מטוסים שלמים לשם מכירתם כמטוסי כיבוי - מסופקני.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

ישן 08-12-2010, 23:51
צלמית המשתמש של amirsgv

לגבי לילה
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "הדבר העיקרי שאני יכול לפתח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי FiReBall
הדבר העיקרי שאני יכול לפתח מדבריך הוא שישראל יכולה לפעול לפיתוח מערכות אופטיות ומכ"מיות לעבודת כיבוי אווירית בתנאי לילה ועשן כיוון שכיום זהו פער שרוב הכלים לא מסוגלים לעמוד בו, בעיקר במתארים הררים ולא מוכרים.
.

הבעיה, לפחות ע"פ מה שקראתי, היא לא רק נושא ראיית הלילה - תיאורטית, לא צריך מערכות סופר מתוחכמות, ג'ורנל זה טוב בתור התחלה. הבעיה בלילה היא העשן: קשה מאוד לזהות מה גובה העשן וכיוונו בלילה תוך כדי טיסה, וחדירת עשן סמיך למנועים יכולה לחנוק אותם ולגרום להתרסקות המטוס. אני לא בטוח שמערכת ראייה לילה יודעת לתת פתרון לכך.

ישן 08-12-2010, 17:23
צלמית המשתמש של amirsgv

לא בטוח שכלכלי
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "היה יכול להיות ממש נחמד, אם..."

ההתמחות של התע"א בשדרוגים באה מתוך צורך גדול בעולם של הסבת מטוסי נוסעים למטוסי מטען, וזה שוק גדול מאוד. מעבר לזה, כל נושא ההסבות בתע"א, למרות שהוא מפותח טכנולוגית מאוד, הוא (לעניות דעתי) פחות מכירתי: קח את נושא ראמי התדלוק. התע"א הלכה ופיתחה מערכת תדלוק מהטובות בעולם, ובכ"ז לא עומדים פה עשרות לקוחות לקניה, נכון ?
מטוסי כיבוי יעודיים יש היום. גם ערכות הסבה מהירות (כמו לקרנף) יש. לכן ללכת ולפתח הסבה למטוס קיים, ללא שקיימת דרישה בשוק, בתחום שהוא יחסית צר, לא נראית לי עסק כלכלי. הנימוק של אחידות המנועים הוא נכון, אבל לא היחיד.

ישן 09-12-2010, 02:07
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
אתם מתבססים על נתונים שגויים
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "הם אומרים "לא מחובר למציאות"..."

זמן הסבב של ה-747 של EVERGREEN עומד על 40 דקות, וזאת לאחר שהצליחו לפתור את בעיית התאמת הצינורות שעיכבה את מילוי המטוס לסבב הראשון שלו.

מילוי המטוס בוצע על-ידי מערכת משאבות ושתי מיכליות ענקיות של חברת תעבורה תוך שימוש בציוד עזר שנפרק מהמטוס עצמו.

בעייה מהותית יותר בנוגע למטוס נובעת ממערכת יחסי הציבור סביבו (להערכתי זה לב ליבו של העניין סביב הגעתו) - כאשר בין הסבב הראשון לשני - מבוצע ביקור מח"א, ולאחר הסבב השני - המטוס מועבר ישירות אל רחבת האר"מים לקראת הכנתו לביקור ראש הממשלה שנדרש למסוק כדי לבוא ולהצטלם במטוס...

עכשיו תחשוב כמה זמן נדרש להקים את המחסומים סביב המטוס ואת אוהל הבידוק - ותבין עד כמה מומש פוטנציאל המטוס... או שפשוט אסכם - המטוס היה דרוש להזדמנות הצילום והיה נעדר כל משמעות מבצעית מאחר שהגיע מאוחר והמענה שסיפק - כבר לא היה רלוונטי (ולך תחפש פס של 5 ק"מ שיבער מספיק כדי להצדיק את ההטלה).

באשר למערכות ראיית לילה - למיטב ידיעתי - אין כאלה על המטוס המדובר. ההבדל בינו לבין שאר המטוסים נובע מהיותו מצוייד במכ"ם (לא יודע מה מצב המטוסים הרוסיים) שמאפשר טיסת לילה.

הגעת המטוס לא היתה כפי שתואר בתקשורת, ובכלל - הייתי ממעט לבלוע את הדיווחים המקצועיים בנושא מחוסר הבנת הכתבים (די לציין את אודי סגל מזהה את האיליושין כ"סופרטנקר" החולף מעלינו כעת...).

בנוגע להצעות מעשיות - בעבר נשקלו מספר אמצעים לטיפול בשריפות. רובם נפסלו - הן בשל יכולת קליטת המערכות על ידי הגופים הרלוונטיים (כטב"מים ע"י קק"ל) או יכולת התפעול בעת הצורך (מטוס כיבוי ייעודי). חשוב לזכור שהנזק רב הרבה יותר מן הגלוי לעין. אלו לא רק עצים ולא רק נזק סטטיסטי של חיי אדם (כפי שתאר אמיל) - הנזק עשוי להיות רב הרבה יותר.

הפעם נבע האירוע מרשלנות. מתארי פח"ע ומלחמות מוכרים לנו עם השלכות דומות. פוטנציאל הנזק (חיי אדם, ימי עבודה, תשתיות, נדל"ן וכו') הוא רב מאד, ודורש היערכות מתאימה.

ישן 08-12-2010, 03:04
  ארנבתול ארנבתול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.08
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי שלמה30 שמתחילה ב "מים לא , אבל מטוסים כן. ירי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שלמה30
, אין ל'פגז' ראש מחומר נפץ .

ספר את זה לבן אדם שהפגז הזה יפול לו על הראש.

סה"כ זה פתרון לא ריאלי, אין צורך להמציא פה שום גלגל כמו שאחרים כבר אמרו פה,
אנחנו מדינה קטנה עם שריפת ענק אחת ב 63 שנים, אז ככה ש 3-4 מטוסי קנדאייר יספיקו בהחלט.

מה שכן צריך ומיד זה שיקום או למעשה הקמה של מערך כבאות לאומי, שיהיה מקצועי ובעל הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בעולם לכיבוי אש. לא יותר ולא פחות.

ועכשיו למשהו אחר לגמרי, בערך, דובר על כך שה- BE-200 שאב מים מהכנרת, למישהו יש תצלום של העניין הזה קורה? לדעתי זה המטוס הראשון שנוחת בכנרת מאז מטוסי הדואר הבריטי אם אני לא טועה.
ישן 08-12-2010, 02:00

הפגזת מים הוא רעיון אפשרי - ע"י תותח אקזוטי.
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי שלמה30 שמתחילה ב "רעיון, קצת הזוי אבל מה..."

הבעיה היחידה שלך היא נפח המצומצם שמכיל כל פגז. פגזים שימשו לפיזור חל"כ, עלוני תעמולה ואפילו ציוד רפואי לכוחות נצורים! מים או חומר מעכב איננו בעיה.

אבל, אם נוטשים את הרעיון של "ארטילריה רגילה". ומחפשים ארטילריה אקזוטית כלשהי... אז הרעיון אפשרי.
קל לדמיין: מיכלי מים / חומר במשקל טון כ"א, נהדפים באמצעות אויר דחוס לטווח קצר יחסית של נניח קילומטר... זה אפשרי ומעשי בהחלט.

הפגזים של תותח 400 מ"מ של אוניות האיווה ממלחה"ע השניה, שקלו 2 טון כ"א.

יש מגוון של תותחים אקזוטים שונים לאורך ההיסטוריה, ואפילו (אם אתה עוקב אחרי מדע פופולארי באנגלית) תותחים מוזרים לחלוטין שיורים דלעות כגימיק של יריד כפרי בשום-מקום בארה"ב...

במלחמת ארה"ב-ספרד (בקובה) האמריקאים עשו שימוש מוצלח בתותח אויר דחוס שירה מיכלים של ניטרוגליצרין. הטווח מוגבל, המטען כבד, התותח שקט מאוד ללא רשף (אך מסוכן). תקיפת לילה של האוניה "ווזוב" גרמה להפתעה מוחלטת של האויב.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 08-12-2010 בשעה 02:25.
ישן 08-12-2010, 05:31
  הפ.ב. הפ.ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.04

השריפה בכרמל נגרמה בגלל בעיתיות של הגדרת שמורת טבע ואי רעיה שגרמה להצטברות של חומר דליק
ואם היו מצליחים לכבות אותה אז השריפה של עוד שנתיים היתה גדולה בהרבה.
טייסת כיבוי היתה יכולה אולי לעכב בכמה שנים את השריפה הגדולה אבל הנזק הסופי היה רק גדל.

בכל מקרה כל הפתרונות של מטוסים, פגזים ופצצות מים מונחות טובים כנגד שריפת יער אבל לא יעזרו
אם תהיה שריפה בבניין גבוהה.
האמת היא שהפתרון הוא יותר פשוט וסיזיפי: צריך יותר כבאיות ויותר כבאים כי הבעיה האמיתית היא לא
שריפת יער שלא היתה אמורה לגרום שום קורבנות אלה שריפה במגדלי עזריאלי או טיפול באסון (רעידת
אדמה, שריפה במפעל כימי).
במחיר של מטוס כיבוי אחד שנועד לסוג שריפה אחד אפשר לקנות עשרות כבאיות. כנ"ל לגבי ההוצאות
השוטפות של הטייסת החד משימתית הזו שבהן אפשר להעסיק עוד כבאים שיכולים להתמודד עם מגוון
בעיות.

אפשר לקנות קיטים להרקולסים או סתם עדר עיזים שיאכל את העשבייה כפיתרון לשריפות יער, אבל עיקר
התקציב צריך ללכת לעיבוי מערך הכיבוי.
ישן 10-12-2010, 20:06
  ykantor ykantor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.05
הנה אלדד רזניק תמצת את הנושא
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי eldad_reznik שמתחילה ב "את רוב השריפות אפשר לכבות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eldad_reznik
את רוב השריפות אפשר לכבות בעזרת כוס מים אם תופסים אותם בזמן!
לדעתי יש להשקיע כסף וכ"א במערך הכיבוי הקיים, לשפר ציוד, ולהכניס נושא של צופי יערות.
במידה והמערך יגיע מהר למוקד השריפה- לא צריך 747 ולא כל מיני תותחים כבדים.
במקרה הכי גרוע אפשר לחזור על התרגיל של קריאה לעזרה.

הנה אלדד רזניק תמצת את הנושא.
מטוסי כיבוי ומשאיות כיבוי יעילים לשריפה מקומית או לנק' מיוחדות בשריפת ענק. אין תחליף ל:
1.הגעה מוקדמת לכיבוי השריפה
2. הכנת איזורי חיץ לבידוד השריפה.

יש תקנות והוראות בדיוק לנושא הזה.

אנחנו לא מנסים להמציא מחדש את הגלגל. הבעיה מוכרת, דנו בה והציעו אמצעים. הנה לדוגמא הצעת חוק שירות הכבאות והחילוץ, התשס"ט–2009. הוגשה מטעם ח"כ דויד אזולאי ואחרים.
עמ' 32
"(ב) השר רשאי, על פי המלצת הנציב או לאחר התייעצות עימו, לקבוע, לשם מניעת שריפות או התפשטותן, תקנות בדבר –
(1) מניעת צמיחתם של עשבי בר וצמחים אחרים או סילוקם;
(2) קביעת פסי בידוד בשטחים שיש עליהם צמחיה;

שהנציב יגבש כללים מחייבים לתכנון היערות ובחורשות, שיקחו בחשבון את סיכוני האש הכרוכים ביערות, ובהם כללים בענין אמצעי כיבוי מקומיים, ואמצעי הפרדה בין גושי יער, ובין היער למבני מגורים ותעשיה

עמ' 56
כי בשריפות יער או חורש קיימת חשיבות רבה לאתר את מקור האש ולהתחיל לטפל בכיבויו סמוך ככל האפשר לפריצתו, הואיל והיערות והחורשות אינם מיושבים, לעתים חולף זמן ניכר מרגע שאש פרצה ביער או בחורש ועד שידיעה על כך מגיעה לשירותי הכבאות, לפיכך יש להביא לפריסה של תצפיתני אש בעונת הקיץ

עמ' 62
. חוק למניעת שריפות בשדות, התש"י–1949, הינו חוק ששר החקלאות ופיתוח הכפר ממונה על ביצועו, ...
כן מטיל החוק חובות עשה שונות: חובה על מחזיק כביש ומסילת ברזל להחזיקם נקיים מצמחים ומחומרים העלולים להתלקח; חובה על מחזיק בשדה להתקין קווי בידוד בשדה לפי דרישת המפקח"

ב ynet :
"תוכנית שגובשה במשרד להגנת הסביבה לשיקום אקולוגי ושיקום התשתיות בכרמל,...במסגרת התוכנית שגובשה צוין, שיהיה צורך בהקמת אזורי חיץ סביב יישובים וברכסים, כדי להגן על אזורים מפני שריפות עתידיות. אזורי חיץ אלו יהיו רצועות ברוחב 50 מטר וברוחב 25 מטר, בסדר גודל כולל של 22 מיליון שקל. התחזוקה השוטפת של אזורי החיץ הללו תעלה גם היא סכום לא מבוטל של 1.5 מיליון שקל לשנה. "

הנה גם המשרד לאיכות הסביבה חושב שפסי ההפרדה (איזורי חיץ) חשובים.
התקשורת כהרגלה מתעסקת בנושאים שוליים ( מטוסי כיבוי) ולא בעיקר שהוא טיפול בשריפה כשהיא עדיין קטנה (מערך אתרעה ותצפיות) ומניעת התפשטות השריפה ( איזורי חיץ).

הלחץ התקשורתי עשה את שלו, והממשלה שילמה מליוני דולרים לג'מבו הכיבוי , כאשר לא היה צריך אותו,
"ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התייעץ עם שירותי הכבאות לפני שהחליט לשכור את מטוס הסופר-טנקר הענק ששימש בכיבוי השריפה בכרמל, ושעלות השימוש בו מוערכת בלפחות חצי מיליון דולר. זאת על פי גורמים במשרד רה"מ ובמערכת הכבאות. עם זאת, בשירותי הכבאות מעריכים שכלל לא היה במטוס צורך כשהגיע לארץ."

"עלות שכירתו של מטוס כיבוי השריפות האמריקני, ה"סופר טאנקר", נאמדת ב-2 מיליון דולר לעשר שעות של פעילות."

ממשלות ישראל ב 40 השנה הראשונות לקיום המדינה, היו יותר אחראיות, אבל היום התדמית יותר חשובה מהמציאות.

אין לנו צפיות גבוהות מהשלטון ואנו מקבלים בהשלמה אי מלוי הוראות החוק האלה וזה עולה לנו בקרבנות

יהודה.

נ.ב. האם ידוע כי " הפקודה (היערות) גם מחייבת כל הנהנה מזכות באזור השמור ליער שפרצה בו אש, ותושבי בכפרים בגבול חמישה קילומטרים ממקום האש, לסייע בכיבוייה - על פקודה זו ממונה שר החקלאות ופיתוח הכפר
ישן 09-12-2010, 00:40
  proudjewish proudjewish אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.09
בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מטוסים? כבאיות?! יש פיתרון ישראלי ייחודי טוב בהרבה!"

נו באמת אתה באמת בונה על אמירה של פולטיקאי? (בזמן האחרון יש טרנד של חכי"ם חרדים לגרור את החרדים לצד יותר 'ציוני', אני לא אומר שזה לא דבר טוב אני רק אומר שזה היה טוב אם זה היה באה מתוך רצון אמיתי ולא מתוך רצון לרוב קולות בבחירות הבאות..)

ובחזרה לנוסע:
הסופרטנקר סך הכל עשה פיניש אחרונים יכולנו להסתדר בלעדיו בסופו של דבר..
[כמו שאמרו כאן, הסופר טנקר מצריך לפנות את שאר המטוסים, צורך הרבה זמן תדלוק וכמובן הבעיה הכלכלית..]

ושוב מה הבעיה שהטייסת תיהיה אצלינו ואנחנו נשכיר אותה לארצות אחרות במקום שנשכיר טייסת מארצות אחרות..
(אומנם זה יהיה יקר (כי זה כלכלה אזרחית אז האמריקאים פחות נדיבים) אבל זה עלות חד פעמית שתשתלם לטווח הארוך, מה גם שלא חייבים להיות תלותיים באמריקקים ולקנות מחברות אחרות קנדה/צרפת]
ישן 10-12-2010, 02:02

ואם נגיד מספר על הזנב?
בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "לא הבנתי מה הבאת"

אז מה אם קוראים לזה מספר מפציץ? יש המון מספרים שנמצאים על זנבות - מספרי צי, מספרי תחזוקה, מספרי זנב, מסחא"א, מסצ"א....

צריך להיות ביבליגוראף כדי דעת להגדיר את המספר ומשמעותו - אז למה זה הופך להיות כל כך עקרוני?

מעבר לזה - הצילום שהבאתם מוכיח דווקא שהמטוס הזה לא היה בארץ, ומעבר לכך - שיש יותר מרק מטוס אחד כזה בעולם.

יתכן שזה הסטטוס הנוכחי של המערך - אבל בפרוש ניתן לראות שמדובר בשני מטוסים שונים (ולא רק בגלל המספר שעל הזנב).

אם אספיק - אביא בסופשבוע סקירה רחבה על המטוס וגם הפתעה...

ישן 10-12-2010, 10:54

אם תחפשו ב-GOOGLE
בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "יתכן שאברגרין קנו מטוס חדש..."

תראו שאכן הוסבו שני מטוסים - אחד 747-100 (שנמצא כאן ויצא לטיסות הדגמה בימים הקרובים) והראשון - שהוא מדגם 747-200.

אגב - המטוס הראשון (N470EV) ששימש לפיתוח התצורה וגם היה זה שביקר בארץ בעבר - הוסב חזרה לתצורת מטען ועודו בשרות...

http://en.wikipedia.org/wiki/Evergreen_747_Supertanker

Development started after the 2002 fire season, which saw the fatal crashes of two air tankers in the USA. The accidents, involving a Lockheed C-130A Hercules and a Consolidated PB4Y-2, prompted the U.S. Department of Interior to issue an official Request for Information on next-generation airtankers.[5]
Evergreen proposed to convert up to four of its Boeing 747-200 Freighters into massive 'Supertankers'. The first converted Boeing 747 (N470EV) made its maiden flight on February 19, 2004.[5] The current Supertanker is N479EV, a 747-100.
By June 2006, Evergreen had spent $40 million on the project and was hopeful of both FAA certification, and an evaluation contract from the US Forest Service.[6] In October 2006 the FAA issued Evergreen a supplementary type certificate for the installation and removal of internal tanks, associated systems and support structure for the aerial dispersant of liquids.[7]
An issue that impacted usage by the Forest Service was the USFS requirement for using fire retardant rather than water. When Evergreen attempted to convert the system from water dispensing to retardant, they encountered objections from the FAA. The FAA's issue related to the much greater density of fire retardant and the corresponding increased stress on the airframe thus delaying the FAA certification. The FAA determined that the Supertanker's service life would be diminished and also raised concerns about the dangers of additional stress on the airframe during firefighting operations and heavy weight maneuvering.

ישן 13-12-2010, 11:57
צלמית המשתמש של amirsgv

זה שצה"ל לא יקים
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "כבר מתחילים להתמסמס? הרי אם..."

לא אומר שהממשלה לא יכולה להקים ! המצב הרצוי (לענ"ד) הוא יחידה אזרחית למהדרין, תחת פיקוד מכבי האש (כשיוסדר נושא ההפעלה הכלל ארצית במקום איגודי הערים), בדיוק כמו יחידת המסוקים המשטרתית.

לחלופין, אפשר להגיע להסדר עם כים ניר או תלם או החברות הרלוונטיות - הממשלה קונה והחברה מתפעלת, ומעמידה לרשות הממשלה בשעת הצורך; החברה קונה ומשתמשת לצרכיה והממשלה משתתפת ומשלמת בעבור שעות טיסה בשעת הצורך, או כל מודל סביר אחר, ובלבד שיהיה אזרחי.

חיל האויר יעשה זאת טוב, אבל זו לא משימה צבאית. אני כבר לא מדבר על העלות, שאם תהיה צבאית תהיה גבוהה לאין ערוך (עשרות תקנים, פנסיות וכו').

ישן 13-12-2010, 12:09
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זה שצה"ל לא יקים"

אנחנו מדינה ייחודית במצב ייחודי, לא בושה לנו לשקול פתרונות שצבא מערבי אחר היה מוצא כבלתי ראויים.
גם פרויקטים כמו המקא''ם,המורות החיילות, יח' חילוץ של פקע''ר, גרעיני נח''ל, גלי צה''ל ועוד ועוד ועוד הוא לא משימה צבאית, אך ישנם נימוקים לטענות שהם משרתים את המטרה של הצבא.

כמה גופים נפרדים ועצמאיים יכולים 7 ומשהו מיליון איש לשאת על הגב?

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 13-12-2010, 12:15
צלמית המשתמש של amirsgv

למה להקים ארגון חדש ?
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אנחנו מדינה ייחודית במצב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
אנחנו מדינה ייחודית במצב ייחודי, לא בושה לנו לשקול פתרונות שצבא מערבי אחר היה מוצא כבלתי ראויים.
גם פרויקטים כמו המקא''ם,המורות החיילות, יח' חילוץ של פקע''ר, גרעיני נח''ל, גלי צה''ל ועוד ועוד ועוד הוא לא משימה צבאית, אך ישנם נימוקים לטענות שהם משרתים את המטרה של הצבא.

כמה גופים נפרדים ועצמאיים יכולים 7 ומשהו מיליון איש לשאת על הגב?

ראשית, אני לא מבין את הפופוליזם של "7 ומשהו מיליון איש על הגב". מה מד"א ומשטרת ישראל עושים ? מה מכבי אש עושים כיום ? שוב, לא מדובר על הקמת ארגון חדש אלא על יחידה חדשה בארגון קיים שצריכה להיות מוקמת.
לגבי כל היחידות שציינת, כולן (למעט יחצ"א) הוקמו בעבר הרחוק, אני לא בטוח שאת כולן יש הצדקה להחזיק כיום.
לגבי יחצ"א, זו תולדה של הקמת פיקוד העורף ומלחמת המפרץ הראשונה. היא תוצאה ישירה של המלחמה, וההכנה שלה למלחמה עתידית היה במשימות הללו. לעומת זאת, סביר מאוד להניח שרוב השריפות שמכבי האש יטפלו בהן בעתיד (לא כל שכן מה שטופל בעבר) הוא מסיבות אזרחיות לחלוטין.

ישן 13-12-2010, 15:59
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "למה להקים ארגון חדש ?"

אני לא חשבתי שאני טוען טענה פופוליסטית, אנחנו נתקלים הרבה בשיח בחברה ובפורום במשפטים כמו "במדינה מתוקנת" או גרסאות אחרות שנועדו טעון שמדינתנו צריכה לעמוד בכל מיני מידות שראינו במדינות שהן לרוב גדולות מאיתנו משמעותית וגם אמידות מאיתנו.
אני מאמין ברצינות שלא ניתן בעתיד הנראה לעין לנסות ברצינות לממש כל מיני פתרונות כמו במדינות המערב המתועשות, לא ברמת יחידות הצלה מרחביות יעילות כמו מסוקי ADAC שבגרמניה, לא ברמת הכשירות של מכבי האש של ניו יורק, לא ברמת הרכבות של לונדון וכן הלאה.
הרי מישהו צריך להיות הפנקסן המרושע ולבדוק שנשאר כסף גם לאחיות בבתי הספר, לצרכי העיוורים, הנכים ושאר בעלי המוגבלויות, לאלו מאיתנו שנוסעים באוטובוסים ולא ברכב פרטי, לאחים ואחיות בבתי חולים וכן הלאה.
הייתי רוצה לראות את הפתרון שלך מתממש כי מהיכרותי עם כתיבתך כאן אתה לחלוטין לא מנותק מהקרקע, אבל קשה לי לראות את זה קורה באותה מדינה בה נשאבים מליונים לעשרותיהם אל קבלנים בשירות מעץ שבונים מחלפים גדולים מדי, שוכחים גשרים ושאר מרגליות.

אני חושב שהערתי עניין טכני נתון ולא טענתי טענה פופוליסטית. אני הרי בדיוק כמוך רוצה שיבוא צוות מיומן, מצויד ונחוש להציל אותי כשהדירה שלי בקומה הרביעית תבער בגלל קצר תודות לחשמלאי החאפר שעשה לי שם את הקו למזגן על חיווט ישן עם בידוד בלוי, או להציל את היער שאליו הייתי אמור לטייל והקיבוץ בו הייתי אמור לבקר.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 13-12-2010, 12:25
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10

אמיר, אין לנו ויכוח שהמצב האופטימלי יהיה שירות כיבוי אזרחי יעודי שלו כל הציוד וכוח האדם הנדרש למשימה.

החשש הגדול שלי הוא שלא ינתן כזה שירות, לא יתוקצבו חברות אזרחיות או ממשלתיות כך שיוכלו לתת מענה הולם בשריפה הגדולה הבאה (וזו יכולה בקלות להיות שריפה מקומית יותר ורצחנית יותר במגדלי עזריאלי או משהו דומה). מה שיקרה, אני חושש, יהיה שווה ערך מטאפורי להוצאת היערית משירות - דבר שהיה מחוייב המציאות - והחלפתן במה? במטוסי הריסוס של כימניר. זו לא אלטרנטיבה שוות ערך ויעילה באותה המידה. כנ"ל גם הפניית האחריות לסקטור האזרחי. אנחנו, אחרי הכל, לא חיים בעולם מושלם.

לעומת זאת, צה"ל הרבה יותר יעיל בלהזיז דברים ולגרום להם לקרות. יש לו זיכרון ארגוני יותר יעיל מלכל גוף שהוא בסקטור האזרחי. בנוסף הקצאת תקציבים נוספים לביטחון על מנת לשים את האחריות על צה"ל נראית לי פשוטה הרבה יותר (מבחינה פוליטית) וסיכוייה להתגשם גדולים יותר.

אז כמובן שעדיף שתהיה חברה אזרחית ייעודית מצויידת בהתאם. אבל מה הסיכוי של חברה כזו לקום?

ישן 13-12-2010, 20:52
צלמית המשתמש של amirsgv

ראה תשובתי לאמיל מטה
בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "אמיר, אין לנו ויכוח שהמצב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue

לעומת זאת, צה"ל הרבה יותר יעיל בלהזיז דברים ולגרום להם לקרות. יש לו זיכרון ארגוני יותר יעיל מלכל גוף שהוא בסקטור האזרחי. בנוסף הקצאת תקציבים נוספים לביטחון על מנת לשים את האחריות על צה"ל נראית לי פשוטה הרבה יותר (מבחינה פוליטית) וסיכוייה להתגשם גדולים יותר.

אז כמובן שעדיף שתהיה חברה אזרחית ייעודית מצויידת בהתאם. אבל מה הסיכוי של חברה כזו לקום?

על רוב דבריך עניתי לאמיל מטה עם אותה השאלה. לגבי תקציבים נוספים לביטחון, אני סקפטי. החור/בור השחור הזה הקרוי "תקציב הבטחון" אינו סביר בעיני, כי אני לא מאמין לפקידי משרד הבטחון. אני מאוד "אוהב" את איומי הירידה בשעות הטיסה/מוכנות לאירן/שעות מנוע וכו' איך שמגיעים דיוני התקציב, בעיקר כי אני מאמין שישנם עוד בורות שומן רבים במערכת שאינם עיסוקי ליבה של טייס המתאמן לאירן או שריונר הכובש דמי פיתה סורית. עוד חור שחור בדמות טייסת כיבוי רק יגדיל את הבעיה, לעניות דעתי.

לגבי חברה אזרחית, אין צורך להקים. אפשר להתבסס על על החברות הקיימות.

נערך לאחרונה ע"י amirsgv בתאריך 13-12-2010 בשעה 20:55.
ישן 13-12-2010, 13:41

ציטוט:
לא אומר שהממשלה לא יכולה להקים ! המצב הרצוי (לענ"ד) הוא יחידה אזרחית למהדרין, תחת פיקוד מכבי האש (כשיוסדר נושא ההפעלה הכלל ארצית במקום איגודי הערים), בדיוק כמו יחידת המסוקים המשטרתית.

לחלופין, אפשר להגיע להסדר עם כים ניר או תלם או החברות הרלוונטיות - הממשלה קונה והחברה מתפעלת, ומעמידה לרשות הממשלה בשעת הצורך; החברה קונה ומשתמשת לצרכיה והממשלה משתתפת ומשלמת בעבור שעות טיסה בשעת הצורך, או כל מודל סביר אחר, ובלבד שיהיה אזרחי.

חיל האויר יעשה זאת טוב, אבל זו לא משימה צבאית. אני כבר לא מדבר על העלות, שאם תהיה צבאית תהיה גבוהה לאין ערוך (עשרות תקנים, פנסיות וכו').

אני לא כתבתי שצריך שחיל האויר יעשה זאת, להפך אני חושב שאם כבר הרי ברור שזה צריך להיות גורם אזרחי. לדעתי האישית לא צריך טייסת כזו כלל, זה ביזבוז כסף, צריך להשקיע במקומות אחרים. לא הבנתי את הכלכלה של התקנים שלך, בחברות אזרחיות ובמשטרה אין תקנים ופנסיה? חבל.. זה דווקא טוב לתת לאנשים פנסיה. מה גם שבמקרה הנל הקמת כוח אוירי יהיה הכי זול דווקא בצהל, בגלל העלות השולית. הרבה מאוד מהתשתיות, גם האנושיות כבר קיימות וישמשו בתפקידים דואלים כמו שעושים בחיל האויר. אם פותחים טייסת כזו בחוץ כל התקנים יהיו בלעדיים לה וזה בזבוז, אז אפשר לחסוך בססמאות ובמקום זה להפעיל אותה טייסת בדיוק בחיל האויר או מחוצה לה- יותר זול בחיל האויר, הסייג היחידי הוא חברה אזרחית, שם יתכן שיש כבר את התקנים הללו, אבל לדעתי זו תהיה טעות להפריט גם את התחום הזה

ישן 13-12-2010, 15:07

בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]לא אומר..."

אולי טייסת כיבוי אזרחית תתאים למשימות נוספות? כמו סיור ימי או חילוץ ימי? אולי אפילו מודיעין? דואר אויר פנימי?
אולי משרד החוץ יעסיק את הטייסת האזרחית בסיוע הומניטרי בחו"ל?
יחידה אזרחית, מתייחס לאופן האחריות המשפטית, ניהול ותשלומים. לא בהכרח אופן הקשרים בינה לבין הממשלה או חיה"א. כפי שיש טייסי חי"א במיל. העובדים כטייסי ריסוס או טייסי אל-על...
כפי שקק"ל לא חיה על תקציב מדינה בלבד, כפי שמד"א מקבל תרומות ועזבונות ומתנדבים, גם טייסת כיבוי אזרחית יכולה לפעול בצורה דומה. הרי לקק"ל יש שירותי כבאות משלה. היא יכולה להיות שותפה באחזקת טייסת כזו.
עוד שאלה: אם היו משקים את היער ממטוסים. האם יער רטוב היה מפחית את הסיכוי לשריפה? אולי השקייה היא פעולת מנע הכרחית (בתנאי מזג אויר מסויימים?).

ישן 13-12-2010, 18:24

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי ספייקר שמתחילה ב "אתה מביא את העזים אחרי שהעצים..."

רעיה מבוקרת היא כאשר קק"ל שולטת בסוג העיזים ושטח המרעה.
רעיה ושבילי אש אינם כל הסיפור במניעת אש. לאקלים, לטרור, לאכיפת חוק יש תפקיד גדול הרבה יותר.
השריפה שהייתה בכרמל הייתה יחודית מסוגה. שבילי אש לא הזיזו לה, כאשר להבות דילגו עם הרוח אפילו מאות מטרים בין חלקות היער.

רכבי כיבוי חדשניים (על זחלים או רגליים) עמידים בטמפרטורות גבוהות. מאגרי מים על ההר, מטוסי כיבוי, זרנוקי מים גדולים, מיכלי מים ליסעורים (לא דלי!), שת"פ / גיוס-תגמול של מסוקים אזרחיים בישראל... כל זה היה חסר, והיתה יכוולה להיות להם השפעה מכרעת על כיבוי השריפה.

הינה עוד רעיון: בזמן חירום, המדינה מגייסת כלי רכב וציוד הנדסי לפי הצורך ולפי החוק. מדוע לא מסוקים אזרחיים למבצע כיבוי נדיר ויוצא דופן? את התגמולים והפיצויים אפשר להשלים עם סיום המבצע. "סע לשלום - המפתחות בפנים!"

שוק חלב עיזים בתנופה אדירה. אם חקלאי ישראל יעשו בעיזים, מה שעשו בפרות... אם יהיה חלב עיזים זול... מהפיכה תזונתית אמיתית!

מה לגבי שניצל עז,נקניק עזים, סטייק עיזים?!

ישן 13-12-2010, 20:48
צלמית המשתמש של amirsgv

אנחנו מסכימים בדבר אחד
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]לא אומר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
אני לא כתבתי שצריך שחיל האויר יעשה זאת, להפך אני חושב שאם כבר הרי ברור שזה צריך להיות גורם אזרחי. לדעתי האישית לא צריך טייסת כזו כלל, זה ביזבוז כסף, צריך להשקיע במקומות אחרים. לא הבנתי את הכלכלה של התקנים שלך, בחברות אזרחיות ובמשטרה אין תקנים ופנסיה? חבל.. זה דווקא טוב לתת לאנשים פנסיה. מה גם שבמקרה הנל הקמת כוח אוירי יהיה הכי זול דווקא בצהל, בגלל העלות השולית. הרבה מאוד מהתשתיות, גם האנושיות כבר קיימות וישמשו בתפקידים דואלים כמו שעושים בחיל האויר. אם פותחים טייסת כזו בחוץ כל התקנים יהיו בלעדיים לה וזה בזבוז, אז אפשר לחסוך בססמאות ובמקום זה להפעיל אותה טייסת בדיוק בחיל האויר או מחוצה לה- יותר זול בחיל האויר, הסייג היחידי הוא חברה אזרחית, שם יתכן שיש כבר את התקנים הללו, אבל לדעתי זו תהיה טעות להפריט גם את התחום הזה

אין צורך שח"א יעשה זאת.
לגבי צורך ביחידה/טייסת, קטונתי מלקבוע. תחושת הבטן שלי אומרת שרצוי שיהיו פה כמה קנדאיירים שיופעלו בשגרה למשימות רגילות ויוסבו בחירום; ושווה שיהיו גם כמה ערכות חירום להצבה על קרנף, אבל שוב - זו דעתי ולא מבוססת על מחקר כלשהוא.

לגבי הכלכלה: לצה"ל, כגוף גדול ושלא אמון על משימת שמירת התקציב בראש ובראשונה, יש נטייה לנפח מפקדות. זו רעה חולה, שנובעת (בחלקה) מהעובדה שכ"א של חיילי החובה הוא זול, אבל לא רק. אני גם לא בטוח שצריך יחידה יעודית כזו באזרחות. המודל המועדף לטעמי הוא רכישת המטוסים שישרתו בריסוס בשגרה והסבתם בחירום לכיבוי אש. העדיפות היא לחברה אזרחית (כים ניר/תלם).
לגבי הטיעון של "שוב פעם הפרטה" ואחיו "אי אפשר לסמוך על החברות האזרחיות בחירום", (א) הוכח שהחברות האזרחיות פועלות היטב בחירום ע"פ החוזה שלהן ואפילו טוב יותר ו(ב) הקמת טייסת יעודית שכל משימתה כיבוי אש, בין בח"א ובין במכבי אש לבד, היא בזבוז. המטוסים לא יעשו כלום 300 יום בשנה, 20 יום יכבו אש ו-45 יתאמנו. בזה אנחנו מסכימים לגבי יחידה יעודית.
אולי בכלל מארזי הקרנף יפתרו את הבעיה, איני יודע. איך שלא נהפוך את זה, יחידה יעודית היא בזבוז לא משנה אם תחת כנפי ח"א או מכבי האש.

ישן 13-12-2010, 21:55

בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "אנחנו מסכימים בדבר אחד"

ציטוט:
אין צורך שח"א יעשה זאת.
לגבי צורך ביחידה/טייסת, קטונתי מלקבוע. תחושת הבטן שלי אומרת שרצוי שיהיו פה כמה קנדאיירים שיופעלו בשגרה למשימות רגילות ויוסבו בחירום; ושווה שיהיו גם כמה ערכות חירום להצבה על קרנף, אבל שוב - זו דעתי ולא מבוססת על מחקר כלשהוא.

לגבי הכלכלה: לצה"ל, כגוף גדול ושלא אמון על משימת שמירת התקציב בראש ובראשונה, יש נטייה לנפח מפקדות. זו רעה חולה, שנובעת (בחלקה) מהעובדה שכ"א של חיילי החובה הוא זול, אבל לא רק. אני גם לא בטוח שצריך יחידה יעודית כזו באזרחות. המודל המועדף לטעמי הוא רכישת המטוסים שישרתו בריסוס בשגרה והסבתם בחירום לכיבוי אש. העדיפות היא לחברה אזרחית (כים ניר/תלם).
לגבי הטיעון של "שוב פעם הפרטה" ואחיו "אי אפשר לסמוך על החברות האזרחיות בחירום", (א) הוכח שהחברות האזרחיות פועלות היטב בחירום ע"פ החוזה שלהן ואפילו טוב יותר ו(ב) הקמת טייסת יעודית שכל משימתה כיבוי אש, בין בח"א ובין במכבי אש לבד, היא בזבוז. המטוסים לא יעשו כלום 300 יום בשנה, 20 יום יכבו אש ו-45 יתאמנו. בזה אנחנו מסכימים לגבי יחידה יעודית.
אולי בכלל מארזי הקרנף יפתרו את הבעיה, איני יודע. איך שלא נהפוך את זה, יחידה יעודית היא בזבוז לא משנה אם תחת כנפי ח"א או מכבי האש.

לא מסכים עם אף אחת מההנחות חסרות ההוכחות וחסרות הנתונים שהבאת.
אבל מכיוון שאנו די מסכימים על השורה התחתונה אין טעם להמשיך את הויכוח.

ישן 13-12-2010, 22:32

בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "אנחנו מסכימים בדבר אחד"

ציטוט:
(ב) הקמת טייסת יעודית שכל משימתה כיבוי אש, בין בח"א ובין במכבי אש לבד, היא בזבוז. המטוסים לא יעשו כלום 300 יום בשנה, 20 יום יכבו אש ו-45 יתאמנו. בזה אנחנו מסכימים לגבי יחידה יעודית.

לא כל יחידה יעודית, היא בזבוז. פתרון אחד, הוא להעמיס משימות ליחידה יעודית. פתרון שני, פשוט להתעקלם לרעיון הפשוט, שיש יחידות "בזבזניות" שעדיף לבזבז עליהן, משלם על הנזקים של היעדרן. גם פרמיות ביטוח יכולות לרדת בזכות נוכחות מטוסי כיבוי. כאשר זה מצטבר ומוכפל במספר הבתים בסיכון... זה לא כסף? זה יכול להגיע למיליארדים למשק!

כפי שלא תחשוב מנתח לב, לביזבוז מפני שהידע שלו ברפואת שיניים הוא מוגבל עד לא קיים... גם מומחה למחלות נדירות, הוא לא ביזבוז - הרי מגיפה של מחלה נדירה עלולה לפרוץ. אותו הדבר מטוסי כיבוי, או יחידות יעודיות אחרות.

בדיוק כמו באשכולות אחרים: ישן יחידות ומערכות חדשות שהן חיוניות ומעשיות כל כך, שראוי לעמוד בעלויות וההוצאות הכרוכות בהן! שווה לשלם עליהן!

ישן 14-12-2010, 11:29

בתגובה להודעה מספר 165 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "הפוך!!! זה יותר זול! מטוס..."

ציטוט:
הפוך!!! זה יותר זול! מטוס ריסוס גדול, נושא יותר חומר ולכן מרסס שטחים גדולים יותר ו/או רחוקים יותר! לכן, המחיר ליחידת שטח הוא זול יותר, במטוסים גדולים.

עוד דוגמא: כרטיס טיסה בגולף 5 יהיה מן הסתם, מעט יקר יותר מטיסה במחלקת תיירים בג'מבו 747...
מחיר של הובלת מכולה בספינת סוחר של 350 מטר אורך, יהיה זול יותר, מהעברת אותה המחולה בגיגית עם מפרש.

לא ככה עובדת הכלכלה.
צריך לחבר את זה לביקוש.
חברת תעופה שבקו שלה טסים כל יום 100 איש הלוך חזור צריכה מטוס שנכנסים בו רק 100 אנשים, ג'מבו יהיה לה הרבה יותר יקר.
כנ"ל לגבי ריסוס (לא יודע מה הנתונים, אני רק יודע שההנחה שלך לא בהכרח נכונה).
נוסיף לזה שמטוסים גדולים ברובם לא מתאימים לריסוס בגלל יכולת תמרון (לא מכיר את כל הדגמים ואני לא מומחה בנושא אבל זה למיטב ידיעתי הסיבה שמטוסי הריסוס הם די קטנים ומתמרנים היטב ).
שורה תחתונה, ההנחות שלך לא מבוססות וכנראה לא נכונות ולכן המסקנות בעיתיות.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 14-12-2010 בשעה 11:33.
ישן 14-12-2010, 14:12

בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Gilgamesh]הפוך!!! זה..."

ראשית, אנחנו לא מדברים על הקמת חברת ריסוס, אלא על משימות נוספות שאפשר להטיל על טייסת כיבוי אזרחית. אם אתה חושב שריסוס במטוס גדול לא מתאים לישראל, אסכים איתך מייד. האם זו סיבה שלא להקים טייסת כיבוי?
ישנם שירותים חיוניים, כמו אמבולנסים למשל, המשמשים לחירום בלבד. אם אין מקרה חירום, כמובן שמצטברות עלויות שונות. אולם העלויות האלו נמוכות מעלויות הסיכון הכרוכות בביטול האמבולנס. אין אמבולנס - משלמים יותר מאשר כשיש אמבולנס שלא צריך. יש לזה חישוב מדוייק כמה אמבולנסים, איפה למקם, ועוד... שאני לא אפתח בהודעה בפורום.

שנית, הראיתי בחלק אחר באשכול, בדיון עם אמיר, שמדינות בריה"מ לשעבר, אוסטרליה וניוזילנד, נעשה שימוש במטוסי ריסוס גדולים, בגלל השדות העצומים שלהם.

שלישית, לא תמיד ההיצע עוקב אחרי הביקוש, לפעמים הביקוש עוקב אחרי ההיצע. לעצרי הרב, הקביעה הזו לא המצאה שלי, ונכונה לרוב המוצרים והשירותים החדשים.

ישן 26-12-2010, 21:08

נחמיה - מה יהיה?
בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "נתוני יצרן הם לא עובדות. הם..."

אני לא מצליח להבין איך החמצתי את האפשרות שיש את האופציה שהיצרן, רשות הייעור האמריקאית והמשמר הלאומי האמריקאי - טועים כשהם מציגים את הניסיון שצברו בתפעול ופרישת המערכת, בצמוד לניסיונות להציג נתונים טובים ככל האפשר על מנת לשווק את המערכת ללקוחות נוספים - וזאת מבלי להסתמך לרגע על הניסיון הרב שלך...

אם תרצה - אני יכול לקשר בינך ובין גורמים בפיקוד התובלה האמריקאי. למה שרק אנחנו נרוויח מניסיונך העשיר?

בחיאת....

לגופו של עניין - מעבר לכך שהמערכת מוגדרת כמערכת ROLL ON / ROLL OFF - היא דורשת התקנות נוספות במטוס שכוללות החלפת דלת הצד (צנחנים), התקנת פייה וצינור היוצא מהדלת, וכל זאת תוך חיבור המערכת אל המטוס. חלק מהפעולות דורשות גם ציוד הנדסי מתאים.

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 26-12-2010 בשעה 21:12.
ישן 26-12-2010, 23:00
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "אם לפחות היה לך על מה לבסס את הדברים שלך - מילא"

אתה מוזמן למצוא שגיאה בדברי.

אסכם:
אתה נשען על נתוני יצרן, שמבוססים על ניסיון היצרן והמפעילים. וגורס כי נתוני היצרן הם אלה שצריך לסמוך עליהם כעובדות. כמובן שנזקוף לזכות טענתך את עיסוקך הפעיל מזה שנים בעולם התעופה.

אני נשען על היכרות עם "נתוני יצרן" בדברים דומים וגם בשונים, וגורס כי נתוני היצרן הם הנתונים שנוח ליצרן לפרסם ולפיכך הם סדר גודל ולא נתון שנכון לקחת כתורה מסיני. בנוסף, ההיכרות שלי - קצרת שנים לעומת זאת שלך, ללא ספק - עם צורת התפעול של דברים רבים בארץ (לאו דווקא בחה"א), לעומת הצורה עליה דיבר/חשב/תכנן היצרן, מאפשרת לי להעריך כי לא סביר שייקח X זמן אלא X-Y זמן להתקנה, ולפיכך שאותן "עובדות" הן במקרה הטוב "עובדות זהירות" או "עובדות פרסומויות" (ולא לשלילה שבעניין).

ישן 14-12-2010, 11:39
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "נכון, אבל טייסת נגד כיבוי..."

תמיד אפשר להגיש שעשרות (ספורות) של מיליוני דולרים זה גדוד מרכבה נוסף, בורקס ושוקו בבוקר לכל חייל לשנה, שיפוץ מחלקה פנימית בבי"ח בפריפריה ומה לא. אבל זה באמת לא כל כך הרבה כסף יחסית לתקציב המדינה או אפילו רק לחוק ההסדרים.
גם אם נניח ששריפה שמתפתחת לאר"נ היא אירוע של פעם בכמה עשורים, נזק לרכוש ולטבע משריפות שקורה כמעט כל שנה (ובטח בכל מלחמה) הוא גם כן דבר שאפשר לכמת כלכלית גם במונחים של עלות שיקום ואפילו במונחים של עלות שעות הכבאים והכלים (שעות מנוע, בלאי וציוד שנפגע) שמוקפצים מחצי מדינה לטיפול באירוע כזה.
אני מעריך שאם יהיו קיימים מטוסי כיבוי הם לא ישבו על המסלול ויחכו לאם-כל-השריפות כדי להמריא. אם המערך קיים, יעשו בו שימוש על המון שריפות יער קטנות שמתרחשות בכל עונה ולא מגיעות לתודעה הציבורית. אני לא בטוח שגיחה של קנדאייר יקרה בסדרי גודל יותר מהקפצה של ארבע כבאיות לאמצע יער. וגם מערך שלא פעיל יום יום יכול להחזיר את עלותו בטווח הרחוק כשכן מגיע אירוע בו תועלתו משמעותית, ואם לא יחזיר עלותו - זה בסדר. לא חסרים שירותים שהמדינה נותנת וחייבת לתת שאינם כלכליים.

ובאשר לנקודה של מערך אזרחי מול מערך צבאי - אם ח"א בעצמו הוציא תפעול של טייסות שלמות למכרז אזרחי, אז קל וחומר למערך כזה.
ישן 14-12-2010, 12:35

מטוסי CL-215\415
בתגובה להודעה מספר 186 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "ההנחות לא נכונות ולכן גם..."

משמשים במדינות מסוימות גם כמטוסי ריסוס.

לא מן הנמנע שהממשלה תוכל לעודד רכש מטוסים אלו למשימת ריסוס תוך מתן מענקים או סובסידיות שונות למפעילים, ובכך לאפשר תפעול ורכש אזרחיים - אם שאר הנסיבות מונעות את הרכש.

כמובן שרכש שכזה עשוי גם להרחיב את פעילות המטוסים במשימות כיבוי בחו"ל על בסיס כלכלי או הומניטארי בתמיכת הממשלה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הסתייגות מסויימת לנושא - ניסוי הפעלת המטוסים בשנת 1995 הסתיים בכישלון בשל מצב הים - כך שהפעם יצאנו במזל (או שאז היו תנאים גרועים במיוחד...)

ישן 14-12-2010, 13:06
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 186 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "ההנחות לא נכונות ולכן גם..."

הבאת מערך הכבאות הרגיל למצב סביר לא הייתה הופכת לכזה קונצנזוס אם לא היה פופולארי עכשיו לדבר על שריפות. אני לא מסכים שמדובר בפופוליזם שנדבק לאסון הנוכחי אלא בנושא ראוי שחבל שעלה לסדר היום הציבורי והתקציבי בגלל אסון.
גם אחרי יוה"כ היה פופולארי וסנסציוני לדבר על שיקום ושדרוג יכולות ח"א נגד טק"א, השריון נגד נ"ט והמודיעין נגד קונספציות, לא בגלל שזה היה אקטואלי אלא באמת בגלל שנדרש שינוי והשקעה משמעותית במערך.
לא נראה לי מוגזם להגיד שהשריפה הנוכחית היא יוה"כ של מערך הכבאות.

באשר להנחות שלי - אני מודע לזה שאני מעלה ספקולציות, משום שאין בידי נתונים מוצקים. אתה בטח יודע להעריך יותר טוב מרבים אחרים פה מה עלויות אחזקת מערך מוטס, אבל מה לגבי עלות הלחימה בשריפת יער מבחינת עלויות הקפצת כבאים מאיזורים אחרים (והקפצת כבאים אחרים להמשך כשירות באותם איזורים), בלאי ואובדן ציוד וכו'? אם אנחנו מסתכלים על הכל מפריזמה כלכלית אז גם זה משהו.

אם נתעלם לרגע מהעובדה שהכלכלה היוונית קרסה ונניח לצורך הדיון שהם יודעים מה הם עושים, אז הם מחזיקים 8 קנדאיירים ועוד כמה מטוסים אחרים שפעילים חוץ מבכיבוי שריפות גם במשימות SAR. למרות שאנחנו לא מדינת איים והגודל הפיזי של השטח היבשתי הוא פחות מחצי משלהם, זה רק אומר שאנחנו אולי שאנחנו לא צריכים שמונה מטוסים אבל אולי שווה ללמוד מהנסיון שלהם ולא לוותר בכלל על מערך כזה, שיכול גם לבצע משימות חיפוש ימי אחרי הדביל התורן שיצא לגלוש בסערה, הנרה ועוד.
במה אנחנו יותר חכמים מכל המדינות הטיפשות שמחזיקות מערך כיבוי אווירי ושלחו אותו לעזרתנו? ולא כולן מדינות עשירות, אגב.
ישן 14-12-2010, 13:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 191 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "הבאת מערך הכבאות הרגיל למצב..."

כי לכולם יש מרחבי יערות גדולים יחסית שלא תחומים בדרכים, ואצל היוונים יש בעיית נגישות גדולה לשטחים רבים (שטחים הרריים, איים). אין הצדקה אמיתית למטוסים לכיבוי שריפות בארץ.

ישן 14-12-2010, 16:21
  ספייקר ספייקר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.04.10
בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "תמיד אפשר להגיש שעשרות..."

ידידי , אתה חי בשאנגרילה. מדינת ישראל מדינה קטנה עם שדות קטנים, ואין הצדקה לריסוס חקלאי עם מטוסים דו-מנועיים גדולים מכמה סיבות:
1. עלות טיסה של מטוס דו מנועי היא בהכרח יותר גדולה מעלות טיסה של מטוס חד מנועי
2. נכון שכושר הנשיאה של מטוס גדול היא גדולה יותר, אבל אתה תאלץ למצוא שדות הדורשים את אותו הטיפול.
3. המגמה היום בעולם היא של מעבר לחלקאות אורגנית, חלקו של הריסוס האווירי קטן בהתאמה בשלושים שנה האחרונות (תנסה למצוא כמה מטוסי ריסוס היו לחברות השונות, וכמה חברות היו פעילות ואז תבין) ויקטן עוד בעתיד.
4. מטוס ריסוס עושה פס ריסוס בגובה נמוך, מאוד נמוך, בהתאמה הוא מצוייד ביכולת תמרון שתאפשר לו תמרוני קצה בסוף פס הריסוס. אני לא בטוח שאפשר לבצע פסי ריסוס עם מטוסי כיבוי דוגמת הקנאדייר ולהגיע לפיזור יעיל של חומר.
5. החלומות האוטופיים שלך לגבי ריסוס בשדות זרים במצרים וירדן, לא התממשו לפני 30 שנה אחרי חתימת הסכם השלום עם מצרים וזאת כשבמצרים גידלו המון כותנה (שהייתה צרכן מסיבי גם של מיים וגם של חומרי הדברה). עם התמעטות המשקעים באזורינו, והעליה בכמויות הכותנה המגודלות במזרח, גם שטחי הכותנה במצרים הצטמצמו.
לכן החלומות האוטופיים שלך ושל רוה"מ ישארו בחזקת אוטופיה.
בגלל כל הסיבות האלה, לדעתי לחברה אזרחית יהיה מאוד לא כלכלי להחזיק צי של מטוסי יעודיים לכיבוי, ואם מדינת ישראל לא תשא בעלויות הנושא הזה יגווע.
הסיבה היחידה שעלה הנושא של מטוסי כיבוי, כי כמו שאמר אמיל, זה מצטלם ממש ממש טוב. הבאת הסופר טנקר לארץ הייתה לא יותר מתעלול יח"צ של רוה"מ.
ישן 15-12-2010, 11:44

בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי ספייקר שמתחילה ב "ידידי , אתה חי בשאנגרילה...."

ציטוט:
ידידי , אתה חי בשאנגרילה. מדינת ישראל מדינה קטנה עם שדות קטנים, ואין הצדקה לריסוס חקלאי עם מטוסים דו-מנועיים גדולים מכמה סיבות:
1. עלות טיסה של מטוס דו מנועי היא בהכרח יותר גדולה מעלות טיסה של מטוס חד מנועי

ומה עלות הסבב מול העבודה המבוצעת?
ציטוט:
2. נכון שכושר הנשיאה של מטוס גדול היא גדולה יותר, אבל אתה תאלץ למצוא שדות הדורשים את אותו הטיפול.

כמה חומר יש במטוס "רגיל" שמספיק לריסוס כמה שדות? ממה שאני יודע - מטוס ריסוס מבצע יותר מסבב אחד ביום עבודה, גם כאשר הוא נושא את אותו חומר דישון\הדברה. מאחר שלא בכל מקום יש קווי מתח גבוה או מכשולים שדורשים תמרון צמוד - הרי שמטוס גדול יותר מסוגל לבצע פעילות אווירית ממושכת יותר ובפחות סבבים ומאחר שבכל עונה מגדלים X יבולים דומים - הרי שלא צריכה להיות כאן בעייה מהותית (כותנה זאת כותנה - לא כך?) ואם נמשיך מכאן - כמה שדות (מנחתים) חקלאיים יש לך בארץ? כמה מטוסים צריך? מה טווח הטיסה שלהם? כמה כאלה אפשר להחליף במטוס גדול יותר עם קיבולת גבוהה יותר?
ציטוט:
3. המגמה היום בעולם היא של מעבר לחלקאות אורגנית, חלקו של הריסוס האווירי קטן בהתאמה בשלושים שנה האחרונות (תנסה למצוא כמה מטוסי ריסוס היו לחברות השונות, וכמה חברות היו פעילות ואז תבין) ויקטן עוד בעתיד.

אין סתירה בין חקלאות אורגנית ומטוסי ריסוס. ובאשר לחברות עצמן - אלו קמו וקרסו כמו פטריות אחרי הגשם. לא מן הנמנע שהבעייה העיקרית היתה תחרות וניהול, אבל מאחר שאיני בקיא בתולדות החברות שפעלו כאן (מרום, כימאוויר, ניר, על-ניר, יסעור, ועוד ועוד ועוד) איני יכול להביע דברים בנחרצות
ציטוט:
4. מטוס ריסוס עושה פס ריסוס בגובה נמוך, מאוד נמוך, בהתאמה הוא מצוייד ביכולת תמרון שתאפשר לו תמרוני קצה בסוף פס הריסוס. אני לא בטוח שאפשר לבצע פסי ריסוס עם מטוסי כיבוי דוגמת הקנאדייר ולהגיע לפיזור יעיל של חומר.

גם אני לא יודע מה המפרט הטכני של המטוס הנ"ל. אני רק רואה שזה קיים ויוצא מנקודת ההנחה שאם זה קיים, וזה נרכש - זה כנראה פועל במידה יעילה מספיק על מנת להצדיק ייצור רכש והפעלה
ציטוט:
5. החלומות האוטופיים שלך לגבי ריסוס בשדות זרים במצרים וירדן, לא התממשו לפני 30 שנה אחרי חתימת הסכם השלום עם מצרים וזאת כשבמצרים גידלו המון כותנה (שהייתה צרכן מסיבי גם של מיים וגם של חומרי הדברה). עם התמעטות המשקעים באזורינו, והעליה בכמויות הכותנה המגודלות במזרח, גם שטחי הכותנה במצרים הצטמצמו.

דווקא כאן לא התייחסתי לריסוס אלא לנושא כיבוי השריפות. אם יש לך צי זמין - תוכל להפעיל אותו. אגב חברות היסטוריות - חלק מן החברות שפעלו בארץ ביצעו גם עבודות עונתיות בחו"ל

ואם תביט באשכול אחר שנפתח בנושא - הרי שלמטוסים עשוייה להיות מהות במתארים רבים אחרים שככל הנראה יתרגשו עלינו בעתיד, אבל לא אחזור על זה כאן.

ציטוט:
בגלל כל הסיבות האלה, לדעתי לחברה אזרחית יהיה מאוד לא כלכלי להחזיק צי של מטוסי יעודיים לכיבוי, ואם מדינת ישראל לא תשא בעלויות הנושא הזה יגווע.

וגלל זה בדיוק הצעתי שהמדינה תשתתף במימון התפעול והרכישה של המטוסים מבלי להקים את הגוף המתפעל בעצמה

ציטוט:
הסיבה היחידה שעלה הנושא של מטוסי כיבוי, כי כמו שאמר אמיל, זה מצטלם ממש ממש טוב. הבאת הסופר טנקר לארץ הייתה לא יותר מתעלול יח"צ של רוה"מ.

אני חושב שכתבתי את זה עוד לפני שאמיל העלה את זה. אגב - הרעיון להביא את המטוס לא היה של נתניהו ויועציו אלא דווקא הצעה מכיוון הבית הלבן. אך מרגע שהמטוס נחת כאן - הוא ביצע יותר גיחות יח"צ מאשר טיסות...

ועוד אלמנט אפשרי - מה באשר יכולת השילוב של מערכות אחרות על פלטפורמת המטוס הנ"ל (או דומיו)? האם ניתן להסב אותו לחיפוש ימי? לאחרונה מדובר על מעבר אל מערכות מכ"מ משולבות על כטב"מים, ומדובר על כך שמטוסי השחף במגמת סיום שרות.

האם שילוב בין הפלטפורמות מעשי גם אם אינו אידאלי?

עפ"י הבנתי - ברור שהאמצעי נחוץ לנו. השאלה היא כיצד לתפעל אותו באופן אופטימלי ובצורה מעשית שתאפשר להפיק ממנו מקסימום תועלת כאשר הוא משמש במשימות אחרות. ואם לא כך - אז אולי על ידי הסבת מטוסים אחרים (למשל על-ידי התרנת מערכת AFFS בקרנפים או אילו שקילת ביצוע הסבה למטוס מטען של אל על או קאל שהרי המטוס של EVERGREEN משמש כמטוס תובלה בשאר העונה)...

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 15-12-2010 בשעה 11:57.
ישן 15-12-2010, 18:34

אאל"ט
בתגובה להודעה מספר 200 שנכתבה על ידי zivlon שמתחילה ב "הבעיה בהקמת חיל הכיבוי האזורי..."

היה שיתוף פעולה שכזה בעת להקות הארבה לפני מספר שנים כאשר מצרים וירדן תיאמו עם ישראל את פעולות הריסוס בבקעה ובסיני.

אגב - שת"פ היה גם הפעם בתחום רכבי הכיבוי. ירדן הגיבה מהר למדי, מצרים שלחה מיכליות מים.

השת"פ אינו מופרח כאשר מדובר במשבר רציני כמו הפעם או כמו שקרה ביוון או בתורכיה.

מצד אחד - ברור שמדובר בעיניין של זמן עד לאירוע הבא, ומצד שני - הנסיבות במקרה הבא עשויות להיות תוצר של לוחמה - ואז השת"פ לא נראה ודאי כלל וכלל.

מכאן השאלה מה עושים וכיצד יוצרים את הפתרון (ולא צריך להתקבע על ה-CL-415 כאידיליה - מאחר שלא כך פני הדברים [זה כבר הוכח] וזמינות ה-747 לא מובטחת בשל גילו ובשל מחויבויות אחרות מסביב לעולם).

ישן 02-01-2011, 08:24
  Vani Vani אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.03.10

אני רוצה להוסיף גם פה כמה פרטים ששמעתי ביום כתבים שהיה ברמון, כי חלק מהנושאים שהתווכחו עליהם כאן, נידונו ע"י מח"א.

הדבר הראשון שהוא אמר, שהוא למד ממבצע הכיבוי הזה שכיבוי שריפות מהאוויר זה מקצוע לכל דבר, והאנשים שעוסקים בזה, צריכים לעסוק אך ורק בזה. זאת אומרת שבמידה ותוקם טייסת כיבוי בחיל האוויר, היא תהיה יעודית ולא תצא למשימות נוספות מלבד משימות כיבוי ואימונים.

הוא אמר שכרגע בכלל לא בטוח שהטייסת תוקם בחיל האוויר. יתכן שזאת תהיה טייסת אזרחית. ההחלטה נמצאת מן הסתם בידי הדרג המדיני. כמובן שאם יוחלט להקים טייסת אזרחית, היא לא בהכרח תהיה יעודית ויתכן שתוקצה למשימות נוספות מלבד כיבוי, כי אז החלטות הניהול לא יהיו בידי חיל האוויר.

בנוסף לזה הוא התייחס לשאלה האם כדאי לייצר מטוסים כאלה בארץ? והאם זה לא יותר משתלם מבחינת התחזוקה של המטוסים? זאת סוגייה שעלתה גם בדיון בפורום, אגב. הוא אמר שאין שום בעיה עם רכש בחו"ל, ולייצור בארץ אין שום יתרון מבחינת תחזוקה. כל תקלה טכנית שנתקלים בה, מקבלת פתרון מהיר גם כאשר היצרן נמצא מעבר לים. פשוט משתמשים בינתיים בחלפים הקיימים במלאי, ואת החלק התקול שולחים לתיקון אצל היצרן, וזה אפילו לא משנה כמה זמן יקח לו לחזור, כי יש מספיק חלפים במלאי.

עוד משהו שהוא ציין ולא נראה לי שציינו בדיון בפורום (קראתי את כולו. מקווה שלא פיספסתי). במבצע הכיבוי היו 15 כלי טיס בו זמנית במרחב האווירי של הכרמל, וכולם טסו באותה "קומה" באוויר, שכן כולם היו צריכים להיות סמוך לקרקע. זה חריג למדי ולא אמור לקרות במצבים נורמליים. במצב נורמאלי גם אם יש כמות כזו של כלי טיס במרחב אווירי צפוף, עדיין יש הפרדה ב"קומות" הטיסה שלהם למניעת תאונות. זה אומר שזה היה מבצע לא פשוט בכלל. בהתחשב בכך שהטייסים היו זרים ולא הכירו את המרחב האווירי של ישראל, היה צורך לצוות לכל כלי טיס זר איש צ"א ישראלי מחיל האוויר, שיהיה בקשר עם היב"א ויהיה מתואם כמו שצריך עם שאר צ"א שנמצא באוויר.

כל ההצהרות האלה אולי יגרמו לכם מחדש לשקול את כדאיות הקמת טייסת כזאת בארץ בכלל או בחיל האוויר בפרט.

הינה דעתי האישית. אני לא חושב שבאמת יש צורך בטייסת כזאת בארץ, מכיוון שזה לא הגיוני לתקצב בסכומים כאלה גדולים טייסת שתצא לפעילות משמעותית אחת לכמה שנים, וכנראה לא תתעסק בשום דבר אחר מלבד כיבוי שריפות. זה לא כלכלי. הרבה יותר כלכלי לשכור שירותים של כמה מדינות (חשוב שתהיה יותר ממדינה אחת, שלא יקרה חלילה שהם מתמודדים עם שריפה בזמן שאנחנו צריכים אותם) שיעבדו איתנו בשת"פ.

החסרון היחידי שאני יכול לראות בשת"פ עם מדינה זרה הוא מה שכבר הוזכר - הבעייתיות שיש לטיסות של טייסים זרים במרחב האווירי שלנו. בכל פעם שנזדקק לשירותים שלהם, הם יצטרכו קודם לנחות בארץ, צריך לצוות אותם לצ"א ישראלי, לתדרך אותם בטיסה בשמי הארץ ורק אז לשחרר לעבודה. זה בזבוז זמן שיכול לעלות ביוקר.

ובכל זאת אני חושב שאפשר להתגבר על המגבלה הזאת באמצעות אימונים מראש של צ"א שלנו עם צ"א שלהם, אימוץ תו"ל משותף שיהיה בשימוש בשעת הצורך, יצירת נוהל חירום בחיל האוויר שיאפשר כניסה מיידית של משתפי פעולה למרחב האווירי של ישראל ונהלים נוספים שיקלו על הטיסה שלהם בשמי הארץ. בשעת הצורך הנוהל יופעל והכל יזרום יותר בקלות ולא כמו שקרה במקרה האחרון.

בשורה התחתונה זה פתרון יותר יעיל לדעתי, מכיוון שאין צורך בהקמת טייסת יעודית בארץ ואין צורך בהכשרת צוות אוויר ישראלי שיעבוד 365 ימים בשנה. יהיו את צוותי האוויר הזרים שיש להם כבר הניסיון של ה-365 ימים בשנה, וצוותי האוויר הישראלים שישלימו להם את הפערים החסרים רק כשיש בהם צורך (אימונים ומבצעים של ממש).

לא תמיד צריך להמציא את הגלגל מחדש ולהיות מובילים בכל תחום. לפעמים פשוט עדיף לעבוד עם אנשים למודי ניסיון. הינה דוגמא לטעות של מתחילים שכבר עושים אצלנו. בצה"ל טוענים שאם תוקם טייסת כיבוי בחיל האוויר, אז יהיו בה רק מטוסים. למה? בשביל מה זה טוב? מה יעשו בשרפות באזורים אורבניים? אני מנסה לדמיין איך מטוס יצליח לכבות בניין גבוה שבוער, ואני מתקשה לדמיין את זה. עדיף שיעשה את זה מסוק כיבוי שיכול לרחף במקום ולהתיז מים על אותה הנקודה או נקודות סמוכות.

אז עדיף ללכת על בטוח ולא להתיימר לעשות דברים שאנחנו לא מבינים בהם ואין לנו אפילו צורך בהם. קודם כדאי לעבוד בשת"פ עם מדינות אחרות. יותר מאוחר, עם הזמן ועם הצורך נקים טייסת משלנו.
ישן 02-01-2011, 11:54
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי Vani שמתחילה ב "אני רוצה להוסיף גם פה כמה..."

להסתמך לגמרי על צוותי כיבוי מוטסים זרים זה אכן כלכלי יותר, אך צופן בחובו כמה חסרונות משמעותיים:
1. לא תוכל להבטיח שתמיד הם יהיו זמינים.
2. לא תוכל להבטיח שתמיד הם יסכימו לעזור לך - נניח בעת מלחמה או מתקפת טילים על הצפון - מה תגיד לראש ממשלת יוון כשתבקש ממנו עזרה בכיבוי השריפות, אך הוא יסרב לשלוח מטוסים מכיוון שהוא יחשוש שהם יפגעו מהרקטות/טילים? זה לגיטימי לגמרי מצידו שלא לחשוף את הצוותים שלו לסיכונים מיותרים שהם מעבר לכיבוי השריפה, אך אנחנו ניתקע ללא כיבוי אווירי...

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 02-01-2011, 15:05

בתגובה להודעה מספר 204 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "להסתמך לגמרי על צוותי כיבוי..."

סביר יותר שהסיבה העיקרית להימנעות מסיוע בעת מלחמה יהיה האלמנט הפוליטי - הימנעות מהתייצבות לצד אחד הגורמים בסכסוך ולאו דווקא ה"חשש מהיפגעות".

צריך גם לקחת בחשבון שצוותי אוויר זרים יידרשו למנוחה לאחר הגעתם, בעיקר אם יגיעו בטיסה.

נושא השליטה במרחב האווירי הוא סוגייה אחרת לחלוטין. אני מניח שזו נובעת משני גורמים עיקריים:
א. ריבוי כוחות פועלים בזירה וללא תו"ל אחיד (לא יודע אם התו"ל הרוסי, התורכי, היווני והבריטי - אחידים)
ב. שימוש בפלטפורמות כיבוי שונות (מסוקים ומטוסים) בעלי מאפייני הפעלה ותמרון שונים מהותית
ג. חסר הניסיון של צה"ל בתפעול כוח כיבוי - תחושת היעדר השליטה היא דווקא בצה"ל ולא בקרב הכוח הפועל, הרגיל במצבים שכאלה.

ישן 02-01-2011, 16:07

הנה שתי שקופיות מתוך מצגת של מחלקת הייעור האמריקאית
בתגובה להודעה מספר 205 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "סביר יותר שהסיבה העיקרית..."

המרחב האווירי בו מבוצעת פעולת הכיבוי מכונה FTA

מרחב אווירי זה מפולח לשכבות כאשר מטוסים מצטרפים (או חוזרים) מחוץ למרחב הכיבוי - פועלים על ערוץ תקשורת חלופי

תהליך ההכנה לפעולת הכיבוי כרוך בציוד הצוותים בדפיות המגדירות את המרחב, תדרי העבודה וכללי הסביבה וגם....הקצאת אזור פעילות לכלי טייס של ...אמצעי התקשורת !

המרחב האווירי המיועד לכיבוי השרפה מוגדר כאזור פעילות אוטונומי (ומטבע הדברים - גם נסגר לתנועה) ולכן הפעילות בתוכו אינה מבוקרת על ידי יחידות הבקרה (למעט יציאה והצטרפות).

מסובך? לא בהכרח אם הכללים מיושמים על ידי כל הכלים באוויר...

מאחר שאני סבור שעיקר הבעייה נובע מחוסר היכרות עם מוד הפעולה הזה (ואולי תפקידם של המלווים היה ללמוד - לא פחות מאשר "לשלוט" בפעולה שאין להם כל ידע בנוגע אליה) - אולי כדאי שמישהו יעביר את המצגת הנ"ל אל הגורמים הרלוונטיים. ככה, שיהיה על כל צרה שלא תבוא, כי לפעמים כדאי ללמוד גם מניסיון של אחרים...

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 02-01-2011 בשעה 16:18.
ישן 02-01-2011, 16:42
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 205 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "סביר יותר שהסיבה העיקרית..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Soloavia
סביר יותר שהסיבה העיקרית להימנעות מסיוע בעת מלחמה יהיה האלמנט הפוליטי - הימנעות מהתייצבות לצד אחד הגורמים בסכסוך ולאו דווקא ה"חשש מהיפגעות".

כמובן, אם כי סביר להניח שבמקרה ואיזור השריפה יהיה מטווח ע"י חיזבאללה (נניח), לאמריקאים למשל לא תהיה הסתייגות פוליטית לעזור בכיבוי השריפה שכן האמריקאים מגדירים את החיזבאללה כאוייב בלאו-הכי...

ציטוט:

ישן 02-01-2011, 17:46
  chaklook chaklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.08.10
צ'פלין- בלון תצפית
בתגובה להודעה מספר 214 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "[QUOTE=Soloavia]סביר יותר..."

נראה לי, שיש לנו בסך הכל 4 או אולי 5 יערות ממשים בארץ. אם מעל כל אחד מהם יהיה בלון תצפית, אולי אפילו עם מצלמה טרמית. אפשר להרים תצפית רק כשיש מזג אויר יבש. בשעות הפנאי שלו הבלון יכול לאתר כריתת לא חוקיות, גניבות מתכת, השלכות פסולות ופעילות עברינית אחרת. לא ישיג כיסוי מושלם כמובן, אבל זה נקודות מוצא לא רעה.
לגבי מטוסי הכיבוי, צפתי בעובדתם בענין רב, המטוסים הבינונים כמו היוונים או הטורקים, נראו מתמרנים יפה, ומתמלאים מהר, מאוד מהר, אני חושב שפרק הזמן של מגע עם המים לא עלה על חצי דקה. 4 או 5 מטוסים כאלו, שנמצאים בכוננות בתקפות היובש ומתקשרים עם התצפתנים בשטח ועם בלוני התצפית, יכולים לתפקד ביעילות. נקודה נוספת למחשבה, הים היה מאוד שקט, לפעמים בקיץ הים סוער, כדאי למצוא מטוס שאם אין ברירה אחרת, יכול לקחת מים גם משדה תעופה.
נקודה אחרונה, שכבר עלתה פה, הטיסים של מטוס כזה צריכים להיות מאוד מיומנים, צריך להשקיע לא מעט בהשגה של רמה גבוה של טיסים ובשמירה עליה לאורך זמן.
ישן 02-01-2011, 22:38

בתגובה להודעה מספר 215 שנכתבה על ידי chaklook שמתחילה ב "צ'פלין- בלון תצפית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי chaklook
נראה לי, שיש לנו בסך הכל 4 או אולי 5 יערות ממשים בארץ. אם מעל כל אחד מהם יהיה בלון תצפית, אולי אפילו עם מצלמה טרמית. אפשר להרים תצפית רק כשיש מזג אויר יבש. בשעות הפנאי שלו הבלון יכול לאתר כריתת לא חוקיות, גניבות מתכת, השלכות פסולות ופעילות עברינית אחרת. לא ישיג כיסוי מושלם כמובן, אבל זה נקודות מוצא לא רעה.

בלון אינו פתרון מעשי:
א. מצלמה טרמית לא תיתן לך מענה טוב מספיק לכל הבעיות שהצבת
ב. שטח היער גדול (תכל'ס - בארץ יש חורשות וחורשים ולא יערות) מידי וסבוך מידי בשביל לאפשר איתור וניטור יעיל מנקודה סטטית בודדת
ג. בלון גבוה מעוגם בכבל ושטח ברדיוס שסביב נקודת העגינה - זה יוצר לך שתי בעיות מיידיות - הראשונה - סגירת מרחב אווירי לכלי טייס בשיגרה, והשנייה - סגירת המרחב בפני מטוסי כיבוי כשבאמת תצטרך אותם

יש סיבות נוספות מדוע הרעיון אינו ישים, אבל אני חושב שכבר הבנת את הרעיון הכללי למה בלון זה לא פתרון

ישן 12-01-2011, 14:39

בתגובה להודעה מספר 216 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "[QUOTE=chaklook]נראה לי, שיש..."

אני לא יודע את היעילות של מצלמות טרמיות. הבלון לא מתאים. אבל אם נניח, שהמצלמה והציוד שלה, יכול להיות סגור בתוך קופסא שחורה שלא שוקלת יותר מק"ג בודדים, אז אפשר להרכיב מספר גדול של מצלמות כאלה במטוסים ומסוקים אזרחיים וצבאיים. המידע ישלח למרכז בקרה אחד.

המטוס רק סוחב את הקופסא ממקום למקום, מבלי שתהייה חלק מהמשימות שלו. כלומר: מטוס קל של חיה"א טס מנקודה A לנקודה B לצור משימתו תהא אשר תהא. בתוך המטוס יש קופסא שחורה עם מצלמה טרמית. בנקודות מוגדרות מראש, המצלמה אוספת נתונים ושולחת לאחור. הטייס לא מעורב בשום היבט של המצלמה.

האנלוגיה היא מתקני הסונאר שסחבו אוניות סוחר, כחלק מהמאמץ למפות את קרקעית האוקיינוס ולגלות צוללות אויב.

הפתרון הפשוט
לחבר גלאי עשן / מצלמות לענפי עצים. כל גלאי מחובר פלאפון או אמצעי שידור נתונים אחר.
עלות כל גלאי כזה היא עשרות דולרים בלבד עבור מתקן בגודל של פלאפון, או מאות דולרים למתקן בגודל של קופסת נעליים עם מצלמה מתכווננת אוטומטית. ככל שיהיו יותר גלאים כאלה, אפשר יהיה לגלות את ההצתה ביער בשלב מוקדם יותר, ואולי אפילו לקבל תמונה טובה של המציתים.

מקור האנרגיה לגלאי, יכול להיות מהסביבה (כלומר, להמיר שידורי רדיו-פלאפון לאנרגיה). או מלוחות סולראים קטנים הממוקמים גבוהה על העץ.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 12-01-2011 בשעה 14:46.
ישן 12-01-2011, 17:16
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תרנים
בתגובה להודעה מספר 218 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "רעיון מצויין"

הרעיון בפני עצמו אינו רע אלא שהמימוש שגלגמש בחר אינו האופטימלי. ניתן למקם מצלמות וחיישנים על תרנים ייעודים, בדומה לאלו שצה"ל מציב לאורך גדר ההפרדה וגבולות המדינה. את התורן מציבים בתוך מתחם מגודר, כפי שעושות חברות הסלולר, מקורות, חברת חשמל ועוד. במקומות בהם לא ניתן/כדאי להציב תרנים, ניתן להרכיב את החיישנים על עמודי חשמל ו/או תרני סלולר קיימים. לגבי גשם וציפורים, יש מיגון פשוט וזול לחיישנים ומצלמות, תעיף מבט בתרנים שלאורך נתיבי איילון וכביש 6 או על אלו של צה"ל. לגבי פריצה/גניבה, בכל החברות המוזכרות לעיל יש אגפי בטחון ומודיעין העובדים בשיתוף עם משטרת ישראל למניעת פגיעה במתקנים. כמו כן הם מעסיקים קבלנים. גם לקרן קיימת לישראל ולרשות הטבע והגנים שפועלות בכרמל יש אגפי בטחון והם יכולים לספק הגנה למתקנים שכאלו, אם יוחלט על הקמתם.
ישן 02-02-2011, 23:56

בתגובה להודעה מספר 221 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "בשביל זה יש את מגדלי התצפית של היערנים, לא?"

יש מגדלים, אין יערנים - הם דורשים משכורת.
מספר המגדלים אולי לא מספק כדי לגלות שריפה כשהיא קטנה מספיק.

תגובה לאמיר:
מה הגנב יעשה עם גלאי עשן זול? מה ציפור תעשה במכשיר בקופסת פלסטיק קשיח או אלומיניום ?
האמת, זה נראה לי כ"כ בסיסי, לפזר חיישני עשן ביער, שאולי כבר מבצעים פרוייקטים כאלה ולא כותבים עליהם.

אמיר, כפי שכבר ענו לך, מה חברת חשמל עושה עם כל מתקני החשמל שלה (עם ציפורים, עם גשם, עם גנבים) שתלויים על עמודי חשמל בכל הארץ? מה לגבי קופסאות חשמל בגובה הרחוב? הרי ילדים יכולים להתעסק עם זה! חיי אדם! נזק פוטנציאלי עצום! עד כמה זה כלכלי בכלל, לפזר עמודי חשמל וקופסאות חשמל?
<ציניות>אולי היה יותר זול למדינה אם לא היה חשמל לאף אחד חוץ מאשר לחבורה מצומצמת של אנשי עסקים מאוד עשירים, כמו במצרים? </ציניות>

ברור שאם מחבל היא מחליט להתנכל לקופסאות חשמל ועמודי חשמל (כפי שהם עושים תדיר בפריפריה, נגב וגליל) היה נגרם נזק מצטבר משמעותי... ובכ"ז, לא משנים את השיגרה.
על אחת כמה וכמה, כאשר מדברים על גלאי עשן זולים ומשדר פשוט על עץ או תורן או כבל מתכת בין שתי צמרות.
אולי אפילו, אפשר לנסר מקום לחיישן כזה בתוך גזע עץ?

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 03-02-2011 בשעה 00:01.
ישן 02-01-2011, 21:00
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
מעניין, תודה!
בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי Vani שמתחילה ב "אני רוצה להוסיף גם פה כמה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Vani
הינה דעתי האישית. אני לא חושב שבאמת יש צורך בטייסת כזאת בארץ, מכיוון שזה לא הגיוני לתקצב בסכומים כאלה גדולים טייסת שתצא לפעילות משמעותית אחת לכמה שנים, וכנראה לא תתעסק בשום דבר אחר מלבד כיבוי שריפות. זה לא כלכלי. הרבה יותר כלכלי לשכור שירותים של כמה מדינות (חשוב שתהיה יותר ממדינה אחת, שלא יקרה חלילה שהם מתמודדים עם שריפה בזמן שאנחנו צריכים אותם) שיעבדו איתנו בשת"פ.

זה לא הגיוני אם אין כוונה לשלוח את המטוסים לעבוד בחו"ל. לא חסר שריפות באירופה בשנים האחרונות, אז גם אם בארץ הכל יהיה שקט, אפשר יהיה למצוא תעסוקה למטוסים ולטייסים במדינות אחרות. זה יעלה את הרמה המקצועית, יקדם את התדמית החיובית של ישראל ואולי יעזור להחזיר חלק מההוצאות הכספיות. האפשרות השניה היא חזרה על ההיסטוריה. גם אם ישתפרו הנוהלים, יקח זמן עד שהמטוסים הזרים יגיעו, וכידוע ככל שהזמן עובר הבעיה מחריפה. ייתכן שמספיק בטייסת קטנה שמגיבה מהר למצבי חירום, ואז לא יהיה צורך לשכור את הסופרטנקר של Evergreen מארה"ב שיגיע לקראת סופו של אירוע לשמש כרקע לצילומי תדמית של האחמ"ים.

ישן 02-01-2011, 22:36
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
מחשבה

מחשבה קצת שונה.

ההצהרות הפופוליסטיות על רכש מהיר של מטוסי כיבוי והקמת מערך כיבוי מוטס , מראה לדעתי שלא למדנו כלום. עדיין עסוקים בלכבות שריפות (תרתי משמע...)ולפתור ארועים נקודתיים בפניקה ,במהירות ובלי טיפת מחשבה.
לדעתי, עד כמה שזה יישמע "קר ומנוכר" , מחיר של 50 הרוגים ב 60 שנה כתוצאה משריפות בישראל זהו מחיר סביר שאני, לו הייתי נדרש לסוגייה , הייתי מגדיר כ"מחיר שאפשר לחיות איתו".
לא בדקתי אבל לדעתי ב 100 השנים האחרונות היו יותר הרוגים כתוצאה מתאונות קומביין. אז מה? לא ראיתי שהוציאו את הקומביינים מחוץ לחוק או משהו דרסטי דומה...

האם צריך לחזק את מערך הכיבוי? בוודאי! , אבל מיותר להכנס להרפתקאה של רכש טייסת מטוסי כיבוי.

נערך לאחרונה ע"י שחר אדום בתאריך 02-01-2011 בשעה 22:38. סיבה: תיקון נתון שגוי
ישן 03-01-2011, 13:59
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "מחשבה"

בנוסף למה שאמרו סולואויה וקרן-אור אפשר להוסיף שתוצאת השריפות הן לא רק חיי אדם שאבדו. ישנו גם נזק כלכלי וסביבתי, ובמקירם קיצוניים אפשר לצפות לאסונות טכנוגניים.

יובש ממושך או רעידת אדמה חזקה יכולים להיות יותר מסוכנים או בעיתיים באיזורינו כשלעצמן, אז מוטב שבמשרדי הממשלה יתכילו לחשוב ולהתכונן (אם לא עושים את זה עדיין), ולא יתרכזו אך ורק בשריפות. אבל מצד שני גם אסור להזניח את כוחות הכיבוי, כי כתוצאה ישירה של יובש או רעידת אדמה אפשר לצפות לשריפות מרובות.

אולי אפשר להזכיר בהקשר הזה את משרד לענייני חירום הרוסי, שנועד לטפל באסונות טבע ואסונות טכנוגניים ובתוצאות שלהן. משרד אחד שמקבל תקציב משלו ומפעיל את הכוחות באופן מרוכז, בלי ביורוקרטיה וסחפת מיותרים. המשרד הזה גם יכול לקבל על עצמו את התפקידים של פיקוד העורף המוזנח.

ישן 11-01-2011, 09:46

הצורך ברכש מטוסי כיבוי
בתגובה להודעה מספר 243 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=FRESHMAKER]לא צריך..."

עלה כבר בשנת 1995, ובעידוד ח"א (ואולי רק בגלל הרצון לשחרר את היסעורים מהמשימה).

אני בטוח שהנושא נבדק ונטחן עד דק בועדות חקירה ובחינה מקצועית בעבר - והוזנח...

ברמה הזו - מיושמים כאן לקחים שהופקו שלא על רקע פופוליסטי אלא על רקע מקצועי. בשורה התחתונה - המטוסים הוכחו כאפקטיביים באירוע הנוכחי גם אם יש מי שטוען שהשריפה היתה מוכלת תוך יומיים נוספים גם ללא המטוסים...

הנושא עלה בשנת 1995 בשל אי יכולתם של מסוקי היסעור להוות פתרון מספק לשריפות יער גדולות בעקבות השריפה בשורש. אז הופעלו שני יסעורים באפקטיביות נמוכה מאד תוך שימוש במאגר לטרון כמקור מים.

קיבולת היערית היתה כ-5 טון.

כדי ליצור אפקט משמעותי - יש צורך בהטלה מסיבית של חומרי כיבוי (או מעכבי בעירה). כזכור לכם - מטוסי הכיבוי שהופעלו - טסו ברביעיות והטילו חומרים ברצף - אחד אחרי השני.

קיבולת המיכלים של ה-415 היא 6 טון. קיבולת המים של החלופה המוצעת ע"י כימניר (לפי המתואר כאן) - היא 2 טון - כלומר שוב פתרון שאינו מהווה פתרון.

הבעייה העיקרית שעלתה מתפעול המטוס הקנדי (כשהודגם בארץ) היא מגבלת גלים שעשויה למנוע הפעלה במצבי ים מסויימים. יש להניח שאז ההפעלה תהיה קרקעית.

שאלת השאלות תהיה מי יהיה הגורם המפעיל, והאם ניתן לרתום את המטוס לשימושים נוספים?

ישן 11-01-2011, 10:31
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 244 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "הצורך ברכש מטוסי כיבוי"

ציטוט:
כדי ליצור אפקט משמעותי - יש צורך בהטלה מסיבית של חומרי כיבוי (או מעכבי בעירה). כזכור לכם - מטוסי הכיבוי שהופעלו - טסו ברביעיות והטילו חומרים ברצף - אחד אחרי השני.
קיבולת המיכלים של ה-415 היא 6 טון. קיבולת המים של החלופה המוצעת ע"י כימניר (לפי המתואר כאן) - היא 2 טון - כלומר שוב פתרון שאינו מהווה פתרון.
יש בעיה אמיתית במבנה של 12 מטוסי ריסוס כבדים ברצף במקום 4 מטוסי כיבוי ייעודיים? ברור שצריך תשתיות מתאימות (רשת מנחתים שכל אחד מהם יכול למלא 4 מטוסי ריסוס במים בו"ז?) ושסה"כ זמן הסבב ארוך לעומת מטוס שמתמלא בים וחוזר לכרמל- אבל איני בטוח שזה שווה את העלות.
ישן 11-01-2011, 11:12

בתגובה להודעה מספר 245 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] כדי ליצור אפקט..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
יש בעיה אמיתית במבנה של 12 מטוסי ריסוס כבדים ברצף במקום 4 מטוסי כיבוי ייעודיים? ברור שצריך תשתיות מתאימות (רשת מנחתים שכל אחד מהם יכול למלא 4 מטוסי ריסוס במים בו"ז?) ושסה"כ זמן הסבב ארוך לעומת מטוס שמתמלא בים וחוזר לכרמל- אבל איני בטוח שזה שווה את העלות.

אני רואה בהצעה שלך כמה בעיות:

א. שטח הכיסוי קטן יותר - כלומר אם מטוס גדול עושה פס ארוך - את אותו השטח צריך לכסות עכשיו בשלושה קטעים קטנים. זה יוצר בעייה של חפיפה ורצף ואיני יודע אם יש בכך משמעות ואם בכלל

ב. פי שלושה מטוסים - משמעותו פי שלושה תעבורה - גם בזירת השריפה כמרחב צפוף וגם במרחב האווירי נושא זה בא לידי ביטוי גם אם תחליט, כהצעתך, לבזר את הפרישה בין מספר שדות ובכך למשעה להגביר בלגאן (גם אם גובה התעבורה הוא "חקלאי").

ג. ביזור פרישת המטוסים - משמעותו זמן קיבוץ גדול יותר - כלומר תחילת אפקטיביות מאוחרת יחסית. מעבר לכך - אם כל מטוס יחזור לסבב בבסיס האם - אתה משמר את הבעייה ולמעשה בונה ומפרק את הכוח בכל פעם מחדש ובכך פוגע באפקטיביות כמשתמע (או לא) מסעיף א.

ד. פיזור המטוסים גם גורם לפיזור תשתיות בכל הנוגע למאגרי חומרים וכו' - לאו דווקא ערובה ליעילות וחיסכון.

ה. מן הסתם - רכש מטוסי ריסוס כבדים יבוצע ע"י יותר מחברה אחת - אם בשל הבטחת היכולת על ידי הענקת צי ליותר ממפעיל אחד ואם בשל הצורך שלא להעניק ייתרון מסחרי לחברה אחת בלבד (לימים בהם אין שריפות) - הרי שאז יש מצב בו ההכשרה והכשירות בשתי החברות תהיה שונה ויש בכך חיסרון מול הפעלה על ידי גורם אחד וייעודי

חשוב לי להבהיר שאין לי כל ניסיון או ידע בנושא כיבוי, כיבוי אווירי ותעופה חקלאית - למעט המידע שליקטתי מן היקב ומן הגורן.

ישן 11-01-2011, 11:25

יש בזה משהו
בתגובה להודעה מספר 247 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "לדעתי יש צורך במערך הקיים של..."

כוח אזורי יהיה בעל עדיפות בכל הקשר, ואין בכך כל סתירה (ראה תרגילים הומניטריים איזוריים אחרים - למשל RELIANT MERMAID עם צי ארה"ב ותורכיה).

מצד שני צריך לקחת בחשבון שני מרכיבים משמעותיים:

א. אקלים - עונת השירפות חוצה אזורים גיאוגרפיים רבים וכך העונה החמה אצלינו - חמה לא פחות ביוון, בתורכיה ובמדינות אחרות באזור - וכך סביר שהמטוסים יפעלו במקביל ולא בהכרח במשותף.

ב. הגורם הפוליטי - שוב, כפי שנאמר כבר באשכול - ומה עושים במצב מלחמה - כאשר די ברור שמדינות אחרות לא יגיעו לסייע בכיבוי שריפות מחשש היפגעות\אי רצון לצדד בצד ספציפי בסכסוך?

ישן 11-01-2011, 15:07

בתגובה להודעה מספר 249 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "ההסתברות של שתי שריפות בו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דוד שמואל
ההסתברות של שתי שריפות בו זמנית (שמחייבת טיפול של הכח) אינה גבוהה ובמידה ותקרה, עדיין הפתרון האיזורי יהיה יותר טוב מפתרון מבוזר ( נניח 12 מטוסים מ24 לעומת השישה שעומדים לרכוש).

כדי לקבל - אתה צריך שיהיה לך גם מה להציע בתמורה.

בלי כוח כיבוי רציני - מה יש לך לך להציע? כוונות טובות?

ובאשר לסבירות - זאת תהיה גבוהה למדי, בפרט כאשר הרקע הוא פח"עי ועובדת ההשתתפות של המטוסים מישראל תפורסם ברבים ובכל העולם (והצנזורה לא תקפה על מקורות זרים ובחו"ל, כידוע לך).

מאחר שעיקר השריפות פורצות בקיץ - הרי שהסבירות היא די גבוהה ובעיקר כשמדובר בעונת שנה, באיזור אקלים ואזור גיאוגרפי משותפים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דוד שמואל
לגבי הפעילות במקרה של עימות, הדבר צריך להיות מעוגן במסמך ההקמה של הטייסת. אם הפעילות היא הומניטרית לטובת אזרחים לא נראה לי שצריכה להיות בעייה (נניח שחצי מהמטוסים יפעלו בישראל והחצי השני בלבנון כאשר הטייסים הערביים יפעלו בלבנון) . כמו כן לא נראה לי שהיה ניסיון רציני לכבות שריפות יער בלבנון 2, אחרי המלחמה לא תהייה בעייה.

סיוע הומניטרי בימי שלום - אין דינו כסיוע בעת מלחמה.

אם אתה מבעיר "שמורות טבע" - מה מידת הנכונות שלך לערב כוחות חיצוניים לכיבוי בעת לוחמה?

מי מבטיח לך שהכוחות הזרים לא יגיע דווקא ללבנון או שיתחילו בדיון של "מי התחיל קדם"?

ישן 11-01-2011, 20:23
צלמית המשתמש של דוד שמואל
  דוד שמואל דוד שמואל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
בתגובה להודעה מספר 251 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "[QUOTE=דוד שמואל]ההסתברות של..."

אני מציע שיוקם כח כיבוי איזורי (רצוי ים תיכוני כי למדינות ארופאיות יבשתיות יש בעיות ופתרונות אחרים) הכח הזה יהיה הומוגני מבחינת הציוד ( או לפחות ימעיט בוריאציות), יהיו לו מערך פיקוד ואחזקה אחידים מרוכזים במקום אחד כאשר גפים שלו פורסים באופן קבוע למספר מוקדים משם ניתן לתת מענה מהיר לכל תחום הכיסוי. יוכן תיק הפעלה צפוייה לכל מדינה בגזרה המציין איזורים צפויים לפעולה, שדות תעופה לפריסה וגורם מקומי לתיאום. כל מדינה תקצה לגוף תקציב וכוח אדם, הפיקוד יתחלף אחת לכמה שנים כמקובל בגופים בינלאומיים. רכש ותחזוקה מרוכזים יוזילו את המחיר. האפשרויות לפעולה בזמן שלום ומלחמה צריכים להקבע מראש וצריך שיהיה מיספר מינימאלי של כלים שיובטח לכל מדינה חברה בכל תנאי. אם אי אפשר להגיע להסכמים מהסוג הזה הרעיון נופל.

בנוסף שת"פ איזורי הוא מתכון טוב לחימום יחסים בין מדינות.
ישן 11-01-2011, 09:18
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 242 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "לא צריך לקנות שום כלי טיס..."

רק תחשוב רגע איזו עבודת מטה צריך כדי לתכנן מערך מניעת שריפות וכיבוי אש יעיל:
א. אפיון צורך מבצעי: בניית תרחיש ייחוס: כמה שריפות צפויות, איפה, באיזה מזג אוויר- וכתוצאה מכך, מה הנזק האפשרי. מחולק לרגיעה ולחירום. ניתוח יכולות כיבוי קיימות (ברגיעה ובחירום), וזיהוי פערים.
ג. חלופות למענה לצורך המבצעי: מבחינת עלויות (הקמה ושוטפות), זמן להגעה לכשירות מבצעית, וביצועים. חלופות טכנולוגיות וארגוניות (טייסת צבאית/ממשלתית/אזרחית; מטוס קטן/בינוני/גדול; אחזקה צבאית/אזרחית; שת"פ בינ"ל כן/לא).
ד. בחינת החלופות, בשילוב חלופות אחרות: אולי עדיף, במקום לשים מיליארד ש"ח+ רק להקמת מערך, לפנות את בית אורן מהגן הלאומי כרמל? אולי זול יותר לאכוף איסור בניה במרחק ~100 מ' מהיער, ולאכוף איסור השלכת אשפה בקרבת היער? אולי אפשר לנטוע רצועות של עצים פחות דליקים מאורנים?

קשה לי להאמין שפקע"ר, אמ"ן, חה"א, נציבות הכבאות, משרד הפנים, רשות הטבע והגנים שינסו מותניים ובאמת ענו על כל הנ"ל בחודש. סביר יותר שראש הממשלה החליט על טייסת כיבוי ברגע בזמן האירוע, וכל הנ"ל פשוט מבצעים.
ישן 11-01-2011, 19:56

עבודת מטה
בתגובה להודעה מספר 254 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "רק תחשוב רגע איזו עבודת מטה..."

כבר לפני יותר מעשור נעשתה בארץ עבודת מטה מקיפה בנושא הצטיידות והפעלת מטוסי כיבוי וזאת בידי ועדה בין משרדית מקצועית ייעודית שהוקמה לטובת העניין, וזאת בהמשך ישיר לועדת גינוסר שהמליצה כבר בקיץ שלפני על הקמת רשות כיבוי ארצית תחת המשרד לבטחון פנים. בועדה הבין משרדית בראשות סגן נציב כבאות ראשית דאז השתתף (בין היתר) נציג חיל האויר בדרגת אל"ם, שאף נשלח לחו"ל לבחינת הפתרונות השונים. מסקנות הועדה היו לרכוש שני מטוסי קנדייר, שיפעלו במקביל למערך היסעור ומטוסי הריסוס. לצערנו כי רב תחלופת הממשלות ביוני 1999 הביאה להקפאת המלצות שתי הועדות. כיום מקץ עשור ומעלה, שיכולות הכיבוי של מערך היסעור התבטלו בינתיים וחוסנן הפיננסי של כימניר וכו' מוטל בספק, ההמלצה שודרגה לשישה מטוסים בבעלות המדינה במקום זוג בלבד, מה שגם יבטיח יתירות מינימלית במקרה של תקלות/השבתות.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 11-01-2011 בשעה 20:03.
ישן 11-01-2011, 15:18

בתגובה להודעה מספר 258 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תת רמה?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong1
הביטוי הזה אינו מכובד ואינו במקום, בעיקר מפי לובש מדים כלפי ראש ממשלת ישראל. איזו דוגמא זו לנערים שקוראים פה בפורום ועוקבים אחר דברייך?

נראה לי שאתה מבולבל...זה פורום אינטרנטי והדמות שלי כאן היא וירטואלית..להבדיל מאחרים אני לא מחבר אותה לחשבון פייסבוק או לכל אמצעי זיהוי אחר....כל פרט שכתבתי כאן הוא של דמותי הוירטואלית, מי שרוצה לחשוב שמאחורי הדמות הזו יש לובש מדים שיהיה לו בהצלחה.. מזכיר לך שכמעט כל מי שכותב כאן בפורום הוא לובש מדים (במילואים)..אז מה? אסור לכתוב ביקורת? ואני במילואים או לא בעולם האמיתי?..לא שזה משנה כאמור, זה בא רק להבהיר לך למה ההערה שלך לא רלוונטית. .הדמות הוירטואלית הזאת יכולה לכתוב מה שהיא רוצה...לפחות הדמות שלי מנסה לדייק בפרטים ובעובדות..מה שאי אפשר להגיד על הדמות שלך, וזו דוגמה גרועה הרבה יותר בעיני.

ישן 11-01-2011, 17:54

בתגובה להודעה מספר 260 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "אפשר לברור מילים"

ציטוט:
אם מישהו פה היה מכנה את מח"א "תת-רמה" בגלל החלטה כזו או אחרת שקיבל היית מתרעם ושוצף ובצדק כי זה מונח לא מכובד כלפי משרת ציבור בכיר. לא קשור אליי, לא קשור לטיב הביקורת, לא קשור לדמות וירטואלית, מעט כבוד, זה הכל.

שמח שהגעת למצב שאתה חוזה עתידות.
אם מישהו היה מכנה החלטה של מח"א תת רמה (אני התייחסתי להחלטה, לא לאדם) וההחלטה היתה תת רמה, לא היית שומע ממני כלום.
הבנת? ואני מבין שאתה מחליף טקטיקות בזמן שאתה מתקדם? מקודם הבעיה היתה שאני אולי לובש מדים..ועכשיו הבעיה היא פשוט הערה נגד אישיות בכירה?
נו באמת, יש כאן הערות כאלו כל הזמן, וכאמור ההערה לא היתה שהאדם הוא תת רמה (למרות שגם זה מותר) אלא שההחלטה היא תת רמה.

ישן 11-01-2011, 21:14

אוקיי
בתגובה להודעה מספר 262 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=strong1]אם מישהו פה..."

מדוע החלטתו של ראש הממשלה ישראל לאמץ מסקנות ועדה מקצועית שעסקה בנושא היא "תת רמה"? איזה כלים, ידע, הכשרה, ניסיון והשכלה בתחום יש לכבודו כדי שיחלק כך ציונים לרוה"מ? ואם אין לך אותם ואינך מבין בכך דבר, אז במה אתה בדיוק שונה מכל הקשקשנים שאתה נהנה להתווכח איתם פה בפורום?

וממרום 5 שנות היכרות עם כתיבתך פה, ברור שמעולם לא למדת, עסקת או הועסקת בתחומי הכלכלה, הכספים, המימון, ההצטיידות, הרכש והתכנון ושאין לך (ובכך כוונתי היא "לך" האמיתי אי שם במציאות ו "לך" הוירטואלי בפורום) אפילו שמץ של ידע מקצועי בתחומים אלו, בוודאי לא כאלו המאפשרים לך להעביר ביקורת שכזו על נושא מורכב כל כך.

קשקשן.
ישן 11-01-2011, 21:30
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 264 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "אוקיי"

ציטוט:
וממרום 5 שנות היכרות עם כתיבתך פה, ברור שמעולם לא למדת, עסקת או הועסקת בתחומי הכלכלה, הכספים, המימון, ההצטיידות, הרכש והתכנון ושאין לך (ובכך כוונתי היא "לך" האמיתי אי שם במציאות ו "לך" הוירטואלי בפורום) אפילו שמץ של ידע מקצועי בתחומים אלו, בוודאי לא כאלו המאפשרים לך להעביר ביקורת שכזו על נושא מורכב כל כך.

לא יודע אם לצחוק או לבכות. מילא אם היית אומר שהבחור לא מבין בתחום, לא למד את התחום, עסק גרוע בתחום - אבל למה לקבוע חד משמעית - ללא היכרות אישית! - במה אדם עסק או לא עסק?

אני מסכים שהרמה פה קצת התדרדרה בדיון....

ישן 11-01-2011, 21:31

בתגובה להודעה מספר 264 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "אוקיי"

ציטוט:
מדוע החלטתו של ראש הממשלה ישראל לאמץ מסקנות ועדה מקצועית שעסקה בנושא היא "תת רמה"? איזה כלים, ידע, הכשרה, ניסיון והשכלה בתחום יש לכבודו כדי שיחלק כך ציונים לרוה"מ? ואם אין לך אותם ואינך מבין בכך דבר, אז במה אתה בדיוק שונה מכל הקשקשנים שאתה נהנה להתווכח איתם פה בפורום?

קשקשן.

ראשית, כמו בכל אחת מההודעות שלך בנושא תעופה את גם כאן טועה, הוכשרתי בנושאי כלכלה (לא מומחה גדול, אבל בכל זאת..למדתי באוניברסיטה) עבדתי בתחומי כלכלה ורכש, הצטיידות ותכנון. אז נתחיל מזה שאתה טועה.
שנית, נראה שההחלטה אינה מקבילה להמלצה של הועדה המקצועית, אז גם כאן אני פשוט נשען על המקורות שאתה בעצמך הבאת.
אבל, אני חושב שבדבר אחד אתה צודק בהחלט ואני לא כותב זאת בציניות: הנושא אינו המומחיות שלי (או יותר נכון לומר, שהנושא הוא כן מומחיות שלי אבל לחלוטין לא התעמקתי בפרטים ולכן המידע שלי מועט) ולכן בהחלט יתכן שאני טועה כאן ודברי על ראש הממשלה היו יותר תחושת בטן מאשר מידע רציני. כאן טעיתי.

ישן 11-01-2011, 21:54
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
למבוגרים בלבד

אזהרה: לא יכתבו פה עוד תגובות שעוסקות בגולשי הפורום.
מי שחשוב לו להעיר לגולש יכול לעשות זאת בהודעה פרטית.
מי רוצה להתלונן על גולש יכול לדווח על הודעה בעייתית אל המנהלים.

אנחנו נצטרך לחסום את מי שמתנצח ומפריע להתנהלות התקינה של הפורום.

ישן 02-02-2011, 20:41
  zivlon zivlon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.11.10

רוסיה מציעה למכור לישראל מטוסי כיבוי מדגם ברייב 200 מהסוג שהשתתף בכיבוי בכרמל.
הרוסים מציעים כ 3-4 מטוסים במחיר של כ 40מליון דולר למטוס, המטוסים יסופקו בעוד כשנתים-שלוש ובינתיים הרוסים יעמידו לרשות ישראל 2 מטוסים רוסיים.
כמו כן הרוסים מוכנים להעניק את המטוסים בליסינג ל 10 שנים - מה זה אומר, שישראל תשלם סכום קבוע שיכלול את הכל (תחזוקה, שימוש וכו..) ?

מחר תתקיים הדגמה של המטוס מול חוף הצוק בהרצליה.

תוספת עריכה:
יהיה מעניין, כי הרוסים בחרו לבצע את ההדגמה בים סוער, מה שהכשיל את הקנדאייר 415 כאשר הוא היה בעבר בארץ.

http://www.themarker.com/tmc/articl...10202_752975318

נערך לאחרונה ע"י zivlon בתאריך 02-02-2011 בשעה 20:48.
ישן 02-02-2011, 21:51
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 277 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "מה זאת אומרת?"

אם היתה החלטה לרכוש מקנדה (וזה מה שאני מכיר מהפרסומים בעיתונות), ההחלטה הזאת התקבלה ללא מכרז.
בישראל יש חוק חובת מכרזים שמחייב כל גוף ציבורי לפרסם מכרז כמעט על כל דבר ("המדינה כל תאגיד ממשלתי, תאגיד מקומי, מועצה דתית וקופת חולים לא יתקשרו בחוזה לביצוע עיסקה בטובין או במקרקעין, או לביצוע עבודה, או לרכישת שירותים, אלא על-פי מכרז פומבי הנותן לכל אדם הזדמנות שווה להשתתף בו."). יש כללים והנחיות מתי ניתן לקבל פטור ממכרז.

אין שום עילה סבירה לאי-קיום מכרז במקרה דנן. מאוד פשוט...

ישן 02-02-2011, 22:02
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 279 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "האם שצה"ל קונה F35 הוא פותח מכרז?"

למיטב ידיעתי, על מרבית הדברים שצה"ל קונה שלא דרך FMS יש מכרז. תתפלא.. בהתמודדות על מטוס האימון הבא יש שתי חברות שהגיעו לישורת האחרונה...
אפילו בחלק מעסקאות ה-FMS הגדולות עושים התמודדות (סופר קוברה נגד אפאצ'י לונגבואו; רעם מול סופה) שהיא אמנם לא מכרז אבל כן תהליך של בחינה ובחירה (גם כאן בוצעה בחינה שרוכזה על ידי המזכ"צ של רוה"מ, אאל"ט).
בכל מקרה, ב-F-35 אין אף מתמודד שווה ערך שניתן לקנות באמצעות כספי הסיוע, מאוד פשוט.

כאן - אין שום סבירות לאי ביצוע מכרז. יש כמה חברות בעולם שיכולות להציע מענה טוב.

ישן 04-02-2011, 12:28
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 291 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "התכוונתי ליחסים עם קנדה...."

ציטוט:
מנוף הלחץ היחיד נגד הקשרים של רוסיה עם איראן הוא חימוש גאורגיה ומדינות אחרות בנשק מערבי-ישראלי. רק זה מה שרוסיה מבינה.

בפרפראזה על פתגם אחר - אתה משתין על רוסיה, רוסיה נרטבת. רוסיה משתינה עליך, אתה טובע.

מה, אם נמכור לגיאורגיה כמה עשרות כטב"מים, כמה עשרות מרגמות מתקדמות וכמה אלפי תבורים זה יפריע לצבא הרוסי לדרוס את גיאורגיה בלי להרגיש?
לעומת זאת אם רוסיה תחליט לשחרר לסוריה ולאיראן נ"מ מתקדם, רק"ק מדוייק, טילי חוף-ים או טילי שיוט מודרניים - זה כבר בעייתי בשבילנו.

לרוסיה אין בעיה לאבד חטיבה בגורי. לנו יש בעיה גדולה לאבד חצי טייסת סופה, סטי"ל בודד או את להשבית את תחנת הכח בחדרה.
ישן 04-02-2011, 16:16
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 293 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "טילי נ"מ אינם מרגמות. טילי..."

נראה לי שזה עובד הפוך.
מי דיבר על להביס? ישראל לא יכולה לדגדג לרוסיה, קל וחומר לגרום לה לשנות מדיניות. איזה נזק אנחנו יכולים לגרום לרוסיה שישנה לה? אם אנחנו מחמשים את הגיאורגים עד השיניים בטילי נ"ט מתקדמים, מערכות בקרה אוירית וכו' עדיין הם לא יגרמו לרוסיה נזק שיותר מאשר יעצבן אותה. לצבא הרוסי (כמעט כתבתי, האדום) לא מזיז אובדן של חצי טייסת וחמישים רק"מים במלחמונת. אצלנו זה מפיל ממשלות.
ומהצד השני של המשוואה, מספיק איום קל ומרומז של רוסיה לכוונה לספק מערכות מתקדמות לסוריה\איראן (ומהם לחיזבאללה) ומייד רוה"מ מוריד הוראה בהולה לסיב"ט להקפיא את רשיונות היצוא ולקפל חזרה לארץ יועצים.

גם אני לוקאל פטריוט ורוצה לחשוב שאנחנו מעצמה איזורית. אבל עצם ההצבה שלנו ושל רוסיה על אותה משוואה נראה לי לא רציני.
ישן 04-02-2011, 23:48

בתגובה להודעה מספר 294 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "נראה לי שזה עובד הפוך. מי..."

הצבא הרוסי הוא עדיין הצבא האדום.
ישראל כן משפיעה במגוון צורות על רוסיה, כך שבנתיים היא לא מעבירה S-300 לאיראן ולא מוכרת מטוסים חדשים.
הטילים שישראל מכרה לגיאורגיה כן גרמו לנזק מכאיב לרוסיה.
רוסיה של היום היא לא בריה"מ. רוסיה לא מפחדת לסייע לאיראן בפיתוח הכור הגרעיני או להעביר טילי קורנט לחיזבאללה וחמאס.
אבל יש גבול מסויים שרוסיה בנתיים לא היעזה לחצות מולינו.

אל תזלזל גם בתפקיד של מלחמות ישראל במהלך המלחמה הקרה:
ישראל הביסה את גרורותיה של בריה"מ, בהן השקיע בריה"מ המון כסף, משאבים וטכנולוגיה.
העבודה שישראל התגברה (לבסוף) על ההגנה האוירית הרוסית, בששת הימים, מיוה"כ, של"ג. העובדה שמטוסים מתוצרת בריה"מ נפלו יחסית בקלות ע"י נשק מערבי, שהטנקים הרוסים הפגינו שיריון נחות, שישראל גנבה מכ"מ מצרי מתוצרת רוסית והעבירה אותו למערב, כאשר טייס עירקי ערק עם אחד המטוסים הכי חדישים של בריה"מ, המיג-21 לישראל, ומישראל כל נאטו הפיקו לקחים מימנו...
מנקודת מבט רוסית - אנחנו חתיכת קוץ בתחת. חצי מטר קוץ. לא הורג אבל משגע בטירוף. (מלבד עוד כמה שטיקים שלנו...).
ישראל כן מציבה קו אדום מול רוסיה, רוסיה לא רצה לחצות אותו.

ישן 05-02-2011, 02:43
  The_last_Apachi The_last_Apachi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.08
בתגובה להודעה מספר 296 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "הצבא הרוסי הוא עדיין הצבא..."

רוסים לא מוכרו S-300 לאיראן, כי אנחנו כל כך מפחידים אותם אם SPYDER או אולי בגלל שהשיגו בתמורה אחלה דיל לעשרה מזל"טים?
ציטוט:
הטילים שישראל מכרה לגיאורגיה כן גרמו לנזק מכאיב לרוסיה.

פרט נמק והסבר - אני סך הכל רוצה להחכים.
ציטוט:
טייס עירקי ערק עם אחד המטוסים הכי חדישים של בריה"מ, המיג-21 לישראל,

מטורף, הא? עזוב שהוא טס כבר למעלה מעשור באותה נקודת זמן. וגם זו לא הייתה הפעם הראשונה שמטוס סובייטי הגיע לידיים מערביות ותתפלא ללא עזרה ישראלית.
ציטוט:
מנקודת מבט רוסית - אנחנו חתיכת קוץ בתחת. חצי מטר קוץ. לא הורג אבל משגע בטירוף. (מלבד עוד כמה שטיקים שלנו...).
ישראל כן מציבה קו אדום מול רוסיה, רוסיה לא רצה לחצות אותו.

אירועים אחרונים בזירה המזרח תיכונית, לדעתי, מציגים יופי את העניין העולמי באיזור. כך שקוץ של חצי מטר לא הייתי מתיימר להיות. אם כבר אז אנו קוץ בגרונו של ברק אובמה, אנחנו די משתינים לו על הנובל שהוא קיבל.

נערך לאחרונה ע"י The_last_Apachi בתאריך 05-02-2011 בשעה 02:54.
ישן 08-02-2011, 00:38
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 27-02-2011, 17:19
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
טייסת הכיבוי של צה"ל ממריאה: מפקד ומטוס כבר יש

מאת: יהושע בריינר, מערכת וואלה! חדשות
יום ראשון, 27 בפברואר 2011, 17:01

מפקד חיה"א מינה מפקד לטייסת הכיבוי על שם אלעד ריבן, המתנדב בן ה-16 שנספה בשריפה בכרמל. כמו כן, נבחר דגם המטוס: אייר-טרקטור AT-802 שמסוגל לפעול כ-10 שעות ולשאת כ-3 טונות מים
תגיות: אלעד ריבן,שריפה בכרמל,עידו נחושתן,טייסת כיבוי,חיל האוויר
מסוגל לשאת למעלה משלושה טון מים או חומר מעכב בעירה. מטוס האייר-טרקטור האמריקאי מדגם AT-802 (צילום: אתר רשמי)
טייסת הכיבוי על שמו של הנער אלעד ריבן יוצאת לדרך: מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן מינה השבוע קצין בדרגת סא"ל לפקד על הטייסת החדשה שקרויה על שמו של מתנדב כיבוי האש בן ה-16 שנספה בשריפה בכרמל.

http://news.walla.co.il/?w=//1798376

אחרי כל הדיבורים וההכרזות ההחלטה שהתקבלה זה לקנות עוד מטוסי ריסוס קטנים?
איפה המסקנות לגבי לחימת לילה, לגבי האפקט של הטלת כמויות גדולות של מים במקום סבבים רבים שנדלקים מחדש ברגע שהמטוס מסיים את ההטלה?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

נערך לאחרונה ע"י FiReBall בתאריך 27-02-2011 בשעה 17:23.
ישן 27-02-2011, 23:15
  Vani Vani אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.03.10
בתגובה להודעה מספר 312 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "ה LAAR נכנס מהדלת האחורית?"

אני מצטט את מה שכתבתי במעלה השרשור על דברי מח"א.
ציטוט:
הדבר הראשון שהוא אמר, שהוא למד ממבצע הכיבוי הזה שכיבוי שריפות מהאוויר זה מקצוע לכל דבר, והאנשים שעוסקים בזה, צריכים לעסוק אך ורק בזה. זאת אומרת שבמידה ותוקם טייסת כיבוי בחיל האוויר, היא תהיה יעודית ולא תצא למשימות נוספות מלבד משימות כיבוי ואימונים.

הוא אמר שכרגע בכלל לא בטוח שהטייסת תוקם בחיל האוויר. יתכן שזאת תהיה טייסת אזרחית. ההחלטה נמצאת מן הסתם בידי הדרג המדיני. כמובן שאם יוחלט להקים טייסת אזרחית, היא לא בהכרח תהיה יעודית ויתכן שתוקצה למשימות נוספות מלבד כיבוי, כי אז החלטות הניהול לא יהיו בידי חיל האוויר.

לפי הדיווח, הטייסת מתוכננת לפעול במסגרת חיל האוויר. מכיוון שמח"א הוא הסמכות העליונה בחי"א, סביר להניח שזה יעבוד לפי ההחלטות שלו, אלא אם כן תהיה התערבות חריגה מהדרג המדיני. אני זוכר שהוא אמר די בביטחון, שאם תוקם טייסת כזו בחיל, היא לא תצא למשימות נוספות.

לא בדקתי את מחירו של המטוס, אבל אני חושב שהבחירה במטוס מוסב היתה בגלל המחיר הזול יחסית למטוסים יעודיים, ולאו דווקא כי מתכננים להקצות אותו למשימות נוספות.
ישן 28-02-2011, 02:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 312 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "ה LAAR נכנס מהדלת האחורית?"

אם אני מכריח אותך לבחור להלחם באמצעות איזה רובה בריחי שאתה רוצה ולא חצי אוטומטי, לא אומר שאתה רוצה אותו.

ישן 28-02-2011, 06:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 320 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "אתה בא לומר שהכריחו את צה"ל..."

הכריחו את צה"ל להחזיק מערך כיבוי.
אני משער שח"א מנסה ליצור מערך שניתן יהיה להשתמש בו גם לצרכים אחרים.

ישן 28-02-2011, 23:18
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 322 שנכתבה על ידי ספייקר שמתחילה ב "פעם לפני אי אלו שנים הייתה..."

יש הרבה דברים שניתן לעשות מבלי לחשוף את הכלי לאיום נ"מ.

ישן 28-02-2011, 23:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 325 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "נדמה לי שאמרו שזה יהיה מטוס..."

נכון, והם לא יעשו שום דבר אחר 360 יום בשנה... :סרקזם:

האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:46

הדף נוצר ב 0.49 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר