לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-12-2011, 10:10
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אוי אברוך הכלכלה לא פורחת..."

אחוז המובטלים עולה, אחוז העניים עולה, אחוז חסרי הבית עולה, אבל המספרים טוענים שהכלכלה פורחת. הכלכלה אולי פורחת, הכסף של האזרח הקטן, זה שלא מופיע בגראפים היפים והסטריליים של הכלכלנים, נובל. הפריחה הכלכלית היא פיקציה שמפירותיה האזרח הקטן לא נהנה בכלל.

לביבי לא רק שיש אלטרנטיבה. יש אלטרנטיבות. ביום שמטומטמים יפסיקו להצביע לליכוד ולעבודה ויתחילו לתת צ'אנס למי שעוד לא אכזבו אותם, המערכת פה תוכל להשתנות. במקום זאת, זה שמישהו אכזב לא מונע ממנו להבחר שנית, ולכן אין לו שום סיבה לשפר את תפקודו. אם הפוליטיקאים פה היו יודעים שתפקוד גרוע מפסיד להם קולות, היה להם סופסוף תמריץ לעשות משהו. יש הרבה מפלגות שאפשר להצביע להן. רק מטומטם יצביע לליכוד מתוך תחושה של "אני רוצה להצביע לצד המנצח", כאילו שאם יצביע למישהו אחר, הקול שלו לא נחשב.

לא, אף אחד לא דיבר על חיסול הרשות השופטת. גם ארדואן ב2010 לא דיבר על חיסול הרשות השופטת. הוא פשוט עשה זאת. הרפורמה בבתי המשפט היא דבר שחייבים לעשות, אבל אם היא תכפיף את בתי המשפט לממשלה, מה עשית?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-12-2011, 10:33
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "ההתערבות היא לא במינוי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rubber_duck
ההתערבות היא לא במינוי שופטים, ההתערבות היא במינוי שופטים לבית המשפט העליון. אני מניח שאתה מבין מה ההבדל ולמה זה לא אותו הדבר.

זה כמו שתטען שאיגוד נהגי המשאיות איננו מבקש שליטה בכל חוקי התעבורה אלא רק במצבים הקשורים במשאיות. התוצאה הסופית היא אותה התוצאה - בית המשפט העליון\בג"צ נועד כגוף מרסן שמונע מן הממשלה לקחת חירויות שאין לה המנדט לקחת. אם הממשלה תשלוט בשופטים שיושבים בבית המשפט העליון, הממשלה תשלוט הלכה למעשה בבית המשפט העליון ובכך תמצא את עצמה במקום מאוד נוח מבחינת האיזונים והבלמים...

עוד פעם, אני לא מערער על כך שהמצב כרגע איננו מאוזן לכיוון ההפוך (כלומר ביהמ"ש העליון לוקח לעצמו חירויות יתר וזה לא פחות גרוע) אבל אם נעשה תיקון יתר לכיוון ההפוך, לא נגיע לשום מקום מלבד למטה יותר...

ישן 24-12-2011, 07:19
צלמית המשתמש של linuxsboot
  linuxsboot linuxsboot אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.06
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "שרצון הציבור לא מיוצג כראוי..."

אז תסביר לי דבר פשוט בבקשה.
למה שאובמה רוצה להכניס שופטת שלא אוהבת את המשטרה לבית משפט העליון בארה"ב ואתה בעצמך אמרת שהציבור שלה עושה בארה"ב צרות והרבה בחלק מהמדינות של ארה"ב,אבל כאן לממשלה אסור להכניס שופטים משלה? למה לאובמה מותר ולממשלה שלנו אסור?

אם לאובמה שעושה בעיקר נזק לארה"ב מותר ולכל נשיא אחר של ארה"ב לפניו היה מותר ונשיא שיגיע אחריו גם לו יהיה מותר, זה אומר שלממשלה שלנו גם מותר לעשות את זה וזה דמוקרטי לדעתי.
will you marry me nesli barda? Operating system: Linux The day Microsoft & apple makes a product that does not suck will be the day they start making vacuum cleaners. say no to Apple&Facebook&MS&Samsung IL&Nokia&Hot&Yes,but say yes to Google

ישן 23-12-2011, 20:22
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=ArmouredDov_D9]האיחוד..."

האיחוד הלאומי כוללת את כצל'ה, הלוביסט המרכזי נגד תופעת המסתננים מאפריקה, אורי אריאל - מצטיין מדד הפעילות הימנית בכנסת (חפש בארכיון הפורום), אריה אלדד (החוק נגד פגיעה בישראל באמצעות חרם) ומיכאל בן-ארי (שיודע לעשות רעש ובין השאר גרם לשלילת זכויותיה הפרלמנטריות של חנין זועבי).

ישראל ביתנו:
ליברמן - מקדם את חוק הנאמנות
יצחק אהרונוביץ' - חוק שי דרומי
פאינה קירשנבאום - ועדת חקירה למימון עמותות הפועלות לפגוע במדינה ולרכישת קרקעות הלאום מידי היהודים
הייתה גם הצעת חוק נגד מימון זר לעמותות שהגישו מספר ח"כים מהליכוד וישראל ביתנו

אגב, לא הצבעתי לישראל ביתנו.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 23-12-2011, 20:32
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "[b]האיחוד הלאומי[/b] כוללת את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ArmouredDov_D9
האיחוד הלאומי כוללת את כצל'ה, הלוביסט המרכזי נגד תופעת המסתננים מאפריקה,

ולכן בעיית המסתננים רק הולכת ומחמירה. וואו, איזו הצלחה מסחררת.

ציטוט:
אורי אריאל - מצטיין מדד הפעילות הימנית בכנסת (חפש בארכיון הפורום),

שזה אומר הרבה כלום ומעט שום דבר ולא מראה על שום הישג אמיתי.

ציטוט:
אריה אלדד (החוק נגד פגיעה בישראל באמצעות חרם)

שאיננו מיושם כלל וכלל... וואו... אני... נפעם... חסר מילים...

ציטוט:
ומיכאל בן-ארי (שיודע לעשות רעש ובין השאר גרם לשלילת זכויותיה הפרלמנטריות של חנין זועבי).

ובדרך הצליח לתקוף את ידידותיה של ישראל בעולם (גרמניה וארה"ב) לעשות הרבה רעש... וגם משלילת זכויותיה של תנין זועבי לא יצא כלום...

ציטוט:
ישראל ביתנו:
ליברמן - מקדם את חוק הנאמנות

שכבר שלוש שנים הוא תלוי באוויר ושום כלום לא יוצא ממנו אפילו שגם "שמאלניים" כמוני לא רואים בעייה מיוחדת בלהצהיר נאמנות למדינת ישראל. כרגע, ליברמן בעיקר עושה רוח וצלצולים.

ציטוט:
יצחק אהרונוביץ' - חוק שי דרומי

אם יש יוצא דופן אחד לטובה, הרי שזה אהרונוביץ'. מעבר לחוק דרומי (שאני בעדו), תפקודו של אהרונוביץ' בפיקוד על המאבק בשריפת הכרמל שנה שעברה היה יוצא מן הכלל. בעוד ביבי עשה הרבה רוח וצלצולים בתקשורת ("אל תחסוך בפינוי" "מצאתי לכם סופרטאנקר" "אני, אני, אני"), היה זה אהרונוביץ' שבאמת עשה את העבודה השחורה ולצערי לא קיבל את הקרדיט המגיע לו.

ציטוט:
פאינה קירשנבאום - ועדת חקירה למימון עמותות הפועלות לפגוע במדינה ולרכישת קרקעות הלאום מידי היהודים

וואלה. וועדת מקארתי....

ציטוט:
הייתה גם הצעת חוק נגד מימון זר לעמותות שהגישו מספר ח"כים מהליכוד וישראל ביתנו

שהיא נמר בלי שיניים כיוון שהיא משאירה חורים דרכם הכסף יכול להמשיך, ממשיך וימשיך לזרום..

ציטוט:
אגב, לא הצבעתי לישראל ביתנו.

לא אכפת לי למי הצבעת. השאלה החשובה היא למי תצביע כדי לשנות את המצב הקיים

ישן 23-12-2011, 20:51

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
ולכן בעיית המסתננים רק הולכת ומחמירה. וואו, איזו הצלחה מסחררת.

כצל'ה יושב באופוזיציה ולא בממשלה, אבל לאחרונה הכריז נתניהו על האצת השלמת גדר הגבול עם מצרים וכן בניית מחנה שהייה למסתננים שממנו הם יגורשו. גם זו התחלה.

ציטוט:
שזה אומר הרבה כלום ומעט שום דבר ולא מראה על שום הישג אמיתי.

יש מסמך (קושר שם) המפרט את הישגיו.

ציטוט:
שאיננו מיושם כלל וכלל... וואו... אני... נפעם... חסר מילים...

על אכיפת החוק אחראית המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט. לא חברי הכנסת, ובפרט לא ח"כ אריה אלדד.

ציטוט:

אם יש יוצא דופן אחד לטובה, הרי שזה אהרונוביץ'. מעבר לחוק דרומי (שאני בעדו), תפקודו של אהרונוביץ' בפיקוד על המאבק בשריפת הכרמל שנה שעברה היה יוצא מן הכלל. בעוד ביבי עשה הרבה רוח וצלצולים בתקשורת ("אל תחסוך בפינוי" "מצאתי לכם סופרטאנקר" "אני, אני, אני"), היה זה אהרונוביץ' שבאמת עשה את העבודה השחורה ולצערי לא קיבל את הקרדיט המגיע לו.

[QUOTE]
וואלה. וועדת מקארתי....

שהיא נמר בלי שיניים כיוון שהיא משאירה חורים דרכם הכסף יכול להמשיך, ממשיך וימשיך לזרום..

אתה מתנגד לוועדה והצעות החוק האלה, אבל בוחרי ישראל ביתנו לא. הצעות החוק נגד מימון העמותות כרגע מעוכבות ע"י נתניהו. אגב, ההצעה שמטילה מס של 45% על תרומות מממשלות זרות פוגעת במימון העמותות הפוליטיות וגם מכניסה כסף לקופת האוצר.

ציטוט:

לא אכפת לי למי הצבעת. השאלה החשובה היא למי תצביע כדי לשנות את המצב הקיים

יש 3 אפשרויות טובות:
  • האיחוד הלאומי - כרגע המפלגה הכי ימנית בכנסת, רק חבל שיש לה רק 4 מנדטים שמגבילים את כוחה להשפיע
  • האיחוד הלאומי והבית היהודי - בתקווה שהם יתאחדו
  • הליכוד - המפלגה הכי גדולה והכי משפיעה מצד אחד, עם הרבה ח"כים ימניים כמו יריב לוין, אופיר אקוניס ודני דנון, ומצד שני - מתפשרת על עקרונות הימין ומציגה ח"כים כמו נתניהו, ריבלין, מרידור ואיתן שפעלו נגד יוזמות החקיקה הלאומית אך זוכים להערכה גבוהה על יושרם
אני מקווה שהאפשרות השנייה תתממש ורשימה מאוחדת של האיחוד הלאומי והבית היהודי תזכה ליותר מ-10 מנדטים ותכניס לכנסת ח"כים מעולים כמו אורי אריאל, פרופ' אריה אלדד, זבולון אורלב, ניסן סלומיאנסקי, שאול יהלום וגילה פינקלשטיין (ה-4 האחרונים היו מצטייני החקיקה בכנסות הקודמות).
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 23-12-2011, 21:07
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "[QUOTE=MS_Rogue]ולכן בעיית..."

אני חייב לשאול... ב16 השנים האחרונות הליכוד עלה לשלטון שלוש פעמים (פעמיים תחת נתניהו, פעם אחת תחת שרון, בכל המקרים, קיבלנו תחת )

מתוך 16 השנים האחרונות, משהו כמו 8 (פחות או יותר, אל תתפוס אותי במילה) הן תחת שלטון הליכוד. אני חושב שגם אתה וגם אני מסכימים שבהרבה מובנים המצב היום גרוע יותר משהיה ביום הבחירות 1996 עת עלה ביבי לשלטון פעם ראשונה. המצב הבטחוני הינו של המתנה למלחמה הבאה, טפטוף של מתקפות מדרום ומצפון, איראן המפתחת נשק גרעיני... לזה תוסיף את הסיכונים מבפנים - פלישת המסתננים מאפריקה, ארגוני זכויות המחבלים וכו'... לזה תוסיף את מצב מערכת הבריאות - ביום רביעי השבוע יצא לי לשבת מחוץ לחדר התאוששות בקפלן ולראות חולה מונשמת שוכבת בפתח בעוד האחיות מנסות למצוא מקום לשים אותה כי חדר התאוששות מלא עד אפס מקום...

האם אתה באמת חושב שהליכוד ישנה משהו?

ישן 23-12-2011, 21:21

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "אני חייב לשאול... ב16 השנים..."

הטרור הפלסטיני של פיגועי ההתאבדות והבאת אש"ף לישראל התחיל בתקופת רבין (שמאל). בקדנציה הראשונה של נתניהו, הטרור פחת כמעט לחלוטין. ואז בא אהוד ברק (העבודה), ובתקופתו שוב המצב התדרדר והאלימות הפלסטינית התגברה, בין השאר בגלל הבריחה מלבנון. שרון הצליח לדכא את האינתיפאדה אך שגה בגדול כאשר הגה וביצע את ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון. ואז בא שלטון אולמרט, שבו נחטף שליט, פרצה מלחמת לבנון השנייה ולבסוף מבצע עופרת יצוקה בו צה"ל סיפק את הסחורה אך הממשלה הפחדנית של אולמרט ולבני התקפלה לפני שהשיג את מטרותיו. ההתגרענות האיראנית נמשכת זה זמן רב ולא נראה לי שממשלות הימין והשמאל אשמות בה, אם כי אפשר היה לפעול באינטנסיביות רבה כנגדה - בעיקר בגיוס העולם נגד איראן. פעולות חשאיות אינטנסיביות כנגד תוכנית הגרעין החלו רק בתקופת מאיר דגן שמונה לראשות המוסד על ידי שרון.

הליכוד לא מפלגה מושלמת, אבל היא עדיפה על קדימה, העבודה ומרצ. היא פחות עדיפה מבחינת אידיאולוגיה ויושרה על האיחוד הלאומי והבית היהודי, אבל יש לה הרבה יותר מנדטים ולכן יותר השפעה וכוח. הייתי מעדיף שרוב המנדטים של הליכוד היו עוברים לרשימה מאוחדת של האיחוד הלאומי והמפד"ל, אבל לצערי זה כנראה לא יקרה. לכן, הברירה היא לבחור בין מפלגה נאמנה לימין ולציונות אך קטנה למפלגה פחות נאמנה בנושאים אלה ויותר לחיצה, אך גדולה ומשפיעה.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 24-12-2011, 13:19
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "אתה לא מדייק לגמרי. שמיר היה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי TIMON the mongoose
אתה לא מדייק לגמרי. שמיר היה מאוד נגד ועידת מדריד ורק בגל לחץ כבד מאוד ארצות הברית ( נראה לי שעד לאותה תקופה, זו הייתה הנקודה הנמוכה ביותר ביחסי ישראל ארצות הברית) . הייתה עלייה גדולה, מלחמת המפרץ , בסוף הוא וויתר וגם תוך תנאים מאוד כבדים. זה מאוד לא ראוי לקבוע על מנהיג דגול וציוני אמיתי כמו יצחק שמיר את האחריות לרצון להתחיל את אוסלו. היחידים שפמפמו את את המהלכים הללו אלה הם שמעון פרס ויוסי ביילין שהביאו את האסון הזה עלינו.

וואלה, לא יפה שאציין עובדות על מנהיג דגול וציוני אמיתי כמו יצחק שמיר?

שמיר הלך לוועידת מדריד - עובדה.

וועידת מדריד הייתה תחילת הדרך שהובילה לאוסלו - עובדה.

סליחה, ששכתוב ההיסטוריה לא עובד אצלי.

ושתבין, טימון, כל זה, בעיני, לא מוריד במאום ממנהיגותו של שמיר (שאני חושב שהייתה טובה בסה"כ) או מאמונתי שהיה כל ימיו ויהיה עד יומו האחרון ציוני אמיתי.

עם כל הכבוד - ממשלה שמאלנית, מגמגמת, הייתה זו שהובילה את ישראל למלחמת ששת הימים... בעוד שממשלת ימין מלאת רהב הובילה אותנו לבוץ של לבנון, שלמזלך הטוב, אתה צעיר מכדי לזכור. רבין, שנוא נפשם של כל שוכחי ההיסטוריה, היה מי שהחליט על מבצע כדור הרעם. כשאחריות דומה הוטלה עליו בקדנציה השניה - הוא החליט, והחליט נכון, לצאת למבצע לשחרור נחשון וקסמן.
מה עשה הליכוד במצב דומה? 1027 מחבלים הוא שיחרר כדי שאבו מאזן יוכל לחבק...

וואלה, רק הליכוד יכול להיכנע בצורה כל כך משפילה

ישן 24-12-2011, 12:12
  cesium cesium אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.11
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "בולשיט. הטרור הערבי אולי עלה..."

יש לך הרבה טענות נכונות, אבל אתה חוזר גם על כמה מיתוסים.

א. לאוסלו לא היה קשר לועידת מדריד. היה ערוץ חשאי וסודי שהעבודה ניהלה עוד לפני הבחירות. גם אם לא היה מדריד מעולם, לו רבין היה נבחר היית מקבל את אוסלו. בעצם, היה קשר אחד - אילו הימין לא היה מפיל את שמיר בגלל מדריד, אולי לא היינו מקבלים את אוסלו...

ב. נתניהו הלך לואיי כדי למסמס את הפעימות שרבין ופרס התחייבו אליהם. בהתחשב בדעה של קלינטון נראה לי שהוא הצליח לא רע.

בקצרה, התסכול שלך מאוד מובן, אבל לא רשאים אנו להיבטל מהעבודה - ולא חסרות מפלגות ימין שונות מהליכוד (אבל תנסה לבחור במשהו שיעבור את אחוז החסימה כדי שלא נחזור על מקרה התחייה ב92).
ישן 23-12-2011, 21:34
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "אני חייב לשאול... ב16 השנים..."

וואו, או שלא חיית פה או שניזונת רק מהתקשורת מאז 96...
המצב הבטחוני כשנתניהו עלה לשלטון בפעם הראשונה כמעט ולא יכול היה להיות גרוע יותר- אוטובוסים התפוצצו כמו זיקוקים בעצמאות לעיתים יום אחרי יום, ממשלת פרס היתה חסרת אונים מול הטרור הפלסטיני. ובתקופתו הראשונה? שקט מופתי, יחסית, ירידה של עשרות אחוזים בקורבנות פיגועים. מצחיק שאתה אומר שהמצב הוא המתנה למלחמה הבאה, זה בערך המצב מאז קום המדינה. אבל תכל'ס- מה המצב הבטחוני בקדנציה הזאת ביחס לקדנציות אחרות שב-20 השנה האחרונות? הטפטוף עליו אתה מדבר- אפילו לא קרוב למה שהיה בתקופת אולמרט, או ברק, או שרון (שלזכותו ייאמר שבתקופתו פתחנו במתקפה על בסיסי הטרור בגדה, גם אם אולי באיחור מסויים).

סיכונים מבפנים- ארגוני זכויות המחבלים לא היו צריכים לפעול בצורה שהם פועלים עכשיו כי ממשלות השמאל היו הרבה יותר נוחות להן (אם כי נזכור שגם רבין סלד מ"האגודה לזכויות החמאס", כלשונו). כשהכנסת כיום לוחצת אותם יותר ויותר הם זועקים יותר ויותר. אין דוגמא טובה יותר ללחץ שהם נמצאים בו.
בדרום נבנית הגדר, נבנה גם מרכז המעצר הגדול. ושוב- תגובות ארגוני הסיוע ממחישות כמה הם בלחץ הם כנראה יודעים שיש מי שפועל.

לגבי הכלכלה- אין בכלל על מה לדבר, נתניהו החל בתיקון המצב שהיה קיים אז עוד בקדנציה הראשונה (עזרה לו ביעילות מנכ"לית ראשות החברות הממשלתיות, אחת בשם ציפי, אם אי פעם תהית מדוע היא מדברת בלשון רפה על ההפרטות שביצע נתניהו).

לגבי מערכת הבריאות- החלה להידרדר בזמן שלטון רבין, בעזרת חיים רמון. אגב, אין חורף בו אין לחץ במיון, כבר שנים רבות. בית החולים באשדוד שאמור להיות מוקם בקרוב הוא פועל יוצא של ממשלת נתניהו וגם של ממשלת אולמרט שלפניה, לא אקח מהם את הקרדיט.

עוד התמרמרויות? לא הזכרת את מחיר העגבניות.

ישן 23-12-2011, 12:27
  chicken chicken אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.07.11
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "בארה"ב יש לך מערכת שונה..."

והטיעון הזה קשור למה שאמרתי, כי?..

בארה"ב בית המשפט העליון מוסמך לפסוק בענייני חוקה. אצלנו, בית המשפט העליון רשאי לפסוק בעינייני הכל, למעשה, ובפרט בכל מה שנוגע לחוקה הסודית ביותר ששמורה בלשכת נשיא בית המשפט העליון (האומר דברים בשם אומרם וגו': 'פסטן' כתב זאת לראשונה), כך שלו רה"מ (או הכנסת עצמה) ימנו את השופטים, הרי שלפסיקת ביהמ"ש יהיה איזשהו קשר למציאות. לא יתכן שמעל השלטון הנבחר יושב לו גוף, אשר בוחר את חבריו, ומוסמך להחליט בניגוד לרשות הנבחרת. מצידי שיהיו בחירות גם לבג"צ - או בתרחיש היותר הגיוני, שיכניסו מושבעים לבתי המשפט (אבל אז בייניש ודאי תזדעק, משום שלוקחים לה את האפשרות להחליט מה שהיא רוצה, ולהעביר את הסמכות הזו לציבור ש'אף פעם לא יודע מה טוב לו...')
ישן 23-12-2011, 12:22
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
צודק, ואם נשתול רהיטים בגינה, ימצחו מהם עצים... הפכת את התהליך. מערכת החינוך, עלק...:
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=rubber_duck]ההתערבות..."

הגוף נטול המנדט היה ביה"מ, שנטל לעצמו חירויות שלא הוגדרו באופן מפורש באף חוק, תקנה או פקודה מנדאטורית. הסמכויות שנטל לעצמו מכוח פרשנות מפליגה, הן-הן החריגה ממנדט, ופעולת המערכת הפוליטית היא-היא, הניסיון להשיב את הפרדת הרשויות.

הפרדת רשויות זה ביטוי יפה, אבל רצוי גם לדעת מה משמעותו, ומה מטרתו (ולא רק כסיסמא נוסח "הדחה" "חמא"ס", ושאר ירקות מעופשים...). הרעיון מאחורי הפרדת הרשויות הוא שכאשר שלושת מוקדי השלטון מחזיקים בבלמים ואיזונים, זה על זה, הם יכולים לפקח זה על זה, ולמנוע ריכוז סמכויות מופרז בידי אחת מהן. בשום מקום בעולם אין משמעות הפרדת הרשויות, שחברי הרשות ממנים את עצמם. נכון, ידוע שארה"ב, קנדה, גרמניה, וכד', הן רודנויות אפלות, להבדיל מהמשטר הנאור והבג"צוקרטי הקיים אצלנו, אבל עובדתית, בכל מקום בעולם ההשפעה של שתי הרשויות הנבחרות על הרשות הלא-נבחרת, היא בדרך של מינויים. כמעט בכל מקום בעולם המערבי, ממומנים השופטים בידי פוליטיקאים - והפרדת הרשויות, במובנה האמיתי (לא במובן ההזוי, של רשות לא-נבחרת עם סמכויות לא-מוגבלות שאסור לבקרה, ושתי רשויות נבחרות חלושות שלרשות השלישית זכות לפסול כל מהלך שלהן), חזקה שם לאין שיעור, יותר מאשר פה.

אלה שרוצים להגביל את סמכויות ביה"מ העליון, הם דמוקרטים גדולים מאלה שרוצים לשמר את הסמכויות שנטל לעצמו בדרך אנטי חוקתית. צודקים גם אלה שטוענים שביבי ראש ממשלה כושל, אבל שמבין האלטרנטיבות העומדות לבחירה לתפקיד, אללה ברך אותו, ומחוץ למפלגתו הוא הכי פחות גרוע. וצודקים גם אלה שטוענים שהמצב הכלכלי כאן יכול היה להיות גרוע פי אינסוף, לו הקשיבו לכל מהפכני הסלון המטומטמים שמאמינים לתעמולת הבולשיט של הקרן החדשה, ויוצאים לבצע מהפכה שתחסל דירוג האשראי של ישראל, ותהפוך אותה להיות סופר-יוון...
אני לא מאשים את מערכת החינוך באותו בורות משוועת. מערכת החינוך עשתה את מלאכתה, ולימדה את אותם בורים קרוא וכתוב - תפקיד יודע קרוא וכתוב הוא אשכרה להשתמש במתנה זו, ולרכוש מעט ידע. הם בחרו לא להתאמץ, ו:
1. למדו על כלכלה מפי דפני ליף (שבתורה קיבלה, כנראה חוברת מצויירת מהחבר'ה בניף, שהסבירו לה מה צריך להגיד...).
2. למדו על משפט חוקתי משלושה משפטים של זהבה גלאון.
3. למדו על הפוליטיקה מישראל מכותרות המהדורה של יונית...

הערה: ביצעתי כמה עריכות בטקסט, מחמת שגיאות שגיליתי אצלי...(שעה 13:44)
ישן 23-12-2011, 13:10
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "צודק, ואם נשתול רהיטים בגינה, ימצחו מהם עצים... הפכת את התהליך. מערכת החינוך, עלק...:"

אכן, בוא לא נדבר בססמאות, שחס וחלילה לא ישלפו פה שמות לא קשורים כגון הניף, הליף והבדווים...

אם תקרא (בניגוד להרגלך) את מה שכתבתי בעיון, תגלה עובדה מעניינת - אני חוזר ומציין שדרוש תיקון למצב הקיים כיוון שאין ויכוח שבית המשפט העליון הפך לעול על צוואר הדמוקרטיה...

אבל כפיפת תהליך מינוי השופטים לממשלה יהיה תיקון יתר שיוביל למעשה לכפיפת בית המשפט העליון לממשלה ובכך מחוסלת הפרדת הרשויות.

זה מספיק ברור?
אני מתקשה לחשוב איך אוכל לנסח את הנקודות האלה במילים בנות הברה אחת בלבד.

ישן 23-12-2011, 22:40
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

באלו מדינות ממנה הממשלה את הרשות השופטת? בדיקטטורה הפרימיטיבית של ארה"ב, למשל...
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "באילו דמוקרטיות הממשלה ממנה..."

בארה"ב הנשיא ממנה, והסנאט מאשר. דהיינו, שתי הרשויות הנבחרות ממנות את נציגי הרשות השופטת. הדבר נכון גם בקנדה, ונכון גם בגרמניה ובעוד מדינות...

נורא יפה לדבר בסיסמאות משעממות על כך ש"צריך תיקון", ואז להציע תיקון מגוחך עוד יותר מהמצב הקיים.
"גוף תחת מבקר המדינה עלק"...

אגב, השטות שכתבת על כך שבארה"ב העליון אינו הבלם לנשיא ולכן שם הגיוני מה שפה לא הגיוני, לא מתחיל אפילו להצחיק. הסמכויות החוקיות של העליון שם, גדולות לאין שיעור מהסמכויות החוקיות של העליון אצלנו (להבדיל מהסמכויות שהעליון אצלנו נטל לעצמו...). שם העליון ב-א-מ-ת מוסמך לפסול מה שהוא רואה כלא חוקתי, בעוד שאצלנו זו סמכות מומצאת שלא בשום הסמכה מפורשת.

צר לי, אבל סיסמאות מעופשות זו לא הדרך, לא בהברה אחת ולא בעשרים...
ישן 23-12-2011, 20:06
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "נראה לי שלמבקר יש מספיק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cesium
נראה לי שלמבקר יש מספיק עבודה, ובכלל, התפקיד הזה רגיש מסיבות אחרות ועדיין זוטר מכדי לעסוק בעניין...

לא המבקר עצמו אלא גוף הכפוף למשרד שלו. אם לממשלה באמת אכפת מהדמוקרטיה, אין גוף ראוי מזה לקבל את התקציב (עבור כוח האדם ושאר הדרישות של התפקיד החדש).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cesium
אולי אפשר לתת את ראשות הגוף הציבורי הזה לנשיא? או אולי לדרוש רוב מיוחד בכנסת כך שגם האופוזיציה תהיה חייבת להסכים למינוי?

כל עוד הנשיא בא מתוך הכנסת אין הרבה טעם בכך. דרישת רוב מיוחד בכנסת יכולה לעבוד בתיאוריה... או לסרס את התהליך לגמרי (מכיוון שבשם התנצחויות פוליטיות האופוזיציה תמנע אישור של מינויים)ץ

ישן 23-12-2011, 20:18
  cesium cesium אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=cesium]נראה לי שלמבקר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
לא המבקר עצמו אלא גוף הכפוף למשרד שלו. אם לממשלה באמת אכפת מהדמוקרטיה, אין גוף ראוי מזה לקבל את התקציב (עבור כוח האדם ושאר הדרישות של התפקיד החדש).
זה לא עניין של תקציבים וכ"א. אתה נותן למבקר תפקיד שהוא חשוב עוד יותר מהתפקיד הרגיל שלו (בתפקיד הרגיל הוא נותן רק המלצות. כאן הוא קובע). ברור שזה יתפוס את רוב זמנו, ויש השפעה ברורה (למטה) על הזמן שיהיה לו ולמשרד לעסוק בביקורת. והוא עדיין זוטר מדי מכדי לקבל את התפקיד החשוב הזה.

ציטוט:
כל עוד הנשיא בא מתוך הכנסת אין הרבה טעם בכך.

הנשיא יכול להיות כל אזרח, הוא לא חייב להיות ח"כ קודם. אם אתה מדבר על זה שהכנסת ממנה את הנשיא, אז זה נכון גם לגבי מבקר המדינה (אפילו אותו אורך כהונה!), ואמור לפסול גם את ההצעה שלך...

ציטוט:
דרישת רוב מיוחד בכנסת יכולה לעבוד בתיאוריה... או לסרס את התהליך לגמרי (מכיוון שבשם התנצחויות פוליטיות האופוזיציה תמנע אישור של מינויים)
נכון, וזה מה שקורה מעשית באמריקה עם מינוי שופטים. זה עדיין עדיף על המצב הקיים. [עריכה: בעצם, עד כה, האופוזיציה בארה"ב לא הצליחה לגרום לעמדת שופט עליון להיות ריקה לאורך זמן ארוך מדי, אולי בגלל שהלחץ הציבורי היה גדול מדי, אבל בבתי המשפט הנחותים, בהחלט יש סירוס].

נערך לאחרונה ע"י cesium בתאריך 23-12-2011 בשעה 20:46.
ישן 23-12-2011, 20:42
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "למה הכוונה שומר את הנשיא..."

ציטוט:
למה הכוונה שומר את הנשיא בתלם?

מערכת הבלמים והאיזונים שהיא לחם חוקה של הדמוקרטיה. הנשיא (וממשלתו) לא יכול לעשות מה בראש שלו (בשביל זה יש את הקונגרס שיכול לשים לו גבולות). הקונגרס לא יכול לעשות מה בראש שלו (כי כל שינוי מהותי דורש אישור נשיאותי). כך נוצר מצב שללא שת"פ של הקונגרס (על שני בתיו) והנשיא אי אפשר לשנות משהו רציני.

ומעל כל זה יושבת החוקה ובית המשפט העליון שתפקידו להכריע האם חקיקה הנתונה בסימן שאלה היא מנוגדת או לא לחוקה. בית המשפט העליון יכול (וכבר עשה זאת בעבר) להתערב בנושאים הקשורים בחקיקה... כך למשל, ההפלות מותרות חוקית בארה"ב בגלל רו נגד ווייד

ואגב רו נגד ווייד - דוגמא מושלמת לאיך שלמרות שהנשיא ממנה את השופטים עדיין יכולות להיות החלטות מאוד שנויות במחלוקת שמתערבות בחקיקה...

ציטוט:
השופטים שנבחרים, נבחרים כדי ליישם השקפת ליברלית או שמרנית ולפעמים מכהנים עד גיל מבוגר מאוד רק כדי ששופט עם השקפת עולם מנוגדת לשלו לא יבחר על ידי נשיא לא מהזרם הפולטי שלו.

השופטים נבחרים לכל חייהם, אי לכך, זה לא שהם "מכהנים עד גיל מבוגר רק כדי ששופט עם השקפת עולם מנוגדת לא ייבחר". תחלופת השופטים וחילופי השלטון שניהם קורים מספיק תכופות כדי לשמור על איזון...

ישן 23-12-2011, 10:39

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "אחוז המובטלים עולה, אחוז..."

אחוז האבטלה למעשה בשפל-
http://www.themarker.com/markets/1.673834

אחוז העניים הוא למעשה אחוז הערבים והחרדים באוכלוסיה, היות והם מתרבים יותר מכולם, אף אחד לא מופתע מזה.
אחוז חסרי הבית עלה? אתה מדבר על הומלסים או על אנשים שגרים בשכירות?
הדיבורים על הפריחה שלא יורדת למטה היא קלישאה של סוציאליסטים, אל יהא חלקך עמם. ואת כל זה ניקח בפרופורציה כי העולם עצמו בהאטה כלכלית, מהמזרח דרך אירופה ועד ארה"ב. בהתחשב בכך, המצב שלנו יותר מטוב.

כשאתה אומר שמועמד שנכשל לא משלם על זה, אתה מתעלם מהזמן שלקח לנתניהו לחזור לשלטון, מפרק הזמן שלקח ברק וכיו"ב. ועם כל המילים היפות- מי האלטרנטיבה? מופז? לבני? יעלון?

ושוב להזכיר לך- מערכת המשפט לפני הרפורמות בחקיקה ונטילת הסמכויות, היתה טובה מאוד, היתה ביקורתית, היתה חריפה, הכילה ענקי משפט. מאז היא רק מידרדרת (אני מתייחס לאותו "בית משפט לחוקה", הפרשנויות הפוליטיות למיניהן, לא לפלילים). ואיך הגעת להכפפה לממשלה?

ישן 23-12-2011, 12:29
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "[font=Verdana][/font] אחוז..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
כשאתה אומר שמועמד שנכשל לא משלם על זה, אתה מתעלם מהזמן שלקח לנתניהו לחזור לשלטון, מפרק הזמן שלקח ברק וכיו"ב. ועם כל המילים היפות- מי האלטרנטיבה? מופז? לבני? יעלון?

אתה בדיוק מבהיר מה מוטעה בתפיסה של המצביעים היום. האלטרנטיבה מעולם לא הייתה "מועמד" כזה או אחר. האלטרנטיבה היא הצבעה למפלגות אחרות. הסיבה שהיום כולם חושבים שיש "מועמדים" זה בגלל שאנשים משוכנעים שמנת חלקן של המפלגות הגדולות להישאר כך ומנת חלקן של המפלגות הקטנות להישאר כך וזו הסיבה שאנשים ממשיכים להצביע לאותם הכישלונות.

בכל מערכת בחירות יש לך לפחות חמש או שש מפלגות קטנות ולכאורה חסרות חשיבות שהעם יכול לרומם כמשקל נגד לשחיתות שלטונית. הבעיה הגדולה היא שלליכוד, לעבודה, לקדימה, אין שום בעיה להיות מושחתים... אחרי הכל, זה לא כאילו שאנחנו נצביע למישהו קטן... וזו המחלה של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו לחא מענישים את המפלגות שמאכזבות אותנו. אם בבחירות הבאות 10% מהקולות של הליכוד והעבודה וקדימה ילכו מהן למפלגות קטנות, התוצאה תהיה הלם. אם בבחירות שלאחר מכן זה יקרה עוד פעם, כשלמפלגות שמאכזבות נוזל הכוח ולאלו שלא הוא עולה, יהיו מועמדים חדשים.... אם אנשים יפסיקו להצביע למועמד ויתחילו להצביע למפלגה - שזה בדיוק מה שהמערכת פה אמורה לעשות - ויתחילו להצביע עם שכל - ההבדל יהיה ניכר מאוד.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki

ושוב להזכיר לך- מערכת המשפט לפני הרפורמות בחקיקה ונטילת הסמכויות, היתה טובה מאוד, היתה ביקורתית, היתה חריפה, הכילה ענקי משפט. מאז היא רק מידרדרת (אני מתייחס לאותו "בית משפט לחוקה", הפרשנויות הפוליטיות למיניהן, לא לפלילים). ואיך הגעת להכפפה לממשלה?

כפי שאמרתי, אני לא מתווכח עם כך שצריך לתקן את המצב הקיים אבל פעילות הממשלה בעניין היא בבירור פעילות שתוביל לתיקון יתר שתביא להכפפה זו. בחייך, שרוקי, אתה לא תמים. זה לא אבירי החירות והצדק שיושבים בממשלת ישראל...

ישן 23-12-2011, 15:22

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=shruki] כשאתה אומר..."

אבל העם כן הלך על המפלגות החדשות. הוא בחר בצומת, מפלגת המרכז, ובשינוי, ובגמלאים, וגם ש"ס היתה מפלגה קטנה וחדשה לפני 20 שנה. ומה זה נתן לנו?

אני ממש לא חושב שאנשי הליכוד בממשלה הם אנטי דמוקרטים, כמו שאתה בטח לא חושב שדניאל פרידמן, המתנגד הגדול לבית המשפט במתכונתו הנוכחית, הוא איש ימין או בעל אינטרסים אפלים. אולי הביקורת מקצועית ולגיטימית?

אגב, התקופה שלפני המהפכה החוקתית אופיינה ברובה על ידי שלטון ממשלת שמאל, ואם זה עבד לא רע אז, אולי זאת לא רק המצאה ימנית?

ישן 23-12-2011, 10:47

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "1. חוקי היסוד הם המצאה של..."

1. לא טענתי אחרת, תן לי את הקרדיט שאני יודע מי מחוקק חוקים ומי שופט לפיהם..
2. המצב שאתה מתאר הוא בעצם הנצחה של אידיאולוגיה אחידה, מה שקרה למשל במקרה של רות גביזון (ישמור השם, יש לה אג'נדה). כשבית המשפט העליון המתפקד בתור בית משפט לחוקה מתערב בנושאים שהם פוליטיים גרידא ולא שיפוטיים, אין לו סמכות לסתור את המחוקק שמבטא את רצון העם, אחרת הדמוקרטיה ריקה מתוכן. בית משפט פוליטי- שימנו הפוליטיקאים, אלו שמתחלפים לפי רצון העם. מצידי שהשופטים יבחרו מי יישב בבית המשפט לתעבורה או במחוזי, בעבירות של שוד ורצח, כדי שלא ייווצר מצב כזה-

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000709117

ברור לך שחוק כזה ירוקן מתוכן כל החלטה ממשלתית/פרלמנטרית שלא תעמוד בקנה אחד עם האידיאולוגיה הפרטית של השופט, כן?

לגבי זעקות חמס וקוזאק, שנינו מכירים את עניין הוטו הלכה למעשה (7 מ-9 נדרשים).

ישן 23-12-2011, 14:55
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "1. לא טענתי אחרת, תן לי את..."

1. בדיוק! יש מי שמחוקק את החוקים ויש מי ששופט על פיהם. קוראים לזה הפרדת רשויות.

2. יש שפע של בתי משפט שרשאים לפסול חוקים, כך המצב, למשל, בבית המשפט העליון האמריקאי (למורת רוחו של גינגריץ) או בגרמניה שהיא למודת לקח מר במיוחד ולא ניגרע מאומה מדמוקרטיותן של שתיהן.

הטיעון של "רצון העם" הוא מסוכן במיוחד, הן גרמניה הנאצית והן בריה"מ הסטליניסטית השתמשו בטיעון הזה על מנת להכפיף את מערכות המשפט שלהן למרות השלטון. וישינסקי אמר ש "בפעם הראשונה בהסטוריה עולים תנאי החוק בקנה אחד עם עקרונות מוסר כלליים משום שהחוק הסובייטי מייצג את רצון העם" וש"אין לראות את החוק ואת המדינה כנפרדים זה מזה" וגם שהמדינה היא ש"יוצרת את החוק, ערבה לו, מפקחת עליו ומשתמשת בו" פראנץ גירטנר, שר המשפטים הראשון של היטלר אמר ש"החוק מוותר על דרישתו להיות המקור היחיד להחלטה מה חוקי ומה לא" ושהבסיס המוסרי של החוק היה עכשיו ה"סדר האתי של העם" המושתת על "השכל הישר והבריא". החוק הנציונאל סוציאליסטי מייצג את "מערכת המוסר של האומה". הן הנאצים והן הקומוניסטים טוענים נובע מרצונו של העם כפי שזה מפורש בידי המדינה ונדמה לי שאנחנו יודעים כמה צדק ייצרו שתי הדגמאות ההיסטוריות הללו.

אני לא מבין מה פסול מצאת בחוק יסוד זכויות אזרחיות? כשהאמריקאים הבינו שהחוקה שלהם מסדירה אמנם את מערכות הממשל אבל לא את זכויות האזרח הם הפיקו את מגילת הזכויות שהפכו לעשרת התיקונים הראשונים של החוקה. הנאצים לעומתם פרסמו ב28 בפברואר 1933 את הצו להגנת העם והמדינה שהשעה את סעיפי החוקה שהגנו על זכויות האזרח והתיר הגבלות על חופש הפרט, על זכות חופש הדיבור, על חופש העיתונות ושורה של פגיעות בפרטיות. ב21 במארס נוסף צו נוסף שעסק בהכפשת אישים פוליטיים או המפלגה כמו גם בהפצת דמורליזציה.

אני לא טוען שהמצב בישראל כרגע דומה למצב בגרמניה או בבריה"מ של שנות השלושים, אני מנסה להסביר לך למה החוק חייב להיות אוטונומי, מדוע חוקים שמגנים על הזכויות שלך ושלי חייבים לא רק להיות אלא גם להפוך לעמידים בפני שרירות זמנים של הממשלה והמחוקקים ולמה "רצון העם" הוא טיעון פופוליסטי ומסוכן.

בנוגע לגביזון, הסכמתי רק לפני כמה ימים עם אורי (נדמה לי שאני זה שבכלל העלה אותה בדיון) אבל מצד שני מעולם לא טענתי שברק היה אדם מושלם או חף מטעויות. לדעתי, כפי שכתבתי לאורי, צריך היה גם לפסול את בל"ד מלרוץ לכנסת ה16.

ישן 23-12-2011, 17:12
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "כפי שכתבת, זו דעתך. הבעיה עם..."

זו דעתי ודעתם של עוד לא מעט אנשים, חלק מהם גם מבינים במשפטים יותר ממני וממך. בכל מקרה כשיש חוק (או תיקון לחוק) שאומר שאיחוד משפחות של אזרחים ישראלים עם תושבי השטחים הוא אסור, ובא אדון ברק ופוסק בדיוק ההפך זו לא בעיה של פרשנות. כשיש חוק שאוסר השתתפות של מפלגות ששוללת את אופייה היהודי או הדמוקרטי של ישראל בבחירות, ובא אדון ברק ומתיר השתתפות של מפלגה כזו בבחירות זו גם לא בעיה של פרשנות. אני מסכים שאי אפשר למנוע פוליטיזציה של בית המשפט העליון לגמרי, בדיוק בגלל זה הוא צריך לבטא בצורה יותר טובה את דעת הרוב, או לכל הפחות לייצג בצורה שווה את שני הצדדים. שים לב שבהודעה הזו לא דיברתי בכלל על המקרים שבהם בג"צ מתערב בהחלטות ממשלה כשזה בכלל לא המקום שלו להתערב, אני מניח שגם הנטייה הזו תעלם אם לדעת הרוב יהיה ייצוג גדול יותר בהרכב השופטים.

ישן 23-12-2011, 17:38
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "זו דעתי ודעתם של עוד לא מעט..."

נו באמת, "זו דעתם של לא מעט אנשים שמבינים בחוק יותר ממני או ממך" זה טיעון בערך כמו "אבל לכולם יש". יש אנשים שמבינים במשפט יותר ממני וממך וחושבים שביה"מ טועה ויש אנשים שמבינים במשפט יותר ממך וממני וחושבים שבה"מ צודק ואם כבר אז גם אלו שיושבים בביה"מ מבינים בחוק יותר ממך וממני....

אני חושב שאתה מתייחס בפשטנות לשתי הדוגמאות שהבאת: האיסור על איחוד המשפחות הוא אמנם פרקטי מאוד ובמציאות חיינו האגומה אני גם מאמין שנחוץ אבל הוא בהחלט פוגע בזכות היסודית מאוד של להקים משפחה עם מי שאתה רוצה ועדיין לגור בארץ שלך ופה אני חייב לך גלוי נאות (שאתה אולי יודע ממילא) שאני לא חי בארץ ושהאשה איתה התחתנתי היא לא ישראלית או יהודיה (וגם לא ערביה או מוסלמית) וככזה אני רגיש למדי לרמת הפגיעה של החוק הזה בזכיויות שלי עצמי.

פסה"ד בעניין בל"ד בבחירות לכנסת ה16 הוא בן יותר ממאה עמודים ונותן שפע הנמקות לאי פסילתה של המפלגה. מסיבותי שלי (שאני מוכן לפרט) אני סבור שביה"מ טעה אבל, כפי שציינת למעלה בצדק, אני לא בדיוק איזו סמכות משפטית ולפיכך דעתי היא לא יותר מדעת הדיוט. שווה לציין פה שביה"מ אישר גם את אי פסילת מרזל ובאופן כללי הלך עם וועדת הבחירות כשאישרה מועמדויות ונגדה כשפסלה. כפי שמציין שמגר (אותו הגדיר שרוקי בדיון הזה ממש כ"ענק") בפס"ד קודם ראוי שההגנה על הדמוקרטיה לא תבוע על חשבון אותם הערכים שמנסים להגן עליהם, כמו למשל הזכות לבחור ולהבחר.

האמת היא שביה"מ לא אמור לייצג את הרוב. ביה"מ אמור להיות גוף מקצועי וההחלטות שלו אינן תחרות פופלריות. מובן שיש הבדל בין מה שרצוי ומה שמצוי ופוליטיזציה מסויימת של ביה"מ היא בלתי נמנעת.

בסופו של דבר, למרות שלא עם כל החלטה של ביה"מ אני מסכים התחושה הסובייקטיבית שלי היא שבגדול הוא עומד על הגנתי כאזרח המדינה ואני מבין שהגנתי כאזרח המדינה כוללת גם הגנה על אנשים שאני לא מסכים איתם או אפילו מתעב אותם. זועבי למשל מגעילה אותי אבל אני לא מוכן לוותר על הזכויות שלי רק על מנת לדפוק אותה (גם אם מגיע לה).

ובדברים הללו אני פורש, לפחות זמנית, מהדיון כי כאב הראש שלי הגיע לרמה בלתי נסבלת ואני מקווה שאני בכלל עוד כותב פה דברים הגיוניים...

ישן 23-12-2011, 15:30

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "1. בדיוק! יש מי שמחוקק את..."

כבר כתבתי שגם לפני המהפכה ההיא לבג"צ היתה סמכות להתערב, הוא הסתמך למשל על מגילת העצמאות. אבל החוקים החדשים נתנו לו אקסטרה "חוצפה". אגב- אחד היוזמים, פרופסור רובינשטיין, הוא בין המתנגדים לאקטיביזם שמפגין בג"צ. יותר מזה?

לא גרמניה הנאצית ולא ברה"מ היו דמוקרטיות, והשימוש שלך בדוגמאות אלו מסוכן הרבה יותר מכיוון שאתה טוען שרצון העם לא שווה כלום ובבית המשפט יודעים טוב יותר מכולם. זה דבר אחד לפסול חוק דמיוני שיכריז שאזרחי ישראל הערבים הם סוג ב', למשל פסילתם מלבחור לכנסת, ודבר שני הוא להכריח את הממשלה והכנסת לפי חוק זכויות חברתיות לאפשר דיור ציבורי לכולם, או בריאות לכולם או כל מסורת סוציאליסטית אחרת שמסוכנת לנו לא פחות מאיום בטחוני. למה לכל הרוחות האג'נדה החברתית כלכלית של שופט גוברת על האג'נדה החברתית כלכלית של הפרלמנט הנבחר?

והחוק המדובר אינו זכויות אזרחיות, אלא זכויות חברתיות. שוב- מה מונע מבג"צ לקבוע את שכר המינימום למשל לפי חוק זה? את קצבאות הילדים או את שכר הלימוד באקדמיה? את שיעור המס? זה מסוכן מאוד, ואנטי דמוקרטי.

עקרונות העל של המדינה נקבעו במגילת העצמאות, ובג"צ הסתדר איתה עשרות שנים גם לפני החוקים המדוברים. ואיכשהו מעולם לא היתה לו בעיה להתערב כשהיה צריך.

ישן 23-12-2011, 16:30
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "כבר כתבתי שגם לפני המהפכה..."

איפה אני טענתי שרצון העם "לא שווה כלום"?

אני הבאתי דוגמאות הסטוריות לסכנה שבשימוש בטיעונים כמו "רצון העם", אני יכול להשתמש בדוגמה רצינית פחות ולספר לך שאם היית שואל את "העם" אז גם לא היו מיסים....

מגילת העצמאות היא לא חוקה ולא תחליף לחוקה. לו היתה כזו לא היה צורך בחוקי היסוד או בהתכנסותה של האסיפה המכוננת שתפקידה היה לנסח חוקה לישראל.

סוציאליזם זו לא מילה גסה, למעשה אפילו פה בקהילה ישנם אנשים שבעוד שהשקפת עולמם המדינית היא ניצית מובהקת כלכלית וחברתית הם די סוציאליסטים (ואם כבר אז מרצ היתה עושה בשכל אם היתה מפסיקה לדאוג כל כך לזכויותיהם של ערבים שאינם אזרחי מדינת ישראל וחוזרת לדאוג לזכויותיהם של אנשים, יהודים וערבים כאחד, שהם דווקא כן אזרחים, לדעתי הם היו גורפים עוד כמה מנדטים ככה) והפופלריות של תנועת המחאה החברתית של הקיץ האחרון רק מראה עד כמה הסנטימנטים הללו פופלריים בציבור הישראלי.

ישן 23-12-2011, 16:37

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "איפה אני טענתי שרצון העם "לא..."

כשאתה מדגים לי כיצד "רצון העם" התבטא במדינות הללו, אתה מבטל אותו הלכה למעשה.
מגילת העצמאות היוותה מעל 40 שנה את החוקה בישראל, ועל פיה קבע בג"צ תקדימים רבים גם בנושאי כבוד האדם, חופש העיסוק וכו', ללא צורך בחוק חסר משמעות ספציפית שהשופטים החליטו להפוך אותו לאמצעי להשליט את האידיאולוגיה שלהם.

לגבי סוציאליזם- אני אישית חושב שהמגמה מסוכנת מבחינה כלכלית (אם כי לגיטימית...), אבל מה שבאמת מסוכן שעל ידי חוק יסוד כמוצע למעלה, יכול הרכב שופטים לבטל כל החלטה של ממשלה קפיטליסטית ככזאת שמנוגדת לחוק. למשל- אותה תוכנית חומת מגן כלכלית משנת 2003, שכללה קיצוץ נרחב בהוצאות הממשלה, הפרטות, וכדומה. אידיאולוגיה חברתית כלכלית שהיתה יכולה להיפסל תחת חוק כזה. נראה לך הגיוני שממשלה נבחרת עם קואליציה רחבה לא יכולה לפעול לפי המצע הכלכלי שלה? לי לא.

ישן 23-12-2011, 12:58
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "1. חוקי היסוד הם המצאה של..."

1. אכן הם המצאה של הכנסת. ברק רק לקח אותה למחוזות שנמצאים ת"ק פרסאות מכוונת המחוקק במסגרת של "מהלך פרשני מתחייב"...
2. הרכב וועדת בחירת השופטים בארץ אינו סביר בעליל, כי הוא מאפשר להרכב הנוכחי לפסול כל מי שלא מאנ"ש, ובכך מכתיב לפחות חלקית - את הנצחת הסטטוס קוו הפוליטי, במסגרתו שופטים בעלי הטייה פוליטית, מונעים מכל מי שחושב אחרת, להכנס לעליון (או נותניןם, במסגרת דילים אפלוליים, בישיבות-נטולות-פרוטוקול ושקיפות, לעלה תאנה כזה או אחר להכנס פנימה - בתמורה להכנסת שניים-שלושה חבר'ה משלהם...).

ארבעת הפוליטיקאים ההגונים בוועדה (אלה שאשכרה מודים שהם פוליטיקאים...) הם אכן ימנים. הבעיה שכל השאר הם פוליטיקאים בדיוק באותה מידה, ומנסים להתזות ל"מינויים מקצועיים". יעקב נאמן הוא פוליטיקאי. איכותו כאיש מקצוע בתחום המשפט לא נופלת משל אף אחד מחמשת "אנשי המקצוע" בוועדה (טוב, נו, היא עולה עליהן בהרבה - האיש הוא מומחה מס' בארץ בתחומו. אתה יכול להגיד את זה על מישהו אחד מבין 5 החברים "המקצועיים" בוועדה?), דודו רותם הוא עו"ד ותיק שעבד המון שנים במקצועו וגלעד ארדן הוא עו"ד.
לעומת זאת, רחל בן ארי, מזוהה עם שולי השמאל (המשרד שלה הוא משרד בית של ניף, ושותפה, אדם פיש, הוא מבכירי תכנית הכשרת המשפטנים שלהם), והנציג הנבחר החדש של הלשכה, הוא צעיר (ניחוש קל שהוא לא מצביע לליברמן, הא?...). נציגי העליון (שכרגע הם בייניש, גרוניס ונאור, אבל זה לא באמת משנה), מצביעים עפ"י מסורת רקובה ועתיקת שנים, כקבוצה אחת - ובכך מהווים בלוק חוסם לכל מי שהחונטה השלטת מסרבת לקבל לתוכה.

אין שום איזון בהרכב הוועדה, והיא לא מייצגת שום איזון. השיטה הנוכחית מקבילה לכך שעל מינוי הרמטכ"ל יחליטו בוועדה שתכלול שלושה אלופים, שני ח"כים, שני שרים (שר הביטחון יהיה יו"ר הוועדה), ושני נציגים כוחות הביטחון האחרים (נאמר נציג המשטרה ונציג השב"כ) - והחוק יגיד ששצריך רוב של 7 כדי לאשר מינוי...
זו לא שיטה להפרדת רשויות, אלא שיטה שתכליתה להבטיח שיש רשות אחת שלא רק שהיא לא נבחרת, אלא שגם אין לה עליה כל בלמים ואיזונים מצידן של שתי הרשויות האחרות. הסיבה להתנגדות לרפורמה בשיטה ההזוייה הנוכחית, היא לא תמיכה בדמוקרטיה (לא מצידם של המקדלמים, שרובם לא יזהו דמוקרטיה, אם תדרך להם על הרגל בתחנת אוטובוס...) ולא מצד אלה שמייצרים את הטקסטים לדקלום, שיודעים שהמצב הנוכחי מבטיח המשך שליטתם...
ישן 23-12-2011, 14:11
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "1. אכן הם המצאה של הכנסת. ברק..."

במקרה שלא שמת לב גם לימין יש רוב חוסם בוועדה, מה שאומר שבכדי למנות כל שופט, מימין או משמאל, צריכים שני הצדדים להתפשר ובגלל זה אנחנו מקבלים אותם (את שופטי ביה"מ העליון) בזמן האחרון בחבילות.

זו בדיוק הפרדת רשויות. דווקא בישראל בה ההפרדה בין הרשויות המחוקקת והמבצעת מאוד לא שלמה (בניגוד מובהק לארה"ב) מבנה וועדה שמעניק, דה פאקטו, זכות וטו הן לקואליציה והן לנציגי הרשות השופטת, הוא הגיוני ובריא מאוד.

ואם כבר אתה מדבר על דמוקרטיה לא מפריע לך שכל ארבעת הנציגים הפוליטיים בועדה לבחירת שופטים מייצגים אך ורק 64% מהעם כפי שמיוצג ע"י נציגיו הנבחרים בכנסת?

ישן 23-12-2011, 16:01
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "[QUOTE=hamora] ואם כבר אתה..."

זה 54%, לא 64%, מצטער, טעות שלי (אני מקורר עם גרון נוראי והמח שלי לי במיטבו כרגע).

מה זאת אומרת הקואליציה קובעת או לא קובעת % כזה או אחר מהחוקים? לא שמעת על הצאות חוק פרטיות? אנחנו צריכים להתחיל לדבר על כל החוקים שניזמו ע"י חברי כנסת שלא ישבו בקואליציה? זה הרי כל הרעיון בבית נבחרים עם נציגים מהקואליציה ומהאופוזיציה, שיש מו"מ על כל דבר ועניין. למה בכלל לתת לאופוזיציה נציגות כלשהי? אתה יודע מה? לשיטתך בו ונכריז על שיטת "המנצח לוקח הכל", רק חברי המפלגה המנצחת יורשו לאכלס את בית הנבחרים. אתה הרי יודע שלא זו השיטה ובדמוקרטיה יש כל מני מנגונים להגן על המיעוט (למשל רוב "מיוחד" ורוב "מיוחס" שנחוץ לפעמים, ד"א, על מנת להדיח שופט בארה"ב דרוש רוב של שני שליש). שוב, אתה יכול לטעון לדיקטטורה המיעוט אבל למעשה אלו כללים שנועדו להגן מפני דקטטורה של הרוב שהרי הרוב הוא החזק והמיעוט הוא זה שנזקק להגנה.

ישן 23-12-2011, 16:39
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "כאשר בג"ץ יבטל את חוק האזרחות..."

זו ספקולציה. נצתרך לחכות ולראות מה יהיה פסה"ד.

למיטב זכרוני בפסקי דין קודמים של בית המשפט של ברק, כשהתייחסו למרכיב היהודי בזהותה של המדינה צויינה הסכמה עם העדיפות שנותן חוק השבות לכניסת יהודים לישראל (למרות שבמהותו החוק הוא מפלה ואפילו גזעני).

אני מקווה מאוד שביה"מ יפסוק בצורה סבירה כי אכן, הנושא הזה בנפשנו. פרופ' ארנון סופר כתב על הנושא הזה בזמנו והמספרים שהוא הביא היו פשוט מפחידים (הוא מדבר על לפחות 100,000, מהם 78,000 לאחר הסכם אוסלו).

עריכה:

רגע, על מה אתה מדבר? בג"צ בכלל דחה את העתירה הזו כבר לפני כמה שנים....

נערך לאחרונה ע"י hamora בתאריך 23-12-2011 בשעה 16:42.
ישן 23-12-2011, 17:02

בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "כיום יש שלושה שופטים עם רקע..."

ציטוט:
כיום יש שלושה שופטים עם רקע דתי בבג"צ אבל אני עדיין לא מבין איך זה קשור להחלטה הנ"ל ובמיוחד שלוי הדתי סבר שהחוק לא חוקי בעוד שחשין החילוני סבר שהחוק חוקי ומידתי.

אדמונד לוי היה גם היחיד שפסק שההתנתקות היא בלתי-חוקית. למה יש חשיבות לרקע, לדת, למוצא של שופטי בג"ץ? כי לא מדובר בפקידים מקצועיים ונטולי משוא פנים שפוסקים לפי החוק אלא באנשים שעושים מה שבא להם ופוסקים לפי דעותיהם. זו הסיבה מדוע יש לשנות את המצב הקיים: או למנוע מבג"ץ לתפקד כרשות המחוקקת והמבצעת בפועל ולעשות דברים ללא סמכות, או לשנות את הרכב בג"ץ שישקף את דעות כלל הציבור ולא דעת מיעוט שהפסיד בגדול בבחירות.

ציטוט:
אבל יותר ברצינות, לא יודע מה להגיד לך. מצד אחד הנושא אכן בנפשנו ומצד שני, איך היית מרגיש לו, כאזרח ישראלי מלידה, לו היתה אישתך זרה, לא יכולתם לחיות בישראל ולהקים בה משפחה?

אני אישית לא הייתי מחפש אישה לא ישראלית. לערבי ישראל, שגם ככה שונאים את המדינה, יש מספיק מבחר גם בקרב האזרחים הערביים, ואם כל כך חשובה להם בן הזוג/בת הזוג הפלסטינית, שיבצעו איחוד משפחות במקום אחר (למשל: בשטחים, או בירדן או באיראן).
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 24-12-2011, 00:50
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אני מפנה אותך להודעה 107 באשכול זה"

אני, כמובן, חותם על כל מילה בהודעה שלך (כולל ה"לא"),

אבל חשבתי להוסיף שלמה להסתפק בצפ"ק? לדעתי גם עם אירן וקובה אין לארה"ב חלופי שגרירויות וזה עדיין לא מונע מאזרחים שלהן להגיע ולהתאזרח בארה"ב (כאילו, קובנים? דה).

מצד שני, אם להיות הוגנים, כשהמספרים, כמו במקרה של ההיספנים, מתחילים לאיים על האיזון הדמוגרפי גם ארה"ב הגדולה, מדינת מהגרים במהותה, מתחילה להפגין חוסר סובלנות וכשמדובר בישראל הקטנה אני לא חושב שהחששות מערעור האיזון בארץ, או אפילו ממזימה ערבית לעשות את זה, הם סתם איזו הזיה ימנית תלושה מהמציאות (ואני מחזיר אותך למספרים של פרופ. סופר).

ישן 24-12-2011, 01:16
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "על קובה חשבתי, מאירן שכחתי..."

רגע אחד!

כניראה לא הבהרתי את עצמי. לא היתה לי כוונה להשוות את ההיספנים לערבים בישראל אלא להצביע על כך שהגירה שנתפסת בעיני האוכלוסיה המקומית כאיום על הדומיננטיות האתנית תרבותית שלה מצמיחה התנגדות מקומית ובעצם אתה מחזק פה את הטיעון הישראלי כי אם ההיספנים, שאני מסכים עם האבחנה שלך שלהם כמהגרים חיוביים, מעוררים התנגדות בארה"ב מה לנו כי נלין על הישראלים שנמצאים בתחרות עם הערבים על פיסת אדמה זעירה.

אני קונה אצל הלבנונים לא רק כי הם הזולים ביותר אלא, בעיקר, כי זה האוכל המזרח תיכוני הטוב ביותר שמצאתי פה. בהתחלה הבטחתי לעצמי שלא אקנה אצלהם כי אמרתי שבטח בסוף הכסף מגיע לחיזבאללה אבל בסוף התאווה לחלוה, טחינה ומלפפונים ראויים לשמם (שפה הם נקראים או "מלפפונים ישראלים" או "פרסים"!) התגברה וממילא ראיתי שם מוצרים ישראלים ומליון יהודים (פלוס הם בכלל נוצרים ומקפידים לסגור כל יום ראשון).

ישן 24-12-2011, 00:16
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
למה? כי כך הוא עובד ואין פסיקה בלי הצדקה
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "למה הוא צריך להצדיק משהו? הוא..."

אתה יכול להתווכח איתה, אך היא קיימת. במקרה זה, ההצדקה התבססה על חוק יסוד כבוד האדם וחרותו וניטען שהחקיקה הספציפית נוגדת אותו. כאמור, לגבי חוק השבות הוא הרי שהוא נישען ישירות על מסמך תחוקתי בסיסי חשוב לפחות כמו חוקי היסוד ואין עוררין על הצדקתו גם מקרב האקטיביסטים שבשופטי בג"ץ. קרי-אהרון ברק שקבע שאין סתירה בין חוק כבוד האדם וחרותו ובין חוק השבות.
לבסוף-זה שהחוק חשוב לא הופך אותו לחוקתי....בסופו של דבר, העתירה לא התקבלה, רק שבית המשפט בחר בדרך מוצא טכנית שמשמעותה בעצם דחיית ההכרעה. אתה כל כך בטוח שעתירה זהה בעתיד תתקבל? אני לא.
ישן 24-12-2011, 01:17

בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "למה? כי כך הוא עובד ואין פסיקה בלי הצדקה"

אז בבקשה, הנה הצדקה אפשרית "חוק השבות פוגע באזרח ערבי ישראלי שלא יכול להביא לפה את סבו שגר במחנה פליטים בלבנון בעוד יהודי ישראלי יכול להביא את סבו הלא יהודי מהקולחוז בו הוא גר". רצית- קיבלת. הצדקה על בסיס פגיעה בשוויון (ולא משנה שמדובר בתיקון משנת 70, העיקרון זהה).

עצם זה שבג"צ יכול לדון בכל עתירה שהיא מטעם כל עותר שהוא בכל נושא שהוא ולהחליט שהוא מתערב, זה מתכון לאסון. לא צריך בכלל לזכות בבחירות, אפשר רק לממן תוכניות לימוד לעורכי דין כדי לשתול אותם במערכת המשפט. רגע...

ישן 24-12-2011, 01:40
מנהל

קטעים ודודלי
בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אז בבקשה, הנה הצדקה אפשרית..."

אני חושב שהזכות לעתור לבית המשפט העליון, והיכולת של מוסד זה להגן על האזרח משרירות לב של השילטון, ובעיקר כזו שסותרת את ערכי היסוד של החברה (כפי שהם משתקפים במסמכים התחוקתיים) היא חשובה. לא צריך לשפוך את המיים עם התינוק. כן צריך לעגן בתחיקה עניינים מסויימים ולא להשאיר אותם לבית המשפט העליון.
ולגבי הדוגמא שנתת-היא לא באמת נוגעת בליבת חוק השבות. היא לא מעקרת אותו אלא רק מאתגרת את עניין העלאתם של קרובי משפחה לא יהודיים במסגרת חוק השבות. אישית, אגב, אני בכלל לא בטוח שאני מרוצה מהתיקון שמאפשר העלאה ואיזרוח של קרובי משפחה כאלה....
אגב, לפי ויקפידיה בג"ץ קבע לפני יותר מעשור שקרוב משפחה לא יהודי של אזרח ישראלי אינו זכאי להתאזרחות במסגרת חוק השבות. טוב מאוד. לא רק שישראל איננה זקוקה לעוד אחמדים מג'נין, היא גם איננה זקוקה לעוד איוונים מריגה.
ישן 23-12-2011, 23:53
  cesium cesium אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "חוק השבות הוא פועל יוצא של מגילת העצמאות"

לדעתי אתה מזלזל בבג"ץ. זה לא מגביל אותו כל כך כמו שאתה חושב.

נכון שחוק השבות הוא חלק בלתי נפרד מכל חוקה שלנו ואי אפשר לבטלו - אבל אין בשום חוקה זכויות אבסולוטיות. כל משפט וזכות מוגבלת ע"י המשפטים והזכויות האחרים בחוקה, (ואצלנו, זה כולל זכויות שבג"ץ ממציא מהבל פיו). ברגע שיש התנגשות כזאת, צריך לאזן את הזכויות כך שהפגיעה הכוללת היא מינימלית.

מכאן, אני מקווה שאתה רואה כמה זה טריוואלי להגביל את חוק השבות או להוסיף סייגים כך שהוא יהפך לאות מתה ו/או יתן תוצאות הסוטות מאוד מהכוונה המקורית. למשל:

הטיעון של עדאלה הוא שחוק השבות הוא גזעני מיסודו ומתנגש בזכות לשוויון. מכיוון שחוק השבות הינו זכות בעצמו ואי אפשר לבטלו, צריך לאזן את הזכויות כך שה"נזק" המצטבר הוא מינימלי. אפשר לחשוב על שורת אמצעי "איזון":

*חובת העלאת ערבים בכמות שווה.
*מכסות.
*איסור על כל יהודי שאינו פליט להשתמש בחוק השבות (הרי זה לא קריטי בשבילם לעלות, אבל הפגיעה בשוויון היא מכרעת, ובכלל "המטרה האמיתית" של החוק היתה טיפול בפליטי השואה וארצות ערב).
וכד' וכד' תירוצים, ואני בטוח שהשופטים בבג"ץ יכולים להיות יותר יצירתיים ממני.

בקצרה, כל עוד אין רפורמה עמוקה - לא רק בבג"ץ, אלא גם במשפט החוקתי - המדינה תהיה בסיכון.
ישן 24-12-2011, 01:11

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אבל אתם הרי רוצים בית משפט עליון כמו בארה"ב..."

מסתבר שגם חוקה ליברלית ומתקדמת ניתן לפרש בצורה אפלה..
המורה כתב פה כמה מסוכן רצון העם בהקשר הזה. והנה, בארה"ב, רצון העם (קרי- נבחריו) ביטל מצב של אדם שחור < אדם לבן, בעוד בית המשפט העדיף את הזכות לצבור רכוש כעדיפה, והשחור בתור הרכוש כמובן.

כלומר- זה קודם כל תלוי באנשים עצמם, ואם אי אפשר לסמוך על האנשים בבית המשפט, הבעיה מחמירה.

לשאלתך- כן, אני מפחד שהעתירה שוב תתקבל ושוב יכריזו שהחוק בלתי חוקתי, והפעם לא יעמוד להם הסעיף הטכני. מצד שני, להערכתי זאת תהיה יריית הפתיחה בתחילת המאבק המשותף לימין ולשמאל הציוניים להגביל את בית המשפט, ואז הקללה תהפוך לברכה.

ישן 24-12-2011, 01:49
מנהל

לזמנה וודאי. יחסית להיום? לא ממש...
בתגובה להודעה מספר 134 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "הרבה יותר ליברלית מכל דבר אחר..."

שים לב שלא נקבע שכל בני האדם נוצרו באופן שווה אלא כל הגברים...זה לא מקרי. לנשים לא ניתנה במקור זכות בחירה. החוקה גם לא נתנה לשחורים כל זכויות למרות אותה הצהרת פתיחה מפורסמת. לא זכות לחופש (שכן החוקה הכירה למעשה בעבדות) ולא שום זכות אחרת. לכן, למרבה הצער, הפסיקה של השופטים האלו הייתה במידה רבה לוגית (איך אפשר אחרת להסביר את הסתירה?). ערכי היסוד של החברה האמריקאית בעת היווסדה כללו את העבדות (ליתר דיוק-מרכיב נרחב בתוך החברה תמך בעבדות והיתר הסכימו לכך) ומתוך כך גם את התפיסה שהשחורים הם לא בדיוק בני אדם. עם השנים התפיסה הזו השתנתה בהדרגה (ליתר דיוק-גבר משקלם של השוללים אותה) ןהדבר השתקף, כראוי, בתיקון לחוקה שביטל את העבדות. זאת בדיוק הדרך לעשות דברים. החוקה בהחלט מבטאת את "רצון העם"-כפי שהוא משתקף בעמדות של נציגיו. המורה התייחס יותר לשימוש במושג הזה בלי שיהיה באמת בסיס לקבוע שמדובר ב"רצון העם". בפאשיזם רצון העם התבטא במה שרצה הדוצ'ה שהרי הוא התגלמות רצון העם..
ישן 24-12-2011, 02:15
  cesium cesium אינו מחובר  

שאלה מצוינת
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "האם אתה טוען שביה"מ העליון..."

ברק הוא פרופסור למשפטים מבריק, שקיבל שלטון משפטי ללא מצרים כמעט מיד ההפקר (צירוף של הכוח המוגזם ביותר שיש לנשיא בג"ץ אצלנו [השווה לנשיא בית המשפט העליון האמריקאי שהוא כמעט ייצוגי], בינוניות של רוב השופטים האחרים וחוקים שהכנסת לא ממש חשבה על משמעותם [למרות שברק נהג במקרה מסוים בדרך הקרובה להונאה]). הוא מיד ניצל את הכח הזה כדי לשכתב את החוק בהתאם לדעתו שלו, ללא שום מחשבה על stare decisis או דעות אחרות (ולא מדובר רק במשפט חוקתי - ראה "אפרופים" המפורסמת למשל). לא אופתע אם יתגלה שScalia (פרופ' למשפטים מבריק עוד יותר אבל מתוסכל אשר דעות המיעוט הנוקבות שלו ידועות) חולם להיות ברק...

עכשיו, ברק לא פעל לבד. חלק מהסיבה לכך שהוא הצליח כל כך, היתה הפחד של קבוצת "אליטה" מסוימת ממעבר השלטון לגורמים שלא מוצאים חן בעיניה ומהדתיים. לכן היתה העברה רצינית בתחילת שנות התשעים של כוח ממוסדות נבחרים למוסדות לא-נבחרים, וברק התאים לה ככפפה ליד. עכשיו, מתחיל להיות ניכור רציני בין אותה קבוצה לרוב העם (ראה למשל ההערה של ברק על היהודים שהם חולמים לזרוק את הערבים לים!). הניכור הזה עלול להוביל לתוצאות מאוד מאוד לא רצויות. בהתחשב בדרך שהיא מפחידה את עצמה, אפשר לצפות לקיצוניות הולכת וגדלה.
ישן 24-12-2011, 02:42
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "לא התכוונתי שסקליה תומך בגישה..."

או, אני מבטיח לך שסקליה שמע על ברק. לטוב או לרע שמו של ברק הולך לפניו והוא המקבילה המשפטית לכוכב רוק.

סקליה לא הגשים את התקוות שתלו בו כשמונה לתפקידו, שיוביל את השמרנים בביה"מ. הסיבה לאכזבה היא הקצוניות שלו שדחקה אותו לשוליים. בסופו של דבר שופטים מתונים כמו סנדרה דיי או קנדי שמוצאים את עצמם הרבה פעמים במעמד אלו שמטים את כף המאזניים הופכים למשפיעים יותר מאידאולוגים נוקשים כסקליה (או בורק שנסיון מנויו נכשל או פוזנר שאפילו לא היה מועמד).

אם אתה מניח שברק ציוני (הנחה שאני שותף לה) ובעצמך הצבעת על היותו אדם מבריק מדוע אתה מודאג כל כך מתוצאות ההחלטות שלו? האם לא יהיה זה סביר שאיש חכם שכוונתו טובה יוציא בסופו של דבר טוב?

ישן 24-12-2011, 15:20
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "..."

ברק כתב גם (בפס"ד שנתן) "רבות הן המדינות הדמוקרטיות. רק אחת מהן היא מדינה יהודית. אכן, טעם קיומה של מדינת ישראל הוא בהיותה מדינה יהודית."

מדינת כל אזרחיה זו לא הצהרה שנוגדת את עקרון המדינה היהודית, כפי שחשין כתב במקום אחר:

"הקביעה כי מדינת ישראל היא 'מדינת כל אזרחיה' אין בה כדי לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, וכי יישמע מי בטענה כי מדינת ישראל אינה מדינת כל אזרחיה? האם ניתן לטעון כי מדינת ישראל היא מדינת חלק מאזרחיה בלבד? הרי עקרון יסוד הוא בדמוקרטיה: שיוויון האזרחים בינם לבין עצמם"

ועל זה כותב ברק עוד:

"מדינת ישראל היא מדינה יהודית אשר בתוכה חיים מיעוטים, ובהם המיעוט הערבי. כל אחד מבני המיעוטים החיים בישראל נהנה משיוויון זכויות גמור. אמת, מפתח מיוחד לכניסה לבית ניתן לבני העם היהודי (חוק השבות), אך משמצוי אדם בבית כאזרח כדין, הוא נהנה מזכויות שוות כמו כל בני הבית האחרים"

במילים אחרות (ובהתייחס להערות אחרות שנשמעו בדיון) ברק רואה בחוק השבות ולא באיזו אפליה כנגד מי שכבר אזרח המדינה את המפתח ליהדותה של המדינה.

ושמגר על מה שבין הדמוקרטיה והמדינה היהודית (שניראה שאתה מעריך אותו יותר):

"קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי אינו שולל את אופיה הדמוקרטי, כפי שצרפתיותה של צרפת אינה שוללת את אופיה הדמוקרטי."

אז לא! אני לא מקבל את ההגדרה שלך של ברק כלא ציוני ואני מציע לך לחזור ולשקול האם מי שהיה בכיר שופטי ישראל, היועמ"ש ושבגין בחר לצרף למשלחת הישראלית לשיחות השלום עם מצריים הוא לא ציוני.

ישן 24-12-2011, 15:52
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "יש הבדל מהותי בין מה שאתה..."

מעבר לכך שאתה בעצם טוען שבמשך שנים רימה ברק את כולנו (כולל ראשי ממשלה, שרים וח"כים) מה בעצם ההבדל המהותי בין הציטוט שאתה הבאת, בו האזרח ברק קורא ל"מדינת כל אזרחיה" תוך שמירה על צביונה היהודי לבין הציטוטים שאני הבאתי שגם בהם השופט ברק מדבר על מדינת כל אזרחיה (ראה הציטוט של חשין שאולי לא הבהרתי את עצמי אבל שלפתי אותו מתוך טקסט של ברק, היינו ברק מצטט את חשין ומכאן שגם מסכים איתו) ועל שמירה על יהדותה?

כמו שאני רואה את זה, בין הציטוט שאתה הבאת לבין זה שאני הבאתי, ברק עיקבי לחלוטין.

כל הקייס שלך בנוי כרגע על מקום הארוע, על זה שברק דיבר בכנס של הקרן החדשה שהיא כל כך משוקצת שאתה מוכן לשים אותה באותה הקטגוריה עם החמאס (למרות שאתה תזהר מאוד מלהגדיר יהודים שפרצו למחנה צה"ל ופגעו פיסית בקצין כ"טרוריסטים"). יש לי את ההסתייגויות שלי מהקרן החדשה אבל אני אף פעם לא הזדרזתי לזרוק אף אחד, מימין ומשמאל, אל מחוץ לגדר הלגיטימיות של החברה הציונית בישראל וזו בדיוק הבעיה שלי עם החברה של אם תרצו, לא כל כך המהות אלא האופי הבריוני בו הם מנכסים לעצמם את הציונות ועושים דה-לגיטימציה פרועה למי שמחזיק בדעות אחרות והרבה יותר מהמהות אני רואה בדה לגיטימציה הזו תהליך הרסני לחברה הישראלית וכשזה מגיע לדה-לגיטימציה למי שנהנה מאמונם של ראשי ממשלה מימין ומשמאל ושבעצם היה מראשי המדינה (כי זה בדיוק מה שהיה ברק) אני חושב שההרס כבר בעיצומו.

ישן 24-12-2011, 16:47

בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "מעבר לכך שאתה בעצם טוען שבמשך..."

לא רימה, היה ממלכתי. הבדל מהותי. מאותה סיבה שכל קצין שפושט מדיו מתחיל לפטפט, או סתם ראש מוסד. מה שהוא חושב באמת מן הסתם חייב להיות שכבה אחת למטה.

ומה ההבדל בין הציטוטים? אין ממש, רק שמדינת כל אזרחיה היא לא מה שאותם שופטים ניסו להגדיר בצורה מתחמקת, אלא בפשטות- מדינה בה אין הבדל בין האזרחים, בה אין משמעות ללאומים. צרפת היא דוגמא לא רלוונטית לאור ההבדל בין לאום יהודי לצרפתי, מבחינת הקשר לדת.

ולגבי הקרן- זאת הסיבה שהתאפקתי וכתבתי שהם רק ארגון אנטי ציוני, כי כרגע הם בעיקר מממנים עתירות הפוגעות במדינה או סתם תביעות בחו"ל, ולא מחמשות ערבים בפועל. לך תדע, אולי לא רחוק הזמן שמעדאללה ייצא הטרוריסט הערבי ישראלי הבא.

ישן 24-12-2011, 17:08
  cesium cesium אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "מעבר לכך שאתה בעצם טוען שבמשך..."

לדעתי, יש הבדל רציני בין הציטוטים מהפסיקות שhamora ציין(ה?) לבין מה שברק אמר לאחרונה. באופן כללי, יש מעבר ברטוריקה מ"מדינה יהודית" (מגילת העצמאות) ל"מדינה יהודית ודמוקרטית" (חוקים בשנות ה80) ל"מדינה יהודית וכל אזרחיה" ל"מדינת כל אזרחיה עם אופי יהודי" וכד'. זה לא שברק רימה אף אחד - יש תהליך הקצנה שגדל ככל שגדל הניכור של ברק וחבריו מקבוצת ה"אליטה" מהציבור.

באשר לקרן החדשה, מי שגרם לדלגיטימיזציה זה במידה רבה הקרן עצמה, כמו למשל ההצהרה של בכירה בקרן שהיא מצפה לכך שתהיה פה מדינה ערבית בעוד 100 שנה וזה לא יהיה נורא (ההצהרה נתגלתה בwikileaks), או התמיכה שלהם בארגונים הקוראים לחרם על ישראל וכד' וכד'.
ישן 23-12-2011, 16:28

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "זה 54%, לא 64%, מצטער, טעות..."

חוק שמוגש על ידי ח"כ מהאופוזיציה לא יכול לעבור בלי תמיכה של הקואליציה (אני לא מדבר על מקרים בהם 3 נציגים טורחים להגיע להצבעה..), זה חשבון פשוט, גם אם הקואליצה היתה מונה רק 61 ח"כים. הרוב המיוחס הוא לחוקים "כבדים", חוקי יסוד או שריון סעיפים, שהם כמובן חוקים שמתעסקים בנושאים רציניים יותר. אם הקואליציה רוצה, היא יכולה תכל'ס להפיל כל חוק שמוגש על ידי האופוזיציה, כי לעולם לא יוכלו להעביר חוק כשיש לו 61 מתנגדים. ואז כמובן באות כל הקומבינות, כל החשבונאות, בריתות וכדומה.

אני האמת גם לא רואה סיבה לתת לאופוזיציה לשבת בוועדות הכנסת. למה הם צריכים לקבל אפשרות להשפיע מהותית על עבודת הממשלה, לקבור הצעות חוק וכדומה?

ישן 24-12-2011, 01:54
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "חוק שמוגש על ידי ח"כ..."

מה שאתה בעצם מציע זה מין שלטון סמכותני מתחלף וזו, מה לעשות, לא דמוקרטיה, לפחות במובן שמקובל במדינות שבד"כ אנחנו מחשיבים כדמוקרטיות כמו ארה"ב, בריטניה, צרפת או גרמניה (וגם אם המילה "דמוקרטיה" צריך להזהר, שמה הרישמי של צפ"ק למשל הוא "הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה" ומזרח גרמניה נקראה בכלל "הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית").

הרעיון הוא שהממשלה היא לא ממשלה רק של מי שבחר בה אלא גם של מי שבחר ביריבים, הרי אם לא בחרתי בנתניהו זה עדיין לא פותר אותי מלשלם מיסים או לציית לחוקי המדינה וכידוע עם חובות מגיעות גם זכויות.

וכמובן, זה גם לא חכם פעמיים; פעם אחת כי מי ימנע ממי שנבחר להעביר צעדים שינציחו את שלטונו? ובפעם השניה כי אם לא תיתן פתחון פה וכח ל46% מהעם אתה מייצר פה הר געש שעלול להתפרץ במלחמת אזרחים.

ישן 24-12-2011, 15:06
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "כי הצעדים שיכולים לבצר שלטון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
כי הצעדים שיכולים לבצר שלטון הם צעדים שדורשים רוב מיוחס ואני מדבר על מצב של ניהול ענייני המדינה, כזה שמצריך רק רוב רגיל.

אהה...

ומי יקבע מה הוא צעד שיכול לבצתר שלטון ומה זה "סתם" ניהול ענייני המדינה? ביטול הבחירות זה בוודאי צעד לביצור שלטון, שלילת זכות בחירה מקבוצה זו או אחרת גם כן אבל מה בדבר משהו כמו התכנית הרפובליקנית שחילקה מחדש מחוזות בטקסס בצורה שהעניקה יתרון למועמדי המפלגה? יש הרי שפע פעולות "ניהוליות", למשל העברות תקציבים, שהן "ניהוליות" באופיין אבל יכולות להשפיע המון על סכויים בבחירות עתידיות.

הרבה יותר פשוט לתת לאופוזיציה לקחת חלק בניהול המדינה (ובאחריות).
ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
ולכן אני לא רואה טעם לתת לאופןזיצה לנהל את המדינה באופן שוטף, כלומר לשבת בוועדות וכו'. למה מי שהפסיד בבחירות יישב בוועדת הכלכלה ויקבע מדיניות כלכלית ששונה ממה שהממשלה רוצה?

בסדר גמור. אז אם למי שהפסיד בבחירות אין זכויות אז, כפי שכתבתי למעלה, אין גם חובות. מי שהצביע לליבני או לעבודה מקבל פטור עד לבחירות הבאות מתשלום מיסים. יש מלחמה? החברה משמאל יושבים על היציע ומפרשנים. יש שריפה בכרמל? לא עניין שלנו, לכו 'שבורו ת'ראש מה לעשות (סופר טאנקר אבל אל תגלו לאף אחד)....

אתה הרי יודע שזה לא ככה, החלטות הממשלה משפיעות על כולם, האופוזיציה לא מפסיקה להיות חלק מהמדינה עד לבחירות הבאות ולכן ראוי שתמשיך להיות שוטפה (זוטרה) בנהול המדינה.

וכאמור, וגם את כתבתי כבר למעלה, זה מאוד לא חכם להדיר ציבור גדול. אתה יוצר אנטגוניזם, אתה דוחק סנטימנטים אל מתחת לשטיח איפה שהם רק מתעצמים ומקצינים.

בקיצור, שיתוף האופוזיציה בשלטון הוא חכם ונכון הן פרקטית והן מוסרית.

ישן 24-12-2011, 15:47

בתגובה להודעה מספר 169 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]כי הצעדים..."

מי יקבע? כבר קבעו. יש חוקים משוריינים ויש חוקי יסוד. אבל אני בכלל התכוונתי לעבודת הוועדות, שהן העבודה השחורה והיומיומים שנעשית בכנסת.
אותן פעולות שאתה מדבר עליהן, שבהקבלה לפה יכולות להיות למשל תקציבים לאוכלוסיות מסויימות לפני בחירות, קורות גם ככה. אז מה זה כבר משנה?

מה הקטע של הדמגוגיה? דיברתי על חובות או זכויות אזרחיות? לא. דיברתי על נציגים בכנסת. למה אני צריך לתת לחבר כנסת ממפלגה שלא זכתה בבחירות לנהל את המדינה לפי האידיאולוגיה שלו? הרי הוא הציג אותה בקמפיין וקיבל תמיכה נמוכה, נכון? אז למה לתת לו פרס ולאפשר לו לפעול לפיה? אולי גם ניתן לאופוזיציה איזה משרד או שניים, שלא ירגישו מודרים?

ישן 24-12-2011, 02:09
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 173 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לימין יש רוב חוסם בוועדה כאשר המצב הנתון הוא שהשמאל מחזיק ברוב מוחץ..."

לא, לא מסכים

לא מסכים משום שהשופטים בישראל אינם נבחרי ציבור ואפשר בהחלט להתווכח על כך אבל אי אפשר לטעון שזה מצב שייחודי לישראל.

הרכב הוועדה מנסה לאזן בין מקצועיות שאמורה לבוא מהחברים השופטים (עצור לרגע את הציניות שלך, אני עכשיו מדבר על כוונת ההרכב, לא בהכרח על מה שקורה בפועל) והמשפטנים לבין יכולת ההשפעה של שתי הרשויות האחרות.

אין לנו ויכוח שלימין יש ארבעה חברים בועדה שיושבים בה מתוקף עמדותיהם הפוליטיות (לחלוטין במקרה של שני חברי הכנסת ולמחצה במקרה שני השרים) אבל הטענה שלשמאל רוב מוחץ בעייתית כי, רישמית לפחות, אין לשמאל ולו חבר יחיד בועדה.

ראשית, למה אתה מניח ששני חברי לשכת עורכי הדין הם שמאלנים? מה האיזון הפוליטי בלשכה? איך בוחרים מי יהיה חבר בועדה?

ושנית, מי מחליט מהם השופטים החברים בועדה?

נ.ב.

טעיתי, ואתה חזרת על הטעות שלי, לימין יש מיעוט חוסם, לא רוב חוסם.

ישן 24-12-2011, 05:16
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "לא, לא מסכים :) לא מסכים..."

טעיתי בניסוח דבריי, והם אכן יצאו לא מובנים: לא התכוונתי שבוועדה יש רוב מוחץ לשמאל במצב הקיים, אלא בעליון - כך שפשרות בתוך הוועדה (בה לשני צדדים יש יכולת וטו) מבטיחה את המשך הסטטוס קוו ושלטון השמאל בעליון, תוך המשך קיומו של העליון כרשות-על בלתי נבחרת המשמשת כערכאת ערעור של השמאל בכל פעם שהימין הנבחר מעוניין למשול לפי המצע שעליו נבחר בידי הציבור...

אין ספק שבתיאוריה אין בוועדה אפילו נציג שמאל אחד, אבל בתיאוריה גם ביה"מ פוסק תמיד באופן ענייני, והדבר היחיד שמטריד אותו הוא שלטון החוק, ומקצועיות המועמד לשפיטה. מה לעשות שזו תיאוריה שאין לה בסיס במציאות? נציגי העליון בוועדה (שברגע זה אינם כולם אנשי שמאל מובהקים, אבל כתוצאה ממסורת מאוד בעייתיית, מצביעים כגוף אחד עפ"י רצון כלל השופטים בעליון, שרובם שמאל מובהק) הם שמאל, רחל בן ארי היא שמאל, והנציג החדש מטעם הלשכה, הוא שמאל מובהק. לשמאל יש רוב מוחת בוועדה, שכאמור כולה פוליטית - אלא שרק נציגי הכנסת והממשלה משקפים באיזושהי מידה את רצון הציבור.
ישן 23-12-2011, 17:54
  cesium cesium אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "תתעדכן, בית הלורדים הוחלף..."

סליחה, נכון שבית הדין העליון לערעורים הוא עכשיו בית משפט חדש, אבל עדיין הנקודה שלי (שאין למערכת המשפטית שם סמכות לפסול חוקים) עומדת בעינה. במילים אחרות, הדוגמה של בריטניה דווקא מתאימה לאלו שרוצים להגביל את בג"ץ, ולא בתור תקדים לבג"ץ כפי שטענת במקור. זה בעצם היה גם המבנה בארץ שנים רבות לאחר המנדט. מה שקרה זה שהיתה לנו "רפורמה" אחת (שנקבעה חד-צדדית ע"י בג"ץ), אבל בלי הרפורמה השניה בשביל לאזן אותה. אני סבור שאילו ניתנה הסמכות הזו למערכת המפשט בבריטניה, היתה הרפורמה השניה באה מיד - כמו בכל המדינות שבהן יש למערכת המשפט סמכות כזו...

אותה נקודה נכונה גם באשר לצרפת (הגוף שרשאי לדון בחוקים אינו חלק ממערכת המשפט, ואינו ממונה ע"י שופטים אלא ע"י המערכת הפוליטית). שוב, זה תומך במתנגדים למודל של בג"ץ, ואילו הדוגמה הצרפתית היתה מיושמת כאן, סבור אני כי רוב המגיבים כאן היו שמחים.
ישן 24-12-2011, 02:36
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זאת אומרת שיש מצב שהם ימונו על ידי צד פוליטי אחד שהגיע לרוב זמני"

cesium צודק שמה שניקרא ביה"מ העליון של צרפת לא עוסק בקביעת חוקיותם של חוקים אבל נדמה לי שהוא טועה ולא הConstitutional Council היא הסמכות העליונה לבחון מקרים כאלו אלא דווקא הCouncil of State שאם הבנתי נכון את ויקיפדיה הוא גוף מקצועי שהמנויים אליו נעשים על בסיס סיניוריטי.

מעבר לעובדה שיהיה יומרני מאוד להניח הבנה של מערכת משפטית של מדינה על בסיס ערך בויקיפדיה אפשר ללמוד מהדיון הקטן פה כמה קשה באמת להשוות בין מערכות שלטוניות ומשפטיות של מדינות שונות וכמה הערות מסוג "רק בישראל" או "באמריקה הם עושים את זה נכון" הן טפלות. עדיף להתרכז במערכת הישראלית ולנסות להבין האם היא הגיונית וצודקת.

רק שני הסנט שלי בעניין הזה.

ישן 24-12-2011, 02:48
  cesium cesium אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 186 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "cesium צודק שמה שניקרא ביה"מ..."

ממה שאני מבין הCouncil of State מייעצת על חוקים (רק של לא חברי פרלמנט? אני לא מבין את הערך) לפני שהם נהיים לחוק (כמו יועץ משפטי), אבל הConstitutional Council היא הסמכות לקביעת חוקיותם של חוקים.[1] בכל מקרה, צרפת מעצבנת עכשיו. הוצאתי את המדינה מחוץ לחוק, המפציצים יגיעו לשם בעוד חמש דקות...

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
וכמובן, איך אפשר לשכוח את:

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

[1]
"Traditionally, France refused to accept the idea that courts could quash legislation enacted by Parliament (though administrative courts could quash regulations produced by the executive). This goes back to the French revolutionary era: pre-revolutionary courts had often used their power not to register laws and thus prevent their application for political purposes, and had blocked reforms. French courts when then prohibited from making rulings of a general nature. Also, it seemed that if courts could quash legislation after it had been enacted and taken into account by citizens, it would introduce legal uncertainties: how could a citizen plan his or her actions according to what is legal or not if laws could a posteriori be found not to hold ? Yet, in the late 20th century, courts, especially administrative courts, began applying the consequences of international treaties, including law of the European union, as superior to national law.

A 2009 reform, effective on 1 March 2010, enables parties to a lawsuit or trial to question the constitutionnality of the law that is being applied to them. The procedure, known as question prioritaire de constitutionnalité, is grossly as follows: the question is raised before the trial judge and, if it has merit, it is forwarded to the appropriate supreme court (Council of State if the referral comes from an administrative court, Cour de Cassation for other courts). The supreme court collects such referrals and submits them to the Constitutional Council. If the Constitutional Council rules a law to be unconstitutional, this law is struck down from the law books; this decision is valid for everybody and not only for the cases at hand."
ישן 23-12-2011, 15:04

מגעיל כאשר שופטת פוסקת לטובת צד מסוים ואחר כך רצה להסתחבק איתו סימן שמשהו רקוב בבג"ץ
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "גלצ:בייניש: "אני חרדה לתהליך החקיקה בישראל""

השופטת אילה פרוקצ'יה, המזוהה עם השמאל הקיצוני, פסקה במספר עתירות של עדאלה - "ארגון זכויות אדם" ערבי-ישראלי החותר להשמדת ישראל ונתמך על ידי ה-NIF.

במאמר שמפרסם היום בן-דרור ימיני ב"מעריב" הוא חושף שבתשובה שקיבל מה-NIF עולה שפרוקצ'יה העניקה ליו"ר עדאלה, ערבי בשם ג'בארין, פרס מטעם הקרן (NIF) ואף כינתה אותו ואת ארגונו "מכרים ותיקים וקרובים".

אז הנה, יש ניגוד עניינים, השופטת משתינה מהמקפצה על החוק והצדק, ומתנהגת כמו שבא לה, מבלי לתת את הדין בפני אף אחד. עכשיו אתם מבינים מדוע יש לבצע רפורמות בבג"ץ ובאופן מינוי השופטים העליונים?
דף ה-D9 של MathKnight

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:16

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר